Об установлении уровней изъятия для ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, подлежащих лицензированию в сфере использования атомной энергии
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2021 года № 22501
В соответствии с подпунктом 31) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить уровни изъятия для ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, подлежащих лицензированию в сфере использования атомной энергии согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 116
Уровни изъятия для ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, подлежащих лицензированию в сфере использования атомной энергии
1. Уровни изъятия для ядерных материалов:
1) уран, в котором изотопная концентрация уран-235 (далее – U-235) равна или выше его природного содержания (≈0,7 % по массе) и продукция переработки природного урана с содержанием изотопов урана независимо от их значений физических величин;
2) с содержанием любого количества плутония-239 (далее – Pu-239), за исключением, когда Pu-239 содержится в составе плутония, в котором концентрация плутония-238 (далее – Pu-238) превышает 80 % по массе;

Атом энергиясын пайдалану саласында лицензиялауға жататын ядролық материалдар, радиоактивті заттар және электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейлерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 116 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 7 сәуірде № 22501 болып тіркелді
"Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Атом энергиясын пайдалану саласында лицензиялауға жататын ядролық материалдар, радиоактивті заттар және электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейлері белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 116 бұйрыққа
қосымша
Атом энергиясын пайдалану саласында лицензиялауға жататын ядролық материалдар, радиоактивті заттар және электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейлері
1. Ядролық материалдар үшін алып қою деңгейлері:
1) уран-235 (бұдан әрі – U-235) изотоптық концентрациясы оның табиғи құрамына тең немесе одан жоғары уран (массасы бойынша ≈0,7 %-ға) және құрамында уран изотоптарының физикалық шамаларының мәндеріне қарамастан табиғи уранды өңдеудің өнімі;
2) массасы бойынша плутоний-238 (бұдан әрі – Pu-238) концентрациясы 80 %-дан асатын плутонийдің құрамында плутоний-239 (бұдан әрі – Pu-239) болған жағдайды қоспағанда, кез келген мөлшердегі Pu-239 бар;

3) торий, содержащий более 10-7 грамм урана-233 на грамм тория-232.
2. Уровни изъятия для радиоактивных веществ:
1) активность закрытого радионуклидного источника излучения выше минимально значимой активности (далее – МЗА), указанной в Гигиенических нормативах "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утверждаемых согласно подпункту 132-1) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71;
2) радиационные характеристики радионуклидных источников излучения выше значений, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 5 Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822) (далее – Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности").
Примечание: Деятельность по обращению с радиоактивными веществами, в составе которых содержится U-235 с активностью выше МЗА, за исключением случаев, предусмотренных в подпункте 2) пункта 1 настоящих Уровней изъятия для ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, подлежащих лицензированию в сфере использования атомной энергии и (или) плутоний с активностью Pu-239 выше МЗА и содержанием Pu-238 выше 80 % по массе, лицензируется как деятельность по обращению с радиоактивными веществами.
3. Уровни изъятия для электрофизических установок выше значений, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 5 Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности".

3) торий-232 грамына уран-233 құрамында 10-7 грамнан астам бар торий.
2. Радиоактивті заттар үшін алып қою деңгейлері:
1) жабық радионуклидтік сәулелену көзінің белсенділігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 132-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтерінде көрсетілген маңыздылығы ең аз белсенділіктен (бұдан әрі – МАБ) жоғары болса;
2) радионуклидтік сәулелену көздерінің радиациялық сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығымен бекітілген "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) (бұдан әрі – "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары) 5-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәндерден жоғары болса.
Ескерту: Осы Атом энергиясын пайдалану саласында лицензиялауға жататын ядролық материалдар, радиоактивті заттар және электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейлерінің 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, құрамында белсенділігі МАБ-тан жоғары U-235 және (немесе) белсенділігі МАБ-тан жоғары Pu-239 және массасы бойынша 80 %-дан жоғары Pu-238 плутоний бар болған кезде радиоактивті заттармен жұмыс істеу қызметі радиоактивті заттармен жұмыс істеу жөніндегі қызмет ретінде лицензияланады.
3. Электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейлері "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 5 тармағының 1) және 2) тармақшасындағы көрсетілген мәндерден жоғары.