Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2021-2022 годы
Решение Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 5 апреля 2021 года № 3-10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 8 апреля 2021 года № 6941.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Акжаикский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Акжаикского районного маслихата от 19 мая 2020 года №47-2 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2020-2021 годы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №6245, опубликованное 21 мая 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Руководителю аппарата Акжаикского районного маслихата (А.Умбеталиев) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.
4. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Дошанова
Секретарь Акжаикского районного маслихата С. Сиражев
Приложение
к решению Акжаикского
районного маслихата
от 5 апреля 2021 года № 3-10
План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2021-2022 годы
Сноска. План с изменениями, внесенным решением Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.09.2022 № 19-1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ. План содержит:

Ақжайық ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 3-10 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 8 сәуірде № 6941 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Ақжайық аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Ақжайық ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Ақжайық аудандық мәслихатының 2020 жылғы 19 мамырдағы №47-2 "Ақжайық ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6245 тіркелген, 2020 жылы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Ақжайық аудандық мәслихат аппаратының басшысы (А.Умбеталиев) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. Дошанова
Ақжайық аудандық маслихат хатшысы С. Сиражев
Ақжайық аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 5 сәуірдегі
№ 3-10 шешіміне қосымша
Ақжайық ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 06.09.2022 № 19-1 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
Осы Ақжайық ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады. Жоспар құрамында:

1) территория Акжаикского района по категориям земель согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) наименования сельских округов и населенных пунктов согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сел и сельских округов, владельцев согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схема четырехпольного пастбищеоборота со следующими сроками стравливания, по календарному графику согласно приложению 4 к настоящему Плану;

1) жерлер санаты бойынша Ақжайық ауданының аумағы осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) ауылдық округтерінің және елді мекендерінің атаулары осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) ауыл және ауылдық округ, иелері кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) табиғи жайылымдарды пайдалану күнтізбесі кестесі арқылы келесі улау мерзімдерімен төрт танапты жайылым айналымы осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;

5) сведения о количестве табунов, отар, сформированных по видам сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) обеспечение пастбищами на территории Акжаикского района согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальных единиц в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов и карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 к настоящему Плану;

5) ауылдық округ кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының бойынша табын, отарлар саны туралы деректер осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ветеринариялық-санитарлық объектілері туралы деректер осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) Ақжайық ауданының аумағында жайылымдардың қамтылғаны туралы деректер осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
8) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемалары (карталары) және жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталары осы Жоспардың 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25-қосымшаларына сәйкес;

9) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 26, 27, 28, 29, 30, 31, 31, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 к настоящему Плану;
10) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельских округах согласно приложению 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

9) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемалары осы Жоспардың 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43-қосымшаларына сәйкес;
10) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемалары ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемалары осы Жоспардың 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61-қосымшаларына сәйкес көрсетілген.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

11) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 и 79 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Акжаикскому
району на 2021-2022 годы
Территория Акжаикского района по категориям земель
Категории земель
Всего, га
В том числе пастбища, га
1
Всего земель сельскохозяйственного назначения

11) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдарды сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карталарын осы Жоспардың 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 және 79 – қосымшаларына сәйкес көрсетілген.
Ақжайық ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1-қосымша
Жерлер санаты бойынша Ақжайық ауданының аумағы
Жерлер санаты
Барлығы, га
Оның ішінде жайылым, га
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер, барлығы