О районном бюджете на 2022-2024 годы
Решение Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 27 декабря 2021 года № 18-3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2021 года № 26324
Кордайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям, в том числе на 2022 год, в следующих объемах:
1) доходы – 27 770 434 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 159752 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 53 251 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 139 184 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 23 418 247 тысяч тенге;
2) затраты –27 907060 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 13 356 тысяч тенге, в том числе бюджетные кредиты – 82 701 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов–69 345 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами –0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 149 982 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 149 982 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 82701 тысяч тенге;
погашение займов – 53 860 тысяч тенге;
7) используемые остатки бюджетных средств – 121 141 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 06.12.2022 № 30-2 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить на 2022 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в районный бюджет, в сумме 14 624 302 тысяч тенге.
3. Установить на 2022 год объем бюджетной субвенции, передаваемой из районного бюджета в бюджеты поселка, села, сельского округа, в сумме 419 037 тысяч тенге, в том числе:
Алгинский сельский округ – 25 154 тысяч тенге;
Аухаттинский сельский округ – 13 330 тысяч тенге;
Беткайнарский сельский округ – 21 259 тысяч тенге;
Жамбылский сельский округ – 29 062 тысяч тенге;
Какпатасский сельский округ – 27 944 тысяч тенге;
Каракемерский сельский округ – 23 466 тысяч тенге;
Карасайский сельский округ – 31 205 тысяч тенге;
Карасуский сельский округ – 29 715 тысяч тенге;
Касыкский сельский округ – 23 945 тысяч тенге;
Кененский сельский округ – 23 646 тысяч тенге;
Кордайский сельский округ – 0 тысяч тенге;
Масанчинский сельский округ – 884 тысяч тенге;
Ногайбайский сельский округ – 20 224 тысяч тенге;
Отарский сельский округ – 31 834 тысяч тенге;
Сарыбулакский сельский округ – 30 026 тысяч тенге;
Сортобинский сельский округ – 16 690 тысяч тенге;

2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 18-3 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 желтоқсанда № 26324 болып тіркелді
Қордай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің қосымшасына сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 27 770434 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 159752 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 53 251 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 139 184 мың теңге;
трансферттер түсімі – 23 418 247 мың теңге;
2) шығындар – 27 907060 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 13 356 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 82701 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 69345 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер-0 мың теңге;
5)бюджет тапшылығы (профициті) – -149 982 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 149 982 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 82701 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 53 860 мың теңге;
7) бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 121 141 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 06.12.2022 № 30-2 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2022 жылғы облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 14 624 302 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. 2022 жылғы аудандық бюджеттен ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратының бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенция 419 037 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Алға ауылдық округі – 25 154 мың теңге;
Ауқатты ауылдық округі –13 330 мың теңге;
Бетқайнар ауылдық округі – 21 259 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округі – 29 062 мың теңге;
Қақпатас ауылдық округі –27 944 мың теңге;
Қаракемер ауылдық округі – 23 466 мың теңге;
Қарасай ауылдық округі –31 205 мың теңге;
Қарасу ауылдық округі – 29 715 мың теңге;
Қасық ауылдық округі – 23 945 мың теңге;
Кенен ауылдық округі - 23 646 мың теңге;
Қордай ауылдық округі – 0 мың теңге;
Масаншы ауылдық округі – 884 мың теңге;
Ноғайбай ауылдық округі – 20 224 мың теңге;
Отар ауылдық округі – 31 834 мың теңге;
Сарыбұлақ ауылдық округі – 30 026 мың теңге;
Сортөбе ауылдық округі – 16 690 мың теңге;

Степновский сельский округ – 29 677 тысяч тенге;
Сулуторский сельский округ- 17 255 тысяч тенге;
Улкен Сулуторский сельский округ- 23 721 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа в сумме 30 615 тысяч тенге.
5. Распределение сумм целевых трансфертов на 2022 год бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата района.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Кордайского районного маслихата по вопросам экономики, финансов, бюджета, развития местного самоуправления, индустриально-инновационного развития, развития региона, транспорта и связи, малого и среднего бизнеса.

Степной ауылдық округі – 29 677 мың теңге;
Сулұтөр ауылдық округі – 17 255 мың теңге;
Үлкен Сулұтөр ауылдық округі – 23 721 мың теңге.
4. 2022 жылға аудандық жергілікті атқарушы органның резерві 30 615 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2022 жылға көрсетілген нысаналы трансферттердің сомаларын ауылдық округтер бюджеттеріне бөлінуі аудан әкімінің қаулысы негізінде айқындалады.
6. Осы шешімнің орындалуын бақылау Қордай аудандық мәслихатының экономика, қаржы, бюджет, жергілікті өзін-өзі басқару, индустриялық-инновациялық дамыту, аймақты, көлік пен байланысты, орта және шағын бизнесті дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.

254385
005
Государственная адресная социальная помощь
254385
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1442923
002
Программа занятости
999698
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
82871
006
Оказание жилищной помощи
871
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
72078
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
9251
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
115528
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
48856
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
113770
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
191958
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
59138
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
850
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
113816
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
6520
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
11634
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
5124894
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1085892
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1006922
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
70970
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
8000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4033342
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
37971
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения)
41747
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах

254385
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
254385
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1442923
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
999698
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
82871
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
871
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
72078
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
9251
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
115528
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
48856
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
113770
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
191958
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59138
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
850
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
113816
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
6520
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
11634
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5124894
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1085892
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1006922
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
70970
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
8000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4033342
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
37971
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
41747
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту

41741
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
190565
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
41371
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
149194
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
27666
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
27666
02
Оборона
22413
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6449
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6449
122
Аппарат акима района (города областного значения)
15964
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
15964
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1829745
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
462900
005
Государственная адресная социальная помощь
462900
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1197138
002
Программа занятости
685677
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
84232
006
Оказание жилищной помощи
1800
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
50263
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
9814
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
136415
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
47361
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
181576
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
169707
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

41741
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
190565
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
41371
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
149194
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
27666
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27666
02
Қорғаныс
22413
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6449
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
6449
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
15964
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
15964
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1829745
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
462900
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
462900
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1197138
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
685677
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
84232
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1800
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
50263
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
9814
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
136415
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
47361
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
181576
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
169707
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

18905
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
166462
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных
14000
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
107915
006
Функционирование районных (городских) библиотек
87408
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
20507
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
54000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
54000
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
24203
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
19203
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
5000
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
112124
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
37383
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
74741
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
127779
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
36986
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
36986
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
39504
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
39504
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
51289
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
35249
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
16040
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
68173
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
68173
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
53173
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
15000
12
Транспорт и коммуникации

18905
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
166462
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
14000
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
107915
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
87408
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
20507
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
54000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
54000
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
24203
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
19203
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
5000
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
112124
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37383
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
74741
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
127779
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
36986
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36986
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
39504
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
39504
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
51289
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35249
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
16040
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
68173
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
68173
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
53173
013
Аудан аумағында қала құрысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық облыстық маңызы бар қаланың, кенттердің және өзгеде ауылдық елді мекендердің бас жоспарын әзірлеу
15000
12
Көлiк және коммуникация