О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка"
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 марта 2022 года № 72 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2022 года № 27031
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12844) следующие изменения и дополнение:
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 85 и пунктом 4 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:"
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности органов управления образования местных исполнительных органов, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций среднего образования согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций образования по реализации права детей на отдых, оздоровление и досуг, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;

"Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 2 наурыздағы № 72 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 20 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 5 наурызда № 27031 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12844 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың кiрiспесi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына және 141-бабының 4 -тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес орта білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес балалардың демалуына, сауықтырылуына және бос уақытына құқығын іске асыру бойынша білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;

7) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности специальных организаций образования, согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложений 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 7 согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Имангалиев Е.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
Министр образования и науки
Республики Казахстан
__________А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 5 марта 2022 года № 20
и Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 2 марта 2022 года № 72
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708
и исполняющего обязанности
Министра национальной
Экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка (далее – Критерии) разработаны для отбора проверяемых органов управления образования местных исполнительных органов, организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, организации среднего образования, отдыха, оздоровления и досуга, специальных организаций образования с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес арнайы білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5, 6 қосымшаларын осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Е. Иманғалиев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
__________А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 5 наурыздағы
№ 20 мен
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2022 жылғы 2 наурыздағы
№ 72 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика Министрінің
міндетін атқарушы
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында тексерілетін жергілікті атқарушы органдардың білім басқармасының органдарын, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарын, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған және ерекше режимде ұстайтын арнаулы білім беру ұйымдары, орта білім беру ұйымдарын, арнайы білім беру ұйымдарын іріктеу үшін әзірленген.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты контроля – органы управления образования местных исполнительных органов, организации образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальные организации образования с особым режимом содержания, организации среднего образования, специальных организаций образования.
2) риск – вероятность возникновения условий, препятствующих детям реализовывать свои права жить и воспитываться в семье, получение права на образование, отдых, оздоровление, социальную помощь и поддержку, воспитание и всестороннее развитие в организациях для детей;
3) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля, с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
4) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
5) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
6) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя только те требования к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
Глава 2. Способы проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
3. Критерии для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
4. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля распределяются к высокой и не отнесенной к высокой степени риска:
1) к высокой степени риска относятся органы управления образования местных исполнительных органов, организации образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, организации среднего образования, специальных организаций образования;

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері – жергілікті атқарушы органдардың білім басқармасының органдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, ерекше режимде ұстайтын арнаулы білім беру ұйымдары, орта білім беру ұйымдары, арнаулы білім беру ұйымдары;
2) тәуекел – балалардың отбасында өмір сүру және тәрбиелену құқықтарын іске асыруына, білім алуына, демалуына, сауықтырылуына, бос уақытына, әлеуметтік көмек пен қолдауына, тәрбиелеуіне және балаларға арналған ұйымдарда жан-жақты дамуына кедергі келтіретін жағдайлардың туындау ықтималдығы;
3) тәуекелдерді бағалау жүйесі – бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау өткізу мақсатында бақылау органы өткізетін іс-шаралар кешені;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тексеру парағы – адам өмірі мен денсаулығын, жеке және заңды тұлғаларды, мемлекеттің заңды мүдделерді сақтамай, қатер төндіруге әкеп соғатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізуге арналған тәсілдер
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау өткізу өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесінің жоғары және жоғарыға жатқызылмаған болып бөлінеді:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне жергілікті атқарушы органдардың білім басқармасының органдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдары, орта білім беру ұйымдары, арнайы білім беру ұйымдары жатады;

2) к не отнесенной к высокой степени риска относятся организации образования по обеспечению прав детей на отдых, оздоровление и досуг.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и профилактический контроль с посещением и без посещения субъекта (объекта) контроля.
В отношении субъектов (объектов) контроля, не отнесенных к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля.
5. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля утверждается первым руководителем государственного органа.
6. Для оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) наличие подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (рекомендации).
7. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере защиты прав детей, образования, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", нарушение права на получение образования, порядка оказания социальной поддержки в период получения образования, организации питания, подвоза, отдыха, оздоровления порядка содержания детей в организациях образования, прав на получение необходимых выплат несовершеннолетними, устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, создания условий в организациях для воспитания и обучения, нарушения, подтвержденные при рассмотрении жалоб и обращений физических и юридических лиц, а также неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере защиты прав детей, образования в части приема на обучение, организации учета детей дошкольного и школьного возраста.
Незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере защиты прав детей, образования в части предоставления административных данных.

2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандарға балалардың демалуға, сауықтырылуға және бос уақытын ұйымдастыруға құқығын іске асыру бойынша білім беру ұйымдары жатады.
Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару және бармау арқылы профилактикалық бақылау жүргізу қолданылады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бармау арқылы профилактикалық бақылау жүргізу қолданылады.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімі мемлекеттік органның бірінші басшысымен бекітіледі.
6. Тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы;
4) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілетін профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілетін профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (ұсынымдар).
7. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтардың бірлі-жарымды немесе жүйелілігі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдердің талдауына байланысты реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес бұзушылық дәрежесі – өрескел, елеулі және елеусіз субъективті өлшемшарттар болып айқындалады.
Өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікті талап ететін балалардың құқықтарын қорғау, білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптарының бұзылуы, білім алу құқығының, білім алу кезеңінде әлеуметтік қолдау көрсетудің, тамақтандыруды, демалысты, сауықтыруды, бос уақытты ұйымдастырудағы тәртіптің, білім беру ұйымдарында балаларды күтіп-бағу тәртібінің, кәмелетке толмағандардың қажетті төлемдерді алу, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орналастыру, тәрбиелеу және оқыту үшін ұйымдарда жағдайлар жасау бөлігінде құқықтарының бұзылуы, жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін қарау кезінде расталған бұзушылықтарды, сондай-ақ бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау.
Елеулі бұзушылық – балалардың құқықтарын қорғау, оқуға қабылдау, мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды ұйымдастыру, білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу.
Елеусіз бұзушылық – балалардың құқықтарын қорғау, білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген әкімшілік деректерді ұсыну бөлігіндегі талаптарды бұзу.

Параграф 2. Субъективные критерии
8. Субъективные критерии определяются согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Критериям:
1) субъективные критерии деятельности органов управления образования местных исполнительных органов;
2) субъективные критерии деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
3) субъективные критерии деятельности специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания;
4) субъективные критерии деятельности организаций среднего образования;
5) субъективные критерии деятельности специальных организаций образования.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
9. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя нарушений значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑ Рз = (∑ Р2 х 100/∑ Р1) х 0,7
где:∑ Рз – показатель значительных нарушений;
∑ Р1 – требуемое количество значительных нарушений;
∑ Р2 - количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑ Рн = (∑ Р2 х 100/∑ Р1) х 0,3
где:∑ Рн – показатель незначительных нарушений;
∑ Р1 – – требуемое количество незначительных нарушений;
∑ Р2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (∑ Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
∑ Р = ∑ Рз +∑ Рн где:
∑ Р – общий показатель степени риска;
∑ Рз – показатель значительных нарушений;
∑ Рн – показатель незначительных нарушений.
10. По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.

2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттардың 1, 2, 3, 4, 5, және 6 қосымшаларына сәйкес айқындалады:
1) жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары қызметінің субъективті өлшемшарттары;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдар қызметінің субъективті өлшемшарттары;
3) девиантты мінез-құлықты балаларға арналған және ерекше режимде ұстайтын арнаулы білім беру ұйымдары қызметінің субъективті өлшемшарттары;
4) орта білім беру ұйымдары қызметінің субъективті өлшемшарттары;
5) арнайы білім беру ұйымдары қызметінің субъективті өлшемшарттары.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
9. Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда бақылау субъектісіне (объектісіне) 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициент есепке алынады және аталған көрсеткіш төмендегідей формула бойынша есептеледі:
∑ Рз = (∑ Р2 х 100/∑ Р1) х 0,7
онда:∑ Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
∑ Р1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
∑ Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициент есепке алынады және аталған көрсеткіш төмендегідей формула бойынша есептеледі:
∑ Рн = (∑ Р2 х 100/∑ Р1) х 0,3
онда:∑ Рн – елеусіз бұзушылықтар көрсеткіші;
∑ Р1 – елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
∑ Р2 – анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (∑р) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және төмендегідей формула бойынша көрсеткіштерді қосу жолымен айқындалады:
∑ Р = ∑ Рз +∑ Рн онда:
∑ Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
∑ Рз – елеулі дәрежедегі бұзушылықтардың көрсеткіші;
∑ Рн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
10. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға қатысты:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 61-ден 100-ге дейін қоса алғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.

11. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля не может быть чаще одного раза в год.
При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля.
12. Списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъектов (объектов) контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Субъективные критерии деятельности органов управления образования местных исполнительных органов
Критерии
Степень нарушений
1. Наличие подтвержденных жалоб и обращений
1
Наличие подтвержденной жалобы или обращения на органы управления образованием и на деятельность организаций, находящихся в ведении органов управления образованием
грубое

11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі жылына бір реттен жиі болмауға тиіс.
Тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардің деректері қолданылмайды.
12. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің ең жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектілерінің (объектілерінің) басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары қызметінің субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
1
Білім беруді басқару органдарына және білім беруді басқару органдарының қарамағындағы ұйымдардың қызметіне расталған шағым немесе өтініштің болуы
өрескел

3. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
1
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
4. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
1
Предоставление недостоверных сведений об усыновлении детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, в электронном формате
незначительное
2
Предоставление недостоверных сведений о трудоустройстве и занятости выпускников организаций образования из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в электронном формате
незначительное
3
Предоставление недостоверных сведений по обеспечению жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в электронном формате
незначительное
4
Предоставление недостоверных сведений об организации подвоза обучающихся, проживающих в сельских населенных пунктах, где отсутствуют организации образования, в электронном формате
незначительное
5
Предоставление недостоверных сведений об организации горячего и буфетного питания обучающихся общеобразовательных школ, в электронном формате
незначительное
6
Предоставление недостоверных сведений о работниках организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в электронном формате
незначительное
7
Предоставление недостоверных сведений о сети детских оздоровительных лагерей и численности в них учащихся, в электронном формате
незначительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Субъективные критерии деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
Критерии
Степень нарушений
1. Наличие подтвержденных жалоб и обращений
1.
Наличие подтвержденной жалобы или обращения
грубое

3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдардың белгіленген мерзімде орындалмалуы
өрескел
4. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу
1
Қазақстан Республикасы азаматы болып табылатын, асырап алынған балалар туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
2
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар есебінен білім беру ұйымдары бітірушілерінің жұмысқа орналасу мен қамту туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
3
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
4
Білім ұйымдары жоқ ауылдық елді мекендерде тұратын оқушыларға тасымалдауды ұйымдастыру туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
5
Жалпы білім беретін мектептерде білім алушыларға ыстық және буфеттік тамақ ұйымдастыру туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
6
Жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының қызметкерлері туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
7
Балаларды сауықтыру лагерьлерінің желісі және ондағы оқушылардың саны туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары қызметінің субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
1.
Расталған шағым немесе өтініштің болуы
өрескел

2. Результаты профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Наличие решения местных исполнительных органов о направлении ребенка в организацию (приказ, постановление и другое)
значительное
2
Создание социально-бытовых условий, направленных на поддержание жизнедеятельности воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в быту (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
значительное
3
Наличие документов, подтверждающих организацию и проведение медико-социального обследования; обеспечение ухода с учетом состояния здоровья; оказание консультативной помощи, проведение профилактических и реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера
значительное
4
Наличие документов, подтверждающих ведение социально-психологического патронажа, психологического консультирования; оказания психологической помощи; психологической коррекции воспитанников
значительное
5
Наличие документов, подтверждающих предоставление социально-педагогических услуг, направленных на педагогическую коррекцию и обучение с учетом физических возможностей и умственных способностей
значительное
6
Наличие документов, подтверждающих ведение коррекционно-педагогического сопровождения, содействие в получении образования с учетом физических возможностей и умственных способностей
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих проведение юридического консультирования в области предоставления специальных социальных услуг, оказание помощи в оформлении документов, имеющих юридическое значение, содействие органам опеки и попечительства в устройстве детей в семью, в том числе на усыновление, попечение, патронат, под опеку
значительное
8
Наличие документов, подтверждающих соблюдение права детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на причитающиеся им алименты, пособия и другие социальные выплаты
грубое
9
Наличие документов, подтверждающих наличие денежных средств на банковских счетов воспитанников средства, поступившие от алиментов, пособий и других социальных выплат
грубое
10
При отсутствии жилища наличие документов на соблюдение права детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на его получение
грубое
11
В случаях выявления у детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жилища наличие акта технического, санитарного состояния жилища с указанием зарегистрированных лиц, а также лиц, фактически проживающих в обследуемом жилище
грубое
12
В случаях выявления у детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жилища наличие описи находящегося в нем имущества с указанием отличительных признаков каждого
грубое
13
Наличие типового договора о сдаче в внаем (аренду) жилище детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
14
Наличие банковского счета детей, для перечисления средств от сдачи в внаем (аренду) жилище детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
15
Наличие отчетов (не реже одного раза в шесть месяцев в произвольной форме) по управлению жилищем подопечного, содержащий сведения о состоянии жилища, действиях, осуществляемых в отношении данного жилища
грубое
16
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогами
значительное
17
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников (проверяется при наличии обращения)
значительное
18
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
значительное
19
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
20
Несоблюдение сроков прохождения аттестации педагогов:
аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет; руководителей организаций образования – один раз в три года, заместителей руководителя организаций образования – один раз в три года
значительное
21
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
22
Наличие документов, подтверждающих трудоустройство детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
значительное
23
Наличие программ психологической подготовки граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, продолжительностью не менее 42 и не более 60 академических часов, в день не менее 3 академических часов в формате тренинга
значительное
24
Наличие документов, подтверждающих организацию деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью
значительное
25
Ведение учета выдачи сертификата и их регистрации в журнале учета выдачи сертификатов в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
незначительное
26
Соблюдение однодневного срока формирования "График посещения" подтверждение фактов знакомства либо его отсутствия, двухнедельного общения кандидатов в усыновители в Республиканском банке данных
значительное
27
Наличие документов, подтверждающих соблюдение норм питания, обеспечения одежной, обувью, мягким инвентарем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
значительное

2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төмендегідей талаптардың сақталмау жағдайында белгіленеді)
1
Жергілікті атқарушы органдардың баланы ұйымдарға жіберу туралы шешімдерінің болуы (бұйрық, қаулы және басқалар)
елеулі
2
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің тұрмыстағы тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтердің бар болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлау негіздеріне оқыту үшін жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жабдықталған тұратын жердің, үй-жайлардың болуы; киім, аяқ киім және жұмсақ инвентарь ұсыну; көліктік қызмет көрсету; тұрмыстық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету; қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау; ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін отбасылық жақындатылған қолайлы жағдайлар беру)
елеулі
3
Медициналық-әлеуметтік тексеру өткізу және ұйымдастыру; денсаулық жағдайын ескере отырып күтімді қамтамасыз ету; консультациялық көмек көрсету, әлеуметтік-медициналық сипаттағы профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу
елеулі
4
Әлеуметтік-психологиялық патронаж психологиялық кеңес беру, психологиялық көмек көрсету; психологиялық жай-күйін түзету
елеулі
5
Дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, педагогикалық түзету мен оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтердің болуы
елеулі
6
Дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, түзету-педагогикалық сүйемелдеуді жүргізуді, білім алуға жәрдемдесуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
7
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында заң консультациясының болуы, заңды маңызы бар құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету, қорғаншы және қамқоршы органдарға балаларды отбасына орналастыруға, оның ішінде асырап алуға, қорғаншылыққа, патронатқа, қамқоршылыққа алуға жәрдемдесу
елеулі
8
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығын-сыз қалған балалардың өздеріне тиесілі алименттерге, жәрдемақыларға және басқа да әлеуметтік төлемдерге құқығының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
9
Тәрбиеленушілердің алименттерден, жәрдемақылардан түскен қаражаттарын және басқа да әлеуметтік төлемдерін банк шоттарынан алуға тыйымның сақталуы
өрескел
10
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығын-сыз қалған балалардың тұрғын үйі болмаған жағдай-да, оны алуға құқығын сақтау үшін құжаттардың болуы
өрескел
11
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда тексерілетін тұрғын үйде тіркелген адамдарды, сондай-ақ нақты тұратын адамдарды көрсете отырып, тұрғын үйдің техникалық, санитариялық жай-күйі туралы актінің болуы
өрескел
12
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда әрқайсысының ерекше белгілерін көрсете отырып, тұрғын үйдегі мүлік тізімдемесінің болуы
өрескел
13
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру туралы үлгілік шарттың болуы
өрескел
14
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беруден түскен қаражатты аудару үшін балалардың банктік шоттарының болуы
өрескел
15
Тұрғын үйдің жай-күйі, осы тұрғын үйге қатысты жүзеге асырылатын іс-әрекеттер туралы мәліметтерді қамтитын қамқорлыққа алынушының тұрғын үйін басқару жөніндегі есептердің (кемінде алты айда бір рет еркін нысанда) болуы
өрескел
16
Педагогтердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы
елеулі
17
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғасының тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі)
елеулі
18
Білім беру ұйымы бекіткен алқалық органдардың (педагогикалық, қамқоршылық кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы
елеулі
19
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
20
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталмауы:
педагогтерді аттестаттау кемінде бес жылда бір рет; білім беру ұйымдарының басшыларын – үш жылда бір рет, білім беру ұйымдары басшысының орынбасарларын – үш жылда бір рет өткізіледі
елеулі
21
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін кемінде бес жылда бір рет арттыруды (растауды) сақтамауы
елеулі
22
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың жұмысқа орналасуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
23
Ұзақтығы күніне кемінде 42 және кемінде 60 академиялық сағат, тренинг нысанында кемінде 3 академиялық сағат сәйкес жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының болуы
елеулі
24
Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыруды растайтын құжаттардың болуы
елеулі
25
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында сертификат беруді есепке алу журналында сертификат беру және оларды тіркеу есебін жүргізу
елеусіз
26
"Келу кестесін" қалыптастырудың бір күндік мерзімін сақтау, бала асырап алуға кандидаттардың республикалық деректер банкінде танысу не болмауы фактілерін, екі апталық қарым-қатынасын растау
елеулі
27
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен, жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормаларының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі

2. Результаты профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Соблюдение специальных условий содержания несовершеннолетних в специальных организациях образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
грубое
2
Соблюдение норм раздельного размещения несовершеннолетних женского и мужского пола с обязательным условием изолированности спальных корпусов по возрастам
грубое
3
Соблюдение сроков пребывания несовершеннолетних в специальных организациях образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
грубое
4
Наличие документов, подтверждающих соблюдение норм питания, обеспечения одеждой, обувью, мягким инвентарем
значительное
5
Соблюдение сроков извещения Комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав по месту жительства несовершеннолетнего о его выпуске, с приложением характеристики и рекомендаций о необходимости проведения мер индивидуальной профилактики
значительное
6
Допущение к содержанию и обучению в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания несовершеннолетних, имеющих заболевания, препятствующие их содержанию и обучению
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих соблюдение оснований к выпуску несовершеннолетних из специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
значительное
8
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
9
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
10
Несоблюдение сроков прохождения аттестации педагогов:
аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет; руководителей организаций образования – один раз в три года, заместителей руководителя организаций образования – один раз в три года
значительное
11
Создание социально-бытовых условий, направленных на поддержание жизнедеятельности воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в быту (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
значительное
12
Наличие документов, подтверждающих организацию и проведение медико-социального обследования; обеспечение ухода с учетом состояния здоровья; оказание консультативной помощи, проведение профилактических и реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера
значительное
13
Своевременное внесение данных несовершеннолетнего в Республиканском банке данных (не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента приема несовершеннолетнего)
грубое
14
Наличие извещения о выпуске несовершеннолетнего из специальных организаций, организации с особым режимом содержания в комиссию по делам несовершеннолетних и защите их прав по месту жительства несовершеннолетнего, а также характеристики на несовершеннолетнего и рекомендации о необходимости проведения с ним в дальнейшем мер индивидуальной профилактики и оказания ему содействия в трудовом и бытовом устройстве
значительное
15
Наличие, документов подтверждающих информирование органов внутренних дел по месту нахождения организации образования с особым режимом содержания и по месту жительства несовершеннолетних о фактах их самовольного ухода
грубое
16
Наличия полного пакета документов несовершеннолетних при направлении в специальную организацию образования с особым режимом содержания (наличие решения суда о направлении несовершеннолетнего, свидетельство о рождении (удостоверение личности), личное дело обучающегося, документации в области здравоохранения, акт обследования жилищно-бытовых условий семьи, характеристика с места учебы, приписное свидетельство для лиц призывного возраста и другие)
грубое

2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төмендегідей талаптардың сақталмау жағдайында белгіленеді)
1
Девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында кәмелетке толмағандарды күтіп-бағу үшін арнайы жағдайлардың сақталуы
өрескел
2
Кәмелетке толмағандардың жасына және жынысына қарай жатын корпустарын міндетті түрде оқшаулау шартымен бөлек топтарда орналастыру нормаларының сақталуы
өрескел
3
Кәмелетке толмағандардың девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында болу мерзімінің сақталуы
өрескел
4
Арнаулы білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін кәмелетке толғандарды киім-кешекпен, аяқ киіммен және жұмсақ инвентарьмен қамтамасыз ету нормаларының сақталуы
елеулі
5
Кәмелетке толмағанның мінездемесі мен жеке профилактика шараларын жүргізу қажеттілігі туралы ұсынымдарды қоса бере отырып, оны шығару туралы тұрғылықты жері бойынша Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияларды хабарлау мерзімінің сақталуы
елеулі
6
Арнайы білім беру ұйымдарында және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында оларды ұстауға және оқытуға кедергі келтіретін аурулары бар кәмелетке толмағандардың болуы
елеулі
7
Кәмелетке толмағандарды девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнаулы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарынан шығаруға қойылатын негіздердің сақталуы
елеулі
8
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін кемінде бес жылда бір рет арттыруды (растауды) сақтамауы
елеулі
9
Педагогтердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
10
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталмауы:
педагогтерді аттестаттау кемінде бес жылда бір рет; білім беру ұйымдарының басшыларын – үш жылда бір рет, білім беру ұйымдары басшысының орынбасарларын – үш жылда бір рет өткізіледі
елеулі
11
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлардың болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлану негіздеріне, киім, аяқ киім және жұмсақ мүкәммал беруге, көлік қызметтерін көрсетуге арналған жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған тұру орнының, үй-жайлардың болуы; тәрбиеленушілердің ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін, отбасына жақындатылған қолайлы жағдайларды ұсына отырып, қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау)
елеулі
12
Медициналық-әлеуметтік тексеруді ұйымдастыру және жүргізу; денсаулық жағдайын ескере отырып, күтімді қамтамасыз ету; консультациялық көмек көрсету, әлеуметтік-медициналық сипаттағы профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу
елеулі
13
Кәмелетке толмағандардың деректерін республикалық деректер банкіне уақтылы енгізу (кәмелетке толмағанды қабылдаған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей)
өрескел
14
Кәмелетке толмағандарды ұйымның арнаулы және ерекше режимде ұстайтын ұйымдарынан кәмелетке толмағандардың тұрғылықты жері бойынша кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияға шығару туралы хаттың (хабарламаның), сондай-ақ кәмелетке толмағандарға мінездеменің және одан әрі онымен жеке профилактика шараларын жүргізу және оған еңбекке және тұрмыстық орналасуға жәрдем көрсету қажеттілігі туралы ұсынымның болуы
елеулі
15
Ішкі істер органдарын көрсетілген мекеменің орналасқан жері бойынша және кәмелетке толмағандардың тұрғылықты жері бойынша олардың өз бетінше кету және оларды іздестіру мен қайтару бойынша тікелей қатысу фактілері туралы хабардар ету
өрескел
16
Кәмелетке толмағандарды арнайы білім беру ұйымына қабылдауға және ерекше режимде ұстауға қойылатын талаптарды сақтау (кәмелетке толмағанды жіберу туралы сот шешімінің, туу туралы куәліктің (жеке куәліктің), білім алушының жеке ісінің, Денсаулық сақтау саласындағы құжаттаманың, отбасының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеру актісінің, оқу орнынан мінездеменің, әскерге шақыру жасындағы адамдарға арналған тіркеу куәлігінің және тағы басқаның болуы)
өрескел

3. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (рекомендации)
1.
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Субъективные критерии деятельности организаций среднего образования
Критерии
Степень нарушений
Наличие подтвержденных жалоб и обращений
1.
Наличие подтвержденной жалобы или обращения
грубое
2. Результаты профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Наличие документов, подтверждающих соблюдение порядка исключения детей из государственного образовательного учреждения до получения бесплатного общего среднего образования
незначительное
2
Наличие подтверждающих документов, гарантирующих получение образования детьми с особыми образовательными потребностями
значительное
3
Наличие документов, подтверждающих оказание социальной помощи детям, нуждающимся в социальной защите (письменное заявление родителей или лиц, их заменяющих; справка, подтверждающая принадлежность заявителя (семьи) к получателям государственной адресной социальной помощи, предоставляемая местными исполнительными органами, для детей из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи; сведения о полученных доходах (заработная плата работающих родителей или лиц их заменяющих, доходы от предпринимательской и других видов деятельности, доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев) для детей из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума; решение уполномоченного органа об утверждении опеки (попечительства), патронатного воспитания для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся в семьях для детей – сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, проживающих в семьях; обследование материально-бытового положения семьи для детей из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций и иных категорий обучающихся и воспитанников, определяемых коллегиальным органом управления организации образования)
значительное
4
Наличие документов, подтверждающих проведение учета детей в возрасте от 0 до 18 лет (до получения ими среднего образования), проживающих (постоянно или временно) или пребывающих на территории обслуживания организации образования, независимо от наличия регистрации по месту жительства (пребывания)
незначительное
5
Наличие документов, подтверждающих проведение учета несовершеннолетних, не посещающих по неуважительным причинам общеобразовательные учебные заведения и проведение с ними и их родителями или законными представителями мер индивидуальной профилактики
значительное
6
Наличие документов, подтверждающих дальнейшее обучение выбывшего из организации среднего образования обучающегося
незначительное
7
Соблюдение требований по ведению обязательных документов:
- личные дела обучающихся (в бумажном или электронном формате word или pdf);
- книга регистрации приказов по движению обучающихся,
- алфавитная книга записи обучающихся;
- книга учета выбывших обучающихся;
- книга учета прибывших обучающихся
значительное
8
Соблюдение Правил формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, в части формирования списка детей, имеющих право на оказание финансовой и материальной помощи
значительное
9
Наличие утвержденного ежедневного меню с учетом норм одноразового школьного питания обучающихся организаций среднего образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
10
Наличие на интернет-ресурсе рубрики "Школьное питание" (системное размещение информации по организации питания обучающихся (перспективное, ежедневное меню с приложением фото блюд, план работы, акты комиссий по мониторингу качества питания, межведомственных экспертных групп)
значительное
11
Наличие утвержденного состава комиссии по мониторингу качества питания
значительное
12
Наличие документов, подтверждающих деятельность комиссии по мониторингу качества питания:
-осуществление мониторинга качества поступающих продуктов питания,
-наличия сертификатов CT-KZ на продукты питания отечественных товаропроизводителей,
-качества приготовленных блюд, наличием и исправностью технологического оборудования,
-соблюдением сроков и условий хранения, доставки продуктов, готовых блюд,
-соответствия фактического рациона питания детей ежедневному, перспективному меню, санитарного состояния столовой
значительное
13
Наличие документов, подтверждающих рассмотрение итогов работы комиссии по мониторингу качества питания на педагогическом совете организации образования, размещение на интернет-ресурсе организации среднего образования
значительное
14
Наличие документов, подтверждающих деятельность психологических служб в организациях среднего образования (план работы педагога-психолога, журнал учета групповой и индивидуальной работы психологической службы и другое)
значительное
15
Наличие документов, подтверждающих оказание помощи обучающимся, родителям учащихся или лицам, их заменяющим в решении конкретных психологических проблем (журнал учета консультаций и другое)
значительное
16
Наличие подтверждающих документов по организации воспитательного процесса, контроля деятельности социальных педагогов, педагогов-психологов, осуществляющих комплекс мер по воспитанию, образованию, развитию и социальной защите обучающихся, по проведению работы по профилактике буллинга, суицидов обучающихся и другие
значительное
17
Создание специальных условий для детей с особыми образовательными потребностями для получения ими образования (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием для реализации образовательных и коррекционных задач)
значительное
18
Наличие документов службы психолого-педагогического сопровождения в школе ребенка с особыми образовательными потребностями
значительное
19
Наличие учебной образовательной программы (сокращенной общеобразовательной учебной программы, индивидуальной учебной программы) с учетом рекомендации психолого-медико-педагогической консультации
значительное
20
Наличие утвержденного расписания и плана учебных индивидуальных коррекционных занятий
значительное
21
Создание условий содержания и проживания обучающихся и воспитанников не ниже установленных норм (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, основам бытовой ориентации, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
грубое

3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдардың белгіленген мерзімде орындалмалуы
өрескел
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Орта білім беру ұйымдары қызметінің субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
1.
Расталған шағым немесе өтініштің болуы
өрескел
2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төмендегідей талаптардың сақталмау жағдайында белгіленеді)
1
Балаларды мемлекеттік білім беру мекемесінен тегін жалпы орта білім алғанға дейін оқудан шығару тәртібінің сақталуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім алуына кепілдік берілетінін растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
3
Әлеуметтік қорғалуға мұқтаж балаларға әлеуметтік көмек көрсету үшін растайтын құжаттардың бар болуы (ата-аналардың немесе олардың орнындағы тұлғалардың өтініші; мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балалар үшін өтініш иесінің (отбасының) жергілікті атқарушы органдар ұсынатын мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға тиесілілігін растайтын анықтама; мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан балалар үшін алынған табысы туралы мәліметтер (жұмыс істейтін ата-аналардың немесе олардың орнындағы адамдардың жалақысы, кәсіпкерлік және өзге де қызмет түрлерінен түсетін табыс, балаларға және асырауындағы өзге де адамдарға алименттер түріндегі табыс); отбасыларда тұратын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, балалар үшін қорғаншылықты (қамқоршылықты), патронаттық тәрбиелеуді бекіту туралы уәкілетті органның шешімі; төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балалар мен білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өзге де санаттары үшін отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеріп-қарау)
елеулі
4
Тұрғылықты (мекендеу) орны бойынша тіркеудің бар-жоғына қарамастан (тұрақты немесе уақытша) мекендейтін немесе бiлiм беру ұйымы қызмет көрсететін аумаққа келетін 0 жастан 18 жасқа (олар орта білім алғанға дейін) дейінгі балаларды есепке алудың жүргізілетінін растайтын құжаттардың бар болуы
елеуліс
5
Жалпы білім беретін оқу орындарына дәлелсіз себептермен бармайтын кәмелетке толмағандарды есепке алудың жүргізілетінін, олармен және олардың ата-аналарымен немесе заңды өкілдерімен жеке профилактикалық шаралардың жүзеге асырылатынын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
6
Орта білім беру ұйымынан шыққан білім алушының одан әрі оқуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеуліс
7
Қатаң есептіліктегі құжаттарды жүргізу бойынша талаптарды сақтау:
- білім алушылардың жеке істері (қағаз немесе электрондық Word немесе pdf форматында);
- білім алушылардың қозғалысы бойынша бұйрықтарды тіркеу кітабы,
- білім алушылардың әліпбилік жазу кітабы;
- шығып қалған білім алушыларды есепке алу кітабы;
- келген білім алушыларды есепке алу кітабы
елеулі
8
Жекелеген санаттардағы балалардың (мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан балалар; жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған, отбасыларда тұратын балалар, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балалар және білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын өзге де санаттағы балалар) білім беру саласында қаржылық және материалдық көмекті алуға құқығын растайтын құжаттарының сәйкестігі
елеулі
9
Орта білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушыларын және жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мектепте бір рет тамақтандыру нормаларын ескере отырып, бекітілген күнделікті мәзірдің болуы
өрескел
10
Интернет-ресурста "Мектептік тамақтандыру" айдарының болуы (білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша ақпаратты жүйелі орналастыру (перспективалық, тағам суреті қосымшасымен күн сайынғы ас мәзірі, жұмыс жоспары, тамақтану сапасының мониторингі жөніндегі комиссиялардың, ведомствоаралық сараптамалық топтардың актілері)
елеулі
11
Тамақтану сапасының мониторингі бойынша комиссия құрылғанын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
12
Тамақтану сапасының мониторингі жөніндегі комиссияның қызметін растайтын құжаттардың болуы:
- келіп түсетін азық-түлік өнімдерінің сапасына мониторинг жүргізу,
- отандық тауар өндірушілердің азық-түлік өнімдеріне CT-KZ сертификаттарының болуы,
- дайындалған тағамдардың сапасы, Технологиялық жабдықтардың болуы және жарамдылығы,
- азық-түліктерді, дайын тағамдарды сақтау, жеткізу мерзімдері мен шарттарын сақтау,
- балалардың нақты тамақтану рационының күнделікті, перспективті ас мәзіріне, асхананың санитарлық жағдайына сәйкес келуі
елеулі
13
Тамақтану сапасының мониторингі бойынша комиссия жұмысының қорытындыларының болуы, оларды білім беру ұйымының педагогикалық кеңесінде қарау, орта білім беру ұйымының интернет-ресурсында орналастыру
елеулі
14
Орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтердің жұмысын растайтын құжаттардың болуы (педагог-психологтың жұмыс жоспары, психологиялық қызметтің топтық және жеке жұмысын есепке алу журналы және басқалар)
елеулі
15
Білім алушыларға, оқушылардың ата-аналарына немесе оларды алмастыратын адамдарға нақты психологиялық проблемаларды шешуде көмек көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы (консультацияларды есепке алу журналы және басқалар)
елеулі
16
Тәрбие процесін ұйымдастыру, білім алушыларды тәрбиелеу, білім беру, дамыту және әлеуметтік қорғау жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асыратын әлеуметтік педагогтердің, педагог-психологтардың қызметін бақылау, білім алушылардың буллинг, суицидтерінің алдын алу жөніндегі жұмыстарды жүргізу бойынша растайтын құжаттардың болуы
17
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін олардың білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасау (үй-жайлардың болуы, білім беру және түзету міндеттерін іске асыру үшін жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықпен жарақтандыру)
елеулі
18
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар баланы мектепте психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметі құжаттарының болуы
елеулі
19
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымдарын ескере отырып оқу білім беру бағдарламасының болуы (қысқартылған жалпы білім беретін оқу бағдарламасы, Жеке оқу бағдарламасы және тағы басқа)
елеулі
20
Бекітілген оқу кестесінің және жеке түзету сабақтарының жоспарының болуы
елеулі
21
Білім алушылардың тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлардың болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлану негіздеріне, киім, аяқ киім және жұмсақ мүкәммал беруге, көлік қызметтерін көрсетуге арналған жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған тұру орнының, үй-жайлардың болуы; тәрбиеленушілердің ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін, қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау)
өрескел

2. Результаты профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Раздел 1. В отношении деятельности психолого-медико-педагогической консультации (далее – ПМПК)
1
Наличие документов, подтверждающих соблюдение порядка деятельности ПМПК и соблюдения сроков обследования и оказания психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями (журналы предварительной записи детей на консультацию, журнал учета обследования детей в ПМПК, карта развития ребенка и другие)
значительное
2
Наличие перечня документов необходимых для обследования и оказания психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями (свидетельство о рождении, заключение об инвалидности, заключение врачебно-консультационной комиссии и другие)
значительное
3
Наличие сотрудников, осуществляющих диагностическое обследование и консультирование
значительное
4
Наличие сотрудников имеющие специальное образование при осуществлении образовательной деятельности
значительное
5
Несоблюдение сроков прохождения аттестации педагогов: аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет; руководителей организаций образования – один раз в три года, заместителей руководителя организаций образования – один раз в три года
значительное
6
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
Раздел 2. В отношении деятельности кабинетов психолого-педагогической коррекции
1
Наличие специальных условий для детей с особыми образовательными потребностями (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием, методических пособий и дидактических материалов для реализации коррекционно-развивающих и реабилитационных задач)
значительное
2
Наличие документов, подтверждающих оказание психолого-педагогической коррекционной помощи (обследования, коррекционно-развивающих занятия, реабилитационные и социально-правовых мероприятия)
значительное
3
Наличие документов, подтверждающих соблюдение сроков оказания государственной услуги (журнал регистраций детей, договор на оказание психолого-педагогических услуг, индивидуально-развивающая программа)
значительное
4
Наличие перечня документов необходимых для оказания психолого-педагогической помощи детям с ограниченными возможностями (типовой учебный план, расписание занятий, индивидуально-развивающие программы для детей)
значительное
5
Наличие узких специалистов (дефектолога сурдопедагога, тифлопедагога, логопеда, педагога-психолога, инструктора ЛФК и (или) учителя по адаптивной физической культуре, социального педагога) осуществляющих психолого-педагогическое сопровождение детей
значительное
6
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
7
Наличие групп кратковременного пребывания в кабинетах психолого-педагогической коррекции
значительное
8
Наличие заключений психолого-медико-педагогической консультации для получения услуги в кабинетах психолого-педагогической коррекции
значительное
9
Наличие документов, подтверждающих проведение индивидуальных или подгрупповых и групповых занятий
значительное
10
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
11
Несоблюдение сроков прохождения аттестации педагогов:
аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет; руководителей организаций образования – один раз в три года, заместителей руководителя организаций образования – один раз в три года
значительное

2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төмендегідей талаптардың сақталмау жағдайында белгіленеді)
1-бөлім. Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қызметіне қатысты (бұдан әрі - ПМПК)
1
ПМПК қызметі тәртібінің сақталуын және мүмкіндігі шектеулі балаларға психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету және тексеру мерзімдерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы (балаларды консультацияға алдын ала жазу журналдары, ПМПК-да балаларды тексеруді есепке алу журналы, баланың даму картасы және басқалар)
елеулі
2
Ерекше қажеттіліктері бар балаларды тексеру және оларға психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің болуы (туу туралы куәлік, мүгедектік туралы қорытынды, дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы және басқалар)
елеулі
3
Диагностикалық тексеруді және кеңес беруді жүзеге асыратын қызметкерлердің болуы
елеулі
4
Білім беру қызметін жүзеге асыру кезінде арнайы білімі бар қызметкерлердің болуы
елеулі
5
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу мерзімдерін сақтамау: педагогтерді аттестаттау кемінде бес жылда бір рет; білім беру ұйымдарының басшыларын – үш жылда бір рет, білім беру ұйымдары басшысының орынбасарларын – үш жылда бір рет өткізіледі
елеулі
6
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін кемінде бес жылда бір рет арттыруды (растауды) сақтамауы
елеулі
2-бөлім. Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінің қызметіне қатысты
1
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін арнайы жағдайлардың болуы (үй-жайлардың болуы, түзету және оңалту міндеттерін іске асыру үшін жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықпен жарақтандыру)
елеулі
2
Психологиялық-педагогикалық түзету көмегін көрсетуді растайтын құжаттардың болуы (тексеру, түзету-дамыту сабақтары, оңалту және әлеуметтік-құқықтық іс-шаралар)
елеулі
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы (балаларды тіркеу журналы, психологиялық-педагогикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт, жеке-дамытушы бағдарлама)
елеулі
4
Мүмкіндіктері шектеулі балаларға психологиялық-педагогикалық көмек көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің болуы (үлгілік оқу жоспары, сабақ кестесі, балаларға арналған жеке-дамыту бағдарламалары)
елеулі
5
Балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын шағын мамандардың (дефектолог сурдопедагог, тифлопедагог, логопед, педагог-психолог, ЕДШ нұсқаушысы және (немесе) бейімделген дене шынықтыру мұғалімі, әлеуметтік педагог) болуы
елеулі
6
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
7
Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде қысқа мерзімге болатын топтардың болуы
елеулі
8
Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінде қызмет алу үшін психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық қорытындының болуы
елеулі
9
Жеке немесе кіші топтық және топтық сабақтарды өткізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
10
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін кемінде бес жылда бір рет арттыруды (растауды) сақтамауы
елеулі
11
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталмауы:
педагогтерді аттестаттау кемінде бес жылда бір рет; білім беру ұйымдарының басшыларын – үш жылда бір рет, білім беру ұйымдары басшысының орынбасарларын – үш жылда бір рет өткізіледі
елеулі

Раздел 3. В отношении деятельности реабилитационных центров
1
Наличие специальных условий для детей с особыми образовательными потребностями (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием, методических пособий и дидактических материалов для реализации коррекционно-развивающих и реабилитационных задач)
значительное
2
Наличие документов, подтверждающих проведение комплексного обследования психофизического состояния детей
значительное
3
Наличие документов, подтверждающих соблюдение сроков оказания государственной услуги (журнал регистраций детей, договор на оказание психолого-педагогических услуг, индивидуально-развивающая программ)
значительное
4
Наличие перечня документов необходимых для оказания психолого-педагогической и медико-социальной помощи детям с ограниченными возможностями (типовой учебный план, расписание занятий, индивидуально-развивающая программа ребенка)
значительное
5
Наличие узких специалистов (дефектолога сурдопедагога, тифлопедагога, логопеда, педагога-психолога, инструктора ЛФК и (или) учителя по адаптивной физической культуре, социального педагога) и врачей, предоставляющих социальную медико-педагогическую и коррекционно-развивающую помощь детям с ограниченными возможностями и их семьям
значительное
6
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих реализацию индивидуально развивающих и коррекционно-развивающих программы в форме индивидуальных, групповых и подгрупповых занятий групп дневного и/или кратковременного пребывания
значительное
8
Наличие заключений и рекомендаций ПМПК для получения услуги в реабилитационных центрах
значительное
9
Наличие утвержденных индивидуально-развивающих программ, разработанных с учетом особенностей психофизического и речевого развития и индивидуальных возможностей детей с особыми образовательными потребностями и охватывающие основные сферы развития ребенка: речевую, познавательную, эмоциональную, моторную и самообслуживание
значительное
10
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
11
Несоблюдение сроков прохождения аттестации педагогов: аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет; руководителей организаций образования – один раз в три года, заместителей руководителя организаций образования – один раз в три года
значительно

3-бөлім. Оңалту орталықтарының қызметіне қатысты
1
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін арнайы жағдайлардың болуы (үй-жайлардың болуы, жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықтармен, түзету-дамыту және оңалту міндеттерін іске асыру үшін әдістемелік құралдар мен дидактикалық материалдармен жарақталуы)
елеулі
2
Балалардың психофизикалық жағдайына кешенді тексеру жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы (балаларды тіркеу журналы, психологиялық-педагогикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт, жеке-дамыту бағдарламалары)
елеулі
4
Мүмкіндігі шектеулі балаларға психологиялық-педагогикалық және медициналық-әлеуметтік көмек көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің болуы
елеулі
5
Мүмкіндігі шектеулі балаларға және олардың отбасыларына әлеуметтік медициналық-педагогикалық және түзету-дамыту көмегін көрсететін шағын мамандар (дефектолог сурдопедагог, тифлопедагог, логопед, педагог-психолог, ЕДШ нұсқаушысы және (немесе) бейімделген дене шынықтыру мұғалімі, әлеуметтік педагог) мен дәрігерлердің болуы
елеулі
6
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
7
Күндізгі және/немесе қысқа мерзімді топтардың жеке, топтық және кіші топтық сабақтары нысанында жеке дамыту және түзету-дамыту бағдарламаларының іске асырылуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
8
Оңалту орталықтарында қызмет алу үшін ПМПК қорытындысының болуы
елеулі
9
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың психофизикалық және сөйлеу тілінің даму ерекшеліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып әзірленген және баланың дамуының негізгі салаларын: сөйлеу, танымдық, эмоционалдық, моторикалық және өзіне-өзі қызмет көрсетуді қамтитын бекітілген жеке-дамыту бағдарламаларының болуы
елеулі
10
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін кемінде бес жылда бір рет арттыруды (растауды) сақтамауы
елеулі
11
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу мерзімдерін сақтамау: педагогтерді аттестаттау кемінде бес жылда бір рет; білім беру ұйымдарының басшыларын – үш жылда бір рет, білім беру ұйымдары басшысының орынбасарларын – үш жылда бір рет өткізіледі
елеулі

Раздел 4. В отношении деятельности специальных школ, специальных школ-интернатов
1
Создание социально-бытовых условий, направленных на поддержание жизнедеятельности воспитанников специальных организаций образования, в быту (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
грубое
2
Наличие документов, регламентирующих деятельность воспитателей и педагогов дополнительного образования (планы мероприятий, программы, расписание кружковой, досуговой деятельности и другие)
значительное
3
Наличие документов, регламентирующих деятельность специалистов психолого-педагогического сопровождения в организации, в том числе специальных педагогов: учитель-логопед, учитель-дефектолог, педагог-психолог и другие (планы мероприятий, программы, расписание и другие)
значительное
4
Наличие документов, обеспечивающих учебный процесс (рабочие учебные планы, рабочие учебные программы, расписание учебных занятий, в том числе занятий коррекционного компонента учебного плана, и прочие)
значительное
5
Соблюдение требований по ведению обязательных документов:
- личные дела обучающихся (в бумажном или электронном формате word или pdf);
- книга регистрации приказов по движению обучающихся,
- алфавитная книга записи обучающихся;
- книга учета выбывших обучающихся;
- книга учета прибывших обучающихся
значительное
6
Наличие документов, подтверждающих создание комиссии по мониторингу качества питания, обеспечивающих соответствующие условия питания, с участием представителей попечительского совета, родительского комитета, администрации школы, медицинского работника медицинского пункта организации образования и других
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих соблюдение норм питания, обеспечения мягким инвентарем воспитанников и обучающихся
грубое
8
Наличие документов, подтверждающих деятельность комиссии по мониторингу качества питания:
-осуществление мониторинга качества поступающих продуктов питания,
-наличия сертификатов CT-KZ на продукты питания отечественных товаропроизводителей,
-качества приготовленных блюд, наличием и исправностью технологического оборудования,
-соблюдением сроков и условий хранения, доставки продуктов, готовых блюд,
-соответствия фактического рациона питания детей ежедневному, перспективному меню, санитарного состояния столовой
значительное
9
Наличие на интернет-ресурсе рубрики "Школьное питание" (системное размещение информации по организации питания обучающихся (перспективное, план работы, акты комиссий по мониторингу качества питания, межведомственных экспертных групп)
значительное
10
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
11
Несоблюдение сроков прохождения аттестации педагогов: аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет; руководителей организаций образования – один раз в три года, заместителей руководителя организаций образования – один раз в три года
значительно

4-бөлім. Арнаулы мектептердің, арнаулы мектеп-интернаттардың қызметіне қатысты
1
Білім алушылардың тұрмыста тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған тиісті материалдық-техникалық және оқу-әдістемелік жағдайлардың, әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлардың болуы (білім беру және мәдени іс-шаралар, киім, аяқ киім және жұмсақ мүкәммал беру үшін жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақталған тұру орнының, үй-жайлардың болуы; тұрмыстық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету; қажетті құрал-жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау, білім алушылардың ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін, отбасына жақындатылған қолайлы жағдайлар жасау)
өрескел
2
Қосымша білім беру тәрбиешілері мен педагогтерінің қызметін регламенттейтін құжаттардың болуы (іс-шаралар жоспары, бағдарламалар, үйірме, бос уақыт қызметінің кестесі және басқалар)
елеулі
3
Ұйымдағы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу мамандарының, оның ішінде арнайы педагогтердің қызметін регламенттейтін құжаттардың болуы: мұғалім-логопед, мұғалім-дефектолог, педагог-психолог және басқалар (іс-шаралар жоспарлары, бағдарламалар, кестелер және басқалар)
елеулі
4
Оқу процесін қамтамасыз ететін құжаттардың болуы (оқу жұмыс жоспарлары, оқу жұмыс бағдарламалары, оқу сабақтарының кестесі, оның ішінде оқу жоспарының түзету компонентінің сабақтары және басқалары)
елеулі
5
Міндетті құжаттарды жүргізу бойынша талаптарды сақтау:
- білім алушылардың жеке істері (қағаз немесе электрондық Word немесе pdf форматында);
- білім алушылардың қозғалысы бойынша бұйрықтарды тіркеу кітабы,
- білім алушылардың әліпбилік жазу кітабы;
- шығып қалған білім алушыларды есепке алу кітабы;
- келген білім алушыларды есепке алу кітабы
елеулі
6
Қамқоршылық кеңес, ата-аналар комитеті, мектеп әкімшілігі, білім беру ұйымының медициналық пунктінің медицина қызметкері және т. б. өкілдерінің қатысуымен тиісті тамақтану жағдайларын қамтамасыз ететін тамақтану сапасының мониторингі жөніндегі комиссияның құрылғанын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
7
Тәрбиеленушілер мен білім алушыларды тамақтандыру, жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормаларының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
8
Тамақтану сапасының мониторингі жөніндегі комиссияның қызметін растайтын құжаттардың болуы:
- келіп түсетін азық-түлік өнімдерінің сапасына мониторинг жүргізу,
- отандық тауар өндірушілердің азық-түлік өнімдеріне CT-KZ сертификаттарының болуы,
- дайындалған тағамдардың сапасы, Технологиялық жабдықтардың болуы және жарамдылығы,
- азық-түліктерді, дайын тағамдарды сақтау, жеткізу мерзімдері мен шарттарын сақтау,
- балалардың нақты тамақтану рационының күнделікті, перспективті ас мәзіріне, асхананың санитарлық жағдайына сәйкес келуі
елеулі
9
Интернет-ресурста "Мектептік тамақтандыру" айдарының болуы (білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша ақпаратты жүйелі орналастыру (перспективалық, жұмыс жоспары, тамақтану сапасын мониторингілеу жөніндегі комиссиялардың, ведомствоаралық сараптамалық топтардың актілері)
елеулі
10
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін кемінде бес жылда бір рет арттыруды (растауды) сақтамауы
елеулі
11
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу мерзімдерін сақтамау: педагогтерді аттестаттау кемінде бес жылда бір рет; білім беру ұйымдарының басшыларын – үш жылда бір рет, білім беру ұйымдары басшысының орынбасарларын – үш жылда бір рет өткізіледі
елеулі