Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и работников государственного учреждения "Центр медицины катастроф" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, его филиалов и трассовых медико-спасательных пунктов
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 28 сентября 2021 года № 472. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2021 года № 24557
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов государственного учреждения "Центр медицины катастроф" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и работников филиалов государственного учреждения "Центр медицины катастроф" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и трассовых медико-спасательных пунктов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Государственному учреждению "Центр медицины катастроф" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 28 сентября 2021 года № 472
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов государственного учреждения
"Центр медицины катастроф" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Глава 1. Введение

Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің, оның филиалдары мен трассалық медициналық-құтқару пункттерінің басшылары, мамандары мен қызметкерлері лауазымдарының Үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 472 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 қыркүйекте № 24557 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесі филиалдарының және трассалық медициналық-құтқару пункттерінің басшылары, мамандары және қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 472
№ 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1 тарау. Кіріспе

1. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и работников государственного учреждения "Центр медицины катастроф" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, его филиалов и трассовых медико-спасательных пунктов (далее – Квалификационные характеристики) служат основой для разработки положений о структурных подразделениях организаций, должностных инструкций работников в области чрезвычайных ситуаций, содержащих конкретный перечень должностных обязанностей работников, с учетом особенностей организации производства, труда и управления, их прав и ответственности, для подбора и расстановки кадров, для осуществления контроля за эффективностью их использования, для проведения аттестации работников организаций в области чрезвычайных ситуаций на соответствие занимаемой должности.
2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика, психолога и иных специалистов определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности.
3. Квалификационные характеристики разработаны государственным учреждением "Центр медицины катастроф" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей
Параграф 1. Руководитель-врач
4. Должностные обязанности:
руководит работой Центра медицины катастроф (далее - Центр) и его филиалов, финансово-хозяйственной деятельностью Центра, несет ответственность за принимаемые управленческие решения, сохранность и эффективное использование имущества организации, а также за результаты финансово-хозяйственной деятельности;
определяет политику, стратегию деятельности Центра и механизм ее реализации, обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала, направленных на дальнейшее повышение эффективности и качества оказываемой медико-психологической помощи;
обеспечивает эффективное взаимодействие подразделений Центра, направляет их действия на развитие и совершенствование оказываемых медицинских и психологических услуг;
обеспечивает готовность филиалов и мобильных групп к проведению лечебно-эвакуационных мероприятий в зоне чрезвычайных ситуаций;
осуществляет выезды на чрезвычайные ситуации различного характера, с целью организации и оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим;
принимает меры по обеспечению Центра квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда, благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
на основе анализа деятельности Центра и оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы Центра;
обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников;
обеспечивает соблюдение требований медицинской этики, законности в деятельности Центра, в том числе в вопросах финансово-хозяйственного управления, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений;
осуществляет прием и увольнение работников Центра и руководителей филиалов, заключает договора, совершает сделки с физическими и юридическими лицами;
издает по вопросам своей компетенции распоряжения и приказы, обязательные для всех работников;
представляет организацию в государственных органах, организациях и суде;
обеспечивает выполнение медицинской этики, требований внутреннего трудового распорядка, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение информационной безопасности, противопожарной безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.

1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің, оның филиалдарының және трассалық медициналық-құтқару пункттерінің басшылар мен қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – Біліктілік сипаттамалары) ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру ерекшеліктерін, олардың құқықтары мен жауапкершілігін ескере отырып, қызметкерлердің лауазымдық міндеттерінің нақты тізбесін қамтитын төтенше жағдайлар саласындағы қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеу үшін, кадрларды іріктеу және орналастыру үшін, оларды пайдаланудың тиімділігін бақылауды жүзеге асыру үшін, төтенше жағдайлар саласындағы ұйымдардың қызметкерлерін атқаратын лауазымына сәйкестігіне аттестаттау жүргізу үшін негіз болады.
2. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, аудармашы, психолог және өзге де мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған.
3. Біліктілік сипаттамаларын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің "Апаттар медицинасы орталығы" мемлекеттік мекемесі әзірледі.
2 тарау. Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Басшы-дәрігер
4. Лауазымдық міндеттері:
Апаттар медицинасы орталығының (бұдан әрі – Орталық) және оның филиалдарының жұмысына, Орталықтың қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын басқарушылық шешімдерге, ұйым мүлкінің сақталуына және тиімді пайдаланылуына, сондай-ақ қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелеріне жауапты болады;
Орталықтың саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындайды, көрсетілетін медициналық-психологиялық көмектің тиімділігі мен сапасын одан әрі арттыруға бағытталған персонал жұмысының жаңа ұйымдастырушылық нысандары мен әдістерін енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді;
Орталық бөлімшелерінің тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді, олардың іс-қимылдарын көрсетілетін медициналық және психологиялық қызметтерді дамытуға және жетілдіруге бағыттайды;
филиалдар мен мобильді топтардың төтенше жағдайлар аймағында емдеу-эвакуациялау іс-шараларын жүргізуге дайындығын қамтамасыз етеді;
зардап шеккен адамдарға шұғыл медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру мақсатында түрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асырады;
Орталықты білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру жөнінде шаралар қабылдайды;
Орталық қызметін талдау және оның жұмыс көрсеткіштерін бағалау негізінде орталық жұмысының нысандары мен әдістерін жақсарту бойынша қажетті шаралар қабылдайды;
еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамалары мен белсенділігін дамытуға ықпал етеді;
Орталықтың қызметінде медициналық этика, заңдылық талаптарының сақталуын, оның ішінде қаржы-шаруашылық басқару, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелерінде сақталуын қамтамасыз етеді;
Орталық қызметкерлерін және филиалдардың басшыларын жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады, жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасады, мәмілелер жасайды;
өз құзыретіндегі мәселелер бойынша барлық қызметкерлер үшін міндетті өкімдер мен бұйрықтар шығарады;
мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сот ұйымдарында ұйымның мүддесін білдіреді;
медициналық этиканың, ішкі еңбек тәртібі талаптарының, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдаланудың орындалуын, ақпараттық қауіпсіздіктің, өрт қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың, санитариялық-эпидемиологиялық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді.

5. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года (далее -Конституцию Республики Казахстан);
Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (далее - Гражданский кодекс Республики Казахстан);
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Трудовой кодекс Республики Казахстан);
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 7 июля 2020 года (далее – Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения");
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года (далее – Кодекс "Об административных правонарушениях");
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках" от 4 декабря 2015 года (далее – Закон "О государственных закупках");
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" от 18 ноября 2015 года (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" от 11 июля 1997 года (далее – Закон "О языках в Республике Казахстан");
правовые акты и нормативные документы, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
6. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере медицины катастроф не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель руководителя-врач
7. Должностные обязанности:
обеспечивает руководство деятельностью подчиненных подразделений, организует их работу и эффективное взаимодействие, систематический контроль за качеством оказанных медицинских и психологических услуг;
осуществляет организационную работу по планированию деятельности Центра, анализ медицинской и психологической деятельности Центра;
несет персональную ответственность за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование;
обеспечивает повышение качества оказываемых медицинских и психологических услуг, внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала;
осуществляет выезды на чрезвычайные ситуации различного характера, с целью организации и оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим;
обеспечивает рациональную расстановку и организацию труда медицинских кадров, развитие их профессиональных знаний и опыта;
организует ведение статистического учета и представление отчетности о деятельности Центра;
организует деятельность по мониторингу исполнения подразделениями Центра стратегических целей, задач и мероприятий операционного (стратегического плана), планов развития Центра, с предложениями дальнейших перспектив развития, предоставляет руководству проекты управленческих решений по вопросам стратегического развития Центра;
участвует в проведении кадровой политики, в управлении и развитии персонала и в регулировании трудовых отношений;
создает условия труда, безопасные и благоприятные для жизни и здоровья, формирует благоприятную психологическую атмосферу в коллективе;
контролирует вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности Центра, в пределах предоставленных законодательством прав, заключает договора, проводит работу со сторонними организациями или другими юридическими лицами по вопросам деятельности Центра;
представляет в пределах компетенции организацию в государственных органах, организациях и суде;
обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, медицинской этики, выполнение требований внутреннего трудового распорядка, соблюдение противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима;
координирует мероприятия, проводимые через средства массовой информации или социальные сети, осуществляет организацию информационного обмена между подразделениями, а также с органами по предупреждению и ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций других организаций;
обеспечивает готовность подразделений и мобильных групп центра к проведению лечебно-эвакуационных мероприятий в зоне чрезвычайных ситуаций;
обеспечивает готовность участия личного состава Центра в проведении командно-штабных учений, тренировок, тактико-специальных учений;
организует постоянный мониторинг за ходом выполнения нормативных правовых актов, указаний руководства Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) и иных управленческих решений, а также реализации стратегии деятельности Министерства;
возглавляет комиссию по списанию основных средств.

5. Ол:
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 тамыздағы Конституциясы (бұдан әрі-Қазақстан Республикасының Конституциясы);
1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (бұдан әрі- Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі);
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі (бұдан әрі- Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі);
2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодекс);
2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекс);
2015 жылғы 4 желтоқсандағы "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс – қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңы (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
"Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңы (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Заң);
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттар.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, апаттар медицинасы саласында басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
2-параграф. Басшының орынбасары-дәрігер
7. Лауазымдық міндеттері:
бағынысты бөлімшелердің қызметіне басшылықты қамтамасыз етеді, олардың жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, көрсетілген медициналық және психологиялық қызметтердің сапасына жүйелі бақылау жасайды;
Орталықтың қызметін жоспарлау бойынша ұйымдастыру жұмысын, орталықтың медициналық және психологиялық қызметін талдауды жүзеге асырады;
өзіне сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға, сондай-ақ олардың сақталуы мен мақсатты пайдаланылуына дербес жауапты болады;
көрсетілетін медициналық және психологиялық қызметтердің сапасын арттыруды, персонал жұмысының жаңа ұйымдастырушылық нысандары мен әдістерін енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді;
зардап шеккен адамдарға шұғыл медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру мақсатында түрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асырады;
медицина кадрларының еңбегін ұтымды орналастыру мен ұйымдастыруды, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін дамытуды қамтамасыз етеді;
Орталықтың қызметі туралы статистикалық есеп жүргізуді және есеп беруді ұйымдастырады;
Орталық бөлімшелерінің операциялық (Стратегиялық жоспар), даму жоспарларының стратегиялық мақсаттарын, міндеттерін және іс-шараларын орындауын мониторингілеу жөніндегі қызметті одан әрі даму перспективаларының ұсыныстарымен ұйымдастырады, басшылыққа орталықтың стратегиялық даму мәселелері бойынша басқарушылық шешімдердің жобаларын ұсынады;
кадр саясатын қалыптастыруға және жүргізуге, персоналды басқару және дамытуға және еңбек қатынастарын реттеуге қатысады;
өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасайды, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастырады;
заңнамамен берілген құқықтар шегінде орталықтың қаржы-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді бақылайды, шарттар жасасады, орталық қызметінің мәселелері бойынша басқа ұйымдармен немесе басқа заңды тұлғалармен жұмыс жүргізеді;
құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйым атынан өкілдік етеді;
еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамасы мен белсенділігін, медициналық этиканы дамытуға, ішкі еңбек тәртібі талаптарының орындалуына, өртке қарсы қауіпсіздікті, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтауға ықпал етеді;
бұқаралық ақпарат құралдары немесе әлеуметтік желілер арқылы жүргізілетін іс-шараларды үйлестіреді, бөлімшелер арасында, сондай-ақ басқа ұйымдардың төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларының алдын алу және жою жөніндегі органдарымен ақпарат алмасуды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
Орталықтың бөлімшелері мен мобильді топтарының төтенше жағдайлар аймағында емдеу-эвакуациялау іс-шараларын жүргізуге дайындығын қамтамасыз етеді;
Орталық құралымдарының командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды өткізуге қатысу дайындығын қамтамасыз етеді;
нормативтік құқықтық актілердің, Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) басшылығы нұсқауларының және өзге де басқарушылық шешімдердің орындалу барысына, сондай- ақ Министрлік қызметінің стратегиясын іске асыруға тұрақты мониторингті ұйымдастырады;
негізгі құралдарды есептен шығару жөніндегі комиссияны басқарады.

8. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Гражданский кодекс Республики Казахстан;
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
правовые акты и нормативные документы, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
9. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере медицины катастроф не менее 5 лет.
Параграф 3. Руководитель отдела - врач по оказанию экстренной медицинской помощи
10. Должностные обязанности:
осуществляет руководство и координацию действий по оказанию медицинской помощи в составе бригады по оказанию экстренной медицинской помощи, в случае наличия или угрозы возникновения чрезвычайной ситуации, с использованием радиостанции (рации);
осуществляет подбор кандидатов на вакантные медицинские должности и вносит предложения руководству Центра о выдвижении сотрудников на вышестоящие должности, перемещении, увольнении, поощрении, наложении дисциплинарных взысканий;
сотрудничает при необходимости в установленном порядке с органами государственного управления, организациями здравоохранения и обеспечивает взаимодействие с филиалами Центра и трассовыми медико-спасательными пунктами по вопросам планирования подготовки и ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации;
участвует в разработке инструктивно-методических и директивных документов по организации деятельности отдела;
анализирует организационную, директивную и медицинскую деятельность отдела в пределах своей компетенции;
участвует в организации и проведении мероприятий медицинского обеспечения населения при чрезвычайных ситуациях и ликвидации их медико-санитарных последствий с использованием радиостанции (рация);
организует и контролирует создание резерва лекарственных средств, изделий медицинского назначения, оборудования для оснащения Центра;
осуществляет контроль исправности медицинского оборудования филиалов Центра;
обеспечивает наличие достаточного количества лекарственных средств, изделий медицинского назначения, необходимых для оказания медицинской помощи, контроль их хранения и рационального использования;
участвует в проведении командно-штабных учений, тренировок, тактико-специальных учений;
осуществляет контроль готовности личного состава филиалов в проведении командно-штабных учений, тренировок, тактико-специальных учений.

8. Ол білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексін;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттар.
9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, апаттар медицинасы саласында басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
3-параграф. Шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімінің басшысы-дәрігер
10. Лауазымдық міндеттері:
радиостанцияны (рацияны) пайдалана отырып, төтенше жағдай туындаған немесе туындау қаупі болған жағдайда шұғыл медициналық көмек көрсету жөніндегі бригада құрамында медициналық көмек көрсету жөніндегі іс-қимылдарға басшылықты және үйлестіруді жүзеге асырады;
бос медициналық лауазымдарға үміткерлерді іріктеуді жүзеге асырады және Орталық басшылығына қызметкерлерді жоғары лауазымдарға ұсыну, ауыстыру, босату, көтермелеу, тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді;
қажет болған жағдайда белгіленген тәртіппен мемлекеттік басқару органдарымен, денсаулық сақтау ұйымдарымен ынтымақтасады және төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын дайындауды жоспарлау және жою мәселелері бойынша Орталық филиалдарымен және трассалық медициналық-құтқару пункттерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
бөлім қызметін ұйымдастыру бойынша нұсқаулық-әдістемелік және директивалық құжаттарды әзірлеуге қатысады;
өз құзыреті шегінде бөлімнің ұйымдастырушылық, директивтік және медициналық қызметін талдайды;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, төтенше жағдайлар және олардың медициналық-санитариялық салдарларын жою кезінде халықты медициналық қамтамасыз ету іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады);
Орталық құралымдарын жарақтандыру үшін дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар, жабдықтар резервін құруды ұйымдастырады және бақылайды;
Орталық филиалдарының медициналық жабдықтарының жарамдылығын бақылауды жүзеге асырады;
медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың жеткілікті санының болуын, олардың сақталуын және ұтымды пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етеді;
командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, тактикалық - арнайы оқу-жаттығуларды өткізуге қатысады;
филиалдардың жеке құрамының командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды өткізуге дайындығын бақылауды жүзеге асырады.

11. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
12. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 5 лет.
Параграф 4. Заместитель руководителя отдела - врач по оказанию экстренной медицинской помощи
13. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации, с целью оказания медицинской помощи в составе бригады отдела экстренной медицинской помощи, с использованием радиостанции (рация);
организует и контролирует работу сотрудников отдела Центра и координирует деятельность аналогичных отделов филиалов Центра по оказанию экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
организует своевременное выполнение принимаемых нормативных правовых актов и указаний руководства, а также иных управленческих решений, касательно медицинской деятельности;
осуществляет экспертизу и контроль качества оказания личного состава Центра медицинской помощи пострадавшим и сотрудникам аварийно-спасательных подразделений при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
контролирует ведение учетной документации медицинского характера филиалами Центра, а также ее своевременное представление;
организует подготовку сводно-статистических отчетов и информационно-аналитических материалов по деятельности Центра;
контролирует исправность медицинского оборудования, организует проведение метрологической поверки и технического обслуживания медицинского оборудования филиалов Центра;
контролирует подготовку медицинских сотрудников Центра;
контролирует обеспечение достаточного количества лекарственных средств, изделий медицинского назначения, необходимых для оказания медицинской помощи, их хранения и рационального использования.
14. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.

11. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
4-параграф. Шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімінің басшы орынбасары-дәрігер
13. Лауазымдық міндеттері:
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы құрамында медициналық көмек көрсету мақсатында төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады.
Орталық бөлім қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастырады және бақылайды және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша Орталық филиалдарының ұқсас бөлімдерінің қызметін үйлестіреді;
қабылданатын нормативтік құқықтық актілердің және басшылықтың нұсқауларының, сондай-ақ медициналық қызметке қатысты өзге де басқарушылық шешімдердің уақтылы орындалуын ұйымдастырады;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге және авариялық-құтқару бөлімшелерінің қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасын сараптау және бақылауды жүзеге асырады;
Орталық филиалдарының медициналық сипаттағы есеп құжаттарын жүргізуін, сондай-ақ оның уақытылы ұсынылуын бақылайды;
Орталық құралымдарының қызметі бойынша жиынтық-статистикалық есептер мен ақпараттық-талдау материалдарын дайындауды ұйымдастырады;
медициналық жабдықтардың дұрыстығын бақылайды, Орталық филиалдарының медициналық жабдықтарын метрологиялық тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
Орталық медицина қызметкерлерінің дайындығын бақылайды;
медициналық көмек көрсету, оларды сақтау және ұтымды пайдалану үшін қажетті дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың жеткілікті санының қамтамасыз етілуін бақылайды.
14. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.

15. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 5 лет.
Параграф 5. Руководитель отдела - психолог по оказанию экстренной психологической помощи
16. Должностные обязанности:
руководство и контроль выполнения задач и функций, закрепленных за отделом, распределение работы между сотрудниками отдела;
курирует психологическую деятельности филиалов, оказывает практическую и методическую помощь психологам Филиалов;
обеспечивает готовность психологов Центра к действиям при возникновении чрезвычайных ситуации;
организует и оказывает экстренную психологическую помощь пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
организует проведение психодиагностических, профилактических и психокоррекционных мероприятий с сотрудниками Центра и сотрудниками Министерства, а также мероприятий по изучению морально-психологического климата в коллективах;
организует оказание информационной и экстренной психологической помощи по телефону "Горячая линия" обратившимся, регистрации обращений в журнале учета входящих звонков;
прогнозирует психологические последствия чрезвычайных ситуации, подготовка предложений для принятия решений по проведению мероприятий, направленных на оказание экстренной психологической помощи с расчетом необходимых для этого сил и средств;
осуществляет выезды на чрезвычайные ситуации различного характера, с целью оказания экстренной психологической помощи пострадавшим;
участвует в командно-штабных и тактико-специальных учениях;
организует и контролирует подготовку отчетов о проделанной работе, справок и других документов для доклада руководству;
осуществляет организацию повышения квалификации психологов Центра и его филиалов;
участвует в тематических и комплексных проверках деятельности филиалов Центра;
организует взаимодействие с подразделениями Министерства и с другими организациями по вопросам, входящим в компетенцию отдела.
17. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
основы трудового законодательства;
правовые акты и нормативные документы, регулирующие отношения в области здравоохранения, психологии и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.

15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
5-параграф. Шұғыл психологиялық көмек көрсету бөлімінің басшысы-психолог
16. Лауазымдық міндеттері:
бөлімге бекітілген міндеттер мен функциялардың орындалуына басшылық ету және бақылау, бөлім қызметкерлері арасында жұмысты бөлу;
филиалдардың психологиялық қызметіне жетекшілік ету, филиалдардың психологтарына практикалық және әдістемелік көмек көрсету;
төтенше жағдай туындаған кезде Орталық психологтарының іс-қимылға дайындығын қамтамасыз ету;
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл психологиялық көмек ұйымдастыру және көрсету;
Қазақстан Республикасы Орталық қызметкерлерімен және Министрліктің қызметкерлерімен психодиагностикалық, профилактикалық және психокоррекциялық іс-шаралар, сондай-ақ ұжымдардағы моральдық-психологиялық ахуалды зерделеу жөніндегі іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
жүгінген адамдарға "шұғыл желі" телефоны бойынша ақпараттық және шұғыл психологиялық көмек көрсетуді, кіріс қоңырауларын есепке алу журналында өтініштерді тіркеуді ұйымдастыру;
төтенше жағдайлардың психологиялық салдарын болжау, ол үшін қажетті күштер мен құралдарды есептей отырып, шұғыл психологиялық көмек көрсетуге бағытталған іс-шараларды өткізу бойынша шешімдер қабылдау үшін ұсыныстар дайындау;
зардап шеккен адамдарға шұғыл психологиялық көмек көрсету мақсатында әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асыру;
командалық-штабтық және тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларға қатысу;
атқарылған жұмыс туралы есептерді, анықтамаларды және басшылыққа баяндау үшін басқа да құжаттарды дайындауды ұйымдастыру және бақылау;
Орталық және оның филиалдары психологтарының біліктілігін арттыруды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
Орталық филиалдарының қызметін тақырыптық және кешенді тексеруге қатысу;
Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Министрлік бөлімшелерімен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
17. Ол:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау, Психология және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.

18. Требования к квалификации:
высшее психологическое образование, стаж работы не менее 5 лет.
Параграф 6. Руководитель лаборатории отдела по оказанию экстренной психологической помощи
19. Должностные обязанности:
осуществляет общую организацию и проведение психодиагностических и психофизиологических обследований с сотрудниками Центра и при направлении кадровых служб Министерства, с личным составом Министерства;
контролирует психодиагностическую деятельность психологов Филиалов Центра;
принимает непосредственное участие в проведении психодиагностических обследований, подготовке заключений (психологических характеристик) и рекомендаций по результатам обследований;
выявляет лиц, относящихся к "группе наблюдения", подготовка рекомендаций по проведению психокоррекционных мероприятий с лицами из "группы наблюдения";
составляет заключения, содержащих психологическую характеристику обследуемого, рекомендации сотрудникам кадровой службы, определение показаний к консультативным и психокоррекционным мероприятиям, подписание заключений на основе результатов обследований, проводимых в лаборатории;
составляет учетно-отчетную документации о проведении психодиагностических мероприятий;
участвует в тематических и комплексных проверках деятельности Филиалов Центра;
участвует в организации взаимодействия с подведомственными подразделениями Центра и с другими организациями по вопросам, входящим в компетенцию отдела;
организует подготовку и повышения квалификации психологов Центра;
организует оказание информационной и экстренной психологической помощи по телефону "Горячая линия" обратившимся, регистрации обращений в журнале учета входящих звонков;
осуществляет выезды на чрезвычайные ситуации различного характера, с целью оказания экстренной психологической помощи пострадавшим.
20. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
основы трудового законодательства;
правовые акты и нормативные документы, регулирующие отношения в области здравоохранения, психологии и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
21. Требования к квалификации:
высшее психологическое образование, стаж работы не менее 3 лет.
Параграф 7. Руководитель отделения - врач отделения аналитической и плановой работы
22. Должностные обязанности:
осуществляет руководство работой по планированию деятельности Центра;
осуществляет руководство разработкой долгосрочных и краткосрочных планов развития Центра;
контролирует реализацию и исполнение пунктов стратегического, операционного планов Министерства, протокольных решений в части касающейся деятельности Центра;
контролирует реализацию и исполнение пунктов плана Центра;
контролирует представление соответствующих отчетов о результатах исполнения планов, решений;
осуществляет руководство проведения анализа показателей деятельности Центра и определяет прогноз этих показателей на последующие годы;
осуществляет подготовку материалов по результатам мониторинга и анализа показателей работы Филиалов для информирования руководства;
координирует взаимодействие со средствами массовой информации по вопросам, входящим в компетенцию отделения, организация публикаций в газетах и других средствах массовой информации;
осуществляет взаимодействие со структурными подразделениями Министерства по размещению информации о деятельности Центра на веб-сайте, в ведомственных изданиях Министерства и других средствах массовой информации;
участвует в проведении мероприятий и оказания медицинской помощи по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации в составе бригады отдела по оказанию экстренной медицинской помощи с использованием радиостанции (рация);
оказывает методическую и консультативную помощь в клинической работе филиалов Центра.

18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары психологиялық білім, жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
6-параграф. Шұғыл психологиялық көмек көрсету бөлімінің зертхана басшысы
19. Лауазымдық міндеттері:
Орталық қызметкерлерімен және Министрлік кадр қызметін, Министрлік жеке құрамын жіберу кезінде психодиагностикалық және психофизиологиялық зерттеулерді жалпы ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыру;
Орталық филиалдары психологтарының психодиагностикалық қызметін бақылау;
психодиагностикалық зерттеулер жүргізуге, зерттеу нәтижелері бойынша қорытындылар (психологиялық сипаттамалар) мен ұсынымдар дайындауға тікелей қатысу;
"бақылау тобына" жататын адамдарды анықтау, "бақылау тобына" жататын адамдармен психокоррекциялық іс-шаралар жүргізу жөнінде ұсынымдар дайындау;
зерттелетін адамның психологиялық сипаттамасы, кадр қызметінің қызметкерлеріне ұсынымдар, консультациялық және психокоррекциялық іс-шараларға айғақтарды айқындау, зертханада жүргізілетін тексерулер нәтижелері негізінде қорытындыларға қол қою қамтылған қорытындыларды жасау;
психодиагностикалық іс-шараларды жүргізу туралы есепке алу-есеп беру құжаттамасын қалыптастыру;
Орталық филиалдары қызметіне тақырыптық және кешенді тексеруге қатысу;
Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Министрліктің ведомстволық бағынысты бөлімшелерімен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қатысу;
Орталық психологтарын даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
жүгінген адамдарға "шұғыл желі" телефоны бойынша ақпараттық және шұғыл психологиялық көмек көрсетуді, кіріс қоңырауларын есепке алу журналында өтініштерді тіркеуді ұйымдастыру;
зардап шеккен адамдарға шұғыл психологиялық көмек көрсету мақсатында әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асыру.
20. Ол:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау, Психология және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
21. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары психологиялық білім, жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
7-параграф. Талдау және жоспарлау жұмысы бөлімшесінің басшысы-дәрігер
22. Лауазымдық міндеттері:
Орталық қызметін жоспарлау бойынша жұмысқа басшылықты жүзеге асыру.
Орталық ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді даму жоспарларын әзірлеуге басшылықты жүзеге асыру;
Орталық қызметіне қатысты Министрліктің стратегиялық, операциялық жоспарларының, хаттамалық шешімдерінің іске асырылуын және орындалуын бақылау;
Орталық жоспарының тармақтарын іске асыру мен орындалуын бақылау;
жоспарларды, шешімдерді орындау нәтижелері туралы тиісті есептерді ұсынуды бақылау;
Орталық құралымдары қызметінің көрсеткіштеріне талдау жүргізуге және келесі жылдарға арналған осы көрсеткіштердің болжамын анықтауға басшылықты жүзеге асыру;
басшылықты хабардар ету үшін филиалдар жұмысының көрсеткіштерін мониторингілеу және талдау нәтижелері бойынша материалдар дайындауды жүзеге асыру;
бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды үйлестіру, газеттерде және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымдарды ұйымдастыру;
Министрліктің құрылымдық бөлімшелерімен Орталық қызметі туралы ақпаратты веб-сайтта, Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволық басылымдарында және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру бойынша өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы құрамында төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою бойынша іс-шараларды жүргізуге және медициналық көмек көрсетуге қатысу);
Орталық филиалдарының клиникалық жұмысына әдістемелік және консультациялық көмек көрсету.

23. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы экономики и трудового законодательства;
правовые акты и нормативные документы, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
24. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 5 лет.
Параграф 8. Руководитель отдела тылового обеспечения
25. Должностные обязанности:
осуществляет контроль деятельности отдела за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций;
организует обеспечение Центра всеми необходимыми для его деятельности материальными ресурсами требуемого качества и их рациональное использование;
осуществляет контроль за эффективное планирование, организацию и осуществления государственных закупок товаров, работ и услуг;
осуществляет контроль за подготовку заключения договоров с поставщиками, согласование условий и сроков поставок;
организует совместно с юридическим отделом претензионную работу с производителями и поставщиками, если ими нарушены договорные обязательства;
осуществляет контроль доставки материальных ресурсов;
осуществляет контроль в работе складского хозяйства, принимает меры по соблюдению необходимых условий хранения;
осуществляет контроль за сбор и обобщение информации о состоянии техники и оборудования филиалов, вносит предложения по своевременному ремонту.
26. Должен знать:
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О государственных услугах";
основы трудового законодательства;
правовые акты и нормативные документы, регулирующие производственную деятельность.
27. Требования к квалификации:
высшее образование (экономическое, юридическое), стаж работы не менее 5 лет.
Параграф 9. Заместитель руководителя отдела тылового обеспечения
28. Должностные обязанности:
организует решение ремонтно-эксплуатационных нужд Центра и его подразделений, а также создание необходимых запасов на основе определения потребности в материальных ресурсах (материалах, оборудовании, комплектующих изделиях, топливе) с использованием установленных норм расхода;
обеспечивает эффективность планирования, организации и осуществления государственных закупок товаров, работ и услуг;
организует подготовку заключения договоров с поставщиками, согласование условий и сроков поставок;
организует претензионную работу с производителями и поставщиками, если ими нарушены договорные обязательства;
обеспечивает предоставление отчетов по государственным закупкам Центра;
обеспечивает контроль доставки материальных ресурсов, их количества, качества, комплектности и хранение на складах Центра;
руководит разработкой и внедрением мероприятий по повышению эффективности использования материальных ресурсов, снижению затрат, связанных с их транспортировкой и хранением, совершенствованию системы контроля за их расходованием;
организует сбор и обобщение информации о состоянии техники и оборудования филиалов, вносит предложения по своевременному ремонту;
совместно с группой финансового обеспечения ведет учет затрат Центра на закупки, регулирует затраты в пределах выделенного лимита бюджетных средств.

23. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын,
экономика және еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
24. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
8-параграф. Тылдық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы
25. Лауазымдық міндеттері:
бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға Бөлім қызметін бақылауды жүзеге асырады;
Орталық оның қызметі үшін қажетті қажетті сападағы барлық материалдық ресурстармен қамтамасыз етуді және оларды ұтымды пайдалануды ұйымдастырады;
тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алуды тиімді жоспарлауға, ұйымдастыруға және жүзеге асыруға бақылауды жүзеге асырады;
жеткізушілермен шарттар жасасуды дайындауды, жеткізу шарттары мен мерзімдерін келісуді бақылауды жүзеге асырады;
заң бөлімімен бірлесіп, егер шарттық міндеттемелер бұзылған болса, өндірушілермен және жеткізушілермен наразылық жұмысын ұйымдастырады;
Материалдық ресурстардың жеткізілуін бақылауды жүзеге асырады;
қойма шаруашылығының жұмысына бақылауды жүзеге асырады, қажетті сақтау шарттарын сақтау бойынша шаралар қабылдайды;
филиалдардың техникасы мен жабдығының жай-күйі туралы ақпаратты жинауды және қорытуды бақылауды жүзеге асырады, уақтылы жөндеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
26. Ол:
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңын,
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңын;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін"
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
өндірістік қызметті реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (экономикалық, заң), жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
9-параграф. Тылдық қамтамасыз ету бөлімі басшысының орынбасары
28. Лауазымдық міндеттері:
Орталық және оның бөлімшелерінің жөндеу-пайдалану қажеттіліктерін шешуді, сондай-ақ белгіленген шығыс нормаларын пайдалана отырып, материалдық ресурстарға (материалдар, жабдықтар, жинақтаушы бұйымдар, отын) қажеттілікті айқындау негізінде қажетті қорлар құруды ұйымдастырады;
тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жоспарлаудың, ұйымдастырудың және жүзеге асырудың тиімділігін қамтамасыз етеді;
жеткізушілермен шарттар жасасуды дайындауды, жеткізу шарттары мен мерзімдерін келісуді ұйымдастырады;
өндірушілермен және жеткізушілермен, егер олар шарттық міндеттемелерін бұзса, наразылық жұмысын ұйымдастырады;
Орталық мемлекеттік сатып алу бойынша есеп беруді қамтамасыз етеді;
материалдық ресурстардың жеткізілуін бақылауды, олардың санын, сапасын, жинақтылығын бақылауды және Орталық қоймаларында сақтауды қамтамасыз етеді;
материалдық ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыру, оларды тасымалдау мен сақтауға байланысты шығындарды азайту, олардың жұмсалуын бақылау жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және енгізуді басқарады;
филиалдардың техникасы мен жабдығының жай-күйі туралы ақпаратты жинауды және қорытуды ұйымдастырады, уақтылы жөндеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
қаржылық қамтамасыз ету тобымен бірлесіп, Орталық сатып алу шығындарының есебін жүргізеді, бюджет қаражатының бөлінген лимиті шегіндегі шығындарды реттейді.

29. Должен знать:
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках",
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О государственных услугах";
основы трудового законодательства;
правовые акты и нормативные документы, регулирующие производственную деятельность.
30. Требования к квалификации:
высшее образование без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, стаж работы не менее 3 лет.
Параграф 10. Заведующий аптекой
31. Должностные обязанности:
осуществляет общее руководство аптекой;
организует работу по осуществлению своевременного и качественного обеспечения лекарственными препаратами филиалы Центра;
обеспечивает наличие ассортимента лекарственных средств, изделий медицинского назначения необходимых для оказания медицинской помощи;
принимает участие в решении, возникающих в процессе деятельности задач в области организации лекарственного обеспечения филиалов Центра;
осуществляет прием заявок от территориальных филиалов и отпуск лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
представляет бюджетную заявку Центра по лекарственным средствам и изделиям медицинского назначения;
в целях сохранения материальных ценностей обеспечивает поддержание температурного режима и других особых условий хранения лекарственных средств, медицинских инструментов, оборудования, санитарно-хозяйственного и специального имущества, а также соблюдение правил хранения материальных ценностей;
регулярно проводит проверки количественного и качественного состояния хранимого имущества (в том числе при приемке) и принимает меры по устранению выявленных недостатков;
осуществляет рациональное использование материальных ресурсов аптеки;
осуществляет отгрузку лекарственных средств и изделий медицинского назначения по филиалам Центра и подготовку соответствующих сопроводительных документов;
обеспечивает ведение учета и установленной отчетности по материальным ценностям, осуществляет подготовку и представление отчетов для Единого дистрибьютора "СК-Фармация";
проводит информационную работу по фармацевтической деятельности среди работников филиалов, отвечающих за лекарственные средства и изделия медицинского назначения.
32. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения, предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.

29. Ол:
"Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін"
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын еңбек заңнамасының негіздері;
өндірістік қызметті реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білімі, жұмыс стажына талап қойылмайды немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі, жұмыс стажы кемінде 3 жыл болуы тиіс.
10-параграф. Дәріхана меңгерушісі
31. Лауазымдық міндеттері:
дәріхананы толықтай басқарады;
Орталық филиалдары дәрілік препараттармен уақытылы және сапалы қамтамасыз етуді жүзеге асыру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар ассортиментінің болуын қамтамасыз етеді;
Орталық филиалдарын дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру саласындағы қызмет процесінде туындайтын міндеттерді шешуге қатысады;
аумақтық филиалдардан өтінімдерді қабылдауды және дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды босатуды жүзеге асырады;
дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар бойынша Орталық бюджеттік өтінімін қалыптастырады және ұсынады;
материалдық құндылықтарды сақтау мақсатында дәрілік заттарды, медициналық аспаптарды, жабдықтарды, санитариялық-шаруашылық және арнайы мүлікті сақтаудың температуралық режимін және басқа да ерекше жағдайларын сақтауды, сондай-ақ материалдық құндылықтарды сақтау қағидаларын сақтауды қамтамасыз етеді;
сақталатын мүліктің сандық және сапалық жай-күйіне (оның ішінде қабылдау кезінде) тұрақты түрде тексеру жүргізеді және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды;
дәріхананың материалдық ресурстарын ұтымды пайдалануды жүзеге асырады;
Орталық филиалдары бойынша дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды жөнелтуді және тиісті ілеспе құжаттарды дайындауды жүзеге асырады;
материалдық құндылықтар бойынша есеп пен белгіленген есептілікті жүргізуді қамтамасыз етеді, "СК-Фармация" бірыңғай дистрибьюторы үшін есептерді дайындауды және ұсынуды жүзеге асырады;
филиалдардың дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға жауапты қызметкерлері арасында фармацевтикалық қызмет бойынша ақпараттық жұмыс жүргізеді.
32. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.

33. Требования к квалификации:
высшее фармацевтическое образование, стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Глава 3. Квалификационные характеристики должностей специалистов
Параграф 1. Врач отдела по оказанию экстренной медицинской помощи
34. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий и оказания медицинской помощи по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации в составе бригады отдела экстренной медицинской помощи с использованием радиостанций (рация);
разрабатывает и корректирует схемы и порядок оповещения сотрудников при экстренном сборе, планов и схем взаимодействия со службами экстренного реагирования других ведомств;
контролирует готовность групп Центра;
разрабатывает проекты документации по проведению командно-штабных, тактико-специальных учений, сборов-семинаров, занятий, тренировок и других мероприятий;
производит расчет сил и средств Центра, привлекаемых для ликвидации чрезвычайных ситуации, участвует в тактико-специальных и командно-штабных учениях, медицинского обеспечения мероприятий;
готовит отчетную информацию об участии личного состава Центра при ликвидации чрезвычайных ситуаций, медицинском обеспечении тактико-специальных и командно-штабных учений, общественных мероприятий;
обеспечивает ведение учетной документации медицинского характера, а также ее своевременное представление филиалами Центра;
осуществляет сбор, оценку и систематизацию поступающей информации, обобщение и анализ данных;
готовит сводно-статистические отчеты и информационно-аналитические материалы по деятельности Центра, своевременное представление ее руководству и в структурные подразделения;
производит расчет потребности и обеспеченности Центра лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
осуществляет ежедневное взаимодействие с дежурно-диспетчерскими службами филиалов, контролирует своевременное представление оперативной информации;
осуществляет экспертизу и контроль качества оказания Центром медицинской помощи пострадавшим и сотрудникам аварийно-спасательных подразделений при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
ведет учет имеющегося медицинского оборудования и аппаратуры Центра, вносит предложения по дооснащению Центра.
35. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.

33. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары фармацевтикалық білім, мамандығы бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
3-тарау. Мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімінің дәрігері
34. Лауазымдық міндеттері:
радиостанцияларды (рация)пайдалана отырып, шұғыл медициналық көмек бөлімінің бригадасы құрамында төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге және медициналық көмек көрсетуге қатысады;
шұғыл жинау кезінде қызметкерлерді хабардар ету схемалары мен тәртібін, басқа ведомстволардың шұғыл ден қою қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау жоспарлары мен схемаларын әзірлейді және түзетеді;
орталық топтарының дайындығын бақылайды;
командалық-штабтық, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды, жиын-семинарларды, сабақтарды, жаттығуларды және басқа да іс-шараларды өткізу бойынша құжаттама жобаларын әзірлейді;
Төтенше жағдайларды жоюға, тактикалық-арнайы және командалық-штабтық оқу-жаттығуларға қатысуға, іс-шараларды медициналық қамтамасыз етуге тартылатын орталықтың күштері мен құралдарының есебін жүргізеді;
Төтенше жағдайларды жою, тактикалық-арнайы және командалық-штабтық оқуларды, қоғамдық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезінде Орталықтың жеке құрамының қатысуы туралы есептік ақпаратты дайындайды;
медициналық сипаттағы есепке алу құжаттамасын жүргізуді, сондай-ақ оны Орталық филиалдарының уақтылы ұсынуын қамтамасыз етеді;
келіп түскен ақпаратты жинауды, бағалауды және жүйелеуді, деректерді жинақтауды және талдауды жүзеге асырады;
орталық қызметі бойынша жиынтық-статистикалық есептер мен ақпараттық-талдау материалдарын дайындайды, оны басшылыққа және құрылымдық бөлімшелерге уақтылы ұсынады;
орталықтың дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етілуі мен қажеттілігін есептейді;
филиалдардың кезекші-диспетчерлік қызметтерімен күнделікті өзара іс-қимылды жүзеге асырады, жедел ақпараттың уақтылы ұсынылуын бақылайды;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге және авариялық-құтқару бөлімшелері қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасына сараптама мен бақылауды жүзеге асырады;
орталықтың қолда бар медициналық жабдықтары мен аппаратурасының есебін жүргізеді, орталықты жете жарақтандыру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
35. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер.

36. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы по специальности в сфере здравоохранения не менее 3 лет, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 2. Врач отделения аналитической и плановой работы
37. Должностные обязанности:
разрабатывает ежегодный план работы Центра и готовит отчеты о результатах его исполнения;
разрабатывает предложения и контроль исполнения пунктов стратегического, операционного планов Министерства, протокольных решений, в части касающейся деятельности Центра;
готовит и своевременно представляет соответствующие отчеты о результатах исполнения планов, решений, протокольных поручений;
осуществляет сбор, обработку, анализ и обобщение материалов по результатам мониторинга показателей работы филиалов Центра;
оказывает методическую и консультативную помощь в клинической работе филиалам Центра;
осуществляет выезды на чрезвычайные ситуации различного характера, с целью оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим с использованием радиостанции (рация);
осуществляет информационно-аналитическое обеспечение деятельности Центра;
осуществляет взаимодействие со средствами массовой информации по вопросам, входящим в компетенцию отделения, организация публикаций в газетах и других средствах массовой информации;
осуществляет сбор информационных материалов от структурных подразделений Центра, их обобщение, редактирование и размещение на веб-сайте Министерства и других средствах массовой информации.
38. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы экономики и трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
39. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 3. Инспектор отдела тылового обеспечения по государственным закупкам
40. Должностные обязанности:
организует сбор и обобщение информации о состоянии техники и оборудования филиалов, вносит предложения по своевременному ремонту;
обеспечивает горюче-смазочными материалами филиалы (обработка рапортов, выдача горюче-смазочных материалов);
отслеживает передвижения регионального автотранспорта, сбор сведений – лимит/факт;
составляет ежемесячный отчет по пробегу автотранспортов;
контролирует техническое состояние транспортных средств филиалов и трассовых медико-спасательных пунктов (далее - ТМСП);
проводит работу за учетными данными автотранспортных средств;
обеспечивает организацию проведения технического осмотра и страхования автотранспортных средств;
ведет сбор информации и деятельности по части эксплуатации и содержания транспортных средств филиалов и ТМСП;
осуществляет обобщение ценовых предложений в план закупок транспортных средств, гаражного оборудования, запасных частей и эксплуатационных материалов;
собирает и обобщает информацию о неисправной автотехнике филиалов и ТМСП;
ведет сбор и обобщение ценовых предложений на ремонт автотехники филиалов;
организовывает проведение технического обслуживания пожарной сигнализации;
организовывает проведение технического обслуживания дизельных генераторов;
организовывает проведение технического обслуживания комплектно трансформаторных подстанций;
принимает непосредственное участие в обеспечении рационального расходования средств республиканского бюджета, выделенных на закупку товаров, работ и услуг;
организует разработку годового плана государственных закупок Центра на основании утвержденного годового бюджета, в случае выявленных замечаний в бюджете доводит их до сведения соответствующих подразделений с целью внесения изменений, корректировок бюджета и соответственно плана государственных закупок;
обеспечивает подготовку заключения договоров с поставщиками, согласование условий и сроков поставки, выполняет операции по оформлению договоров-соглашений (прием, обработка, регистрация) по закрепленным регионам;
обеспечивает сохранность заявок, служебных записок и документов о проведенных государственных закупках;
определяет методы и способы закупок, регистрирует счета и договора с поставщиками и подрядчиками;
осуществляет процесс государственных закупок, включающий в себя комплекс проводимых мероприятий, направленных на приобретение товаров, получение необходимых работ и услуг за счет средств республиканского и местного бюджетов;
подготавливает документы для организации и проведения открытых конкурсов по закупкам товаров, работ и услуг, проекты приказов о проведении открытых конкурсов, конкурсную документацию, протокола вскрытия конвертов с конкурсными заявками и протокола итогов по открытым конкурсам, составляет и заключает договора по государственным закупкам товаров, работ и услуг по итогам проведенных конкурсов;
осуществляет контроль за представлением поставщиками обеспечения исполнения договоров (банковских гарантий);
подготавливает документы для организации и проведения закупок товаров, работ и услуг способом выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений, составляет и заключает договора по государственным закупкам товаров, работ и услуг;
подготавливает документы для организации и проведения закупок товаров, работ и услуг способом из одного источника, проекты приказов о проведении закупок способом из одного источника; протокола закупок способом из одного источника, заключает договора по государственным закупкам товаров, работ и услуг.

36. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білімі, Денсаулық сақтау саласындағы мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, Денсаулық сақтау саласындағы маманның сертификаты.
2-параграф. Талдау және жоспарлау жұмысы бөлімшесінің дәрігері
37. Лауазымдық міндеттері:
Орталық жыл сайынғы жұмыс жоспарын әзірлеу және оның орындалу нәтижелері туралы есептер дайындау;
Орталық қызметіне қатысты Министрліктің стратегиялық, операциялық жоспарларының, хаттамалық шешімдерін әзірлеу және орындалуын бақылау;
жоспарларды, шешімдерді, хаттамалық тапсырмаларды орындау нәтижелері туралы тиісті есептерді дайындау және уақтылы ұсыну.;
Орталық филиалдарының жұмыс көрсеткіштерін мониторингілеу нәтижелері бойынша материалдарды жинау, өңдеу, талдау және қорыту;
Орталық филиалының клиникалық жұмысына әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету мақсатында радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асыру);
Орталық қызметін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру; бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру, газеттерде және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымдарды ұйымдастыру;
Орталық құрылымдық бөлімшелерінен ақпараттық материалдарды жинау, оларды жинақтау, редакциялау және Министрліктің веб-сайтында және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру.
38. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
экономика және еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
39. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
3-параграф. Тылдық қамтамасыз ету бөлімінің мемлекеттік сатып алулар бойынша инспекторы
40. Лауазымдық міндеттері:
филиалдардың техникасы мен жабдығының жай-күйі туралы ақпаратты жинауды және қорытуды ұйымдастырады, уақтылы жөндеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
филиалдарды жанар-жағармай материалдарын (бұдан әрі – ЖЖМ) қамтамасыз етеді (баянаттарды өңдеу, ЖЖМ беру);
аймақтық автокөліктердің қозғалысын қадағалайды, мәліметтер жинау-лимит / факт;
автокөлік жүрісі бойынша ай сайынғы есепті жасайды;
филиалдар мен трассалық медициналық-құтқару пункттері (бұдан әрі – ТМҚП) көлік құралдарының техникалық жағдайын бақылайды;
автокөлік құралдарының есептік деректеріне жұмыс жүргізеді;
автокөлік құралдарын техникалық байқаудан өткізуді және сақтандыруды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
филиалдардың және ТМҚП Көлік құралдарын пайдалану және ұстау бөлігі бойынша ақпарат пен қызмет жинауды жүргізеді;
көлік құралдарын, гараж жабдықтарын, қосалқы бөлшектер мен пайдалану материалдарын сатып алу жоспарына баға ұсыныстарын жинақтауды жүзеге асырады;
филиалдардың және ТМҚП автотехникасы бойынша ақау туралы ақпаратты жинайды және жинақтайды;
филиалдардың автотехникасын жөндеуге баға ұсыныстарын жинақтайды және жинақтайды;
өрт дабылына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
дизель генераторларына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
трансформаторлық қосалқы станцияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген республикалық бюджет қаражатының ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етуге тікелей қатысады;
бекітілген жылдық бюджет негізінде Орталық Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын әзірлеуді ұйымдастырады, бюджетте ескертулер анықталған жағдайда оларды бюджетке және тиісінше мемлекеттік сатып алу жоспарына өзгерістер, түзетулер енгізу мақсатында тиісті бөлімшелердің назарына жеткізеді;
жеткізушілермен шарттар жасасуды дайындауды, жеткізу шарттары мен мерзімдерін келісуді қамтамасыз етеді, бекітілген өңірлер бойынша шарттар-келісімдерді (қабылдау, өңдеу, тіркеу) ресімдеу бойынша операцияларды орындайды;
өткізілген Мемлекеттік сатып алу туралы өтінімдердің, қызметтік жазбалардың және құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
сатып алу әдістері мен тәсілдерін айқындайды, өнім берушілермен және мердігерлермен шоттар мен шарттарды тіркейді;
республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен тауарларды сатып алуға, қажетті жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді алуға бағытталған өткізілетін іс-шаралар кешенін қамтитын мемлекеттік сатып алу процесін жүзеге асырады;
тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша ашық конкурстарды ұйымдастыру және өткізу үшін құжаттарды, ашық конкурстарды өткізу туралы бұйрықтардың жобаларын, конкурстық құжаттаманы, конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасын және ашық конкурстар бойынша қорытындылар хаттамасын дайындайды, өткізілген конкурстардың қорытындылары бойынша тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша шарттарды жасайды және жасасады;
өнім берушілердің шарттардың (банк кепілдіктерінің) орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуын бақылауды жүзеге асырады);
баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып, өнім берушіні таңдау тәсілімен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және жүргізу үшін құжаттар дайындайды, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша шарттар жасайды және жасасады;
бір көзден сатып алу тәсілімен тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу үшін құжаттарды, бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды өткізу туралы бұйрықтардың жобаларын; бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу хаттамаларын дайындайды, тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша шарттар жасасады.

41. Должен знать:
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О государственных услугах";
основы трудового законодательства;
правовые акты и нормативные документы, регулирующие производственную деятельность.
42. Требования к квалификации:
высшее или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование без предъявления требований к стажу работы.
Глава 4. Алфавитный указатель должностей служащих

41. Ол:
"Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін"
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
өндірістік қызметті реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
42. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
4 тарау. Қызметкерлер лауазымдарының әліпбилік көрсеткіші

Параграф 1. Руководитель Филиала-врач
1. Должностные обязанности:
организует и руководит работой филиала Центра медицины катастроф (далее - Филиал);
организует подбор кадров Филиала, подготовку и повышение квалификации личного состава Филиала;
участвует в разработке проектов нормативных правовых актов, регламентирующих основную деятельность Филиала;
обеспечивает планирование мероприятий основной деятельности Филиала, разработку приказов и инструктивно-методической документации, определяющих порядок его основной деятельности;
участвует в оценке медико-санитарной обстановки при угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций, разрабатывает предложения по принятию решения на проведение медико-санитарных мероприятий, проводит необходимые расчеты потребности и обеспеченности в силах и средствах;
принимает участие в разработке учебно-методических документов по профессиональной подготовке медицинского состава, лично проводит занятия в системе профессиональной подготовки сотрудников Филиала;
контролирует правильность ведения и достоверность установленных документов медицинского учета и отчетности;
вносит предложения по структуре, оснащенности и организации работы Филиала;
на основе использования данных медико-санитарной обстановки, учета объективных закономерностей их развития, а также анализа медико-санитарных мероприятий, проводимых при чрезвычайных ситуациях, проводит исследования для определения соответствия штатной структуры Филиала и организационных методов их работы стоящим перед ними задачам, с подготовкой рекомендаций руководству Центра по их совершенствованию.
анализирует итоги работы Филиала, готовит материалы для включения в итоговые отчеты по результатам основной деятельности Центра;
руководит сбором и анализом поступающей информации, составляет и докладывает ежедневную сводку о чрезвычайных ситуациях в зоне ответственности и свои предложения по мероприятиям медико-санитарного обеспечения;
организует сбор, выдачу имущества, экипировку и своевременную доставку в зону чрезвычайной ситуации оперативной группы Филиала и медицинских групп;
обеспечивает постоянное отслеживание медико-санитарной обстановки в зоне чрезвычайной ситуации;
организует работу по оповещению и сбору сотрудников Филиала;
по прибытию в район чрезвычайной ситуации:
1) организует и координирует работу по приему, регистрации и медицинской сортировке, оказанию экстренной медицинской помощи и подготовке к эвакуации пострадавших и больных с использованием радиостанции (рация);

1-параграф. Филиал басшысы-дәрігер
1. Лауазымдық міндеттері:
Апаттар медицинасы орталығы филиалының (бұдан әрі – Филиал) жұмысын ұйымдастырады және басқарады;
Филиалдың кадрларын іріктеуді, филиалдың жеке құрамын даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
Филиалдың негізгі қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысады;
Филиалдың негізгі қызметінің іс-шараларын жоспарлауды, оның негізгі қызметінің тәртібін анықтайтын бұйрықтар мен нұсқаулық-әдістемелік құжаттамаларды әзірлеуді қамтамасыз етеді;
Төтенше жағдайлар қаупі немесе туындауы кезінде медициналық-санитариялық жағдайды бағалауға қатысады, мекеменің мақсатына сәйкес медициналық-санитариялық іс-шараларды жүргізуге шешім қабылдау жөнінде ұсыныстар әзірлейді, күштер мен құралдардың қажеттілігі мен қамтамасыз етілуінің қажетті есептеулерін жүргізеді;
медициналық құрамды кәсіби даярлау бойынша оқу-әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады. Филиал қызметкерлерінің кәсіби даярлық жүйесінде сабақтарды жеке өзі жүргізеді;
медициналық есепке алу мен есептіліктің белгіленген құжаттарының дұрыс жүргізілуін және анықтығын бақылайды;
Филиалдың құрылымы, жабдықталуы және жұмысын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
медициналық-санитариялық жағдай деректерін пайдалану, олардың дамуының объективті заңдылықтарын есепке алу, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде жүргізілетін медициналық-санитариялық іс-шараларды талдау негізінде филиал құралымдарының штат құрылымының және олардың алдында тұрған міндеттерге жұмысының ұйымдастыру әдістерінің сәйкестігін айқындау, оларды жетілдіру бойынша Орталық басшылығына ұсынымдар дайындау үшін зерттеулер жүргізеді.
Филиал жұмысының қорытындыларын талдайды, Орталықтың негізгі қызметінің нәтижелері бойынша қорытынды есептерге енгізу үшін материалдар дайындайды;
келіп түскен ақпаратты жинауға және талдауға басшылық жасайды, жауапкершілік аймағындағы төтенше жағдайлар туралы күнделікті мәліметтерді және медициналық-санитариялық қамтамасыз ету іс-шаралары бойынша өз ұсыныстарын жасайды және баяндайды;
Филиалдың жедел тобының және медициналық құралымдардың мүлкін жинауды, беруді, керек-жарағын және төтенше жағдай аймағына уақтылы жеткізуді ұйымдастырады;
төтенше жағдай аймағындағы медициналық-санитариялық жағдайды тұрақты қадағалауды қамтамасыз етеді;
Филиал қызметкерлерін хабарландыру және жинау бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Төтенше жағдай ауданына келгеннен кейін:
1) радиостансаны (рация) пайдалана отырып, шұғыл медициналық көмек көрсету және зардап шеккендер мен науқастарды эвакуациялауға дайындау, тіркеу және медициналық сұрыптау, қабылдау бойынша құралымдардың жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді);

2) организует взаимодействие с медицинскими организациями по приему, оказанию медицинской помощи и госпитализации пострадавших и больных;
3) организует эвакуацию пострадавших и больных в предназначенные для их приема медицинские организации или в полевой многопрофильный госпиталь;
4) обеспечивает своевременный доклад руководству через диспетчерское отделение Филиала о ходе лечебно-эвакуационных мероприятий, возникающих срочных нуждах, а также потребности в санитарном транспорте, других силах и средствах усиления;
5) организует и контролирует соблюдение сотрудниками медицинских подразделений, работающих в зоне чрезвычайных ситуаций, санитарно-противоэпидемического режима и порядка по безопасности и охране труда;
организует и проводит с личным составом Филиала учения, специальные занятия и тренировки по переводу Филиала на режим повышенной готовности и чрезвычайной ситуации, организации лечебно-эвакуационных мероприятий в чрезвычайных ситуациях.
2. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года (далее -Конституцию Республики Казахстан);
Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (далее - Гражданский кодекс Республики Казахстан);
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Трудовой кодекс Республики Казахстан);
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 7 июля 2020 года (далее – Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения");
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года (далее – Кодекс "Об административных правонарушениях");
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках" от 4 декабря 2015 года (далее – Закон "О государственных закупках");
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" от 18 ноября 2015 года (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" от 11 июля 1997 года (далее – Закон "О языках в Республике Казахстан");
правовые акты и нормативные документы, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
3. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель руководителя Филиала-врач

2) зардап шеккендер мен науқастарды қабылдау, медициналық көмек көрсету және емдеуге жатқызу бойынша медициналық ұйымдармен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
3) зардап шеккендер мен науқастарды оларды қабылдауға арналған медициналық ұйымдарға немесе далалық көп бейінді госпитальға эвакуациялауды ұйымдастырады;
4) Филиалдың диспетчерлік бөлімшесі арқылы емдеу-эвакуациялау іс-шараларының барысы, туындайтын шұғыл қажеттіліктер, сондай-ақ санитариялық көлікке, басқа да күштер мен күшейту құралдарына қажеттілік туралы басшылыққа уақтылы баяндауды қамтамасыз етеді;
5) Төтенше жағдайлар аймағында жұмыс істейтін медициналық бөлімшелер қызметкерлерінің санитариялық-эпидемияға қарсы режимді және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауын ұйымдастырады және бақылайды.
Филиалдың жеке құрамымен Филиалды жоғары дайындық және төтенше жағдай режиміне көшіру, төтенше жағдайларда емдеу-эвакуациялау іс-шараларын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттығуларды, арнайы сабақтар мен жаттығуларды ұйымдастырады және өткізеді.
2. Ол:
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 тамыздағы Конституциясы (бұдан әрі-Қазақстан Республикасының Конституциясы);
1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (бұдан әрі-Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі);
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі (бұдан әрі-Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі);
2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодекс);
2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекс);
2015 жылғы 4 желтоқсандағы "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс – қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңы (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
"Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңы (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Заң);
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
2-параграф. Филиал басшысының орынбасары-дәрігер

4. Должностные обязанности:
руководит деятельностью Филиала по обеспечению готовности к проведению мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций в случае временного отсутствия, в связи с болезнью, отпуском, командировкой руководителя Филиала;
осуществляет контроль за поддержанием связи и постоянного обмена информацией со всеми оперативными и дежурно-диспетчерскими службами Министерства и дежурно-диспетчерскими службами организаций здравоохранения;
обеспечивает работу и результативное взаимодействие структурных подразделений Филиала, контролирует их деятельность;
руководит организационно-методической работой, а также документированием основной деятельности филиала Центра и трассовых медико-спасательных пунктов (далее - ТМСП);
делегирует и поручает решение определенных вопросов другим должностным лицам руководителям подразделений Филиала;
принимает участие в создании бюджетной заявки, деятельности комиссий по инвентаризации и списанию основных средств;
участвует в подборе кадров Филиала, организации подготовки и повышения квалификации личного состава Филиала;
участвует в разработке проектов нормативных правовых актов, регламентирующих основную деятельность Филиала;
участвует в планировании мероприятий основной деятельности Филиала, разработке приказов и инструктивно-методической документации, определяющих порядок его основной деятельности;
участвует в оценке медико-санитарной обстановки при угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций, разрабатывает предложения руководству Филиала по принятию решения на проведение медико-санитарных мероприятий, проводит необходимые расчеты потребности и обеспеченности в силах и средствах для выполнения решений руководства Центра;
принимает участие в разработке учебно-методических документов по профессиональной подготовке медицинского состава, лично проводит занятия в системе профессиональной подготовки сотрудников Филиала.
контролирует правильность ведения и достоверность установленных документов медицинского учета и отчетности;
вносит предложения по структуре, оснащенности и организации работы Филиала;
проводит исследования для определения соответствия штатной структуры Филиала и организационных методов их работы, с подготовкой рекомендаций руководителю Филиала по их совершенствованию;
анализирует итоги работы Филиала, готовит материалы для включения в итоговые отчеты по результатам основной деятельности Центра;
контролирует сбор и анализ поступающей информации, составляет и докладывает ежедневную сводку о чрезвычайных ситуациях в зоне ответственности и свои предложения по мероприятиям медико-санитарного обеспечения;
контролирует сбор, выдачу имущества, экипировку и своевременную доставку в зону чрезвычайной ситуации оперативной группы Филиала и медицинских групп;
обеспечивает постоянное отслеживание медико-санитарной обстановки в зоне чрезвычайной ситуации;
организует работу по оповещению и сбору сотрудников Филиала;
по прибытию в район чрезвычайной ситуации:

4. Лауазымдық міндеттері:
уақытша болмаған жағдайда, науқастануына, демалыстарына, Филиал басшысының іссапарына байланысты төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды өткізуге әзірлікті қамтамасыз ету бойынша филиалдың қызметіне басшылық етеді;
Министрліктің барлық жедел және кезекші-диспетчерлік қызметтерімен және денсаулық сақтау ұйымдарының кезекші-диспетчерлік қызметтерімен байланысты ұстауға және тұрақты ақпарат алмасуға бақылауды жүзеге асырады;
Филиалдың құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және нәтижелі өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді, олардың қызметін бақылайды;
орталық және трассалық медициналық-құтқару пунктін ұйымдастыру-әдістемелік жұмысын, сондай-ақ негізгі қызметін құжаттауды басқарады;
белгілі бір мәселелерді шешуді басқа лауазымды тұлғаларға Филиал бөлімшелерінің басшыларына табыстайды және тапсырады;
Бюджеттік өтінімді қалыптастыруға, негізгі құралдарды түгендеу және есептен шығару жөніндегі комиссиялардың қызметіне қатысады;
Филиалдың кадрларын іріктеуге, Филиалдың жеке құрамын даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға қатысады;
Филиалдың негізгі қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысады;
Филиалдың негізгі қызметінің іс-шараларын жоспарлауға, оның негізгі қызметінің тәртібін айқындайтын бұйрықтар мен нұсқаулық-әдістемелік құжаттамаларды әзірлеуге қатысады;
Төтенше жағдайлар қаупі немесе туындауы кезінде медициналық-санитариялық жағдайды бағалауға қатысады, медициналық-санитариялық іс-шараларды өткізуге шешім қабылдау жөнінде филиал басшылығына ұсыныстар әзірлейді, Орталық басшылығының шешімдерін орындау үшін күштер мен құралдардың қажеттілігі мен қамтамасыз етілуінің қажетті есептеулерін жеке өзі жүргізеді";
медициналық құрамды кәсіби даярлау бойынша оқу-әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады. Филиал қызметкерлерінің кәсіби даярлық жүйесінде сабақтарды жеке өзі жүргізеді.
медициналық есепке алу мен есептіліктің белгіленген құжаттарының дұрыс жүргізілуін және анықтығын бақылайды;
Филиалдың құрылымы, жабдықталуы және жұмысын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
филиал құралымдарының штат құрылымының және олардың жұмысының ұйымдастыру әдістерінің сәйкестігін айқындау, оларды жетілдіру бойынша филиал басшысына ұсынымдар дайындау үшін зерттеулер жүргізеді;
Филиал жұмысының қорытындысын талдайды, Орталық негізгі қызметінің нәтижелері бойынша қорытынды есептерге енгізу үшін материалдар дайындайды";
келіп түскен ақпаратты жинауды және талдауды бақылайды, жауапкершілік аймағындағы төтенше жағдайлар туралы күнделікті мәліметтерді және медициналық-санитариялық қамтамасыз ету іс-шаралары бойынша өз ұсыныстарын жасайды және баяндайды;
Филиалдың жедел тобының және медициналық құралымдардың мүліктерін, керек-жарақтарын жинауды, беруді және төтенше жағдай аймағына уақтылы жеткізуді бақылайды;
төтенше жағдай аймағындағы медициналық-санитариялық жағдайды тұрақты қадағалауды қамтамасыз етеді;
Филиал қызметкерлерін хабарландыру және жинау бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Төтенше жағдай ауданына келгеннен кейін:

1) организует и координирует работу по приему, регистрации и медицинской сортировке, оказанию экстренной медицинской помощи и подготовке к эвакуации пострадавших и больных с использованием радиостанции (рация);
2) организует взаимодействие с медицинскими организациями по приему, оказанию медицинской помощи и госпитализации пострадавших и больных;
3) организует эвакуацию пострадавших и больных в предназначенные для их приема медицинские организации или в полевой многопрофильный госпиталь;
4) обеспечивает своевременный доклад руководству через диспетчерское отделение Филиала о ходе лечебно-эвакуационных мероприятий, возникающих срочных нуждах, а также потребности в санитарном транспорте, других силах и средствах усиления;
5) организует и контролирует соблюдение сотрудниками медицинских подразделений, работающих в зоне чрезвычайных ситуаций, санитарно-противоэпидемического режима и порядка по безопасности и охране труда;
организует и проводит с личным составом Филиала учения, специальные занятия и тренировки по переводу Филиала на режим повышенной готовности и чрезвычайной ситуации, организации лечебно-эвакуационных мероприятий в чрезвычайных ситуациях.
5. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Гражданский кодекс Республики Казахстан;
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
правовые акты и нормативные документы, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
6. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 5 лет.
Параграф 3. Руководитель отдела - врач по оказанию экстренной медицинской помощи Филиала
7. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации, с целью координации и практической помощи;
организует работу по приему, регистрации, медицинской сортировке, оказанию медицинской помощи и подготовке к дальнейшей эвакуации пораженных (больных) в зоне чрезвычайной ситуации с использованием радиостанции (рация), оказывает медицинскую помощь;
участвует в оценке медико-санитарной обстановки при угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций, разрабатывает предложения на проведение медико-санитарных мероприятий проводит необходимые расчеты потребности и обеспеченности в силах и средствах;
осуществляет подбор кандидатов на вакантные медицинские должности и вносит предложения руководству Филиала о выдвижении сотрудников на вышестоящие должности, перемещении, увольнении, поощрении, наложении дисциплинарных взысканий;
сотрудничает в установленном порядке с органами государственного управления, территориальными организациями здравоохранения и обеспечивает взаимодействие по вопросам планирования подготовки и ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации;
участвует в разработке инструктивно-методических и директивных документов по организации деятельности отдела;
участвует в организации и проведении мероприятий медицинского обеспечения населения при чрезвычайных ситуациях и ликвидации их медико-санитарных последствий;
организует и контролирует создание резерва медицинского, санитарно-хозяйственного имущества для оснащения Филиала;
ведет учет, хранение, списание лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
осуществляет контроль исправности медицинского оборудования Филиала;
обеспечивает наличие минимального ассортимента лекарственных средств, необходимых для оказания медицинской помощи, контроль их хранения и рационального использования;
принимает участие в разработке учебно-методических документов по профессиональной подготовке медицинского состава Филиала, лично проводит занятия в системе профессиональной подготовки;
участвует в проведении командно-штабных учений, тренировок, тактико-специальных учений;
осуществляет контроль готовности личного состава Филиалов в проведении командно-штабных учений, тренировок, тактико-специальных учений;
организует и контролирует:
оповещение личного состава отдела при введении режимов повышенной готовности и чрезвычайной ситуации;
своевременное проведение занятий и тренировок по специальной подготовке с личным составом, в целях повышения их готовности и обеспечению устойчивого управления;
соблюдение сотрудниками трудового распорядка, порядка по безопасности и охране труда;
накопление, содержание и освежение (обновление) запасов материально-технических средств;
ведение медицинского учета и отчетности;
осуществляет контроль качества оказания групп Филиала медицинской помощи пострадавшим и сотрудникам аварийно-спасательных подразделений при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера (далее - ЧС);
осуществляет контроль исправности медицинского оборудования, проведение метрологической поверки и технического обслуживания медицинского оборудования Филиала.

1) радиостансаны (рация) пайдалана отырып, шұғыл медициналық көмек көрсету және зардап шеккендер мен науқастарды эвакуациялауға дайындау, тіркеу және медициналық сұрыптау, қабылдау бойынша құралымдардың жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді);
2) зардап шеккендер мен науқастарды қабылдау, медициналық көмек көрсету және емдеуге жатқызу бойынша медициналық ұйымдармен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
3) зардап шеккендер мен науқастарды оларды қабылдауға арналған медициналық ұйымдарға немесе далалық көп бейінді госпитальға эвакуациялауды ұйымдастырады;
4) Филиалдың диспетчерлік бөлімшесі арқылы емдеу-эвакуациялау іс-шараларының барысы, туындайтын шұғыл қажеттіліктер, сондай-ақ санитариялық көлікке, басқа да күштер мен күшейту құралдарына қажеттілік туралы басшылыққа уақтылы баяндауды қамтамасыз етеді;
5) Төтенше жағдайлар аймағында жұмыс істейтін медициналық бөлімшелер қызметкерлерінің санитариялық-эпидемияға қарсы режимді және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауын ұйымдастырады және бақылайды.
Филиалдың жеке құрамымен филиалды жоғары дайындық және төтенше жағдай режиміне көшіру, төтенше жағдайларда емдеу-эвакуациялау іс-шараларын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттығуларды, арнайы сабақтар мен жаттығуларды ұйымдастырады және өткізеді.
5. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексін;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Мемлекеттік сатып алу туралын" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
3-параграф. Филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімінің басшы-дәрігері
7. Лауазымдық міндеттері:
үйлестіру және практикалық көмек көрсету мақсатында төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып төтенше жағдайдың аймағында зардап шеккендерді (науқастарды) қабылдау, тіркеу, медициналық сұрыптау, медициналық көмек көрсету және одан әрі эвакуациялауға дайындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады; медициналық көмек көрсетеді;
Төтенше жағдайлар қаупі төнген немесе туындаған кезде медициналық-санитариялық жағдайды бағалауға қатысады, медициналық-санитариялық іс-шараларды жүргізуге шешім қабылдау жөнінде ұсыныстар әзірлейді, күштер мен құралдардың қажеттілігі мен қамтамасыз етілуінің қажетті есептеулерін жүргізеді;
бос медициналық лауазымдарға кандидаттарды іріктеуді жүзеге асырады және филиал басшылығына қызметкерлерді жоғары тұрған лауазымдарға ұсыну, ауыстыру, жұмыстан шығару, көтермелеу, тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді;
белгіленген тәртіппен мемлекеттік басқару органдарымен, аумақтық денсаулық сақтау ұйымдарымен ынтымақтастық жасайды және төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын дайындауды жоспарлау және жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
Бөлім қызметін ұйымдастыру бойынша нұсқаулық-әдістемелік және директивалық құжаттарды әзірлеуге қатысады;
Төтенше жағдайлар және олардың медициналық-санитариялық салдарларын жою кезінде халықты медициналық қамтамасыз ету іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады;
Филиал құрамаларын жабдықтау үшін медициналық, санитарлық - шаруашылық мүлік резервін құруды ұйымдастырады және бақылайды;
дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды есепке алуды, сақтауды, есептен шығаруды жүргізеді;
Орталық филиалдарының медициналық жабдықтарының жарамдылығын бақылауды жүзеге асырады;
медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрілік заттардың ең аз ассортиментінің болуын, олардың сақталуын және ұтымды пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етеді;
Филиалдың медициналық құрамын кәсіптік даярлау бойынша оқу-әдістемелік құжаттарын әзірлеуге қатысады. Кәсіптік даярлық жүйесінде сабақтарды жеке өзі жүргізеді;
командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, тактикалық - арнайы оқу-жаттығуларды өткізуге қатысады;
Филиалдардың жеке құрамының командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды өткізуге дайындығын бақылауды жүзеге асырады.
Ұйымдастырады және бақылайды:
жоғары дайындық және төтенше жағдай режимдерін енгізу кезінде бөлімнің жеке құрамын хабардар ету;
әзірлігін арттыру және тұрақты басқаруды қамтамасыз ету мақсатында құралымдардың жеке құрамымен арнайы дайындық бойынша сабақтар мен жаттығуларды уақтылы өткізу;
қызметкерлердің еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылайды;
материалдық-техникалық құралдар қорларын жинақтауды, ұстауды және жаңартуды (жаңартуды) ұйымдастырады;
медициналық есепке алу мен есептіліктің жүргізілуін ұйымдастырады және бақылайды;
Филиал құралымдарының табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге және авариялық-құтқару бөлімшелері қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасын бақылауды жүзеге асырады;
медициналық жабдықтың жарамдылығын бақылауды, Филиалдың медициналық жабдығына метрологиялық тексеру мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізуді жүзеге асырады.

8. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
9. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 5 лет, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 4. Заместитель руководителя отдела - врач по оказанию экстренной медицинской помощи Филиала
10. Должностные обязанности:
руководит деятельностью отдела по оказанию экстренной медицинской помощи по обеспечению готовности к проведению мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций в случае временного отсутствия, в связи с болезнью, отпуском, командировкой руководителя отдела;
осуществляет управление медицинской деятельностью, личным составом трассовых медико-спасательных пунктов;
контролирует обеспечение поддержания связи и постоянного обмена информацией диспетчеров ТМСП с оперативными и дежурно-диспетчерскими службами, дежурно-диспетчерскими службами организаций здравоохранения с использованием радиостанции (рация);
контролирует исполнение оказания своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии;
контролирует соблюдение сотрудниками ТМСП порядка по безопасности и охране труда при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ при дорожно-транспортном происшествии;
осуществляет контроль ведения медицинской документации и отчетности сотрудниками ТМСП и Филиала;
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации, с целью координации и практической помощи;
организует работу по приему, регистрации, медицинской сортировке, оказанию медицинской помощи и подготовке к дальнейшей эвакуации пораженных (больных) в зоне чрезвычайных ситуации, оказывает медицинскую помощь;
участвует в оценке медико-санитарной обстановки при угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций, разрабатывает предложения на проведение медико-санитарных мероприятий проводит необходимые расчеты потребности и обеспеченности в силах и средствах;
осуществляет подбор кандидатов на вакантные медицинские должности и вносит предложения руководству Филиала о выдвижении сотрудников на вышестоящие должности, перемещении, увольнении, поощрении, наложении дисциплинарных взысканий;
сотрудничает в установленном порядке с органами государственного управления, территориальными организациями здравоохранения и обеспечивает взаимодействие по вопросам планирования подготовки и ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации;
участвует в разработке инструктивно-методических и директивных документов по организации деятельности отдела;
участвует в организации и проведении мероприятий медицинского обеспечения населения при чрезвычайных ситуациях и ликвидации их медико-санитарных последствий;
организует и контролирует создание резерва медицинского, санитарно-хозяйственного имущества для оснащения бригад Филиала;
обеспечивает наличие лекарственных средств, необходимых для оказания медицинской помощи, контроль их хранения и рационального использования;
принимает участие в разработке учебно-методических документов по профессиональной подготовке медицинского состава Филиала, лично проводит занятия в системе профессиональной подготовки;
участвует в проведении командно-штабных учений, тренировок, тактико-специальных учений;
руководит профессиональной подготовкой и повышением квалификации персонала отдела;
организует и контролирует:
оповещение личного состава отдела при введении режимов повышенной готовности и чрезвычайной ситуации;
своевременное проведение занятий и тренировок по специальной подготовке с личным составом, в целях повышения их готовности и обеспечению устойчивого управления;
соблюдение сотрудниками трудового распорядка, порядка по безопасности и охране труда;
отвечает за заявку, учет, списание лекарственных средств и медицинских изделий;
организует и контролирует ведение медицинского учета и отчетности;
осуществляет контроль качества оказания бригадами Филиала и ТМСП медицинской помощи пострадавшим и сотрудникам аварийно-спасательных подразделений при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
осуществляет контроль исправности медицинского оборудования, проведение метрологической поверки и технического обслуживания медицинского оборудования Филиала.

8. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты
4-параграф. Филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі басшысының орынбасары-дәрігер
10. Лауазымдық міндеттері:
Филиал басшысының науқастануына, демалысына, іссапарына байланысты уақытша болмаған жағдайда төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды өткізуге әзірлікті қамтамасыз ету бойынша шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі қызметіне басшылық етеді;
трассалық медициналық-құтқару пункттерінің медициналық қызметін, жеке құрамын басқаруды жүзеге асырады;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, ТМҚП диспетчерлерінің жедел және кезекші-диспетчерлік қызметтермен, Денсаулық сақтау ұйымдарының кезекші-диспетчерлік қызметтерімен байланысын ұстауды және тұрақты ақпарат алмасуды қамтамасыз етуді бақылайды);
"жол-көлік оқиғасынан зардап шеккен адамдарға жедел ден қою және уақтылы кешенді көмек көрсету қағидаларын" орындауды бақылайды";
ТМҚП қызметкерлерінің жол-көлік оқиғасы кезінде авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықты сақтауын бақылайды;
ТМҚП және Филиал қызметкерлерінің медициналық құжаттама мен есептілікті жүргізуін бақылауды жүзеге асырады;
үйлестіру және практикалық көмек көрсету мақсатында төтенше жағдай медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады;
Төтенше жағдай аймағында зардап шеккендерді (науқастарды) қабылдау, тіркеу, медициналық сұрыптау, медициналық көмек көрсету және одан әрі эвакуациялауға дайындау бойынша жұмысты ұйымдастырады; медициналық көмек көрсетеді;
Төтенше жағдайлар қаупі төнген немесе туындаған кезде медициналық-санитариялық жағдайды бағалауға қатысады, медициналық-санитариялық іс-шараларды жүргізуге шешім қабылдау жөнінде ұсыныстар әзірлейді, күштер мен құралдардың қажеттілігі мен қамтамасыз етілуінің қажетті есептеулерін жүргізеді;
бос медициналық лауазымдарға кандидаттарды іріктеуді жүзеге асырады және Филиал басшылығына қызметкерлерді жоғары тұрған лауазымдарға ұсыну, ауыстыру, жұмыстан шығару, көтермелеу, тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді;
белгіленген тәртіппен мемлекеттік басқару органдарымен, аумақтық денсаулық сақтау ұйымдарымен ынтымақтастық жасайды және төтенше жағдай медициналық-санитариялық салдарларын дайындауды жоспарлау және жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
Бөлім қызметін ұйымдастыру бойынша нұсқаулық-әдістемелік және директивалық құжаттарды әзірлеуге қатысады;
Төтенше жағдайлар және олардың медициналық-санитариялық салдарларын жою кезінде халықты медициналық қамтамасыз ету іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады;
Филиалдың бригадаларын жабдықтау үшін медициналық, санитарлық - шаруашылық мүлік резервін құруды ұйымдастырады және бақылайды;
медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрілік заттардың болуын, олардың сақталуын және ұтымды пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етеді;
Ұйымдастырады және бақылайды:
жоғары дайындық және төтенше жағдай режимдерін енгізу кезінде бөлімнің жеке құрамын хабардар ету;
әзірлігін арттыру және тұрақты басқаруды қамтамасыз ету мақсатында құралымдардың жеке құрамымен арнайы дайындық бойынша сабақтар мен жаттығуларды уақтылы өткізу.
қызметкерлердің еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылайды;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың өтінімі, есепке алу, есептен шығару үшін жауап береді;
медициналық есепке алу мен есептіліктің жүргізілуін ұйымдастырады және бақылайды;
Филиал және ТМҚП бригадалары табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге және авариялық-құтқару бөлімшелері қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасын бақылауды жүзеге асырады;
медициналық жабдықтың жарамдылығын бақылауды, Филиалдың медициналық жабдығына метрологиялық тексеру мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізуді жүзеге асырады.

11. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
12. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование, стаж работы на руководящих должностях или по специальности в сфере здравоохранения не менее 5 лет, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 5. Руководитель - врач приемно-эвакуационного отделения Филиала
13. Должностные обязанности:
планирует и руководит всеми видами деятельности отделения;
осуществляет расчет и последующее комплектование штата отделения;
осуществляет контроль за профессиональной подготовкой, усовершенствованием и повышением квалификации личного состава отделения;
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации с использованием радиостанции (рация);
осуществляет выезды на чрезвычайные ситуации различного характера, с целью оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим;
осуществляет организацию и оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
осуществляет диагностику, лечение неотложных состояний взрослых и детей, с помощью имеющейся медицинской аппаратуры (как стационарной, так и переносной);
руководит своевременным выдвижением, развертыванием и работой отделения в зоне чрезвычайной ситуации;
руководит приведением отделения в режим повышенной готовности и чрезвычайной ситуации;
руководит приемом, медицинской сортировкой, оказанием установленного перечня лечебных и профилактических мероприятий пострадавшим при чрезвычайных ситуациях и решением временной госпитализации пострадавших и подготовкой их к дальнейшей эвакуации;
участвует в оказании медицинской помощи пострадавшим, осуществляет контроль качества оказания медицинской помощи сотрудниками отделения;
обеспечивает отделение медикаментами, медицинскими изделиями, оборудованием, а также их правильное хранение и использование по назначению, следит за его учетом;
проверяет готовность к использованию медицинского, санитарно-хозяйственного и специального имущества, аппаратуры и техники отделения;
следит за сохранностью, обслуживанием, исправностью медицинского оборудования и имущества, закрепленного за отделением;
обеспечивает нормальные условия и порядок по безопасности и охране труда подчиненным;
следит за поддержанием дисциплины и взаимоотношений между подчиненными;
следит за санитарно-техническим и противопожарным состоянием отделения;
организует ведение установленного медицинского учета в отделении, а также подводит итоги по проведенной работе;
контролирует получение, учет, хранение, правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отделения;
участвует в разработке проектов документации по проведению командно-штабных, тактико-специальных учений, сборов-семинаров, занятий, тренировок и других мероприятий;
готовит отчетную информацию об участии бригад Филиала при ликвидации чрезвычайных ситуаций, медицинском обеспечении тактико-специальных и командно-штабных учений, общественных мероприятий.

11. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білімі, басшылық лауазымдардағы немесе денсаулық сақтау саласындағы мамандық бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
5-параграф. Филиалдың қабылдау-эвакуациялау бөлімшесінің басшысы-дәрігер
13. Лауазымдық міндеттері:
бөлімше қызметінің барлық түрлерін жоспарлайды және басқарады;
бөлімше штатын есептеуді және кейіннен жасақтауды жүзеге асырады;
бөлімшенің жеке құрамының кәсіби даярлығын, жетілдірілуін және біліктілігін арттыруын бақылауды жүзеге асырады;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады);
зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету мақсатында әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асырады;
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыруды және көрсетуді жүзеге асырады;
ересектер мен балалардың шұғыл жағдайларын диагностикалау, емдеу әдістерін меңгерген, қолда бар медициналық аппаратураны (стационарлық және тасымалды) біледі және пайдалана алады);
төтенше жағдай аймағында бөлімшенің уақтылы ұсынылуына,
өрістетілуіне және жұмысына басшылық етеді;
бөлімшені жоғары дайындық және төтенше жағдай режиміне келтіруді басқарады;
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге емдеу және алдын алу іс-шараларының белгіленген тізбесін көрсете отырып, қабылдауға, медициналық сұрыптауға және зардап шеккендерді уақытша ауруханаға жатқызу шешіміне басшылық жасайды, оларды одан әрі эвакуациялауға дайындайды;
зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуге жеке өзі қатысады, Бөлімше қызметкерлерінің медициналық көмек көрсету сапасын бақылауды жүзеге асырады;
дәрі-дәрмектермен, медициналық бұйымдармен, жабдықтармен бөлуді, сондай-ақ олардың дұрыс сақталуын және мақсаты бойынша пайдаланылуын қамтамасыз етеді, оның есепке алынуын қадағалайды;
бөлімшенің медициналық, санитариялық-шаруашылық және арнайы мүлкін, аппаратурасы мен техникасын пайдалануға дайындығын тексереді;
бөлімшеге бекітілген медициналық жабдықтар мен мүліктердің сақталуын, қызмет көрсетілуін, ақаусыздығын қадағалайды;
қол астындағылардың қалыпты еңбек жағдайлары мен қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
тәртіпті сақтауды және бағыныштылар арасындағы қарым-қатынасты бақылайды;
бөлімшенің санитарлық-техникалық және өртке қарсы жағдайын қадағалайды;
бөлімшеде белгіленген медициналық есепке алуды жүргізуді ұйымдастырады, сондай-ақ жүргізілген жұмыс бойынша қорытынды шығарады;
бөлімшенің медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды бақылайды;
командалық-штабтық, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды, жиын-семинарларды, сабақтарды, жаттығуларды және басқа да іс-шараларды өткізу бойынша құжаттама жобаларын әзірлеуге қатысады;
Төтенше жағдайларды жою, тактикалық-арнайы және командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, қоғамдық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезінде филиал бригадаларының қатысуы туралы есептік ақпаратты дайындайды.

14. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующих отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
15. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование по специальности "лечебное дело", стаж работы в сфере здравоохранения не менее 3 лет, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 6. Руководитель - врач операционно-перевязочного отделения Филиала
16. Должностные обязанности:
планирует и руководит всеми видами деятельности отделения;
изучает профессиональные и морально-психологические качества сотрудников отделения;
руководит профессиональной подготовкой, усовершенствованием и повышением квалификации личного состава отделения;
проводит систематическую санитарно-просветительную работу среди сотрудников Филиала и аварийно-спасательных подразделений по вопросам оказания доврачебной и скорой неотложной помощи;
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации с использованием радиостанции (рация);
осуществляет выезды на чрезвычайные ситуации различного характера, с целью оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим;
осуществляет организацию и оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
осуществляет оперативные вмешательства по показаниям;
руководит своевременным выдвижением, развертыванием и работой отделения в зоне чрезвычайной ситуации;
руководит приведением отделения в режим повышенной готовности и чрезвычайной ситуации;
участвует в оказании медицинской помощи пострадавшим, осуществляет контроль качества оказания медицинской помощи сотрудниками отделения;
оказывает помощь в приеме, медицинской сортировке и эвакуации пострадавших;
контролирует правильность, целесообразность применяемых методов обследования и лечения пострадавших (больных), выполнения стандартов оказания медицинской помощи;
контролирует своевременность обеспечения отделения медикаментами, медицинскими изделиями, оборудованием, а также их правильное хранение и использование по назначению, следит за его учетом;
проверяет готовность к использованию медицинского, санитарно-хозяйственного и специального имущества, аппаратуры и техники отделения;
следит за сохранностью, обслуживанием, исправностью медицинского оборудования и имущества, закрепленного за отделением;
обеспечивает нормальные условия и порядок по безопасности и охране труда подчиненным;
следит за поддержанием дисциплины и взаимоотношений между подчиненными;
следит за санитарно-техническим и противопожарным состоянием отделения;
организует ведение установленного медицинского учета в отделении, а также подводит итоги по проведенной работе;
контролирует получение, учет, хранение, правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отделения;
участвует в разработке проектов документации по проведению командно-штабных, тактико-специальных учений, сборов-семинаров, занятий, тренировок и других мероприятий;
готовит отчетную информацию об участии бригад Филиала при ликвидации чрезвычайных ситуаций, медицинском обеспечении тактико-специальных и командно-штабных учений, общественных мероприятий.

14. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі тиіс.
15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"емдеу ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
6-параграф. Филиалдың операциялық-таңу бөлімшесінің басшы-дәрігері
16. Лауазымдық міндеттері:
бөлімше қызметінің барлық түрлерін жоспарлайды және басқарады;
Бөлімше қызметкерлерінің кәсіби және моральдық-психологиялық қасиеттерін зерделейді;
бөлімше жеке құрамының кәсіби дайындығына, жетілдіруіне және біліктілігін арттыруына басшылық етеді;
Филиал мен авариялық-құтқару бөлімшелерінің қызметкерлері арасында дәрігерге дейінгі және жедел шұғыл көмек көрсету мәселелері бойынша жүйелі санитариялық-ағарту жұмысын жүргізеді;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады);
зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету мақсатында әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асырады;
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыруды және көрсетуді жүзеге асырады;
ересектер мен балалардың шұғыл жағдайларын диагностикалау, емдеу әдістерін меңгерген, қолда бар медициналық аппаратураны (стационарлық және жылжымалы) біледі және пайдалана алады);
көрсетілімдер бойынша операциялық араласуды жүзеге асырады;
төтенше жағдай аймағында бөлімшенің уақтылы ұсынылуына, өрістетілуіне және жұмысына басшылық етеді;
бөлімшені жоғары дайындық және төтенше жағдай режиміне келтіруді басқарады;
зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуге жеке өзі қатысады, Бөлімше қызметкерлерінің медициналық көмек көрсету сапасын бақылауды жүзеге асырады;
қажет болған жағдайда зардап шеккендерді қабылдауға, медициналық сұрыптауға және эвакуациялауға көмек көрсетеді;
зардап шеккендерді (науқастарды) тексеру мен емдеудің қолданылатын әдістерінің дұрыстығын, мақсаттылығын, медициналық көмек көрсету стандарттарының орындалуын бақылайды;
бөлімшенің дәрі-дәрмектермен, медициналық бұйымдармен, жабдықтармен уақтылы қамтамасыз етілуін, сондай-ақ олардың дұрыс сақталуын және мақсаты бойынша пайдаланылуын бақылайды, оның есепке алынуын бақылайды;
бөлімшенің медициналық, санитариялық-шаруашылық және арнайы мүлкін, аппаратурасы мен техникасын пайдалануға дайындығын тексереді;
бөлімшеге бекітілген медициналық жабдықтар мен мүліктердің сақталуын, қызмет көрсетілуін, ақаусыздығын қадағалайды;
қол астындағылардың қалыпты еңбек жағдайлары мен қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
тәртіпті сақтауды және бағыныштылар арасындағы қарым-қатынасты бақылайды;
бөлімшенің санитарлық-техникалық және өртке қарсы жағдайын қадағалайды;
бөлімшеде белгіленген медициналық есепке алуды жүргізуді ұйымдастырады, сондай-ақ жүргізілген жұмыс бойынша қорытынды шығарады;
бөлімшенің медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды бақылайды; командалық-штабтық, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды, жиын-семинарларды, сабақтарды, жаттығуларды және басқа да іс-шараларды өткізу бойынша құжаттама жобаларын әзірлеуге қатысады;
Төтенше жағдайларды жою, тактикалық-арнайы және командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, қоғамдық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезінде филиал бригадаларының қатысуы туралы есептік ақпаратты дайындайды.

17. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующих отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
методы диагностики, лечения неотложных состояний взрослых и детей, порядок пользования имеющейся медицинской аппаратурой (стационарной и переносной).
18. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование по специальности "лечебное дело" (хирургия), стаж работы в сфере здравоохранения не менее 3 лет, сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности.
Параграф 7. Руководитель – врач госпитального отделения Филиала
19. Должностные обязанности:
планирует и руководит всеми видами деятельности отделения;
осуществляет расчет и последующее комплектование штата отделения; изучает профессиональные и морально-психологические качества сотрудников отделения;
руководит профессиональной подготовкой, усовершенствованием и повышением квалификации личного состава отделения;
проводит систематическую санитарно-просветительную работу среди сотрудников Филиала и аварийно-спасательных подразделений по вопросам здорового образа жизни и оказания доврачебной помощи;
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации с использованием радиостанции (рация);
осуществляет организацию и оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
руководит подготовкой своевременным выдвижением, развертыванием и работой отделения в зоне чрезвычайной ситуации;
руководит приемом пострадавших, оказанием установленного перечня лечебных и профилактических мероприятий и подготовкой их к дальнейшей эвакуации;
участвует в оказании медицинской помощи пострадавшим, осуществляет контроль качества оказания медицинской помощи сотрудниками отделения;
контролирует неукоснительное выполнение стандартов оказания медицинской помощи;
контролирует правильность и своевременность обеспечения отделения медикаментами, медицинскими изделиями, оборудованием, а также их правильное хранение и использование по назначению, следит за его учетом;
проверяет готовность к использованию медицинского, санитарно-хозяйственного и специального имущества, аппаратуры и техники отделения;
следит за сохранностью, обслуживанием, исправностью медицинского оборудования и имущества, закрепленного за отделением;
обеспечивает нормальные условия и порядок по безопасности и охране труда подчиненным;
следит за поддержанием дисциплины и взаимоотношений между подчиненными;
следит за санитарно-техническим и противопожарным состоянием отделения;
организует ведение установленного медицинского учета в отделении, а также подводит итоги по проведенной работе;
контролирует получение, учет, хранение, правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отделения;
участвует в разработке проектов документации по проведению командно-штабных, тактико-специальных учений, сборов-семинаров, занятий, тренировок и других мероприятий;
готовит отчетную информацию об участии отделения Филиала при ликвидации чрезвычайных ситуаций, медицинском обеспечении тактико-специальных и командно-штабных учений, общественных мероприятий.

17. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
ересектер мен балалардың шұғыл жағдайларын диагностикалау, емдеу әдістері, қолда бар медициналық аппаратураны (стационарлық және жылжымалы) пайдалану тәртібін білуі тиіс.
18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"емдеу ісі" (хирургия) мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, тиісті мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
7-параграф. Филиалдың госпитальдық бөлімшесінің басшы-дәрігері
19. Лауазымдық міндеттері:
бөлімше қызметінің барлық түрлерін жоспарлайды және басқарады;
бөлімше штатын есептеуді және кейіннен жасақтауды жүзеге асырады; Бөлімше қызметкерлерінің кәсіби және моральдық-психологиялық қасиеттерін зерделейді;
бөлімше жеке құрамының кәсіби дайындығына, жетілдіруіне және біліктілігін арттыруына басшылық етеді;
салауатты өмір салты және дәрігерге дейінгі көмек көрсету мәселелері бойынша Филиал мен авариялық-құтқару бөлімшелерінің қызметкерлері арасында жүйелі санитарлық-ағарту жұмысын жүргізеді;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады);
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыруды және көрсетуді жүзеге асырады;
төтенше жағдай аймағында бөлімшенің уақтылы ұсынылуына, өрістетілуіне және жұмысына дайындықты басқарады;
зардап шеккендерді қабылдауға, емдік және профилактикалық іс-шаралардың белгіленген тізбесін көрсетуге және оларды одан әрі эвакуациялауға дайындауға басшылық етеді;
зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуге жеке өзі қатысады, Бөлімше қызметкерлерінің медициналық көмек көрсету сапасын бақылауды жүзеге асырады;
медициналық көмек көрсету стандарттарының мүлтіксіз орындалуын бақылайды;
бөлімшенің дәрі-дәрмектермен, медициналық бұйымдармен, жабдықтармен дұрыс және уақтылы қамтамасыз етілуін, сондай-ақ олардың дұрыс сақталуын және мақсаты бойынша пайдаланылуын бақылайды, оның есепке алынуын бақылайды.
бөлімшенің медициналық, санитариялық-шаруашылық және арнайы мүлкін, аппаратурасы мен техникасын пайдалануға дайындығын тексереді;
бөлімшеге бекітілген медициналық жабдықтар мен мүліктердің сақталуын, қызмет көрсетілуін, ақаусыздығын қадағалайды;
қол астындағылардың қалыпты еңбек жағдайлары мен қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
тәртіпті сақтауды және бағыныштылар арасындағы қарым-қатынасты бақылайды;
бөлімшенің санитарлық-техникалық және өртке қарсы жағдайын қадағалайды;
бөлімшеде белгіленген медициналық есепке алуды жүргізуді ұйымдастырады, сондай-ақ жүргізілген жұмыс бойынша қорытынды шығарады;
қажет болған жағдайда белгіленген кестеге сәйкес кезекшілік атқарады;
бөлімшенің медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды бақылайды;
командалық-штабтық, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды, жиын-семинарларды, сабақтарды, жаттығуларды және басқа да іс-шараларды өткізу бойынша құжаттама жобаларын әзірлеуге қатысады;
Төтенше жағдайларды жою, тактикалық-арнайы және командалық-штабтық оқуларды, қоғамдық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезінде филиал бөлімшесінің қатысуы туралы есептік ақпаратты дайындайды.

20. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
21. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование по специальности "лечебное дело", стаж работы в сфере здравоохранения не менее 3 лет, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 8. Руководитель отдела тылового обеспечения Филиала
22. Должностные обязанности:
планирует и руководит всеми видами деятельности отдела;
обеспечивает хозяйственное обслуживание и надлежащее состояние зданий и помещений, оборудования и автотранспорт Филиала;
контролирует исправность систем отопления, водоснабжения, электрификации, радиофикации, пожарной и охранной сигнализации;
принимает участие в разработке планов текущих и капитальных ремонтов основных фондов (зданий, систем водоснабжения, воздухопроводов и других сооружений), составлении смет хозяйственных расходов;
организует оформление необходимых документов для заключения договоров на оказание услуг, контролирует рациональное расходование материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей;
принимает меры по внедрению средств связи, вычислительной и организационной техники;
организует накопление, содержание и освежение (обновление) запасов материально-технических средств;
проверяет наличие и состояние материально-технических средств Филиала;
обеспечивает размещение, материально-бытовое обеспечение и обслуживание поступивших пораженных (больных) при работе групп Филиала в зоне чрезвычайных ситуации;
организует меры по противопожарной безопасности в Филиале, а также по защите и охране при развертывании групп в зоне чрезвычайных ситуации;
осуществляет контроль исправности оборудования, автотранспорта, средств связи, оргтехники Филиала и проведение его технического обслуживания.
23. Должен знать:
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О государственных услугах".
основы трудового законодательства;
правовые акты и нормативные документы, регулирующие производственную деятельность.
24. Требования к квалификации:
высшее образование (экономическое, юридическое), стаж работы не менее 3 лет.

20. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
21. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"емдеу ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
8-параграф. Филиалдың тылдық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы
22. Лауазымдық міндеттері:
Шаруашылық қызмет көрсетуді, филиалдың ғимараттың және орын-жайдың, жабдығы мен автокөліктің тиісті жай-күйін қамтамасыз етеді;
жылыту, сумен жабдықтау, электрлендіру, радиофикация, өрт және күзет сигнализациясы жүйелерінің жарамдылығын бақылайды;
негізгі қорларды (ғимараттарды, сумен жабдықтау жүйелерін, ауа құбырларын және басқа да құрылыстарды) ағымдағы және күрделі жөндеу жоспарларын әзірлеуге, шаруашылық шығыстар сметасын жасауға қатысады;
қызмет көрсетуге шарт жасау үшін қажетті құжаттарды ресімдеуді ұйымдастырады, шаруашылық мақсаттарға бөлінетін материалдар мен қаражаттың тиімді жұмсалуын бақылайды;
байланыс құралдарын, есептеу және ұйымдастыру техникасын енгізу бойынша шаралар қабылдайды;
материалдық-техникалық құралдар қорларын жинақтауды, ұстауды және жаңартуды (жаңартуды) ұйымдастырады;
Филиалдың материалдық-техникалық құралдарының болуы мен жай-күйін тексереді;
төтенше жағдай аймағында Филиал құрамаларының жұмысы кезінде түскен зақымданған (ауырған) адамдарды орналастыруды, материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етуді және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді;
Филиалда өртке қарсы қауіпсіздік бойынша, сондай-ақ төтенше жағдай аймағында құралымдарды өрістету кезінде қорғау және күзету бойынша шараларды ұйымдастырады;
жабдықтың, автокөліктің, байланыс құралдарының, орг-ның жарамдылығын бақылауды жүзеге асырады, Филиалдың техникалары және оған техникалық қызмет көрсету.
23. Ол:
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін"
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
өндірістік қызметті реттейтін құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды білуі тиіс.
24. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (экономикалық, заңгерлік), жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.

Параграф 9. Заведующий аптекой Филиала
25. Должностные обязанности:
осуществляет руководство аптекой;
организует работу по осуществлению своевременного и качественного обеспечения лекарственными препаратами бригады по оказанию экстренной медицинской помощи, бригады экстренного реагирования, отряда медицины катастроф Филиала;
обеспечивает лекарственными средствами, медицинскими изделиями необходимых для оказания медицинской помощи;
осуществляет прием и отпуск лекарственных средств и медицинских изделий;
представляет бюджетную заявку Филиала по лекарственным средствам и медицинским изделиям;
обеспечивает поддержание температурного режима и других особых условий хранения лекарственных средств, медицинских изделий;
проводит проверки количественного и качественного состояния хранимого имущества (в том числе при приемке) и принимает меры по устранению выявленных недостатков;
осуществляет рациональное использование материальных ресурсов аптеки;
осуществляет контроль мероприятий по утилизации использованных лекарственных средств и медицинских изделий;
обеспечивает ведение учета и установленной отчетности по материальным ценностям, осуществляет подготовку и своевременное представление отчетов;
проводит информационную работу по фармацевтической деятельности среди работников Филиала, отвечающих за лекарственные средства и медицинские изделия.
26. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения, предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
27. Требования к квалификации:
высшее фармацевтическое образование, стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей специалистов
Параграф 1. Врач отдела по оказанию экстренной медицинской помощи Филиала
28. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера (далее - ЧС) с использованием радиостанции (рация);
осуществляет выезды на ЧС организации, для оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим при ЧС, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
организует руководство приемом – передачей дежурства, контролирует несение дежурств дежурным персоналом и осуществляет прием–передачу дежурства;
участвует в организации отправки в районы ЧС личного состава Филиала;
контролирует укомплектованность медицинским оборудованием, лекарственными средствами и медицинскими изделиями, и подготовкой бригады по оказанию экстренной медицинской помощи (далее - БОЭМП) и бригады экстренного реагирования (далее - БЭР);
контролирует получение, учет, хранение и правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отдела;
проверяет состояние медицинской аппаратуры, транспортных средств, средств связи;
участвует в осуществлении сбора, выдачи имущества и своевременную доставку в зону ЧС БОЭМП Филиала;
осуществляет диагностику, лечения неотложных состояний взрослых и детей, знать и уметь пользоваться имеющейся медицинской аппаратурой;
обеспечивает выполнение БОЭМП и БЭР мероприятий повышенной готовности, проверку их выполнения;
проверяет готовность к использованию медицинского, санитарно-хозяйственного и специального имущества;
проводит санитарно-просветительную работу среди сотрудников Филиала и подразделений Департамента по чрезвычайным ситуациям по вопросам здорового образа жизни и оказания первой медицинской помощи;
осуществляет разработку и корректировку схем и порядка оповещения сотрудников Филиала;
осуществляет контроль готовности БОЭМП и БЭР Филиала, санитарного транспорта, средств индивидуальной защиты для ликвидации чрезвычайных ситуаций;
участвует в разработке проектов документации по проведению командно-штабных, тактико-специальных учений, сборов-семинаров, занятий, тренировок и других мероприятий;
готовит отчетную информацию об участии БОЭМП, БЭР, отряда медицины катастроф (далее - ОМК) Филиала при ликвидации ЧС, медицинском обеспечении, тактико-специальных и командно-штабных учений, общественных мероприятий;
ведет медицинскую учетную документацию;
осуществляет расчет потребности и обеспеченности БОЭМП, БЭР, ОМК Филиала лекарственными средствами и медицинскими изделиями;
осуществляет учет имеющегося медицинского оборудования и аппаратуры, вносит предложения по дооснащению БОЭМП и БЭР и ОМК Филиала;
осуществляет учет и контроль применения аварийно-спасательного оборудования при ликвидации медико-санитарных последствий ЧС.

9- параграф. Филиал дәріханасының меңгерушісі
25. Лауазымдық міндеттері:
дәріхананы басқаруды жүзеге асырады;
филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы және апаттар медицинасы жасағы дәрілік препараттармен уақтылы және сапалы қамтамасыз етуді жүзеге асыру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен қамтамасыз етеді;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қабылдауды және босатуды жүзеге асырады;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар бойынша Филиалдың бюджеттік өтінімін қалыптастырады және ұсынады;
дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сақтаудың температуралық режимін және басқа да ерекше жағдайларын сақтауды қамтамасыз етеді;
сақталатын мүліктің сандық және сапалық жай-күйіне (оның ішінде қабылдау кезінде) тексеру жүргізеді және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды;
дәріхананың материалдық ресурстарын ұтымды пайдалануды жүзеге асырады;
пайдаланылған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды бақылауды жүзеге асырады;
материалдық құндылықтар бойынша есепті және белгіленген есептілікті жүргізуді қамтамасыз етеді, есептерді дайындауды және уақтылы ұсынуды жүзеге асырады;
Филиал қызметкерлері арасында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға жауапты фармацевтикалық қызмет бойынша ақпараттық жұмыс жүргізеді.
26. Ол "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
Денсаулық сақтау, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары, фармацевтикалық білімі, мамандығы бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
2 тарау. Мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімінің дәрігері
28. Лауазымдық міндеттері:
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысу);
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмек көрсету үшін ұйымға төтенше жағдайға шығуды жүзеге асыру;
кезекшілікті қабылдау-тапсыруға басшылықты ұйымдастыру. Кезекші персоналдың кезекшілікті өткеруін бақылайды және кезекшілікті қабылдау–беруді жүзеге асырады;
Филиал құралымдарын төтенше жағдай аудандарына жіберуді ұйымдастыруға қатысу;
медициналық жабдықтармен, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен жабдықталуын және шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы мен шұғыл әрекет ету бригадасының дайындығын бақылайды;
бөлімнің Медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды және дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды бақылау;
медициналық аппаратураның, көлік құралдарының, байланыс құралдарының жай-күйін тексеру; мүлікті жинауды, беруді жүзеге асыруға және төтенше жағдай аймағына Филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бригадасының уақытылы жеткізілуіне қатысады;
ересектер мен балалардың шұғыл жағдайларын диагностикалау, емдеу әдістерін меңгеру, қолда бар медициналық аппаратураны білу және пайдалана білу;
шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы жоғары әзірліктегі іс-шаралардың орындалуын, олардың орындалуын тексеруді қамтамасыз ету;
медициналық, санитарлық-шаруашылық және арнайы мүлікті пайдалануға дайындығын тексеру;
Төтенше жағдайлар департаменті филиалы мен бөлімшелері қызметкерлерінің арасында салауатты өмір салты және алғашқы медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу;
Филиал қызметкерлерін хабардар ету схемалары мен тәртібін әзірлеуді және түзетуді жүзеге асыру;
Төтенше жағдайларды жою үшін шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы филиалының, санитарлық көліктің, жеке қорғаныс құралдарының дайындығын бақылауды жүзеге асыру;
командалық-штабтық, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды, жиын-семинарларды, сабақтарды, жаттығуларды және басқа да іс-шараларды өткізу жөніндегі құжаттама жобаларын әзірлеуге қатысу;
төтенше жағдайларды жою, тактикалық-арнайы және командалық-штабтық оқуларды, қоғамдық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезінде филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы қатысуы туралы есепті ақпаратты дайындау;
медициналық есепке алу құжаттамасын жүргізу;
дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы қажеттілігін және қамтамасыз етілуін есептеуді жүзеге асыру;
қолда бар медициналық жабдықтар мен аппаратураларды есепке алуды жүзеге асыру, филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы қосымша жарақтандыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
төтенше жағдайлардың медициналық-санитарлық салдарын жою кезінде авариялық-құтқару жабдықтарының қолданылуын есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады.

29. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
30. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 2. Фельдшер отдела по оказанию экстренной медицинской помощи Филиала
31. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера;
участвует в оказании экстренной медицинской помощи пострадавшим при ЧС, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
проверяет состояние аппаратуры, шин и мягкого инвентаря, своевременно пополняет израсходованные в процессе работы медикаменты, медицинские изделия;
при транспортировке пострадавшего (больного) находится в салоне автомашины, помогая врачу (в его отсутствии - самостоятельно) в оказании медицинской помощи и выполнении необходимых манипуляций;
своевременно получает, ведет учет, обеспечивает хранение и освежение имущества медицинских укладок;
участвует в инвентаризации, проверке качественного и технического состояния инвентарного имущества, аппаратуры и медицинского оборудования отдела, составляет акты и заявки на их списание или сдачу в ремонт;
при объявлении режимов повышенной готовности и чрезвычайной ситуации участвует в осуществлении рациональной погрузки и размещении имущества отдела на транспортных средствах;
обеспечивает соблюдение правил санитарно-противоэпидемического режима в отделе;
ведет установленную документацию медицинского учета и отчетности;
проверяет готовность к использованию медицинского специального имущества;
проводит систематическую санитарно-просветительную работу среди сотрудников Филиала и подразделений Департамента по чрезвычайным ситуациям по вопросам здорового образа жизни и оказания доврачебной помощи;
при получении информации об угрозе, возникновении или ликвидации последствий ЧС уточняет информацию о ЧС, медико-санитарной обстановке, задействованных силах в ликвидации последствий ЧС;
проводит оповещение и сбор бригады отдела экстренной медицинской помощи и бригады экстренного реагирования, организацию выезда на место возникновения чрезвычайных ситуации, направляет БЭОМП и БЭР Филиала в зону ЧС, поддерживает с ними связь, уточняет обстановку;
своевременно доводит информацию до вышестоящего руководства, передает по утвержденным схемам передачи информации о чрезвычайных ситуациях;
осуществляет прием и передачу вызовов персоналу бригады отдела экстренной медицинской помощи и бригады экстренного реагирования;
осуществляет оперативное руководство БЭОМП и БЭР;
контролирует оперативность работы БЭОМП и БЭР, время прибытия, время выполнения вызова;
осуществляет сбор, регистрацию поступающей информации, ведение и своевременное представление соответствующей учетно-отчетной документации.

29. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
2-параграф. Филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімінің фельдшері
31. Лауазымдық міндеттері:
төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысу;
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмек көрсетуді жүзеге асыру;
аппаратураның, шиналардың және жұмсақ мүкәммалдың жай-күйін тексеру. Жұмыс процесінде жұмсалған дәрі-дәрмектерді, медициналық бұйымдарды уақтылы толықтыру;
зардап шеккен адамды (науқасты) тасымалдау кезінде дәрігерге (ол болмаған кезде - өз бетінше) медициналық көмек көрсетуге және қажетті манипуляцияларды орындауға көмектесіп, автомашина салонында болуға тиіс;
медициналық мақсаттағы бұйымдарды уақтылы алу, есепке алу, олардың сақталуын және жаңартылуын қамтамасыз ету;
бөлімнің инвентарлық мүлігін, аппаратурасын және медициналық жабдықтарын түгендеуге, сапалы және техникалық жағдайын тексеруге қатысу, оларды есептен шығаруға немесе жөндеуге тапсыруға актілер мен өтінімдер жасау;
жоғары дайындық және төтенше жағдай режимі жарияланған кезде бөлім мүлкін көлік құралдарына ұтымды тиеу мен орналастыруды жүзеге асыруға қатысу;
бөлімде санитарлық-эпидемияға қарсы режим ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
белгіленген медициналық есепке алу және есептілік құжаттамасын жүргізу.
медициналық арнайы мүлікті пайдалануға дайындығын тексеру;
салауатты өмір салты және дәрігерге дейінгі көмек көрсету мәселелері бойынша Төтенше жағдайлар департаменті филиалы мен бөлімшелері қызметкерлерінің арасында жүйелі санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу;
төтенше жағдайдың қаупі, туындауы немесе салдарын жою туралы ақпарат алған кезде төтенше жағдай, медициналық-санитариялық жағдай, төтенше жағдай салдарын жоюға тартылған күштер туралы ақпаратты нақтылау;
шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы ескертуді және жинауды, төтенше жағдай туындаған жерге шығуды ұйымдастыруды жүргізу. Филиалдың медициналық шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы төтенше жағдай аймағына жіберу, олармен байланысты сақтау, жағдайды нақтылау;
жоғары тұрған басшылыққа ақпаратты уақтылы жеткізу, төтенше жағдай туралы ақпаратты берудің бекітілген схемалары бойынша беру;
шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы персоналына шақыруларды қабылдауды және беруді жүзеге асыру;
ұрыс пен әуе шабуылына жедел басшылық етуді жүзеге асыру;
шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімі бригадасы және шұғыл әрекет ету бригадасы жұмысының жеделдігін, келу уақытын, шақыруды орындау уақытын бақылау;
келіп түскен ақпаратты жинауды, тіркеуді, тиісті есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізуді және уақтылы ұсынуды жүзеге асырады.

32. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
33. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста.
Параграф 3. Врач группы реанимации и анестезиологии Филиала
34. Должностные обязанности:
планирует и руководит всеми видами деятельности группы;
изучает профессиональные и морально-психологические качества сотрудников группы;
руководит профессиональной подготовкой, усовершенствованием и повышением квалификации личного состава группы;
проводит систематическую санитарно-просветительную работу среди сотрудников Филиала и аварийно-спасательных подразделений по вопросам здорового образа жизни и оказания первой медицинской помощи;
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС с использованием радиостанции (рация);
осуществляет организацию и оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при ЧС, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
определяет состояние больных, требующих оперативного вмешательства;
проводит предоперационную подготовку с включением инфузионной терапии, обеспечив предварительно по показаниям доступ к периферическим или центральным венам;
выбирает и проводит наиболее безопасную для больного анестезию с использованием современных наркозно-дыхательных и диагностических аппаратов во время оперативного вмешательства, при болезненных манипуляциях и исследованиях;
осуществляет непрерывный контроль состояния больного во время анестезии, своевременно распознает возникающие нарушения состояния больного и осложнения, применяет обоснованную корригирующую терапию;
осуществляет рациональную инфузионно-трансфузионную терапию во время анестезии с учетом особенностей детского возраста, состояния больного;
осуществляет наблюдение за пострадавшим и проводит необходимое лечение в период выхода пострадавшего из наркоза и ближайшем послеоперационном периоде до полного восстановления жизненно важных функций;
разрабатывает и проводит комплекс необходимых лечебно-профилактических мероприятий в послеоперационном периоде;
осуществляет контроль качества оказания медицинской помощи сотрудниками группы;
оказывает помощь в приеме, медицинской сортировке и эвакуации пострадавших;
контролирует правильность, целесообразность применяемых методов обследования и лечения пострадавших (больных), выполнения стандартов оказания медицинской помощи.
контролирует своевременность обеспечения группы медикаментами, медицинскими изделиями, оборудованием, а также их правильное хранение и использование по назначению, следит за его учетом;
проверяет готовность к использованию медицинского, санитарно-хозяйственного и специального имущества, аппаратуры и техники группы;
следит за сохранностью, обслуживанием, исправностью медицинского оборудования и имущества, закрепленного за группой;
следит за поддержанием дисциплины и взаимоотношений между подчиненными;
следит за санитарно-техническим и противопожарным состоянием группы;
организует ведение установленного медицинского учета в группе, а также подводит итоги по проведенной работе;
участвует в разработке проектов документации по проведению командно-штабных, тактико-специальных учений, сборов-семинаров, занятий, тренировок и других мероприятий;
готовит отчетную информацию об участии личного состава Филиала при ликвидации ЧС, медицинском обеспечении тактико-специальных и командно-штабных учений, общественных мероприятий.

32. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілер.
33. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, маман сертификаты.
3-параграф. Филиалдың реанимация және анестезиология тобының дәрігері
34. Лауазымдық міндеттері:
топ қызметінің барлық түрлерін жоспарлайды және басқарады;
топ қызметкерлерінің кәсіби және моральдық-психологиялық қасиеттерін зерделейді;
топ жеке құрамының кәсіби даярлығын, жетілдірілуін және біліктілігін арттыруын басқарады;
Филиал мен авариялық-құтқару бөлімшелерінің қызметкерлері арасында салауатты өмір салты және алғашқы медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша жүйелі санитарлық-ағарту жұмысын жүргізеді;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысады);
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыруды және көрсетуді жүзеге асырады;
хирургиялық араласуды қажет ететін науқастардың жағдайын анықтайды;
алдын ала көрсеткіштер бойынша шеткергі немесе орталық веналарға қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, инфузиялық терапияны қоса отырып, операция алдындағы дайындықты жүргізеді;
операциялық араласу кезінде, ауыр манипуляциялар мен зерттеулер кезінде заманауи наркозды-тыныс алу және диагностикалық аппараттарды пайдалана отырып, науқас үшін ең қауіпсіз анестезияны таңдайды және жүргізеді;
анестезия кезінде науқастың жай-күйін үздіксіз бақылауды жүзеге асырады, науқастың жай-күйінің туындайтын бұзылыстарын және асқынуларды уақтылы таниды, негізделген түзетуші терапияны қолданады;
анестезия кезінде баланың жас ерекшеліктерін, науқастың жағдайын ескере отырып, тиімді инфузиялық-трансфузиялық терапияны жүзеге асырады;
зардап шегушіні бақылауды және зардап шегушінің наркоздан шығу кезеңінде және операциядан кейінгі жақын кезеңде өмірлік маңызды функциялары толық қалпына келтірілгенге дейін қажетті емдеуді жүзеге асырады;
операциядан кейінгі кезеңде қажетті емдеу-профилактикалық іс-шаралар кешенін әзірлейді және жүргізеді;
топ қызметкерлерінің медициналық көмек көрсету сапасын бақылауды жүзеге асырады;
зардап шеккендерді қабылдауға, медициналық сұрыптауға және эвакуациялауға көмек көрсетеді;
зардап шеккендерді (науқастарды) тексеру мен емдеудің қолданылатын әдістерінің дұрыстығын, мақсаттылығын, медициналық көмек көрсету стандарттарының орындалуын бақылайды.
топтың дәрі-дәрмектермен, медициналық бұйымдармен, жабдықтармен уақтылы қамтамасыз етілуін, сондай-ақ олардың дұрыс сақталуын және мақсаты бойынша пайдаланылуын бақылайды, оның есепке алынуын бақылайды;
топтың медициналық, санитариялық-шаруашылық және арнайы мүлкін, аппаратурасы мен техникасын пайдалануға дайындығын тексереді;
топқа бекітілген медициналық жабдықтар мен мүліктердің сақталуын, қызмет көрсетілуін, ақаусыздығын қадағалайды;
тәртіпті сақтауды және бағыныштылар арасындағы қарым-қатынасты бақылайды;
бөлімшенің санитарлық-техникалық және өртке қарсы жағдайын қадағалайды;
бөлімшеде белгіленген медициналық есепке алуды жүргізуді ұйымдастырады, сондай-ақ жүргізілген жұмыс бойынша қорытынды шығарады;
командалық-штабтық, тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды, жиын-семинарларды, сабақтарды, жаттығуларды және басқа да іс-шараларды өткізу бойынша құжаттама жобаларын әзірлеуге қатысады;
Төтенше жағдайларды жою, тактикалық-арнайы және командалық-штабтық оқу-жаттығуларды, қоғамдық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезінде филиал құралымдарының қатысуы туралы есептік ақпаратты дайындайды.

35. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
методы диагностики, лечения неотложных состояний взрослых и детей, порядок пользования имеющейся медицинской аппаратурой (стационарной и переносной).
36. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование по специальности "лечебное дело", стаж работы в сфере здравоохранения не менее 3 лет, сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности (анестезиология и реаниматология).
Параграф 4. Врач трассового медико-спасательного пункта Филиала
37. Должностные обязанности:
обеспечивает основы организации скорой медицинской помощи взрослым и детям, показания к вызову специализированных бригад скорой медицинской помощи;
организует взаимодействие со службами гражданской защиты, медицины катастроф, спасательными подразделениями Министерства и других ведомств и служб;
применяет лекарственные препараты, находящиеся на оснащении ТМСП, согласно показаниям к их назначению;
соблюдает порядок по безопасности и охране труда при работе с медицинской аппаратурой и с медицинскими газами;
соблюдает медицинскую этику, психологию профессионального общения, основы трудового законодательства и правила внутреннего трудового распорядка;
организует общее руководство работы бригады ТМСП, а также осуществляет обеспечение контроля за трудовой дисциплиной сотрудников бригады ТМСП, соблюдение внутреннего распорядка;
осуществляет контроль приемом-передачей дежурства бригады ТМСП, лично контролирует своевременность и полноту приема-сдачи дежурства, оценивает при сдаче дежурства выполнение дежурным персоналом ТМСП служебных обязанностей в ходе дежурства;
осуществляет контроль сбора и анализа поступающей информации, участвует в составлении сводки и докладывает ежедневную сводку о чрезвычайных ситуациях (дорожно-транспортных происшествии) дежурному диспетчеру Филиала и диспетчерской службе Центра;
осуществляет и контролирует своевременный выезд в зону чрезвычайных ситуации (дорожно-транспортных происшествии) бригады ТМСП;
проверяет оснащение бригады лекарственными средствами и медицинским оборудованием, а также готовность к работе по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации (дорожно-транспортных происшествии);
осуществляет контроль санитарного состояния специального автотранспорта, проведения текущей дезинфекции;
контролирует готовность медицинских укладок, состояние аппаратуры, транспортных средств, средств связи ТМСП, экипировку бригады, санитарно-хозяйственного, специального имущества и спасательного оборудования, имеющегося на ТМСП, включая специальный автотранспорт, докладывает о готовности руководителю отдела по оказанию экстренной медицинской помощи Филиала;
организует и осуществляет путем выездов своевременное оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях (дорожно-транспортных происшествии), обеспечивает выполнение бригадой мероприятий повышенной готовности к выезду на дорожно-транспортные происшествия, проверку их выполнения и оказания медицинской помощи;
предоставляет рапорт о имеющихся недостатках и нарушениях, произошедших во время дежурства руководству Филиала Центра;
при поступлении вызова уточняет имеющуюся информацию о ЧС (дорожно-транспортных происшествии) и обеспечивает выдвижение в зону бригады ТМСП;
обеспечивает оказание экстренной медико-спасательной помощи пострадавшим при ЧС (дорожно-транспортных происшествии), а также организацию лечебно-эвакуационных мероприятий;
оказывает экстренную медицинскую помощь, как на месте ЧС (дорожно-транспортных происшествии), так и во время транспортировки в лечебные учреждения;
обеспечивает транспортировку пострадавшего с одновременным проведением интенсивной терапии;
ведет учетно-отчетную документацию, характеризующую деятельность ТМСП;
докладывает руководству Филиала через дежурного диспетчера о ходе лечебно-эвакуационных мероприятий, возникающих проблемах, в том числе о необходимости дополнительных силах и средствах.

35. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді;
ересектер мен балалардың шұғыл жағдайларын диагностикалау, емдеу әдістерін, қолда бар медициналық аппаратураны (стационарлық және жылжымалы) пайдалану тәртібін білуі тиіс.
36. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"емдеу ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, денсаулық сақтау саласында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, тиісті мамандық (анестезиология және реаниматология) бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
4 параграф. Филиалдың трассалық медициналық-құтқару пунктінің дәрігері
37. Лауазымдық міндеттері:
ересектер мен балаларға жедел медициналық көмекті ұйымдастыру негіздерін, жедел медициналық көмектің мамандандырылған бригадаларын шақыру көрсеткіштерін білуі тиіс;
Төтенше жағдайлар кезінде қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жұмыс ерекшеліктері, азаматтық қорғау, апаттар медицинасы қызметтерімен, Министрліктің құтқару бөлімшелерімен және басқа да ведомстволар мен қызметтермен өзара іс-қимыл жасау негіздері;
ТМҚП-мен жарақтандырылатын дәрілік препараттарды қолдану, оларды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдер. Ересектерге және балаларға арналған дәрілік заттардың көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдері, ықтимал жанама әсерлері және оларды түзету әдістері;
медициналық аппаратурамен және медициналық газдармен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті сақтайды;
медициналық этика, кәсіби қарым-қатынас психологиясы, еңбек заңнамасының негіздері және ішкі еңбек тәртібінің ережелері;
дәрігер ТМҚП бригадасының жұмысына жалпы басшылықты ұйымдастырады, сондай-ақ ТМҚП бригадасы қызметкерлерінің еңбек тәртібін бақылауды қамтамасыз етуді, ішкі тәртіпті сақтауды жүзеге асырады;
ТМҚП бригадасының кезекшілігін қабылдау-беруді бақылауды жүзеге асырады, кезекшілікті қабылдау-тапсырудың уақтылығы мен толықтығын жеке бақылайды. Кезекшілікті тапсыру кезінде ТМҚП кезекші персоналының кезекшілік барысында қызметтік міндеттерін орындауын бағалайды;
келіп түскен ақпаратты жинау мен талдауды бақылауды жүзеге асырады, мәліметтерді жасауға қатысады және төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) туралы күнделікті мәліметтерді филиалдың кезекші диспетчеріне және Филиалдың диспетчерлік қызметіне баяндайды;
ТМҚП бригадасының төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) аймағына уақтылы шығуын жүзеге асырады және бақылайды;
бригаданың дәрілік заттармен және медициналық жабдықтармен жарақтандырылуын, сондай-ақ төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі жұмысқа әзірлігін тексереді);
арнайы автокөліктің санитарлық жағдайын бақылауды, ағымдағы дезинфекция жүргізуді жүзеге асырады;
медициналық жинақтардың дайындығын, аппаратураның, көлік құралдарының, ТМҚП байланыс құралдарының жай-күйін, бригаданың жабдықталуын, арнайы автокөлікті қоса алғанда, ТМҚП-дағы санитариялық-шаруашылық, арнайы мүлік пен құтқару жабдығының жай-күйін бақылайды, әзірлігі туралы филиалдың шұғыл медициналық көмек көрсету жөніндегі бөлімінің басшысына баяндайды;
төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) кезінде зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмекті уақтылы көрсетуді шығу жолымен ұйымдастырады және жүзеге асырады. Бригаданың жол-көлік оқиғасына шығуға жоғары дайындық іс-шараларын орындауын, олардың орындалуын тексеруді және медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
Орталық филиалының басшылығына кезекшілік уақытында орын алған кемшіліктер мен бұзушылықтар туралы баянат ұсынады;
шақыру келіп түскен кезде төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) туралы қолда бар ақпаратты нақтылайды және ТМҚП бригадасының аймағына ұсынуды қамтамасыз етеді;
төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) кезінде зардап шеккендерге шұғыл медициналық-құтқару көмегін көрсетуді, сондай-ақ емдеу-эвакуациялау іс-шараларын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) орнында да, емдеу мекемелеріне тасымалдау кезінде де шұғыл медициналық көмек көрсетеді;
қарқынды терапияны бір мезгілде жүргізе отырып, тасымалдауды қамтамасыз етеді;
ТМҚП қызметін сипаттайтын есептік-есептік құжаттаманы жүргізеді;
филиал басшылығына кезекші диспетчер арқылы емдеу-эвакуациялау іс-шараларының барысы, туындаған проблемалар, оның ішінде қосымша күштер мен құралдардың қажеттілігі туралы баяндайды.

38. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
39. Требования к квалификации:
высшее медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста в области здравоохранения.
Параграф 5. Фельдшер трассового медико-спасательного пункта Филиала
40. Должностные обязанности:
обеспечивает основы организации скорой медицинской помощи взрослым и детям, показания к вызову специализированных бригад скорой медицинской помощи;
организует взаимодействие со службами гражданской обороны, медицины катастроф, спасательными подразделениями Министерства и других ведомств и служб;
применяет лекарственные препараты, находящиеся на оснащении ТМСП, согласно показаниям, к их назначению;
оказывает помощь врачу ТМСП в организации работы бригады ТМСП, а также осуществляет обеспечение контроля за трудовой дисциплиной сотрудников бригады ТМСП, в том числе нахождение на рабочем месте в свободное от вызовов время с правом сна и без права отлучаться с территории ТМСП;
осуществляет прием-передачу дежурства бригады ТМСП, лично контролирует своевременность и полноту приема-сдачи дежурства, оценивает при сдаче дежурства выполнение дежурным персоналом ТМСП служебных обязанностей в ходе дежурства;
ежедневно проверяет состояние сотрудников, медицинских укладок, аппаратуры, транспортных средств, средств связи ТМСП, экипировку бригады, санитарно-хозяйственного, специального имущества и спасательного оборудования, имеющегося на ТМСП, включая специальный автотранспорт, докладывает готовность к выезду врачу ТМСП;
своевременно пополняет израсходованные в процессе работы медикаменты и изделия медицинского назначения;
своевременно получает, ведет учет, обеспечивает хранение и освежение имущества медицинских укладок;
участвует в инвентаризации, проверке качественного и технического состояния инвентарного имущества, аппаратуры и медицинского оборудования, составляет акты и заявки на их списание или сдачу в ремонт;
контролирует санитарное состояние салона специального автотранспорта, производит совместно со спасателем-санитаром уборку автомашин;
ассистирует врачу при оказании скорой медицинской помощи, осуществляет оказание скорой медицинской помощи в объеме доврачебной помощи;
осуществляет своевременное оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при ЧС (дорожно-транспортных происшествии), а также организацию лечебно-эвакуационных мероприятий;
обеспечивает выполнение бригадой мероприятий повышенной готовности к выезду на дорожно-транспортное происшествие, проверку их выполнения и оказания медицинской помощи;
оказывает экстренную медицинскую помощь на месте ЧС (дорожно-транспортных происшествии) и во время транспортировки в лечебные учреждения с использованием радиостанции (рация);
обосновывает поставленный диагноз, план и тактику ведения больного, показания к госпитализации, обеспечивает транспортировку с одновременным проведением интенсивной терапии;
проводит осмотр и применяет объективные методы обследования больного (пострадавшего), оценивает тяжесть его состояния, определяет необходимость применения доступных методов исследования;
обеспечивает хранение, учет и списание лекарственных препаратов;
ведет утвержденную учетно-отчетную документацию, характеризующую деятельность ТМСП;
докладывает руководству Филиала через дежурного диспетчера о ходе лечебно-эвакуационных мероприятий, возникающих проблемах, а также потребности в санитарном транспорте, других силах и средствах;
информирует немедленно диспетчерскую службу Филиала в случае аварии, или неисправности санитарной автомашины в пути следования при медицинском сопровождении больного или пострадавшего;
при получении информации об угрозе, возникновении или ликвидации последствий чрезвычайных ситуациях (дорожно-транспортных происшествии) уточняет информацию о чрезвычайной ситуации, медико-санитарной обстановке, задействованных силах в ликвидации последствий ЧС;
проводит оповещение и сбор бригады ТМСП, организацию выезда на место возникновения чрезвычайных ситуациях (дорожно-транспортных происшествии), направляет бригаду ТМСП в зону чрезвычайных ситуациях (дорожно-транспортных происшествии), поддерживает с ними связь, уточняет обстановку и докладывает дежурному диспетчеру Филиала или Центра;
своевременно доводит информацию до вышестоящего руководства, передает в заинтересованные экстренные службы по утвержденным правилам, планам и схемам передачи информации о чрезвычайной ситуации;
осуществляет оперативное руководство бригадой во время вызова.
контролирует оперативность работы личного состава, время прибытия, время выполнения вызова;
осуществляет сбор, регистрацию поступающей информации, ведение и своевременное представление соответствующей учетно-отчетной документации;
получает и регистрирует поступающую информацию и распоряжения руководства Центра и других органов управления в журналах;

38. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздерін
денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
39. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
5-параграф. Филиалдың трассалық медициналық-құтқару пунктінің фельдшері
40. Лауазымдық міндеттері:
ересектер мен балаларға жедел медициналық көмекті ұйымдастыру негіздерін, жедел медициналық көмектің мамандандырылған бригадаларын шақыру көрсеткіштерін білуі тиіс;
Төтенше жағдайлар кезінде қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жұмыс ерекшеліктері, азаматтық қорғаныс, апаттар медицинасы қызметтерімен, Министрлік құтқару бөлімшелерімен және басқа да ведомстволар мен қызметтермен өзара іс-қимыл жасау негіздері;
жедел және жедел жәрдем негіздері;
ТМҚП жарақтандырудағы дәрілік препараттарды қолдану әдістемелері, оларды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдер, сондай-ақ балаларға арналған дозалар;
ТМҚП фельдшері ТМҚП дәрігеріне ТМҚП бригадасының жұмысын ұйымдастырады, сондай-ақ ТМҚП бригадасы қызметкерлерінің еңбек тәртібін бақылауды қамтамасыз етеді, оның ішінде жұмыс орнында шақырудан бос уақытта ұйқы құқығымен және ТМҚП аумағынан кету құқығынсыз болу;
ТМҚП бригадасының кезекшілігін қабылдау-беруді жүзеге асырады, кезекшілікті қабылдау-тапсырудың уақтылығы мен толықтығын жеке бақылайды.
Кезекшілікті тапсыру кезінде ТМҚП кезекші персоналының кезекшілік барысында қызметтік міндеттерін орындауын бағалайды;
ТМҚП фельдшері күн сайын қызметкерлердің жай-күйін, медициналық төсемдерді, аппаратураларды, Көлік құралдарын, ТМҚП байланыс құралдарын, арнайы автокөлікті қоса алғанда, ТМҚП-дағы бригаданың жабдығын, санитариялық-шаруашылық, арнайы мүлікті және құтқару жабдығын тексеруге міндетті, ТМҚП дәрігеріне шығуға әзірлігін баяндайды;
жұмыс процесінде жұмсалған дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды уақтылы толықтыруға тиіс;
медициналық жинақтамалардың мүлкін уақтылы алады, есепке алады, сақталуын және жаңартылуын қамтамасыз етеді;
мүкәммалдық мүлікті, аппаратураны және медициналық жабдықты түгендеуге, оның сапалық және техникалық жай-күйін тексеруге қатысады, оларды есептен шығаруға немесе жөндеуге тапсыруға актілер мен өтінімдер жасайды;
арнайы автокөлік салонының санитарлық жағдайын бақылайды, құтқарушы жүргізушімен және құтқарушымен бірге автокөліктерді тазалайды;
ТМҚП фельдшері жедел медициналық көмек көрсету кезінде дәрігерге көмек көрсетеді, дәрігерге дейінгі көмек көлемінде жедел медициналық көмек көрсетуді жүзеге асырады;
Төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) кезінде зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсетуді, сондай-ақ емдеу-эвакуациялау іс-шараларын ұйымдастыруды жүзеге асырады. Бригаданың жол-көлік оқиғасына шығуға жоғары дайындық іс-шараларын орындауын, олардың орындалуын тексеруді және медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
Төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) орнында да, сондай-ақ радиостанцияны (рация) пайдалана отырып емдеу мекемелеріне тасымалдау кезінде де зардап шеккендерге және науқастарға медициналық көмек көрсету жөніндегі қағидалар мен стандарттарға сәйкес шұғыл медициналық көмек көрсетеді);
қойылған диагнозды, науқасты жүргізу жоспары мен тактикасын, емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді негіздейді, бір мезгілде қарқынды терапия жүргізе отырып, тасымалдауды қамтамасыз етеді;
науқасты (зардап шегушіні) қарап-тексеруді жүргізеді және қарап-тексерудің объективті әдістерін қолданады, оның жай-күйінің ауырлығын бағалайды, зерттеудің қолжетімді әдістерін қолдану қажеттілігін айқындайды;
дәрілік препараттарды сақтауды, есепке алуды және есептен шығаруды қамтамасыз етеді.
ТМҚП қызметін сипаттайтын бекітілген есептік-есептік құжаттаманы жүргізеді;
филиал басшылығына кезекші диспетчер арқылы емдеу-эвакуациялау іс-шараларының барысы, туындаған проблемалар, сондай-ақ санитариялық көлікке, басқа да күштер мен құралдарға қажеттілік туралы баяндайды;
жол жүру барысында санитариялық автомашина авария немесе ақау болған жағдайда науқасты немесе зардап шегушіні медициналық алып жүру кезінде филиалдың диспетчерлік қызметіне дереу хабарлайды;
Төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) қатері, туындауы немесе салдарларын жою туралы ақпарат алған кезде төтенше жағдай, медициналық-санитариялық жағдай, төтенше жағдай салдарларын жоюға тартылған күштер туралы ақпаратты нақтылайды;
ТМҚП бригадасын хабардар етеді және жинайды, Төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) туындаған жерге шығуды ұйымдастырады, ТМҚП бригадасын Төтенше жағдай (жол-көлік оқиғасы) аймағына жібереді, олармен байланыс жасайды, жағдайды нақтылайды және Орталыққа немесе филиалдың кезекші диспетчеріне баяндайды;
ақпаратты жоғары тұрған басшылыққа уақтылы жеткізеді, төтенше жағдай туралы ақпаратты берудің бекітілген қағидалары, жоспарлары мен схемалары бойынша мүдделі шұғыл қызметтерге береді;
шақыру кезінде бригадаға жедел басшылықты жүзеге асырады.
құралымдар жұмысының жеделдігін, келу уақытын, шақыруды орындау уақытын бақылайды.;
келіп түскен ақпаратты жинауды, тіркеуді, тиісті есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізуді және уақтылы ұсынуды жүзеге асырады;
Орталық басшылығының және басқа да басқару органдарының келіп түскен ақпараты мен өкімдерін журналдарда алады және тіркейді;

взаимодействует в своей работе со службой спасения 112, дежурными службами 102, 103, ближайшими медицинскими организациями и территориальными подразделениям уполномоченных органов по схеме оповещения при дорожно-транспортном происшествии;
поддерживает связь с оперативными и дежурно-диспетчерскими службами Министерства, дежурным персоналом организаций здравоохранения региона и с дежурно-диспетчерскими службами других заинтересованных министерств и ведомств, передает информацию о дорожно-транспортном происшествии и мероприятиях по их ликвидации;
связывается по указанию врача ТМСП с экстренными службами, Центра и Филиала по месту дислокации ТМСП, дежурным персоналом организаций здравоохранения для получения дополнительной информации о дорожно-транспортном происшествии, необходимой помощи и доклада руководству Центра;
соблюдает порядок по безопасности и охране труда при работе с медицинской аппаратурой и кислородными баллонами;
соблюдает медицинскую этику, психологию профессионального общения, основы трудового законодательства и правила внутреннего трудового распорядка.
41. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
42. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста.
Параграф 6. Медицинская сестра группы реанимации и анестезиологии Филиала
43. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера с использованием радиостанции (рация);
осуществляет оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
выполняет лечебные и диагностические назначения врача, проведение профилактических и санитарно-противоэпидемических мероприятий среди пострадавшего населения (по необходимости);
при работе в режиме чрезвычайной ситуации обеспечивает готовность группы к оказанию помощи пострадавшим и дальнейшей эвакуации;
соблюдает правила и нормы санитарно-эпидемиологического режима, правила асептики и антисептики;
ведет учет прихода и расхода медикаментов и перевязочных материалов, инструментов;
контролирует исправность и сохранность медицинской аппаратуры и оборудования, а также подготовка к своевременному их списанию;
готовит наркозную, дыхательную аппаратуру и другое специальное оборудование и следит за его исправностью;
готовит необходимые медикаментозные средства и средства для наркоза, ведет их учет, а также расходование во время проведения наркоза;
осуществляет контроль над состоянием больного во время оперативных вмешательств;
проводит обработку наркозно-дыхательной и контрольно-диагностической аппаратуры после эксплуатации;
осуществляет получение, учет, хранение, правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отделения;
ведет утвержденную учетную и отчетную документацию.

жол-көлік оқиғасы кезінде хабарлау схемасымен өз жұмысында 112 құтқару қызметімен, 102, 103 кезекші қызметтермен, жақын маңдағы медициналық ұйымдарымен, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасайды;
Министрлік жедел және кезекші-диспетчерлік қызметтерімен, өңірдің денсаулық сақтау ұйымдарының кезекші персоналымен және басқа да мүдделі министрліктер мен ведомстволардың кезекші-диспетчерлік қызметтерімен байланыс жасайды, жол-көлік оқиғасы және оларды жою жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат береді;
ТМҚП дәрігерінің нұсқауы бойынша жол-көлік оқиғасы туралы қосымша ақпарат, қажетті көмек алу және Орталық басшылығына баяндау үшін шұғыл қызметтермен, Орталық және ТМҚП орналасқан жердегі филиалмен, Денсаулық сақтау ұйымдарының кезекші персоналымен байланысады;
медициналық аппаратурамен және оттегі баллондарымен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті сақтайды;
медициналық этиканы, кәсіби қарым-қатынас психологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін және ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын сақтайды.
41. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
42. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, маман сертификаты.
6-параграф. Филиалдың реанимация және анестезиология тобының мейірбикесі
43. Лауазымдық міндеттері:
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, төтенше жағдайдың медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысу);
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмек көрсетуді жүзеге асыру;
дәрігердің емдік және диагностикалық тағайындауларын орындау, зардап шеккен халық арасында профилактикалық және санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу (қажеттілігіне қарай);
төтенше жағдай режиміндегі жұмыс кезінде топтың зардап шеккендерге көмек көрсетуге және одан әрі эвакуациялауға дайындығын қамтамасыз ету;
санитарлық-эпидемиологиялық режим ережелері мен нормаларын, асептика және антисептика ережелерін сақтау;
дәрі-дәрмектер мен таңу материалдарының, құрал-саймандардың кірісі мен шығысының есебін жүргізу;
медициналық аппаратуралар мен жабдықтардың жарамдылығын және сақталуын бақылау, сондай-ақ оларды уақтылы есептен шығаруға дайындау;
наркозды, тыныс алу аппаратурасын және басқа да арнайы жабдықты дайындау және оның жарамдылығын бақылау;
қажетті дәрі-дәрмек құралдарын және наркозға арналған құралдарды дайындау, олардың есебін жүргізу, сондай-ақ наркоз жүргізу кезінде жұмсау;
хирургиялық араласу кезінде науқастың жағдайын бақылауды жүзеге асыру;
пайдаланғаннан кейін наркозды-тыныс алу және бақылау-диагностикалық аппаратураны өңдеуді жүргізу;
бөлімшенің медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды жүзеге асыру;
бекітілген есептік және есептік құжаттаманы жүргізу.

44. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
45. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование, стаж работы по специальности не менее 1 года, сертификат специалиста по соответствующей специальности (анестезиология и реаниматология).
Параграф 7. Медицинская сестра госпитального отделения Филиала
46. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС;
осуществляет оказание экстренной медицинской помощи поступившим в отделение пострадавшим при ЧС, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах с использованием радиостанции (рация);
выполняет лечебные и диагностические назначения врача, проводит профилактические и санитарно-противоэпидемические мероприятия в отделении;
выполняет врачебные назначения;
при работе в режиме ЧС обеспечивает готовность отделения к оказанию помощи пострадавшим и дальнейшей эвакуации;
соблюдает правила и нормы санитарно-эпидемиологического режима, правила асептики и антисептики;
ведет учет прихода и расхода медикаментов и перевязочных материалов, инструментов;
контролирует исправность и сохранность медицинской аппаратуры и оборудования, а также своевременно готовит документы на их списание;
контролирует работу младшего медицинского персонала;
ведет утвержденную учетную и отчетную документацию;
осуществляет получение, учет, хранение, правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отделения.
47. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
48. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста.

44. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
45. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі, мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі, тиісті мамандық (анестезиология және реаниматология) бойынша маман сертификаты.
7-параграф. Филиалдың госпитальдық бөлімшесінің мейірбикесі
46. Лауазымдық міндеттері:
Төтенше жағдай медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысу;
радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, бөлімшеге келіп түскен төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмек көрсетуді жүзеге асыру);
дәрігердің емдік және диагностикалық тағайындауларын орындау, бөлімшеде профилактикалық және санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу;
дәрігерлік тағайындауларды орындайды;
төтенше жағдай режиміндегі жұмыс кезінде бөлімшенің зардап шеккендерге көмек көрсетуге және одан әрі эвакуациялауға дайындығын қамтамасыз ету;
санитарлық-эпидемиологиялық режим ережелері мен нормаларын, асептика және антисептика ережелерін сақтау;
дәрі-дәрмектер мен таңу материалдарының, құрал-саймандардың кірісі мен шығысының есебін жүргізу;
медициналық аппаратуралар мен жабдықтардың жарамдылығы мен сақталуын бақылау, сондай-ақ оларды есептен шығаруға құжаттарды уақтылы дайындау;
кіші медициналық қызметкерлердің жұмысын бақылау;
бекітілген есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу;
бөлімшенің медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды жүзеге асырады.
47. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері:
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
48. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, маман сертификаты.

Параграф 8. Медицинская сестра - лаборант госпитального отделения Филиала
49. Должностные обязанности:
выполняет лабораторные исследования;
подготавливает к работе рабочее место, аппаратуру, реактивы, химическую посуду, питательные среды, краски и дезинфицирующие растворы;
проводит стерилизацию лабораторного инструментария, посуды и материала, обеззараживает отработанный материал;
следит за условиями эксплуатации термостатов и стерилизационной аппаратуры;
проводит забор капиллярной крови других биоматериалов;
проводит химические, макро- и микроскопические исследования биологического материала (крови, мочи, отделяемого), гельминтоовоскопические исследования;
соблюдает порядок по безопасности и охране труда и производственной санитарии, требованиям санитарно-эпидемиологического режима;
ведет необходимую учетно-отчетную документацию;
предоставляет администрации заявку на приобретение реактивов, расходных материалов, необходимых для качественной работы;
организует рациональное и эффективное использование лабораторной техники и реактивов;
контролирует учет материальных ценностей, расход и списание лабораторных инструментов;
отвечает за санитарное состояние лаборатории и выполнение санитарно-эпидемиологического режима при работе с кровью и другими биологическими материалами;
проводит систематический анализ показателей деятельности лаборатории, готовит и представляет в установленные сроки отчеты о работе, разрабатывает на их основе мероприятия по совершенствованию деятельности лабораторией;
осуществляет получение, учет, хранение, правильное использование лабораторных инструментов, изделий и аппаратур.
50. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
51. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста по специальности (лабораторная диагностика).
Параграф 9. Медицинская сестра операционно-перевязочного отделения Филиала
52. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС;
осуществляет выезды на ЧС с использованием радиостанции (рация), с целью оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим;
осуществляет оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуации, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах;
выполняет лечебные и диагностические назначения врача, проводит профилактические и санитарно-противоэпидемические мероприятия среди пострадавшего населения (при необходимости);
при работе в режиме чрезвычайной ситуации обеспечивает готовность отделения к оказанию помощи пострадавшим и подготовка дальнейшей эвакуации;
соблюдает правила и нормы санитарно-эпидемиологического режима, правила асептики и антисептики;
ведет учет прихода и расхода медикаментов и перевязочных материалов, инструментов;
контролирует исправность и сохранность медицинской аппаратуры и оборудования, а также подготовку оборудования и своевременное их списание;
контролирует работу младшего медицинского персонала;
осуществляет подготовку пострадавшего к операции: создает необходимую хирургическую позицию на операционном столе, обработку операционного поля, обеспечивает изоляцию операционного поля;
участвует в хирургических операциях;
обеспечивает строгое соблюдение санитарно-гигиенических норм и противоэпидемического режима в отделении;
выполняет ранний послеоперационный уход за пострадавшим, профилактику послеоперационных осложнений;
ведет количественный учет используемого инструментария, шовного и перевязочного материала, белья, лекарственных средств и аппаратуры;
проводит первичную дезинфекционную обработку используемого инструментария, материалов и аппаратуры;
осуществляет получение, учет, хранение, правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отделения;
ведет утвержденную учетную и отчетную документацию.

8-параграф. Филиалдың госпитальдық бөлімшесінің мейірбике -зертханашысы
49. Лауазымдық міндеттері:
зертханалық зерттеулерді орындайды;
жұмыс орнын, аппаратураны, реактивтерді, химиялық ыдыстарды, қоректік орталарды, бояулар мен дезинфекциялық ерітінділерді жұмысқа дайындайды;
зертханалық құрал-саймандарды, ыдыстар мен материалдарды стерильдеуді жүргізеді, пайдаланылған материалдарды зарарсыздандырады;
термостаттар мен стерильдеу аппаратурасын пайдалану жағдайларын бақылайды;
жұмыс орнында капиллярлық қан алуды, басқа биоматериалдарды алуды жүзеге асыра алады;
біліктілік сипаттамаларына сәйкес биологиялық материалға (қан, зәр, бөлінетін) химиялық, макро - және микроскопиялық зерттеулерді гельминтоовоскопиялық зерттеулерді дербес жүргізеді;
санэпидрежим талаптарына сәйкес қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін сақтайды;
қажетті есептік-есептік құжаттаманы жүргізеді;
әкімшілікке сапалы жұмыс істеу үшін қажетті реактивтерді, шығыс материалдарын сатып алуға өтінім береді;
зертханалық техника мен реактивтерді ұтымды және тиімді пайдалануды ұйымдастырады;
материалдық құндылықтардың есебін, зертханалық құралдардың шығысын және есептен шығарылуын бақылайды;
қанмен және басқа да биологиялық материалдармен жұмыс істеу кезінде зертхананың санитариялық жай-күйіне және санэпидрежимнің орындалуына жауап береді;
зертхана қызметінің көрсеткіштеріне жүйелі талдау жүргізеді, жұмыс туралы есептерді дайындайды және белгіленген мерзімде ұсынады, олардың негізінде зертхана қызметін жетілдіру бойынша іс - шараларды әзірлейді;
зертханалық құралдарды, бұйымдар мен аппаратураларды алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды жүзеге асырады.
50. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
51. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, мамандығы бойынша маман сертификаты (зертханалық диагностика).
9-параграф. Филиалдың операциялық-таңу бөлімшесінің мейірбикесі
52. Лауазымдық міндеттері:
Төтенше жағдай медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысу;
зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету мақсатында радиостанцияны (рация) пайдалана отырып, әртүрлі сипаттағы төтенше жағдайға шығуды жүзеге асыру;
төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмек көрсетуді жүзеге асыру;
дәрігердің емдік және диагностикалық тағайындауларын орындау, зардап шеккен халық арасында профилактикалық және санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу (қажет болған жағдайда);
төтенше жағдай режиміндегі жұмыс кезінде бөлімшенің зардап шеккендерге көмек көрсетуге дайындығын және одан әрі эвакуациялауға дайындығын қамтамасыз ету;
санитарлық-эпидемиологиялық режим ережелері мен нормаларын, асептика және антисептика ережелерін сақтау;
дәрі-дәрмектер мен таңу материалдарының, құрал-саймандардың кірісі мен шығысының есебін жүргізу;
медициналық аппаратуралар мен жабдықтардың жарамдылығы мен сақталуын, сондай-ақ жабдықтарды уақтылы есептен шығаруға дайындауды бақылау;
кіші медициналық қызметкерлердің жұмысын бақылау;
зардап шегушіні операцияға дайындауды жүзеге асырады: операциялық үстелде қажетті хирургиялық позицияны құру, операциялық алаңды өңдеу, операциялық алаңды оқшаулауды қамтамасыз ету; хирургиялық операцияларға қатысу;
бөлімшеде санитарлық-гигиеналық нормаларды және эпидемияға қарсы режимді қатаң сақтауды қамтамасыз ету;
зардап шеккендерге операциядан кейінгі ерте күтім жасау, операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу;
пайдаланылатын құрал-саймандардың, тігіс және таңу материалының, киім-кешектің, дәрілік заттар мен аппаратураның сандық есебін жүргізу;
пайдаланылатын құрал-саймандарға, материалдар мен аппаратураларға бастапқы дезинфекциялық өңдеу жүргізу;
бөлімшенің медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды жүзеге асыру;
бекітілген есептік және есептік құжаттаманы жүргізу.

53. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
54. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста.
Параграф 10. Медицинская сестра приемно-эвакуационного отделения Филиала
55. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуации;
осуществляет оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, в том числе сотрудникам, участвующим в аварийно-спасательных и других неотложных работах с использованием радиостанции (рация);
выполняет назначения врача;
осуществляет диагностику лечения неотложных состояний взрослых и детей;
при работе в режиме чрезвычайной ситуации обеспечивает готовность отделения к оказанию помощи пострадавшим и дальнейшей эвакуации;
соблюдает правила и нормы санитарно-эпидемиологического режима, правила асептики и антисептики;
ведет учет прихода и расхода медикаментов и перевязочных материалов, инструментов;
контролирует исправность и сохранность медицинской аппаратуры и оборудования, а также проводит своевременное их списание;
контролирует работу младшего медицинского персонала;
ведет утвержденную учетную и отчетную документацию;
осуществляет получение, учет, хранение, правильное использование и списание медицинских и материально-технических средств отделения.
56. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основы трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие отношения в области здравоохранения и предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
57. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование без предъявления требований к стажу работы, сертификат специалиста.
Глава 3. Квалификационные характеристики работников
Параграф 1. Спасатель - санитар трассового медико-спасательного пункта Филиала
58. Должностные обязанности:
проверяет техническое состояние и готовность спасательного оборудования к работе;
устраняет неисправности средств связи, аварийно-спасательного оборудования и не укомплектованности;
обеспечивает вместе с дежурным фельдшером переноску, погрузку и разгрузку больных и пострадавших при их транспортировке;
оказывает помощь под руководством дежурного врача ТМСП и фельдшера ТМСП при иммобилизации конечностей пострадавших и наложении жгутов и повязок, переносит и подключает медицинскую аппаратуру и оборудование;
соблюдает порядок по безопасности и охране труда при эксплуатации спасательного оборудования, а также противопожарную безопасность, работает в индивидуальных средствах защиты (очки, перчатки, каска);
участвует при погрузке имущества, в креплении и наблюдении за сохранностью медицинского оборудования и спасательного оборудования во время перевозок, выгрузку груза;
проводит влажную уборку кузова и салона специального автотранспорта, поддерживает в нем чистоту и порядок;
соблюдает правила работы с аварийно-спасательным оборудованием и средствами связи автомобиля (рация, спутниковый телефон);
соблюдает правила проведения аварийно-спасательных работ при дорожно-транспортных происшествиях;
соблюдает мероприятия первой помощи и оказывает первую помощь при острых неотложных состояниях.

53. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
54. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, маман сертификаты.
10-параграф. Филиалдың қабылдау-эвакуациялау бөлімшесінің мейірбикесі
55. Лауазымдық міндеттері:
Төтенше жағдайды медициналық-санитариялық салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізуге қатысу;
радиостанцияны пайдалана отырып, төтенше жағдай кезінде зардап шеккендерге, оның ішінде авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге шұғыл медициналық көмек көрсетуді жүзеге асыру);
дәрігердің тағайындауын орындау;
ересектер мен балалардың шұғыл жағдайларын диагностикалауды іске асырады;
төтенше жағдай режиміндегі жұмыс кезінде бөлімшенің зардап шеккендерге көмек көрсетуге және одан әрі эвакуациялауға дайындығын қамтамасыз ету;
санитарлық-эпидемиологиялық режим ережелері мен нормаларын, асептика және антисептика ережелерін сақтау;
дәрі-дәрмектер мен таңу материалдарының, құрал-саймандардың кірісі мен шығысының есебін жүргізу;
медициналық аппаратуралар мен жабдықтардың жарамдылығы мен сақталуын бақылау, сондай-ақ оларды уақтылы есептен шығаруды жүргізу;
кіші медициналық қызметкерлердің жұмысын бақылау;
бекітілген есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу;
бөлімшенің медициналық және материалдық-техникалық құралдарын алуды, есепке алуды, сақтауды, дұрыс пайдалануды және есептен шығаруды жүзеге асырады.
56. Ол:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
еңбек заңнамасының негіздері;
Денсаулық сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді білуі тиіс.
57. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды, маман сертификаты.
3 тарау. Қызметкерлердің біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Филиалдың трассалық медициналық-құтқару пунктінің құтқарушы-санитары
58. Лауазымдық міндеттері:
құтқару жабдығының техникалық жай-күйін және жұмысқа дайындығын тексереді;
байланыс құралдарының, авариялық-құтқару жабдықтарының ақауларын және жинақталмауын жояды;
кезекші фельдшермен бірге науқастар мен зардап шеккендерді тасымалдау кезінде оларды тасуды, тиеуді және түсіруді қамтамасыз етеді;
ТМҚП кезекші дәрігерінің және ТМҚП фельдшерінің басшылығымен зардап шеккендердің аяқ-қолдарын иммобилизациялау және жгуттар мен таңғыштар салу кезінде көмек көрсетеді, медициналық аппаратура мен жабдықты ауыстырады және қосады;
құтқару жабдықтарын пайдалану кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, сондай-ақ өртке қарсы қауіпсіздікті сақтайды, жеке қорғаныс құралдарында (көзілдірік, қолғап, каска)жұмыс істейді;
мүлікті тиеуге, тасымалдау, жүкті түсіру кезінде медициналық жабдықтар мен құтқару жабдықтарын бекітуге және олардың сақталуын бақылауға қатысады;
арнайы автокөліктің шанағы мен салонына ылғалды жинау жүргізеді, онда тазалық пен тәртіпті сақтайды;
авариялық-құтқару жабдықтарымен және автомобильдің байланыс құралдарымен (рация, спутниктік телефон) жұмыс істеу қағидаларын сақтайды;
жол-көлік оқиғалары кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу қағидаларын сақтайды;
жедел шұғыл жағдайларда алғашқы көмек шараларын сақтайды және алғашқы көмек көрсетеді.

59. Должен знать:
основы Конституции Республики Казахстан, кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", закона Республики Казахстан "О гражданской защите", трудового законодательства;
правовые акты, регулирующие производственную деятельность.
60. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование, обучение на производстве и стажировка в составе бригады, навыки работы с аварийно-спасательным оборудованием.
Параграф 2. Спасатель-санитар (водитель) трассового медико-спасательного пункта Филиала
61. Должностные обязанности:
обеспечивает с дежурным фельдшером (медсестрой) переноску, погрузку и разгрузку больных и пострадавших при их транспортировке, оказывает помощь под руководством дежурного врача ТМСП и фельдшера ТМСП при иммобилизации конечностей пострадавших и наложении жгутов и повязок, переносит и подключает медицинскую аппаратуру и оборудование;
проверяет техническое состояние и готовность специального автотранспорта и спасательного оборудования к работе, поддерживает техническую готовность машины и оборудования к выезду;
устраняет неисправности специального автотранспорта, средств связи, аварийно-спасательного оборудования и не укомплектованности, своевременно докладывает дежурному врачу;
соблюдает правила дорожного движения, порядок по безопасности и охране труда при эксплуатации автомобиля и спасательного оборудования, а также противопожарную безопасность, работает в индивидуальных средствах защиты (очки, перчатки, каска);
обеспечивает немедленный выезд бригады ТМСП на вызов и движение машины по кратчайшему маршруту;
обеспечивает экономное расходование горюче - смазочными материалами сохранность и комплектность автомашины, средств связи, спасательного оборудования;
обеспечивает корректное профессиональное вождение автомобиля, максимально обеспечивающее сохранность жизни и здоровья пассажиров и технически исправное состояние самого автомобиля;
проводит влажную уборку кузова и салона прикрепленного санитарного автотранспорта, поддерживает в нем чистоту и порядок;
участвует при погрузке имущества, в креплении и наблюдении за сохранностью медицинского оборудования и спасательного оборудования во время перевозок, выгрузку груза;
содержит в исправном состоянии спасательное оборудование, приборы специальной сигнализации (сирена, проблесковый фонарь), фонарь – прожектор переносной, аварийное освещение салона, шанцевый инструмент, выполняет мелкий ремонт оснащения (замки, ручки, ремни, лямки, носилки);
соблюдает правила работы с аварийно-спасательным оборудованием и средствами связи автомобиля (рация, спутниковый телефон);
соблюдает правила проведения аварийно-спасательных работ при дорожно-транспортных происшествиях;
соблюдает правила первой помощи и оказывает первую помощь при острых неотложных состояниях;

59. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасы Конституциясының, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, еңбек заңнамасының негіздері;
өндірістік қызметті реттейтін құқықтық актілер.
60. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білім, жұмыс стажына талап қойылмайды немесе жалпы орта білім, өндірісте оқыту және бригада құрамында тағылымдама, авариялық-құтқару жабдығымен жұмыс істеу дағдылары.
2-параграф. Филиалдың трассалық медициналық-құтқару пунктінің құтқарушы-санитары (жүргізуші)
61. Лауазымдық міндеттері:
кезекші фельдшермен (медбикемен) бірлесіп науқастарды және зардап шеккендерді тасымалдау кезінде тасымалдауды, тиеуді және түсіруді қамтамасыз етеді, ТМҚП кезекші дәрігерінің және ТМҚП фельдшерінің басшылығымен зардап шеккендердің аяқ-қолдарын иммобилизациялау және жгуттар мен таңғыштар салу кезінде көмек көрсетеді, медициналық аппаратура мен жабдықты ауыстырады және қосады;
арнайы автокөліктің және құтқару жабдығының техникалық жай-күйін және жұмысқа дайындығын тексереді, машиналар мен жабдықтардың шығуға техникалық дайындығын қолдайды;
арнайы автокөліктің, байланыс құралдарының, авариялық-құтқару жабдығының ақауларын және жинақталмағанын жояды, кезекші дәрігерге уақтылы баяндайды;
жол қозғалысы ережелерін, автомобильді және құтқару жабдықтарын пайдалану кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібін, сондай-ақ өртке қарсы қауіпсіздікті сақтайды, жеке қорғаныс құралдарында (көзілдірік, қолғап, каска)жұмыс істейді;
ТМҚП бригадасының шақыртуға дереу шығуын және машинаның қысқа маршрут бойынша қозғалысын қамтамасыз етеді;
автомашинаның, байланыс құралдарының, құтқару жабдықтарының сақталуы мен жинақталуын жанар - жағармай материалдарымен үнемді жұмсауды қамтамасыз етеді;
жолаушылардың өмірі мен денсаулығының сақталуын және автомобильдің өзінің техникалық жарамды күйін барынша қамтамасыз ететін автомобильді дұрыс кәсіби жүргізуді қамтамасыз етеді;
бекітілген санитарлық автокөліктің шанағы мен салонына ылғалды жинау жүргізеді, онда тазалық пен тәртіпті сақтайды;
мүлікті тиеуге, тасымалдау, жүкті түсіру кезінде медициналық жабдықтар мен құтқару жабдықтарын бекітуге және олардың сақталуын бақылауға қатысады;
құтқару жабдығын, арнайы сигнал беру аспаптарын (сирена, жарқылдауық фонарь), тасымалды фонарь – прожекторды, салонды авариялық жарықтандыруды, шанц аспабын ақаусыз күйде ұстайды, жарақтандыруға шағын жөндеу (құлыптар, тұтқалар, белдіктер, баулар, зембілдер)орындайды;
авариялық-құтқару жабдықтарымен және автомобильдің байланыс құралдарымен (рация, спутниктік телефон)жұмыс істеу қағидаларын сақтайды;
жол-көлік оқиғалары кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу қағидаларын сақтайды;
жедел шұғыл жағдайларда алғашқы көмек көрсету ережелерін сақтайды және алғашқы көмек көрсетеді;