Об утверждении стандартов аккредитации медицинских организаций
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 ноября 2021 года № ҚР ДСМ - 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2021 года № 25057.
В соответствии с пунктом 5 статьи 25 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарты аккредитации медицинских организаций, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
М. Шоранов
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2021 года
№ ҚР ДСМ - 111
Стандарты аккредитации медицинских организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие стандарты аккредитации медицинских организаций (далее – Стандарт) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 25 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливают требования для аккредитации медицинских организаций.
2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) амбулаторные условия – условия, не предусматривающие круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в том числе в приемных отделениях круглосуточных стационаров;
2) сестринский уход – комплекс медицинских услуг, оказываемых медицинскими сестрами и медицинскими сестрами расширенной практики лицам всех возрастов, групп и сообществ, больным или здоровым, включающий в себя пропаганду здоровья, профилактику болезней и уход за больными, инвалидами и умирающими людьми;

Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 5 қарашадағы № ҚР ДСМ - 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 қарашада № 25057 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 25-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
М. Шоранов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2021 жылғы 5 қарашадағы
№ ҚР ДСМ – 111 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 25-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық ұйымдарды аккредиттеуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) амбулаториялық жағдайлар – тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу көзделмейтін жағдайлар, оның ішінде тәулік бойы жұмыс істейтін стационарлардың қабылдау бөлімшелерінде, медициналық қызметтер көрсету кезінде көрсетіледі;
2) мейіргерлік күтім – денсаулықты насихаттауды, аурулардың профилактикасын және науқастардың, мүгедектер мен хал үстіндегі адамдардың күтімін қамтитын, барлық жастағы, топтар мен қоғамдастықтардың адамдарына, науқастарға немесе сау адамдарға мейіргерлер және кеңейтілген практиканың мейіргерлері көрсететін медициналық қызметтер кешені;

3) паллиативная медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на облегчение боли и тяжелых проявлений заболевания (состояния) неизлечимо больного пациента при отсутствии показаний к проведению радикального лечения;
4) стационарные условия – условия, предусматривающие круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающие круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения;
5) стационарозамещающие условия – условия, не требующие круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающие медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места.
Глава 2. Стандарты аккредитации медицинских организаций
3. Аккредитация медицинских организаций осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-299/2020 "Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21852).
4. Для прохождения аккредитации медицинские организации, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях, скорую медицинскую помощь, в том числе с привлечением медицинской авиации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови обеспечивают:
1) доступность и качество медицинской помощи;
2) оказание доврачебной, первичной медико-санитарной, специализированной либо скорой медицинской помощи населению;
3) организацию и проведение комплекса профилактических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости, инвалидности и смертности населения;
4) организацию и осуществление динамического наблюдения за лицами, страдающими хроническими заболеваниями;
5) совершенствование деятельности и внедрение новых технологий профилактики, диагностики, лечения и реабилитации;
6) преемственность с другими организациями здравоохранения и межведомственное взаимодействие;
7) диагностику и лечение наиболее распространенных заболеваний, а также травм, отравлений или других неотложных состояний;
8) обращение лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с Кодексом;
9) применение медицинских информационных систем при документации процедур ухода и лечения;
10) ведение документации в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях";

3) паллиативтік медициналық көмек – радикалды емдеу жүргізуге көрсетілімдері болмаған кезде жазылмайтын ауру пациенттің ауырсынуын және ауруының (жай-күйінің) ауыр көріністерін жеңілдетуге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
4) стационарлық жағдайлар – тәулік бойы медициналық байқау, емдеу, күтім, сондай-ақ тамақпен бірге төсек-орын беру көзделетін жағдайлар, оның ішінде емдеу басталғаннан кейін алғашқы тәуліктер ішінде тәулік бойы байқау көзделетін "бір күннің"терапиясы және хирургиясы жағдайларында медициналық қызметтер көрсету кезінде көрсетіледі;
5) стационарды алмастыратын жағдайлар – тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеу көзделетін жағдайларда медициналық қызметтер көрсету кезінде көрсетіледі.
2-тарау. Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттары
3. Медициналық ұйымдарды аккредиттеу "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-299/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21852 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Аккредиттеуден өту үшін амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек, медициналық авиацияны тарта отырып, жедел медициналық жәрдем көрсететін, қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйымдар:
1) медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын;
2) халыққа дәрігерге дейінгі, алғашқы медициналық-санитарлық, мамандандырылған немесе жедел медициналық көмек көрсетуді;
3) халықтың сырқаттанушылығын, мүгедектігін және өлімін төмендетуге бағытталған профилактикалық іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және өткізуді;
4) созылмалы аурулардан зардап шегетін адамдарды динамикалық байқауды ұйымдастыруды және жүзеге асыруды;
5) профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың жаңа технологияларының қызметін жетілдіру және енгізуді;
6) басқа денсаулық сақтау ұйымдарымен сабақтастық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды;
7) неғұрлым кең таралған ауруларды, сондай-ақ жарақаттарды, улануларды немесе басқа да кезек күттірмейтін жай-күйлерді диагностикалау мен емдеуді;
8) Кодекске сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысын;
9) күтім және емдеу рәсімдерін құжаттау кезінде медициналық ақпараттық жүйелерді қолдануды;
10) "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысына сәйкес құжаттаманы жүргізуді;

11) охрану семьи, материнства, отцовства и детства, в том числе планирование семьи (в случае оказания первичной медико-санитарной помощи);
12) профилактические мероприятия и выявление факторов риска (в случае оказания первичной медико-санитарной помощи);
13) скрининговые исследования на раннее выявление заболеваний (в случае оказания первичной медико-санитарной помощи);
14) повышение уровня осведомленности населения о широко распространенных патологических состояниях и формирование здорового образа жизни (в случае оказания первичной медико-санитарной помощи);
15) иммунизацию против основных инфекционных заболеваний (в случае оказания первичной медико-санитарной помощи);
16) гигиеническое обучение населения и разъяснительную работу по безопасному водоснабжению и рациональному питанию населения (в случае оказания первичной медико-санитарной помощи);
17) санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в очагах инфекционных заболеваний (в случае оказания первичной медико-санитарной помощи);
18) соблюдение требований приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ-140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови, ее компонентов, а также правил переливания крови, ее компонентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21478) (для организаций, осуществляющих деятельность в сфере службы крови).
5. Для прохождения аккредитации медицинские организации, оказывающие медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях обеспечивают:
1) доступность и качество медицинской помощи;
2) оказание специализированной, высокотехнологичной медицинской помощи населению;
3) организацию и проведение комплекса профилактических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости, инвалидности и смертности населения;
4) организацию и осуществление динамического наблюдения за лицами, страдающими хроническими заболеваниями;
5) совершенствование деятельности и внедрение новых технологий профилактики, диагностики, лечения и реабилитации;
6) преемственность с другими организациями здравоохранения и межведомственное взаимодействие;
7) диагностику и лечение наиболее распространенных заболеваний, а также травм, отравлений или других неотложных состояний;
8) обращение лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с Кодексом;
9) применение медицинских информационных систем при документации процедур ухода и лечения;

11) отбасын, ананы, әкені және баланы қорғауды, оның ішінде отбасын жоспарлауды (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетілген жағдайда);
12) профилактикалық іс-шаралар және тәуекел факторларын анықтауды (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетілген жағдайда);
13) ауруларды ерте анықтауға скринингтік зерттеулер жүргізуді (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетілген жағдайда);
14) кең таралған патологиялық жай-күйлер туралы халықтың хабардар болу деңгейін арттыру және саламатты өмір салтын қалыптастыруды (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетілген жағдайда);
15) негізгі инфекциалық ауруларға қарсы иммундауды(алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетілген жағдайда);
16) халықты гигиеналық оқыту және халықты қауіпсіз сумен қамтамасыз ету және ұтымды тамақтандыру бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізуді (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетілген жағдайда);
17) инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетілген жағдайда);
18) "Қанды, оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу номенклатураларын, қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ - 140/2020 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21478 болып тіркелген) талаптарын (қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін) қамтамасыз етеді.
5. Аккредиттеуден өту үшін стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдар:
1) медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын;
2) мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуді;
3) халықтың сырқаттанушылығын, мүгедектігін және өлімін төмендетуге бағытталған профилактикалық іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және өткізуді;
4) созылмалы аурулардан зардап шегетін адамдарды динамикалық байқауды ұйымдастыруды және жүзеге асыруды;
5) профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың жаңа технологияларының қызметін жетілдіру және енгізуді;
6) басқа денсаулық сақтау ұйымдарымен сабақтастық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды;
7) неғұрлым кең таралған ауруларды, сондай-ақ жарақаттарды, улануларды және басқа да кезек күттірмейтін жай-күйлерді диагностикалау мен емдеуді;
8) Кодекске сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысын;
9) күтім және емдеу рәсімдерін құжаттау кезінде медициналық ақпараттық жүйелерді қолдануды;

10) ведение документации в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях";
11) осмотр врача, консультации профильных специалистов по медицинским показаниям;
12) диагностические услуги, в том числе лабораторные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно протоколам диагностики и лечения;
13) лечение основного заболевания, послужившего причиной стационарозамещающей терапии, с использованием лекарственных средств и хирургических операций;
14) проведение гемодиализа и перитонеального диализа;
15) проведение химиотерапии и лучевой терапии (в случае оказания онкологической помощи);
16) медицинскую реабилитацию (в случае оказания медицинской реабилитации);
17) организацию стационара на дому при острых и хронических состояниях, которые не позволяют пациенту самостоятельно посетить поликлинику;
18) обеспечение пациентов кровью, ее компонентами в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ-140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови, ее компонентов, а также правил переливания крови, ее компонентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21478);
19) организацию паллиативной медицинской помощи и сестринского ухода (в случае оказания паллиативной медицинской помощи).
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2021 года
№ ҚР ДСМ - 111
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676 "Об утверждении стандартов аккредитации медицинских организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8064).
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года № 266 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676 "Об утверждении стандартов аккредитации для субъектов здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13702).

10) "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысына сәйкес құжаттаманы жүргізуді;
11) дәрігердің қарап-тексеруін, медициналық көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультацияларын;
12) диагностикалау және емдеу хаттамаларына сәйкес диагностикалық, оның ішінде зертханалық және патологиялық-анатомиялық (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеу, цитологиялық зерттеу) қызметтер көрсетуді;
13) дәрілік заттарды және хирургиялық операцияларды пайдалана отырып, стационарды алмастыратын терапияға себеп болған негізгі ауруды емдеуді;
14) гемодиализ және перитонеалдық диализ жүргізуді;
15) химиялық және сәулелік терапия жүргізуді (онкологиялық көмек көрсетілген жағдайда);
16) медициналық оңалтуды (медициналық оңалту көрсетілген жағдайда);
17) пациенттің емханаға өз бетінше келуіне мүмкіндік бермейтін жіті және созылмалы жағдайларда оған үйден стационарды ұйымдастыруды;
18) "Қанды, оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу номенклатураларын, қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ - 140/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21478 болып тіркелген) сәйкес пациенттерді қанмен, оның компоненттерімен;
19) паллиативтік көмекті және мейіргерлік күтімді ұйымдастыруды (паллиативтік медициналық көмек көрсетілген жағдайда) қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2021 жылғы 5 қарашадағы
№ ҚР ДСМ – 111 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарын тізбесі
1. "Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8064 болып тіркелген).
2. "Денсаулық сақтау субъектілеріне арналған аккредиттеу стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 8 сәуірдегі № 266 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13702 болып тіркелген).

3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июня 2018 года № 325 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2012 года № 676 "Об утверждении стандартов аккредитации медицинских организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17115).

3. "Медициналық ұйымдарды аккредиттеу стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 2 қазандағы № 676 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 5 маусымдағы № 325 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17115 болып тіркелген).