Об утверждении Правил и Методов определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2021 года № 24301.
В соответствии с пунктом 2 статьи 7, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-8) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и Методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 7 сентября 2021 года № 432
Правила и Методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и Методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 175-8) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты (далее – ОГЗ).

Азаматтық қорғау органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 432 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 қыркүйекте № 24301 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне және Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 432 бұйрығына қосымша
Азаматтық қорғау органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістері (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарында (бұдан әрі – АҚО) кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау тәртібі мен әдісін белгілейді.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) управленческие компетенции - знания, умения, навыки, необходимые для эффективного осуществления управленческой деятельности;
2) показатель конкурентоспособности - формализованное числовое выражение профессионального потенциала кандидата на службу и сотрудника, основанное на профессиональных компетенциях, а также ключевых для должности показателях и объективных данных о профессиональных достижениях;
3) цикл работ - комплекс служебных мероприятий, процессуальных или иных профессиональных действий, направленных на достижение конкретного результата служебной деятельности;
4) показатели профессиональных достижений - поощрения, классность, наличие академической или ученой степени, ученого звания, наличие спортивного разряда;
5) должностные требования - квалификационные требования должности, должностные инструкции, стандарты работ, модели профессиональных компетенций, ключевые показатели эффективности, показатели конкурентоспособности;
6) ключевые показатели должности - стаж службы в правоохранительных, специальных государственных органах и на воинской службе, стаж службы на управленческих должностях в правоохранительных, специальных государственных органах и на воинской службе, ключевые показатели эффективности, уровень профессиональной служебной и физической подготовленности, результаты аттестации;
7) целевой индикатор - поддающийся объективной оценке показатель результата, полученного при выполнении работы или цикла работ;
8) исполнительские компетенции - знания, умения, навыки, необходимые для эффективного осуществления исполнительской деятельности;
9) метод синтеза - совокупность приемов и закономерностей соединения объектов, явлений (процессов) и величин в единое целое;
10) метод анализа - совокупность приемов и закономерностей разделения объектов, явлений (процессов) и величин на составные части;
11) ключевой показатель эффективности - показатель, сформированный на основе стратегии правоохранительного органа и направленный на оценку деятельности сотрудника по достижению оперативно-служебных целей и задач;
12) весовое значение - количественное (цифровое) выражение качественных показателей деятельности сотрудника ОГЗ, влияющих на определение его эффективности и конкурентоспособности; положительное весовое значение присваиваются показателям конкурентоспособности положительного характера (служебным достижениям и другие); отрицательное весовое значение присваивается показателям конкурентоспособности отрицательного характера (взысканиям и другие) и выражаются цифровым обозначением со знаком "минус";

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда қолданатын негізгі түсініктер:
1) басқарушылық құзыреттер – басқарушылық қызметті тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білімдер, машықтар мен дағдылар;
2) бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіші – қызметке кандидаттың және қызметкердің кәсіби құзыреттеріне, сондай-ақ лауазым үшін негізгі көрсеткіштеріне және кәсіби жетістіктері туралы объективті деректеріне негізделген кәсіби әлеуетінің нысандалған сандық мәні;
3) жұмыстар циклі – қызметтік жұмыстың нақты нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған қызметтік іс-шаралар, процестік немесе өзге де кәсіби іс-қимылдар кешені;
4) кәсіби жетістіктердің көрсеткіші – көтермелеулер, сыныптылық, академиялық немесе ғылыми дәрежесінің, ғылыми атағының болуы, спорт дәрежесінің болуы;
5) лауазымдық талаптар – лауазымның біліктілік талаптары, лауазымдық нұсқаулықтар, жұмыс стандарттары, кәсіби құзыреттердің модельдері, негізгі тиімділік көрсеткіштері, бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштері;
6) лауазымның негізгі көрсеткіштері – құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы және әскери қызметтегі жұмыс өтілі, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы және әскери қызметтегі басқарушы лауазымдардағы жұмыс өтілі, негізгі тиімділік көрсеткіштері, кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының деңгейі, аттестаттау нәтижелері;
7) нысаналы индикатор – объективті бағалауға ұшырайтын жұмысты немесе жұмыс циклін орындау кезінде алынған нәтиженің көрсеткіші;
8) орындаушылық құзыреттер – орындаушылық қызметін тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білімдер, машықтар мен дағдылар;
9) синтез әдісі – объектілерді, құбылыстарды (процестерді) және мөлшерлерді біріктіру тәсілдері мен заңдылықтар жиынтығы;
10) талдау әдісі – объектілердің, құбылыстардың (процестердің) және мөлшерлердің құрылымдық бөліктерге бөлудің тәсілдер мен заңдылықтар жиынтығы;
11) негізгі тиімділік көрсеткіші – құқық қорғау органыныңт стратегиясы негізінде қалыптастырылған және қызметкерлердің жедел-қызметін мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жөніндегі қызметін бағалауға бағытталған көрсеткіш;
12) үлестік мән – АҚО қызметкерінің тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін анықтауға әсер ететін оның қызметінің сапалы көрсеткіштерінің сандық (цифрлық) мәні; оң үлестік мән оң сипаттағы бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіштеріне (қызметтік жетістіктеріне және тағы басқалары) беріледі; теріс үлестік мән теріс сипаттағы бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіштеріне (жазалауларға және тағы басқалары) беріледі және "минус" белгісі бар цифрлық белгілеуімен көрсетіледі;

13) типовая модель профессиональных компетенций сотрудников ОГЗ, замещающих управленческую должность - структурно оформленный перечень профессиональных компетенций, которыми необходимо обладать сотрудник ОГЗ, замещающий (претендующий на замещение) должность, связанной с выполнением управленческой функции, с описанием содержания каждой компетенции, описанием форм и способов оценки сотрудника на соответствие каждой компетенции;
14) типовая модель профессиональных компетенций сотрудников ОГЗ, замещающих исполнительскую должность - структурно оформленный перечень профессиональных компетенций, которыми необходимо обладать сотрудник ОГЗ, замещающий (претендующий на замещение) должности, связанной с выполнением исполнительской функции, с описанием содержания каждой компетенции, описанием форм и способов оценки сотрудника на соответствие каждой компетенции;
15) типовая модель профессиональных компетенций кандидатов на службу в ОГЗ - структурно оформленный перечень профессиональных компетенций, которыми необходимо обладать кандидат на службу в ОГЗ, с описанием содержания каждой компетенции, описанием форм оценки кандидата на соответствие каждой компетенции;
16) профессиональные компетенции сотрудников ОГЗ - знания, умения и навыки, необходимые для эффективного осуществления профессиональной деятельности в ОГЗ и в соответствующей должности; каждая профессиональная компетенция характеризуется совокупностью определенных знаний, умений, навыков.
3. Действие настоящих Правил распространяется в отношении сотрудников органов гражданской защиты, которым присвоено специальное звание "гражданской защиты", а также кандидатам на должности органов гражданской защиты, которым присваивается специальное звание "гражданской защиты".
Глава 2. Порядок и методы определения профессиональных компетенций
4. Профессиональные компетенции в ОГЗ определяются перечнем профессиональных компетенций сотрудников ОГЗ согласно приложению 1 к настоящим Правилам и перечнем профессиональных компетенций кандидатов на службу в ОГЗ согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - перечни профессиональных компетенций).
Перечни профессиональных компетенций разработаны с использованием методов анализа и синтеза.
5. На основе перечней профессиональных компетенций определены:
1) типовая модель профессиональных компетенций сотрудников ОГЗ, замещающих исполнительскую должность, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) типовая модель профессиональных компетенций сотрудников ОГЗ, замещающих управленческую должность, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

13) басқарушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі – әрбір құзыреттің мазмұнын, әрбір құзыретке сәйкес келуіне қызметкерді бағалау нысандары мен тәсілдерін сипаттай отырып, басқарушылық функцияны орындаумен байланысты лауазымды атқарып отырған (лауазымды атқаруға үміткер) АҚО қызметкерінің меңгеруі тиіс кәсіби құзыреттердің құрылымдық ресімделген тізбесі;
14) орындаушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі – әрбір құзыреттің мазмұнын сипаттай, әрбір құзыретке сәйкес келуіне қызметкерді бағалау нысандары мен тәсілдерін сипаттай отырып, орындаушылық функцияны орындаумен байланысты лауазымды атқарып отырған (лауазымды атқаруға үміткер) АҚО қызметкерінің меңгеруі тиіс кәсіби құзыреттердің құрылымдық ресімделген тізбесі;
15) АҚО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі – әрбір құзыреттің мазмұнын сипаттай, әрбір құзыретке сәйкес келуіне кандидатты бағалау нысандарын сипаттай отырып, АҚО-ға қызметке кандидаттың меңгеруі тиіс кәсіби құзыреттердің құрылымдық ресімделген тізбесі;
16) АҚО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттері – АҚО жүйесінде және тиісті лауазымда кәсіби қызметін тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білімдері, машықтары және дағдылары; әрбір кәсіби құзырет нақты білімдердің, машықтардың және дағдылардың жиынтығымен сипатталады.
3. Осы Қағидалар "азаматтық қорғау" арнаулы атағы берілген азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ "азаматтық қорғау" арнаулы атағы берілген азаматтық қорғау органдары лауазымдарына кандидаттарға қатысты қолданылады.
2-тарау. Кәсіби құзыреттерді айқындау тәртібі мен әдістері
4. АҚО жүйесіндегі кәсіби құзыреттер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес АҚО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерінің тізбесімен және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес АҚО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің тізбесімен (бұдан әрі – кәсіби құзыреттердің тізбелері) айқындалады.
Кәсіби құзыреттердің тізбелері талдау және синтез әдістерін қолдана отырып әзірленген.
5. Кәсіби құзыреттердің тізбелері негізінде мыналар:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес орындаушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес басқарушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі;

3) типовая модель профессиональных компетенций кандидатов на службу в ОГЗ согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
6. На основе типовых моделей профессиональных компетенций осуществляется оценка уровня профессиональной компетентности сотрудников и кандидатов на службу в ОГЗ.
Сотрудник (кандидат на службу) оценивается по каждой позиции в графе "Описание компетенции" по соответствующей форме оценки в графе "Форма проверки сотрудника (кандидата на службу) на соответствие компетенции". В результате оценки, в зависимости от качества (уровня) показанных сотрудником (кандидатом на службу) знаний, умений и навыков, в графе "Оценка" выставляется балл от "1" до "5", где: "1" - оценка "неудовлетворительно", "2" - оценка "плохо", "3" - оценка "удовлетворительно", "4" - оценка "хорошо", "5" - оценка "отлично".
Сумма оценок по каждой позиции составляет числовое выражение общей оценки уровня профессиональной компетентности сотрудника (кандидата на службу).
Процентное выражение общей оценки уровня профессиональной компетентности сотрудника (кандидата на службу) рассчитывается по следующей формуле:
ПК = (С * 100)/Б
где,
ПК - общая оценка уровня профессиональной компетентности в процентном выражении,
С - общая оценка уровня профессиональной компетентности в числовом выражении,
Б - максимальный возможный балл в оценке уровня профессиональной компетентности в числовом выражении.
7. Уровень профессиональной компетентности сотрудника (кандидата на службу) признается высоким, если его оценка в процентном выражении составляет 90% и более.
Уровень профессиональной компетентности считается средним, если его оценка в процентном выражении составляет от 70% до 89,9%.
Уровень профессиональной компетентности признается низким, если его оценка в процентном выражении составляет от 50% до 69,9%.
Уровень профессиональной компетентности признается неудовлетворительным, если его оценка в процентном выражении составляет менее 50%.
8. Оценка уровня профессиональной компетентности на основе типовой модели профессиональных компетенций является обязательной при приеме кандидата на службу в ОГЗ, также учитывается при аттестации и зачислении в кадровый резерв, при выдвижении на вышестоящую должность.
Глава 3. Порядок определения ключевых показателей эффективности
9. Для сотрудников ОГЗ устанавливается единая система ключевых показателей эффективности.
Система ключевых показателей эффективности деятельности сотрудников ОГЗ состоит из:
1) ключевых показателей эффективности деятельности сотрудников, замещающих исполнительские должности;

3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес АҚО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі айқындалған.
6. Кәсіби құзыреттердің үлгілік моделдері негізінде қызметкерлердің және АҚО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің деңгейін бағалау жүзеге асырылады.
Қызметкер (қызметке кандидат) "Құзыреттің сипаттамасы" деген бағандағы әрбір ұстаным бойынша "Қызметкерді (қызметке кандидатты) құзыретке сәйкес келуіне тексеру нысаны" бағандағы бағалаудың тиісті нысаны бойынша бағаланады. Бағалау нәтижесінде қызметкердің (қызметке кандидаттың) көрсеткен білімдерінің, машықтарының және дағдыларының сапасына (деңгейіне) байланысты "Баға" бағанында "1"-ден "5"-ке дейін балл қойылады, мұнда: "1" - "қанағаттанарлықсыз" деген баға, "2" - "нашар" деген баға, "3" - "қанағаттанарлық" деген баға, "4" - "жақсы" деген баға, "5" - "үздік" деген баға.
Әрбір ұстаным бойынша бағалар сомасы қызметкердің (қызметке кандидаттың) кәсіби құзыретінің жалпы бағасының сандық мәнін құрайды.
Қызметкердің (қызметке кандидаттың) кәсіби құзыретінің деңгейін жалпы бағалаудың пайыздық мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
КҚ = (С * 100) / Б
мұнда,
КҚ – пайыздық мәніндегі кәсіби құзыретінің деңгейінің жалпы бағасы,
С – сандық мәніндегі кәсіби құзыретінің деңгейінің жалпы бағасы,
Б – сандық мәніндегі кәсіби құзыретінің деңгейін бағалаудағы ең жоғарғы ықтимал балы.
7. Қызметкердің (қызметке кандидаттың) кәсіби құзыретінің деңгейі, егер оның пайыздық мәніндегі бағасы 90 % және одан көп құрайтын болса, онда ол жоғары болып танылады.
Кәсіби құзыретінің деңгейі, егер оның пайыздық мәніндегі бағасы 70 %-дан 89,9 %-ға дейін құрайтын болса, онда ол орташа болып есептеледі.
Кәсіби құзыретінің деңгейі, егер оның пайыздық мәніндегі бағасы 50 %-дан 69,9 %-ға дейін құрайтын болса, онда ол төмен болып танылады.
Кәсіби құзыретінің деңгей, егер оның пайыздық мәніндегі бағасы 49,9 %-дан төмен болса, онда ол қанағаттанбайтындай болып танылады.
8. Кәсіби құзыретінің деңгейін бағалау кәсіби құзыреттердің үлгілік моделі негізінде АҚО-ға қызметке кандидатты қабылдаған кезде міндетті болып табылады, сондай-ақ аттестаттау және кадр резервіне қою кезінде, жоғары тұрған лауазымға жоғарылату кезінде ескеріледі.
3-тарау. Негізгі тиімділік көрсеткіштерін анықтау тәртібі
9. АҚО-ның қызметкерлері үшін негізгі тиімділік көрсеткіштерінің бірыңғай жүйесі белгіленеді.
АҚО қызметкерлерінің жұмысы негізгі тиімділік көрсеткіштері жүйесі мыналардан:
1) орындаушылық лауазымды атқарып отырған қызметкерлердің қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерінен;

2) ключевых показателей эффективности деятельности сотрудников, замещающих управленческие должности.
Ключевой показатель эффективности сотрудника ОГЗ рассчитывается в числовом и процентном выражении.
10. Ключевой показатель эффективности сотрудника ОГЗ, замещающего исполнительскую должность, составляет сумма показателей эффективности выполненных работ (циклов работ).
Показателем эффективности выполненных работ (циклов работ) является достижение цели, предусмотренной для каждого вида работ или цикла работ согласно перечню работ, подлежащих оценке на эффективность, составляемому для каждой должности или группы должностей по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее - перечень работ).
Перечень работ составляется службами и подразделениями центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС) по согласованию с кадровой службой МЧС. В перечень включаются только виды и циклы работ, имеющие определенные конечные результаты, которые могут быть оценены с точки зрения эффективности. Для каждого вида (цикла) работ, вошедших в перечень, определяются целевые индикаторы.
Показатель эффективности выполненной работы (цикла работ) выражается в весовом значении в зависимости от результата работы.
В случае полного достижения цели работы или цикла работ (качественного выполнения), присваивается весовое значение "2", в случае частичного (неполного) достижения цели (выполнение на среднем уровне качества) - весовое значение "1", в случае не достижения цели (некачественного выполнения) - весовое значение "0".
Сумма весовых значений составляет числовое выражение ключевого показателя эффективности сотрудника, замещающего исполнительскую должность.
Процентное выражение ключевого показателя эффективности сотрудника, замещающего исполнительскую должность, рассчитывается по следующей формуле:
КПЭ = (S * 100)/(КР * 2)
где,
КПЭ - ключевой показатель эффективности в процентном выражении,
S - сумма весовых значений эффективности согласно количеству выполненных работ,
КР - количество выполненных работ.
11. Ключевым показателем эффективности деятельности сотрудника ОГЗ, замещающего управленческую должность (должность руководителя), является показатель эффективности вверенного подразделения.
Показатель эффективности подразделения ОГЗ в числовом выражении определяется суммой ключевых показателей эффективности в числовом выражении всех его сотрудников с отношением к количеству сотрудников. Расчет производится по следующей формуле:
ПЭП = КПЭС1+ КПЭС2 + КПЭС3…/КС
где,
ПЭП - показатель эффективности подразделения в числовом выражении,
КПЭС - показатель эффективности сотрудника подразделения в числовом выражении,
КС - количество сотрудников в подразделении.
Процентное выражение ключевого показателя эффективности сотрудника, замещающего управленческую должность, составляет среднее значение показателя эффективности вверенного подразделения в процентном выражении.
Расчет производится по следующей формуле:
СПЭП = КПЭС1 + КПЭС2 + КПЭС3…/КС
где,
СПЭП - средний показатель эффективности подразделения в процентном выражении,
КПЭС - ключевой показатель эффективности подчиненного сотрудника в процентном выражении,
КС - количество подчиненных сотрудников.

2) басқарушылық лауазымды атқарып отырған қызметкерлердің қызметі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерінен тұрады.
АҚО қызметкерінің негізгі тиімділік көрсеткіштері сандық және пайыздық мәнінде есептеледі.
10. Орындаушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерінің негізгі тиімділік көрсеткіштері атқарылған жұмыстардың (жұмыс циклдарының) тиімділік көрсеткіштерінің жиынтығын құрайды.
Атқарылған жұмыстардың (жұмыс циклдарының) тиімділік көрсеткіштері тиімділікке бағалауға жататын жұмыстар тізбесіне (бұдан әрі – жұмыстар тізбесі) сәйкес жұмыстардың немесе жұмыс циклдарының әрбір түрі үшін көзделген мақсатқа жету болып табылады.
Әрбір лауазым немесе лауазымдар тобы үшін осы қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалатын жұмыстар тізбесін ТЖМ-нің Кадр қызметімен келісу бойынша ТЖМ орталық аппаратының қызметтері және бөлімшелерімен жасайды. Тізбеге тек қана нақты соңғы нәтижелері бар, тиімділік тұрғысынан бағалануы мүмкін жұмыстардың түрлері және циклдері енгізіледі. Тізбеге енгізілген жұмыстардың әрбір түрі (циклі) үшін мақсатты индикатор анықталады.
Атқарылған жұмыстың (жұмыстар циклінің) тиімділік көрсеткіші жұмыс нәтижесінен байланысты үлестік мәнде көрсетіледі.
Жұмыстың (жұмыстар циклінің) мақсатына толық жеткен жағдайда "2" деген үлестік мән, мақсатқа ішінара (толық емес) жеткен жағдайда – "1" деген үлестік мән, мақсатқа жетпеген жағдайда – "0" деген үлестік мән беріледі.
Үлестік мәндер жиынтығы орындаушылық лауазымды атқарып отырған қызметкерінің негізгі тиімділік көрсеткішін құрайды.
Орындаушылық лауазымды атқарып отырған қызметкерінің негізгі тиімділік көрсеткішінің пайыздық мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
НТК = (S * 100) / (ЖС * 2)
мұнда,
ТТК – пайыздық мәніндегі негізгі тиімділік көрсеткіштері,
S – атқарылған жұмыстар санына сәйкес тиімділіктің үлестік мәндерінің сомасы,
ЖС – атқарылған жұмыстар саны.
11. Басқарушылық лауазымды (басшы лауазымын) атқарып отырған АҚО қызметкерінің негізгі тиімділік көрсеткіші сеніп тапсырылған бөлімшенің тиімділік көрсеткіштері болып табылады.
Сандық мәніндегі АҚО бөлімшесінің тиімділік көрсеткіші қызметкерлердің санына қатысты оның барлық қызметкерлерінің сандық мәніндегі негізгі тиімділік көрсеткіштерінің сомасы айқындайды.
Есеп мынадай формула бойынша есептеледі:
БТК = ҚТКК1 + ҚТКК2 + ҚТКК3… / ҚС
мұнда, БТК – сандық мәніндегі бөлімшенің тиімділік көрсеткіші,
ҚТКК – сандық мәніндегі бөлімше қызметкерінің тиімділік көрсеткіші,
ҚС – бөлімшедегі қызметкерлердің саны.
Басқарушылық лауазымды атқарып отырған қызметкерінің негізгі тиімділік көрсеткішінің пайыздық мәні пайыздық мәніндегі сеніп тапсырылған бөлімшенің тиімділік көрсеткішінің орташа мәнін құрайды.
Есеп мынадай формула бойынша есептеледі:
БТОК = ҚТТК1 + ҚТТК2 + ҚТТК3… / ҚС
мұнда,
БТОК – пайыздық мәніндегі бөлімше тиімділігінің орташа көрсеткіші,
ҚНТК – пайыздық мәніндегі қарамағындағы қызметкерінің негізгі тиімділік көрсеткіші,
ҚС – қарамағындағы қызметкерлер саны.

12. Ключевой показатель эффективности сотрудника признается высоким (высокоэффективным), если он составляет 90% и более от максимального возможного показателя эффективности всех выполненных (учтенных при расчете) работ.
Ключевой показатель эффективности считается средним (эффективным), если он составляет от 60% до 89,9% максимального возможного показателя эффективности всех выполненных (учтенных при расчете) работ.
Ключевой показатель эффективности признается низким (неэффективным), если он составляет менее 59,9% максимального возможного показателя эффективности всех выполненных (учтенных при расчете) работ.
13. Ключевой показатель эффективности заносится в лист оценки эффективности сотрудника ОГЗ, замещающего исполнительскую должность, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, лист оценки эффективности сотрудника ОГЗ, замещающего управленческую должность, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Ключевой показатель эффективности сотрудника является основанием для принятия решений по премированию, поощрению, обучению, зачислению в кадровый резерв и карьерному росту.
Глава 4. Порядок определения и расчета показателя конкурентоспособности сотрудника органов гражданской защиты
14. Для сотрудников ОГЗ устанавливается единая система показателей (критериев) конкурентоспособности.
Показателями (критериями) конкурентоспособности сотрудника ОГЗ являются:
ключевые показатели должности;
показатели профессиональных достижений.
Ключевые показатели должности составляют:
стаж службы в правоохранительных, специальных государственных органах и на воинской службе;
стаж службы на управленческих должностях в правоохранительных, специальных государственных органах и на воинской службе;
ключевые показатели эффективности;
уровень профессиональной служебной и физической подготовки;
результаты аттестации.
Показатели профессиональных достижений составляют:
поощрения;
классность;
наличие академической или ученой степени, ученого звания;
наличие спортивного разряда.
Отдельным показателем, который учитывается при определении конкурентоспособности сотрудника, являются "дисциплинарные взыскания".
15. Классификация показателей конкурентоспособности.
Показатели конкурентоспособности по степени значимости делятся на три категории: базовые (наиболее значимые), значимые и дополнительные.
Показатели конкурентоспособности делятся на положительные и отрицательные. К показателям отрицательного характера относятся "низкий показатель эффективности", "отрицательные выводы по аттестации", "отрицательные результаты сдачи зачетов по профессиональной служебной и физической подготовке". Также отрицательный характер имеет показатель "дисциплинарные взыскания".
К базовым (наиболее значимым) показателям относятся:
уровень образования;
общий стаж службы в правоохранительных, специальных государственных органах и на воинской службе;
стаж службы на управленческих должностях в правоохранительных, специальных государственных органах и на воинской службе;
ключевой показатель эффективности.
К значимым показателям относятся:
уровень профессиональной служебной и физической подготовки;
результаты аттестации;
поощрения;
классность.
К дополнительным показателям относятся:
прохождение повышения квалификации;
спортивный разряд.

12. Қызметкердің негізгі тиімділік көрсеткіші егер барлық атқарылған (есептеу кезінде ескерілген) жұмыстардың 90 % және тиімділіктің аса ең жоғарғы ықтимал көрсеткішін құраса, онда ол жоғары болып танылады.
Негізгі тиімділік көрсеткіштері егер барлық атқарылған (есептеу кезінде ескерілген) жұмыстардың тиімділіктің ең жоғарғы ықтимал көрсеткішін 60 %-дан 89,9 %-ға дейін құраса, онда ол орташа болып есептеледі.
Негізгі тиімділік көрсеткіші егер барлық атқарылған (есептеу кезінде ескерілген) жұмыстардың тиімділіктің ең жоғарғы ықтимал көрсеткішінен 59,9 %-дан аз құраса, онда ол төмен болып танылады.
13. Негізгі тиімділік көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындаушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерінің тиімділігін бағалау парағына, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқарушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерінің тиімділігін бағалау парағына енгізіледі.
Қызметкердің негізгі тиімділік көрсеткіші сыйақы беру, көтермелеу, оқыту, кадр резервіне қою және мансаптық өсу бойынша негіз болып табылады.
4-тарау. Азаматтық қорғау органдары қызметкерінің бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін анықтау және есептеу тәртібі
14. АҚО-ның қызметкерлері үшін бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерінің (өлшемшарттарының) бірыңғай жүйесі белгіленеді.
АҚО қызметкерлерінің бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштері (өлшемшарттары):
лауазымның негізгі көрсеткіштері;
кәсіби жетістіктер көрсеткіштері болып табылады.
Лауазымның негізгі көрсеткіштері:
құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы және әскери қызметтегі жұмыс өтілінен;
құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы және әскери қызметтегі басқарушылық лауазымдардағы жұмыс өтілінен;
негізгі тиімділік көрсеткіштерінен, кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының деңгейінен;
аттестаттау нәтижелерінен тұрады.
Кәсіби жетістіктер көрсеткіштері:
көтермелеулерден;
сыныптығынан;
академиялық немесе ғылыми дәрежесі, ғылыми атағының болуынан;
спорт дәрежесінің болуынан тұрады.
Қызметкердің бәсекеге қабілеттілігін анықтаған кезде ескерілетін жеке көрсеткіші "тәртіптік жазалаулар" болып табылады.
15. Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерін жіктеу.
Маңыздылық дәрежесі бойынша бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіштері үш санатқа бөлінеді: базалық (барынша маңызды), маңызды және қосымша.
Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштері оң және теріс болып бөлінеді. Теріс сипаттағы көрсеткіштерге "тиімділіктің қанағаттанарлықсыз көрсеткіші", "аттестаттаудың теріс қорытындысы", "кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақтарды тапсырудың теріс нәтижелері" жатады. Сондай-ақ, "тәртіптік жазалаулар" көрсеткіші теріс сипатта болады.
Базалық (аса маңызды) көрсеткіштерге:
білім деңгейі, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы және әскери қызметтегі, қызметтің жалпы өтілі;
құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы және әскери қызметтегі басқарушылық лауазымдардағы жұмыс өтілі;
негізгі тиімділік көрсеткіші жатады.
Маңызды көрсеткіштерге:
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының деңгейі;
аттестаттау нәтижелері;
көтермелеулер;
сыныптық жатады.
Қосымша көрсеткіштерге:
біліктілікті арттырудан өтуі;
спорт дәрежесі жатады.

16. Каждому показателю конкурентоспособности присваивается весовое значение.
Показатель конкурентоспособности рассчитывается по следующей формуле:
ПК = k1+ k2 + k3
где, ПК – показатель конкурентоспособности,
k – весовое значение показателя конкурентоспособности.
17. Весовые значения базовых (наиболее значимых) показателей конкурентоспособности.
Уровень образования:
среднее образование (весовое значение "k");
послесреднее образование (весовое значение "k");
высшее образование (весовое значение "k");
послевузовское образование.
Стаж службы в правоохранительных, специальных государственных органах, на воинской службе:
до 5 лет (весовое значение "k");
от 5 до 10 лет (весовое значение "k");
от 10 до 20 лет (весовое значение "k");
от 20 до 25 лет (весовое значение "k");
свыше 25 лет (весовое значение "k");
Стаж службы на управленческих должностях в правоохранительных, специальных государственных органах, на воинской службе:
до 5 лет (весовое значение "k");
от 5 до 10 лет (весовое значение "k");
свыше 10 лет (весовое значение "k").
Ключевой показатель эффективности:
высокий показатель эффективности (весовое значение "k");
средний показатель эффективности (весовое значение "k");
низкий показатель эффективности (весовое значение "–k").
18. Весовые значения значимых показателей конкурентоспособности.
Уровень профессиональной служебной и физической подготовленности:
выполнение зачетов по всем видам подготовки (весовое значение "k");
невыполнение зачетов по одному или более видам подготовки "– k".
Результаты аттестации:
вывод по итогам аттестации "соответствует занимаемой должности и рекомендуется для зачисления в кадровый резерв или выдвижения на вышестоящую должность" (весовое значение "k");
вывод по итогам аттестации "соответствует занимаемой должности" (весовое значение "k");
отрицательные выводы аттестации (весовое значение "– k").
Поощрения:
поощрение, объявленное уполномоченным руководителем ОГЗ (весовое значение "k");
поощрение, объявленное Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или первым руководителем другого государственного органа (весовое значение "k");
государственная награда Республики Казахстан, а также государственная награда другого государства (весовое значение "k").
Классность:
специалист 2 класса (весовое значение "k");
специалист 1 класса (весовое значение "k");
специалист 1 класса – наставник (весовое значение "k").
Академические и ученые степени, ученые звания:
академическая степень "магистр" (весовое значение "k");
академическая степень "доктор PhD", или ученая степень "кандидат наук", и (или) ученое звание "доцент" ("ассоциированный доцент") (весовое значение "k");
ученая степень "доктор наук" и (или) ученое звание "профессор" (весовое значение "k").

16. Бәсекеге қабілеттіліктің әрбір көрсеткішіне үлестік мән беріледі.
Бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
БҚК = k1+ k2 + k3….
мұнда, БҚК – бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіші,
k – бәсекеге қабілеттілік көрсеткішінің үлестік мәні.
17. Бәсекеге қабілеттіліктің базалық (аса маңызды) көрсеткіштерінің үлестік мәндері.
Білім деңгейі:
орта білім ("k" үлестік мәні);
орта білімнен кейінгі білім ("k" үлестік мәні);
жоғары білім ("k" үлестік мәні);
жоғары білімнен кейінгі білім.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы, әскери қызметтегі жұмыс өтілі:
5 жылға дейін ("k" үлестік мәні);
5-тен 10 жылға дейін ("k" үлестік мәні);
10-нан 20 жылға дейін ("k" үлестік мәні);
20-дан 25 жылға дейін ("k" үлестік мәні);
25 жылдан жоғары ("k" үлестік мәні).
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы, әскери қызметтегі басқарушылық лауазымдардағы жұмыс өтілі:
5 жылға дейін ("k" үлестік мәні);
5-тен 10 жылға дейін ("k" үлестік мәні);
10 жылдан жоғары ("k" үлестік мәні).
Негізгі тиімділік көрсеткіші:
тиімділіктің жоғары көрсеткіші ("k" үлестік мәні);
тиімділіктің орташа көрсеткіші ("k" үлестік мәні);
тиімділіктің төмен көрсеткіші ("-k" үлестік мәні).
18. Бәсекеге қабілеттіліктің маңызды көрсеткіштерінің үлестік мәндері.
Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының деңгейі:
даярлықтың барлық түрлері бойынша белгіленген нормативтерді орындау ("k" үлестік мәні);
даярлықтың бір немесе одан көп түрлері бойынша нормативтерді орындамау "-k".
Аттестаттау нәтижелері:
"атқаратын лауазымына сәйкес және кадр резервіне қоюға немесе жоғары тұрған лауазымға ұсынылады" аттестаттау қорытындысы бойынша тұжырымы ("k" үлестік мәні);
"атқаратын лауазымына сәйкес" аттестаттау қорытындысы бойынша тұжырымы ("k" үлестік мәні);
аттестаттаудың теріс тұжырымдамасы ("– k" үлестік мәні).
Көтермелеулер:
АҚО-ның уәкілетті басшылығымен жарияланған көтермелеу ("k" үлестік мәні);
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрімен немесе басқа мемлекеттік органының бірінші басшысымен жарияланған көтермелеу ("k" үлестік мәні);
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасы, сондай-ақ басқа мемлекеттің мемлекеттік наградасы ("k" үлестік мәні).
Сыныптылық:
2-сыныпты маман ("k" үлестік мәні);
1-сыныпты маман ("k" үлестік мәні);
1-сыныпты маман – тәлімгер ("k" үлестік мәні).
Академиялық және ғылыми дәрежелер, ғылыми атақтар:
"магистр" ғылыми дәрежесі ("k" үлестік мәні);
"PhD докторы" академиялық дәрежесі, немесе "ғылым кандидаты" ғылым дәрежесі және (немесе) "доцент" ("қауымдастырылған доцент") ғылыми атағы ("k" үлестік мәні);
"ғылым докторы" ғылыми дәрежесі және (немесе) "профессор" ғылыми атағы ("k" үлестік мәні).

19. Весовые значения дополнительных показателей конкурентоспособности.
Повышение квалификации:
прохождение повышения квалификации за последние 3 года (весовое значение "k").
Спортивный разряд:
наличие спортивного разряда не ниже "кандидат в мастера спорта" (весовое значение "k").
20. Весовые значения взысканий:
замечание (весовое значение "– k");
выговор (весовое значение "– k");
строгий выговор (весовое значение "– k");
предупреждение о неполном служебном соответствии (весовое значение "– k");
освобождение от занимаемой должности (весовое значение "– k");
понижение в специальном звании на одну ступень (весовое значение "– k").
21. Показатель конкурентоспособности определяет служебный рейтинг сотрудника на момент оценки.
Показатель конкурентоспособности сотрудника рассчитывается ежегодно (в четвертом квартале текущего года) кадровой службой ОГЗ.
Расчет показателей конкурентоспособности отражается в листе оценки конкурентоспособности сотрудника ОГЗ по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При расчете показателей конкурентоспособности по каждому показателю учитывается только одна позиция. При наличии у сотрудника двух или более позиций по одному показателю конкурентоспособности, учитывается позиция с наибольшим весовым значением.
22. Показатель конкурентоспособности сотрудника является одним из критериев карьерного роста и зачисления в кадровый резерв для выдвижения. Показатель конкурентоспособности выступает условием продвижения по службе с должности нижестоящего на должность вышестоящего уровня.
Глава 5. Порядок определения и расчета показателя конкурентоспособности кандидата на службу в органы гражданской защиты
23. Для кандидата на службу в ОГЗ показатель конкурентоспособности определяется на основании следующих критериев:
уровень образования;
средняя оценка по документу об образовании;
стаж воинской службы;
среднее количество правильных ответов по результатам тестирования (на основании данных сертификата о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан, выданного в соответствии с требованиями приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14317) (далее - приказ № 1);
результаты оценки личных качеств (на основании данных заключения по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность правоохранительной службы, выданного в соответствии с требованиями приказа № 1);
оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке;
спортивный разряд.

19. Бәсекеге қабілеттіліктің қосымша көрсеткіштерінің үлестік мәндері.
Біліктілікті арттыру:
соңғы 3 жылда біліктілікті арттырудан өтуі ("k" үлестік мәні).
Спорт дәрежесі:
"спорт шеберлігіне кандидаттан" төмен емес спорт дәрежесінің бар болуы ("k" үлестік мәні).
20. Жазалаулардың үлестік мәндері:
ескерту ("– k" үлестік мәні);
сөгіс ("– k" үлестік мәні);
қатаң сөгіс ("– k" үлестік мәні);
қызметке толық сәйкес еместігi туралы ескерту ("– k" үлестік мәні);
атқаратын лауазымынан босату ("– k" үлестік мәні);
арнаулы атағын, сыныптық шенiн немесе біліктілік сыныбын бiр сатыға төмендету ("– k" үлестік мәні).
21. Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші қызметкерді бағалау сәтіндегі қызметтік рейтингін анықтайды.
Қызметкердің бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін АҚО-ның кадр қызметі жыл сайын (ағымдағы жылдың төртінші тоқсанында) есептейді.
Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерінің есебі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес АҚО қызметкерінің бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағында көрсетіледі.
Әрбір көрсеткіш бойынша бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіштерін есептеген кезде тек бір ғана ұстанымы ескеріледі. Қызметкерде бәсекеге қабілеттіліктің бір көрсеткіші бойынша екі немесе одан көп ұстанымы болған жағдайда ең жоғары үлестік мәні бар ұстаным ескеріледі.
22. Қызметкердің бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші мансаптық өсу және жоғарылату үшін кадр резервіне қою өлшемшарттарының бірі болып табылады. Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші төмен тұрған лауазымнан жоғары тұрған деңгейдегі лауазымға қызмет бабымен жоғарылату талабы ретінде шығады.
5-тарау. Азаматтық қорғау органдарға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін анықтау және есептеу тәртібі
23. АҚО-ға қызметке кандидат үшін бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші мынадай өлшемшарттар негізінде белгіленеді:
білім деңгейі;
білімі туралы құжаты бойынша орта бағасы;
әскери қызмет өтілі;
тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптарының орташа саны ("Құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығының (бұдан әрі - № 1 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) талаптарына сәйкес берілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеуден өту туралы сертификаттың деректері негізінде);
жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері (№ 1 бұйрықтың талаптарына сәйкес берілген құқық қорғау қызметінің лауазымдарына кандидаттың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу нәтижелері бойынша қорытындының деректері негізінде);
дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері бойынша бағасы;
спорттық разряды.

Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Каждому критерию конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ присваивается весовое значение.
Показатель конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ рассчитывается по следующей формуле:
ПКК= k1+ k2+ k3+ k4+ k5+ k6+ k7
где,
ПКК - показатель конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ;
k - весовое значение по критериям конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ.
25. Весовые значения критериев конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ.
Уровень образования "k1":
среднее образование (весовое значение "5");
послесреднее образование (весовое значение "10");
высшее образование (весовое значение "15");
послевузовское образование (весовое значение "20").
Средняя оценка по документу об образовании "k2":
удовлетворительно (весовое значение "3");
хорошо (весовое значение "4");
отлично (весовое значение "5").
Стаж воинской службы "k3":
освобождение или наличие отсрочки от призыва на срочную воинскую службу (весовое значение "0");
прохождение подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям (весовое значение "5");
прохождение срочной службы (весовое значение "10");
военная подготовка граждан по программе офицеров запаса (весовое значение "15").
Среднее количество правильных ответов по результатам тестирования "k4":
от 5 до 8 (весовое значение "5");
от 9 до 12 (весовое значение "10");
13 и выше (весовое значение "15").
Результаты оценки личных качеств "k5": в случае получения кандидатом на службу в ОГЗ результата оценки по личному качеству в "зоне риска" (за исключением личного качества "нетерпимость к коррупции") весовое значение составляет "- 5". При получении результата оценки выше "зоны риска" - по каждому личному качеству весовое значение составляет "5". При расчете по данному критерию учитываются только результаты оценки личных качеств, предусмотренных программой для категории должности, на которую претендует кандидат на службу в ОГЗ.
В случае получения кандидатом на службу в ОГЗ результата оценки по личному качеству "нетерпимость к коррупции" в "зоне риска", весовое значение составляет "- 10".
Оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке "k6":
удовлетворительно (весовое значение "5");
хорошо (весовое значение "10");
отлично (весовое значение "15").
Спортивный разряд "k7":
наличие спортивного разряда не ниже "кандидат в мастера спорта" (весовое значение "5").

Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің әрбір өлшемшартына үлестік мән беріледі.
АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
КБҚК = k1+ k2 + k3+ k4+ k5+ k6+ k7
мұнда, КБҚК – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші, k – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік өлшемшарттары бойынша үлестік мәні.
25. АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік өлшемшарттарының үлестік мәндері.
Білім деңгейі "k1":
орта білімі ("5" үлестік мәні);
орта білімнен кейінгі білімі ("10" үлестік мәні);
жоғары білімі ("15" үлестік мәні);
жоғары білімнен кейінгі білімі ("20" үлестік мәні).
Білімі туралы құжаты бойынша орта бағасы "k2":
қанағаттанарлық ("3" үлестік мәні);
жақсы ("4" үлестік мәні);
өте жақсы ("5" үлестік мәні).
Әскери қызмет өтілі "k3":
мерзімді әскери қызметке шақырудан босатылуы немесе кейінге қалдырылуы ("0" үлестік мәні);
əскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша даярлықтан өтуі ("5" үлестік мәні);
мерзімді әскери қызметті өткеруі ("10" үлестік мәні);
азаматтардың запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлығы ("15" үлестік мәні).
Тестілеу нәтижесі бойынша дұрыс жауаптарының орташа саны "k4":
5-тен 8-ге дейін ("5" үлестік мәні);
9-нан 12-ге дейін ("10" үлестік мәні);
13-тен жоғары ("15" үлестік мәні).
Жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері "k5": АҚО-ға қызметке кандидат жеке қасиеті бойынша "қатерлі аймақта" бағалау нәтижесін алған жағдайда ("жемқорлыққа төзбеу" жеке қасиетін қоспағанда) үлестік мәні "-5" құрайды. "Қатерлі аймақтан" жоғары бағалау нәтижесін алған кезде – әрбір жеке қасиеті бойынша үлестік мәні "5" құрайды. Осы өлшемшарт бойынша есептеу кезінде АҚО-ға қызметке кандидат үміттенген лауазым санатына арналған бағдарламада көзделген жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері есепке алынады.
АҚО-ға қызметке кандидат "жемқорлыққа төзбеу" жеке қасиеті бойынша "қатерлі аймақта" бағалау нәтижесін алған жағдайда үлестік мәні "-10" құрайды.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру нәтижелері бойынша баға "k6":
қанағаттанарлық ("5" үлестік мәні);
жақсы ("10" үлестік мәні);
өте жақсы ("15" үлестік мәні).
Спорттық разряды k7":
"спорт шеберлігіне кандидаттан" төмен емес спорттық разрядының болуы ("5" үлестік мәні).

26. Показатель конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ определяет рейтинг кандидатов на службу в ОГЗ на момент оценки.
Показатель конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ рассчитывается кадровой службой ОГЗ до собеседования, проводимого конкурсной комиссией.
Расчет показателя конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ отражается в листе оценки конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При расчете показателя конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по каждому критерию конкурентоспособности учитывается только одна позиция. При наличии у кандидата на службу в ОГЗ двух или более позиций по одному критерию конкурентоспособности, учитывается позиция с наибольшим весовым значением.
27. Показатель конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ является одним из критериев отбора при проведении собеседовании в соответствии с Правилами проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы гражданской защиты Республики Казахстан, утверждаемые в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона.
Приложение 1
к Правилам и методам
определения профессиональных
компетенций, ключевых показателей
и расчета показателя
конкурентоспособности в органах
гражданской защиты
Республики Казахстан
Перечень
профессиональных компетенций сотрудников органов гражданской защиты

26. АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші кандидаттардың бағалау сәтіндегі рейтингін анықтайды.
АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін конкурстық комиссия өткізетін әңгімелесуге дейін АҚО-ның кадр қызметі есептейді.
АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішінің есебі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағында көрсетіледі.
АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерін есептеген кезде әрбір бәсекеге қабілеттілік өлшемшарты бойынша тек бір ұстаным ескеріледі. АҚО-ға қызметке кандидат бәсекеге қабілеттіліктің бір көрсеткіші бойынша екі немесе одан көп ұстанымы болған кезде ең жоғары үлестік мәні бар ұстаным ескеріледі.
27. АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабы 2-тармағына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларына сәйкес әңгімелесу жүргізу кезіндегі іріктеу өлшемшарттарының бірі болып табылады.
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары мен
әдістеріне 1-қосымша
АҚО қызметкерлері кәсіби құзыреттерінің тізбесі

Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование компетенции Описание компетенции Форма проверки сотрудника на соответствие компетенции Оценка
Исполнительские компетенции
1
Профессиональная грамотность
Знание и понимание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность органов гражданской защиты (далее- ОГЗ).
Знание и понимание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ведомства, подразделения (службы), учреждения ОГЗ по месту прохождения службы.
Знание и понимание должностных обязанностей согласно должностным инструкциям.
Умение эффективно осуществлять на практике действия и мероприятия, предусмотренные должностными обязанностями.
Знание и понимание требований режима секретности.
Владение навыками грамотной устной речи, необходимыми для эффективного исполнения служебных обязанностей сотрудника ОГЗ.
Владение навыками грамотной письменной речи, необходимыми для эффективного ведения делопроизводства в занимаемой должности.
Способность своевременно принимать правильные и точные решения необходимые для эффективной реализации служебных задач.
Знания и умения в сфере информационных технологий, необходимые для выполнения служебных обязанностей сотрудника ОГЗ.
Изложение и разъяснение положений Конституции и законодательных актов, регламентирующих деятельность ОГЗ. Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Изложение и разъяснение положений нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ведомства, подразделения (службы), учреждения ОГЗ по месту прохождения службы. Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Изложение и разъяснение должностных обязанностей согласно должностным инструкциям. Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Демонстрация способности осуществлять на практике действия и мероприятия, предусмотренные должностными обязанностями на примере смоделированной служебной ситуации. Изложение и разъяснение порядка (алгоритма), тактики и других особенностей выполнения профессиональных действий, необходимых для эффективного выполнения служебной задачи, на примере смоделированной служебной ситуации.
Изложение и разъяснение Закона "О государственных секретах" и других нормативных правовых актов, регламентирующих порядке обращения с секретной информацией и служебной информацией ограниченного распространения. Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Демонстрация навыков устной речи при собеседовании.
Выполнение письменного задания в сфере служебной деятельности либо предоставление служебных материалов, содержащих тексты, выполненные сотрудником.
Ответы на вопросы по смоделированной служебной ситуации (в части оперативного принятия эффективных решений).
Практическая демонстрация навыков работы с информационно-вычислительной (компьютерной) техникой и программами.
2
Профессиональная дисциплинированность (организованность, исполнительность)
Знание и способность точно соблюдать служебные регламенты, положения, правила, инструкции, приказы, уставы и другие нормативные правовые акты в сфере организации деятельности ОГЗ.
Способность выполнять служебные задачи качественно, последовательно и в установленный срок.
Способность грамотно планировать выполнение служебной задачи, рационально, эффективно распоряжаться служебным временем.
Способность распределять и перераспределять рабочую нагрузку (корректировать план работы) в зависимости от изменения ситуации на службе.
Аккуратность в отношении государственного имущества.
Ответы на вопросы по содержанию нормативных правовых актов, определяющих регламент и вопросы организации деятельности ОГЗ. Способность соблюдать данные нормативные правовые акты проверяется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
3
Ориентация на качество
Способность понимать служебную задачу.
Способность определять направление и этапы выполнения служебной задачи. Способность планировать выполнение служебной задачи.
Способность обеспечивать полное достижение цели выполняемой служебной задачи.
Изложение и разъяснение цели и содержания служебной задачи на примере смоделированной служебной ситуации.
Изложение и разъяснение направлений, способов (методов) и этапов выполнения служебной задачи на примере смоделированной служебной ситуации.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
4
Сотрудничество (групповое выполнение служебных задач)
Способность рационально и тактически грамотно распределять направления и участки работы между собой и другими сотрудниками, участвующими в групповом (коллективном) выполнении служебной задачи.
Умение точно определять объем и пределы собственного участка работы при групповом (коллективном) выполнении служебной задачи.
Способность тактически грамотно организовывать и осуществлять связь и взаимодействие с другими сотрудниками при групповом (коллективном) выполнении служебной задачи.
Изложение и разъяснение схемы организации выполнения группового задания с распределением направлений и участков работы между собой и другими сотрудниками на примере смоделированной служебной ситуации.
Разъяснение объема и пределов собственного участка работы, обоснование причины и целесообразности выбора этого участка.
Изложение и разъяснение схемы организации связи и взаимодействия группы при выполнении группового задания на примере смоделированной служебной ситуации. Обоснование данной схемы.
5
Физическая подготовленность
Способность выдерживать физические нагрузки, необходимые для выполнения профессиональных обязанностей.
Владение и навыки применения пожарной аварийно-спасательной техники, пожарно-технического вооружения и оборудования, и связи, необходимых для выполнения служебных обязанностей (в стандартных и нестандартных служебных ситуациях).
Знание теоретических основ специальных средств, необходимых для выполнения служебных обязанностей.

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құзыреттің атауы
Құзыреттің сипаттамасы
Қызметкерді құзыретке сәйкес келуіне тексеру нысаны
Баға
Орындаушылық құзыреттер
1
Кәсіби сауаттылық
АҚО-ның қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу және түсіну.
Конституцияның және АҚО қызметін регламенттейтін заңнама актілерінің ережелерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуден өту.
Қызмет өткеру орны бойынша АҚО ведомствосының, бөлімшенің (қызметінің), мекемесінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу және түсіну.
Қызмет өткеру орны бойынша АҚО ведомствосының, бөлімшенің (қызметінің), мекемесінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерінің ережелерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуден өту.
Лауазымдық нұсқаулықтарға сәйкес лауазымдық міндеттерін білу және түсіну.
Лауазымдық нұсқаулықтарға сәйкес лауазымдық міндеттерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуден өту.
Лауазымдық міндеттерде көзделген іс-қимылдар мен іс-шараларды практикада тиімді жүзеге асыруды білу.
Үлгісін жасап шығарған мысалында лауазымдық міндеттерде көзделген іс-қимылдар мен іс-шараларды практикада жүзеге асыру қабілетін көрсету. Үлгісін жасап шығарған мысалында қызметтік міндетті тиімді орындау үшін қажетті тәртіпті (алгоритмді), тактиканы және басқа да кәсіби іс-қимылдарды орындау ерекшеліктерін баяндау және түсіндіру.
Құпиялылық режимінің талаптарын білу және түсіну.
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңның және таратылуға шектелген құпия ақпаратпен және қызметтік ақпаратпен айналысу тәртібін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуден өту.
АҚО қызметкерінің қызметтік міндеттерін тиімді орындау үшін қажетті сауатты ауызша сөйлеу тілінің дағдыларын меңгеру.
Әңгімелесу кезінде ауызша сөйлеу сөзінің дағдыларын көрсету.
Атқарып отырған лауазымда іс қағаздарын тиімді жүргізу үшін қажетті жазба тілінің дағдыларын меңгеру.
Қызметтік жұмыс саласында жазбаша тапсырманы орындау не қызметкердің орындаған мәтіндері бар қызметтік материалдарды ұсыну.
Қызметтік міндеттерді тиімді іске асыру үшін қажетті дұрыс және нақты шешімдерді уақтылы қабылдау қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайы бойынша (тиімді шешімдерді жедел қабылдау бөлігіндегі) сұрақтарға жауап беру.
АҚО қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті ақпараттық технологиялар саласындағы білімі және дағдылары.
Ақпараттық-есептеуіш (компьютерлік) техникамен және бағдарламалармен жұмыс дағдыларын практикалық көрсету.
2
Кәсіби тәртіптілік (ұйымдастырушылық, орындаушылық)
АҚО қызметін ұйымдастыру саласындағы қызметтік регламенттерді, ережелерді, қағидаларды, нұсқаулықтарды, бұйрықтарды, жарғыларды және басқа да нормативтік құқықтық актілерді білу және дұрыс сақтау қабілеті.
АҚО қызметінің регламентін және ұйымдастыру мәселелерін анықтайтын ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру. Осы нормативтік құқықтық актілерін сақтау қабілеті сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде тексеріледі.
Қызметтік міндеттерді сапалы, дәйекті және белгіленген мерзімде орындау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
Қызметтік міндеттің орындалуын сауатты жоспарлау, қызметтік уақытты тиімді, нәтижелі пайдалану қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
Қызметтегі жағдайдың өзгеруіне байланысты жұмыс жүктемесін бөлу және қайта бөлу (жұмыс жоспарын түзету) қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мүлікке қатысты ұқыптылығы.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
3
Сапаға бағдарлану
Қызметтік міндетті түсіну қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында қызметтік міндеттің мақсаты мен мазмұнын баяндау және түсіндіру.
Қызметтік міндетті орындау бағыты мен кезеңдерін анықтау қабілеті. Қызметтік міндеттің орындалуын жоспарлау қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында қызметтік міндеттің орындалудың негізгі бағыттарын, тәсілдері (әдістері) мен кезеңдерін баяндау және түсіндіру.
Орындалатын қызметтік міндеттің мақсатына толық қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
4
Ынтымақтастық (қызметтік міндеттерді топпен орындау)
Қызметтік міндетті топпен (ұжыммен) орындауда қатысатын басқа қызметкерлер мен өз арасында бағыттарды және жұмыс учаскелерін дұрыс және тактикалық сауатты бөлу қабілеті. Қызметтік міндетті топпен (ұжыммен) орындау кезінде өз жұмыс учаскесінің көлемі мен шегін дұрыс анықтауды білу.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында қызметкерлер мен өз арасында жұмыс учаскелері мен бағыттарын бөле отырып, топтық тапсырманы орындауды ұйымдастыру сызбасын баяндау және түсіндіру. Өз жұмыс учаскесінің көлемі мен мөлшерлерін түсіндіру, осы учаскені таңдау себептері мен мақсатқа сай екенін дәлелдеу.
Қызметтік міндетті топпен (ұжыммен) орындау кезінде тактикалық сауатты ұйымдастыру және басқа қызметкерлермен байланыста болуды және өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асыру қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған мысалында топтық тапсырманы орындау кезіндегі топтың байланысы мен өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастыру сызбаларын баяндау және түсіндіру.
5
Дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық
Кәсіби міндеттерді орындау үшін қажетті дене жүктемелеріне төзу қабілеті.

Выполнение зачетов по физической подготовке (оценка проводится в соответствии с содержанием и правилами организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников ОГЗ, утверждаемых приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС) в соответствии с компетенцией, предусмотренной пунктом 3 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Демонстрация выполнения отдельных боевых приемов, применяемых в деятельности ОГЗ (оценка проводится в соответствии с нормативными правовыми актами МЧС, регламентирующими профессиональную служебную и физическую подготовку).
Прохождение тестирования и устные ответы на вопросы по теоретическим основам специальных средств, принятых на вооружение ОГЗ.
6
Стрессоустойчивость
Знание теоретических основ подготовки организма и сопротивления стрессовой нагрузке. Владение методикой и техниками сопротивления стрессовой нагрузке.
Владение методикой и техниками снятия постстрессовых проявлений (постстрессового синдрома).
Способность контролировать эмоции, сохранять ясность сознания и волевые способности в сложных стрессовых ситуациях.
Изложение и разъяснение рекомендованных сотрудникам ОГЗ психологических техник, приемов, методов подготовки организма к стрессовой нагрузке и сопротивления стрессу.
Изложение и разъяснение рекомендованных сотрудникам ОГЗ психологических техник, приемов, методов снятия постстрессовых проявлений (постстрессового синдрома).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
7
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ
Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс).
Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса.
(по отношению к населению, коллегам и руководству) в эмоционально сложных служебных ситуациях.
Знание и понимание положений имиджевой политики ОГЗ.
Способность поддерживать вербальный контакт (разговор) с представителями населения по общим и специальным служебным вопросам с соблюдением требований служебной этики, режима секретности.
Изложение и разъяснение положений Этического кодекса.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов.
Ответы на вопросы о содержании, значении, целях и задачах имиджевой политики ОГЗ.
Ответы на вопросы должностного лица, имитирующего поведение представителя общественности.
Общая оценка: в числовом и процентном выражении
Приложение 4
к Правилам и методам
определения профессиональных
компетенций, ключевых
показателей и расчета показателя
конкурентоспособности в органах
гражданской защиты
Республики Казахстан
Типовая модель профессиональных компетенций сотрудников органов гражданской защиты, замещающих управленческую должность

Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақтарды орындау (бағалау "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 3-тармағында көзделген құзыретке сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдалар министрінің (бұдан әрі - ТЖМ) бұйрығымен бекітілген АҚО қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене даярлығын ұйымдастыру мазмұны мен қағидаларына сәйкес жүргізуледі).
Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті өрт сөндіру авариялық-құтқару техникасын, өрт-техникалық көру-жарақ пен құралды және байланысты қолдану дағдыларын (стандарттық және стандарттық емес қызметтік жағдайларда) меңгеру.
АҚО қызметінде қолданылатын күрестің жекелеген жауынгерлік әдістердінің орындалуын көрсету (кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын регламенттейтін ТЖМ-нің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бағаланады).
Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті арнайы құралдардың теориялық негіздерін білу.
АҚО-ның қарамағына қабылданған арнайы құралдардың теориялық негіздер бойынша тестілеуден өту. және сұрақтарға ауызша жауап беру.
6
Күйзеліске төзімділігі
Күйзеліс жүктемесіне ағзаны дайындаудың және оған қарсыласудың теориялық негіздерін білу. Күйзеліс жүктемесіне қарсыласу әдістемесі мен техникасын меңгеру.
АҚО қызметкері ұсынған ағзаның күйзеліс жүктемесіне даярлаудың және күйзеліске қарсыласудың психологиялық техникаларын, тәсілдерін, әдістерін баяндау және түсіндіру.
Күйзелістен кейінгі құбылыстарын (күйзелістен кейінгі белгісін) шешу әдістемесі мен техникасын меңгеру.
АҚО қызметкері ұсынған күйзелістен кейінгі құбылыстарын (күйзелістен кейінгі белгісін) шешудің психологиялық техникаларын, тәсілдерін, әдістерін баяндау және түсіндіру.
Күрделі күйзеліс жағдайларында эмоцияларды бақылау, сана айқындығы мен жігерлі қабілеттерін сақтау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
7
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодексі) нормаларын білу және түсіну. Эмоциялық күрделі қызметтік жағдайларда байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын (халыққа, әріптестеріне және басшылығына қатысты) көрсету қабілеті. АҚО имидждік саясатының ережелерін білу және түсіну. АҚО қызметтік этикасының, құпиялылық режимінің және имидждік саясатының талаптарын сақтай отырып, жалпы және арнайы қызметтік мәселелер бойынша халық өкілдерімен ауызша байланыста болу (әңгімелесу) қабілеті.
Әдеп кодексінің ережелерін баяндау және түсіндіру. Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады. АҚО имидждік саясатының мазмұны, маңызы, мақсаттары мен міндеттері туралы сұрақтарға жауап беру. Жұртшылық өкілінің мінез-құлқын салатын лауазымды адамның сұрақтарына жауап беру.
Жалпы баға: сандық және пайыздық мәнінде
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары
мен әдістеріне
4-қосымша
Басқарушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі

Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование компетенции Описание компетенции Форма проверки сотрудника на соответствие компетенции Оценка
1
Профессиональная грамотность
Знание и понимание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность органов гражданской защиты (далее - ОГЗ).
Знание и понимание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ведомства, подразделения (службы), учреждения ОГЗ по месту прохождения службы.
Знание и понимание должностных обязанностей согласно должностным инструкциям.
Умение эффективно осуществлять на практике действия и мероприятия, предусмотренные должностными обязанностями.
Знание и понимание требований режима секретности.
Владение навыками грамотной устной речи, необходимыми для эффективного исполнения служебных обязанностей сотрудника ОГЗ.
Владение навыками грамотной письменной речи, необходимыми для эффективного ведения делопроизводства в занимаемой должности.
Способность своевременно принимать правильные и точные решения необходимые для эффективной реализации служебных задач.
Знания и умения в сфере информационных технологий, необходимые для выполнения служебных обязанностей сотрудника ОГЗ.
Изложение и разъяснение положений Конституции и законодательных актов, регламентирующих деятельность ОГЗ.
Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Изложение и разъяснение положений нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ведомства, подразделения (службы), учреждения ОГЗ по месту прохождения службы. Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Изложение и разъяснение должностных обязанностей согласно должностным инструкциям. Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Демонстрация способности осуществлять на практике действия и мероприятия, предусмотренные должностными обязанностями на примере смоделированной служебной ситуации. Изложение и разъяснение порядка (алгоритма), тактики и других особенностей выполнения профессиональных действий, необходимых для эффективного выполнения служебной задачи, на примере смоделированной служебной ситуации
.Изложение и разъяснение Закона "О государственных секретах" и других нормативных правовых актов, регламентирующих порядке обращения с секретной информацией и служебной информацией ограниченного распространения. Ответы на контрольные вопросы. Прохождение тестирования.
Демонстрация навыков устной речи при собеседовании.
Выполнение письменного задания в сфере служебной деятельности либо предоставление служебных материалов, содержащих тексты, выполненные сотрудником.
Ответы на вопросы по смоделированной служебной ситуации (в части оперативного принятия эффективных решений).
Практическая демонстрация навыков работы с информационно-вычислительной (компьютерной) техникой и программами.
2
Профессиональная дисциплинированность (организованность, исполнительность)
Знание и способность точно соблюдать служебные регламенты, положения, правила, инструкции, приказы, уставы и другие нормативные правовые акты в сфере организации деятельности ОГЗ.
Способность выполнять служебные задачи качественно, последовательно и в установленный срок.
Способность грамотно планировать выполнение служебной задачи, рационально, эффективно распоряжаться служебным временем.
Способность распределять и перераспределять рабочую нагрузку (корректировать план работы) в зависимости от изменения ситуации на службе.
Аккуратность в отношении государственного имущества.
Ответы на вопросы по содержанию нормативных правовых актов, определяющих регламент и вопросы организации деятельности ОГЗ. Способность соблюдать данные нормативные правовые акты проверяется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
3
Ориентация на качество
Способность понимать служебную задачу.
Способность определять направление и этапы выполнения служебной задачи. Способность планировать выполнение служебной задачи.
Способность обеспечивать полное достижение цели выполняемой служебной задачи.
Изложение и разъяснение цели и содержания служебной задачи на примере смоделированной служебной ситуации.
Изложение и разъяснение направлений, способов (методов) и этапов выполнения служебной задачи на примере смоделированной служебной ситуации.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
4
Сотрудничество (групповое выполнение служебных задач)
Способность рационально и тактически грамотно распределять направления и участки работы между собой и другими сотрудниками, участвующими в групповом (коллективном) выполнении служебной задачи. Умение точно определять объем и пределы собственного участка работы при групповом (коллективном) выполнении служебной задачи.
Способность тактически грамотно организовывать и осуществлять связь и взаимодействие с другими сотрудниками при групповом (коллективном) выполнении служебной задачи.
Изложение и разъяснение схемы организации выполнения группового задания с распределением направлений и участков работы между собой и другими сотрудниками на примере смоделированной служебной ситуации. Разъяснение объема и пределов собственного участка работы, обоснование причины и целесообразности выбора этого участка.
Изложение и разъяснение схемы организации связи и взаимодействия группы при выполнении группового задания на примере смоделированной служебной ситуации. Обоснование данной схемы.
5
Физическая подготовленность
Способность выдерживать физические нагрузки, необходимые для выполнения профессиональных обязанностей.
Владение и навыки применения пожарной аварийно-спасательной техники, пожарно-технического вооружения и оборудования, и связи, необходимых для выполнения служебных обязанностей (в стандартных и нестандартных служебных ситуациях).
Знание теоретических основ специальных средств, необходимых для выполнения служебных обязанностей.
Владение техникой и навыками применения специальных средств, необходимыми для выполнения служебных обязанностей (в стандартных и нестандартных служебных ситуациях).
Выполнение зачетов по физической подготовке (оценка проводится в соответствии с нормативными правовыми актами МЧС, регламентирующими профессиональную служебную и физическую подготовку).
Демонстрация выполнения отдельных приемов, применяемых в деятельности ОГЗ (оценка проводится в соответствии с нормативными правовыми актами МЧС, регламентирующими профессиональную служебную и физическую подготовку).
Прохождение тестирования и устные ответы на вопросы по теоретическим основам специальных средств, принятых на вооружение ОГЗ.
Прохождение тестирования и устные ответы на вопросы по теоретическим основам специальных средств, принятых на вооружение ОГЗ.
Разъяснение и демонстрация приемов, способов ношения и применения специальных средств, принятых на вооружение ОГЗ (с моделированием стандартных и нестандартных служебных ситуаций).
6
Стрессоустойчивость
Знание теоретических основ подготовки организма и сопротивления стрессовой нагрузке. Владение методикой и техниками сопротивления стрессовой нагрузке.
Владение методикой и техниками снятия постстрессовых проявлений (постстрессового синдрома).
Способность контролировать эмоции, сохранять ясность сознания и волевые способности в сложных стрессовых ситуациях.
Изложение и разъяснение рекомендованных сотрудникам ОГЗ психологических техник, приемов, методов подготовки организма к стрессовой нагрузке и сопротивления стрессу.
Изложение и разъяснение рекомендованных сотрудникам ОГЗ психологических техник, приемов, методов снятия постстрессовых проявлений (постстрессового синдрома).
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
7
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құзыреттің атауы
Құзыреттің сипаттамасы
Қызметкерді құзыретке сәйкес келуіне тексеру нысаны
Баға
Орындаушылық құзыреттер
1
Кәсіби сауаттылығы
АҚО-ның қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу және түсіну.
Конституцияның және АҚО қызметін регламенттейтін заңнама актілерінің негізгі ережелерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуден өту.
Қызмет өткеру орны бойынша АҚО ведомствосының, бөлімшенің (қызметінің), мекемесінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу және түсіну.
Қызмет өткеру орны бойынша АҚО ведомствосының, бөлімшенің (қызметінің), мекемесінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерінің ережелерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуден өту.
Лауазымдық нұсқаулықтарға сәйкес лауазымдық міндеттерін білу және түсіну.
Лауазымдық нұсқаулықтарға сәйкес лауазымдық міндеттерді баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуден өту.
Лауазымдық міндеттерде көзделген іс-қимылдар мен іс-шараларды практикада тиімді жүзеге асыруды білу.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында лауазымдық міндеттерде көзделген іс-қимылдар мен іс-шараларды практикада жүзеге асыру қабілетін көрсету. Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында қызметтік міндетті тиімді орындау үшін қажетті тәртіпті (алгоритмді), тактиканы және басқа да кәсіби іс-қимылдарды орындау ерекшеліктерін баяндау және түсіндіру.
Құпиялылық режимінің талаптарын білу және түсіну.
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңның және таратылуға шектелген құпия ақпаратпен және қызметтік ақпаратпен айналысу тәртібін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру. Тестілеуді тапсыру.
АҚО қызметкерінің қызметтік міндеттерін тиімді орындау үшін қажетті сауатты ауызша сөйлеу тілінің дағдыларын меңгеру.
Әңгімелесу кезінде ауызша сөйлеудің дағдыларын көрсету.
Атқарып отырған лауазымда іс қағаздарын тиімді жүргізу үшін қажетті жазба тілінің дағдыларын меңгеру.
Қызметтік жұмыс саласында жазбаша тапсырманы орындау не қызметкердің орындаған мәтіндері бар қызметтік материалдарды ұсыну.
Қызметтік міндеттерді тиімді іске асыру үшін қажетті дұрыс және нақты шешімдерді уақтылы қабылдау қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайы бойынша (тиімді шешімдерді жедел қабылдау бөлігіндегі) сұрақтарға жауап беру.
АҚО қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті ақпараттық технологиялар саласындағы білімі және дағдылары.
Ақпараттық-есептеуіш (компьютерлік) техникасымен және бағдарламаларымен жұмыс дағдыларын практикалық көрсету.
2
Кәсіби тәртіптілік (ұйымдастырушылық, орындаушылық)
АҚО қызметін ұйымдастыру саласындағы қызметтік регламенттерді, ережелерді, қағидаларды, нұсқаулықтарды, бұйрықтарды, жарғыларды және басқа да нормативтік құқықтық актілерді білу және сақтау қабілеті.
АҚО қызметінің регламентін және ұйымдастыру мәселелерін анықтайтын ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру. Осы нормативтік құқықтық актілерін сақтау қабілеті сипаттайтын материалдардың негізінде (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) тексеріледі.
Қызметтік міндеттерді сапалы, дәйекті және белгіленген мерзімде орындау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
Қызметтік міндеттің орындалуын сауатты жоспарлау, қызметтік уақытты тиімді, нәтижелі пайдалану қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
Қызметтегі жағдайдың өзгеруіне байланысты жұмыс жүктемесін бөлу және қайта бөлу (жұмыс жоспарын түзету) қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мүлікке қатысты ұқыптылығы.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
3
Сапаға бағдарлану
Қызметтік міндетті түсіну қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында қызметтік міндеттің мақсаты мен мазмұнын баяндау және түсіндіру.
Қызметтік міндетті орындау бағыты мен кезеңдерін анықтау қабілеті. Қызметтік міндеттің орындалуын жоспарлау қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында қызметтік міндеттің орындалудың негізгі бағыттарын, тәсілдері (әдістерін) мен кезеңдерін баяндау және түсіндіру.
Орындалатын қызметтік міндеттің мақсатына толық қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады.
4
Ынтымақтастық (қызметтік міндеттерді топпен орындау)
Қызметтік міндетті топпен (ұжыммен) орындауда қатысатын басқа қызметкерлер мен өз арасында бағыттарды және жұмыс учаскелерін дұрыс және тактикалық сауатты бөлу қабілеті. Қызметтік міндетті топпен (ұжыммен) орындау кезінде өз жұмыс учаскесінің көлемі мен шегін дұрыс анықтауды білу.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында қызметкерлер мен өз арасында жұмыс учаскелері мен бағыттарын бөле отырып, топтық тапсырманы орындауды ұйымдастыру сызбасын баяндау және түсіндіру. Өз жұмыс учаскесінің көлемі мен мөлшерлерін түсіндіру, осы учаскені таңдау себептері мен мақсатқа сай екенін дәлелдеу.
Қызметтік міндетті топпен (ұжыммен) орындау кезінде тактикалық сауатты ұйымдастыру және басқа қызметкерлермен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асыру қабілеті.
Үлгісін жасап шығарған қызметтік жағдайдың мысалында топтық тапсырманы орындау кезіндегі топтың байланысы мен өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастыру сызбаларын баяндау және түсіндіру.
5
Дене шынықтыру даярлығы
Кәсіби құзыреттерді орындау үшін қажетті дене жүктемелеріне төзу қабілеті.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақтарды орындау (кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын регламенттейтін ТЖМ-нің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бағаланады).
Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті өрт сөндіру авариялық-құтқару техникасын, өрт-техникалық көру-жарақ пен құралды және байланысты күрестің жауынгерлік тәсілдерінің техникасын және оларды қолдану дағдыларын (стандарттық және стандарттық емес қызметтік жағдайларда) меңгеру.
АҚО қызметінде қолданылатын күрестің жекелеген жауынгерлік әдістерінің орындалуын көрсету (кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын регламенттейтін ТЖМ-нің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бағаланады).
Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті арнайы құралдардың теориялық негіздерін білу.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша сынақтарды орындау (бағалау "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 3-тармағында көзделген құзыретке сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдалар министрінің (бұдан әрі - ТЖМ) бұйрығымен бекітілген АҚО қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене даярлығын ұйымдастыру мазмұны мен қағидаларына сәйкес жүргізуледі).
Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті арнайы құралдардың техникасы мен қолдану дағдыларын (стандарттық және стандарттық емес қызметтік жағдайларда) меңгеру.
АҚО-ның қарамағына қабылданған (стандарттық және стандарттық емес қызметтік жағдайлардың үлгісін жасап шығарған) арнайы құралдарын қолдану әдістері мен тәсілдерін түсіндіру және көрсету.
6
Күйзеліске төзімділігі
Күйзеліс жүктемесіне ағзаны дайындаудың және оған қарсыласудың теориялық негіздерін білу. Күйзеліс жүктемесіне қарсыласу әдістемесі мен техникасын меңгеру.
АҚО қызметкері ұсынған ағзаның күйзеліс жүктемесіне даярлаудың және күйзеліске қарсыласудың психологиялық техникаларын, тәсілдерін, әдістерін баяндау және түсіндіру.
Күйзелістен кейінгі құбылыстарын (күйзелістен кейінгі белгісін) шешу әдістемесі мен техникасын меңгеру.
АҚО қызметкері ұсынған күйзелістен кейінгі құбылыстарды (күйзелістен кейінгі белгісін) шешудің психологиялық техникаларын, тәсілдерін, әдістерін баяндау және түсіндіру.
Күрделі күйзеліс жағдайларында эмоцияларды бақылау, сана айқындығы мен жігерлі қабілеттерін сақтау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар негізінде жүзеге асырылады.
7
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық

Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс).
Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса (по отношению к населению, коллегам и руководству) в эмоционально сложных служебных ситуациях.
Знание и понимание положений имиджевой политики ОГЗ.
Способность поддерживать вербальный контакт (разговор) с представителями населения по общим и специальным служебным вопросам с соблюдением требований служебной этики, режима секретности и имиджевой политики ОГЗ.
Изложение и разъяснение положений Этического кодекса.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Ответы на вопросы о содержании, значении, целях и задачах имиджевой политики ОГЗ.
Ответы на вопросы должностного лица, имитирующего поведение представителя общественности.
Управленческие компетенции
8
Целеполагание (стратегическое видение)
Знание положений Посланий Главы государства народу Казахстана, относящихся к сфере правоохранительной службы и деятельности ОГЗ.
Знание положений государственных программ, концепций, доктрин и других нормативных правовых актов, определяющих стратегию развития правоохранительной системы и ОГЗ.
Способность определять конкретные объективные недостатки организации и функционирования системы ОГЗ в целом, соответствующего органа (службы) и вверенного подразделения.
Способность выдвигать конкретные и реальные меры по устранению недостатков и совершенствованию организации и функционирования системы ОГЗ в целом, соответствующего органа (службы) и вверенного подразделения.
Изложение и разъяснение положений Посланий Главы государства народу Казахстана, относящихся к сфере правоохранительной службы и деятельности ОГЗ. Ответы на контрольные вопросы.
Ответы на вопросы по содержанию государственных программ, концепций, доктрин и других нормативных правовых актов, определяющих стратегию развития правоохранительной системы и ОГЗ.
Изложение, разъяснение и обоснование объективных недостатков организации и функционирования системы ОГЗ в целом, соответствующего органа (службы) и вверенного подразделения. Ответы на контрольные вопросы.
Изложение и разъяснение и обоснование конкретных и реальных мер по устранению выше обозначенных недостатков, а также по совершенствованию организации и функционированию системы ОГЗ в целом, соответствующего органа (службы) и вверенного подразделения.
9
Организация работы в подразделении (службе)
Знание цели, задач деятельности, функций и приоритетных направлений развития вверенного подразделения.
Знание организационно-штатной структуры и численности вверенного подразделения, фактического объема и характера служебной нагрузки в подразделении.
Знание проблем и недостатков деятельности вверенного подразделения, препятствующих его эффективности.
Способность рационально определять организационно-штатную структуру и штатную численность вверенного подразделения.
Способность подбирать конкурентоспособные кадры во вверено подразделение.
Способность обеспечивать необходимые условия труда подчиненным сотрудникам для эффективного выполнения ими должностных обязанностей.
Способность рационально определять и распределять объем функций, задач и управленческих полномочий между собой и заместителями (другими подчиненными сотрудниками, выполняющими управленческую функцию).
Способность рационально и эффективно планировать деятельность вверенного подразделения, деятельность на отдельных участках работы, деятель отдельного (каждого) подчиненного сотрудника.
Умение ставить конкретные и объективно выполнимые (реальные) служебные задачи каждому подчиненному сотруднику.
Умение выявлять и исключать несвойственные и неэффективные задачи (участки работы).
Умение рационально определять и распределять служебную нагрузку и сферы ответственности среди подчиненных (исключая дублирование служебных задач и функций). Умение эффективно перераспределять служебную нагрузку среди подчиненных сотрудников при возникновении сложных непредвиденных служебных ситуаций.
Изложение и разъяснение цели, задач деятельности, функций и приоритетных направлений развития вверенного подразделения. Ответы на контрольные вопросы.
Доклад по организационно-штатной структуре и численности вверенного подразделения, фактическом объеме и характере служебной нагрузки в подразделении.
Изложение, разъяснение и обоснование проблем и недостатков деятельности вверенного подразделения, препятствующих его эффективности. Ответы на контрольные вопросы.
Обоснование предложений по изменению (совершенствованию) организационно-штатной структуры и штатной численности вверенного подразделения. В случае отсутствия таких предложений, обоснование оптимальности существующей организационно-штатной структуры и штатной численности подразделения.
Обоснование принципов и критериев отбора кадров во вверенное подразделение.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании изучения проверяющим планов и результатов эффективности деятельности подразделения, а также на основе характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
10
Контроль деятельности подчиненных сотрудников
Знание методов, способов выполнения, характера, содержания, цели и предполагаемых результатов работы, которую подчиненный сотрудник должен выполнить в рамках решения поставленной служебной задачи (компетентность в сфере поставленных служебных задач).
Умение рационально и эффективно планировать контрольные мероприятия, обеспечивая постоянную информированность о фактическом состоянии и степени эффективности деятельности вверенного подразделения в целом, деятельности на каждом участке работы и деятельности каждого подчиненного сотрудника.
Способность в ходе контрольных мероприятий выявлять, обосновывать и объяснять подчиненным сотрудникам ошибки и недостатки в работе, а также характер и степень влияния этих ошибок на снижение эффективности вверенного подразделения.
Владение навыками эффективного контроля деятельности подразделения и подчиненных сотрудников в особых условиях несения службы (в условиях чрезвычайного).
Ответы на вопросы в сфере профессиональных компетенций подчиненных сотрудников. На примере конкретных служебных задач (которые обязаны выполнять подчиненные сотрудники) разъяснение содержания и порядка действий по их выполнению, ожидаемых результатов и форм (способов) контроля.
Составление плана контрольных мероприятий на примере смоделированной служебной ситуации.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Ответы на вопросы по организации контроля деятельности подчиненных в особых условиях несения службы (в условиях чрезвычайного положения).
11
Мотивация подчиненных сотрудников к успешной службе
Способность создавать и поддерживать условия Способность создавать и поддерживать условия (предпосылки) для устойчивого положительного морально-психологического климата в коллективе вверенного подразделения.
Способность принимать справедливые и обоснованные решения по применению поощрений и дисциплинарных взысканий в отношении подчиненных сотрудников.
Способность своевременно защищать (отстаивать) права и законные интересы подчиненных сотрудников в случае их нарушения.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме) и анализа результатов анонимного опроса подчиненных сотрудников.
Общая оценка: в числовом и процентном выражении
Приложение 5
к Правилам и методам
определения профессиональных
компетенций, ключевых
показателей и расчета
показателя конкурентоспособности
в органах гражданской защиты
Республики Казахстан
Типовая модель профессиональных компетенций кандидатов на службу в органы гражданской защиты

"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодексі) нормаларын білу және түсіну. Эмоциялық күрделі қызметтік жағдайларда байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын (халыққа, әріптестеріне және басшылығына қатысты) көрсету қабілеті. АҚО имидждік саясатының ережелерін білу және түсіну. АҚО қызметтік этикасының, құпиялылық режимінің және имидждік саясатының талаптарын сақтай отырып, жалпы және арнайы қызметтік мәселелер бойынша халық өкілдерімен ауызша байланыста болу (әңгімелесу) қабілеті.
Әдеп кодексінің ережелерін баяндау және түсіндіру. Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады. АҚО имидждік саясатының мазмұны, маңызы, мақсаттары мен міндеттері туралы сұрақтарға жауап беру. Жұртшылық өкілінің мінез-құлқын салатын лауазымды адамның сұрақтарына жауап беру.
Басқарушылық құзыреттер
8
Мақсатты болжау (стратегиялық пайымы)
Құқық қорғау қызметі мен АҚО қызметінің саласына қатысты Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауларының ережелерін білу.
Құқық қорғау қызметі мен АҚО қызметінің саласына қатысты Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауларының негізгі ережелерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру.
Құқық қорғау жүйесінің және АҚО-ның даму стратегиясын анықтайтын мемлекеттік бағдарламаларының, тұжырымдамаларының, доктриналарының және басқа да нормативтік құқықтық актілерінің ережелерін білу.
Құқық қорғау жүйесінің және АҚО-ның даму стратегиясын анықтайтын мемлекеттік бағдарламалардың, тұжырымдамалардың, доктриналардың және басқа да нормативтік құқықтық актілердің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
Тиісті органның (қызметтің) және сеніп тапсырылған бөлімшенің жалпы АҚО жүйесін ұйымдастырудың және жұмыс істеудің нақты объективті кемшіліктерін анықтау қабілеті.
Тиісті органның (қызметтің) және сеніп тапсырылған бөлімшенің жалпы АҚО жүйесін ұйымдастырудың және жұмыс істеудің нақты объективті кемшіліктерін баяндау, түсіндіру және дәлелдеу. Бақылау сұрақтарына жауап беру.
Тиісті органның (қызметтің) және сеніп тапсырылған бөлімшенің кемшіліктерін жою және жалпы АҚО жүйесін ұйымдастыруды және жұмыс істеуді жетілдіру бойынша нақты және іс жүзіндегі шараларды ұсыну қабілеті.
Тиісті органның (қызметтің) және сеніп тапсырылған бөлімшенің кемшіліктерін жою және жалпы АҚО жүйесін ұйымдастыруды және жұмыс істеуді жетілдіру бойынша нақты және іс жүзіндегі шараларды баяндау, түсіндіру және дәлелдеу.
9
Бөлімшедегі (қызметтегі) жұмысты ұйымдастыру
Сеніп тапсырылған бөлімшенің дамуының басымдылық бағыттарын, мақсаттарын, міндеттерін және функцияларын білу.
Сеніп тапсырылған бөлімшенің даму функциялары мен басымдылық бағыттарын, қызметтің мақсаттарын, міндеттерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру.
Сеніп тапсырылған бөлімшедегі ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы мен санын, бөлімшедегі қызметтік жүктеменің нақты көлемі мен сипаттамасын білу.
Сеніп тапсырылған бөлімшедегі ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы мен саны, бөлімшедегі қызметтік жүктеменің нақты көлемі мен сипаттамасы бойынша баяндама.
Сеніп тапсырылған бөлімше қызметінің тиімділігіне кедергі болатын проблемалары мен кемшіліктерін білу.
Сеніп тапсырылған бөлімше қызметінің тиімділігіне кедергі болатын негізгі проблемалары мен кемшіліктерін баяндау және түсіндіру. Бақылау сұрақтарына жауап беру.
Сеніп тапсырылған бөлімшенің ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы мен штаттық санын дұрыс анықтау қабілеті.
Сеніп тапсырылған бөлімшенің ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы мен штаттық санын өзгерту (жетілдіру) бойынша ұсыныстардың негіздемесі. Осындай ұсыныстар болмаған жағдайда қолда бар бөлімшенің ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы мен штаттық санының тиімділігін дәлелдеу.
Сеніп тапсырылған бөлімшеге бәсекеге қабілеттілігі бар кадрларды іріктеу қабілеті.
Сеніп тапсырылған бөлімшеге кадрларды іріктеу принциптері мен өлшемдерін дәлелдеу.
Қарамағындағы қызметкерлерге лауазымдық міндеттерін тиімді орындау үшін олардың қажетті еңбек жағдайларын қамтамасыз ету қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Өзі және орынбасарларының (басқарушылық функциясын орындайтын басқа қарамағындағы қызметкерлерінің) арасында функциялардың, міндеттердің және басқарушылық өкілеттіктерінің көлемін дұрыс анықтау және бөлу.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Сеніп тапсырылған бөлімшенің қызметін, жұмыстың жеке учаскелеріндегі қызметті, жеке қарамағындағы (әрбір) қызметкердің қызметін дұрыс және тиімді жоспарлау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау тексерілетін жоспарларды және бөлімше қызметінің тиімділігі нәтижелерін зерделеу негізінде, сондай-ақ сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Әрбір қарамағындағы қызметкерге нақты және объективті орындалатын (іс жүзіндегі) қызметтік міндеттерді қоюды білу.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Тән емес және тиімсіз міндеттерді (жұмыс учаскелерін) анықтауды және алып тастауды білу.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Қарамағындағылардың арасындағы (қызметтік міндеттері мен функцияларының қайталануын қоспағанда) қызметтік жүктемені және жауапкершілік саласын дұрыс анықтауды және бөлуді білу. Күрделі күтпеген қызметтік жағдалардың туындаған кезде қарамағындағы қызметкерлердің арасында қызметтік жүктемені тиімді қайта бөлуді білу.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
10
Қарамағындағы қызметкерлердің жұмысын бақылау
Қарамағындағы қызметкерге қойылған қызметтік міндетті шешу шеңберінде (қойылған қызметтік міндеттер саласындағы құзыреті) орындауға тиіс болжанатын жұмыс әдістерін, орындау тәсілдерін, сипаттамасын, мазмұнын, мақсатын және нәтижелерін білу.
Қарамағындағы қызметкерлердің кәсіби құзыреттері саласындағы сұрақтарға жауап беру; нақты қызметтік міндеттердің мысалында (қарамағындағы қызметкерлер орындауға міндетті) оларды орындау бойынша іс-қимылдарының мазмұны мен тәртібін, бақылаудың күтілетін нәтижелері мен нысандарын (тәсілдерін) түсіндіру.
Сеніп тапсырылған бөлімше қызметінің, әрбір жұмыс учаскесіндегі қызметінің және әрбір қарамағындағы қызметкердің жалпы қызметінің нақты жай-күйі мен тиімділік дәрежесі туралы ұдайы хабардарлықты қамтамасыз ете отырып, бақылау іс-шараларын дұрыс және тиімді жоспарлауды білу.
Үлгісін жасап шығарған мысалында бақылау іс-шаралар жоспарын жасау.
Бақылау іс-шаралары барысында жұмыстағы қателер мен кемшіліктерді, сондай-ақ осы қателердің сеніп тапсырылған бөлімшенің тиімділігін төмендетуге әсер ету сипаттамасы мен дәрежесін анықтау және оларды қарамағындағы қызметкерлерге дәлелдеу және түсіндіру қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Қызмет өткерудің ерекше жағдайларында (төтенше жағдайында) бөлімшенің және қарамағындағы қызметкерлердің қызметін тиімді бақылау дағдыларын меңгеру.
Қызмет өткерудің ерекше жағдайларында (төтенше жағдайында) қарамағындағылардың қызметін ұйымдастыру бойынша сұрақтарға жауап беру.
11
Қарамағындағы қызметкерлерді табысты қызметке ынталандыру
Сеніп тапсырылған бөлімшенің ұжымында орнықты оң моральдық-психологиялық климаты үшін жағдайларды (шарттарды) туғызу және ұстау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Қарамағындағы қызметкерлерге қатысты көтермелеулер мен тәртіптік жазаларды қолдану бойынша әділ және дәйекті шешімдер қабылдау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Оларды бұзған жағдайда қарамағындағы қызметкерлердің құқықтары мен заң мүдделерін уақтылы қорғау (сақтау) қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау сипаттайтын материалдардың (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) және қарамағындағы қызметкерлердің анонимдік жауап алу нәтижелерінің талдауы негізінде жүзеге асырылады.
Жалпы баға: сандық және пайыздық мәнінде
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары мен
әдістеріне 5-қосымша
АҚО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі

Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование компетенции Описание компетенции Форма проверки кандидата на соответствие компетенции Оценка
1
Профессиональная грамотность
Знание, понимание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность органов гражданской защиты (далее - ОГЗ).
Знание и понимание требований режима секретности.
Умение применять на практике знания и умения, приобретенные в процессе обучения.
Владение навыками грамотной устной речи, необходимыми для эффективного исполнения служебных обязанностей сотрудника ОГЗ.
Владение навыками грамотной письменной речи, необходимыми для эффективного ведения делопроизводства на занимаемой должности.
Знания и умения в сфере информационных технологий, необходимые для выполнения служебных обязанностей сотрудника ОГЗ.
Прохождение тестирования.
Прохождение тестирования.
Изложение и разъяснение порядка выполнения профессиональных действий, необходимых для эффективного выполнения служебной задачи, на примере смоделированной служебной ситуации.
Демонстрация навыков устной речи при собеседовании.
Выполнение письменного задания в пределах обязанностей, предусмотренных предполагаемой должностью.
Прохождение тестирования.
2
Дисциплинированность (организованность, исполнительность)
Способность грамотно планировать выполнение служебной задачи, рационально, эффективно распоряжаться служебным временем.
Изложение и обоснование общих подходов и принципов к планированию служебной деятельности.
Оценка на соответствие данному показателю также осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика руководителя стажировки, с последнего места учебы (работы) в произвольной форме).
3
Ориентация на качество
Способность и точно понимать служебную задачу.
Способность определять направление и этапы выполнения служебной задачи, необходимые и достаточные для эффективного достижения цели мероприятия.
Изложение и разъяснение цели и содержания служебной задачи на примере смоделированной служебной ситуации.
Изложение и разъяснение направлений, способов (методов) и этапов выполнения служебной задачи на примере смоделированной служебной ситуации.
4
Сотрудничество (групповое выполнение служебных задач)
Способность рационально и тактически грамотно распределять направления и участки работы между собой и другими сотрудниками, участвующими в групповом (коллективном) выполнении служебной задачи.
Изложение и разъяснение схемы организации выполнения группового задания с распределением направлений и участков работы между собой и другими сотрудниками на примере смоделированной служебной ситуации.
5
Физическая и боевая подготовленность
Способность выдерживать физические нагрузки, необходимые для выполнения профессиональных обязанностей.
Выполнение зачетов по физической подготовке (оценка проводится в соответствии с нормативными правовыми актами МЧС, регламентирующими профессиональную служебную и физическую подготовку).
6
Стрессоустойчивость
Способность контролировать эмоции, сохранять ясность сознания и волевые способности в сложных стрессовых ситуациях.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика руководителя стажировки, с последнего места учебы (работы) в произвольной форме).
7
Готовность к несению службы в особых условиях
Знание и понимание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ОГЗ в условиях чрезвычайного или военного положения, в ходе массовых беспорядков, при проведении антитеррористической операции, в условиях вооруженного конфликта.
Прохождение тестирования.
8
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ

Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құзыреттің атауы
Құзыреттің сипаттамасы
Қызметкерді құзыретке сәйкес келуіне тексеру нысаны
Баға
1
Кәсіби сауаттылық
АҚО-ның қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу, түсіну.
Тестілеуден өту.
Құпиялылық режимінің талаптарын білу және түсіну.
Тестілеуден өту.
Оқыту барысында алған білімдері мен машықтарын практикада дұрыс қолдануды білу.
Қызметтік жағдайдың үлгісін жасап шығарған мысалында қызметтік міндетті тиімді орындау үшін қажетті кәсіби іс-қимылдарын орындау тәртібін баяндау және түсіндіру.
АҚО қызметкерінің қызметтік міндеттерін тиімді орындау үшін қажетті сауатты ауызша сөйлеу тілінің дағдыларын меңгеру.
Әңгімелесу кезінде ауызша сөйлеу дағдыларын көрсету.
Атқарып отырған лауазымда іс қағаздарын тиімді жүргізу үшін қажетті жазба тілінің дағдыларын меңгеру.
Болжанатын лауазымда көзделген міндеттер шегінде жазбаша тапсырманы орындау.
АҚО қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті ақпараттық технологиялар саласындағы білімі және дағдылары.
Тестілеуден өту.
2
Тәртіптілік (ұйымдастырушылық, орындаушылық)
Қызметтік міндеттің орындалуын сауатты жоспарлау, қызметтік уақытты дұрыс, тиімді пайдалану қабілеті.
Қызметтік жұмысын жоспарлауға жалпы әдістері мен принциптерін баяндау және дәлелдеу. Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тағылымдама жетекшісінің, соңғы оқу (жұмыс) орнынан еркін нысандағы мінездемесі) негізінде жүзеге асырылады.
3
Сапаға бағдарлану
Қызметтік міндетті дұрыс және нақты түсіну қабілеті.
Қызметтік жағдайдың үлгісін жасап шығарған мысалында қызметтік міндетінің мақсаты мен мазмұнын баяндау және түсіндіру.
Іс-шараның мақсатына тиімді қол жеткізу үшін қажетті және жеткілікті қызметтік міндетті орындау бағыты мен кезеңдерін анықтау қабілеті.
Қызметтік жағдайдың үлгісін жасап шығарған мысалында қызметтік міндеті орындалудың негізгі бағыттарын, тәсілдерін (әдістерін) және кезеңдерін баяндау және түсіндіру.
4
Ынтымақтастық (қызметтік міндеттерді топпен орындау)
Қызметтік міндетті топпен (ұжыммен) орындауда қатысатын басқа қызметкерлер мен өз арасында бағыттарды және жұмыс учаскелерін дұрыс және тактикалық сауатты бөлу қабілеті.
Қызметтік жағдайдың үлгісін жасап шығарған мысалында басқа қызметкерлер мен өз арасында жұмыс учаскелері мен бағыттарын бөле отырып, тапсырманы топпен орындауды ұйымдастыру сызбасын баяндау және көрсету.
5
Дене шынықтыру даярлығы
Кәсіби құзыреттерді орындау үшін қажетті дене жүктемелеріне төзу қабілеті.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша белгіленген нормативтерді орындау (кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын регламенттейтін ТЖМ-нің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бағаланады).
6
Күйзеліске төзімділігі
Күрделі күйзеліс жағдайларында эмоцияларды бақылау, сана айқындығы мен жігерлі қабілеттерін сақтау қабілеті.
Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тағылымдама жетекшісінің, соңғы оқу (жұмыс) орнынан еркін нысандағы мінездемесі) негізінде жүзеге асырылады.
7
Ерекше жағдайларында қызмет өткерудің әзірлігі
Төтенше немесе соғыс жағдайларында, жаппай тәртіпсіздіктер барысында, терроризмге қарсы операция жүргізу кезінде, қарулы жанжал жағдайларында АҚО-ның қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерінің негізгі ережелерін білу және түсіну.
Тестілеуден өту.
8
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық

Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс). Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса.
Прохождение тестирования.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика руководителя стажировки, с последнего места учебы (работы) в произвольной форме).
Общая оценка: в числовом и процентном выражении
Приложение 6
к Правилам и методам
определения профессиональных
компетенций, ключевых
показателей и расчета показателя
конкурентоспособности в органах
гражданской защиты
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
(звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя ведомства,
службы, самостоятельного
подразделения центрального
аппарата
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"____" _________20___года
(подпись) (дата)
Перечень работ, подлежащих оценке на эффективность, для ________________
(наименование должности или должностей)
Наименование вида работ или цикла работ
Целевой индикатор полного выполнения работ или цикла работ (показатели высокого качества)
Целевой индикатор частичного (неполного) выполнения работ или цикла работ (показатели среднего качества)
Показатель невыполнения или ненадлежащего выполнения работ или цикла работ (показатели низкого качества)
Согласовано:
Курирующий заместитель руководителя ведомства, службы, самостоятельного подразделения центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан ________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи) "____" ______________20___год.
Непосредственный руководитель структурного подразделения ведомства, службы, самостоятельного подразделения центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан ________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи) "____" ______________20___год.
Приложение 7
к Правилам и методам определения
профессиональных компетенций,
ключевых показателей и расчета
показателя конкурентоспособности
в органах гражданской защиты
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
(звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
должность непосредственного
руководителя подразделения
органа гражданской защиты
"____" ____________20___года
(подпись) (дата)
Лист оценки эффективности сотрудника ОГЗ, замещающего исполнительскую должность_____ (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность сотрудника)
Период: с _________ 20___ года по _________20___ года
Наименование вида (цикла) работ
Целевой индикатор (фактический конечный результат выполненных работ)
Показатель достижения цели работ (цель достигнута, достигнута частично или не достигнута)
Весовое значение результата работ (достижение цели – 2;
частичное достижение цели – 1;
не достижение цели – 0)
1
2
3
Ключевой показатель эффективности (в числовом и процентном выражении)
Вывод: (высокоэффективен, эффективен, недостаточно эффективен, неэффективен)
Согласовано:
Руководитель кадровой службы органа гражданской защиты_____ (подпись) (расшифровка подписи).
"____" ______________20___г.
Ознакомлен ___________________ (подпись сотрудника (расшифровка подписи) подлежащего оценке).
Приложение 8
к Правилам и методам определения
профессиональных компетенций,
ключевых показателей и расчета
показателя конкурентоспособности
в органах гражданской защиты
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
(звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность
непосредственного руководителя
подразделения органа
гражданской защиты
"____" ____________20___года
(подпись) (дата)
Лист оценки эффективности сотрудника ОГЗ, замещающего управленческую должность_____ (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность сотрудника)
Период: с _________ 20___ года по _________20___ года
Оценка эффективности деятельности вверенного подразделения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подчиненного сотрудника
Ключевой показатель эффективности подчиненного (в числовом и процентном выражении)
1
2
Показатель эффективности подразделения (в числовом и процентном выражении)
Вывод: (высокоэффективен, эффективен, недостаточно эффективен, неэффективен)
Руководитель кадровой службы органа гражданской защиты_____ (подпись) (расшифровка подписи).
"____" ______________20___г.
Ознакомлен ___________________ (подпись сотрудника (расшифровка подписи) подлежащего оценке).
Приложение 9
к Правилам и методам определения
профессиональных компетенций,
ключевых показателей и расчета
показателя конкурентоспособности
в органах гражданской защиты
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
(звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность
непосредственного руководителя
подразделения органа
гражданской защиты
"____"____________20___года
(подпись) (дата)
Лист оценки конкурентоспособности сотрудника__________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность сотрудника)
Период: с _________ 20___ года по _________20___ года
Образование
Стаж службы в правоохранительных, специальных государственных органов, на воинской службе
Стаж службы на управленческих должностях в правоохранит., спец. гос.органах, на воинск.службе
Показатели эффективности служебной деятельности в текущем году
1
2
3
4
среднее
послесреднее
высшее
послевузовское
до 5 лет

"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодексі) нормаларын білу және түсіну. Байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын көрсету қабілеті.
Тестілеуден өту. Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тағылымдама жетекшісінің, соңғы оқу (жұмыс) орнынан еркін нысандағы мінездемесі) негізінде жүзеге асырылады.
Жалпы баға: сандық және пайыздық мәнінде
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары мен
әдістеріне 6-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
орталық аппаратының
дербес басқармасы, ведомство,
қызмет басшысының атағы,
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
____________________________
20___ жылғы "____"
__________________________
(күні) (қолы)
(________________________) (лауазымның немесе лауазымдарың атауы) үшін тиімділікке бағалауға жататын жұмыстар тізбесі
Жұмыс түрлерінің немесе жұмыс цикліның атауы
Жұмыстардың немесе жұмыс цикліның толық орындалудың нысаналы индикаторы (жоғары сапа көрсеткіштері)
Жұмыстардың немесе жұмыс цикліның ішінара (толық емес) орындалудың нысаналы индикаторы (орта сапа көрсеткіштері)
Жұмыстардың немесе жұмыс цикліның орындалмауы немесе тиісті орындалмауы көрсеткіші (төмен сапа көрсеткіштері)
1
2
Келісілді: Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі орталық аппаратының дербес басқармасы, ведомство, қызмет басшысының жетекшілік ететін орынбасары ________ __________________________ (қолы) (қойылған қолды ашып көрсету) 20___жылғы "____" ______________ Төтенше жағдайлар министрлігінің орталық аппараты дербес басқармасының, ведомствоның құрылымдық бөлімшенің, қызметінің тікелей басшысы ________ __________________________ (қолы) (қойылған қолды ашып көрсету) 20___жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары мен
әдістеріне 7-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(азаматтық қорғау органының
бөлімше тікелей басшысының
лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
____________________________
20___жылғы "____"
_________________________
(күні) (қолы)
Орындаушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерінің тиімділігін бағалау парағы ______________________________________________________ (қызметкердің лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)) Кезеңі: 20_ жылғы __ бастап 20___ жылғы ___ аралығында
Жұмыс түрінің (цикліның) атауы
Мақсатты индикатор (орындалған жұмыстардың нақты соңғы нәтижесі)
Жұмыстардың мақсатына қол жеткізу көрсеткіші (мақсатқа қол жеткізілді, ішінара жеткізілді немесе қол жеткізілмеген
Жұмыстар нәтижесінің үлестік мәні (мақсатқа қол жеткізу – 2; мақсатқа ішінара қол жеткізу – 1; мақсатқа қол жеткізбеу – 0)
1
2
3
4
Негізгі тиімділік көрсеткіші (сандық және пайыздық мәнінде)
Қорытынды: (жоғары тиімді, тиімді, жеткіліксіз тиімді, тиімді емес)
Келісілді: Азаматтық қорғау органы кадр қызметінің басшысы _________ ___________________________ (қолы) (қойылған қолды ашып көрсету) 20___жылғы "____" __________________ Таныстым _______________ _____________________ (бағалауға жататын қызметкердің қолы) (қойылған қолды ашып көрсету)
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары
мен әдістеріне
8-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(азаматтық қорғау органының
бөлімше тікелей басшысының
лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
____________________________
20___ жылғы "____"
__________________________
(күні) (қолы)
Атқарушылық лауазымды атқарып отырған АҚО қызметкерінің тиімділігін бағалау парағы ______________________________________________________ (қызметкердің лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)) Кезеңі: 20_ жылғы __ бастап 20___ жылғы ___ аралығында
Сеніп тапсырылған бөлімшенің тиімділігін бағалау
Қарамағындағы қызметкердің Т.А.Ә.
Қарамағындағының тиімділігінің негізгі көрсеткіші (сандық және пайыздық мәнінде)
1
2
Бөлімше тиімділігінің көрсеткіші (сандық және пайыздық мәнінде)
Қорытынды: (жоғары тиімді, тиімді, жеткіліксіз тиімді, тиімді емес)
Азаматтық қорғау органы кадр қызметінің басшысы ________ ___________________________ (қолы) (қойылған қолды ашып көрсету) 20___жылғы "____" __________________ Таныстым ________________ ____________________ (бағалауға жататын қызметкердің қолы) (қойылған қолды ашып көрсету)
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары
мен әдістеріне
9-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(азаматтық қорғау органының
бөлімше тікелей басшысының
лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
____________________________
20___ жылғы "____"
__________________________
(күні) (қолы)
Қызметкердің бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағы ______________________________________________________ (қызметкердің лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)) Кезеңі: 20_ жылғы __ бастап 20___ жылғы ___ аралығында
Білімі
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарындағы, әскери қызметтегі жұмыс өтілі
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарының, әскери қызметтің басқарушылық лауазымдардағы жұмыс өтілі
Ағымдағы жылғы қызметтік жұмысы тиімділігінің көрсеткіштері
1
2
3
4
орта
орта білімнен кейінгі
жоғары
жоғары оқу орнынан кейінгі
5 жылға дейін

от 5 до 10 лет
от 10 до 20 лет
от 20 до 25 лет
свыше 25 лет
до 5 лет
от 5 до 10 лет
свыше 10 лет
высокий показатель эффективности
средний показатель эффективности
низкий показатель эффективности
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
- ВЗ
Продолжение таблицы
Уровень профессиональной служебной и физической подготовки в текущем году
Результаты аттестации
5
6
выполнение установленных зачетов по всем видам подготовки
невыполнение установленных зачетов по одному из видов подготовки
соответствует занимаемой должности и рекомендуется для зачисления в кадровый резерв или выдвижения на вышестоящую должность
соответствует занимаемой должности
отрицательные выводы аттестации
ВЗ
- ВЗ
ВЗ
ВЗ
- ВЗ
(продолжение таблицы)
Поощрения в отчетном году
Классность
Академические и ученые степени, ученые звания
Повышение квалификации
Спортивный разряд
7
8
9
10
11
поощрение, объявленное уполномоченным руководителем ОГЗ
поощрение, объявленное Министром
государственная награда
специалист 2 класса
специалист 1 класса
специалист 1 класса - наставник
академическая степень "магистр"
академ. степень "доктор PhD" и др.
ученая степень или ученое звание
повышение квалификации за последние 3 года
кандидат в мастера спорта и выше
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
Продолжение таблицы
Действующие взыскания на момент оценки
Показатель конкурентоспособности
12
13
замечание
выговор
строгий выговор
предупреждение о неполном служебном соответствии
освобождение от занимаемой должности
понижение в специальном звании
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
ВЗ
Примечание: ВЗ – весовое значение.
Непосредственный руководитель подразделения органа гражданской защиты_____ (подпись) (расшифровка подписи).
"____" ______________20___г.
Ознакомлен ___________________ (подпись сотрудника (расшифровка подписи) подлежащего оценке)
Приложение 10
к Правилам и методам определения
профессиональных компетенций,
ключевых показателей и расчета
показателя конкурентоспособности
в органах гражданской защиты
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
____________________________
(звание, Ф.И.О.
(при его наличии),
должность руководителя подразделения
органа гражданской защиты,
на службу в которое
оформляется кандидат на службу в ОГЗ)
____________________________
"____"___________20___года
(подпись) (дата)
Лист оценки конкурентоспособности кандидата на службу в органы гражданской защиты
____________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность, на которую оформляется кандидат на службу в ОГЗ)
Уровень образования k1
Средняя оценка по документу об образовании k2
Стаж воинской службы k3
1
2
3
среднее
после-среднее
высшее
послевузовское
удовлетворительно
хорошо
отлично
освобождение или наличие отсрочки от призыва на срочную воинскую службу
прохождение подготовки по военно-техническим и другим военным специальностям
прохождение срочной службы
военная подготовка граждан по программе офицеров запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
продолжение таблицы
Среднее количество правильных ответов по результатам тестирования k4
Результаты оценки личных качеств k5
4
5

5-тен 10 жылға дейін
10-нан 20 жылға дейін
20-дан 25 жылға дейін
25 жылдан астам
5 жылға дейін
5-тен 10 жылға дейін
10 жылдан астам
тиімділіктің жоғары көрсеткіші
тиімділіктің орташа көрсеткіші
тиімділіктің төмен көрсеткіші
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
- ВЗ
Кестенің жалғасы
Ағымдағы жылғы кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының деңгейі
Аттестаттау нәтижелері
5
6
даярлықтың барлық түрлері бойынша белгіленген нормативтерді орындау
даярлық түрлерінен бір түрі бойынша белгіленген нормативтерді орындамау
атқаратын лауазымына сәйкес және кадр резервіне қоюға немесе жоғары тұрған лауазымға ұсынылады
атқаратын лауазымына сәйкес
аттестаттаудың теріс қорытындысы
ВЗ
- ВЗ
ВЗ
ВЗ
- ВЗ
жалғасы:
Есеп беру жылындағы көтермелеулер
Сыныптылығы
Академиялық және ғылыми дәрежелері, ғылыми атақтары
Біліктілігін арттыру
Спорт дәрежесі
7
8
9
10
11
АҚО-ның өкілетті басшысымен жарияланған көтермелеу
Министр жариялаған көтермелеу
мемлекеттік награда
2-сыныпты маман
1-сыныпты маман
1-сыныпты маман-тәлімгер
"магистр" академиялық дәрежесі
"PhD докторы" академ. дәрежесі және тағы басқасы
ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағы
соңғы үж жылда біліктілігін арттыру
спорт шеберіне кандидат және одан жоғары
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
ВЗ
Кестенің жалғасы
Бағалау сәтінде қолданыстағы жазалаулар
Бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткіші
12
13
ескерту
сөгіс
қатаң сөгіс
қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту
атқаратын лауазымынан босату
арнаулы атағын төмендету
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
- ВЗ
ВЗ
Ескертпе: ВЗ – үлестік мән.
Азаматтық қорғау органы бөлімшесінің тікелей басшысы ________ (қолы) (қойылған қолды ашып көрсету)
20___жылғы "____" __________________
Таныстым _______________ (бағалауға жататын қызметкердің қолы) (қойылған қолды ашып көрсету)
Қазақстан Республикасы
азаматтық қорғау органдарында
кәсіби құзыреттерді, негізгі
көрсеткіштерді және бәсекеге
қабілеттілік көрсеткіш есебін
айқындау қағидалары
мен әдістеріне
10-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(азаматтық қорғау органының
бөлімше тікелей басшысының
лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
____________________________
20___ жылғы "____"
__________________________
(күні) (қолы)
Азаматтық қорғау органдарға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағы (АҚО-ға қызметке кандидат орналасатын лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Білім деңгейі k1
Білімі туралы құжаты бойынша орта баға k2
Әскери қызмет өтілі k3
1
2
3
орта білімі
орта білімнен кейінгі білімі
жоғары білімі
жоғары білімнен кейінгі білімі
қанағаттанарлық
жақсы
өте жақсы
мерзімді әскери қызметке шақырудан босатылуы немесе кейінге қалдырылуы
əскери техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өтуі
мерзімді әскери қызметті өткеруі
азаматтардың запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
ҮМ
жалғасы:
Тестілеу нәтижесі бойыншадұрыс жауаптарының орташа саны k4
Жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері k5
4
5

Примечание: ПКК - показатель конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ; k1 – весовое значение конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по критерию "уровень образования"; k2 – весовое значение конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по критерию "средняя оценка по документу об образовании"; k3 - весовое значение конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по критерию "стаж воинской службы"; k4 - весовое значение конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по критерию "среднее количество правильных ответов по результатам тестирования"; k5 - весовое значение конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по критерию "результаты оценки личных качеств"; k6 - весовое значение конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по критерию "оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке"; k7 - весовое значение конкурентоспособности кандидата на службу в ОГЗ по критерию "спортивный разряд"; ВЗ – весовое значение.
Согласовано:
Руководитель кадровой службы             ________       __________________________
подразделения органа гражданской защиты (подпись)       (Ф.И.О. (при его наличии)
"____"______________20___г.
Ознакомлен ________________________________ ______________________________
(подпись кандидата на службу в ОГЗ, подлежащего оценке) (Ф.И.О. (при его наличии)

Ескертпе: КБҚК – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші, k1 – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік "білім деңгейі" өлшемшартты бойынша үлестік мәні, k2 – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік "білімі туралы құжаты бойынша орта бағасы" өлшемшартты бойынша үлестік мәні, k3 – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік "әскери қызмет өтілі" өлшемшартты бойынша үлестік мәні; k4 – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік "тестілеу нәтижесі бойынша дұрыс жауаптарының орташа саны" өлшемшартты бойынша үлестік мәні; k5 – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік "жеке қасиеттерін бағалау нәтижесі" өлшемшартты бойынша үлестік мәні; k6 – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік "дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру нәтижелері бойынша баға" өлшемшартты бойынша үлестік мәні; k7 – АҚО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік "спорттық разряды" өлшемшартты бойынша үлестік мәні;ҮМ – үлестік мәні.
Келісілді: Азаматтық қорғау органы бөлінісінің
___________________________________________ кадр қызметінің басшысы (қолы) (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
"____ "______________20___г.
Таныстым _______________________ ______________________________ (бағалауға жататын АҚО қызметке кандидаттың қолы) (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Бекітемін
____________________________
(АҚО-ға қызметке кандидат
орналасатын азаматтық қорғау
бөлімшенің басшысының
ауазымы, атағы, Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
____________________________
20___жылғы "____" _______
______________________
(күні) (қолы)