О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2021 года № 22926
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173) следующие изменения:
в Правилах проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования", утвержденных указанным приказом:
пункт 32 изложить в новой редакции:
"32. При запуске на тестирование поступающие запускаются в здание по одному.
Идентификация личности поступающего производится по пропуску и на основании документа, удостоверяющего личность, либо справки об окончании организации среднего образования в текущем году лиц, не достигших шестнадцати лет.
При этом поступающие, имеющие документ, удостоверяющий личность или паспорт и подавшие заявление путем онлайн регистрации в автоматизированной системе, запускаются и идентифицирует личность через сканер объемно-пространственной формы лица человека.
При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов мобильной связи, оснащенных функциями переноса информации, в том числе пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), любые виды радио-электронной связи, в том числе Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи) смарт часы, калькулятор, наушники проводные и беспроводные, шпаргалки, учебно-методическую литературу.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт "Об исключении из здания поступающего при обнаружении металлоискателем в здание пункта проведения ЕНТ" по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование";
пункт 34 изложить в новой редакции:

"Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 маусымда № 22926 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеуді тапсыру туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында:
32-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"32. Түсушілер тестілеуге кіргізу барысында ғимаратқа бір-бірден кіргізіледі.
Түсушілердің жеке басын сәйкестендіру тестілеуге рұқсаттама мен жеке басын куәландыратын құжаты негізінде, ал жасы он алтыға толмаған адамдар ағымдағы жылы орта білім беру ұйымын аяқтағаны туралы анықтама негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте, жеке басын куәландыратын құжаты немесе паспорты бар және өтінішті онлайн тіркелу жолымен автоматтандырылған жүйе арқылы берген түсушілердің жеке басы бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы сәйкестендіріледі және тестілеуге жіберіледі.
Тестілеуге кіргізу кезінде қол және рамалық металл іздегіштер пайдаланылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеу өткізу барысында түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа төмендегі тыйым салынған заттарды: ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған ұялы байланыстар, оның ішінде пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, калькулятор, сымды және сымсыз құлаққаптар, шпаргалкаларды, оқу-әдістемелік әдебиеттерді алып кіруіне жол бермеу үшін рұқсат етілмейді.
Тестілеуге кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар табылған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҰБТ өткізу пунктінің ғимаратына кіргізу барысында металл іздегішпен тыйым салынған заттар табылған тестіленушіні ғимараттан шығару туралы" акт жасайды және түсуші осы тестілеуге жіберілмейді";
34-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"34. Председателями государственной комиссии назначаются руководители высших учебных заведений (руководители городских, районных (управлений) отделов образования), которые обеспечивают организацию и проведение ЕНТ, а также использование металлоискателей, устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса) и видеонаблюдения";
в пункте 35:
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) совместно с представителями правоохранительных органов обеспечивает охрану общественного порядка в период проведения тестирования";
подпункт 5) изложить в новой редакции:
"5) организует использование устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса), а также получение протокола измерения электромагнитного поля согласно приложению 135, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11626)";
пункт 75 изложить в новой редакции:
"75. При проведении ЕНТ в электронном формате, поступающие запускаются в здание по одному, при этом производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека.
При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов мобильной связи, оснащенных функциями переноса информации, в том числе пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), любые виды радио-электронной связи, в том числе Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи) смарт часы, калькулятор, наушники проводные и беспроводные, шпаргалки, учебно-методическую литературу.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт "Об исключении из здания поступающего при обнаружении металлоискателем в здание пункта проведения ЕНТ (электронный формат)" по форме, согласно приложению 31 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование и на тестирование, проходящее в период проведения ЕНТ, указанный пункте 74 настоящих Правил, а также на конкурс по присуждению образовательного гранта.
При выявлении у поступающего запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование при участии во второй раз в период проведения ЕНТ, указанный в пункте 74 настоящих Правил аннулируются результаты ЕНТ первого раза и не допускается на конкурс по присуждению образовательного гранта.
При выявлении подставного лица в ходе запуска на тестирование администратором тестирования составляется "Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование (электронный формат)" по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, поступающий не допускается к тестированию в текущем году.
При проведении тестирования используются устройства, подавляющие сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса) и видеонаблюдения";
пункт 79 изложить в новой редакции:

"34. Мемлекеттік комиссияның төрағасы болып ҰБТ-ны ұйымдастыру мен өткізуді қамтамасыз ететін, сонымен қатар металліздегіштер, аудиторияның (компьютерлік сыныптың) ауданына сәйкес рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде радиоэлектрондық және ұялы байланыс сигналдарын өшіретін және бейнебақылау құралдарын қолдануды жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының басшылары немесе қалалық, аудандық білім бөлімдерінің (басқармаларының) басшылары тағайындалады";
35-тармақта:
2) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"2) құқық қорғау органдарының өкілдерімен бірлесіп, тестілеу өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді";
5) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"5) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) 135-қосымшаға сәйкес аудиторияның (компьютерлік сыныптың) ауданына сәйкес рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын беретін құрылғыларды пайдалануды, сондай-ақ электромагниттік өрісті өлшеу хаттамасын алуды ұйымдастырады";
75-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"75. ҰБТ-ны электрондық форматта өткізу кезінде оқуға түсушілер ғимаратқа бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте оқуға түсушінің жеке басын көлемді-кеңістіктік нысандағы сканер арқылы сәйкестендіру жүргізіледі.
Тестілеуге қосу кезінде қолмен және рамалық типтегі металл детекторлар қолданылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеу өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа ақпаратты тасымалдау функцияларымен жабдықталған ұялы байланыстың мынадай тыйым салынған заттарын, оның ішінде пейджерді, ұялы телефондарды, планшеттерді, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуктерді, плейерлерді, модемдерді (мобильді роутерлерді), радио-электрондық байланыстың кез келген түрлерін, соның ішінде Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Bluetooth), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи) смарт сағат, калькулятор, сымды және сымсыз құлаққаптар, шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер.
Тестілеуге жіберу барысында металл іздегішпен тексеру жүргізу кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҰБТ өткізу пунктінің ғимаратына (электрондық форматта) металл іздегішпен анықталған кезде түсушіні ғимараттан шығару туралы" акт жасайды және түсуші осы тестілеуге және осы Қағидалардың 74-тармағында көрсетілген ҰБТ өткізу кезеңінде өтетін тестілеуге жіберілмейді, сондай-ақ білім беру грантын беру жөніндегі конкурсқа жіберілмейді.
Осы Қағидалардың 74-тармағында көрсетілген ҰБТ өткізу кезеңінде екінші рет қатысқан кезде тестілеуге кіргізу барысында металліздегішпен тексеру жүргізу кезінде түсушіде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда бірінші рет тапсырған ҰБТ-ның нәтижелері жойылады және білім беру грантын тағайындау конкурсына жіберілмейді.
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 32-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адамды анықтау актісін (электрондық форматта)" жасайды, оқуға түсуші ағымдағы жылы тестілеуге жіберілмейді.
Тестілеуді өткізу кезінде аудиторияның (компьютерлік сыныптың) және бейнебақылаудың ауданына байланысты рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын басатын құрылғылар пайдаланылады";
79-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"79. Продолжительность ЕНТ - 240 минут (4 часа).
По истечении 60 минут тестирования осуществляется упражнения для глаз и физических упражнений перерыв в объеме 2 минут.
По истечении 120 минут тестирования предоставляется перерыв в объеме 15 минут.
По истечении 180 минут тестирования предоставляется перерыв в объеме 3 минут.
Для поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки продолжительность тестирования – 65 минут.
Для обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ продолжительность тестирования – 130 минут.
Для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, на ЕНТ отводится 120 минут (2 часа).
Для поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки, по родственным направлениям подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения – 80 минут";
пункт 81 изложить в новой редакции:
"81. При нарушении поступающим пункта 80 настоящих Правил, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории (компьютерного класса) поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории (компьютерном классе) (электронный формат) по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам. Поступающий не допускается на данное тестирование и на тестирование, проходящее в период проведения ЕНТ, указанный пункте 74 настоящих Правил, а также на конкурс по присуждению образовательного гранта.
При нарушении поступающим пункта 80 настоящих Правил во второй раз в период проведения ЕНТ, указанный в пункте 74 настоящих Правил аннулируются результаты ЕНТ первого раза и не допускается на конкурс по присуждению образовательного гранта";
в пункте 83:
подпункт 1) исключить;
пункт 86 изложить в новой редакции:
"86. Результаты тестирования у лиц, указанных в пунктах 81 и 82 настоящих Правил, не обрабатываются и подлежат аннулированию. В случае отключения электричества, на рабочем месте тестируемого данные о процессе тестирования (ранее отмеченные ответы на тестовые задания, количество использованного времени тестирования) сохраняются. При последующем продолжении тестирования тестируемый продолжает процесс тестирования с места прерывания процесса тестирования";
приложения 1 и 2 к Правилам проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;

"79. ҰБТ ұзақтығы - 240 минут (4 сағат).
Тестілеудің 60 минуты өткеннен кейін көзге арналған жаттығулар және дене жаттығуларына арналған 2 минут көлемінде үзіліс жүзеге асырылады.
120 минут тестілеу аяқталғаннан кейін 15 минут көлемінде үзіліс беріледі.
180 минут тестілеу аяқталғаннан кейін 3 минут көлемінде үзіліс беріледі.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсушілер үшін тестілеу ұзақтығы – 65 минут.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша ЖЖОКБҰ – ның білім алушылары және басқа білім беру бағдарламалары топтарына ауысқысы келетіндер үшін тестілеу ұзақтығы-130 минут.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ға 120 минут (2 сағат) бөлінеді.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас даярлау бағыттары бойынша түсушілер үшін-80 минут";
81-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"81. Түсуші осы Қағидалардың 80-тармағын бұзған жағдайда, тестілеу әкімшісі тестілеуді бақылаушылармен бірлесіп тыйым салынған заттарды табу және аудиторияда (компьютерлік сыныпта) мінез-құлық қағидаларын бұзған түсушіні аудиториядан (компьютерлік сыныптан) шығару актісін осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды. Оқуға түсуші осы тестілеуге және осы Қағидалардың 74-тармағында көрсетілген ҰБТ өткізу кезеңінде өтетін тестілеуге, сондай-ақ білім беру грантын беру жөніндегі конкурсқа жіберілмейді.
Оқуға түсушілер осы Қағидалардың 80-тармағын бұзған кезде осы Қағидалардың 74-тармағында көрсетілген ҰБТ өткізу кезеңінде екінші рет ҰБТ нәтижелері бірінші рет жойылады және білім беру грантын беру жөніндегі конкурсқа жіберілмейді";
83-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
86-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"86. Осы Қағидалардың 81 және 82-тармақтарында көрсетілген тұлғалардың тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады. Электр қуаты ажыратылған жағдайда, тестіленушінің жұмыс орнында тестілеу процесі туралы деректер (тест тапсырмаларына бұрын белгіленген жауаптар, тестілеудің пайдаланылған уақытының саны) сақталады. Тестілеуді одан әрі жалғастырған кезде тестіленуші тестілеу процесі үзілген жерден тестілеу процесін жалғастырады";
"Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеуді тапсыру туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалардың 1 және 2-қосымшалары осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;