О внесении дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 160. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22732
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации и нормативных правовых актов за № 10531) следующие дополнения:
в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) эскроу-счет – текущий или сберегательный счет, открываемый клиентом на имя третьего лица с ограничением права данного лица на совершение расходных операций по банковскому счету до наступления или выполнения им условий, определенных клиентом.";
дополнить пунктами 6-3 и 6-4 следующего содержания:
"6-3. Энергопроизводящая организация не отказывает или не уклоняется от заключения договора с отдельными покупателями электрической энергии на оптовом рынке, имеющими договор с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, при наличии свободной для отпуска в сеть электрической мощности собственных генерирующих установок, информация о которой размещена энергопроизводящей организацией на своем интернет-ресурсе, по итогам централизованных торгов электрической энергией, а также необоснованно не сокращает объем производства электрической энергии, в том числе часовое, либо не прекращает производство электрической энергии, на которую имеются спрос и заказы потребителей.
При этом отказ или уклонение от заключения договора, сокращение либо прекращение производства электрической энергии считаются обоснованными в одном из следующих случаев:
при отсутствии у энергопроизводящей организации подтвержденной системным оператором технической возможности производства, выдачи электрической энергии на момент обращения потребителя;
энергопроизводящая организация оказывает услуги по регулированию мощности системному оператору на величину договорного объема (диапазона регулирования);
энергопроизводящая организация поддерживает необходимую величину резерва электрической мощности для обеспечения электрической энергией потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в размере не более десяти процентов от располагаемой мощности;
покупатель электрической энергии на оптовом рынке не подтверждает платежеспособность на момент обращения.
Для подтверждения своей платежеспособности потребитель выполняет одно из следующих условий:

"Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 160 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22732 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) эскроу-шот – клиент айқындаған шарттардың басталуына немесе орындалуына дейін банктік шот бойынша шығыс операцияларын жасауға үшінші тұлғаның құқығын шектей отырып, клиент осы тұлғаның атына ашатын ағымдағы немесе жинақ шоты.";
мынадай мазмұндағы 6-3 және 6-4-тармақтармен толықтырылсын:
"6-3. Энергия өндіруші ұйым электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының қорытындылары бойынша ол туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырған өзінің генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын желіге босату үшін бос электр қуаты болған кезде бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөнінде қызметтер көрсетуге арналған шарты бар көтерме сауда нарығында электр энергиясын жекелеген сатып алушылармен шарт жасасудан бас тартпайды немесе жалтармайды, сондай-ақ электр энергиясын өндіру көлемін, оның ішінде бір сағаттық көлемін негізсіз қысқартпайды, не тұтынушылардың сұранысы мен тапсырыстары бар электр энергиясын өндіруді тоқтатпайды.
Бұл ретте шарт жасасудан бас тарту немесе жалтару, сондай-ақ электр энергиясын өндіруді қысқарту не тоқтату мынадай жағдайлардың бірінде, егер:
энергия өндіруші ұйымда тұтынушы өтініш жасаған кезде электр энергиясын өндірудің, берудің жүйелік оператор растаған техникалық мүмкіндігі болмаса;
энергия өндіруші ұйым жүйелік операторға шарттық көлемнің (реттеу диапазонының) шамасында қуатты реттеу бойынша қызметтер көрсетсе;
энергия өндіруші ұйым Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін қолда бар қуаттың он пайызынан аспайтын мөлшерде электр қуаты резервінің қажетті шамасын ұстап тұрса;
көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алушы өтініш жасау кезінде төлем қабілеттілігін растамаса, негізді болып есептеледі.
Өзінің төлем қабілеттілігін растау үшін тұтынушы мынадай шарттардың бірін орындайды:

1) за 10 (десять) рабочих дней до момента обращения иметь специальный счет в банке второго уровня (эскроу-счет), на котором имеется денежная сумма, достаточная для оплаты среднемесячного объема потребления электрической энергии, установленного на основании заявленного объема потребления на момент обращения, которая в случае образования задолженности списывается только энергопроизводящей организацией за фактический объем отпущенной электрической энергии потребителю, в рамках заключенного договора.
При этом потребитель при необходимости погашает последний платеж за электрическую энергию с денежных средств эскроу-счета;
2) за 10 (десять) рабочих дней до момента обращения внести на расчетный счет энергопроизводящей организации, с которой потребитель планирует заключить договор купли-продажи электрической энергии, денежной суммы в виде гарантийного взноса, достаточной для оплаты среднемесячного объема потребления электрической энергии, установленного на основании заявленного объема потребления на момент обращения.
6-4. Энергопроизводящие организации размещают на своих интернет-ресурсах информацию на каждый день о законтрактованной, планируемой к продаже на централизованных торгах и свободной для отпуска в сеть электрической мощности собственных генерирующих установок, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 7-2 следующего содержания:
"7-2. Энергопередающие организации ежемесячно размещают на своих интернет-ресурсах информацию о пропускной способности собственных линий электропередачи и свободном объеме электрической мощности подстанций, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
дополнить приложениями 1 и 2 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.

1) өтініш жасаудан 10 (он) жұмыс күні бұрын екінші деңгейдегі банкте арнайы шоты (эскроу-шоты) болады, онда берешек пайда болған жағдайда жасалған шарт шеңберінде тұтынушыға босатылған электр энергиясының нақты көлемі үшін энергия өндіруші ұйым ғана есептен шығаратын, өтініш жасалған кездегі тұтынудың мәлімделген көлемінің негізінде белгіленген электр энергиясын тұтынудың орташа айлық көлемін төлеу үшін жеткілікті ақша сомасы болады.
Бұл ретте тұтынушы қажет болған жағдайда эскроу-шоттың ақшалай қаражатынан электр энергиясы үшін соңғы төлемді өтейді;
2) өтініш жасаудан 10 (он) жұмыс күні бұрын тұтынушы электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасуды жоспарлап отырған энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу шотына өтініш жасалған кездегі тұтынудың мәлімделген көлемінің негізінде белгіленген электр энергиясын тұтынудың орташа айлық көлемін төлеу үшін жеткілікті кепілдік жарна түріндегі ақша сомасын енгізеді.
6-4. Энергия өндіруші ұйымдар меншікті генерациялайтын қондырғылардың келісімшарт жасалған, орталықтандырылған сауда-саттықта сатуға жоспарланатын және желіге босату үшін бос электр қуаты туралы әрбір күнге арналған ақпаратты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өздерінің интернет-ресурстарында орналастырады.";
мынадай мазмұндағы 7-2-тармақпен толықтырылсын:
"7-2. Энергия беруші ұйымдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын өздерінің интернет-ресурстарында меншікті электр беру желілерінің өткізу қабілеті және кіші станциялардың электр қуатының бос көлемі туралы ақпаратты орналастырады.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра М. Журебеков
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра
от 30 апреля 2021 года № 160
Приложение 1
к Правилам организации и
функционирования оптового
рынка электрической энергии
Форма
Информация на каждый день о законтрактованной, планируемой к продаже на централизованных торгах и свободной для отпуска в сеть электрической мощности собственных генерирующих установок
Дата
Основное оборудование
Информация о мощности энергопроизводящих организаций, МВт:
Количество агрегатов
Мощность
Состояние
Законтрактованная мощность
Планируемая к продаже на централизованных торгах
Свободная для отпуска в сеть
краткосрочная поставка
долгосрочная поставка
Приложение 2
к приказу Исполняющий
обязанности министра
от 30 апреля 2021 года № 160
Приложение 2
к Правилам организации и
функционирования оптового
рынка электрической энергии
Форма
Информация о пропускной способности собственных линий электропередачи и свободном объеме электрической мощности подстанций
Таблица 1
№ п/п
Наименование подстанции
№ ввода
Адрес нахождения
Уровень напряжения, кВ
Мощность трансформатора, кВА
Загрузка, МВт
Свободная мощность, МВт
Таблица 2
№ п/п
Наименование линии электропередачи
Протяженность линии электропередачи, км
Сечение линии электропередачи, мм
Уровень напряжения, кВ
Номинальная пропускная способность, МВт
Загрузка, МВт
Свободная мощность, МВт

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Журебеков
Министрдің міндетін атқарушы
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 160 Бұйрыққа
1-қосымша
Электр энергиясының
көтерме нарығын ұйымдастыру
мен оның жұмыс істеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Меншікті генерациялайтын қондырғылардың келісімшарт жасалған, орталықтандырылған сауда-саттықта сатуға жоспарланатын және желіге босату үшін бос электр қуаты туралы әрбір күнге арналған ақпарат
Күні
Негізгі жабдық
Энергия өндіруші ұйымдардың қуаты туралы ақпарат, МВт:
Агрегаттар саны
Қуат
Жағдайы
Келісімшарт жасалған қуат
Орталықтандырылған сауда-саттықта сатуға жоспарланатын
Желіге босату үшін бос электр қуаты
қысқа мерзімді жеткізу
ұзақ мерзімді жеткізу
Министрдің міндетін атқарушы
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 160 Бұйрыққа
2-қосымша
Электр энергиясының көтерме
нарығын ұйымдастыру мен
оның жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Меншікті электр беру желілерінің өткізу қабілеті және кіші станциялардың электр қуатының бос көлемі туралы ақпарат
1-кесте
№ р/с
Кіші станция атауы
Енгізу №
Орналасқан мекенжайы
Кернеу деңгейі, кВ
Трансформатордың қуаты, кВА
Жүктеу, МВт
Бос қуат,МВт
2-кесте
№ р/с
Электр беру желісінің атауы
Электр беру желісінің ұзындығы, км
Электр беру желісінің қимасы, мм
Кернеу деңгейі, кВ
Номиналды өткізу қабілеті, МВт
Жүктеу, МВт
Бос қуат,МВт