О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № 118. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2021 года № 26123
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545) следующие изменения:
в Правилах осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации являются физические и юридические лица-резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением:
1) лиц, являющихся учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, с даты которого не истекли три года;
2) лиц, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации;
3) лиц, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОДФТ;
4) лиц, зарегистрированных в одном из следующих иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны:
Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам, штата Делавэр и Содружества Пуэрто-Рико);
Княжество Андорра;
Государство Антигуа и Барбуда;
Содружество Багамских островов;
Государство Барбадос;
Государство Белиз;
Государство Бруней Даруссалам;
Объединенная Республика Танзания;
Республика Вануату;
Республика Гватемала;
Государство Гренада;
Республика Джибути;
Содружество Доминики;
Доминиканская Республика;
Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
Испания (только в части территории Канарских островов);
Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
Кооперативная Республика Гайана;
Республика Коста-Рика;
Китайская Народная Республика (только в части территорий специального административного района Аомынь (Макао);
Республика Либерия;
Ливанская Республика;
Княжество Лихтенштейн;
Исламская Республика Мавритания;
Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
Мальдивская Республика;
Республика Мальта;
Марианские острова;
Республика Маршалловы острова;
Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
Союз Мьянма;
Республика Науру;
Федеративная Республика Нигерия;
Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
Республика Палау;
Республика Панама;
Португалия (только в части территории островов Мадейра);
Независимое Государство Самоа;
Республика Сейшельские острова;
Государство Сент-Винсент и Гренадины;
Федерация Сент-Китс и Невис;
Государство Сент-Люсия;
Республика Суринам;
Королевство Тонга;
Республика Тринидад и Тобаго;
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий Острова Ангилья, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Острова Теркс и Кайкос);
Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
Республика Филиппины;
Французская Республика (только в части территорий Французской Гвианы и Французской Полинезии);
Республика Черногория;
Демократическая Республика Шри-Ланка;
Ямайка;

"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 118 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 желтоқсанда № 26123 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқы енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мына:
1) оларға қатысты қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданған күнінен үш жыл өтпеген уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылатын тұлғаларды;
2) оларға қатысты қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкерінің лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы соттың заңды күшіне енген шешімі бар тұлғаларды;
3) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі тұлғаларды;
4) мынадай оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген тұлғаларды:
Америка Құрама Штаттары (Америкалық Виргин аралдары, Вайоминг штаты, Гуам аралы, Делавэр штаты және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлігінде ғана);
Андорра Князьдігі;
Антигуа және Барбуда мемлекеті;
Багам аралдары Достастығы;
Барбадос мемлекеті;
Белиз мемлекеті;
Бруней Даруссалам мемлекеті;
Біріккен Танзания Республикасы;
Вануату Республикасы;
Гватемала Республикасы;
Гренада мемлекеті;
Джибути Республикасы;
Доминика Достастығы;
Доминикан Республикасы;
Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Испания (Канар аралдары аумағының бөлігінде ғана);
Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
Гайана Кооперативтік Республикасы;
Коста-Рика Республикасы;
Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) арнайы әкімшілік ауданының аумақтары бөлігінде ғана);
Либерия Республикасы;
Ливан Республикасы;
Лихтенштейн Князьдігі;
Мавритания Ислам Республикасы;
Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);
Мальдив Республикасы;
Мальта Республикасы;
Мариан аралдары;
Маршалл Аралдары Республикасы;
Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
Мьянма Одағы;
Науру Республикасы;
Нигерия Федеративтік Республикасы;
Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
Палау Республикасы;
Панама Республикасы;
Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
Сейшел Аралдары Республикасы;
Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
Сент-Китс және Невис Федерациясы;
Сент-Люсия мемлекеті;
Суринам Республикасы;
Тонга Корольдігі;
Тринидад және Тобаго Республикасы;
Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (Ангилья аралы, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Теркс және Кайкос аралы аумақтары бөлігінде ғана);
Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
Филиппин Республикасы;
Француз Республикасы (Француз Гвианасы мен Француз Полинезиясы аумақтары бөлігінде ғана);
Черногория Республикасы;
Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
Ямайка;

5) лиц, включенных в перечень государств (территорий), не выполняющих либо недостаточно выполняющих рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ;
6) юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, зарегистрированные в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, а также юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, включенные в перечень государств (территорий), не выполняющих либо недостаточно выполняющих рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ;
7) лиц, являвшихся учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года.";
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. Руководителем уполномоченной организации (ее филиала) не назначается лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) находящееся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОДФТ;
3) в отношении которого имеется вступившее в законную силу решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Требования к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта):
1) организация охраны и устройство помещения обменного пункта осуществляются в соответствии с требованиями, установленными в Правилах организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 14, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20075;

5) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасайтын ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекеттердің (аумақтардың) тізбесіне енгізілген тұлғаларды;
6) құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген заңды тұлғаларды, сондай-ақ құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасайтын ақшаны жылыстатумен күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекеттердің (аумақтардың) тізбесіне енгізілген тұлғалар болып табылатын заңды тұлғаларды;
7) қолданыстағы лицензияны және лицензияға қолданыстағы қосымшаны (қолданыстағы қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебінен оған қатысты Ұлттық Банк бастаған тексеру аяқталмаған күнінен үш жыл өтпеген уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болған тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденті және бейрезиденті жеке және заңды тұлғалар уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылады.";
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Мына:
1) жоғары білімі жоқ;
2) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі;
3) оған қатысты қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар адам уәкілетті ұйымның (оның филиалының) басшысы болып тағайындалмайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына, қызметкерлеріне қойылатын талаптар:
1) айырбастау пунктінің үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20075 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 14 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарына сәйкес жүзеге асырылады;

2) операционная касса обменного пункта оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей запись и хранение информации в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования, при этом в зоне видимости видеонаблюдения находятся рабочая зона кассира и клиент, а соответствующие устройства устанавливаются в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения;
3) рабочее место кассира оборудуется аппаратно-программным комплексом либо контрольно-кассовым аппаратом и программным обеспечением для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил, а также техническими средствами для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающими проверку банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное) и проверку банкноты на наличие магнитных меток;
4) кассир, прошедший подготовку по работе с наличной иностранной валютой либо имеющий опыт работы с наличной иностранной валютой не менее шести месяцев.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. В помещениях операционных касс обменных пунктов не допускается присутствие посторонних лиц.
Деньги, не относящиеся к деятельности юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, и другие предметы хранятся в специально отведенной комнате или шкафах, расположенных вне помещения операционной кассы обменного пункта.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента, – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента.
По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, не превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале реестров осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:

2) айырбастау пунктінің операциялық кассасы бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жою мен редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады, бұл ретте бейнебақылаудың көріну аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиент болады, ал тиісті құрылғылар бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз ететін орындарда орнатылады;
3) кассирдің жұмыс орны Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешенмен не бақылау-касса аппаратымен және бағдарламалық қамтамасыз етумен, сондай-ақ банкнотты ультракүлгін жарықпен тексеруді (қағаздың люминесценциясын бақылау және өзге) және банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеруді қамтамасыз ететін ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдармен жабдықталады;
4) қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткен не қолма-қол шетел валютасымен кемінде алты ай жұмыс тәжірибесі бар кассир болуға тиіс.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Айырбастау пункттерінің операциялық кассаларының үй-жайларында бөгде адамдардың болуына рұқсат етілмейді.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның қызметіне жатпайтын ақша мен басқа заттар арнайы бөлінген бөлмеде немесе айырбастау пунктінің операциялық кассасының үй-жайынан тыс орналасқан шкафтарда сақталады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан асатын сомаға айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы тіркеледі.
Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан аспайтын сомаға айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін тізілімдер журналында тіркеу клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректері негізінде жүзеге асырылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"53. Не устанавливаются ограничения в приеме находящихся в обращении денежных знаков по номиналу и годам эмиссии при проведении обменных операций, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении обменной операции при наличии в обменном пункте наличной иностранной и наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения обменной операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОДФТ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов, в соответствии с частью третьей пункта 51 Правил.
При отказе физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка в произвольной форме с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Не устанавливаются ограничения в приеме аффинированного золота в слитках по разновидностям, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении операций по покупке и (или) продаже таких слитков при наличии в обменном пункте наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения такой операции, и (или) аффинированного золота в слитках в объеме, необходимом для проведения такой операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОДФТ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов, в соответствии с частью пятой пункта 73 Правил.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Каждая проводимая в обменном пункте уполномоченной организации операция по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках учитывается в электронном журнале учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам (далее – журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках).
Журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта уполномоченной организации в аппаратно-программном комплексе. Уполномоченная организация обеспечивает хранение в аппаратно-программном комплексе информации по совершенным операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, отраженным в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента, – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, не превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.";

"53. КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 51-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер ұсынылмаған жағдайларды қоспағанда, айырбастау операцияларын жүргізу кезінде айналыстағы ақша белгілерін номиналы және эмиссия жылдары бойынша қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ айырбастау пунктінде айырбастау операциясын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол шетел валютасы және қолма-қол ұлттық валюта болған кезде жеке тұлғаларға айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылмайды.
Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол ұлттық немесе қолма-қол шетел валютасының болмауы себебінен айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған кезде, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талабы бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрі мен сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 73-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер ұсынылмаған жағдайларды қоспағанда, түрлері бойынша аффинирленген құйма алтынды қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ айырбастау пунктінде осындай операцияны жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол ұлттық валюта және (немесе) осындай операцияны жүргізу үшін қажетті көлемде аффинирленген құйма алтын болған кезде жеке тұлғаларға мұндай құймаларды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізуден бас тартылмайды.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінде жүргізілетін аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі әрбір операция Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды есепке алудың электрондық журналында (бұдан әрі - аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы) есепке алынады.
Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында аппараттық-бағдарламалық кешенде жеке жүргізіледі. Уәкілетті ұйым аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында көрсетілген аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша жасалған операциялар жөніндегі ақпаратты олар жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл бойы аппараттық-бағдарламалық кешенде сақтауды қамтамасыз етеді.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомадағы операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында мыналар:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы тіркеледі.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден аспайтын сомаға операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты, әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында тіркеу клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер негізінде жүзеге асырылады.";

приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту наличного денежного обращения (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзацев семьдесят пятого, семьдесят шестого и семьдесят седьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего постановления;
абзацев семьдесят восьмого, семьдесят девятого, восьмидесятого, восемьдесят первого, восемьдесят второго, восемьдесят третьего, восемьдесят четвертого, восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, восемьдесят седьмого, восемьдесят восьмого, восемьдесят девятого, девяностого, девяносто первого, девяносто второго, девяносто третьего, девяносто четвертого, девяносто пятого, девяносто шестого, девяносто седьмого, девяносто восьмого, девяносто девятого и сотого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие по истечении девяноста календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего постановления.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО:
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
СОГЛАСОВАНО
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 118
Приложение 1
к Правилам осуществления
обменных операций
с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии
В _______________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
От ______________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, место нахождения)
Прошу выдать лицензию на обменные операции с наличной иностранной валютой
и приложение к лицензии для открытия обменного пункта (автоматизированного
обменного пункта) (нужное указать), расположенного по адресу:
_________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы, номер
дома (здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок и другое
(при его наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Ж.Т. Қажымұратов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп (А.С. Касенов) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа жүктелсін.
4. Осы қаулы, мыналарды:
осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы және жетпіс жетінші абзацтарын;
осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, тоқсаныншы, тоқсан бірінші, тоқсан екінші, тоқсан үшінші, тоқсан төртінші, тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы, тоқсан жетінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы және бір жүзінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 118 Қаулыға 1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініш
________________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері)
Айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) (қажеті көрсетілсін) мына
мекенжай бойынша:
________________________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көшесінің атауы, үйінің
(ғимаратының) (стационарлық үй-жайының) нөмірі, сондай-ақ қабаты, секторы, блогы және
басқалары (ол бар болса) ашу үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау
операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество
(при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков*:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса*:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения*:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения*:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ___________________________________________________
Телефоны___________________________________________________________
Факс _______________________________________________________________
Банковский счет в тенге _______________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой
информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения
к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности
по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке
и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных
мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан
СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного
Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного
аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного
Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт
(автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся
местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ ______________________________________
(должность) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
* не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 2
к постановлению
Приложение 2
к Правилам осуществления
обменных операций
с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование
территориального
Филиала
Национального Банка
Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции
с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта
Лицензиат: ____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации,
бизнес-идентификационный номер) Филиал лицензиата*:
______________________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой:
______________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на обменные операции
с наличной иностранной валютой на обменный пункт (автоматизированный
обменный пункт) (нужное указать), расположенный по адресу**:
______________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары*:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары*:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта ___________________________________________________
Телефондары ________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты ___________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден
бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен айналысуға сотта тыйым салынбағаны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын
құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық
стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген
инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға
дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық
алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының
барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті)
басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын
үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
* автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_________________________
(Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының атауы)
_________________________
(басшының тегі, аты және
әкесінің аты (ол бар болса)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш
Лицензиат:________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*:____________________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның
нөмірі мен күні: _________________________________________________
_________________________________________________________мекенжайы **
бойынша орналасқан айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті)
(қажеті көрсетілсін) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына
арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество
(при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
место нахождения;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств, для определения подлинности денежных знаков***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса ***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения***:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения***:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ___________________________________________
Телефоны___________________________________________________
Факс _______________________________________________________
Банковский счет в тенге _______________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой
информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности
по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке
и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных
мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан
СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного
Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного
аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного
Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт
(автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся
местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ _____________________________________ _________
(должность) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта
вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта,
с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях
многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях
железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных
аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта
(например, этаж, сектор, блок)
*** не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
орналасқан жері;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары ***:
Модель (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары***:
Модель (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары***:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары***:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда
күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта ___________________________________________________
Телефондары ________________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты _______________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе
беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми
байланыс деректері болып табылатыны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын
құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық
стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген
инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға
дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық
алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының
барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті)
басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын
үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілетін құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
___________ _________________________________ _________
(лауазымы) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан жердің өңірінен тыс қосымша айырбастау пунктін
ашу кезінде көрсетіледі
** Ескертпе: айырбастау пунктінің үй-жайы орналасатын мекенжай, айырбастау пункті
көпфункционалды үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда),
теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың
аэровокзалдарында орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін
нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы)
*** автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды