Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2022 года № 26376
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. Бюджетному департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течении десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Ж. Буркитбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2021 года
№ ҚР ДСМ-140
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют стоимость исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
2. Для определения стоимости на услуги, осуществляемые потенциальным поставщиком, учитываются затраты, относящиеся к основному виду его деятельности.
3. Для расчета стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания определяется единица услуги.
4. Определение структуры затрат исследований, консалтинговых услуг и государственного задания производится на основании:

Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 қаңтарда № 26376 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Бюджет департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы Ж. Буркитбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2021 жылғы 31 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-140
Бұйрықпен бекітілді
Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік қызметтертер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалары) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындайды.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
2. Әлеуетті өнім беруші жүзеге асыратын қызметтердің құнын анықтау үшін оның қызметінің негізгі түріне жататын шығындар ескеріледі.
3. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын есептеу үшін қызмет бірлігі айқындалады.
4. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың шығындарының құрылымын айқындау:

1) суммы прямых затрат на оказание исследований, консалтинговых услуг и государственного задания;
2) суммы накладных расходов (косвенные) на оказание исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
5. Под прямыми затратами понимаются расходы, связанные с оказанием услуги, которые прямо и непосредственно включены в себестоимость оказываемых услуг.
6. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата работников (штатных и внештатных), осуществляющих исследования, консалтинговые услуги, государственное задание;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в фонд социального медицинского страхования;
3) налог на добавленную стоимость;
4) командировочные расходы персонала, проводящего исследования, оказывающего консалтинговую услугу, выполняющего государственное задание (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) расходы по привлечению внешних экспертов, привлекаемых для реализации услуги в качестве субподрядчика.
6) приобретение материалов (расходные материалы, канцелярские товары, материальный запас);
7) услуги связи (почтовые, курьерские услуги, интернет, услуги телефонной связи, в том числе международная и междугородняя связь);
8) транспортные услуги, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;
9) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов исследований, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов);
10) курьерские услуги (рассылка материалов);
11) арендная плата для проведения конференций, семинаров, круглых столов;
12) банковские услуги;
13) переводческие услуги, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания.
7. Накладные расходы включают следующие затраты:
1) заработная плата административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в фонд социального медицинского страхования;
3) налоги и другие обязательные платежи в бюджет;
4) командировочные расходы административного персонала (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) страхование административного персонала (обязательное страхование транспортных средств, работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей);

1) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы көрсетуге арналған тікелей шығындар сомасының;
2) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы көрсетуге арналған үстеме (жанама) шығыстар сомасының негізінде жүргізіледі.
5. Тікелей шығындар деп көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнына тікелей және тікелей енгізілуі мүмкін қызметтерді көрсетумен байланысты шығыстар түсініледі.
6. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын қызметкерлердің (штаттық және штаттан тыс) жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары;
3) қосылған құн салығы;
4) зерттеулерді жүргізетін, консалтингтік қызметтерді көрсететін, мемлекеттік тапсырманы орындайтын персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс қызметтік сапарлар);
5) қосалқы мердігер ретінде қызметті іске асыру үшін тартылатын сыртқы сарапшыларды тарту бойынша шығыстар.
6) материалдарды сатып алу (шығыс материалдары, кеңсе тауарлары, материалдық қор);
7) байланыс қызметтері (пошталық, курьерлік қызметтер, интернет, телефон байланысы, оның ішінде халықаралық және қалааралық байланыс қызметтері);
8) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын көліктік көрсетілетін қызметтер;
9) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін тираждау: сауалнамалар, бағыт парақтары, карточкалар, зерттеу есептері, тест тапсырмалары, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу);
10) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
11) конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу қажет болған жағдайда жалдау ақысы;
12) банктік қызметтер;
13) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма бойынша көрсетілетін қызметтер.
7. Үстеме шығындар келесі шығындарды қамтиды:
1) әкімшілік персоналдың жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары;
3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мүлік салығы, көлік құралдарына салық, жер салығы және т.б.);
4) әкімшілік персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс қызметтік сапарлар);
5) әкімшілік персоналды сақтандыру (көлік құралдарын, қызметкерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру);

6) амортизация основных средств и нематериальных активов;
7) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
8) коммунальные услуги: отопление, электроэнергия, водоснабжение и канализация, вывоз твердых бытовых отходов;
9) аренда зданий и помещений;
10) услуги связи административного персонала (почтовые, курьерские услуги, интернет, услуги телефонной связи, в том числе международная и междугородняя связь);
11) затраты (информационные услуги, за исключением рекламы, пожарная безопасность, услуги по охране, представительские расходы, аудиторские услуги, банковские услуги, нотариальные услуги, типографские расходы).

6) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
7) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу;
8) коммуналдық қызметтер: электр энергиясы, жылыту, сумен жабдықтау және кәріз, қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару;
9) ғимараттар мен үй-жайларды жалға алу;
10) әкімшілік персоналдың байланыс қызметтері (пошталық, курьерлік қызметтер, интернет, телефон байланысы, оның ішінде халықаралық және қалааралық байланыс қызметтері);
11) шығындар (жарнаманы қоспағанда, ақпараттық қызметтер, өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптардың сақталуы, күзет жөніндегі қызметтер, өкілдік шығыстар, аудиторлық қызметтер, банк қызметтері, нотариаттық қызметтер, типографиялық шығыстар).