"4. В случаях отмены, приостановления академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки, либо перехода академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на дистанционное обучение либо смешанную форму обучения вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы в стране академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки, а именно: пожара, наводнения, землетрясения, военных действий, блокады, эпидемии и других обстоятельств, если они непосредственно повлияли на исполнение договорных обязательств, при условии невозможности воспрепятствования таким воздействиям и принятия всех возможных мер и действий, применение которых можно было ожидать в сложившейся ситуации (далее – обстоятельства непреодолимой силы) осуществляется оплата:
проезда от места академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки до места проживания в Республике Казахстан и обратно после окончания действия обстоятельств непреодолимой силы/возобновления обучения;
проезда от места академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и обратно, в случае необходимости оформления или продления визы;
оформления, продления визы (консульский сбор), обязательных услуг по требованию Посольств для оформления визы (консульского сбора), включая обязательное медицинское обследование в соответствии с требованиями страны прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения, стажировки и/или зарубежного высшего учебного заведения, языковой школы, зарубежной организации.
В случаях отмены, приостановления академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на срок более одного месяца, вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки стипендиат, находящийся за рубежом, возвращается на территорию Республики Казахстан при наличии воздушного и/или железнодорожного транспорта.
Вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производится в следующих случаях:

"4. Елде академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс), тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықты өтуін тоқтатқан, тоқтата тұрған жағдайда немесе академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындық өтуі қашықтан оқытуды және/немесе аралас оқу нысанын қолдана отырып оқуға көшсе, еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы салдарынан, атап айтқанда: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, соғыс қимылдары, қоршаулар, эпидемиялар және басқа да мән-жайлар туындауының салдары болып табылса, егер шарттық міндеттемелерді орындауға тікелей әсер етсе, мұндай әсер етуге кедергі болу мүмкін болмаған және қолданылуын қалыптасқан жағдайлардан күтуге болатын барлық ықтимал шаралар мен әрекеттер қабылданған жағдайда (бұдан әрі – еңсерілмейтін күш жағдайлары):
академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс) орнынан, тағылымдамадан, тілдік курстардан өту, магистратура алдындағы дайындық орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін және еңсерілмейтін күш жағдайлары аяқталғаннан кейін/оқуды қайта бастау кері қайту жолына;
визаны ресімдеу не ұзарту қажет болған жағдайда, академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс), тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту орнынан және кері бағытта шыққан кезде;
тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту, академиялық оқу, тағылымдамадан өту елдерінің және/немесе шетелдік жоғары оқу орнының, тілдік мектептің, шетелдік ұйымның талаптарына сәйкес міндетті медициналық тексеруді қоса алғанда, визаны рәсімдеу, ұзарту (консулдық алым), виза (консулдық алымды) рәсімдеу үшін Елшіліктің талабы бойынша міндетті көрсетілетін қызметтерді төлеу жүзеге асырылады.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы салдарынан елде академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстар өту, магистратура алдындағы дайындықты бір айдан астам мерзімге тоқтатқан, тоқтата тұрған жағдайда шетелде жүрген стипендиат, әуе және/немесе темір жол көлігі болған кезде Қазақстан Республикасының аумағына қайтарылады.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының пайда болуы салдарынан тұруға және тамақтануға арналған шығыстардың ай сайынғы сомасын есептеу мынадай жағдайларда жүргізіледі:

1) отмены, приостановления, завершения академического обучения или учебного года (семестра/триместра), прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и возникновения обстоятельств, препятствующего возвращению стипендиата в Республику Казахстан;
2) начала и/или перехода академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на дистанционное обучение и/или смешанную форму обучения для лиц, впервые приступающих/продолжающих обучение за рубежом и находящихся на территории страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки;
3) академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов с применением дистанционного обучения для лиц, впервые приступающих/ продолжающих академическое обучение, прохождение стажировки, языковых курсов на территории Республики Казахстан;
4) перехода академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки на дистанционное обучение для лиц, вынужденно возвратившихся на территорию Республики Казахстан из за рубежа и продолжающих обучение на территории Республики Казахстан;
При этом начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производится согласно настоящим нормам расходов:
страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки в размере не более чем за один месяц для лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта с момента отмены, приостановления, завершения обучения;
страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки для лиц, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;
в соответствии с нормативами, предусмотренными для прохождения языковых курсов в Республике Казахстан для лиц, указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки (за проживание) и в соответствии с нормативами, предусмотренными для прохождения языковых курсов в Республике Казахстан (за питание), для лиц, указанных в подпункте 4) настоящего пункта при условии наличия обязательств по оплате расходов за проживание в стране обучения;
Стипендиат, вынужденно возвратившийся на территорию Республики Казахстан и продолжающий академическое обучение, прохождение стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки с применением дистанционного обучения в Республике Казахстане в период обстоятельств непреодолимой силы предоставляет подтверждающие документы о наличии обязательств по оплате расходов за проживание в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки, а именно: договор аренды жилья, а также оригиналы чеков об оплате либо квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденная штампом банка, либо официальная справка/письмо с иностранного банка, подтверждающая факт оплаты для осуществления данной оплаты по нормативу страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки (за проживание).
В случае отсутствия обязательств по оплате за проживание в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки начисление за проживание осуществляется в соответствии с нормативами, предусмотренными для прохождения языковых курсов в Республике Казахстан.
В случае если в течение одного календарного месяца, стипендиат проходит академическое обучение, прохождение стажировки, языковых курсов и в Республике Казахстан, и в стране обучения вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, то начисление стипендии производится по нормативу страны академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов при нахождении стипендиата в стране академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов на протяжении 4 (четырех) и более календарных дней.".

1) академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінде академиялық оқудың немесе оқу жылының (семестр/триместр), тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің тоқтату, тоқтата тұру, аяқтау және стипендиаттың Қазақстан Республикасына қайтып оралуына кедергі келтіретін жағдайлардың туындауы;
2) шетелде окуға алғашқы рет кірісетін/жалғастыратын және академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінің аумағында орналасқан тұлғалар үшін қашықтан оқытуды және/немесе аралас оқыту нысанын қолдана отырып, академиялық оқуы, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтуін бастау және/немесе көшу;
3) Қазақстан Республикасының аумағында академиялық оқуға, тағылымдамадан, тілдік курстардан өтуге алғашқы рет кірісетін/жалғастыратын тұлғалар үшін қашықтан оқытуды қолдана отырып, академиялық оқуды, тағылымдамадан, тілдік курстардан өтуі;
4) шетелден Қазақстан Республикасының аумағына амалсыздан оралған және Қазақстан Республикасының аумағында оқуды жалғастыратын тұлғалар үшін қашықтан оқытуды қолдана отырып, академиялық оқуы, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтуіне көшу;
Бұл ретте тұру мен тамақтануға арналған шығыстардың ай сайынғы сомасын есептеу:
академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінің, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін оқуды тоқтатқан, тоқтата тұрған, аяқтаған сәттен бастап бір айдан аспайтын мөлшерде;
академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінің осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін;
Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту үшін көзделген нормативтерге сәйкес, осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін;
академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындықтан өту (тұруға) елінің және Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту үшін көзделген нормативтерге (тамақтануға) сәйкес, осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін осы шығыстар нормативі бойынша жүргізіледі;
Қазақстан Республикасының аумағына мәжбүрлі түрде қайтып келген және Қазақстан Республикасының аумағында қашықтан оқытуды қолдана отырып оқуды жалғастыратын стипендиат еңсерілмейтін күш жағдайлары кезеңінде, академиялық оқуды, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындық өтуді жалғастыратын Стипендиат (тұрғаны үшін) академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындық өту елінің нормативі бойынша осы төлемді жүзеге асыру үшін академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындық өту елінде тұрғаны үшін шығыстарды төлеу бойынша міндеттемелердің бар екендігі туралы растайтын құжаттарды, атап айтқанда: тұрғын үйді жалдау шарты, сондай-ақ төлем туралы чектердің түпнұсқалары немесе төлем туралы түбіртектер, немесе банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе төлем фактісін растайтын шетелдік банктен ресми анықтама/хат академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық өту (тұру үшін) елінің нормативі бойынша осы төлемді жүзеге асыру үшін ұсынады.
Академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту елінде тұрғаны үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелер болмаған жағдайда тұрғаны үшін есептеу Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту үшін көзделген нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
Еңсерілмейтін күш жағдайларының пайда болуы салдарынан егер бір күнтізбелік ай ішінде стипендиат академиялық оқудан, тағылымдамадан, тілдік курстар өтуден Қазақстан Республикасында және оқу елінде өтсе, онда стипендияны есептеу стипендиаттың академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстар өту елінде күнтізбелік 4 (төрт) және оданда артық күндер болған кезде академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстар өту елінің нормативі бойынша жүргізіледі.".

2. Департаменту международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением тринадцатого и восемнадцатого абзацев пункта 1 настоящего приказа, которые распространяются на лиц, продолжающих академическое обучение, прохождение стажировки, языковых курсов на территории Республики Казахстан с 1 октября 2020 года, а для лиц, впервые приступающих к языковым курсам на территории Республики Казахстан с 1 января 2021 года.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" ________2021 г.

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық, осы бұйрықтың 1-тармағының он үшінші және он сегізінші абзацтарын қоспағанда 2020 жылғы 1 қазаннан бастап Қазақстан Республикасының аумағында академиялық оқуды, тағылымдамадан, тілдік курстардан өтуді жалғастыратын тұлғаларға, ал Қазақстан Республикасының аумағында 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап тілдік курстарға алғашқы рет кірісетін тұлғаларға қолдана отырып, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2021 ж. "___" ________