О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 515 "Об утверждении Правил участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22735
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 515 "Об утверждении Правил участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18004) следующее изменение:
Правила участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
М. Журебеков
Приложение к приказу
Исполняющего обязанности Министра
от 30 апреля 2021 года № 154
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2018 года № 515
Правила участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-33) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита.

"Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 515 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 154 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22735 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 515 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18004 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Журебеков
Министрдің міндетін атқарушы
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 154 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 515 бұйрығымен
бекітілген
Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 70-33) тармақшасына сәйкес әзірленді және Тұлғалар тобының тізілімне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) совет рынка – некоммерческая организация, осуществляющая деятельность по мониторингу функционирования рынка электрической энергии и мощности, а также другие функции, предусмотренные Законом;
2) реестр групп лиц (далее – Реестр) – формируемый и размещаемый на официальном интернет-ресурсе уполномоченным органом перечень энергопроизводящих организаций и потребителей, входящих в одну группу лиц, при условии наличия контроля в соответствии с частями второй и третьей пункта 1-1 статьи 9 Закона;
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Глава 2. Порядок участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита
3. В соответствии с пунктом 8 статьи 15-1 Закона, если в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период прогнозируемый непокрываемый дефицит электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан или в какой-либо из ее зон в течение первых пяти лет прогноза превышает 100 мегаватт, уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней направляет уведомления в Совет рынка, потребителям, включенным в Реестр, о возникновении прогнозируемого непокрываемого дефицита электрической мощности.
Зона единой электроэнергетической системы Республики Казахстан является частью единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера, препятствующие передаче электрической энергии, произведенной генерирующими источниками, определяемой в соответствии с порядком разработки прогнозных балансов электрической энергии и мощности.
Непокрываемый дефицит электрической мощности рассчитывается с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих энергодефицитные зоны с другими зонами единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
4. В соответствии с пунктом 6 статьи 15-5 Закона, потребители, включенные в Реестр соответствующей группы лиц, участвуют в создании электрической мощности в объеме, рассчитанном Советом рынка по следующей формуле:
Мроп = Дэм*(ПНпр/ПНЕЭС), где
Мроп – расчетный объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании электрической мощности;
Дэм – объем прогнозируемого дефицита электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан или в какой-либо из ее зон;
ПНпр – пиковая нагрузка потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период;
ПНЕЭС – общая пиковая нагрузка в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) нарық кеңесі – электр энергиясы мен қуаты нарығының жұмыс істеуін мониторингтеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ Заңда көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) тұлғалар тобының тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – уәкілетті орган қалыптастыратын және ресми интернет-ресурста орналастыратын Заңның 9-бабы 1-1-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес бақылау болған жағдайда бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдары мен тұтынушылардың тізбесі;
3) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу тәртібі
3. Заңның 15-1-бабының 8-тармағына сәйкес егер электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналып бекітілген болжамды теңгерімінде Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде немесе оның аймақтарының қандай да бірінде болжамның алғашқы бес жылы ішіндеэлектр қуатының болжамды жабылмайтын тапшылығы 100 мегаваттан асатын болса, уәкілетті орган күнтізбелік отыз күн ішінде электр қуатының болжамды жабылмайтын тапшылығының туындауы туралы Нарық кеңесіне, Тізілімге енгізілген тұтынушыларға хабарламалар жібереді.
Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің аймағы генерациялайтын көздер өндірген электр энергиясын беруге кедергі келтіретін техникалық сипаттағы шектеулер жоқ, электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімдерін әзірлеу тәртібіне сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бір бөлігі болып табылады.
Электр қуатының жабылмайтын тапшылығы энергия тапшы аймақтарды Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің басқа аймақтарымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілеті ескеріле отырып есептеледі.
4. Заңның 15-5-бабының 6-тармағына сәйкес Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар мынадай формула бойынша Нарық кеңесі есептеген көлемде электр қуатын құруға қатысады:
Қтек = Үэқ*(ЖЖжт/ЖЖбэж), мұнда
Қтек – Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың электр қуатын құруға қатысу міндеттемелерінің есептік көлемі;
Үэқ – Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі немесе оның аймақтарының қандай да бірінде электр қуатының болжамды тапшылық көлемі;
ЖЖжт – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың ең жоғары жүктемесі;
ЖЖбэж – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі жалпы ең жоғары жүктеме.

5. В соответствии с пунктом 8 статьи 15-5 Закона, обязательства потребителей, включенных в Реестр, по созданию электрической мощности, предусмотренные пунктом 6 статьи 15-5 Закона, снижаются на величину электрической мощности, созданной субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, рассчитанные Советом рынка по следующей формуле:
Моп = (Дэм+СМпр)*(ПНпр/ПНЕЭС) - СМпр, где
Моп – объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании электрической мощности;
Дэм – объем прогнозируемого дефицита электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан или в какой-либо из ее зон;
СМпр – объем электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, при выполнении условий, указанных в пункте 8 статьи 15-5 Закона;
ПНпр – пиковая нагрузка потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период;
ПНЕЭС – общая пиковая нагрузка в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период.
Если Моп равен нулю, либо отрицательный, обязательства потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, равны нулю.
6. Если объем электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона равен или более Моп, остальные потребители соответствующей группы лиц, включенные в Реестр, освобождаются от участия в создании электрической мощности.
7. Если объем электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона менее Моп, потребители, включенные в Реестр соответствующей группы лиц, участвуют в создании электрической мощности в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона, в объеме, рассчитанном Советом рынка, на основании уведомления уполномоченного органа, по следующей формуле:
Мез = Моп – СМоп, где
Мез – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителями, включенными в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
Моп – объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании электрической мощности;

5. Заңның 15-5-бабының 8-тармағына сәйкес Заңның 15-5-бабының 6-тармағында көзделген Тізілімге енгізілген тұтынушылардың электр қуатын құруға қатысу міндеттемелері мынадай формула бойынша Нарық кеңесі есептеген, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген, көтерме сауда нарығының субъектілері құрған электр қуатының шамасына төмендетіледі:
Қтк = (Үэқ+ҚҚжт)*(ЖЖжт/ ЖЖбэж) - ҚҚжт, мұнда
Қтк – Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың электр қуатын құруға қатысу міндеттемелерінің көлемі;
Үэқ – Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі немесе оның аймақтарының қандай да бірінде электр қуатының болжамды тапшылық көлемі;
ҚҚжт – Заңның 15-5-бабының 8-тармағында көрсетілген талаптарды орындау барысында Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме нарығының субъектілерімен құрылған электр қуатынының көлемі;
ЖЖжт – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың ең жоғары жүктемесі;
ЖЖбэж – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі жалпы ең жоғары жүктеме.
Егер Қтк осында нөлге тең немесе теріс болған жағдайда, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың міндеттемелері нөлге тең болады.
6. Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес, егер Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілерімен құрылған электр қуатының көлемі Қтктең немесе одан артық болса, Тізілімге енгізілген Тиісті тұлғалар топтарының қалған тұтынушылары электр қуатын құруға қатысудан босатылады.
7. Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес, егер Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған электр қуатының көлемі Моп-тан кем болса, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар мынадай формула бойынша уәкілетті органның хабарламасы негізінде Нарық кеңесі есептеген көлемде Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатын құруға қатысады:
Қбса = Қтк – ҚҚтк, мұнда
Қбса – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылар бірыңғай сатып алушыдан жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемі;
Қтк – Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың электр қуатын құруға қатысу міндеттемелерінің көлемі;

СМоп – объем электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона.
8. Объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика распределяется Советом рынка между потребителями, включенными в Реестр, по следующей формуле:
Мез1 = Мез* (ПНпр1/ПНпр), где
Мез1 – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителем, включенным в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
Мез – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителями, включенными в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
ПНпр1 – пиковая нагрузка потребителя, включенного в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период;
ПНпр – пиковая нагрузка потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период.
9. При исполнении обязательств, предусмотренных в пункте 6 статьи 15-5 Закона, путем выполнения действий, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона, место размещения (площадка), тип и вид топлива для генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию, субъектами оптового рынка, включенными в Реестр, согласовываются с уполномоченным органом в соответствии с пунктами 13 и 14 настоящих Правил.
10. Взаимодействие субъектов оптового рынка, включенных в Реестр, с единым закупщиком и уполномоченным органом по вопросам принятия решений об участии в создании электрической мощности, направлении уведомлений и информации, заключении договоров на создание электрической мощности и о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, осуществляется в соответствии с пунктами 10-12 статьи 15-5 Закона.
11. При принятии решения об участии в создании электрической мощности путем выполнения действия, указанного в подпункте 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона, потребители, включенные в Реестр соответствующей группы лиц, покупают у единого закупщика услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в объеме, рассчитанном Советом рынка по следующей формуле:
Мез = Моп - СМоп, где

ҚҚтк – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес көрсетілген талаптарды орындау барысында Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілерімен құрылған электр қуатының көлемі.
8. Бірыңғай сатып алушыдан электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемін Нарық кеңесі Тізілімге енгізілген тұтынушылар арасында мынадай формула бойынша бөледі:
Қбса1 = Қбса * (ЖЖжт1/ЖЖжт), мұнда
Қбса1 – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылар бірыңғай сатып алушыдан жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемі;
Қбса – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылар бірыңғай сатып алушыдан жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемі;
ЖЖжт1 – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтінде сәтіне Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушының ең жоғары жүктемесі;
ЖЖжт – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтінде Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың ең жоғары жүктемесі.
9. Заңның 15-5-бабының 6-тармағында көзделген міндеттемелерді Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген іс-қимылдарды орындау арқылы орындау кезінде Тізілімге енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларға арналған орналастыру орнын (алаңқайды), отынның типі мен түрін осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарына сәйкес уәкілетті органмен келіседі.
10. Тізілімге енгізілген көтерме сауда нарығы субъектілерінің бірыңғай сатып алушымен және уәкілетті органмен реттеуші электр қуатын құруға қатысу, хабарламалар мен ақпаратты жіберу, реттеуші электр қуатын құруға шарттар жасасу және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шешімдер қабылдау мәселелері бойынша өзара іс-қимылы Заңның 15-5-бабының 10-12-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген іс-қимылдарды орындау арқылы реттеуші электр қуатын құруға қатысу туралы шешім қабылдау кезінде, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар мынадай формула бойынша Нарық кеңесі есептеген көлемде электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірыңғай сатып алушыдан сатып алады:
Қбса = Қтк - ҚҚтк, мұнда

Мез – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителями, включенными в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
Моп – объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании электрической мощности;
СМоп – объем электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона.
Распределение объема покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона между потребителями, включенными в Реестр, производится в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
12. Группы лиц, созданные после проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию и (или) после проведения аукционных торгов, участвуют в создании электрической мощности в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона.
Объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика рассчитываются Советом рынка в соответствии с пунктами 8, 21 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок участия потребителей, включенных в Реестр групп лиц, в создании регулировочной электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита
13. В соответствии с пунктом 9 статьи 15-1 Закона, если в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период прогнозируемый непокрываемый дефицит регулировочной электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан или в какой-либо из ее зон в течение последних трех лет прогноза превышает 100 мегаватт, уполномоченный орган определяет объемы, сроки ввода в эксплуатацию регулировочных генерирующих установок с маневренным режимом генерации и направляет уведомления в Совет рынка, потребителям, включенным в Реестр, о возникновении прогнозируемого непокрываемого дефицита регулировочной электрической мощности.
14. В соответствии с пунктом 6 статьи 15-5 Закона, потребители, включенные в Реестр соответствующей группы лиц, участвуют в создании регулировочной электрической мощности в объеме, рассчитанном Советом рынка на основании уведомления уполномоченного органа, по следующей формуле:
Мрегроп = Дрегэм*(ПНпр/ПНЕЭС), где
Мрегроп – расчетный объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании регулировочной электрической мощности;
Дрегэм – объем прогнозируемого дефицита регулировочной электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан или в какой-либо из ее зон;
ПНпр – пиковая нагрузка потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период;
ПНЕЭС – общая пиковая нагрузка в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период.

Қбса – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес тізілімге енгізілген тұтынушылардың электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірыңғай сатып алушыдан сатып алу көлемі;
Қтк – Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың электр қуатын құруға қатысу міндеттемелерінің көлемі;
ҚҚтк – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілерімен құрылған электр қуатының көлемі.
Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылар арасында электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемін бөлу осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жүргізіледі.
12. Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізгеннен кейін және (немесе) аукциондық сауда-саттық өткізілгеннен кейін құрылған тұлғалар топтары Заңның 15-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатын құруға қатысады.
Бірыңғай сатып алушыдан электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемін Нарық кеңесі осы Қағидалардың 8, 21-тармақтарына сәйкес есептейді.
3-тарау. Тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжанатын тапшылықты жабу үшін реттеуші электр қуатын құруға қатысу тәртібі
13. Заңның 15-1-бабының 9-тармағына сәйкес егер электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналып бекітілген болжамды теңгерімінде Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі немесе оның аймақтарының қандай да бірінде реттеуші электр қуатының болжамды жабылмайтын тапшылығы болжамның соңғы үш жылы ішінде 100 мегаваттан асатын болса, уәкілетті орган маневрлік генерациялау режимі бар реттеуші генерациялайтын қондырғылардың көлемдерін, пайдалануға беру мерзімдерін айқындайды және Тізілімге енгізілген тұтынушыларға реттеуші электр қуатының болжамды жабылмайтын тапшылығының туындағаны туралы Нарық кеңесіне хабарлама жібереді.
14. Заңның 15-5-бабының 6-тармағына сәйкес Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар мынадай формула бойынша уәкілетті органның хабарламасы негізінде Нарық кеңесі есептеген көлемде реттеуші электр қуатын құруға қатысады:
Қретект = Третэқ*(ЕЖЖтұт/ЕЖЖБЭЖ), мұнда
Қретект – Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың реттеуші электр қуатын құрудағы міндеттемелерінің есептік көлемі;
Третэқ – Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі немесе оның аймақтарының қандай да бірінде реттеуші электр қуатының болжамды тапшылығының көлемі;
ЕЖЖтұт – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың ең жоғары жүктемесі;
ЕЖЖБЭЖ – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі жалпы ең жоғары жүктеме.

15. В соответствии с пунктом 8 статьи 15-5 Закона, обязательства потребителей, включенных в Реестр, по созданию регулировочной электрической мощности, предусмотренные пунктом 6 статьи 15-5 Закона, снижаются на величину регулировочной электрической мощности, созданной субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, рассчитанные Советом рынка по следующей формуле:
Мопрег = (Дрегэм+СМрегпр)*(ПНпр/ПНЕЭС) – СМрегпр, где
Мопрег – объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании регулировочной электрической мощности;
Дрегэм – объем прогнозируемого дефицита регулировочной электрической мощности в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан или в какой-либо из ее зон;
СМрегпр – объем регулировочной электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, при выполнении условий, указанных в пункте 8 статьи 15-5 Закона;
ПНпр – пиковая нагрузка потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период;
ПНЕЭС – общая пиковая нагрузка в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период.
Если Мопрег равен нулю, либо отрицательный, обязательства потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, равны нулю.
16. Если объем регулировочной электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона равен или более Мопрег, остальные потребители соответствующей группы лиц, включенные в Реестр, освобождаются от участия в создании регулировочной электрической мощности.
17. Если объем регулировочной электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона менее Мопрег, потребители, включенные в Реестр соответствующей группы лиц, участвуют в создании регулировочной электрической мощности в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона, в объеме, рассчитанном Советом рынка по следующей формуле:
Мез = Мопрег - СМрегоп, где
Мез – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителями, включенными в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
Мопрег – объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании регулировочной электрической мощности;

15. Заңның 15-5-бабының 8-тармағына сәйкес Заңның 15-5-бабының 6-тармағында көзделген, Тізілімге енгізілген тұтынушылардың реттеуші электр қуатын құру жөніндегі міндеттемелері мынадай формула бойынша Нарық кеңесі есептеген, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген, көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған реттеуші электр қуатының шамасына төмендетіледі:
Қтмрет = (Третэқ+ СҚреттұт)*(ЕЖЖтұт/ЕЖЖБЭЖ) – СҚреттұт, мұнда
Қтмрет – Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың реттеуші электр қуатын құрудағы міндеттемелерінің көлемі;
Третэқ – Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі немесе оның аймақтарының қандай да бірінде реттеуші электр қуатының болжамды тапшылығының көлемі;
СҚреттұт – Заңның 15-5-бабының 8-тармағында көрсетілген шарттарды орындау кезінде Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған реттеуші электр қуатының көлемі;
ЕЖЖтұт – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың ең жоғары жүктемесі;
ЕЖЖБЭЖ – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіндегі жалпы ең жоғары жүктеме.
Егер Қтмрет нөлге тең немесе теріс болса, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың міндеттемелері нөлге тең болады.
16. Егер Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған реттеуші электр қуатының көлемі Қтмрет-ке тең немесе одан көп болса, Тізілімге енгізілген Тиісті тұлғалар тобының қалған тұтынушылары реттеуші электр қуатын құруға қатысудан босатылады.
17. Егер Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған реттеуші электр қуатының көлемі Қтмрет-тен кем болса, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар мынадай формула бойынша Нарық кеңесі есептеген көлемде Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес реттеуші электр қуатын құруға қатысады:
Қбсат = Қтмрет - СҚретксн, мұнда
Қбсат – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылардың электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірыңғай сатып алушыдан сатып алу көлемі;
Қтмрет – Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың реттеуші электр қуатын құрудағы міндеттемелерінің көлемі;

СМрегоп – объем регулировочной электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона.
18. Объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика распределяется Советом рынка между потребителями, включенными в Реестр, по следующей формуле:
Мез1 = Мез* (ПНпр1/ПНпр), где
Мез1 – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителем, включенным в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
Мез – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителями, включенными в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
ПНпр1 – пиковая нагрузка потребителя, включенного в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период;
ПНпр – пиковая нагрузка потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, на момент утверждения прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период.
19. При исполнении обязательств, предусмотренных в пункте 6 статьи 15-5 Закона, путем выполнения действий, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона, место размещения (площадка), тип и вид топлива для генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию, субъектами оптового рынка, включенными в Реестр, согласовываются с уполномоченным органом в соответствии с пунктами 22 и 23 настоящих Правил.
20. Взаимодействие субъектов оптового рынка, включенных в Реестр, с единым закупщиком и уполномоченным органом по вопросам принятия решений об участии в создании регулировочной электрической мощности, направлении уведомлений и информации, заключении договоров на создание регулировочной электрической мощности и о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, осуществляется в соответствии с пунктами 10-12 статьи 15-5 Закона.
21. При принятии решения об участии в создании регулировочной электрической мощности путем выполнения действия, указанного в подпункте 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона, потребители, включенные в Реестр соответствующей группы лиц, покупают у единого закупщика услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в объеме, рассчитанном Советом рынка по следующей формуле:
Мез = Мопрег – СМрегоп, где
Мез – объем покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика потребителями, включенными в Реестр, в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона;
Мопрег – объем обязательств потребителей, включенных в Реестр соответствующей группы лиц, в создании регулировочной электрической мощности;

СҚретксн – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған реттеуші электр қуатының көлемі.
18. Бірыңғай сатып алушыдан электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемін Нарық кеңесі Тізілімге енгізілген тұтынушылар арасында мынадай формула бойынша бөледі:
Қбсат1 = Қбсат* (ЕЖЖтұт1/ЕЖЖтұт), мұнда
Қбсат1 – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушының бірыңғай сатып алушыдан электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемі;
Қбсат – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылардың электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірыңғай сатып алушыдан сатып алу көлемі;
ЕЖЖтұт1 – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушының ең жоғары жүктемесі;
ЕЖЖтұт – электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналған болжамды теңгерімін бекіту сәтіндегі Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың ең жоғары жүктемесі.
19. Заңның 15-5-бабының 6-тармағында көзделген міндеттемелерді Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген іс-қимылдарды орындау арқылы орындау кезінде Тізілімге енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларға арналған орналастыру орнын (алаңқайды), отынның типі мен түрін осы Қағидалардың 22 және 23-тармақтарына сәйкес уәкілетті органмен келіседі.
20. Тізілімге енгізілген көтерме сауда нарығы субъектілерінің бірыңғай сатып алушымен және уәкілетті органмен реттеуші электр қуатын құруға қатысу, хабарламалар мен ақпаратты жіберу, реттеуші электр қуатын құруға шарттар жасасу және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шешімдер қабылдау мәселелері бойынша өзара іс-қимылы Заңның 15-5-бабының 10-12-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген іс-қимылдарды орындау арқылы реттеуші электр қуатын құруға қатысу туралы шешім қабылдау кезінде, Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылар мынадай формула бойынша Нарық кеңесі есептеген көлемде электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірыңғай сатып алушыдан сатып алады:
Қбсат = Қктұтрет – СҚреткс, мұнда
Қбсат – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес тізілімге енгізілген тұтынушылардың электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірыңғай сатып алушыдан сатып алу көлемі;
Қктұтрет – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылардың электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірыңғай сатып алушыдан сатып алу көлемі;

СМрегоп – объем регулировочной электрической мощности, созданный субъектами оптового рынка, включенными в Реестр соответствующей группы лиц, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона.
Распределение объема покупки услуг по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у единого закупщика в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 15-5 Закона между потребителями, включенными в Реестр, производится в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.

СҚреткс – Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес Тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған реттеуші электр қуатының көлемі.
Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Тізілімге енгізілген тұтынушылар арасында бірыңғай сатып алушыдан электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу көлемін бөлу осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес жүргізіледі.

Глава 4. Порядок согласования места размещения (площадки), типа и вида топлива для генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию
22. Субъекты оптового рынка, включенные в Реестр, подают в уполномоченный орган ходатайство о согласовании места размещения (площадки), типа и вида топлива генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию, на бумажном и электронном носителях вместе с информацией об основных параметрах генерирующих установок по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

4-тарау. Пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларға арналған отынды орналастыру орнын (алаңын), типін және түрін келісу тәртібі
22. Тізілімге енгізілген көтерме сауда нарығының субъектілері уәкілетті органға пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды орналастыру орнын (алаңын), отынның типін және түрін келісу туралы қолдаухатты осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және электрондық жеткізгіштерде генерациялайтын қондырғылардың негізгі параметрлері туралы ақпаратпен қоса береді.

23. Уполномоченный орган согласовывает место размещения (площадку), тип и вид топлива для генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию, субъектами оптового рынка, включенными в Реестр, при условии, что электрическая мощность и (или) регулировочная электрическая мощность будет создана в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан или в какой-либо из ее зон, в которой прогнозируется непокрываемый дефицит электрической мощности.
Приложение к Правилам
участия потребителей,
включенных в Реестр групп лиц,
в создании электрической
мощности для покрытия
прогнозируемого дефицита
Форма
Информация об основных параметрах генерирующих установок

23. Уәкілетті орган электр қуаты Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде немесе электр қуатының жойылмайтын тапшылығы болжанатын оның аймақтарының қандай да бірінде құрылатын жағдайда, тізілімге енгізілген көтерме сауда нарығы субъектілерінің пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар үшін орналастыру орнын (алаңын), отынның типін және түрін келіседі.
Тұлғалар тобының тізіліміне
енгізілген тұтынушылардың
болжамды тапшылықты жабу
үшін электр қуатын құруға
қатысу қағидаларына
қосымша
Нысан
Генерациялайтын қондырғылардың негізгі параметрлері туралы ақпарат

1. Наименование электрической станции, которую охватывают мероприятия, реализация которых планируется в рамках исполнения обязательств, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, путем выполнения действий, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона.
2. Общая информация о мероприятиях, реализация которых планируется в рамках исполнения обязательств, предусмотренных в пункте 6 статьи 15-5 Закона, путем выполнения действий, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона*.
Наименование мероприятия
Дата начала мероприятия (месяц, год)
Дата завершения мероприятия (месяц, год)
Технические параметры вводимого основного генерирующего оборудования
Установленная электрическая мощность, в том числе регулировочная электрическая мощность, (МВт)
Установленная тепловая мощность, (Гкал/ч)
1
2
3
4
5
6
Строительство новой электрической мощности и (или) регулировочной электрической мощности, включая реконструкцию выбывшей электрической мощности и (или) регулировочной электрической мощности, не учтенной в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период
1.
2.
Расширение собственной существующей электрической мощности и (или) регулировочной электрической мощности
1.
2.
Примечание:
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.
3. Информация о параметрах работы электрической станции до и после реализации мероприятий, указанных в подпункте 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона*.
Установленная мощность, в том числе регулировочная мощность
Среднегодовая располагаемая мощность, в том числе регулировочная мощность
Удельный расход условного топлива на отпуск**
Электрическая (МВт)
Тепловая (Гкал/ч)
Электрическая (МВт)
Тепловая (Гкал/ч)
Электрической энергии (гут/кВтч)
Тепловой энергии (гут/кВтч)
1
2
3
4
5
6
7
До реализации мероприятий
1.
После реализации мероприятий
2.
Примечание:
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.
** – в номинальном режиме работы электростанции.

1. Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген іс-қимылдарды орындау арқылы осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген міндеттемелерді орындау шеңберінде іске асырылуы жоспарланатын іс-шаралармен қамтылатын электр станциясының атауы (атауы көрсетіледі).
2. Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген іс-қимылдарды орындау арқылы осы Заңның 15-5-бабаның 6-тармағында көзделген міндеттемелерді орындау шеңберінде іске асырылуы жоспарланатын іс-шаралар туралы жалпы ақпарат*.
Іс-шараның атауы
Іс-шараның басталу күні (айы, жылы)
Іс-шараның аяқталу күні (айы, жылы)
Берілетін негізгі генерациялайтын қондырғының техникалық параметрлері
Белгіленген электр қуаты, оның ішінде реттеуші электр қуаты, (МВт)
Орнатылған жылу қуаты, (Гкал/сағ)
1
2
3
4
5
6
Алдағы жеті жылдық кезеңге арналған электр энергиясы мен қуатының бекітілген болжамды теңгерімінде ескерілмеген, істен шыққан электр қуатын және (немесе) реттеуші электр қуатын реконструкциялауды қоса алғанда, жаңа электр қуатын және (немесе) реттеуші электр қуатын салу
1.
2.
Меншікті қолданыстағы электр қуатын және (немесе) реттеуші электр қуатын кеңейту
1.
2.
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі нақтылықпен көрсетіледі.
3. Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген іс-шараларды іске асыруға дейінгі және кейінгі кезеңде электр станциясының (атауы көрсетіледі) жұмыс істеу параметрлері туралы ақпарат *
Белгіленген қуат, оның ішінде реттеуші қуат
Орташа жылдық қолда бар қуат, оның ішінде реттеуші қуат
Босатуға шартты отынның үлестік шығысы**
Электр (МВт)
Жылу (Гкал/сағ)
Электр (МВт)
Жылу (Гкал/сағ)
Электр энергиясының (гут/кВтсағ)
Жылу энергиясының (кгут/Гкал)
1
2
3
4
5
6
7
Іс-шараларды іске асырғанға дейін
1.
Іс-шараларды іске асырғаннан кейін
2.
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі нақтылықпен көрсетіледі;
** - электр станциясының номиналды жұмыс режимінде.