Об утверждении Правил организации учебного процесса по дистанционному обучению в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2021 года № 22653.
В соответствии с подпунктом 4-1) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.09.2024 № 726 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации учебного процесса по дистанционному обучению в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 апреля 2021 года № 245
Правила организации учебного процесса по дистанционному обучению в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации учебного процесса по дистанционному обучению в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Правила определяют порядок организации учебного процесса в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – организации образования МВД) по дистанционному обучению (далее – ДО).

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 245 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 29 сәуірде № 22653 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 4-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.09.2024 № 726 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4 Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2021 жылғы 28 сәуірдегі
№ 245 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында (бұдан әрі – ІІМ білім беру ұйымдары) қашықтан оқыту бойынша (бұдан әрі – ҚО) оқу процесін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.

3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) дистанционное обучение – обучение, осуществляемое при взаимодействии педагога и обучающегося на расстоянии, в том числе с применением информационно-коммуникационных технологий и телекоммуникационных средств;
2) образовательный портал – системно-организованная, взаимосвязанная совокупность информационных ресурсов и сервисов Интернет, содержащая административно-академическую и учебно-методическую информацию, позволяющая организовать образовательный процесс по ДО;
3) массовый открытый онлайн курс (далее – MOOК) – обучающий курс с массовым интерактивным участием с применением технологий электронного обучения и открытым доступом через Интернет;
4) мультимедиа – комплекс аппаратных и программных средств, позволяющих пользователю работать с разнородными данными (графикой, текстом, звуком, видео);
5) результаты обучения – подтвержденный оценкой объем знаний, умений, навыков, приобретенных, демонстрируемых обучающимся по освоению образовательной программы, и сформированные ценности и отношения;
6) цифровые образовательные ресурсы (далее – ЦОР) – это дидактические материалы по изучаемым дисциплинам и (или) модулям, обеспечивающие обучение в интерактивной форме: фотографии, видеофрагменты, статические и динамические модели, объекты виртуальной реальности и интерактивного моделирования, звукозаписи и иные цифровые учебные материалы;
7) цифровой контент – информационное наполнение цифровых учебных материалов (тексты, графика, мультимедиа и иное информационно значимое наполнение);
4. В случаях введения чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах), объявления чрезвычайных ситуаций организации образования МВД вводят ДО.
5. ДО применяется в отношении:
1) лиц, имеющих временные ограничения по состоянию здоровья (до 2 месяцев) и не имеющих возможности регулярно посещать организации образования МВД;
2) обучающихся по образовательным программам с сокращенным сроком;
3) обучающихся по образовательным программам высшего и послевузовского образования в условиях ограничительных мер соответствующих государственных органов, в том числе карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на основании распоряжения МВД.
4) обучающихся по образовательным программам послевузовского образования.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 26.09.2024 № 726 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) қашықтан оқыту-педагог пен білім алушылардың қашықтан, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып өзара іс-қимыл жасауы кезінде жүзеге асырылатын оқыту;
2) білім беру порталы – ҚО бойынша білім беру процесін ұйымдастыруға мүмкіндік беретін әкімшілік-академиялық және оқу-әдістемелік ақпараты бар ақпараттық ресурстар мен Интернет сервистерінің желілік-ұйымдастыру өзара байланысқан жиынтығы;
3) жаппай ашық онлайн-курс (бұдан әрі – ЖАОК) – электронды оқыту технологиялары қолданылатын, жаппай интерактивті қатысуға және Интернет арқылы ашық қол жеткізуге болатын оқыту курсы;
4) мультимедиа – пайдаланушыға әртекті деректермен (графика, мәтін, дауыс, бейне) жұмыс істеуге мүмкіндік беретін аппараттық және бағдарламалық құралдар кешені;
5) оқу нәтижелері – білім алушының білім беру бағдарламаларын және қалыптасқан құндылықтар мен қатынастарды меңгергендігін көрсететін алған білімі, білігі, дағдылары көлемін дәлелді бағалау;
6) цифрлық білім беру ресурстары (бұдан әрі - ЦБР) - бұл интерактивті түрде оқытуды қамтамасыз ететін, зерделенетін пәндер және (немесе) модульдер бойынша дидактикалық материалдар: фотосуреттер, бейнефрагменттер, статистикалық және динамикалық үлгілер, виртуалды шынайылық пен интерактивті модельдеу нысандары, дыбыстық жазбалар мен өзге де цифрлық оқу материалдары;
7) цифрлық контент – цифрлық оқу материалдарын ақпараттық (мәтіндер, графикалар, мультимедиалар және өзге де маңызды толықтырулар) толықтыру;
4. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген, төтенше жағдайлар жарияланған жағдайларда ІІМ білім беру ұйымдары ҚО-ны енгізеді.
5. ҚО мыналарға қатысты болады:
1) денсаулық жағдайы бойынша уақытша шектеулері бар (2 айға дейін) және ІІМ білім беру ұйымдарына тұрақты түрде баруға мүмкіндігі жоқ адамдарға;
2) қысқартылған оқу мерзімімен білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға;
3) тиісті мемлекеттік органдардың шектеу шаралары, оның ішінде карантин, ІІМ өкімі негізінде әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жағдайларында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға;
4) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға;
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 26.09.2024 № 726 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок организации учебного процесса по ДО
6. Лица, изъявившие желание обучаться дистанционно, указанные в пункте 5 настоящих Правил (за исключением лиц, указанных в подпункте 3) пункта 5), предоставляют рапорт в произвольной форме на имя начальника организации образования МВД о разрешении ДО, на основании которого издается приказ начальника организации образования МВД.
7. Организация образования МВД обеспечивает обучающемуся (за исключением лиц, указанных в подпункте 3) пункта 5 Правил) индивидуальный учебный план, график освоения образовательной программы.
Индивидуальный график освоения образовательной программы разрабатывается на основе учебного плана организации образования МВД.
При реализации образовательных программ или их частей с использованием ДО организация образования МВД самостоятельно:
1) создает условия для функционирования образовательного интернет-портала информационно-образовательной среды, обеспечивающей освоение обучающимися образовательных программ или их частей в полном объеме независимо от места нахождения обучающихся;
2) определяет порядок оказания учебно-методического сопровождения учебного процесса, в том числе в форме индивидуальных консультаций, оказываемых дистанционно с использованием информационных и телекоммуникационных технологий;
3) определяет соотношение объема занятий, проводимых путем непосредственного взаимодействия педагога с обучающимся, и занятий по ДО;
4) обеспечивает доступ обучающихся к информационной системе, в которой находится весь учебный, справочный и методический материал, система тестирования, к электронным ресурсам и источникам;
5) принимает управленческие решения при возникновении обстоятельств, не зависящих от действий участников образовательного процесса.
Консультации осуществляются в форме индивидуальных и групповых занятий.
8. Структурное подразделение, ответственное за организацию учебного процесса по ДО в организациях образования МВД, обеспечивает наличие:
1) образовательного портала и/или информационной системы со страницами, содержащими учебно-методическую и организационно-административную информацию для обучающихся;
2) коммуникационных каналов связи, обеспечивающих подключение к сети Интернет;
3) цифровых образовательных ресурсов;
4) сетевых систем управления обучением или сервиса через облачные вычисления;
5) системы аутентификации для идентификации личности обучающихся и слушателей.
9. Структурное подразделение, ответственное за организацию учебного процесса по ДО в организациях образования МВД:
1) проводит обучение преподавателей и сотрудников служб согласно утвержденному графику. График с указанием даты и времени, места проведения обучения утверждается заместителем начальника, курирующего учебную работу организации образования МВД, и не позднее 3 (трех) рабочих дней размещается на информационных стендах и на интернет-ресурсах организации образования МВД.

2-тарау. ҚО бойынша оқу процесін ұйымдастыру тәртібі
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген қашықтан оқуға ниет білдірген адамдар (5-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда) ҚО рұқсат беру туралы ІІМ білім беру ұйымы бастығының атына еркін нысанда баянат ұсынады, соның негізінде ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығы шығарылады.
7. ІІМ білім беру ұйымы білім алушыны (Қағиданың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда) жеке оқу жоспарымен, білім беру бағдарламасын игеру кестесімен қамтамасыз етеді.
Білім беру бағдарламасын меңгерудің жеке кестесі ІІМ білім беру ұйымының оқу жоспары негізінде әзірленеді.
ҚО пайдалана отырып, білім беру бағдарламаларын немесе олардың бөліктерін іске асыру кезінде ІІМ білім беру ұйымы өз бетінше:
1) білім алушылардың тұрған жеріне қарамастан, білім беру бағдарламаларын немесе олардың бөліктерін толық көлемде меңгеруін қамтамасыз ететін ақпараттық-білім беру ортасының білім беру интернет-порталының жұмыс істеуі үшін жағдай жасайды;
2) ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, қашықтан көрсетілетін жеке консультациялар нысанында оқу процесін оқу-әдістемелік сүйемелдеуді көрсету тәртібін айқындайды;
3) педагогтің білім алушымен тікелей өзара іс-қимылы арқылы өткізілетін сабақтар мен ҚО бойынша сабақтар көлемінің арақатынасын айқындайды;
4) білім алушылардың барлық оқу, анықтамалық және әдістемелік материалдар, тестілеу жүйесі орналасқан ақпараттық жүйеге, электрондық ресурстар мен көздерге қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
5) білім беру процесіне қатысушылардың іс-әрекеттеріне байланысты емес жағдайлар туындаған кезде басқарушылық шешімдер қабылдайды.
Консультациялар жеке және топтық сабақтар түрінде жүзеге асырылады.
8. ҚО бойынша оқу процесін ұйымдастыру үшін ІІМ білім беру ұйымдарындағы жауапты құрылымдық бөлініс:
1) білім алушылар үшін оқу-әдістемелік және ұйымдастыру-әкімшілік ақпаратты қамтитын беттері бар білім беру порталы және/немесе ақпараттық жүйе;
2) Интернет желісіне қосылуды қамтамасыз ететін коммуникациялық байланыс арналары;
3) цифрлық білім беру ресурстары;
4) бұлтты есептеулер арқылы оқытуды немесе сервисті басқарудың желілік жүйелері;
5) білім алушылар мен тыңдаушылардың жеке басын сәйкестендіруге арналған аутентификация жүйелерінің болуын қамтамасыз етіледі.
9. ҚО бойынша оқу процесін жүзеге асыру үшін ІІМ білім беру ұйымдарындағы жауапты құрылымдық бөлініс:
1) бекітілген кестеге сәйкес оқытушылар мен қызметкерлерді оқытады. Оқытудың күні мен уақыты, өткізу орны көрсетілген кесте ІІМ білім беру ұйымы бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасарымен бекітіледі және 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей ІІМ білім беру ұйымының ақпараттық стендтарында және интернет-ресурстарында жарияланады.

2) создает условия (предоставляет интернет-связь, компьютерное и мультимедийное оборудование) сотрудникам и профессорско-преподавательскому составу для разработки и обновления образовательных ресурсов;
3) доставляет учебный материал обучающимся посредством информационных технологий либо на бумажных носителях;
4) организует и проводит консультации в режиме "on-line" (онлайн);
5) организует обратную связь с обучающимися в режиме "off-line" (офлайн);
6) контролирует учебные достижения обучающихся в режиме "on-line" (онлайн), "off-line" (офлайн);
7) идентифицирует личности обучающихся посредством системы аутентификации;
8) обеспечивает доступ обучающихся к электронным ресурсам, библиотекам организации образования МВД и партнеров.
10. Подготовка ЦОР осуществляется их разработчиками в соответствии с образовательной программой. Структура и содержание ЦОР определяется организациями образования МВД самостоятельно.
11. ДО реализуется посредством проведения дистанционных учебных занятий в режиме онлайн, офлайн и самостоятельной работы обучающихся.
12. Учебные занятия в режиме онлайн предусматривают процесс учебного взаимодействия в режиме реального времени с применением цифровых технологий (вебинары, видеоконференции, обмен сообщениями по сети Интернет).
При этом предусматривается использование ранее записанных видеолекций.
13. Учебные занятия в режиме офлайн предусматривают процесс учебного взаимодействия, при котором общение преподавателя и обучаемого проходит асинхронно (обеспечивает обучающемуся возможность освоения учебного материала в любое удобное для него время и общение с педагогами с использованием средств связи).
14. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестация для обучающихся по образовательным программам высшего и послевузовского образования, в том числе по образовательным программам с сокращенным сроком обучения, осуществляется в соответствии с Правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 20 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2016 года № 13148).
15. Для проведения промежуточной и итоговой аттестации обучающихся с использованием ДО организации образования применяют технологии, которые позволяют верифицировать обучающегося, отслеживать экран и поведение обучающегося, а также записывать весь процесс сдачи экзамена на видео.

2) білім беру ресурстарын әзірлеу және жаңарту үшін қызметкерлер мен профессорлық-оқытушылық құрамға жағдай (интернет байланыспен, компьютерлік және мультимедиялық жабдықпен қамтиды) жасайды;
3) білім алушыларға ақпараттық технологиялар немесе қағаз тасымалдағыштар арқылы оқу материалын жеткізеді;
4) "on-line" (онлайн) режимінде консультациялар ұйымдастырады және өткізеді;
5) "off-line" (офлайн) режимінде білім алушылармен кері байланысты ұйымдастырады;
6) "on-line" (онлайн), "off-line" (офлайн) режимінде білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бақылайды;
7) аутентификация жүйесі арқылы білім алушылардың жеке басын сәйкестендіреді;
8) білім алушылар мен тыңдаушылардың білім беру ұйымдарының және серіктестердің электрондық ресурстарына, кітапханаларына қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
10. ЦБР дайындау білім беру бағдарламаларына сәйкес оларды әзірлеушілер арқылы жүзеге асырылады. ЦБР-дің құрылымы мен мазмұнын білім беру ұйымдары дербес айқындайды.
11. ҚО сабақтарды онлайн режимінде, офлайн және білім алушылардың өзіндік жұмыстарын өткізумен іске асырылады.
12. Онлайн режиміндегі оқу сабақтары цифрлық технологияларды (вебинарлар, бейнеконференция, интернет желісі бойынша хабарламалар алмасу арқылы) қолдана отырып, нақты уақыт режиміндегі оқудың өзара іс-әрекеті процесін қарастырады.
Бұл ретте бұрын жазылған бейне лекцияларды пайдалану қарастырылады.
13. Офлайн режиміндегі оқу сабақтары оқытушы мен білім алушының қарым-қатынасы асинхронды өтетін (білім алушыға оқу материалын өзіне ыңғайлы кез келген уақытта игеру мүмкіндігін және педагогтармен байланыс құралдарын пайдалана отырып қарым-қатынас жасауды қамтамасыз етеді) оқудың өзара іс-әрекеті процесін көздейді.
14. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша, оның ішінде оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылар үшін үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 ақпанда № 13148 болып тіркелген).
15. Білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттауды ҚО қолдана отырып өткізу үшін білім беру ұйымы білім алушыны анықтауға, білім алушының экраны мен мінез-құлқын қадағалауға, сондай-ақ емтихан тапсырудың барлық процесін бейнеге жазуға мүмкіндік беретін технологияларды қолданады.