О внесении изменений и дополнений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 января 2022 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2022 года № 26559
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 206 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
В пункте 1:
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 2-1 к настоящему приказу;
2-2) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" согласно приложению 2-2 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00) согласно приложению 11-1 к настоящему приказу;
11-2) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" согласно приложению 11-2 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) согласно приложению 13-1 к настоящему приказу;
13-2) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00)" согласно приложению 13-2 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" согласно приложению 27-1 к настоящему приказу;";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;

"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 18 қаңтардағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 қаңтарда № 26559 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 206-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) осы бұйрыққа 2-1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларация нысаны (100.00 нысаны);
2-2) осы бұйрыққа 2-2-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;";
мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) осы бұйрыққа 11-1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларация нысаны (110.00-нысан);
11-2) осы бұйрыққа 11-2-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) осы бұйрыққа 13-1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларация нысаны (150.00-нысан);
13-2) осы бұйрыққа 13-2-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;";
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) осы бұйрыққа 27-1-қосымшаға сәйкес "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00 нысаны)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік мекемелерді;
орта білім беретін мемлекеттік оқу орындары;

недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года.";
подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции
"7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);";
подпункт 1) пункта 17 изложить в следующей редакции
"1) в строке 100.00.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.016 I указываются дивиденды, если иное не предусмотрено пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 II указывается дивиденды, выплачиваемые акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования, условиям подпункта 2) пункта 1 статьи 241 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 III указывается сумма обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;
в строке 100.00.016 IV указывается сумма гарантийных взносов, полученная Фондом гарантирования жилищного строительства, в пределах средств, направленных на увеличение резерва для урегулирования гарантийных случаев;
в строке 100.00.016 V указывается сумма обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов страховых организаций, полученная Фондом гарантирования страховых выплат;
в строке 100.00.016 VI указывается сумма денег, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц, и Фондом гарантирования страховых выплат в порядке удовлетворения их требований по возмещенным депозитам и осуществленным гарантийным и компенсационным выплатам;
в строке 100.00.016 VII указывается сумма денег, полученная Фондом гарантирования жилищного строительства в порядке удовлетворения требований по выплатам по завершении строительства жилых домов (жилых зданий);
в строке 100.00.016 VIII указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 100.00.016 IX указывается инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 100.00.016 X указывается инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании) и направленные на увеличение активов Фонда социального медицинского страхования;
в строке 100.00.016 XI указываются инвестиционные доходы, полученные акционерными инвестиционными фондами от инвестиционной деятельности в соответствии Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" (далее – Закон об инвестиционных и венчурных фондах) и учтенные кастодианом акционерного инвестиционного фонда;
в строке 100.00.016 XII указываются доходы от уступки прав требования долга, полученные специальной финансовой компанией по сделке секьюритизации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации";
в строке 100.00.016 XIII указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления;
в строке 100.00.016 XIV указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам от хлопкоперерабатывающих организаций;
в строке 100.00.016 XV указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам от хлебоприемных предприятий;
в строке 100.00.016 XVI указывается сумма денег, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым (зерновым) распискам в порядке удовлетворения требований по осуществленным гарантийным выплатам;

110.00 немесе 150.00-нысандары бойынша декларация толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент-заңды тұлғалар жасайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Осы нысан 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы;";
17-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 100.00.016-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.016-жолда, егер Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағында өзгеше көзделмесе, дивидендтер көрсетіледі;
100.00.016 II-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағы 2) тармақшасының шарттарымен, тәуекелді инвестицияларды акционерлік инвестициялық қорлары төлеген дивидендтер көрсетіледі;
100.00.016 III-жолда міндетті жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым алған, банктердің күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.016 IV-жолда кепілдік жағдайларын реттеу үшін резервті ұлғайтуға бағытталған қаражат шегінде Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қоры алған кепілдік жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.016 V-жолда Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алған сақтандыру ұйымдарының міндетті, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.016 VI -жолда жеке тұлғалардың депозиттеріне міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның және Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қайтарылған депозиттерге және жасалған кепілдіктер мен өтемдік төлемдерге қатысты талаптарын қанағаттандыру мақсатында алған ақшасының сомасы көрсетіледі;
100.00.016 VII-жолда тұрғын үй (тұрғын үй ғимараты) құрылысы аяқталуы бойынша төлемдер жөніндегі талаптарды қанағаттандыру тәртібінде Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорынан түскен ақшаның сомасы көрсетіледі;
100.00.016 VIII-жолда "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық кіріс көрсетіледі;
100.00.016 IX-жолда "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға бағытталған инвестициялық кірістер көрсетіледі;
100.00.016 X-жолда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заң) сәйкес алынған және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға бағытталған инвестициялық кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XI жолда "Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы Заң) сәйкес инвестициялық қызметтен акционерлік инвестициялық қорлар алған және акционерлік инвестициялық қордың кастодианы есепке алған инвестициялық кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XII жолда "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес арнайы қаржы компаниясы секьюритилендіру мәмілесі үшін алған қарызды талап ету құқығын беруден түскен кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XIII-жолда сенімгерлік басқару құрылтайшысы алған (оның алуына жататын), мүлікті сенімгерлік басқарудан түсетін таза кіріс көрсетіледі;
100.00.016 XIV-жолда мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры мақта өңдеу ұйымдарынан алған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
100.00.016 XV-жолда астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қоры астық қабылдау кәсiпорындарынан алған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
100.00.016 XVI-жолда мақта (астық) қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қоры жүзеге асырылған кепілдік төлемдері жөніндегі талаптарды қанағаттандыру тәртібімен алған ақша сомасы көрсетіледі;

в строке 100.00.016 XVII указываются доходы государственной исламской специальной финансовой компании, полученные от сдачи в имущественный наем (аренду) и (или) при реализации недвижимого имущества, указанного в подпункте 6) пункта 3 статьи 519 Налогового кодекса, и земельных участков, занятых таким имуществом;
в строке 100.00.016 XVIII указываются доходы, полученные исламским банком в процессе управления деньгами в виде инвестиционных депозитов, направленные на счета депозиторов данных инвестиционных депозитов и находящиеся на них. Такие доходы не включают вознаграждение исламского банка;
в строке 100.00.016 XIX указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
в строке 100.00.016 XX указываются доходы организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 241 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 XXI указываются доходы автономного кластерного фонда, определенного Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий", полученный из бюджета в виде целевого перечисления исключительно для создания совместных предприятий с участием транснациональных корпораций, а также для долевого участия в зарубежных инвестиционных фондах;
в строке 100.00.016 XXII указываются инвестиционные доходы Фонда гарантирования жилищного строительства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" в пределах средств, направленных на увеличение резерва для урегулирования гарантийных случаев;
в строке 100.00.016 XXIII указываются доходы некоммерческой организации, предусмотренные пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
в строке 100.00.016 XXIV указываются доходы поверенного (агента) уполномоченного органа в области образования в виде присужденной неустойки в связи с осуществлением деятельности по возмещению расходов бюджетных средств, а также по возврату государственных образовательных и государственных студенческих кредитов;
в строке 100.00.016 XXV указывается стоимость имущества, безвозмездно полученного венчурным фондом, созданным в соответствии Законом об инвестиционных и венчурных фондах, и предназначенного для безвозмездной передачи юридическим лицам, указанным в подпункте 6) пункта 1 статьи 293 Налогового кодекса;";
подпункт 9) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"9) в строке 100.00.027 указываются сумма вычетов по инвестиционным налоговым преференциям:

100.00.016 XVII-мемлекеттік ислам арнайы қаржы компаниясы осы Кодекстің 519-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген жылжымайтын мүлікті және осындай мүлік орналасқан жер учаскелерін мүліктік жалға тапсырудан (жалға беруден) және (немесе) өткізу кезінде алған кіріс көрсетіледі;
100.00.016 XVIII-жолда ислам банкі инвестициялық депозиттер түріндегі ақшаны басқару процесінде алған, осы депозиттерге салымшылар жіберген және ұстап отырған кірістер көрсетіледі. Мұндай кірістер ислам банкінің пайыздарын қамтымайды;
100.00.016 XIX-жолда "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылған исламның арнайы қаржы компаниясы алған қарызды талап ету құқығынан түскен кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XX-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттеріне міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXI-жолда бюджеттен тек трансұлттық корпорациялардың қатысуымен бірлескен кәсіпорындар құру үшін, сондай-ақ шетелдік инвестициялық қорларға үлестік қатысу үшін ғана нысаналы есептеу түрінде алынған, "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" Қазақстан Республикасының № 207-V Заңымен айқындалған автономдық кластерлік қордың кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXII-жолда "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 7 сәуірдегі Заңына сәйкес кепілдік жағдайларын реттеуге арналған резервті ұлғайтуға бағытталған қаражаттар шегінде Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорының инвестициялық кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXIII-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделген коммерциялық емес ұйымның кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXIV-жолда білім беру саласындағы уәкілетті органның сенім білдірілген өкілінің (агентінің) бюджет қаражатының шығыстарын өтеу жөніндегі, сондай-ақ мемлекеттік білім беру кредиттері мен мемлекеттік студенттік кредиттерді қайтару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға байланысты ұйғарылған тұрақсыздық айыбы түріндегі кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXV-жолда Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы Заңға сәйкес құрылған және Салық кодексінің 293-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғаларға өтеусіз беруге арналған венчурлік қордан өтеусіз алынған мүліктің құны көрсетіледі;";
18-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) 100.00.027-жолда:

определенных в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 100.00.042 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 100.00.043 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.";
подпункт 2) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"2) в графе B указывается БИН юридического лица либо ИИН физического лица, указанного в графе В.
Строка подлежит заполнению при наличии у юридического либо физического лица БИН (ИИН) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";";
дополнить приложениями 2-1 и 2-2 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации", и "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации" (формы 101.01 – 101.02), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации", и налоговой отчетности "Расчет суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (формы 101.01 – 101.02)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления плательщиками корпоративного подоходного налога (далее – КПН), на которых в соответствии со статьей 305 Налогового кодекса возложено обязательство по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН, следующих форм налоговой отчетности:
расчета суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате до сдачи декларации (форма 101.01) (расчет до сдачи декларации);

Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес айқындалған;
тіркелген активтердің инвестициялық жобасы шеңберінде пайдалануға енгізілген құнының бір бөлігі түрінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету":
100.00.042-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.043-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.";
49-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) В бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі не В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі.
Жол заңды тұлғада не жеке тұлғада "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БСН (ЖСН) болған кезде толтырылуы тиіс;";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 2-1 және 2-2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" салық есептілігін және "Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.01 – 101.02-нысандар)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" салық есептілігін және "Декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.01 – 101.02-нысандар)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 305-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі – КТС) бойынша аванстық төлемдерді есептеу және төлеу міндеттілігі жүктелген КТС төлеушілердің мынадай салық есептілігі нысандарын жасау тәртібін айқындайды:
декларация тапсырғанға дейін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.01-нысан) (декларация тапсырылғанға дейінгі есеп);

расчета суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате после сдачи декларации (форма 101.02) (расчет после сдачи декларации).";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу" (далее – расчет), предназначенного для отражения налоговым агентом доходов, облагаемых у источника выплаты, исчисления и своевременной уплаты корпоративного подоходного налога (далее – КПН), удерживаемого у источника выплаты, при выплате доходов резидентам, указанным в статье 307 Налогового кодекса расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 308 Налогового кодекса.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)" (далее – Правила), разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу" (далее – расчет), предназначенной для исчисления суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с дохода нерезидента, а также для отражения сумм доходов, освобожденных от налогообложения в соответствии с положениями международного договора. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 648 Налогового кодекса.";
В пункте 18:
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
абзац двадцать третий изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";

декларация тапсырғаннан кейін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі (101.02-нысан) (декларация тапсырылғаннан кейінгі есеп).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Резиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.03-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Резиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.03-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық агенті Салық кодексінің 307-бабында көрсетілген резиденттерге кірістерін төлеу кезінде төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеу және уақтылы төлеуге, төлем көзінен салық салынатын табыстарды көрсетуге арналған КТС бойынша салық есептілігінің (есептің) (бұдан әрі – есеп) нысанын жасау тәртібін айқындайды, есепті Салық кодексінің 308-бабына сәйкес салық агенті жасайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бейрезиденттің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы сомаларын есептеуге, сондай-ақ халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың сомаларын, шартты банк салымында орналастырылған сомаларды көрсетуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 648-бабына сәйкес салық агентi жасайды.";
18-тармақта:
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заңы) мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;";
жиырма үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;";
қырықыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – КПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее – контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса и получателем от имени государства, с учетом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта (далее – применимое налоговое законодательство).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года.";
подпункт 11) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"11) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
Ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон).";
подпункт 15) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"15) в строке 110.00.015 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), определяемый как сумма строк 110.01.017 и 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010);";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және корпопативтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған КТС бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімшартқа (бұдан әрі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және мемлекет атынан алушы жасайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы нысан 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылады.";
16-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар болуы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
Егер салық төлеуші "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы қатысушысы болып танылған жағдайда "Конституциялық заңға сәйкес АХҚО қатысушысы" төркөзі белгіленеді.";
17-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) 110.00.015 жолында 110.01.017 және 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен "Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы" Қазақстан Республикасы заңының талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:

1) в строке 110.00.046 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии Закон о трансфертном ценообразовании, определяется как сумма строк 110.01.039 и 110.02.033 (110.01.039 + 110.02.033);
2) в строке 110.00.047 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяется как сумма строк 110.01.040 и 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034).";
в пункте 27:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в строке 110.01.045 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно статье 257 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии со статьей 275 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.01.044. При этом, если сумма по строке 110.01.037 С больше или равна сумме строки 110.01.041, то в строке 110.01.045 отражается сумма, указанная в строке 110.01.041. Если сумма по строке 110.01.037 С меньше суммы по строке 110.01.041, в строку 110.01.045 переносится сумма строки 110.01.037 С;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) в строке 110.01.048 D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно Закону Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи", определенная в соответствии с применимым налоговым законодательством;";
в пункте 71:
в подпункте 1):
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
абзац пятидесятый изложить в следующей редакции:
"1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Республике Казахстан;";
абзац сорок седьмой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;";

1) 110.00.046 жолында 110.01.039 және 110.02. 033 (110.01.039 + 110.02.033) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.047 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі, 110.01.040 және 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.";
27-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) 110.01.045 жолында 110.01.044 жолында залал шеккен кезде, Салық кодексінің 275-бабының сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 257-бабына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 110.01.045 жолында 110.01.041 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.01.045 жолында 110.01.037 С жолының сомасы көшіріледі;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) 110.01.048 D жолында қолданылатын салық заңнамасына сәйкес айқындалған, "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;";
71-тармақта:
1) тармақша:
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заңы) мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";
елуінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1420 – Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасындағы Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";
2) тармақшаның қырық жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2420 – Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасынының шегінен тыс Қазақстан Республикасындағы Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";

дополнить приложениями 11-1 и 11-2 согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)", утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль" (далее – КПН и НСП) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН и НСП. Декларация составляется недропользователями, за исключением:";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года.";
подпункт 11) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"11) ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);";
подпункт 13) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"13) в строке 150.00.013 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;";
подпункт 5) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"5) в строке 150.00.024 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;";

осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 11-1 және 11-2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация" (бұдан әрі – КТС және ҮПС) есептеуге арналған КТС және ҮПС бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы нысан 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
16-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) егер салық төлеуші "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушы болып табылған жағдайда "Конституциялық заңға АХҚО қатысушысы" деген торкөз белгіленеді.";
17-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) 150.00.013 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және "Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;";
18-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 150.00.024 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстарының сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заң) сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған, төленген сомасы көрсетіледі;";

подпункт 1) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"1) в строке 150.00.042 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
абзац третьи подпункта 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"в строке 150.00.046 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом;";
подпункт 5) пункта 59 изложить в следующей редакции:
"5) в строке 150.12.005 указывается сумма корректировки валового годового дохода в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;";
в пункте 65:
в подпункте 1):
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац двадцать восемь изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
абзац сорок девять изложить в следующей редакции:
"1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Республике Казахстан;";
абзац сорок два подпункта 2) пункта 65 изложить в следующей редакции:
"2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;";
дополнить приложениями 13-1 и 13-2 согласно приложениям 5 и 6 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00), утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон), Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), пунктом 12 Правил налогового администрирования и взаимодействия органов государственных доходов с органами и участниками Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) по вопросам налогообложения, утвержденных совместным приказом Управляющего МФЦА от 22 декабря 2017 года № 48 и Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 596, (далее – Правила налогового администрирования) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для декларирования доходов, освобождаемых от обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, при одновременном соблюдении следующих условий:";

20-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 150.00.042 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;";
21-тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 150.00.046 ІІ жолында Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылған кіріс көрсетіледі;";
59-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 150.12.005 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жылдық жиынтық кірістің түзету сомасы көрсетіледі;";
65-тармақта:
1) тармақшада:
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Мемлекеттік тіркеу туралы заң" сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;"
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";
қырық тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1420 – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасындағы Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";
65-тармақта 2) тармақшасының қырық екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2420 – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының шегінен тыс Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";
осы бұйрыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес 13-1 және 13-2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының (бұдан әрі - Конституциялық заң) 6-бабы 9-тармағына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі), "Астана" халықаралық қаржы орталығы Басқарушысының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 48 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 596 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік кірістер органдарының "Астана" халықаралық қаржы орталығының органдарымен және қатысушыларымен салықтық әкімшелендіру және салық салу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл қағидаларына (бұдан әрі - Салықтық әкімшелендіру қағидалары) сәйкес әзірленген және Конституциялық заңының 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығының салуынан босатылатын табыстарды жариялау үшін арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны резидент-заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі арқылы қызмет атқаратын бейрезидент-заңды тұлғалар келесі шарттарды біруақытта сақтаған жағдайда жасайды:";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)", утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании), "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).";
подпункт 2) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"2) 200.01.002 предназначена для отражения суммы доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пунктам 6, 7 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О международном финансовом центре "Астана" (далее – МФЦА) (далее – Конституционный закон)
Строка 200.01.002 включает в себя в том числе, сумму доходов, отраженных в графе O в форме 200.02, по иностранцам и лицам без гражданства, являющимися работниками участника или органа МФЦА, освобождаемых от налогообложения, согласно пунктам 6 статьи 6 Конституционного закона;";
В пункте 34:
абзацы пятый и шестой изложить в следующей редакции:
"1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенного в перечень, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (далее – Приказ № 142), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный Приказом № 142, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате), при выполнении одного из следующих условий:";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"1060 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңы), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы), "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.";
17-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 200.01.002 жолы "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" (бұдан әрі - АХҚО) Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының (бұдан әрі - Конституциялық заңы) 6-бабы 6, 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылған кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
200.01.002 жолы Конституциялық заңның 6-бабы 6, 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылған, АХҚО органының қатысушысы немесе қызметкері болып табылатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша, оның ішінде 200.02. нысанның O бағанында көрсетілген табыс табыстардың сомасын қамтиды.";
34-тармақта:
бесінші және алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1040 - "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен (бұдан әрі № 142 бұйрығы) бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 - № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер осы тармақшада өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1060 - құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кірістер.";

форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00), утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – ИПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления ИПН.
Декларация составляется физическими лицами-индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса и крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с главой 30 Налогового кодекса.";
подпункт 8) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"8) в строке 220.00.008 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
подпункт 1) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"1) в строке 220.00.022 указывается сумма налогового вычета в виде обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";";
в пункте 18:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) в строке 220.00.027 указывается общая сумма доходов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников, определяемых в соответствии со статьями 322-338 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы F формы 220.03. Строка 220.00.027 носит справочный характер;";
подпункты 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"4) в строке 220.00.030 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 и пунктом 1 статьи 340 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 220.05;

көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке табыс салығы бойынша декларация нысаны (220.00-нысан) осы бұйрыққа 7-қосымша сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 337-бабы 1-тармағына, 358, 366-баптарына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар - дара кәсіпкерлер және Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 337-бабы 1-тармағына, 358, 366-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі қолданылатын шаруа немесе фермер қожалықтары, сондай-ақ Салық кодексінің 30-тарауына сәйкес бейрезидент жеке тұлғалар жасайды.";
15-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) 220.00.008-жолда "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заңы) сәйкес айқындалатын кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;";
17-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 220.00.022-жолда "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының түріндегі салықтық шегірімнің сомасы көрсетіледі;";
18-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 220.00.027-жолда Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шетелдік көздерден алған немесе алуға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.03-нысаны F бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 220.00.027-жол анықтамалық сипатқа ие;";
4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) 220.00.030-жолда бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі - БШК) немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі - БШК-ның ТМ) Салық кодексінің 297-бабына және 340-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.05-нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

в строке 220.00.030 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.00.030 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.031 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.00.030 I и 220.00.035 I (220.00.031 I - 220.00.035 I). Если строка 220.00.035 I больше строки 220.00.030 I, в строке 220.00.031 указать ноль;
6) в строке 220.00.032 убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 220.00.029 имеет отрицательное значение, строка 220.00.032 определяется как сумма строк 220.00.029 и 220.004.008 I. Если строка 220.00.029 имеет положительное значение, в строку 220.00.032 переносится строка 220.04.008 I;";
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) в строке 220.00.034 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.029 и 220.00.033 (220.00.029 – 220.00.033). В случае значение, если строки 220.00.033 больше строки 220.00.029, в строке 220.00.034 указывается ноль;
9) в строке 220.00.035 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 220.00.035 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;";
подпункт 3) части первой пункта 19 изложить в следующей редакции:
"3) в строке 220.00.042 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.041, 220.00.042 I, 220.00.042 III, 220.00.042 IV и 220.00.042 V (220.00.041 – 220.00.042 I – 220.00.042 III – 220.00.042 IV – 220.00.042 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.042 указывается ноль;";
подпункты 9), 10), 11) и 12 части первой пункта 19 изложить в следующей редакции:
"9) в строке 220.00.043 указывается уменьшение ИПН в соответствии с налоговым законодательством;
10) в строке 220.00.044 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.031 и 220.00.040 (220.00.031 х 220.00.040);
11) в строке 220.00.045 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.030 II и 220.00.040 (220.00.030 II х 220.00.040);

220.00.030 І-жолда Салық кодексінің 223 бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысы көрсетіледі;
220.00.030 ІІ-жолда Салық кодексінің 223 бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысы көрсетіледі;
5) 220.00.031-жолда ауыстырылған залалдарды есепке ала отырып БШК және БШК ТМ салық салынатын табысы көрсетіледі. 220.00.030 І және 220.00.035 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады салық салынатын кірістің (залалдың) қорытындысы көрсетіледі. 220.00.031-жол 220.00.029 және 220.00.030-жолдардың сомасы ретінде айқындалады 220.00.031 I - 220.00.035 I). 220.00.035 І жолы 220.00.030 І жолынан артық болса 220.00.031 жолында нөл көрсетіледі.;
6) 220.00.032-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс шығын көрсетіледі. Егер 220.00.029-жолдың теріс мәні болса, 220.00.032-жол 220.00.031 және 220.04.008 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.029-жол оң мәнге ие болса, 220.00.032-жолға 220.04.008 I жолы көшіріледі;";
8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) 220.00.034-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып, дара кәсіпкердің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 220.00.029 және 220.00.033-жолдардың айырмасы (220.00.029 - 220.00.033) ретінде айқындалады. Егер 220.00.033-жол 220.00.029-жолдан артық болса, 220.00.034-жолда нөл көрсетіледі;
9) 220.00.035-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
220.00.035 І-жолда Салық кодексінің 300 бабы 1 тармағының екінші бөлігімен анықталған залалдар көрсетіледі;";
19-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 220.00.042-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.041, 220.00.042 I, 220.00.042 II, 220.00.042 III, 220.00.042 IV және 220.00.042V жолдарының айырмасы (220.00.041 – 220.00.042 I – 220.00.042 II – 220.00.042 III – 220.00.042 IV – 220.00.042V) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 220.00.042-жолда нөл көрсетіледі;";
19-тармақтың бірінші бөлігінің 9), 10), 11) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"9) 220.00.043 жолында салық заңнамасына сәйкес ЖТС азаюы көрсетіледі;
10) 220.00.044-жолда Салық кодексінің 223 бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысынан ЖТС көрсетіледі. 220.00.031 және 220.00.040 жолдарының туындысы ретінде анықталады (220.00.031х220.00.040)
11) 220.00.045-жолда Салық кодексінің 223 бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын табысынан ЖТС көрсетіледі. 220.00.030 ІІ және 220.00.040 жолдарының туындысы ретінде анықталады (220.00.030 ІІх220.00.040)

12) в строке 220.00.046 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.044 и 220.00.042 II (220.00.044 – 220.00.042 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.046 указывается ноль;";
дополнить подпунктами 13) и 14) следующего содержания:
"13) в строке 220.00.047 указывается сумма ИПН к уплате, включая суммы осуществляемых зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога определяется в соответствии пунктом 1 статьи 362 Налогового кодекса. Строка 220.00.044 определяется как 220.00.042 – 220.00.043 + 220.00.045;
14) в строке 220.00.047 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов.";
в пункте 30:
подпункты 8), 9), 10), 11), 12) и 13) изложить в следующей редакции:
"8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе применять положения пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;

12) 220.00.046 - жолда Салық кодексінің 359-бабы 2 тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азайтуды ескере отырып БШК және БШК ТМ ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.044 және 220.00.042 ІІ жолдарының айырмасы ретінде анықталады (220.00.044-220.00.042 ІІ). Айырма нөлден аз болған жағдайда 220.00.046 жолында нөл көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) 220.00.047-жолда Салық кодексінің 101-бабына сәйкес жеке табыс салығын төлеу есебінен есепке жатқызу жүзеге асырылатын соманы қоса алғанда, төлеуге жататын ЖТС сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төлеу Салық кодексінің 362-бабы 1-тармағына сәйкес анықталады. 220.00.044 жолы 220.00.042-220.00.043+220.00.045 ретінде анықталады;
14) 220.00.047-жолда аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер және ауылдық округтер әкімдері аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі;
Бұл ретте, мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген, дара кәсіпкер қызметін басымдықпен жүзеге асыратын орын – дара кәсіпкердің орналасқан жері болып танылады.";
30-тармақта:
8), 9), 10), 11), 12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің алдындағы екі кезеңде пайда болған БШК және БШК ТМ залалдарының сомасы көрсетіледі. Мұндағы азайтылған залалдар алдыңғы кезеңдерде есепке алынбайды.
Резидент жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ залалдарын қолдануға құқығы жоқ.
9) I бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар болған кезде, Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағына сәйкес БШК-ның қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Резидент Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының ережелерін жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ қолдануға құқығы жоқ.
Егер резидент-салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
І-1 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-2 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-3 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-4 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-5 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса.
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа I x графа E).
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;";
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе М, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;

І-6 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
І-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында БШК немесе БШК ТМ салық салуға дейінгі азаюларды ескере отырып қаржылық пайда сомасы көрсетіледі, ол G. H және І (G бағаны - H бағаны – I бағаны) айырмасы ретінде шетелдік валютада көрсетіледі.
11) K бағанында J және Е бағандарының туындысы ретінде (J бағаны х Е бағаны) айқындалатын, Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс қаржылық пайданың оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі.
12) L бағанында егер К бағанында көрсетілген Салық кодексінің 297-бабының 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада есептелген салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі.
13) M бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растаушы құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығы сомасы көрсетіледі. Пайда салығы Салық кодексінің 294-бабына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) шетелдік валютада көрсетіледі.
Пайда салығы БШК немесе БШК ТМ салық салуға дейінгі қаржылық пайдасы ағымдағы немесе алдыңғы кезеңде төлем көзінен ұсталатын салық салынған табыстардан тұрған жағдайда есептік кезеңде төлем көзінен ұсталатын салықтан тұрады;";
мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) N бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растаушы құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған шетелдік мемлекетте шетел валютасында төленген пайда салығы (шетелдік табыс салығы) сомасы көрсетіледі.M бағанында көрсетілген пайда салығы шет елде төленген пайда салығынан айрықша болса, бұл бағанда төленген пайда салығы сомасы көрсетіледі. Егер БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына екі немесе одан артық шет елде мемлекеттерде пайда салығы салынса, аталған бағанда мұндай шетелдік мемлекеттерде төленген пайда салықтарының тиімді мөлшерлемелері ішіндегі максималды шамасын құрайтын тиімді мөлшерлемесі бар пайда салығының төленген сомасы көрсетіледі;

15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
Итоговое значение графы L переносится в строку 220.00.030.
Итоговое значение графы O переносится в строку 220.00.042 II.";
в пункте 31:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"1050 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением", в виде обязательств по полученному авансу (предоплате), при выполнении одного из следующих условий:";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
абзац сорок девятый изложить в следующей редакции:
"1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением КТС № 378.";
абзац тринадцатый пункта 35 изложить в следующей редакции:
"3012 – выплаты в соответствии с законами Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье", "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне";";

15) О бағанында резидент-салық төлеушіде M және N бағандарында көрсетілген пайда салығының растаушы құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 303 бабы 4-тармағына сәйкес есепке жатқызылатын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі. Бұл бағанда M және N бағандарында көрсетілген сомалардың азы болып табылатын, келесі валюта айырбастаудың нарықтық бағанын қолданумен ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығы сомасы көрсетіледі:
егер бұл бағанда M бағанында көрсетілген пайда салығы көрсетілуі тиіс болса – есептік кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
егер бұл бағанда N бағанында көрсетілген пайда салығы көрсетілуі тиіс болса – шетелдік мемлекетте пайда салығын төлеу күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы;
L бағанының қорытынды мәні 220.00.030-жолына көшіріледі.
O бағанының қорытынды мәні 220.00.042 II-жолына көшіріледі.";
31-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1050 - "Жеңілдетілген салық салынатын елдердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекетте тiркелген тұлғаның мынадай:";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 - еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";
қырық тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1420 - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Ел кодын толтыру кезінде КОК № 378 шешіммен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеушісі" деген 22-қосымшаға сәйкес елдердің коды пайдаланылады.";
35-тармақтың он үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3012 - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы", "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес төлемдер;"

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу" (далее – декларация). Декларация составляется в соответствии с пунктом 2 статьи 363 Налогового кодекса депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, а также физическими лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Закон о выборах), Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан (далее – Уголовно-исполнительный кодекс) и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".";
абзац седьмой подпункта 3) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"строка 230.02.003 VI предназначена для отражения общей суммы прочих доходов, за исключением доходов трудовых иммигрантов (в том числе доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, консульскими учреждениями иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, не являющимися налоговыми агентами; доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам, заключенным в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс); доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве; доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с международными и государственными организациями, зарубежными и казахстанскими неправительственными общественными организациями и фондами, освобожденными от обязательства по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан; доходов медиаторов, доходов от личного подсобного хозяйства).";
в пункте 27:
в подпункте 1):
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
абзац сорок восьмой изложить в следующей редакции:
"2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" за пределами Республики Казахстан;";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны (230.00-нысан) жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларация (230.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 363-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттары, соттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар туралы заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалар жасайды.";
20-тармақтың 3) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"230.02.003 VI жолы еңбектенуге көшіп келушілердің табыстарын (оның ішінде салық агенттері болып табылатын Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекетінің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерімен, шетел мемлекетінің консулдық мекемелерімен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасасқан еңбек шарттары бойынша алынған үй қызметкерлерінің табыстары; тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түсетін табыстар; Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес төлем көзінен жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндеттемеден босатылған халықаралық және мемлекеттік ұйымдармен, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен және қорлармен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; медиаторлардың табыстары, өзіндік қосалқы шаруашылықтан түсетін табыстары) қоспағанда, өзге де кірістердің жалпы сомаларын көрсетуге арналған.";
27-тармақта:
1) тармақшада:
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Мемлекеттік тіркеу туралы заңы) сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 - резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 - еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";
қырық сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2420 - Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының шегінен тыс "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";

форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00), утвержденную указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)", утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – ИПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления ИПН. Декларация составляется следующими физическими лицами:";
подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"3) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенной согласно статьям 297 и 340 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы К формы 240.04;
в строке 240.00.003 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 240.00.003 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с имущественного и других доходов (за исключением доходов трудового иммигранта-резидента)":
1) строка 240.00.004 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.001 и 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002);
2) строка 240.00.005 предназначена для отражения общей суммы корректировки доходов;
строка 240.00.005 I предназначена для отражения суммы доходов, исключенные из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 341 и 654 Налогового кодекса;
строка 240.00.005 II предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.03;
3) строка 240.00.006 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, при условии, если такие вычеты не были произведены при определении дохода, облагаемого у источника выплаты;

көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке табыс салығы бойынша декларация нысаны (240.00-нысан) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленді және Жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:";
15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 240.00.003-жол Салық кодексінің 297 және 340-баптарына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.04-нысаны К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
240.00.003 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
240.00.003 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. "Мүліктік және басқа да кірістерден жеке табыс салығын есептеу (резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісін қоспағанда)" деген бөлімде:
1) 240.00.004-жол 240.00.001 және 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002) жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жататын кірістердің жиынтық сомаларын көрсетуге арналған;
2) 240.00.005-жол кірістерді түзетудің жалпы сомасын көрсетуге арналған;
240.00.005 І жолы Салық кодексінің 341 және 654-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.005 ІІ жолы халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын кірістер сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.03-нысанның Е бағанында көрсетілген қортынды сома көшіріледі;
3) 240.00.006-жол егер мұндай шегерімдер төлем көзінен салық салынатын кірісті айқындау кезінде жүргізілмеу шарты кезінде Салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомаларын көрсетуге арналған;

4) строка 240.00.007 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 357 Налогового кодекса (240.00.004 - 240.00.005– 240.00.006 + 240.00.003 ІІ);
5) строка 240.00.008 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН;
строка 240.00.008 І предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН, облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом корректировок;
6) строка 240.00.009 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с доходов из иностранных источников, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 240.02;
7) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 240.04;
При этом, резидент не вправе применять положения пункта 2 статьи 359 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
8) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по имущественному и другим доходам, определяемой как разница строк 240.00.008, 240.00.008 І и 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008 І - 240.00.009);
9) строка 240.00.012 предназначена для отражения суммы ИПН подлежащей уплате за налоговый период по доходам КИК и ПУ КИК определенные подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, определяемой как разница строк 240.00.008 I и 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010);
10) в строке 240.00.013 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения физического лица.";
в пункте 30:
подпункты 8), 9), 10), 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.

4) 240.00.007-жол Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуға жататын кірістердің сомасын көрсетуге арналған (240.00.004 – 240.00.005 – 240.00.006 + 240.00.003 II);
5) 240.00.008-жол есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
240.00.008 І жол түзетулерді ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4-тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
6) 240.00.009-жол Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын шетелдегі көздерден алынған кірісінен есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02-нысаны G бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
7) 240.00.010-жол Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын БШК-ның және БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.04-нысаны L бағанының жиынтық мәні көшіріледі;
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ;
8) 240.00.011-жол 240.00.008, 240.00.008 I және 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008 I – 240.00.009) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, мүліктік және басқа да кірістер бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
9) 240.00.012-жолы 240.00.008 I және 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 223-бабының 4-тармақшасында айқындалған БШК және БШК ТМ-нің кірістері бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
10) 240.00.013-жолда жеке тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.";
30-тармақта:
8), 9), 10), 11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ.
9) І бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар болған кезде, Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағына сәйкес БШК-ның қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің шығындарын пайдалануға құқығы жоқ.

В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан в иностранной валюте, которая определяется как произведение графы E и величины, которая определяется как разница между графами G, H и I ((графа G – графа H – графы I) x графа E)
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе J и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 2 статьи 359 Налогового кодекса.
В данной графе указывается наименьшая из следующих величин:
налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса),
уплаченная сумма налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса).
В данной графе указывается сумма налога на прибыль, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце четвертом настоящего подпункта – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;

Егер резидент-салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Е бағаны мен шамасы G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде айқындалатын, туындысы ретінде айқындалатын шетелдік валютада Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайдасының оң шамасы көрсетіледі;
11) K бағанында Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, J бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың болу шарты кезінде, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есепке жатқызылуға жататын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі.
Осы бағанда мынадай:
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының;
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының төленген сомасының ең аз шамалары көрсетіледі.
Бұл бағанда мынадай валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып:
егер бұл бағанда осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда - есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
егер бұл бағанда осы тармақшаның төртінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда - шет мемлекетте осындай пайдаға салық төленген күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығының сомасы көрсетіледі;

Итоговое значение графы K переносится в строку 240.00.003.
Итоговое значение графы L переносится в строку 240.00.010.";
подпункт 13) исключить;
в пункте 31:
абзац сорок девятый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость" (далее – НДС) (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм НДС в соответствии с разделом 10 Налогового кодекса.";
Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)", утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января по 31 декабря 2020 года.";
дополнить приложением 27-1 согласно приложению 9 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по акцизу (форма 400.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по акцизу (форма 400.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по акцизу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм акцизов. Декларация составляется плательщиками акцизов в соответствии с разделом 11 Налогового кодекса.
Плательщик акциза, имеющий один объект, связанный с налогообложением, зарегистрированный в органе государственных доходов по месту своего нахождения, представляет декларацию по акцизу без приложения расчета за структурные подразделения или объект, связанный с налогообложением за исключением плательщиков акциза, осуществляющих реализацию бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива.";

К бағанының қорытынды мәні 240.00.003-жолына көшіріледі.
L бағанының қорытынды мәні 240.00.010-жолына көшіріледі.";
13) тармақша алып тасталсын;
31-тармақта:
1) тармақшаның қырық тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1420 - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 10-бөліміне сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған "Қосылған құн салығы бойынша салық декларация" есептілігінің нысанын (бұдан әрі - ҚҚС) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес 27-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Акциз бойынша декларация (400.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Акциз бойынша декларация (400.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және акциз сомаларын есептеуге арналған "Акциз бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны акциз төлеушілер Салық кодексінің 11-бөліміне сәйкес толтырады.
Бензин (авиациялықты қоспағанда) мен дизель отынын өткізуді жүзеге асыратын акциз төлеушілерді қоспағанда, орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органында тіркелген салық салуға байланысты бір объектісі бар акциз төлеуші акциз бойынша декларацияны құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объекті үшін есепті қоса бермей-ақ табыс етеді.";

в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет акциза" (далее – расчет), предназначенного для исчисления сумм акцизов на спирт, алкогольную продукцию, бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением, по операциям, совершенным структурными подразделениями или объектами, связанными с налогообложением, согласно разделу 11 Налогового кодекса.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции (форма 500.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции (форма 500.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога по роялти, бонусу добычи, доле Республики Казахстан по разделу продукции, дополнительному платежу недропользователя. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или соглашением (контрактом) о разделе продукции (далее – Контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса. Декларация представляется недропользователями в орган государственных доходов по месту нахождения не позднее 15 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом. Налоговым периодом является календарный квартал. Налогоплательщик обязан уплатить в бюджет по месту нахождения исчисленную сумму налога не позднее 25 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом.";
в пункте 16:
абзац седьмой изложить в следующей редакции:

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебі (421.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебі (421.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі немесе салық салуға байланысты объектілері бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 11-бөліміне сәйкес құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объектілер жүзеге асырған операциялар бойынша спиртке, алкоголь өнімдеріне, бензинге (авиациялықтан басқа), дизель отынына акциз сомаларын есептеуге арналған "Акциз есебі" салық есептілігінің (бұдан әрі - есеп) нысанын жасау тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша (декларация) (500.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларация (500.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және роялти, өндіру бонусы, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі, жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салықты есептеуге арналған "Роялти бойынша, өндіру бонусы, бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін анықтайды. Декларацияны салық режимі Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында сәйкес белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (бұдан әрі - Жер қойнауын пайдалану келісімшарты) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды. Декларацияны жер қойнауын пайдаланушы орналасқан жерi бойынша мемлекеттік кірістер органына салық кезеңінен кейiнгi екінші айдың 15-нен кешiктiрмей табыс етедi. Салық кезеңі күнтізбелік тоқсан болып табылады. Салық төлеушi салықтың есептелген сомасын орналасқан жерi бойынша бюджетке салық кезеңiнен кейiнгi екінші айдың 25-інен кешiктiрмей төлеуге мiндеттi.";
16-тармақта:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"в строке 500.01.006 указывается отклонение стоимости сырой нефти, определенное в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по подписному бонусу (форма 510.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по подписному бонусу (форма 510.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), предназначенной для исчисления налога по подписному бонусу. Декларация по подписному бонусу составляется физическими и юридическими лицами отдельно по каждому контракту на недропользование, заключенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в Правилах составления отчетности "Декларация (расчет) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме (форма 531.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления отчетности "Декларация (расчет) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме (форма 531.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 772 и 773 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы отчетности "Декларация (расчет) об исполнении налогового обязательства в натуральной форме" (далее – декларация (расчет)) по налогу на добычу полезных ископаемых, рентному налога на экспорт, роялти и доле Республики Казахстан по разделу продукции.
Декларация (расчет) составляется недропользователем, осуществляющим передачу полезных ископаемых в счет исполнения налогового обязательства по уплате в натуральной форме налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан и контрактами на недропользование и получателем от имени государства, реализующим полезные ископаемые самостоятельно или через лицо, уполномоченное получателем от имени государства на осуществление такой реализации, в рамках каждого отдельного заключенного контракта на недропользование.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на сверхприбыль (форма 540.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"500.01.006 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалған шикі мұнай құнының ауытқуы көрсетіледі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қол қойылатын бонус бойынша декларация (510.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қол қойылатын бонус бойынша декларация (510.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) қол қойылатын бонус бойынша салықты есептеуге арналған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген. Қол қойылатын бонус бойынша декларацияны жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жасалған әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша бөлек жасайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларация (есеп) (531.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларацияны (есепті) (531.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 772 және 773 баптарына сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента салығы, роялти және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі "Заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау туралы декларация (есеп)" салық есептілігінің (бұдан әрі - декларация (есеп)) нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны (есепті) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттармен және Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттармен, өнімді бөлу туралы келісімдермен (келісімшарттармен) белгіленген, пайдалы қазбаларды өндіру салығы, экспортқа рента, роялти және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін заттай нысанда төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындау есебіне пайдалы қазбаларды беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен, мұндай өткізуді жүзеге асыруға мемлекет атынан алуға уәкілетті тұлға арқылы немесе өз еркімен пайдалы қазбаларды өткізетін, мемлекет атынан алушымен толтырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Үстеме пайда салығы бойынша декларация (540.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на сверхприбыль (форма 540.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на сверхприбыль" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на сверхприбыль. Декларация составляется недропользователями по каждому отдельному контракту на недропользование, за исключением осуществляющих деятельность по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, контрактам на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, подземных вод и (или) лечебных грязей при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других групп полезных ископаемых, а также по контрактам на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей.";
подпункт 5) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"5) в строке 540.00.005 указывается сумма корректировки валового годового дохода в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по платежу по возмещению исторических затрат" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платежа по возмещению исторических затрат. Декларация составляется недропользователями, заключившими контракт на недропользование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, по месторождениям полезных ископаемых, по которым государство понесло затраты на геологическое изучение и обустройство соответствующей контрактной территории до заключения контракта на недропользование.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт (форма 570.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт (форма 570.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по рентному налогу на экспорт" (далее – декларация), предназначенной для исчисления рентного налога на экспорт.";

"1. Осы "Үстеме пайда салығы бойынша декларация (540.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және үстеме пайда салығын есептеуге арналған "Үстеме пайда салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Үстеме пайда салығы бойынша декларацияны өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар), кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруге арналған келісімшарттар, сондай-ақ барлауға және өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратындарды қоспағанда, бұл келісімшарттар пайдалы қазбалардың басқа түрлерін өндіруді көздемеген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісімшарт бойынша жасалады.";
10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 540.00.005 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес жылдық жиынтық кірістің түзету сомасы көрсетіледі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларация (560.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларация (560.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдерді есептеуге арналған "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларацияны жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасалғанға дейін мемлекет тиiстi келісімшарт аумағын геологиялық зерттеуге және жайластыруға шығын шеккен пайдалы қазбалардың кен орындары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Экспортқа рента салығы бойынша декларация (570.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Экспортқа рента салығы бойынша декларация (570.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және экспортқа рента салығын есептеуге арналған "Экспортқа рента салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.";

подпункт 13) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"13) в строке 570.00.0013 указывается сумма отклонения стоимости реализованного на экспорт угля, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на добычу полезных ископаемых (далее – НДПИ). Декларация составляется недропользователями, осуществляющими добычу нефти, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта/лицензии";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В соответствии с Законом Республики Казахстан О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее – Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении декларации:
индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.";
подпункт 8) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"8) в строке 590.01.008 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), увеличенная на 20 процентов;";
подпункты 12) и 13 пункта 25 изложить в следующей редакции:
"12) в строках графы K указывается налоговая база, исчисленная в соответствии со статьей 745 Налогового кодекса;
13) в строках графы L сумма отклонения стоимости облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";

11-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) 570.00.013 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалған экспортқа өткізілген көмір құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация (590.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация (590.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндіру салығын (бұдан әрі - ПҚӨС) есептеуге арналған "Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жасалған әрбір бөлек жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт/лицензия шеңберінде техногендік минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, мұнайды, минералды шикізатты, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес декларацияны табыс ету кезінде:
Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) (бұдан әрі - ЖСН (БСН)) міндетті түрде толтыруға жатады.";
17-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) 590.01.008 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;";
25-тармақтың 12) және 13) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"12) К бағанының жолдарында Салық кодексінің 745-бабына сәйкес есептелген салық базасы көрсетіледі;
13) L бағанының жолдарында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалған, минералдық шикізаттың құрамындағы пайдалы қазбалардың өтелген қорларының салық салынатын көлемі құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по альтернативному налогу на недропользование (форма 600.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по альтернативному налогу на недропользование (форма 600.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по альтернативному налогу на недропользование" (далее – декларация), предназначенной для исчисления альтернативного налога на недропользование.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (далее – расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее – контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима, предусмотренных пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса.";
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) в строках 641.00.021 А, 641.00.021 В и 641.00.021 С указываются стоимость реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно с учетом корректировки в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) в строках 641.00.025 А, 641.00.025 В и 641.00.025 С указываются суммы отчислений в фонд социального медицинского страхования, исчисляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода;";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жер қойнауын пайдалануға баламалы салық бойынша декларация (600.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жер қойнауын пайдалануға баламалы салық бойынша декларация 600.00-нысан" салық есептілігін жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық Кодексі) және сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдалануға баламалы салық бойынша салығын есептеуге арналған "Жер қойнауын пайдалануға баламалы салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 722-бабының 1-тармағымен көзделінген салық режимінің тұрақтылығына Қазақстан Республикасы кепілдік берген, заңнамамен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі - келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі" (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды.";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 641.00.021А, 641.00.021В, 641.00.021С жолдарында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі -Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес түзетуді есепке ала отырып, есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің құны көрсетіледі;";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 641.00.025А, 641.00.025В, 641.00.025С жолдарында Қазақстан Республикасының "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес есептелетін әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына есептілік кезеңнің 1, 2 және 3-айларына аударылатын сомалар көрсетіледі;";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма – 700.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 490, 498 и 517 Налогового кодекса, а также лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства" (далее – расчет), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства по транспортным средствам, находящимся на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления, а также по транспортным средствам, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, до 1 июля текущего налогового периода. Расчет составляется юридическими лицами в соответствии со статьей 496 Налогового кодекса.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество" (форма 701.01) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество" (далее – расчет), предназначенной для исчисления земельного налога и налога на имущество по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, указанными в статьях 498 и 517 Налогового кодекса.";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігі жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация" салық есептілігін (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 490, 498 және 517-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, жер қойнауын пайдаланушылар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ағымдағы салық кезеңінің 1 шілдесіне дейін меншік құқығындағы, шаруашылықты жүргізу құқығындағы немесе жедел басқару құқығындағы көлік құралдары бойынша, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) көлік құралдары бойынша көлік құралы салығын есептеуге арналған "Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 496-бабына сәйкес заңды тұлғалар толтырады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша және салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған "Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебі" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 498 және 517-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар жасайды.";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00)", утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес и фиксированного налога, а также по налогу на добавленную стоимость. Декларация составляется:";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей по плате за пользование земельными участками (форма 851.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей по плате за пользование земельными участками (форма 851.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет сумм текущих платежей) по плате за пользование земельными участками" (далее – расчет), предназначенной для исчисления платы за пользование земельными участками (далее - плата). Расчет составляется плательщиками платы, определенными статьей 565 Налогового кодекса, за исключением физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, а также индивидуальных предпринимателей по земельным участкам, занятым объектами налогообложения, налоговая база по налогу на имущество по которым исчисляется в соответствии со статьей 529 Налогового кодекса, и (или) выделенным под индивидуальное жилищное строительство.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников. Декларация составляется плательщиками платы, определенными статьей 567 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларацияны (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын және тіркелген салықты есептеуге арналған, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация" салық есептілігі нысанын жасау (бұдан әрі - декларация) тәртібін айқындайды. Декларацияны:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі (851.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі (851.00-нысаны)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы (бұдан әрі - төлемақы) есептеуге арналған "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалар есебі" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды, сондай-ақ мүлік салығы бойынша салық базасы Салық кодексінің 565-бабына сәйкес есептелетін және (немесе) жеке тұрғын үй құрылысына бөлінген салық салынатын объектілер орналасқан жер учаскелері бойынша дара кәсіпкерлерді қоспағанда, Салық кодексінің 529-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларация (860.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларация (860.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеуге арналған "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда, Салық кодексінің 567-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по плате за эмиссии в окружающую среду" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду. Декларация составляется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, определенными статьей 574 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.";
подпункт 2) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"2) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного Экологическим кодексом Республики Казахстан.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования) (форма 871.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования) (форма 871.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования)" (далее – реестр), представляемый налогоплательщиками, предоставляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) в строке 871.00.002 указывается количество арендаторов торговых объектов, торговых мест в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.
В строках А, В и С указывается количество арендаторов-физических лиц, незарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, (из них в строках D. E и F указывается количество арендаторов на торговых рынках) осуществляющих торговую деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон о регулировании торговой деятельности);";
в Правилах составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация (870.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация (870.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеуге арналған "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда, Салық кодексінің 574-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.";
18-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) арнаулы табиғат пайдаланудың түрі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғат пайдаланудың түріне қарай бір торкөз белгіленеді;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жалға беру (пайдалану) шарттарының тізілімі (871.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жалға беру (пайдалану) шарттарының тізілімі (871.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушілер тапсыратын "Жалға беру (пайдалану) шарттары тізілімі" (бұдан әрі - тізілім) салық есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды.";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 871.00.002 жолында сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға алушылардың жалпы саны көрсетіледі.
А, В және С жолында "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Сауда қызметін реттеу туралы заң) сәйкес сауда қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жалға алушы-жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың (оның ішінде D, E және F бағаналарында сауда базарындағы жалға алушылар саны көрсетіледі) саны көрсетіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты (далее – ИПН) и социальных платежей. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.";
в пункте 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании");";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) в строке 910.00.009 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая по формуле: ((910.00.007 х 0,5) – 910.00.013 VII – 910.00.020 VII).
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Законом об обязательном социальном страховании), над суммой социального налога, в строке 910.00.009, в соответствии с пунктом 2 статьи 688 Налогового кодекса, указывается сумма социального налога равная нулю;";
Подпункт 5) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"5) в строках с 910.00.016 I по 910.00.016 VI указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).
Строка 910.00.016 VII предназначена для отражения итоговой суммы взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.016 I по 910.00.016 VI.
Строки 910.00.016 I по 910.00.016 VII подлежат заполнению с 1 января 2020 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
К примеру, в 2019 году заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:

"1. Осы "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс және әлеуметтік салығын, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) және әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.";
9-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 910.00.002 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалатын кіріс көрсетіледі;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) 910.00.009 жолында (910.00.007 х 0,5) - 910.00.013 VII - 910.00.020 VII формуласы бойынша айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тастағаннан кейінгі декларация бойынша есептелген салық сомасынан ½ мөлшеріндегі бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.009 жолда Салық кодексінің 688-бабының 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;";
10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VI дейінгі жолдарда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.016 VII жолы 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VII дейінгі жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес 2020 жылғы 1 қантардан бастап толтырылуға жатады;
Мысалы, 2019 жыл үшін жоғарыда көрсетілген жолдарды толтыру былайша жүргізіледі:

1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 55 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход, определяемый в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, отсутствует;
3) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников, составила 24 человек, определенная следующим образом:
((25+25+25+25+22+22)/6 месяцев), где 25 человека – количество работников с первого по четвертый месяцы налогового периода, 22 человека – количество работников в пятом и шестом месяцах налогового периода;
4) по строке 910.00.004 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период составила 69 750 тенге, определенная следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 1 743 750 тенге (323 750 тенге + 1 120 000 тенге + 300 000 тенге), в том числе:
заработная плата пяти человек по 64 750 тенге составила 323 750 тенге (5 х 64 750 тенге);
заработная плата шестнадцати человек по 70 000 тенге составила 1 120 000 тенге (16 х 70 000 тенге);
заработная плата четырех человек по 75 000 тенге составила 300 000 тенге (4 х 75 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного работника за первый месяц налогового периода составила 69 750 тенге (1 743 750 /25 человек).
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника со второго по шестой месяцы налогового периода.
Во втором месяце налогового периода сумма среднемесячной заработной платы на одного работника составила – 64 700 тенге, в третьем – 67 350 тенге, в четвертом и пятом месяцах по 65 700 тенге, в шестом 65 200 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 66 400 тенге (69 750 тенге + 64 700 тенге + 67 350 тенге + 65 700 тенге + 65 700 тенге + 65 200 тенге)/6 месяцев.
В данном примере 23-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2019 – 2021 годы" (далее – Закон о республиканском бюджете), составил 58 075 тенге (23 х 2525).
Так как среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода (69 750 тенге) превысила 23-кратный размер месячного расчетного показателя, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса;
5) по строке 910.00.005 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 687 Налогового кодекса составила 1 650 000 тенге (55 000 000 тенге х 3%);

1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін табысы 55 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын кіріс жоқ;
3) 910.00.003 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік саны 24 адамды құрады, ол былайша айқындалды:
((25+25+25+25+22+22) / 6 ай), мұнда 25 адам - салық кезеңінің бірінші айынан бастап төртінші айларындағы қызметкерлердің саны, 22 адам - салық кезеңінің бесінші және алтыншы айларындағы қызметкерлердің саны;
4) 910.00.004 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 69 750 теңгені құрады, мұнда:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлерге есептелген еңбекақының барлық сомасы 1 743 750 теңге (323 750 теңге + 1 120 000 теңге + 300 000 теңге), оның ішінде:
бес адамның еңбекақысы 64 750 теңгеден 323 750 теңге (5 х 64 750 теңге) құрады;
он алты адамның еңбекақысы 70 000 теңгеден 1 120 000 теңге (16 х 70 000 теңге) құрады;
төрт адамның еңбекақысы 75 000 теңгеден 300 000 теңге (4 х 75 000 теңге) құрады.
Яғни, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 64 750 теңге (1 743 750 / 25 адам) құрады.
Салық кезеңінің екінші айынан бастап алтыншы айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы осыған ұқсас жолмен айқындалады.
Бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында орташа еңбекақы сомасы - 64 700, үшіншіде - 67 350, төртінші және бесінші айларында - 65 700 ден, алтыншы айда - 65 200 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 66 400 теңгені (69 750 теңге + 64 700 теңге + 67 350 теңге + 65 700 теңге + 65 700 теңге + 65 200 теңге)/6 ай құрады.
Бұл мысалда, 2018 жылға арналған Республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіш 23 еселенген ең төменгі мөлшері 58 075 теңгені ( 23 х 2 525) құрады.
Салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы айлық есептік көрсеткіш 23 еселенген мөлшерінен (69 750 теңге) асқандықтан, Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағында көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;
5) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің 687-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 1 650 000 теңге (55 000 000 теңге х 3%) құрайды;

6) по строке 910.00.006 корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса составила 594 000 тенге, определяется следующим образом:
1 650 000 тенге х 24 человек х 1,5% = 594 000 тенге, где 1,5% – процент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;
7) по строке 910.00.007 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составила 1 056 000 тенге (1 650 000 тенге – 594 000 тенге);
8) по строке 910.00.008 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, составила 528 000 тенге (1 056 000 тенге * 0,5);
9) по строке 910.00.009 сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяется как сумма исчисленного социального налога (910.00.007 х 0,5) минус сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (910.00.013 VII) минус сумма социальных отчислений за работников (910.00.021 VII) равна 355 190 тенге ((1 056 000 х 0,5) – 22 150 – 150 660);
10) в строке 911.00.010 указывается уменьшение индивидуальным предпринимателем суммы ИПН, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2-1 статьи 687 Налогового кодекса (на сумму 60 000 тенге, но не более чем на 50 процентов от исчисленной суммы ИПН) за текущий календарный год;
11) по строке 910.00.011 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составила 468 000 тенге (528 000 тенге – 60 000 тенге). При соответствии с пунктом 2-1 ст. 687 Налогового кодекса, в случае постановки на учет в налоговых органах контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных или трехкомпонентной интегрированной системы, сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога (за второе полугодие календарного года), подлежит корректировке в сторону уменьшения;
12) по строке 910.00.012 сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя, составила – 1 785 000 тенге (297 500 тенге х 6 месяцев), где 297 500 тенге – предельный доход за месяц, принимаемый для исчисления социальных отчислений;
13) по строке 910.00.013 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 62 475 тенге (1 785 000 х 3,5%), где 3,5% – ставка социальных отчислений в 2019 году;
14) по строке 910.00.014 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), составила 255 000 тенге (42 500 тенге х 6 месяцев), где 42 500 тенге – минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете;

6) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағына сәйкес салық сомасын түзету 594 000 теңгені құрады, 1 650 000 теңге х 24 адам х 1,5%, = 594 000, мұндағы 1,5 % - қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір, қызметкер үшін салық сомасын түзету проценті;
7) 910.00.007 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 1 056 000 теңге құрайды (1 650 000 теңге - 594 000 теңге);
8) 910.00.008 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығы 528 00 теңгені құрайды (1 056 000 теңге х 0,5);
9) 910.00.009 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы әлеуметтік салығы (910.00.007 х 0,5) дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасына (910.00.013 VII) азайту қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.021 VII) азайту кезінде 355 190 теңгені ((1 056 000 х 0,5) - 22 150 - 150 660) құрады;
10) 910.00.010 жолында Салық кодексінің 687-бабының 2-1-тармағына сәйкес жеке кәсіпкермен бюджетке төлеуге жататын күнтізбелік бір жылға жеке табыс салық соммасын төмендету (60 000 теңге соммасына, бірақ есептелген жеке табыс салық соммасының 50 пайызынан артық болмауы тиіс) көрсетіледі;
11) 910.00.011 жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративті) табыс салығының соммасы 468 000 теңгені (528 000 теңге - 60 000 теңге) құрады. Егерде Салық кодексінің 687-бабының 2-1-тармағына сәйкес салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеуге қойғанда, жеке (корпоративті) табыс салығының соммасын есептеген кезде салықты төмендету (күнтізбелік жылдың екінші тоқсаны үшін) жүргізіледі;
12) 910.00.012 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістің сомасы 1 785 000 теңгені құрады (297 500 теңге х 6 ай), мұнда 297 500 теңге - әлеуметтік аударымдар есептелетін айлық кірістің шекті сомасы;
13) 910.00.013 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 62 475 теңге (1 785 000 х 3,5%), мұнда 3,5% - 2019 жылғы әлеуметтік аударымдардың мөлшерлемесі;
14) 910.00.014 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін "Зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы) сәйкес міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 255 000 теңгені құрады (42 500 теңге х 6 ай), мұнда 42 500 теңге - 2019 жылға арналған Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшері;

15) по строке 910.00.015 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 25 500 тенге (255 000 тенге х 10%), где 10% – ставка обязательных пенсионных взносов.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет стоимости патента (форма 911.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет стоимости патента (форма 911.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет стоимости патента" (далее – расчет), предназначенной для исчисления стоимости патента. В стоимость патента включаются индивидуальный подоходный налог (кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты) и социальные платежи. Расчет составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента.";
абзац четвертый подпункта 6) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"C – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";
в пункте 14:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в строке 911.00.007 указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) в строке 911.00.010 указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" (далее – Декларация). Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами-резидентами.";

15) 910.00.015 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 25 500 теңгені құрады (255 000 х 10%), мұнда 10% - міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Патент құнын есептеу (911.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Патент құнын есептеу (911.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Патент құнын есептеу"-ге арналған патент алу үшін салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Патент құнына жеке табыс салығы (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын қоспағанда) және әлеуметтік төлемдер кіреді. Есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды.";
13-тармақтың 6) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"С - "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заңы) 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;";
14-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) 911.00.007 жолында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;";
10-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) 911.00.010 жолында "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарының сомасы көрсетіледі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Тіркелген шегерім пайдаланыла отырып, арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (912.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Тіркелген шегерім пайдаланыла отырып, арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (912.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген шегерім пайдаланыла отырып арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны резидент заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер жасайды.";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления единого земельного (далее – ЕЗН) и индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, а также социальных платежей. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.";
в пункте 24:
абзац второй подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"суммы расходы работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании) за каждый месяц налогового периода;";
абзац второй подпункта 11) изложить в следующей редакции:
"суммы доходов, начисленных физическим лицам, принимаемые для исчисления взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании) за каждый месяц налогового периода;";
форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)", утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған (декларацияны) (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын (бұдан әрі - БЖС), төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС), жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.";
24-тармақта:
7) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) сәйкес кірістер түрінде жеке тұлғаларға төленетін салық кезеңінің әрбір айы үшін жұмыс берушінің шығыстары сомасы;";
11) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) 920.03.001 жолының К бағанында әрбір айы үшін:
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар және аударымдар есептелетін салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға есептелген кірістердің сомасы;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген корпоративтік табыс салығы бойынша декларация нысаны (100.00-нысан) осы бұйрыққа 10-қосымша сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі - КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - нысан) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:";

подпункт 7) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);";
в пункте 17:
в части первой:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) в строке 100.00.022 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании"(далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса и обязательные пенсионные взносы работодателя (ОПВР);";
абзац третий подпункта 9) изложить в следующей редакции:
"по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;";
абзац первый пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):";
в пункте 20:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) в строке 100.00.048 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.09;
в строке 100.00.048 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.00.048 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.049 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.00.048 I и 100.00.054 I (100.00.048 I - 100.00.054 I). Если строка 100.00.054 I больше строки 100.00.048 I, в строке 100.00.049 указать ноль;";
абзац первый подпункта 8) изложить в следующей редакции:

14-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы;";
17-тармақта:
бірінші бөлімде:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) 100.00.022-жолда Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (ЖМЗЖ) аударылған, төленген сомасы, Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылған, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерімнің сомасы көрсетіледі;";
9) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тіркелген активтердің инвестициялық жобасы шеңберінде пайдалануға енгізілген құнының бір бөлігі түрінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;";
19) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"19. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:";
20-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 100.00.048-жолда Бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі - БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі - БШК ТМ) Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.048 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.048 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.049 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.00.048 I және 100.00.054 I жолдарының айырмасы (100.00.048 I - 100.00.054 I) ретінде анықталады. Егер 100.00.054 I жолы 100.00.048 I жолынан артық болса, 100.00.049 жолында нөлді көрсету қажет;";
8) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"8) в строке 100.00.051 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 100.00.047 имеет отрицательное значение, строка 100.00.051 определяется как сумма модуля строки 100.00.047, и строк 100.00.050, 100.02.008 I. Если строка 100.00.047 имеет положительное значение, в строку 100.00.051 переносится строка сумма строк 100.00.050 и 100.02.008 I;";
Подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"10) в строке 100.00.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.047 и 100.00.052 (100.00.047 – 100.00.052). В случае если строка 100.00.052 больше строки 100.00.047, в строке 100.00.053 указывается ноль;
11) в строке 100.00.054 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.00.054 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;";
часть первая подпункта 12) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"12) в строке 100.00.055 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. При этом, убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса при определении строки 100.00.055 не учитываются.";
в пункте 21:
абзац первый подпункта 3) исключить;
подпункты 7), 8), 9) и 10) изложить в следующей редакции:
"7) в строке 100.00.062 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.059 + 100.00.061 I или 100.00.061 II + 100.00.064;
8) в строке 100.00.063 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.049 и 100.00.056 (100.00.049 х 100.00.056);
9) в строке 100.00.064 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.048 II и 100.00.056 (100.00.048 II х 100.00.056);

"8) 100.00.051-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс шығын көрсетіледі. Егер 100.00.047-жолда теріс мән болса, 100.00.051-жол 100.00.047, 100.00.050-жолдарының және 100.02.008 І жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.047-жолда оң мән болса, 100.00.051-жолына 100.00.050 және 100.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;";
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) 100.00.053-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.00.047 және 100.00.052-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.047- 100.00.052). Егер 100.00.052-жол 100.00.047-жолдан артық болса, 100.00.053-жолда нөл көрсетіледі;
11) 100.00.054-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
100.00.054 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) 100.00.055-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды.";
21-тармақта:
3) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 100.00.058-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі ішінде есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.057, 100.00.058 I, 100.00.058 III, 100.00.058 IV, 100.00.058 V, 100.00.058 VI, (100.00.057 - 100.00.058 I - 100.00.058 III - 100.00.058 IV - 100.00.058 V - 100.00.058 VI) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.00.058-жолда нөл көрсетіледі;";
3) тармақшаның сегізінші абзацы алып тасталсын;
7), 8), 9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) 100.00.062-жолында азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.059 + 100.00.061 I немесе 100.00.062 II + 100.00.064 жолдары ретінде айқындалады;
8) 100.00.063 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.055 х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.049 х 100.00.056) ретінде анықталады;
9) 100.00.064 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.048 II х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.048 II х 100.00.056) ретінде анықталады;

10) в строке 100.00.065 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.060 и 100.00.058 II (100.00.063 – 100.00.058 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.062 указывается ноль.";
в пункте 36:
подпункты 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"14) в строке 100.06.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 100.06.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.06.014 I и 100.06.020 I (100.06.014 I - 100.06.020 I). Если строка 100.00.020 I больше строки 100.06.014 I, в строке 100.06.015 указать ноль;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) в строке 100.06.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.02.008 I;";
подпункт 19), 20) и 21) изложить в следующей редакции:
"19) в строке 100.06.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.013 и 100.06.018 (100.06.013 – 100.06.018). В случае, если строка 100.06.018 больше строки 100.06.013, в строке 100.06.019 указывается ноль;
20) в строке 100.06.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.06.020 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
21) в строке 100.06.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. При этом убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса, при определении строки 100.06.021, не учитываются. Заполняется в случае, если в строке 100.06.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.06.019 и 100.06.020 (100.06.019 – 100.06.020). Если строка 100.06.020 больше строки 100.06.019, в строке 100.06.021 указывается ноль;";
абзац первый подпункта 24) изложить в следующей редакции:
"24) в строке 100.06.024 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.023, 100.06.024 I, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V, 100.06.024 VI, (100.06.023 – 100.06.024 I – 100.06.024 III – 100.06.024 IV – 100.06.024 V – 100.06.024 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.024 указывается ноль;";
абзац восьмой подпункта 24) исключить;
подпункты 28), 29), 30) и 31) изложить в следующей редакции:

10) 100.00.065 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.063 және 100.00.058 II жолдарының айырмасы (100.00.063 – 100.00.058 II) ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.065 жолында нөл көрсетіледі.";
36-тармақта:
14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) 100.06.014-жолда БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы Салық кодексінің 297-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған;
100.00.014 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.014 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
15) 100.06.015 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.06.014 I және 100.06.020 I жолдарының айырмасы (100.06.014 I - 100.00.020 I) ретінде анықталады. Егер 100.06.020 I жолы 100.06.014 I жолынан артық болса, 100.06.015 жолында нөлді көрсету қажет;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) 100.06.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.02.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;";
19), 20) және 21) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"19) 100.06.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.06.013 және 100.06.018-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.013 - 100.06.018). Егер 100.06.018-жолы 100.06.013-жолынан артық болса, 100.06.019-жолда нөл көрсетіледі;
20) 100.06.020-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
100.06.020 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
21) 100.06.021-жолда көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды. Егер 100.06.019-жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Осы жол 100.06.019 және 100.06.020-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.019 - 100.06.020). Егер 100.06.020-жолы 100.06.019-жолынан артық болса, 100.06.021-жолда нөл көрсетіледі;";
24) тармақшаның бірінші абзацы алып тасталсын;
28), 29), 30) және 31) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"28) в строке 100.06.028 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 100.06.025 + 100.06.027 I или 100.06.027 II + 100.06.030;
29) в строке 100.06.029 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.06.015 и 100.06.022 (100.06.015 х 100.06.022);
30) в строке 100.06.030 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.06.014 II и 100.06.022 (100.06.014 II х 100.06.022);
31) в строке 100.06.031 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.029 и 100.06.024 II (100.06.029 – 100.06.024). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.031 указывается ноль.";
в пункте 41:
подпункты 8), 9), 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"8) в графе H указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;

"28) 100.06.028-жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. Осы жол 100.06.025 + 100.06.027 I немесе 100.06.027 II + 100.06.030 ретінде айқындалады;
29) 100.06.029 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.06.015 және 100.06.022 жолдарының көбейтіндісі (100.06.015 х 100.06.022) ретінде анықталады;
30) 100.06.030 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.06.014 II және 100.06.022 жолдарының көбейтіндісі (100.06.014 II х 100.06.022) ретінде анықталады;
31) 100.06.031 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 100.06.029 және 100.06.024 II жолдарының айырмасы (100.06.029 – 100.00.024 II) ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.031 жолында нөл көрсетіледі.";
41-тармақта:
8), 9), 10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ;
9) І бағанында Салық Кодексінің 297-бабы 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел валютасымен, резидент-салық төлеушінің растайтын құжаттары болған кезде Салық Кодексінің 297-бабы 10-тармағында анықталған, азайтылған сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
Егер резидент - салық төлеуші Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений и суммы убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа J x графа E);";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 303 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
Итоговое значение графы L переносится в строку 100.00.048.
Итоговое значение графы O переносится в строку 100.00.058 II.";
подпункты 16 и 17) исключить;
подпункт 2) пункта 48 изложить в следующей редакции:
"2) в графе B указывается БИН юридического лица либо ИИН физического лица, указанного в графе В.
Строка подлежит заполнению при наличии у юридического либо физического лица БИН (ИИН) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";";
в пункте 54:
в подпункте 1):
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";

I-5 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетелдік валютадағы G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде анықталатын есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің азаюлары мен залалдарының сомасын ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында J және E бағандарының көбейтіндісі (J бағаны x бағаны E бағаны) ретінде анықталатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) O бағанында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есепке жатқызуға болатын, М және N бағандарында көрсетілген кіріс салық сомасын растайтын резидент - салық төлеушінің құжаттары болған кезде кіріс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл бағанда М және N бағандарында көрсетілген сомадан аз болатын, ұлттық валютада аударылған кіріс салығының сомасы валюта айырбастаудың мынадай:
егер бұл бағанда М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, - есепті кезеңдегі валюта айырбастаудың нарықтық орташа арифметикалық бағамын;
егер, бұл бағанда N бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, - шет мемлекетте осындай кіріс салығы төленген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен көрсетіледі;
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
L бағанының қорытынды мәні, 100.00.048-жолына көшіріледі.
O бағанының қорытынды мәні, 100.00.058 II-жолына көшіріледі.";
16) және 17) тармақтар алып тасталсын;
48-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) В бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі не В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі.
Жол заңды тұлғада не жеке тұлғада "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БСН (ЖСН) болған кезде толтырылуы тиіс;";
54-тармақта:
1) тармақшада:
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі - Мемлекеттік тіркеу туралы заң) мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 - резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00)", утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 180.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон), Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), пунктом 12 Правил налогового администрирования и взаимодействия органов государственных доходов с органами и участниками Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) по вопросам налогообложения, утвержденных совместным приказом Управляющего МФЦА от 22 декабря 2017 года № 48 и Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 596 (далее – Правила налогового администрирования), и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу"(далее – декларация), предназначенной для декларирования доходов, освобождаемых от обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, при одновременном соблюдении следующих условий:";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)", утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законами Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании), "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).";
подпункт 7) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);";
в пункте 34:
абзац пятый изложить в следующей редакции:

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (180.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының (бұдан әрі - Конституциялық заң) 6-бабы 9-тармағына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Астана" халықаралық қаржы орталығы басқарушысының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 48 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 596 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік кірістер органдарының "Астана" халықаралық қаржы орталығының органдарымен және қатысушыларымен салықтық әкімшелендіру және салық салу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл қағидаларына (бұдан әрі - Салықтық әкімшелендіру қағидалары) сәйкес әзірленген және Конституциялық заңының 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығының салуынан босатылатын табыстарды жариялау үшін арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны резидент-заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі арқылы қызмет атқаратын бейрезидент-заңды тұлғалар келесі шарттарды біруақытта сақтаған жағдайда жасайды:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңы), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы), "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.";
14-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы);";
34-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00), утверждҰнную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога (далее – ИПН).
Декларация составляется физическими лицами-индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса и крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с главой 30 Налогового кодекса.
По доходам индивидуального предпринимателя, у которого при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов заявлено место осуществления деятельности на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа, индивидуальный подоходный налог полежит уплате в бюджет соответствующего местного самоуправления.";

"1040 - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Мемлекеттік тіркеу туралы заң) сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 - резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 - еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке табыс салығы бойынша декларация нысаны (220.00-нысан) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00 - нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" (бұдан әрі - декларация) салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 337-бабының 1-тармағына, 358 және 366-баптарына және ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, 337-бабының 1-тармағына, Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 358 және 366-баптарына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар-дара кәсіпкерлер жасайды, сондай-ақ Салық кодексінің 30-тарауына сәйкес бейрезидент-жеке тұлғалар да қатыса алады.
Дара кәсіпкердің кірісі бойынша мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң аумағында қызметті жүзеге асыру мәлімделсе, жеке табыс салығы тиісінше жергілікті өзін-өзі басқару бюджетіне төленуге жатады.";

подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.00.038 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) в строке 220.00.039 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 220.04. Строка 220.00.039 носит справочный характер;
3) в строке 220.00.040 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 220.00.040 I сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 220.00.040 II сумма дохода, освобожденного в соответствии с Конституционным законом;
4) в строке 220.00.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 220.00.041 определяется 220.00.038 – 220.00.040;
5) в строке 220.00.042 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 220.06;
в строке 220.00.042 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.00.042 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.043 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.00.042 I и 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль.
7) в строке 220.00.044 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;

15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы);";
20-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21."Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 220.00.038 жолда салық салынатын кіріс (шығын) көрсетіледі. Ретінде айқындалады 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) 220.00.039 жолда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны F бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 220.00.039 жолы анықтамалық сипатта болады;
3) 220.00.040 жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
220.00.040 I жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы;
220.00.040 II жолында Конституциялық заңға сәйкес босатылған кіріс сомасы (220.07.013);
4) 220.00.041 жолда халықаралық салық салу ерекшеліктері ескеріле отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 220.00.041 жолы 220.00.038 – 220.00.040 айқындалады;
5) 220.00.042 жолда Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысан L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.042 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
220.00.042 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.043 жолда көшірілген шығынды ескере отырып БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісі көрсетіледі; 220.00.042 I және 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.044 жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;

8) в строке 220.00.045 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 220.00.044 имеет отрицательное значение, строка 220.00.045 определяется как сумма модуля строки 220.00.041, и строк 220.00.044, 220.02.008 I. Если строка 220.00.041 имеет положительное значение, в строку 220.00.044 переносится строка сумма строк 220.00.043 и 220.02.008 I;
9) в строке 220.00.045 А указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии со статьей 300 Налогового кодекса, за исключением переносимого убытка, указанного в пункте 1 статьи 300 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.045 В указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.046 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса.
12) в строке 220.00.046 А указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.046 В указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.047 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.041 и 220.00.046 (220.00.041 – 220.00.046). В случае если строка 220.00.046 больше строки 220.00.041, в строке 220.00.047 указывается ноль;
15) в строке 220.00.048 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
16) в строке 220.00.049 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.00.047 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.047 и 220.00.048 (220.00.047 – 220.00.048). Если строка 220.00.048 больше строки 220.00.047, в строке 220.00.049 указывается ноль;";
в пункте 22:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в строке 220.00.052 указывается сумма исчисленного ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.052 указывается ноль:
в строке 220.00.052 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.04;

8) 220.00.045 жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Егер 220.00.044 жолының теріс мәні болса, 220.00.045 жолы 220.00.041 жолы модулінің және 220.00.044, 220.02.008 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.041 жолының оң мәні болса, 220.00.044 жолына 220.00.043 және 220.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 220.00.045 А жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағында көрсетілген көшірілетін шығынды қоспағанда, Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
10) 220.00.045 В жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
11) 220.00.046 жолда Cалық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.046 А жолында Cалық кодексінің 288-бабы 1-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.046 В жолында Cалық кодексінің 288-бабы 2-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.047 жолда Cалық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 220.00.041 және 220.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.041 – 220.00.046). Егер 220.00.046 жолы 220.00.041 жолынан артық болса, 220.00.047 жолда нөл көрсетіледі;
15) 220.00.048 жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
16) 220.00.049 жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.00.047 жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.047 және 220.00.048 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.047 – 220.00.048). Егер 220.00.048 жолы 220.00.047 жолынан артық болса, 220.00.049 жолында нөл көрсетіледі.";
22-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 220.00.052 жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V) . Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.00.052 жолында нөл көрсетіледі:
220.00.052 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны I бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

в строке 220.00.052 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы О формы 220.06;
в строке 220.00.052 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.00.052 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 220.00.052 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;";
дополнить подпунктами 4), 5), 6), 7) и 8) следующего содержания:
"4) в строке 220.00.053 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.043 и 220.00.050 (220.00.043 х 220.00.050);
5) в строке 220.00.054 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.042 II и 220.00.050 (220.00.042 II х 220.00.050);
6) в строке 220.00.055 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.053 и 220.00.052 II (220.00.053 – 220.00.052 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.055 указывается ноль;
7) в строке 220.00.056 указывается итоговая сумма исчисленного ИПН, за исключением ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 220.00.052 и 220.00.054 (220.00.052 + 220.00.054);
8) в строке 220.00.057 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов.";
в пункте 34:
подпункты 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"14) в строке 220.05.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 220.05.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;

220.00.052 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ның немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысаны О бағанның қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.052 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке С сомасы көрсетіледі;
220.00.052 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген және сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.00.052 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасын азайтатын сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;";
мынадай мазмұндағы 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) 220.00.053 жолда Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.043 және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.043 х 220.00.050);
5) 220.00.054 жолда Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.042 II және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.042 II х 100.00.050);
6) 220.00.055 жолда Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-ның ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.053 және 220.00.052 II жолдарының айырмасы (220.00.053 – 100.00.052 II) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.055 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.056 жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС қоспағанда, есептелген ЖТС қорытынды сомасы көрсетіледі. 220.00.052 және 100.00.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.00.052 + 220.00.054);
8) 220.00.057 жолда аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент және ауылдық округ әкімдік аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.";
34-тармақта:
14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) 220.05.014 жолда Салық кодексінің 297-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі;
220.05.014 І жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;

в строке 220.05.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 220.05.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.05.014 I и 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) в строке 220.05.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 220.02.008 I;
в строке 220.05.017 I указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) в строке 220.05.024 указывается сумма исчисленного ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.05.024 указывается ноль;
в строке 220.05.024 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.05.024 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;";
дополнить подпунктами 25), 26), 27) и 28) следующего содержания:
"25) в строке 220.05.025 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.05.015 и 220.05.022 (220.05.015 х 220.05.022);

220.05.014 ІІ жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
15) 220.05.015 жолда көшірілген шығындарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі. 220.05.014 I және 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) 220.05.017 жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Бұл жол 220.02.008 I жолын ескере отырып толтырылады;
220.05.017 І жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшірілуге жататын шығын сомасы көрсетіледі;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) 220.05.024 жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V). Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.05.024 жолда нөл көрсетіледі;
220.05.024 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден Қазақстан Республикасының тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі;
220.05.024 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;
220.05.024 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасын азайтатын ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.05.024 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген және сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.05.024 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын ЖТС сомасын азайтатын сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;";
мынадай мазмұндағы 25), 26), 27) және 28) тармақшалармен толықтырылсын:
"25) 220.05.025 жолда Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.05.015 және 220.05.022 (220.05.015 х 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;

26) в строке 220.05.026 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.05.014 II и 220.05.022 (220.05.014 II х 220.05.022);
27) в строке 220.05.027 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.025 и 220.05.024 II (220.05.025 – 220.05.024 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.05.027 указывается ноль;
28) в строке 220.05.028 указывается итоговая сумма исчисленного ИПН, за исключением ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 220.05.024 и 220.05.026 (220.05.024 + 220.05.026).";
в пункте 36:
подпункты 8), 9), 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе применять положения пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;

26) 220.05.026 жолда Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.05.014 II және 220.05.022 (220.05.014 II х 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
27) 220.05.027 жолда Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азайтуды ескере отырып БШК және БШК ТМ қорытынды сомасы көрсетіледі; 220.05.025 және 220.05.024 II (220.05.025 – 220.05.024 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.05.027 жолда нөл көрсетіледі;
28) 220.05.028 жолда азайтуды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС қоспағанда, есептелген ЖТС қорытынды сомасы көрсетіледі. 220.05.024 және 220.05.026 (220.05.024 + 220.05.026) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;";
36-тармақта:
8), 9), 10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің шығындарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ның залалдарын пайдалануға құқығы жоқ;
9) І бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағына сәйкес Салық кодексінің 297-бабы 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар резидент салық төлеушіде болған жағдайда шетелдік валютада БШК-нің қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулардың сомасы көрсетіледі.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ға Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының ережелерін пайдалануға құқығы жоқ.
Егер резидент салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа I x графа E);";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
Итоговое значение графы L переносится в строку 220.00.042. Итоговое значение графы O переносится в строку 220.00.052 II.";
подпункты 16) и 17) исключить;
в пункте 37:
в подпункте 1):
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац двадцать девятый изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
абзац пятидесятый изложить в следующей редакции:
"1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";

I-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетелдік валютадағы G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде айқындалатын азаюларды ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында J және E бағандарының туындысы (J бағаны x бағаны E бағаны) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) O бағанында Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есепке жатқызылуы тиіс пайдаға салынатын салық сомасы, резиденте салық төлеушіде M және N бағандарында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасын растайтын құжаттар болған жағдайда, ұлттық валютада көрсетіледі. Бұл бағанда M және N бағандарында көрсетілген, валюта айырбастаудың келесі нарықтық бағамын қолдана отырып, ұлттық валютада қайта есептелген пайдаға салынатын салық сомасы көрсетіледі:
егер осы бағанда M бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы – есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы көрсетілуге тиіс болған жағдайда;
егер осы бағанда N бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы – шет мемлекетте осындай пайдаға салынатын салықты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көрсетілуге тиіс болған жағдайда;
L бағанының қорытынды мәні 220.00.042 жолға көшіріледі.
O бағанының жиынтық мәні 220.00.052 II жолына көшіріледі.";
16) және 17) тармақшалар алып тасталсын;
37-тармақта:
1) тармақшада:
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 - резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;";
жиырма тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210 - еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";
елуінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1420 - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және "Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептiлiк туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";

форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00), утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)", утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – ИПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления ИПН. Декларация составляется следующими физическими лицами:";
подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"3) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенной согласно статьям 297 и 340 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы K формы 240.04;
в строке 240.00.003 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 240.00.003 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с имущественного и других доходов (за исключением доходов трудового иммигранта-резидента)":
1) строка 240.00.004 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.001 и 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002);
2) строка 240.00.005 предназначена для отражения общей суммы корректировки доходов;
строка 240.00.005 I предназначена для отражения доходов, исключенные из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 341 Налогового кодекса и их суммы;
строка 240.00.005 II предназначена для отражения доходов, исключенные из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 654 Налогового кодекса и их суммы;
строка 240.00.005 III предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.03;

көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке табыс салығы бойынша декларация нысаны (240.00-нысан) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:";
15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 240.00.003-жол Салық кодексінің 297 және 340-баптарына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасын көрсетуге арналған. Осы жолға 240.04-нысанның К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
240.00.003 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
240.00.003 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. "Мүліктік және басқа да кірістерден жеке табыс салығын есептеу (резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісін қоспағанда)" деген бөлімде:
1) 240.00.004-жолы 240.00.001 және 240.00.002 (240.00.001 + 240.00.002) жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жататын кірістердің қорытынды сомаларын көрсетуге арналған;
2) 240.00.005 жолы кірістерді түзетудің жалпы сомасын көрсетуге арналған;
240.00.005 I жолы Салық кодексінің 341-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кірістерді және олардың сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.005 II жолы Салық кодексінің 654-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кірістерді және олардың сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.005 III жолы халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын кірістер сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.03-нысанның Е бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;

строка 240.00.005 IV предназначена для отражения суммы доходов, освобождаемых в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Конституционного Закона Республики Казахстан "О МФЦА";
3) строка 240.00.006 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, при условии, если такие вычеты не были произведены при определении дохода, облагаемого у источника выплаты, в том числе:
строка 240.00.006 I предназначена для отражения стандартных налоговых вычетов и их суммы;
строка 240.00.006 II предназначена для отражения прочих налоговых вычетов и их суммы;
4) строка 240.00.007 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 357 Налогового кодекса (240.00.004 – 240.00.005 – 240.00.006 + 240.00.003 II);
5) строка 240.00.008 предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН;
строка 240.00.008 І предназначена для отражения суммы исчисленного ИПН, облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом корректировок;
6) строка 240.00.009 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с доходов из иностранных источников, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 240.02;
7) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы зачета иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 240.04;
При этом, резидент не вправе применять положения пункта 2 статьи 359 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
8) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по имущественному и другим доходам, определяемой как разница строк 240.00.008, 240.00.008 I и 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008 I - 240.00.009);
9) строка 240.00.012 предназначена для отражения суммы ИПН, подлежащей уплате за налоговый период по доходам КИК и ПУ КИК определенные подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, определяемой как разница строк 240.00.008 I и 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010);
10) в строке 240.00.013 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения физического лица.";
В пункте 30:
подпункты 8), 9), 10), 11) и 12) изложить в следующей редакции:

240.00.005 IV жолы "АХҚО туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 6-бабының 7-тармағына сәйкес босатылатын кірістер сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.00.006 жолы, егер мұндай шегерімдер төлем көзінен салық салынатын кірісті айқындау кезінде жүргізілмеген жағдайда, Салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомасын көрсетуге арналған, оның ішінде:
240.00.006 I жолы стандартты салық шегерімдері мен олардың сомаларын көрсетуге арналған;
240.00.006 II жолы басқа да салық шегерімдерін және олардың сомаларын көрсетуге арналған;
4) 240.00.007-жол Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуға жататын кірістердің сомасын көрсетуге арналған (240.00.004 – 240.00.005 – 240.00.006 + 240.00.003 II);
5) 240.00.008-жол есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
240.00.008 І-жол түзетулерді ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4-тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің, салық салынатын кірісінің есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған.
6) 240.00.009-жол Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын шетелдегі көздерден алынған кірісінен есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02-нысанының G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
7) 240.00.010-жол Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.04-нысанның L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ;
8) 240.00.011-жолы 240.00.008, 240.00.008 I және 240.00.009 (240.00.008 – 240.00.008I - 240.00.009) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, мүліктік және басқа да кірістер бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
9) 240.00.012-жолы 240.00.008 I және 240.00.010 (240.00.008 I – 240.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 223-бабының 4-тармақшасында айқындалған БШК және БШК ТМ кірістері бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
10) 240.00.013-жолда жеке тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.";
30-тармақта:
8), 9), 10), 11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан в иностранной валюте, которая определяется как произведение графы E и величины, которая определяется как разница между графами G, H и I ((графа G – графа H – графы I) x графа E);
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе J и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;

"8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-ның шығындарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған шығындар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ның шығындарын пайдалануға құқығы жоқ;
9) І бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар болған кезде, Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағына сәйкес БШК-ның қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайту сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ның шығындарын пайдалануға құқығы жоқ.
Егер резидент-салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азайту сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетелдік валютадағы Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі, ол Е бағанының мен G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде анықталатын шамасының туындысы ретінде анықталады;
11) K бағанында Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, J бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;

12) в графе L указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 2 статьи 359 Налогового кодекса.
В данной графе указывается наименьшая из следующих величин:
налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), уплаченная сумма налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса).
В данной графе указывается сумма налога на прибыль, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце четвертом настоящего подпункта – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
Итоговое значение графы K переносится в строку 240.00.003.
Итоговое значение графы L переносится в строку 240.00.010.";
подпункт 13) исключить;
в пункте 31:
в подпункте 1):
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица - резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
абзац сорок девятый изложить в следующей редакции:
"1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";

12) L бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың болу шарты кезінде, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есепке жатқызылуға жататын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі.
Осы бағанда мынадай:
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының төленген сомасының ең аз шамалары көрсетіледі.
Бұл бағанда мынадай валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып:
егер бұл бағанда осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда – есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
егер бұл бағанда осы тармақшаның төртінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда – шет мемлекетте осындай пайдаға салық төленген күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығының сомасы көрсетіледі.
K бағанының қорытынды мәні 240.00.003-жолына көшіріледі.
L бағанының қорытынды мәні 240.00.010-жолына көшіріледі.";
13) алып тасталсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Мемлекеттік тіркеу туралы заң) сәйкес құқықтары немесе мәмілелері мемлекеттік тіркелуге жататын, Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікке құқықтарды немесе ол бойынша мәмілелерді мемлекеттік тіркеуге);";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1100 - резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1210-еңбекші көшіп келушіге берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша еңбекші көшіп келуші-бейрезиденттің табысы;";
қырық тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1420 - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"(Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость" (далее – НДС) (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм НДС в соответствии с разделом 10 Налогового кодекса.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес (форма 710.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес (форма 710.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес, а также по налогу на добавленную стоимость. Декларация составляется:
юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере игорного бизнеса, в соответствии со статьей 534 Налогового кодекса, а также по которым произведена постановка на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьями 82 и 83 Налогового кодекса.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования) (форма 871.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования) (форма 871.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Реестр договоров аренды (пользования)" (далее – реестр), представляемый налогоплательщиками, предоставляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) в строке 871.00.002 указывается количество арендаторов торговых объектов, торговых мест в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.
В строках А, В и С указывается количество арендаторов-физических лиц, незарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, (из них в строках D. E и F указывается количество арендаторов на открытых торговых рынках и в строках G H и I указывается количество арендаторов на крытых торговых рынках) осуществляющих торговую деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон о регулировании торговой деятельности);";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 10-бөліміне сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған "Қосылған құн салығы бойынша салық декларация" есептілігінің нысанын (бұдан әрі - ҚҚС) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ойын бизнесі салығы бойынша декларацияны (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Ойын бизнесі салығы бойынша декларация (710.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын есептеуге арналған, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша "Ойын бизнесі салығы бойынша декларация" салық есептілігі нысанын жасау (бұдан әрі - декларация) тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 534-бабына сәйкес ойын бизнесі саласында қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ Салық кодексінің 82 және 83-баптарына сәйкес қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жүргізілген салық төлеуші заңды тұлғалар.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жалға беру (пайдалану) шарттарының тізілімі (871.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жалға беру (пайдалану) шарттарының тізілімі (871.00-нысан)" жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеушілер тапсыратын "Жалға беру (пайдалану) шарттары тізілімі" (бұдан әрі - тізілім) салық есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды.";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 871.00.002 жолында сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға алушылардың жалпы саны көрсетіледі.
А, В және С жолында "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Сауда қызметін реттеу туралы заң) сәйкес сауда қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жалға алушы-жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың (оның ішінде D, E және F бағаналарында ашық сауда базарындағы жалға алушылар саны көрсетіледі және оның ішінде G, H және I бағаналарында жабық сауда базарындағы жалға алушылар саны көрсетіледі) саны көрсетіледі.";

в Правилах составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты (далее – ИПН) и социальных платежей. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.";
абзац четвертый части второй подпункта 4) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"C – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";
в пункте 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании");";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) в строке 910.00.009 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая по формуле: ((910.00.007 х 0,5) – 910.00.013 VII – 910.00.020 VII).
Согласно статье 57-4 Закона о введении, субъекты микро и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы и не осуществляющие отдельные виды деятельности, освобождаются от уплаты налога на доходы на три года c 1 января 2020 года по 1 января 2023 года.
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Законом об обязательном социальном страховании), над суммой социального налога, в строке 910.00.009, в соответствии с пунктом 2 статьи 688 Налогового кодекса, указывается сумма социального налога равная нулю;";
подпункт 5 пункт 10 изложить в следующей редакции:

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс және әлеуметтік салығын, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС) және әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.";
8-тармақтың 4) тармақшасы екінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"С - "Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептілік туралы) 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;";
9-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 910.00.002 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалатын кіріс көрсетіледі;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) 910.00.009 жолында (910.00.007 х 0,5) - 910.00.013 VII - 910.00.020 VII формуласы бойынша айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тастағаннан кейінгі декларация бойынша есептелген салық сомасынан ½ мөлшеріндегі бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
Арнаулы салық режимдерін қолданатын және қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырмайтын микро және шағын кәсіпкерлік субъектілері қолданысқа енгізу туралы Заңның 57-4 бабына сәйкес табысқа салынатын салықтан үш жылға года c 1 января 2020 года по 1 января 2023 года дейін босатылады.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.009 жолда Салық кодексінің 688-бабының 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;";
10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

12) по строке 910.00.012 сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя, составила – 1 785 000 тенге (297 500 тенге х 6 месяцев), где 297 500 тенге – предельный доход за месяц, принимаемый для исчисления социальных отчислений;
13) по строке 910.00.013 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 62 475 тенге (1 785 000 х 3,5%), где 3,5% – ставка социальных отчислений в 2020 году;
14) по строке 910.00.014 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), составила 255 000 тенге (42 500 тенге х 6 месяцев), где 42 500 тенге – минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете;
15) по строке 910.00.015 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 25 500 тенге (255 000 тенге х 10%), где 10% – ставка обязательных пенсионных взносов;
16) по строке 910.00.016 сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, к уплате.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет стоимости патента (форма 911.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет стоимости патента (форма 911.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Расчет стоимости патента" (далее – расчет), предназначенной для исчисления стоимости патента. В стоимость патента включаются индивидуальный подоходный налог (кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты) и социальные платежи. Расчет составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента.";
абзац четвертый подпункта 6) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"C – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";
в пункте 14:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) в строке 911.00.005 указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:

12) 910.00.012 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістің сомасы 1 785 000 теңгені құрады (297 500 теңге х 6 ай), мұнда 297 500 теңге - әлеуметтік аударымдар есептелетін айлық кірістің шекті сомасы;
13) 910.00.013 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 62 475 теңге (1 785 000 х 3,5%), мұнда 3,5% - 2020 жылғы әлеуметтік аударымдардың мөлшерлемесі;
14) 910.00.014 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін "Зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы) сәйкес міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 255 000 теңгені құрады (42 500 теңге х 6 ай), мұнда 42 500 теңге - 2020 жылға арналған Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшері;
15) 910.00.015 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 25 500 теңгені құрады (255 000 х 10%), мұнда 10% - міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;
16) 910.00.016 жолы бойынша міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру төленетін жарналардың сомасы;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Патент құнын есептеу (911.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Патент құнын есептеу (911.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Патент құнын есептеу"-ге арналған патент алу үшін салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі - есеп) жасау тәртібін айқындайды. Патент құнына жеке табыс салығы (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын қоспағанда) және әлеуметтік төлемдер кіреді. Есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды.";
13-тармақтың 6) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"С - "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заң) 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;";
14-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 911.00.005 жолында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"8) в строке 911.00.008 указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета (форма 912.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" (далее – Декларация). Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами-резидентами.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления единого земельного (далее – ЕЗН) и индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, а также социальных платежей. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.";
подпункт 6) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"6) в строке 920.00.006 А указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 3 статьи 704 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.006 В указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 3 статьи 704 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
Согласно статье 57-4 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении), субъекты микро- и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы и не осуществляющие отдельные виды деятельности, указанные в статье 57-4 данного Закона, освобождаются от уплаты налога на доходы на три года c 1 января 2020 года по 1 января 2023 года.

"8) 911.00.008 жолында "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарының сомасы көрсетіледі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Тіркелген шегерім пайдаланыла отырып, арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (912.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Тіркелген шегерім пайдаланыла отырып, арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (912.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген шегерім пайдаланыла отырып арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушілер үшін салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны резидент заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер жасайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған (декларацияны) (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын (бұдан әрі - БЖС), төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі - ЖТС), жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.";
15-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) 920.00.006 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанға дейін салық кезеңі үшін және ағымдағы салық кезеңі үшін 10 қарашасынан кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын, Салық кодексінің 704-бабының 3-тармағына сәйкес түзету есепке алғанда, БЖС-ның есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.006 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін салық кезеңі үшін есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын, Салық кодексінің 704-бабы 3-тармағына сәйкес түзету есепке алғанда, БЖС-ның сомасы көрсетіледі.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 57-4-бабына сәйкес, 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде арнаулы салық режимдерін қолданатын және осы бапта көрсетілген қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырмайтын микро- немесе шағын кәсіпкерлік субъектілері табысқа салынатын салықтан үш жылға босатылады.

При этом в случае соответствия условиям применения положений статьи 57-4 Закона о введении, налогоплательщик вправе заменить исчисленную сумму налогов, подлежащих уплате в бюджет, на нулевой показатель;";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговой кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога" (далее – декларация). Декларация составляется субъектами малого и среднего бизнеса, применяющими специальный налоговый режим розничного налога.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 2-1
к приказу Первого Заместителя
Премьера- Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 2-2
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее - декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее - КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;

Бұл ретте, қолданысқа енгізу туралы Заңның 57-4-бабының ережелерін қолдану шарттарына сәйкес келген жағдайда, салық төлеуші төленуге жататын салықтардың есептелген сомасын нөлдік көрсеткіштерге ауыстыруға құқылы;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация" (913.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация (913.00 – нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын шағын және орта бизнес субъектілері жасайды.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 2-1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына
1-2-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (бұдан әрі - Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі - КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік органдар;
орта білім берудің мемлекеттік мектептері;

недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "="- равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.

110.00 немесе 150.00-нысандар бойынша декларацияны толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент - заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салықтық міндеттемені есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.11-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу, "-"- алу, "х" - көбейту, "/"- бөлу, "="- тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда - Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларация Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қағаз және (немесе) электронды жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, куәландырады (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен).
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште - екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште - салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда - салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Декларацияға қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
ҚР Қаржы министрінің 2020.20.12. № 1214 бұйрығымен 14-тармақ жаңа редакцияда (2021 ж. 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілді) (бұр.ред.қара)

14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2020 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 100.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика - наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления:
строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А - доверительный управляющий;
В - учредитель доверительного управления;
7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее - МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана" (далее - Конституционный закон);
8) код валюты согласно пункту 51 настоящих Правил;
9) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 52 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Совокупный годовой доход":

14. Осы нысан 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (100.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) - декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы - құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салықтық міндеттемені сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы - заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі:
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні:
жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары:
торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А - сенімгерлік басқару;
В - сенімгерлік басқару құрылтайшысы;
7) "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" 2015 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы;
8) осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес валюта коды;
9) табыс етілген қосымшалар:
салық төлеуші декларацияға табыс еткен қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолда бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
16. "Жалпы жылдық табыс" деген бөлімде:

1) в строке 100.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.001 І указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 100.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 100.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 100.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 100.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости, определяемая в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса с учетом положений статьи 300 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.003 указывается сумма дохода от списания обязательств, определяемая в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.004 указывается сумма дохода по сомнительным обязательствам, определяемая в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.005 указывается доход от страховой, перестраховочной организации по договорам страхования, перестрахования, определяемая в соответствии со статьей 231 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.006 указывается сумма дохода от снижения размеров созданных провизий (резервов) определяемая в соответствии со статьей 232 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя также строку 100.00.006 І:
в строке 100.00.006 І указывается сумма дохода от снижения размеров провизий (резервов), определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 232 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.007 І и 100.00.007 II;
в строке 100.00.007 І указывается доход от уступки права требования по приобретенному праву требования;
в строке 100.00.007 II указывается доход от уступки права требования по уступленному праву требования;
8) в строке 100.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.009 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается доход в виде безвозмездного полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается доход, полученный при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемый в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.012 указывается доход (убыток), от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 240 Налогового кодекса;

1) 100.00.001-жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалған сатудан түскен кірістердің сомасы, оның ішінде:
100.00.001-жолда несие (займ, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 II-жолда мүлікті қаржы лизингіне бергені үшін сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 III-жолда роялти түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 IV-жолда мүлікті жалға беруден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.00.002-жолда Салық кодексінің 300-бабының ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 228-бабына сәйкес айқындалған құн өсімінен түскен кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.003-жолда Салық кодексінің 229-бабына сәйкес айқындалған міндеттемелерді есептен шығарудан түскен кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.004-жолда Салық кодексінің 230-бабына сәйкес айқындалатын күмәнді міндеттемелер бойынша кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.005-жолда Салық кодексінің 231-бабына сәйкес айқындалатын сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымынан алынған кіріс көрсетіледі;
6) 100.00.006-жолда Салық кодексінің 232-бабына сәйкес айқындалатын құрылған провизиялар (резервтер) мөлшерлерінің кемуінен кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.006 I-жолын қамтиды:
100.00.006 I-жолда Салық кодексінің 232-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған провизиялардың (резервтердің) кемуінен кірістің сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.007-жолда 100.00.007 I және 100.00.007 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
100.00.007 I-жолда сатып алынған талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
100.00.007 II-жолда берілген талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
8) 100.00.008-жолда Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалған негізгі құралдарды сатудан түскен кіріс көрсетіледі;
9) 100.00.009-жолда Салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалған бұрын жасалған шегерімдер бойынша алынған өтемақы көрсетіледі;
10) 100.00.010-жолда Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалған алынған өтеусіз мүлік түріндегі кіріс көрсетіледі;
11) 100.00.011-жолда Салық кодексінің 239-бабына сәйкес айқындалған әлеуметтік объектілерді пайдаланудан алынған кіріс көрсетіледі;
12) 100.00.012-жолда Салық кодексінің 240-бабына сәйкес айқындалған кәсіпорынның мүліктік кешен ретінде сатудан түскен кірісі (шығыны) көрсетіледі;

20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 100.00.042 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 100.00.043 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.044 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.00.018 - 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 - 100.00.043);
2) в строке 100.00.045 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 100.05. Строка 100.00.026 носит справочный характер;
3) в строке 100.00.046 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 100.00.046 І сумма дохода подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 100.00.046 II сумма дохода освобожденного в соответствии с Конституционным законом (100.12.013);
4) в строке 100.00.047 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.00.047 определяется 100.00.044 - 100.00.046;
5) в строке 100.00.048 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.09;
в строке 100.00.048 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.00.048 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.049 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.00.048 I и 100.00.054 I (100.00.048 I - 100.00.054 I). Если строка 100.00.054 I больше строки 100.00.048 I, в строке 100.00.049 указать ноль;
7) в строке 100.00.050 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;

20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету":
100.00.042-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.043-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
21. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 100.00.044-жолда салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.018 - 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 - 100.00.043) ретінде айқындалады;
2) 100.00.045-жолда резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.05-нысанының Ғ бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 100.00.045-жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 100.00.046-жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.046 I-жолда Салық кодексінің 2-бабының 5-тармағына сәйкес халықаралық келісімшарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кіріс көрсетіледі;
100.00.046 II-жолда "АХҚО туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылатын кіріс (100.12.013) көрсетіледі;
4) 100.00.047-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін ескере отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 100.00.047-жол 100.00.044 - 100.00.046 айқындалады;
5) 100.00.048-жолда Бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі - БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі - БШК ТМ) Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.048 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.048 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.049 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.00.048 I және 100.00.054 I жолдарының айырмасы (100.00.048 I - 100.00.054 I) ретінде анықталады. Егер 100.00.054 I жолы 100.00.048 I жолынан артық болса, 100.00.049 жолында нөлді көрсету қажет;
7) 100.00.050-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығын көрсетіледі;

8) в строке 100.00.051 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 100.00.047 имеет отрицательное значение, строка 100.00.051 определяется как сумма модуля строки 100.00.047, и строк 100.00.050, 100.02.008 І. Если строка 100.00.047 имеет положительное значение, в строку 100.00.051 переносится строка сумма строк 100.00.050 и 100.02.008 І;
9) в строке 100.00.052 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 100.00.052 включает в себя строки 100.00.052 І и 100.00.052 II:
в строке 100.00.052 І указывается уменьшение налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.052 І А указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 100.00.052 І В указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 100.00.052 II уменьшение налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.047 и 100.00.052 (100.00.047 - 100.00.052). В случае если строка 100.00.052 больше строки 100.00.047, в строке 100.00.053 указывается ноль;
11) в строке 100.00.054 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.00.054 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.055 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. При этом, убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса при определении строки 100.00.055 не учитываются. Заполняется в случае, если в строке 100.00.053 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 100.00.053 и 100.00.054 (100.00.053 - 100.00.054). Если строка 100.00.054 больше строки 100.00.053, в строке 100.00.055 указывается ноль.
22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.056 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то строка 100.00.056 не заполняется;

8) 100.00.051-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс шығын көрсетіледі. Егер 100.00.049-жолда теріс мән болса, 100.00.051-жол 100.00.049, 100.00.050-жолдарының және 100.02.008 І жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.049-жолда оң мән болса, 100.00.051-жолына 100.00.050 және 100.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 100.00.052-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін азайту сомасы көрсетіледі. 100.00.052-жолы 100.00.052 I және 100.00.052 II жолдарын қамтиды:
100.00.052 I-жолда Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағына сәйкес салық салынатын кірісті шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.052 I А-жолда салық төлеуші салық салынатын кірісті Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағаның 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі;
100.00.052 I В-жолда салық төлеуші салық салынатын кірісті Салық кодексінің 288-бабының 1 тармағаның 4) тармақшсында көрсетілген шығыстар түрлеріне азайту көрсетіледі;
100.00.052 II-жолда салық төлеуші Салық кодексінің 288-бабының 2-тармағына сәйкес кіріс түрлеріне салық салынатын кірісті азайту көрсетіледі;
10) 100.00.053-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.00.049 және 100.00.052-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.049 - 100.00.052). Егер 100.00.052-жол 100.00.049-жолдан артық болса, 100.00.053-жолда нөл көрсетіледі;
11) 100.00.054-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
100.00.054 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
12) 100.00.055-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды. Егер 100.00.053-жолда оң мән көрсетілген жағдайда, толтырылады. 100.00.053 және 100.00.054-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.053 - 100.00.054). Егер 100.00.054-жол 100.00.053-жолдан артық болса, 100.00.055-жолда нөл көрсетіледі.
22. "Салықтық міндеттеменің есебі" деген бөлімде:
1) 100.00.056-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.056-жол толтырылмайды;

2) в строке 100.00.057 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 100.00.055 и 100.00.056 (100.00.055 x 100.00.056). В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то в строке 100.00.058 указывается сумма КПН, определенная на основе данных раздельного налогового учета;
3) в строке 100.00.058 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.057, 100.00.058 І, 100.00.058 III, 100.00.058 IV, 100.00.058 V, 100.00.058 VI, (100.00.057 - 100.00.058 І - 100.00.058 III - 100.00.058 IV - 100.00.058 V - 100.00.058 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.058 указывается ноль:
в строке 100.00.058 І указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы І формы 100.05;
в строке 100.00.058 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы О формы 100.09;
в строке 100.00.058 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.058 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 100.00.058 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.058 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;

2) 100.00.057-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.056-жолдарының (100.00.055 х 100.00.056) туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.058-жолда бөлек салық есебі деректерінің негізінде айқындалған КТС сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.058-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі ішінде есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.057, 100.00.058 I, 100.00.058 II, 100.00.058 III, 100.00.058 IV, 100.00.058 V, 100.00.058 VI, 100.00.58 VII (100.00.057 - 100.00.058 I - 100.00.058 II - 100.00.058 III - 100.00.058 IV - 100.00.058 V - 100.00.058 VI - 100.00.058 VII) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.00.058-жолда нөл көрсетіледі.
100.00.058 I-жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.05-нысанының І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.058 II-жолда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ың немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының О бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.058 III-жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 IV-жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 V-жолда бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі кірістен салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 VI-жолда Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістің төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 VII-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларына сәйкес салық кезеңінде кірісінен Қазақстан Республикасының төлем көзінен ұсталған КТС немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден БШК-ның салық салынатын кірісінен төленген КТС сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының Q бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

4) в строке 100.00.059 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 100.00.058 - 100.00.059 І;
в строке 100.00.059 І указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 100.00.060 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.055 и 100.00.057 (100.00.055 - 100.00.057);
6) в строке 100.00.061 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.00.061 І указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов;
в строке 100.00.061 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.00.061 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.061 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.00.061 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.062 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
7) в строке 100.00.062 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.059 + 100.00.061 I или 100.00.061 II + 100.00.064;
8) в строке 100.00.063 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.049 и 100.00.056 (100.00.049 х 100.00.056);
9) в строке 100.00.064 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.048 II и 100.00.056 (100.00.048 II х 100.00.056);
10) в строке 100.00.065 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.060 и 100.00.058 II (100.00.063 – 100.00.058 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.062 указывается ноль.

4) 100.00.059-жолда азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.058 - 100.00.059 I ретінде айқындалады.
100.00.059I-жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.060-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.057-жолдарының (100.00.055 - 100.00.057) айырмасы ретінде айқындалады;
6) 100.00.061-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 I-жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 II-жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС ставкасы көрсетіледі;
100.00.061 III-жол егер 100.00.061 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.061 IV-жол егер 100.00.062 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7) 100.00.062-жолында азаюды ескере отырып,Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.059 + 100.00.061 I немесе 100.00.062 II + 100.00.064 жолдары ретінде айқындалады;
8) 100.00.063 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.055 х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.049 х 100.00.056) ретінде анықталады;
9) 100.00.064 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.048 II х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.048 II х 100.00.056) ретінде анықталады;
10) 100.00.065 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.063 және 100.00.058 II жолдарының айырмасы (100.00.063 – 100.00.058 II) ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.065 жолында нөл көрсетіледі.

23. Налогоплательщики, которые обязаны вести раздельный налоговый учет в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 - 100.11, кроме формы 100.06) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
Значения по строке 100.06.001 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.005.
Значения по строке 100.06.001 І всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.001.
Значения по строке 100.06.002 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.006.
Значения по строке 100.06.003 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.007.
Значения по строке 100.06.004 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.008.
Значения по строке 100.06.005 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.021.
Значение по строке 100.06.005 І всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.009.
Значение по строке 100.06.005 II всех приложений формы 100.06 складываются итоговая сумма указывается в строке 100.00.017.
Значения по строке 100.06.006 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.022 І.
Значения по строке 100.06.007 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.022 II.
Значения по строке 100.06.008 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.023.
Значения по строке 100.06.009 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.024.
Значения по строке 100.06.010 не подлежат переносу в строку 100.00.025, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.025 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.011 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.026.
Значения по строке 100.06.012 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.027.
Значения по строке 100.06.013 не подлежат переносу в строку 100.00.028, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.028 формы 100.00 не заполняется.

23. Салық есебін бөлек жүргізуге міндетті салық төлеуші Салық кодексiнде көзделген жағдайларда жалпы бөлек салықтық есеп деректері негізінде қызметтің барлық түрлері бойынша декларацияны (100.00-нысан) және оған қосымшаларды (100.06-нысаннан басқа, 100.01 - 100.11-нысандар) толтырады, егер мұндай формулалар осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, онда декларацияда (100.00-нысан) көзделген формуланы қолданбайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.005-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.001-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.002-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.006-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.003-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.007-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.004-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.008-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.021-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.009-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.017-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.006-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.007-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.008-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.023-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.009-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.024-жолда көрсетіледі.
100.06.010-жолы бойынша мәндер 100.00.025-жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.025-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.011-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.026-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.012-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.027-жолда көрсетіледі.
100.06.013 жолы бойынша мәндер 100.00.028-жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.028-жолы толтырылмайды.

Значения по строке 100.06.014 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.029.
Значения по строке 100.06.015 всех не подлежит переносу в строку 100.00.030, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.030 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.016 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.031.
Значения по строке 100.06.017 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.032.
Значения по строке 100.06.018 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.033.
Значения по строке 100.06.019 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.034.
Значения по строке 100.06.020 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.035.
Значения по строке 100.06.021 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036.
Значения по строке 100.06.023 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.038.
Значения по строке 100.06.024 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.06.039.
Значения по строке 100.06.024 І всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 І.
Значения по строке 100.06.024 II всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 II.
Значения по строке 100.06.024 III всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 III.
Значения по строке 100.06.024 IV всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 IV.
Значения по строке 100.06.024 V всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 V.
Значения по строке 100.06.024 VI всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 VI.
Значения по строке 100.06.024 VII всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 VII.
Значения по строке 100.06.025 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.040.
Значения по строке 100.06.025 І всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.040 І.

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.014-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.029-жолда көрсетіледі.
100.06.015-жолы бойынша мәндер 100.00.030-жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.030-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.016-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.031-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.017-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.032-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.018-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.033-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.019-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.034-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.020-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.035-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.023-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.038-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.006.024 III жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 III жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 IV жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 IV жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 V жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 VI жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 VI жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 VII жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 VII жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.025-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.040-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.025 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041 жолда көрсетіледі.

Значения по строке 100.06.026 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.041.
Значения по строке 100.06.027 І всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.042 І.
Значения по строке 100.06.027 II всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.042 II.
В случае заполнения формы 100.06 строки 100.00.042 III, 100.00.042 IV формы 100.00 не заполняются.
Значения по строке 100.06.028 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.043.
При этом другие строки формы 100.00, которые не дублируются в форме 100.06, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 194 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет декларацию (форма 100.00) в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
24. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации - дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов - код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации - дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа - регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.026-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.042 III, 100.00.042 IV жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.028-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.043-жолда көрсетіледі.
Бұл ретте 100.06-нысанда қайталанатын 100.00-нысанның басқа жолдары, қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеуші жалпы толтыруы тиіс.
Салық кодексiнiң 194-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын есептеу, төлеу немесе ұстау, сондай-ақ мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін салықтық нысандарды жасау және табыс ету жөніндегі салықтық міндеттемесі жүктелген жағдайда, және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша салық есебін бөлек жүргізуді жүзеге асыратын, өз қызметін және қызметін мүлікті сенімгерлік басқару шарты шеңберінде жүзеге асыратын сенімгерлік басқарушы - салық төлеушi декларацияны (100.00-нысан), бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде және егер осындай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, декларацияда (100.00-нысан) көзделген формулалар мәні қолданбайды.
24. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні - декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды - салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні - Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі - мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;

7) дата почтового штемпеля - дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 100.01 - Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
25. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
26. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается БИН/индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 52 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" - если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" - если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"3" - если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"4" - если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 100.02 - Вычеты по фиксированным активам
27. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов І группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.

7) пошта штемпелінің күні - пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақтары қағаз жеткізгіште декларацияны қабылдаған, мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша қосылған құн салығын төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң шығыстары - 100.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
25. Осы нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
26. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында салық төлеуші-контрагенттің БСН/жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) көрсетіледі;
3) C бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезидент -контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында бейрезидент - контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) E бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 - қаржы қызметтері;
2 - жарнамалық қызметтер;
3 - консультациялық қызметтер;
4 - маркетингтік қызметтер;
5 - дизайнерлік қызметтер;
6 - инжинирингтік қызметтер;
7 - өзге;
6) F бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте:
"1" - егер шығындар (шығыстар) тек салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"2" - егер шығындар (шығыстар) тек салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"3" - егер шығындар (шығыстар) салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызмет пен арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызмет арасында бөлуге жатса;
"4" - егер шығындар (шығыстар) шегерімдерге жатпаса белгіленеді.
4-тарау. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер - 100.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
27. Осы нысан Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін І топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.

28. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 100.02.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.02.001 І по 100.02.001 IV:
в строке 100.02.001 І указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов І группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
2) в строке 100.02.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.002 І по 100.02.002 IV:
в строке 100.02.002 І указывается стоимость поступивших фиксированных активов І группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 100.02.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.003 І по 100.02.003 IV:
в строке 100.02.003 І указывается стоимость выбывших фиксированных активов І группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
4) в строке 100.02.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.004 І по 100.02.004 IV:
в строке 100.02.004 І указываются последующие расходы по фиксированным активам І группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;

28. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде:
1) 100.02.001-жолда салық кезеңінің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.001 І-ден 100.02.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.001 І жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІV жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
2) 100.02.002-жолда салық кезеңінде келіп түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.002 І-ден 100.02.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.002 І жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІ жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІІ жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІV жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
3) 100.02.003 жолда шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.003 І-ден 100.02.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.003 І жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІ жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІІ жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІV жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІV топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.02.004-жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.004 І-ден 100.02.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.004 І жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІV жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 100.02.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.02.005 І по 100.02.005 IV:
в строке 100.02.005 І указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов І группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 100.02.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.006 І по 100.02.006 IV:
в строке 100.02.006 І указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам І группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
7) в строке 100.02.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.007 І по 100.02.007 IV:
в строке 100.02.007 І указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам І группы;
в строке 100.02.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

5) 100.02.005-жолда салық кезеңінің соңына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.03.005 І-ден 100.03.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.005 І жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі;
100.02.005 ІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.005 ІІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.005 ІV жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
6) 100.02.006-жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.006 І-ден 100.02.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.006 І жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІV жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.02.007-жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.007 І-ден 100.02.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.007 І жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІIІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІV жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 100.02.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (І группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.008 І по 100.02.008 IV:
в строке 100.02.008 І указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов І группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 100.02.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи Налогового кодекса;
в строке 100.02.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 100.02.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
9) в строке 100.02.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, а также величина стоимостного баланса подгруппы (группы), не превышающая 150-кратного размера месячного расчетного показателя, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.009 І по 100.02.009 IV:
в строке 100.02.009 І указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам І группы;
в строке 100.02.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 100.02.008-жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.008 І-ден 100.02.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.008 І жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.008 ІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІV жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.02.009-жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем топтың (кіші топтың) балансының мәні, сондай-ақ 150-айлық есептік көрсеткіштің бірнеше мөлшерінен аспайтын топтың (кіші топтың) балансының мәні көрсетіледі. 100.02.009 І-ден 100.02.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.009 І жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.009 ІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІV жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 100.02.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.02.010 І по 100.02.010 IV:
в строке 100.02.010 І указываются последующие расходы по фиксированным активам І группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в строке 100.02.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.02.011 І по 100.02.011 IV:
в строке 100.02.011 І указываются вычеты по фиксированным активам І группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 І, 100.02.007 І, 100.02.009 І и 100.02.010 І (100.02.006 І + 100.02.007 І + 100.02.009 І + 100.02.010 І);
в строке 100.02.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 II, 100.02.007 II, 100.02.008 II, 100.02.009 II и 100.02.010 II (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
в строке 100.02.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 III, 100.02.007 III, 100.02.008 III, 100.02.009 III и 100.02.010 III (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
в строке 100.02.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 IV, 100.02.007 IV, 100.02.008 IV, 100.02.009 IV и 100.02.010 IV (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) в строке 100.02.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 100.03 - Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента
29. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 662, 663, 664 и 665 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющее положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

10) 100.02.010-жолда жұмыскерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.010 І-ден 100.02.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.010 І жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.02.010 ІV жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.02.011-жолда тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.011 І-ден 100.02.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.011 І жолда І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 І, 100.02.007 І, 100.02.009 І, 100.02.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
100.02.011 ІІ жолда ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІІ, 100.02.007 ІІ, 100.02.008 ІІ, 100.02.009 ІІ, 100.02.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
100.02.011 IІІ жолда ІIІтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІIІ, 100.02.007 IІІ, 100.02.008 ІIІ, 100.02.009 IIІ, 100.02.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
100.02.011 ІV жолда ІVтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІV, 100.02.007 ІV, 100.02.008 ІV, 100.02.009 ІV, 100.02.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) 100.02.012-жолда Салық кодексінің 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
5-тарау. Бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 100.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Осы нысан Салық кодексінің 662, 663, 664 және 665-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табысқа немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтаруға жол бермеу туралы туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі - халықаралық шарт) ережелерін қолданылатын тұрақты мекеме арқылы қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.

30. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 662 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 664 Налогового кодекса.
31. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 по формуле ((4С+4D+4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

30. "Қосымша ақпарат" деген бөлімде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 662-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей (тура) жатқызу әдісі қолданылса белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі, егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса белгіленеді;
В торкөзі, егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициент(-тер)і (бұдан әрі - СКТК). Салық кодексінің 664-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициент(тер)інің мөлшері белгіленеді.
31. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында бейрезидент - салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланған жағдайда;
4) D бағанында бейрезидент - заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланлған жағдайда;
5) Е бағанында бейрезидент - салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланлған жағдайда;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолда немесе формула бойынша 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын бейрезиденттің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, в том числе от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 100.04 - доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами
32. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
33. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 53 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 52 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 100.05 - Доходы из иностранных источников, с суммы уплаченного иностранного налога и зачета
34. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса.
35. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны - источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе С указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта 50 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;

7) G бағанында бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындарды есепке ала отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
6-тарау. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс - 100.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
32. Осы нысан Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кірісті айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодекстегіден өзгеше қағидалар белгіленсе, онда Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
33. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кіріске қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 53-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс көрсетіледі.
7-тарау. Төленген шетелдік салық пен есепке жатқызу сомасынан шетелдік көздерден алынған кірістер - 100.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
34. Осы нысан шетелдік көздерден алынған кірістерін, оның ішінде Салық кодексінің 225 - 240-баптарына сәйкес салық салу жеңілдіктері бар елдердегі көздерден алынған кірістерін, сондай-ақ төленген шетелдік салықтағы және оларды есепке жатқызу сомаларын анықтауға арналған.
35. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда кірісті төлейтін (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен кіріс есептелген жағдайда) бейрезиденттің резиденттік елінің коды, не кіріс көзі - елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен кіріс алған жағдайда) көрсетіледі.
3) С бағанында осы Қағидалардың 50-тармағы 2) тармақшасына сәйкес шетелдік көздерден резидент - салық төлеуші есептеген Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Егер резидент - салық төлеуші есепті салық кезеңінде бір шет мемлекетте түрлі кіріс түрлерін есептеген жағдайда, онда бұл бағанда осындай шет мемлекет көздерінен есептелген кірістердің әрбір түрі жеке көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты и исчисленных в соответствии со статьями 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, в национальной валюте;
11) в графе K указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, исчисленных в соответствии со статьей 242 Налогового кодекса, в национальной валюте.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190" переносятся в строку 100.00.001.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 100.00.002.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 100.00.004.
Итоговое значение графы F переносится в строку 100.00.045.
Итоговое значение графы І переносится в строку 100.00.058 І.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 100.06 - Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по видам деятельности, по которым предусмотрено ведение раздельного учета
36. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по выделяемым категориям, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного налогового учета в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом.
Заполнение данной формы осуществляется:
отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по КПН - по деятельности по доверительному управлению отдельно по каждому договору доверительного управления имуществом или иному случаю возникновения доверительного управления имуществом и прочей деятельности.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;

10) J бағанында тұрақты мекеме арқылы шет мемлекетте қызметтен резидент-салық төлеуші көтерген Салық кодексінің 242-273-баптарына сәйкес шегерулер мен есептеулерге жатқызылған шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемелердің шегерімдеріне жататын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кірістері түрлерінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының қорытынды мәні 100.00.001-жолына көшіріледі.
"2060" кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.002-жолына көшіріледі.
кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.004-жолына көшіріледі.
F бағанының қорытынды мәні 100.00.045-жолына көшіріледі.
I бағанының қорытынды мәні 100.00.0 058 I-жолына көшіріледі.
8-тарау. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы - 100.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
36. Осы нысан бөлінетін санаттар бойынша КТС есептеу жөніндегі, Салық кодексінде көзделген жағдайларда салықтық есепті бөлек жүргізу қарастырылған салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Аталған нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке;
2) оған сәйкес сенімгерлік басқарушыға КТС бойынша есептеу, төлеу және салық есептілігін табыс ету міндеттемесі жүктелген сенімгерлік басқару шарты бойынша қызметі жүзеге асырылған жағдайда - сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет бойынша сенімгерлік басқарудың әрбір шарты жеке немесе мүлікті және өзге де қызметті сенімгерлік басқаруда туындайтын өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
3-жолда бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлеріне сәйкес келетін торкөзі белгіленеді:
1-белгі - Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;

признак 2 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
37. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.06.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 100.06.001 І указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 100.06.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 100.06.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 100.06.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.06.001 и 100.06.002, увеличенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (100.06.001 - 100.06.002) + (-) 100.06.003);
5) в строке 100.06.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 100.06.005 І указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса;
в строке 100.06.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
6) в строке 100.06.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
7) в строке 100.06.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
8) в строке 100.06.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 100.06.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

2-белгі - Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3-белгі - оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте КТС салуға жататын қызмет түрлері;
4-белгі - оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салуға жататын қызмет түрлері.
37. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 100.06.001-жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
100.06.001 I жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.06.002-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 100.06.003-жолда Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 100.06.004-жолда 100.06.001 және 1000.6.002-жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған, 100.06.003-жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған кезде) немесе 100.06.003-жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған кезде) (100.06.001 - 100.06.002) + (-) 100.06.003) түзетуді есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
5) 100.06.005-жолда шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
100.06.005 І жолда Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланылған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің өзіндік құны көрсетіледі;
100.06.005 ІІ жолда Салық кодексінің 265-273-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы;
6) 100.06.006-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 100.06.007 ІІ жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 100.06.008-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 100.06.009-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;

10) в строке 100.06.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.06.004 - 100.06.005 + 100.06.006 - 100.06.007 + 100.06.008 - 100.06.009;
11) в строке 100.06.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.06.011 носит справочный характер;
12) в строке 100.06.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.06.012 І указывается доход, освобождаемый от налогообложения в соответствии с международными договорами;
в строке 100.06.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом РК "О МФЦА";
13) в строке 100.06.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.06.013 определяется как разница строк 100.06.010 минус строка 100.06.012 (100.06.010 - 100.06.012);
14) в строке 100.06.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 100.06.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.06.014 I и 100.06.020 I (100.06.014 I - 100.06.020 I). Если строка 100.00.020 I больше строки 100.06.014 I, в строке 100.06.015 указать ноль;
16) в строке 100.06.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 100.06.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.02.008 І;
18) в строке 100.06.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 100.06.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.013 и 100.06.018 (100.06.013 - 100.06.018). В случае, если строка 100.06.018 больше строки 100.06.013, в строке 100.06.019 указывается ноль;

10) 100.06.010-жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 100.06.004 - 100.06.005 + 100.06.006 - 100.06.007 + 100.06.008 - 100.06.009 ретінде айқындалады;
11) 100.06.011-жолда резидент - салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. 100.06.011-жол анықтамалық сипатқа ие;
12) 100.06.012-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы, оның ішінде:
100.06.012 I-жолда халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс;
100.06.012 II-жолда "АХҚО туралы" Конституциялық заңына сәйкес салық салық салудан босатылатын табыс көрсітіледі;
13) 100.06.013-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.06.013-жолы 100.06.012-жолын алып тастаумен (100.06.010 - 100.06.012), 100.06.010 - жолының айырмасы ретінде айқындалады;
14) 100.06.014-жолда БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы Салық кодексінің 297-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған;
100.00.014 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.014 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
15) 100.06.015 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.06.014 I және 100.06.020 I жолдарының айырмасы (100.06.014 I - 100.00.020 I) ретінде анықталады. Егер 100.06.020 I жолы 100.06.014 I жолынан артық болса, 100.06.015 жолында нөлді көрсету қажет;
16) 100.06.016-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, ортанатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
17) 100.06.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.02.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;
18) 100.06.018-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін кеміту сомасы көрсетіледі;
19) 100.06.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.06.015 және 100.06.018-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.015 - 100.06.018). Егер 100.06.018-жолы 100.06.015-жолынан артық болса, 100.06.019-жолда нөл көрсетіледі;

20) в строке 100.06.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.06.020 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
21) в строке 100.06.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. При этом убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса, при определении строки 100.06.021, не учитываются. Заполняется в случае, если в строке 100.06.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.06.019 и 100.06.020 (100.06.019 - 100.06.020). Если строка 100.06.020 больше строки 100.06.019, в строке 100.06.021 указывается ноль;
22) в строке 100.06.022 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 100.06.023 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 100.06.021 и 100.06.022 (100.06.021 x 100.06.022);
24) в строке 100.06.024 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.023, 100.06.024 І, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V, 100.06.024 VI (100.06.023 - 100.06.024 І - 100.06.024 III - 100.06.024 IV - 100.06.024 V - 100.06.024 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.024 указывается ноль;
в строке 100.06.024 І указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.024 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;

20) 100.06.020-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
100.06.020 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
21) 100.06.021-жолда көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды. Егер 100.06.019-жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Осы жол 100.06.019 және 100.06.020-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.019 - 100.06.020). Егер 100.06.020 -жолы 100.06.019-жолынан артық болса, 100.06.021-жолда нөл көрсетіледі;
22) 100.06.022-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
23) 100.06.023-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі, 100.06.021 және 100.06.022-жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
24) 100.06.024-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңде есептелген КТС сомасы көрсетіледі.100.06.023, 100.06.024 I, 100.06.024 II, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V 100.06.024 VI, 100.06.024 VII (100.06.023 - 100.06.024 I - 100.06.024 II - 100.06.024 III - 100.06.024 IV - 100.06.024 V - 100.06.024 VI - 100.06.024 VII) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.06.24-жолда нөл көрсетіледі;
100.06.024 I жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент - салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
100.06.024 II жолда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ың қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.024 III жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 IV жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 V жолда бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі кірістен салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;

в строке 100.06.024 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 VII указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в Республике Казахстан в налоговом периоде с дохода или налогооблагаемого дохода КИК из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 1) или подпунктом 2) пункта 1 статьи 302 Налогового кодекса;
25) в строке 100.06.025 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения налогового обязательства. Определяется как 100.06.024 - 100.06.025 І:
в строке 100.06.025 І указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
26) в строке 100.06.026 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Данная строка определяется как разница строк 100.06.021 и 100.06.023 (100.06.021 -100.06.023);
27) в строке 100.06.027 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.06.027 І указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.06.026 х 15%);
в строке 100.06.027 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.06.027 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.06.027 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
28) в строке 100.06.028 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 100.06.025 + 100.06.027 I или 100.06.027 II + 100.06.030.
29) в строке 100.06.029 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.06.015 и 100.06.022 (100.06.015 х 100.06.022);

100.06.024 VI жолда Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістің төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 VII жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына немесе 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден БШК-ның кірісінен немесе салық салынатын кірісінен салық кезеңінде Қазақстан Республикасының төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
25) 100.06.025-жолда салықтық міндеттемені кемітуді есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.06.024 - 100.06.025 I ретінде айқындалады;
100.06.025І жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС кемітілген сомасы көрсетіледі;
26) 100.06.026-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент - заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. Аталған жол 100.06.021 және 100.06.023-жолдарының (100.06.021 - 100.06.023) айырмасы ретінде айқындалады;
27) 100.06.027-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
100.06.027 І жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі (100.06.026 х 15%).
100.06.027 ІІ жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
100.06.027 ІІІ жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Осы жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.06.027 ІV жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
28) 100.06.028-жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. Осы жол 100.06.025 + 100.06.027 I немесе 100.06.027 II + 100.06.030 ретінде айқындалады;
29) 100.06.029 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.06.015 және 100.06.022 жолдарының көбейтіндісі (100.06.015 х 100.06.022) ретінде анықталады;

30) в строке 100.06.030 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.06.014 II и 100.06.022 (100.06.014 II х 100.06.022);
31) в строке 100.06.031 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.029 и 100.06.024 II (100.06.029 – 100.06.024). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.031 указывается ноль.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 100.07 - Сведения о компонентах годовой финансовой отчетности
38. Данная форма составляется налогоплательщиком (за исключением недропользователей, указанных в абзаце четвертом пункта 1 настоящих Правил) на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и Законом о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 100.08 - Активы, полученные от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства
39. Данная форма предназначена для отражения поступления и расходования активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства.
40. В разделе "Общая информация":
1) в графе 1 указывается БИН филиала, представительства юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан;
2) в графе 2 указывается налоговый период, за который предоставляется налоговая отчетность.
В разделе "Активы":
1) в строке 100.08.01 указывается остаток неиспользованных активов путем переноса данных из строки 100.08.004 формы налоговой отчетности 100.08 за предыдущий налоговый период;
2) в строке 100.08.002 указывается сумма активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства, в том числе:
3) в строке 100.08.002 А сумма денежных средств;
4) в строке 100.08.002 В стоимость основных средств;
5) в строке 100.08.002 С стоимость нематериальных активов;
6) в строке 100.08.002 D стоимость прочих активов.
В разделе "Расходы по активам":
1) в строке 100.08.003 указывается сумма использованных активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства, в том числе:
2) в строке 100.08.003 А расходы на оплату труда;
3) в строке 100.08.003 В расходы на арендную плату;
4) в строке 100.08.003 С расходы на приобретение основных средств;

30) 100.06.030 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.06.014 II және 100.06.022 жолдарының көбейтіндісі (100.06.014 II х 100.06.022) ретінде анықталады;
31) 100.06.031 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 100.06.029 және 100.06.024 II жолдарының айырмасы (100.06.029 – 100.00.024 II) ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.031 жолында нөл көрсетіледі.
9-тарау. Жылдық қаржылық есептіліктің құрамдауыштары туралы мәліметтер - 100.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
38. Осы нысанды халықаралық стандарттарға және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есептің деректері негізінде (осы Қағидалардың 1-тармағы төртінші абзацында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда) салық төлеуші толтырады.
10-тарау. Филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент - заңды тұлғадан алынған активтер - 100.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
39. Осы нысан филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін, бейрезидент - заңды тұлғадан алынған активтердің кірісін және шығысын көрсетуге арналған.
40. "Жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) 1-бағанда Қазақстан Республикасындағы бейрезидент - заңды тұлғаның филиалының немесе өкілдіктің БСН көрсетіледі;
2) 2-бағанда салық есептілігі ұсынылатын салық кезеңі көрсетіледі.
"Активтер" деген бөлімде:
1) 100.08.01-жолда алдыңғы салық кезеңіндегі 100.08-нысанының 100.08.004-жолынан деректерді көшіру жолымен пайдаланылмаған активтердің қалдығы көрсетіледі;
2) 100.08.002-жолда филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент - заңды тұлғадан алынған активтердің сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
3) 100.08.002 А жолда ақшалай қаражаттың сомасы;
4) 100.08.002 В жолда негізгі құралдардың құны;
5) 100.08.002 С жолда материалдық емес активтердің құны;
6) 100.08.002 D жолда басқа да активтердің құны.
"Активтер бойынша шығыстар" деген бөлімде:
1) 100.08.003-жолда филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент заңды тұлғадан алынған активтердің пайдаланған сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
2) 100.08.003 А жолда еңбекақыны төлеу шығыстары;
3) 100.08.003 В жолда жалға алу төлемақы шығыстары;
4) 100.08.003 С жолда негізгі құралдарды сатып алуға шығыстар;

5) в строке 100.08.003 D расходы на приобретение нематериальных активов;
6) в строке 100.08.003 E расходы на приобретение других товаров;
7) в строке 100.08.003 F указываются прочие расходы;
8) в строке 100.08.004 указывается остаток неиспользованных активов, который определяется по следующей формуле: строка 100.08.001 + строка 100.08.002 - строка 100.08.003.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 100.09 - Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
41. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
42. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентами. В случае если КИК или ПУ КИК созданы в одной стране и являются резидентами в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии с пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 51 настоящих Правил;

5) 100.08.003 D жолда материалдық емес активтерді сатып алуға шығыстар;
6) 100.08.003 Е жолда басқа да тауарларды сатып алуға да шығыстар;
7) 100.08.003 F жолда басқа да шығыстар көрсетіледі;
8) 100.08.004-жолда мынадай формула бойынша айқындалатын пайдаланылмаған активтердің қалдығы көрсетіледі: 100.08.001 - жолы + 100.08.002-жолы - 100.08.003-жолы.
11-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу - 100.09-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
41. Осы нысан есепке жатқызуға және корпоративтік табыс салығына жататын, БШК кірісінен төленетін көзден ұсталатын, немесе БШК салық салатын кірісінен төленген, Қазақстан Республикасы көздерінен алынған БШК қаржылық пайда немесе ПҮ БШК қаржылық пайда сомасы, БШК қаржылық пайдамен немесе ТМ БШК қаржылық пайдамен кіріске салық туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Осы қосымшада Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынудан босатылуға жататын, Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған резидент - салық төлеушіде растайтын құжаттар болған кезде, БШК қаржылық пайдасы немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы көрсетуге жатпайды.
42. "БШК немесе ТМ БШК туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК атауы көрсетіледі. БШК және ТМ БШК анықтамасы Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында БШК немесе ТМ БШК құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер БШК немесе ТМ БШК бір елде құрылған және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда аталған бағанда олар құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК немесе ТМ БШК екі тіркеу: мемлекеттік және салықтық тіркеу болған кезде, онда бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) E бағанында тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері немесе резидент - салық төлеушінің әрбір БШК бақылауы, оның тікелей, жанама, конструктивті иелігі немесе резидент - салық төлеушінің өз бетімен немесе бақылаушы тұлға (бақылайтын тұлғалар) арқылы, Салық кодексінің 297-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын БШК тікелей, жанама, конструктивті бақылауы көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайдасының валюта коды көрсетіледі;

11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа J x графа E);
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;
14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе М, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;

11) K бағанында J және E бағандарының көбейтіндісі (J бағаны x бағаны E бағаны) ретінде анықталатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тарамағына сәйкес ұлттық валютанда аударылған Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық кодексінің 303-бабы 4-тарамағына сәйкес шетелдік валютада есептелген сомасы, резидент - салық төлеушіде Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде көрсетіледі. Кірістер салығы Салық кодексінің 294-бабына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) шетел валютасында айқындалған.
Егер БШК немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін ағымдағы немесе алдыңғы кезеңдегі кірістер қосылса (қосылған болса), салық салынған, көздерден төлем ұсталған жағдайда, кірістер салығына төлем көздерінен ұсталынған және есепті кезеңде төленген салық кіреді;
14) N бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) есептелген және резидент - салық төлеушіде Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде, шетелдік валютамен төленген сомасы көрсетіледі. Егер М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы шет мемлекетте төленген кіріс салығының сомасынан өзгеше болса, онда бұл бағанда төленген кіріс салығының сомасы көрсетіледі. Егер БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына екі немесе одан да көп шет мемлекетте кіріс салығы салынса, онда бұл бағанда тиімді мөлшерлеме осындай шет мемлекеттерде төленген кіріс салығының тиімді мөлшерлемесінің ең үлкен шамасын құрайтын, тек бір кіріске төленген салық сомасы көрсетіледі;

15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M, - среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N, - рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 303 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
Итоговое значение графы L переносится в строку 100.00.048.
Итоговое значение графы O переносится в строку 100.00.058 II.
Глава 12. Пояснение по заполнению формы 100.10 - Налогообложение некоммерческой организации
43. Данная форма предназначена для отражения сведений об объектах налогообложения некоммерческой организации, соответствующей условиям пункта 1 статьи 289 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений).
44. В разделе "Доходы":
1) в строке 100.10.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам;
2) в строке 100.10.002 указывается сумма полученных доходов в виде гранта;
3) в строке 100.10.003 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов;
4) в строке 100.10.004 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов;
5) в строке 100.10.005 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума;
6) в строке 100.10.006 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи;
7) в строке 100.10.007 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи;
8) в строке 100.10.008 указывается сумма денег и другое имущество, полученных на безвозмездной основе;
9) в строке 100.10.009 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, возникшей по размещенным на депозите деньгам, в том числе по вознаграждениям по ним;

15) O бағанында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есепке жатқызуға болатын, М және N бағандарында көрсетілген кіріс салық сомасын растайтын резидент - салық төлеушінің құжаттары болған кезде кіріс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл бағанда М және N бағандарында көрсетілген сомадан аз болатын, ұлттық валютада аударылған кіріс салығының сомасы валюта айырбастаудың мынадай:
егер бұл бағанда М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, - есепті кезеңдегі валюта айырбастаудың нарықтық орташа арифметикалық бағамын;
егер, бұл бағанда N бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, - шет мемлекетте осындай кіріс салығы төленген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен көрсетіледі;
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
L бағанының қорытынды мәні, 100.00.048-жолына көшіріледі.
O бағанының қорытынды мәні, 100.00.058 II-жолына көшіріледі.
12-тарау. Коммерциялық емес ұйымдарға салық салу - 100.10-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
43. Аталған нысан Салық кодексінің 289-бабы 1-тармағының шартына сәйкес акционерлiк қоғамдарды, мекемелердi және тұтыну кооперативтерiн қоспағанда, жеке меншік пәтерлер (үй-жайлар) иелерiнің кооперативтерiнен басқа Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер бойынша коммерциялық емес ұйымдардың салық салу объектісі туралы мәліметтерін көрсетуге арналған.
44. "Кірістер" деген бөлімде:
1) 100.10.001-жолда депозиттер бойынша сыйақы түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
2) 100.10.002-жолда грант түрінде алған кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 100.10.003-жолда кіру жарналары түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 100.10.004-жолда мүшелік жарналар түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.10.005-жолда кондоминиум қатысушыларының жарналары түрінде алған кірістердің сомасы көрсетіледі;
6) 100.10.006-жолда қайырымдылық көмек түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) 100.10.007-жолда демеушілік көмек түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
8) 100.10.008-жолда өтеусiз негiзде алынған ақша және басқа мүлік көрсетіледі;
9) 100.10.009-жолда депозитке салынған ақшалар бойынша, оның ішінде олар бойынша сыйақы бойынша туындаған оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кеткен сомасы көрсетіледі;

10) в строке 100.10.010 указывается сумма дохода, полученного по договору на осуществление государственного социального заказа;
11) в строке 100.10.011 указывается общая сумма доходов, определяемая как сумма строк с 100.10.001 по 100.10.010. Данная строка включается в строку 100.00.004;
12) в строке 100.10.012 указывается сумма полученных доходов в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
13) в строке 100.10.013 указывается итоговая сумма доходов, определяемая как сумма строк 100.10.011 и 100.10.012.
45. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.10.014 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации. Определяется сложением значений строк с 100.10.014 І по 100.10.014 XXI:
в строке 100.10.014 І указывается сумма расходов на электрическую и тепловую энергию;
в строке 100.10.014 II указывается сумма расходов на финансовые услуги;
в строке 100.10.014 III указывается сумма расходов на арендную плату;
в строке 100.10.014 IV указывается сумма расходов на транспортные услуги;
в строке 100.10.014 V указывается сумма расходов на услуги связи;
в строке 100.10.014 VI указывается сумма расходов на аудиторские (консультационные) услуги;
в строке 100.10.014 VII указывается сумма расходов на охранные услуги;
в строке 100.10.014 VIII указывается сумма расходов на адвокатские услуги;
в строке 100.10.014 IX указывается сумма расходов на нотариальные услуги;
в строке 100.10.014 X указывается сумма расходов на ремонт основных средств;
в строке 100.10.014 XI указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, штрафы и пени;
в строке 100.10.014 XII указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
в строке 100.10.014 XIII указывается сумма штрафов, пеней, неустоек;
в строке 100.10.014 XIV указывается сумма расходов на страхование;
в строке 100.10.014 XV указывается сумма расходов на рекламу;
в строке 100.10.014 XVI указывается сумма прочих расходов;
в строке 100.10.014 XVII указывается сумма расходов на оплату труда;
в строке 100.10.014 XVIII указывается сумма расходов на социальные выплаты;

10) 100.10.010-жолда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша алынған кірістің сомасы көрсетіледі;
11) 100.10.011-жолда 100.10.001-ден 100.10.010-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.004-жолына кіреді;
12) 100.10.012-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделмеген қызметтен түскен кірістер болған жағдайда, алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
13) 100.10.013-жолда 100.10.011 және 100.10.012-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
45. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 100.10.014-жолда коммерциялық емес ұйымды ұстауға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.10.014 І-ден 100.10.014 XXI-ге дейінгі жолдардың мәнін қосумен айқындалады:
100.10.014 І-жолда электр энергиясына және жылу энергиясына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІІ-жолда қаржылық қызметтерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІII-жолда жалға алуға арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 IV-жолда көліктік қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 V-жолда байланыс қызметтеріне арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VІ-жолда аудиторлық (консультациялық) қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VІІ-жолда күзет қызметтеріне арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VIII-жолда адвокаттық қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 IX-жолда нотариалдық қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 X-жолда негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІ-жолда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар және өсімпұлдар сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІІ-жолда Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жататын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленген, аударымдар сомаларлары көрсетіледі;
100.10.014 XІІI-жолда айыппұлдарың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІV-жолда сақтандыруға кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XV-жолда жарнамаға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XVІ-жолда өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі
100.10.014 XVІІ-жолда еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XVІІІ-жолда әлеуметтік төлемдерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;

в строке 100.10.014 IXX указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 100.10.014 IXX A по 100.10.014 IXX E;
в строке 100.10.014 IXX A отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
в строке 100.10.014 IXX B отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь;
в строках 100.10.014 IXX C и 100.10.014 IXX D отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
в строке в строке 100.10.014 IXX E указывается сумма расходов, произведенных налогоплательщиком при оформлении въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования);
в строке 100.10.014 XX указывается сумма представительских расходов;
в строке 100.10.014 XXI указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы налогового периода;
2) в строке 100.10.015 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. Определяется сложением значений строк с 100.10.015 І по 100.10.015 XI:
в строках с 100.10.015 І по 100.10.015 XI указываются суммы расходов по видам мероприятий;
3) в строке 100.10.016 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
4) в строке 100.10.017 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за налоговый период согласно условиям договора;
5) в строке 100.10.018 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи;
6) в строке 100.10.019 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи;
7) в строке 100.10.020 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов;
8) в строке 100.10.021 указывается сумма расходов в виде членских взносов;
9) в строке 100.10.022 указывается сумма расходов в виде денег и другого имущества переданных на безвозмездной основе;
10) в строке 100.10.023 указывается общая сумма расходов, определенная как сумма строк с 100.10.014 по 100.10.022.
46. В разделе "Исчисление вычетов исходя из удельного веса доходов, не указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса":
1) в строке 100.10.024 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 5 пунктом 5 Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 100.10.012 и суммы строки 100.10.013;
2) в строку 100.10.025 указываются расходы некоммерческой организации и определяется как сумма расходов, указанных в строках 100.00.040 І, в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса и 100.10.023;

100.10.014 ІXX-жолда 100.10.014 IXX A-дан 100.10.014 IXXE дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалған, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXA-жолда бронь үшін шығыстардың төленуін қоса, іссапар орнына және кері жол жүруге арналған іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXB-жолда бронь үшін төлеуді қоса, тұрғын үй жалдауға іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXC және 100.10.014 ІXXD жолдарында Қазақстан Республикасы шегінде және одан тыс жерлердегі іссапарлар бойынша төленетін тәуліктік төлемдердің тиісті сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXE-жолда салық төлеуші кіру визасын ресімдеу кезінде (виза құны, консулдық қызметтер, міндетті медициналық сақтандыру) жұмсаған шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XX-жолда өкілдік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XXI-жолда салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
2) 100.10.015-жолда іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.10.015I-ден 100.10.015XI дейінгі жолдардың мәнін қосумен айқындалады;
100.10.015 I-ден 100.10.015 XI дейінгі жолдарда іс-шаралардың түрлері бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 100.10.016-жолда ақпараттық материалдарды дайындау және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 100.10.017-жолда шарт талаптарына сәйкес салық төлеуші салық кезеңі үшін төлеген (төлеуге жататын) сыйақының сомасы көрсетіледі;
5) 100.10.018-жолда қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 100.10.019-жолда демеушілік көмек түріндегі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 100.10.020-жолда кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.10.021-жолда мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 100.10.022-жолда өтеусіз негізде ақша түрінде және басқа мүлік түрінде берген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 100.10.023-жолда 100.100.014-тен 100.10.022-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалған, шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
46. "Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілмеген кірістердің үлес салмағын негiзге ала отырып шегерімдер есептеу" деген бөлімде:
1) 100.10.024-жолда 100.10.012-жолдың сомасы мен 100.10.013 жолдың сомасының қатынасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасында Салық кодексінің 289-бабы 5-тармағына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;
2) 100.10.025-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында және 100.10.023-жолда көзделмеген қызметтен кірістер болған жағдайда, коммерциялық емес ұйымдардың және 100.00.040 I жолда көрсетілген шығыстар сомасы ретінде айқындалатын шығыстар көрсетіледі;

3) в строке 100.10.026 указываются расходы, подлежащие отнесению на вычеты, в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.10.025 и 100.10.024.
47. В разделе "Исчисление вычетов на основе данных налогового учета, предусматривающего раздельный учет расходов, произведенных за счет доходов, указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, и расходов, произведенных за счет других доходов":
в строке 100.10.027 указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты и определенная по методу на основе данных налогового учета, предусматривающего раздельный учет расходов, произведенных за счет доходов, указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, и расходов, произведенных за счет других доходов. В данную строку переносится сумма строки 100.00.040 І.
Глава 13. Пояснение по заполнению формы 100.11 - Безвозмездно полученное (переданное) имущество (благотворительная помощь, спонсорская помощь, деньги и другое имущество)
48. Данная форма предназначена для определения суммы доходов некоммерческой организации.
49. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается БИН юридического лица либо ИИН физического лица, указанного в графе В.
Строка подлежит заполнению при наличии у юридического либо физического лица БИН (ИИН) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
3) в графе C указывается код страны резидентства согласно пункту 52 настоящих Правил;
4) в графе D указывается регистрационный номер нерезидента в стране его резидентства, безвозмездно передавшего (получившего) имущество;
5) в графе E указывается код вида безвозмездно полученного (переданного) имущества. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов безвозмездно полученного (переданного) имущества:
1 - благотворительная помощь;
2 - спонсорская помощь;
3 - деньги и другое имущество полученное (переданное) на безвозмездной основе;
4 - доходы по договору на осуществление государственного социального заказа, вознаграждение по депозитам и взносы участников кондоминиума;
6) в графе F указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 54 настоящих Правил. Данная графа не заполняется в случае получения отчислений на безвозмездной основе;
7) в графе G указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение (передачу) имущества;
8) в графе H указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества;

3) 100.10.026-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделмеген қызметтен кірістер болған жағдайда, шегерімдерге жатқызуға жататын шығыстар көрсетіледі. 100.10.025 және 100.10.024-жолдардың туындысы ретінде айқындалады.
47. "Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер есебінен жүргізілген шығыстар мен басқа кірістер есебінен жүргізілген шығыстарды бөлек есепке алу көзделетін салық есебі деректерінің негізінде шегерімдерді есептеу" деген бөлімде:
100.10.027-жолда шегерімге жатқызуға жататын және Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер есебінен жүргізілген шығыстар мен басқа кірістер есебінен жүргізілген шығыстарды бөлек есепке алу көзделетін салық есебі деректерінің негізіндегі әдіс бойынша айқындалған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.00.040 І жолының сомасы көшіріледі.
13-тарау. Өтеусіз алынған (берілген) мүлік (қайырымдылық көмек, демеушілік көмек, ақша және басқа мүлік) - 100.11-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдардың кіріс сомаларын айқындауға арналған.
49. "Есеп" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі не В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі.
Жол заңды тұлғада не жеке тұлғада "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БСН (ЖСН) болған кезде толтырылуы тиіс;
3) С бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында мүлікті өтеусіз берген (алған) бейрезиденттің резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз алынған (берілген) мүлік түрінің коды көрсетіледі. Декларацияны толтыру кезінде өтеусіз алынған (берілген) мүлік түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
1 - қайырымдылық көмек;
2 - демеушілік көмек;
3 - өтеусіз негізде алған (берген) ақша және басқа мүлік;
4 - мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша кірістер, депозиттер бойынша сыйақы және кондоминиумға қатысушылардың жарналары;
6) Ғ бағанында осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес өтеусіз алынған мүліктің коды көрсетіледі. Бұл баған өтеусіз негізде аударымдар алынған жағдайда толтырылмайды;
7) G бағанында мүліктің өтеусіз алынғанын (берілгенін), мүшелік не кіру жарналарының алынғанын (төленгенін) растайтын құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
8) Н бағанында өтеусіз алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі;

9) в графе І указывается сумма (стоимость) безвозмездно переданного имущества.
Глава 14. Пояснение по заполнению формы 100.12 - Доход, полученные в МФЦА
50. Данная форма предназначена для отражения доходов, освобождаемых от обложения КПН в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона, за исключением доходов участников МФЦА, представляющих декларацию по форме 180.00.
51. В разделе "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 100.12.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 100.12.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 100.12.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 100.12.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 100.12.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
6) в строке 100.12.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 100.12.001 по 100.12.005.
52. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 100.12.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 100.12.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 100.12.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 100.12.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;

9) І бағанында өтеусіз берілген мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
14-тарау. АХҚО-нан алынған кіріс - 100.12-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
50. Осы нысан 180.00-нысан бойынша декларацияны тапсыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - Орталық) қатысушыларынның кірістерін қоспағанда, Конституциялық заңның 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығын салудан босатылатын кірістерді көрсету үшін арналған.
51. "Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында қарастырылған қаржылық қызметтерді көрсетуден кірістер" деген бөлімде:
1) 100.12.001-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.12.002-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін көрсету және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 100.12.003-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналымға жіберуді, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 100.12.004-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 100.12.005-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын Орталықтың актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 100.12.006-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен жалпы сомасы көрсетіледі. 100.120.001-ден бастап 100.120.005 бойынша соммалар.
52. "Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында қарастырылған ілеспелі қызметтерді көрсетуден кірістер" деген бөлімде:
1) 100.12.007-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заңдық қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.12.008-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 100.12.009-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 100.12.010-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;

Приложение 11-1
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 11-2
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – КПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее – контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса и получателем от имени государства, с учҰтом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта (далее – применимое налоговое законодательство).
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:

11-1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына
11-2-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік кіріс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған КТС бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімшартқа (бұдан әрі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген салық режимінің ерекшеліктерін және осындай келісімшарт қолданыста болған күнге салық заңнамасы нормаларын ескере отырып (бұдан әрі – салық заңнамасын қолданатын), мемлекет атынан алушы жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (110.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (110.01-ден 110.12-ға дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+"– қосу, "-" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны толтыру кезінде:

1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
14. В декларации (форма 110.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом строки 110.00.001 – 110.00.058 доходов и расходов декларации 110.00 определяются как сумма аналогичных строк приложений формы 110.01 и 110.02.
Расчет налогового обязательства по КПН в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма КПН, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма КПН по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 110.01.
Сумма КПН по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем в порядке, определенном в форме 110.02.
15. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 110.00)
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны кіріс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. Декларацияда (110.00-нысан) жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша алған немесе шеккен есепті салық кезеңіндегі барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі. Бұл ретте 110.00 декларациясының табыстары мен шығыстарының 110.00.001 – 110.00.058 жолдары 110.01 және 110.02-нысаны қосымшаларының осыған ұқсас жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушының қызметі бойынша жалпы КТС бойынша салық міндеттемесінің есебі келісімшарттан тыс қызмет бойынша және жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша есептелген КТС сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша КТС сомасы 110.01-нысанында белгіленген тәртіпте айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттан тыс қызметі бойынша КТС сомасын 110.02-нысанында белгіленген тәртіпте айқындайды.
15. Осы нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (110.00-нысан)
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:

1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) код валюты согласно пункту 72 настоящих Правил;
8) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 73 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
Ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон).
17. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.00.001 указывается доход от реализации товаров (работ, услуг), определяемый как сумма строк 110.01.001 и 110.01.005 и 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001);

1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация кіріс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі кіріс етілген жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А – сенімгерлік басқару;
В – сенімгерлік басқару құрылтайшысы;
7) осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес валюта коды.
8) ұсынылған қосымшалар.
Салық төлеуші берген декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
9) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі белгілейді;
10) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент- салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар болуы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
12) егер салық төлеуші "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы болып танылған жағдайда, "Конституциялық заңға сәйкес АХҚО қатысушысы" төркөзі белгіленеді.
17. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 110.00.001 жолында 110.01.001 және 110.01.005 және 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;

2) в строке 110.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый как сумма строк 110.01.002 и 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002);
3) в строке 110.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.003;
4) в строке 110.00.004 указывается доход от списания обязательств, определяемый как сумма строк 110.01.03 и 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004);
5) в строке 110.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам, определяемый как сумма строк 110.01.004 и 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005);
6) в строке 110.00.006 указывается доход от уступки права требования, определяемый как сумма строк 110.01.006 и 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006);
7) в строке 110.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.007;
8) в строке 110.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.008 и 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007);
9) в строке 110.00.009 указывается доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.010;
10) в строке 110.00.010 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.009;
11) в строке 110.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход, определяемый как сумма строк 110.01.011 и 110.02.008 (110.01.011 + 110.02.008);
12) в строке 110.00.012 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.012;
13) в строке 110.00.013 указываются дивиденды, вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрыши, определяемый как сумма строк 110.01.014, 110.01.016, 110.01.018 и 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009);
14) в строке 110.00.014 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, выполненные работы, предоставленные услуги, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.013;

2) 110.00.002 жолында 110.01.002 және 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 110.00.003 жолында туынды қаржы құралдар, оның ішінде 110.02.003 жолда көрсетілген сома көшірілетін, алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, своп бойынша кіріс көрсетіледі;
4) 110.00.004 жолында 110.01.03 және 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, міндеттемелерді есептен шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
5) 110.00.005 жолында 110.01.004 және 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
6) 110.00.006 жолында 110.01.006 және 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
7) 110.00.007 жолында 110.01.007 жолында көрсетілген сома көшірілетін, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске қосылатын, кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кіріс көрсетіледі;
8) 110.00.008 жолында 110.01.008 және 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
9) 110.00.009 жолында 110.01.010 жолда көрсетілген сома көшірілетін, жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын кірістердің сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.010 жолында 110.01.009 жолда көрсетілген сома көшірілетін, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында 110.01.011 және 110.02.008 жолдарының сомасы (110.01.011 + 110.02.008) ретінде айқындалатын жылдық жиынтық кіріске енгізілетін, егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған негізсіз айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 110.00.012 жолында 110.01.012 жолда көрсетілген сома көшірілетін, бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
13) 110.00.013 жолында 110.01.014, 110.01.016 және 110.01.018 және 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, дивидендтер, депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақы, ұтыстар көрсетіледі;
14) 110.00.014 жолында 110.01.013 жолда көрсетілген сома көшірілетін, өтеусіз алынған мүлік, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету түріндегі кіріс көрсетіледі;

15) в строке 110.00.015 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), определяемый как сумма строк 110.01.017 и 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010);
16) в строке 110.00.016 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.015;
17) в строке 110.00.017 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, включаемые в совокупный годовой доход, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.020;
18) в строке 110.00.018 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.011;
19) в строке 110.00.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.019;
20) в строке 110.00.020 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.021;
21) в строке 110.00.021 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, определяемые как сумма строк 110.01.022 и 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012);
22) в строке 110.00.022 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк 110.01.023 и 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013);
23) в строке 110.00.023 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк 110.01.024 и 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014);
24) в строке 110.00.024 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ), переносится сумма, отраженная в строке 110.02.015;
25) в строке 110.00.025 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как сумма строк 110.01.025 и 110.02.016 (110.01.025 + 110.02.016).

15) 110.00.015 жолында 110.01.017 және 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен "Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 110.00.016 жолында 110.01.015 жолында көрсетілген сома көшірілетін, таза табысты бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс көрсетіледі;
17) 110.00.017 жолында 110.01.020 жолында көрсетілген сома көшірілетін, жылдық жиынтық кіріске енгізілетін, қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланғаннан алған кірістер көрсетіледі;
18) 110.00.018 жолында 110.02.011 жолында көрсетілген сома көшірілетін, ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс көрсетіледі;
19) 110.00.019 жолында 110.01.019 жолында көрсетілген сома көшірілетін, роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) кіріс көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында 110.01.021 жолында көрсетілген сома көшірілетін, геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кіріс көрсетіледі;
21) 110.00.021 жолында 110.01.022 және 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің басқа да кірістері көрсетіледі;
22) 110.00.022 жолында 110.01.023 және 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013) жолдарын қосумен айқындалатын, жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.00.023 жолында 110.01.024 және 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.00.024 жолында 110.02.015 жолда көрсетілген сома көшірілетін, тауар-материалдық запастарды (бұдан әрі – ТМЗ) бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
25) 110.00.025 жолында 110.01.025 және 110.02.016 (110.01.025 + 110.02.016) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.

18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.00.026 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.026 и 110.02.017 (110.01.026 + 110.02.017);
2) в строке 110.00.027 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.036 и 110.02.018 (110.01.036 + 110.02.018);
3) в строке 110.00.028 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса, в строке 110.02.019;
4) в строке 110.00.029 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.020;
5) в строке 110.00.030 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.027 и 110.02.021 (110.01.027 + 110.02.021);
6) в строке 110.00.031 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.022;
7) в строке 110.00.032 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет, определяемый как сумма строк 110.01.028 и 110.02.023 (110.01.028 + 110.02.023);
8) в строке 110.00.033 указываются сомнительные требования, относимые на вычет, определяемые как сумма строк 110.01.029 и 110.02.024 (110.01.029 + 110.02.024);
9) в строке 110.00.034 указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.030;
10) в строке 110.00.035 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.032;
11) в строке 110.00.036 указываются суммы расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователей, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.031;
12) в строке 110.00.037 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.031;
13) в строке 110.00.038 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.025;

18. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.00.026 жолында 110.01.026 және 110.02.017 (110.01.026 + 110.02.017) шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
2) 110.00.027 жолында 110.01.036 және 110.02.018 (110.01.036 + 110.02.018) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.028 жолында 110.01.019 жолда көрсетілген Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағымен бекітілген негіздер бойынша шегерімдерге жатқызылатын қосылған құн салығынаң сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.029 жолында 110.01.020 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын, салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 110.00.030 жолында 110.01.027 және 110.02.021 (110.01.027 + 110.02.021) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.00.031 жолында 110.02.022 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомалары көрсетіледі;
7) 110.00.032 жолында 110.01.028 және 110.02.023 (110.01.028 + 110.02.023) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
8) 110.00.033 жолында 110.01.029 және 110.02.024 (110.01.029 + 110.02.024) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
9) 110.00.034 жолында 110.01.030 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың сомасы көрсетiледi;
10) 110.00.035 жолында 110.01.032 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын әлеуметтік төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 110.00.036 жолында 110.01.033 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
12) 110.00. 037 жолында 110.01.031 жолында көрсетілген сома көшірілетін, шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
13) 110.00.038 жолында 110.02.025 жолында көрсетілген сома көшірілетін, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, Салық кодексінің 256-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;

14) в строке 110.00.039 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет, определяемое как сумма строк 110.01.034 и 110.02.026 (110.01.034 + 110.02.026);
15) в строке 110.00.040 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет, определяемые как сумма строк 110.01.035 и 110.02.027 (110.01.035 + 110.02.027);
16) в строке 110.00.041 указываются вычеты по фиксированным активам, определяемый как сумма строк 110.01.037 и 110.02.028 (110.01.037 + 110.02.028);
17) в строке 110.00.042 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274 и 276 Налогового кодекса, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.029;
18) в строке 110.00.043 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.030;
19) в строке 110.00.044 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.01.038 и 110.02.031 (110.01.038 + 110.02.031).
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
1) в строке 110.00.045 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 110.00.045 I и 110.00.045 II (110.00.045 I – 110.00.045 II);
2) в строке 110.00.045 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса, переносится значение строки 110.02.032 I;
3) в строке 110.00.045 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса, переносится значение строки 110.02.032 II.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
1) в строке 110.00.046 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии Закон о трансфертном ценообразовании, определяется как сумма строк 110.01.039 и 110.02.033 (110.01.039 + 110.02.033);
2) в строке 110.00.047 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяется как сумма строк 110.01.040 и 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034).
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.048 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк (110.01.041 + 110.02.035);

14) 110.00.039 жолында 110.01.034 және 110.02.026 (110.01.034 + 110.02.026) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
15) 110.00.040 жолында 110.01.035 және 110.02.027 (110.01.035 + 110.02.027) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
16) 110.00.041 жолында 110.01.037 және 110.02.028 (110.01.037 + 110.02.028) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
17) 110.00.042 жолында 110.02.029 жолында көрсетілген сома көшірілетін, Салық кодексінің 274-256-баптарына инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 110.00.043 жолында 110.02.030 жолында көрсетілген сома көшірілетін, Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
19) 110.00.044 жолында шегерімге жатқызуға тиіс сома көрсетіледі. 110.01.038 және 110.02.031 (110.01.038 + 110.02.031) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
19. "Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.00.045 жолында Салық кодексінің 286, 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.00.045 I және 110.00.045 II (110.00.045 I – 110.00.045 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 110.00.045 I жолында 110.02.032 I жолының мәні көшіріледі, Салық кодексінің 286, 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.045 II жолында 110.02.032 II жолының мәні көшіріледі, Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.00.046 жолында 110.01.039 және 110.02. 033 (110.01.039 + 110.02.033) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.047 жолында 110.01.040 және 110.02.034 (110.01.040 + 110.02.034) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
21. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 110.00.048 жолында салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. (110.01.041 + 110.02.035) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

2) в строке 110.00.049 указывается общая сумма суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК) и общая сумма прибыли в государствах с льготным налогообложением, определяемая как сумма строк 110.01.042 и 110.02.036 (110.01.042 + 110.02.036);
в строке 110.00.049 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 110.00.049 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
3) в строке 110.00.050 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно Налоговому кодексу, определяемая как сумма строк 110.01.043 и 110.02.037 (110.01.043 + 110.02.037);
4) в строке 110.00.051 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.01.044 и 110.02.038 (110.01.044 + 110.02.038);
5) в строке 110.00.052 указывается убыток от отнесения на вычеты амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию, не подлежащий переносу, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.045;
6) в строке 110.00.053 указывается убыток, подлежащий переносу. Определяется как сумма строк 110.01.046 и 110.02.041 (110.01.046 + 110.02.041);
7) в строке 110.00.054 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода. Определяется как сумма строк 110.01.048 и 110.02.042 (110.01.048 + 110.02.042);
8) в строке 110.00.055 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с Налоговым кодексом, определяемая как сумма строк 110.01.049 и 110.02.044 (110.01.049 + 110.02.044);
9) в строке 110.00.056 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 110.01.050 и 110.02.045 (110.01.050 + 110.02.045);
10) в строке 110.00.057 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 110.01.056 и 110.02.056 (110.01.056 + 110.02.056).
11) в строке 110.00.058 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, с учетом уменьшения облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Переносится сумма строки 110.02.057.

2) 110.00.049 жолында 110.01.042 және 110.02.036 (110.01.042 + 110.02.036) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, бақыланатын шетелдік компанияның (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі –БШК ТМ) жиынтық пайдасының жалпы сомасы және салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттегі жалпы пайдасының сомасы көрсетіледі;
110.00.049 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
110.00.049 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.050 жолында 110.01.043 және 110.02.037 (110.01.043 + 110.02.037) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.051 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.01.044 және 110.02.038 (110.01.044 + 110.02.038) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 110.00.052 жолында 110.01.045 жолында көрсетілген сома көшіріледі, көшірілуге жатпайтын, алғаш рет пайдалануға енгізілген, тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарға жатқызуынан залал көрсетіледі;
6) 110.00.053 жолында көшірілуге жататын залал көрсетіледі. 110.01.046 және 110.02.041 (110.01.046 + 110.02.041) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
7) 110.00.054 жолында салық салынатын кірісті кеміту сомасы көрсетіледі. 110.01.048 және 110.02.042 (110.01.048 + 110.02.042) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 110.00.055 жолында 110.01.049 және 110.02.044 (110.01.049 + 110.02.044) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 110.00.056 жолында түзетуді және көшірілген залалдарды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 110.01.050 және 110.02.045 (110.01.050 + 110.02.045) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 110.00.057 жолында азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 110.01.056 және 110.02.056 (110.01.056 + 110.02.056) жолдарының сомасы ретінде айқындалады ;
11) 110.00.058 жолында азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің азаюын ескере отырып, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі 110.02.057 жолдың сомасы көшіріледі.

22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 110.01 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по контракту на недропользование о разделе продукции
23. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.01.001 указывается общая сумма стоимости реализованных полезных ископаемых и товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода;
2) в строке 110.01.002 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги;
3) в строке 110.01.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств налогоплательщика кредиторами. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строке 110.01.004 указывается общая сумма кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной;
5) в строке 110.01.005 указывается итоговая сумма доходов от сдачи в аренду имущества, ранее использованных для осуществления контрактной деятельности;
6) в строке 110.01.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга;
7) в строке 110.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;

22. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларация тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына кіріс етілген күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
5) декларация қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны кіріс ету күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Өнімді бөлу туралы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 110.01.001 жолында есепті салық кезеңі ішінде салық төлеуші өткізген пайдалы қазбалар және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылымдарды, сондай-ақ бағалы қағаздарды қоса алғанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен жалпы кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында кредиторлардың салық төлеушінің міндеттемелерін есептен шығару нәтижесінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату балансын бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 110.01.004 жолында салық төлеушінің күмәнді деп таныған кредиторлық қарыздың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.005 жолында келісімшарт қызметін жүзеге асыру үшін бұрын пайдаланылған мүлікті жалға беруден түскен кірістің жиынтық сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.006 жолында берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.007 жолында кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістердің сомасы көрсетіледі;

8) в строке 110.01.008 указывается сумма дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы, переносится сумма, отраженная в строке 110.06.006;
9) в строке 110.01.009 указывается сумма дохода от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
10) в строке 110.01.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности;
11) в строке 110.01.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты;
12) в строке 110.01.012 указывается общая сумма доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам;
13) в строке 110.01.013 указывается общая стоимость безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 110.01.024 Е и 110.01.024 F, в случае если указанное предусмотрено налоговым режимом налогоплательщика-недропользователя;
14) в строке 110.01.014 указывается итоговая сумма дивидендов, полученных налогоплательщиком;
15) в строке 110.01.015 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
16) в строке 110.01.016 указывается итоговая сумма доходов по вознаграждениям;
17) в строке 110.01.017 указывается общая сумма положительной курсовой разницы или превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
18) в строке 110.01.018 указывается общая сумма выигрышей подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком;
19) в строке 110.01.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти;
20) в строке 110.01.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;

8) 110.01.008 жолында 110.06.006 жолында көрсетілген сома көшірілетін, кіші топтардың құндық балансынан шығарылған тіркелген активтердің құнынан кірістің сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.009 жолында кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан кірістің сомасы көрсетіледі;
10) 110.01.010 жолында жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын кірістердің сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.011 жолында егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаған болса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар бюджеттен қайтарылғандардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.012 жолында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.013 жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші өтеусіз алған мүліктің (жұмыстардың, қызметтердің) жалпы құны көрсетіледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде республикалық мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алған негізгі құралдардың құны, егер аталғандар жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің салық режимінде көзделген жағдайда 110.01.024 Е және 110.01.024 Ғ жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;
14) 110.01.014 жолында салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.015 жолында таза кірісті бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент – заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс көрсетіледі;
16) 110.01.016 жолында сыйлықақылар бойынша кірістің сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.017 жолында оң бағамдық айырманың немесе теріс бағамдық айырмадан оң бағамдық айырманың артуының жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 110.01.018 жолында салық төлеуші алуға жататын (алған) ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 110.01.019 жолында роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) кіріс көрсетіледі;
20) 110.01.020 жолында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;

21) в строке 110.01.021 указывается сумма доходов от корректировки расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, отраженная в строке 110.05.013, в случае если по данной строке отрицательное значение;
22) в строке 110.01.022 указывается общая сумма других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 110.01.001 по 110.01.021 декларации;
23) в строке 110.01.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.01.001 по 110.01.022 (сумма с 110.01.001 + по 110.01.022).
24. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.01.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с положениями применимого налогового законодательства, которая определяется суммой строк с 110.01.024 А по 110.01.024 L (сумма с 110.01.024 А по 110.01.024 L);
2) в строке 110.01.025 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница строк 110.01.023 и 110.01.024 (110.01.023 – 110.01.024).
25. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.01.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.012;
2) в строке 110.01.027 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет;
3) в строке 110.01.028 указывается общая сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты;
4) в строке 110.01.029 указывается сумма сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты;
5) в строке 110.01.030 указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты;
6) в строке 110.01.031 указывается сумма расходов на научно-исследовательские и проектные, изыскательские и опытно-конструкторские или научно-технические работы в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование, подлежащей отнесению на вычеты;
7) в строке 110.01.032 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты;
8) в строке 110.01.033 переносится сумма, определяемая суммой строк 110.05.015 С, 110.05.019 и 110.05.020 (110.05.015 С + 110.05.019 + 110.05.020);
9) в строке 110.01.034 указывается сумма отрицательной курсовой разницы или превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей, подлежащей отнесению на вычеты. Налогоплательщики, налоговый режим которых не предусматривает учет курсовой разницы в целях налогообложения, данную строку не заполняют;

21) 110.01.021 жолында егер осы жол бойынша теріс мәні болған жағдайда, 110.05.013 жолында көрсетілген геологиялық зерттеуге, барлау мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден кірістердің сомасы көрсетіледі;
22) 110.01.022 жолында салық төлеушінің алуға тиіс (алған) және декларацияның 110.01.001 бастап 110.01.021 дейінгі жолдарында (110.01.001 бастап + 110.01.021 дейін) көрсетілмеген басқа кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.01.023 жолында 110.01.001 – 110.01.022 (110.01.001 бастап + 110.01.022 дейін) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" деген бөлімде:
1) 110.01.024 жолында 110.01.024 А – 110.01.024 L (110.01.024 А бастап + 110.01.024 L дейін) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын, қолданылатын салық заңнамасының ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.025 жолында 110.01.023 және 110.01.024 (110.01.023 – 110.01.024) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып жылдық жиынтық кіріс сомасы көрсетіледі.
25. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.01.026 жолында 110.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.01.027 жолында жолда шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі;
3) 110.01.028 жолында бұрын кіріс деп танылған, шегерімге жатқызылатын төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.029 жолында шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.030 жолында шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.031 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қол қою (жасау) күніне қолданыстағы салық заңнамасына байланысты шегерімге жатқызылуға тиіс ғылыми-зерттеу және жобалық, iздестiру және тәжiрибелiк-конструкторлық немесе ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.032 жолында шегерімге жатқызылуға тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.033 жолында 110.05.015 С, 110.05.019 және 110.05.020 (110.05.015 С + 110.05.019 + 110.05.020) жолдарының сомасымен айқындалатын сома көшіріледі;
9) 110.01.034 жолында теріс бағамдық айырма сомасы немесе шегерімге жатқызылуға тиіс теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан асып кетуі көрсетіледі. Салық режимі салық салу мақсатында бағамдық айырманы ескеруді көздемейтін салық төлеушілер бұл жолды толтырмайды;

10) в строке 110.01.035 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах, начисленных в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
11) в строке 110.01.036 указывается суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты;
12) в строке 110.01.037 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 110.01.037 А по 110.01.037 I (сумма с 110.01.037 А по 110.01.037 I);
13) в строку 110.01.037 А переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004 F и 110.06.008 С (110.06.004 F + 110.06.008 С);
14) в строку 110.01.037 В переносится сумма, отраженная в строке 110.06.005 F;
15) в строку 110.01.037 С переносится сумма, отраженная в строке 110.07.001 В;
16) в строку 110.01.037 D переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004 J и 110.06.005 H (110.06.004 J + 110.06.005 H);
17) в строку 110.01.037 E переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004 I и 110.06.005 G;
18) в строке 110.01.037 F указывается стоимость основных средств, относимая на вычеты по инвестиционным налоговым преференциям;
19) в строку 110.01.037 G переносятся суммы, отраженные в строках 110.06.004 G и 110.06.007 I (110.06.004 G + 110.06.007 I);
20) в строку 110.01.037 Н переносится сумма, отраженная в строке 110.06.008 D;
21) в строку 110.01.037 I переносится сумма, отраженная в строке 110.06.009 C;
22) в строке 110.01.038 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038 В. В случае если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038 А;
23) в строке 110.01.038 А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 110.01.026 по 110.01.037 (сумма с 110.01.026 по 110.01.037);
24) строка 110.01.038 В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 110.01.038 А и 110.03.002 (110.01.038 А + 110.03.002).
26. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 110.01.039 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 110.01.040 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
27. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":

10) 110.01.035 жолында Жер қойнауын пайдалануға келісімшартта көзделген салық режиміне сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.036 жолында шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.037 жолында 110.01.037 А – 110.01.037 І (110.01.037 А бастап + 110.01.037 I дейінгі сома) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге арналған шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.037 А жолында 110.06.004 F және 110.06.008 С (110.06.004 F + 110.06.008 С) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.01.037 В жолға 110.06.005 F жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.01.037 С жолға 110.07.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.01.037 D жолға 110.06.004 J және 110.06.005 H жолдарында (110.06.004 J + 110.06.005H) жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 110.01.037 Е жолында 110.06.004 I және 110.06.005 G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 110.01.037 F жолында инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерге жатқызылатын негізгі құралдардың құны көрсетіледі;
19) 110.01.037 G жолында 110.06.004 G және 110.06.007 I (110.06.004 G + 110.06.007 I) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.01.037 Н жолында 110.06.008 D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 110.01.037 І жолында 110.06.009 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 110.01.038 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Осы жолға 110.01.038 В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер осы жолды салық төлеуші толтырмаған жағдайда, 110.01.038 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
23) 110.01.038 А жолында 110.01.026 бастап 110.01.037 дейінгі (110.01.026 бастап 110.01.037 дейінгі сома) жолдарының қосындысымен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.01.038 В жолын Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелері бар резидендтер толтырады. Аталған жол бойынша сома 110.01.038 А және 110.13.002 (110.01.038А - 110.03.002) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
26. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.01.039 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
27. "Салық салынатын кірістің есебі" деген бөлімде:

1) в строке 110.01.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.025, 110.01.038 и 110.01.040 + 110.01.039 (110.01.025 – 110.01.038 + 110.01.039 – 110.01.040);
2) в строку 110.01.042 указывается общая сумма прибыли нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в государствах с льготным налогообложением, акции или доли участия в которых принадлежат налогоплательщику, только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности налогоплательщика. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 110.08;
3) в строке 110.01.043 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 110.01.043 А и 110.01.043 В (110.01.043 А + 110.01.043 В);
4) в строке 110.01.043 А указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения;
5) в строке 110.01.043 В указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
6) в строке 110.01.044 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.041, 110.01.042 и 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 – 110.01.043);
7) в строке 110.01.045 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно статьи 257 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии со статьей 275 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.01.044. При этом, если сумма по строке 110.01.037 С больше или равна сумме строки 110.01.041, то в строке 110.01.045 отражается сумма, указанная в строке 110.01.041. Если сумма по строке 110.01.037 С меньше суммы по строке 110.01.041, в строку 110.01.045 переносится сумма строки 110.01.037 С;
8) в строке 110.01.046 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности;
9) в строке 110.01.047 указывается предельный процент от налогооблагаемого дохода при его корректировке на сумму расходов по строкам 110.01.048 А, 110.01.048 В, 110.01.048 С и 110.01.048 D (%);
10) В данной строке следует указывать 2 (два) % или 3 (три) % в зависимости от применимого налогового законодательства;

1) 110.01.041 жолында 110.01.025, 110.01.038 және 110.01.040 + 110.01.039 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі (110.01.025 – 110.01.038 + 110.01.039 – 110.01.040);
2) 110.01.042 жолында тіркелген және (немесе) мемлекеттерде жеңілдікпен салық салу орын алған бейрезиденттің ортақ кіріс сомасы, салық төлеушіге тиесілі акциялар немесе қатысу үлесі, егер тек осындай кіріс салық төлеушінің келісімшарттық қызметін іске асырумен байланысты болған жағдайда ғана көрсетіледі. Осы жолға 110.08 нысанның I бағанындағы қорытынды мағынасы көшіріледі;
3) 110.01.043 жолында 110.01.041 А және 110.01.043 В (110.01.043 А + 110.01.043 В) жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.043 А жолында қосарланған салықты болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.043 В жолында өзге де халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.044 жолында 110.01.041, 110.01.042 және 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 – 110.01.043) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.045 жолында, 110.01.044 жолында залал шеккен кезде, Салық кодексінің 275-бабының сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 257-бабына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолының сомасынан артық немесе тең болса, онда 110.01.045 жолында 110.01.041 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.041 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.01.045 жолында 110.01.037 С жолының сомасы көшіріледі;
8) 110.01.046 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.047 жолында 110.01.048 А, 110.01.048 В, 110.01.048 С, 110.01.048 D (%) жолдары бойынша оны шығыстар сомасына түзету жасаған кездегі салық салынатын кірістен шекті пайыз көрсетіледі.
10) осы жолда қолданыста болған салық заңнамасына байланысты 2 (екі) % немесе 3 (үш) % көрсетілуге тиіс;

11) в строке 110.01.048 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (–) в соответствии с применимым налоговым законодательством (сумма с 110.01.048 А по 110.01.048 D) в пределах суммы 110.01.044 х 110.01.047 и (сумма c 110.01.048 Е по 110.01.048 F) – 110.01.048 G);
12) в строке 110.01.048 A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с применимым налоговым законодательством;
13) в строке 110.01.048 B указывается сумма безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям, налогоплательщиком в течение налогового периода;
14) в строку 110.01.048 С указывается сумма оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в течение налогового периода;
15) в строке 110.01.048 D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно Закону Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи", определҰнная в соответствии с применимым налоговым законодательством;
16) строка 110.01.048 E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов;
17) в строке 110.01.048 F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с применимым налоговым законодательством;
18) в строке 110.01.048 G сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно применимому налоговому законодательству, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с применимым налоговым законодательством. В данной строке также отражается стоимость технологического оборудования, отнесенная на вычеты при реализации указанного оборудования до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 110.01.048 A по 110.01.048 D, составляет сумму, меньшую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода (110.01.044), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае если сумма составляет сумму, большую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех (двух) процентов налогооблагаемого дохода;
19) в строке 110.01.049 указывается сумма убытка, перенесенная с предыдущих налоговых периодов;
20) в строке 110.01.050 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.01.044, 110.01.048 и 110.01.049. Если сумма, указанная в строке 110.01.046 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной.

11) 110.01.048 жолында 110.01.044 х 110.01.047 және (110.01.048 Е бастап 110.01.048 F дейінгі сома) – 110.01.048 G) шегінде (110.01.048 А бастап 110.01.048 D дейінгі сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің ) жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.048 А жолында қолданыста болған салық заңнамасына байланысты әлеуметтік сала объектілерін ұстауға арналған нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.048 В жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомасы көрсетіледі;
14) 110.01.048 С жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші көрсеткен демеушілік көмектің сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.048 D жолында қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес айқындалған "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;
16) 110.01.048 Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.048 F жолында қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
18) 110.01.048 G жолында қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолда сондай-ақ пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін өткізу кезінде шегерімге жатқызылған технологиялық жабдықтың құны көрсетіледі;
Егер 110.01.048 А – 110.01.048 D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістің үш (екі) пайызынан кем сомасын құраса (110.01.044), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістің үш (екі) пайызынан астамын құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш (екі) пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
19) 110.01.049 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі;
20) 110.01.050 жолында 110.01.044, 110.01.048 және 110.01.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 110.01.046 жолда көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады.

28. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.01.051 указывается ставка КПН;
2) в строке 110.01.052 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, связанного с контрактной деятельностью налогоплательщика, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии с положениями применимого налогового законодательства;
В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "1";
3) в строке 110.01.053 указывается сумма КПН с учетом зачета иностранного налога за отчетный налоговый период.
Определяется как разница произведения строк 110.01.050 и 110.01.051 и строки 110.01.052 (110.01.050 х 110.01.051 – 110.01.052);
4) в строке 110.01.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
5) в строке 110.01.055 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 110.01.055 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная по ставке 15% от строки 110.01.054;
в строке 110.01.055 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная по ставке, предусмотренной международным договором, от строки 110.01.054. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 110.01.055 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 73 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 110.01.055 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
6) в строке 110.01.056 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как (110.01.053 + 110.01.055 I или 110.01.055 II).
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 110.02 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности
29. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности, с учетом положений статьи 723 Налогового кодекса.
При наличии сведений по деятельности, осуществляемой в рамках инвестиционного стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта, данная форма заполняется по каждой такой деятельности отдельно.

28. "Салық міндеттемелерінің есебі" деген бөлімде:
1) 110.01.051 жолында КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
2) 110.01.052 жолында қолданыста болған салық заңнамаларының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде есепке алынатын салық төлеушінің келісімшартпен байланысты қызметінің Қазақстан Республикасынан тысқары жердегі көздерден алған кірісінен есептелген, Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген салығының сомасы көрсетіледі.
Аталған жолға қызмет түрі "1" кодына сәйкес келетін, 110.12 нысанының J бағаны жолының қортынды мәні көшіріледі;
3) 110.01.053 жолында есепті салық кезеңі үшін шетел салығын есепке жатқызу ескерілген КТС сомасы көрсетіледі.
110.01.050 мен 110.01.051 жолдарының туындысының 110.01.052 жолынан айырмасы (110.01.050 х 110.01.051 – 110.01.052) ретінде айқындалады;
4) 110.01.054 жолында тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі;
5) 110.01.055 жолында таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
110.01.055 І жолында 110.01.054 жолдан 15% мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
110.01.055 ІІ жолында 110.01.054 жолдан халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС-қа қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-тың мөлшерлемесі көрсетіледі;
110.01.055 ІІІ жолы егер 110.02.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолда осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
110.01.055 ІV жолы егер 110.01.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
6) 110.01.056 жолында есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. (110.01.053 + 110.01.055 I немесе 110.01.055 II) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
4-тарау. Келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
29. Бұл нысан жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің ның 723-бабының ережелерін ескере отырып, келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
Инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басымдылық жобасының шегінде іске асырылатын қызмет бойынша ақпарат болған кезде, аталған негіз осындай қызметтің әрқайсысы бойынша жеке толтырылады.

30. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.02.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 110.02.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 110.02.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.009 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса, общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 110.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 110.02.001 по 110.02.012;
14) в строке 110.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса;

30. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 110.02.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 110.02.002 жолында Салық кодексінің 228-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 110.02.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша кіріс көрсетіледі;
4) 110.02.004 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан кіріс көрсетіледі;
5) 110.02.005 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
6) 110.02.006 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
7) 110.02.007 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
8) 110.02.008 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
9) 110.02.009 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы, Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін дивидендтер көрсетіледі;
10) 110.02.010 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңның талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
11) 110.02.011 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс көрсетіледі;
12) 110.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске қосылатын салық төлеушінің басқа да кірісі көрсетіледі:
13) 110.02.013 жолында 110.02.001-ден 110.02.012-ге дейінгі жолдардың айырмашылығы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 110.02.014 жолында Салық кодексінің 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;

15) в строке 110.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки ТМЗ;
16) в строке 110.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 110.02.013 и 110.02.014, увеличенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное) (110.02.013 – 110.02.014 + или – 110.02.015).
31. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.02.017 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса и определяемая как 110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX (110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX);
в строке 110.02.017 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 110.02.017 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 110.02.017 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 110.02.017 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 110.02.018 по 110.02.031 декларации. Определяется как сумма строк с 110.02.017 III А по 110.02.017 III H (сумма с 110.02.017 III А + по 110.02.017 III H):
в строке 110.02.017 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 110.02.017 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 110.02.017 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 110.02.017 III D указывается стоимость консультационных услуг; в строке 110.02.017 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 110.02.017 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 110.02.017 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 110.02.017 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 110.02.017 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

15) 110.02.015 жолында ТМЗ бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 110.02.016 жолында 110.02.013 пен 110.02.014 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 110.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 110.02.015 жолына (110.02.013 – 110.02.014 + немесе – 110.02.015) кемітілген (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
31. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 110.02.017 жолында Салық кодексінің 242-бабының 1-тармағына сәйкес және 110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX (110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX) ретінде айқындалатын шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі:
110.02.017 I жолында салық кезеңінің басына ТМЗ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда көрсетілген жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМЗ болмауы мүмкін;
110.02.017 IІ жолында салық кезеңінің соңына бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМЗ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату декларациясында 110.02.017 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
110.02.017 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМЗ, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 110.02.018 жолынан бастап 110.02.031 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 110.02.017 III А жолдан бастап 110.02.017 III H жолға дейінгі жолдардың (110.02.017 III А бастап + 110.02.017 III H бойынша сома) сомалары ретінде айқындалады:
110.02.017 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМЗ құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
110.02.017 IІІ Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
110.02.017 IV жолында;

отражаемых по строке 110.02.023 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 2 статьи 319 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 273 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 110.02.017 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 110.02.017 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 273 Налогового кодекса;
в строке 110.02.017 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 110.02.017 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 110.02.017 VI;
в строке 110.02.017 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 110.02.018 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.019 указывается сумма налога на добавленную стоимость относимая на вычеты в соответствии с пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 110.02.020 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.021 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.022 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.023 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 247 Налогового кодекса;

110.02.023 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 319-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің бастапқы құнына енетін;
Салық кодексінің 273-бабының 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін жұмыскерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғалардың басқа да төлемдері бойынша шығындар көрсетіледі;
110.02.017 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылатын және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМЗ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VI жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 273-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМЗ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VII жолында жұмыстар мен қызметтердің құны, амортизацияға жатпайтын преференциялар объектілері мен активтердің бастапқы құнына енетін, ТМЗ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VIII жолында 110.02.017 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМЗ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 IX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 110.02.018 жолында Салық кодексінің 243-бабының 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.02.019 жолында Салық кодексінің 243-бабының 9-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 110.02.020 жолында Салық кодексінің 100-бабының 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 110.02.021 жолында Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.02.022 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомалары көрсетіледі;
7) 110.02.023 жолында Салық кодексінің 247-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер, оның ішінде Салық кодексінің 247-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 229-бабына сәйкес бұрын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;

8) в строке 110.02.024 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.025 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.026 указываются превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.027 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.028 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса;
13) в строке 110.02.029 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274-276 Налогового кодекса;
14) в строке 110.02.030 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 110.02.031 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты:
в строке 110.02.031 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 110.02.017 по 110.02.030 (сумма с 110.02.017 по 110.02.030);
в строке 110.02.031 II указывается сумма относимая на вычет в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от КПН и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405;
в строке 110.02.031 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
32. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 110.02.032 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.033 I и 110.02.033 II (110.02.033 I – 110.02.033 II);
в строке 110.02.032 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 110.02.032 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.

8) 110.02.024 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
9) 110.02.025 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 256-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
10) 110.02.026 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
11) 110.02.027 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
12) 110.02.028 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі.
13) 110.02.029 жолында Салық кодексінің 274-276-баптарына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
14) 110.02.030 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі.
15) 110.02.031 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі:
110.02.031 I жолында шегерімге жатқызылуы тиіс шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.02.017 – 110.02. 030 бойынша (110.02.017 бастап 110.02. 030 дейінгі сома) жолдары сомасы ретінде айқындалады;
110.02.031 ІІ жолында коммерциялық емес ұйымның Салық кодексінің 289-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығымен бекітілген АХҚО қатусушыларының корпоративті кіріс салығынан босатылуғы жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызылатын шығыстардың бөлек есебін жүргізуі қағидаларына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығындар көрсетіледі;
110.02.031 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемесі (мекемелері) бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі.
32. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.02.032 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.02.033 І және 110.02.033 ІІ жолдары (110.02.033 I – 110.02.033 II) сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
110.02.032 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
110.02. 032 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.

33. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 110.02.033 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 110.02.034 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
34. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.02.035 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 110.02.016, 110.02.031 и 110.02.034 увеличенная на строки 110.02.032 и 110.02.033 (110.02.016 – 110.02.031 + 110.02.032 + 110.02.033 – 110.02.034);
2) в строке 110.02.036 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "2". Строка 110.02.036 носит справочный характер;
3) в строке 110.02.037 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 110.02.037 I указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 110.02.037 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом;
4) сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212 и 213 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.02.035 и 110.02.036 I за минусом строки 110.02.037 (110.02.035 + 110.02.036 I – 110.02.037);
6) в строке 110.02.039 указывается общая сумма суммарной прибыли КИК и ПУ КИК, определенной в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса, в данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке графы L формы 110.10;
в строке 110.02.039 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 110.02.039 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.040 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;

33. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 110.02.033 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
2) 110.02.034 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
34. "Салық салынатын кіріс есебі" деген бөлімде:
1) 110.02.035 жолында салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 110.02.033 және 110.02.034 (110.02.016 – 110.02.031 + 110.02.032 + 110.02. 033 - 110.02.034) жолдарына ұлғайтылған 110.02.016, 110.02.031 және 110.02.034 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 110.02.036 жолында резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. Аталған жолға қызмет түрінің "2" кодына сәйкес келетін 110.12 нысанының Ғ бағаны жолының жиынтық мәні көшіріледі. 110.01.036 жолы анықтамалық сипатта болады.
3) 110.02.037 жолында салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
110.02.037 І-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі.
110.02.037 ІІ-жолда Конституциялық Заңға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
4) Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212 және 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі.
5) 110.02.038 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.02.037 (110.02.035 + 110.02.036– 110.02.037) жолын алумен 110.01.035 және 110.02.036 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
6) 110.02.039 жолында Салық кодексінің 297-бабына сәйкес анықталатын БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі, аталған жолға 110.10 нысанының L бағанының қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
110.02.039 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
110.02.039 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
7) 110.02.040 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, орнатылмаған жабдықтарды, аяқталмаған құрылыс обьектілерін іске асырудан келетін шығындар көрсетіледі;

8) в строке 110.02.041 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.042 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 110.02.042 включает в себя строки 110.02.042 I и 110.02.042 II;
10) в строке 110.02.042 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.042 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.043 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.038 и 110.02.042. В случае если строка 110.02.042 больше строки 110.02.038, в строке 110.02.043 указывается ноль;
13) в строке 110.02.044 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 110.02.044 І указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса
14) в строке 110.02.045 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 110.02.043 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 110.02.043 и 110.02.044. Если строка 110.02.044 больше строки 110.02.043, в строке 110.02.045 указывается ноль.
15) в строке 110.02.046 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 110.02.039 I и 110.02.044 I (110.02.039 I - 110.02.044 I). Если строка 110.02.44 I больше строки 110.02.039 I, в строке 110.02.046 указать ноль.
35. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.02.047 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 110.02.048 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 110.02.045 и 110.02.047;
3) в строке 110.02.049 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.048, 110.02.049 I, 110.02.049 III, 110.02.049 IV, 110.02.049 V, 110.02.049 VI. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 110.02.049 указывается ноль;
4) в строке 110.02.049 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 110.12, соответствующих коду видов деятельности "2";

8) 110.02.041 жолында Салық кодексінің 300-бабының 1-тармағына сәйкес көшіруге жататын шығындар көрсетіледі;
9) 110.02.042 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті төмендету сомасы көрсетіледі. 110.02.043 жолы 110.02.042 I және 110.02.042 II жолдарын қамтиды;
10) 110.02.042 I жолында Салық кодексінің 288-бабың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеушінің салық салынатын кірісті төмендетуге құқылы шығындары көрсетіледі;
11) 110.02.042 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеушінің салық салынатын кірісті төмендетуге құқылы шығындары көрсетіледі;
12) 110.02.043 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес жүргізілетін төмендетуді ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 110.02.038 және 110.02.042 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады . Егер 110.02.042 жолы 110.02.038 жолынан артық болған жағдайда, 110.02.043 жолында нөл көрсетіледі;
13) 110.02.044 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
110.02.044 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
14) 110.02.045 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 110.02.043 жолында оң нәтиже көрсетілген жағдайда толтырылады. 110.02.043 және 110.02.044 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады . Егер 110.02.044 жолы 110.02.043 жолынан артық болса, 110.02.045 жолында нөл көрсетіледі;
15) 110.02.046 жолында көшірілген залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 110.02.039 I және 110.02.044 I жолдарының айырмасы (110.02.039 I - 110.02.44 I) ретінде айқындалады . Егер 110.02.044 I жолы 110.02.039 I жолынан артық болса, 110.02.046 жолында нөлді көрсету қажет.
35. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 110.02.047 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызбен көрсетіледі;
2) 110.02.048 жолында салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.045 және 110.02.047 жолдарының туындысы ретінде айқындалады .
3) 110.02.049 жолында Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.048, 110.02.049I, 110.02.049III, 110.02.049IV, 110.02.049V, 110.02.049VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады . Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 110.02.049 жолында нөл көрсетіледі:
4) 110.02.049 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген кіріске салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға қызмет түрінің "2" кодына сәйкес келетін, 110.12 нысанының J бағаны жолының қорытынды мәні көшіріледі;

5) в строке 110.02.049 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы O формы 110.10;
6) в строке 110.02.049 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
7) в строке 110.02.049 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.049 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
9) в строке 110.02.049 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.050 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 110.02.049 – 110.02.050 I;
11) в строке 110.02.050 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
12) в строке 110.02.051 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 110.02.046 І и 110.02.047 (110.02.039 І х 110.02.047);
13) в строке 110.02.052 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 110.02.039 II и 110.02.047 (110.02.039 II х 110.02.047);
14) в строке 110.02.053 указывается сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.051 и 110.02.049 II (110.02.051 – 110.02.049 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 110.02.053 указывается ноль.
15) в строке 110.02.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.045 и 110.02.048;
16) в строке 110.02.055 указывается сумма КПН на чистый доход;
17) в строке 110.02.055 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15% от строки 110.02.054;

5) 110.02.049 II жолында Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген БШК немесе БШК ТМ қаржылық кірісінен шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 110.10 нысаны О бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
6) 110.02.049 III жолында Салық кодексінің 302-бабының 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын КТС сомасын төмендететін ұтыс ретінде салық кезеңінде төлем көздерінің табысынан ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
7) 110.02.049 IV жолында Салық кодексінің 302-бабының 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған және көтермелеу ретінде төлем көзінің кірісінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
8) 110.02.049 V жолында бюджетке төленуге жататын КТС сомасын төмендететін Салық кодексінің 302-бабының 2-тармағына сәйкес салық кезеңінде көтермелеу түрінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
9) 110.02.049 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
10) 110.02.050 жолында азайтуды ескере отырып, салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.049 – 110.02.050 I жолдары ретінде айқындалады;
11) 110.02.050 І жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңіне КТС азайту сомасы көрсетіледі;
12) 110.02.051 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 110.02.039 І және 110.02.047 жолдарының туындысы (110.02.039І х 110.02.047) ретінде айқындалады ;
13) 110.02.052 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 110.02.039 II және 110.02.047 жолдарының туындысы (110.02.039 II х 110.02.047) ретінде айқындалады;
14) 110.02.053 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 110.02.051 және 110.02.049 II жолдарының айырмасы (110.02.051 – 110.02.049 II) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 110.02.053 жолында нөл көрсетіледі.
15) 110.02.054 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 110.02.045 және 110.02.048 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
16) 110.02.055 жолында таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
17) 110.02.055 І жолында 110.02.054 жолынан 15% ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;

18) в строке 110.02.055 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
19) строка 110.02.055 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.053 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 73 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
20) строка 110.02.055 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.055 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
21) в строке 110.02.056 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, с учетом уменьшения облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как (110.02.050 + 110.02.052+110.02.055I или 110.02.055II). Значение данной строки переносится в строку 110.00.056;
22) в строке 110.02.057 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, с учетом уменьшения облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса (110.02.053).
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 110.03 - Управленческие и общеадминистративные расходы
36. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).
37. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения;
3) код страны, с которой заключен международный договор-код страны согласно пункту 71 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период налогоплательщика-нерезидента в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
5) поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика (далее – ПКНПН) в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);

18) 110.02.055 ІІ жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС-қа қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
19) 110.02.055 ІІІ жолы егер 110.02.055 II жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
20) 110.02.055 ІV жолы егер 110.02.055 II жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
21) 110.02.056 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің азаюын ескере отырып, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 110.02.050 + 110.02.052 + 110.02.055 I немесе 110.02.055 II ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 110.02.057 жолына көшіріледі.
22) 110.02.057 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің азаюын ескере отырып, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі (110.02.053).
5-тарау. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстар – 110.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
36. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі – халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.
37. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсілі;
3) Халықаралық шартты жасасқан елдің коды. Осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
4) резиденттік елдегі бейрезидент салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
5) резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффицинеті (бұдан әрі – ССКТК) (түзету коэффициенті қолданылған жағдайда оның мөлшері белгіленеді);

6) поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение (далее – ПКНППУ) (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения).
В случае не применения поправочного коэффициента (коэффициентов), соответствующая (соответствующие) ячейка (ячейки) не заполняется (заполняются).
Поправочный коэффициент применяется при использовании метода пропорционального распределения с целью сопоставления показателей налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан и от его деятельности в целом в случае несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика.
38. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и в Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан. ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
Пример 1.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период налогоплательщика в стране резидентства состоит из 15 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 декабря 2001 года. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в Республике Казахстан, состоящий из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года. В рамки базового налогового периода (январь 2001 года – декабрь 2001 года) включается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства с января по декабрь 2001 года, в данном случае ПКНПН составляет 12/15.
39. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНППУ определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Пример 2.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.

6) тұрақты мекемесі арқылы қызметінен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңінің түзету коэффициенті (бұдан әрі – ТМСКТК) (түзету коэффициенті қолданылған жағдайда оның мөлшері белгіленеді).
Түзету коэффициентін (коэффициенттерін) қолданбау жағдайларында тиісті торкөз (торкөздер) толтырылмайды.
Түзету коэффициенті салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы қызметінің көрсеткіштерін салыстыру мақсатында бөлудің барабар әдісін қолдану кезінде және Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңдерінің сәйкессіздіктері кезінде қолданылады.
38. ССКТК Қазақстан Республикасында шегеруге жататын бейрезиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын есептеу үшін салық төлеушінің резиденттік елдегі және Қазақстан Республикасындағы салық кезеңдерінің ұзақтығын сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ССКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін салық төлеушінің резиденттік елдегі тиісті салық кезеңіне сәйкес келетін айлар санын салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі айларының жалпы санына арақатынасы ретінде айқындалады. Базалық салық кезеңі ретінде Қазақстан Республикасындағы есепті салық кезеңі алынады.
1-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің барабар бөлу әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейін 15 айдан тұрады. Базалық салық кезеңі ретінде 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі 12 айдан тұратын салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі қолданылады. Базалық салық кезеңі шеңберіне (2001 жылғы қаңтар – 2001 жылғы желтоқсан) салық төлеушінің резиденттік елдегі 2001 жылғы қаңтардан желтоқсанға дейінгі салық кезеңі енгізіледі, бұл жағдайда ССКТК 12/15-ті құрайды.
39. ТМСКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы және резиденттік елдегі салық кезеңдерінің басталу-аяқталу мерзімдерін көрсетілген салық кезеңдерінің ұзақтығы бірдей болған жағдайда есептік көрсеткішін есептеу үшін сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ТМСКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы айлар санының салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі айларының жалпы санының қатынасы ретінде айқындалады.
Базалық салық кезеңі ретінде салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
2-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде барабар бөлу әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.

Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года-август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь-декабрь 2000 года и январь-август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 – 4/12; ПКНППУ2 – 8/12.
40. В разделе "Расходы":
1) строка 110.03.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
2) строка 110.03.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения;
3) строка 110.03.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.
При применении метода пропорционального распределения величина строки 110.03.003А определяется как произведение показателей строк 110.03.001 А и 110.03.002 А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 110.03.003 В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально. Сумма расходов, указанная в строке 110.03.003 В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента.
Величина строки 110.03.003 переносится в строку 110.04.006.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 110.04 - Расходы по реализованным товарам (работам, услугам)
41. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-го) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость ТМЗ на начало и конец отчетного налогового периода.
42. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.04.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 110.04.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;

Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңі ретінде салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек –желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар – тамыз, тиісінше, ТМСКТК1–4/12; ТМСКТК2 – 8/12 енеді.
40. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.10.001 жолы бейрезиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.10.002 жолы барабар бөлу әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 110.10.003 жолы бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
Барабар бөлу әдісін қолданғанда 110.10.003 А жолының шамасы 110.10.001 А және 110.10.002 А жолдарының туындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданған кезде 110.03.003В жолда бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында тікелей шеккен және құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі. 110.03.003 В жолында көрсетілген шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте бейрезиденттің есеп саясаты қоса тіркеледі.
110.03.003 жолының шамасы 110.04.006 жолына көшіріледі.
6-тарау. Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар – 110.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
41. Бұл нысан шегерімге жатқызылуға тиіс өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен түскен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына ТМЗ құнын көрсетуге міндетті.
42. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.04.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 110.04.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМЗ болмауы мүмкін;

2) строка 110.04.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 110.04.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
3) в строке 110.04.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 110.04.003 А, 110.04.003 B, 110.04.003 C, 110.04.003 D, 110.04.003 E, 110.04.003 F, 110.04.003 H, 110.04.003 I, 110.04.003 K, 110.04.003 L, 110.04.003 M, 110.04.003 N, 110.04.003 O, 110.04.003 P, 110.04.003 Q, 110.04.003 R;
4) строка 110.04.004 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Определяется как разница сумм строк 110.04.004 А, 110.04.004 В, 110.04.004 С и 110.04.004 D (110.04.004 А и 110.04.004 В и 110.04.004 С-110.04.004 D);
5) в строке 110.04.004 А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;
6) в строке 110.04.004 В указываются доходы работников, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 110.04.004 А;
7) в строке 110.04.004 С указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 110.04.004 А и 110.04.004 В. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников;
8) в строке 110.04.004 D указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;

2) 110.04.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату декларациясында 110.04.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.04.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) дара кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. 110.04.003 А, 110.04.003 В, 110.04.003 С, 110.04.003 D, 110.04.003 E, 110.04.003 F, 110.04.003 H, 110.04.003 І, 110.04.003 K, 110.04.003 L, 110.04.003 M, 110.04.003 N, 110.04.003 O, 110.04.003 Р, 110.04.003 Q, 110.04.003 R жолдарының сомаларын қосумен айқындалады;
4) 110.04.004 жолы қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады. 110.04.004 А, 110.04.004 В, 110.04.004 С және 110.04.004 D жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады (110.04.004 А және 110.04.004 В және 110.04.004 С – 110.04.004 D);
5) 110.04.004 А жолында қызметкерлерге есептелген еңбекақы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.04.004 В жолында 110.04.004 А жолында көрсетілген еңбекақы төлемдерін қоспағанда, Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын қызметкерлердің табыстары көрсетіледі;
7) 110.04.004 С жолында 110.04.004 А және 110.04.004 В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақылары бойынша шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер;
8) 110.04.004 D жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;

9) в строке 110.04.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 110.04.003, определяемая как сумма строк 110.04.005 А, 110.04.005 F и 110.04.005 G;
10) в строке 110.04.005 A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 110.04.005 В по 110.04.005 Е. В строке 110.04.005 В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 110.04.005 С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь. В строках 110.04.005 D и 110.04.005 Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан, в соответствии с применимым налоговым законодательством;
11) в строке 110.04.005 F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с применимым налоговым законодательством;
12) в строке 110.04.005 G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода.
Данные, приводимые в строках с 110.04.003 по 110.04.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 110.01.026 по 110.01.037;
13) в строке 110.04.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии с применимым налоговым законодательством и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма переносится из строки 110.03.003;
14) в строке 110.04.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (110.04.001 – 110.04.002) и сумма строк с 110.04.003 по 110.04.006;
15) в строке 110.04.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113 Налогового кодекса;
16) в строке 110.04.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
17) в строке 110.04.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;

9) 110.04.005 жолында 110.04.005 А, 110.04.005 F және 110.04.005 G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 110.04.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың барлық басқа да сомалары көрсетіледі;
10) 110.04.005 А жолында 110.04.005 В-дан 110.04.005 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005 В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса алғанда, іссапар орнына және кері жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005 С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005 D және 110.04.005 E жолдарында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасалған сәтте қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар шегінде Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары іссапарлар бойынша тәуліктік төленетін тиісті сома көрсетіледі;
11) 110.04.005 F жолында қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес нақты жүргізілген өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 110.04.005 G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
110.04.003 – 110.04.005 жолдарында келтірілген деректер 110.01.026 –110.01.037 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
13) 110.04.006 жолында Салық кодексінің 195-197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын бейрезидент салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 110.03.003 жолынан көшіріледі;
14) 110.04.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығысқа қосылған ТМЗ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы (110.04.001 – 110.04.002) және 110.04.003 – 110.04.006 аралығындағы жолдардың сомасы көрсетіледі;
15) 110.04.008 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМЗ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
16) 110.04.009 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМЗ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;
17) 110.04.010 жолында жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМЗ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;

18) в строке 110.04.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода;
19) в строке 110.04.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 110.04.008, 110.04.009 и 110.04.010 из суммы строки 110.04.007 (110.04.007 – 110.04.008 – 110.04.009 – 110.04.010);
20) в строке 110.04.013 А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода. Ячейка, предназначенная для отражения оценки себестоимости по методу "ЛИФО", не подлежит заполнению;
21) в строке 110.04.013 В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
22) в строке 110.04.014 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 110.04.013 D из суммы строки 110.04.013 С (110.04.013 D – 110.04.013 С).
Величина строки 110.04.012 переносится в строку 110.01.026.
Величина строки 110.04.014 переносится в строку 110.01.024 G.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 110.05 - Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей
43. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с применимым налоговым законодательством, либо в соответствии положениями контрактов на недропользование.
44. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) строка 110.05.001 предназначена для отражения суммы расходов на геологическое изучение;
2) строка 110.05.002 предназначена для отражения суммы расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства;
3) строка 110.05.003 предназначена для отражения суммы общих административных расходов;
4) в строке 110.05.004 А указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
5) в строке 110.05.004 В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
6) строка 110.05.004 С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 110.05.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;

18) 110.04.011 жолында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
19) 110.04.012 жолында 110.04.007 жолының сомасынан 110.04.008, 110.04.009 және 110.04.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 110.04.013А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМЗ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі. "ЛИФО" әдісі бойынша өзіндік құнын бағалауды көрсетуге арналған торкөз толтырылуға жатпайды;
21) 110.04.013В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМЗ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
22) 110.04.014 жолында 110.04.013C жолының сомасынан 110.04.013 D жолының сомасын шегерумен (110.04.013 D – 110.04.013 С) айқындалатын ТМЗ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
110.04.012 жолының шамасы 110.01.026 жолына көшіріледі.
110.04.014 жолының шамасы 110.01.024 G жолына көшіріледі.
7-тарау. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары – 110.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
43. Бұл нысан қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін геологиялық зерттеу мен барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
44. "Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.05.001 жолы геологиялық зерттеуге шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.105.002 жолы бағалау және орналастыру кезеңінде барлау мен пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.05.003 жолы жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
4) 110.05.004 А жолында қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 110.05.004 В жолында коммерциялық табылудың төленген бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 110.05.004 С жолын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар талаптарына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 110.05.005 жолын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар талаптарына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;

8) в строке 110.05.006 указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с пунктом 1 статьи 101 Налогового кодекса, кроме расходов по реализации добытых полезных ископаемых;
9) в строке 110.05.007 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 110.05.001 по 110.05.006;
10) в строке 110.05.008 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
11) в строке 110.05.008 А указывается сумма доходов от передачи права недропользования;
12) в строке 110.05.009 указывается сумма доходов из строки 110.05.008, на которые не уменьшается сумма расходов, указываемая в строке 110.05.007. Определяется как сумма строк 110.05.010 и 110.05.011;
13) в строке 110.05.010 указывается общая сумма доходов, полученных недропользователем при реализации полезных ископаемых;
14) в строке 110.05.011 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода. Определяется как сумма строк с 110.05.011 А по 110.05.011 J;
15) в строке 110.05.012 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, полученная в строке 110.05.007. Определяется как разница строк 110.05.008 и 110.05.009;
16) в строке 110.05.013 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты, полученная как положительная разница строк 110.05.007 и 110.05.012.
В случае если по строке 110.05.013 получено отрицательное значение, указанная сумма признается доходом от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей.
45. В разделе "Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) строка 110.05.014 предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и нематериальных активов. Определяется сложением сумм строк 110.05.014 А и 110.05.014 В;
2) строка 110.05.014 А предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств;
3) строка 110.05.014 В предназначена для отражения сумм расходов на приобретение нематериальных активов, включая расходы на приобретение права недропользования.

8) 110.05.006 жолында өндірілген пайдалы қазбаларды сату бойынша шығыстардан басқа Салық кодексінің 101-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге шығыстар көрсетіледі;
9) 110.05.007 жолында 110.05.001 – 110.05.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;
10) 110.05.008 жолында коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісімшарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.05.008 А жер қойнауын пайдалану құқығын беруден түскен кірістер сомасы көрсетіледі;
12) 110.05.009 жолында 110.05.007 жолында көрсетілген шығыстар сомасына азайтылмайтын 110.05.008 жолынан кірістер сомасы көрсетіледі. 110.05.010 және 110.05.011 жолдарының сомалары ретінде айқындалады;
13) 110.05.010 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 110.05.011 жолында жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.05.011 А – 110.05.011 J жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
15) 110.05.012 жолында 110.05.007 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.05.008 және 110.05.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
16) 110.05.013 жолында 110.05.007 және 110.05.012 жолдарының оң айырмасы ретінде алынған, шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
Егер 110.05.013 жолы бойынша теріс мән алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
45. "Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға жұмсалған шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.05.014 жолы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасын көрсетуге арналған. 110.18.014 А және 110.18.014 В жолдарының қосындысымен айқындалады;
2) 110.05.014 А жолы негізгі құралдар сатып алуға жұмсалған шығыстарды көрсетуге арналған;
3) 110.05.014 В жолы жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуды қоса алғанда, материалдық емес активтерді сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасын көрсетуге арналған.

46. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) в строке 110.05.015 А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 110.05.013, в последующие налоговые периоды – сумма строк 110.05.013, 110.05.014 и 110.05.016 за предыдущий налоговый период;
2) в строках 110.05.015 В I указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;
3) в строках 110.05.015 В II указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
4) в строках 110.05.015 С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 110.05.015 А и 110.05.015 В II;
5) в строках 110.05.016 указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 110.05.015 А и 110.05.015 С.
47. Раздел "Расходы на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы", заполняется недропользователем в соответствии с условиями контракта на недропользование и нормами законодательства:
1) в строке 110.05.017 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов определенных в рамках контракта за отчетный налоговый период;
2) строка 110.05.018 предназначена для отражения суммы фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период;
3) в строке 110.05.019 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов подлежащих отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 110.05.017 и 110.05.018;
4) в строке 110.05.020 указывается сумма прочих расходов, включая расходы на развитие инфраструктуры.
Величина строки 110.05.013 переносится в строку 110.01.021 в случае отражения по строке 110.05.013 отрицательного значения.
Величина строк 110.05.015 С, 110.05.019 и 110.05.020 переносится в строку 110.01.033.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 110.06 - Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по фиксированным активам
48. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.

46. "Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға жұмсалған шығыстар" деген бөлімде:
1) 110.05.015 А жолында геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісімшарт қолданысының бірінші салық кезеңінде осы жолға 110.05.013 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне – бұрынғы салық кезеңі үшін 110.04.013, 110.05.014, 110.05.016 жолдарында айқындалған сома көшіріледі;
2) 110.05.015 В І жолында 25 пайыздық мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
3) 110.05.015 В ІІ жолында шекті нормадан аспайтын (25%) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
4) 110.05.015 С жолында 110.05.015 А және 110.05.015 В ІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 110.05.016 жолында 110.05.015 А және 110.05.015 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
47. "Қазақстандық кадрларды оқытуға және әлеуметтік саланы дамытуға шығыстар" деген бөлімде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптары мен заңнама нормаларына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар толтырады:
1) 110.05.017 жолында есепті салық кезеңі үшін келісімшарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға шы ғыстар сомасы көрсетіледі;
2) 110.05.018 жолында есепті салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізілген шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.05.019 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға, өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.05.017 және 110.05.018 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады;
4) 110.05.020 жолында инфрақұрылымды дамытуға шығыстарды қоса алғанда, өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.05.013 жолының шамасы 110.05.013 жолы бойынша теріс мән көрсетілген жағдайда 110.01.021 жолына көшіріледі.
110.05.015 С, 110.05.019 бен 110.05.020 жолдарының шамасы 110.01.033 жолына көшіріледі.
8-тарау. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар, жөндеуге арналған шығыстар және басқа да шегерімдер – 110.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. Бұл нысан салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге арналған шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес кіші топтың құндық балансынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.

49. В разделе "Здания, строения":
строка 110.06.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, строениям.
50. В разделе "Сооружения":
строка 110.06.002 предназначена для отражения вычетов по сооружениям.
51. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 110.06.003 предназначена для отражения вычетов по оставшимся подгруппам основных средств.
52. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 110.06.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по основным средствам. Определяется как сумма соответствующих строк 110.06.001, 110.06.002, 110.06.003.
53. В разделах "Здания, строения", "Сооружения", "Оставшиеся подгруппы основных средств" и "Всего по основным средствам" не учитывается стоимость приобретенного технологического оборудования, которая указывается в строке 110.06.008.
54. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 110.06.005 А указывается величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода, которая переносится из строки 110.06.005 I за предыдущий налоговый период;
2) в строке 110.06.005 В отражается сумма переоценки нематериальных средств подгруппы, в соответствии с применимым налоговым законодательством и положениями контрактов на недропользование;
3) в строке 110.06.005 С отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. В данной графе также отражается остаточная стоимость нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно статье 271 Налогового кодекса;
4) в строке 110.06.005 D указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
5) в строке 110.06.005 E определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода, (110.06.005 А и 110.06.005 В и 110.06.005 C – 110.06.005 D);
6) в строке 110.06.005 F указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период (110.06.005 E х 110.06.005 K);
7) в строке 110.06.005 G отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;

49. "Ғимараттар, құрылыстар" деген бөлімде:
110.06.001 жолы ғимараттар, құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған.
50. "Құрылыстар" бөлімінде:
110.06.002 жолы құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған.
51. "Негізгі құралдардың қалған кіші топтары" деген бөлімде:
110.06.003 жолы негізгі құралдардың қалған кіші тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған.
52. "Негізгі құралдар бойынша барлығы" деген бөлімде:
110.06.004 жолы негізгі құралдар бойынша шегерімдердің жиынтық сомаларын көрсетуге арналған. 110.06.001, 110.06.002, 110.06.003 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
53. "Ғимараттар, құрылыстар", "Құрылыстар", "Негізгі құралдардың қалған кіші топтары" және "Негізгі құралдар бойынша барлығы" деген бөлімдерінде 110.06.008 жолында көрсетілетін сатып алынған технологиялық жабдықтардың құны есепке алынбайды.
54. "Материалдық емес активтер" деген бөлімде:
1) 110.06.005 А жолында өткен салық кезеңі үшін 110.06.005 I жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы кіші топтың материалдық емес активтерінің құндық балансының шамасы көрсетіледі;
2) 110.06.005 В жолында қолданыста болған салық заңнамасына және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес кіші топтың материалдық емес құралдарының қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
3) 110.06.005 С жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, қайтарымсыз алынған, сондай-ақ жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық кіріс алу үшін пайдаланылатын материалдық емес активтердің құны көрсетіледі. Бұл бағанда, сондай-ақ Салық кодексінің 271-бабына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
4) 110.06.005 D жолында материалдық емес активтерді өткізуден, қаржы лизингіне, жарғылық капиталға салым ретінде беруден, сондай-ақ есептен шығару, бүліну, жойылу, жоғалу кезінде сақтандырылған материалдық емес активтер бойынша алынған және/немесе алуға жататын сома көрсетіледі;
5) 110.06.005 Е жолында есепті салық кезеңінің соңындағы кіші топтың материалдық емес активтерінің құндық балансының шамасы көрсетіледі (110.06.005 А және 110.06.005 В және 110.06.005 С – 110.06.005 D);
6) 110.06.005 F жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (110.06.005 Е х 110.06.005 К);
7) 110.06.005 G жолында Салық кодексінің 272-бабының 2-тармағына немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын кіші топтың құндық балансының құны көрсетіледі;

8) в строке 110.06.005 H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 110.06.005 E, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
9) в строке 110.06.005 I отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных статьей 269 Налогового кодекса, (110.06.005 E – 110.06.005 F – 110.06.005 G – 110.06.005 H);
10) в строке 110.06.005 J указывается предельная норма амортизации в процентах;
11) в строке 110.06.005 K указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 110.06.005 J.
55. В разделе "Прочие":
1) строка 110.06.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
2) строка 110.06.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;
3) строка 110.06.008 предназначена для отражения сумм стоимости приобретенного технологического оборудования, используемого в производственных целях, в пределах норм амортизации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
4) строка 110.06.009 предназначена для отражения расходов по собственному строительству со сроком эксплуатации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.
Величина строк 110.06.004 F и 110.06.008 С переносится в строку 110.01.037 А.
Величина строки 110.06.005 F переносится в строку 110.01.037 В.
Величина строк 110.06.004 J и 110.06.005 H переносится в строку 110.01.037 D.
Величина строк 110.06.004 I и 110.06.005 G переносится в строку 110.01.037 E.
Величина строк 110.06.004 G и 110.06.007 I переносится в строку 110.01.037 G.
Величина строки 110.06.006 переносится в строку 110.01.008.
Величина строки 110.06.008 D переносится в строку 110.01.037 Н.

8) 110.06.005 Н жолында Салық кодексінің 272-бабына сәйкес немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы кіші топтың барлық тіркелген активтер шығарылса, 110.06.005 Е жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы кіші топтың құндық балансының құны көрсетіледі;
9) 110.06.005 І жолында Салық кодексінің 269-бабында көзделген түзету есебімен (110.06.005 E – 110.06.005 F – 110.06.005 G – 110.06.005 Н) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы кіші топтың құндық балансының құны ретінде айқындалатын кіші топтың құндық балансы көрсетіледі.
10) 110.06.005 J жолында амортизацияның шекті нормалары пайызда көрсетіледі;
11) 110.06.005 К жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 110.19.005J жолында көрсетілген шектен жоғары емес пайызда көрсетіледі.
55. "Басқалар" деген бөлімде:
1) 110.06.006 жолы кіші топтың құндық балансынан шығарылған тіркелген активтер құнының асып кетуінен түскен табысты көрсетуге арналған;
2) 110.06.007 жолы Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жалға алу келісімшартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.06.008 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық акті мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес белгіленген амортизация нормасының шегінде өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құнының сомаларын көрсетуге арналған;
4) 110.06.009 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық акті мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес белгіленген пайдалану мерзімімен өз құрылысы бойынша шығыстарды көрсетуге арналған.
110.06.004 F және 110.06.008 C жолдарының шамасы 110.01.037 А жолына көшіріледі.
110.06.005 F жолының шамасы 110.01.037 В жолына көшіріледі.
110.06.004 J және 110.06.005 H жолдарының шамасы 110.01.037 D жолына көшіріледі.
110.06.004 I және 110.06.005 G жолдарының шамасы 110.01.037 Е жолына көшіріледі.
110.06.004 G және 110.06.007 I жолдарының шамасы 110.01.037 G жолына көшіріледі.
110.06.006 жолының шамасы 110.01.008 жолына көшіріледі.
110.06.008 D жолының шамасы 110.01.037 Н жолына көшіріледі.

Величина строки 110.06.009 С переносится в строку 110.01.037 I.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 110.07 - Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
56. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно применимому налоговому законодательству, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
57. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 110.07.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан.
Величина строки 110.07.001 В переносится в строку 110.01.037 С.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 110.08 - Доход, полученный в стране с льготным налогообложением
58. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента в соответствии с применимым налоговым законодательством только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности.
59. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика-резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 73 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты, по которой определена сумма прибыли нерезидента, согласно пункту 72 настоящих Правил;

110.06.009 С жолының шамасы 110.01.037 I жолына көшіріледі.
9-тарау. Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар – 110.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
56. Бұл нысан салық төлеуші Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға енгізілген және қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық кіріс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық төлеуші қолданылатын салық заңнамасына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарды шегерімге жатқызған кезде, бұл нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық кіріс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін келесі үш салық кезеңіне беріледі.
57. "Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде: 110.07.001 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
110.07.001 В жолының шамасы 110.01.037 С жолына көшіріледі.
10-тарау. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кіріс – 110.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
58. Бұл нысан резидент-салық төлеушінің қолданылатын салық заңнамасына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген бейрезиденттің пайдаларының жалпы сомаларын, егер тек осындай пайда келісімшарт қызметін жүзеге асырумен байланысты болған кезде ғана айқындауына арналған.
59. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10%-дан көп үлесті құрайтын бейрезидент заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген бейрезидент салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген бейрезидент салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент салық төлеушінің В бағанында көрсетілген бейрезиденттің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес бейрезиденттің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;

7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, только при условии, если такая прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности налогоплательщика, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100 % ((GхE)/100 %), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 110.09 - Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по капитальным затратам
60. Данная форма составляется недропользователями, налоговый режим которых определяется налоговым законодательством, действовавшим до введения Налогового кодекса от 12 июня 2001 года и предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по капитальным затратам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших основных средств над неамортизированным остатком, перенесенный с прошлого налогового года и стоимости основных средств, введенных в эксплуатацию в текущем налоговом году в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. Недропользователь при заполнении формы 110.09, не заполняет форму 110.06.
61. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается категория капитальных затрат;
3) в графе С указывается расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы до момента даты начала коммерческой добычи. После момента даты начала коммерческой добычи, графа С носит справочный характер. Расходы, указанные в форме 110.05 переносится в графу С;
4) в графе D указывается капитальные затраты, подлежащие амортизации на дату начала коммерческой добычи;
5) в графе E указывается неамортизированный остаток, перенесенный с прошлого налогового года. В году начала коммерческой деятельности данная графа должна включать в себя сумму капитальных затрат из графы D;

7) G бағанында В бағанында көрсетілген бейрезидент заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы, егер тек осындай пайда келісімшарт қызметін жүзеге асырумен байланысты болған кезде ғана шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген бейрезиденттің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген осындай бейрезиденттің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100% ((GхЕ)/100%) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген бейрезидент-заңды тұлғаның салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
11-тарау. Амортизациялық аударымдар, жөндеуге арналған шығыстар және күрделі шығындар бойынша басқа да шегерімдер – 110.09-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
60. Бұл нысан, салық режимі, 2001 жылғы 12 маусымдағы Салық кодексін енгізгенге дейін әрекет еткен, салық заңнамасымен айқындалатын, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды және салық салу мақсатында күрделі шығындар бойынша басқа да шегерімдерді және жөндеуге арналған шығыстарды, амортизациялық аударымдар сомасын, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелерімен және қолданылатын салық режиміне сәйкес ағымдағы салық жылында пайдалануға енгізілген, негізгі қорлардың құны және өткен салық жылынан ауыстырылған амортизацияланбаған қалдығынан шыққан негізгі қорлардың құнынан асып кетуден түскен кірістерді айқындауға арналған. Жер қойнауын пайдаланушы 110.09-нысанын толтырған жағдайда, 110.06-нысанын толтырмайды.
61. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында күрделі шығындар санаты көрсетіледі;
3) С бағанында коммерциялық өндіру басталу күні кезеңіне дейін дайындық жұмыстарына және барлауға, геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі. Коммерциялық өндіру басталу күні кезеңінен кейін, С бағаны анықтамалық сипатты білдіреді. 110.05-нысандағы көрсетілген шығыстар С бағанына көшіріледі;
4) D бағанында коммерциялық өндіру басталу күніне амортизацияға жататын, күрделі шығындар көрсетіледі;
5) E бағанында өткен салық жылынан ауыстырылған, амортизацияланбаған қалдығы көрсетіледі. Коммерциялық қызметінің басталу жылында, осы бағанға D бағанынан күрделі шығындар сомасы кіреді;

6) в графе F указывается стоимость основных средств, введенных в эксплуатацию в текущем налоговом году;
7) в графе G указывается поступления от сбыта, страховки или иные поступления от реализации за текущий налоговый год;
8) в графе H указывается амортизационный баланс на конец налогооблагаемого года, определяемая как сумма граф Е и F уменьшенное на графу G;
9) в графе I указывается предельная норма амортизации в соответствии с СРП, в процентах;
10) в графе J указывается норма амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе I;
11) в графе K указывается сумма амортизации, определяемая как произведение граф H и J.
Величина графы К переносится в строку 110.01.037 А;
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;
13) в графе М указывается сумма ограничения в размере 10 % от стоимостного баланса группы, определяемая как произведение графы Н х 10 %;
14) в графе N указывается вычет по расходам на текущий ремонт (наименьшее значение графы L и М).
Величина графы N переносится в строку 110.04.008 и 110.01.037 G;
15) в графе О отражается разница, превышающая ограничение, на увеличение стоимостного баланса группы, определяемая как разница граф L и N;
16) в графе Р указывается стоимостной баланс группы, подлежащий вычету (стоимость строения ниже 40 МРП, стоимостной баланс категории на конец налогооблагаемого года по реализованным или ликвидированным основным средствам и со стоимостью меньше, чем 100 МРП согласно применимому налоговому законодательству.
Величина графы Р переносится в строку 110.01.037 D;
17) в графе Q указывается неамортизированный остаток, переносимый на следующий налоговый год, определяемая как разница граф Н, К и Р увеличенная на графу О.
Глава 12. Пояснение по заполнению формы 110.10 - Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
62. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.

6) F бағанында ағымдағы салық жылында пайдалануға енгізілген, негізгі құралдардың құны көрсетіледі;
7) G бағанында ағымдағы салық жылы үшін өткізуден түскен өзге де немесе сақтандырмадан, өткізуден түскен түсімдер көрсетіледі;
8) H бағанында салық салу жылының соңына амортизациялық баланс көрсетіледі, G-бағанына кемітілген Е және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) I бағанында ӨБК-не сәйкес амортизацияның шекті нормасы, пайызда көрсетіледі;
10) J бағанында салық төлеушімен қолданылатын, I бағанында көрсетілген, әрбір тобы бойынша, бірақ шектіден жоғары емес, амортизация нормасы, пайызда көрсетіледі;
11) K бағанында амортизация сомасы көрсетіледі, H және J бағандарының туындысы ретінде айқындалады.
К жолының шамасы 110.01.037 А жолына көшіріледі;
12) L бағанында шегерімге жататын, негізгі құралдардың әрбір тобы бойынша жылдық жиынтық табысты алу үшін қолданылатын, негізгі құралдарды жөндеуге арналған нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында топтың құндық балансынан 10% мөлшеріндегі шектеу сомасы көрсетіледі, Н х 10% бағанының туындысы ретінде айқындалады;
14) N бағанында ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар бойынша шегерімдер көрсетіледі (L және М бағандарының ең кіші мәні).
N бағанының шамасы 110.04.008 және 110.01.037 G жолдарына көшіріледі;
15) О бағанында топтың құндық балансын ұлғайтуға, шектеуден асып кету айырмашылығы көрсетіледі (L және N бағаны);
16) Р бағанында шегерімге жататын топтың құндық балансы (40 АЕК төмен құрылыстар құны, өткізілген және таратылған негізгі құралдар бойынша салық салу жылының аяғына санаттың құндық балансы және салық заңнамасына сәйкес қолданылатын құны 100 АЕК төмен) көрсетіледі.
Р бағанының шамасы 110.01.037 D жолына көшіріледі;
17) Q бағанында келесі салық жылына ауыстырылатын, амортизацияланбаған қалдығы көрсетіледі, О-бағанына ұлғайтылған Н, К және Р бағандарының айырмасы ретінде айқындалады.
12-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық кірістеріне салық салу – 110.10-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
62. Бұл форма БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының, есепке жатқызуға жататын БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан пайдаға салық және БШК кірісінен төлем көзінен ұсталатын КТС немесе БШК салық салатын кірісінен төленген, Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған сомалар туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Бұл қосымшада Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынудан босатылуға жататын, Салық Кодексінің 296 бабының 2-тармағында анықталған резидент–салық төлеушіде растайтын құжаттар болған кезде, БШК қаржылық пайдасы немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы көрсетуге жатпайды.

63. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы), согласно пункту 72 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294, пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G согласно пункту 71 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;

63. "БШК немесе ТМ БШК туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК атауы көрсетіледі. Салық Кодексінің 294-бабында БШК және БШК ТМ анықтама берілген;
3) С бағанында БШК және БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) осы Қағиданың 72-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК нмесе ТМ БШК екі тіркеу болған кезде мемлекеттік және салықтық тіркеу, онда бұл бағанда салық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) E бағанында тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері немесе резидент – салық төлеушінің әрбір БШК бақылауы, оның тікелей, жанама, конструктивті иелігі немесе резидент – салық төлеушінің өзбетімен немесе бақылаушы тұлға (бақылайтын тұлғалар) арқылы, Салық Кодексінің 294-бабына, 297-бабы 7-тармағына сәйкес анықталатын БШК тікелей, жанама, конструктивті бақылауы көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайдасыныңвалюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық Кодексінің 297-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес анықталған, әрбір БШК және әрбір ТМ БШК салық салынғанға дейінгі оң шамасы шетел валютасымен көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ.
9) I бағанында резидент-салық төлеушінің Салық Кодексінің 297-бабы 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттары болған жағдайда, Салық Кодексінің 297-бабы 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан азайтылған сомасы шетел валютасында көрсетіледі.
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
Егер резидент-салық төлеуші Салық Кодексінің 297-бабы 4-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений и суммы убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоде, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе К указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа J x графа E);
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;

I-2 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде айқындалатын есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің азаюлары мен залалдарының сомасын ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J және E бағандарының туындысы (J бағаны x бағаны E бағаны) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген және Салық Кодексінің 297-бабы 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында резидент-салық төлеушіде Салық Кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген растайтын құжаттары болған кезде, Салық Кодексінің 303-бабы 4-тарамағына сәйкес салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан есептелетін пайдаға салық (шетелдік табыс салығы) сомасы шетел валютасында көрсетіледі. Пайдаға салық Салық кодексінің 294-бабына сәйкес шетел валютасында (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағының 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) айқындалған.
Егер БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына салық салғанға дейін ағымдағы немесе алдыңғы кезеңдегі төлем көздерден ұсталған, салық салынған кірістер қосылған жағдайда (қосылған болса), пайда салығына есепті кезеңде төлем көздерінен ұсталған салық кіреді;

14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе M, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;
15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M, – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N, – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 303 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
Итоговое значение графы L переносится в строку 110.02.039
Итоговое значение графы O переносится в строку 110.02.049 II.
Глава 13. Пояснение по заполнению формы 110.11 – Доходы из иностранных источников, суммы уплаченного иностранного налога и зачета
64. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии с положениями Налогового кодекса. Прибыль нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в государствах с льготным налогообложением, акции или доли участия в которых принадлежит резиденту, а также финансовая прибыль КИК и финансовая прибыль ПУ КИК не отражаются в данном приложении.

14) N бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық Кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес (Салық Кодексінің 294-бабы 4-тармағының 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) есептелген және резидент – салық төлеушіде Салық Кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде, шетелдік валютамен төленген сомасы көрсетіледі. Егер М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы шет мемлекетте төленген кіріс салығының сомасынан өзгеше болса, онда бұл бағанда төленген кіріс салығының сомасы көрсетіледі. Егер БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы екі немесе одан да көп шет мемлекетте кіріс салығы салынса, онда бұл бағанда тиімді мөлшерлеме осындай шет мемлекеттерде төленген кіріс салығының тиімді мөлшерлемесінің ең үлкен шамасын құрайтын, тек бір кіріске төленген салық сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында Салық Кодекстің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есепке жатқызуға болатын, М және N бағандарында көрсетілген кіріс салық сомасын растайтын резидент-салық төлеушінің құжаттары болған кезде кіріс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл бағанда М және N бағандарында көрсетілген сомадан аз болатын, ұлттық валютада аударылған кіріс салығының сомасы валюта алмастырудың мынадай:
егер бұл бағанда М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, – есептік мерзімдегі валюта айырбастаудың нарықтық орташа арифметикалық бағамын;
егер, бұл бағанда N бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, – шет мемлекетте осындай кіріс салығы төленген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен көрсетіледі;
L бағаны жолдарының қорытынды мәні, 110.02.039 жолына көшіріледі.
O бағаны жолдарының қорытынды мәні, 110.02.049 II жолына көшіріледі.
13-тарау. Шетелдік көздерден түсетін кірістер, төленген шетелдік салық пен есепке алу сомалары – 110.11-нысанын толтыру бойынша түсіндірме.
64. Бұл форма шетелдік көздерден түскен кірістерді, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елдердегі көздерден түскен кірістерді, сондай-ақ төленген шетелдік салықтың және Салық кодексінің ережелеріне сәйкес оларды есепке алу сомаларын анықтауға арналған. Жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерде тіркелген және (немесе) орналасқан бейрезиденттердің пайдасы, резидентке тиесілі акциялар немесе қатысу үлестері, сондай-ақ БШК қаржылық пайдасы мен БШК ТМ қаржылық пайдасы бұл қосымшада көрсетілмейді.

65. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 73 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны - источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе C указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 72 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы начисленных доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма дохода из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с положениями Налогового кодекса, в иностранной валюте, включая:
доходы, начисленные от деятельности, не связанные с постоянным учреждением в иностранном государстве,
доходы от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве,
доходы, указанные в настоящем подпункте, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент начисляет в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма такого вида доходов, подлежащих к получению в таком иностранном государстве;
6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту;
7) в графе G указывается один из следующих кодов видов деятельности:
1 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением контрактной деятельности;
2 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением внеконтрактной деятельности;
8) в графе H указывается, в том числе сумма начисленных доходов от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, включая такие доходы, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением, в иностранной валюте;

65. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Бұл бағанда кіріс төлейтін бейрезиденттің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен үскен кірісті есептеу жағдайында) немесе кіріс көзі саналатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен кіріс алған жағдайда) көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 74-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шетелдік көздерден салық төлеуші-резидент есептеген, Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Салық төлеуші-резидент есептік салықтық мерзімде бір шет мемлекетте түрлі кіріс түрлерін есептесе бұл бағанда осы шет мемлекеттегі көздердің есептелген әр кіріс түрі жеке көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес Е бағанында көрсетілген кіріс валютасының коды көрсетіледі.
Салық төлеуші – резидент есептік салықтық мерзімде кірістерді түрлі валютада есептесе бұл бағанда әр валюта бойынша есептелген кіріс сомалары жеке көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші – резидент есептік салықтық мерзімде есептеген, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында шетелдік валютада келесілерге салық салынуы тиіс, шетелдік мемлекеттегі көздерден түскен кіріс сомасы көрсетіледі:
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен есептелген кірістер,
шет мемлекетте тұрақты мекеме арқылы жүргізілетін қызметтен түскен кірістер,
салық төлеуші-резидент жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттердегі көздерден есептеген, осы тармақшада көрсетілген кірістер.
Салық төлеуші-резидент бір шет мемлекетте бірнеше көзден бір кіріс түрін бір валютамен есептесе, бұл бағанда осындай шет мемлекетте алынуы тиіс кірістер түрінің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында ұлттық валютада қайта есептелген, Е бағанында көрсетілген кірістер сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында келесі қызмет түрлері кодтарының бірі көрсетіледі:
1 – E және F бағандарында көрсетілген, келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген кіріс;
2 – E және F бағандарында көрсетілген, келісімшарттан тыс қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген кіріс;
8) H бағанында шет мемлекетте тұрақты мекеме арқылы жүргізілген қызметтен есептелген кірістер сомасы, оның ішінде салық төлеуші-резиденттің жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттердегі көздерден шетелдік валютада есептеген кірістерінің сомасы көрсетіледі;

9) в графе I указывается сумма доходов, отраженных в графе H, пересчитанная в национальную валюту;
10) в графе J указываются суммы иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, указанных в графе Е, подлежащие зачету при уплате КПН в Республике Казахстан, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
сумму КПН с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в соответствии с Налоговым кодексом;
11) в графе K указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты, в национальной валюте;
12) в графе L указываются сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, в национальной валюте;
13) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "1" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 110.01.001;
коду вида дохода "2060", переносятся в строку 110.01.002;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 110.01.003;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 110.01.004;
коду вида дохода "2140", переносятся в строку 110.01.005;
кодам видов дохода "2070", "2080" переносятся в строку 110.01.006;
коду вида дохода "2370", переносятся в строку 110.01.007;
коду вида дохода "2400", переносятся в строку 110.01.009;
коду вида дохода "2090", переносятся в строку 110.01.011;
коду вида дохода "2410", переносятся в строку 110.01.012;
коду вида дохода "2300", переносятся в строку 110.01.013;
коду вида дохода "2100", переносятся в строку 110.01.014;
кодам видов дохода "2110", "2120", переносятся в строку 110.01.016;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 110.01.017;

9) I бағанында ұлттық валютамен қайта есептелген, Н бағанында көрсетілген кірістер сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасында КТС төлеген кезде есепке алынуы тиіс, Е бағанында көрсетілген, шет мемлекеттердегі көздерден түскен кірістерге салынған шетелдік табыс салығының сомасы шетелдік валютамен көрсетіледі.
Бұл ретте шетелдік табыс салығының есепке алынатын сомасының мөлшері келесі шамалардың ең азын құрайды:
Салық төлеуші-резидент Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерден шет мемлекетте төленген шетелдік табыс салығының нақты сомасы;
Қазақстан Республикасының халықаралық келісімшартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуі тиіс, Қазақстан Республикасынан тыс көздерден түскен кіріске салынған шетелдік кіріс салығының сомасы;
Салық кодексіне сәйкес есептелген, Қазақстан Республикасынан тыс көздерден түскен кірістерге салынған КТС сомасы;
11) K бағанында салық төлеуші-резидент шет мемлекеттегі тұрақты мекеме арқылы жүргізген қызметінен келген, шегерімге жатқызылған шығын сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
12) L бағанында салық төлеуші-резиденттің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты мекемелері шегерімге жатқызған басқарушылық және жалпы әкімшілік шығындарының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
13) F бағаны жолдарының қызмет түрінің "1" кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170", "2190" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 150.01.001 жолына;
"2060" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.002 жолына;
"2340" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.003 жолына;
"2350" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.004 жолына;
"2140" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.005 жолына;
"2070", "2080" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.006 жолына;
"2370" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.007 жолына;
"2400" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.009 жолына;
"2090" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.011 жолына;
"2410" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.012 жолына;
"2300" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.013 жолына;
"2100" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.014 жолына;
"2110", "2120" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.016 жолына;
"2420" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.017 жолына;

коду вида дохода "2280", переносятся в строку 110.01.018;
коду вида дохода "2130", переносятся в строку 110.01.019;
коду вида дохода "2430", переносятся в строку 110.01.020;
коду вида дохода "2390", переносятся в строку 110.01.021;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 110.01.022;
14) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 110.02.001;
коду вида дохода "2060", переносятся в строку 110.02.002;
коду вида дохода "2310", переносятся в строку 110.02.003;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 110.02.004;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 110.02.005;
кодам видов дохода "2070", "2080" переносятся в строку 110.02.006;
коду вида дохода "2380", переносятся в строку 110.02.007;
коду вида дохода "2090", переносятся в строку 110.02.008;
кодам видов дохода "2100", "2110", "2120" и "2280" переносятся в строку 110.02.009;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 110.02.010;
коду вида дохода "2330", переносятся в строку 110.02.011;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 110.02.012;
15) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2", переносятся в строку 110.02.036;
16) итоговые значения строк графы J, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 110.01.052;
"2", переносятся в строку 110.02.049 I.
Глава 14. Пояснение по заполнению формы 110.12 –Доходы, полученные в МЦФА
66. Данная форма предназначена для отражения доходов, освобождаемых от обложения КПН в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона, за исключением доходов участников МФЦА, представляющих декларацию по форме 180.00.
67. В разделе "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 110.12.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 110.12.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;

"2280" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.018 жолына;
"2130" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.019 жолына;
"2430" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.020 жолына;
"2390" кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.021 жолына;
басқа кіріс түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.01.022 жолына ауыстырылады;
14) F бағаны жолдарының қызмет түрінің "2" кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170", "2190" кірістер түрлерінің кодтарына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.001 жолына;
"2060" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.002 жолына;
"2310" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.003 жолына;
"2340" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.004 жолына;
"2350" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.005 жолына;
"2070", "2080" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.006 жолына;
"2380" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.007 жолына;
"2090" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.008 жолына;
"2100", "2110", "2120", "2280" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.009 жолына;
"2420" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.010 жолына;
"2330" кіріс түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.011 жолына;
басқа кіріс түрлерінің коды 110.02.012 жолына ауыстырылады;
15) F бағаны жолдарының "2" қызмет түрінің кодына сай келетін қорытынды шамалары 110.02.036 жолына ауыстырылады;
16) қызмет түрінің кодына сәйкес келетін J бағаны жолдарының қорытынды мәні:
"1" 110.01.052 жолына ауыстырылады;
"2" 110.02.049 I жолына ауыстырылады.
14-тартау. АХҚО-да алынған кірістер -110.12-нысанын толтыру туралы түсіндірме
66. Осы нысан 180.00-нысан бойынша декларацияны тапсыратын АХҚО қатысушыларының кірістерін қоспағанда, Конституциялық заңның 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығын салудан босатылатын кірістерді көрсетуге арналған.
67. "Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында көзделген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен кірістер" деген бөлімде:
1) 110.12.001 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.002 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;

3) в строке 110.12.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 110.12.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 110.12.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
6) в строке 110.12.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 110.12.001 по 110.12.005.
68. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 110.12.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 110.12.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 110.12.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 110.12.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 110.12.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 110.12.007 по 110.12.010.
69. В разделе "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона":
в строке 110.12.012 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона.
70. В разделе "Всего доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону":
в строке 110.12.013 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону. Определяется как 110.12.006 + 110.12.011 + 110.12.012.
Глава 14. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений

3) 110.12.003 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналысын, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.004 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.005 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын АХҚО актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
6) 110.12.006 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен кірістің барлық сомасы көрсетіледі. 110.12.001-ден бастап 110.12.005-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
68. "Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында көзделген ілеспе қызметтерді көрсетуден түскен кірістер" деген бөлімде:
1) 110.12.007 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заң қызметтерін көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.008 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
3) 110.12.009 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.010 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызмет көрсетуден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.011 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспе қызметтерді көрсетуден түскен кірістің барлық сомасы көрсетіледі. 110.12.007-ден бастап 110.12.010-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
69. "Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістер" деген бөлімде:
110.12.012 жолында Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің барлық сомасы көрсетіледі.
70. "Конституциялық заңға сәйкес салық салудан босатылатын барлық кірістер" деген бөлімде:
110.12.013 жолында Конституциялық заңға сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.12.006 + 110.12.011 + 110.12.012 ретінде айқындалады.".
15-тартау. Кірістердің , валюталардың, елдердің, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары

71. При заполнении Декларации используется следующая кодировка видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением", в виде обязательств по полученному авансу (предоплате), при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законами Республики Казахстан;
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с законами Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с законами Республики Казахстан;
1110 – доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1120 – доход в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемый от эмитента;
1130 – доход в виде роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный найм (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1150 – доход от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемый по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорар руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1310 – доход по производным финансовым инструментам;
1320 – доход от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1340 – доходы от списания обязательств;
1350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные в Республике Казахстан;
1360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от резидента;
1370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан;
1380 – доходы от выбытия фиксированных активов в Республике Казахстан;
1390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей в Республике Казахстан;
1400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в Республике Казахстан;
1410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от резидента в Республике Казахстан;
1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Республике Казахстан;
1430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы в Республике Казахстан;
1440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса в Республике Казахстан;
1450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления в Республике Казахстан;
1460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от резидента;
1470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;

71. Декларация толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану қажет.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден кірістер:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;
1040 – уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген, 2018 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекетте тiркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – іске асыру кезіндегі өсу бағамынан табыс:
құқығы немесе мәмілелері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 және одан көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1130 – роялти түріндегі кіріс;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кіріс;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кіріс;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кіріс;
1170 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін кіріс;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кіріс;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімі, келісімшарты) бойынша бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістері;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне аталған адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылары;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірісі;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1300– бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кіріс;
1320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы алушы болып табылатын бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
1330 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
1340 – Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметтен пайда болған басқа да кірістер.
1350 – Қазақстан Республикасында шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша табыстар;
1360 – резиденттен алынатын сақтандыру, қайта сақтандыру келісімшарттары бойынша сақтандыру және қайта сақтандару мекемелерімен құрылған сақтандыру қорларының төмендеуінен табыстар;
1370 – Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті шеттетуге немесе тоқтатуға келісім үшін табыс;
1380 – Қазақстан Республикасында тіркелген активтерден шығарылған кірістер;
1390 – табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық оқутыға және даярлау жұмыстарының шығыстарын түзетулерден кірістер, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдаланушылардың басқа шығыстары;
1400 – Қазақстан Республикасында кен орындарын құрастыру салдарынан тарату бойынша іс жүзіндегі шығыстардың сомасынан кен орынын құрастыру салдарынан тарату қорына аударылған сомалардың артуынан табыстар;
1410 – Қазақстан Республикасында резиденттен бұдан бұрын шығарылған шегерімдер бойынша өтеулер;
1420 – Қазақстан Республикасындағы бухгалтерлік есептілік және қаржылық есептілік туралы Қазақстан республикасының заңнамасының қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарымен және талаптарымен сәйкес айқындалған оң бағамдық айырманың сомасының теріс бағамдық айырманың сомасынан артуы;
1430 – Қазақстан Республикасында әлеуметтік саладағы обьектілерді пайдалану кезінде кірістердің шығындардан артуы;
1440 – Қазақстан Республикасында кешеннің мүлкі ретінде кәсіпорынды сатудан түсетін табыстар;
1450 – сенімгерлікпен басқарудың құрастырушысымен сенімгерлікпен басқарудың келісімшарты бойынша немесе тиімді алушымен алынған (алынуға жататын) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан таза табыс, басқа жағдайларда Қазақстан Республикасында сенімгерлікпен басқару туындаған кезде;
1460 – резиденттен алытын лицензия негізінде банктік операциялардың жеке түрлерін іске асыратын банктердің және мекемелердің құрылған провизияларының мөлшерінің төмендеуінен табыс;
1470 – Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа табыстар;

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию или перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2040 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2050 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2060 – доходы от прироста стоимости при реализации:
имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2080 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2090 – доход в виде неустойки (штрафы, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
2010 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2120 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2130 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2140 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, кроме финансового лизинга;
2160 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2170 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки, получаемого от нерезидента;
2190 – доходы от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2200 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2210 – доход трудового иммигранта-резидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством иностранного государства на основании разрешения трудовому иммигранту;
2220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
2230 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2240 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2250 – доходы физического лица-резидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя-нерезидента;
2260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2280 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2290 – доходы от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-резидентом от физического лица-нерезидента;
2310 – доходы по производным финансовым инструментам;
2320 – доход от передачи в доверительное управление имущества нерезиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республике Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления;
2330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке-нерезиденте;
2340 – доходы от списания обязательств;
2350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2380 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыстар:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2030 – бейрезидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыстар;
2040 – Салық кодексінің 294-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген бейрезиденттен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де табыстар;
2050 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бірлескен қызметті іске асырудан түсетін табыстар;
2060 – іске асыру кезінде құн өсімінен түсетін табыстар:
Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүліктер;
Бейрезиденттермен шығарылған бағалы қағаздар;
Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан заңды тұлға-бейрезидент консорциумда қатысу үлесінен іске асырылған;
Бейрезидент-заңды тұлғаның осындай акцияларының немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, бейрезидент шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
Бейрезидент-заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, бейрезидент-заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен түскен табыстар;
2070 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2080 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2090 –тұрақсыздық түрінде (айыппұлдар, өсiмақылар) және басқа санкция түрлерінің табыстарынан, тек бұрын ұсталған айыппұлдардың түсіндірмесіз бюджеттен қайтарылған;
2010 – бейрезидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2110 – бейрезиденттен алынатын, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2120 – бейрезидент эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
2130 – бейрезиденттен алынатын роялти түріндегі табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2160 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру шарттары немесе қайта сақтандыру қауіптері бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2170 – бейрезиденттен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2180 – бейрезиденттен алынатын теңіз тасымалы келісімшартымен (келісімшарт) қарастырылған аса болат уақытында жүктерді тиеу-босату операциялары кезінде жай кеме үшін төлем түріндегі табыс;
2190 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан құбырларды пайдаланудан, электр тарату желілірінен, талшықтық-оптика байланыс желілерінен табыстар;
2200 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен жұмыс беруші болып табылатын бейрезидентпен құрылған келісімшарт бойынша (келісімшарт) резидент жеке тұлғаның табысы;
2210 – еңбек иммигрантына рұқсаттың негізінде шет ел мемлекетінің еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша резидент-иммигранттың еңбек табысы;
2220 – басшының қаламақысы және (немесе) басқарма органдарының мүшелерімен алынатын осындай тұғаларға бейрезиденттерге қатысты жүктелген басқармашылық міндеттерді осындай міндеттердің іс жүзінде орындаудан тәуелсіз орындаумен байланысты басқа төлемдер (директорлар кеңесі, басқарма немесе басқа органның);
2230 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде оған бейрезидент болып тұруына басланысты төленетін жұмыс беруші болып табылатын резидент жеке тұлғаның қосымша ақысы;
2240 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде оған резидент болып тұруына басланысты төленетін жұмыс беруші болып табылатын резидент жеке тұлғаның қосымша ақысы;
2250 – бейрезидент жұмыс берушіден алынған материалдық пайда ретінде Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент жеке тұлғаның табысы;
2260 – бейрезиденттермен зейнетақы қорларының жинақтарымен іске асырылатын зейнеткерлік төлемдер;
2270 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар
2280 – бейрезидент төлейтiн ұтыстар;
2290 - Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2300 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан алынған немесе мұрагерлікке қалдырылған мүлікті қайтарусыз түріндегі табысы, соның ішінде жұмыстар, қызметтер, бейрезидент жеке тұлғадан резидент жеке тұлғаның қайтарымсыз алынған мүлкін қоспағанда;
2310 – өндірушілік қаржылық құралдар бойынша табыстар;
2320 – резидент үшін сенімгерлікпен басқарудың құрылтайшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс оған салықтық міндеттемелерді орындау жүктелмеген бейрезиденттке мүлікті сенімгерлікпен басқарудан аударылған табыстар,
2330 – бейрезидент – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс;
2340 – міндеттемелерді алып тастаудан табыстар;
2350 – Қазақстан республикасынан тыс жерлерде шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша табыс;
2360 – бейрезиденттерден алынатын сақтандыру, қайта сақтандыру келесемшарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру мекемелерімен құрылған сақтандуру қорларының түсіндерінің табысы;
2370 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызметті шеттетуге немесе тоқтатуға келісім беру үшін табыстар;
2380 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс қаржылық активтерді алып тастаудан табыстар;
2390 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2400 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының Қазақстан Республикасынан тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс бейрезиденттен бұрын шығарылған шегерімдер бойынша өтемақы;
2420 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы Заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2430 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс обьектілерді пайдалану кезінде шығындардың арттыру табысынан;
2440 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2450 – сенімгерлікпен басқарудың құрастырушысымен сенімгерлікпен басқарудың келісімшарты бойынша немесе тиімді алушымен алынған (алынуға жататын) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан таза табыс, басқа жағдайларда Қазақстан Республикасынан тыс сенімгерлікпен басқару туындаған кезде;
2360 – резиденттен алытын лицензия негізінде банктік операциялардың жеке түрлерін іске асыратын банктердің және мекемелердің құрылған провизияларының мөлшерінің төмендеуінен табыс;
2470 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде кәсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа табыстар;

72. При заполнении кода валюты используется кодировка валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378).
73. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением КТС № 378.
74. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12– Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 13-1
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 6 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49

72. Валюта кодын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі –КОК № 378 шешім) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюталардың кодын пайдалану қажет.
67. Ел кодын толтыру кезінде КОК № 378 шешімнің "Әлем елдерінің жіктеушісі" 22-қосымшасына сәйкес елдердің кодын пайдалану қажет.
68. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – кіріс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – жаңа үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келесім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр–Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Қазақстан Республикасына Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 13-1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына

Приложение 13-2
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра Республики Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль
(форма 150.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль" (далее – КПН и НСП) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН и НСП. Декларация составляется недропользователями, за исключением:
недропользователей, указанных в пункте 1 статьи 722 Налогового кодекса;
недропользователей, исключительно осуществляющих разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, нерудных твердых полезных ископаемых, указанных в строке 13 таблицы, предусмотренной статьей 746 Налогового кодекса, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.13), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

13-2-қосымша
"Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация" (бұдан әрі – КТС және ҮПС) есептеуге арналған КТС және ҮПС бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны:
Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды;
жер асты суларын, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіруді, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жер асты ғимараттарының құрылысын және (немесе) пайдалануға беруді, Салық кодексінің 746-бабының 13-кестесінде көрсетілген тек кенді емес пайдалы қазбалардың, базалық құрылыс материалдарын өндіру және (немесе) барлауды жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (150.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (150.01-ден 150.13-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
14. В декларации (форма 150.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом строки 150.00.001 – 150.00.065 доходов и расходов декларации 150.00 определяются как сумма аналогичных строк приложений формы 150.01 и 150.02.
Расчет налогового обязательства по КПН в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма КПН, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма КПН по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 150.01.
Сумма КПН по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем в порядке, определенном в форме 150.02.
15. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 150.00)
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН налогоплательщика-доверительного управляющего;

2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.
14. Декларацияда (150.00-нысан) жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша алған немесе шеккен есепті салық кезеңінің барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі. Бұл ретте 150.00 декларацияның табыстары мен шығыстарының 150.00.001 – 150.00.065 жолдары 150.01 және 150.02-нысандары қосымшаларының осыған ұқсас жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша КТС бойынша салық міндеттемесінің есебі келісімшарттан тыс қызмет бойынша есептелген КТС мен жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша КТС-ның сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша КТС-ның сомасы 150.01-нысанында белгіленген тәртіпте айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттан тыс қызметі бойынша КТС-ның сомасын 150.02-нысанда белгіленген тәртіпте айқындайды.
15. Осы нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (150.00-нысан)
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің БСН көрсетіледі;

2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) код валюты – код валюты согласно пункту 66 настоящих Правил;
7) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
8) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
9) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 67 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
10) наличие у резидента постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан;
11) ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
17. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе, свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;

2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есептілік салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) валюта коды – осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес валюта коды;
7) табыс етілген қосымшалар.
Салық төлеуші табыс еткен декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
8) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес-салық төлеушісі белгілейді;
9) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
10) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады;
11) егер "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) қатысушысы деген торкөзі белгіленеді.
17. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 150.00.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 150.00.002 жолында Салық кодексінің 228-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 150.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.00.004 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;

5) в строке 150.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.008 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 235 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.009 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.010 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.012 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.013 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности), включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.014 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.015 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;

5) 150.00.005 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 150.00.006 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 150.00.007 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
8) 150.00.008 жолында Салық кодексінің 235-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
9) 150.00.009 жолында Салық кодексінің 236-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер көрсетіледі;
10) 150.00.010 жолында Салық кодексінің 252-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушы тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
11) 150.00.011 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот танылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 150.00.012 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген дивидендтер және Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 19) және 17) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін дивидендтер, депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 150.00.013 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
14) 150.00.014 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
15) 150.00.015 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;

16) в строке 150.00.016 указывается общая сумма совокупного годового дохода;
17) в строке 150.00.017 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
18) в строке 150.00.018 указывается положительная или отрицательная положительная курсовая разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ) в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
19) в строке 150.00.019 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.00.016 и 150.00.017, увеличенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.00.016 – 150.00.017) ± 150.00.018).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.00.020 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса, определяемые как 150.00.020 I – 150.00.020 II + 150.00.020 III + 150.00.020 IV + 150.00.020 V – 150.00.020 VI – 150.00.020 VII – 150.00.020 VIII – 150.00.020 IX:
в строке 150.00.020 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.00.020 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.00.020 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 150.00.020 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.00.021 по 150.00.038 декларации. Определяется, как сумма строк с 150.00.020 III А по 150.00.020 III H;
в строке 150.00.020 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.00.020 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.00.020 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.00.020 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.00.020 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.00.020 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.00.020 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.00.020 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.00.020 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты:
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
в строке 150.00.020 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;

16) 150.00.016 жолында жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 150.00.017 жолында Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 150.00.018 жолында тауарлық-материалдық қорларды (бұдан әрі – ТМҚ) бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
19) 150.00.019 жолында 150.00.016 мен 150.00.017 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.00.018 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.018 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) (150.00.016 – 150.00.017) ± 150.00.018) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
18. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.00.020 жолында 150.00.020 I – 150.00.020 II + 150.00.020 III + 150.00.020 IV + 150.00.020 V - 150.00.020 VI – 150.00.020 VII - 150.00.020 VIII – 150.00.020 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша шығыстары көрсетіледі.
150.00.020 I жолында салық кезеңінің басына ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.00.020 II жол салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 150.00.020 II жолы жою балансының негізінде толтырылады;
150.00.020 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған ТМҚ, оның ішінде өтеусіз алған, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 150.00.021 жолынан бастап 150.00.038 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.00.020 III А бастап 150.00.020 III H дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.00.020 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III Н жолында басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
150.00.020 IV жолында шегерімге жатқызылатын жұмыскерлердің кірісін есептеу және жеке тұлғаларға басқа төлемдер бойынша шығындар көрсетіледі:
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің бастапқы құнына енетін;
Салық кодексінің 272-бабына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 228-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына кіретін;
150.00.020 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 150.00.020 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
в строке 150.00.020 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 150.00.020 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.00.020 VI;
в строке 150.00.020 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 150.00.021 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.022 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.023 указываются расходы на подготовительные работы к добыче урана методом подземного скважинного выщелачивания после начала добычи после коммерческого обнаружения;
5) в строке 150.00.024 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее - Закон об обязательном социальном медицинском страховании), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.025 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.026 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.027 указываются выплаченные сомнительные обязательства, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса, относимые на вычет в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.028 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;

150.00.020 VI жолында салықтық есебі Салық кодексінің 272-бабына сәйкес жүргізілетін кейінгі шығыстар болып танылатын жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 VIII жолында 150.00.020 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 150.00.021 жолында Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 150.00.022 жолында Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.023 жолында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастағаннан соң уранды жерасты ұңғымалық сілтілеу әдісімен өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) 150.00.024 жолында Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған, төленген сомасы көрсетіледі;
6) 150.00.025 Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ортақ көтермелеу сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.026 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.027 жолында төленген күмәнді міндеттемелер, соның ішінде Салық кодексінің 247-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 229-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 150.00.028 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;

10) в строке 150.00.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьями 252 и 253 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы и расходы недропользователя по финансированию научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) опытно-конструкторских работ, а также по перечислению денег в автономный кластерный фонд относимые на вычет в соответствии со статьями 254 и 255 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.031 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.032 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьями 258, 259 и 260 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.033 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 261 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.034 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
16) в строке 150.00.035 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
17) в строке 150.00.036 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
18) в строке 150.00.037 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
19) в строке 150.00.038 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
20) в строке 150.00.039 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
21) в строке 150.00.040 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 150.00.040 I, или строка 150.00.040 II, и (или) строка 150.00.040 III:
в строке 150.00.040 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.00.020 по 150.00.039;

10) 150.00.029 жолында Салық кодексінің 252 және 253-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 150.00.030 жолында Салық кодексінің 254 және 255-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға арналған шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының ғылыми-зерттеу жұмыстары, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру, сондай-ақ дербес кластерлік қорға ақша аудару жөніндегі шығыстары көрсетіледі;
12) 150.00.031 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 256-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
13) 150.00.032 жолында Салық кодексінің 258, 259 және 260-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
14) 150.00.033 жолында Салық кодексінің 261-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
15) 150.00.034 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 150.00.035 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.00.036 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 150.00.037 жолында Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.00.038 жолында Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес, инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
20) 150.00.039 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
21) 150.00.040 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға 150.00.040 І жолы, немесе 150.00.040 ІІ, және (немесе) 150.00.040 ІІІ жолы көшіріледі:
150.00.040 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.020-дан 150.00.039-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;

в строке 150.00.040 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405 "Об утверждении Правил ведения участниками Международного финансового центра "Астана" раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты";
в строке 150.00.040 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.00.041 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.00.041 I и 150.00.041 II:
в строке 150.00.041 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 150.00.041 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.00.042 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
2) в строке 150.00.043 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.00.044 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк 150.01.042 и 150.02.035;
2) в строке 150.00.045 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Определяется как сумма строк 150.01.043 и 150.02.036. Строка 150.00.045 носит справочный характер;
3) в строке 150.00.046 сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:

150.00.040 ІІ жолында коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 289-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы, сондай-ақ "Астана" Халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың корпоративтік табыс салығынан босатуға жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы "Астана" Халықаралық қаржы орталығының 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
150.00.040 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемесі (мекемелері) бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі.
19. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.00.041 жолында Салық кодексінің 289-бабына және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.041 І және 150.00.041 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.00.041 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.00.041 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 150.00.042 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.043 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
21. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 150.00.044 жолында салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.042 және 150.02.035 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 150.00.045 жолында резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. 150.00.043 және 150.02.036 жолдары сомасы ретінде анықталады.
150.00.045 жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 150.00.046 жолында салық салудан босатылуға жататын табыс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:

в строке 150.00.046 I указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 150.00.046 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом;
4) в строке 150.00.047 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.01.045 и 150.02.038;
5) в строке 150.00.048 указывается общая сумма суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.046 и 150.02.039;
в строке 150.00.048 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.046 І и 150.02.039 І;
в строке 150.00.048 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.046 ІІ и 150.02.039 ІІ;
6) в строке 150.00.049 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан, а также убытки от выбытия фиксированных активов I группы;
7) в строке 150.00.050 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.051 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 150.00.052 включает в себя строки 150.00.051 I и 150.00.051 II:
в строке 150.00.051 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 150.00.051 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.052 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.050 и 150.02.043;
10) в строке 150.00.053 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 150.00.053 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;

150.00.046 І жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылған табыс көрсетіледі.
150.00.046 ІІ жолында Конституциялық Заңына сәйкес салық салудан босатылған табыс көрсетіледі;
4) 150.00.047 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.045 және 150.02.038 жолдары сомасы ретінде анықталады;
5) 150.00.048 жолында Салық кодексінің 297-бабына сәйкес бақыланатын шетел компанияларының (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетел компанияларының тұрақты мекемелері (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.046 және 150.02.039 жолдарының сомасы ретінде анықталады;
150.00.048 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі. 150.01.046 I және 150.02.039 I жолдары сомасы ретінде анықталады;
150.00.048 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі; 150.01.046 II және 150.02.039 II жолдары сомасы ретінде анықталады;
6) 150.00.049 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шегілген залалдар, сондай-ақ I тобының тіркелген активтерінің шығуынан залалдар көрсетіледі;
7) 150.00.050 жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
8) 150.00.051 жолында жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті кеміту сомасы көрсетіледі. 150.00.051 жолына 150.00.051 I және 150.00.051 II жолдары кіреді:
150.00.051 I жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.00.051 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
9) 150.00.052 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес жүргізілетін азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.050 және 150.02.043 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 150.00.053 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
150.00.053 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;

11) в строке 150.00.054 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 150.01.052 и 150.02.045;
12) в строке 150.00.055 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 150.01.053 и 150.02.046 (150.01.053 + 150.02.046).
22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.00.056 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.00.057 указывается сумма КПН. Определяется как сумма строк 150.01.055 и 150.02.048;
3) в строке 150.00.058 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.00.057 – 150.00.058 I – 150.00.058 III – 150.00.058 IV – 150.00.058 V – 150.00.058 VI если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.00.058 указывается ноль:
в строке 150.00.058 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.056 I и 150.02.049 I;
в строке 150.00.058 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК и ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.056 II и 150.02.049 II;
в строке 150.00.058 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.00.058 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.00.058 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.00.058 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.059 указывается сумма КПН за налоговый период с учетом уменьшения;
в строке 150.00.059 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;

11) 150.00.054 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.052 және 150.02.045 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 150.00.055 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 150.01.052 және 150.02.046 жолдарының сомасы (150.01.052 + 150.02.046) ретінде анықталады.
22. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.00.056 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
2) 150.00.057 жолында КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.055 және 150.02.048 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
3) 150.00.058 жолында Салық кодексінің 302-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі. 150.00.057 – 150.00.058 I – 150.00.058 III – 150.00.058 IV – 150.00.058 V – 150.00.058 VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егерде алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.00.058 жолында нөл көрсетіледі:
150.00.058 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе жеке табыс салығына ұқсас салықтың сомалары көрсетіледі. 150.01.056 I және 150.02.049 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.058 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.01.056 II және 150.02.049 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.058 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.058 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.058 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.058 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.059 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін КТС сомасы көрсетіледі:
150.00.059 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;

5) в строке 150.00.060 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.058 и 150.02.051;
6) в строке 150.00.061 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.059 и 150.02.052;
7) в строке 150.00.062 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.060 и 150.02.053.
8) строке 150.00.063 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.064 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.00.064 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как произведение строки 150.00.063 х 15%;
в строке 150.00.064 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 150.00.064 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.064 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 67 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.00.064 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.064 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.00.065 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 150.01.063 и 150.02.056;
11) в строке 150.00.66 указывается итоговая сумма исчисленного НСП, определяемая как значение строки 150.12.022.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;

5) 150.00.060 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.00.058 және 150.02.051 жолдарының сомасы ретінде анықталады;
6) 150.00.061 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.00.059 және 150.02.052 жолдарының сомасы ретінде анықталады;
7) 150.00.062 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.060 және 150.02.053 жолдарының сомасы ретінде анықталады.
8) 150.00.063 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі;
9) 150.00.064 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.00.064 I жолында 150.00.063 х 15% жолының туындысы ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.00.064 II жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі;
150.00.064 III жолы егер 150.00.064 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.00.064 IV жолы егер 150.00.064 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.00.065 жолында азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 150.01.063 және 150.02.056 жолдарының сомасы ретінде анықталады;
11) 150.00.066 жолында 150.12.022 жолдарының мәні ретінде айқындалатын, есептелген ҮПС-ның жиынтық сомасы көрсетіледі.
23. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларация тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) салық органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;

4) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 150.01 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения)
24. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 723 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата контракта.
в графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование;
в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;
2) наименование месторождения – наименование месторождения согласно контракту на недропользование.
26. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.01.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 150.01.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 150.01.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса.
В данной строке указывается доход от выбытия фиксированных активов, использованных в рамках деятельности по контракту на недропользование;

4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
24. Бұл нысан Салық кодексінің 723-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы ақпаратын көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісімшарт бойынша жеке толтырылады.
25. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісімшарттың нөмірі мен күні.
А бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу күні көрсетіледі;
2) кен орнының атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес кен орнының атауы көрсетіледі.
26. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 150.01.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес тауарларды өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 150.01.002 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден Салық кодексінің 227-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 150.01.003 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан кіріс көрсетіледі;
4) 150.01.004 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
5) 150.01.005 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
6) 150.01.006 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түсетін кіріс көрсетіледі. Бұл жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында тіркелген активтерді шығарудан түсетін кіріс көрсетіледі;

7) в строке 150.01.007 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 235 Налогового кодекса;
8) в строке 150.01.008 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
9) в строке 150.01.009 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса. Данная строка включает сумму нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда и средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов;
10) в строке 150.01.010 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
11) в строке 150.01.011 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.012 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
13) в строке 150.01.013 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
14) в строке 150.01.014 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 150.00.015 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк с 150.01.001 по 150.01.014;
16) в строке 150.01.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;

7) 150.01.007 жолында Салық кодексінің 235-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кіріс көрсетіледі;
8) 150.01.008 жолында Салық кодексінің 236-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түсетін кіріс көрсетіледі;
9) 150.01.009 жолында Салық кодексінің 252-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану қаражаттарының сомасын қосады;
10) 150.01.010 жолында егер бұл сомалар шегерімге жатқызылмаған болса, Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін, егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған негізсіз айыппұлдардан басқа, танылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
11) 150.01.011 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін дивидендтер және Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 150.01.012 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
13) 150.01.013 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
14) 150.01.014 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
15) 150.01.015 жолында 150.01.001-ден 150.01.014-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.016 жолында Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;

17) в строке 150.01.017 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки ТМЗ в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
18) в строке 150.01.018 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разница строк 150.01.015 и 150.01.016, увеличенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.01.015 – 150.01.016 ± 150.01.017).
27. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.01.019 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса, определяемые как 150.01.019 I – 150.01.019 II + 150.01.019 III + 150.01.019 IV + 150.01.019 V – 150.01.019 VI – 150.01.019 VII – 150.01.019 VIII – 150.01.019 IX:
в строке 150.01.019 I указывается себестоимость ТМЗ на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.01.019 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.01.019 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 150.01.019 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.01.020 по 150.01.037 декларации. Определяется, как сумма строк с 150.01.019 III А по 150.01.019 III H:
в строке 150.01.019 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.01.019 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.01.019 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.01.019 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.01.019 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.01.019 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.01.019 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.01.019 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.01.019 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
в строке 150.01.019 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;

17) 150.01.017 жолында Салық кодексінің 241-бабы 3-тармағына сәйкес ТМҚ бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырмасы көрсетіледі;
18) 150.01.018 жолында 150.01.015 жолы мен 150.01.016 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.01.017 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.017 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) (150.01.015 – 150.01.016 ± 150.01.017) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
27. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.01.019 жолында 150.01.019 I – 150.01.019 II + 150.01.019 III + 150.01.019 IV + 150.01.019 V – 150.01.019 VI – 150.01.019 VII – 150.01.019 VIII – 150.01.019 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 242-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша шығыстары көрсетіледі:
150.01.019 I жолында салық кезеңінің басына ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.01.019 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Осы ретте бұл жолда тұрған және жылдың сонына ТМҚ қалдықтарды ескеріп, тауардың құны көрсетілмейді (мысалы, FAS-порт шарттарына іске асырылатын тауарлар), салық кезеңіне салық салу мақсатында танылған іске асырылатын кіріс. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 150.01.019 II жолы кезекті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есептің ақпараттың негізінде толтырылады;
150.01.019 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған ТМҚ, оның ішінде өтеусіз алған, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 150.01.020 жолынан бастап 150.01.037 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.01.019 III А бастап 150.01.019 III H дейінгі жолдар мәндерінің сомасы ретінде айқындалады:
150.01.019 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
150.01.019 IV жолында:
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 272-бабына сәйкес кейінгі шығыстар деп танылатын;
Салық кодексінің 228-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 257-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
150.01.019 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 150.01.019 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
в строке 150.01.019 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 150.01.019 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.01.019 VI;
в строке 150.01.019 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 150.01.020 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 150.01.021 указывается налог на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.022 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.023 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.024 указывается общая сумма компенсаций при служебных командировках, определяемая в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
7) в строке 150.01.025 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса и выплаченные обязательства, ранее признанные доходом в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
8) в строке 150.01.026 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
9) в строке 150.01.027 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет в соответствии со статьями 252 и 253 Налогового кодекса;

150.01.019 VI жолында салықтық есебі Салық кодексінің 272-бабына сәйкес жүргізілетін кейінгі шығыстар деп танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 VIII жолында 150.01.019 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 150.01.020 жолында Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 150.01.021 жолында Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімдерге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
4) 150.01.022 жолында Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған, төленген сомасы көрсетіледі;
5) 150.01.023 жолында Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 150.01.024 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес анықталатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 150.01.025 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер және Салық кодексінің 247-бабы екінші бөліміне сәйкес бұдан бұрын шегерімге жатқызылатын төленген міндеттемелер көрсетіледі;
8) 150.01.026 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
9) 150.01.027 жолында Салық кодексінің 252 және 253-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар және тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарының тарату қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;

10) в строке 150.01.028 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьями 254 и 255 Налогового кодекса;
11) в строке 150.01.029 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.030 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьями 258, 259 и 260 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы AA и AC формы 150.03 по данному контракту;
13) в строке 150.01.031 указываются расходы подготовительные работы к добыче урана методом подземного скважинного выщелачивания после начала добычи после коммерческого обнаружения, относимые в соответствии со статьей 260 Налогового кодекса;
14) в строке 150.01.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 261 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
15) в строке 150.01.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
16) в строке 150.01.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
17) в строке 150.01.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
18) в строке 150.01.036 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
19) в строке 150.01.037 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
20) в строке 150.01.038 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 150.01.019 по 150.01.037.
28. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.01.039 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.039 I и 150.01.039 II:
в строке 150.01.039 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 150.01.039 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.

10) 150.01.028 жолында Салық кодексінің 254 және 255-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
11) 150.01.029 жолында Салық кодексінің 256-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жинақтау сақтандыру келісім шарты бойынша сақтандыру сый ақысын қоспағанда сақтандыру келісім шарты бойынша сақтандырушымен төленген немесе төлеуге жататын сақтандыру сый ақысы көрсетіледі;
12) 150.01.030 жолында жер қойнауын пайдаланушылардың Салық кодексінің 258, 259 және 260-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар мен басқа да шегерімдері көрсетiледi. Бұл жолға осы келісімшарт бойынша 150.03-нысанының АА және АС бағандарының мәні көшіріледі;
13) 150.01.031 жолында Салық кодексінің 260-бабына сәйкес жатқызылатын коммерциялық табудан кейін өндіру басталғаннан соң уранды жерасты ұңғымалық сілтілеу әдісімен өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
14) 150.01.032 жолында Салық кодексінің 261-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жататын жер қойнауын пайдаланушының қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстары көрсетіледі (коммерциялық табудан кейінгі өндіру басталған сәттен);
15) 150.01.033 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асқан сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.034 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.01.035 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 150.01.036 жолында Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.01.037 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
20) 150.01.038 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жалпы сома көрсетіледі. 150.01.019-дан 150.01.037-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
28. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.01.039 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.039 І және 150.01.039 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
150.01.039 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.01.039 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.

29. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.01.040 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 150.01.041 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
30. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.01.042 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 150.01.018 – 150.01.038 + 150.01.039 + 150.01.040 – 150.01.041.
Если строка 150.01.042 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.044;
2) в строке 150.01.043 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, только при условии, если такие доходы начислены в связи с осуществлением контрактной деятельности. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "1". Строка 150.01.043 носит справочный характер;
3) в строке 150.01.044 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 666 и 669 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.045 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как разница строк 150.01.042 и 150.01.044. Если строка 150.01.045 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.047;
5) в строке 150.01.046 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определҰнная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса, только при условии, если такая суммарная прибыль связана с осуществлением контрактной деятельности. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы M формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "1";
в строке 150.01.046 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 150.01.046 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.047 указывается убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан, а также убыток от выбытия фиксированных активов 1 группы;

29. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 150.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.01.041 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
30. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 150.01.042 жолында салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.018 – 150.01.038 + 150.01.039 + 150.01.040 – 150.01.041 ретінде айқындалады.
Егер 150.01.042 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.044 жолына көшірілмейді;
2) 150.01.043 жолында егер мұндай кірістер келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген шартында ғана, резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының F бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі. 150.01.043 жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 150.01.044 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5 тармағына, 666 және 669-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 150.01.045 жолында халықаралық салық салу ерекшелігін есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.042 және 150.01.044 жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.045 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.047 жолына көшірілмейді;
5) 150.01.046 жолында егерде осындай пайда қосындысы қызметтік келісімшартты жүзеге асырумен байланысты шартында ғана Салық кодексінің 297-бабына сәйкес анықталған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының М бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.01.046 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
150.01.046 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 150.01.047 жолында Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін, сатып алынған активтерді қоспағанда, анықталмаған жабдықтарды, аяқталмаған құрылыс объектілерін сатудан болған шығындар, сонымен қатар I топтың тіркелген активтерінің шығуынан шығындарды көрсетіледі;

7) в строке 150.01.048 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 150.01.042 имеет отрицательное значение, то строка 150.01.048 определяется как сумма модуля строки 150.01.042 и строки 150.01.047. Если строка 150.01.042 имеет положительное значение, то в строку 150.01.048 переносится значение строки 150.01.047;
8) в строке 150.01.049 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 150.01.049 включает в себя строки 150.01.049 I и 150.01.049 II;
в строке 150.01.049 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 150.01.049 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
9) в строке 150.01.050 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.042 и 150.01.049. В случае если строка 150.01.049 больше строки 150.01.042, в строке 150.01.050 указывается ноль;
10) в строке 150.01.051 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 150.01.051 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
11) в строке 150.01.052 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 150.01.050 и 150.01.051. В случае если строка 150.01.051 больше строки 150.01.050, в строке 150.01.052 указывается ноль;
12) в строке 150.01.053 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 150.01.046 I и 150.01.051 I. Если строка 150.01.051 I больше строки 150.01.046 I, в строке 150.01.053 указать ноль.
31. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.01.054 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.01.055 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 150.01.052 и 150.01.054. Если строка 150.01.055 превышает произведение строк 150.01.052 и 150.01.054, то в строке 150.01.055 указывается ноль;
3) в строке 150.01.056 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.055, 150.01.056 I, 150.01.056 III, 150.01.056 IV, 150.01.056 V, 150.01.056 VI. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.01.056 указывается ноль;
в строке 150.01.056 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, начисленных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан и связанных с контрактной деятельностью, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "1";

7) 150.01.048 жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 150.01.047 жолдың теріс мәні болса, онда 150.01.048 жолы, 150.01.042 жолдағы және 150.01.047 жолдағы модуль сомасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.042 жолы оң мәні бар болса, 150.01.048 жолына 150.01.047 жолдағы мәні көшіріледі;
8) 150.01.049 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісін азайту сомасы көрсетіледі. 150.01.049 жолы 150.01.049 I және 150.01.049 II жолдарын қамтиды:
150.01.049 I жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісін азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.01.049 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісін азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
9) 150.01.050 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес жүргізілетін азайтуды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.042 және 150.01.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.049 жолы 150.01.042 жолынан артық болса, 150.00.050 жолында нөл көрсетіледі;
10) 150.01.051 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
11) 150.01.051 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
12) 150.01.052 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.01.050 және 150.01.051 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.051 жолы 150.01.050 жолынан артық болса, 150.01.052 жолында нөл көрсетіледі;
13) 150.01.053 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 150.01.046 I және 150.01.051 I жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер 150.01.51 I жолы 150.01.046 I жолынан артық болса, 150.01.053 жолында нөлді көрсету қажет.
31. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.01.054 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
2) 150.01.055 жолында салық салынатын кірісінен КТС-ның сомасы көрсетіледі. 150.01.052 және 150.01.054 жолдарының туындысы ретінде айқындалады. Егерде 150.01.055 жолы 150.01.052 және 150.01.054 жолдары артық болса, онда 150.01.055 жолында нөль көрсетеді;
3) 150.01.056 жолында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.055, 150.01.056 I, 150.01.056 III, 150.01.056 IV, 150.01.056 V, 150.01.056 VI жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егерде алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.01.056 жолында нөль көрсетіледі:
150.00.056 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес ескерілетін Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде есептелетін резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден және қызметтік келісімшартқа байланысты алған кірістерінен есептеген Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе жеке табыс салығына ұқсас салықтың сомалары көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының J бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;

в строке 150.01.056 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, отраженной в строке 150.01.046 I, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы P формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "1";
в строке 150.01.056 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.01.056 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.01.056 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.01.056 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.057 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 150.01.056 – 150.01.057 I;
в строке 150.01.057 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 150.01.058 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.01.053 х 150.01.054;
6) в строке 150.01.059 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.01.046 II х 150.01.054;
7) в строке 150.01.060 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.058 и 150.01.056 II. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.01.060 указывается ноль;
8) в строке 150.01.061 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.052 и 150.01.057. Значение данной строки переносится в строку 150.00.063;
9) в строке 150.01.062 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.01.062 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (150.00.061 х 15 %);

150.01.056 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген, 150.01.046 жолында көрсетілген БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының Р бағаны жолдарының "1" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.01.056 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына азайтылатын салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.01.056 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
4) 150.01.057 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңіне есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.056 – 150.01.057 I жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.01.057 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
5) 150.01.058 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.01.053 х 150.00.054 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
6) 150.01.059 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.01.046 II х 150.01.054 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
7) 150.01.060 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 150.01.058 және 150.01.056 II жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 150.01.060 жолында нөл көрсетіледі.
8) 150.01.061 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 150.01.052 және 150.01.057 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.063 жолына көшіріледі;
9) 150.01.062 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.01.062 I жолында 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша (150.01.061 х 15%) Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі;

в строке 150.01.062 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 150.01.062 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.062 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 67 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.01.062 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.062 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.01.063 указывается итоговая сумма исчисленного КПН. Определяется как сумма строк 150.01.057, 150.01.059, 150.01.062 I и 150.01.062 II. Значение данной строки переносится в строку 150.00.065.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 150.02 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности
32. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по внеконтрактной деятельности, в том числе по деятельности в рамках контрактов на разведку и (или) добычу базовых строительных материалов, нерудных твердых полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, с учетом положений статьи 723 Налогового кодекса.
При наличии сведений по деятельности, осуществляемой в рамках инвестиционного стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта, данная форма заполняется по каждой такой деятельности отдельно. Подлежат обязательному заполнению строка 3 "Номер проекта" указывается номер стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта и строка 4 "Дата проекта" указывается дата стратегического проекта и/или инвестиционного приоритетного проекта.
33. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.02.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 150.02.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса;
3) в строке 150.02.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;

150.01.062 II жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі;
150.01.062 III жолы егер 150.01.062 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.01.062 IV жолы егер 150.01.062 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.01.063 жолында есептелген КТС-ның жиынтық сомасы көрсетіледі. 150.01.057, 150.01.059, 150.01.062 I және 150.01.062 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.065 жолға көшіріледі.
4-тарау. Келісімшарттан тыс қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
32. Бұл нысан жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің 723-бабы ережелерін ескере отырып, келісімшарттан тыс қызмет бойынша, оның ішінде базалық құрылыс материалдарын, кенді емес пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды барлауға және (немесе) өндіруге, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес құрылысқа және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберіндегі қызмет бойынша КТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
Инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басым жобаның шеңберінде жүзеге асырылатын қызметтер бойынша мәліметтер болған кезде, бұл нысан әрбір осындай қызмет бойынша бөлек толтырылады. "Жобаның нөмірі" 3-жол міндетті түрде толтырылады, инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басым жобаның нөмірі көрсетіледі және "Жобаның күні" 4-жолда инвестициялық стратегиялық жобаның және/немесе инвестициялық басым жобаның күні көрсетіледі.
33. "Жылдық жиынтық кіріс" деген бөлімде:
1) 150.02.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 150.02.002 жолында Салық кодексінің 228-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
3) 150.02.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;

4) в строке 150.02.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
5) в строке 150.02.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
7) в строке 150.02.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
8) в строке 150.02.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
9) в строке 150.02.009 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса, общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
10) в строке 150.02.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1статьи 226 Налогового кодекса;
11) в строке 150.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 226 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 150.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 150.02.001 по 150.02.012;
14) в строке 150.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
15) в строке 150.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки ТМЗ в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
16) в строке 150.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.02.013 и 150.02.014, увеличенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное).

4) 150.02.004 жолында Салық кодексінің 229-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан кіріс көрсетіледі;
5) 150.02.005 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс көрсетіледі;
6) 150.02.006 жолында Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
7) 150.02.007 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен кіріс көрсетіледі;
8) 150.02.008 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
9) 150.02.009 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген дивидендтер және Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 150.02.010 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
11) 150.02.011 жолында Салық кодексінің 226-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
12) 150.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
13) 150.02.013 жолында 150.02.001-ден 150.02.012-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 150.02.014 жолында Салық кодексінің 241-бабының 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 150.02.015 жолында Салық кодексінің 241-бабының 3-тармағына сәйкес ТМҚ бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 150.02.016 жолында 150.02.013 жолы мен 150.02.014 жолы сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.015 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.

в строке 150.02.017 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
в строке 150.02.017 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 150.02.017 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.02.017 VI;
в строке 150.02.017 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 150.02.018 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 150.02.019 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 150.02.020 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
5) в строке 150.02.021 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.022 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
7) в строке 150.02.023 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
8) в строке 150.02.024 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
9) в строке 150.02.025 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;

150.02.017 VI жолында салықтық есебі Салық кодексінің 272-бабына сәйкес жүргізілетін кейінгі шығыстар болып танылған жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.02.017 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.02.017 VIII жолында 150.02.017 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.02.017 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 150.02.018 жолында Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 150.02.019 жолында Салық кодексінің 243-бабының 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосымша құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 150.02.020 жолында Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған, төленген сомасы көрсетіледі;
5) 150.02.021 жолында Салық кодексінің 246-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 150.02.022 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомалары көрсетіледі;
7) 150.02.023 жолында Салық кодексінің 247-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, оның ішінде Салық кодексінің 229-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер, бұрын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
8) 150.02.024 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
9) 150.02.025 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 256-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;

10) в строке 150.02.026 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
11) в строке 150.02.027 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.028 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
13) в строке 150.02.029 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
14) в строке 150.02.030 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 150.02.031 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты:
в строке 150.02.031 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.02.017 по 150.02.030;
в строке 150.02.031 II указывается относимая на вычет в соответствии с Налоговым кодексом сумма расходов некоммерческой организации, а также указываются расходы, подлежащие вычету, определенные в соответствии с Правилами ведения участниками МФЦА раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты, утвержденными совместным приказом МФЦА от 8 декабря 2017 года № 33, Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 711, Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 405 "Об утверждении Правил ведения участниками Международного финансового центра "Астана" раздельного учета доходов, подлежащих освобождению от корпоративного подоходного налога и подлежащих налогообложению, а также расходов, подлежащих отнесению на вычеты";
в строке 150.02.031 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
35. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.02.032 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.032 I и 150.02.032 II:
в строке 150.02.032 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 150.02.032 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.

10) 150.02.026 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
11) 150.02.027 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
12) 150.02.028 жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
13) 150.02.029 жолында Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
14) 150.02.030 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) 150.02.031 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі:
150.02.031 I жолында шегерімге жатқызылатын жалпы шығындардың сомасы көрсетіледі. 150.02.017 І және 150.02.030 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.02.031 II Салық кодексіне сәйкес коммерциялық емес кәсіпорынның шегерімге жататын шығындар сомасы көрсетіледі, сондай-ақ АХҚО корпоративтік табыс салығынан босатуға жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларыына сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі, сондай-ақ "Астана" Халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың корпоративтік табыс салығынан босатуға жататын және салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары туралы" АХҚО 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 33, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 711, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 405 бірлескен бұйрығымен бекітілген сәйкес айқындалған шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
150.02.031 III жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемесі (мекемелері) бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі.
35. "Кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.02.032 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістер мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.02.032 І және 150.02.032 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады:
150.02.032 І жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.02.032 ІІ жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.

36. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 150.02.033 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 150.02.034 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
37. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.02.035 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 150.02.016, 150.02.031 и 150.02.034 увеличенная на строки 150.02.032 и 150.02.033;
2) в строке 150.02.036 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы F формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "2". Строка 150.02.036 носит справочный характер;
3) в строке 150.02.037 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 150.02.037 I указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 150.03.037 II указываются доходы, освобожденные от налогообложения в соответствии с Конституционным законом. В данную строку переносится итоговое значение строки 150.13.013;
4) в строке 150.02.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется разница строк 150.02.035 и 150.02.037. Если строка 150.02.038 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.047;
5) в строке 150.02.039 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы M формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "2";
в строке 150.02.039 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 150.02.039 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.040 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан, а также убыток от выбытия фиксированных активов I группы;
7) в строке 150.02.041 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 150.02.038 имеет отрицательное значение, то строка 150.02.041 определяется как сумма модуля строки 150.02.038 и строки 150.02.040. Если строка 150.02.038 имеет положительное значение, то в строку 150.02.041 переносится значение строки 150.02.040;

36. "Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 150.02.033 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.034 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
37. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 150.02.035 жолында салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.02.032 және 150.02.033 жолдарына ұлғайтылған 150.02.016, 150.00.031 және 150.02.034 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 150.02.036 жолында резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының F бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі. 150.02.036 жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 150.02.037 жолында салық салудан босатылуға жататын табыс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
150.02.037 І жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылған табыс сомасы көрсетіледі.
150.02.037 ІІ жолында Конституциялық Заңға сәйкес салық салудан босатылған табыс көрсетіледі. Осы жолға 150.13.013 жолының қорытынды мәні ауыстырылады;
4) 150.02.038 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.02.035 және 150.02.037 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егерде 150.01.045 жолы теріс (залал) мәнге ие болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.047 жолға көшірілмейді;
5) 150.02.039 жолында Салық кодексінің 297-бабының 1-тармағына сәйкес анықталған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының М бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.02.039 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
150.02.039 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 150.02.040 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шегілген залалдар, сондай-ақ I тобының тіркелген активтерінің шығуынан залалдар көрсетіледі;
7) 150.02.041 жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 150.02.038 жолы теріс мәнге ие болса, 150.02.038 және 150.02.040 жолдарының модулі ретінде 150.02.041 жолы анықталады. Егер 150.02.038 жолдары оң мәнге ие болса, онда 150.02.041 жолы 150.02.040 жолы мәніне ауысады;

8) в строке 150.02.042 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Строка 150.02.042 включает в себя строки 150.02.042 I и 150.02.042 II;
в строке 150.02.042 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строке 150.02.042 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 Налогового кодекса;
9) в строке 150.02.043 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.038 и 150.02.042. В случае если строка 150.02.042 больше строки 150.02.038, в строке 150.02.043 указывается ноль;
10) в строке 150.02.044 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 150.02.044 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
11) в строке 150.02.045 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 150.02.043 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 150.02.043 и 150.02.044. Если строка 150.02.044 больше строки 150.02.043, в строке 150.02.045 указывается ноль;
12) в строке 150.02.046 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 150.02.039 I и 150.02.044 I. Если строка 150.02.044 I больше строки 150.02.039 I, в строке 150.02.046 указать ноль.
38. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.02.047 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.02.048 указывается сумма КПН налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 150.02.045 и 150.02.047;
3) в строке 150.02.049 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 III, 150.02.049 IV, 150.02.049 V, 150.02.049 VI. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.02.049 указывается ноль;
в строке 150.02.049 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы J формы 150.08, соответствующих коду видов деятельности "2";

8) 150.02.042 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі. 150.02.042 жолына 150.00.042 I және 150.00.042 II жолдары кіреді:
150.02.042 I жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.02.042 II жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық төлеуші салық салынатын кірісті азайтуға құқылы шығыстар көрсетіледі;
9) 150.02.043 жолында Салық кодексінің 288-бабы сәйкес жүргізілетін азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 150.02.038 және 150.02.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.02.043 жолы 150.02.038 жолынан артық болса, 150.00.043 жолда нөл көрсетіледі;
10) 150.02.044 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
150.02.044 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
11) 150.02.045 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 150.02.043 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 150.02.043 және 150.00.044 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.02.044 жолы 150.02.043 жолынан артық болса, 150.02.045 жолда нөл көрсетіледі;
12) 150.02.046 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 150.02.039 I және 150.02.044 I жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер 150.02.044 I жолы 150.02.039 I жолынан артық болса, 150.02.046 жолында нөлді көрсету қажет.
38. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.02.047 жолында Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
2) 150.02.048 жолында салық салынатын кірісінен КТС-ның сомасы көрсетіледі. 150.02.045 және 150.02.047 жолдарының түрінде анықталады;
3) 150.02.049 жолында Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі. 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 III, 150.02.049 IV, 150.02.049 V, 150.02.049 VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егерде алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.02.049 жолында нөл көрсетіледі:
150.02.049 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес ескерілген Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріс немесе жеке табыс салығына ұқсас салықтың сомалары көрсетіледі. Бұл жолға 150.08 нысанының J бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;

в строке 150.02.049 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк графы О формы 150.10, соответствующих коду видов деятельности "2";
в строке 150.02.049 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.02.049 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 150.02.049 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 150.02.049 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
4) в строке 150.02.050 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 150.02.049 – 150.02.050 I;
в строке 150.02.050 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 150.02.051 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.02.046 и 150.02.047;
6) в строке 150.02.052 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 150.02.039 II и 150.02.047;
7) в строке 150.02.053 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.051 и 150.02.049 II. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.02.053 указывается ноль;
8) в строке 150.02.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.045 и 150.02.048;
9) в строке 150.02.055 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 150.02.055 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15% от строки 150.02.054. Значение данной строки переносится в строку 150.00.064 I;

150.02.049 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК және БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.10 нысанының О бағаны жолдарының "2" қызмет түрлерінің коды сәйкес келетін жиынтық мәні көшіріледі;
150.02.049 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және көшірілген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС-ның сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
150.02.049 VI жолында Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістен төлем көзінен ұсталған КТС-ның сомасы көрсетіледі;
4) 150.02.050 жолында азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін КТС сомасы көрсетіледі. 150.02.045 – 150.02.050 I жолы ретінде анықталады:
150.02.050 I жолында Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі.
5) 150.02.051 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.02.046 және 150.02.047 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
6) 150.02.052 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 150.02.039 II және 150.02.047 жолдарының көбейтіндісі ретінде анықталады;
7) 150.02.053 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 150.02.051 және 150.02.049 II жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 150.02.053 жолында нөл көрсетіледі.
8) 150.02.054 жолында Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 150.02.045 және 150.02.048 жолы ретінде анықталады;
9) 150.02.055 жолында таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі:
150.02.055 I жолында 150.02.054 жолынан 15% ретінде айқындалатын 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Осы жолдағы белгісі 150.00.064 I жолына ауыстырылады;

в строке 150.02.055 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход. Значение данной строки переносится в строку 150.00.064 II;
строка 150.02.055 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.055 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 67 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.02.055 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.055 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.02.056 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как (150.02.050 + 150.02.052 + 150.02.055 I или 150.02.055 II). Значение данной строки переносится в строку 150.00.065;
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 150.03 – Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей
39. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьями 258, 259 и 260 Налогового кодекса, в том числе в рамках контрактов на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
40. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченных бонусов, подписанного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения;
7) в графе G указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычет;

150.02.055 II жолында Салық кодексінің 666-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС-ның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.00.064 ІІ жолына көшіріледі;
150.02.055 III жолы егер 150.02.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.02.055 IV жолы егер 150.02.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.02.056 жолында есептелген КТС-ның жиынтық сомасы көрсетіледі. (150.02.050 + 150.02.052 + 150.02.055 I немесе 150.02.055 II) ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.065 жолына көшіріледі.
5-тарау. Табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге, барлауға және оларды өндiруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстары – 150.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
39. Бұл нысан Салық кодексінің 258, 259 және 260-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, оның ішінде кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
40. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген бонустардың, қол қою бонусының және коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;

8) в графе Н указываются расходы по приобретению основных средств;
9) в графе I указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
10) в графе J указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
11) в графе K иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 258 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма с C по К;
13) в графе M указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
15) в графе O указываются доходы от реализации части права недропользования;
16) в графе P указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с М по О;
17) в графе Q указывается сумма накопленных за налоговой период расходов, произведенных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как разница граф L и Р;
18) в графе R указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на начало налогового периода;
19) в графе S сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 266 Налогового кодекса;
20) в графе Т указывается стоимость выбывших активов из группы накопленных расходов, в течение налогового периода;
21) в графе U стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец налогового периода. Определяется как сумма граф R, Q и S за минусом графы T. При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 150.03 прекращается;
22) в графе V указана предельная норма амортизации, определенная статьей 258 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
23) в графе W указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе V;
24) в графе Х указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф U и W;

8) Н бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
10) J бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің 258-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығындар;
12) L бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастау сәтіне дейін жер қойнауын пайдаланушының жалпы шығындар сомасы көрсетіледі. С-тан К-ға дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады;
13) М бағанында Салық кодексінің 241-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жататын кірістерді қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіру басталғанға дейін табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге, барлауға және оларды өндiруге дайындық жұмыстарды жүргізу кезеңінде жасалған келісімшарт шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістері көрсетіледі;
14) N бағанында коммерциялық табудан кейін өндіру бастағанға дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезіндегі алған кірістері көрсетіледі;
15) О бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін өткізуден түскен кірістер көрсетіледі;
16) P бағанында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. М-нан О-ға дейін бағандар сомасы ретінде айқындалады;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіру бастағанға дейін өндірілген салық кезеңіне жиналған шығындар сомасы көрсетіледі. L және P бағандарының айырмасы ретінде айқындалады;
18) R бағанында салық кезеңiнiң басына жиналған шығындар тобының құн балансы көрсетiледi;
19) S бағанында Салық кордексінің 266-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған алдағы шығыстардың сомасы көрсетіледі;
20) Т бағанында салық кезеңiнiң ішінде жиналған шығыстар тобынан шығарылған активтердiң құны көрсетiледi;
21) U бағанында салық кезеңінің соңына жиналған шығыстар тобының теңгерімінің құны. Т бағанын алып тастағанда R, Q және S бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл ретте егер жолдардың сомасы теріс мәнде болса, 150.03-нысаны бойынша одан әрі есеп тоқтатылады;
22) V бағанында Салық кодексiнiң 258-бабына айқындалған амортизацияның шектi нормасы 25 пайыз мөлшерiнде көрсетiлген;
23) W бағанында V бағаны көрcетiлген амортизацияның шектi нормасынан аспауы тиіс амортизацияның қолданылатын нормасы көрсетiледi;
24) Х бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетiледi. U және W бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;

25) в графе Y указана сумма вычетов, подлежащая отнесению на вычет по другим контрактам на добычу в соответствии со статьей 259 Налогового кодекса, подлежит заполнению в рамках контракта на разведку и/или совмещенную разведку и добычу в период разведки;
26) в графе Z указывается сумма дополнительного вычета, переносимого из контрактов на разведку в контракт на добычу и (или) совмещенную разведку и добычу (полученных в период добычи) в соответствии со статьей 259 Налогового кодекса;
27) в графе АА указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как разница граф X плюс значение графы Z, подлежит заполнению в рамках контракта на добычу и/или совмещенную разведку и добычу в период добычи;
28) в графе AB указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. В рамках контракта на разведку и/или совмещенную разведку и добычу в период разведки, определяется как разница строк U и Y в рамках контракта на добычу и/или совмещенную разведку и добычу в период добычи, определяется как разница строк U и Х;
29) в графе AC указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии со статьей 258 Налогового кодекса.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 150.04 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
41. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
42. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается БИН или индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе С указывается код страны резидентства нерезидента- контрагента согласно пункту 67 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента-контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе C кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);

25) Y бағанында Салық кодексiнiң 259-бабына сәйкес өндіруге басқа келісімшарттар бойынша шегерімге жатқызуға жататын шегерімдер сомасы көрсетілген. барлауға және/немесе бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде толтыруға жатады;
26) Z бағанында барлауға арналған келісімшарттан Салық кодексiнiң 259-бабына сәйкес барлауға және (немесе) бірлескен барлауға және өндіруге (өндіру кезеңінде алынған) арналған келісімшартқа көшірілетін қосымша шегерімнің сомасы көрсетіледі;
27) АА бағанында шегерімге жататын сома көрсетiледi. X бағанының айырмасы, қосу Z бағанының мәні ретінде айқындалады, барлауға және (немесе) бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде толтыруға жатады;
28) AB бағанында шығыстардың алдағы салық кезеңіне көшірілетін шығыстдардың сомасы көрсетiледi. Барлауға және (немесе) бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде U және Ү жолдарының айырмасы ретінде айқындалады, барлауға және/ немесе бірлескен барлауға және барлау кезеңінде өндіруге арналған келісімшарттың шеңберінде U және Х жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
29) AС бағанында Салық кодексінің 258-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
6-тарау. ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстары – 150.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
41. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
42. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші-контрагенттің БСН немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес бейрезидент контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында бейрезидент контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) Е бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржылық қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 – өзгелері;
6) F бағанында алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бағасы көрсетіледі;

7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"3" – если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"4" – если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 150.05 – Вычеты по фиксированным активам
43. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов I группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.
Недропользователь самостоятельно распределяет вычеты по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующие расходы, произведенные им в отношении арендуемых основных средств, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 и статьей 723 Налогового кодекса, между контрактом (контрактами) на недропользование, а также между контрактом (контрактами) и внеконтрактной деятельностью на основании принятых недропользователем в налоговой учетной политике одного или нескольких методов ведения раздельного налогового учета.
Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на контракты на недропользование, а также последующим расходам, произведенным недропользователем в отношении арендуемых основных средств, отражаются в форме 150.01 по каждому контракту, в части распределенной на внеконтрактную деятельность, отражаются в форме 150.02.
44. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 150.05.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по фиксированным активам на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 150.05.001 I по 150.05.001 IV:
в строке 150.05.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по фиксированным активам I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 II указывается стоимостный баланс по фиксированным активам II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 III указывается стоимостный баланс по фиксированным активам III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 IV указывается стоимостный баланс по фиксированным активам IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;

7) G бағанында қызмет түрінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте:
"1" – егер шығыстар (шығындар) тек салық салынуы жалпы бірдей тәртіпте жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жатқызылса;
"2" – егер шығыстар (шығындар) салық салынуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес тек арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметін жүзеге асыру мақсатында жатқызылса;
"3" – егер шығыстар (шығындар) салық салынуы жалпы бірдей тәртіпте жүзеге асырылатын қызмет және салық салынуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет арасында бөлінуге жататын;
"4" – егер шығыстар (шығындар) шегерімдерге жатпаса белгіленеді.
7-тарау. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 150.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
43. Бұл нысан Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін I топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
Жер қойнауын пайдаланушы жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдерді, сондай-ақ ол Салық кодексінің 723-бабы және 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық есебі саясатында жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған бөлек салық есебін жүргізудің бір немесе бірнеше әдістерінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (келісімшарттар) арасындағы бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартпен және (немесе) келісімшарт және келісімшарттан тыс қызметпен байланысты, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарды өз бетінше бөледі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жалға алатын негізгі құралдарға қатысты жүргізгеннен кейінгі шығыстары бойынша шегерімдер әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша 150.01-нысанда келісімшарттан тыс қызметке бөлінген бөлігінде шегерімдер сомасы 150.02-нысанда көрсетіледі.
44. "Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.05.001 жолында салық кезеңінің басына жалпы және жанама активтер бойынша топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.001 І-ден 150.05.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.001 І жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына І топ жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІV жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 150.05.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.002 I по 150.05.002 IV:
в строке 150.05.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 150.05.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.003 I по 150.05.003 IV:
в строке 150.05.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
4) в строке 150.05.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) по фиксированным активам в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.004 I по 150.05.004 IV:
в строке 150.05.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;

2) 150.05.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.002 І-ден 150.05.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.002 І жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен І топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІ жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІV жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 150.05.003 жолында шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.003 І-ден 150.05.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.003 І жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІ жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, ІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, ІІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІV жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын, ІV топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 150.05.004 жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 150.05.004 І-ден 150.05.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.004 І жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 150.05.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по фиксированным активам на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 150.05.005 I по 150.05.005 IV:
в строке 150.05.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп по фиксированным активам I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 II указывается стоимостный баланс по фиксированным активам II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 III указывается стоимостный баланс по фиксированным активам III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 IV указывается стоимостный баланс по фиксированным активам IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 150.05.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.006 I по 150.05.006 IV:
в строке 150.05.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
7) в строке 150.05.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.007 I по 150.05.007 IV:
в строке 150.05.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 150.05.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 150.05.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 150.05.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

5) 150.05.005 жолында салық кезеңінің аяғына жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.005 І-ден 150.05.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.005 І жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына І топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІV жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
6) 150.05.006 жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 150.05.006 І-ден 150.05.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:150.05.006 І жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІ жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІV жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 150.05.007 жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 150.05.007 І-ден 150.05.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.007 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІ жолында ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІІ жолында ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІV жолында ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 150.05.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.008 I по 150.05.008 IV:
в строке 150.05.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса;
9) в строке 150.05.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) по фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, а также величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на конец налогового периода, не превышающая 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.009 I по 150.05.009 IV:
в строке 150.05.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы, а также сумма стоимостного баланса подгруппы (группы) на конец налогового периода, не превышающая 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.009 II указывается стоимостный баланс группы по фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы, а также стоимостный баланс группы на конец налогового периода, не превышающий 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимый на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.009 III указывается стоимостный баланс группы по фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы, а также стоимостный баланс группы на конец налогового периода, не превышающий 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимый на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;
в строке 150.05.009 IV указывается стоимостный баланс группы по фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы, а также стоимостный баланс группы на конец налогового периода, не превышающий 150-кратный размер месячных расчетных показателей, относимый на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 273 Налогового кодекса;

8) 150.05.008 жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық жалпы және жанама тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 150.05.008 І-ден 150.05.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.008 І жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІV жолында Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 150.05.009 жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы салық кезеңінің соңына құрайтын және салық кезеңінің соңғы күніне әрекет ететін тіркелген активтер бойынша кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімінің жалпы сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі. 150.05.009 І-ден 150.05.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.009 І жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың (топтың) құндық теңгерімінің сомасыкөрсетіледі;
150.05.009 ІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІV жолында Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында және салық кезеңінің соңғы күніне қызметі бар белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі, сондай-ақ Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айлық есептік көрсеткіштің 150-еселенген мөлшерден аспайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 150.05.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 150. 09.010 I по 150.05.010 IV:
в строке 150.05.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в строке 150.05.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.05.011 I по 150.05.011 IV:
в строке 150.05.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 I, 150.05.007 I, 150.05.009 I и 150.05.010 I;
в строке 150.05.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II;
в строке 150.05.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III;
в строке 150.05.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV;
12) в строке 150.05.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 150.06 – Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента
45. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 662, 663, 664 и 665 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющие положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).

10) 150.05.010 жолында қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.010 І-ден 150.05.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.010 І жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.010 ІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.010 ІV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 150.05.011 жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.011 І-ден 150.05.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.011 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 І, 150.05.007 І, 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІІ жолында ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІІІ жолында ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІV жолында ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 150.05.012 жолында Салық кодексінің 272-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі.
8-тарау. Бейрезидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 150.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
45. Бұл нысан Салық кодексінің 662, 663, 664 және 665-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.

46. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 662 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 67 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее – ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 664 Налогового кодекса.
47. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3, в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

46. "Қосымша ақпарат" деген бөлімде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 662-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер пропорционалды бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей (тура) бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
2) пропорционалды бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан, осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (коэффициенттері) (бұдан әрі – СКТК). Салық кодексінің 664-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициентінің (коэффициенттері) мөлшері белгіленеді.
47. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, бейрезидент салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, бейрезидент заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, бейрезидент салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің пропорционалды бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолында немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ретінде айқындалатын бейрезиденттің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 150.07 – Исчисление налогового обязательства при получении стандартных налоговых льгот
48. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы КПН при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям.
49. В разделе "Расчет суммы КПН":
1) в строке 150.07.001 указывается налогооблагаемый доход, являющийся максимальным из трех налоговых периодов, предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 150.07.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 150.07.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 150.07.002, по отношению к налоговому периоду;
4) в строке 150.07.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 150.07.001, с учетом индекса инфляции и определяется как произведение строк 150.07.001 и 150.07.003;
5) в строке 150.07.005 указывается количество месяцев в налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 150.07.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в налоговом периоде и определяется как отношение произведения строк 150.07.004 и 150.07.005 к 12;
7) в строке 150.07.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик ведет раздельный учет;
8) в строке 150.07.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 150.07.001), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разница строк 150.07.007 и 150.07.004;
9) в строке 150.07.009 указывается ставка КПН в соответствии с контрактом;
10) в строке 150.07.010 указывается сумма КПН, исчисленного в соответствии с контрактом.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 150.08 – Доходы из иностранных источников, суммы прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и зачета

7) G бағанында бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындар ескеріле отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
9-тарау. Стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде салық міндеттемесін есептеу – 150.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. Бұл нысан салық төлеушінің инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде КТС-ның сомасын есептеуіне арналған.
49. "КТС сомасының есебі" деген бөлімде:
1) 150.07.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық салынатын табыс көрсетіледі;
2) 150.07.002 жолында салық салынатын табыс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 150.07.003 жолында салық кезеңіне қатысты 150.07.002 жолында көрсетілген жылдың инфляциясының орташа жылдық индексі көрсетіледі;
4) 150.07.004 жолында инфляция индексі ескеріле отырып, 150.07.001 жолында көрсетілген ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 150.07.001 және 150.07.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
5) 150.07.005 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктер берілген келісімшарт қолданылатын салық кезеңіндегі ай саны көрсетіледі;
6) 150.07.006 жолында инфляцияның орташа жылдық индексі мен салық кезеңіндегі келісімшарт қолданысы айларының саны ескеріле отырып, ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 150.07.004 және 150.07.005 жолдарының туындысының 12-ге қатынасы ретінде айқындалады;
7) 150.07.007 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктері алынған келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші өзге де қызметті жүзеге асырған жағдайда бөлек есеп жүргізуге міндетті;
8) 150.07.008 жолында 150.07.007 және 150.07.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын табыстың (150.07.001 жолы бойынша көрсетілуге жататын салық салынатын табыс болмаған жағдайда – салық салынатын табыс) жеңілдік берілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 150.07.009 жолында келісімшартқа сәйкес КТС-ның мөлшерлемесі көрсетіледі;
10) 150.07.010 жолында келісімшартқа сәйкес есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі.
10-тарау. Жеңілдікті салық салынатын елдерде тiркелген немесе орналасқан компаниялардың шетелдік көздерден түсетін кірістері, пайдасының немесе пайдасы бөлігінің сомасы. Төленген шетелдік салық пен есепке алу сомалары - 150.08 нысанын толтыру бойынша түсіндірме

50. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии со статьями 225-240 Налогового кодекса. В данном приложении не отражаются финансовая прибыль КИК и финансовая прибыль ПУ КИК.
51. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 67 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе С указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта 65 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 66 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы начисленных доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 225-240 Налогового кодекса, в иностранной валюте, включая:
доходы, полученные начисленные от деятельности, не связанные с постоянным учреждением в иностранном государстве;
доходы от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве;
доходы, указанные в настоящем подпункте, начисленные полученные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент получает, начисляет в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма одного такого вида доходов, подлежащих к получению начисленных полученных в таком иностранном государстве;
6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения операции;

50. Бұл форма шетелдік көздерден түскен кірістерді, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елдердегі көздерден түскен кірістерді, сондай-ақ төленген шетелдік салықтың және Салық кодексінің 225-240-баптарына сәйкес оларды есепке алу сомаларын айқындауға арналған. Бұл қосымшада БШК қаржылық пайдасы мен БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
51. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Бұл бағанда кіріс төлейтін бейрезиденттің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен түскен кірісті есептеу жағдайында) немесе кіріс көзі саналатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен кіріс алған жағдайда) көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 65-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидент шетелдік көздерден есептеген Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Егер салық төлеуші-резидентке есепті салық кезеңінде бір шетел мемлекетінде әртүрлі кіріс түрлері есептелген жағдайда, онда осы бағанда осындай шетел мемлекеттердегі көздерден әрбір есептелген кіріс көздері бөлек көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес, Е бағанында көрсетілген, кіріс валютасының коды көрсетіледі.
Егер есепті салық кезеңінде салық төлеуші-резидентке кірістер әртүрлі валютада есептелген жағдайда, онда осы бағанда әрбір валюта бойынша кіріс сомасы бөлек көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 225-240-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, есепті салық кезеңінің ішінде шет мемлекеттегі көздерден салық төлеуші-резидентке есептелген кіріс сомасы, мыналарды қоса алғанда:
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен байланысы жоқ қызметтен алынған кірістер;
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен арқылы қызметтен алынған кірістер;
салық төлеуші-резидент жеңілдікті салық салынатын елдердегі көздерден алған, осы тармақшада көрсетілген кірістер шетел валютасында көрсетіледі.
Егер салық төлеушi-резиденттің бiр шет мемлекетте бiрнеше көздерден бір валютада, бір кіріс түрін алуға жататын жағдайда, онда бұл бағанда осындай шет мемлекетте алынуға жататын осындай кіріс түрiнiң жалпы сомасы көрсетiледi;
6) F бағанында операция жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада қайта есептелген E бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі;

7) в графе G указывается один из следующих кодов видов деятельности:
1 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением контрактной деятельности;
2 – доход, указанный в графах E и F, начислен в связи с осуществлением внеконтрактной деятельности;
8) в графе H указывается, в том числе сумма начисленных доходов от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, включая такие доходы, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением, исчисленных в соответствии со статьями 225-240 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма доходов, отраженных в графе H, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения операции;
10) в графе J указываются суммы иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, указанных в графе Е, подлежащие зачету при уплате КПН в Республике Казахстан, исчисленные в соответствии с положениями пунктов 1-3 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
1) сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
2) сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
3) сумму КПН или ИПН с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в Республике Казахстан по ставке, установленной статьей 320 Налогового кодекса настоящим Кодексом;
11) в графе K указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты и исчисленных в соответствии со статьями 242-273 Налогового кодекса, в национальной валюте;
12) в графе L указываются сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, исчисленных в соответствии со статьей 242 Налогового кодекса, в национальной валюте;
13) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "1" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 150.01.001;

7) G бағанында мынадай қызмет түрлері кодтарының бірі:
1 – E және F бағандарында көрсетілген, келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген кіріс;
2 – E және F бағандарында көрсетілген, келісімшарттан тыс қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген кіріс көрсетіледі;
8) H бағанында шет мемлекетте тұрақты мекеме арқылы қызметтен есептелген кірістердің, оның ішінде салық төлеуші-резидент жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердегі көздерден есептеген, Салық кодексінің 225-240-баптарына сәйкес есептеген осындай кірістерді қоса алғанда, сомасы шетелдік валютада көрсетіледі;
9) I бағанында операция жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасында КТС төлеген кезде есепке алуға жататын, Салық кодексінің 303-бабы 1-3-тармағының ережелеріне сәйкес есептелген, Е бағанында көрсетілген, шет мемлекеттердегі көздерден алынған кірістертен шетелдік табыс салығының сомасы шетелдік валютамен көрсетіледі.
Бұл ретте шетелдік табыс салығының есепке жатқызылатын сомасының мөлшері мынадай сомалардың:
1) резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден шет мемлекетте іс жүзінде төленген шетелдік табыс салығы сомасының;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуге жататын шетелдік табыс салығы сомасының;
3) Қазақстан Республикасында осы Кодексінің 320-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша есептелген, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден КТС-ның немес ЖТС-ның сомасының ең азын білдіреді.
11) K бағанында салық төлеуші-резидент шет мемлекеттегі тұрақты мекеме арқылы жүргізген қызметінен алған, шегерімге жатқызылған және Салық кодексінің 242-273-баптарына сәйкес есептелген шығындарының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
12) L бағанында салық төлеуші-резиденттің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі тұрақты мекемелері шегерімге жатқызған, Салық кодексінің 242-бабына сәйкес есептелген басқарушылық және жалпы әкімшілік шығындарының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
13) F бағаны жолдарының қорытынды мәні "1" қызмет түрінің сәйкес келетін кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кіріс түрлерінің кодтары 150.01.001 жолына көшіріледі;

коду вида дохода "2060", переносятся в строку 150.01.002;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 150.01.003;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 150.01.004;
кодам видов дохода "2070" и "2080" переносятся в строку 150.01.005;
коду вида дохода "2380", переносятся в строку 150.01.006;
коду вида дохода "2390", переносятся в строку 150.01.007;
коду вида дохода "2400", переносятся в строку 150.01.008;
коду вида дохода "2090", переносятся в строку 150.01.010;
кодам видов дохода "2100", "2110", "2120" и "2280" переносятся в строку 150.01.011;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 150.01.012;
коду вида дохода "2330", переносятся в строку 150.01.013;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 150.01.014;
14) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2" и:
кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190", переносятся в строку 150.02.001;
коду вида дохода "2060", переносятся в строку 150.02.002;
коду вида дохода "2310", переносятся в строку 150.02.003;
коду вида дохода "2340", переносятся в строку 150.02.004;
коду вида дохода "2350", переносятся в строку 150.02.005;
кодам видов дохода "2070" и "2080" переносятся в строку 150.02.006;
коду вида дохода "2380", переносятся в строку 150.02.007;
коду вида дохода "2090", переносятся в строку 150.02.008;
кодам видов дохода "2100", "2110", "2120" и "2280" переносятся в строку 150.02.009;
коду вида дохода "2420", переносятся в строку 150.02.010;
коду вида дохода "2330", переносятся в строку 150.02.011;
иным кодам видов доходов, переносятся в строку 150.02.012;
15) итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 150.01.043;
"2", переносятся в строку 150.02.036;
16) итоговые значения строк графы J, соответствующих коду вида деятельности:
строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "1", переносятся в строку 150.01.043;
строк графы F, соответствующих коду вида деятельности "2", переносятся в строку 150.02.036;
графы F переносится в строку 150.00.045;
17) итоговые значения строк графы J, соответствующих коду вида деятельности:
строк графы J, соответствующих коду вида деятельности "1", переносятся в строку 150.01.056 I;
строк графы J, соответствующих коду вида деятельности "2", переносятся в строку 150.02.049 I.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 150.09 – Доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором
52. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 666 и 669 Налогового кодекса.

"2060" кіріс түрінің коды 150.01.002 жолына көшіріледі;
"2340" кіріс түрінің коды 150.01.003 жолына көшіріледі;
"2350" кіріс түрінің коды 150.01.004 жолына көшіріледі;
"2070" және "2080" кіріс түрлерінің коды 150.01.005 жолына көшіріледі;
"2380" кіріс түрінің коды 150.01.006 жолына көшіріледі;
"2390" кіріс түрінің коды 150.01.007 жолына көшіріледі;
"2400" кіріс түрінің коды 150.01.008 жолына көшіріледі;
"2090" кіріс түрінің коды 150.01.010 жолына көшіріледі;
"2100", "2110", "2120" және "2280" кіріс түрлерінің коды 150.01.011 жолына көшіріледі;
"2420" кіріс түрінің коды 150.01.012 жолына көшіріледі;
"2330" кіріс түрінің коды 150.01.013 жолына көшіріледі;
өзге де кіріс түрлерінің коды 150.01.014 жолына көшіріледі;
14) F бағаны жолдарының қорытынды мәні "2" қызмет түрінің сәйкес келетін кодына және:
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кіріс түрлерінің кодтарына 150.02.001 жолына көшіріледі;
"2060" кіріс түрінің коды 150.02.002 жолына көшіріледі;
"2310" кіріс түрінің коды 150.02.003 жолына көшіріледі;
"2340" кіріс түрінің коды 150.02.004 жолына көшіріледі;
"2350" кіріс түрінің коды 150.02.005 жолына көшіріледі;
"2070" және "2080" кіріс түрлерінің коды 150.02.006 жолына көшіріледі;
"2380" кіріс түрінің коды 150.02.007 жолына көшіріледі;
"2390" кіріс түрінің коды 150.01.007 жолына көшіріледі;
"2400" кіріс түрінің коды 150.01.008 жолына көшіріледі;
"2090" кіріс түрінің коды 150.02.008 жолына көшіріледі;
"2100", "2110", "2120" және "2280" кіріс түрлерінің коды 150.02.009 жолына көшіріледі;
"2420" кіріс түрінің коды 150.02.010 жолына көшіріледі;
"2330" кіріс түрінің коды 150.02.011 жолына көшіріледі;
өзге де кіріс түрлерінің коды 150.01.012 жолына көшіріледі;
15) F бағаны жолдарының қорытынды мәні қызмет түрінің сәйкес келетін коды:
"1", 150.01.043 жолына көшіріледі;
"2", 150.02.036 жолына көшіріледі;
16) J бағаны жолдарының қорытынды мәні қызмет түрінің сәйкес келетін коды:
F бағаны жолдарының "1" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.01.043 жолына көшіріледі;
F бағаны жолдарының "2" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.02.036 жолына көшіріледі;
F бағаны 150.00.045 жолына көшіріледі;
17) J бағаны жолдарының қорытынды мәні қызмет түрінің сәйкес келетін коды:
J бағаны жолдарының "1" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.01.056 І жолына көшіріледі;
J бағаны жолдарының "2" қызмет түрінің сәйкес келетін коды 150.02.049 І жолына көшіріледі.
11-тарау. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс – 150.09-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
52. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 666 және 669-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.

53. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 62 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 67 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Глава 12. Пояснение по заполнению формы 150.10 – Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
54. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах
финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
55. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы) согласно пункту 67 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294, пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;

53. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кіріске қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 67-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
12-тарау. Шетелдік компания бақылайтын қаржылық пайдаға салық салу – 150.10 нысанын толтыру туралы түсіндірме
54. Бұл нысан БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының, есепке алынуы тиіс БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына салынатын салықтың, БШК кірісінен төлем көзінен ұсталған КТС немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, БШК-ның салық салынатын кірісінен төленген КТС сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында анықталған растама құжаттары болса, бұл қосымшада Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуы тиіс БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
55. "БШК немесе БШК ТМ туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында әр БШК немесе әр БШК ТМ атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ анықтамалары Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында осы Ережелердің 67-тармағына сәйкес БШК немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әр БШК немесе әр БШК ТМ-ді олар құрылған (инкорпорацияланған) елде мемлекеттік (салықтық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК-да немесе БШК ТМ-да мемлекеттік және салықтық тіркеу болған жағдайда, бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) Е бағанында Салық кодексінің 294-бабына, 297-бабының 7-тармағына сәйкес анықталатын, салық төлеуші-резиденттің өз бетінше немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы БШК-дағы салық төлеуші-резидентті тікелей, жанама, конструктивті бақылауы немесе тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі кезінде әр БШК-дағы салық төлеуші резидентті бақылау немесе тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері көрсетіледі;

6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе H, согласно пункту 66 настоящих Правил;
7) в графе G указывается один из следующих кодов вида деятельности:
1 – финансовая прибыль, указанная в графах L и M, начислена в связи с осуществлением контрактной деятельности;
2 – финансовая прибыль, указанная в графах L и M, начислена в связи с осуществлением внеконтрактной деятельности;
8) в графе H указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
10) В графе J указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе J -1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J -8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;

6) F бағанында осы Ережелердің 66-тармағына сәйкес Н бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрінің келесі кодтарының бірі көрсетіледі:
1 – L және M бағандарында көрсетілген қаржылық пайда, келісімшарттық қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
2 – L және M бағандарында көрсетілген қаржылық пайда, келісімшарттан тыс қызметті жүзеге асыруға байланысты есептелген;
8) H бағанында Салық кодексінің 297-бабы 2 және 3-тармағына сәйкес анықталатын, әр БШК немесе әр БШК ТМ-ның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетелдік валютада көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ.
10) J бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында анықталған растама құжаттары болған жағдайда Салық кодексінің 297-бабының 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шығарылған азайтылымдар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
Салық төлеуші-резидент Салық кодексінің 297-бабының 4-тармағын қолданбаса, бұл бағанда "0" көрсетіледі;
J-1 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-2 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-3 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-4 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-5 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J - 6-бағанда Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-7 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-8 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

в графе J -9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе J-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
11) в графе K указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений и суммы убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду, которая определяется как разница между графами H, I и J (графа H – графа I – графа J), в иностранной валюте;
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф K и E (графа K x графа E);
13) в графе M указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе L и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;
15) в графе O указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе M, отличается от суммы налога на прибыль, уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;

J-9 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
J-10 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында шетелдік валютадағы H, I және J бағандарының арасындағы айырма (H бағаны – I бағаны – J бағаны) ретінде анықталатын есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің азаюлары мен залалдарының сомасын ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасының сомасы көрсетіледі;;
12) L бағанында K және E бағандарының көбейтіндісі (K бағаны x бағаны E бағаны) ретінде анықталатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында L бағанында көрсетілген, Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс және Салық кодексінің 297-бабының 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
14) N бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растама құжаттар болса Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағының 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес анықталатын тиімді мөлшерлемені қолдану арқылы) есептелген, салық салынғанға дейінгі БШК қаржылық пайдасының немесе салық салынғанға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасының пайдасына (шетелдік табыс салығы) салынған салық сомасы шетелдік валютада көрсетіледі. Пайдаға салынатын салық Салық кодексінің 294-бабына сәйкес анықталған.
Пайдаға салынатын салық егер БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасы салық салынғанға дейін ағымдық немесе өткен мерзімде төлем көзінен ұсталған, салық салынған кірістерді қамтыса есептік мерзімде төлем көзінен ұсталған салықты қамтиды;
15) О бағанында салық төлеуші-резидентте Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растама құжаттар болса Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағының 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес анықталған тиімді мөлшерлемені қолдану арқылы) есептелген және есептік мерзімде шет мемлекетте төленген, салық салынғанға дейін БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының пайдасына (шетелдік табыс салығы) салық сомасы шетелдік валютада көрсетіледі. М бағанында көрсетілген пайдаға салынған салық сомасы шет мемлекетте төленген пайда салығының сомасынан басқаша болса, бұл бағанда пайдаға салынған төленген салық сомасы көрсетіледі. БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына екі немесе одан да көп шет мемлекетте пайда салығы салынса бұл бағанда тиімді мөлшерлемесі осындай шет мемлекеттерде төленген пайда салығының тиімді мөлшерлемелерінен максималды шаманы құрайтын пайда салығының бірінің сомасы көрсетіледі;

16) в графе P указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах N и O. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах N и O, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N, – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе O, – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
17) итоговые значения строк графы M, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 150.01.046;
"2", переносятся в строку 150.02.039;
1) итоговые значения строк графы P, соответствующих коду вида деятельности:
"1", переносятся в строку 150.01.056 II;
"2", переносятся в строку 150.02.049 II;
Глава 13. Пояснение по заполнению формы 150.11 – Сведения о компонентах годовой финансовой отчетности
56. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и Законом о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Глава 14. Пояснение по заполнению формы 150. 12 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению налога на сверхприбыль по каждому контракту на недропользование
57. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению налога на сверхприбыль по каждому контракту на недропользование в соответствии с основными принципами, установленными статьей 723 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
58. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата контракта.
в графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование;
в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;

16) P бағанында салық төлеуші-резидентте N және О бағандарында көрсетілген пайда салығының сомасын растайтын құжаттар болған жағдайда Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есепке алынуы тиіс пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі. Бұл бағанда келесі жағдайларда нарықтық валюта айырбастау курсын қолдану арқылы ұлттық валютада қайта есептелген, N және O бағандарында көрсетілген сомалардың ең азы болып табылатын пайда салығының сомасы көрсетіледі:
егер бұл бағанда есептік кезеңдегі орташа арифметикалық нарықтық валюта айырбастау курсы – N бағанында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда;
шет мемлекетте осындай пайда салығын төлеген күнгі нарықтық валюта айырбастау курсы – О бағанында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болған жағдайда;
17) М бағанының:
"1" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.01.046 жолына көшіріледі;
"2" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.02.039 жолына көшіріледі;
1) Р бағанының:
"1" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.01.056 II жолына көшіріледі;
"2" қызмет түрінің кодына сай келетін жолдарының қорытынды шамасы 150.02.049 II жолына көшіріледі/
13-тарау. Жылдық қаржы есептемесінің құрамдас бөліктері туралы мәліметтер – 150.11-нысанын толтыру туралы түсіндірме
56. Бұл нысанды салық төлеуші халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде толтырады.
14-тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбiр жеке келісімшарт бойынша үстеме пайда салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.12-нысанын толтыру туралы түсіндірме
57. Бұл нысан Салық кодексінің 723-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша үстеме пайда салығын есептеу жөнінде салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісімшарт бойынша жеке толтырылады.
58. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісімшарттың нөмірі мен күні.
А бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу күні көрсетіледі;

2) наименование месторождения – наименование месторождения согласно контракту на недропользование.
59. В разделе "Исчисление налога на сверхприбыль по контракту на недропользование":
1) в строке 150.12.001 указывается сумма валового годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) в строке 150.12.002 указывается сумма дохода от реализации, выбытия, передачи активов, не подлежащих амортизации, определенная в соответствии с Налоговым кодексом в целях исчисления налога на сверхприбыль;
3) в строке 150.12.003 указывается сумма доходов и других сумм, корректирующих в соответствии со статьей 258 Налогового кодекса расходы, которые образуют отдельную группу амортизируемых активов согласно статье 258 Налогового кодекса;
4) в строке 150.12.004 указывается сумма дохода от реализации, выбытии, передачи фиксированных активов, определенная в соответствии с Налоговым кодексом в целях исчисления налога на сверхприбыль;
5) в строке 150.12.005 указывается сумма корректировки валового годового дохода в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
6) в строке 150.12.006 указывается сумма валового годового дохода с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 150.12.001 и 150.12.005 (150.12.001 + 150.12.005);
7) в строке 150.12.007 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 758 Налогового кодекса;
8) в строке 150.12.008 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 758 Налогового кодекса;
9) в строке 150.12.009 указывается сумма всех вычетов для целей налога на сверхприбыль, определяемая как сумма строк 150.12.007 и 150.12.008 (150.12.007 + 150.12.008);
10) в строке 150.12.010 указывается сумма корректировки вычетов в целях исчисления налога на сверхприбыль в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
11) в строке 150.12.011 указывается сумма всех вычетов для целей налога на сверхприбыль с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 150.12.009 и 150.12.010;
12) в строке 150.12.012 указывается сумма налогооблагаемого дохода, исчисленного согласно статьи 756 Налогового кодекса, определяемого как разница строк 150.12.006 и 150.12.011 (150.12.006 – 150.12.011);

2) кен орнының атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес кен орнының атауы көрсетіледі.
59. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша үстеме пайда салығын есептеу" бөлімінде:
1) 150.12.001 жолында Салық кодексінде белгіленген тәртіппен үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 150.12.002 жолында үстеме пайда салығын есептеу мақсатында Салық кодексіне сәйкес айқындаған амортизацияға жатпайтын активтерді өткізуден, шығарудан, беруден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
3) 150.12.003 жолында Салық кодексінің 258-бабына сәйкес амортизацияға жататын активтердің жеке тобын құрайтын Салық кодексінің 258-бабына сәйкес түзетілетін шығындардың басқа сомалары және кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 150.12.004 жолында үстеме пайда салығын есептеу мақсатында Салық кодексіне сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді өткізуден, шығарудан, беруден түскен кірістің сомасы көрсетіледі;
5) 150.12.005 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жылдық жиынтық кірістің түзету сомасы көрсетіледі;
6) 150.12.006 жолында 540.00.001 және 150.12.005 (150.12.001 + 150.12.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес түзетулерді есепке ала отырып, жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі;
7) 150.12.007 жолында Салық кодексінің 758-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 150.12.008 жолында Салық кодексінің 758-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шегерімге жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 150.12.009 жолында 540.00.007 және 540.00.008 (540.00.007 + 540.00.008) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үстеме пайда салығының мақсаты үшін барлық шегерімдер сомасы көрсетіледі;
10) 150.12.010 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес үстеме пайда салығын есептеу мақсатында шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі;
11) 150.12.011 жолында 150.12.009 және 150.12.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес түзетулерді есепке ала отырып үстеме пайда салығының мақсаттары үшін барлық шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
12) 150.12.012 жолында 150.12.006 және 150.12.011 (150.12.006 – 150.12.011) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 756-бабына сәйкес есептелген салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;

13) в строке 150.12.013 указывается сумма превышения вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, переносимое из предыдущих налоговых периодов согласно пункту 2 статьи 756 Налогового кодекса;
14) в строке 150.12.014 указывается сумма налогооблагаемого дохода с учетом перенесенного из предыдущих налоговых периодов превышения вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, определяемая как разница строк 150.12.012 и 150.12.013 (150.12.012 – 150.12.013);
15) в строке 150.12.015 указывается превышение вычетов для целей исчисления налога на сверхприбыль над суммой валового годового дохода за налоговый период, подлежащая переносу на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется при отрицательном значении 150.12.014 и подлежит заполнению в модульном значении;
16) в строке 150.12.016 указывается сумма корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности по контракту на недропользование согласно статье 759 Налогового кодекса, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
17) в строке 150.12.017 указывается сумма налога на чистый доход, возникающего по чистому доходу по контрактной деятельности согласно статье 760 Налогового кодекса. Заполняется нерезидентом, осуществляющим контрактную деятельность по недропользованию через постоянное учреждение;
18) в строке 150.12.018 указывается сумма чистого дохода, фактически полученного за налоговый период, определяемая как строка 150.12.014 минус строка 150.12.016 и минус строка 150.12.017 (150.12.014 – 150.12.016 – 150.12.017);
19) в строке 150.12.019 указывается 25-ти процентная сумма вычетов, которая определяется как произведение строки 150.12.011 и 25 процентов (150.12.011 х 25%);
20) в строке 150.12.020 налоговая база налога на сверхприбыль, рассчитываемая как часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разница строк 150.12.018 и 150.12.019 (150.12.018 – 150.12.019). Если разница строк имеет отрицательное значение, то указывается значение равное нулю;
21) в строке 150.12.021 указывается расчет суммы налога на сверхприбыль по уровням, в том числе:
в графе 150.12.021 А указаны уровни;
в графе 150.12.021 В приведены верхние границы значений отношения совокупного годового дохода к вычетам;
в графе 150.12.021 С указываются вычеты для целей налога на сверхприбыль согласно статье 758 Налогового кодекса;
в графе 150.12.021 D указываются предельные суммы распределения чистого дохода для целей налога на сверхприбыль по каждому уровню, установленному статьей 761 Налогового кодекса;
в графе 150.12.021 E указывается распределенный фактический чистый доход, предусмотренный статьей 761 Налогового кодекса;

13) 150.12.013 жолында Салық кодексінің 756-бабы 2-тармағына сәйкес алдыңғы салықтық кезеңдерінен ауыстырылған салық кезеңі үшін жылдық жиынтық табыс сомасынан үстеме пайда салығын есептеу мақсатында шегерімдердің асып кеткен сомасы көрсетіледі;
14) 150.12.014 жолында 150.12.012 және 150.12.013 (150.12.012 – 150.12.013) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін жылдық жиындық табыс сомасынан үстеме пайда салығын есептеу мақсатында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған шегерімдердің асып кетуін есепке ала отырып, салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
15) 150.12.015 жолында алдыңғы салық кезеңіне ауыстыруға жататын салық кезеңі үшін жылдық жиынтық табыс сомасынан үстеме пайда салығын есептеу мақсаты үшін шегерімдердің асып кетуі көрсетіледі. Аталған жол 150.12.014 теріс мәнді болған кезде және модулдік мәнде толтырылуға жатады;
16) 150.12.016 жолында Салық кодексінің 759-бабына сәйкес үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалану арналған келісімшарттағы келісімшарттық қызмет бойынша КТС сомасы көрсетіледі;
17) 150.12.017 жолында Салық кодексінің 760-бабына сәйкес келісімшарттық қызмет бойынша таза кіріс бойынша туындайтын таза кіріске салынатын салық сомасы көрсетіледі. Тұрақты мекеме арқылы жер қойнауын пайдалану бойынша келісімшарттағы қызметті жүзеге асыратын резидент емес толтырады;
18) 150.12.018 жолында 150.12.014 жолы алу 150.12.016 жолы және алу 150.12.017 жолы (150.12.014 – 150.12.016 – 150.12.017) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін нақты алынған таза кірістің сомасы көрсетіледі;
19) 150.12.019 жолында 150.12.011 жолының және 25 пайыздың туындысы (150.12.011 х 25%) ретінде айқындалатын шегерімдердердің 25 пайыздық сомасы көрсетіледі;
20) 150.12.020 жолында 150.12.018 және 150.12.019 жолдарының айырмасы (150.12.018 – 150.12.019) ретінде айқындалатын шегерімдер сомасының 25 пайызынан асатын жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бөлігі ретінде есептелетін үстеме пайда салығының салықтық базасы көрсетіледі. Егер жолдардың айырмасы теріс мәнде болса, нөлге тең мән көрсетіледі;
21) 150.12.021 жолында деңгейлер бойынша үстеме пайда салығы сомасының есебі көрсетіледі, оның ішінде:
150.12.021 А бағанында деңгейлер көрсетілген;
150.12.021 В бағанында жылдық жиынтық табыстың шегерімдерге қатынасының жоғарғы шектерінің мәндері келтірілген;
150.12.021 С бағанында Салық кодексінің 758-бабына сәйкес үстеме пайда салығы мақсатындағы шегерімдер көрсетіледі;
150.12.021 D бағанында Салық кодексінің 761-бабына сәйкес белгіленген әрбір деңгей бойынша үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлудің шекті сомалары көрсетіледі;
150.12.021 E бағанында мынадай тәртіпте есептелген Салық кодексінің 761-бабында көзделген бөлінген нақты таза табыс көрсетіледі;

в графе 150.12.021 F приведены ставки налога в процентах, в соответствии со статьей 762 Налогового кодекса;
в графе 150.12.021 G указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, которая определяется построчно как произведение каждой строки в графе 150.12.021 Е на соответствующую ставку в графе 150.12.021 F;
22) в строке 150.12.022 указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, подлежащая уплате, которая определяется как сумма строк графы 150.12.021 G. Значение данной строки переносится в строку 150.00.063.
Глава 16. Доходы, полученные в МФЦА
60. Данная форма предназначена для отражения доходов, освобождаемых от обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона, за исключением доходов участников МФЦА, представляющих декларацию по форме 180.00.
61. В разделе "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 150.13.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
2) в строке 150.13.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
3) в строке 150.13.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
4) в строке 150.13.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
5) в строке 150.13.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых актами МФЦА, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона.
6) в строке 150.13.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 150.13.001 по 150.13.005.
62. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":

150.12.021 F бағанында Салық кодексінің 762-бабына сәйкес салық мөлшерлемелері пайызда келтірілген;
150.12.021 G бағанында 540.00.021 Е бағындағы әрбір жолдың 540.00.021 F бағанындағы тиісті мөлшерлемесіне туындысы ретінде әр жолда айқындалатын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
22) 150.12.022 жолында 150.12.021 G бағаны жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленуге жататын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі. Осы жолдың мәні 150.00.063 жолына көшіріледі.
15-тарау. АХҚО-да алынған табыстар -150.13-нысанын толтыру туралы түсіндірме
59. Осы нысан 180.00-нысан бойынша декларацияны тапсыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының кірістерін қоспағанда, Конституциялық Заңның 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес КТС салудан босатылатын табыстарды көрсетуге арналған.
60. "Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағында қарастырылған қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстар" деген бөлімде:
1) 150.13.001 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 150.13.002 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
3) 150.13.003 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналысын, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
4) 150.13.004 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 150.13.005 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын Орталықтың актілерінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
6) 150.13.006 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен табыстың барлық сомасы көрсетіледі. 150.13.001-ден бастап 150.13.005-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
61. "Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағында қарастырылған ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен табыстар" деген бөлімде:

1) в строке 150.13.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
2) в строке 150.13.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
3) в строке 150.13.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
4) в строке 150.13.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона.
5) в строке 150.13.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 150.13.007 по 150.13.010.
63. В разделе "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона":
в строке 150.13.012 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона.
64. В разделе "Всего доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону":
в строке 150.13.013 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону. Определяется как 150.13.006 + 150.13.011 + 150.13.012.".
Глава 16. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
65. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республике Казахстан;
1030 – доходы от оказания управленческих, финансовых консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный Приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года №142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением", от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате), при выполнении одного из следующих условий: не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);

1) 150.13.007 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заң қызметтерін көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 150.13.008 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
3) 150.13.009 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
4) 150.13.010 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызмет көрсетуден түскен табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 150.13.011 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен табыстың барлық сомасы көрсетіледі. 150.13.007-ден бастап 150.13.010-ке дейінгі жолдардың көрсеткіштер сомасы ретінде айқындалады.
62. "Конституциялық Заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын табыстар" деген бөлімде:
150.13.012 жолында Конституциялық Заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың барлық сомасы көрсетіледі.
63. "Конституциялық Заңына сәйкес салық салудан босатылатын барлық табыстар" деген бөлімде:
150.13.013 жолында Конституциялық Заңына сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.13.006 + 150.13.011 + 150.13.012 ретінде айқындалады.
16-тарау. Кірістердің, валюталардың, елдердің, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
64. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодтарын пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын кірістер:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;
1040 - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген, жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінiң 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2018 жылғы 8 ақпандағы "Жеңілдетілген салық салынатын елдердің тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның кірісі келесіде шарттардың бірін орындауда:
авансты (алдын ала төлем) төлеген күннен бастап екі жылдық кезең өткеннен кейінгі бейрезидентімен қанағаттанбағаны;

не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено подпунктом 5) пункта 1 статьи 644 Налогового кодекса;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации: находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с з с Законом о государственной регистрации;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с законами Республики Казахстан;
1110 – доход в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1120 – доход в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемый от эмитента;
1130 – доход в виде роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный найм (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1150 – доход от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемый по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорар руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом–резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица–резидента;
1310 – доход по производным финансовым инструментам;
1320 – доход от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1340 – доходы от списания обязательств;
1350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные в Республике Казахстан;
1360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от резидента;
1370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан;
1380 – доходы от выбытия фиксированных активов в Республике Казахстан;
1390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей в Республике Казахстан;
1400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в Республике Казахстан;
1410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от резидента в Республике Казахстан;
1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы в Республике Казахстан;
1440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса в Республике Казахстан;
1450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления в Республике Казахстан;
1460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от резидента;
1470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;

егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, авансты (алдын ала төлем) төлеген күннен бастап екі жылдық кезең өткеннен кейінгі авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидентімен қанағаттанбағаны;
1060 – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын құқығы немесе келісім шартына кіретін Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 және одан да көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұстап қалған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1130 – роялти түріндегі кіріс;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кіріс;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кіріс;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кіріс;
1170 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін кіріс;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кіріс;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімі, келісімшарты) бойынша бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістері;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне аталған адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірісі;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1300 – бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кіріс;
1320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы алушы болып табылатын бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
1330 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
1340 – міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
1350 – Қазақстан Республикасындағы күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер;
1360 – резиденттен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан кірістер;
1370 – Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін кірістер;
1380 - Қазақстан Республикасында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен кірістер;
1390 – Қазақстан Республикасында табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кірістер;
1400 – Қазақстан Республикасында кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін кірістер;
1410 – Қазақстан Республикасында резиденттен бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1420 – Қазақстан Республикасында Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1430 – Қазақстан Республикасында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шығындардан кірістердің асып кетуі;
1440 – Қазақстан Республикасында мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
1450 – Қазақстан Республикасында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістері;
1460 – резиденттен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерін азайтудан кірістер;
1470 – Қазақстан Республикасындағы кəсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа да кірістер;

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию или перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2040 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, утвержденный Приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением", а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2050 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2060 – доходы от прироста стоимости при реализации:
имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2080 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
2100 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2120 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2130 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2140 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, кроме финансового лизинга;
2160 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2170 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки, получаемого от нерезидента;
2190 – доходы от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2200 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2210 – доход трудового иммигранта-резидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством иностранного государства на основании разрешения трудовому иммигранту;
2220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
2230 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2240 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2250 – доход физического лица-резидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды;
2260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2280 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2290 – доходы от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2310 – доходы по производным финансовым инструментам;
2320 – доход от передачи в доверительное управление имущества нерезиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республике Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления;
2330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке-нерезиденте;
2340 – доходы от списания обязательств;
2350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2380 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
2430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынатын кірістер:
2010 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін кірістер;
2020 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
2030 – бейрезидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кірістер;
2040 – Салық кодексінің 294-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген бейрезиденттен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де кірістер;
2050 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен кірістер;
2060 – өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлік;
2070 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2080 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2090 – бұрын негізсіз ұстап қалған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
2100 – резидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2110 – бейрезиденттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кірістер;
2120 – бейрезидент-эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кірістер;
2130 – бейрезиденттен алынған роялти түріндегі кірістер;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлікті жалға беруден түскен кірістер;
2150 – қаржы лизингін басқа, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
2160 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер;
2170 – бейрезиденттен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден түскен кірістер;
2180 – бейрезиденттен алынған теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
2190 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
2200 – жұмыс беруші болып табылатын бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімшарты) бойынша резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі қызметінен түсетін кірістері;
2210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде шетел мемлекетінің еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
2220 – бейрезидентке қатысты өздерiне жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
2230 – жұмыс берушілер болып табылатын бейрезидент Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
2240 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
2250 – резидент-жеке тұлғаның бейрезидент жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
2260 – бейрезидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
2280 – бейрезидент төлеген ұтыстар;
2290 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кірістер;
2300 – резидент-жеке тұлғаның бейрезидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан, оның iшiнде жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi өтеусiз алған немесе мұрагерлiк түрiндегi кірісі;
2310 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
2320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы алушы болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде салық міндеттемесін орындау жүктелмеген бейрезидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
2330 – бейрезидент-ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
2340 – мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн кіріс;
2350 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер;
2360 – бейрезиденттен алынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша құрған сақтандыру резервтерін төмендетуден түсетін кірістер;
2370 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін кірістер;
2380 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде Тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен кірістер;
2390 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кірістер;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін кірістер;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде резиденттен бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2420 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2430 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шығындардан кірістердің асып кетуі;
2440 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
2450 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістері;
2460 – резиденттен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерін азайтудан кірістер;
2470 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кəсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа да кірістер.
65. Валюта кодын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – 378 шешім) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасын пайдалану қажет.

66. При заполнении кода валюты используется кодировка валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378).
67. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению КТС № 378.
68. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение 7 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 18
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 8 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 22
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 9 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49

66. Ел кодын толтыру кезінде 378 шешіммен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеушісі" 22-қосымшаға сәйкес елдердің кодын пайдалану қажет.
67. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкінің құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегі келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсіністік туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық Қайта құру және Даму банкінің келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкін құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепілдігінің көп жақты агенттігін құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшін Жапония Yкіметінің грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келісім;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына

Приложение 27-1
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 1 к Протоколу
об обмене информацией
в электронном виде между
налоговыми органами
государств - членов Евразийского
экономического союза
об уплаченных суммах
косвенных налогов
Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Страница
из
Раздел 1.
Продавец
Покупатель
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
01 ______________________________________ (наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя или физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем)
02_____________________________________________ (наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
03 _______________________________________ (код страны, место нахождения (жительства)
04 ________________________________ (код страны, место нахождения (жительства)
05 № договора (контракта) ______ Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
06____________________________________________________________________________ (наименование организации (Ф.И.О. индивидуального предпринимателя) код страны, место нахождения (жительства)

27-1-қосымша
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
салық органдары арасында
жанама салықтардың төленген
сомалары туралы ақпараттарды
электрондық түрде алмасу
туралы хаттамаға
1-қосымша
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш
Бет
-ден
1-бөлім. Сатушы
Сатып алушы
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
01_______________________________________
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
02_______________________________________
ұйымның атауы, дара кәсіпкердің немесе
дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның Т.А.Ә.
03 _______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
04 ______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
05 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж. _________ , ерекшеліктердің № _______, _______ ерекшеліктердің күні _______ , _______
06 _______________________________________________________________________________
(ұйымның атауы (жеке кәсіпкердің Т.А.Ә.) елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері

07 № договора (контракта) ______ Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______ , _______ дата спецификации ____ , ____
(в случае заключения договора лизинга в ячейке ☐ указывается отметка Х,
в случае заключения договора переработки давальческого сырья в ячейке ☐ указывается отметка Х, в случае заключения договора о приобретении товара у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, в ячейке ☐ указывается отметка X)
№ пп
Наименование товара
Код
товара
ТН ВЭД
Единица измерения товара
Количество товара
Стоимость товара (работы)
Валюта
Транспортный (товаросопроводительный) документ
Счет-фактура
Код
Курс
Серия, номер
Дата
Номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ИТОГО:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Продолжение таблицы
Дата принятия на учет товара
Налоговая база
Ставки налога
Суммы налогов
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
твердые (специфические)
адвалорные
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Достоверность и полноту сведений, приведенных в данном заявлении, подтверждаю
_____________________________________ ___________________ ________________
Ф.И.О. руководителя организации подпись дата М.П. (уполномоченного лица) -
покупателя (индивидуального предпринимателя - покупателя)
_________________________________________________________________________
Страница
из
Раздел 2.
Отметка о регистрации заявления при представлении в налоговый орган
Отметка налогового органа об уплате косвенных налогов (освобождении от налогообложения НДС и (или) акцизов) по месту постановки на учет покупателя производится в течение десяти рабочих дней с даты отметки о регистрации Заявления.
НДС в сумме ____________ уплачен
Акцизы в сумме ____________ уплачены
________________ ____________ ________ ____________ Ф.И.О. инспектора должность подпись дата
______________________________________ ___________ _____________ Руководитель (заместитель руководителя) подпись дата
______________________________ М.П. наименование налогового органа
1) В случае установления налоговым органом несоответствия заполненных налогоплательщиком реквизитов заявления требованиям Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года налоговый орган производит отметку об уплате косвенных налогов после устранения выявленных несоответствий налогоплательщиком.
Страница
из
Раздел 3.
Продавец, комитент, доверитель, принципал
(нужное подчеркнуть)
Покупатель, комиссионер, поверенный, агент
(нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
08 ______________________________
( наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
09 ___________________________
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
10 _____________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
11 __________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)

07 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж._________ ерекшеліктердің № _______ , _______ ерекшеліктердің күні _______ , _______
(лизинг шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х белгісі қойылады,
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х белгісі қойылады, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан тауарды сатып алу туралы ☐ шарт жасалған жағдайда тиісті торкөзде Х белгісі қойылады)
р/с №
Тауардың атауы
СЭҚ ТН тауар коды
Тауардың өлшем бірлігі
Тауар мөлшері
Тауар (жұмыс) құны
Валюта
Көлік (тауарға ілеспе) құжаты
Шот-фактура
Коды
Бағамы
Сериясы, нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ЖИЫНТЫҒЫ:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Кестенің жалғасы
Тауарды есепке қабылдаған күні
Салық базасы
Салық мөлшерлемесі
Салықтар сомасы
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
негізгі (ерекшеліктер)
адвалорлы
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Осы өтініште көрсетілген мәлiметтердiң дұрыстығын және толықтығын растаймын
____________________________________________________ _____________ ________
Сатып алушы (сатып алушы-дара кәсіпкер) - қолы күні
М.О. ұйым басшысының (уәкілеттік берілген адам) Т.А.Ә.
______________________________________________________________________________________________
Бет
-ден
2-бөлім.
Берілген өтінішті салық органдарында тіркеу туралы белгі
Сатып алушының есепке қоюға жеткізу орны бойынша жанама салықтарды төлеу (ҚҚС және (немесе) акциздерден босату) туралы салық органының белгісі Өтініші тіркеу туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
ҚҚС ________________________ сомасында төленген
Акциздер ___________________________ сомасында төленген
______________________________ ____________ ________ ____________ инспектордың Т.А.Ә. лауазымы қолы күні
____________________________ ________ ____________ Басшы (басшының орынбасары) қолы күні
________________________________
Салық органының атауы
МО
1) Салық төлеуші толтырылған өтініштегі деректемелер Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарт талаптарына сәйкес келмеген жағдайда салық органдары салық төлеуші анықталған сәйкессіздікті жойғаннан кейін жанама салықтарды төлеу туралы белгі қояды.
Бет
-ден
3-бөлім.
Сатып алушы, комитент, сенім білдіруші, принципал
(керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Сатып алушы, комссионер, сенім білдірілген өкіл, агент
(керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
08 _______________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
09_________________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
10 _______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
11 _________________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері

12 № договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г. № спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
_____________________________________ ___________________ _____________ Ф.И.О. руководителя организации подпись дата М.П. (уполномоченного лица) -покупателя (индивидуального предпринимателя - покупателя)
________________________________________________________________________________________
Приложение к заявлению
о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов
Страница
из
Продавец (комиссионер, поверенный, агент /
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
____________________________________________
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
______________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
____________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
________________________________________
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Продавец (комиссионер, поверенный, агент /
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
___________________________________________
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
___________________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
______________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
__________________________________________
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Продавец (комиссионер, поверенный, агент /
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
___________________________________________
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
___________________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
___________________________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
___________________________________________
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Приложение 10 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 74
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 11 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 80
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 12 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 января 2022 года № 49
Приложение 82
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

12 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж.__________ ерекшеліктердің № _______, _______ ерекшеліктердің күні _______, _______
_____________________________________ ___________________ _____________
Сатып алушы (сатып алушы-дара кәсіпкер) қолы күні
МО ұйым басшысының (уәкілеттік берілген адам) Т.А.Ә.
_________________________________________________________________________________________
Тауарларды әкелу және жанама
салықтарды төлеу туралы өтінішке қосымша
Бет
-ден
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент/комитент,
сенім білдіруші, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент/комитент,
сенім білдіруші, принципал (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
_________________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
__________________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
_________________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
__________________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
шарттың (келісімшарттың) № ______, шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж.__________, ерекшеліктердің № _______, _______ ерекшеліктердің күні _______, _______
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент/комитент,
сенім білдіруші, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент/комитент,
сенім білдіруші, принципал (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
_____________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
___________________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
_____________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
___________________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
шарттың (келісімшарттың) № ______, шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж.__________, ерекшеліктердің № _______, _______ ерекшеліктердің күні _______, _______
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент/комитент,
сенім білдіруші, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл, агент/комитент,
сенім білдіруші, принципал (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
___________________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
__________________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
___________________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
__________________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
шарттың (келісімшарттың) № ______, шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж.__________, ерекшеліктердің № _______, _______ ерекшеліктердің күні ___________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа 10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 74-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа 11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына 80-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қаңтардағы
№ 49 Бұйрыққа 12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№39-бұйрығына 82-қосымша