Об утверждении Перечня загрязняющих веществ, эмиссии которых подлежат экологическому нормированию
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 25 июня 2021 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2021 года № 23279
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2021.
В соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 11 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Перечень загрязняющих веществ, эмиссии которых подлежат экологическому нормированию.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 26 "Об утверждении Перечня загрязняющих веществ и видов отходов, для которых устанавливаются нормативы эмиссий" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10302).
2) пункт 4 приказа Министра энергетики Республики Казахстан от 11 сентября 2015 года № 565 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12326).
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 25 июня 2021 года № 212
Перечень загрязняющих веществ, эмиссии которых подлежат экологическому нормированию

Эмиссиясы экологиялық нормалауға жататын ластағыш заттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 25 маусымдағы № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 шiлдеде № 23279 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 11-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Эмиссиясы экологиялық нормалауға жататын ластағыш заттардың тізбесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Эмиссиялар нормативтері белгіленетін ластаушы заттар мен қалдық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 26 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10302 болып тіркелген).
2) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 қыркүйектегі № 565 бұйрығының 4-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12326 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 25 маусымдағы
№ 212 бұйрығына
қосымша
Эмиссиясы экологиялық нормалауға жататын ластағыш заттардың тізбесін бекіту туралы

1. Перечень загрязняющих веществ, для которых устанавливаются нормативы эмиссий
1. Вещества, загрязняющие атмосферный воздух:
1) диоксид серы и другие соединения серы;
2) оксиды азота и другие соединения азота;
3) окись углерода;
4) летучие органические соединения;
5) металлы и их соединения;
6) мышьяк и его соединения;
7) цианиды;
8) хлор и его соединения;
9) фтор и его соединения;
10) предельные углеводороды;
11) меркаптаны;
12) сероводород;
13) углерод черный (сажа);
14) пыль, в том числе асбестосодержащая (РМ-2.5, РМ-10, взвешенные частицы, волокна);
15) полихлорированные дибензодиоксины и полихлорированные дибензофураны;
16) иные загрязняющие вещества и их соединения, для которых установлены предельно допустимые концентрации и ориентировочные безопасные уровни воздействия в атмосферном воздухе населенных мест.
2. Вещества, загрязняющие воду:
1) органические соединения галогенов и вещества, которые в водной среде могут образовывать эти соединения;
2) органические соединения фосфора;
3) органические соединения олова;
4) металлы и их соединения;
5) углеводороды и их соединения;
6) цианиды;
7) мышьяк и его соединения;
8) пестициды (ядохимикаты), для которых установлены предельно допустимые концентрации и ориентировочные допустимые уровни веществ в воде;
9) взвешенные вещества и суспензии;
10) вещества, которые способствуют эвтрофикации (нитраты и фосфаты);
11) вещества, оказывающие неблагоприятное воздействие на кислородный баланс;
12) иные загрязняющие вещества и их соединения, для которых установлены предельно допустимые концентрации и ориентировочные допустимые уровни веществ в воде в водных объектах культурно-бытового, хозяйственно-питьевого и рыбохозяйственного водопользования.

1. Эмиссиялар нормативтері белгіленетін ластаушы заттардың тізбесі
1. Атмосфералық ауаны ластайтын заттар:
1) күкірт диоксиді мен күкірттің басқа да қосылыстары;
2) азот оксиді мен азоттың басқа да қосылыстары;
3) оттегі тотығы;
4) ұшпалы органикалық қосылыстар;
5) металдар мен олардың қосылыстары;
6) тотияйын мен оның қосылыстары;
7) цианидтер;
8) хлор және оның қосылыстары;
9) фтор және оның қосылыстары;
10) шекті көмірсутегілер;
11) меркаптандар;
12) күкіртті сутегі;
13) қара көміртегі (күйе);
14) шаң-тозаң, соның ішінде құрамында асбест бар (РМ2,5, РМ10, өлшемді бөлшектері, талшықтары);
15) полихлорлы дибензодиоксиндер мен полихлорлы дибензофурандар;
16) елді мекендердің атмосфералық ауасындағы шекті рұқсатты шоғырлануының және қауіпсіз әсер етуінің шамамен алынған деңгейі белгіленген өзге де ластаушы заттар мен олардың қосылыстары.
2. Суды ластайтын заттар:
1) галогендердің органикалық қосылыстары және суда осы қосылыстарды құрауы мүмкін заттар;
2) фосфордың органикалық қосылыстары;
3) қалайының органикалық қосылыстары;
4) металдар мен олардың қосылыстары;
5) көмірсутегілер мен олардың қосылыстары;
6) цианидтер;
7) тотияйын мен оның қосылыстары;
8) шекті рұқсатты шоғырлануының және судағы заттардың шекті болжамды деңгейлері белгіленген пестицидтер (улы химикаттар);
9) өлшемді заттар мен суспензиялар;
10) эвтрофикацияға әсер ететін заттар (нитраттар мен фосфаттар);
11) оттегі теңгеріміне қолайсыз әсер ететін заттар;
12) мәдени-тұрмыстық, шаруашылық-ауыз су және балық шаруашылығы су пайдалану су объектілеріндегі шекті рұқсатты шоғырлануының және шекті болжамды деңгейлері белгіленген өзге де ластаушы заттар мен олардың қосылыстары.