О внесении дополнений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 октября 2016 года № 215 "Об утверждении Правил регулирования предельного уровня цен на субсидируемые универсальные услуги связи, оказываемые в сельских населенных пунктах"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 октября 2021 года № 343/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2021 года № 24744
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 октября 2016 года № 215 "Об утверждении Правил регулирования предельного уровня цен на субсидируемые универсальные услуги связи, оказываемые в сельских населенных пунктах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14530) следующие дополнения:
Правила регулирования предельного уровня цен на субсидируемые универсальные услуги связи, оказываемые в сельских населенных пунктах, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктами 8-1, 8-2 следующего содержания:
"8-1. При осуществлении расчета себестоимости универсальных услуг связи уполномоченным органом учитываются следующие затраты:
1) материальные расходы, связанные с оказанием универсальных услуг;
2) расходы на оплату труда, в том числе производственного персонала;
3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет;
4) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
5) расходы на ремонтные работы, не приводящие к увеличению стоимости основных средств;
6) расходы по содержанию зданий и коммунальные расходы;
7) расходы на сопровождение информационных систем, сервисное обслуживание по договорам со сторонними организациями;
8) работы, услуги производственного характера от сторонних организаций, относящиеся к оказанию универсальных услуг связи.
8–2. При осуществлении расчета себестоимости универсальных услуг связи уполномоченным органом не учитываются следующие затраты:
1) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ (при наличии);
2) безнадежные долги;
3) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки;
4) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;

"Ауылдық елді мекендерде көрсетілетін, субсидияланатын байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтеріне бағалардың шекті деңгейін реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 қазандағы № 215 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 5 қазандағы № 343/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 қазанда № 24744 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауылдық елді мекендерде көрсетілетін, субсидияланатын байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтеріне бағалардың шекті деңгейін реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 қазандағы № 215 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 14530 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауылдық елді мекендерде көрсетілетін, субсидияланатын байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтеріне бағалардың шекті деңгейін реттеу қағидалары:
мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтерінің өзіндік құнын есептеуді жүзеге асыру кезінде уәкілетті орган мынадай шығындарды есепке алады:
1) әмбебап қызметтерді көрсетуге байланысты материалдық шығыстар;
2) еңбекақы төлеуге, оның ішінде өндірістік персоналға арналған шығыстар;
3) міндетті сақтандыру түрлеріне арналған шығыстар, салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
4) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
5) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу жұмыстарына арналған шығыстар;
6) ғимараттарды күтіп ұстау бойынша шығыстар және коммуналдық шығыстар;
7) ақпараттық жүйелерді сүйемелдеуге, бөгде ұйымдармен жасалған шарттар бойынша сервистік қызмет көрсетуге арналған шығыстар;
8) байланыстың әмбебап қызметтерін көрсетуге қатысы бар бөгде ұйымдардың өндірістік сипаттағы жұмыстары, көрсетілетін қызметтері.
8-2. Уәкілетті орган байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтерінің өзіндік құнын есептеуді жүзеге асыру кезінде мынадай шығындарды ескермейді:
1) ластаушы заттардың нормативтен тыс шығарындылары (тастандылары) үшін (болған жағдайда) төлемдер;
2) үмітсіз борыштар;
3) шаруашылық шарттарды бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері, сот шығындары;
4) табысты жасырғаны (төмендеткені) үшін айыппұлдар мен өсімақылар;

5) убытки от хищений;
6) на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений;
7) на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
8) на погашение ссуд, включая беспроцентные, полученные работниками организации на улучшение жилищных условий;
9) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий;
10) на оказание спонсорской помощи;
11) на потери от брака;
12) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала операторов связи, за исключением вахтовой организации производства;
13) на приобретение подарков к юбилейным датам или выдаваемые в виде поощрения работникам;
14) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и непроизводительные расходы;
15) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций;
16) на членские взносы в общественные организации и ассоциации;
17) на оплату путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств оператора связи, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профессиональных заболеваний;
18) на премирование и стимулирования административного персонала по итогам работы за год;
19) страховые платежи (взносы, уплачиваемые оператором связи по договорам личного и имущественного страхования, заключенных оператором связи в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
20) на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
21) льготы работникам операторов связи;
22) на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
23) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором;
24) на услуги консалтинговых компаний.".
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

5) ұрлаудан болған залалдар;
6) денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар ұйымдарын, оқу орындарын күтіп ұстауға арналған;
7) сауықтыру лагерлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын күтіп ұстауға арналған;
8) ұйым қызметкерлері тұрғын үй жағдайын жақсартуға алған пайызсызды қоса алғанда, ссудаларды өтеуге;
9) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуге арналған;
10) демеушілік көмек көрсетуге арналған;
11) ақаудан болған ысыраптарға арналған;
12) өндірістің вахталық ұйымдастырылуын қоспағанда, байланыс операторларының персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын үйлер мен құрылыстарды, жатақханалардағы және қонақ үйлердегі орындарды сатып алуға, жалға алуға және күтіп ұстауға арналған;
13) мерейтойлар күніне немесе қызметкерлерге ынталандыру түрінде берілетін сыйлықтар сатып алуға арналған;
14) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауарлық-материалдық құндылықтардың, қоймадағы қорлардың бұзылуына және жетіспеушілігіне және өндірілмейтін шығыстарға арналған;
15) оқыту курстарын, семинарлар, тренингтер, дәрістер, көрмелер, пікірталастар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге және ұйымдастыруға арналған;
16) қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға мүшелік жарналарға арналған;
17) кәсіптік ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, байланыс операторының қаражаты есебінен қызметкерлердің және олардың балаларының емделуіне, демалуына, экскурсияларына арналған жолдамаларға ақы төлеуге арналған;
18) жылдың жұмыс қорытындылары бойынша әкімшілік персоналға сыйлықақы беруге және оларды ынталандыруға арналған;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда, сақтандыру төлемдері (байланыс операторы өз қызметкерлерінің пайдасына жасаған жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша байланыс операторы төлейтін жарналар);
20) қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс), оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге ақы төлеуге, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты пайдаланатын жерге бару және қайту жолына ақы төлеуге арналған;
21) байланыс операторларының қызметкерлеріне жеңілдіктер;
22) мектепке дейінгі мекемелердегі, шипажайлардағы және сауықтыру лагерлеріндегі балалардың тамақтану құнын өтеуге арналған;
23) ұжымдық шартта айқындалған мақсаттарға кәсіптік одақтарға аударымдар;
24) консалтингтік компаниялардың қызметтеріне арналған шығыстар.".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі