О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-28/2020 "О некоторых вопросах финансовой поддержки работников организаций здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2021 года № 24121. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 октября 2021 года № ҚР-ДСМ -102.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2021 № ҚР-ДСМ -102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" и с подпунктом 2) пункта 3 Протокола заседания Межведомственной комиссии по недопущению возникновения и распространения коронавирусной инфекции на территории Республики Казахстан от 28 мая 2021 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-28/2020 "О некоторых вопросах финансовой поддержки работников организаций здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20304) следующие изменения:
в Размерах надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19 и группы риска, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Размер надбавки на одного работника в данной группе риска не превышает двадцатикратный минимальный размер заработной платы (далее – МРЗП), установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 августа 2021 года и десятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 октября 2021 года.";
в пункте 4:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"врачи и средний медицинский персонал скорой медицинской помощи с привлечением медицинской авиации в случаях их привлечения;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Размер надбавки на одного работника в данной группе риска не превышает десятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 августа 2021 года и пятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 октября 2021 года.";
в пункте 5:
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"члены Республиканского штаба по предупреждению завоза и распространения нового типа коронавирусной инфекции в Республике Казахстан и территориальных штабов акиматов областей, городов республиканского значения и столицы, а также работники здравоохранения, обеспечивающие карантинный режим в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан (на блок-постах, в аэропортах и на железнодорожных вокзалах);";
часть вторую изложить в следующей редакции:

"COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерін қаржылық қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 4 сәуірдегі № ҚР ДСМ-28/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 тамызда № 24121 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қазандағы № ҚР-ДСМ -102 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2021 № ҚР-ДСМ -102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығы 1-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасының аумағында коронавирустық инфекцияның пайда болуы мен таралуына жол бермеу жөніндегі ведомствоаралық комиссия отырысының 2021 жылғы 28 мамырдағы хаттамасының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерін қаржылық қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 4 сәуірдегі № ҚР ДСМ-28/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 8 сәуірде № 20304 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізу:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада бекітілген COVID-19 коронавирусына қарсы күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға және қауіп тобына тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемеақы мөлшерлерінде:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тәуекел тобы бір қызметкерге үстемеақы мөлшері 2021 жылғы 1 тамызға дейін республикалық бюджет туралы заңда ағымдағы қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жиырма еселенген мөлшерінен (бұдан әрі – ЕТЖМ) және 2021 жылғы 1 қазаңға дейін республикалық бюджет туралы заңды ағымдағы қаржы жылына белгіленген он еселенген ЕТЖМ-ден аспайды.";
4-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"медициналық авиацияны тарта отырып, жедел медициналық жәрдемнің дәрігерлері мен орта медициналық персоналы тартылған жағдайда;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тәуекел тобы үстемеақы мөлшері бір жұмыскерге 2021 жылғы 1 тамызға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген он еселенген ЕТЖМ-ден және 2021 жылғы 1 қазаңға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген бес еселік ЕТЖМ-ден аспайды.";
5-тармақта:
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында коронавирустық инфекцияның жаңа түрінің әкелінуі мен таралуының алдын алу жөніндегі республикалық штабтың және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана әкімдіктерінің аумақтық штабтарының мүшелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде (блок-бекеттерде, әуежайларда және теміржол вокзалдарында) карантиндік режимді қамтамасыз ететін денсаулық сақтау жұмыскерлері;";
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Размер надбавки на одного работника в данной группе риска не превышает пятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 августа 2021 года и 2,5 МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 октября 2021 года.";
в Правилах установления надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Состав комиссии формируется решением местного исполнительного органа области, городов республиканского значения и столицы из числа представителей:
1) местного исполнительного органа области, городов республиканского значения и столицы;
2) территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в лице Главного государственного санитарного врача соответствующих административно-территориальных единиц (на транспорте);
3) местного органа государственного управления здравоохранением области, городов республиканского значения и столицы;
4) местного органа государственного управления по вопросам занятости и социальной защиты области, городов республиканского значения и столицы;
5) партии "Nur Otan";
6) неправительственных организаций, представляющих интересы медицинских работников (далее – НПО), профсоюзов работников здравоохранения (по согласованию);
7) филиала республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" в лице не ниже заместителя директора филиала.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Комиссия на основании предложения руководителя организации здравоохранения определяет список работников, которым устанавливаются надбавки с указанием группы риска заражения коронавирусом COVID-19.
Комиссия при принятии решения принимает во внимание эпидемиологическую ситуацию в регионе, характер противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, в которых задействована организация здравоохранения и его работники.
Регламент работы комиссий в части не урегулированной настоящими Правилами определяется решением местного исполнительного органа области, городов республиканского значения и столицы.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для организации финансовой поддержки работникам организаций здравоохранения, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его ведомства, лабораторные исследования, дезинфекцию и дератизацию, мониторинг исполнения противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, создается комиссия при государственном органе в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Комиссия государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при принятии решения принимает во внимание эпидемиологическую ситуацию в стране, характер противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, в которых задействована организация здравоохранения и ее работники.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"Осы тәуекел тобы үстемеақы мөлшері бір қызметкерге 2021 жылғы 1 тамызға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген бес еселік ЕТЖМ-ден және 2021 жылғы 1 қазаңға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген 2,5 ЕТЖМ-ден аспайды.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемақы белгілеу қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Комиссияның құрамы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органының;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (көліктегі) Бас мемлекеттік санитариялық дәрігері атынан халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау мәселері бойынша мемлекеттік басқарудың жергілікті органының;
5) "Nur Otan" партиясының;
6) денсаулық сақтау қызметкерлері кәсіподақтарының медицина қызметкерлерінің мүдделерін білдіретін үкіметтік емес ұйымдарының (бұдан әрі – ҮЕҰ) (келісім бойынша);
7) "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашалық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалының филиал директорының орынбасарынан төмен емес өкілдерінен қалыптасады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссия денсаулық сақтау ұйымы басшысының ұсынысы негізінде COVID-19 коронавирусын жұқтырудың тәуекел тобын көрсете отырып, үстемеақы белгіленетін жұмыскерлердің тізімін айқындайды.
Комиссия шешім қабылдаған кезде өңірдегі эпидемиологиялық жағдайды, денсаулық сақтау ұйымы мен оның жұмыскерлері жұмылдырылған COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберіндегі эпидемияға қарсы іс-шаралардың сипатын назарға алады.
Комиссияның осы Қағидамен реттелмеген бөлігіндегі жұмыс регламенті облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен айқындалады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және оның ведомствосының қарамағындағы COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде зертханалық зерттеулерді, дезинфекциялауды және дератизациялауды, эпидемияға қарсы іс-шаралардың орындалуына мониторингті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының жұмыскерлерін қаржылық қолдауды ұйымдастыру үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның жанынан комиссия құрылады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның комиссиясы шешім қабылдаған кезде елдегі эпидемиологиялық жағдайды, денсаулық сақтау ұйымы мен оның жұмыскерлері қатысатын COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберіндегі эпидемияға қарсы іс-шаралардың сипатын назарға алады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Оплата фондом социального медицинского страхования сумм надбавок работникам осуществляется в соответствии с Правилами оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831), за исключением работников военно-медицинских (медицинских), судебно-медицинских подразделений (центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их территориальных подразделений, а также военно-медицинских (медицинских) учреждений (организаций), иных подразделений, осуществляющих военно-медицинское (медицинское) обеспечение), подведомственных организаций Медицинского центра Управления Делами Президента Республики Казахстан.";
приложение к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 августа 2021 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-93
Приложение
к Правилам установления
надбавок работникам системы
здравоохранения,
задействованным в
противоэпидемических
мероприятиях в рамках борьбы с
коронавирусом COVID-19
Форма
Информация о начисленных суммах надбавок работникам системы здравоохранения, задействованным в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19 ______________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения/учреждения)

"13. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының жұмыскерлерге үстемеақы сомаларын төлеуі әскери-медициналық (медициналық), сот-медициналық бөлімшелерінің (орталық атқарушы органдардың және өзге де орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ әскери-медициналық (медициналық) мекемелердің (ұйымдардың), әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді жүзеге асыратын өзге де бөлімшелердің, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы медициналық орталығының ведомстволық бағынысты ұйымдарының) қызметкерлерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
көрсетілген қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 тамыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы 26 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-93 бұйрығына
1 қосымша
COVID-19 коронавирусымен
күрес шеңберінде эпидемияға
қарсы іс-шараларға тартылған
денсаулық сақтау жүйесі
жұмыскерлерінің жалақысына
үстемеақы белгілеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемеақының есептелген сомалары туралы ақпарат __________________________________________________ (денсаулық сақтау ұйымының/мекеменің атауы)

период с "____" ________ 20 __ года по "____" ______ 20 __ года начислено сумм надбавок:
Размер надбавок на одного работника
за 1 группу риска за месяц: _______ тенге (20 МРЗП до 1 августа 2021 года, 10 МРЗП с 1 августа 2021 года до 1 октября 2021 года)
за 2 группу риска за месяц: ________ тенге (10 МРЗП до 1 августа 2021 года, 5 МРЗП с 1 августа 2021 года до 1 октября 2021 года)
за 3 группу риска за месяц: ________ тенге (5 МРЗП до 1 августа 2021 года, 2,5 МРЗП с 1 августа 2021 года до 1 октября 2021 года)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Группа риска
Месячный баланс рабочего времени, часов
Фактически отработано, часов
Доля отработанных часов, %
Сумма надбавки к оплате, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование подразделения ________________
1
2
3
Наименование подразделения ________________
1
2
3
4
Всего
Председатель комиссии:
_________________________________/_________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Члены комиссии:
_________________________________/__________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Руководитель (уполномоченное лицо)
организации здравоохранения/учреждения:
________________________________/___________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Главный бухгалтер/руководитель подразделения:
________________________________/___________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии) / (для документа на бумажном носителе)
Дата "_____" _________20___ года

20 __ жылғы "____"________ бастап 20 __ жылғы "____" ______ дейінгі кезең аралығында есептелен үстемеақы:
Бір жұмыскерге үстемеақы мөлшері
1-топқа айына: _______ теңге (20 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамызына дейін, 10 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамыздан 2021 жылдың 1 қазанына дейін)
2-топқа айына:________ теңге (10 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамызына дейін, 5 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамыздан 2021 жылдың 1 қазанына дейін)
3-топқа айына:________ теңге (5 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамызына дейін, 2,5 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамыздан 2021 жылдың 1 қазанына дейін)
р/с №
Тегі, әкесінің аты (бар болса)
Атқарып отырған лауазымы
Тәуекел тобы
Жұмыс уақытының айлық балансы, сағат
Нақты жұмыс істеген, сағат
Жұмыс істеген сағаттардың үлесі, %
Төлеуге үстемақы сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Бөлімшенің атауы ________________
1
2
3
Бөлімшенің атауы ________________
1
2
3
4
Барлығы
Комиссия төрағасы:
________________________________/__________________
(Тегі, әкесінің аты (бар болса)/Қолы)
(қағаз жеткізгіштегі құжат үшін)
Комиссияның мүшелері:
________________________________/___________________
(Тегі, әкесінің аты (бар болса)/Қолы)
(қағаз жеткізгіштегі құжат үшін)
Денсаулық сақтау ұйымының/мекеменің басшысы (уәкілетті тұлға):
_______________________________/____________________
(Тегі, әкесінің аты (бар болса)/Қолы)
(қағаз жеткізгіштегі құжат үшін)
Бас бухгалтер/бөлімше басшысы:
______________________________/_____________________
(Тегі, әкесінің аты (бар болса)/Қолы)
(қағаз тасығыштағы құжат үшін)
Мөр орны (болған жағдайда) / (қағаз жеткізгіштегі құжат үшін)
Күні 20___ жылғы "_____"_________