О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 сентября 2018 года № 1382 "Об утверждении требований к сопровождению правового кадастра и правила доступа к правовому кадастру"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 8 апреля 2021 года № 278. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2021 года № 22526
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 сентября 2018 года № 1382 "Об утверждении требований к сопровождению правового кадастра и правила доступа к правовому кадастру" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17360, опубликован 1 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
В Требованиях к сопровождению правового кадастра утвержденным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия, используемые в настоящих Требованиях:
1) оператор – организация, осуществляющая сопровождение и техническое обслуживание Государственной базы данных "Регистр недвижимости" (далее – ГБД РН);
2) правовой кадастр – единый государственный реестр зарегистрированных прав (обременений прав) на недвижимое имущество;
3) пользователь – сотрудник Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Госкорпорация), лицо, использующее действующую ГБД РН для выполнения конкретных функций;
4) администратор ГБД РН – сотрудник Оператора, ответственный за сопровождение и поддержку пользователей ГБД РН;
5) региональный администратор ГБД РН – специалист, регионального филиала Оператора, оказывающий консультационную поддержку пользователям ГБД РН, не имеет доступа к ГБД РН;
6) автоматизированная система "ServiceDesk" (далее – АС SD) – портал для регистрации запросов по функционалу ГБД РН;
7) сбой – незапланированный временный выход из строя ГБД РН повлекший за собой отсутствия возможности ее использования;
8) запрос – зафиксированное обращение пользователя на потребность в обслуживании ГБД РН;
9) сотрудник линии 1 – сотрудник Оператора, осуществляющий прием звонков от пользователей, консультацию по работе ГБД РН, а также регистрацию и эскалацию запросов на АС SD;
10) сотрудник линии 2 – сотрудник Оператора, осуществляющий функциональное и техническое сопровождение ГБД РН, анализ, решения запросов;
11) сотрудник линии 3 – сотрудник Оператора, осуществляющий сбор, анализ замечаний и предложений пользователей.".
В Правилах доступа к правовому кадастру утвержденным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:

"Құқықтық кадастрды қолдауға қойылатын талаптарды және құқықтық кадастрға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 11 қыркүйектегі № 1382 бұйрығына өзгерту енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 8 сәуірдегі № 278 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 сәуірде № 22526 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құқықтық кадастрды қолдауға қойылатын талаптарды және құқықтық кадастрға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 11 қыркүйектегі № 1382 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17360 болып тіркелген, 2018 жылғы 1 қазанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Бұйрықпен бекітілген құқықтық кадастрды жүргізуге қойылатын талаптарда:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Талаптарда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) оператор – "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" Мемлекеттік деректер қорын (бұдан әрі – ЖМТ МДҚ) қолдауды және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйым;
2) құқықтық кадастр – жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың (құқықтық ауыртпалықтардың) бірыңғай мемлекеттік тізілімі;
3) пайдаланушы – нақты функцияларды орындауға арналған қолданыстағы ЖМТ МДҚ пайдаланатын "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Мемкорпорация) қызметкері;
4) ЖМТ МДҚ әкімшісі – Оператордың қызметкері, ЖМТ МДҚ сүйемелдеуге және пайдаланушыларды қолдауға жауапты;
5) ЖМТ МДҚ өңірлік әкімшісі – ЖМТ МДҚ пайдаланушыларына кеңес берумен қолдау көрсететін Оператордың өңірлік филиалының маманы, ЖМТ МДҚ-ға қожетімділігі жоқ;
6) "Service Desk" автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – SD АЖ) – ЖМТ МДҚ функционалы бойынша сұрау салуларды тіркеуге арналған портал;
7) іркіліс – ЖМТ МДҚ жоспардан тыс уақытша оны пайдалану мүмкіндігінің жоқтығына әкеледі;
8) сұрау салу – пайдаланушының ЖМТ МДҚ қызмет көрсету қажеттілігіне тіркелген өтініші;
9) 1 - желідегі қызметкер – пайдаланушылардан қоңырауларды қабылдайтын, ЖМТ МДҚ жұмысы бойынша кеңес беретін, сонымен қатар SD АЖ сұрау салуларды тіркеу және эслакациялауды жүзеге асыратын Оператордың қызметкерлері;
10) 2 - желідегі қызметкер – ЖМТ МДҚ функционалдық және техникалық қолдауды, сұрау салуларды шешуді, талдауды жүзеге асыратын Оператордың қызметкерлері;
11) 3 - желідегі қызметкер – пайдаланушылардың ескертулері мен ұсыныстарын жинауды, талдауды жүзеге асыратын Оператордың қызметкерлері.
Бекітілген бұйрықпен құқықтық кадастрға қол жеткізу қағидаларына:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидада қолданылатын негізгі ұғымдар:

1) доступ – мероприятия по созданию учетной записи в Государственной базе данных "Регистр недвижимости" (далее – ГБД РН), присвоению первичного пароля, а также использованию и смены первичного и основного пароля;
2) оператор – организация, осуществляющая сопровождение и техническое обслуживание ГБД РН;
3) правовой кадастр – единый государственный реестр зарегистрированных прав (обременений прав) на недвижимое имущество;
4) пользователь – сотрудник Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Госкорпорация), лицо, использующее действующую ГБД РН для выполнения конкретных функций;
5) администратор ГБД РН – сотрудник Оператора, ответственный за сопровождение и поддержку пользователей ГБД РН;
6) региональный администратор ГБД РН – специалист регионального филиала Оператора, оказывающий консультационную поддержку пользователем ГБД РН, не имеет доступа к ГБД РН;
7) учетная запись – информация о пользователе: имя пользователя, его пароль, права доступа к ресурсам при работе с ГБД РН;
8) первичный пароль – комбинация символов (буквы, цифры, специальные символы), устанавливаемые администратором ГБД РН при создании учетной записи;
9) основной пароль – комбинация символов (буквы, цифры, специальные символы), устанавливаемые пользователем ГБД РН;
10) автоматизированная система "ServiceDesk" (далее – АС SD)-портал для регистрации запросов по функционалу ГБД РН;
11) IP адрес – уникальный сетевой адрес узла в компьютерной сети, построенной по протоколу IP;
12) электронно – цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.".
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и опубликование приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан

1) қол жеткізу – "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" Мемлекеттік деректер қорына (бұдан әрі – ЖМТ МДҚ) есептік жазбаны құру бойынша шаралар, алғашқы парольді беру, бастапқы және негізгі парольді қолдану және ауыстыру;
2) оператор – ЖМТ МДҚ қолдауды және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйым;
3) құқықтық кадастр – жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың (құқықтық ауыртпалықтардың) бірыңғай мемлекеттік тізілімі;
4) пайдаланушы – нақты функцияларды орындауға арналған қолданыстағы ЖМТ МДҚ пайдаланатын "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Мемкорпорация) қызметкері;
5) ЖМТ МДҚ әкімшісі – Оператордың қызметкері, ЖМТ МДҚ сүйемелдеуге және пайдаланушыларды қолдауға жауапты;
6) ЖМТ МДҚ өңірлік әкімшісі – ЖМТ МДҚ пайдаланушыларына кеңес берумен қолдау көрсететін Оператордың өңірлік филиалының маманы, ЖМТ МДҚ-ға қожетімділігі жоқ;
7) есептік жазба – пайдаланушы туралы ақпарат: пайдаланушының аты, оның паролі, ЖМТ МДҚ жұмыс жасау кезіндегі ресурстарға қол жеткізу құқықтары;
8) бастапқы пароль – ЖМТ МДҚ әкімшісі есептік жазбаны құру кезінде белгілейтін символдардың қиыстырылуы (әріптер, сандар, арнайы символдар);
9) негізгі пароль – ЖМТ МДҚ пайдаланушысы белгілейтін символдардың қиыстырылуы (әріптер, сандар, арнайы символдар);
10) "Service Desk" автоматтандырылған жүйе (бұдан әрі –SD АЖ) – ЖМТ МДҚ функционалы бойынша сұрау салуларды тіркеуге арналған портал;
11) IP мекенжай – IP хаттамасы бойынша құрастырылған компьютерлік желідегі түйіннің бірегей желілік мекенжайы;
12) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметтерді ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі