Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2021-2022 годы
Решение Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 20 апреля 2021 года № 4-12. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 21 апреля 2021 года № 6987.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Бурлинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Бурлинского районного маслихата (Б.Мукашева) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
председатель сессии Б. Дюсенов
секретарь маслихата К. Ермекбаев
Приложение
к решению Бурлинского
районного маслихата
от 20 апреля 2021 года №4-12
План по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2021-2022 годы
Сноска. План с изменениями, внесенным решением Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 31.08.2022 № 21-1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 1 к настоящему Плану;

Бөрлі ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 4-12 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 21 сәуірде № 6987 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Бөрлі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Бөрлі ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Бөрлі аудандық мәслихаты аппаратының басшысы (Б.Мукашева) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Б. Дюсенов
мәслихат хатшысы К. Ермекбаев
Бөрлі аудандық мәслихатының
2021 жылғы 20 сәуірдегі
№4-12 шешіміне қосымша
Бөрлі ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 31.08.2022 № 21-1 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Осы Бөрлі ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1 -қосымшасына сәйкес;

2) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему Плану;
4) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 к настоящему Плану;
5) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды и схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в районе имеются 13 сельских округов, 26 сельских населенных пункта.

2) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін осы Жоспардың 2 -қосымшасына сәйкес;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 -қосымшаларына сәйкес;
4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 - қосымшаларына сәйкес;
5) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 - қосымшаларына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемалары осы Жоспардың 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 - қосымшаларына сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушы, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша ауданда 13 ауылдық округтер, 26 ауылдық елді - мекендер орналасқан.

Общая площадь территории Бурлинского района 556634 га, из них пастбищные земли – 240624 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 283793 га;
земли населенных пунктов – 82520 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 8161 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 3950 га;
земли лесного фонда – 16573 га
земли водного фонда – 941 га;
земли запаса – 159402 га;
иные земли – 1294 га.
Климат района континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15, -35°С, в июле +24, +38°С. Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы в основном каштановые и соланчаковые.
В настоящее время по району по всем категориям хозяйств имеются 19438 голов крупного рогатого скота, 18553 голов мелкого рогатого скота (овец, козы), 6973 голов лошадей.
В районе действуют 8 убойных площадок, 11 скотомогильников, 16 сибиреязвенных захоронений, 1 ветеринарный пункт.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Бурлинскому району имеются всего 240624 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 73910 га пастбищ, в землях запаса имеются 43307 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах района в связи с ростом поголовья скота наблюдается дефицит пастбищных угодий в 28953 га, а именно в Аксуском сельском округе 1426 га, Бурлинском сельском округе 3274 га, Бумакольском сельском округе 5723 га, сельском округе Достық 3277 га, Кентубекском сельском округе 481 га, Жарсуатском сельском округе 1159 га, Карагандинском сельском округе 2504 га, Канайском сельском округе 7390 га, Каракудукском сельском округе 40 га, Успеновском сельском округе 3679 га.
Для решения этих вопросов необходимо увеличение за счет рационального выделения пастбищных угодий из государственного фонда и выделения из земель запаса населенного пункта, сельскохозяйственного назначения и Бурлинского района. Сегодня в государственном запасе имеется 43307 га пастбищных земельных участков.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр.

Бөрлі ауданының жалпы көлемі 556634 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 240624 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 283793 га;
елді мекендердiң жерлері - 82520 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 8161 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер – 3950 га;
орман қорының жерлер – 16573 га
су қорының жерлері - 941 га;
босалқы жерлер - 159402 га;
басқа да жерлер – 1294 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15, -35°С, шілде айында – +24, +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық түсімі 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 118 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы негізінен қоңыр және сортаң.
Қазіргі уақытта ауданында барлық санаттағы шаруашылықтарда 19438 бас мүйізді ірі қара, 18553 бас ұсақ мүйізді мал (қой, ешкілер), 6973 бас жылқы бар.
Ауданда 8 бордақылау алаңы, 11 мал көмінділері, 16 сібір жарасы көмінділері, 1 мал дәрігерлік пункті бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Бөрлі ауданы бойынша барлығы 240624 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 73910 га жайылым саналады, босалқы қордағы жерлерде 43307 га жайылымдық алқаптар бар.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде мал басының өсуіне байланысты 28953 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, атап айтқанда Ақсу ауылдық округінде 1426 га, Бөрлі ауылдық округінде 3274 га, Бумакөл ауылдық округінде 5723 га, Достық ауылдық округінде 3277 га, Кеңтүбек ауылдық округінде 481 га, Жарсуат ауылдық округінде 1159 га, Қарағанды ауылдық округінде 2504 га, Қанай ауылдық округінде 7390 га, Қарақұдық ауылдық округінде 40 га, Өспен ауылдық округінде 3679 га.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Бөрлі ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.Күні бүгін мемлекеттік босалқы қорда 43307 га жайылымдық жер учаскелері бар.
Ескерту: аббревиатуралардың шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр.