О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 "Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 августа 2021 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2021 года № 24172
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 "Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13227) следующие изменения:
приложения 3 и 5 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования
и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"___" ______________2021 год
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"___" ______________2021 год
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"___" ______________2021 год
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 августа 2021 года № 432
Приложение 3 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93
Форма
Типовой договор оказания образовательных услуг
для технического и профессионального, послесреднего образования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование организации образования, № государственной лицензии
на _________________________________________________________________
занятия образовательной деятельности) в лице
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или иного
уполномоченного лица), действующего на основании
_________________________________________________________, именуемое
(реквизиты учредительных документов) в дальнейшем "организация
образования", с одной стороны, и гражданином (кой)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) именуемый(ая) в дальнейшем
"обучающийся (законный представитель)", с другой стороны, и (или)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица) в лице
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность руководителя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
юридического лица или другого уполномоченного лица) именуемый (ая)
в дальнейшем "заказчик", действующего на основании
_______________________________________________________, и в интересах
(реквизиты учредительных документов) гражданина(ки)
____________________________________________________, с другой стороны,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
заключили настоящий договор о нижеследующем:

"Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 27 тамыздағы № 432 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 тамызда № 24172 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13227 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
2021 жылғы "____" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
2021 жылғы "____" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2021 жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 27 тамыздағы
№ 432 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
3 қосымша
Нысаны
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шарты
__________________________________________________________________ негізінде әрекет етуші (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) ____________________________________________________________атынан, (білім беру ұйымның атауы, білім беру қызметімен айналысу үшін мемлекеттік лицензияның №) бұдан әрі "білім беру ұйымы" деп аталатын __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ (басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты) бір жағынан және бұдан әрі "білім алушы" (немесе заңды өкілі) деп аталатын __________________________________________________________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) ______________________________________________________екінші жақтан, немесе _______________________________________________ негізінде және (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) азамат(ша) _________________________________________________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) мүддесі үшін әрекет етуші __________________________________________________________________ (заңды тұлғасы басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, ___________________________________________________________________ әкесiнiң аты (бар болған жағдайда)) атынан, бұдан әрі "тапсырыс беруші" деп алатын _________________________________________________________ (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы) екінші жақтан төмендегілер туралы осы шартты жасады.

1. Предмет договора
1. Заказчик или обучающийся (законный представитель) поручает и оплачивает, а организация технического и профессионального образования принимает на себя обязанность по организации учебного процесса для обучающегося и предоставлению, обучающемуся возможности получения образовательных услуг в соответствии с учебными планами организации образования по соответствующей специальности, форме обучения и полной оплаты оказанных услуг.
2. Права и обязанности организации образования
2. Организация образования имеет право:
1) требовать от обучающегося образования, добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей настоящего Договора, Устава организации образования, правил внутреннего распорядка, и актов организации образования, регламентирующих ее деятельность;
2) применять к обучающемуся меры дисциплинарного воздействия, кроме санкций, выраженных в денежном эквиваленте, за нарушение им обязанностей, предусмотренные правилами внутреннего распорядка, уставом организации образования и условиями настоящего Договора;
3) требовать от обучающегося бережного отношения к имуществу организации образования, соблюдения правил работы с компьютерной и другой техникой. В случае причинения материального ущерба действиями обучающегося требовать возмещения понесенных затрат на его восстановление в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан;
4) осуществлять поощрение и вознаграждение обучающегося за успехи в учебной, научной и творческой деятельности;
5) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при отчислении по причинам, указанным в Типовых правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191) (далее – Правила проведения текущего контроля), а также в случае нарушения Устава организации образования.
3. Организация образования обязуется:
1) ознакомить обучающегося с Уставом организации образования, правилами внутреннего распорядка и актами организации образования, регламентирующих ее деятельность;
2) обеспечить обучение обучающегося в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) принять обучающегося по итогам вступительного экзамена (собеседования) (или переводом из других организаций образования при условии погашения академической задолженности) в число обучающихся организации образования при условии внесения им или заказчиком (представителем) оплаты в размере ____% от суммы годового платежа;

1. Шарттың мәні
1. Тапсырыс беруші немесе білім алушы (немесе заңды өкілі) тапсырады және төлейді, ал техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы білім алушыға тиісті мамандық оқыту нысаны бойынша білім беру ұйымының оқу жоспарларына сәйкес білім алушы үшін оқу процесін ұйымдастыруды және білім алушыға білім беру қызметтерін алу мүмкіндігін ұсынуды өз міндетіне алады.
2. Білім беру ұйымының құқықтары мен міндеттері
2. Білім беру ұйымы:
1) осы Келісімге, білім беру ұйымының жарғысына, білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларына және білім беру ұйымы қызметін реттейтін білім беру актілеріне сәйкес білім алушыдан адал және тиісті міндеттерді орындауын талап етуге;
2) білім алушыға ішкі тәртіп қағидаларында, білім беру ұйымының жарғысында және осы Шарттың талаптарында көзделген міндеттерін бұзғаны үшін ақшалай баламада көрсетілген санкциялардан басқа тәртіптік ықпал ету шараларын қолдануға;
3) білім алушыдан білім беру ұйымының мүлігіне мұқият қарауды, компьютермен және басқа жабдықпен жұмыс істеу ережелерін сақтауды талап етуге. Білім алушының әрекеттерінен келтірілген материалдық залал болған жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген тәртіппен оны қалпына келтіруге жұмсалған шығындар үшін өтемақы талап етуге;
4) білім алушыны білім беру, ғылыми және шығармашылық қызметте табысқа жеткені үшін марапаттауға және ынталандыруға;
5) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 тіркелген) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларында (бұдан әрі - ағымды бақылауды жүргізу қағидалары) көрсетілген себептер бойынша, сондай-ақ білім беру ұйымының Жарғысын бұзған жағдайда Шартты біржақты тәртіпте тоқтатуға құқылы;
3. Білім беру ұйымы:
1) білім алушы білім беру ұйымының Жарғысымен, ішкі тәртіп қағидаларымен, оның қызметін реттейтін білім беру ұйымының актілерімен таныстыруға;
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес білім алушыны оқытуды қамтамасыз етуге;
3) қабылдау емтихандарының (сұхбаттасу) қорытындылары бойынша (немесе академиялық қарыз жабылған жағдайда басқа білім беру ұйымынан ауысу арқылы) білім ұйымының студенттері қатарына жыл сайынғы төлемнің ____% мөлшерін ол немесе тапсырыс беруші (уәкіл) төлеген жағдайда білім алушыны қабылдауға;

4) определять объем учебной нагрузки в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 611 (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 15681);
5) обеспечить свободный доступ к ресурсам библиотеки (учебники, учебно-методические комплексы и учебно-методические пособия) организаций образования;
6) предоставить обучающемуся возможность пользования компьютерной техникой для выполнения заданий в рамках учебных программ, утвержденными руководителем организации образования;
7) организовать прохождение профессиональной практики обучающемуся в соответствии с учебным планом организации образования, утвержденным руководителем организации образования;
8) переводить и восстанавливать обучающегося на основании заявления с одной специальности на другую или с одной формы обучения на другую, а также в другую организацию образования в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Перевод и восстановление обучающихся по типам организаций образования", утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 19 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10297) (далее – Правила перевода и восстановления);
9) вернуть при расторжении Договора обучающемуся выплаченные суммы с учетом вычета расходов за текущий период обучения с момента издания приказа;
10) предоставлять возможность обучающемуся, принимать участие в научных, культурных и спортивных мероприятиях организации образования;
11) выдать после успешного окончания полного курса обучения и по результатам прохождения итоговой аттестации документ об образовании по соответствующей форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов об образовании, форм документов об образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов об образовании собственного образца и правил их учета и выдачи, а также формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10348);
12) в случае ликвидации учебного заведения или прекращения образовательной деятельности принять меры по переводу обучающихся для продолжения обучения в другой организации образования.

4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 611 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15681 тіркелген) бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық қағидаларына сәйкес оқу жүктемесін анықтауға;
5) білім ұйымдарының кітапхана ресурстарына (оқулықтарға, оқу-
әдістемелік кешендерге және оқу-әдістемелік құралдарға) қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
6) білім алушыларға білім беру ұйымының басшысы бекіткен оқу
бағдарламалары шеңберінде тапсырмаларды орындау үшін компьютерлік техниканы пайдалануға мүмкіндік беруге;
7) білім беру ұйымының басшысы бекіткен білім беру ұйымының оқу
жоспарына сәйкес білім алушының кәсіби практикадан өтуін ұйымдастыруға;
8) білім алушының өтініші негізінде бір мамандықтан келесі мамандыққа немесе бір оқу нысанынан басқасына, сондай-ақ, қатар басқа білім беру ұйымына Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 20 қаңтардағы №19 (бұдан әрі – ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары) бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10297 тіркелген) бекітілген "Білім алушыларды білім беру ұйымдарының түрлері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына (бұдан әрі – білім алушыларды ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары) сәйкес ауыстыруға және қайта қабылдауға;
9) Шарт бұзылған жағдайда білім алушыға бұйрық шығарылған сәттен бастап, ағымдағы оқу жылының шығындарын есептей отырып, төленген соманы қайтаруға;
10) білім алушыға ұйымының ғылыми, мәдени және спорттық шараларына қатысуына мүмкіндік беруге;
11) оқудың толық курсын сәтті аяқтағаннан кейін және қорытынды аттестаттау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген "Білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10348 тіркелген) тиісті нысанда білім туралы құжат беруге;
12) білім беру ұйымы таратылған немесе білім беру қызметін тоқтатқан жағдайда, білім алушыларды басқа білім беру ұйымдарында оқуын жалғастыру үшін ауыстыру жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.

3. Права и обязанности обучающегося
4. Обучающийся имеет право на:
1) восстановление и перевод из одного учебного заведения в другое, с одной специальности на другую, с платной основы на обучение по государственному образовательному заказу или с одной формы обучения на другую в порядке, установленном Правилами перевода и восстановления;
2) поэтапную оплату за обучение, при этом размер оплаты может быть изменен, но не более одного раза в год по соглашению сторон в случае фактического увеличения расходов на обучение;
3) получение дополнительных образовательных (платных и бесплатных) услуг вне государственного общеобязательного стандарта образования;
4) свободный доступ и пользование фондом учебной, учебно-методической литературы на базе библиотеки и читальных залов;
5) участие в органах студенческого самоуправления.
5. Обучающийся обязуется:
1) соблюдать Устав организации образования, правила внутреннего распорядка организации образования и акты организации образования, регламентирующих ее деятельность;
2) бережно относиться к имуществу организации образования и рационально использовать его, участвовать в создании нормальных условий для обучения и проживания в общежитии (при предоставлении);
3) соблюдать правила воинского учета, согласно Правил воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденные приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14881);
4) проявлять уважение к педагогу и сотрудникам при исполнении ими своих должностных обязанностей, а также к обучающимся в организациях образования;
5) информировать организацию образования в случае пропуска занятий по непредвиденным и иным обстоятельствам в произвольной форме письменно в течении недели со дня отсутствия в организации образования;
6) сообщать в организацию образования при изменении семейного положения и контактной информации (места жительства, номера телефона, электронной почты и тому подобное);
7) уведомить организацию образования при нахождении на амбулаторном или стационарном лечении с предъявлением подтверждающих документов.
4. Права и обязанности заказчика
6. Заказчик обязуется (в случае заказа):
1) в установленные сроки вносить плату за предоставляемые образовательные услуги.
7. Заказчик имеет право (в случае заказа):
1) требовать от обучающегося добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей в соответствии с настоящим Договором.
5. Ответственность сторон
8. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Договором, стороны несут ответственность, установленной действующим законодательством Республики Казахстан.

3. Білім алушының құқықтары мен міндеттері
4. Білім алушы:
1) ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларында белгіленген тәртіппен, бір білім беру ұйымынан екінші білім беру ұйымына ауысуға және қайта оқуға қабылдануға, бір мамандықтан басқа мамандыққа, ақылы оқудан мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауысуға немесе бір оқыту нысанынан басқасына ауысуға;
2) оқу ақысын кезең-кезеңімен төлеуге, бұл ретте оқу шығыстары нақты ұлғайған жағдайда тараптардың келісімі бойынша жылына бір реттен артық емес төлемақы мөлшері өзгеруі мүмкін;
3) мемлекеттік емес жалпыға міндетті білім беру стандартының қосымша білім беру (ақылы және тегін) қызметтерін алуға;
4) кітапхана мен оқу залдары базасында оқу, оқу-әдістемелік әдебиеттер қорына еркін қолжеткізуге және пайдалануға;
5) студенттік өзін-өзі басқару органдарына қатысуға құқылы;
5. Білім алушы:
1) білім беру ұйымының Жарғысын, ішкі тәртіп қағидаларын және білім беру ұйымының қызметін регламеттейтін білім беру актілерін орындауға;
2) білім беру ұйымының мүлкін күтіп ұстауға және орынды пайдалануға, оқуда және жатақханада тұру кезінде қолайлы жағдай жасауға қатысуға (егер ұсынылса);
3) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 тіркелген) Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына сәйкес әскери есепке алу қағидаларын сақтауға;
4) педагогтерге және қызметкерлерге өздерінің лауазымдық міндеттерін орындауда, сондай-ақ білім беру ұйымдарының білім алушыларына құрмет көрсетуге;
5) білім беру ұйымында болмаған күннен бастап бір апта ішінде жазбаша түрде сабақта болмаған жағдайда білім беру ұйымын хабарлауға;
6) отбасылық мәртебесі және байланыс ақпараты өзгерген жағдайда білім беру ұйымына есеп беруге (тұрғылықты жері, телефон нөмірі, электронды пошта және т.б.);
7) амбулаториялық немесе стационарлық ем қабылдаған жағдайда растайтын құжаттарды табыс ете отырып, білім беру ұйымына хабарлауға міндетті.
4. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері
6. Тапсырыс беруші (тапсырыс болған жағдайда):
1) ұсынылатын білім беру қызметтері үшін уақытылы ақы төлеуге міндетті;
7. Тапсырыс беруші (тапсырыс болған жағдайда):
1) осы Шартқа сәйкес білім алушыдан өз міндеттерін және адал тиісті түрде орындауды талап етуге құқылы.
5. Тараптардың жауапкершіліктері
8. Осы Келісімде көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны үшін немесе тиесілі орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

6. Порядок разрешения споров
9. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Договора, разрешаются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
10. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Срок действия, порядок изменения условий договора и его расторжение
11. Настоящий договор вступает в силу со дня его подписания сторонами и действует до полного его исполнения.
12. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
13. Настоящий Договор заключается в трех экземплярах по одному экземпляру для каждой Стороны на государственном и русском языках имеющих одинаковую юридическую силу.
14. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон:
Организация образования:
Обучающийся
(законный представитель или заказчик):
____________________________________
(наименование организации образования)
____________________________________
____________________________________
(юридический адрес)
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(номер контактного телефона)
Руководитель организации образования
____________________________________
____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Печать (для государственных организаций),
(для частных организаций - при наличии)
____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
обучающегося (законного представителя)
___________________________________
(дата рождения, ИИН, № уд. личности,
когда и кем выдано)
___________________________________
(домашний адрес, телефон обучающегося
или законного представителя))
_________________________________
(подпись)
_________________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заказчика)
_________________________________
(дата рождения, ИИН, № уд. личности,
когда и кем выдано)
_________________________________
(Адрес место нахождения, телефон)
_________________________________
(подпись)
Приложение 2
к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 августа 2021 года № 432
Приложение 5
к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93
Форма
Типовой договор о дуальном обучении для организаций технического
и профессионального, послесреднего образования
город (район, село)______________
"___"_________20____ года
_______________________________________________________________________,
_______________________________________________________________________
именуемое (наименование организации образования) в дальнейшем
"организация образования", в лице,
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или иного
уполномоченного лица) действующего на основании Устава
_______________________________________________________________________,
(реквизиты учредительных документов) с одной стороны,
_______________________________________________________________________,
(наименование предприятия, учреждения, организации и т.д.)
именуемый в дальнейшем "Предприятие (организация)", в лице
______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность руководителя
_______________________________________________________________________
юридического лица или другого уполномоченного лица)
действующего на основании Устава (Положения)
_______________________________________________________________________,
(реквизиты учредительных документов)
с другой стороны, и гражданином Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ИИН __________________ уд. личности/
свидетельство о рождении ______________ от "___"______________года, выданное
_____________________, именуемый (ая) в дальнейшем "обучающийся" (законный
представитель) (в случае несовершеннолетия обучающегося)
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ИИН ______________________________
уд. личности ____________от "___"___________года, выданное _________________,
с третьей стороны, совместно именуемые как "Стороны", заключили настоящий
договор о дуальном обучении для организаций технического и профессионального,
послесреднего образования (далее - договор о дуальном обучении).

6. Дауларды шешу тәртібі
9. Осы Келісімді іске асыру барысында туындайтын келіспеушіліктер мен даулар өзара тиімді шешімдерді әзірлеу мақсатында тараптармен тікелей шешіледі.
10. Тараптардың келіссөздер жолымен шешілмеген мәселелер, өзара тиімді шешімдерді әзірлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
7. Шарттың әрекет ету мерзімі, талаптарын өзгерту және оны бұзу тәртібі
11. Осы шарт оған тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және толық орындалғанға дейін әрекет етеді.
12. Осы шарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімдері бойынша өзгеруі және толықтырылуы мүмкін.
13. Осы шарт үш данада жасалады мемлекеттік немесе орыс тілінде бірдей заң күшімен жасалады және әрбір тарапқа бір данадан беріледі.
14. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен банктік реквизиттері:
Білім беру ұйымы:
Білім алушы (заңды тұлға немесе тапсырыс беруші):
_________________________________
(Білім беру ұйымының атауы)
_________________________________
_________________________________
(заңды мекенжайы)
_________________________________
_________________________________
(байланыс телефон нөмірі)
Білім беру ұйымының басшысы
_________________________________
_________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр (мемлекеттік ұйымдары үшін),
(жеке ұйымдар үшін – бар болған жағдайда)
_________________________________
Білім алушының, заңды өкілінің,
тапсырыс берушінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
_________________________________
(туған күні, айы, жылы, ЖСН, жеке куәлігінің
№, қай мерзімде және кіммен берілді)
_________________________________
(үй мекенжайы, білім алушы немесе
заңды тұлғаның байланыс телефоны)
_________________________________
(қолы)
_________________________________
(Тапсырыс берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________________________________
(туған күні, айы, жылы, ЖСН, жеке куәлігінің
№, қай мерзімде және кіммен берілді)
_________________________________
(үй мекенжайы, байланыс телефоны)
_________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 27 тамыздағы
№ 432 бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
5-қосымша
Нысаны
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымдары үшін дуальды оқыту туралы үлгілік шарт
______________ қаласы (аудан, ауыл)
20 ____ жылғы "___"_____
__________________________________________________________________, __________________________________________________________ негізінде әрекет етуші (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) атынан, ____________________________________________________________ (білім беру ұйымның атауы) ___________________________________________________________________ бұдан әрі "білім беру ұйымы" деп аталатын ___________________________________________________________________ бір жағынан, _______________________________________________________ (басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда)) негізінде әрекет етуші ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) ____________________________________________________________ атынан, (басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) бұдан әрі "кәсіпорын (ұйым)" деп аталатын ___________________________________________________________________ (кәсіпорынның атауы) ___________________________________________________________________ Жеке төлқұжаттың/туу туралы куәліктің ЖСН___________, _____ жылғы "__"_______, _______________ берген, бұдан әрі "білім алушы" аталатын және оның заңды өкілімен (білім алушы кәмелетке толмаған жағдайда) ___________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Жеке төлқұжаттың ЖСН ____________, _____жылғы "__"_____________, __________________ ерген, үшінші жақтан, бірге "Тараптар" деп аталатын осы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін дуальды оқыту туралы осы Шарт жасасты.

1. Предмет договора о дуальном обучении
1. Настоящий договор о дуальном обучении заключен в соответствии со статьей 119 Трудового кодекса Республики Казахстан, Правилами организации дуального обучения, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 50 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №13422) и пунктом ___ Устава предприятия (организации).
2. Организация образования осуществляет обучение обучающегося, поступившего в 20___ году на специальность
_________________________________________________________________________
(код и наименование специальности)
квалификации __________________________________________________________________
(код и наименование квалификации)
_______________________________________________________________________________.
3. Предприятие (организация) обеспечивает обучающегося рабочим местом для производственного обучения и профессиональной практики в соответствии с профилем образовательной программы с надлежащими условиями труда.
4. Обучающийся осваивает образовательные программы с целью получения профессиональных компетенций, позволяющих квалифицированно выполнять производственные, трудовые функции и задачи.
2. Срок действия договора о дуальном обучении
5. Срок действия договора о дуальном обучении вступает в силу с момента его подписания и действует до окончания сроков обучения.
Предприятие (организация) заполняет Приложение к настоящему договору о дуальном обучении, о прохождении обучающимся производственного обучения и профессиональной практики на базе предприятия (организации).
Договор о дуальном обучении может быть расторгнут на основании, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Прием обучающегося на рабочее место оформляется приказом руководителя или распоряжением структурного подразделения предприятия (организации), издаваемым на основании настоящего договора о дуальном обучении.
3. Права и обязанности обучающегося
7. Обучающийся имеют право:
1) на предоставление учебного, рабочего места, оборудованного в соответствии с требованиями безопасности и охраны труда;
2) пользоваться необходимыми инструментами, оборудованием, приборами и другими производственными материалами, по согласованию с наставником, назначенным от предприятия, иметь доступ и пользование фондом учебной, учебно-методической литературы на базе библиотеки и читальных залов, лабораторной базой, компьютерной техникой в учебных целях;
3) на возмещение вреда, причиненного здоровью в процессе прохождения производственного обучения и профессиональной практики;

1. Дуальды оқыту туралы шарттың мәні
1. Осы дуальды оқыту туралы шарт Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 119 - бабымен, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 50 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13422 тіркелген) бекітілген дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидаларына және кәсіпорын (ұйымның) жарғысының ______ тармағына сәйкес жасалды.
2. Оқу орны 20___ жылы түскен
___________________________________________________________________ (мамандықтың коды және атауы) мамандығының _____________________________________________________ (біліктіліктің) ___________________________________________________________________
(білім беру бағдарламасының атауы) білім беру бағдарламасы бойынша білім алушының оқуын жүзеге асырады.
3. Кәсіпорын (ұйым) білім алушыны тиісті жұмыс жағдайлары бар білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес өндірістік оқыту және кәсіптік практика үшін жұмыс орнымен қамтамасыз етеді.
4. Білім алушы өндірістік, еңбек функцияларын және тапсырмаларды білікті орындауға мүмкіндік беретін кәсіби құзыреттілікке ие болу үшін білім беру бағдарламаларын меңгереді.
2. Дуальды оқыту туралы шарттың әрекет ету мерзімі
5. Дуальды оқыту туралы шарттың қолданылу мерзімі оған қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және оқу мерзімі аяқталғанға дейін қолданылады.
Кәсіпорын (ұйым) осы дуальды оқыту туралы, білім алушының кәсіпорын (ұйым) базасында өндірістік оқудан және кәсіптік практикадан өтуі туралы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Қосымшаны толтырады.
Дуальды оқыту туралы шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген негізде бұзылуы мүмкін.
6. Білім алушыны жұмыс орнына қабылдау осы дуальды оқыту туралы шарттың негізінде шығарылатын басшысының бұйрығымен немесе кәсіпорынның (ұйымның) құрылымды бөлімшесінің өкімімен рәсімделеді.
3. Білім алушының құқықтары және міндеттері
7. Білім алушы:
1) қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жабдықталған жұмыс орнына;
2) кәсіпорында бекітілген жетекшісінің келісімі бойынша қажетті құралдарды, жабдықтарды, аспаптарды және басқа өндірістік материалдарды пайдалану, кітапхана және оқу залдары базасында оқуға оқу-әдістемелік әдебиеттер қорына, зертханалық базасына, оқыту мақсатында компьютерлік және басқа техниканы пайдалануға қол жеткізуі мен пайдалануына;
3) өндірістік оқыту мен кәсіби практиканы өту барысында денсаулығына зақым келген зиянның өтеуіне;

4) на присвоение соответствующего уровня квалификации по конкретной специальности и получение свидетельства (сертификата) о присвоении квалификации установленного образца по соответствующей форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов и форм документов об образовании государственного образца и Правила их выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10348).
8. Обучающийся обязуется:
1) соблюдать трудовую дисциплину, правила внутреннего распорядка, правила техники безопасности и производственный распорядок на месте производственного обучения и профессиональной практики, обязательные для работников предприятия (организации);
2) бережно относиться к оборудованию, приборам, документации и другому имуществу предприятия (организации);
3) строго соблюдать и выполнять требования программы производственного обучения и профессиональной практики;
4) прибыть в распоряжение предприятия (организации) к установленному сроку на прохождение производственного обучения и профессиональной практики;
5) не разглашать конфиденциальную информацию о предприятии (организации) в процессе прохождения производственного обучения и профессиональной практики, а также после его завершения;
6) вести дневник о прохождении производственного обучения и профессиональной практики, предоставлять отчет наставнику или руководителю практики о проделанной работе;
7) при неявке на предприятие (организацию), на занятия в организацию образования сообщать об этом незамедлительно предприятию (организации), учебному заведению с указанием причин и, в случае заболевания или несчастного случая, в течение 3 дней направить соответствующую медицинскую справку;
8) до начала производственного обучения и профессиональной практики пройти вводный и (или) производственный инструктаж, организуемый предприятием (организацией);
9) своевременно пройти производственное обучение и профессиональную практику согласно графику учебного процесса.
4. Права и обязанности предприятия (организации)
9. Предприятие (организация) имеет право:
1) участвовать в разработке календарных графиков и образовательных программ в соответствии с новыми технологиями и изменившимися условиями производственного процесса;
2) предлагать темы курсовых и дипломных работ в соответствии с потребностями предприятия (организации);
3) принимать участие в итоговой аттестации обучающегося;
4) запрашивать информацию о текущей успеваемости обучающегося.

4) белгілі бір мамандық бойынша біліктіліктің тиісті деңгейін тағайындау және белгіленген үлгідегі біліктілікті беру туралы куәлікті (сертификатты) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген "Білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10348 тіркелген" нысанға сәйкес алуға құқылы.
8. Білім алушы:
1) өндірістік оқыту және кәсіптік практика орнында кәсіпорынның қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын еңбек тәртібін, ішкі тәртіп қағидаларын, қауіпсіздік техникасы ережелерін және өндірістік тәртіптемесін сақтауға;
2) кәсіпорынның (ұйымдардың) жабдықтарына, аспаптарына, құжаттарына және басқа мүлкіне ұқыпты қарауға;
3) өндірістік оқыту және кәсіптік практика бағдарламасының талаптарын қатаң сақтауға және орындауға;
4) өндірістік оқыту және кәсіби практикадан өту үшін белгіленген мерзімде кәсіпорынның қарауына келуге;
5) өндірістік оқыту және кәсіптік практикадан өту барысында және аяқтаған соң кәсіпорын туралы құпия ақпаратты жария етпеуге;
6) өндірістік оқытуды және кәсіптік практиканы өту туралы күнделік жүргізуге, тәлімгерге немесе практика жетекшісіне орындаған жұмыс туралы есеп беруге;
7) кәсіпорынға (ұйымға), оқу орнындағы сабаққа хабарлау келмеген жағдайда бұл туралы кәсіпорынға (ұйымға), оқу орнынға себебін айтып және ауру немесе жазатайым оқиға болған жағдайда, 3 күн ішінде тиісті медициналық анақтаманы жіберуге;
8) өндірістік оқыту мен кәсіптік практика басталғанға дейін кәсіпорын (ұйым) ұйымдастыратын кіріспе және өндірістік нұсқаулықтан өтуге;
9) оқу процесінің кестесіне сәйкес өндірістік оқудан және кәсіби практикадан уақтылы өтуге міндетті.
4. Кәсіпорынның (ұйымның) құқықтары және міндеттемелері
9. Кәсіпорын:
1) жаңа технологияларға және өндірістік процестің өзгерген жағдайларына сәйкес күнтізбелік кестелерді және білім беру бағдарламасын әзірлеуге қатысуға;
2) кәсіпорынның қажеттеліктеріне сәйкес курстық және дипломдық жұмыстардың тақырыптарын ұсынуға;
3) білім алушылардың қорытынды аттестаттауына қатысуға;
4) білім алушылардың ағымдағы үлгерімі туралы ақпарат сұрастыруға құқылы.

10. Предприятие (организация) обязуется:
1) закрепить наставника - квалифицированного работника предприятия (организации), владеющего технологиями производства или сферы услуг, осуществляющего руководство производственным обучением и профессиональной практикой;
2) совместно с учебным заведением разработать и согласовать образовательную программу, рабочий учебный план по специальности, годовой календарный график учебного процесса, план мероприятий по обеспечению образовательного процесса в рамках дуального обучения;
3) обеспечить обучающегося на период прохождения дуального обучения специальной одеждой (формой), средствами обучения, расходными материалами по действующим нормативам, доступ к практическим материалам и процессам, за исключением информации, являющейся конфиденциальной или составляющей охраняемую законом тайну;
4) обеспечить обучающегося безопасными условиями работы на рабочем месте (с проведением обязательных инструктажей по технике безопасности и охране труда) и в необходимых случаях проводить обучение обучающимся безопасным методам труда;
5) предоставить в соответствии с графиком учебного процесса, и (или) календарными графиками, образовательными программами рабочие места для проведения производственного обучения и профессиональной практики обучающегося;
6) не допускать использования, обучающихся на должностях, не предусмотренных программой производственного обучения и профессиональной практики не имеющих отношения к специальности обучающегося;
7) сообщать в организацию образования о всех случаях нарушения обучающимся трудовой дисциплины и правил внутреннего распорядка предприятия (организации);
8) предоставить возможность пользования лабораториями, кабинетами, мастерскими, библиотекой, чертежами, технической документацией, необходимой для успешного освоения обучающегося выполнения ими индивидуальных заданий;
9) по окончании производственного обучения и профессиональной практики выдать характеристику о работе обучающегося и выставить оценку качества прохождения дуального обучения.
10) обеспечить компенсационной выплатой обучаемого, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и условиями договора;
11) рассмотреть кандидатуры выпускника, обучающегося по государственному образовательному заказу, для принятия на работу в соответствии с полученной специальностью (квалификацией) при наличии соответствующей вакансии;
12) до начала производственного обучения и профессиональной практики провести вводный и (или) производственный инструктаж обучающегося;

10. Кәсіпорын:
1) тәлімгерді бекітуге – өндірістік оқытуды және кәсіптік практикаға басшылық ететін өндіріс және қызмет көрсету саласындағы технологияларды меңгерген өндірістің (ұйымның) білікті маманы.
2) оқу орнымен бірге білім беру бағдарламасын, мамандық бойынша жұмыстың оқу жоспарын, оқу процесінің жылдық күнтізбелік кесте, дуальды білім беру шеңберінде білім беру процесін қамтамасыз ету бойынша іс-шара жоспарын әзірлеу және келісу;
3) білім алушына дуальды оқытудан өту барысында, құпия және заңмен қорғалатын ақпаратты қоспағанда, арнайы киіммен (формамен), оқыту құралдарымен, қолданыстағы нормативтерге сәйкес шығыс материалдарымен, практикалық материалдар мен процеске қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
4) білім алушыға жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс жағдайын (қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша міндетті нұсқамалықты өткізу арқылы) қамтамасыз ету және қажетті жағдайда білім алушыны еңбек қауіпсіздігінің әдістеріне оқытуды жүргізуге;
5) оқу үдерісінің тізбесіне және (немесе) күнтізбелік кестеге, білім беру бағдарламаларына сәйкес өндірістік оқытуды және кәсіптік практика өткізу үшін жұмыс орындарын ұсынуға;
6) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың бағдарламасында қарастырылмаған және білім алушының мамандығына қатысы жоқ лауазымдарда білім алушыны пайдалануға жол бермеуге;
7) білім алушының еңбек тәртібін және кәсіпорынның (ұйымның) ішкі тәртіп ережелерін бұзғаны бойынша барлық оқиғалар туралы білім беру ұйымын хабардар етуге;
8) білім алушының жеке тапсырмаларды орындауы үшін қажетті зертханаларды, кабинеттерді, шеберханаларды, кітапханаларды, сызбаларды, техникалық және басқа құжаттарды пайдалануға мүмкіндік беруге;
9) өндірістік оқыту және кәсіби практика аяқталған соң білім алушының жұмысы туралы мінездеме беру және дуальды оқытуды өту сапасын бағалауға;
10) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне және шарттың талаптарына сәйкес білім алушыға өтемақы төлемін қамтамасыз етуді қарастыруға;
11) тиісті бос орын болған жағдайда, оқыған мамандығына (біліктілік) сәйкес жұмысқа қабылдау үшін мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алған түлектің кандидатурасын қарауға;
12) өндірістік оқыту мен кәсіптік практика басталғанға дейін білім алушыға кіріспе және (немесе) өндірістік нұсқама өткізуге;

13) подтвердить прохождение обучающимся производственного обучения и профессиональной практики на базе предприятия (организации) согласно Приложению к настоящему договору о дуальном обучении.
11. Наставник обязуется:
1) обучать обучающегося практическим приемам, навыкам и способам качественного выполнения должностных обязанностей и поручений;
2) обучать обучающегося в соответствии с рабочими учебными планами и образовательными программами, согласованными с предприятием (организацией);
3) контролировать исполнение поручений, данных обучающемуся;
4) выявлять и совместно устранять ошибки, допущенные обучающимся, оказывать помощь в устранении имеющихся недостатков;
5) формировать ответственное отношение у обучаемого в исполнении своих профессиональных обязанностей, а также уважительное отношение к коллегам по работе;
6) требовать от обучающегося выполнения указаний по вопросам, связанным с производственной деятельностью;
7) требовать рабочие отчеты у обучающегося, как в устной, так и в письменной форме;
8) вносить предложения о присвоении рабочего разряда и участвует в обсуждении профессиональной характеристики обучаемого;
9) представлять отзыв на обучающегося;
10) подтвердить прохождение обучающимся производственного обучения и профессиональной практики на базе предприятия (организации) согласно Приложению к настоящему договору о дуальном обучении.
5. Права и обязанности организации образования
12. Организация образования имеет право требовать от обучающегося образования, добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей настоящего Договора, Устава организации образования, правил внутреннего распорядка, и актов организации образования, регламентирующих ее деятельность.
13. Организация образования обязуется:
1) направить на предприятие (в организацию) обучающегося для производственного обучения и прохождения профессиональной практики в соответствии с графиком учебного процесса;
2) ознакомить обучающегося с его обязанностями и ответственностью, указанных в настоящем договоре о дуальном обучении;
3) согласовать с представителями предприятия (организации) рабочие учебные планы и образовательные программы, и календарные графики прохождения производственного обучения и профессиональной практики;
4) назначить приказом руководителя учебного заведения руководителей производственного обучения и профессиональной практики из числа мастеров производственного обучения или преподавателей соответствующих специальностей учебного заведения;
5) содействовать соблюдению обучающимся трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка, обязательных для работников данного предприятия (организации);

13) осы дуальды оқыту туралы шартқа қосымшаға сәйкес білім алушылардың кәсіпорын (ұйым) базасында өндірістік оқудан және кәсіптік практикадан өтуін растауға міндетті.
11. Тәлімгер:
1) білім алушыны практикалық тәсілдерге және лауазымдық міндеттер мен тапсырмаларды сапалы орындау әдістеріне оқытуға;
2) кәсіпорынмен (ұйыммен) келісілген жұмыс оқу жоспарына сәйкес білім алушыны оқытуды жүзеге асыруға;
3) білім алушыға берілген тапсырмалардың орындалуына бақылауға;
4) білім алушыларға жіберілген қателіктерді анықтауға және бірлесіп жоюға, орын алған кемшіліктерді жоюға көмек көрсетуге;
5) білім алушының бойында өзінің кәсіби міндеттерін орындауға жауапты қарауға, сондай-ақ жұмыстағы әріптестеріне дұрыс қарым-қатынасты қалыптастыруға;
6) білім алушыдан өндірістік қызметпен байланысты мәселелер бойынша тапсырмаларды орындауын талап ету;
7) білім алушыдан ауызша және жазбаша нысанда жұмыс есептерін талап етуге;
8) білім алушыға жұмысшы разрядын беру және оның кәсіби мінездемесін талқылауға қатысу туралы ұсыныс енгізуге;
9) білім алушыға пікір жазуға;
10) осы дуальды оқыту туралы шартқа қосымшаға сәйкес білім алушылардың кәсіпорын (ұйым) базасында өндірістік оқудан және кәсіптік практикадан өтуін растауға міндетті.
5. Білім беру ұйымының құқықтары және міндеттемелері:
12. Оқу орны осы Келісімге, білім беру ұйымының жарғысына, білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларына және білім беру ұйымы қызметін реттейтін білім беру актілеріне сәйкес білім алушыдан адал және тиісті міндеттерді орындауын талап етуге құқылы.
13. Оқу орны өзіне мынадай міндеттемелер алады:
1) оқу процесінің тізбесіне сәйкес өндірістік оқыту және кәсіптік практикадан өту үшін білім алушыны кәсіпорынға (ұйымға) жіберуге;
2) білім алушыны осы дуальды оқыту туралы шартта белгіленген міндеттер мен жауапкершілікпен таныстыруға;
3) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың оқу жұмыс жоспарын өтудің білім беру бағдарламасын және күнтібелік кестесін кәсіпорынның мен өкілімен бірге әзірлеуге және келісуге;
4) оқу орнының тиісті мамандықтары бойынша өндірістік оқыту шеберлері немесе оқытушылар арасынан оқу орны басшысының бұйрығымен өндірістік оқыту және кәсіптік практика жетекшілерін тағайындауға;
5) білім алушылардың осы кәсіпорынның (ұйымның) қызметкерлері үшін міндетті еңбек тәртібін, ішкі тәртіп ережелерін сақтауына ықпал етуге;

6) организовать прохождение и осуществлять периодический контроль производственного обучения и профессиональной практики обучающего в соответствии с образовательной программой и графиком учебного процесса;
7) оказывать работникам предприятия (организации) методическую помощь в организации и проведении производственного обучения и профессиональной практики;
8) при необходимости предоставлять предприятию (организации) сведения об учебных достижениях обучающегося;
9) принимать участие в расследовании несчастных случаев, в случаях, если они произошли с участием обучающегося в период производственного обучения и прохождения профессиональной практики;
10) производить оплату наставнику за оказанные услуги по организации производственного обучения и профессиональной практики.
6. Оплата компенсационной выплаты
14. Компенсационная выплата обучающемуся осуществляется предприятием за период производственного обучения и профессиональной практики в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
15. Объем компенсационной выплаты устанавливается по усмотрению предприятия (организации).
7. Охрана труда
16. Предприятие (организация) обеспечивает обучающемуся безопасные условия труда.
17. Предприятие (организация) проводит обучение, инструктирование, проверку знаний обучающегося по вопросам безопасности и охраны труда, а также обеспечивать материалами по безопасному ведению производственного обучения и профессиональной практики за счет собственных и привлеченных средств в рамках Подушевого финансирования.
18. Обучающийся обязан выполнять требования по безопасности и охране труда.
8. Ответственность сторон
19. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим договором о дуальном обучении, стороны несут ответственность, установленной действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Порядок разрешения споров
20. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего договора о дуальном обучении, разрешаются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
21. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Порядок изменения условий договора и расторжение
22. Условия настоящего договора о дуальном обучении изменяются и дополняются по взаимному письменному соглашению сторон.
23. Настоящий Договор заключается в трех экземплярах по одному экземпляру для каждой Стороны на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.

6) білім беру бағдарламасы мен оқу процессіның тізбесіне сәйкес білім алушының өндірістік оқыту, кәсіптік практикадан өтуін ұйымдастыру және мерзімді бақылауға;
7) кәсіпорынның қызметкерлеріне білім алушылардың өндірістік оқыту мен кәсіптік практикасын ұйымдастыруға және өткізуге әдістемелік көмек көрсетуге;
8) қажеттілік туындаған кезде кәсіпорынға білім алушының оқу жетістіктері туралы мәліметтер беруге;
9) жазатайым оқиғаларды, егер өндірістік оқыту және кәсіптік практикадан өту барысында білім алушының қатысуымен болған жағдайда тергеуге қатысу;
10) өндірістік оқытуды және кәсіптік практиканы ұйымдастыру бойынша көрсетілген қызметтер үшін тәлімгерге ақы төлеуді жүргізу міндетті.
6. Өтемақы төлемдерін төлеу
14. Білім алушыға өтемақы төлемін кәсіпорын Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес өндірістік оқыту және кәсіптік практика кезеңі үшін жүзеге асырады.
15. Өтемақы төлеу көлемі кәсіпорынның (ұйымның) ұйғаруы бойынша белгіленеді.
7. Еңбекті қорғау
16. Кәсіпорын (ұйым) оқушыны қауіпсіз жұмыс жағдайымен қамтамасыз етеді.
17. Кəсіпорын (ұйым) оқыту, нұсқау, қауіпсіздік техникасы жəне еңбекті қорғау мəселелері бойынша білімін тексереді, сондай-ақ жан басына шаққандағы қаржыландыру шеңберінде меншікті жəне тартылған қаражат есебінен өндірістік оқыту мен кәсіби тәжірибені қауіпсіз жүргізу бойынша материалдармен қамтамасыз етеді.
18. Білім алушы қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды орындауға міндетті.
8. Тараптардың жауапкершілігі
19. Тараптарға осы Келісімде қарастырылған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жауаптылық жүктеледі.
9. Дауларды шешудің тәртібі
20. Осы шартты орындау процесінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді өзара тиімді шешу мақсатында тараптар тікелей өздері қарастырады.
21. Келіссөз, өзара тиімді шешім жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
10. Шарттың әрекет ету мерзімі, талаптарын өзгерту және оны бұзу тәртібі
22. Осы Шарттың ережелері тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша толықтырып өзгертілуі мүмкін.
23. Осы шарт мемлекеттік немесе орыс тілінде бірдей заң күшімен үш данада жасалады, бір данадан әрбір тарапқа беріледі.

24. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон:
Организация образования:
Обучающийся:
Предприятие (организация):
_________________________
(наименование учебного заведения)
_________________________
_________________________
(юридический адрес)
_________________________
_________________________
_________________________
(номер контактного
телефона)
Руководитель организации
образования
_________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии))
Печать
(для государственных
организаций),
(для частных организаций -
при наличии)
_________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) полностью)
_________________________
(дата рождения, ИИН, № уд.
личности, когда и кем выдано)
__________________________
(домашний адрес, телефон)
_________________________
(подпись)
Законный представитель
__________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) полностью)
_________________________
(дата рождения, ИИН, № уд.
личности, когда и кем выдано)
_________________________
(домашний адрес, телефон)
_________________________
(подпись)
__________________________
(наименование предприятия,
учреждения, организации и
так далее)
_________________________
(юридический адрес)
_________________________
_________________________
(номер контактного телефона)
Руководитель
_________________________
_________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии))
Печать
для государственных
организаций),
(для частных организаций -
при наличии)
Приложение
к договору о дуальном обучении
для организаций технического
и профессионального,
послесреднего образования
№ ____ от______________
(число, месяц, год)
______________________________________
(наименование предприятия (организации)
_______________________________________________________________________
обучающий(ая)ся (фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью)
_______________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
________ курса по ______________________________________________________
(наименование специальности и квалификации) проходил производственное обучение
и профессиональную практику на базе
________________________________________________________________________
(название предприятия или организация)
с _____________________________________ по __________________________
(число, месяц, год начала и завершения производственного обучения и
профессиональной практики, заполняется на каждый период практики)и исполнял
функциональные обязанности ______________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование должности)
Согласовано:
Наставник ________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью) (подпись)
Руководитель предприятия (организации)
______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью) (подпись)
Руководитель учебного заведения __________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии) полностью) (подпись)
Обучающий(ая)ся _______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью) (подпись)

24. Тараптардың заңды мекенжайлары және банктік реквизиттері:
Білім беру ұйымы:
Білім алушы:
Кәсіпорын (ұйым):
_________________________
(білім беру ұйымның атауы)
_________________________
_________________________
(заңды мекен-жайы)
_________________________
_________________________
(байланыс телефонының нөмірі)
Білім беру ұйымның басшысы
_________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), қолы)
Мөр (мемлекеттік мекемелер үшін),
(жеке меншік мекемелерде - болған жағдайда)
_________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
_________________________
(Туған күні, ЖСН; куәлік №,
қашан және кіммен берілді)
_________________________
(Тұрғылықты мекен-жайы, телефон)
_________________________
(қолы) Заңды өкілі (ата-анасы)
_____________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
_________________________
(Туған күні, ЖСН; куәлік №,
қашан және кіммен берілді)
_________________________
(Тұрғылықты мекен-жай, телефон)
_________________________
(қолы)
_________________________
(Кәсіпорынның, мекеменің,
ұйымның және тағы басқа)
_________________________
_________________________
(заңды мекен-жайы)
_________________________
_________________________
(байланыс телефонының нөмірі)
Басшы
_________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), қолы)
Мөр (мемлекеттік мекемелер үшін),
(жеке меншік мекемелерде –болған жағдайда)
Техникалық және кәсіптік орта
білімнен кейінгі білім беру
ұйымдары үшін дуальды оқыту
туралы шартқа
Қосымша
№ _________________________
(күні, айы, жылы)
____________________________
(кәсіпорынның (ұйымның) атауы)
_________________________________________________________ білім алушы (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) ____________________________________________________________________ (оқу орнының атауы) _____ курс __________________________________________________ бойынша(мамандық және біліктілік атауы)базасында өндірістік оқудан және кәсіби практикадан өтті _____________________________________________________________________ (кәсіпорынның немесе ұйымның атауы)бойынша ____________________________________________________________ (өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың басталу және аяқталу күні, айы, жылы практиканың әрбір кезеңіне толтырылады)
және функционалдық міндеттерін атқарды ______________________________ _____________________________________________________________________ (лауазым атауы)
Келісілді:Тәлімгер _________________________________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Кәсіпорын (ұйым) басшысы ________________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Білім алушы _____________________________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)