О внесении изменения в постановление акимата города Нур-Султана от 6 октября 2020 года № 508-2075 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Нур-Султана"
Постановление акимата города Нур-Султана от 7 декабря 2021 года № 508-4393. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2022 года № 26372
Акимат города Нур-Султан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Нур-Султана от 6 октября 2020 года № 508-2075 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Нур-Султана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1295) следующее изменение:
приложение к вышеуказанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление культуры города Нур-Султан" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Нур-Султан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Нур-Султан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима города Нур-Султан
Е. Кизатов
СОГЛАСОВАНО:
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение к
постановлению акимата
города Нур-Султана
от 7 декабря 2021 года № 508-4393
Утвержден
постановлением акимата
города Нур-Султана
от 6 октября 2020 года № 508-2075
Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Нур-Султана
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
1.
Дом купца И.С. Силина, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 35
2.
Дом, в котором формировались отряды части особого назначения,  1914 год
Градостроительство и архитектура
улица Ж. Омарова,
№ 57
3.
Дворец железнодорожников,
1954 год
Градостроительство и архитектура
улица
І. Есенберлин, № 10
4.
Здание вокзала и привокзальная площадь, куда в 1954 году прибыл первый эшелон с целинниками, 1954 год
Градостроительство и архитектура
привокзальная площадь имени 310 дивизии
5.
Памятник
Сакену Сейфуллину,
1972 год
Сооружения монументального искусства
проспект Жеңіс,
№ 62
6.
Памятник воинам Великой Отечественной войны,
1995 год
Сооружения монументального искусства
район здания
Республиканского государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан,
проспект Жеңіс
7.
Константино-Еленинская церковь,

"Нұр-Сұлтан қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 508-2075 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 508-4393 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 қаңтарда № 26372 болып тіркелді
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Нұр-Сұлтан қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 508-2075 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1295 болып тіркелген) келесідей өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Нұр-Сұлтан қаласының Мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы оның ресми жарияланғанынан кейін Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің
міндетін атқарушы
Е. Кизатов
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
2021 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 508-4393
Нұр-Сұлтан қаласы
әкімдігінің қаулысына
қосымша
Нұр-Сұлтан қаласы
әкімдігінің 2020 жылдың
6 қазанындағы № 508-2075
қаулысымен бекітілді
Нұр-Сұлтан қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Көпес И.С. Силиннің үйі, ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 35
2.
Ерекше міндет бөлімі отрядтары құрылған үй, 1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров көшесі, № 57
3.
Теміржолшылар сарайы,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
І. Есенберлин көшесі, № 10
4.
1954 жылы алғашқы тың игерушілер эшелоны келген вокзал ғимараты және вокзал маңындағы алаң,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
310-дивизия атындағы вокзал маңындағы алаң
5.
Сәкен Сейфуллин ескерткіші, 1972 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Жеңіс даңғылы, № 62
6.
Ұлы Отан соғысына қатысқан жауынгерлерге ескерткіші,  1995 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ауданы,
Жеңіс даңғылы
7.

1854-1900 годы
Градостроительство и архитектура
проспект Республики, № 12
8.
Здание городской управы, конец ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица Желтоксан,
№ 11
9.
Гимназия,
конец ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица Желтоксан,
№ 13
10.
Дом купца Д.В. Егорова, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 5а
11.
Купеческий дом,
1846 год
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 20
12.
Жилой дом доктора Ф.И. Благовещенского, начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 20а
13.
Ограждение зеленой мечети, 1895 год
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 83
14.
Больница купца С.А. Кубрина,
1880 год
Градостроительство и архитектура
улица
А. Джангильдина,
№ 40
15.
Дом купца В.М. Кубрина и флигель, 1910 год
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 41
16.
Торговый дом купца
М.К. Кубрина,
1905 год
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 37
17.
Дом П.Г. Моисеева,
1914 год
Градостроительство и архитектура
улица Ә. Мәмбетова,
№ 40
18.
Здание кинотеатра "Октябрь",
начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 29
19.
Дом пионеров,
1960-е годы ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік,
№ 6
20.
Здание гостиницы "Ишим",
1958-1960 годы
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік,
№ 8
21.
Здание бывшего акимата города Астаны,
1958 год
Градостроительство и архитектура
улица
Ж. Омарова,
№ 60
22.
Здание Комитета Государственной безопасности,
1950 год
Градостроительство и архитектура
улица Т. Бигельдинова
№ 74/1
23.
Школа Б. Косшыгулова для мусульманской молодежи, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 24
24.
Монументальное сооружение "Астана-Бәйтерек",
2002 год
Сооружения монументального искусства
бульвар Нуржол
№ 14
25.
Памятник хану Кенесары, 2001 год
Сооружения монументального искусства
набережная реки Есиль
26.
Памятник А.С. Пушкину,
1999 год
Сооружения монументального искусства
в районе Евразийского национального университета имени
Л.Н. Гумилева
27.
Памятник С. Сейфуллину,
1994 год
Сооружения монументального искусства
пересечение улиц С. Сейфуллина
и М. Ауэзова
28.
Скульптура "Астана", 2002 год
Сооружения монументального искусства
в сквере по улице Ж. Ташенова
29.
Здание метеостанции, 1914-1916 годы
Градостроительство и архитектура
улица Джамбула,
№ 11
30.
Мозаичные панно
"Космос" и "Печать",
1972 год
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік, № 25
31.
Мемориально-музейный комплекс памяти жертв политических репрессий и тоталитаризма "Алжир",
2007 год
Ансамбли и комплексы
Акмолинская область,
Целиноградский район, село Ақмол
32.
Мусульманское кладбище "Қараоткел",

Константин және Елена шіркеуі, 1854-1900 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Республика даңғылы,  № 12
8.
Қалалық басқарма ғимараты,  ХІХ ғасырдың соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, № 11
9.
Гимназия, ХІХ ғасырдың соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, № 13
10.
Көпес Д.В. Егоровтың үйі  ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 5а
11.
Көпес үйі,
1846 жыл
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 20
12.
Дәрігер Ф.И. Благовещенскийдің үйі, ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 20а
13.
Жасыл мешіттің дуалы, 1895 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 83
14.
Көпес С.А. Кубриннің ауруханасы,  1880 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Жангелдин көшесі, № 40
15.
Көпес В.М. Кубриннің  үйі және жапсаржайы, 1910 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 41
16.
Көпес М.К. Кубриннің  сауда үйі,
1905 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 37
17.
П.Г. Моисеевтің үйі,  1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Мәмбетов көшесі, № 40
18.
"Октябрь" кинотеатрының  ғимараты,
ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 29
19.
Пионерлер үйі,  ХХ ғасырдың
1960 жылдары
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 6
20.
"Есіл" қонақ үйінің ғимараты, 1958-1960 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 8
21.
Астана қаласы  әкімдігінің бұрынғы ғимараты,
1958 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров көшесі, № 60
22.
Мемлекеттік Қауіпсіздік
комитетінің ғимараты,
1950 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Т. Бигелдинов көшесі,  № 74/1
23.
Мұсылман жастарына арналған  Б. Қосшығұловтың мектебі,  ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 24
24.
"Астана-Бәйтерек"
монументалдық құрылысы,
2002 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Нұржол бульвары,
№ 14
25.
Кенесары хан ескерткіші, 2001 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Есіл өзенінің жағалауы
26.
А.С. Пушкин ескерткіші, 1999 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің ауданы
27.
С. Сейфуллин ескерткіші,  1994 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
С. Сейфуллин және  М. Әуезов  көшелерінің қиылысы
28.
"Астана" мүсіні,
2002 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Тәшенов көшесіндегі шағынгүлбақ
29.
Метеостанция ғимараты, 1914-1916 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Жамбыл көшесі, № 11
30.
"Космос" және "Баспа"
мозаикалық паннолар,
1972 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 25
31.
Саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарының "АЛЖИР" мемориалды-мұражай кешені,
2007 жыл
Ансамбльдер мен кешендер
Ақмола облысы, Целиноград ауданы,  Ақмол ауылы
32.

1609-1962 годы
Сакральные объекты
микрорайон "Жастар"
33.
Зимовка Бозок ІІ,
XVIII- XIX века
Археология
восточный берег озера Бузукты
34.
Зимовка Козыкош І,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
35.
Зимовка Козыкош ІІ,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
36.
Зимовка Козыкош ІІІ,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
37.
Зимовка Козыкош ІV,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
38.
Зимовка Козыкош V,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
39.
Одиночный курган Коктал,
ранний железный век, VII-III века до нашей эры
Археология
северная часть города, в 1,5 километрах к северу от жилого массива Коктал
40.
Второе здание
Бывшей мусульманской
школы,
начало ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица
Отырар, № 1/2
41.
Мечеть
"Әбу Насыр әл-Фараби",
2012 год
Сакральные
объекты
проспект
Тәуелсіздік, № 48
42.
Мечеть "Нұр-Астана",
2005 год
Сакральные
объекты
проспект
Кабанбай батыра, № 36

"Қараөткел" мұсылман зираты, 1609-1962 жылдар
Киелі объектілер
"Жастар"
шағын ауданы
33.
Бозоқ ІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
34.
Қозыкөш І қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
35.
Қозыкөш ІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
36.
Қозыкөш ІІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
37.
Қозыкөш ІV қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
38.
Қозыкөш V қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
39.
Көктал жалғыз қорғаны, ерте темір ғасыры, б.ғ.д. VII-ІІI ғасырлар
Археология
қаланың солтүстік бөлігі, Көктал тұрғын алабынан солтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде
40.
Бұрынғы мұсылман мектебінің екінші ғимараты,
ХІХ ғасырдың басы
Қала құрылысы
және сәулет
Отырар көшесі, № 1/2
41.
"Әбу Насыр әл-Фараби" мешіті,
2012 жыл
Киелі объектілер
Тәуелсіздік даңғылы,
№ 48
42.
"Нұр-Астана" мешіті,
2005 жыл
Киелі объектілер
Қабанбай батыр даңғылы, № 36