О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 января 2022 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2022 года № 26562
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам рассчитывается в соответствии с порядком расчета тарифа согласно разделу 1 настоящего параграфа и измеряется в тенге за 1 кубический метр воды.
В случае, если при предоставлении услуг по подаче воды по каналам услуги предоставляются на территории нескольких областей, тариф и тарифная смета рассчитываются на услугу в целом с применением дифференциации по группам потребителей в зависимости от способа подачи воды по каналам.
В случае, если при предоставлении услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам в системе магистральных трубопроводов тарифы утверждены на отдельные участки и услуги предоставляются на территории двух и более областей, единый тариф и тарифная смета рассчитываются на всю систему в целом.";
пункт 61 исключить;
пункт 254 изложить в следующей редакции:
"254. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам дифференцируется по группам потребителей, с учетом:
1) уровня платежеспособности населения соответствующего региона;
2) объема потребления;
3) влияния на инфляцию;
4) уровня развития промышленного производства региона.";
пункт 256 изложить в следующей редакции:
"256.Тариф для первой группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T1 – тариф для первой группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
k1 – коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам, определенный в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.";
пункт 257 исключить;

"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 17 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 қаңтарда № 26562 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Магистральдық құбыржолдар және (немесе) каналдар арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф осы параграфтың 1-бөліміне сәйкес тарифті есептеу тәртібіне сәйкес есептеледі және судың 1 текше метрі үшін теңгемен өлшенеді.
Егер суды каналдар арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде көрсетілетін қызметтер бірнеше облыстың аумағында ұсынылған жағдайда, тариф және тарифтік смета суды каналдар арқылы беру тәсіліне қарай тұтынушылардың топтары бойынша саралауды қолдана отырып тұтастай алғанда көрсетілетін қызметке есептеледі.
Егер суды магистральдық құбыржолдар арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде магистральдық құбыржолдар жүйесінде тарифтер жекелеген учаскелерге бекітілген болса және көрсетілетін қызметтер екі және одан астам облыстың аумағында ұсынылса, бірыңғай тариф және тарифтік смета тұтастай бүкіл жүйеге есептеледі.";
61-тармақ алып тасталсын;
254-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"254. Магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мыналарды:
1) тиісті өңір халқының төлем қабілеттілігі деңгейін;
2) тұтыну көлемін;
3) инфляцияға әсер етуін;
4) өңірдің өнеркәсіптік өндірісінің даму деңгейін ескере отырып, тұтынушылардың топтары бойынша сараланады.";
256-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"256. Тұтынушылардың бірінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T1– тұтынушылардың бірінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
k1– осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес айқындалған, магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі қызметтерді көрсетуден бас тартудан түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.";
257-тармақ алып тасталсын;

пункты 258, 259 и 260 изложить в следующей редакции:
"258. Тариф для второй группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T2 – тариф для второй группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
k2 – коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам, определенный в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.
259. Тариф для третьей группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T3 – тариф для третьей группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
k3–коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам, определенный в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.
260. Тариф для четвертой группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T4 – тариф для четвертой группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
Vo – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам всеми потребителями, кубический метр;
V1 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам первой группой потребителей, кубический метр;
V2 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам второй группой потребителей, кубический метр;
V3 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам третьей группой потребителей, кубический метр;
V4 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам четвертой группой потребителей, кубический метр.".
2. Комитету по регулированию естественных монополий в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

258, 259 және 260-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"258. Тұтынушылардың екінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T2– тұтынушылардың екінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
K2– осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес айқындалған, магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі қызметтерді көрсетуден бас тартудан түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.
259. Тұтынушылардың үшінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T3– тұтынушылардың үшінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
K3 – осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес айқындалған, магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі қызметтерді көрсетуден бас тартудан түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.
260. Тұтынушылардың төртінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T4– тұтынушылардың төртінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
Vo – барлық тұтынушылардың магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V1– тұтынушылардың бірінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V2– тұтынушылардың екінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V3 – тұтынушылардың үшінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V4 – тұтынушылардың төртінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр.".
2. Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология
және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі