Об утверждении правил управления коммунальными отходами
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2022 года № 26341.
В соответствии с пунктом 2 статьей 365 Экологического Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила управления коммунальными отходами.
2. Департаменту государственной политики управления отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2021 года № 508
Правила управления коммунальными отходами
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.11.2023 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила управления коммунальными отходами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок управления коммунальными отходами.
2. В настоящих Правилах применяются следующие определения:

Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 қаңтарда № 26341 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 365-бабының 2-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқаруда мемлекеттік саясат департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күніне кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын.
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
А. Примкулов
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
дамуминистрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар
инистрінің м.а.
2021 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 508 бұйрығына
қосымша
Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.11.2023 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 365-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және коммуналдық қалдықтарды басқару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар қолданылады:

1) коммунальными отходами являются следующие отходы потребления: смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства;
2) твердые бытовые отходы – коммунальные отходы в твердой форме;
3) отходы потребления – отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился, либо документально перевел в разряд отходов потребления;
4) контейнерные площадки – специальные площадки для накопления коммунальных отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора коммунальных отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку коммунальных отходов;
5) специализированные организации – индивидуальные предприниматели или юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, восстановлению и (или) удалению коммунальных отходов.
Глава 2. Порядок управления коммунальными отходами
3. В соответствии со статьей 327 Кодекса специализированные организации обязаны выполнять соответствующие операции таким образом, чтобы не создавать угрозу причинения вреда жизни и (или) здоровью людей, экологического ущерба, и, в частности, без:
1) риска для вод, в том числе подземных, атмосферного воздуха, почв, животного и растительного мира;
2) отрицательного влияния на ландшафты и особо охраняемые природные территории.
4. Местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы (далее – МИО) организуют централизованную систему сбора твердых бытовых отходов (далее – ТБО) посредством проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО (далее – конкурс (тендер), в соответствии с Кодексом и настоящих Правил.

1) келесі тұтыну қалдықтары коммуналдық қалдықтар болып табылады:
үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары, соның ішінде қағаз бен картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма, орамалар, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумуляторлар;
аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар, егер мұндай қалдықтар өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса;
Коммуналдық қалдықтарға өндіріс, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық аулау, септиктер мен кәріз желілерінің қалдықтары, сондай-ақ сарқынды сулардың тұнбасын, пайдаланудан шыққан көлік құралдарын немесе құрылыс қалдықтарын қоса алғанда, тазарту құрылыстарынан қалған қалдықтар кірмейді;
2) қатты тұрмыстық қалдықтар-қатты түрдегі коммуналдық қалдықтар;
3) тұтыну қалдықтары - адамның тыныс-тіршілігі нәтижесінде пайда болған, өзінің тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан, жарамдылық не пайдалану мерзімі агрегаттық жай-күйіне қарамастан өткен, сондай-ақ меншік иесі оларды жеке-дара құтқарған не тұтыну қалдықтары разрядына құжатпен ауыстырған өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың орамасы және өзге де заттар немесе олардың қалдықтары;
4) контейнерлік алаңдар-коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орналастырылатын, коммуналдық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын мамандандырылған көлікке арналған кірме жолдары бар коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар;
5) мамандандырылған ұйымдар-коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар жатады.
2-тарау. Коммуналдық қалдықтарды басқару тәртібі
3. Кодекстің 327-бабына сәйкес мамандандырылған ұйымдар тиісті операцияларды адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына зиян келтіру, экологиялық залал келтіру қаупін тудырмайтындай етіп, атап айтқанда:
1) су, оның ішінде жерасты, атмосфералық ауа, топырақ, жануарлар мен өсімдіктер дүниесі үшін қатер төндіретін жағдайларда жүргізіледі;
2) ландшафттарға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға теріс әсер ету жолымен жүзеге асырылады.
4. Аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) қатты тұрмыстық қалдықтарды (бұдан әрі – ҚТҚ) жинаудың орталықтандырылған жүйесін Кодекске және осы Қағидаларға сәйкес ҚТҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын ҚТҚ нарығының қатысушыларын айқындау бойынша конкурс (тендер) (бұдан әрі – конкурс (тендер)) өткізу арқылы ұйымдастырады.

5. Раздельный сбор коммунальных отходов осуществляется в соответствии с Требованиями к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25595).
6. Раздельный сбор осуществляется по следующим фракциям:
1) "сухая" (бумага, картон, металл, пластик и стекло);
2) "мокрая" (пищевые отходы, органика и иное).
7. Сбор "сухой" фракции отходов может осуществляться путем организации стационарных и мобильных пунктов приема отходов, в том числе через автоматические устройства для приема отходов или путем размещения контейнеров для раздельного сбора на контейнерных площадках для сбора ТБО.
8. Вывоз коммунальных отходов осуществляется по графику.
Для минимизации затрат на транспортировку коммунальных отходов принимается минимальная частота вывоза отходов, соответствующая при этом установленным санитарным и природоохранным требованиям.
При установлении частоты вывоза следует принимать во внимание объемы образования коммунальных отходов, их морфологический состав, тип и количество применяемых для сбора контейнеров (при сборе посредством контейнеров).
Система вывоза коммунальных отходов выстраивается с целью минимизации потребления топлива, включая, но не ограничиваясь, следующее:
1) маршруты движения транспортных средств разрабатываются с учетом минимизации расстояний и задержек в пути;
2) транспортные средства регулярно проходят техническое обслуживание, давление в шинах поддерживается на рекомендуемом уровне, а оборудование для прессования отходов регулярно обслуживается.
9. Если коммунальные отходы собираются раздельно, для каждой категории (фракции) отходов определяется своя периодичность вывоза.
10. В соответствии с пунктом 6 статьи 365 Кодекса опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батарейки, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным организациям.
Согласно пункту 1 статьи 336 Кодекса специализированные организации для выполнения работ (оказания услуг) по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или) уничтожению опасных отходов получают лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности.

5. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығымен бекітілген Қалдықтарды бөлек жинау, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығы ескеріле отырып, міндетті бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25595 болып тіркелген.) талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
6. Бөлек жинау мынадай фракциялар бойынша жүзеге асырылады:
1) "құрғақ" (қағаз, картон, металл, пластик және шыны);
2) "ылғалды" (тамақ қалдықтары, органикалық заттар және өзге де).
7. Қалдықтардың "құрғақ" фракциясын жинау стационарлық және жылжымалы қалдықтарды қабылдау пункттерін ұйымдастыру арқылы, оның ішінде қалдықтарды қабылдауға арналған автоматты құрылғылар арқылы немесе ҚТҚ жинауға арналған контейнерлік алаңдарда бөлек жинау үшін контейнерлерді орнату арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
8. Коммуналдық қалдықтарды шығару кесте бойынша жүзеге асырылады.
Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау шығындарын азайту үшін белгіленген санитарлық және табиғатты қорғау талаптарына сәйкес келетін қалдықтарды шығарудың ең аз жиілігі қабылданады.
Әкету жиілігін белгілеу кезінде коммуналдық қалдықтардың пайда болу көлемін, олардың морфологиялық құрамын, жинау үшін қолданылатын контейнерлердің түрі мен санын (контейнерлер арқылы жинау кезінде) назарға алған жөн.
Коммуналдық қалдықтарды шығару жүйесі мыналарды қоса алғанда, отын тұтынуды барынша азайту мақсатында сапқа тұрғызылады, бірақ мұнымен шектелмейді:
1) көлік құралдары қозғалысының маршруттары жолдағы қашықтықтар мен кідірістерді барынша азайту ескеріле отырып әзірленеді;
2) көлік құралдары үнемі техникалық қызмет көрсетуден өтеді, шиналардағы қысым ұсынылған деңгейде сақталады және қалдықтарды басуға арналған жабдыққа үнемі қызмет көрсетіледі.
9. Егер коммуналдық қалдықтар бөлек жиналса, қалдықтардың әрбір санаты (фракциясы) үшін шығарудың өз кезеңділігі анықталады.
10. Кодекстің 365-бабының 6-тармағына сәйкес коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері (электрондық және электр жабдығы, құрамында сынабы бар қалдықтар, батарейкалар, аккумуляторлар және өзге де қауіпті компоненттер) бөлек жиналып, қалпына келтіруге мамандандырылған ұйымдарға берілуі тиіс.
Кодекстің 336-бабының 1-тармағына сәйкес қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою жөніндегі жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) үшін мамандандырылған ұйымдар тиісті кіші қызмет түрі бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензия алады.

11. Персонал, задействованный при сборе коммунальных отходов, проходит инструктаж и обучение по безопасному обращению с контейнерами и коммунальными отходами, а также по правильной эксплуатации оборудования для сбора коммунальных отходов.
Также персонал обеспечивается средствами индивидуальной защиты (перчатки, специализированная одежда, защитные очки, обувь, и при необходимости респираторы) в соответствии с требованиями по охране труда.
12. В соответствии с пунктом 4 статьи 368 Кодекса субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по транспортировке ТБО, при оказании соответствующих услуг соблюдают следующее:
1) использовать специально оборудованные транспортные средства, предназначенные для транспортировки ТБО;
2) оборудовать транспортные средства, указанные в подпункте 1) настоящего пункта, спутниковыми навигационными системами, подключенными к информационной системе "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", и поддерживать эти системы постоянно в рабочем состоянии;
3) заключать договоры с собственниками ТБО;
4) соблюдать требования действующего законодательства Республики Казахстан.
13. Данные спутниковых навигационных систем по отслеживанию движения транспортных средств, осуществляющих вывоз ТБО, включаются в подраздел информационной системы "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", организуемый уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 3 статьи 368 Кодекса.
14. Требования к транспортировке ТБО, окраске, снабжению специальными отличительными знаками и оборудованию транспортных средств, а также к погрузочно-разгрузочным работам устанавливаются национальными стандартами Республики Казахстан, включенными в перечень, утвержденный уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 5 статьи 368 Кодекса.
15. В соответствии с пунктом 6 статьи 367 Кодекса при самостоятельном вывозе коммунальных отходов юридические лица и индивидуальные предприниматели обязаны соблюдать требования Кодекса, а также заключить договоры с субъектами предпринимательства, осуществляющими переработку и (или) захоронение коммунальных отходов.
16. В соответствии с пунктом 7 статьи 367 Кодекса субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, или собственник отходов, осуществляющий самостоятельный вывоз ТБО, обеспечивают доставку таких отходов субъектам предпринимательства, осуществляющим восстановление ТБО.

11. Коммуналдық қалдықтарды жинауға тартылған персонал контейнерлермен және коммуналдық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған жабдықты дұрыс пайдалану бойынша нұсқаулықтан және оқытудан өтеді.
Сондай-ақ персонал еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жеке қорғаныш құралдарымен (қолғап, мамандандырылған киім, қорғаныш көзілдірік, аяқ киім және қажет болған кезде респираторлар) қамтамасыз етіледі.
12. Кодекстің 368-бабының 4-тармағына сәйкес ҚТҚ тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері тиісті қызметтер көрсету кезінде мыналарды сақтайды:
1) ҚТҚ тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған көлік құралдарын пайдалануға;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген көлік құралдарын "Қазақстан Республикасының қоршаған ортасы мен табиғи ресурстарының жай-күйі туралы Ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесіне қосылған спутниктік навигациялық жүйелермен жабдықтауға және осы жүйелерді тұрақты жұмыс жағдайында ұстауға;
3) ҚТҚ иелерімен шарттар жасасуға;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтауға міндетті.
13. ҚТҚ шығаруды жүзеге асыратын көлік құралдарының қозғалысын қадағалау жөніндегі спутниктік навигациялық жүйелердің деректері Кодекстің 368-бабының 3-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ұйымдастыратын "Қазақстан Республикасының қоршаған ортасы мен табиғи ресурстарының жай-күйі туралы Ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесінің кіші бөліміне енгізіледі.
14. ҚТҚ тасымалдауға, бояуға, көлік құралдарын арнайы айырым белгілерімен жабдықтауға және жабдықтауға, сондай-ақ тиеу-түсіру жұмыстарына қойылатын талаптар Кодекстің 368-бабының 5-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарында белгіленеді.
15. Кодекстің 367-бабының 6-тармағына сәйкес коммуналдық қалдықтарды өз бетінше әкету кезінде заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер Кодекстің талаптарын сақтауға, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеуді және (немесе) көмуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен шарттар жасасуға міндетті.
16. Кодекстің 367-бабының 7-тармағына сәйкес ҚТҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері немесе ҚТҚ-ны өз бетінше әкетуді жүзеге асыратын қалдықтардың меншік иесі мұндай қалдықтарды ҚТҚ-ны қалпына келтіруді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне жеткізуді қамтамасыз етеді.

17. При транспортировании коммунальных отходов не допускается их уплотнение сверх предельно допустимого значения уплотнения, установленного договором на оказание услуг по сбору и транспортировке коммунальных отходов.
18. Физическим и юридическим лицам, осуществляющим строительство и (или) ремонт недвижимых объектов, необходимо производить самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов в специальные отведенные места.
19. МИО проводят информационные кампании для населения по осведомлению о рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, включая раздельный сбор вторичных ресурсов (сырья), предотвращение несанкционированного сжигания компонентов коммунальных отходов (бумага, пластик, органические отходы и другое) и внедрения компостирования органических отходов в секторе индивидуальной жилой застройки (частный сектор).
20. МИО выделяют земельные участки под строительство и (или) размещение объектов по управлению коммунальными отходами, в том числе для обустройства контейнерных площадок и пунктов приема вторичного сырья, и обеспечивают оформление границ земельных участков.
21. МИО осуществляют контроль за деятельностью физических и юридических лиц в области обращения с коммунальными отходами в пределах соответствующей территории.
22. При выборе технологий управления коммунальными отходами приоритетными являются технологии, обеспечивающие получение конечного продукта вторичного сырья, доступного для применения в технологических процессах в качестве исходного сырья или добавки к основному сырью.
23. При выборе технологий обработки коммунальных отходов приоритетными являются технологии автоматизированной сортировки коммунальных отходов.
24. При осуществлении вспомогательных операции при управлении коммунальными отходами необходимо обеспечить извлечение из них опасных составляющих коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батарейки, аккумуляторы и прочие опасные компоненты с целью исключения их попадания в новую продукцию, на объекты захоронения и (или) сжигания коммунальных отходов.
25. Управление отдельными видами коммунальных отходов:
1) управление отходами бумаги и картона:
при сборе отходов бумаги и картона необходимо предотвратить попадание в них пластичных смазок, органических растворителей, жиров, лаков, красок, эмульсий, химических веществ и загрязнений;
помещения для накопления отходов бумаги и картона обеспечиваются влагонепроницаемостью и исключением атмосферного воздействия;
отходы бумаги и картона транспортируют всеми видами транспорта;
восстановление отходов бумаги и картона осуществляется физическими, химическими и другими способами для производства новых изделий (бумаги и картона, эковаты, строительных материалов).

17. Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау кезінде оларды коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шартта белгіленген тығыздаудың шекті рұқсат етілген мәнінен тыс тығыздауға жол берілмейді.
18. Жылжымайтын объектілерді салуды және (немесе) жөндеуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар Құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды арнайы бөлінген орындарға өз бетінше шығаруды жүргізуі қажет.
19. ЖАО қайталама ресурстарды (шикізатты) бөлек жинауды қоса алғанда, коммуналдық қалдықтарды жинаудың, кәдеге жаратудың және қайта өңдеудің ұтымды жүйесі туралы хабардар ету, коммуналдық қалдықтар құрауыштарын (қағаз, пластик, органикалық қалдықтар және басқалары) санкциясыз жағудың алдын алу және жеке тұрғын үй құрылысы секторында (жеке сектор) органикалық қалдықтарды компосттауды енгізу бойынша халыққа хабарлау бойынша ақпараттық науқандар жүргізеді.
20. ЖАО коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі объектілерді салуға және (немесе) орналастыруға, оның ішінде контейнер алаңдарын және қайталама шикізатты қабылдау пункттерін жайластыру үшін жер учаскелерін бөледі және жер учаскелерінің шекараларын ресімдеуді қамтамасыз етеді.
21. ЖАО тиісті аумақ шегінде коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
22. Коммуналдық қалдықтарды басқару технологияларын таңдау кезінде технологиялық процестерде бастапқы шикізат немесе негізгі шикізатқа қоспа ретінде қолдану үшін қолжетімді қайталама шикізаттың түпкілікті өнімін алуды қамтамасыз ететін технологиялар басым болып табылады.
23. Коммуналдық қалдықтарды өңдеу технологияларын таңдау кезінде коммуналдық қалдықтарды автоматтандырылған сұрыптау технологиялары басым болып табылады.
24. Коммуналдық қалдықтарды өңдеуді жүзеге асыру кезінде жаңа өнімге, коммуналдық қалдықтарды көму және (немесе) жағу объектілеріне түсуін болдырмау мақсатында олардан коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін (электрондық және электр жабдықтары, құрамында сынабы бар қалдықтар, батареялар, аккумуляторлар және өзге де қауіпті компоненттер) алуды қамтамасыз ету қажет.
25. Коммуналдық қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару:
1) қағаз және картон қалдықтарын басқару:
қағаз бен картон қалдықтарын жинау кезінде оларға пластикалық майлағыштардың, органикалық еріткіштердің, майлардың, лактардың, бояулардың, эмульсиялардың, химиялық заттар мен ластанулардың түсуін болдырмау қажет;
қағаз бен картон қалдықтарын жинақтауға арналған үй-жайлар ылғал өткізбейтіндігімен және атмосфералық әсерді болдырмаумен қамтамасыз етіледі;
қағаз бен картонның қалдықтары көліктің барлық түрлерімен тасымалданады;
қағаз және картон қалдықтарын қалпына келтіру жаңа бұйымдарды (қағаз және картон, эковаталар, құрылыс материалдары) өндіру үшін физикалық, химиялық және басқа да тәсілдермен жүзеге асырылады.

2) управление отходами пластика:
отходы пластика следует хранить в крытых помещениях или на открытом воздухе на изолированном полу. При накоплении отходов пластика под открытым небом обеспечивается их защита от несанкционированного доступа, загрязнения или порчи вследствие погодных условий с помощью изолирующей пленки;
отходы пластика транспортируются всеми видами транспорта;
восстановление отходов пластика осуществляются специализированными организациями с применением технологий и оборудования, которые обеспечивают экологическую безопасность технологических процессов;
3) управление отходами стеклянной тары:
на площадке для накопления не размещаются материалы и вещества, загрязняющие отходы стеклянной тары (кислоты, щелочи, соли, органические растворители, краски, лаки, строительные растворы и другие);
отходы стеклянной тары транспортируются любыми видами транспорта с принятием мер, направленных на исключение повреждения;
при транспортировке, погрузке и выгрузке отходов стеклянной тары следует принимать меры, обеспечивающие их сохранность, защиту от механических воздействий.
Восстановление отходов стеклянной тары осуществляется с условием соблюдения требований безопасности для окружающей среды:
подготовка отходов стеклянной тары для повторного использования (сортировка, мойка, обработка);
механическими и термическими методами с производством новой продукции (стекловата, стеклянная тара, стекловолокно, плитки);
4) управление ртутьсодержащими отходами:
обращение с ртутьсодержащими отходами регламентируется в соответствии с национальными стандартами Республики Казахстан, включенными в перечень, утвержденный уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 1 статьи 380 Кодекса;
сбор и накопление ртутьсодержащих отходов производится в специально оборудованных контейнерах для сбора ртутьсодержащих отходов соответствии с национальными стандартами Республики Казахстан, включенными в перечень, утвержденный уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 1 статьи 380 Кодекса;
индивидуальный предприниматель или юридическое лицо независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, как собственник ртутьсодержащих отходов при выборе специализированного предприятия обеспечивает исключение санитарно-эпидемиологических и экологических рисков при транспортировке, путем обеспечения минимального перемещения отходов от источника их образования к месту переработки;
специализированные организации по переработке (демеркуризации) ртутьсодержащих отходов должны иметь лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды в соответствии со статьей 336 Кодекса;

2) пластик қалдықтарын басқару:
пластик қалдықтарын жабық үй-жайларда немесе ашық ауада оқшауланған еденде сақтау керек. Ашық аспан астында пластиктің қалдықтары жиналған кезде оқшаулағыш пленканың көмегімен ауа райы жағдайлары салдарынан рұқсатсыз кіруден, ластанудан немесе бүлінуден оларды қорғау қамтамасыз етіледі;
пластик қалдықтары көліктің барлық түрлерімен тасымалданады;
пластик қалдықтарын қалпына келтіруді технологиялық процестердің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін технологиялар мен жабдықтарды қолдана отырып, мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады;
3) шыны ыдысының қалдықтарын басқару:
жинауға арналған алаңда шыны ыдысының қалдықтарын ластайтын материалдар мен заттар (қышқылдар, сілтілер, тұздар, Органикалық еріткіштер, бояулар, лактар, құрылыс ерітінділері және басқалар) орналастырылмайды;
шыны ыдысының қалдықтары зақымдануды болдырмауға бағытталған шараларды қабылдай отырып, көліктің кез келген түрімен тасымалданады;
шыны ыдыстың қалдықтарын тасымалдау, тиеу және түсіру кезінде олардың сақталуын, механикалық әсерлерден қорғалуын қамтамасыз ететін шаралар қабылдау қажет.
Шыны ыдыстың қалдықтарын қалпына келтіру қоршаған ортаға арналған қауіпсіздік талаптарын сақтау шартымен жүзеге асырылады:
шыны ыдысының қалдықтарын қайта пайдалану үшін дайындау (сұрыптау, жуу, өңдеу);
жаңа өнім өндіретін механикалық және термиялық әдістермен (шыны жүн, шыны ыдыс, шыны талшық, тақтайшалар);
4) құрамында сынап бар қалдықтарды басқару:
құрамында сынап бар қалдықтармен жұмыс істеу кодекстің 380-бабының 1-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарына сәйкес регламенттеледі;
құрамында сынабы бар қалдықтарды жинау және жинақтау кодекстің 380-бабының 1-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарына сәйкес құрамында сынабы бар қалдықтарды жинауға арналған арнайы жабдықталған контейнерлерде жүргізіледі;
жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, құрамында сынабы бар қалдықтардың меншік иесі ретінде мамандандырылған кәсіпорынды таңдау кезінде қалдықтарды түзілу көзінен өңдеу орнына дейін ең аз орын ауыстыруды қамтамасыз ету жолымен тасымалдау кезінде санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық қатерлерді болдырмауды қамтамасыз етеді;
құрамында сынап бар қалдықтарды қайта өңдеу (демеркуризациялау) жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың кодекстің 336-бабына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және Қызметтерді көрсетуге лицензиясы болуы тиіс;

лампы, не содержащие ртуть, подлежат раздельному сбору и переработке наравне с ртутьсодержащими лампами в связи с нахождением в их конструкции опасных составляющих и запретом на прием стекла и пластика на полигоны захоронения отходов в соответствии с подпунктами 10), 12), 13) и 14) пункта 1 статьи 351 Кодекса.
26. Конкурс (тендер) проводится в следующих случаях:
1) окончания срока действия действующего договора на осуществление сбора и транспортировки ТБО, в том числе договора государственно-частного партнерства.
В случае проведения конкурса (тендера) из-за окончания срока действия действующего договора на осуществление сбора и транспортировки ТБО, конкурс (тендер) проводится не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до окончания срока заключенного договора.
2) досрочного расторжения договора на осуществление сбора и транспортировки ТБО, в том числе договора государственно-частного партнерства, в случае нарушения законодательства Республики Казахстан;
3) при отсутствии действующего договора на осуществление сбора и транспортировки ТБО, в том числе договора государственно-частного партнерства.
27. Решение о проведении конкурса (тендера) принимается МИО, который является организатором проведения конкурса (тендера).
28. Для обеспечения проведения конкурса (тендера) и определения победителя МИО формируется комиссия. Состав комиссии утверждается первым руководителем организатора конкурса (тендера), в случае его отсутствия, лицом, исполняющим его обязанности. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек, в том числе не менее одного представителя общественности. Комиссию возглавляет председатель комиссии, а при его отсутствии – заместитель председателя. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
Председатель комиссии, а в случае его отсутствия заместитель председателя, руководит деятельностью комиссии, председательствует на заседаниях комиссии, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений.
29. После принятия решения о проведении конкурса (тендера) МИО размещает соответствующее объявление о проведении конкурса (тендера) на казахском и русском языках на своем интернет-ресурсе, а также в средствах массовой информации. Объявление подается не менее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до даты проведения конкурса (тендера), в случае повторного проведения конкурса (тендера) – за 7 (семь) рабочих дней.
30. При проведении конкурса (тендера) МИО разделяют лоты (маршруты) с учетом административно-территориальных границ населенных пунктов.

құрамында сынап жоқ шамдар Кодекстің 351-бабы 1-тармағының 10), 12), 13) және 14) тармақшаларына сәйкес конструкциясында қауіпті құрамдастардың болуына және қалдықтарды көму полигондарына шыны мен пластикті қабылдауға тыйым салуға байланысты құрамында сынап бар шамдармен тең бөлек жинауға және қайта өңдеуге жатады.
26. Конкурс (тендер) мынадай жағдайларда өткізіледі::
1) ҚТҚ жинау мен тасымалдауды жүзеге асыруға арналған қолданыстағы шарттың, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанда;
ҚТҚ жинау мен тасымалдауды жүзеге асыруға арналған қолданыстағы шарттың қолданылу мерзімі аяқталуына байланысты конкурс (тендер) өткізілген жағдайда, конкурс (тендер) жасалған шарттың мерзімдері аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын өткізіледі.
2) Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылған жағдайда, ҚТҚ жинау мен тасымалдауды жүзеге асыруға арналған шартты, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын мерзімінен бұрын бұзған жағдайларда;
3) ҚТҚ жинау мен тасымалдауды жүзеге асыруға арналған қолданыстағы шарттың, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты болмаған кезде жүзеге асырылады.
27. Конкурс (тендер) өткізу туралы шешімді конкурсты (тендерді) өткізуге ұйымдастырушы болып табылатын ЖАО қабылдайды
28. Конкурс (тендер) өткізуді қамтамасыз ету және жеңімпазды анықтау үшін ЖАО комиссия құрады. Комиссия құрамын конкурсты (тендерді) ұйымдастырушының бірінші басшысы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы тұлға бекітеді, бұл ретте Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, кемінде бес адам, оның ішінде кемінде бір қоғамдық өкілі болады. Комиссияны комиссия төрағасы, ал ол болмаған кезде төрағаның орынбасары басқарады. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге құқығы жоқ.
Комиссия төрағасы, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары комиссия қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарына төрағалық етеді, жұмысты жоспарлайды және оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
29. Конкурс (тендер) өткізу туралы шешім қабылданғаннан кейін ЖАО конкурс (тендер) өткізу туралы тиісті хабарландыруды өзінің интернет-ресурсында, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында қазақ және орыс тілдерінде орналастырады. Хабарландыру конкурс (тендер) өткізілетін күнге дейін кемінде 15 (он бес) жұмыс күні бұрын, тендер қайта өткізілген жағдайда – 7 (жеті) жұмыс күні бұрын беріледі.
30. Конкурс (тендер) өткізу кезінде ЖАО елді мекендердің әкімшілік-аумақтық шекараларын ескере отырып, лоттарды (маршруттарды) бөледі.

31. Конкурсная (тендерная) документация разрабатывается и утверждается организатором конкурса (тендера) и включает следующую информацию:
общее положение о проводимом конкурсе (тендере) (наименование организатора конкурса (тендера), адрес приема заявки на участие в конкурсе (тендере), начало и окончание приема заявок на участие в конкурсе (тендере), время и место проведения конкурса (тендера) и основные условия конкурса (тендера));
требования к конкурсным (тендерным) заявкам для участия в конкурсе (тендере);
требования к сбору и транспортировке коммунальных отходов.
32. После объявления о проведении конкурса (тендера) заявители (участники рынка ТБО, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО), представляют конкурсные (тендерные) заявки в запечатанном конверте в адрес организатора конкурса (тендера) через его канцелярию до истечения срока приема заявок на участие в конкурсе (тендере), указанного в конкурсной (тендерной) документации.
33. Секретарь комиссии после получения конкурсных (тендерных) заявок в запечатанном конверте через его канцелярию заносит информацию о заявителе (участнике рынка ТБО, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО), (наименование, адрес, срок подачи конкурсной (тендерной) заявки) в журнал регистрации заявок (прошитый, пронумерованный, запарафированный секретарем комиссии и скрепленный печатью).
34. Комиссия рассматривает конкурсные (тендерные) заявки в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты окончания их приема и принимает решение об определении победителя(ей) или признании конкурса (тендера) не состоявшимся. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии, либо лицо, исполняющий его обязанности. Решение комиссии признается принятым при присутствии на процедуре голосования не менее двух третьей от общего количества членов комиссии.
Любой член комиссии, в случае несогласия с решением комиссии, выражает свое мнение, которое излагается в письменной форме и прикладывается к протоколу.
По результатам рассмотрения конкурсных (тендерных) заявок секретарем комиссии в течении 2 (двух) рабочих дней с даты принятия решения комиссии подготавливается протокол с соответствующим решением комиссии, который подписывается всеми присутствующими членами комиссии и секретарем.
Организатор конкурса (тендера) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты оформления протокола, направляет всем участникам на юридические и электронные адреса, выписку из протокола.

31. Конкурстық (тендерлік) құжаттаманы конкурсты (тендерді) ұйымдастырушы әзірлейді және бекітеді және ол мынадай ақпаратты қамтиды:
өткізілетін конкурс (тендер) туралы жалпы ережелер (конкурсты (тендерді) ұйымдастырушының атауы және конкурсқа (тендерге) қатысуға өтінімді қабылдау мекенжайы, конкурсқа (тендерге) қатысуға өтінімдерді қабылдаудың басталуы мен аяқталуы, конкурсты (тендерді) өткізу уақыты мен орны, және конкурстың (тендердің) негізгі шарттары;
конкурсқа (тендерге) қатысу үшін конкурстық (тендерлік) өтінімдерге талаптар;
коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдауға талаптар.
32. Конкурс (тендер) өткізу туралы хабарландырудан кейін өтініш берушілер (ҚТҚ жинау мен тасымалдауды жүзеге асыратын ҚТҚ нарығына қатысушылар) конкурстық (тенділік) құжаттамада көрсетілген конкурсқа (тендерге) қатысуға өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін конкурсты (тендерді) ұйымдастырушының атына конкурстық (тендерлік) өтінімдерді оның кеңсесі арқылы мөрленген конвертте ұсынады.
33. Комиссия хатшысы мөрленген конвертте конкурстық (тендерлік) өтінімдерді алғаннан кейін оның кеңсесі арқылы өтінім беруші (ҚТҚ жинау мен тасымалдауды жүзеге асыратын ҚТҚ нарығына қатысушылар) туралы ақпаратты (атауы, мекен-жайы, конкурстық (тендерлік) өтінімді беру мерзімі), өтінімдерді тіркеу журналына (тігілген, нөмірленген, комиссия хатшысы қол қойған және мөрмен бекітілген) енгізеді.
34. Комиссия конкурстық (тендерлік) өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және жеңімпаз(дар)ды айқындау немесе конкурс (тендер) өтпеді деп тану туралы шешім қабылдайды. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы, не оның міндетін атқарушы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру рәсіміне комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде комиссияның шешімі қабылданған деп танылады.
Комиссияның кез-келген мүшесі комиссия шешімімен келіспеген жағдайда өз ұстанымын жазбаша түрде білдіреді және ол хаттамаға қоса тіркеледі.
Конкурстық (тендерлік) өтінімдерді қарау нәтижесі бойынша комиссия хатшысымен комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссиялық барлық қатысқан мүшелері және хатшы қол қоятын комиссияның тиісті шешімі бар хаттама әзірленеді.
Конкурсты (тендерді) ұйымдастырушы хаттама рәсімделген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде барлық қатысушыларға заңды және электронды мекенжайларына хаттаманың үзіндісін жолдайды.

35. Заявитель, занесенный в журнал регистрации заявок согласно пункту 33 настоящих Правил, вправе в течении 3 (трех) рабочих дней обжаловать действия (бездействие) решение комиссии, направленный ему согласно части четыре пункта 34 настоящих Правил, если действие (бездействие) Комиссии нарушают его права и законные интересы.
В случае получения жалобы от заявителя, занесенный в журнал регистрации заявок согласно пункту 33 настоящих Правил, организатор конкурса (тендера) рассматривает жалобу и в течении 5 (пяти) рабочих дней принимают решение по жалобе.
36. Решение комиссии о результатах конкурса (тендера) размещаются на интернет-ресурсе организатора конкурса (тендера):
1) в случае отсутствия жалобы от заявителя, занесенного в журнал регистрации заявок согласно пункту 33 настоящих Правил;
2) в случае принятия решения по жалобе от заявителя, занесенного в журнал регистрации заявок согласно пункту 33 настоящих Правил, решение комиссии публикуется с решением по жалобе.
37. Конкурс (тендер) признается несостоявшимся в случае:
1) отсутствия конкурсных (тендерных) заявок;
2) если по итогам рассмотрения конкурсных (тендерных) заявок не было представлено ни одной заявки, соответствующей конкурсной (тендерной) документации.
При признании конкурса (тендера) несостоявшимся, организатор конкурса (тендера) проводит повторный конкурс (тендер).
38. Если на участие в конкурсе (тендере) подана одна заявка, то комиссия принимает одно из решений:
1) определить победителем конкурса (тендера) единственного участника при условии, что он соответствует требованиям, предусмотренные в конкурсной (тендерной) документации;
2) проводит повторный конкурс (тендер) в случае, если единственный участник не соответствует требованиям, предусмотренные в конкурсной (тендерной) документации.
39. Победителем конкурса (тендера) признается участник, соответствующий конкурсной (тендерной) документации. В случае соответствия конкурсной (тендерной) документации двух и более участников учитывается опыт работы в сфере сбора и транспортировки ТБО, а также техническое оснащение для осуществления работ по сбору и транспортировке ТБО.
40. Права и обязанности победителя конкурса (тендера) на обслуживание участка закрепляется в типовом договоре согласно приложению к настоящему приказу.
Договор заключается сроком не более чем на 10 (десять) лет, без продления, за исключением договоров государственно-частного партнерства, по которым срок заключения и порядок продления регулируются законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.

35. Осы Қағидалардың 33- тармағына сәйкес өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген өтініш беруші егер Комиссияның іс-әрекеттері мен әрекетсіздігі оның құқықтары мен заңды мүдделері бұзылса осы Қағидаларды 34-тармағының төртінші бөліміне сәйкес жолданған комиссия шешімінің іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдануға құқылы.
Осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген өтініш берушіден шағым түскен жағдайда конкурсты (тендерді) ұйымдастырушы шағымды қарастырады және 5 (бес) жұмыс күні ішінде шағым бойынша шешім қабылдайды.
36. Конкурстың (тендердің) қорытындысы туралы шешімі конкурсты (тендерді) ұйымдастырушының интернет-ресурсында орналасады:
1) осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген өтініш берушіден шағым болмаған жағдайда;
2) осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген өтініш берушіден шағымы бойынша шешім қабылданған жағдайда, комиссия шешімі шағым бойынша шешіммен бірге жарияланады.
37. Конкурс (тендер) өтпеді деп мынадай жағдайларды танылады:
1) конкурстық (тендерлік) өтінімдер болмаған жағдайда;
2) егер конкурстық (тендерлік) өтінімдер қарастыру қорытындысы бойынша конкурстық (тендерлік) құжаттамаға сәйкес келетін бірде-бір өтінім келіп түспеген жағдайда.
Конкурс (тендер) өтпеді деп танылған жағдайда, конкурсты (тендерді) ұйымдастырушы конкурсты (тендерді) қайта өткізеді.
38. Егер конкурсқа (тендерге) қатысу үшін бір өтінім келіп түскен жағдайда комиссия келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жалғыз қатысушыны конкурстың (тендердің) жеңімпазы ретінде анықтауға, егер ол конкурстық (тендерлік) құжаттамамен қарастырылған талаптарға сәйкес келетін болса;
2) конкурсты (тендерді) қайта өткізеді, егер жалғыз қатысушы конкурстық (тендерлік) құжаттамамен қарастырылған талаптарға сәйкес келмейтін болса.
39. Конкурстық құжаттамаға сәйкес келетін қатысушы тендердің жеңімпазы болып танылады. Екі және одан да көп қатысушылардың конкурстық құжаттамасы сәйкес келген жағдайда ҚТҚ жинау және тасымалдау саласындағы жұмыс тәжірибесі, сондай-ақ ҚТҚ жинау және тасымалдау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру үшін техникалық жарақтандыру ескеріледі.
40. Учаскеге қызмет көрсетуге арналған конкурс жеңімпазының құқықтары мен міндеттері осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес үлгілік шартта бекітіледі.
Шарт ұзартусыз 10 (он) жылдан аспайтын мерзімге жасалады, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын қоспағанда, олар бойынша жасасу мерзімі және ұзарту тәртібі Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасымен реттеледі.

41. После заключения договора, согласовывается график вывоза коммунальных отходов с закрепленной территории с соответствующим МИО в соответствии с законодательствами в сфере управления коммунальными отходами, жилищно-коммунального хозяйства и санитарно-эпидемиологического благополучия.
42. Субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку отходов, в случае отсутствия собственной инфраструктуры по сортировке, восстановлению и (или) удалению отходов, заключают договора с субъектами предпринимательства, осуществляющими сортировку, восстановление и (или) удаление отходов.
43. Субъекты предпринимательства, осуществляющие сортировку, восстановление и (или) удаление отходов, предоставляют равный доступ к ключевым мощностям другим субъектам рынка в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
44. Порядок заключения договоров государственно-частного партнерства с участниками рынка в сфере управления коммунальными отходами, осуществляющими сбор и транспортировку ТБО, регулируется законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.
Приложение
к Правилам управления
коммунальными отходами
Типовой договор на сбор и транспортировку твердых бытовых отходов с субъектами предпринимательства в сфере управления отходами, осуществляющими сбор и транспортировку твердых бытовых отходов
№ _________________________
_______________________________ "___"_________20____года
(наименование населенного пункта)
____________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "именуемое в дальнейшем "Исполнитель",
в лице ______________________________________________________________
действующего на основании ___________________________________________,
и местный исполнительный орган ______________________________________,
именуемый в дальнейшем "Заказчик",
в лице ______________________________________________________________
действующего на основании ___________________________________________,
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны",
по итогам проведения конкурса (тендера) по определению участников
рынка твердых бытовых отходов, осуществляющих сбор и транспортировку
твердых бытовых отходов, проведенного "___" ____________, № лота _____
заключили настоящий договор о нижеследующем (далее – Договор):
Глава 1. Понятия, используемые в настоящем договоре
1.1. В настоящем договоре, используются следующие понятия:
1.1.1. коммунальные отходы – понимаются следующие отходы потребления: смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы (смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств);

41. Шарт жасалғаннан кейін коммуналдық қалдықтарды басқару, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы заңнамаларға сәйкес бекітілген аумақтан коммуналдық қалдықтарды шығару кестесін тиісті ЖАО-мен келісіледі
42. Қалдықтарды жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері қалдықтарды сұрыптау, қалпына келтіру және (немесе) жою бойынша жеке инфрақұрылымы болмаған жағдайда қалдықтарды сұрыптауды, қалпына келтіруді және (немесе) жоюды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен шарт жасасады.
43. Қауіпті емес қалдықтарды сұрыптауды, қалпына келтіруді және (немесе) жоюды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес нарықтың басқа субъектілеріне түйінді қуатқа тең қолжетімділік береді.
44. ҚТҚ жинау мен тасымалдауды жүзеге асыратын ҚТҚ нарығына қатысушылармен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасасу тәртібі Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасымен реттеледі.
Коммуналдық қалдықтарды
басқару қағидаларына
қосымша
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерімен қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және тасымалдауға арналған үлгілік шарт
№_________________________
___________ 20____жылғы "__" _______
(елді мекеннің атауы)
___________________________________, бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын,
тұлғада _____________ негізінде әрекет ететін________________, және жергілікті
атқарушы орган _________________ , бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын
тұлғада _______________ негізінде әрекет ететін______________, екінші жағынан,
бұдан әрі "Тараптар" деп аталады,
қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды және тасымалдауды жүзеге
асыратын қатты тұрмыстық қалдықтар нарығына қатысушыларды айқындау
жөніндегі конкурсты (тендерді) өткізу қорытындылары бойынша "_________"
_____________, № лот ____________ осы төмендегілер туралы шарт жасасты
(бұдан әрі – Шарт):
1-тарау. Осы Шартта пайдаланылатын ұғымдар
1.1. Осы Шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1.1.1. коммуналдық қалдықтар – тұтынудың келесі қалдықтары түсініледі: аралас қалдықтар және үй шаруашылығының бөлек жиналған қалдықтары, соның ішінде қағаз бен картон, шыны, металдар, пластмасса, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, қаптама, пайдаланылған электр және электронды жабдықтар, батареялар мен аккумуляторлар (аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар. егер мұндай қалдықтар табиғаты мен құрамы жағынан үй шаруашылығының қалдықтарына ұқсас болса);

1.1.2. контейнерные площадки – специальные площадки для накопления отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора твердых бытовых отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку твердых бытовых отходов;
1.1.3. сбор отходов – деятельность по организованному приему отходов от физических и юридических лиц специализированными организациями в целях дальнейшего направления таких отходов на восстановление или удаление;
1.1.4. транспортировка отходов – деятельность, связанная с перемещением отходов с помощью специализированных транспортных средств между местами их образования, накопления в процессе сбора, сортировки, обработки, восстановления и (или) удаления;
1.1.5. твердые бытовые отходы – коммунальные отходы в твердой форме (далее – ТБО);
1.1.6. специализированные организации – индивидуальные предприниматели или юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, восстановлению и (или) удалению коммунальных отходов, соответствующие требованиям, установленным экологическим законодательством Республики Казахстан;
1.1.7. исполнитель – физические и юридические лица, выступающие в качестве контрагента Заказчика в заключенном с ним Договоре, а также консорциум;
1.1.8. заказчик – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
1.1.9. потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться услугами по сбору и транспортировке твердых бытовых отходов;
Глава 2. Предмет договора
2.1. Предметом настоящего договора является оказание (выполнение) услуг по сбору и транспортировке коммунальных отходов с территории участка
________________________________________________;
(указать участок, населенный пункт)
2.2. Сбор и транспортировка коммунальных отходов осуществляется согласно графику.
Глава 3. Права и обязанности сторон
3.1. Исполнитель обязуется:
3.1.1. сбор и транспортировку коммунальных отходов осуществлять по согласованному графику вывоза с закрепленной территории с соответствующим МИО;
3.1.2. согласовать с Заказчиком график оказания услуг;
3.1.3. соблюдать требования экологического законодательства Республики Казахстан;
3.1.4. обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств по Договору;
3.1.5. не раскрывать без предварительного письменного согласия Заказчика содержание технической документации, представленной Заказчиком или от его имени другими лицами, за исключением того персонала, который привлечен Исполнителем для исполнения условий Договора. Указанная информация должна предоставляться этому персоналу конфиденциально и в той мере, насколько это необходимо для исполнения обязательств;

1.1.2. контейнерлік алаңдар – қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын мамандандырылған көлікке арналған кірме жолдары бар, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орналастырылатын қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар;
1.1.3. қалдықтарды жинау – мұндай қалдықтарды одан әрі қалпына келтіруге немесе жоюға жіберу мақсатында мамандандырылған ұйымдардың жеке және заңды тұлғалардан қалдықтарды ұйымдасқан түрде қабылдауы жөніндегі қызмет;
1.1.4. қалдықтарды тасымалдау – қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, қалпына келтіру және (немесе) жою процесінде олардың пайда болу, жинақталу орындары арасында мамандандырылған көлік құралдарының көмегімен олардың орнын ауыстырумен байланысты қызмет;
1.1.5. қатты тұрмыстық қалдықтар – қатты нысандағы коммуналдық қалдықтар (бұдан әрі – ҚТҚ);
1.1.6. мамандандырылған ұйымдар – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар;
1.1.7. орындаушы – онымен жасалған шартта Тапсырыс берушінің контрагенті ретінде әрекет ететін жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ консорциум;
1.1.8. тапсырыс беруші – өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын алқалы атқарушы орган;
1.1.9. тұтынушы-қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және тасымалдау жөніндегі қызметтерді пайдаланатын немесе пайдаланғысы келетін жеке немесе заңды тұлға.
2-тарау. Шарттың мәні
2.1. Осы Шарттың мәні учаске аумағынан коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызметтер көрсету (орындау) болып табылады ___________________________
(учаскені, елді мекенді көрсету);
2.2. Коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1.Орындаушы міндеттенеді:
3.1.1. коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдауды тиісті ЖАО-мен келісілген бекітілген аумақ қоса берілген кесте бойынша жүзеге асыруға;
3.1.2. тапсырыс берушімен қызмет көрсету кестесін келісуге;
3.1.3. Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын сақтауға;
3.1.4. шарт бойынша өзіне алған міндеттемелердің толық және тиісінше орындалуын қамтамасыз етуге;
3.1.5. шарт талаптарын орындау үшін Орындаушы тартқан персоналды қоспағанда, Тапсырыс берушінің алдын ала жазбаша келісімінсіз Тапсырыс беруші немесе оның атынан басқа адамдар ұсынған техникалық құжаттаманың мазмұнын ашпауға тиіс. Көрсетілген ақпарат осы персоналға құпия түрде және міндеттемелерді орындау үшін қаншалықты қажет болса, сол шамада берілуі тиіс;

3.1.6. без предварительного письменного согласия Заказчика не использовать какие-либо вышеперечисленные документы и информацию, кроме как в целях реализации Договора;
3.1.7. по первому требованию Заказчика предоставлять информацию о ходе исполнения обязательств по Договору;
3.1.8. в случае некачественно оказанных услуг, устранять обнаруженные недостатки своими силами. В случае если Заказчик, имеет какие-либо претензии по поводу качества оказания услуг или их неоказания Исполнителем, данные факты должны быть подтверждены письменной претензией и актом, составленным Заказчиком с представителем Исполнителя. В случае отказа от подписи в акте Исполнителя, Заказчик обязан направить в адрес Исполнителя письменную претензию с указанием нарушения;
3.1.9. обеспечить обслуживание физических и юридических лиц абонентским отделом Исполнителя для приема населения по вопросам начисления за предоставленные услуги;
3.1.10. обеспечить работу диспетчерской службы по обслуживанию потребителей для решения оперативных вопросов по оказанию услуг по сбору и транспортировке коммунальных отходов;
3.1.11. заключать с физическими и юридическими лицами договора на сбор и транспортировку коммунальных отходов;
3.1.12. опубликовывать в местных средствах массовой информации Публичный Договор для физических лиц в течение 14 (четырнадцати) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора;
3.1.13. обеспечивать доставку коммунальных отходов субъектам предпринимательства, осуществляющим их сортировку. Вывоз коммунальных отходов непосредственно на полигон захоронения ТБО производить только в случае отсутствия субъектов предпринимательства, осуществляющих сортировку в данном населенном пункте;
3.1.14. использовать специально оборудованные транспортные средства, предназначенные для транспортировки ТБО;
3.1.15. осуществлять подборку мусора в радиусе не менее 10 метров от контейнерной площадки или иного места сбора отходов.
3.2. Заказчик обязуется:
3.2.1. обеспечить доступ специалистов Исполнителя для оказания Услуг;
3.2.2. обеспечить доступ Исполнителю к сведениям о регистрации населения в целях идентификации количества граждан, зарегистрированных по месту жительства;
3.2.3. при выявлении несоответствий оказанных Услуг в течение 12 часов письменно уведомить Исполнителя, способом, обеспечивающим фиксацию получения уведомления Исполнителем;
3.2.4. оказывать содействие Исполнителю по заключению договоров с юридическими лицами;
3.2.5. при установке новых контейнерных площадок согласовывать с Исполнителем место установки;

3.1.6. Тапсырыс берушінің алдын ала жазбаша келісімінсіз Шартты іске асыру мақсатында қоспағанда, жоғарыда аталған құжаттар мен ақпаратты пайдаланбауға;
3.1.7. Тапсырыс берушінің бірінші талабы бойынша шарт бойынша міндеттемелердің орындалу барысы туралы ақпарат беруге;
3.1.8. сапасыз көрсетілген қызметтер жағдайында табылған кемшіліктерді өз бетімен жоюға. Егер Тапсырыс берушінің қызмет көрсету сапасына қатысты қандай да бір талаптары немесе Орындаушының оларды көрсетпеуі болған жағдайда, бұл фактілер жазбаша шағыммен және Тапсырыс беруші Орындаушының өкілімен жасаған актімен расталуға тиіс. Орындаушының актісіне қол қоюдан бас тартылған жағдайда, Тапсырыс беруші бұзушылықты көрсете отырып, Орындаушының атына жазбаша шағым жіберуге міндетті.
3.1.9. көрсетілген қызметтер үшін есептеу мәселелері бойынша халықты қабылдау үшін Орындаушының абоненттік бөлімімен жеке және заңды тұлғаларға қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге;
3.1.10. коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызметтер көрсету жөніндегі жедел мәселелерді шешу үшін тұтынушыларға қызмет көрсету жөніндегі диспетчерлік қызметтің жұмысын қамтамасыз етуге;
3.1.11. жеке және заңды тұлғалармен коммуналдық қалдықтарды жинауға және тасымалдауға шарт жасасуға;
3.1.12. Осы Шарт жасалған күннен бастап 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде жеке тұлғалар үшін жария Шартты жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
3.1.13. ҚТҚ сұрыптауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне коммуналдық қалдықтарды жеткізуді қамтамасыз етуге. Қатты тұрмыстық қалдықтарды көму полигонына тікелей ҚТҚ шығару осы елді мекенде сұрыптауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері болмаған жағдайда ғана жүргізіледі;
3.1.14. ҚТҚ тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған көлік құралдарын пайдалануға;
3.1.15. контейнерлік алаңнан немесе қалдықтарды жинайтын өзге де орыннан кемінде 10 (метр) радиуста қоқыс жинауды жүзеге асыруға.
3.2. Тапсырыс беруші міндеттенеді:
3.2.1. қызмет көрсету үшін Орындаушы мамандарының қолжетімділігін қамтамасыз етуге;
3.2.2. тұрғылықты жері бойынша тіркелген азаматтардың санын сәйкестендіру мақсатында орындаушының халықты тіркеу туралы мәліметтерге қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
3.2.3. көрсетілген қызметтердің сәйкессіздігі анықталған кезде 12 сағат ішінде Орындаушының хабарламаны алуын тіркеуді қамтамасыз ететін тәсілмен Орындаушыны жазбаша хабардар ету;
3.2.4. заңды тұлғалармен Шарт жасасу бойынша Орындаушыға жәрдем көрсетуге;
3.2.5. жаңа контейнерлік алаңдарды орнату кезінде орнату орнын орындаушымен келісуге;

3.2.6. предоставить Исполнителю право сбора и транспортировки коммунальных отходов с участков, определенных в настоящем Договоре, на срок действия настоящего Договора;
3.2.7. проводить разъяснительную работу с физическими и юридическими лицами по следующим вопросам:
необходимости заключения договоров на сбор и транспортировку ТБО;
складирования образовавшихся коммунальных отходов в контейнеры для их сбора; в местах раздельного сбора отходов – складирования отходов раздельно в контейнеры, предназначенные для данного типа отходов;
запрета на слив жидких отходов, выброс не относящихся к коммунальным отходам в контейнеры для сбора ТБО и/или на контейнерные площадки;
запрета на образование стихийных свалок путем складирования коммунальных отходов в неустановленных для этого местах;
бережного отношения к контейнерам для сбора отходов, контейнерным площадкам и их ограждениям;
запрета на парковку автомобилей, а также складирования иных предметов на подъездных путях к контейнерным площадкам;
при бестарном методе транспортировки коммунальных отходов –выставления коммунальных отходов в соответствии с действующими санитарными нормами и правилами, вдоль улицы только в дни сбора и транспортировки (вывоза) согласно графику, утвержденному местным исполнительным органом, до прибытия специализированной техники;
раздельного сбора и передачи специализированным предприятиям опасных составляющих коммунальных отходов.
3.3. Заказчик вправе проверять качество оказанных Услуг.
3.4. Исполнитель имеет право:
3.4.1. В порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан, в соответствии с тарифом, установленным местным представительным органом, своевременно получать от потребителей оплату за услуги по сбору и транспортировке ТБО и принимать меры взыскания при несвоевременной оплате;
3.4.2. Требовать от потребителей соблюдения установленных требований по санитарному содержанию, организации уборки и обеспечению чистоты на территории населенного пункта;
3.4.3. По согласованию с Заказчиком привлекать к оказанию услуг субподрядчиков. Предельный объем услуг, который может быть передан субподрядчикам в совокупности не должен превышать 1/3 от объема оказываемых услуг;
3.4.4. Прекращать или ограничить предоставление Услуг при аварийной ситуации, либо при угрозе жизни и безопасности работникам Исполнителя;
3.4.5. Осуществлять права собственника в отношении коммунальных отходов, переданных ему для сбора и транспортировки, в том числе помещенных в контейнеры, размещенные на территории контейнерных площадок, или в установленные места сбора отходов.

3.2.6. Орындаушыға осы шартта айқындалған учаскелерден тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдау құқығын осы Шарттың қолданылу мерзіміне беруге;
3.2.7. жеке және заңды тұлғалармен келесі мәселелер бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу:
қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және тасымалдауға шарттар жасасу қажеттілігі;
пайда болған ҚТҚ-ны ҚТҚ жинауға арналған контейнерлерге жинау; ҚТҚ -ны бөлек жинау орындарында ҚТҚ-ны қалдықтардың осы түріне арналған контейнерлерге бөлек жинау;
сұйық қалдықтарды төгуге, ҚТҚ-ға жатпайтын қалдықтарды ҚТҚ жинауға арналған контейнерлерге және/немесе контейнерлік алаңдарға шығаруға тыйым салу;
бұл үшін белгіленбеген жерлерде ҚТҚ-ны сақтау арқылы стихиялық қоқыс үйінділерін құруға тыйым салу;
ҚТҚ жинауға арналған контейнерлерге, контейнерлік алаңдарға және олардың қоршауларына ұқыпты қарау;
автомобильдерді тұраққа қоюға, сондай-ақ контейнерлік алаңдарға кірме жолдарда өзге де заттарды сақтауға тыйым салу;
тұрмыстық қатты қалдықтарды тасымалдаудың тарасыз әдісі кезінде-қолданыстағы санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес ҚТҚ-ны көше бойында тек жергілікті атқарушы орган бекіткен кестеге сәйкес жинау және тасымалдау (әкету) күндері, мамандандырылған техника келгенге дейін қою;
коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін мамандандырылған кәсіпорындарға бөлек жинау және беру.
3.3. Тапсырыс беруші көрсетілген қызметтердің сапасын тексеруге құқылы;
3.4. Орындаушының мыналарға құқығы бар:
3.4.1. Жергілікті өкілді орган белгілеген тарифке сәйкес Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген тәртіппен тұтынушылардан қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және тасымалдау жөніндегі қызметтер үшін төлемақыны уақтылы алуға және уақтылы төлемеген кезде өндіріп алу шараларын қолдануға;
3.4.2. Тұтынушылардан елді мекен аумағында абаттандыру, санитарлық күтіп ұстау, тазалауды ұйымдастыру және тазалықты қамтамасыз ету бойынша белгіленген талаптардың сақталуын талап ету.
3.4.3. Тапсырыс берушімен келісім бойынша қызмет көрсетуге қосалқы мердігерлерді тарту. Қосалқы мердігерлерге берілуі мүмкін қызметтердің шекті көлемі жиынтығында көрсетілетін қызметтер көлемінің 1/3 аспауға тиіс;
3.4.4. Авариялық жағдай кезінде не Орындаушының жұмыскерлеріне өміріне және қауіпсіздігіне қатер төнген кезде қызметтер көрсетуді тоқтату немесе шектеу;
3.4.5. Өзіне жинау және тасымалдау үшін берілген, оның ішінде контейнерлік алаңдардың аумағында орналасқан контейнерлерге немесе қалдықтарды жинайтын белгіленген орындарға орналастырылған қатты тұрмыстық қалдықтарға қатысты меншік иесінің құқықтарын жүзеге асыру.

Глава 4. Ответственность сторон
4.1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, вытекающих из условия Договора. Стороны несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Форс-мажорные обстоятельства
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнения обязательств по настоящему договору, если оно явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы – форс-мажор, какими являются события чрезвычайного, непредсказуемого и непреодолимого характера, а именно: землетрясения, пожары, наводнения, военные действия, законодательные акты и запретительные решения органов государственной власти и иные обстоятельства.
5.2. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств по Договору, обязана немедленно, но не позднее 10 дней с момента их наступления, известить другую Сторону о дате начала этих обстоятельств и причинах, препятствующих выполнению обязательств.
5.3. Отсутствие уведомления или несвоевременное уведомление об обстоятельствах непреодолимой силы лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по договору.
Глава 6. Основание досрочного расторжения настоящего договора
6.1. Договор может быть расторгнут Исполнителем или Заказчиком, или признан недействительным только на основании действующего законодательства.
6.2. Договор прекращает действие после выполнения всех взаимных обязательств.
Глава 7. Общие условия
7.1. Любые изменения и дополнения к Договору действительны лишь при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями сторон.
Глава 8. Прочие условия и порядок споров
8.1. Стороны должны принимать все возможные меры для разрешения споров и разногласий, которые могут возникнуть в ходе выполнения настоящего Договора путем переговоров. В случае если разногласия и споры не могут быть разрешены путем переговоров, они подлежат рассмотрению по месту нахождения истца.
8.2. В течение срока действия настоящего договора не одна из сторон не вправе передавать свои права или обязательства по настоящему договору третьим лицам без предварительного письменного согласия другой стороны.
8.3. Вопросы, не предусмотренные настоящим Договором, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
8.4. Настоящий Договор составлен в 2 (двух) экземплярах на казахском и русском языках. Все экземпляры идентичны и имеют одинаковую юридическую силу. У каждой из Сторон находится один экземпляр Договора.

4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Шарт талаптарынан туындайтын міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
5-тарау. Форс-мажорлық жағдайлар
5.1. Тараптар, егер бұл еңсерілмейтін күш – форс-мажор мән-жайларының салдары болып табылса, төтенше, болжанбайтын және еңсерілмейтін сипаттағы оқиғалар, атап айтқанда: жер сілкінісі, өрт, су тасқыны, әскери іс-қимылдар, мемлекеттік билік органдарының заңнамалық актілері мен тыйым салу шешімдері және өзге де мән-жайлар болып табылатын осы Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
5.2. Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкін еместігі туындаған Тарап осы мән-жайлардың басталу күні және міндеттемелерді орындауға кедергі келтіретін себептер туралы екінші Тарапқа дереу, бірақ олар басталған сәттен бастап 10 күннен кешіктірмей хабарлауға міндетті.
5.3. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туралы хабарламаның болмауы немесе уақтылы хабарламау Тарапты шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда аталған кез келген мән-жайға сілтеме жасау құқығынан айырады.
6-тарау. Осы Шартты мерзімінен бұрын бұзуға негіздеме
6.1. Шартты орындаушы немесе Тапсырыс беруші бұзуы немесе қолданыстағы заңнама негізінде ғана жарамсыз деп танылуы мүмкін.
6.2. Шарт барлық өзара міндеттемелер орындалғаннан кейін қолданысын тоқтатады.
7-тарау. Жалпы талаптар
7.1. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда жасалған және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
8-тарау. Даулардың өзге де талаптары мен тәртібі
8.1. Тараптар келіссөздер жолымен осы Шартты орындау барысында туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктерді шешу үшін барлық мүмкін шараларды қабылдауға тиіс. Егер келіспеушіліктер мен дауларды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, олар талапкердің орналасқан жері бойынша қаралуға жатады.
8.2. Осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Тараптардың ешқайсысы осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға беруге құқылы емес.
8.3. Осы Шартта көзделмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
8.4. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде 2 (екі) данада жасалды. Барлық даналар бірдей және бірдей заңды күшке ие. Тараптардың әрқайсысында шарттың бір данасы бар.

Глава 9. Срок действия договора
9.1. Настоящий Договор вступает в силу с "__" ___________________ 20____ года и продолжает свое действие до "__" ______________________ 20_________ года.
Глава 10. Реквизиты и подписи сторон
10.1. В случае изменения реквизитов Сторон, Сторона обязана в письменной форме уведомить другую Сторону об изменениях в течение 20 рабочих дней.
Исполнитель
Заказчик

9-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
9.1. Осы Шарт "____" ___________________ 20___________ жылы күшіне енеді және өз әрекетін
20_____________ жылғы "__" _____________________ дейін жалғастырады.
10-тарау. Тараптардың деректемелері мен қолдары
10.1. Тараптардың деректемелері өзгерген жағдайда Тарап 20 жұмыс күні ішінде өзгерістер туралы екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті.
Орындаушы
Тапсырыс беруші