Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых предоставляется санаторно-курортное лечение лицам, уволенным с воинской службы, имеющим выслугу двадцать пять и более лет
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2022 года № 27030
В соответствии с пунктом 1 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень заболеваний, при наличии которых предоставляется санаторно-курортное лечение лицам, уволенным с воинской службы, имеющим выслугу двадцать пять и более лет.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"___"__________ 2022 год
_______________________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"___"__________ 2022 год
_______________________
"СОГЛАСОВАНО"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"___"__________ 2022 год
_______________________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"___"__________ 2022 год
_______________________
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"___"__________ 2022 год
_______________________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"___"__________ 2022 год
_______________________
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 февраля 2022 года
№ ҚР ДСМ-21
Перечень заболеваний, при наличии которых предоставляется санаторно-курортное лечение лицам, уволенным с воинской службы, имеющим выслугу двадцать пять и более лет
Название, форма, стадия болезни и рекомендуемые санаторно-курортные организации

Әскери қызметтен босатылған, жиырма бес және одан көп жыл еңбек сіңірген адамдарға санаторийлік-курорттық емделу ұсынылатын аурулардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 ақпандағы № ҚР ДСМ-21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 наурызда № 27030 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Әскери қызметтен босатылған, жиырма бес және одан көп жыл еңбек сіңірген адамдарға санаторийлік-курорттық емделу ұсынылатын аурулардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
____________
2022 жылғы "__" ______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
____________
2022 жылғы "__" ______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
____________
2022 жылғы "__" ______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
____________
2022 жылғы "__" _______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
____________
2022 жылғы "__" _______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
____________
2022 жылғы "__" _______
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 28 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-21 Бұйрықпен
бекітілген
Әскери қызметтен босатылған, жиырма бес және одан да көп жыл еңбек сіңірген адамдарға санаторийлік-курорттық емдеу берілетін аурулардың тізбесі
Аурудың атауы, нысаны, сатысы және санаторийлік-курорттық ұйымдар

Глава 1. Болезни сердечной мышцы и клапанов сердца
1. Состояния после перенесенных первичного или возвратного ревматического эндомиокардита на фоне клапанного порока сердца или без него, при хронической сердечной недостаточности (далее – ХСН) не выше I функционального класса (далее – ФК) без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма (допускается наличие экстрасистолии 1-2 градации по Лауну, синусовой аритмии, атриовентрикулярной блокады I степени) через 6-8 месяцев после выписки из стационара без признаков активности процесса.
2. Пороки сердца:
1) недостаточность митрального клапана без признаков активности ревматического процесса при общем удовлетворительном состоянии, при состоянии компенсации или ХСН не выше I ФК, без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости (экстрасистолия – групповая, политопная, частая, пароксизмальные нарушения ритма, атриовентрикулярная блокада выше I степени, полная блокада ножек пучка Гиса) (климатолечебные (за исключением расположенных в горных местностях), бальнеолечебные с углекислыми и радоновыми водами);
2) сочетанный митральный порок сердца с преобладанием недостаточности митрального клапана без признаков активности ревматического процесса, при состоянии компенсации или ХСН не выше I ФК, без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма (климатолечебные, бальнеолечебные с углекислыми и радоновыми водами);
3) сочетанный митральный порок сердца с преобладанием стеноза левого атриовентрикулярного отверстия, без признаков активности процесса или ХСН не выше I ФК (климатолечебные (за исключением расположенных в горных местностях);
4) те же состояния, что и в подпунктах 1), 2), 3), при ХСН II ФК;
5) пороки аортального клапана без признаков активности процесса, при ХСН не выше I ФК, без приступов стенокардии, без сопутствующей артериальной гипертонии и прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости (климатолечебные (за исключением расположенных в горных местностях);
6) порок сердца комбинированный – митрально-аортальный без признаков активности процесса при состоянии компенсации или ХСН не выше I ФК, без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости (климатолечебные (за исключением расположенных в горных местностях);
7) то же состояние, что и в подпункте 6), при ХСН II ФК;
8) состояние после оперативных вмешательств на клапанном аппарате сердца (митральной комиссуротомии, имплантации искусственных протезов, пластической операции) при отсутствии активности патологического процесса и ХСН не выше I ФК не ранее чем через 1,5-2,5 месяца после операции;

1-тарау. Жүрек бұлшықеттері мен жүрек қақпақшаларының аурулары
1. Үдерістің белсенділік белгілерінсіз стационардан шыққаннан кейін 6-8 айдан соң І функционалдық кластан төмен (бұдан әрі – ФК) жүрек ырғағының болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз (Лаун бойынша 1-2 градациялық экстрасистолияның, синустық аритмияның, І дәрежеден атриовентикулярлық блокаданың болуына жол беріледі) созылмалы жүрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі кезінде (бұдан әрі – ЖСЖ) жүрек қақпақшасының кемістігі аясында немесе онсыз болған бастапқы немесе қайталанған ревматикалық эндомиокардиттен кейінгі жай-күй.
2. Жүрек ақаулары:
1) жалпы қанағаттанарлық жағдайда, компенсация жағдайында немесе ЖСЖ I ФК жоғары емес, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжамды қолайсыз бұзылуларынсыз ревматикалық процестің белсенділік белгілерінсіз митралдық қақпақшаның жеткіліксіздігі (экстрасистолия – топтық, политоптық, жиі, пароксизмалдық ырғақтың бұзылуы, I дәрежеден жоғары атриовентрикулярлық блокада, Гис шоғыры аяқтарының толық блокадасы) (климаттық емдеу (таулы жерлерде орналасқандарды қоспағанда), көмірқышқыл және радон суларымен бальнеоемдеу);
2) ревматикалық процестің белсенділік белгілері жоқ, компенсация жағдайында немесе ЖСЖ I ФК төмен, жүрек ырғағының болжамдық қолайсыз бұзылуларынсыз митралдық қақпақша жеткіліксіздігінің басым болуымен біріктірілген жүрек митралдық ақауы (климаттық емдеу, көмірқышқыл және радон суларымен бальнеоемдеу);
3) процестің белсенділік белгілері жоқ сол жақ атриовентрикулярлық саңылау стенозының басым болуымен немесе I ФК-дан төмен ЖСЖ біріктірілген митралдық жүрек ақауы (климаттық емдеу (таулы жерлерде орналасқандарды қоспағанда);
4) 1), 2), 3) тармақшалардағы, ІІ ФК ЖСЖ кезіндегі жағдай;
5) процесс белсенділігінің белгілері жоқ, ЖСЖ I ФК төмен, стенокардия ұстамаларынсыз, қатарлас артериялық гипертониясыз және жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжамды қолайсыз бұзылуларынсыз аорталық қақпақшаның ақаулары (климаттық емдеу (таулы жерлерде орналасқандарды қоспағанда);
6) аралас жүрек ақауы – компенсация жағдайында процесс белсенділігінің белгілері жоқ митралдық-аорталық немесе ЖСЖ I ФК төмен, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжамды қолайсыз бұзылуларынсыз (климаттық емдеу (таулы жерлерде орналасқандарын қоспағанда);
7) 6) тармақшадағыдай, ФК ІІ ЖСЖ кезіндегі жағдай;
8) патологиялық процестің белсенділігі болмаған кезде жүректің қақпақшалы аппаратына (митралдық комиссуротомияға, жасанды протездерді имплантациялауға, пластикалық операцияға) және операциядан кейін 1,5-2,5 айдан кейін І ФК-дан төмен ЖСЖ операциялық араласудан кейінгі жай-күйі;

9) то же состояние, что и в подпункте 8), через 6-8 месяцев после операции при отсутствии активности ревматического процесса, при компенсации или ХСН не выше I ФК (климатолечебные, бальнеолечебные).
3. Состояния после перенесенного неревматического миокардита по окончании острых явлений в стадии устойчивой ремиссии:
1) при ХСН не выше I ФК (климатолечебные, бальнеолечебные с углекислыми и радоновыми водами);
2) при ХСН II ФК.
Глава 2. Ишемическая болезнь сердца (далее – ИБС)
4. Стабильная стенокардия:
1) с редкими приступами (1-2 раза в неделю) при значительных физических нагрузках, с ХСН не выше I ФК, без нарушения сердечного ритма и проводимости (климатолечебные, бальнеолечебные);
2) те же состояния, что и в подпункте 1), но в сочетании с артериальной гипертензией не выше I степени (климатолечебные);
3) с приступами стенокардии I и II ФК с ХСН не выше I ФК без прогностически неблагоприятных нарушении сердечного ритма и проводимости и ХСН не выше I ФК и отсутствии прогностически неблагоприятных и тяжелых нарушений сердечного ритма;
4) состояние после оперативного лечения ишемической болезни сердца (аорто- и маммарокоронарного шунтирования, транслюминальной ангиопластики коронарных артерий), через 4 недели после хирургического вмешательства, при отсутствии необходимости в дальнейшем стационарном лечении, при ХСН не выше II ФК и отсутствии прогностически неблагоприятных и тяжелых нарушений сердечного ритма и проводимости;
5) в отдаленные сроки после операции аорто- и маммарокоронарного шунтирования, транслюминальной ангиопластики коронарных артерий (1 год и более), при отсутствии приступов стенокардии при значительных физических нагрузках (I-II ФК), в состоянии компенсации или ХСН не выше I ФК, без нарушений сердечного ритма (климатолечебные, бальнеолечебные).
5. Инфаркт миокарда в функционально-восстановительном периоде:
1) крупноочаговый (трансмуральный), мелкоочаговый, первичный, повторный, протекавший без тяжелых осложнений, со стабилизированными изменениями электрокардиограммы, отражающими формирование постинфарктного рубца (I-III ФК) при ХСН не выше II ФК, отсутствии выраженных или прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости (с отделениями реабилитации);
2) те же состояния, что и в подпункте 1), но в сочетании с артериальной гипертензией I-II степени, при наличии других сопутствующих заболеваний в стадии ремиссии без выраженных нарушений функции органов и систем и ХСН не выше II ФК (с отделениями реабилитации);
3) аневризма сердца, аорты с редкими, нетяжелыми приступами стенокардии (I-II ФК) без неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости;

9) операциядан кейін 6-8 айдан кейін ревматикалық процестің белсенділігі болмаған кезде, компенсация кезінде немесе ЖСЖ I ФК-дан төмен (климаттық емдеу, бальнеоемдеу) жағдай 8) тармақшадағыдай.
3. Тұрақты ремиссия сатысындағы жіті құбылыстардың аяқталуы бойынша ревматизмдік емес миокардиттен кейінгі жай-күй:
1) I ФК-дан төмен ЖСЖ кезінде (климаттық емдеу, көмірқышқыл және радон суларымен бальнеоемдеу);
2) ЖСЖ II ФК кезінде.
2-тарау. Жүректің ишемиялық ауруы (бұдан әрі – ЖИА)
4. Тұрақты стенокардия:
1) Сирек ұстамалармен (аптасына 1-2 рет) физикалық жүктемелерде, ЖСЖ I ФК төмен, бұзусыз жүрек ырғағы мен өткізгіштігі (климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
2) 1) тармақшадағы жағдаймен бірдей, бірақ І дәрежеден төмен артериялық гипертензиямен (климаттық емдеу);
3) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжамды қолайсыз бұзылуынсыз ЖСЖ I және II ФК стенокардия ұстамаларымен және ЖСЖ I ФК төмен және болжамды қолайсыз және ауыр жүрек ырғағының бұзылулары жоқ;
4) ишемиялық ауруды операциялық емдеуден кейінгі жағдай жүрек (аорто-және маммарокоронарлық шунттау, коронарлық артериялардың транслюминалдық ангиопластикасы) хирургиялық араласудан кейін 4 аптадан кейін, одан әрі стационарлық емдеу қажеттілігі болмаған кезде, ІІ ФК-дан аспайтын ЖСЖ кезінде және болжамды қолайсыз және жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр бұзылулары болмаған кезде;
5) аорто - және маммарокоронарлық шунттау, коронарлық артериялардың транслюминалдық ангиопластикасы операциясынан кейін (1 жыл және одан көп), айтарлықтай дене жүктемелері кезінде (I-II ФК) стенокардия ұстамалары болмаған кезде, компенсация жағдайында немесе I ФК төмен ЖСЖ, жүрек ырғағының бұзылуынсыз (климаттық емдеу, бальнеоемдеу).
5. Функционалдық-қалпына келтіру кезеңіндегі миокард инфарктісі:
1) ІІ ФК төмен ЖСЖ кезінде инфаркттан кейінгі тыртықтың (I-III ФК) қалыптасуын, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің айқын немесе болжамдық қолайсыз бұзылуларының болмауын көрсететін электрокардиограмманың тұрақтандырылған өзгерістерімен ауыр асқынуларсыз өткен ірі ошақты (трансмуралдық), ұсақ ошақты, бастапқы, қайталама (оңалту бөлімшелерімен);
2) 1) тармақшадағыдай, бірақ І-ІІ дәрежелі артериялық гипертензиямен үйлесімде, органдар мен жүйелер функцияларының айқын бұзылуларынсыз ремиссия сатысында басқа да қосалқы аурулар болған кезде және ІІ ФК-дан аспайтын ЖСЖ (оңалту бөлімшелерімен);
3) жүрек аневризмасы, сирек, жеңіл ұстамалары бар қолқа жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің қолайсыз бұзылуларынсыз стенокардия (I-II ФК);

4) состояние после хирургического лечения аневризмы сердца, перикардэктомии по поводу адгезивного перикардита, доброкачественных опухолей сердца, кардиомиопатии, через 1,5 месяца после операции, при ХСН не выше I ФК и отсутствии нарушений сердечного ритма (с отделениями реабилитации);
5) последствия оперативного вмешательства на аорте, ее висцеральных ветвях (резекция аневризмы, протезирование операции по поводу коарктации, хронической абдоминальной ишемии и вазоренальной гипертензии) при устойчивой компенсации и отсутствии необходимости в дальнейшем хирургическом лечении (через 1,5-2 месяца после операции).
6. Кардиосклероз:
1) постинфарктный (через 1 год и более) без приступов стенокардии или с редкими нетяжелыми приступами (I-II ФК), без нарушений сердечного ритма, при ХСН не выше I ФК (климатолечебные);
2) те же состояния, что и в подпункте 1), но в сочетании с артериальной гипертензией I-II ФК;
3) состояние после перенесенного первичного или повторного крупноочагового или мелкоочагового инфаркта давностью не менее 3 месяцев при общем удовлетворительном состоянии, с редкими (1-2 раза в неделю), легкокупируемыми приступами стенокардии, при ХСН не выше II ФК, без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости.
Глава 3. Артериальная гипертензия
7. Артериальная гипертензия:
1) I и II степени при отсутствии сосудистых кризов и выраженного атеросклероза сосудов мозга, сердца, почек, без тяжелых расстройств сердечного ритма и проводимости, при ХСН не выше I ФК (климатолечебные, бальнеолечебные);
2) II степени при отсутствии тяжелых гипертонических кризов, без значительного нарушения мозгового, коронарного кровотока и функции почек.
8. Соматоформная вегетативная дисфункция (гипертензивная, гипотензивная, кардиальная и смешанная формы):
1) при отсутствии стойких, резко выраженных вегетососудистых расстройств и нарушений сердечного ритма (климатолечебные, бальнеолечебные);
2) при наличии стойких, резко выраженных вегето-сосудистых расстройств и нарушений сердечного ритма;
3) кардиомиопатии;
4) при ХСН не выше I ФК без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости (за исключением редких одиночных экстрасистол и частичной блокады ножек пучка Гиса) (климатолечебные, бальнеолечебные);
5) при ХСН не выше II ФК.
Глава 4. Болезни периферических артерий и вен
9. Облитерирующий атеросклероз сосудов конечностей и терминального отдела брюшной аорты при отсутствии язв и гангрены (бальнеолечебные с сероводородными водами).
10. Тромбангиит, облитерирующий эндартериит с нарушением кровообращения нижних конечностей I-II стадии в период стойкой ремиссии при отсутствии наклонности к генерализации тромботического процесса мигрирующего тромбофлебита, обострении, выраженных вазомоторных расстройств (бальнеолечебные с сероводородными водами).

4) жүрек аневризмасын, адгезивті перикардитке байланысты перикардэктомияны, қатерсіз жүрек ісіктерін, кардиомиопатияны хирургиялық емдеуден кейінгі, операциядан кейін 1,5 айдан кейін, І ФК-дан төмен ЖСЖ және жүрек ырғағының бұзылулары болмаған кездегі жай-күй (оңалту бөлімшелерімен);
5) қолқаға операциялық араласудың салдары, оның тұрақты компенсация кезінде және одан әрі хирургиялық емдеу қажеттілігі болмаған кезде (операциядан кейін 1,5-2 айдан кейін) висцералдық тармақтарда (аневризманы резекциялау, коарктация, созылмалы абдоминалдық ишемия және вазореналды гипертензия бойынша операцияларды протездеу).
6. Кардиосклероз:
1) инфаркттан кейінгі (1 жыл және одан көп) стенокардия ұстамаларынсыз немесе сирек ауыр емес ұстамалармен (III ФК), жүрек ырғағының бұзылуларынсыз, І ФК төмен ЖСЖ кезінде (климаттық емдеу);
2) 1) тармақшадағы жағдаймен бірдей, бірақ артериялық гипертензиямен I-II ФК;
3) жүрек ырғағының және өткізгіштігінің болжамдық қолайсыз бұзылуларынсыз, сирек (аптасына 1-2 рет), II ФК төмен ЖСЖ кезінде стенокардияның жеңіл өтелетін ұстамалары бар, жалпы қанағаттанарлық жағдайда кемінде 3 ай бұрын алғашқы немесе қайталанған ірі ошақтық немесе ұсақ ошақтық инфаркттан кейінгі жай-күй.
3-тарау. Артериялық гипертензия
7. Артериялық гипертензия:
1) І және ІІ дәрежелі қан тамырлары криздері және ми, жүрек, бүйрек тамырларының айқын атеросклерозы болмаған кезде, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр бұзылуларынсыз, ЖСЖ I ФК төмен кезінде (климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
2) II дәрежелі ауыр гипертониялық криз болмаған кезде, ми, Коронарлық қан ағымының және бүйрек функциясының елеулі бұзылуынсыз.
8. Соматоформды вегетативті дисфункция (гипертониялық, гипотензивті, кардиологиялық және аралас формалар):
1) тұрақты, айқын байқалатын вегето-қантамырлары болмаған кезде жүрек ырғағының бұзылуы мен бұзылулары (климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
2) тұрақты, айқын байқалатын вегето-тамырлық бұзылулар және жүрек ырғағының бұзылулары болған кезде;
3) кардиомиопатия;
4) болжамдық қолайсыз жағдайларсыз І ФК-дан төмен ЖСЖ кезінде жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылуы (жүрек сирек жалғыз экстрасистолалар және аяқтың ішінара блокадасы Гажа) (климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
5) ІІ ФК-дан төмен ЖСЖ кезінде.
4-тарау. Перифериялық артериялар мен көктамырлардың аурулары
9. Аяқ-қол тамырларының облитерациялайтын атеросклерозы және жаралары болмаған кезде іш қуысы аортасының терминалдық бөлімі және гангрендер (күкіртті сутекті сулармен бальнеоемдеу).
10. Тромбангиит, облитерациялайтын эндартериит бұзылуы бар III сатыдағы аяқ-қолдардың қанайналымы кезеңінде жалпылауға бейімділік болмаған кезде тұрақты ремиссия тромбоз процесі, асқыну, вазомоторлық бұзылулардың айқын білінуі (күкіртті сутекті сулармен бальнеоемдеу).

11. Состояние после реконструктивных операций (через 6 недель на брюшном отделе аорты и артериях нижних конечностей по поводу облитерирующих заболеваний сосудов при устойчивом и компенсированном кровообращении (с отделениями реабилитации).
12. Остаточные явления флебита, тромбофлебита нижних конечностей:
1) по окончании острых и подострых явлений, не ранее чем через 4 месяца после глубоких и через 2 месяца после поверхностных тромбозов (бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми водами);
2) с венозной недостаточностью и трофическими дефектами кожи (язвы, инфильтраты) (бальнеолечебные с радоновыми водами, грязелечебные).
13. Варикозная болезнь с хронической венозной недостаточностью II-III стадии (бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми водами).
14. Состояние после оперативных вмешательств (через 4-6 недель) на магистральных венах конечностей вследствие варикозной болезни и посттромбофлебического синдрома при компенсации венозного кровообращения (с отделениями реабилитации).
Глава 5. Болезни органов дыхания
15. Состояние после перенесенной пневмонии с обширной областью воспалительного процесса при тяжелом или осложненном течении (климатолечебные).
16. Состояние после перенесенной пневмонии затяжного течения (более 8 недель) с астенизацией, клиническими и рентгенологическими признаками остаточных воспалительных изменений в легких, при дыхательной недостаточности не выше I степени (климатолечебные).
17. Хронический бронхит в фазе ремиссии без бронхоэктазов, сопровождающихся выделением обильной мокроты, при дыхательной недостаточности не выше I степени (климатолечебные).
18. Хронический бронхит в фазе ремиссии без бронхоэктазов, сопровождающихся выделением обильной мокроты, при дыхательной недостаточности не выше II степени.
19. Трахеиты, трахеобронхиты в фазе ремиссии, в том числе профессионального характера, токсической и пылевой этиологии при дыхательной недостаточности не выше I степени (климатолечебные (за исключением расположенных в горных местностях).
20. Хроническая обструктивная болезнь в фазе стойкой или нестойкой ремиссии при дыхательной недостаточности не выше II степени, при легочном сердце с легочной недостаточностью II степени и ХСН не выше I ФК.
21. Состояние после оперативных вмешательств на легких по поводу нагноительных процессов, врожденной патологии, доброкачественных новообразований, а также после проникающих ранений грудной полости при окрепшем послеоперационном рубце, достаточной компенсации функционального состояния основных систем организма, нарушенных в результате операции:

11. Реконструктивті операциялардан кейінгі жағдай (6 аптадан кейін тұрақты және компенсацияланған қанайналымы кезінде тамырлардың облитерациялайтын аурулары себебінен қолқаның құрсақ бөлімінде және аяқ артерияларында (оңалту бөлімшелерімен).
12. Флебиттің, аяқ тромбофлебитінің қалдық құбылыстары:
1) жіті және жіті құбылыстар аяқталғаннан кейін, терең тромбоздардан кейін 4 айдан ерте емес және жер үсті тромбоздарынан кейін 2 айдан кейін (күкіртті сутекті және радонды сулармен бальнеоемдеу);
2) веноздық жеткіліксіздігі және терінің трофикалық ақаулары бар (ойық жаралар, инфильтраттар) (радонды сулармен бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
13. II-III сатыдағы созылмалы веноздық жеткіліксіздігі бар варикозды аурулар (күкіртсутекті және радонды сулармен бальнеоемдеу).
14. Веналық қанайналымның орнын толтыру кезінде варикозды аурулар және посттромбофлебиялық синдром (оңалту бөлімшелерімен) салдарынан аяқ-қолдардың магистралдық веналарына операциялық араласулардан кейінгі (4-6 аптадан кейін) жай-күй.
5-тарау. Тыныс алу мүшелерінің аурулары
15. Ауыр немесе асқынған ағымда қабыну процесінің кең аумағы бар пневмониядан кейінгі жағдай (климаттық емдеу).
16. Астенизациямен, өкпедегі қалдық қабыну өзгерістерінің клиникалық және рентгенологиялық белгілерімен, тыныс алу жеткіліксіздігі I дәрежеден төмен (климаттық емдеу) ұзаққа созылған (8 аптадан астам) пневмониядан кейінгі жай-күй.
17. Тыныс алу кезінде мол қақырықтың бөлінуімен қатар жүретін бронхоэктаздарсыз ремиссия фазасындағы созылмалы бронхит I дәрежеден төмен (климаттық емдеу).
18. Тыныс алу кезінде мол қақырықтың бөлінуімен қатар жүретін бронхоэктаздарсыз ремиссия фазасындағы созылмалы бронхит II дәрежеден төмен.
19. Ремиссия фазасындағы трахеиттер, трахеобронхиттер, оның ішінде кәсіби сипаттағы, улы және шаң этиологиясы тыныс алу жеткіліксіздігі кезінде i дәрежеден төмен (климаттық емдеу (таулы жерлерде орналасқандарды қоспағанда).
20. Тыныс алу жеткіліксіздігі кезінде ІІ дәрежеден жоғары емес тұрақты немесе тұрақсыз ремиссия фазасындағы созылмалы обструктивті ауру, ІІ дәрежелі өкпе жеткіліксіздігі бар өкпе жүрегі және І ФК-дан төмен ЖСЖ.
21. Іріңдеу процестеріне, туа біткен патологияға, қатерсіз ісіктерге байланысты өкпеге операциялық араласудан кейінгі, сондай-ақ операциядан кейінгі күшейтілген тыртық кезінде кеуде қуысына енетін жаралардан кейінгі, операция нәтижесінде бұзылған ағзаның негізгі жүйелерінің функционалдық жай-күйін жеткілікті өтеуден кейінгі жай-күй:

1) не ранее чем через 3-4 месяцев после операции, при легочной недостаточности не выше I степени, ХСН не выше I ФК (климатолечебные);
2) не ранее чем через 6 месяцев после операции, при легочной недостаточности не выше II степени, ХСН не выше I ФК.
22. Плевральные спайки после перенесенного сухого и экссудативного плеврита, плевропневмонии (климатолечебные).
23. Бронхиальная астма (атопическая, инфекционно-аллергическая формы):
1) при легочной недостаточности не выше I степени, ХСН не выше I ФК стадии (климатолечебные);
2) при легочной недостаточности не выше II степени, ХСН не выше I ФК, спустя 2 месяца после отмены гормональной терапии.
24. Бронхоэктатическая болезнь:
1) в фазе ремиссии при ограниченных инфильтративных изменениях без выделения гнойной обильной мокроты, при дыхательной недостаточности не выше I степени, без склонности к кровохарканью (климатолечебные);
2) при дыхательной недостаточности II степени, без склонности к кровохарканью.
25. Пневмокониозы, пневмосклерозы местные при общем удовлетворительном состоянии и при дыхательной недостаточности не выше I степени:
1) как следствие воспалительных заболеваний, сопутствующих хроническим процессам в органах дыхания как сопутствующие заболевания (климатолечебные);
2) при отсутствии их обострения при дыхательной недостаточности не выше I степени (климатолечебные);
3) при диффузных пневмосклерозах и при дыхательной недостаточности II степени.
26. Метатуберкулезные пневмофиброзы при стойкой и длительной ремиссии (климатолечебные).
27. Поллинозы с преимущественными проявлениями респираторного аллергоза в фазе ремиссии (климатолечебные).
Глава 6. Болезни органов пищеварения
28. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом и без эзофагита, легкой и средней степени тяжести вне фазы обострения (бальнеолечебные, климатолечебные).
29. Хронический гастрит (бальнеолечебные, климатолечебные).
30. Гастроптоз I-II степени (бальнеолечебные, климатолечебные).
31. Язвенная болезнь желудка, двенадцатиперстной кишки, в фазе ремиссии или затухающего обострения без нарушения моторной функции желудка, склонности к кровотечению, пенетрации и малигнизации (бальнеолечебные, климатолечебные).
32. Болезни оперированного желудка по поводу язвенной болезни с наличием общих нарушений (демпинг- и гипогликемический синдромы) легкой и средней тяжести, астенический синдром не ранее чем через 2 месяца после резекции желудка (бальнеолечебные, климатолечебные).
33. Хронические колиты, энтероколиты различной этиологии (кроме туберкулезных, стенозирующих, язвенных, бактериальных и паразитарных) (бальнеолечебные, климатолечебные).

1) операциядан кейін 3-4 айдан ерте емес, өкпе I дәрежеден төмен, ЖСЖ I ДШ төмен (климаттық емдеу);
2) операциядан кейін 6 айдан ерте емес, өкпе жеткіліксіздігі кезінде II дәрежеден төмен, ЖСЖ I ФК төмен.
22. Плевралық адгезиялар құрғақ және экссудативті плеврит, плевропневмония (климаттық емдеу).
23. Бронх демікпесі (атопиялық, инфекциялық-аллергиялық түрлері):
1) I дәрежеден төмен өкпе жеткіліксіздігі кезінде ЖСЖ I ФК сатысынан жоғары (климаттық емдеу);
2) ІІ дәрежеден төмен өкпе жеткіліксіздігі кезінде ЖСЖ I ФК-дан жоғары, гормоналды терапияны тоқтатқаннан кейін 2 айдан кейін.
24. Бронхоэктатикалық ауру:
1) шектеулі инфильтративті жағдайларда ремиссия фазасында іріңді мол қақырықты бөлусіз өзгерістер, тыныс алу жеткіліксіздігі I дәрежеден төмен, бейімділіксіз қан түкіру (климаттық емдеу);
2) ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі кезінде, гемоптизге бейімділіксіз.
25. Жалпы қанағаттанарлық жағдайда және I дәрежеден жоғары емес тыныс алу жеткіліксіздігі кезінде жергілікті пневмокониоздар, пневмосклероз:
1) қатар жүретін қабыну ауруларының салдары ретінде тыныс алу органдарындағы созылмалы процестер қатар жүреді аурулар (климаттық емдеу);
2) тыныс алу кезінде олардың асқынуы болмаған кезде I дәрежеден төмен жеткіліксіздік (климаттық емдеу);
3) диффузиялық пневмосклероз және тыныс алу II дәрежелі жеткіліксіздік.
26. Тұрақты және ұзақ ремиссия кезіндегі метатуберкулезді пневмофиброздар (климаттық емдеу).
27. Ремиссия фазасында респираторлық аллергоздың басым көріністері бар поллиноздар (климаттық емдеу).
6-тарау. Ас қорыту мүшелерінің аурулары
28. Асқыну фазасынан тыс жеңіл және ауырлығы орташа дәрежедегі эзофагитпен және эзофагитсіз гастроэзофагеалдық рефлюкс (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
29. Созылмалы гастрит (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
30. І-ІІ дәрежелі Гастроптоз (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
31. Асқазанның моторлы функциясының бұзылуынсыз, қан кетуге, пенетрацияға және малигнизацияға бейімділігінсіз ремиссия немесе өшіп бара жатқан асқыну фазасындағы асқазанның, он екі елі ішектің ойық жара ауруы (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
32. Асқазан резекциясынан кейін кемінде 2 айдан кейін жеңіл және орташа ауырлықтағы жалпы бұзылулары (демпинг - және гипогликемиялық синдромдар) бар ойық жара ауруы себебінен операция жасалған асқазанның аурулары, астениялық синдром (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
33. Созылмалы колиттер, этиологиясы әртүрлі энтероколиттер (туберкулездік, стеноздаушы, ойық жаралы, бактериялық және паразитарлық колиттерден басқа) (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).

34. Состояния после перенесенного острого вирусного гепатита при наличии остаточных явлений (климатолечебные).
35. Хронические гепатиты различной этиологии при общем удовлетворительном состоянии, незначительных отклонениях функциональных проб печени, в неактивной фазе и остаточные явления токсико-химического поражения печени (климатолечебные).
36. Хронические холециститы в фазе ремиссии и дискинезии желчных путей и желчного пузыря (бальнеолечебные, климатолечебные).
37. Желчнокаменная болезнь, за исключением форм, требующих хирургического вмешательства (множественные или крупные одиночные конкременты, обтурация желчных путей) (бальнеолечебные, климатолечебные).
38. Состояние после операции на желчных путях при общем удовлетворительном состоянии, окрепшем послеоперационном рубце (бальнеолечебные, климатолечебные).
39. Хронический панкреатит в компенсированной стадии вне обострения (бальнеолечебные, климатолечебные).
40. Состояние после операции на поджелудочной железе при общем удовлетворительном состоянии, окрепшем послеоперационном рубце без выраженного болевого синдрома и функциональных нарушений (бальнеолечебные, климатолечебные, грязелечебные).
41. Перивисцериты (нетуберкулезного характера) органов брюшной полости в неактивной фазе, без признаков частичной кишечной непроходимости (бальнеолечебные, климатолечебные).
Глава 7. Болезни обмена веществ и эндокринной системы
42. Ожирение первичное алиментарно-конституциональное I-III степени без явлений ХСН выше II ФК (бальнеолечебные, климатолечебные).
43. Сахарный диабет в состоянии компенсации или субкомпенсации (гликемия натощак в пределах 6,0-6,5 ммоль/л, постпран-диальная гликемия 7,5-9,0 ммоль/л):
1) сахарный диабет легкой и средней степени тяжести в стабильной компенсации без наклонности к кетоацидозу и гипогликемическим состояниям (бальнеолечебные);
2) сахарный диабет тяжелой степени при стабильном течении заболевания и стойкой компенсацией обменных процессов (климатолечебные).
44. Подагра, в стадии ремиссии, с сохраненной функциональной способностью суставов (бальнеолечебные, климатолечебные).
45. Диффузный токсический зоб легкой и средней тяжести, медикаментозно компенсированный (бальнеолечебные, климатолечебные).
Глава 8. Болезни нервной системы
46. Невралгия тройничного и языкоглоточного нервов с редкими приступами (бальнеолечебные, климатолечебные, грязелечебные).
47. Неврит и невропатия (инфекционного и ишемического происхождения) лицевого нерва, ранний и поздний периоды, включая контрактуру, через 2 месяца и позже от начала заболевания (бальнеолечебные, климатолечебные, грязелечебные).

34. Қалдықты құбылыстар болған кезде жіті вирустық гепатитке шалдыққаннан кейінгі жай-күй (климаттық емдеу).
35. Жалпы қанағаттанарлық жағдайда, бауырдың функционалдық сынамаларының елеусіз ауытқулары кезінде, белсенді емес фазада әртүрлі этиологиядағы созылмалы гепатиттер және бауырдың уытты-химиялық зақымдануының қалдық құбылыстары (климаттық емдеу).
36. Өт жолдары мен өт қабының ремиссиясы мен дискинезиясы фазасындағы созылмалы холециститтер (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
37. Хирургиялық араласуды талап ететін нысандарды қоспағанда, өт тасы ауруы (көп немесе ірі жеке конкременттер, өт жолдарының обтурациясы) (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
38. Операциядан кейінгі тыртықтың жалпы қанағаттанарлық жағдайы кезінде өт жолдарында операциядан кейінгі жай-күй (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
39. Асқынудан тыс компенсацияланған сатыдағы созылмалы панкреатит (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
40. Жалпы қанағаттанарлық жай-күй, айқын ауырсыну синдромынсыз және функционалдық бұзылуларсыз операциядан кейінгі бекіген тыртық кезіндегі ұйқы безіндегі операциядан кейінгі жай-күй (бальнеоемдеу, климаттық емдеу, балшықпен емдеу).
41. Ішінара ішек өтімсіздігі белгілерінсіз (бальнеоемдеу, климаттық емдеу) белсенді емес фазадағы іш қуысы ағзаларының перивисцериттері (туберкулездік емес сипаттағы).
7-тарау. Зат алмасу және эндокриндік жүйе аурулары
42. I-III дәрежелі алименттік-Конституциялық алғашқы семіздік, ІІ ФК-дан жоғары ЖСЖ құбылыстарынсыз (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
43. Компенсация немесе субкомпенсация жағдайындағы қант диабеті (аш қарынға гликемия 6,0-6,5 ммоль/л шегінде, постпраниальды гликемия 7,5-9,0 ммоль/л):
1) жеңіл және орташа ауырлықтағы қант диабеті кетоацидозға бейімділіксіз тұрақты өтемақы және гипогликемиялық жай-күйлерге (бальнеоемдеу);
2) тұрақты ағымы бар ауыр дәрежедегі қант диабеті ауру және метаболизм процестерін тұрақты өтеу (климаттық емдеу).
44. Ремиссия сатысындағы подагра буындарының қабілетімен (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
45. Жеңіл және орташа ауырлықтағы диффузды уытты зоб, дәрі-дәрмекпен өтелген (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
8-тарау. Нерв жүйесінің аурулары
46. Сирек ұстамалары бар үш тармақты және тіл-жұтқыншақ нервтерінің невралгиясы (бальнеоемдеу, климаттық емдеу, балшықпен емдеу).
47. Бет нервінің невриті мен невропатиясы (инфекциялық және ишемиялық шығу тегі), ерте және кеш кезеңдер, контрактураны қоса алғанда, 2 айдан кейін және аурудың басталуынан кейін (бальнеоемдеу, климаттық емдеу, балшықпен емдеу).

48. Поражение пояснично-крестцового, плечевого сплетений, шейных, грудных, пояснично-крестцовых корешков, отдельных нервов верхней и нижней конечностей воспалительного характера через 2 месяца и позже от окончания острого периода, туннельные синдромы (бальнеолечебные, грязелечебные).
49. Инфекционный полиневрит: полиневропатия при интоксикации, токсикоинфекции, сахарном диабете, аллергии, а также вызванная лекарственными средствами, в стадии неполной ремиссии или затянувшегося обострения через 3-4 месяца; в ранний или поздний восстановительный период, при хроническом течении, остаточных явлениях при условии самообслуживания и самостоятельного передвижения (бальнеолечебные, грязелечебные).
50. Церебральные сосудистые синдромы (шейный задний симпатический синдром и другие), обусловленные остеохондрозом шейного отдела позвоночника в стадии ремиссии или регресса с редкими кризами (бальнеолечебные, грязелечебные).
51. Рефлекторные синдромы с мышечно-тоническими, вегетативно-сосудистыми, вегетативно-висцеральными или нейродистрофическими проявлениями, обусловленные дегенерацией межпозвонковых дисков шейного и грудного отделов позвоночника (синдромы: передней лестничной мышцы, плечелопаточного периартроза и другие) (бальнеолечебные, грязелечебные).
52. Люмбалгия, люмбоишиалгия с мышечно-тоническими, вегетативно-сосудистыми или нейродистрофическим проявлениями, обусловленные дегенерацией межпозвонковых дисков поясничного отдела позвоночника (синдромы: грушевидной мышцы, периартроза тазобедренного или коленного сустава, кокцигодинии и другие), с умеренными и слабовыраженными болями (бальнеолечебные, грязелечебные).
53. Дискогенные радикулиты с умеренно и слабовыраженными болями, корешково-сосудистый синдром (радикулоишемия) при условии отсутствия секвестрации дисков, самообслуживания и самостоятельного передвижения (бальнеолечебные, грязелечебные).
54. Постламинэктомический синдром, состояние после удаления грыжи диска с моно-, би- и полирадикулярным синдромом с умеренно и слабовыраженными болями, синдром радикулоишемии, радикуломиелоишемии, конского хвоста, после ламинэктомии через 3 месяца, переднего спондилодеза через 6 месяцев, при условии самостоятельного передвижения и самообслуживания (бальнеолечебные, грязелечебные).
55. Последствия травм корешков, сплетений, нервных стволов (не требующие хирургического вмешательства, а также после операций), сопровождающиеся двигательными и чувствительными нарушениями, болевыми синдромами, признаками продолжающегося восстановления функции, при условии самообслуживания и самостоятельного передвижения, не ранее чем через 2 месяца после травмы или операции (бальнеолечебные, грязелечебные).

48. Бел-құйымшақ, иық өрімдерінің, мойын, кеуде, бел-құйымшақ түбіршектерінің, жоғарғы және төменгі аяқ-қолдардың жекелеген нервтерінің қабыну сипатындағы 2 айдан кейін және жіті кезең аяқталғаннан кейін зақымдануы, туннель синдромдары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
49. Инфекциялық полиневрит: интоксикация, токсикоинфекция, қант диабеті, аллергия кезіндегі, сондай-ақ толық емес ремиссия сатысындағы немесе 3-4 айдан кейін ұзаққа созылған асқыну кезіндегі дәрілік заттармен туындаған полиневропатия; ерте немесе кеш қалпына келтіру кезеңінде, созылмалы ағымда, өзіне-өзі қызмет көрсету және өз бетінше қозғалу жағдайындағы қалдық құбылыстарда (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
50. Ремиссия немесе регресс сатысында жатыр мойны омыртқасының остеохондрозына байланысты церебральды тамыр синдромдары (жатыр мойнының артқы симпатикалық синдромы және басқалары) сирек криздер (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
51. Мойын және кеуде омыртқаларының омыртқааралық дискілерінің дегенерациясынан туындаған бұлшықет-тоникалық, вегетативті-тамырлы, вегетативті-висцеральды немесе нейродистрофиялық көріністері бар рефлекторлық синдромдар (алдыңғы саты бұлшықетінің, иық-жауырын периартрозының синдромдары және басқалары) (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
52. Бел омыртқасының омыртқааралық дискілерінің дегенерациясына байланысты бұлшықет-тоникалық, вегетативті-тамырлы немесе нейродистрофиялық көріністері бар лумбалгия, лумбоишиалгия (синдром: алмұрт тәрізді бұлшықет, жамбас немесе тізе буынының периартрозы, кокцигодиния және басқалар), орташа және әлсіз білінетін аурулары бар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
53. Дискілерді секвестрлеу, өзіне-өзі қызмет көрсету және өз бетінше қозғалу (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) болмаған жағдайда, орташа және әлсіз білінетін аурулары бар дискогенді радикулиттер, түбіршекті-тамыр синдромы (радикулоишемия).
54. Постламинэктомиялық синдром, моно -, би - және полирадикулярлық синдромы бар диск жарығын алып тастағаннан кейінгі жағдай, орташа және жұмсақ ауырсынумен, радикулоишемия синдромы, радикуломиелоишемия, жылқы құйрығы, ламинэктомиядан кейін 3 айдан кейін, алдыңғы спондилодез 6 айдан кейін, өз бетінше жүріп-тұру және өзіне-өзі қызмет көрсету жағдайлары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
55. Өзіне-өзі қызмет көрсету және өз бетінше жүріп-тұру шартымен, қозғалыс және сезімтал бұзылулармен, ауырсыну синдромдарымен, функцияны тұрақты қалпына келтіру белгілерімен қатар жүретін түбіршектер, өрімдер, нерв бағаналары жарақаттарының жарақаттары (хирургиялық араласуды талап етпейтін, сондай-ақ операциядан кейін) жарақаттан немесе операциядан кейін 2 айдан ерте емес (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) салдары.

56. Вегетативная полиневропатия, солярит, симпатоганглионит по окончании острого периода, а также ангиоспастические, сегментарно-вегетативные синдромы, в том числе профессионального характера (бальнеолечебные, грязелечебные).
Глава 9. Болезни центральной нервной системы
57. Церебральный арахноидит (конвекситальная и заднечерепная формы) в стадии ремиссии через 3-6 месяцев после начала заболевания или оперативного вмешательства (бальнеолечебные, грязелечебные).
58. Остаточные явления после перенесенного клещевого, постгриппозного, вакцинального, ревматического и других форм энцефалита, включая гипоталамический, вегетососудистый синдромы с редкими пароксизмами при условии самообслуживания и самостоятельного передвижения (бальнеолечебные, грязелечебные).
59. Энцефалит и миелит по окончании острого периода, не ранее чем через 4 месяца после заболевания, при возможности самостоятельного передвижения и самообслуживания, признаках продолжающегося восстановления и отсутствии расстройств функции тазовых органов (бальнеолечебные, грязелечебные).
60. Последствия перенесенного полиомиелита в восстановительном и резидуальном периодах, а также после ортопедических операций (артродез, пересадка мышцы и другие), при наличии признаков продолжающегося восстановления функций, возможности самообслуживания и самостоятельного передвижения (бальнеолечебные, грязелечебные).
61. Последствия тотального удаления экстрамедуллярных доброкачественных опухолей спинного мозга не ранее чем через 4 месяца после операции при возможности самостоятельного передвижения и самообслуживания (бальнеолечебные, грязелечебные).
62. Последствия травм спинного мозга, конского хвоста с легкими тетра- или парапарезами, без ограничения самообслуживания и самостоятельного передвижения и грубых нарушений функции тазовых органов, через 4 месяца после травмы или ортопедической нейрохирургической операции (бальнеолечебные, грязелечебные).
63. Нерезко выраженные формы рассеянного склероза без значительного нарушения двигательных функций при возможности самообслуживания и самостоятельного передвижения.
64. Последствия закрытых (через 2 месяца) и открытых (через 5 месяцев) травм головного мозга при астеническом, вегето-сосудистом, гипоталамическом синдромах без резко выраженной внутричерепной гипертензии, не сопровождающихся резкими нарушениями в двигательной сфере, препятствующими самообслуживанию и самостоятельному передвижению, эпилептическими припадками и психическими расстройствами (бальнеолечебные, грязелечебные).
Глава 10. Церебро-васкулярные болезни

56. Вегетативтік полиневропатия, соляриттер, жіті кезең аяқталғаннан кейін симпатоганглиониттер, сондай-ақ ангиоспастикалық, сегменттік-вегетативтік, оның ішінде кәсіби сипаттағы синдромдар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
9-тарау. Орталық нерв жүйесінің аурулары
57. Ауру басталғаннан немесе операциялық араласудан кейін 3-6 айдан кейін ремиссия сатысындағы церебральді арахноидит (конвекситтік және артқы бассүйек нысандары) (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
58. Өзіне-өзі қызмет көрсету және өз бетінше қозғалу шартымен сирек пароксизмдері бар гипоталамикалық, вегето-тамырлық синдромдарды қоса алғанда, кене, тұмауға қарсы, вакциналық, ревматикалық және энцефалиттің басқа да нысандарынан кейінгі қалдық құбылыстар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
59. Энцефалит және миелит жіті кезең аяқталғаннан кейін, аурудан кейін 4 айдан ерте емес, өздігінен қозғалу және өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндігі кезінде, ұдайы қалпына келу белгілері және жамбас ағзалары функциясының бұзылуы болмаған кезде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
60. Қалпына келтіру және резидуальдық кезеңдерде, сондай-ақ ортопедиялық операциялардан кейін (артродез, бұлшық еттерді ауыстырып салу және басқалар), функциялардың тұрақты қалпына келу белгілері, өзіне-өзі қызмет көрсету және өз бетінше қозғалу мүмкіндігі болған кезде бастан өткерген полиомиелиттің салдары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
61. Өздігінен қозғалу және өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндігі болған кезде операциядан кейін 4 айдан ерте емес жұлын миының экстрамедуллярлық қатерсіз ісіктерін жаппай алып тастаудың салдары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
62. Жұлынның, ат құйрығының жеңіл тетра - немесе парапарезі бар жарақаттарының салдары, шектеусіз жарақаттан немесе ортопедиялық нейрохирургиялық операциядан (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) кейін 4 айдан кейін өзіне-өзі қызмет көрсету және өз бетінше жүріп-тұру және жамбас органдары функцияларының өрескел бұзылуы.
63. Өзіне-өзі қызмет көрсету және өздігінен қозғалу мүмкіндігі кезінде қозғалыс функцияларының Елеулі бұзылуынсыз көп склероздың айқын білінбеген түрлері.
64. Өзіне-өзі қызмет көрсетуге және өз бетінше жүріп-тұруға кедергі келтіретін қозғалыс саласындағы күрт бұзылулармен, эпилептикалық талмалармен және психикалық бұзылулармен (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) қатар жүрмейтін, айқын білінетін Бассүйекішілік гипертензиясыз астениялық, вегето-тамырлық, гипоталамикалық синдромдар кезінде мидың жабық (2 айдан кейін) және ашық (5 айдан кейін) жарақаттарының салдары.
10-тарау. Церебралдық-васкулярлық аурулар

65. Различные формы мигрени без частых приступов (климатолечебные).
66. Церебральный атеросклероз без нарушений мозгового кровообращения и выраженных психопатологических расстройств (в том числе в сочетании артериальной гипертензией I-II степени) (климатолечебные).
67. Транзиторная ишемия (малый инсульт) без повторных кризов и артериальной гипертензией I-III степени через 3-4 месяца после приступа.
68. Преходящие нарушения мозгового кровообращения, ангиодистонические церебральные кризы, протекавшие с очаговой органической симптоматикой, регрессировавшей в течение одних суток, не ранее 2 недель от развития заболевания.
69. Последствия инфаркта спинного мозга (эмболического и неэмболического), гематомиелии через 4 месяца после острого периода при условии легких двигательных нарушений без ограничения самообслуживания, передвижения и расстройства функции тазовых органов (бальнеолечебные).
70. Последствия субарахноидального, субарахноидально-паренхиматозного кровоизлияния не ранее 4-6 месяцев при возможности самообслуживания и самостоятельного передвижения, без снижения интеллекта, афазии.
71. Последствия внутримозгового кровоизлияния (геморрагического инсульта) не ранее 4-6 месяцев при возможности самообслуживания и самостоятельного передвижения, без снижения интеллекта, афазии и не требующие оперативного вмешательства.
72. Последствия закупорки или стеноза церебральных магистральных артерий, мозговых артерий (инфаркта мозга) в восстановительном периоде не ранее 4-6 месяцев при возможности самообслуживания и самостоятельного передвижения, без снижения интеллекта, афазии.
73. Формы ишемических инсультов с умеренно и нерезко выраженной очаговой органической неврологической симптоматикой, регрессировавшей полностью или частично в течение 1-2 недель.
74. Состояние после операций на магистральных артериях шеи и головы или экстра и (или) интракраниальных анастомозов без остаточных послеоперационных осложнений или с очаговой органической неврологической симптоматикой, регрессировавшей полностью или частично в течение 2 недель, не ранее 6 недель после операции.
Глава 11. Другие болезни нервной системы
75. Неврастения (гипер- и гипостеническая формы раздражительная слабость) и неврозоподобные состояния, соматоформная вегетативная дисфункция, обусловленная инфекцией, интоксикацией, травмой, эндокринными нарушениями (бальнеолечебные, грязелечебные).
76. Болезнь Рейно (I-III стадии), синдром Рейно ганглионарного, вибрационного и другого происхождения (бальнеолечебные, грязелечебные).

65. Жиі ұстамаларсыз Мигреннің әртүрлі формалары (климаттық емдеу).
66. Ми қанайналымының бұзылуынсыз және айқын психопатологиялық бұзылуларсыз церебралдық атеросклероз (оның ішінде І-ІІ дәрежелі артериялық гипертензиямен үйлескенде) (климаттық емдеу).
67. Қайталанған криздерсіз және І-ІІІ дәрежелі артериялық гипертензиямен ұстамадан кейін 3-4 айдан соң транзиторлы ишемия (кіші инсульт).
68. Аурудың дамуынан 2 аптадан ерте емес, бір тәулік ішінде регрессияланған ошақтық органикалық симптоматикамен өтетін ми қанайналымының өтпелі бұзылулары, ангиодистониялық церебралдық криздер.
69. Жұлын инфарктісінің салдары (эмболиялық және өзін-өзі күту, қозғалу және жамбас органдары функциясының бұзылуы шектелмей жеңіл қозғалу бұзылулары жағдайында жіті кезеңнен кейін 4 айдан кейін гематомиелиялар (бальнеоемдеу).
70. 4-6 айдан ерте емес субарахноидты, субарахноидты-паренхималық қан кетудің салдары, өзіне-өзі қызмет көрсету және тәуелсіз қозғалыс мүмкіндігі, ақыл-ойды, афазияны төмендетпей.
71. Миішілік қан құйылудың (геморрагиялық инсульттің) 4-6 айдан ерте емес, өзіне-өзі қызмет көрсету және өздігінен қозғалу мүмкіндігі кезінде, ақыл-ойды, афазияны төмендетпей және операциялық араласуды талап етпейтін салдарлары.
72. Бітелу немесе церебральды стеноздың салдары қалпына келтіру кезеңінде 4-6 айдан ерте емес, өзіне-өзі қызмет көрсету және өздігінен қозғалу мүмкіндігі кезінде, интеллектіні, афазияны төмендетпей-ақ магистралдық артериялар, ми артериялары (ми инфарктісі).
73. 1-2 апта ішінде толық немесе ішінара регрессияланған орташа және айқын емес ошақтық органикалық неврологиялық симптоматикасы бар ишемиялық инсульттардың нысандары.
74. Операциядан кейінгі қалдық асқынуларсыз немесе операциядан кейінгі 6 аптадан ерте емес 2 апта ішінде толық немесе ішінара регрессияланған ошақты органикалық неврологиялық симптоматикасы бар мойын мен бастың магистралдық артерияларындағы операциялардан немесе экстра және (немесе) интракраниалдық анастомоздардан кейінгі жай-күй.
11-тарау. Нерв жүйесінің басқа да аурулары
75. Неврастения (гипер-және гипостениялық түрлері, тітіркену әлсіздігі) және невроз тәрізді жай-күйлер, инфекциямен, интоксикациямен, жарақатпен, эндокриндік бұзылулармен негізделген соматоформды вегетативті дисфункция (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
76. Рейно ауруы (I-III сатыдағы), ганглионарлы, вибрациялық және басқа да шығу тегі Рейно синдромы (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).

77. Прогрессирующие мышечные дистрофии (невральная и спинальная амиотрофии, дегенеративные заболевания центральной нервной системы без ограничения самообслуживания и способности к передвижению и нарушений психики) (бальнеолечебные с радоновыми водами).
78. Токсическая энцефалопатия по окончании острого периода, вибрационная болезнь I-III стадии от воздействия локальной и комбинированной вибрации, сопровождающаяся синдромом Рейно, вегетативными полиневропатиями, мышечными нарушениями: писчий спазм, вегетативные полиневропатии другой этиологии.
Глава 12. Болезни костно-мышечной системы
79. Последствия перенесенного ревматического полиартрита не ранее 8-10 месяцев по окончании острых и подострых явлений со стороны сердца при ХСН не выше I ФК (бальнеолечебные с сероводородными и азотно-термальными водами, грязелечебные).
80. Ревматоидный артрит в неактивной фазе, с минимальной и средней активностью процесса при возможности самообслуживания и самостоятельного передвижения (бальнеолечебные, грязелечебные).
81. Полиартрит инфекционный определенной этиологии (постгриппозный, посттифозный, бруцеллезный и другие) без признаков активности процесса (бальнеолечебные, грязелечебные).
82. Остеоартрозы с вторичным синовитом и без него (бальнеолечебные, грязелечебные).
83. Посттравматические контрактуры суставов после внутрисуставных повреждений, околосуставных переломов и продолжительной иммобилизации (бальнеолечебные, грязелечебные).
84. Спондилез, спондилоартроз, артроз межостистый, без резких ограничений подвижности позвоночника, сопровождающиеся местными и отраженными синдромами (бальнеолечебные, грязелечебные).
85. Остеохондроз позвоночника с вторичными неврологическими расстройствами и без них при условии самостоятельного передвижения больного (бальнеолечебные, грязелечебные).
86. Анкилозирующий спондилоартрит (болезнь Бехтерева-Штрюмпеля-Мари) при условии самостоятельного передвижения больного и активности процесса не выше II степени (бальнеолечебные, грязелечебные).
87. Хронический спондилит инфекционный (нетуберкулезный) в стадии затихания процесса (бальнеолечебные, грязелечебные).
88. Остеохондрит межпозвонковый и остеомиелит тела позвонка в стадии затихания процесса при отсутствии свищей и при условии свободного передвижения больного (бальнеолечебные, грязелечебные).
89. Последствия переломов позвоночника, не затрудняющие самостоятельного передвижения больного (бальнеолечебные, грязелечебные).
90. Последствия переломов костей туловища и конечностей с замедленной консолидацией или с болезненной костной мозолью при условии самостоятельного передвижения больного (бальнеолечебные, грязелечебные).

77. Үдемелі бұлшықет дистрофиясы (өзіне-өзі қызмет көрсетуді және қозғалу қабілеті мен психикасының бұзылуын шектемей орталық нерв жүйесінің нерв және жұлын амиотрофиясы, дегенеративті аурулары) (радон суларымен бальнеоемдеу).
78. Жіті кезең аяқталғаннан кейінгі уытты энцефалопатия, Рейно синдромымен, вегетативті полиневропатиялармен, бұлшықет бұзылыстарымен қатар жүретін жергілікті және аралас дірілдің әсерінен I-III сатыдағы діріл ауруы: жазу спазм, басқа этиологиядағы вегетативті полиневропатиялар.
12-тарау. Сүйек-бұлшықет жүйесінің аурулары
79. І ФК-дан төмен ЖСЖ кезінде жүрек тарапынан жіті және жіті құбылыстар аяқталғаннан кейін 8-10 айдан ерте емес ревматикалық полиартриттің зардаптары (күкіртті сутекті және азотты-термалды сулармен бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
80. Өзіне-өзі қызмет көрсету және өз бетінше қозғалу мүмкіндігі кезінде процестің ең аз және орташа белсенділігі бар белсенді емес фазадағы ревматоидты артрит (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
81. Процестің белсенділік белгілері жоқ (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) белгілі бір этиологиядағы инфекциялық Полиартрит (тұмаудан кейінгі, дифоздан кейінгі, бруцеллездік және басқалар).
82. Қайталама синовиті бар және онсыз остеоартроздар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
83. Буын ішіндегі зақымданулардан, буын маңындағы сынықтардан және ұзақ иммобилизациядан кейінгі буындардың жарақаттан кейінгі контрактуралары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
84. Спондилез, спондилоартроз, омыртқа қозғалғыштығын күрт шектемейтін, жергілікті және шағылысқан синдромдармен (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) бірге жүретін аралықаралық артроз.
85. Науқастың өз бетінше қозғалуы жағдайында қайталама неврологиялық бұзылулары бар және оларсыз омыртқаның остеохондрозы (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
86. Анкилозды спондилоартрит (Бехтерев-Штрюмпель-Мари ауруы) науқастың өз бетінше қозғалуы және II дәрежеден төмен процесс белсенділігі жағдайында (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
87. Процестің бәсеңдеу сатысындағы инфекциялық (туберкулезге қарсы) созылмалы спондилит (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
88. Жыланкөз болмаған кезде және науқастың еркін жүріп-тұруы жағдайында (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) процестің бәсеңдеу сатысындағы омыртқааралық остеохондрит және омыртқа денесінің остеомиелиті.
89. Науқастың өз бетінше қозғалуын қиындатпайтын омыртқа сынықтарының салдары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
90. Науқастың өз бетінше қозғалуы жағдайында дене және аяқ сүйектері сынуының баяу шоғырлануымен немесе ауырсынатын сүйек кемігімен салдары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).

91. Хронические синовиты и бурситы различной локализации, тендовагиниты, периодически обостряющиеся и вторичные синовиты (бальнеолечебные, грязелечебные).
92. Воспалительные болезни мышц, сухожилий, фасций и нейромиозит различной локализации (бальнеолечебные, грязелечебные).
93. Поражения мышц (инфекционного, токсического и травматического происхождения), периодически обостряющиеся (бальнеолечебные, грязелечебные).
94. Эпикондилиты, стилоидиты, возникающие в результате перенапряжения и изменения тонуса вегетативной нервной системы (бальнеолечебные, грязелечебные).
95. Остеомиелит хронический, травматического происхождения, гематогенный с рецидивирующим течением без свищей, не требующий хирургического вмешательства, или после него при нормальной температуре тела, не препятствующий самостоятельному передвижению больного (бальнеолечебные, грязелечебные).
96. Состояние после микрохирургических операций по поводу ампутации кисти и пальцев, после операции по пересадке пальцев со стопы, а также посттравматических деформации кисти и пальцев, свободной и комбинированной кожной пластики через три месяца после операции (бальнеолечебные, грязелечебные).
97. Послеожоговые контрактуры, в том числе после реконструктивных операций, послеожоговые язвы при условии самостоятельного передвижения и самообслуживания (бальнеолечебные, грязелечебные).
98. Трофические язвы вследствие длительных незаживающих ран (бальнеолечебные, грязелечебные).
Глава 13. Болезни мочеполовой системы
99. Хронический пиелонефрит вне обострения (бальнеолечебные, грязелечебные).
100. Хронические циститы нетуберкулезного характера (бальнеолечебные, грязелечебные).
101. Хронический простатит, хронический везикулит, орхоэпидидимит (нетуберкулезной этиологии) в стадии ремиссии (бальнеолечебные, грязелечебные, климатолечебные).
102. Мочекаменная болезнь, в том числе осложненная пиелонефритом и циститом в стадии ремиссии (бальнеолечебные, грязелечебные, климатолечебные).
103. Состояние после оперативного лечения мочекаменной болезни спустя 1,5-2 месяца после извлечения конкрементов (бальнеолечебные, грязелечебные, климатолечебные).
Глава 14. Болезни женских половых органов
104. Хронический сальпингит, оофорит в период ремиссии, не ранее чем через 8 недель после обострения, при нормальной температуре тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле и скорости оседания эритроцитов:
1) при неизменной гормональной функции яичников (бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников) (бальнеолечебные (с радоновыми водами), грязелечебные);

91. Әр түрлі локализациядағы созылмалы синовиттер мен бурситтер, тендовагиниттер, ауық-ауық асқынатын және қайталама синовиттер (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
92. Бұлшықеттердің, сіңірлердің, фассиялардың қабыну аурулары және әр түрлі орналасқан нейромиозит (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
93. Мерзімді асқынатын (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу) бұлшық еттердің зақымдануы (инфекциялық, уытты және жарақаттық шығу тегі).
94. Вегетативтік нерв жүйесінің асқын кернеуі және тонусының өзгеруі нәтижесінде пайда болатын эпикондилиттер, стилоидиттер (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
95. Хирургиялық араласуды талап етпейтін, немесе одан кейін қалыпты дене температурасы кезінде науқастың өз бетінше қозғалуына кедергі келтірмейтін (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу), жыланкөзсіз қайталанатын ағымы бар гематогенді, шығу тегі созылмалы остеомиелит.
96. Қол мен саусақтарды ампутациялауға байланысты микрохирургиялық операциялардан кейінгі, саусақтарды табаннан ауыстырып салу операциясынан кейінгі, сондай-ақ қол мен саусақтардың жарақаттан кейінгі деформациясы, операциядан кейін үш айдан кейін бос және аралас тері пластикасы (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
97. Күйіктен кейінгі контрактуралар, оның ішінде реконструктивті операциялардан кейін, өз бетінше қозғалу және өзіне-өзі қызмет көрсету жағдайындағы күйіктен кейінгі жаралар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
98. Ұзақ емделмейтін жаралар салдарынан трофикалық жаралар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
13-тарау. Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
99. Асқынудан тыс созылмалы пиелонефрит (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
100. Туберкулез емес сипаттағы созылмалы циститтер (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
101. Ремиссия сатысындағы созылмалы простатит, созылмалы везикулит, орхоэпидидимит (туберкулезге қарсы этиология) (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу, климаттық емдеу).
102. Уролития, оның ішінде ремиссия сатысында пиелонефритпен және циститпен асқынған ауру (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу, климаттық емдеу).
103. Несеп-тас ауруын операциялық емдеуден кейінгі жай-күй конкременттерді алғаннан кейін 1,5-2 айдан кейін (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу, климаттық емдеу).
14-тарау. Әйел жыныс мүшелерінің аурулары
104. Ремиссия кезеңіндегі созылмалы сальпингит, оофорит, асқынудан кейін 8 аптадан ерте емес, дененің қалыпты температурасында, лейкоциттік формулада жылжулар болмаған және эритроциттердің шөгу жылдамдығы кезінде:
1) аналық бездердің гормондық функциясы өзгермеген кезде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (аналық бездердің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радон суларымен), балшықпен емдеу);

3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с радоновыми водами);
4) при сочетании с миомой матки, не требующей хирургического лечения (бальнеолечебные (с радоновыми водами).
105. Хронический параметрит в период ремиссии не ранее 4-6 недель после окончания острого процесса и стабилизации пальпаторно определяемых признаков уплотнения инфильтрата, при нормальной температуре тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле и скорости оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников) (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с радоновыми водами).
106. Тазовые перитонеальные спайки:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (бальнеолечебные (с радоновыми водами), грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников) (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (исключая радоновые воды).
107. Хронический тазовый перитонит, не ранее чем через 6 недель после окончания острого процесса, при нормальной температуре тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле и скорости оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников) (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с радоновыми водами).
108. Хронический эндометрит (эндомиометрит), в период ремиссии, не ранее чем через 4 недели после окончания обострения, при нормальной температуре тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле и скорости оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников) (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с радоновыми водами).
109. Неправильное положение матки - фиксированная или субфиксированная ретроверзия, ретрофлексия (ретродевиация), в том числе обусловленные перенесенным воспалительным процессом или тазовыми перитонеальными спайками, сопровождающиеся расстройствами функции толстого кишечника, мочевого пузыря:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (бальнеолечебные, грязелечебные);

3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу радон сулары);
4) хирургиялық емдеуді қажет етпейтін жатыр миомасымен үйлескен кезде емдеу (бальнеоемдеу (радон суларымен).
105. Жедел процесс аяқталғаннан және дененің қалыпты температурасы, лейкоциттік формулада жылжудың болмауы және эритроциттердің шөгу жылдамдығы кезінде инфильтратты тығыздаудың пальпаторлы анықталатын белгілері тұрақтанғаннан кейін 4-6 аптадан ерте емес ремиссия кезеңіндегі созылмалы параметрит:
1) аналық бездердің гормоналды функциясы өзгермеген кезде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (аналық бездердің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радон суларымен).
106. Жамбас перитонеалдық адгезиясы:
1) аналық бездердің гормоналды функциясы өзгермеген кезде (бальнеоемдеу (радон суларымен), балшықпен емдеу);
2) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (аналық бездердің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда).
107. Созылмалы жамбас перитониті, жедел процесс аяқталғаннан кейін 6 аптадан ерте емес, дененің қалыпты температурасында, лейкоциттік формулада ығысулар болмаған және эритроциттердің шөгу жылдамдығы кезінде:
1) аналық бездердің гормоналды функциясы өзгермеген кезде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (аналық бездердің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (срадон суларымен).
108. Ремиссия кезеңіндегі созылмалы эндометрит (эндомиометрит), асқыну аяқталғаннан кейін 4 аптадан ерте емес, дененің қалыпты температурасы, лейкоциттік формулада жылжулар болмаған және эритроциттердің шөгу жылдамдығы кезінде:
1) аналық бездердің гормоналды функциясы өзгермеген кезде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (аналық бездердің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радон суларымен).
109. Жатырдың дұрыс орналаспауы-тіркелген немесе субфиксияланған ретроверсия, ретрофлексия (ретродевитация), оның ішінде ішек, қуық функциясының бұзылуымен қатар жүретін қабыну процесі немесе жамбас перитонеалдық адгезиялар:
1) аналық бездердің гормоналды функциясы өзгермеген кезде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);

2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников) (бальнеолечебные (исключая радоновые и йодобромные воды);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с радоновыми водами).
110. Дисфункция яичников как следствие перенесенного воспалительного процесса половых органов:
1) при недостаточности обеих фаз цикла (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные, климатолечебные приморские);
2) при относительной гиперэстрогении в виде гиполютеинизма и ановуляции (курорты с радоновыми и йодобромными водами).
111. Расстройство менструальной функции отсутствие менструаций:
1) аменорея первичная центрального генеза при отсутствии органических поражений нервной и эндокринной систем (симптоматическое лечение);
2) аменорея вторичная как следствие нарушения функции яичников (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) аменорея вторичная как следствие изменений в матке (удаление базального слоя эндометрия при выскабливании), внутриматочные синехии (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные).
112. Скудные или редкие менструации (гипоменорея, олигоменорея) как следствие изменений в матке или яичниках после воспалительного процесса:
1) при недостаточности обеих фаз цикла (выскабливании), внутриматочные синехии (бальнеолечебные (исключая радоновые воды);
2) при гиполютеинизме и ановуляции (бальнеолечебные с радоновыми водами).
113. Частые (полименорея), обильные (гиперменорея) менструации, укорочение менструального цикла (пройоменорея) вследствие изменений в матке или яичниках после воспалительного процесса (бальнеолечебные с радоновыми водами).
114. Нерегулярные менструации после перенесенного воспалительного процесса:
1) при недостаточности обеих фаз цикла (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
2) при гиполютеинизме (бальнеолечебные с радоновыми водами).
115. Состояния, связанные с искусственно вызванной или преждевременной менопаузой (после выявления причины менопаузы). Посткастрационный синдром как следствие хирургического лечения опухолей яичников:
1) доброкачественных (бальнеолечебные с радоновыми водами);
2) злокачественных.
116. Бесплодие женское:
1) непроходимость (облитерация) маточных труб вследствие хронического сальпингита (бальнеолечебные) при: неизмененной гормональной функции яичников (бальнеолечебные, грязелечебные); недостаточности обеих фаз цикла (бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные); гиполютеинизме и ановуляции (бальнеолечебные с радоновыми водами);
2) функциональное трубное бесплодие вследствие: отсутствия или снижения сократительной активности маточных труб (бальнеолечебные с сероводородными и азотно-термальными водами);
повышенной сократительной активности или дискоординации маточных труб (бальнеолечебные с радоновыми водами).

2) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (аналық бездердің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радонды және йодобромды суларды қоспағанда);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (бальнеоемдеу (радонды сумен).
110. Жыныс мүшелерінің қабыну процесінің нәтижесінде аналық бездің дисфункциясы:
1) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда), балшықпен емдеу, теңіз жағалауындағы климаттық емдеу);
2) гиполютеинизм түрінде салыстырмалы гиперестрогения кезінде және ановуляция (радон және йодобромды сулары бар курорттар).
111. Менструалдық функцияның бұзылуы менструацияның болмауы:
1) аменорея бастапқы орталық генез болмаған кезде нерв және эндокриндік жүйелердің органикалық зақымданулары (симптоматикалық емдеу);
2) аналық без функциясының бұзылуы салдарынан қайталама аменорея (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) жатырдағы өзгерістер салдарынан қайталама аменорея (қырнау кезінде эндометрияның базальды қабатын алып тастау), жатырішілік синехиялар (бальнеоемдеу (радонды суларды қоспағанда), балшықпен емдеу).
112. Қабыну процесінен кейін жатырдағы немесе аналық бездегі өзгерістердің салдары ретінде сирек немесе сирек етеккір (гипоменорея, олигоменорея):
1) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (куретаж), жатырішілік синехиялар (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда);
2) гиполютеинизм және ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (бальнеоемдеу (радонды сумен).
113. Қабыну процесінен кейін жатырдағы немесе аналық бездегі өзгерістер салдарынан жиі (полименорея), ауыр (гиперменорея) етеккір оралымының қысқаруы (пройоменорея) (радон суларымен бальнеоемдеу).
114. Берілгеннен кейін тұрақты емес етеккір қабыну процесінің:
1) циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі кезінде (бальнеоемдеу (радон суларын қоспағанда), балшықпен емдеу);
2) гиполютеинизм кезінде (радон суларымен бальнеоемдеу).
115. Жасанды түрде туындаған немесе мерзімінен бұрын менопаузаға байланысты жағдайлар (менопаузаның себебін анықтағаннан кейін). Аналық без ісіктерін хирургиялық емдеу нәтижесінде посткастрациялық синдром:
1) қатерсіз (радонды бальнеоемдеу сулар);
2) қатерлі.
116. Әйел бедеулігі:
1) созылмалы сальпингит (бальнеоемдеу) салдарынан: аналық бездердің гормондық функциясының өзгермегені (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу); циклдің екі фазасының жеткіліксіздігі (бальнеоемдеу (радонды суларды қоспағанда), балшықпен емдеу); гиполютеинизм және ановуляция (радонды сумен бальнеоемдеу сулар);
2) жатыр түтіктерінің жиырылу белсенділігінің болмауы немесе төмендеуі (күкіртсутекті және азот-термалды сулармен бальнеоемдеу) салдарынан функционалдық құбыр бедеулігі;
жатыр түтіктерінің жиырылу белсенділігінің жоғарылауы немесе дискоординациясы (радон суларымен бальнеоемдеу).

117. Инфильтрат после операций на матке, трубах, яичниках, без признаков увеличения, при стабилизации процесса, нормальной температуре тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле и скорости оседания эритроцитов (не ранее 6-8 недель после операции) (бальнеолечебные с радоновыми водами).
Глава 15. Болезни кожи
118. Псориаз, ограниченные и распространенные осенне-зимние и весенне-летние формы в стационарной и регрессивной стадии:
артропатическая форма в стадии ремиссии, артралгия и начальный артроз при сохраненной функции суставов (бальнеолечебные).
119. Нейродермит (атопический дерматит) ограниченный, диффузный, в хронической стадии (за исключением экссудативной формы) (бальнеолечебные).
120. Экзема истинная и себорейная в хронической стадии, зимняя форма (бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми водами).
121. Склеродермия:
1) бляшечная, ограниченная и распространенная в неактивной стадии (бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми водами);
2) системная, с поражением опорно-двигательного аппарата в неактивной стадии, после курса медикаментозного лечения (бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми водами).
Глава 16. Болезни крови и хронические интоксикации
122. Анемия железодефицитная, развившаяся в результате тяжелых заболеваний (кроме злокачественных новообразований), операций, хроническая постгеморрагическая анемия, не требующая лечения в условиях стационара (климатолечебные).
123. Анемия В12-дефицитная, пернициозная, фолиево-дефицитная при общем весной и осенью удовлетворительном состоянии (климатолечебные весной и осенью).
124. Анемия гемолитическая при общем, удовлетворительном состоянии.
125. Анемия апластическая, гипопластическая при отсутствии прогрессирования апластического синдрома.
126. Тромбоцитопеническая пурпура легкой и средней степени тяжести при общем удовлетворительном состоянии.
127. Хронические лейкозы (лимфолейкоз, миелолейкоз, сублейкемический миелоз), весной и осенью эритремия в начальной стадии, медленно прогрессирующие при стабильной клинической и гематологической компенсации (климатолечебные весной и осенью).
128. Хроническая лучевая болезнь I-II степени в стадии формирования, восстановления (стабилизации) при общем удовлетворительном состоянии больного (климатолечебные весной и осенью, бальнеолечебные с сероводородными водами).
Глава 17. Болезни органов зрения
129. Глаукома первичная в начальной и развитой стадиях, с нормальным уровнем внутриглазного давления (с заключением окулиста) (климатолечебные).
130. Состояния после перенесенных реконструктивных операций по поводу тяжелых ранений, контузий и ожогов глаз (климатолечебные).

117. Ұлғаю белгілері жоқ жатырға, түтіктерге, аналық бездерге операциялардан кейінгі инфильтрат, процесті тұрақтандыру, дененің қалыпты температурасы, лейкоцитарлық формулада жылжудың болмауы және эритроциттердің шөгу жылдамдығы (операциядан кейін 6-8 аптадан ерте емес) (радонды сулармен бальнеоемдеу).
15-тарау. Тері аурулары
118. Стационарлық және регрессивті сатыдағы шектеулі және таралған күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы Нысандар: ремиссия сатысындағы артропатиялық нысан, буындардың сақталған функциясы кезіндегі артралгия және бастапқы артроз (бальнеоемдеу).
119. Шектелген, диффузды, созылмалы сатыдағы Нейродермит (атопиялық дерматит) (экссудативті түрді қоспағанда) (бальнеоемдеу).
120. Созылмалы сатыдағы шынайы және себорейлік Экзема, қысқы түрі (күкіртті сутекті және радонды сулармен бальнеоемдеу).
121. Склеродерма:
1) қаңылтыр, шектеулі және белсенді емес сатыда таралған (күкіртсутекті және радонды сулармен бальнеоемдеу);
2) дәрі-дәрмекпен емдеу курсынан кейін белсенді емес кезеңде тірек-қимыл аппараты зақымданған жүйелі (күкіртті сутекті және радонды сулармен бальнеоемдеу).
16-тарау. Қан аурулары және созылмалы уланулар
122. Ауыр аурулардың (қатерлі ісіктерден басқа), операциялардың нәтижесінде дамыған темір тапшылығы анемиясы, стационар жағдайында емдеуді талап етпейтін созылмалы геморрагиялық анемия (климаттық емдеу).
123. В12 анемиясы-жалпы көктем мен күзде қанағаттанарлық жағдайда тапшы, пернициозды, фолий тапшылығы (көктем мен күзде климаттық емдеу).
124. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы гемолитикалық анемия.
125. Апластикалық синдромның өршуі болмаған кездегі апластикалық, гипопластикалық анемия.
126. Жалпы қанағаттанарлық жай-күйдегі жеңіл және орташа ауырлықтағы тромбоцитопениялық пурпура.
127. Созылмалы лейкоздар (лимфолейкоз, миелолейкоз, сублейкемиялық миелоз), тұрақты клиникалық және гематологиялық компенсация кезінде баяу үдемелі бастапқы сатыдағы эритремия (көктемде және күзде климаттық емдеу).
128. Науқастың жалпы қанағаттанарлық жай-күйі кезінде қалыптасу, қалпына келу (тұрақтандыру) сатысындағы ІІІ дәрежелі созылмалы сәулелік ауру (көктемде және күзде климаттық емдеу, күкіртті сутекті сулармен бальнеоемдеу).
17-тарау. Көру мүшелерінің аурулары
129. Бастапқы және дамыған сатылардағы бастапқы Глаукома, көзішілік қысымның қалыпты деңгейі (окулистің қорытындысымен (климаттық емдеу).
130. Көздің ауыр жарақаттары, контузиялары және күйіктері бойынша реконструктивті операциялардан кейінгі жай-күйлер (климаттық емдеу).

131. Состояния после хирургической коррекции возрастных и травматических катаракт с имплантацией искусственного хрусталика (климатолечебные).
132. Заболевания сетчатки дистрофического характера, частичные атрофии зрительного нерва при не прогрессирующем общем компенсированном состоянии организма (климатолечебные).
Примечание: противопоказания, исключающие направление больных на санаторно-курортное лечение:
1. Все заболевания в острой стадии, хронические заболевания в стадии обострения или осложненные острогнойными процессами.
2. Острые инфекционные заболевания до окончания срока изоляции, бациллоносительство (в отношении дифтерии и кишечных инфекций).
3. Все венерические заболевания в острой или заразной форме.
4. Психические заболевания, все формы наркомании, хронический алкоголизм, эпилепсия.
5. Злокачественные новообразования.
6. Все болезни крови в острой стадии и стадии обострения.
7. Кахексия любого происхождения, амилоидоз внутренних органов.
8. Все больные, требующие стационарного лечения или хирургического вмешательства, а также не способные к самостоятельному передвижению, нуждающиеся в постоянном уходе (кроме спинальных больных, направляемых в специализированные санаторно-курортные организации).
9. Эхинококк любой этиологии.
10. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения.
11. Нормальная беременность.
12. Все формы туберкулеза в активной стадии.
13. Все заразные и паразитарные болезни глаз и кожи.
14. Судорожные припадки и их эквиваленты, патологическое развитие личности с выраженными расстройствами поведения и социальной адаптации, умственная отсталость.
15. Ревматический эндомиокардит в активной фазе (II-III степень активности).
16. Инфекционно-аллергический миокардит (Абрамова-Фидлера и близкие ему по тяжести).
17. Недостаточность кровообращения выше I стадии (для санаторно-курортных организаций, расположенных на бальнеолечебных, грязелечебных и горных курортах), выше II стадии (для всех санаторно-курортных организаций).
18. Блокады: полная ножек пучка Гиса, двухпучковая блокада и в сочетании с другими нарушениями ритма (для санаторно-курортных организаций, расположенных на бальнеолечебных, грязелечебных и горных курортах), полная атриовентрикулярная (для всех санаторно-курортных организаций).
19. Частые пароксизмы тахикардии (для санаторно-курортных организаций, расположенных на бальнеолечебных, грязелечебных и горных курортах), мерцательная аритмия с недостаточностью кровообращения выше II стадии, частая (более 5 мин-1), политопная экстрасистолия, искусственный водитель ритма с сохранением сложного нарушения ритма (для всех санаторно-курортных организаций).

131. Жасанды көз бұршағын имплантациялаумен жас және травматикалық катаракталарды хирургиялық түзетуден кейінгі жай-күйлер (климаттық емдеу).
132. Дистрофиялық сипаттағы торқабықтың аурулары, ағзаның үдемейтін жалпы компенсацияланған жай-күйіндегі көру нервінің ішінара атрофиясы (климаттық емдеу).
Ескертпе: науқастарды санаторийлік-курорттық емделуге жіберуге болмайтын қарсы көрсетілімдер:
1. Жіті сатысындағы барлық аурулар, асқыну сатысындағы немесе жітііріңді үдерістермен асқынған созылмалы аурулар.
2. Оқшаулау мерзімі аяқталғанға дейін жіті инфекциялық аурулар, бациллатасымалдау (күл мен ішек инфекцияларына қатысты).
3. Жіті және инфекциялық түрдегі барлық венерологиялық аурулар.
4. Психикалық аурулар, нашақорлықтың барлық түрлері, созылмалы маскүнемдік, эпилепсия.
5. Қатерлі ісіктер.
6. Жіті сатысындағы және асқыну сатысындағы барлық қан аурулары.
7. Кез келген түрдегі кахексия, ішкі мүшелердің амилоидозы.
8. Стационарлық емделуді немесе хирургиялық әрекетті талап ететін, сондай-ақ өз еркімен қозғалу мүмкіндігі жоқ, тұрақты күтімге мұқтаж (мамандандырылған санаторийге жіберілетін бел науқастарынан басқа) барлық науқастар.
9. Кез келген этиологиядағы эхинококк.
10. Әртүрлі жағдайлардан пайда болатын жиі қайталанатын немесе көп қан кетулер.
11. Қалыпты жүктілік.
12. Белсенді сатысындағы барлық туберкулез түрлері.
13. Көз бен терінің барлық инфекциялық және паразиттік аурулары.
14. Тырыспа талмалар және олардың баламалары, тәртібі мен әлеуметтік бейімделуінің айқын байқалатын бұзылыстары бар адамның патологиялық дамуы, ақыл-ес кемістігі.
15. Белсенді (II-III дәрежелі белсенділік) сатысындағы ревматикалық эндомиокардит.
16. Инфекциялық-аллергиялық миокардит (Абрамов-Фидлердің және ауырлығы бойынша оған жақын).
17. І сатыдан жоғары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу және таудағы курорттарда орналасқан санаторийлер үшін), II сатыдан жоғары (барлық санаторийлер үшін) қанайналым әлсіздігі.
18. Блокадалар: Гис будасы тармақшаларының толық, екібудалы блокада және ырғақтың басқа да бұзылыстарымен қоса болатын (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу және таудағы курорттарда орналасқан санаторийлер үшін), толық атриовентрикулярлық (барлық санаторийлер үшін).
19. Тахикардияның жиі ұстамалары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу және таудағы курорттарда орналасқан санаторийлер үшін), ІІ сатыдан жоғары қанайналым әлсіздігімен жыбырлақ аритмия, жиі (5 мин-1 көп) политопты экстрасистолия, ырғақтың күрделі бұзылысының сақталуымен ырғақтың жасанды жүргізушісі (барлық санаторийлік-курорттық ұйымдар үшін).

20. Ишемическая болезнь сердца:
острый инфаркт миокарда;
частые приступы стенокардии напряжения и покоя (IV ФК) или недостаточность левого желудочка (сердечная астма).
21. Артериальная гипертензия злокачественного течения, артериальная гипертензия III степени с недавно перенесенным инфарктом миокарда или инсультом, при ХСН выше II ФК, при наличии тяжелых нарушений сердечного ритма и проводимости, нарушении азотовыделительной функции почек.
22. Атеросклероз сосудов нижних конечностей с декомпенсацией периферического кровотока, наличием язв, гангрены.
23. Облитерирующий тромбангиит (эндоартериит) с наклонностью к генерализации при сопутствующем мигрирующем тромбофлебите, при наличии свежих изъязвлений, гангрены.
24. Тромбоэмболическая болезнь.
25. Хронические диффузные бронхиты, пневмония в стадии обострения, пневмосклероз, эмфизема легких, пневмокониозы, сопровождающиеся легочной недостаточностью выше II степени, ХСН выше II ФК, а также в стадии обострения.
26. Бронхоэктазы, хронические абсцессы легких при резком истощении больных, сопровождающиеся обильным выделением гнойной мокроты и кровохарканьем.
27. Спонтанный пневмоторакс, хроническая рецидивирующая форма тромбоэмболии легочной артерии, солитарные кисты легкого большой величины, кистозные гипоплазии легкого с частыми нагноениями.
28. Бронхиальная астма с часто повторяющимися и тяжелыми приступами, а также купируемыми приступами средней тяжести, без стойкой стабилизации процесса даже на фоне гормональной терапии.
29. Состояние после операций на легких при наличии трахео-бронхиальных свищей, после неэффективных операций по поводу нагноительных процессов, при наличии плевральных выпотов.
30. Все хронические заболевания органов пищеварения в фазе обострения.
31. Тяжелые формы хронического эзофагита, рефлюкс-эзофагит с выраженными кардиальными проявлениями, рефлекторной стенокардией, сочетание рефлюкс-эзофагита с грыжей пищеводного отверстия диафрагмы, подлежащей хирургическому лечению.
32. Рубцовые сужения пищевода, привратника и кишок с нарушением проходимости; стриктура желчных путей.
33. Язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки, осложненная стенозом привратника, повторными кровотечениями, пенетрацией язвы, имевшими место в предыдущие 8-10 месяцев, подозрение на малигнизацию язвы, болезнь Золлингера-Эллисона.
34. Осложнения после операции на желудке (незаживающий послеоперационный рубец, свищи, синдром приводящей петли, послеоперационный панкреатит, демпинг-синдром тяжелой степени, атония культи желудка, обострение послеоперационного гастрита, холецистита, гепатита, тяжелая форма постваготомической диареи).

20. Жүректің ишемиялық ауруы:
жіті миокард инфаркті;
кернеу және тыныштық күйдегі (IV ФК) стенокардияның жиі ұстамалары немесе сол жақ қарынша әлсіздігі (жүрек демікпесі).
21. Қатерлі өтетін артериялық гипертензия, ЖСЖ ІІ ФК-дан жоғары кезінде, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр бұзылыстары болған, бүйректің азот бөлу функциясының бұзылысы кезінде жақында миокард инфарктіне немесе инсультке шалдыққан ІІІ дәрежелі артериялық гипертензия.
22. Перифериялық қан ағу декомпенсациясымен, жаралардың, гангренаның болуымен аяқ қан тамырларының атеросклерозы.
23. Көшпелі тромбофлебит қоса болған кезде, жаңа ойық жараланулар, гангрена болған кезде таралуға бейім облитерацияланған тромбангиит (эндоартериит).
24. Тромбоэмболиялық ауру.
25. Созылмалы диффузды бронхиттер, асқыну сатысындағы пневмония, пневмосклероз, өкпе эмфиземасы, ІІ дәрежедегі өкпе әлсіздігі ІІ ФК-дан жоғары, сондай-ақ асқыну сатысындағы ЖСЖ қоса болатын пневмокониоздар.
26. Бронхоэктаздар, іріңді қақырық пен қан түкірудің көп бөлінуі қоса болатын науқастардың күрт азуы кезіндегі созылмалы абсцесстер.
27. Спонтанды пневмоторакс, өкпе артериясының созылмалы қайталана беретін тромбоэмболия түрі, өкпенің үлкен көлемді солитарлы кисталары, жиі іріңдеумен өкпенің кистозды гипоплазиялары.
28. Жиі қайталанатын және ауыр ұстамалармен, сондай-ақ гормондық терапия аясында да үдерістің тұрақтануынсыз тыйылатын ауырлығы орташа ұстамалармен бронх демікпесі.
29. Плевралық сары су болған кезде іріңдеу үдерістеріне байланысты тиімсіз кеңірдек-бронх жыланкөздері болған кезде өкпеге жасалған операциядан кейінгі жай-күй.
30. Асқыну сатысындағы ас қорыту мүшелерінің барлық созылмалы аурулары.
31. Созылмалы эзофагиттің ауыр түрлері, айқын байқалатын кардиалдық белгілері, рефлекторлық стенокардиясы бар рефлюкс-эзофагит, рефлюкс-эзофагиттің хирургиялық емдеуге жататын диафрагманың өңеш тесігінің жарығымен қатар келуі.
32. Өту жолдарының бұзылысымен өңештің, қақпаның және ішектің тыртықты тарылуы; өт жолдарының стриктурасы.
33. Алдыңғы 8-10 айдан бұрын болған қақпаның тарылуымен, қайталана беретін қанаумен, жара пенетрациясымен асқынған асқазан және ұлтабар жарасы, жара малигнизациясына күдіктену, Золлингер-Эллисон ауруы.
34. Асқазанға операциядан кейінгі асқыну (операциядан кейінгі жазылмайтын тыртық, жыланкөз, ілмек жетегіндегі синдром, операциядан кейінгі панкреатит, ауыр дәрежедегі демпинг-синдром, асқазан тұқылының атониясы, операциядан кейінгі гастриттің, холециститтің, гепатиттің асқынуы, постваготомиялық диареяның ауыр түрі).

35. Гастриты: ригидные, болезнь Менетрие (гипертрофический гастрит).
36. Гиперпластические изменения слизистой желудка (при невозможности исключить злокачественное перерождение), полипоз желудка (2 полипа и более), одиночные кровоточащие полипы желудка; аденоматозные полипы на широком основании размерами 1 см и более с тенденцией к росту в течение последнего года.
37. Желчнокаменная болезнь при наличии частых и длительных тяжелых приступов, протекающих с нарушением желчного оттока или признаками активной инфекции (повышенной температурой тела и др.), эмпиема желчного пузыря.
38. Острые вирусные гепатиты.
39. Циррозы печени.
40. Хронические гепатиты с умеренной и высокой активностью процесса.
41. Все формы желтухи.
42. Остаточные явления после перенесенного вирусного гепатита с признаками активности процесса, патологическими отклонениями функциональных проб печени, в т.ч. уровня АСТ и АЛТ, постгепатитной гипербилирубинемией (свыше 21 мкмоль л-1); выраженной гепатомегалией (нижний край печени выступает на 3 см и более из под реберной дуги по правой срединно-ключичной линии); воспалением желчного пузыря и желчных путей.
43. Энтериты и колиты с выраженным нарушением питания (истощение).
44. Хроническая дизентерия, неспецифические язвенные колиты, хронический язвенный колит с обширным язвенным процессом или эрозивным процессом в прямой или сигмовидной кишке, кровоточащий геморрой.
45. Полипоз кишечника (2 полипа и более), одиночные кровоточащие или аденоматозные полипы на широком основании размером 1 см и более с тенденцией к росту в течение последнего года.
46. Тяжелые формы хронических панкреатитов, не достигших 2 месяцев после обострения, а также осложненные воспалительными кистами или свищами, значительным снижением внешнесекреторной функции железы с выраженным нарушением пищеварения и общего состояния.
47. Вторичное ожирение: гипоталамо-гипофизарное, церебральное, эндокринное (органического генеза) и любые формы ожирения IV степени при ХСН выше II ФК.
48. Тяжелые формы сахарного диабета, осложненного энцефалопатией, ретинопатией, нефроангиосклерозом с почечной недостаточностью или истощением, макроангиопатиями с развитием выраженных трофических нарушений.
49. Декомпенсированный сахарный диабет, сопровождающийся выраженной гипергликемией (выше 9 ммоль л-1), кетоацидозом и снижением массы тела.
50. Лабильная форма сахарного диабета с наклонностью к кетоацидозу и гипогликемическим состояниям.
51. Наличие сопутствующих заболеваний в фазе обострения, декомпенсации патологического процесса и выраженного нарушения функционального состояния органов и систем.

35. Гастриттер: сіреспелі, Менетрие ауруы (гипертрофиялық гастрит).
36. Асқазанның сілемейлі қабатының гиперпластикалық өзгерістері (қатерлі өзгерулерді алып тастау мүмкін болмаған кезде), асқазан полипозы (2 полип және одан көп), асқазанның қанайтын жеке полиптері; соңғы бір жыл ішінде өсуге бейім кең негіздемедегі өлшемдер 1 см және одан үлкен аденоматозды полиптер.
37. Өт ағуының бұзылысымен немесе белсенді инфекция белгілерімен (дене температурасының көтерілуі және т.б.) өтетін жиі және ұзақ ауыр ұстамалары бар өт-тас ауруы, өт қабының эмпиемасы.
38. Жіті вирусты гепатиттер.
39. Бауыр циррозы.
40. Үдеріс белсенділігі қалыпты және жоғары созылмалы гепатиттер.
41. Сары аурудың барлық түрлері.
42. Үдеріс белсенділігінің белгілері, бауырдың функционалдық сынамаларының, соның ішінде АСТ мен АЛТ деңгейінің патологиялық ауытқулары, гепатиттен кейінгі гипербилирубинемиясы (21 мкмоль л-1 астам), айқын байқалатын гепатомегалиясы (оң жақ орта-бұғана сызығы бойымен бауырдың төменгі шеті қабырға имегі астынан 3 см және одан көп шығып тұрады), өт қабының және өт жолдарының қабынуы бар вирусты гепатитке шалдыққаннан кейінгі қалдық құбылыстар.
43. Тамақтанудың айқын байқалатын бұзылысымен (азу) энтериттер мен колиттер.
44. Созылмалы дизентерия, ерекшелігі жоқ жаралы колиттер, тік немесе сигма тәрізді ішекте кеңінен жаралану үдерісімен немесе эрозия үдерісімен созылмалы жаралы колит, қан ағатын геморрой.
45. Ішек полипозы (2 полип және одан көп), соңғы бір жыл ішінде өсуге бейім кең негіздегі өлшемі 1 см және одан үлкен қан ағатын немесе аденоматоздық жеке полиптер.
46. Асқынудан кейін 2 айға жетпеген, сондай-ақ қабынған кисталармен немесе жыланкөздермен, ас қорытудың және жалпы жай-күйінің айқын байқалатын бұзылыстарымен бездің сыртқысекреторлық функциясының елеулі төмендеуімен асқынған созылмалы панкреатиттердің ауыр түрлері.
47. Екінші реттегі семіздік: гипоталамустық-гипофиздік, церебралдық, эндокриндік (органикалық генездегі) және ЖСЖ II ФК-дан жоғары болған кезде IV дәрежелі семіздіктің кез келген түрлері.
48. Энцефалопатиямен, ретинопатиямен, бүйрек әлсіздігімен немесе азумен нефроангиосклерозбен, айқын байқалатын трофикалық бұзылыстардың дамуы бар макроангиопатиямен асқынған қант диабетінің ауыр түрлері.
49. Айқын байқалатын гипергликемия (9 ммоль л-1 жоғары), кетоацидоз және дене салмағының азаюымен қатар болатын қалпына келтірілмеген қант диабеті.
50. Кетоацидозға және гипогликемия жай-күйіне бейім қант диабетінің тұрақсыз түрі.
51. Қатар болатын асқыну сатысындағы аурулардың патологиялық үдерістің қалпына келтірілмеуі және мүшелер мен жүйелер функционалдық жай-күйінің айқын байқалатын бұзылыстарының бар болуы.

52. Тиреотоксикоз тяжелой степени.
53. Болезни нервной системы в остром периоде заболевания, а также сопровождающиеся резкими нарушениями в двигательной сфере (паралич, препяствующие самостоятельному передвижению) и расстройствам функции тазовых органов.
54. Боковой амиотрофический склероз.
55. Сирингобульбия, сирингомиелия, рассеянный склероз с прогредиентным течением с двигательными нарушениями, препятствующими самостоятельному передвижению и самообслуживанию.
56. Последствия травм и заболеваний спинного мозга:
полный перерыв спинного мозга;
травматическое истощение;
острая или хроническая задержка мочи, требующая постоянной катетеризации мочевого пузыря, недержание мочи;
хронический остеомиелит, требующий оперативного лечения;
хронический пиелонефрит с резко выраженными нарушениями функции почек различного происхождения.
57. Болезни нервной системы с нарушениями психики.
58. Сухотка спинного мозга с явлениями атаксии, кахексии и атрофии зрительных нервов.
59. последствия тяжелых травм черепа со значительными выпадениями двигательных функций с эпилептическими припадками, с психическими нарушениями.
60. Психопатии, психозы, тяжелые ипохондрические, депрессивные, навязчивые и другие психопатические состояния, наркомания.
61. Эпилепсия, с частыми (более 3-х раз в год) припадками и психическими нарушениями.
62. Опухоли нервной системы (за исключением последствий тотального удаления экстрамедуллярных доброкачественных опухолей спинного мозга: неврином, арахноидэндотелиом, не ранее 4 месяцев после операции).
63. Арахноидит, адгезивно-кистозная форма, а также формы, сопровождающиеся эпилептическими припадками, выраженный гипертензионный синдром.
64. Тяжелые формы поражения костей, суставов с обильным отделяемым, тяжелыми общими явлениями (гектическая температура, резкое истощение) или амилоидозом внутренних органов.
65. Полиартриты с прогрессирующим деформирующим процессом в суставах, с анкилозами, контрактурами при необратимых изменениях в суставах и потере способности к самообслуживанию.
66. Тяжелые деформации суставов с вторичным синовитом при потере возможности самостоятельного передвижения.
67. Хронические остеомиелиты при наличии крупных секвестров или крупного инородного тела в остеомиелитическом очаге.
68. Септические формы ревматоидного артрита, ревматоидный артрит с системными поражениями (висцеритами).
69. Хронические заболевания почек (хронический гломерулонефрит, первичный и вторичный хронический пиелонефрит) с выраженными явлениями почечной недостаточности, с высоким артериальным давлением или нейроретинитом.

52. Ауыр дәрежелі тиреотоксикоз.
53. Аурудың жіті кезеңінде, сондай-ақ қозғалу саласында кенеттен бұзылыстары (өз еркімен қозғалуға кедергі келтіретін сал) және жамбас мүшелері функцияларының бұзылысы қатар болатын нерв жүйесінің аурулары.
54. Бүйір амиотрофикалық склерозы.
55. Сирингобульбия, сирингомиелия, өз еркімен қозғалуға және өзіне-өзі қызмет көрсетуге кедергі келтіретін прогредиентті өтетін қозғалыс бұзылыстарымен ұмытшақтық склероз.
56. Жұлын жарақаттары мен науқастарының салдарлары:
жұлынның толық үзілуі;
жарақаттық азу;
қуықты тұрақты катетерлеуді талап ететін жіті немесе созылмалы несеп шығудың тежелуі, несепті ұстай алмау;
операциялық емдеуді талап ететін созылмалы остеомиелит;
әртүрлі жағдайлардан пайда болатын бүйрек функцияларының аса айқын байқалатын бұзылыстарымен созылмалы пиелонефрит.
57. Психика бұзылыстары бар нерв жүйесінің аурулары.
58. Көру нервісінің атаксия, кахексия және атрофия белгілері бар жұлынның семуі.
59. Қозғалыс функцияларын елеулі жоғалтумен эпилепсия талмаларымен, психикалық бұзылыстарымен бассүйегінің ауыр жарақаттану салдарлары.
60. Психопатиялар, психоздар, ауыр ипохондриялы депрессия, мезі қылатын және басқа да психопатиялық жай-күй, нашақорлық.
61. Жиі (жылына 3 реттен көп) талмалармен және психикалық бұзылыстармен эпилепсия.
62. Нерв жүйесінің ісіктері (жұлынның экстрамедулярлық қатерсіз ісіктерін жаппай алып тастау салдарларынан басқа: операциядан кейін кемінде 4 айдан кейін неврином, арахноидэндотелий).
63. Арахноидит, адгезивтік-кистоздық түрі, сондай-ақ эпилепсия талмалары қатар болатын түрлері, байқалатын гипертензия синдромы.
64. Көп бөлінумен, жалпы ауыр көріністерімен (гектикалық қызу, күрт азу) немесе ішкі мүшелердің амилоидозымен сүйектер, буындар зақымдануының ауыр түрлері.
65. Буындардағы үдемелі бұзылу үдерісімен, анкилоздармен, буындарда қалпына келмейтін өзгерістер кезіндегі контрактуралармен және өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалтқан кездегі полиартриттер.
66. Өз еркімен қозғалу мүмкіндігін жоғалтқан кездегі екінші синовитпен буындардың ауыр бұзылыстары.
67. Ірі секвестрлер немесе остеомиелит ошағында ірі бөгде дене бар кездегі созылмалы остеомиелиттер.
68. Ревматоидты артриттің септикалық түрлері, жүйені зақымдаулармен (висцериттермен) ревматоидты артрит.
69. Айқын байқалатын бүйрек әлсіздігі белгілерімен, жоғары артериялық қысыммен немес нейроретинитпен бүйректің созылмалы аурулары (созылмалы гломерулонефрит, алғашқы және екінші рет созылмалы пиелонефрит).

70. Склероз почки с симптомами выраженной хронической почечной недостаточности.
71. Болезни почек и мочевыводящих путей, сопровождающиеся гидронефрозом II стадии и выше.
72. Поликистоз и кисты почек (множественные, большие солитарные) с симптомами хронической почечной недостаточности.
73. Нефротический синдром с выраженными отеками и симптомами выраженной хронической почечной недостаточности.
74. Макроскопическая гематурия любого происхождения.
75. Все урологические заболевания в острой стадии и хронические заболевания в стадии обострения, осложненные острогнойными процессами.
76. Стриктура уретры с выраженным нарушением мочеиспускания и наличием остаточной мочи.
77. Недержание мочи.
78. Мочекаменная болезнь при наличии камней, требующих хирургического лечения (после обследования уролога).
79. Доброкачественная гиперплазия предстательной железы II и III стадий.
80. Сморщенный мочевой пузырь.
81. Злокачественные новообразования и подозрения на их наличие.
82. Тепловое лечение (бальнео- и грязелечение) противопоказано при:
кровоточащих эрозиях шейки матки;
полипах шейки матки;
заболеваниях, сопровождающихся маточными кровотечениями;
кистоме и кисте яичника;
миоме матки, эндометриозе, мастопатии;
сактосальпинксе;
пузырно-кишечно-влагалищном свище;
предраковых заболеваниях женских половых органов, а также после операций по поводу злокачественных опухолей.
83. Грязе- и бальнеолечение (исключая радоновые и йодобромные ванны) противопоказано при гиперэстрогении.
84. Все болезни кожи в стадии обострения.
85. Пузырьковые дерматозы.
86. Грибковые заболевания волосистой части головы, гладкой кожи, ногтей (при поражениях ногтевых пластинок – допускается направление больных в санаторно-курортные организации для лечения соматических заболеваний при соответствующем лечении и отсутствии грибков при микроскопии).
87. Паразитарные заболевания кожи – чесотка и др.
88. Гнойничковые заболевания кожи.
89. Ретикулезы кожи (гемодермии).
90. Красная волчанка, фитодерматозы, поздняя кожная порфирия, пигментная ксеродерма.
91. Значительные колебания артериального и внутриглазного давления с явлениями ангиоспазма.
92. Все заболевания глаз в острой стадии и в стадии обострения.
93. Острые расстройства кровообращения в сетчатке и зрительном нерве – тромбозы и эмболии центральной артерии сетчатки, центральной вены и их ветвей, в течение 3 месяцев после лечения.
94. Дегенеративные процессы в сетчатке и сосудистой оболочке, сопровождающиеся кровоизлияниями, в течение 3 месяцев после лечения.

70. Айқын байқалатын созылмалы бүйрек әлсіздігі симптомдары бар бүйрек склерозы.
71. ІІ сатылы және одан жоғары гидронефрозбен қатар болатын бүйрек және несеп шығару жолдарының аурулары.
72. Созылмалы бүйрек әлсіздігі симптомдары бар бүйрек поликистозы және кисталары (көптеген, үлкен солитарлы).
73. Айқын байқалатын ісінулермен және айқын байқалатын созылмалы бүйрек әлсіздігі симптомдары бар нефротикалық синдром.
74. Кез келген жағдайлардан пайда болатынмакроскопиялық гематурия.
75. Жіті іріңдеу үдерістермен асқынған асқындау сатысындағы барлық урологиялық аурулар мен асқыну сатысындағы созылмалы аурулар.
76. Несеп шығарудың айқын байқалатын бұзылысымен және қалдық несептің бар болуымен үрпі стриктурасы.
77. Несепті ұстай алмау.
78. Хирургиялық емдеуді талап ететін (урологтың тексеруінен кейін) тастардың бар болуы кезіндегі несеп-тас ауруы.
79. II және III сатыдағы қуық түбі безінің қатерсіз гиперплазиясы.
80. Жиырылған қуық.
81. Қатерлі ісіктер және олардың бар болуына күдіктену.
82. Жылумен емдеу (бальнео және балшықпен емдеу) мыналар болған кезде қарсы көрсетілген:
жатыр мойынының қансырау эрозиясы;
жатыр мойынының полиптері;
жатырдың қанауы қатар болатын аурулар;
кистома және аналық без кистасы;
жатыр миомасы, эндометриоз, мастопатия;
сактосальпинкс;
қуық-ішек-қынап жыланкөзі;
әйел жыныс мүшелерінің обыр алды науқастары, сондай-ақ қатерлі ісіктер бойынша операциядан кейін.
83. Балшықпен және бальнеоемдеу (радонды және йодбромды ванналарды қоспағанда) гиперэстрогения кезінде қарсы көрсетілген.
84. Асқыну сатысындағы барлық тері аурулары.
85. Бөртпе дерматоздар.
86. Бастың шаш бөлігінің, тегіс терінің, тырнақтардың саңырауқұлақ аурулары (тырнақтың пластинкасы зақымданған кезде – тиісті емдеу кезінде және микроскопияда саңырауқұлақтар жоқ болған кезде соматикалық ауруларды емдеу үшін науқастарды санаторийлерге жіберуге жол беріледі).
87. Терінің паразиттік аурулары – қышыма және т.б.
88. Терінің іріңді аурулары.
89. Тері ретикулезы (гемодермия).
90. Қызылжегі, фитодерматоздар, терінің кеш порфириясы, пигментті ксеродерма.
91. Ангиоспазм құбылыстарымен артериялық және көз іші қысымының елеулі тербелістері.
92. Жіті сатыдағы және асқыну сатысындағы барлық көз аурулары.
93. Көздің тор қабығындағы және көру нервісіндегі қанайналымының жіті бұзылыстары – емделгеннен кейін 3 айдың ішінде тор қабығы орталық артериясының, орталық көктамырдың және олардың тарамдарының тромбоздары мен эмболиялары.
94. Емделгеннен кейін 3 айдың ішінде қан кету қоса болатын көздің тор қабығындағы және тамыр қабығындағы дегенеративті үдерістер.

95. Осложненная близорукость с наличием изменений на глазном дне (кисты, рецидивирующие кровоизлияния, изменения в стекловидном теле).
96. Отслойка сетчатки: свежая, неоперированная, успешно оперированная, в течение года после операции.
97. Глаукома:
с острым приступом любой формы и стадии развития;
с высоким уровнем внутриглазного давления в любой форме и стадии;
терминальная – с болевым синдромом, а также утратой зрительных функций;
вторичная некомпенсированная и в форме обострения процесса.
98. Все болезни системы крови в острой стадии и в стадии обострения.
99. Лучевая болезнь III степени.
100. Хронические интоксикации тяжелой степени при наличии выраженных анемий, поражений нервной системы (энцефалопатия, паралич), затяжное, с рецидивами течение восстановительного периода лечения острого отравления.

95. Көз түбінде өзгерістердің бар болуымен асқынған жақыннан көрушілік (кисталар, қайталанатын қан құйылулар, шыны тәрізді денедегі өзгерістер).
96. Көздің тор қабығының сырылуы: жаңадан, операция жасалмаған, табысты операция жасалған, операциядан кейін бір жыл ішінде.
97. Глаукома:
кез келген түрі мен даму сатысындағы жіті ұстамамен;
кез келген түрі мен даму сатысындағы жоғары деңгейдегі көздің ішкі қан қысымымен;
терминалды – ауырсыну синдромымен, сондай-ақ көру функцияларын жоғалтумен;
екінші рет қалпына келмейтін және үдерістің асқыну түріндегі.
98. Жіті сатысындағы және асқыну сатысындағы қан жүйесінің барлық аурулары.
99. ІІІ дәрежелі сәулелік ауруы.
100. Айқын байқалатын анемия, нерв жүйесінің зақымдануы (энцефалопатия, сал) бар болған кездегі ауыр дәрежелі созылмалы уыттану, ұзаққа созылған жіті улануды емдеудің қалпына келтіру кезеңі өтуінің қайталануымен.