О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 апреля 2021 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2021 года № 22561
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустри и
иинфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 217
Перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра обороны Республики Казахстан от 2 августа 2017 года № 404 "Об утверждении Правил выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов и военнослужащих срочной службы денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15643, опубликован 16 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, за исключением курсантов, кадетов и военнослужащих срочной службы денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 сәуірде № 22561 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз ету:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс–шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 217 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Курсанттарды, кадеттерді және мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен ақша төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 2 тамыздағы № 404 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15643 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Курсанттарды, кадеттерді және мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен ақша төлеу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Выплата денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан производится:
1) в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии или в местном органе военного управления, в котором лицо, уволенное с воинской службы, поставлено на воинский учет;
2) не позднее двух месяцев со дня издания приказа командира воинской части, руководителя местного органа военного управления, кроме случаев перевозок, осуществленных в четвертом квартале года, которые оплачиваются в первом квартале следующего финансового года.
В случае, когда члены семьи являются военнослужащими, выплата денег производится одному из них по их выбору.
Документы, на основании которых издан приказ командира воинской части, руководителя местного органа военного управления о выплате денег за перевозку собственного имущества, подшиваются в дело по воинским перевозкам и подлежат хранению в течение пяти лет.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Выплата денег военнослужащим за перевозку собственного имущества за пределы и из-за пределов Республики Казахстан не производится.
Выпускникам военных учебных заведений (далее – ВУЗы) выплата денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан при назначении их к новому месту службы, если это связано с переездом в другую местность, производится в следующем порядке:
1) окончившим иностранные ВУЗы с присвоением им первого воинского звания офицерского состава – от пункта дислокации Министерства обороны Республики Казахстан до нового места службы;
2) окончившим ВУЗы Вооруженных Сил Республики Казахстан с присвоением им первого воинского звания офицерского состава – от пункта дислокации военного учебного заведения до нового места службы;
3) окончившим иностранные ВУЗы по программам послевузовского образования и Национальный университет обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы – от пункта дислокации Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы до нового места службы.
В этих случаях представление выписки из приказа об убытии военнослужащего, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 настоящих Правил, не требуется.
Военнослужащим, обучавшимся в ВУЗах Вооруженных Сил Республики Казахстан и иностранных государств по дистанционной или заочной форме обучения, а также по программам дополнительного образования (повышение квалификации, переподготовка, курсовая подготовка, усовершенствование, специализация и интернатура) выплата денег за перевозку собственного имущества не производится.".

"4. Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу:
1) әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде немесе әскери қызметтен шығарылған адам әскери есепке қойылған жергілікті әскери басқару органында;
2) келесі қаржы жылының бірінші тоқсанында төленетін жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылған тасымалдау жағдайларынан басқа, әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының бұйрығы шығарылған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Отбасының екі мүшесі де әскери қызметші болып табылған жағдайда ақша төлеу екеуінің біреуіне ғана олардың қалауы бойынша жүргізіледі.
Әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу тұралы бұйрығының шығуына негіз болып табылатын құжаттар әскери тасымалдау жөніндегі іске тігіледі және бес жыл бойы сақталуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жергеөз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу жүргізілмейді.
Әскери оқу орындарын (бұдан әрі – ӘОО-лар) бітірушілерге оларды жаңа қызмет орнына тағайындаған кезде, егер бұл басқа жергілікті жерге қоныс аударумен байланысты болса, Қазақстан Республикасы шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) оларға офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын берумен шетелдік ӘОО-ларды бітіргендерге – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі орналасқан пункттен бастап жаңа қызмет орнына дейін;
2) оларға офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын берумен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ӘОО-ларын бітіргендерге – әскери оқу орны орналасқан пункттен бастап жаңа қызмет орнына дейін;
3) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша шетелдік ӘОО-ларды және Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетін бітіргендерге – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті орналасқан пункттен бастап жаңа қызмет орнына дейін.
Бұл жағдайларда осы Қағидалар 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген әскери қызметшінің кетуі туралы бұйрықтан үзінді ұсыну талап етілмейді.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің және шет мемлекеттердің ӘОО-ларында қашықтан немесе сырттай оқыту нысаны бойынша, сондай-ақ қосымша білім беру (біліктілікті арттыру, қайта даярлау, курстық даярлау, жетілдіру, мамандандыру және интернатура) бағдарламалары бойынша оқыған әскери қызметшілерге өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу жүргізілмейді.".

2. В приказе Министра обороны Республики Казахстан от 2 августа 2017 года № 406 "Об утверждении Правил предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15659, опубликован 13 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Проезд военнослужащих при зачислении военнослужащего в иностранное учебное заведение, реализующего программы послевузовского образования и по его окончании, а также при направлении уполномоченным органом в иностранные учебные заведения по программам дополнительного образования (повышение квалификации, переподготовка, курсовая подготовка, усовершенствование, специализация и интернатура) осуществляется за счет государства в порядке, определенном пунктом 61 Правил оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 428 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15676).
Перевозка багажа и ручной клади военнослужащих и членов их семей при зачислении военнослужащего в иностранное военное учебное заведение и по его окончании осуществляется за счет государства в пределах разрешенного веса багажа и ручной клади, включенных авиаперевозчиком в стоимость проездного документа (билета) по тарифу экономического класса.
Оплата за перевозку дополнительного багажа и ручной клади, превышающих разрешенный вес производится за личные средства военнослужащих, при этом данные расходы возмещению за счет государства не подлежат. Проезд военнослужащих и членов их семей на обучение в иностранные военные учебные заведения и обратно выполняется органами военных сообщений по заявкам структурного подразделения Министерства обороны Республики Казахстан, ответственного за военное образование.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Оплата расходов за приобретение военнослужащими и членами их семей проездных документов (билетов) для проезда на воздушном транспорте из личных средств в случаях, когда настоящими Правилами проезд предусмотрен за счет государства (далее – оплата расходов за проезд), производится:

2. "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 2 тамыздағы № 406 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15659 болып тіркелген, 2017 жылғы 13 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери қызметші жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік оқу орнына қабылданған кезде және оны аяқтағаннан кейін, сондай-ақ уәкілетті орган қосымша білім беру (біліктілікті арттыру, қайта даярлау, курстық даярлау, жетілдіру, мамандандыру және интернатура) бағдарламалары бойынша шетелдік оқу орындарына оқуға жіберген кезде әскери қызметшілердің жол жүруі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 428 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15676 болып тіркелген) 61-тармағында айқындалған тәртіппен мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Әскери қызметші шетелдік әскери оқу орнына оқуға қабылданған кезде және оны аяқтағаннан кейін әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің багажы мен қол жүгін тасымалдау авиатасымалдаушы экономикалық класс тарифі бойынша жол жүру құжатының (билеттің) құнына қосқан багаж бен қол жүгінің рұқсат етілген салмағы шегінде мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Рұқсат етілген салмақтан асатын қосымша багаж бен қол жүгін тасымалдау үшін ақы төлеу әскери қызметшілердің жеке қаражаты есебінен жүргізіледі, бұл ретте осы шығыстар мемлекет есебінен өтеуге жатпайды.Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің шетелдік әскери оқу орындарына оқуға және кері қарай жол жүруін әскери білімге жауапты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі құрылымдық бөлімшесінің өтінімдері бойынша әскери қатынастар органдары орындайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Осы Қағидаларда мемлекет есебінен жол жүру көзделген жағдайларда әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің өз қаражаты есебінен әуе көлігімен жол жүру үшін жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатып алғаны үшін шығыстарды төлеу (бұдан әрі – жол жүру үшін шығыстарды төлеу):

1) в тенге по курсу, установленному Национальным банком Республики Казахстан на дату приобретения проездных документов (билетов);
2) в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии;
3) не позднее двух месяцев со дня издания приказа командира воинской части об оплате расходов за проезд, кроме случаев проезда, осуществленных в четвертом квартале года, которые оплачиваются в первом квартале следующего финансового года.
Приказ командира воинской части об оплате расходов за проезд издается при представлении военнослужащим рапорта, оригиналов проездных документов (билетов) и посадочных талонов.";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Документы, на основании которых издан приказ командира воинской части об оплате расходов за проезд, подшиваются в дело по воинским перевозкам и подлежат хранению в течение пяти лет.".
3. В приказе Министра обороны Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 428 "Об утверждении Правил оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15676, опубликован 17 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) воинский эшелон – организованная для перевозки в одном поезде, на одном судне воинская часть, одно или несколько подразделений;
2) воинский транспорт – единовременная отправка воинских грузов в количестве одного или более вагонов, контейнеров;
3) воинская команда – группа военнослужащих в количестве двух и более человек, следующая к месту назначения с военным имуществом (в том числе с оружием и боеприпасами) или без него;
4) члены семьи военнослужащего – супруга (супруг), совместные или одного из супругов несовершеннолетние дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой), дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети супруга (супруги), обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения, в возрасте до двадцати трех лет, дети-инвалиды (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой), и дети-инвалиды супруга (супруги), ставшие инвалидами до восемнадцати лет, родители, находящиеся на иждивении военнослужащего;
5) воинское требование (воинский перевозочный документ) – бланк строгого учета по форме, согласно приложения 1 к настоящим Правилам, предназначенный для оформления воинских перевозок и сопутствующих услуг (работ) на железнодорожном транспорте (далее – воинские требования форм 1, 2 и 3);

1) жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатып алатын күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгеде;
2) әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде;
3) келесі қаржы жылының бірінші тоқсанында төленетін жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылған жол жүру жағдайларынан басқа, әскери бөлім командирінің жол жүру үшін шығыстарды төлеу туралы бұйрығы шығарылған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Әскери бөлім командирінің жол жүру үшін шығыстарды төлеу туралы бұйрығы әскери қызметші баянатты, жол жүру құжаттарын (билеттерді) және отырғызу талондарын ұсынған кезде шығарылады";
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Әскери бөлім командирінің жол жүру үшін шығыстарды төлеу тұралы бұйрығының шығуына негіз болып табылатын құжаттар әскери тасымалдау жөніндегі іске тігіледі және бес жыл бойы сақталуға тиіс.".
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 428 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15676 болып тіркелген, 2017 жылғы 17 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларында:
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) әскери эшелон – бір пойызда, бір кемеде тасымалдау үшін ұйымдастырылған әскери бөлім, бір немесе бірнеше бөлімше;
2) әскери көлік – саны бір немесе одан көп вагонмен, контейнермен әскери жүктерді бір уақытта жөнелту;
3) әскери команда – тағайындау орнына әскери мүлікпен (оның ішінде қарумен және оқ-дәрілермен) немесе онсыз жылжитын саны екі және одан көп әскери қызметшілер тобы;
4) әскери қызметшінің отбасы мүшелері – зайыбы (жұбайы), ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің кәмелетке толмаған (асырап алынған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) балалары, күндізгі оқыту нысаны бойынша білім беру ұйымдарында оқитын (асырап алған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) жиырма үш жасқа толмаған балалары және жұбайының (зайыбының) балалары, он сегіз жасқа толмаған мүгедек балалары (асырап алған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) және жұбайының (зайыбының) мүгедек балалары, әскери қызметшінің асырауындағы ата-аналары;
5) әскери талап (әскери тасымалдау құжаты) – теміржол көлігіндегі әскери тасымалдарды және ілеспе көрсетілетін қызметтерді (жұмыстарды) ресімдеу үшін арналған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қатаң есептіліктегі бланк (бұдан әрі – 1, 2 мен 3-нысандарындағы әскери талаптар);

6) оправдательный документ – документ, удостоверяющий факт приобретения проездного документа (билета) или совершения перевозки груза, грузобагажа, при этом оправдательными документами являются: по воинскому требованию формы 1 - проездной документ (билет), по воинскому требованию формы 2 - квитанция о приеме груза к перевозке, по воинскому требованию формы 3 - грузобагажная квитанция.
7. К воинским пассажирам относятся:
1) высшее командование ВС РК (высший командный состав);
2) военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву и по контракту;
3) курсанты и кадеты военных учебных заведений (военных факультетов);
4) члены семей военнослужащих;
5) лица гражданского персонала ВС РК;
6) лица, уволенные с воинской службы (за исключением уволенных в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации в соответствии с пунктом 3 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих").";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Воинским пассажирам определяются следующие условия проезда:
1) на железнодорожном транспорте:
высшему командованию ВС РК (высшему командному составу) и членам их семей – в спальных вагонах и вагонах класса "Бизнес" любой категории поезда;
военнослужащим по контракту, лицам, уволенным с воинской службы (за исключением уволенных в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации), членам их семей, гражданскому персоналу ВС РК – в купейных вагонах и вагонах класса "Турист" любой категории поезда (действие настоящего подпункта распространяется на лиц, уволенных с воинской службы после 13 июня 2017 года);
военнослужащим по призыву, курсантам, кадетам, а также военнообязанным, призванным на воинские сборы и лицам, уволенным с воинской службы по призыву, воинских сборов – в плацкартных вагонах любой категории поезда, а в случаях отсутствия необходимого количества мест в плацкартных вагонах – в купейных вагонах и вагонах класса "Турист" по согласованию с командованием органов военных сообщений;
2) на внутреннем водном транспорте:
высшему командованию ВС РК (высшему командному составу), военнослужащим по контракту, лицам, уволенным с воинской службы (за исключением уволенных в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации), членам их семей, гражданскому персоналу ВС РК – в каютах 1 категории (действие настоящего подпункта распространяется на лиц, уволенных с воинской службы после 13 июня 2017 года);
военнослужащим по призыву, курсантам, кадетам, а также военнообязанным, призванным на воинские сборы и лицам, уволенным с воинской службы по призыву, воинских сборов – в каютах 2 категории;

6) ақтау құжаттары – жол жүру құжатының (билетінің) алынғаны немесе жүктің, жүк-багажының тасымалдануы іске асырылғаны фактісін куәландыратын құжат, бұл ретте: 1-нысандағы әскери талаптар бойынша – жол жүру құжаты (билет), 2-нысандағы әскери талаптар бойынша – жүкті тасымалдауға қабылдау туралы түбіртек, 3-нысандағы әскери талаптар бойынша – жүк-багаж түбіртегі ақтау құжаттары болып табылады.
7. Әскери жолаушыларға:
1) ҚР ҚК жоғары қолбасшылығы (жоғары командалық құрам);
2) әскерге шақыру және келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер;
3) әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары мен кадеттері;
4) әскери қызметшілердің отбасы мүшелері;
5) ҚР ҚК азаматтық персонал адамдары;
6) әскери қызметтен шығарылған адамдар ("Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда) жатады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Әскери жолаушыларға мынадай жол жүру шарттары айқындалады:
1) теміржол көлігінде:
ҚР ҚК жоғары қолбасшылығы (жоғары командалық құрам) мен олардың отбасы мүшелеріне –кез келген санаттағы пойыздың жатын вагондарында және "Бизнес" класс вагондарында;
келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге, әскери қызметтен шығарылған адамдарға (Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда), олардың отбасы мүшелеріне, ҚР ҚК азаматтық персоналына – кез келген санаттағы пойыздың купе вагондарында және "Турист" класс вагондарында (осы тармақшаның күші 2017 жылғы 13 маусымнан кейін әскери қызметтен шығарылған адамдарға қолданылады);
әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерге, курсанттарға, кадеттерге, сондай-ақ әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерге және әскерге шақыру бойынша әскери қызметтен, әскери жиындардан шығарылған адамдарға – кез келген санаттағы пойыздың плацкарт вагондарында, ал плацкарт вагондарда қажетті орындар саны болмаған жағдайларда – әскери қатынастар органдарының қолбасшылығымен келісу бойынша купе вагондарда және "Турист" класс вагондарында;
2) ішкі су көлігінде:
ҚР ҚК жоғары қолбасшылығына (жоғары командалық құрамға), келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге, әскери қызметтен шығарылған адамдарға (Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептермен, аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша қызметтен шығарылғандарды қоспағанда), олардың отбасы мүшелеріне, ҚР ҚК азаматтық персоналына – 1-санаттағы каюталарда (осы тармақшаның күші 2017 жылғы 13 маусымнан кейін әскери қызметтен шығарылған адамдарға қолданылады);
әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерге, курсанттарға, кадеттерге, сондай-ақ әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерге және әскерге шақыру бойынша әскери қызметтен, әскери жиындардан шығарылған адамдарға – 2-санаттағы каюталарда;

3) на автомобильном транспорте – в автобусах любой комфортабельности.";
пункт 21 исключить;
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Оплата воинских перевозок осуществляется:
1) на железнодорожном транспорте – по воинским требованиям форм 1, 2 и 3, а также за безналичный или наличный расчет;
2) на воздушном, автомобильном и внутреннем водном транспорте – за безналичный или наличный расчет.
Оплата услуг за воинские перевозки по воинским требованиям и за безналичный расчет, а также оплата услуг по бронированию и резервированию мест производится централизовано за счет средств республиканского бюджета в соответствии с заключенными в рамках законодательства договорами (контрактами) с организациями на видах транспорта, одновременно с ними оплачиваются дополнительные сборы за услуги, связанные с выполнением воинских перевозок.
24. В случае приобретения воинским пассажиром проездных документов (билетов) за личные средства в случаях, когда проезд предусмотрен за счет государства, такие расходы подлежат последующей оплате, за исключением:
1) увольнения со срочной воинской службы и воинских сборов;
2) самовольного оставления расположения воинской части, ареста или осуждения.
Не подлежат оплате за счет государства расходы за проезд по маршрутам регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок, перевозок такси и городским рельсовым транспортом (метрополитен, трамваи, легкорельсовый и монорельсовый транспорт), а также на личном автотранспорте.";
пункты 26, 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"26. Оплата расходов за проезд в случаях, когда настоящими Правилами проезд предусмотрен за счет государства, производится:
1) в воинской части, в которой воинский пассажир состоит на денежном довольствии или местном органе военного управления, в котором состоит на воинском учете;
2) не позднее двух месяцев со дня издания приказа командира воинской части, руководителя местного органа военного управления, кроме случаев проезда, осуществленных в четвертом квартале года, которые оплачиваются в первом квартале следующего финансового года.
Документы, на основании которых издан приказ командира воинской части, руководителя местного органа военного управления об оплате расходов за проезд подшиваются в дело по воинским перевозкам и подлежат хранению в течение пяти лет. По истечению срока хранения, но не ранее проверки законности оплаты расходов за проезд, дело по воинским перевозкам уничтожается установленным порядком.
27. Оформление воинских перевозок по воинским требованиям производится билетными (товарными, багажными) кассами при наличии записи военных комендантов комендатур военных сообщений (далее – военных комендантов) на каждом бланке воинского требования "к оформлению", заверенной штампом.
Оформление проезда воинских пассажиров по воинским требованиям производится по кратчайшему маршруту, при отсутствии железнодорожного сообщения в требуемом направлении оформление производится по маршруту, согласованному с командованием органов военных сообщений.

3) автомобиль көлігінде – кез келген қолайлылықтағы автобустарда.";
21-тармақ алып тасталсын;
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Әскери тасымалдарды төлеу:
1) теміржол көлігінде – 1, 2 мен 3-нысандарындағы әскери талаптар бойынша, сондай-ақ қолма-қол емес және қолма-қол есеп айырысулар үшін;
2) басқа да көлік түрлерінде – қолма-қол емес және қолма-қол есеп айырысулармен жүзеге асырылады.
Әскери талаптар бойынша әскери тасымалдаулар үшін көрсетілетін қызметтерді төлеу және қолма-қол емес есеп айырысу, сондай-ақ орындарды броньдау және резервке қою бойынша қызметтерді төлеу заңнама шеңберінде көлік түрлеріндегі ұйымдармен жасалған шарттарға (келісімшарттарға) сәйкес орталықтандырылып республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі, олармен бір уақытта әскери тасымалдарды орындауға байланысты көрсетілген қызметтер үшін қосымша алымдар төленеді.
24. Әскери жолаушы мемлекет есебінен жол жүру көзделген жағдайларда жол жүру құжаттарын (билеттерді) өз қаражатына сатып алған жағдайда мыналарды:
1) мерзімді әскери қызметтен және әскери жиындардан шығарылуды;
2) әскери бөлім орналасқан жерді өз бетінше тастап кетуді, қамаққа алынуды немесе сотталуды қоспағанда, осы шығыстар кейіннен төленуге тиіс.
Тұрақты жүретін қалалық (ауылдық), қала маңындағы және аудан ішіндегі автомобиль тасымалдарының, такси және қалалық рельстік көлік (метрополитен, трамвайлар, жеңіл рельстік және монорельстік көлік) тасымалдарының маршруттары бойынша, сондай-ақ жеке автокөлікпен жол жүру шығыстары мемлекет есебінен төленуге жатпайды.";
26, 27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Осы Қағидаларда мемлекет есебінен жол жүру көзделген жағдайларда жол жүру үшін шығыстарды төлеу:
1) әскери жолаушы ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде немесе әскери есепте тұрған жергілікті әскери басқару органында;
2) келесі қаржы жылының бірінші тоқсанында төленетін жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылған жол жүру жағдайларынан басқа, әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының бұйрығы шығарылған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Әскери бөлім командирінің, жергілікті әскери басқару органы басшысының жол жүру үшін шығыстарды төлеу тұралы бұйрығының шығуына негіз болып табылатын құжаттар әскери тасымалдау жөніндегі іске тігіледі және бес жыл бойы сақталуға тиіс. Сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін, бірақ жол жүру үшін шығыстарды төлеу заңдылығын тексеруден ерте емес, әскери тасымалдау жөніндегі іс белгіленген тәртіппен жойылады.
27. Әскери талаптар бойынша әскери тасымалдарды ресімдеуді әскери қатынастар комендатуралары әскери коменданттарының (бұдан әрі – әскери коменданттар) әскери талаптың әрбір бланкісінде мөртаңбамен куәландырылған "ресімдеуге" деген жазбасы бар болған кезде билет (тауар, багаж) кассалары жүргізеді.
Әскери талаптар бойынша әскери жолаушылардың жол жүруін ресімдеу қысқаша маршрут бойынша жүргізіледі, қажетті бағытта теміржол қатынастары болмаған кезде ресімдеу әскери қатынастар органдарының қолбасшылығымен келісілген маршрут бойынша жүргізіледі.

28. При отсутствии в данной местности комендатуры военных сообщений (далее – комендатуры), оформление осуществляется билетными (товарными, багажными) кассами после согласования с военным комендантом по средствам связи.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Исправления в воинских требованиях осуществляются только военными комендантами на станции отправления или в пути следования в случаях обнаружения:
1) расхождений не более двух букв, за исключением заглавных в фамилии воинских пассажиров, указанных в воинских требованиях, а также наличия или отсутствия инициалов – после сверки указанных данных с данными документов, удостоверяющих личность воинского пассажира;
2) указания вместо названий станций названия населенных пунктов или неверного указания названий станций;
3) неверного количества указанных платных воинских пассажиров;
4) указания вместо кратчайшего маршрута более протяженного.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Замена (выдача) воинских требований в пути следования осуществляется только военными комендантами, а при их отсутствии в данном населенном пункте, руководителями местных органов военного управления с письменного разрешения (по телеграмме) командования органов военных сообщений.
Выдача воинскими частями воинских требований для оформления проезда военнослужащих, не состоящих у них на денежном довольствии осуществляется только по письменным указаниям высшего командования, согласованным с командованием органов военных сообщений.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Замененные воинские требования остаются в комендатуре (местном органе военного управления) и подшиваются в дело по воинским перевозкам.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Местные органы военного управления обеспечивают прибытие сопровождающих в комендатуры не позднее одних суток до времени отправления команды для оформления проездных документов (билетов) и инструктажа.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Проезд военнослужащих при направлении уполномоченным органом на курсовую подготовку, семинары, повышение квалификации, переподготовку, усовершенствование и специализацию, а также для прохождения интернатуры в организациях Республики Казахстан, осуществляется по воинским требованиям, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "к месту обучения.";
пункт 75 исключить;
пункт 78 исключить;
пункты 104 и 105 изложить в следующей редакции:
"104. Воинские требования форм 1, 2 и 3 предназначены:
1) воинское требование формы 1 – для оформления проездных документов (билетов) воинского пассажира, воинской команды в поездах любой категории и сопутствующих услуг;

28. Осы жергілікті жерде әскери қатынастар комендатурасы (бұдан әрі – комендатура) болмаған кезде ресімдеуді билет (тауар, багаж кассалары байланыс құралдары арқылы әскери комендантпен келіскеннен кейін жүзеге асырады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Әскери талаптарда түзетулерді тек әскери коменданттар жөнелту станциясында немесе жүру жолында мыналар:
1) көрсетілген деректерді әскери жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттардағы деректермен салыстырғаннан кейін – әскери талаптарда көрсетілген әскери жолаушылардың тегінде бас әріптердін, сондай-ақ инициалдарының болуын немесе болмауын қоспағанда, екіден астам әріптің сәйкес келмеуі;
2) станциялардың атаулары орнына елді мекендердің атауларын көрсету немесе станциялардың атауларын дұрыс көрсетпеу;
3) көрсетілген ақылы әскери жолаушылар санының дұрыс болмауы;
4) қысқа маршруттың орнына анағұрлым ұзақ маршрутты көрсету анықталған жағдайларда жүзеге асырады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Жүру жолында әскери талаптарды ауыстыруды (беруді) тек әскери коменданттар, ал осы жергілікті жерде олар болмаған кезде әскери қатынастар органдары қолбасшылығының жазбаша рұқсатымен (телеграмма бойынша) жергілікті әскери басқару органдарының басшылары жүзеге асырады.
Оларда ақшалай ризықта тұрмайтын әскери қызметшілердің жол жүруін ресімдеу үшін әскери талаптарды әскери бөлімдер тек әскери қатынастар органдарының қолбасшылығымен келісілген жоғары қолбасшылықтың жазбаша нұсқаулары бойынша жүзеге асырады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Ауыстырылған әскери талаптар комендатурада (жергілікті әскери басқару органында) қалады және әскери тасымалдар жөніндегі іске тігіледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Жергілікті әскери басқару органдары бірге жүрушілердің жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу және нұсқау беру үшін команданы жөнелту уақытына дейін бір тәуліктен кешікпей комендатураларға келуін қамтамасыз етеді.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Уәкілетті орган әскери қызметшілерді Қазақстан Республикасының ұйымдарына курстық даярлыққа, семинарларға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға, жетілдіруге және мамандандыруға, сондай-ақ интернатурадан өту үшін жіберген кезде олардың жол жүруі әскери талаптар бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "оқу орнына" деп көрсетіледі.";
75-тармақ алып тасталсын;
78-тармақ алып тасталсын;
104 және 105-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"104. 1, 2 мен 3-нысандарындағы әскери талаптар:
1) 1-нысандағы әскери талап – кез келген санаттағы пойыздарда әскери жолаушының, әскери команданың жол жүру құжаттарын (билеттерді) және қосалқы кө рсетілетін қызметтерді ресімдеу үшін;

2) воинское требование формы 2 – для оформления перевозок воинских эшелонов, воинских транспортов, воинских грузов, подвижных учреждений МО РК, а также сопутствующих и дополнительных услуг, в том числе по обслуживанию и сопровождению пассажирских вагонов собственности МО РК;
3) воинское требование формы 3 – для оформления перевозок воинских грузов (военного имущества) багажом и грузобагажом.
105. Бланки воинских требований изготавливаются по заявке командования органов военных сообщений на Банкнотной фабрике Национального Банка Республики Казахстан.";
пункты 107, 108, 109, 110, 111 и 112 изложить в следующей редакции:
"107. Проверки учета, хранения, законности выдачи воинских требований, оплаты за счет государства расходов за проезд и выплаты денег за перевозку собственного имущества (далее – проверки) проводятся представителями органов военных сообщений на основании годового Плана проверок, утвержденного первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба ВС РК (далее – НГШ ВС РК) по предписаниям, выданным командованием органов военных сообщений с составлением актов.
В воинских частях, где на денежном довольствии состоят должностные лица высшего командования (высший командный состав) и в военных учебных заведениях, проверки проводятся представителями органов военных сообщений совместно с представителями органов внутреннего аудита МО РК.
Командование органов военных сообщений назначает внеплановые проверки в случаях:
1) поступления информации о фактах утраты, хищения или недостачи бланков воинских требований;
2) закрытии лицевого счета воинской части, местного органа военного управления;
3) предстоящего расформирования, переформирования, приема, сдачи дел и должности командирами воинских частей, руководителями местных органов военного управления с включением представителей органов военных сообщений в составы соответствующих комиссий.
По окончании финансового года командование органов военных сообщений представляет в адрес НГШ ВС РК доклад о выявленных нарушениях, а в случаях выявления в ходе проверки фактов утраты, хищения или незаконной оплаты за счет государства расходов за проезд – немедленно.
108. Бланками воинских требований снабжаются воинские части, местные органы военного управления, содержащиеся за счет республиканского бюджета и имеющие лицевой счет на снабжение бланками воинских требований.
Лицевой счет на снабжение воинской части, местного органа военного управления бланками воинских требований присваивает командование органов военных сообщений.

2) 2-нысандағы әскери талап – әскери эшелондарды, әскери көлікті, әскери жүктерді, ҚР ҚМ жылжымалы мекемелерін тасымалдауды, сондай-ақ қосалқы және қосымша көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде ҚР ҚМ меншікті жолаушылар вагондарына қызмет көрсету және оған ілесіп жүру бойынша көрсетілетін қызметтерді ресімдеу үшін;
3) 3-нысандағы әскери талап – әскери жүктерді (әскери мүлікті) багажбен және жүк-багажбен тасымалдауды ресімдеу үшін арналған.
105. Әскери талаптардың бланкілері әскери қатынастар органдары қолбасшылығының өтінімі бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасында дайындалады.";
107, 108, 109, 110, 111 және 112-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Әскери талаптарды есепке алуды, сақтауды, беру, жол жүру үшін шығыстарды мемлекет есебінен төлеу және өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу заңдылығын тексерулерді (бұдан әрі – тексерулер) Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығы (бұдан әрі – ҚР ҚК БШБ) бекіткен тексерулердің жылдық жоспары негізінде әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген нұсқамалар бойынша актіні жасаумен әскери қатынастар органдарының өкілдері жүргізеді.
Ақшалай ризықта жоғары қолбасшылықтың лауазымды адамдары (жоғары командалық құрам) тұратын әскери бөлімдерде және әскери оқу орындарында тексерулерді әскери қатынастар органдарының өкілдері ҚР ҚМ ішкі аудит органдарының өкілдерімен бірлесіп жүргізеді.
Әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы жоспардан тыс тексерулерді мынадай:
1) әскери талаптар бланкілерін жоғалту, ұрлау немесе жетіспеу фактілері туралы ақпарат келіп түскен;
2) әскери бөлімнің, жергілікті әскери басқару органының дербес шотын жапқан;
3) алда болатын әскери бөлімді таратқан, қайта құрған, әскери қатынастар органдарының өкілдерін тиісті комиссиялар құрамдарына қосумен әскери бөлім командирлері, жергілікті әскери басқару органдарының басшылары істер мен лауазымын қабылдаған, тапсырған жағдайларда тағайындайды.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейін әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы ҚР ҚК БШБ мекенжайына анықталған бұзышылықтар туралы баяндауды, ал тексеру барысында жоғалту, ұрлау немесе жол жүру үшін шығыстарды мемлекет есебінен заңсыз төлеу фактілері анықталған жағдайларда дереу ұсынады.
108. Әскери талаптардың бланкілерімен республикалық бюджет есебінен қамтылған және әскери талаптар бланкілерімен жабдықталуға дербес шоты бар әскери бөлімдер, жергілікті әскери басқару органдары жабдықталады.
Әскери бөлімді, жергілікті әскери басқару органын әскери талаптардың бланкілерімен жабдықтауға дербес шотты әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы береді.

109. Снабжение бланками воинских требований осуществляется командованием органов военных сообщений по обоснованным заявкам воинских частей, местных органов военного управления в соответствии с данными о годовом обороте.
При снабжении бланками воинских требований командование органов военных сообщений проводит с представителями воинских частей, местных органов военного управления сверку учетных и бухгалтерских данных.
Перемещение бланков воинских требований между воинскими частями, местными органами военного управления производится на основании нарядов, выданных командованием органов военных сообщений.
Снабжение воинскими частями, местными органами военного управления своих подчиненных подразделений бланками воинских требований не допускается.
110. Для проверки и оприходования бланков воинских требований командир воинской части, местного органа военного управления привлекает внутреннюю проверочную комиссию.
Внутренняя проверочная комиссия производит полистную проверку бланков воинских требований, по результатам проверки и оприходования составляет акт оприходования с указанием серий, номеров и количества бланков воинских требований.
Акт оприходования утверждается командиром воинской части, руководителем местного органа военного управления и один экземпляр его подшивается в дело по воинским перевозкам.
111. В случаях расформирования, переформирования или закрытия лицевого счета воинской части, местного органа военного управления корешки использованных воинских требований с оправдательными документами, неиспользованные и испорченные бланки воинских требований, а также дела по воинским перевозкам после проверки их представителями органов военных сообщений:
1) с истекшими сроками хранения – списываются с учета и уничтожаются с составлением акта уничтожения воинских требований по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт уничтожения воинских требований);
2) с не истекшими сроками хранения – направляются для дальнейшего хранения в финансовое подразделение вышестоящего органа военного управления.
112. В случаях, указанных в пункте 111 настоящих Правил, не начатые книжки бланков воинских требований установленным порядком направляются в адрес командования органов военных сообщений.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. По состоянию на 31 декабря отчетного года ответственные за получение, учет, хранение и выдачу воинских требований производят в книге учета движения бланков воинских требований, следующие отметки:
1) остаток бланков воинских требований на 1 января отчетного года, по сериям и номерам;

109. Әскери талаптардың бланкілерімен жабдықтауды әскери бөлімдердің, жергілікті әскери басқару органдарының негізделген өтінімдері бойынша жылдық айналым туралы деректерге сәйкес әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы жүзеге асырады.
Әскери талаптардың бланкілерімен жабдықтау кезінде әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы әскери бөлімдердің, жергілікті әскери басқару органдарының өкілдерімен есептік және бухгалтерлік деректерді салыстырып тексеруді жүргізеді.
Әскери талаптардың бланкілерін әскери бөлімдер, жергілікті әскери басқару органдары арасында ауыстыру әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген нарядтар негізінде жүргізіледі.
Әскери бөлімдердің, жергілікті әскери басқару органдарының өзіне бағынысты бөлімшелерді әскери талаптардың бланкілерімен жабдықтауына жол берілмейді.
110. Әскери талаптардың бланкілерін тексеру және кіріске алу үшін әскери бөлім командирі, жергілікті әскери басқару органының басшысы ішкі тексеру комиссиясын тартады.
Ішкі тексеру комиссиясы әскери талаптар бланкілерінің әр парағын тексеруді жүргізеді, тексеру және кіріске алу нәтижелері бойынша әскери талаптар бланкілерінің серияларын, нөмірлері мен санын көрсетіп, акт жасайды.
Кіріске алу актісін әскери бөлімнің командирі, жергілікті әскери басқару органының басшысы бекітеді және оның бір данасы әскери тасымалдау жөніндегі іске тігіледі.
111. Әскери бөлімді, жергілікті әскери басқару органын таратқан, қайта құрған немесе дербес шотын жапқан жағдайларда пайдаланылған әскери талаптардың түбіртектері ақтау құжаттарымен бірге, пайдаланылмаған және бүлінген әскери талаптар бланкілері, сондай-ақ әскери тасымалдау жөніндегі істер әскери қатынастар органдарының өкілдері оларды тексергеннен кейін:
1) сақтау мерзімі аяқталған – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – әскери талаптарды жою актісі) есептен шығарылады және әскери талаптарды жою актісін жасаумен жойылады;
2) сақтау мерзімі аяқталмаған – жоғары тұрған әскери басқару органының қаржы бөлімшесіне одан әрі сақтау үшін жолданады.
112. Осы Қағидалардың 111-тармағында көрсетілген жағдайларда, басталмаған әскери талаптар бланкілерінің кітапшалары белгіленген тәртіппен әскери қатынастар органдары қолбасшылығының мекенжайына жолданады.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Есепті жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша әскери талаптарды алуға, есепке алуға, сақтауға және беруге жауаптылар әскери талаптар бланкілерінің қозғалысын есепке алу кітабында:
1) есепті жылдың 1 қаңтарына сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің қалдығы;

2) поступило бланков воинских требований в течение отчетного года, по сериям и номерам;
3) израсходовано бланков воинских требований за отчетный год, в том числе испорчено, по сериям и номерам;
4) наличие бланков воинских требований на конец отчетного года, по сериям и номерам.
Отчет по движению бланков воинских требований по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, представляется ежегодно в адрес командования органов военных сообщений.";
пункт 122 изложить в следующей редакции:
"122. Корешки использованных воинских требований с оправдательными документами, неиспользованные и испорченные бланки воинских требований хранятся в таком же порядке в течение пяти лет со дня выдачи последнего бланка из соответствующей книжки.
По истечению срока хранения, но не ранее проверки их представителями органов военных сообщений списываются с учета и уничтожаются внутренней проверочной комиссией с составлением акта уничтожения воинских требований.";
пункт 127 изложить в следующей редакции:
"127. При утрате, хищении или недостаче бланков воинских требований командир воинской части:
1) немедленно информирует командование органов военных сообщений, своих прямых начальников и органы военной полиции гарнизона о факте утраты, хищения или недостаче с указанием серий и номеров утраченных бланков воинских требований;
2) назначает служебное расследование и принимает необходимые меры к розыску утраченных бланков воинских требований;
3) о результатах служебного расследования и мерах, принятых к розыску утраченных бланков воинских требований, докладывает своим прямым начальникам и информирует командование органов военных сообщений.";
пункт 139 изложить в следующей редакции:
"139. В строке "Лицевой счет №___" проставляется номер лицевого счета, присвоенный командованием органов военных сообщений.";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"149. В строке "Лицевой счет №___" проставляется номер лицевого счета, присвоенный командованием органов военных сообщений.";
пункт 163 изложить в следующей редакции:
"163. В строке "Лицевой счет №___" проставляется номер лицевого счета, присвоенный командованием органов военных сообщений.".

2) есепті жыл ішінде сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің келіп түскені;
3) есепті жыл ішінде сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің жұмсалғаны, оның ішінде бүлінгені;
4) есепті жылдың соңында сериялары мен нөмірлері бойынша әскери талаптар бланкілерінің бар болуы туралы белгілер жасайды.
Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери талаптар бланкілерінің қозғалысы бойынша есеп беру жыл сайын әскери қатынастар органдары қолбасшылығының мекенжайына ұсынылады.";
122-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"122. Пайдаланылған әскери талаптардың түбіртектері ақтау құжаттарымен бірге, пайдаланылмаған және бүлінген әскери талаптардың бланкілері тиісті кітапшадан соңғы бланк берілген күннен бастап осындай тәртіппен бес жыл бойы сақталады.
Сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін, бірақ әскери қатынастар органдары өкілдерінің оларды тексеруінен ерте емес, ішкі тексеру комиссиясы, әскери талаптарды жою актісін жасаумен есептен шығарады және жояды.";
127-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"127. Әскери талаптардың бланкілері жоғалған, ұрланған немесе жетіспеген кезде әскери бөлімнің командирі:
1) әскери қатынастар органдарының қолбасшылығына, өзінің тура бастықтарына және гарнизонның әскери полиция органдарына жоғалған әскери талаптар бланкілерінің сериялары мен нөмірлерін көрсете отырып, олардыжоғалту, ұрлау немесе жетіспеу фактісі туралы дереу хабарлайды;
2) қызметтік тергеп-тексеруді тағайындайды және жоғалған әскери талаптардың бланкілерін іздеуге қажетті шаралар қабылдайды;
3) қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері және жоғалған әскери талаптардың бланкілерін іздеуге қабылданған шаралар туралы өзінің тура бастықтарына баяндайды және әскери қатынастар органдарының қолбасшылығына хабарлайды.";
139-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"139. "№ ___ дербес шот" деген жолда әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген дербес шоттың нөмірі қойылады.";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. "№ ___ дербес шот" деген жолда әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген дербес шоттың нөмірі қойылады.";
163-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"163. "№ ___ дербес шот" деген жолда әскери қатынастар органдарының қолбасшылығы берген дербес шоттың нөмірі қойылады.".