Об областном бюджете на 2022-2024 годы
Решение Атырауского областного маслихата от 13 декабря 2021 года № 105-VII. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2021 года № 26272
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 13 настоящего решения.
В соответствии со статьей 8 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложенный акиматом области проект областного бюджета на 2022-2024 годы, Атырауский областной маслихат VІІ созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 627 665 660 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 181 109 976 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 6 246 122 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 37 784 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 440 271 778 тысяч тенге;
2) затраты – 630 186 739 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -3 934 805 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 9 360 476 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 13 295 281 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 909 238 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 1 937 796 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 28 558 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -495 512 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 495 512 тысяч тенге:
поступление займов – 3 161 586 тысяч тенге;
погашение займов – 12 555 847 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 9 889 773 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Атырауского областного маслихата от 08.12.2022 № 210-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Утвердить на 2022 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджеты районов и города Атырау в следующих объемах:
по коду 103 101 "Социальный налог":
Курмангазинскому району – 75%;
Кызылкогинскому району – 84%;
Жылыойскому району – 50%;
городу Атырау – 47%.
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Атырауского областного маслихата от 08.12.2022 № 210-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
3. Предусмотреть на 2022 год объемы бюджетных изъятий из районных и городского бюджетов в областной бюджет в сумме 199 535 345 тысяч тенге, в том числе:
с Жылыойского района – 37 386 686 тысяч тенге;

2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 105-VII шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 желтоқсанда № 26272 болып тіркелді
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 13 тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 8 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 1 тармағы 1) тармақшасына сәйкес және облыс әкімдігімен ұсынылған 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет жобасын қарап, VІІ шақырылған Атырау облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет тиiсiнше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның iшiнде 2022 жылға келесідей көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 627 665 660 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 181 109 976 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 6 246 122 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 37 784 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 440 271 778 мың теңге;
2) шығындар – 630 186 739 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – -3 934 805 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 9 360 476 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 13 295 281 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 909 238 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 1 937 796 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 28 558 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -495 512 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 495 512 мың теңге:
қарыздар түсімі – 3 161 586 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 555 847 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 9 889 773 мың теңге.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда - Атырау облыстық мәслихатының 08.12.2022 № 210-VII шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. Атырау қаласы мен аудандар бюджеттеріне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2022 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
103 101 "Әлеуметтік салық" коды бойынша:
Құрманғазы ауданына – 75%;
Қызылқоға ауданына – 84%;
Жылыой ауданына – 50%;
Атырау қаласына – 47%.
Ескерту. 2 - тармақ жаңа редакцияда - Атырау облыстық мәслихатының 08.12.2022 № 210-VII шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
3. Аудандар мен қала бюджеттерінен облыстық бюджетке бюджеттік алымдардың 2022 жылға арналған көлемдері 199 535 345 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Жылыой ауданынан – 37 386 686 мың теңге;

с города Атырау – 162 148 659 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2022 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные бюджеты, в сумме 20 512 059 тысяч тенге, в том числе:
Курмангазинскому району – 6 026 996 тысяч тенге;
Индерскому району – 4 581 358 тысяч тенге;
Исатайскому району –1 484 353 тысяч тенге;
Кызылкогинскому району – 4 708 679 тысяч тенге;
Макатскому району – 2 094 198 тысяч тенге;
Махамбетскому району – 1 616 475 тысяч тенге.
5. Учесть с 1 января 2022 года месячный размер денежной компенсации на содержание жилища и оплату коммунальных услуг в сумме 3 739 тенге военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы) и сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2022 год в сумме 1 702 705 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Атырауского областного маслихата от 08.12.2022 № 210-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
7. Учесть в областном бюджете на 2022 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета и из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 63 098 636 тысяч тенге, в том числе:
753 729 тысяч тенге - на повышение должностных окладов сотрудников органов внутренних дел;
9 101 тысяч тенге - на повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел;
194 728 тысяч тенге - на выплату компенсации за наем (аренду) жилья и жилищные выплаты сотрудникам специальных учреждений, конвойной службы, дежурных частей и центров оперативного управления, кинологических подразделений и помощникам участковых инспекторов полиции;
720 833 тысяч тенге - на возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях;
446 295 тысяч тенге - на субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
67 600 тысяч тенге - на возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях;
60 000 тысяч тенге - на субсидирование развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
300 000 тысяч тенге - на субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок;
4 225 142 тысяч тенге - на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;

Атырау қаласынан – 162 148 659 мың теңге көзделсiн.
4. Облыстық бюджеттен аудандар бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 2022 жылға 20 512 059 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауданына – 6 026 996 мың теңге;
Индер ауданына – 4 581 358 мың теңге;
Исатай ауданына – 1 484 353 мың теңге;
Қызылқоға ауданына – 4 708 679 мың теңге;
Мақат ауданына – 2 094 198 мың теңге;
Махамбет ауданына – 1 616 475 мың теңге көзделсiн.
5. 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери қызметшілерге (мерзiмдi қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) және арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне тұрғынжайды күтіп-ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай өтемақының айлық мөлшерi 3 739 теңге сомасында ескерілсін.
6. 2022 жылға жергілікті атқарушы органдарының резерві 1 702 705 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 6 - тармақ жаңа редакцияда - Атырау облыстық мәслихатының 08.12.2022 № 210-VII шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
7. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте 63 098 636 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры есебінен ағымдағы нысаналы трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларын көтеруге – 753 729 мың теңге;
ішкі істер органдары азаматтық қызметшілерінің қатарындағы медицина қызметкерлерінің еңбекақысын арттыруға – 9 101 мың теңге;
арнаулы мекемелердің, айдауыл қызметінің, кезекші бөлімдердің және жедел басқару орталықтарының, кинологиялық бөлімшелердің қызметкерлеріне және учаскелік полиция инспекторларының көмекшілеріне тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеуге және олардың тұрғын үй төлемдеріне төлеуге – 194 728 мың теңге;
инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге – 720 833 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға – 446 295 мың теңге;
инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге – 67 600 мың теңге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялауға – 60 000 мың теңге;
ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауға – 300 000 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 4 225 142 мың теңге;

1 440 965 тысяч тенге - на реализацию подушевого финансирования в государственных организациях среднего образования;
62 718 тысяч тенге - на размещение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием для детей из многодетных и малообеспеченных семей;
8 338 557 тысяч тенге - на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых;
23 834 508 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых;
151 247 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда медицинских работников государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых;
5 323 тысяч тенге - на доплату за степень магистра методистам методических центров (кабинетов) государственных организаций среднего образования;
240 209 тысяч тенге - на доплату за проведение внеурочных мероприятий педагогам физической культуры государственных организаций среднего образования;
621 432 тысяч тенге - на обеспечение охвата дошкольным воспитанием и обучением детей от трех до шести лет;
817 499 тысяч тенге - на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций дошкольного образования;
3 822 560 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций дошкольного образования;
14 924 тысяч тенге - на доплату за проведение внеурочных мероприятий педагогам физической культуры государственных организаций дошкольного образования;
252 421 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда медицинских работников организаций дошкольного образования;
1 239 931 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
354 516 тысяч тенге - на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
9 476 тысяч тенге - на доплату за проведение внеурочных мероприятий педагогам физической культуры государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
20 445 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда медицинским работникам в государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
605 806 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего и дополнительного образования в сфере физической культуры и спорта;

мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыруды іске асыруға – 1 440 965 мың теңге;
көпбалалы және аз қамтылған отбасылардың балалары үшін жоғары білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға – 62 718 мың теңге;
ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге – 8 338 557 мың теңге;
ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 23 834 508 мың теңге;
ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 151 247 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының әдістемелік орталықтарының (кабинеттерінің) әдіскерлеріне магистр дәрежесі үшін қосымша ақы төлеуге – 5 323 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының дене шынықтыру педагогтеріне сабақтан тыс іс-шараларды өткізгені үшін қосымша ақы төлеуге – 240 209 мың теңге;
үш жастан алты жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтуды қамтамасыз етуге – 621 432 мың теңге;
мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге – 817 499 мың теңге;
мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 3 822 560 мың теңге;
мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының дене шынықтыру педагогтеріне сабақтан тыс іс-шараларды өткізгені үшін қосымша ақы төлеуге – 14 924 мың теңге;
мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 1 239 931 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 252 421 мың теңге;
мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге – 354 516 мың теңге;
мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының дене шынықтыру педагогтеріне сабақтан тыс іс-шараларды өткізгені үшін қосымша ақы төлеуге – 9 476 мың теңге;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін мемлекеттік ұйымдардың медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуді ұлғайтуға – 20 445 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орта және қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 605 806 мың теңге;

273 212 тысяч тенге - на увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального образования и возмещение сумм, выплаченных по данному направлению расходов за счет средств местных бюджетов;
1 315 412 тысяч тенге - на доплату лучшим педагогам организаций образования, реализующим учебные программы начального, основного и общего среднего образования, привлеченным в регионы, имеющие дефицит учителей;
252 539 тысяч тенге - на обеспечение молодежи бесплатным техническим и профессиональным образованием по востребованным специальностям;
127 718 тысяч тенге - на повышение заработной платы работников организаций в области здравоохранения местных исполнительных органов;
31 037 тысяч тенге - на оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной системы;
126 504 тысяч тенге - реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан;
20 245 тысяч тенге - на пропаганду здорового образа жизни;
881 236 тысяч тенге - на возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, приобретенных на условиях финансового лизинга;
2 493 367 тысяч тенге - на закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов;
103 тысяч тенге - на проведение медицинской организацией мероприятий, снижающих половое влечение, осуществляемых на основании решения суда;
4 712 тысяч тенге - на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне;
1 066 195 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
1 024 735 тысяч тенге - на повышение заработной платы работников государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения;
316 216 тысяч тенге - на реализацию плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов;
109 820 тысяч тенге – на замену и настройку речевых процессоров взрослым с кохлеарными имплантами;
2 940 645 тысяч тенге - на развитие продуктивной занятости;
42 410 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда медицинских работников государственных организаций в сфере физической культуры и спорта;
1 619 983 тысяч тенге - на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
93 487 тысяч тенге - на обеспечение и проведение выборов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
27 000 тысяч тенге - на предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025";

техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендия мөлшерін ұлғайтуға – 273 212 мың теңге;
мұғалімдер тапшылығы бар өңірлерге тартылған, бастауыш, негізгі және жалпы орта білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының үздік педагогтеріне қосымша ақы төлеуге – 1 315 412 мың теңге;
сұранысқа ие мамандықтар бойынша жастарды тегін техникалық және кәсіптік біліммен қамтамасыз етуге – 252 539 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау саласындағы ұйымдары қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 127 718 мың теңге;
тергеу изоляторларында және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуге – 31 037 мың теңге;
ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыруға – 126 504 мың теңге;
саламатты өмір салтын насихаттауға – 20 245 мың теңге;
қаржы лизингі шарттарымен сатып алынған санитариялық көлік бойынша лизинг төлемдерін өтеуге – 881 236 мың теңге;
вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға – 2 493 367 мың теңге;
медициналық ұйымның жыныстық құмарлықты төмендететін, сот шешімі негізінде жүзеге асырылатын іс-шараларды өткізуіне – 103 мың теңге;
жергілікті деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға – 4 712 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 1 066 195 мың теңге;
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелер, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдары, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 1 024 735 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 316 216 мың теңге;
кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге – 109 820 мың теңге;
нәтижелі жұмыспен қамтуды дамытуға – 2 940 645 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік ұйымдардың медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 42 410 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға – 1 619 983 мың теңге;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қамтамасыз ету және өткізуге – 93 487 мың теңге;
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беруге – 27 000 мың теңге;

594 358 тысяч тенге - на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
42 186 тысяч тенге - на повышение эффективности деятельности депутатов маслихатов;
142 139 тысяч тенге - на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры районного значения;
943 412 тысяч тенге - на изъятие земельных участков для государственных нужд.
Сноска. Пункт 7 в редакции решения Атырауского областного маслихата от 20.06.2022 № 158-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
8. Учесть в областном бюджете на 2022 год целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета и из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 66 455 176 тысяч тенге, в том числе:
23 384 417 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры;
1 050 000 тысяч тенге - на развитие газотранспортной системы;
6 470 820 тысяч тенге - на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;
318 369 тысяч тенге - на строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
7 379 569 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
6 391 266 тысяч тенге - на развитие систем водоснабжения и водоотведения;
1 500 000 тысяч тенге - на строительство и реконструкцию объектов охраны окружающей среды;
2 700 000 тысяч тенге - на реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
670 313 тысяч тенге - на развитие объектов культуры;
9 590 422 тысяч тенге - на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі";
3 000 000 тысяч тенге - на увеличение водности поверхностных водных ресурсов.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения Атырауского областного маслихата от 20.06.2022 № 158-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
9. Учесть в областном бюджете на 2022 год бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме 225 131 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
10. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год 14 127 351 тысяч тенге для погашения и обслуживания долга местного исполнительного органа.
11. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2022 год согласно приложению 4.

мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 594 358 мың теңге;
мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыруға – 42 186 мың теңге;
көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға – 142 139 мың теңге;
жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға – 943 412 мың теңге.
Ескерту. 7 - тармақ жаңа редакцияда - Атырау облыстық мәслихатының 20.06.2022 № 158-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
8. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры есебінен 66 455 176 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
көліктік инфрақұрылымды дамытуға – 23 384 417 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға – 1 050 000 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге – 6 470 820 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға – 318 369 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 7 379 569 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 6 391 266 мың теңге;
қоршаған ортаны қорғау объектілерін салуға және реконструкциялауға – 1 500 000 мың теңге;
шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға – 2 700 000 мың теңге;
мәдениет объектілерін салуға – 670 313 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға – 9 590 422 мың теңге;
қоршаған ортаны қорғау объектілерін дамытуға – 3 000 000 мың теңге.
Ескерту. 8 - тармақ жаңа редакцияда - Атырау облыстық мәслихатының 20.06.2022 № 158-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
9. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға 225 131 мың теңге сомасында бюджеттiк кредиттер көзделгенi ескерiлсiн.
10. Облыстық бюджетте 2022 жылға жергілікті атқарушы органдар қарызын өтеу және борышына қызмет көрсету үшін 14 127 351 мың теңге көзделсін.
11. 2022 жылға арналған жергілікті бюджеттi атқару процесiнде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

12. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам бюджета, финансов, экономики и развития регионов.
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
14. Учесть в областном бюджете на 2022 год поступления займов от выпуска государственных ценных бумаг в сумме 7 660 727 тысяч тенге для финансирования строительства жилья.
Сноска. Решение дополнено пунктом 14 в соответствии с решением Атырауского областного маслихата от 29.03.2022 № 141-VII (вводится в действие с 01.01.2022); в редакции решения Атырауского областного маслихата от 20.06.2022 № 158-VII (вводится в действие с 01.01.2022).

12. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың бюджет, қаржы, экономика және өңірлік даму мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
13. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
14. Тұрғын үй салуды қаржыландыру үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару арқылы 2022 жылға арналған облыстық бюджетте 7 660 727 мың теңге сомасында қарыздардың түсімдері ескерілсін.
Ескерту. Шешім 14 - тармақпен толықтырылды - Атырау облыстық мәслихатының 20.06.2022 № 158-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - Атырау облыстық мәслихатының 20.06.2022 № 158-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімдерімен.

15. Учесть в областном бюджете на 2022 год бюджетные кредиты в сумме 1 295 896 тысяч тенге для микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах.
Сноска. Решение дополнено пунктом 15 в соответствии с решением Атырауского областного маслихата от 20.06.2022 № 158-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
16. Произведенные кассовые расходы подпрограммы 015 "За счет средств местного бюджета" программы 13 9 271 097 "Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"" в сумме 164 641 000 тенге перенести на подпрограмму 055 "За счет гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан".

15. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредиттер беру үшін 1 295 896 мың теңге сомасында бюджеттiк кредиттер көзделгенi ескерiлсiн.
Ескерту. Шешім 15 - тармақпен толықтырылды - Атырау облыстық мәслихатының 20.06.2022 № 158-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
16. 13 9 271 097 "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту" бағдарламасының 015 "Жергілікті бюджет қаражаты есебінен" кіші бағдарламасы бойынша жұмсалған 164 641 000 теңге кассалық шығындары 055 "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт есебінен" кіші бағдарламасына жылжытылсын.

Сноска. Решение дополнено пунктом 16 в соответствии с решением Атырауского областного маслихата от 08.12.2022 № 210-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
17. Произведенные кассовые расходы подпрограммы 015 "За счет средств местного бюджета" программы 2 2 261 082 "Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования" в сумме 6 831 000 тенге перенести на подпрограмму 011 "За счет трансфертов из республиканского бюджета".

Ескерту. Шешім 16 - тармақпен толықтырылды - Атырау облыстық мәслихатының 08.12.2022 № 210-VII шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
17. 2 2 261 082 "Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру" бағдарламасының 015 "Жергілікті бюджет қаражаты есебінен" кіші бағдарламасы бойынша жұмсалған 6 831 000 теңге кассалық шығындары 011 "Республикалық бюджеттен берілетін трансферттер есебiнен" кіші бағдарламасына жылжытылсын.

7824656
1
Социальное обеспечение
2309527
256
Управление координации занятости и социальных программ области
1639176
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и инвалидов в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
293144
013
Предоставление специальных социальных услуг для инвалидов с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
714513
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов, в реабилитационных центрах
208170
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
423349
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
0
261
Управление образования области
349978
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
246705
037
Социальная реабилитация
92710
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
10563
271
Управление строительства области
320373
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
320373
2
Социальная помощь
1146451
256
Управление координации занятости и социальных программ области
1146451
003
Социальная поддержка инвалидов
1146451
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
4368678
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4176654
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
204888
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
0
046
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
30354
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
102900
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3838512
263
Управление внутренней политики области
59532
077
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
59532
298
Управление государственной инспекции труда области

7824656
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
2309527
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
1639176
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
293144
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектер үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
714513
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
208170
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
423349
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
0
261
Облыстың білім басқармасы
349978
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
246705
037
Әлеуметтік сауықтандыру
92710
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
10563
271
Облыстың құрылыс басқармасы
320373
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
320373
2
Әлеуметтiк көмек
1146451
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
1146451
003
Мүгедектерге әлеуметтік қолдау
1146451
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
4368678
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4176654
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
204888
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
0
046
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
30354
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
102900
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3838512
263
Облыстың ішкі саясат басқармасы
59532
077
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
59532
298
Облыстың мемлекеттік еңбек инспекциясы басқармасы

62298
3
Специализированная медицинская помощь
1697903
253
Управление здравоохранения области
1697903
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1697903
4
Поликлиники
131359
253
Управление здравоохранения области
131359
039
Оказание амбулаторно-поликлинических услуг и медицинских услуг субъектами сельского здравоохранения, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета, и оказание услуг Call-центрами
131359
5
Другие виды медицинской помощи
58770
253
Управление здравоохранения области
58770
029
Областные базы специального медицинского снабжения
58770
9
Прочие услуги в области здравоохранения
3988672
253
Управление здравоохранения области
3988672
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
157638
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
119807
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
110161
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
37039
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
3564027
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2725740
1
Социальное обеспечение
1344953
256
Управление координации занятости и социальных программ области
1092348
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и инвалидов в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
175494
013
Предоставление специальных социальных услуг для инвалидов с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
461752
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов, в реабилитационных центрах
137553
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
302549
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
15000
261
Управление образования области
239351
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей

62298
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1697903
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1697903
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1697903
4
Емханалар
131359
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
131359
039
Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін көмекті қоспағанда ауылдық денсаулық сақтау субъектілерінің амбулаториялық-емханалық қызметтерді және медициналық қызметтерді көрсетуі және Сall-орталықтардың қызмет көрсетуі
131359
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
58770
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
58770
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
58770
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
3988672
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
3988672
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
157638
008
Қазақстан Республикасына ЖИТС алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
119807
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
110161
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
37039
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
3564027
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2725740
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1344953
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
1092348
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
175494
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектер үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
461752
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
137553
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
302549
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
15000
261
Облыстың білім басқармасы
239351
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру

Приложение 4 к решению Атырауского областного маслихата от 13 декабря 2021 года № 105-VII
Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2022 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан

Атырауского областного маслихата от 13 декабря 2021 года № 105-VII шешіміне 4-қосымша
2022 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру