О внесении изменений в решение Жаркаинского районного маслихата от 16 апреля 2020 года № 6С-52/3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Жаркаинском районе"
Решение Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 14 апреля 2021 года № 7С-8/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 23 апреля 2021 года № 8447. Утратило силу решением Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 22 декабря 2023 года № 8С-19/3
Сноска. Утратило силу решением Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 22.12.2023 № 8С-19/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Жаркаинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Жаркаинского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Жаркаинском районе" от 16 апреля 2020 года № 6С-52/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7825) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Жаркаинском районе, утвержденных указанным решением:
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) пункта 1 статьи 10, в подпункте 2) пункта 1 статьи 11, в подпункте 2) пункта 1 статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Определить следующий перечень отдельных категорий нуждающихся граждан:
ветераны боевых действий на территории других государств;
ветераны Великой Отечественной войны;
ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветераны труда;
другие лица, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
жертвы политических репрессий;
граждане (семьи), пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
пенсионеры с минимальной пенсией и ниже, получатели государственной базовой пенсионной выплаты;
инвалиды всех групп;
граждане, имеющие социально-значимые заболевания (туберкулез, злокачественные новообразования, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ));
дети, больные болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
граждане (семьи), пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
малообеспеченные граждане (семьи), с доходом ниже прожиточного минимума;
студенты из малообеспеченных, многодетных и неполных семей, проживающих в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе;
студенты, из числа детей – сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, из семей, имеющих инвалидов, малообеспеченных, многодетных и неполных семей, обучающиеся в высших медицинских учебных заведениях;
лица, освобожденные из мест лишения свободы и состоящие на учете службы пробации;
многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:

"Жарқайың ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Жарқайың аудандық мәслихатының 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 6С-52/3 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 2021 жылғы 14 сәуірдегі № 7С-8/2 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 23 сәуірде № 8447 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 8С-19/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 22.12.2023 № 8С-19/3 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Жарқайың аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жарқайың аудандық мәслихатының "Жарқайың ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 6С-52/3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7825 тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Жарқайың ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
5 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"5. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 11-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 12-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
8 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"8. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының келесі тізбесі айқындалсын:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
еңбек ардагерлері;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдар;
саяси қуғын-сүргiндердің құрбандары;
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар);
ең төмен және төмен зейнетақы алатын зейнеткерлер, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушылар;
барлық топтағы мүгедектер;
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтар (туберкулез, қатерлі ісіктер, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауру);
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын аурумен ауыратын балалар;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар);
табысы күнкөріс деңгейінен төмен аз қамтылған азаматтар (отбасылар);
колледждерде күндізгі оқу нысаны бойынша ақылы оқитын, ауылдық жерде тұратын, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттер;
жоғары медициналық оқу орындарында оқитын, жетім-балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, мүгедектері бар отбасылар, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттер;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдар;
бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан да көп балалары бар көп балалы отбасылар.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:

1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму.";
абзац 5 пункта 9 главы 2 изложить в новой редакции:
"другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О ветеранах";";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. В трудной жизненной ситуации социальная помощь оказывается по заявлению следующим категориям граждан, не учитывая среднедушевой доход гражданина (семьи):
гражданам, имеющим социально-значимые заболевания (злокачественные новообразования, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)), состоящим на учете в организациях здравоохранения на основании списков государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения "Жаркаинская районная больница" при управлении здравоохранения Акмолинской области один раз в год в размере 15 месячного расчетного показателя;
детям, больным болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), без подачи заявления, в размере 2 кратного прожиточного минимума, ежемесячно;
гражданам, имеющим социально-значимые заболевания (туберкулез) на лечение, состоящим на учете в организациях здравоохранения на основании списков государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения "Жаркаинская районная больница" при управлении здравоохранения Акмолинской области, без подачи заявления, в размере 5 месячных расчетных показателей, ежемесячно;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, не позднее трех месяцев с момента наступления события в размере 30 месячного расчетного показателя;
лицам, освобожденным из мест лишения свободы и состоящим на учете службы пробации один раз в год в размере 15 месячного расчетного показателя;
студентам из малообеспеченных, многодетных и неполных семей, проживающих в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе на оплату за учебу один раз в год в размере сто процентной стоимости годового обучения на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей статус многодетной и неполной семьи или справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи;
студентам, из числа детей – сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, из семей, имеющих инвалидов, малообеспеченных, многодетных и неполных семей, обучающимся в высших медицинских учебных заведениях в размере сто процентов возмещения затрат за обучение один раз в год, на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность к вышеуказанным категориям заявителя, договора между государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ Жаркаинского района", студентом и работодателем;

1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне бір еселік қатынаста шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.";
2 тараудың 9 тармағының 5 абзацы жаңа редакцияда баяндалсын:
""Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;";
10 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"10. Әлеуметтік көмек өмірлік қиын жағдай туындаған кезде өтініш бойынша келесі санаттағы азаматтардың, азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысына қарамастан көрсетіледі:
Ақмола облысы денсаулық сақтау басқармасының жанындағы "Жарқайың аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның тізімі негізінде денсаулық сақтау ұйымдарының есебінде тұрған әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (қатерлі ісіктер, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауру) жылына бір рет 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын аурумен ауыратын балаларға ай сайын, ең төмен күнкөріс деңгейінің 2 еселенген мөлшерінде, өтініш берусіз;
Ақмола облысы денсаулық сақтау басқармасы жанындағы "Жарқайың аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның тізімі негізінде денсаулық сақтау ұйымдарының есебінде тұрған әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (туберкулез), ай сайын 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, өтініш берусіз;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) оқиға болған кезден бастап үш айдан кешіктірмей 30 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдарға жылына бір рет 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
колледждерде күндізгі оқу нысаны бойынша ақылы оқитын, ауылдық жерде тұратын, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттерге оқу орнымен жасалған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмелері, оқу орнынан анықтаманың және көп балалы және толық емес отбасылар санатын растайтын анықтаманың немесе өтініш берушінің (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға жататындығын растайтын анықтаманың негізінде оқуын төлеуге жылына бір рет жылдық оқыту құнының жүз пайыздық мөлшерінде;
жоғары медициналық оқу орындарында оқитын, жетім-балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, мүгедектері бар отбасылар, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттерге "Жарқайың ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі, студент және жұмыс беруші арасындағы шарттың, оқу орнынан анықтаманың және жоғарыда көрсетілген санаттарға жататындығын растайтын анықтаманың, оқу орнымен жасалған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмелері негізінде жылына бір рет оқудың шығынын өтеуге жүз пайыз мөлшерінде;

многодетным семьям, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, пенсионерам с минимальным и ниже минимального размером пенсии, инвалидам І, ІІ групп, детям – инвалидам, больным злокачественными новообразованиями, туберкулезным больным и больным вирусом иммунодефицита человека бесплатный проезд на маршрутах городского и внутрирайонного пассажирского транспорта (проездные талоны на маршрутные автобусы района из расчета 2 талона в день). Возмещение затрат поставщикам услуг будет производиться согласно предоставленных актов оказанных услуг, талонов за проезд не позднее 5 числа следующего за отчетным месяцем.".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Жаркаинского районного
маслихата
Р.Садвакасова
Секретарь Жаркаинского
районного маслихата
А.Альжанов
"СОГЛАСОВАНО"
Акимат Жаркаинского района

бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан да көп балалары бар көп балалы отбасыларға, ең төмен және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен зейнеткерлерге, І, ІІ топтағы мүгедектерге, мүгедек балаларға, қатерлі ісіктермен ауыратындарға, туберкулезбен ауыратындарға және адамның иммунитет тапшылығы вирусымен ауыратындарға (күніне 2 талон есебінен ауданның маршруттық автобустарына жол жүру талондары) қалалық және ауданішілік жолаушылар көлігі маршруттарында тегін жол жүруге. Қызметтерді жеткізушілерге шығындарды өтеу көрсетілген қызметтердің ұсынылған актілеріне, жол жүру талондарына сәйкес, есепті айдан кейінгі 5 жұлдызынан кешіктірілмей жүргізілетін болады.".
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жарқайың аудандық
мәслихат сессиясының
төрағасы
Р.Садвакасова
Жарқайың аудандық
мәслихатының хатшысы
А.Альжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Жарқайың ауданының әкімдігі