О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 марта 2022 года № 4-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2022 года № 27258
Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аудиторские процедуры – осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой его проведения действия, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
2) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление аудиторских отчетов и аудиторских заключений по итогам государственного аудита;
3) постановление – документ органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, которым утверждается аудиторское заключение;
4) материалы государственного аудита и финансового контроля – документы, необходимые для проведения государственного аудита, а также составленные по его результатам документы и прилагаемые аудиторские доказательства;
5) органы внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее – Органы внешнего государственного аудита) – Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета, Ревизионные комиссии;
6) объекты государственного аудита и финансового контроля – государственные органы, государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств (далее – объекты государственного аудита);
7) контроль качества государственного аудита – проверка и (или) анализ документов, составляемых государственными аудиторами и иными уполномоченными должностными лицами органов государственного аудита и финансового контроля на предмет соответствия стандартам государственного аудита и финансового контроля при осуществлении государственного аудита;

Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2022 жылғы 28 наурыздағы № 4-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 наурызда № 27258 болып тіркелді.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық рәсімдер – аудиторлық іс-шара барысында оны жүргізу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті іс-қимылдар;
2) аудиторлық іс-шара – мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша аудиторлық есептер мен аудиторлық қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
3) қаулы – сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық қорытындыны бекітетін құжаты;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары – мемлекеттік аудитті жүргізу үшін қажетті құжаттар, сондай-ақ оның нәтижелері бойынша жасалған құжаттар және қоса берілетін аудиторлық дәлелдемелер;
5) сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары (бұдан әрі – Сыртқы мемлекеттік аудит органдары) – Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Тексеру комиссиялары;
6) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері – мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері);
7) мемлекеттік аудиттің сапасын бақылау – мемлекеттік аудиторлар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзге де уәкілетті лауазымды адамдары мемлекеттік аудитті жүзеге асыру кезінде жасайтын құжаттардың мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігі мәніне тексеру және (немесе) талдау;

8) предписание – обязательный для исполнения акт органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, направляемый объектам государственного аудита, организациям и должностным лицам, для устранения выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;
9) поручение - официальный документ, дающий право на проведение аудиторского мероприятия и проверку исполнения решений органа внешнего государственного аудита и финансового контроля, оформляется на бланке строгой отчетности с регистрацией в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и профилактическом контроле и надзоре с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21964).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 25 октября года, предшествующего планируемому, предварительный проект Перечня объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, согласованный членами Счетного комитета и руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, контроля качества и правовое обеспечение, под руководством Председателя Счетного комитета направляется в Уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту (далее – Уполномоченный орган) и ревизионные комиссии.
При рассмотрении предварительного проекта Перечня объектов государственного аудита заслушивается доклад руководителя структурного подразделения, ответственного за планирование.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 5 декабря года, предшествующего планируемому, предварительный проект Перечня объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам направляется в Счетный комитет и территориальному подразделению Уполномоченного органа.
При рассмотрении на совещании у Председателя Ревизионной комиссии предварительного проекта Перечня объектов государственного аудита заслушивается доклад руководителя структурного подразделения, ответственного за планирование.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

8) нұсқама – анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға итермелейтін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін мемлекеттік аудит объектілеріне, ұйымдар мен лауазымды адамдарға жіберілетін, орындау үшін міндетті сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының актісі;
9) тапсырма – аудиторлық іс-шараны жүргізуге және сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы шешімдерінің орындалуын тексеруге құқық беретін ресми құжат, "Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту және күшін жою туралы қосымша актілерді, тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну және олардың нәтижелері туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушысының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) сәйкес құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркей отырып, қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің мүшелерімен және мемлекеттік аудит жүргізуге, сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен келісілген, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын Есеп комитеті Төрағасының басшылығымен жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 25 қазанына дейін Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – Уәкілетті орган) және тексеру комиссияларына жібереді.
Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын қарау кезінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше басшысының баяндамасы тыңдалады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 5 желтоқсанына дейін Есеп комитетіне және Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жібереді.
Тексеру комиссиясының төрағасында өтетін кеңесте Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын қарау кезінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше басшысының баяндамасы тыңдалады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. В течение пяти рабочих дней после утверждения Перечня объектов государственного аудита структурное подразделение, ответственное за планирование, совместно со структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, формирует годовой план проведения заседаний с учетом завершения аудиторских мероприятий.
Годовой план проведения заседаний с учетом согласования с членами Счетного комитета (Ревизионной комиссии) вносится на утверждение Председателю Счетного комитета (Ревизионной комиссии).";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. В соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона в Перечень объектов государственного аудита могут быть внесены изменения.
Основаниями для внесения изменений в Перечень объектов государственного аудита Счетного комитета являются поручения Президента Республики Казахстан, и инициатива Председателя Счетного комитета.
Основаниями для внесения изменений в Перечень объектов государственного аудита Ревизионной комиссии являются поручения Президента Республики Казахстан, запросы Счетного комитета, основанные на поручениях Администрации Президента Республики Казахстан, решения соответствующих маслихатов и инициатива Председателя Ревизионной комиссии.
В Перечень объектов органов внешнего государственного аудита могут вноситься изменения по основаниям, предусмотренным пунктами 61, 100 настоящих Правил.
33. Изменения в Перечень объектов государственного аудита вносятся на основании служебной записки члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, по предложению руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита с согласованием руководителей структурных подразделений, ответственных за планирование и контроль качества с приложением Заявки на проведение аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявка), а также подтверждающих обоснованность внесения изменений и (или) дополнений документов (материалов).";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. В случае непосредственного участия работника структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение в аудиторском мероприятии, им осуществляется правовое сопровождение в ходе аудита. Участие (выезд) работников структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение для проведения правового сопровождения осуществляется на основании служебной записки на имя Председателя Счетного комитета (Ревизионной комиссии), за подписью члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, по предложению руководителя структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

"30. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірге аудиторлық іс-шаралардың аяқталуын ескере отырып, отырыстар өткізудің жылдық жоспарын қалыптастырады.
Отырыстар өткізудің жылдық жоспары Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) мүшелерімен келісуді ескере отырып, Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Төрағасына бекітуге енгізіледі.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары және Есеп комитеті Төрағасының бастамасы Есеп комитетінің Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу үшін негіздер болып табылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмаларына негізделген Есеп комитетінің сұрау салулары, тиісті мәслихаттардың шешімдері және Тексеру комиссиясы төрағасының бастамасы Тексеру комиссиясының Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу үшін негіздер болып табылады.
Сыртқы мемлекеттік аудит органдары объектілерінің тізбесіне осы Қағидалардың 61, 100-тармақтарында көзделген негіздер бойынша өзгерістер енгізілуі мүмкін.
33. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Аудиторлық іс-шараны жүргізуге өтінімді (бұдан әрі – Өтінім), сондай-ақ өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негізділігін растайтын құжаттарды (материалдарды) қоса бере отырып, жоспарлауға және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларының келісімімен мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының ұсынысы бойынша Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасының негізінде енгізіледі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскері аудиторлық іс-шараға тікелей қатысқан жағдайда, ол аудит барысында құқықтық сүйемелдеуді жүзеге асырады. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жұмыскерлерінің құқықтық сүйемелдеуді жүргізуге қатысуы (шығуы) құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының ұсынысы бойынша Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолымен Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына жазылған қызметтік жазбасының негізінде жүзеге асырылады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"58. Если на стадии предварительного изучения выявлен факт проведения государственного аудита на объекте государственного аудита органами государственного аудита по цели, периоду, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающими с аудиторским мероприятием Счетного комитета, то группой государственного аудита Счетного комитета проводится процедура признания результатов государственного аудита. Признание результатов государственного аудита осуществляется в соответствии с 700. Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647).";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. О внесении изменений в Перечень объектов государственного аудита член Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственный за аудиторское мероприятие, вносит Председателю Счетного комитета (Ревизионной комиссии) служебную записку, согласованную с руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение аудита, планирование и контроль качества с соответствующим обоснованием при:
1) проведении государственного аудита органами государственного аудита и признания их результатов;
2) изъятии правоохранительными органами правоустанавливающих в том числе первичных документов;
3) проведении на дату запланированного государственного аудита проверки правоохранительным органом или внепланового аудита другим органом государственного аудита по цели, бюджетным программам и периоду, запланированному аудиторским мероприятием;
4) передаче объекта аудита в ведение другого уполномоченного органа управления;
5) изменении сроков и объема проводимого аудиторского мероприятия;
6) в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 3) пункта 60 настоящих Правил.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. План аудита, Программа аудита, Аудиторские задания и Поручения, Экспертное заключение по итогам признания результатов государственного аудита формируются в ИИС СК.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. До выхода на аудиторское мероприятие (основной этап):
1) на утверждение Председателю Счетного комитета (Ревизионной комиссии) не позднее, чем за два рабочих дня вносится План аудита, составленный руководителем группы государственного аудита, согласованный руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, контроль качества, а также руководителем аппарата Счетного комитета (Ревизионной комиссии) и подписанный членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие;

"58. Егер алдын ала зерделеу сатысында мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит органының аудиторлық іс-шарамен қамтылатын мақсаты, кезеңі бойынша Есеп комитетінің аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келетін мемлекеттік аудитті жүргізу фактісі анықталса, онда Есеп комитетінің мемлекеттік аудит тобы мемлекеттік аудит нәтижелерін тану рәсімін жүргізеді. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген 700. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі:
1) мемлекеттік аудит органдары мемлекеттік аудит жүргізген және олардың нәтижелері танылған;
2) құқық қорғау органдары құқық белгілеуші, соның ішінде бастапқы құжаттарды алып қойған;
3) мемлекеттік аудитті жоспарлау күніне құқық қорғау органдары тексерулер жүргізген немесе жоспарланған аудиторлық іс-шараның мақсаты, бюджеттік бағдарламалары және кезеңі бойынша басқа мемлекеттік аудит органдары жоспардан тыс аудит жүргізген;
4) аудит объектісін басқарудың басқа уәкілетті органының қарамағына берген;
5) жүргізілетін аудиторлық іс-шараның мерзімдері және көлемі өзгерген кезде;
6) осы Қағидалардың 60-тармағының 1), 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда, тиісті негіздемелермен Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Төрағасына аудитті, жоспарлауды және сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларымен келісілген, Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу туралы қызметтік жазба енгізеді.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Аудит жоспары, Аудит бағдарламасы, Аудиторлық тапсырмалар және Тапсырмалар, Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындылары бойынша сараптамалық қорытынды ЕК ИАЖ-да қалыптастырылады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Аудиторлық іс-шараға (негізгі кезең) шыққанға дейін:
1) мемлекеттік аудит тобының жетекшісі жасап, оған мемлекеттік аудит жүргізуге, сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары, сондай-ақ Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аппарат басшысы келіскен және Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қойған Аудит жоспары екі жұмыс күнінен кешіктірілмей Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Төрағасына бекітуге енгізіледі;

2) членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, не позднее, чем за два рабочих дня утверждается Программа аудита, составленная участниками группы государственного аудита по объектам государственного аудита, сведенная и подписанная руководителем группы государственного аудита, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, согласованная руководителями структурных подразделений, ответственных за контроль качества и методологическое обеспечение;
3) членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, не позднее, чем за два рабочих дня утверждаются Аудиторские (Экспертные) задания, составленные руководителем группы государственного аудита индивидуально на каждого участника группы государственного аудита, подписанные государственными аудиторами, руководителем группы государственного аудита, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита;
4) членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, не позднее чем за два рабочих дня подписываются Поручения, составленные участниками группы государственного аудита, завизированные руководителем группы государственного аудита, руководителями подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, правовое обеспечение.
Допускается непосредственное участие члена Ревизионной комиссии в проведении аудиторского мероприятия.
Участие члена Ревизионной комиссии в проведении аудиторского мероприятия, процедура подписания и утверждения документов на стадии планирования государственного аудита и в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляются в порядке, определенном регламентом Ревизионной комиссии.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. После подписания документов, указанных в пунктах 76 и 77 настоящих Правил структурным подразделением Счетного комитета, ответственным за проведение государственного аудита, под одним регистрационным номером регистрируются Планы аудита, Программы аудита, Аудиторские задания и Поручения.
Регистрация документов, указанных в пунктах 76 и 77 настоящих Правил, в Ревизионных комиссиях осуществляется в порядке, определенном их регламентами.";
пункт 85 исключить;
пункты 90, 91 и 92 изложить в следующей редакции:
"90. Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита направляется через Канцелярию объекта аудита, где первый экземпляр остается в Канцелярии объекта государственного аудита, а второй экземпляр, с отметкой о его принятии остается у государственного аудитора и прилагается к проекту Аудиторского отчета.

2) Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудит тобының қатысушылары мемлекеттік аудит объектілері бойынша жасап, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жинақтаған және қол қойған, сапа бақылауына, әдіснамалық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары келіскен Аудит бағдарламасын екі жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді;
3) Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудит тобының әрбір қатысушысына жеке-жеке жасалып, мемлекеттік аудиторлар, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы қол қойған Аудиторлық (Сараптамалық) тапсырманы екі жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді;
4) Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудит тобының қатысушылары жасап, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудит жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты бөлімшелердің басшылары бұрыштама қойған Тапсырмаларға екі жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды.
Тексеру комиссиясы мүшесінің аудиторлық іс-шараны жүргізуге тікелей қатысуына жол беріледі.
Тексеру комиссиясы мүшесінің аудиторлық іс-шараны жүргізуге, мемлекеттік аудитті жоспарлау сатысында және аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында құжаттарға қол қою және бекіту рәсіміне қатысуы Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Осы Қағидалардың 76 және 77-тармақтарында көрсетілген құжаттарға қол қойылғаннан кейін Есеп комитетінің мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі Аудит жоспарларын, Аудит бағдарламаларын, Аудиторлық тапсырмаларды және Тапсырмаларды бір тіркеу нөмірімен тіркейді.
Осы Қағидалардың 76 және 77-тармақтарында көрсетілген құжаттарды Тексеру комиссияларында тіркеу олардың регламенттерінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
85-тармақ алып тасталсын;
90, 91 және 92-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап мемлекеттік аудит объектісінің Кеңсесі арқылы жіберіледі, мұнда оның бірінші данасы мемлекеттік аудит объектісінің Кеңсесінде, ал қабылданғаны туралы белгісі бар екінші данасы мемлекеттік аудиторда қалады және Аудиторлық есептің жобасына қоса тіркеледі.

91. В ходе осуществления аудиторского мероприятия для получения дополнительных документов, материалов, информации, объекту государственного аудита направляется дополнительное Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита, оформляемое в соответствии с пунктами 89 и 90 настоящих Правил.
При проведении встречной проверки допускается выставление объекту государственного аудита дополнительного Требования по исполнению обязанностей руководителя, оформляемого в соответствии с пунктами 89 и 90 настоящих Правил.
92. В случае отказа должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект государственного аудита и (или) при воспрепятствовании проведению аудиторскому мероприятию государственным аудитором не позднее второго дня составляется акт по факту отказа в допуске на объект государственного аудита по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам и протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП).
Соответствующий протокол об административном правонарушении регистрируется в структурном подразделении, ответственном за правовое обеспечение.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. На информационном стенде или месте, доступном для всеобщего обозрения работников объекта государственного аудита вывешивается информация о проведении аудиторского мероприятия работниками Счетного комитета (Ревизионной комиссии), а также объявление о телефоне доверия Счетного комитета (Ревизионной комиссии) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. При изменении объема государственного аудита в случае признания результатов государственного аудита, проведенного органом государственного аудита в Перечень объектов государственного аудита, План аудита, Программу аудита, Аудиторские задания вносятся изменения.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. Внесение изменений и (или) дополнений в План аудита, Программу аудита и Аудиторские задания в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляется с регистрацией в ИЭДО по основаниям, предусмотренным пунктами 61, 100 - 104 настоящих Правил:
в План аудита – на основании служебной записки за подписью члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, на имя Председателя Счетного комитета (Ревизионной комиссии), с указанием обоснований внесения изменений и (или) дополнений, подготовленной руководителем группы государственного аудита, завизированной руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, планирование и контроль качества;
в Программу аудита – на основании служебной записки руководителя группы государственного аудита по согласованию с руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита и контроль качества, на имя члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, с указанием обоснований внесения изменений и (или) дополнений;
в Аудиторское задание – на основании служебной записки государственного аудитора на имя члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), согласованной с руководителем группы государственного аудита, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение аудита или при условии внесения изменений и (или) дополнений в План аудита и Программу аудита.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:

91. Аудиторлық іс-шараны жүзеге асыру барысында қосымша құжаттарды, материалдарды, ақпараттарды алу үшін мемлекеттік аудит объектісіне осы Қағидалардың 89 және 90-тармақтарына сәйкес ресімделетін мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі қосымша талап жіберіледі.
Үстеме тексеру жүргізу кезінде мемлекеттік аудит объектісіне осы Қағидалардың 89 және 90-тармақтарына сәйкес ресімделетін басшының міндеттерін атқару жөнінде қосымша талап қоюға жол беріледі.
92. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда және (немесе) аудиторлық іс-шараны жүргізуге кедергі келтірген кезде мемлекеттік аудитор екінші күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тарту фактісі бойынша акті және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы тиісті хаттама құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеде тіркеледі.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық стендінде немесе жұмыскерлерінің баршасына көрінетіндей жерде Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара жүргізіп жатқаны туралы ақпарат, сондай-ақ осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) сенім телефоны туралы хабарландыру ілінеді.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. Мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері танылған жағдайда, мемлекеттік аудиттің көлемі өзгерген кезде Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне, Аудит жоспарына, Аудит бағдарламасына, Аудиторлық тапсырмаларға өзгерістер енгізіледі.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында Аудит жоспарына, Аудит бағдарламасына және Аудиторлық тапсырмаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мыналарға:
Аудит жоспарына – өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздемелерін көрсете отырып, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі дайындаған, мемлекеттік аудит жүргізуге, жоспарлауға және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларының бұрыштамасы алынған, Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына жазылған қызметтік жазба негізінде;
Аудит бағдарламасына – мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздемелерін көрсете отырып, мемлекеттік аудитті жүргізуге және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларының келісімі бойынша Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің атына жазған қызметтік жазбасының негізінде;
Аудиторлық тапсырмаға – мемлекеттік аудитордың мемлекеттік аудит тобының жетекшісімен, аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен келісілген, Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) мүшесінің атына қызметтік жазбасының негізінде немесе Аудит жоспары мен Аудит бағдарламасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда осы Қағидалардың 61, 100-104-тармақтарында көзделген негіздер бойынша ЭҚАЖ-да тіркеле отырып жүзеге асырылады.";
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"108. Государственные аудиторы для подтверждения достоверности и (или) сбора аудиторских доказательств на предмет фактической поставки товаров, оказания услуг и выполнения определенных видов (объемов) работ, в том числе приобретенных за счет субсидий, грантов, целевых вкладов, займов, кредитов совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта государственного аудита, на основе применения аудиторских процедур проводят контрольный обмер, осмотр (далее – контрольный обмер (осмотр)).
Руководство объекта государственного аудита в письменной форме уведомляется о необходимости обеспечить участие представителей заказчика и (или) поставщика (подрядчика), получателей субсидий, грантов, целевых вкладов, займов, кредитов и задействованных лиц с контрольно-измерительными приборами, необходимыми для проведения полноценного контрольного обмера (осмотра).";
пункты 111, 112, 113, 114 и 115 изложить в следующей редакции:
"111. В процессе проведения аудиторского мероприятия государственные аудиторы ежедневно информируют руководителя группы государственного аудита о проделанной работе. В рамках мероприятий аудита эффективности, соответствия и финансовой отчетности, за исключением мероприятий, имеющих секретный характер и (или) информацию ограниченного распространения, начиная со второй недели проведения аудиторского мероприятия на объекте, государственные аудиторы еженедельно, в предпоследний рабочий день по защищенным каналам связи или на бумажном носителе направляют проект аудиторского отчета, составленного на отчетную дату.
112. Руководитель группы государственного аудита проводит мониторинг полноты охвата вопросов аудиторского мероприятия, корректирует отдельные направления аудиторского мероприятия и еженедельно в последний рабочий день недели до 15-00 часов по защищенным каналам связи (в том числе посредством Интранет портала государственных органов по индивидуальной учетной записи) или на бумажном носителе предоставляет члену Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие, руководителю подразделения, ответственного за проведение государственного аудита и работнику структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение проекты аудиторских отчетов, составленных на отчетную дату.
113. Членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, руководителем структурного подразделения ответственного за проведение государственного аудита и закрепленным работником структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение рассматриваются в пределах компетенции проекты аудиторских отчетов и к ним даются предложения, рекомендации (при наличии).

"108. Мемлекеттік аудиторлар іс жүзінде тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету және жекелеген жұмыс түрлерін (көлемдерін), соның ішінде субсидиялар, гранттар, нысаналы салымдар, қарыздар, кредиттер есебінен сатып алынғандарды орындау мәнінің анықтығын растау және (немесе) осыған байланысты аудиторлық дәлелдемелер жинау үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірге аудиторлық рәсімдерді қолдану негізінде бақылау өлшемін, тексеріп қарауды (бұдан әрі – бақылау өлшемі (тексеріп қарау) жүргізеді.
Мемлекеттік аудит объектісінің басшылығы тапсырыс берушінің және (немесе) өнім берушінің (мердігердің) өкілдерінің, субсидиялар, гранттар, нысаналы салымдар, қарыздар, кредиттер алушылардың және қатысы бар адамдардың толыққанды бақылау өлшемін (тексеріп қарауды) жүргізуге қажетті бақылау-өлшеу аспаптарымен қатысуын қамтамасыз ету қажеттілігі туралы жазбаша нысанда хабардар етіледі.";
111, 112, 113, 114 және 115-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"111. Аудиторлық іс-шараны жүргізу процесінде мемлекеттік аудиторлар күн сайын мемлекеттік аудит тобының жетекшісін атқарылған жұмыс туралы хабардар етеді. Құпия сипатқа ие және (немесе) таратылуы шектеулі ақпараты бар іс-шараларды қоспағанда, тиімділік, сәйкестік және қаржылық есептілік аудиті іс-шаралары шеңберінде, мемлекеттік аудиторлар объектіде аудиторлық іс-шараны жүргізудің екінші аптасынан бастап, апта сайын соңғы жұмыс күнінің алдындағы күні қорғалған байланыс арналары арқылы немесе қағаз жеткізгіште есепті күнге жасалған аудиторлық есептің жобасын жіберіп отырады.
112. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудиторлық іс-шара мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, аудиторлық іс-шараның жекелеген бағыттарын түзетеді және апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні сағат 15-00-ге дейін қорғалған байланыс арналары арқылы (соның ішінде жеке есепке алу жазбасы бойынша Мемлекеттік органдардың интранет порталы арқылы) Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты бөлімшенің басшысына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскеріне есепті күнге жасалған аудиторлық есептердің жобаларын ұсынады.
113. Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің бекітілген жұмыскері құзыреті шегінде аудиторлық есептердің жобаларын қарап, оларға ұсыныстар, ұсынымдар (болған кезде) береді.

114. По аудиторским мероприятиям, имеющим секретный характер и (или) информацию ограниченного распространения проекты аудиторских отчетов направляются в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республики Казахстан и Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением аудиторских мероприятий в режимных учреждениях, осуществляется в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
115. По результатам аудиторского мероприятия, проведенного органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, по каждому из подвергнутых государственному аудиту объектов, на бланке строгой отчетности, в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам, оформляются:
1) аудиторский отчет – документ, составленный непосредственно проводившими аудиторское мероприятие государственными аудиторами, содержащий результаты проведенного аудита эффективности и (или) аудита соответствия за определенный период времени, по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
2) аудиторский отчет по финансовой отчетности – документ, составленный непосредственно проводившими аудиторское мероприятие государственными аудиторами, содержащий выраженное в письменной форме мнение о достоверности финансовой отчетности, а также соответствии порядка ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности требованиям, установленным законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Республике Казахстан по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.";
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. К Аудиторскому отчету прилагаются следующие аудиторские доказательства, являющиеся его неотъемлемой частью:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита;
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам аудиторского мероприятия (далее – Реестр), подписанный государственными аудиторами и составленный по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
3) подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы, а также при наличии справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц по допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей;
5) акты контрольных обмеров (осмотров) (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, документы или их копии, связанные с результатами аудиторского мероприятия (в случае их составления);

114. Құпия сипатқа ие және (немесе) таратылуы шектеулі ақпараты бар аудиторлық іс-шаралар бойынша аудиторлық есептердің жобалары Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы заңнамаға және Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жіберіледі.
Режимдік мекемелерде аудиторлық іс-шараларды жүргізумен байланысты құпия материалдарды зерделеу және талдау Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
115. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит жүргізілген объектілердің әрқайсысына осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес қатаң есептілік бланкісінде мыналар ресімделеді:
1) аудиторлық есеп – осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, белгілі бір уақыт кезеңі үшін жүргізілген тиімділік аудитінің және (немесе) сәйкестік аудитінің нәтижелерін қамтитын құжат;
2) қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп – осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, қаржылық есептіліктің анықтығы, сондай-ақ бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау тәртібінің Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы жазбаша нысанда білдірілген пікірді қамтитын құжат.";
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Аудиторлық есепке оның ажырамас бөлігі болып табылатын мынадай аудиторлық дәлелдемелер:
1) мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі (бұдан әрі – Тізілім);
3) құжаттардың, кестелердің төлнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен куәландырылған көшірмелері, сондай-ақ болған жағдайда, бұзушылық фактілерін көрсететін анықтамалар, фотосуреттер;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, жол берілген бұзушылықтар бойынша адамдардың жазбаша түсініктемелері;
5) бақылау өлшемдері (тексеріп қараулар) актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиторлық іс-шараның нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);

7) заключения экспертов (в случае привлечения);
8) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при наличии);
9) документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе аудиторского мероприятия):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки);
ведомости, ордера, наряды;
акты выполненных работ, поставки товаров и оказанных услуг;
10) документ (копия), подтверждающий(-ая) дату вручения Аудиторского отчета руководителю (должностному лицу) объекта государственного аудита (в случае отсутствия штампа объекта государственного аудита о его принятии);
11) аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения и недостатка в деятельности объекта государственного аудита;
12) экспертные заключения по итогам процедуры признания результатов государственного аудита органов государственного аудита и материалы, подвергнутые признанию (в случае проведения процедуры признания).";
дополнить пунктом 119-1 следующего содержания:
"119-1. Допускается предоставление в электронном формате документов, указанных в пункте 119 настоящих Правил, за исключением аудиторских доказательств, имеющих признаки административного и уголовного правонарушений.";
пункт 126 изложить в следующей редакции:
"126. По проектам аудиторских отчетов (аудиторским отчетам) и Реестрам, приложенным к ним, в соответствии со статьей 24 Закона проводится процедура контроля качества, по результатам которого формируется экспертное и юридическое заключение. Контроль качества проводится в течение семи рабочих дней со дня регистрации проекта аудиторского отчета (аудиторского отчета) в канцелярии Счетного комитета (Ревизионной комиссии) в порядке, предусмотренном 750. Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению контроля качества органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647), а также Методологическим руководством по применению данного стандарта.";
пункт 128 изложить в следующей редакции:
"128. По результатам контроля качества, на основе экспертного и юридического заключения, проект Аудиторского отчета и реестр выявленных нарушений и недостатков дорабатываются группой государственного аудита. При доработке учитываются замечания и предложения члена Счетного комитета и руководителя структурного подразделения ответственного за проведение государственного аудита.
Доработанный по результатам контроля качества и юридической экспертизы Аудиторский отчет подписывается в двух экземплярах государственным аудитором и экспертами, проводившими аудиторское мероприятие. Все страницы Аудиторского отчета, начиная со второго листа, парафируются государственными аудиторами.
Второй экземпляр Аудиторского отчета направляется объекту аудита в срок в течение десяти рабочих дней после завершения аудиторского мероприятия на последнем объекте аудита в рамках аудиторского мероприятия. Аудиторский отчет направляется одним из приемлемых способов, указанных в пункте 125 настоящих Правил.";
пункт 129 исключить;
пункт 133 изложить в следующей редакции:

7) сарапшылардың қорытындылары (тартылған жағдайда);
8) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу нәтижелері (болған жағдайда);
9) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері) (аудиторлық іс-шара барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер);
ведомостер, ордерлер, нарядтар;
орындалған жұмыстардың, тауарларды жеткізудің және көрсетілген қызметтердің актілері;
10) мемлекеттік аудит объектісінің басшысына (лауазымды адамына) Аудиторлық есептің тапсырылған күнін растайтын құжат (көшірмесі) (оны қабылдағаны туралы мемлекеттік аудит объектісінің мөртабаны болмаған жағдайда);
11) талдамалық материалдар және мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі бұзушылықтар мен кемшіліктер фактісін растайтын материалдар;
12) мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит нәтижелерін тану рәсімінің қорытындылары бойынша сараптамалық қорытындылар және тану жүргізілген материалдар (тану рәсімі жүргізілген жағдайда) қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 119-1-тармақпен толықтырылсын:
"119-1. Әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар аудиторлық дәлелдемелерді қоспағанда, осы Қағидалардың 119-тармағында көрсетілген құжаттарды электрондық форматта ұсынуға жол беріледі.";
126-тармақ мынадай редакцияны жазылсын:
"126. Аудиторлық есептердің жобалары (аудиторлық есептер) және оларға қоса берілген Тізілімдер бойынша Заңның 24-бабына сәйкес сапа бақылауы рәсімі жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша сараптамалық және заң қорытындысы қалыптастырылады. Сапа бақылауы Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) 750. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сапа бақылауын жүзеге асыруы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында, сондай-ақ осы стандартты қолдану бойынша Әдіснамалық басшылықта көзделген тәртіппен аудиторлық есептің жобасы Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) кеңсесінде тіркелген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";
128-тармақ мынадай редакцияны жазылсын:
"128. Сапа бақылауының нәтижелері бойынша сараптамалық және заң қорытындысының негізінде мемлекеттік аудит тобы Аудиторлық есептің жобасын және анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімін пысықтайды. Пысықтау кезінде Есеп комитеті мүшесінің және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының ескертулері мен ұсыныстары ескеріледі.
Сапа бақылауының және заң сараптамасының нәтижелері бойынша пысықталған Аудиторлық есепке аудиторлық іс-шараны жүргізген мемлекеттік аудитор мен сарапшылар екі данада қол қояды. Мемлекеттік аудиторлар Аудиторлық есептің екінші парағынан бастап барлық бетіне қол қояды.
Аудиторлық есептің екінші данасы аудиторлық іс-шара шеңберінде соңғы аудит объектісінде аудиторлық іс-шара аяқталғаннан кейін он жұмыс күні мерзімі ішінде аудит объектісіне жіберіледі. Аудиторлық есеп осы Қағидалардың 125-тармағында көрсетілген қолайлы тәсілдердің бірі арқылы жіберіледі.";
129-тармақ алып тасталсын;
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"133. Оригиналы материалов о результатах предварительного изучения, служебные записки о внесенных изменениях и дополнениях в Заявку, План аудита, Программу аудита, Аудиторские задания, Поручения, Аудиторского отчета (экземпляр № 1), Реестра и приложений к Аудиторскому отчету, возражения объектов государственного аудита (при наличии) государственными аудиторами сдаются в структурное подразделение, ответственное за документооборот (структурное подразделение, определенное в соответствии с регламентом Ревизионной комиссии), не позднее двух рабочих дней со дня окончания командировки с отражением в описи наименований документов и количества листов, которые до укомплектования их остальными материалами аудиторского мероприятия формируются в накопительной папке.
Оригиналы Аудиторских отчетов, Реестра и приложений к Аудиторскому отчету, возражения объектов государственного аудита в течение трех рабочих дней со дня их поступления в Счетный комитет (Ревизионную комиссию) сканируются структурным подразделением, ответственным за документооборот (структурное подразделение, определенное в соответствии с регламентом Ревизионной комиссии), регистрируются в ИЭДО и передаются члену Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственное за аудиторское мероприятие структурным подразделениям, ответственным за проведение государственного аудита, контроль качества и правовое обеспечение.
Документы, сформированные в рамках аудиторского мероприятия, размещаются в ИИС СК с приобщением их сканированных версий.";
пункты 135 и 136 изложить в следующей редакции:
"135. По результатам проведенного аудиторского мероприятия с учетом экспертного и юридического заключения, вынесенных по результатам контроля качества проектов Аудиторских отчетов, результатов (материалов) перепроверки аудиторского мероприятия с выездом на место (в случае ее проведения) и результатов рассмотрения возражений, представленных объектом (-ами) аудита структурное подразделение ответственное за проведение государственного аудита совместно с руководителем и группой аудита, привлеченными экспертами, под руководством члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие (член Ревизионной комиссии, ответственный за аудиторское мероприятие совместно с руководителем группы аудита с участием государственных аудиторов и привлеченных экспертов), в рамках аудиторского мероприятия, готовит проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра выявленных нарушений и недостатков по результатам государственного аудита (далее – Сводный реестр) и Предписания при устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения.

"133. Мемлекеттік аудиторлар іссапар аяқталған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей құжаттардың атауы мен аудиторлық іс-шараның қалған материалдарымен жасақтағанға дейін жинақтау папкасында қалыптастырылатын құжаттардың атауы мен парақ санын тізімдемеде көрсете отырып, алдын ала зерделеу нәтижелері туралы материалдардың, Өтінімге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы қызметтік жазбалардың, Аудит жоспарының, Аудит бағдарламасының, Аудиторлық тапсырмалардың, Тапсырмалардың, Аудиторлық есептің (№ 1 дана), Тізілімнің және Аудиторлық есепке қосымшалардың түпнұсқаларын, мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтарын (болған жағдайда) құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге (Тексеру комиссиясының Регламентіне сәйкес айқындалған құрылымдық бөлімшеге) тапсырады.
Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше (Тексеру комиссиясының Регламентіне сәйкес айқындалған құрылымдық бөлімше) Аудиторлық есептердің, Тізілімнің және Аудиторлық есепке қосымшалардың түпнұсқалары, мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтары Есеп комитетіне (Тексеру комиссиясына) түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды сканерлейді, ЭҚАЖ-да тіркейді және Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне, мемлекеттік аудитті, сапа бақылауын жүргізуге және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге береді.
Аудиторлық іс-шара шеңберінде қалыптастырылған құжаттар сканерленген нұсқалары қоса тіркеліп, ЕК ИАЖ-да орналастырылады.";
135 және 136-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"135. Жүргізілген аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше аудит жетекшісімен және тобымен, тартылған сарапшылармен бірлесіп, Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің жетекшілік етуімен (Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудиторлар мен тартылған сарапшылардың қатысуымен аудит тобының жетекшісімен бірлесіп) Аудиторлық есеп жобаларының сапасын бақылау нәтижелері бойынша шығарылған сараптамалық және заң қорытындысын, жергілікті жерге барып аудиторлық іс-шараны қайта тексеру (ол жүргізілген жағдайда) нәтижелерін және аудит объектісі (-лері) ұсынған қарсылықтарды қарау нәтижелерін ескере отырып, аудиторлық іс-шара шеңберінде Аудиторлық қорытындының, Мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімінің (бұдан әрі – Жиынтық тізілім) және Қазақстан Республикасы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын және (немесе) оларға ықпал ететін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану кезінде, Нұсқаманың жобаларын дайындайды.

136. Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра, Постановления и Предписания структурным подразделением ответственным за проведение государственного аудита Счетного комитета (руководителем группы государственного аудита Ревизионной комиссии) направляются в структурные подразделения, ответственные за контроль качества и правовое обеспечение.
Юридическая экспертиза по проектам Аудиторского заключения, Сводного реестра, Постановления и Предписания проходит в течение трех рабочих дней, с последующим направлением заключения юридической экспертизы члену Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие, в структурные подразделения, ответственные за контроль качества и проведение государственного аудита.
Контроль качества проводится по проектам Аудиторского заключения, Сводного реестра, Предписания и Постановления в течение пяти рабочих дней со дня поступления, в порядке, определенном 750.Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению контроля качества, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647).";
пункт 138 изложить в следующей редакции:
"138. Проект Аудиторского заключения подписывается руководителем группы аудита, руководителем структурного подразделения ответственного за проведение государственного аудита, руководителями структурных подразделений, ответственными за контроль качества и правовое обеспечение, членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие.
Проект Сводного реестра подписывается всеми работниками, проводившими аудиторское мероприятие, визируется руководителями структурных подразделений, ответственными за проведение государственного аудита, контроль качества, правовое обеспечение, членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие.
Проект предписания согласовывается руководителями структурных подразделений, ответственными за проведение государственного аудита, контроль качества, правовое обеспечение и после утверждения Аудиторского заключения, подписывается членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие.
Проект Аудиторского заключения с проектами тезисов доклада (выступления) представителя основного объекта государственного аудита, сопроводительным письмом представляются Председателю Счетного комитета (Ревизионной комиссии) за четыре рабочих дня до проведения заседания Счетного комитета (Ревизионной комиссии).";
пункт 141 изложить в следующей редакции:

136. Есеп комитетінің мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі (Тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит тобының жетекшісі) Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Қаулының және Нұсқаманың жобаларын сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жібереді.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Қаулының және Нұсқаманың жобалары бойынша заң сараптамасы үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі, содан кейін заң сараптамасының қорытындысы Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне, сапа бақылауына және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жіберіледі.
Сапа бақылауы Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген 750. Сапа бақылауын жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Нұсқаманың және Қаулының жобалары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";
138-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138. Аудиторлық қорытындының жобасына аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы, сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары, Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қояды.
Жиынтық тізілімнің жобасына аудиторлық іс-шараны жүргізген барлық жұмыскер қол қояды, мемлекеттік аудитті жүргізуге, сапа бақылауына, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары, Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі бұрыштама қояды.
Нұсқаманың жобасы мемлекеттік аудитті жүргізуге, сапа бақылауына, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен келісіледі және Аудиторлық қорытынды бекітілген соң, оған Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қояды.
Аудиторлық қорытындының жобасы негізгі мемлекеттік аудит объектісі өкілінің баяндамасы (сөйлейтін сөзі) тезистерінің жобаларымен бірге Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін төрт жұмыс күні бұрын Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Төрағасына ілеспе хатпен ұсынылады.";
141-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"141. Сводный реестр составляется по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам, и является приложением к Аудиторскому заключению.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. Аудиторский отчет составляется и подписывается в двух экземплярах государственными аудиторами и привлекаемыми экспертами, проводившими встречную проверку.
Первый экземпляр Аудиторского отчета в срок не позднее следующего рабочего дня после завершения встречной проверки, одним из приемлемых способов, указанных в пункте 125 настоящих Правил, направляется в Счетный комитет (Ревизионную комиссию), по которым в соответствии со статьей 24 Закона проводится процедура контроля качества.
Второй экземпляр Аудиторского отчета в день завершения встречной проверки регистрируется в системе учета входящей корреспонденции объекта государственного аудита либо направляется почтой с уведомлением.";
пункт 180 изложить в следующей редакции:
"180. В соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона органами внешнего государственного аудита и финансового контроля осуществляется финансовый контроль. Меры реагирования финансового контроля установлены пунктом 2 статьи 5 Закона.";
пункт 184 изложить в следующей редакции:
"184. Ответственность должностных лиц объекта государственного аудита за невыполнение или ненадлежащее выполнение Предписаний Счетного комитета (Ревизионной комиссии) предусмотрена КоАП.";
пункт 186 изложить в следующей редакции:
"186. По административным правонарушениям, выявленным в ходе проведения аудиторского мероприятия, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 190 настоящих Правил, составляется протокол об административном правонарушении в порядке, установленном КоАП.";
пункты 190 и 191 изложить в следующей редакции:
"190. В случаях выявления признаков уголовных правонарушений в действиях должностных лиц объекта аудита, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан, и признаков состава административных правонарушений, предусмотренных КоАП, рассмотрение и принятие процессуального решения по которым относится к компетенции органов, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, государственные аудиторы для последующей передачи в правоохранительные органы и органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, требуют письменные объяснения от лиц, допустивших правонарушения, и снять копии подлинников документов, заверенных подписью должностных лиц или печатью организации, подтверждающих признаки выявленного правонарушения (далее – перечень документов):

"141. Жиынтық тізілім осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және Аудиторлық қорытындыға қосымша болып табылады.";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Үстеме тексеруді жүргізген мемлекеттік аудиторлар және тартылған сарапшылар Аудиторлық есепті екі данада жасайды және оларға қол қояды.
Аудиторлық есептің бірінші данасы үстеме тексеру аяқталғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидалардың 125-тармағында көрсетілген қолайлы тәсілдердің бірімен Есеп комитетіне (Тексеру комиссиясына) жіберіледі, ол бойынша Заңның 24-бабына сәйкес сапаны бақылау рәсімі жүргізіледі және сараптамалық және заң қорытындысы қалыптастырылады.
Аудиторлық есептің екінші данасы үстеме тексеру аяқталған күні мемлекеттік аудит объектісінің кіріс хат-хабарларды есепке алу жүйесінде тіркеледі не хабарламамен пошта арқылы жіберіледі.";
180-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"180. Заңның 5-бабының 1-тармағына сәйкес сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қаржылық бақылауды жүзеге асырады. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары Заңның 5-бабының 2-тармағында белгіленген.";
184-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"184. Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Нұсқамаларын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының жауаптылығы ӘҚБтК-де көзделген.";
186-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"186. Осы Қағидалардың 190-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында анықталған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша ӘҚБтК-де белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.";
190 және 191-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Аудит объектісінің лауазымды адамдарының іс-қимылында Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылық белгілері және олар бойынша қарау мен процестік шешім қабылдау әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың құзыретіне жататын, ҚР ӘҚтК-де көзделген әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілері анықталған жағдайларда, мемлекеттік аудиторлар кейіннен құқық қорғау органдарына және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру үшін құқық бұзушылықтарға жол берген адамдардан жазбаша түсініктемелер және анықталған құқық бұзушылықтың белгілерін растайтын, лауазымды адамдардың қолымен немесе ұйымның мөрімен расталған құжаттардың төлнұсқаларының көшірмелерін (бұдан әрі – құжаттар тізбесі) жасауды талап етеді:

1) документы, непосредственно подтверждающие факт нарушения:
фотоматериалы, иллюстрирующие факты нарушений и являющиеся неотъемлемой частью аудиторского отчета;
акты проведенных исследований (испытаний, контрольных обмеров (осмотров) и так далее);
заключения экспертизы и негосударственных аудиторских организаций (в случаях проведения);
письменные объяснения лиц, исходя из функциональных и должностных обязанностей (либо акт об отказе в дачи объяснений), копии документов, удостоверяющих их личность.
прочие документы, непосредственно подтверждающие факт нарушения;
2) документы или их копии, содержащие факт операции или действия, в том числе решения:
акты выполненных работ (акты приема-передачи товаров, оказания услуг, списания, уничтожения);
приказы, протоколы о государственных закупках, решения государственных органов, организаций, должностных лиц;
договоры;
прочие документы или их копии, содержащие факт операции или действия;
3) документы или их копии, подтверждающие факт оплаты:
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки);
ведомости, ордера, наряды;
4) документы или их копии, подтверждающие полномочия должностных лиц:
уставы, положения, должностные инструкции;
приказы о назначении (увольнении) должностных лиц, имеющих отношение к выявленным нарушениям;
5) документы, подтверждающие суммы ущерба государству, интересам юридических лиц с участием государства:
справки, таблицы, диаграммы;
расчеты;
прочие документы или их копии, подтверждающие факт оплаты.
191. Передача материалов Счетным комитетом в правоохранительные органы осуществляется в соответствии с совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 6-НҚ и приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 марта 2016 года № 51, Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 76, Председателя Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 20 "Об утверждении Правил передачи материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13679).
Передача материалов Ревизионными комиссиями в правоохранительные органы осуществляется в соответствии с совместными приказами, утвержденными ревизионными комиссиями и правоохранительными органами.";

1) бұзушылық фактісін тікелей растайтын құжаттар:
бұзушылық фактілерін көрсететін және аудиторлық есептің ажырамас бөлігі болып табылатын фотоматериалдар;
жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) және тағы басқаларының) актілері;
сараптаманың және мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қорытындылары (жүргізілген жағдайларда);
функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, адамдардың жазбаша түсініктемелері (не түсініктеме беруден бас тарту туралы акті), олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
бұзушылық фактісін тікелей растайтын өзге де құжаттар;
2) операция немесе әрекет фактісін қамтитын құжаттар немесе олардың көшірмелері, соның ішінде шешімдер:
орындалған жұмыс актілері (тауарларды қабылдау-тапсыру, қызметтерді көрсету, есептен шығару, жою актілері);
мемлекеттік сатып алу туралы бұйрықтар, хаттамалар және мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдардың шешімдері;
шарттар;
операция немесе әрекет фактілері қамтылған өзге де құжаттар немесе олардың көшірмелері;
3) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері:
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер);
ведомостер, ордерлер, нарядтар;
4) лауазымды адамдардың өкілеттіктерін растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері:
жарғылар, ережелер, лауазымдық нұсқаулықтар;
анықталған бұзушылықтарға қатысы бар лауазымды адамдарды тағайындау (жұмыстан босату) туралы бұйрықтар;
5) мемлекетке, мемлекеттің қатысуымен құрылған заңды тұлғалардың мүдделеріне келтірілген залалдың сомасын растайтын құжаттар:
анықтамалар, кестелер, диаграммалар;
есептеулер;
төлем фактісін растайтын өзге де құжаттар немесе олардың көшірмелері.
191. Есеп комитетінің материалдарды құқық қорғау органдарына беруі "Сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит материалдарын беру қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 6-НҚ және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 30 наурыздағы № 51, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 76, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жеморлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2016 жылғы 26 ақпандағы № 20 бірлескен нормативтік қаулысына және бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13679 болып тіркелген).
Тексеру комиссияларының материалдарды құқық қорғау органдарына беруі тексеру комиссиялары мен құқық қорғау органдары бекіткен бірлескен бұйрықтарға сәйкес жүзеге асырылады.";

пункты 192 и 193 исключить;
пункт 194 изложить в следующей редакции:
"194. Направление материалов по фактам нарушений, в которых усматриваются признаки административного правонарушения в уполномоченные органы осуществляется структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, после согласования cо структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение не позднее семи рабочих дней со дня получения юридического заключения на проект аудиторского отчета и реестра к нему.";
пункты 197, 198 и 199 изложить в следующей редакции:
"197. В случае неисполнения порученческих пунктов предписаний в течение пятнадцати рабочих дней со дня, с которого они должны были быть исполнены, структурное подразделение, ответственное за контроль качества по предварительному согласованию с членом Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие готовит на имя Председателя Счетного комитета (Ревизионной комиссии) проект служебной записки об инициировании предъявления иска в суд и направляет на согласование в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
198. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение в течение десяти рабочих дней рассматривает проект служебной записки на предмет целесообразности предъявления иска в суд при наличии подтверждающих документов.
В случае обоснованности предъявления иска в суд, структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение согласовывает служебную записку структурного подразделения, ответственного за контроль качества, а в случае отказа направляет соответствующее заключение.
199. Структурным подразделением, ответственным за контроль качества по согласованию со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение составляется служебная записка за подписью члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие об инициировании предъявления иска в суд и направляется Председателю Счетного комитета (Ревизионной комиссии) для принятия соответствующих мер.";
пункт 208 изложить в следующей редакции:
"208. Структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, в течение семи рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита, Правительства проводится контроль выполнения объектом государственного аудита, рассмотрения Правительством рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписания.
Информация об исполнении Правительством рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении направляется государственным органом (субъектом квазигосударственного сектора), ответственным за их исполнение, в Счетный комитет для рассмотрения вопроса о снятии с контроля либо продлении сроков их исполнения.";

192 және 193-тармақтар алып тасталсын;
194-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"194. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келіскеннен кейін, әкімшілік құқық бұзушылық белгілері байқалатын бұзушылық фактілері бойынша аудиторлық есеп жобасы мен оның тізіліміне заң қорытындысын алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей материалдарды уәкілетті органдарға жіберуді жүзеге асырады.";
197, 198 және 199-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"197. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше нұсқамалардың тапсырмалық тармақтары орындалуы тиіс күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде орындалмаған жағдайда, Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесімен алдын ала келісім бойынша Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына сотқа талап қоюға бастамашылық жасау туралы қызметтік жазбаның жобасын дайындап, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге келісуге жібереді.
198. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде растайтын құжаттар болған кезде сотқа талап қоюдың орындылығы тұрғысынан қызметтік жазбаның жобасын қарайды.
Сотқа талап қою негізділігі болған жағдайда, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметтік жазбасын келіседі, ал бас тартқан жағдайда, тиісті қорытынды жібереді.
199. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісім бойынша Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған, сотқа талап қоюға бастамашылық жасалғаны туралы қызметтік жазба жасайды және тиісті шаралар қабылдау үшін Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Төрағасына жібереді.";
208-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"208. Сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит объектісінен, Үкіметтен ақпарат (растайтын құжаттар) алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқама тармақтарын мемлекеттік аудит объектілерінің орындауына, Үкіметтің қарауына бақылау жүргізеді.
Үкіметтің Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды орындауы туралы ақпаратты оларды орындауға жауапты мемлекеттік орган (квазимемлекеттік сектор субъектісі) бақылаудан алу не оларды орындау мерзімдерін ұзарту туралы мәселені қарау үшін Есеп комитетіне жібереді.";

дополнить пунктом 210-1 следующего содержания:
"210-1. Основаниями для снятия с контроля рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов предписаний (Постановлений) Счетного комитета (Ревизионной комиссий) являются:
1) полное и качественное исполнение;
2) ликвидация юридического лица (в том числе банкротство), смерть физического лица;
3) выезд должностного лица и/или физического лица за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство;
4) неподтверждение решением суда, вступившим в законную силу, фактов или объемов сумм, подлежащих возмещению (восстановлению), в случае принятия объектом мер по обжалованию;
5) истечение срока давности установленного законами Республики Казахстан;
6) принятие акта легализации (амнистии), а также изменения законодательства, узаконивающих факты, на основании которых Счетным комитетом (Ревизионной комиссией) был сделан вывод о возмещении (восстановлении) средств;
7) невозможность исполнения рекомендаций и поручений, вследствие неустранимых правовых и административных препятствий (изменение законодательства, принятия решения соответствующими вышестоящими уполномоченными органами);
8) наличие соответствующих заключений экспертов, специалистов об отсутствии фактов нарушений (в рамках уголовных и административных производств);
9) изменение законодательства, декриминализующее выявленное нарушение (действие (бездействие), послужившее основанием для подготовки поручений (рекомендаций);
10) организационные изменения (преобразования), влияющие на актуальность ранее направленных поручений (рекомендаций).";
пункты 211 и 212 изложить в следующей редакции:
"211. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, готовит проект служебной записки о результатах исполнения рекомендаций и предписаний или необходимости запроса дополнительной информации от объекта аудита и заинтересованных лиц и вносит члену Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие. Служебная записка за подписью члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии) направляется Председателю Счетного комитета.
212. Продление срока исполнения рекомендаций и (или) пунктов предписаний допускается только по объективным, не зависящим от объекта аудита основаниям.
В случае, если структурным подразделением, ответственным за контроль качества, представленные обоснования объекта аудита для продления срока исполнения рекомендаций и (или) пунктов предписаний признаны несоответствующими подпунктам 1) и 2) пункта 210 настоящих Правил, то им за подписью члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии) направляется письмо о ненадлежащем выполнении пунктов предписаний и (или) рекомендаций аудиторского заключения.";
пункт 214 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 210-1-тармақпен толықтырылсын:
"210-1. Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) нұсқамаларының (Қаулыларының) тармақтарын бақылаудан алу үшін:
1) толық және сапалы орындалуы;
2) заңды тұлғаның таратылуы (соның ішінде банкрот болуы), жеке тұлғаның қайтыс болуы;
3) лауазымды адамның және/немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шығуы;
4) объект шағымдану жөніндегі шараларды қабылдаған жағдайда, заңды күшіне енген сот шешімімен өтелуге (қалпына келтірілуге) жататын фактілердің немесе сомалардың көлемдерінің расталмауы;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ескіру мерзімінің өтуі;
6) заңдастыру (рақымшылық жасау) актісін қабылдау, сондай-ақ олардың негізінде Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) қаражатты өтеу (қалпына келтіру) туралы тұжырым жасаған фактілерді заңдастыратын заңнаманы өзгерту;
7) жойылмайтын құқықтық және әкімшілік кедергілердің салдарынан ұсынымдар мен тапсырмаларды орындаудың мүмкін еместігі (заңнаманы өзгерту, тиісті жоғары тұрған уәкілетті органдардың шешім қабылдауы);
8) сарапшылардың, мамандардың бұзушылық фактілерінің жоқтығы туралы тиісті қорытындыларының болуы (қылмыстық және әкімшілік іс жүргізу шеңберінде);
9) тапсырмаларды (ұсынымдарды) дайындау үшін негіз болған анықталған бұзушылықты (әрекетті (әрекетсіздікті) қылмыстық сипаттан арылтатын заңнаманың өзгеруі;
10) бұрын жіберілген тапсырмалардың (ұсынымдардың) өзектілігіне әсер ететін ұйымдастырушылық өзгерістер (қайта құру) негіз болып табылады.";
211 және 212-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"211. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше ұсынымдар мен нұсқамалардың орындалу нәтижелері немесе аудит объектісінен және мүдделі адамдардан қосымша ақпарат сұрату қажеттігі туралы қызметтік жазба жобасын дайындап, Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне енгізеді. Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) мүшесінің қолы қойылған қызметтік жазба Есеп комитетінің Төрағасына жіберіледі.
212. Ұсынымдардың және (немесе) нұсқамалар тармақтарының орындалу мерзімін ұзартуға аудит объектісіне байланысты емес объективті негіздер бойынша ғана жол беріледі.
Егер сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше аудит объектісінің ұсынымдардың және (немесе) нұсқамалардың тармақтарын орындау мерзімін ұзарту үшін ұсынған негіздемелерін осы Қағидалардың 210-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес келмейді деп танылса, онда ол Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) мүшесінің қолымен нұсқамалардың тармақтарын және (немесе) аудиторлық қорытындының ұсынымдарын тиісінше орындамағаны туралы хат жібереді.";
214-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"214. В течение четырех рабочих дней со дня принятия решения Председателя Счетного комитета (Ревизионной комиссии) структурное подразделение, ответственное за контроль качества письмом за подписью члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, информирует объект государственного аудита о снятии с контроля либо продолжении исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания, Постановлений Счетного комитета (Ревизионной комиссии).
После получения уведомления о снятии с контроля либо продлении срока исполнения рекомендаций Счетного комитета, содержащихся в Аудиторском заключении, государственным органом (субъектом квазигосударственного сектора), ответственным за исполнение рекомендаций, направляется информация о проделанной работе в адрес Правительства Республики Казахстан.
Направление в адрес объекта государственного аудита информации о снятии с контроля либо продлении срока исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания, Постановлений Ревизионной комиссии осуществляется в порядке, определенном их регламентами.";
пункты 227 и 228 изложить в следующей редакции:
"227. Структурным подразделением ответственным за контроль качества, в случае непредставления информации объектом государственного аудита – в течение пяти рабочих дней, а в случае неисполнения или ненадлежащего им выполнения в указанный срок пунктов Предписания - в течение семи рабочих дней со дня истечения указанного в Предписании срока, составляется на имя Председателя Счетного комитета (Ревизионной комиссии) проект служебной записки о принятии мер административного воздействия к объекту государственного аудита и направляется на согласование в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
228. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение трех рабочих дней рассматривает проект служебной записки на предмет целесообразности возбуждения административного производства.
В случае обоснованности для возбуждения административного производства структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение согласовывает служебную записку структурного подразделения, ответственного за контроль качества, а в случае отказа направляет соответствующее заключение.
Структурным подразделением, ответственным за контроль качества по согласованию со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение составляется служебная записка за подписью члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие о принятии мер административного воздействия к объекту государственного аудита и направляется Председателю Счетного комитета (Ревизионной комиссии).
В случае признания целесообразности возбуждения административного производства структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение составляет протокол об административном правонарушении.";

"214. Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Төрағасы шешім қабылдаған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған хатпен мемлекеттік аудит объектісін Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысында қамтылған ұсынымдардың және (немесе) Нұсқама тармақтарының, Қаулылардың бақылаудан алынғаны не олардың орындалуы жалғасатындығы туралы хабардар етеді.
Аудиторлық қорытындыда қамтылған Есеп комитетінің ұсынымдарын бақылаудан алу не орындау мерзімін ұзарту туралы хабарламаны алғаннан кейін ұсынымдардың орындалуына жауапты мемлекеттік орган (квазимемлекеттік сектор субъектісі) атқарылған жұмыс туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің атына жібереді.
Мемлекеттік аудит объектісінің атына Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және (немесе) Нұсқаманың тармақтарын, Тексеру комиссиясы қаулыларын бақылаудан алу не олардың орындалу мерзімін ұзарту туралы ақпаратты жіберу олардың регламенттерінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
227 және 228-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"227. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит объектісі ақпарат ұсынбаған жағдайда – бес жұмыс күні ішінде, ал көрсетілген мерзімде Нұсқама тармақтарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда – Нұсқамада көрсетілген мерзім өткеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына мемлекеттік аудит объектісіне әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану туралы қызметтік жазбаның жобасын дайындайды және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге келісуге жібереді.
228. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше үш жұмыс күні ішінде қызметтік жазбаның жобасын әкімшілік іс жүргізуді қозғаудың орындылығы тұрғысынан қарайды.
Әкімшілік іс жүргізуді қозғау үшін негізділігі болған жағдайда, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметтік жазбасын келіседі, ал бас тартқан жағдайда, тиісті қорытынды жібереді.
Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісім бойынша мемлекеттік аудит объектісіне әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану туралы Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған қызметтік жазба жасайды және Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) Төрағасына жібереді.
Әкімшілік іс жүргізуді қозғау орынды деп танылған жағдайда, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.";

приложения 1, 2, 4, 5, 6, 8, 11, 16, 17, 18 и 19 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему постановлению.
2. Отделу методологии и контроля качества Счетного комитета в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
Н. Годунова
Приложение 1
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Перечень объектов государственного аудита на ________год
№ п/п
Объекты гос. аудита
Тип гос. аудита
Вид проверки
Краткое наименование аудиторского мероприятия
Сроки по аудиторскому мероприятию (указываются в разбивке по кварталам)
подготовительный
основной
заключительный
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Продолжение таблицы
Прогноз по планируемым суммам охвата гос. аудитом бюджетных средств и активов в разрезе по годам (млн. тенге) (не подлежит корректировке в случае изменений)
Информация по привлечению ассистента (ов) гос. аудитора(ов), других органов внешнего гос. аудита, Уполномоченного органа, экспертов и негосударственных аудиторов
источник финансирования (бюджет, активы)
код администратора бюджетной программы
номер бюджетной программы
20___
20___
20___ год
Всего
9
10
11
12
13
14
15
16
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
гос. аудит – государственный аудит
млн. тенге – миллион тенге
гос. аудитор – государственный аудитор
Приложение 2
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 2
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Заявка на проведение аудиторского мероприятия
Объект(ы) гос. аудита
Тип гос. аудита
Вид проверки
Краткое наименование аудиторского мероприятия
Группа риска (макс, сред., мин.)
№ БП, активы
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Прогноз по планируемым суммам охвата аудиторским мероприятием (в разрезе лет)
Период охвата аудиторским мероприятием
Сроки по аудиторскому мероприятию (календарные даты)
Потребность в привлечении ассистентов гос. аудитора, экспертов (гос. аудиторов в ходе проведения аудиторского мероприятия)
источник финансирования
20__год
20__год
ВСЕГО
подготовительный этап
Основной этап
Заключительный этап
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1.
2.
_.
Инициатор заявки: _______________________________ ___________ ______________
(ФИО члена Счетного комитета (Подпись) (Дата) (Ревизионной комиссии)
Обоснование: _____________________________________________________________
Сведения о предыдущем аудиторском мероприятии (проверке) по данному направлению:
__________________________________________________________________________
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
гос. аудит – государственный аудит
макс. – максимальный
сред. – средний
мин. – минимальный
БП – бюджетная программа
гос. аудитор – государственный аудитор
Приложение 3
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 4
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Форма
____________________________
наименование государственного
органа или организации
Уведомление о проведении предварительного изучения
(аудиторского мероприятия, проверки)
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита Счетного комитета
по контролю за исполнением республиканского бюджета (Ревизионной комиссии
(области, города)) на ________ год с _________ по __________________________
проводится (указать продолжительность) предварительное изучение
(аудиторское мероприятие, проверка)
__________________________________________________________ (указать цель)
Просим Вас:

1, 2, 4, 5, 6, 8, 11, 16, 17, 18 және 19-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Есеп комитетінің Әдіснама және сапа бақылауы бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитеті аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы
Н. Годунова
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
1-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Мемлекеттік аудит объектілерінің ________ жылға арналған тізбесі
Р/с №
Мем. аудит объектісі
Мем. аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудиторлық іс-шараның қысқаша атауы
Аудиторлық іс-шара бойынша мерзімдер (тоқсандарға бөліне отырып көрсетіледі)
дайындық
негізгі
қорытынды
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
2.
Кестенің жалғасы
Мем. аудитпен қамтылатын бюджет қаражатының және активтердің жоспарланған сомалары бойынша болжам, жылдар бөлінісінде (млн. теңге) (өзгерістер болған жағдайда түзетуге жатпайды)
Мем. аудитор(лар)дың ассистент(тер)ін, басқа да сыртқы мемлекеттік аудит органдарын, Уәкілетті органды, сарапшылар мен мемлекеттік емес аудиторларды тарту бойынша ақпарат
қаржыландыру көзі (бюджет, активтер)
бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
бюджеттік бағдарламаның нөмірі
20___
20___
20___ жыл
Барлығы
9
10
11
12
13
14
15
16
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
мем. аудит – мемлекеттік аудит
млн. теңге – миллион теңге
мем. аудитор – мемлекеттік аудитор
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
2-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге өтінім
Мем. аудит объектісі (-лері)
Мем. аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудиторлық іс- шараның қысқаша атауы
Тәуекел тобы (е.ж., орт., е.т.)
ББ №, активтер
Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын жоспарланған сомалар бойынша болжам (жылдар бөлінісінде)
қаржыландыру көзі
20__ жыл
20__ жыл
БАРЛЫҒЫ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
...
Кестенің жалғасы
Аудиторлық іс-шарамен қамту кезеңі
Аудиторлық іс-шара бойынша мерзімдер (күнтізбелік күндер)
Мем. аудитордың ассистенттерін, сарапшыларды (аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында мем. аудиторларды) тартуға қажеттілік
Дайындық кезеңі
Негізгі кезең
Қорытынды кезең
11
12
13
14
15
Өтінімге бастамашы: _________________________________ _________ ________
Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) (Қолы) (Күні)
мүшесінің ТАӘ
Негіздеме: _________________________________________________________________
Аталған бағыт бойынша алдыңғы аудиторлық іс-шара (тексеру) туралы мәлімет:
_________________________________________________________________________
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
мем. аудит – мемлекеттік аудит
е.ж. – ең жоғары
орт. – орташа
е.т. – ең төмен
ББ – бюджеттік бағдарлама
мем. аудитор – мемлекеттік аудитор
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
3-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
____________________________
мемлекеттік органның немесе
ұйымның атауы
Алдын ала зерделеуді (аудиторлық іс-шараны, тексеруді) жүргізу туралы хабарлама
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің
((облыстың, қаланың) Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудит объектілерінің
______жылға арналған тізбесіне сәйкес _________ ___________ аралығында
(ұзақтығы көрсетіледі)
_______________________________ алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру)
(мақсаты көрсетіледі)
жүргізіледі
Сіздерден:

1) оказать содействие в проведении предварительного изучении (аудиторского
мероприятия, проверки) и определении ответственных должностных лиц;
2) не препятствовать его проведению и обеспечить всей запрашиваемой информацией;
3) создать необходимые условия, осуществить подготовительные работы, обеспечить
работников рабочими местами*;
4) принять участие в обсуждении критериев аудиторского мероприятия.
Член Счетного комитета (Ревизионной комиссии)
__________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
Примечание:
Уведомление о проведении предварительного изучения (аудиторского мероприятия,
проверки) оформляется на официальном бланке Счетного комитета (Ревизионной комиссии).
* Подпункт 3) указывается в уведомлении при проведении аудиторского
мероприятия, проверки, а также в случае предварительного изучения объектов
государственного аудита по аудиторским мероприятиям, осуществляемым
в соответствии с законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.
К Уведомлению о проведении аудиторского мероприятия, проверки обязательно
прилагается информация о телефоне доверия уполномоченного по этике
Счетного комитета (Ревизионной комиссии).
Приложение 4
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 5
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов
(доказательств)
__________________________________________________________________________
наименование государственного органа или организации
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита Счетного комитета
по контролю за исполнением республиканского бюджета (Ревизионной комиссии
области, города) на ____ год предусмотрено проведение аудиторского мероприятия
__________________________________________________________________________
(указать наименование объекта, цель аудиторского мероприятия)
с ____________________________ по _________________________________________.
(указать продолжительность государственного аудита)
В связи с чем, в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" просим предоставить
информацию с копиями подтверждающих документов
__________________________________________________________________________
(указать необходимые сведения и перечень документации согласно примерному перечню вопросов)
Запрашиваемую информацию и копии документов предоставить к
__________________________________________________________________________
на бумажных носителях или по электронной почте. (указать дату предоставления документации)
Член Счетного комитета (Ревизионной комиссии)
__________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия) Фамилия, инициалы исполнителя (телефон, адрес электронной почты)
Примечание: Требование о предоставлении сведений, документации, информации и
материалов (доказательств) оформляется на официальном бланке Счетного комитета
(Ревизионной комиссии).
В зависимости от цели государственного аудита в соответствии с Требованием
о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств), запрашиваются:

1) алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізуге және жауапты
лауазымды адамдарды белгілеуге жәрдем көрсетулеріңізді;
2) оны жүргізуге кедергі келтірмеулеріңізді және барлық сұратылған ақпаратпен
қамтамасыз етулеріңізді;
3) қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық жұмыстарын жүзеге асырып,
жұмыскерлерді жұмыс орындарымен қамтамасыз етулеріңізді*:
4) аудиторлық іс-шараның өлшемшарттарын талқылауға қатысуларыңызды сұраймыз.
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) мүшесі
_____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Ескертпе:
Алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізу туралы хабарлама Есеп
комитетінің (Тексеру комиссиясының) ресми бланкісінде ресімделеді.
* 3) тармақша хабарламада аудиторлық іс-шараны, тексеруді жүргізу кезінде, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасына сәйкес
жүзеге асырылатын аудиторлық іс-шаралар бойынша мемлекеттік аудит объектілерін алдын
ала зерделеу жүргізген жағдайда көрсетіледі.
Аудиторлық іс-шараны, тексеруді жүргізу туралы хабарламаға Есеп комитетінің (Тексеру
комиссиясының) әдеп жөніндегі уәкілінің сенім телефоны туралы ақпарат міндетті түрде
қоса беріледі.
Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
4-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талап
__________________________________________________________________________
мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің
(облыстың, қаланың тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудит объектілерінің ____ жылға
арналған тізбесіне сәйкес ______________________________________________ аралығында
(мемлекеттік аудиттің ұзақтығы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________________
(объектінің атауы, аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
аудиторлық іс-шара жүргізу көзделген.
Осыған байланысты, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес
____________________________________________________________________________
(қажетті мәлімет және мәселелердің үлгі тізбесіне сәйкес құжаттама тізбесі көрсетіледі)
туралы ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелерімен бірге ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат және құжаттардың көшірмелері
__________________________________________________________________________
(құжаттаманы ұсынудың күні көрсетіледі) дейін қағаз жеткізгіштерде немесе электрондық
поштамен ұсынылсын.
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) мүшесі ______________________________
(аты-жөні, тегі)
Орындаушының аты-жөні, тегі (телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
Ескертпе: Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді)
ұсыну туралы талап Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) ресми бланкісінде
ресімделеді.
Мәліметтерді, құжаттаманы, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы
талапқа сәйкес мемлекеттік аудиттің мақсатына қарай мыналар:

1. В ходе предварительного изучения объектов государственного аудита
__________________________________________________________________________
(наименование объектов государственного аудита)
__________________________________________________________________________
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
__________________________________________________________________________
(указать цель аудиторского мероприятия)
1) ________________________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации, в том числе
полученных по требованию у объекта государственного аудита, с отражением
утвержденных сумм финансирования, выделенных и освоенных по соответствующей
бюджетной программе в разрезе годов)
2) ________________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(в случае проведения оценки государственной (правительственной) программы,
стратегического плана, стратегии развития субъекта квазигосударственного сектора
указать плановые расходы на реализацию государственной (правительственной)
программы, стратегии развития в разрезе источников, утвержденные суммы согласно
Плану мероприятий по реализации программы, стратегии развития, фактически
выделенные и освоенные суммы в разрезе годов, бюджетные программы и активы,
утвержденные стратегическим планом с объемами финансирования, уточненными,
скорректированными и освоенными в разрезе годов, количество достигнутых целевых
индикаторов, показателей результатов государственной (правительственной)
программы, стратегического плана, стратегий развития из числа запланированных
в разрезе периодов, в случае недостижения указать причины, количество
выполненных/невыполненных мероприятий Плана мероприятий по реализации
программы, стратегий развития, в случае невыполнения указать причины; в случае
выявления фактов нарушений и/или недостатков, требуется их фиксация путем сквозной нумерации).
4) ________________________________________________________________________
(описание и обоснование критериев выбора объектов государственного аудита
не применяется в случае незначительного количества объектов аудита)
5) ________________________________________________________________________
(проанализировать реестр аффилированности государственных аудиторов
(ассистентов государственных аудиторов) Счетного комитета на предмет
аффилировнности членов группы аудита с объектами государственного аудита.
Ведение реестра аффилированности работников Счетного комитета осуществляется
в соответствии с внутренними документами Счетного комитета.)

1. ________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы)
мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу барысында
__________________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1)________________________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, соның ішінде
қаржыландырудың бекітілген сомаларының тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінуі
мен игерілуін жылдар бөлінісінде көрсете отырып, мемлекеттік аудит объектісінен талап ету
бойынша алынғандарының тізбесі көрсетіледі)
2)________________________________________________________________________
3)________________________________________________________________________
… ________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаға, стратегиялық жоспарға, квазимемлекеттік сектор
субъектісінің даму стратегиясына бағалау жүргізген жағдайда, мемлекеттік (үкіметтік)
бағдарламаны, даму стратегиясын іске асыруға арналған жоспарлы шығыстар –
қаржыландыру көздері бөлінісінде, бекітілген сомалар – Бағдарламаны, даму стратегиясын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес, нақты бөлінген және игерілген сомалар –
жылдар бөлінісінде, стратегиялық жоспармен бекітілген бюджеттік бағдарламалар және
активтер – қаржыландыру көлемі, нақтыланған, түзетілген және игерілген сомалары
көрсетіле отырып, жылдар бөлінісінде, қол жеткізілген нысаналы индикаторлардың,
мемлекеттік (үкіметтік) бағдарлама, стратегиялық жоспар, даму стратегиялары нәтижелері
көрсеткіштерінің саны жоспарланғандардың ішінен - кезеңдер бөлінісінде, қол жеткізілмеген
жағдайда себебі көрсетіледі, Бағдарламаны, даму стратегияларын іске асыру жөніндегі іс-
шаралар жоспары іс-шараларының орындалғандарының/орындалмағандарының саны,
орындалмаған жағдайда себебі көрсетіледі, бұзушылықтар және/немесе кемшіліктер
фактілері анықталған жағдайда, оларды бірыңғай нөмірлеу жолымен бекіту қажет болады)
4)________________________________________________________________________
(аудит объектілерінің саны болмашы болған жағдайда мемлекеттік аудит объектілерін
таңдау өлшемшарттарының сипаты және негіздемесі қолданылмайды)
5)________________________________________________________________________
(Есеп комитетінің мемлекеттік аудиторларының (мемлекеттік аудиторлар ассистенттерінің)
үлестестік тізілімін аудит тобы мүшелерінің мемлекеттік аудит объектілерімен үлестестігі
тұрғысынан талдау. Есеп комитеті жұмыскерлерінің үлестестік тізілімі Есеп комитетінің ішкі
құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.)

2. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием
__________________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых государственным аудитом, в разрезе
проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской выборки)
2) объекты государственного аудита и их распределение между государственными
аудиторами (ассистентом государственного аудитора в случае их привлечения), в том
числе при проведении совместной и параллельной проверки между государственными
органами и органами государственного аудита и финансового контроля
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3) тип государственного аудита и вид проверки применительно к изученным объектам
государственного аудита
__________________________________________________________________________
4) показатели при проведении аудита эффективности или аудита соответствия
и вопросы к каждому из показателей
__________________________________________________________________________
2.2. Исключить объект государственного аудита
__________________________________________________________________________
из (наименование объекта государственного аудита) аудиторского мероприятия
по следующим основаниям __________________________________________________.
(указать соответствующие основания, показать результаты аудиторской выборки)
2.3. Срок проведения аудиторского мероприятия пересмотреть (увеличить/сократить)
по следующим основаниям
__________________________________________________________________________
2.4. По результатам анализа конфликта интересов членов группы государственного
аудита с объектами аудита предлагается следующий состав группы государственного
аудита: ___________________________________________________________________
(подтвердить наличие или отсутствие конфликта интересов)
Руководитель группы государственного аудита _________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Участники группы государственного аудита
_____________________________________________ (подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: пункты 2.2, 2.3 заполняются при необходимости.
Приложение 6
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 8
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
"Утверждаю"
Член Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
(Ревизионной комиссии
области, города)
___________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
"__" __________ 20__ года
ПРОГРАММА АУДИТА

2. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеудің және жүргізілген талдаудың
қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Аудит бағдарламасына мыналар енгізілсін:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі
_____________________________________________________________________________
(тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде аудиторлық іріктеудің
қорытындылары бойынша мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі
көрсетіледі)
2) мемлекеттік аудит объектілері және оларды мемлекеттік аудиторлар (тартылған жағдайда
мемлекеттік аудитордың ассистенті) арасында бөлу, соның ішінде бірлескен және қатар
тексеру жүргізілген кезде, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау органдарының арасында бөлу_______________________________________________
__________________________________________________________________
3) зерделенген мемлекеттік аудит объектілеріне қатысты қолданылатын мемлекеттік
аудиттің типі мен тексерудің түрі
__________________________________________________________________________
4) тиімділік аудитін немесе сәйкестік аудитін жүргізу кезіндегі көрсеткіштер және
көрсеткіштердің әрбіреуіне мәселелер
__________________________________________________________________________
2.2. Аудиторлық іс-шарадан мынадай негіздер
__________________________________________________________________________
(тиісті негіздер, аудиторлық іріктеудің нәтижелері көрсетіледі) бойынша
_______________________________________ мемлекеттік аудит объектісі алынып тасталсын
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2.3. Аудиторлық іс-шаралар жүргізу мерзімі мынадай негіздер __________________
бойынша қайта қаралсын (ұлғайтылсын/қысқартылсын)
2.4. Мемлекеттік аудит тобы мүшелерінің аудит объектілерімен мүдделер қақтығысын
талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит тобының мынадай құрамы ұсынылады:
______________________________________________________
(мүдделер қақтығысының болуы немесе болмауы расталады)
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі ___________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылар __________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: 2.2, 2.3-тармақтар қажет болған жағдайда толтырылады.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
6-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
"Бекітемін"
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
(облыстың, қаланың тексеру
комиссиясының) мүшесі
___________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
(қолы)
20__ жылғы "___" ________
АУДИТ БАҒДАРЛАМАСЫ

1. _______________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки):
_________________________________________________________________________
3. Тип государственного аудита, вид проверки:
_________________________________________________________________________
4. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой):
_________________________________________________________________________
5. Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной
проверки): с ____________ по __________
6. Состав группы государственного аудита: ___________________________________
7. Объем средств и (или) активов, охватываемых аудиторским мероприятием
(совместной, параллельной проверкой):
№ п/п
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой)
Год/полугодие/месяцы
Объем средств республиканского бюджета и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой) (тыс. тенге) *
1
2
3
4
1.
2.
Итого:
8. Вопросы аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) и критерии к каждому из вопросов:
__________________________________________________________________________
9. Нормативное правовое и методологическое обеспечение аудиторского мероприятия
(совместной, параллельной проверки): ________________________________________
Руководитель структурного подразделения,
ответственного за проведение
государственного аудита
___________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Руководитель группы государственного аудита
___________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление программы проведения государственного аудита (далее – Программа аудита).
1. Наименование объекта аудиторского мероприятия (проверки).
Указывается порядковый номер, наименование объекта государственного аудита.
2. Цель аудиторского мероприятия (проверки).
Указывается цель государственного аудита на данном объекте государственного аудита исходя из вопросов аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
3. Тип государственного аудита.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного аудита на данном объекте государственного аудита: соответствия, финансовой отчетности, эффективности. В случае проведения проверки указывается ее вид. При проведении встречной проверки тип государственного аудита не указывается.
4. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой).
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой) период деятельности объекта государственного аудита (дни, месяцы, годы).

1. ________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мақсаты:
__________________________________________________________________________
3. Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі: __________________________________
4. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезең:
__________________________________________________________________________
5. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу мерзімі:
____________ __________ аралығы.
6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы: _______________________________________
7. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын қаражат және (немесе)
активтер көлемі:
Р/с №
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі мен атауы) және (немесе) активтер
Жыл/жартыжылдық/ айлар
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылуға жататын республикалық бюджет қаражатының және (немесе) активтердің көлемі (м. теңге)*
1
2
3
4
1.
2.
Жиыны:
8. Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері және
мәселелердің әрбіреуіне өлшемшарттар:
__________________________________________________________________________
9. Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) нормативтік құқықтық және
әдіснамалық қамтамасыз етілуі: ____________________________________________
Мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
____________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
____________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Аудит бағдарламасын) жасау.
1. Аудиторлық іс-шара (тексеру) объектісінің атауы.
Реттік нөмірі, мемлекеттік аудит объектісінің атауы көрсетіледі.
2. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты.
Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелеріне сүйене отырып, аталған мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудиттің типі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік аудиті көрсетіледі. Тексеру жүргізілген жағдайда, оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
4. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.

5. Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
Указывается даты начала и окончания проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
6. Состав группы государственного аудита.
Указываются фамилии, инициалы, должности работников (работника) Счетного комитета (Ревизионной комиссии) государственных (-ого) аудиторов (-а) и ассистентов (-а) государственных (-ого) аудиторов (-а), осуществляющих(-его) аудиторское мероприятие (совместную, параллельную проверку) на данном объекте государственного аудита, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов (в случае их привлечения).
7. Объем средств, охватываемых аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой). *
Заполняется указанная таблица в разрезе бюджетных программ и активов:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – номер и наименование бюджетной программы и активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (проверкой) на данном объекте государственного аудита;
в графе 3 – соответствующие год, полугодие, количество месяцев, за которые проводится аудиторское мероприятие (проверка);
в графе 4 – объем средств республиканского бюджета и активов, подлежащие охвату аудиторским мероприятием (проверкой).
В конце графы 4 указывается итоговая сумма объема средств бюджета и активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (проверкой) на данном объекте государственного аудита.
В случае привлечения на данный объект государственного аудита специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов, указывается их фамилии, инициалы, должности, наименование государственного органа, негосударственной аудиторской организации.
*Данный раздел не заполняется при проведении государственного аудита полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврата сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования, аналитического мероприятия.
8. Вопросы аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) и критерии к каждому из вопросов.
Вопросы аудиторского мероприятия формулируются с учетом того, чтобы в их совокупности обеспечивалось достижение цели аудиторского мероприятия. Критерии подбираются к каждому из вопросов таким образом, чтобы оценка по критерию давала возможность получить ответ на вопрос аудиторского мероприятия.
В аналогичном порядке заполняются сведения по следующим объектам государственного аудита.

5. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу мерзімі.
Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізудің басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүзеге асыратын Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің (жұмыскерінің), мемлекеттік аудитор(-лар)дың және мемлекеттік аудитор(-лар) ассистент(-тер)інің, мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
7. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын қаражат көлемі*
Көрсетілген кесте бюджеттік бағдарламалар мен активтер бөлінісінде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарламаның нөмірі мен атауы және активтер;
3-бағанда – аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізілетін тиісті жыл, жартыжылдық, айлардың саны;
4-бағанда – аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын республикалық бюджет қаражатының және активтердің көлемі толтырылады.
4-бағанның соңында осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын бюджет қаражаты мен активтер көлемінің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Осы мемлекеттік аудит объектісіне мемлекеттік органдардың мамандары, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың жұмыскерлері және сарапшылар тартылған жағдайда, олардың аты-жөндері, тектері, лауазымдары, мемлекеттік органның, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі.
*Осы бөлім республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы мен уақтылылығына, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер сомаларының қайтарылуына, салықтық және кедендiк әкiмшiлендірудің тиiмдiлiгiне мемлекеттік аудит жүргізу, талдамалық іс-шара жүргізу кезінде толтырылмайды.
8. Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері және мәселелердің әрбіреуіне өлшемшарттар.
Аудиторлық іс-шараның мәселелері олардың жиынтығында аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізудің қамтамасыз етілуін есепке ала отырып тұжырымдалады. Өлшемшарттар мәселелердің әрбіреуіне өлшемшарт бойынша бағалау аудиторлық іс-шараның мәселесіне жауап алуға мүмкіндік беріле отырып іріктеледі.
Келесі мемлекеттік аудит объектілері бойынша мәліметтер осыған ұқсас тәртіппен толтырылады.

9. Нормативное правовое и методологическое обеспечение аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
Указывается перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля и методологических документов Счетного комитета (Ревизионной комиссии), используемых в ходе аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
тыс. тенге – тысяча тенге
Приложение 7
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 11
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Форма
число, месяц, год
Руководителю объекта
государственного аудита
(Ответственному секретарю
министерства, агентства)
____________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита
1. В соответствии со статьей 21, пунктом 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон
о государственном аудите) руководитель объекта государственного аудита обязан:
1) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля
рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля
в срок до _____________ ______________ всей запрашиваемой информацией,
необходимой для осуществления государственного аудита: (указать дату)
__________________________________________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью руководителя или главного бухгалтера)
3) обеспечить доступ работников органа государственного аудита и финансового
контроля к информационным и учетным системам;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного аудита и
финансового контроля и не препятствовать проведению государственного аудита,
в том числе в действия должностных лиц органов государственного аудита и
финансового контроля при осуществлении ими наблюдения за ходом аудиторского
мероприятия с посещением объекта аудита;
5) при несогласии с результатами аудиторского мероприятия письменные возражения
к Аудиторскому отчету представить в Счетный комитет (Ревизионную комиссию)
в срок не более десяти рабочих дней со дня вручения объекту государственного
аудита подписанного Аудиторского отчета.
2. На основании статьи 21 Закона о государственном аудите воспрепятствование
должностным лицам органов государственного аудита и финансового контроля
в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией,
выразившееся в отказе допуска для проведения аудита, отказе от предоставления
необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений,
предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования
в осуществлении аудита влечет административную ответственность в соответствии
со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных
правонарушениях" (далее – КоАП) с составлением протокола об административном
правонарушении согласно статьи 803 КоАП.

9. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету.
Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарының және Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) әдіснамалық құжаттарының тізбесі көрсетіледі.
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
м. теңге – мың теңге
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
7-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
нысан
күні, айы, жылы
Мемлекеттік аудит
объектісінің басшысына
(министрліктің, агенттіктің
жауапты хатшысына)
____________________________
(тегі, аты-жөні)
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап
1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 21-бабына, 37-бабының 2-тармағына
сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн жұмыс
орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн
мемлекеттiк аудитті жүзеге асыру үшiн сұратылып отырған барлық қажеттi ақпаратпен
__________________________________________________________________________
(басшысының немесе бас бухгалтерінің қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпараттың
_________________________________________________________________________
тізбесі көрсетіледі)
________________________________________________ дейін қамтамасыз етуге;
(күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң ақпараттық
және есептік жүйелерге кіруін қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң iс-
әрекеттерiне, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының
лауазымды адамдары аудит объектісіне бару арқылы аудиторлық іс-шараның барысын
қадағалауды жүзеге асырған кезде олардың іс-әрекеттеріне араласпауға және мемлекеттік
аудит жүргiзуге кедергi келтiрмеуге;
5) аудиторлық іс-шараның нәтижелерiмен келiспеген жағдайда, Аудиторлық есепке
жазбаша қарсылықтарын Есеп комитетіне (Тексеру комиссиясына) қол қойылған
Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне берілген күннен бастап он жұмыс күнінен
аспайтын мерзімде ұсынуға міндетті.
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы негізінде мемлекеттiк аудит және
қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес
қызметтiк мiндеттерiн орындауда аудит жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды,
материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық
емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, аудитті жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі –
ӘҚтК) 462-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы ӘҚтК-нің 803-бабына сәйкес
хаттаманы жасай отырып әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқтырады.

В соответствии с пунктом 2 статьи 37 Закона о государственном аудите руководитель
объекта аудита несет ответственность за полноту и достоверность всех бухгалтерских
и первичных документов, а также полноту и достоверность всей информации,
представленной в ходе проведения аудиторского мероприятия.
Работник Счетного комитета (Ревизионной комиссии)
__________________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы, подпись
Примечание:
первый экземпляр Требования оформляется на бланке Аудиторского отчета.
Приложение 8
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 16
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Типовая форма Аудиторского отчета (аудита эффективности, соответствия)
___________________
(место составления)
"____"_________20___года
№_______
I. Вводная часть
1.1. Наименование объекта государственного аудита:____________________________
1.2. Наименование аудиторского мероприятия:__________________________________
1.3. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита:
__________________________________________________________________________
1.4. Предмет государственного аудита:_________________________________________
1.5. Тип аудита, вид проверки:____________________________________
(заполняется при проведении встречной, совместной или параллельной проверки)
1.6. Состав группы государственного аудита:___________________________________
1.7. Поручение на проведение государственного аудита (проверки) от "____" № _____
1.8. Период, охваченный государственным аудитом: ____________________________
1.9. Срок проведения государственного аудита: с ________по _____________________
1.10. Должностные лица объекта государственного аудита: _______________________
1.11. Перечень объектов подвергнутых встречной проверке:_______________________
(указывается при проведении)
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита:
_______________________________________________________________________
II. Основная часть
2.1 Анализ состояния аудируемой сферы, в том числе государственного управления и
(или) отрасли экономики, социально-экономического развития в региональном и (или)
страновом разрезе:
__________________________________________________________________________
2.2. Раскрытие Программы аудита:
2.2.1. Наименование вопроса ___Программы аудита:_______________
Анализ вопроса Программы аудита, в том числе анализ причин и условий,
способствовавших нарушениям, связанным с системными недостатками,
неэффективным планированием и использованием бюджетных средств и активов,
не достижением результатов, а также по иным проблемным вопросам в деятельности
объекта государственного аудита, включая оценку упущенных выгод
и экономических потерь объекта государственного аудита:

Мемлекеттік аудит туралы заңның 37-бабының 2-тармағына сәйкес аудит объектісінің
басшысы барлық бухгалтерлік және бастапқы құжаттардың толықтығы мен анықтығы,
сондай-ақ аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған барлық ақпараттың
толықтығы мен анықтығы үшін жауапты болады.
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) жұмыскері
_________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы
Ескертпе: Талаптың бірінші данасы Аудиторлық есептің бланкісінде ресімделеді.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
8-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
нысан
Аудиторлық есептің (тиімділік, сәйкестік аудитінің) үлгілік нысаны
__________________________
(жасалған орны)
20___жылғы "____" _____
№ _______
I. Кіріспе бөлік
1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:__________________________________
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы:________________________________________
1.3. Мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты: __________
______________________________________________________________________
1.4. Мемлекеттік аудиттің мәні:___________________________________________
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі:_____________________________________
(үстеме, бірлескен немесе қатар тексеру жүргізу кезінде толтырылады)
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы:___________________________________
1.7. __________ "____" №_________ мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізуге тапсырма
1.8. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ________________________________
1.9. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі: ______________ _____________ аралығы
1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары:____________________
1.11. Үстеме тексеру жүргізілген объектілердің тізбесі:_______________________
(жүргізілген кезде көрсетіледі)
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер:___
_____________________________________________________________________
II. Негізгі бөлік
2.1 Өңірлік және (немесе) елдік бөліністе аудиттелетін саланың, соның ішінде
мемлекеттік басқарудың және (немесе) экономика саласының, әлеуметтік-экономикалық
дамудың ағымдағы жай-күйін талдау: ______________________________________________
2.2. Аудит бағдарламасын ашып жазу:
2.2.1. Аудит бағдарламасындағы _____ мәселенің атауы:___________________________
Аудит бағдарламасының мәселесін талдау, соның ішінде жүйелі кемшіліктерге, бюджет
қаражатын және активтерді тиімсіз жоспарлауға және пайдалануға, нәтижелерге қол
жеткізбеуге байланысты, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы
мен экономикалық шығындарын бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісі
қызметіндегі өзге де проблемалық мәселелер бойынша бұзушылықтарға ықпал еткен
себептер мен жағдайларды талдау:_________________________________________

2.2.2. Краткие результаты встречной проверки: _________________________________
(при ее проведении)
III. Заключительная часть
3.1. Общие выводы по объекту государственного аудита:
* 3.1.1. Оценка влияния деятельности объекта государственного аудита на достижение
поставленных целей, задач, функций и полномочий, направлений (в соответствии с
положением, уставом объекта аудита), связанных с предметом государственного аудита:
- государственных органов;
- субъектов квазигосударственного сектора
3.2. Препятствия в проведении государственного аудита: _________________________
3.3. Меры, принятые в ходе государственного аудита:____________________________
Работник (-и) Счетного комитета (Ревизионной комиссии):
__________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Привлеченные специалисты государственных органов, работники негосударственных
аудиторских организаций, эксперты:
__________________________________________________________________________
(должность)
__________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в ____________________ экземплярах (количество)
* раскрывается при наличии соответствующего вопроса в Программе
государственного аудита в зависимости от типа государственного аудита
IV. Приложения:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита;
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам аудиторского
мероприятия (далее – Реестр), подписанный государственными аудиторами
и составленный по форме, согласно приложению 17 к Правилам;
3) аудиторские доказательства:
- подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы, а
также при необходимости справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
- письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям,
исходя из функциональных и должностных обязанностей;
- акты контрольных обмеров (осмотров) (в случае их составления);
- заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, другие
документы или их копии, связанные с результатами аудиторского мероприятия
(в случае их составления);
- аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения
и недостатка в деятельности объекта государственного аудита;
4) оценка аудиторского риска и обоснование аудиторской выборки, если не указано
в тексте аудиторского отчета (определение уровня существенности при необходимости);
5) экспертные заключения экспертов (в случае привлечения);

2.2.2. Үстеме тексерудің қысқаша нәтижелері: ________________________________
(ол жүргізілген кезде)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит объектісі бойынша жалпы тұжырымдар:
*3.1.1. Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің қойылған мақсаттарға, міндеттерге,
функцияларға және өкілеттіктерге, мыналарға:
- мемлекеттік органдарға;
- квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік аудит жүргізу мәніне байланысты
бағыттарға (аудит объектісінің ережесіне, жарғысына сәйкес) қол жеткізуге әсерін бағалау.
3.2. Мемлекеттік аудит жүргізудегі кедергілер:_____________
3.3. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар: ____________________________
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(-лер)і:
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік органдардан тартылған мамандар, мемлекеттік емес аудиторлық
ұйымдардың жұмыскерлері, сарапшылар:
__________________________________________________________________
(лауазымы)
___________________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп _________________________ данада жасалды (саны)
* Мемлекеттік аудит типіне байланысты Мемлекеттік аудит бағдарламасында тиісті
мәселе болған жағдайда ашып жазылады
IV. Қосымшалар:
1) мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан
бойынша жасалған аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар
мен кемшіліктердің тізілімі (бұдан әрі – Тізілім);
3) аудиторлық дәлелдемелер:
- құжаттардың төлнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен расталған көшірмелері,
кестелер, сондай-ақ қажет болған жағдайда бұзушылық фактілерін көрсететін анықтамалар,
фотосуреттер;
- функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, жол берілген
бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері;
- бақылау өлшемдері (тексеріп қараулар) актілері (олар жасалған жағдайда);
- зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың
көшірмелері, аудиторлық іс-шараның нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе
олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
- талдау материалдары және мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі
бұзушылықтар мен кемшіліктер фактісін растайтын материалдар;
4) аудиторлық тәуекелді бағалау және егер аудиторлық есептің мәтінінде
көрсетілмесе, аудиторлық іріктеудің негіздемесі (қажет болған жағдайда мәнділік деңгейін
айқындау);
5) сарапшылардың сарапшылық қорытындылары (тартылған жағдайда);

6) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности
получателей государственных услуг (при необходимости);
7) документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения
(восстановления) средств в ходе аудиторского мероприятия):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
8) документ (копия), подтверждающий(-ая) дату вручения Аудиторского отчета
руководителю (должностному лицу) объекта государственного аудита (в случае
отсутствия штампа объекта государственного аудита о его принятии);
9) перечень внешних источников информации:
статистические данные;
результаты оценки деятельности государственного органа и (или) за период
охватываемый аудитом;
зарубежный опыт работы аналогичных государственных и квазигосударственных структур;
исследования отечественных отраслевых и зарубежных экспертов, агентств;
отчеты, рейтинги обзоры международных организаций и агентств по вопросам
государственного регулирования в соответствующей сфере государственного
управления и (или) отрасли экономики;
сайты международных организаций и агентств;
результаты проверок, уполномоченных органов деятельности объекта
государственного аудита;
обращения физических и юридических лиц;
СМИ и т.д.
Документы, полученные из официальных информационных систем государственных
органов или органов квазигосударственного сектора, не заверяются при наличии
штрих кода или иных опознавательных знаков. Копии документов, прилагаемые
к Аудиторскому отчету, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц,
печатью или штампом объекта государственного аудита (при наличии)
в установленном порядке. В Аудиторском отчете указываются ссылки на его
приложения с отражением их порядкового номера, количества листов по каждому
приложению в отдельности.
Примечание.
В верхней части Аудиторского отчета указывается место его составления (название
города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления
Аудиторского отчета, номер экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1
составляется для Счетного комитета (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 –
объекту государственного аудита.
При совместной проверке экземпляр № 1 – Счетному комитету (Ревизионной
комиссии), экземпляр № 2 – государственному органу – участнику совместной
проверки, экземпляр № 3 – объекту государственного аудита).
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:
В 1 разделе вводной части аудиторского отчета кратко описываются:

6) мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында
сауалнама жүргізу нәтижелері (қажет болған жағдайда);
7) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері) (аудиторлық іс-шара
барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе)
басқалары);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
8) мемлекеттік аудит объектісінің басшысына (лауазымды адамына) Аудиторлық
есептің тапсырылған күнін растайтын құжат (көшірмесі) (оны қабылдағаны туралы
мемлекеттік аудит объектісінің мөртабаны болмаған жағдайда);
9) сыртқы ақпарат көздерінің тізбесі:
статистикалық деректер;
мемлекеттік органның қызметін және (немесе) аудитпен қамтылатын кезеңдегі
қызметін бағалау нәтижелері;
ұқсас мемлекеттік және квазимемлекеттік құрылымдардың шетелдік жұмыс тәжірибесі;
отандық салалық және шетелдік сарапшылардың, агенттіктердің зерттеулері;
мемлекеттік басқарудың және (немесе) экономика саласының тиісті аясындағы
мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша халықаралық ұйымдар мен агенттіктердің есептері,
рейтингтері, шолулары;
халықаралық ұйымдар мен агенттіктердің сайттары;
уәкілетті органдардың мемлекеттік аудит объектісінің қызметін тексерулерінің
нәтижелері;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
БАҚ және тағы басқалары.
Мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік сектор органдарының ресми
ақпараттық жүйелерінен алынған құжаттарда штрих код немесе өзге де тану белгілері болған
жағдайда олар куәландырылмайды. Аудиторлық есепке қоса берілетін құжаттардың
көшірмелері белгіленген тәртіппен уәкілетті лауазымды адамдардың қолтаңбаларымен,
мемлекеттік аудит объектісінің мөрімен немесе мөртабанымен (болған жағдайда)
куәландырылады. Аудиторлық есепте қосымшаларының реттік нөмірі көрсетіле отырып,
оларға сілтеме, әрбір қосымша бойынша бөлек парақтар саны көрсетіледі. Көлемді құжаттар
(5 немесе одан көп беттен тұратын бір құжат) тігілген күйінде соңғы артқы парағына мөр
мен қол қою арқылы куәландырылуы мүмкін.
Ескертпе.
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді
мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы), Аудиторлық есептің жасалған күні,
Аудиторлық есеп данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Есеп комитеті (Тексеру
комиссиясы) үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады.
Бірлескен тексеру кезінде № 1 дана – Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2
дана – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік орган үшін, № 3 дана – мемлекеттік аудит
объектісі үшін жасалады).
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:
Аудиторлық есептің кіріспе бөлігінің 1-бөлімінде мыналар қысқаша сипатталады:

1.1. Наименование объекта государственного аудита - указывается полное
наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, БИН (ИИН).
1.2. Наименование аудиторского мероприятия – указывается полное наименование
аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного
аудита на соответствующий год.
1.3 Цель государственного аудита на объекте государственного аудита – указывается
цель государственного аудита на данном объекте исходя из вопросов Программы аудита.
1.4. Предмет государственного аудита – указывается предмет проводимого
государственного аудита, бюджетные программы и (или) активы.
1.5. Тип аудита, вид проверки - Указывается соответствующий тип аудита и вид
проводимой проверки на данном объекте государственного аудита: встречный,
совместный или параллельный.
1.6. Состав группы государственного аудита - указывается фамилия, инициалы,
должность работника Счетного комитета (Ревизионной комиссии), проводившего
государственный аудит, специалистов государственных органов, работников
негосударственных аудиторских организаций и экспертов, привлеченных
к проведению государственного аудита.
1.7. Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении проверки) -
указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного
лица, подписавшего Поручение.
1.8 Период, охваченный государственным аудитом - указывается фактически
проверенный период деятельности объекта государственного аудита (годы, месяцы,
при необходимости с указанием номеров бюджетной программы или вопросов
(без указания слов "при необходимости другие периоды") и соответствует Плану
и Программе аудита).
1.9 Срок проведения государственного аудита - указываются даты начала и окончания
проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита
(соответствует Программе аудита).
1.10. Должностные лица объекта государственного аудита – указываются фамилия,
имя и отчество должностных лиц объекта государственного аудита, с ведома которых
осуществлялся государственный аудит, а также фамилии, инициалы должностных лиц
объекта государственного аудита, работавших в период, охваченный
государственным аудитом, и имевших право подписи документов.
1.11. Перечень объектов подвергнутых встречной проверке - указывается полное
наименование объекта (-ов) государственного аудита, подвергнутого (-ых) встречной проверке
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита -
указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими
органами государственного финансового контроля и правоохранительными органами,
которые совпадают с вопросами государственного аудита, проводимого Счетным
комитетом (Ревизионной комиссией), меры по устранению выявленных нарушений,
принятые объектом государственного аудита. По находящимся на контроле
Аудиторским заключениям (Предписаниям) Счетного комитета (Ревизионной
комиссии) указываются меры по порученческим пунктам с истекшими сроками
исполнения. Если таковые отсутствуют, необходимо указать их отсутствие.
Во 2 разделе в основной части Аудиторского отчета указываются следующие данные:

1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы - мемлекеттік аудит объектісінің толық
атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректері, банктік және салықтық деректемелері, БСН
(ЖСН) көрсетіледі.
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы – тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит
объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның толық атауы көрсетіледі.
1.3 Мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мақсаты -
Аудит бағдарламасының мәселелеріне сүйене отырып, осы объектіде жүргізілетін
мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.4. Мемлекеттік аудиттің мәні – жүргізілетін мемлекеттік аудиттің, бюджеттік
бағдарламалардың және (немесе) активтердің мәні көрсетіледі.
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі – осы мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін
аудиттің тиісті типі және түрі көрсетіледі: үстеме, бірлескен немесе қатар.
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы – мемлекеттік аудитті жүргізетін Есеп
комитеті (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің, мемлекеттік органдардың мамандарының,
мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың жұмыскерлерінің және мемлекеттік аудитті
жүргізуге тартылған сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
1.7. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт) –
Тапсырманың күні және нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі,
лауазымы көрсетіледі.
1.8 Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең – мемлекеттік аудит объектісі қызметінің
іс жүзінде тексерілген кезеңі көрсетіледі (қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар
немесе мәселелерді көрсете отырып, ("қажет болған жағдайда басқа да кезеңдер" деген
сөздерді көрсетпей) жылдары, айлары және Аудит жоспарына және бағдарламасына сәйкес
келеді).
1.9 Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі – осы мемлекеттік аудит объектісінде
мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Аудит
бағдарламасына сәйкес келеді).
1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары – мемлекеттік аудит
объектісінің келісімімен мемлекеттік аудит жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі
лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің
мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы
болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
1.11. Үстеме тексеруге ұшыраған объектілердің тізбесі – үстеме тексеруге ұшыраған
мемлекеттік аудит объектісінің (лерінің) толық атауы көрсетіледі
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер – басқа
мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мен құқық қорғау органдарының бұрын қамтыған
тексеру мәні Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) жүргізген мемлекеттік аудиттің
мәселелерімен сәйкес келетін мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит
объектісінің анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылдаған шаралары көрсетіледі.
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) бақылауда тұрған Аудиторлық қорытындылары
(Нұсқамалары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар
көрсетіледі. Егер мұндайлар болмаса олардың болмауын көрсету қажет.
Аудиторлық есептің негізгі бөлігінің 2-бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:

2.1. Анализ состояния аудируемой сферы – проводится анализ в отношении сферы,
выступающей в качестве предмета аудита или сферы регулирование которой
осуществляется объектом аудита, осуществляется при проведении аудита эффективности.
2.2. Раскрытие Программы аудита - описываются результаты проведенного
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута.
Далее фиксируются ответы на вопросы Программы аудита, при этом указывается
наименование каждого вопроса Программы аудита. Ответы на вопросы Программы
аудита излагаются полно, точно, объективно и лаконично. Раскрытие вопроса
Программы осуществляется с учетом анализа обоснованности и использования
бюджетных средств, активов государства на достижение прямых и конечных
результатов с оценкой увязки с документами Системы государственного
планирования. Анализ причин и условий, способствовавших нарушениям, связанным
с системными недостатками, неэффективным планированием и использованием
бюджетных средств и активов, не достижением результатов, а также по иным
проблемным вопросам в деятельности объекта государственного аудита проводится
по сгруппированным однородным нарушениям, а также с учетом программных
вопросов, позволяющих провести данный анализ. Оценка упущенных выгод и
экономических потерь объекта государственного аудита проводится при наличии
недопоступления средств в бюджет, неисполнение бюджета, неэффективное
использование бюджетных средств и активов, утраты бюджетных средств и активов,
утраты государственной собственности, избыточные расходы бюджетных средств и
активов, прямые и возможные (оценочные) потери доходов бюджета, несоблюдение
бюджетного и иного законодательства, низкой рентабельности производства и
высокой себестоимости произведенной продукции, товаров, работ, услуг,
безрезультативность расходов.
В Аудиторском отчете отражаются краткие результаты проведенного встречной
проверки (только пункты нарушений, с нумерацией согласно аудиторскому отчету
встречной проверки, которые не включаются в реестр нарушений основного объекта.),
контрольных обмеров (осмотров), а также излагаются факты нарушений, недостатков
и системные проблемы с указанием причин и последствий, в том числе совершенных
при использовании средств распределяемой бюджетной программы другими
государственными органами, не являющимися объектом государственного аудита.
В случае выявления нарушений, недостатков и системных проблем по вопросам
государственного аудита, каждый факт нумеруется в сквозном порядке и фиксируется

2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін талдау – аудиттің мәні болып табылатын салаға
немесе аудит объектісі реттеуді жүзеге асыратын салаға қатысты талдау жүргізіледі,
тиімділік аудитін жүргізу кезінде жүзеге асырылады.
2.2. Аудит бағдарламасын ашып көрсету – жүргізілген мемлекеттік аудиттің
мақсатына қол жеткізілгенін растауға жеткілікті нәтижелер сипатталады.
Одан әрі Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар тіркеледі, бұл ретте Аудит
бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі. Аудит мәселелеріне жауаптар толық,
нақты, объективті және кесімді жазылады. Бағдарламаның мәселесін ашып көрсету
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен байланысын бағалай отырып, тікелей және
түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге арналған бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің
негізділігін және пайдаланылуын талдауды ескере отырып, жүзеге асырылады. Жүйелі
кемшіліктерге, бюджет қаражатын және активтерді тиімсіз жоспарлау мен пайдалануға,
нәтижелерге қол жеткізбеуге, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі өзге де
проблемалық мәселелерге байланысты бұзушылықтарға ықпал еткен себептер мен
жағдайларды талдау топтастырылған біртектес бұзушылықтар бойынша, сондай-ақ аталған
талдауды жүргізуге мүмкіндік беретін бағдарламалық мәселелер ескеріле отырып
жүргізіледі. Мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы мен экономикалық
шығындарын бағалау бюджетке қаражат толық түспеген, бюджет атқарылмаған, бюджет
қаражаты мен активтерді тиімсіз пайдаланған, бюджет қаражаты мен активтер жоғалған,
мемлекеттік меншік жоғалған, бюджет қаражаты мен активтердің артық шығыстары, бюджет
кірістерінің тікелей және ықтимал (бағалау) шығындары, бюджет және өзге де заңнаманың
сақталмауы, өндірістің төмен рентабельділігі және өндірілген өнімнің, тауарлардың,
жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жоғары өзіндік құны, шығыстардың нәтижелі
болмауы кезінде жүргізіледі.
Аудиторлық есепте жүргізілген үстеме тексерудің (тек бұзушылықтардың
тармақтарын үстеме тексерудің аудиторлық есебіне сәйкес нөмірлей отырып, олар негізгі
объектінің бұзушылықтар тізіліміне қосылмайды), бақылау өлшемінің (тексеріп қарау)
қысқаша нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, соның ішінде мемлекеттік
аудит объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдардың бөлінетін бюджеттік
бағдарлама қаражатын пайдалану кезінде жасаған себептері мен салдарын көрсете отырып,
кемшіліктер мен жүйелі проблемалар жазылады.
Мемлекеттік аудиттің мәселелері бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі
проблемалар анықталса, әрбір факт жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және бұзушылықтың,
кемшіліктің және жүйелі проблеманың сипаты мен түрін сипаттай отырып, жеке тармақпен

отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с описанием характера и вида
нарушения, недостатка и системной проблемы. По нарушениям указываются ссылки
на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых
нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством
соответствующего нарушения. Анализируются причинно-следственные связи,
которые привели к нарушению, недостатку и системной проблеме.
Если по вопросу Программы аудита, нарушений, недостатков и системных проблем
не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: "Вопрос
программы (наименование) проверен. Нарушений, недостатков и системных проблем
не установлено". К Аудиторскому отчету прилагается перечень подвергнутых
проверке документов с указанием их реквизитов.
В рамках рассмотрения вопроса Программы аудита государственные аудиторы при
необходимости осуществляют оценку упущенной выгоды и потерь объекта аудита, в
случае привлечения экспертов в Аудиторском отчете описывают краткие результаты их заключений.
В 3 разделе Заключительной части Аудиторского отчета указываются следующие сведения:
3.1. В общих выводах по итогам государственного аудита на объекте аудита дается
оценка эффективности деятельности объекта, реализации документов Системы
государственного планирования в соответствии с показателями (критериями)
государственного аудита. При описании показателей (критериев) государственного
аудита указывается их полное наименование в соответствии с которыми дается оценка
объекту аудиту. В Аудиторском отчете кратко анализируется и дается оценка
текущего состояния объекта аудита, а также влияние его деятельности на развитие
сферы государственного управления и (или) отрасли экономики.
3.2. Указываются сведения о фактах препятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении государственного аудита работниками
Счетного комитета (Ревизионной комиссии). В случае составления работником
Счетного комитета (Ревизионной комиссии) протокола о совершении
административного правонарушения указывается его номер и дата (протокол
составляется при отказе должностными лицами объекта государственного аудита
в допуске на объект государственного аудита, при непредставлении необходимых
документов или предоставление недостоверной, необъективной и (или) неполной
информации, материалов и иных сведений для проведения государственного аудита).
3.3. Указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений, выявленных в ходе государственного аудита
(доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных
средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой
отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам
объекта государственного аудита, и другие). В случае непринятия мер необходимо
указать их отсутствие.
В приложении к Аудиторскому отчету прилагаются аудиторские доказательства,
предусмотренные пунктом 185 Правил.

(1-тармақ, 2-тармақ және т.б.) тіркеледі. Бұзушылықтар бойынша ережелері бұзылған
нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме
көрсетіледі және тиісті бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі. Бұзушылыққа,
кемшілікке және жүйелі проблемаға әкеп соққан себеп-салдарлық байланыстар талданады.
Аудит бағдарламасының мәселесі бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі
проблемалар анықталмаса, қысқаша ақпарат келтіріледі және мынадай жазба жасалады
"Бағдарламаның (атауы) мәселесі тексерілді. Бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі
проблемалар анықталған жоқ.". Аудиторлық есепке тексеру жүргізілген құжаттардың
деректемелері көрсетіле отырып, олардың тізбесі қоса беріледі.
Аудит бағдарламасының мәселелерін қарау шеңберінде мемлекеттік аудиторлар
қажет болған кезде аудит объектісінің жіберіп алған пайдаларына және шығындарына
бағалау жүргізеді, сарапшылар тартқан жағдайда, олардың қорытындыларының қысқаша
нәтижелерін сипаттайды.
Аудиторлық есептің Қорытынды бөлігінің 3-бөлімінде мынадай мәліметтер
көрсетіледі:
3.1. Аудит объектісінде жүргізілген мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша
жалпы тұжырымдарда объект қызметінің, мемлекеттік аудиттің көрсеткіштеріне
(өлшемшарттарына) сәйкес Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру
тиімділігіне баға беріледі. Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштерін (өлшемшарттарын) сипаттау
кезінде аудит объектісіне баға беруге сәйкес олардың толық атаулары көрсетіледі.
Аудиторлық есепте аудит объектісінің ағымдағы жағдайына, сондай-ақ оның
қызметінің мемлекеттік басқару саласының және (немесе) экономика саласының дамуына
тигізетін әсеріне талдау жасалады және баға беріледі.
3.2. Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) жұмыскерлері мемлекеттік аудит
жүргізгенде мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының кедергі келтіруі
фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі. Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының)
жұмыскері әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда,
оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды
адамдары мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, мемлекеттік аудит
жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және
(немесе) толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған кезде
толтырылады).
3.3. Мемлекеттік аудит жүргізу барысында анықталған құқық бұзушылықтарды жою
бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі
(салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған
қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты
қалпына келтіру, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша өнім
берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің
лауазымды адамдарына қатысты қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
Шаралар қабылданбаған жағдайда олардың болмауын көрсету қажет.
Аудиторлық есепке қосымшаларда Қағидалардың 185-тармағында көзделген
аудиторлық дәлелдемелер тіркеледі.

4. Подписи работников Счетного комитета (Ревизионной комиссии), проводивших
государственный аудит (специалистов государственных органов, работников
негосударственных аудиторских организаций, экспертов, привлеченных
к проведению государственного аудита).
На последней странице Аудиторского отчета делается запись о том, что Аудиторский
отчет составлен в двух экземплярах с указанием адресата и номера бланка (экземпляр
№ 1 Аудиторского отчета – Счетному комитету (Ревизионной комиссии),
№ ___ бланка Аудиторского отчета; экземпляр № 2 – объекту государственного аудита, № __ бланка).
Все страницы аудиторского отчета, начиная со второго листа, парафируются
государственными аудиторами, проводившими государственный аудит.
При проведении совместной проверки единой группой на объекте государственного
аудита, Аудиторский отчет оформляется на бланке Счетного комитета (Ревизионной
комиссии) в трех экземплярах с предоставлением первого экземпляра Счетному
комитету (Ревизионной комиссии), второго экземпляра – государственному органу-
участнику совместной проверки, третьего экземпляра – объекту государственного аудита.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
Приложение 9
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 17
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
РЕЕСТР выявленных нарушений и недостатков по результатам аудиторского мероприятия
(СВОДНЫЙ РЕЕСТР выявленных нарушений и недостатков по результатам государственного аудита)

4. Мемлекеттік аудитті жүргізген Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы)
жұмыскерлерінің (мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар
мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің, сарапшылардың)
қолдары.
Аудиторлық есептің соңғы бетінде адресатты және бланк нөмірін көрсете отырып,
Аудиторлық есептің екі данада (Аудиторлық есептің № 1 данасы – Есеп комитетіне (Тексеру
комиссиясына), Аудиторлық есеп бланкісінің №__; № 2 дана – мемлекеттік аудит
объектісіне, бланк № __) жасалғаны туралы жазба жасалады.
Мемлекеттік аудитті жүргізген мемлекеттік аудиторлар екінші парағынан бастап,
Аудиторлық есептің барлық беттеріне қол қояды.
Мемлекеттік аудит объектісінде бірыңғай топ бірлескен тексеру жүргізген кезде
Аудиторлық есеп Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) бланкісінде үш данада
ресімделеді, оның бірінші данасы – Есеп комитетіне (Тексеру комиссиясына), екінші данасы
– бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы – мемлекеттік аудит
объектісіне беріледі.
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
9-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің ТІЗІЛІМІ (мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ)

в т.ч. подлежит восстановлению (возмещению) (гр. 21+гр.23+гр.26)
всего
из них
всего
из них подлежит
из них восстановлено (возмещено) в ходе гос. аудита
восстановлению
возмещению
восстановлено в ходе гос. аудита
возмещено в ходе гос. аудита
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе гос. аудита
подлежит возмещению
в т.ч. возмещено в ходе гос. аудита
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
В том числе
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения
(со ссылкой на статьи КоАП)
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности
Всего
из них
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе гос. аудита
25
26
27
28
29
30
3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта государственного аудита, а также связанных с реализацией его задач и функций недостатки и пробелы
№п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/ соисполнителя государственной (правительственной) программы
Наименование объекта гос. аудита
БИН объекта гос. Аудита
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективного планирования бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Итого (в т.ч. разрезе лиц, участвовавших в гос. аудите):
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Итого
продолжение таблицы
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Сумма нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан (тыс. тенге)
Сумма возможных потерь и упущенной выгоды (тыс. тенге)
Процедурные нарушения (кол-во, ед.)
Системные проблемы и недостатки (кол-во, ед.)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)
всего возможных потерь и упущенной выгоды
в том числе
по поступлениям бюджета
по расходам бюджета
от использования активов государства
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Работники Счетного комитета (Ревизионной комиссии),
проводившие государственный аудит
________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы) *
Согласовано:
Член Счетного комитета (Ревизионной комиссии),
ответственный за аудиторское мероприятие
________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
* Руководитель и участники группы аудита, проводившие государственный аудит, подписывают Сводный реестр выявленных нарушений, прилагаемый к Аудиторскому заключению, который согласовывается с членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие.
Примечание: заполнение Реестра (Сводного реестра) выявленных нарушений и недостатков по результатам государственного аудита.
Реестр выявленных нарушений и недостатков заполняется на каждом объекте государственного аудита и прилагается к Аудиторскому отчету.
Сводный реестр выявленных нарушений и недостатков прилагается к Аудиторскому заключению после рассмотрения возражений объектов государственного аудита с учетом заключения контроля качества.

с.і. қалпына келтіруге (өтелуге) жататыны (21-баған+23-баған+26-баған)
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
оның ішінде мем. аудит барысында қалпына келтірілгені (өтелгені)
қалпына келтіруге жататыны
өтелуге жататыны
мем.аудит барысында қалпына келтірілгені
мем.аудит барысында өтелгені
қалпына келтіруге жататыны
с.і. мем.аудит барысында қалпына келтірілгені
өтеуге жататыны
с.і. мем.аудит барысында өтелгені
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
с.і.
Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)
Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары
Барлығы
оның ішінде
қалпына келтіруге жататыны
с.і. мем. аудит барысында қалпына келтірілгені
25
26
27
28
29
30
3) мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты кемшіліктер мен олқылықтар
Р/с №
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны әзірлеушінің/ бірлесіп орындаушының атауы
Мем. аудит объектісінің атауы
Мем.аудит объектісінің БСН-і
Өңірдің коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (м. теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Жиыны (с.і. мем. аудитке қатысқан адамдар бөлінісінде):
Т.А.Ә.
Т.А.Ә.
Жиыны
кестенің жалғасы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (м. теңге)
Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін бұзушылықтардың сомасы (м. теңге)
Ықтимал шығындардың және жіберіп алған пайданың сомасы (м. теңге)
Рәсімдік бұзушылықтар (саны, бірл.)
Жүйелік проблемалар мен кемшіліктер (бірл. саны)
Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, жүйелі проблемаларды сипаттау
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)
барлық ықтимал шығындар және жіберіп алған пайда
с.і.
бюджетке түсетін түсімдер бойынша
бюджет шығыстары бойынша
мемлекет активтерін пайдаланудан
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының)
мемлекеттік аудитті жүргізген жұмыскерлері ____________________
(қолы, аты-жөні, тегі)*
Келісілді: Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының)
аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі _________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
* Мемлекеттік аудитті жүргізген аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесімен келісілетін, Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізіліміне қол қояды.
Ескертпе: Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімін (Жиынтық тізілімін) толтыру.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі әрбір мемлекеттік аудит объектісінде толтырылып, Аудиторлық есепке қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтары қаралғаннан кейін сапаны бақылаудың қорытындысы ескеріле отырып, Аудиторлық қорытындыға қоса беріледі.

Реестр (Сводный реестр) выявленных нарушений и недостатков составляется в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета (Ревизионной комиссии) от 1 октября 2018 года № 18-НҚ (далее – Классификатор).
Раздел 1. При поступлении средств в бюджет:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта государственного аудита" – указываются органы государственных доходов, субъекты квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по неналоговым платежам;
графа 4 "БИН объекта государственного аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код региона" – указывается код территории, на которой зарегистрирован объект государственного аудита;
графа 6 "Код поступлений бюджета по ЕБК" – указывает код поступлений в бюджет согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее – ЕБК);
графа 7 "Общая сумма выявленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет" – указывается общая сумма выявленных финансовых нарушений по поступлениям, из них в графе 8 – сумма нарушения, подлежащая поступлению в бюджет, в графе 9 – сумма нарушения, поступившая в ходе государственного аудита;
графа 10 "Несвоевременное, неполное зачисление средств, поступающих в бюджет" – указывается общая сумма несвоевременного и неполного зачисления поступлений в бюджет органами казначейства, из них в графе 11 – сумма, подлежащая поступлению в бюджет несвоевременного, неполного зачисления средств, в графе 12 – сумма, поступившая в ходе проводимого государственного аудита несвоевременного, неполного зачисления средств, поступивших в бюджет;
графа 13 "Осуществление возврата из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан" – указываются сумма поступлений в бюджет, возврат из бюджета которых осуществлен с нарушением законодательства Республики Казахстан, из них в графе 14 – подлежащие поступлению суммы возврата в бюджет и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан, в графе 15 – поступления в ходе государственного аудита сумм возврата в бюджет и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан;

Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі (Жиынтық тізілімі) Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) 2018 жылғы 1 ақпандағы № 18-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес жасалады.
1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде:
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ салықтық емес төлемдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Өңірдің коды" деген 5-бағанда – мемлекеттік аудит объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
"ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды" деген 6-бағанда – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сәйкес бюджет түсімдерінің коды көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы" деген 7-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, оның ішінде 8-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, 9-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауы" деген 10-бағанда – қазынашылық органдарының уақтылы және толық есепке жатқызбаған бюджетке түсетін түсімдердің жалпы сомасы, оның ішінде 11-бағанда – бюджетке түсуге жататын, уақтылы, толық есепке жатқызылмаған қаражат сомасы, 12-бағанда – бюджетке түскен қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауының жүргізілген мемлекеттік аудит барысында түскен сомасы көрсетіледі;
"Артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асыру" деген 13-бағанда – бюджеттен қайтарылуы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асырылған бюджетке түскен түсімдердің сомасы, оның ішінде 14-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджетке қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың түсуге жататын сомасы, 15-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджетке қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың мемлекеттік аудит жүргізу барысында түскен сомасы көрсетіледі;

графа 16 "Не обеспечение органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет" – указываются суммы налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей, не поступивших в бюджет, из-за не обеспечения мер налогового и таможенного администрирования, из них в графе 17 – подлежащие поступлению в бюджет суммы, не обеспеченных органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, в графе 18 – поступление сумм в бюджет в ходе государственного аудита, не обеспеченных органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет;
графа 19 "Неполное взимание и несвоевременное перечисление иными уполномоченными органами, осуществляющими контроль за поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов" – указывается сумма неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами, из них в графе 20 – подлежащие поступлению в бюджет неналоговые поступления, поступления от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами, в графе 21 – поступление в бюджет в ходе государственного аудита неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами;
графа 22 "Прочие финансовые нарушения законодательства при поступлении средств в бюджет" – указывается всего прочие нарушения, из них в графе 23 – сумма, подлежащая поступлению, в графе 24 – сумма поступлений в ходе государственного аудита;
графа 25 "Прямые (косвенные) потери бюджета" - фиксируются суммы установленных недопоступлений в бюджет, которые могли бы быть зачисленными при условии соблюдения установленного порядка налогового и таможенного администрирования;
графа 26 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения нормативных правовых актов" – в краткой форме описывается факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права. В случае поступления сумм выявленных финансовых нарушений в ходе проводимого государственного аудита, указываются принятые меры со ссылкой на подтверждающие документы, которые прилагаются к материалам государственного аудита;
графа 27 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора;
графа 28 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (с указанием ссылки на статьи КоАП);

"Мемлекеттік кірістер органдарының салық түсімдерінің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеуі" деген 16-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілендіру шараларының қамтамасыз етілмеуіне байланысты бюджетке түспеген салықтардың, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және басқа да міндетті төлемдердің сомалары, оның ішінде 17-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салық түсімдерінің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуге жататын сомасы, 18-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салық түсімдерінің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің мемлекеттік аудит жүргізу барысында бюджетке түскен сомасы көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін түсімдерді бақылауды жүзеге асыратын өзге де уәкілетті органдардың салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомаларды, қарыздарды толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы" деген 19-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомалар, қарыздардың сомалары көрсетіледі, оның ішінде 20-бағанда – бюджетке түсуге жататын, уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, трансферттер, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің сомалары, қарыздар, 21-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің, қарыздардың мемлекеттік аудит жүргізу барысында түскен сомалары көрсетіледі;
"Бюджетке қаражаттың түсуі кезіндегі заңнаманың өзге де қаржылық бұзушылықтары" деген 22-бағанда – барлық өзге бұзушылықтар, оның ішінде 23-бағанда түсуге жататын сома, 24-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен сома көрсетіледі;
"Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары" деген 25-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілендірудің белгіленген тәртібін сақтаған жағдайда есепке жатқызылуы мүмкін бюджетке толық түспеген түсімдердің сомалары көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 26-бағанда құқықтың бұзылған нормаларының тармақтарына сілтеме жасала отырып, бұзушылық фактісі қысқаша түрде сипатталады. Анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы жүргізілген мемлекеттік аудит барысында түскен жағдайда, мемлекеттік аудит материалдарына қоса берілетін растайтын құжаттарға сілтеме жасала отырып, қабылданған шаралар көрсетіледі;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 27-бағанда Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)" деген 28-бағанда әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен) көрсетіледі;

строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 + строка 2+ строка 3 + ...).
Раздел 2. При использовании бюджетных средств и активов:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Код администратора бюджетной программы" – указывается код администратора бюджетной программы согласно ЕБК;
графа 4 "Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/соисполнителя государственной (правительственной) программы" – указывается государственный орган, разработчик/соисполнитель, ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ, государственной (правительственной) программы;
графа 5 "Наименование объекта государственного аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Плане аудита, Программе аудита и Аудиторском задании;
графа 6 "БИН объекта государственного аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 7 "Код региона" – указывается код территории, на которой зарегистрирован объект государственного аудита;
графа 8 "Код бюджетной программы" – указывается код бюджетной программы согласно ЕБК; при этом в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы.
графа 9 "Наименование бюджетной программы" – указывается наименование бюджетной программы согласно ЕБК. При этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы.
графа 10 "Объем средств, охваченных государственным аудитом, всего" – указывается объем средств, охватываемых государственным аудитом, при этом по бюджетным программам с учетом внесенных корректировок и уточнений на отчетный период, охваченный государственным аудитом, из них в графе 11 – объем охвата бюджетных средств, в графе 12 – сумма охвата государственным аудитом трансфертов, в графе 13 – сумма охвата активов государства и квазигосударственного сектора;

"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+ 2-жол+3-жол...).
2-бөлім. Бюджет қаражаты мен активтерді пайдалану кезінде:
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және тағы басқалар) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды" деген 3-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны әзірлеушінің/бірлесіп орындаушының атауы" деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган, әзірлеуші/бірлесіп орындаушы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 5-бағанда – Аудит жоспарында, Аудит бағдарламасында және Аудиторлық тапсырмада көзделген мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Өңірдің коды" деген 7-бағанда - мемлекеттік аудит объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 8-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның коды ақпарат ретінде 47-бағанда көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның атауы" деген 9-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның атауы көрсетіледі. Бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның атауы ақпарат ретінде 47-бағанда көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі, барлығы" деген 10-бағанда – мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат көлемі, бұл ретте мемлекеттік аудитпен қамтылған есепті кезеңде енгізілген түзетулер мен нақтылауларды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша, оның ішінде 11-бағанда – бюджет қаражатының қамтылған көлемі, 12-бағанда – мемлекеттік аудитпен қамтылған трансферттердің сомасы, 13-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің қамтылған сомасы көрсетіледі;

графа 14 "Общая сумма установленных финансовых нарушений, всего (гр.20+гр.25)" – указывается общая сумма выявленных нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов (гр.20), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.25);
графа 15 "в том числе подлежит восстановлению (возмещению) (гр. 21+гр.23+гр.26)" – указывается сумма, подлежащая к восстановлению и возмещению по итогам государственного аудита соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов (гр.21 и гр.23), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.26);
графа 16 "Из них подлежит восстановлению" (гр.21+гр.26) – указывается сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов (гр.21), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.26);
графа 17 "Из них подлежит возмещению" (гр.23) – указывается сумма, подлежащая возмещению по итогам государственного аудита соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов (гр.23);
графа 18 "Из них восстановлено в ходе государственного аудита" (гр.22+гр.27)" – указывается восстановленная сумма финансовых нарушений в ходе государственного аудита по выявленным фактам нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов (гр.22), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.27);
графа 19 "Из них возмещено в ходе государственного аудита" (гр.24) – указывается возмещенная сумма финансовых нарушений в ходе государственного аудита по выявленным фактам нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов (гр.24);
графа 20 "Всего нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов" – указывается сумма выявленных нарушений при использовании средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, выделенных из вышестоящего в нижестоящий бюджет, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств;
графа 25 "Всего нарушений законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности" – указывается сумма выявленных нарушений, в частности нарушение ведения бухгалтерского учета, нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности, необоснованное списание активов, материалов, малоценных быстроизнашивающихся предметов, непринятие мер по взысканию, а равно сокрытию или необоснованному списанию дебиторской задолженности, неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение должностными лицами субъектов квазигосударственного сектора обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, в результате действий которых возникла необходимость возмещения или восстановления средств;
графа 28 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА" – в краткой форме описывается факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права. В случае восстановления (возмещения) сумм выявленных финансовых нарушений в ходе проводимого государственного аудита, указываются принятые меры со ссылкой на подтверждающие документы, которые прилагаются к материалам государственного аудита;
графа 29 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора;
графа 30 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (с указанием ссылки на статьи КоАП);

"Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, барлығы (20-бағ.+25-бағ.)" деген 14-бағанда – бюджет қаражатын және активтерді пайдалану кезінде анықталған бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының жалпы сомасы (20-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (25-бағ.) көрсетіледі;
"с.і. қалпына келтіруге (өтеуге) жататыны" (21-бағ.+23-бағ.+26-бағ.) деген 15-бағанда – бюджет қаражатын және активтерді пайдалану кезінде бюджет заңнамасының және өзге де заңнаманың сақталуына мемлекеттік аудит жүргізу қорытындысы бойынша қалпына келтіруге және өтеуге жататын сома (21-бағ.және 23-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (26-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде қалпына келтіруге жататыны" деген 16-бағанда (21-бағ.+26-бағ.) – бюджет қаражатын және активтерді пайдалану кезінде бюджет заңнамасының және өзге де заңнаманың сақталуына мемлекеттік аудит жүргізу қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома (21-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (26-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде өтеуге жататыны" деген 17-бағанда (23-бағ.) – бюджет қаражатын және активтерді пайдалану кезінде бюджет заңнамасының және өзге де заңнаманың сақталуына мемлекеттік аудит жүргізу қорытындысы бойынша өтеуге жататын сома (23-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілгені" деген 18-бағанда (22-бағ.+27-бағ.) – бюджет қаражатын және активтерді пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілген қаржылық бұзушылықтар сомасы (22-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (27-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде мемлекеттік аудит барысында өтелгені" деген 19-бағанда (24-бағ.) – бюджет қаражатын және активтерді пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша мемлекеттік аудит жүргізу барысында өтелген қаржылық бұзушылықтар сомасы (24-бағ.) көрсетіледі;
"Бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бюджет заңнамасының және өзге де заңнама бұзушылықтарының барлығы" деген 20-бағанда – республикалық бюджет қаражатын, с.і. жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ кепілгерліктерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтарының барлығы" деген 25-бағанда – анықталған бұзушылықтардың сомасы, атап айтқанда бухгалтерлік есепті жүргізудегі бұзушылықтар, бюджеттік есепті жүргізу, есептілікті жасау және ұсыну қағидаларының бұзушылықтары, активтерді, материалдарды, құндылығы төмен тез тозатын заттарды негізсіз есептен шығару, жазалау шараларын қабылдамау, сондай-ақ дебиторлық берешекті жасыру немесе негізсіз есептен шығару, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің лауазымды адамдарының іс-әрекеттері нәтижесінде қаражатты өтеу немесе қалпына келтіру қажеттілігі туындап, олардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 28-бағанда – құқық нормалары бұзылған тармаққа сілтеме жасала отырып, бұзушылық фактісі қысқаша түрде сипатталады. Жүргізілген мемлекеттік аудит барысында анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомалары қалпына келтірілген (өтелген) жағдайда, мемлекеттік аудит материалдарына қоса берілетін растайтын құжаттарға сілтеме жасала отырып, қабылданған шаралар көрсетіледі;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 29-бағанда – Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)" деген 30-бағанда әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен) көрсетіледі;

строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 + строка 2+ строка 3 + ...).
Раздел 3. Иные нарушения законодательства в деятельности объекта государственного аудита, а также связанные с реализацией его задач и функций недостатки и пробелы:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Код администратора бюджетной программы" – указывается код администратора бюджетной программы согласно ЕБК;
графа 4 "Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/соисполнителя государственной (правительственной) программы" – указывается государственный орган, разработчик/соисполнитель ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ, государственной (правительственной) программы;
графа 5 "Наименование объекта государственного аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Плане аудита, Программе аудита и Аудиторских заданиях;
графа 6 "БИН объекта государственного аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
в графе 7 "Код региона" – указывается код территории, на которой зарегистрирован объект государственного аудита;
графа 8 "Код бюджетной программы" – указывается код бюджетной программы согласно ЕБК; при этом в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае код республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 14;
графа 9 "Наименование бюджетной программы" – указывается наименование бюджетной программы согласно ЕБК. При этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае наименование республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 14;
графа 10 "Сумма неэффективного планирования бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)" – указывается сумма выявленных неэффективно запланированных бюджетных средств (активов);
графа 11 "Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)" – указывается сумма выявленных неэффективно использованных бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 12 "Сумма нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан (тыс. тенге)" – указывается сумма нарушений, выявленных в ходе государственного аудита актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан;
графа 13 "Всего возможных потерь и упущенной выгоды" указывается общая сумма, установленных возможных потерь и упущенной выгоды.
графа 14 "по поступлениям бюджета" указывается, установленная сумма возможных потерь и упущенной выгоды по поступлениям бюджета.
графа 15 "по расходам бюджета" указывается установленная сумма возможных потерь и упущенной выгоды по расходам бюджета.
графа 16 "от использования активов государства" указывается сумма возможных потерь государства и упущенной выгоды от использования активов государства.
графа 17 "Процедурные нарушения" – указывается количество нарушений процедур, выявленных в ходе проводимого государственного аудита;
графа 18 "Системные проблемы и недостатки (кол-во, ед.)" – указывается количество системных проблем и недостатков, выявленных в ходе проводимого государственного аудита, в том числе в деятельности юридических и/или должностных лиц, не являющихся объектом государственного аудита, связанных с противоречиями между НПА, пробелами в правовом регулировании, коллизиями) и/или отсутствием или недостаточной компетенцией, дублированием полномочий, отсутствием механизма взаимодействия с другими организациями и т.д.), необходимо понимать, что понятие "системные" и "систематические" являются различными;
графа 19 "Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы" – указывается в краткой форме установленные государственным аудитом недостатки, пробелы законодательства при поступлении и использовании бюджетных средств, активов, факты неурегулированности нормативными правовыми актами и методологическими документами процесса формирования и использования бюджетных средств, выполнения функций и задач, возложенных на государственный орган, субъекты квазигосударственного сектора и т.д.;
графа 20 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" - указывается пункт Классификатора;
графа 21 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (с указанием ссылки на статьи КоАП).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
тыс.тенге – тысяча тенге
гос. аудит – государственный аудит
БИН – бизнес-идентификационный номер
ЕБК – Единая бюджетная классификация
в т.ч. – в том числе
гр. – графа
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество
РК – Республика Казахстан
др. – другие
КоАП – Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
ед. - единица
Приложение 10
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 18
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Типовая форма Аудиторского отчета по финансовой отчетности
___________________
(место составления)
"____"_________20___года №_______

"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+2-жол+3-жол+...).
3-бөлім. Мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты кемшіліктер мен олқылықтар:
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды" деген 3-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны әзірлеушінің/бірлесіп орындаушының атауы" деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган, әзірлеуші/бірлесіп орындаушы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 5-бағанда – Аудит жоспарында, Аудит бағдарламасында және Аудиторлық тапсырмаларда көзделген мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Өңірдің коды" деген 7-бағанда – мемлекеттік аудит объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 8-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның коды ақпарат ретінде 14-бағанда көрсетіледі;
Бюджеттік бағдарламаның атауы деген 9-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның атауы көрсетіледі. Бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның атауы ақпарат ретінде 14-бағанда көрсетіледі;
"Тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (м. теңге)" деген 10-бағанда тиімсіз жоспарланған қаражаттың (активтердің) анықталған сомасы көрсетіледі;
"Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (м. теңге)" деген 11-бағанда – тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің анықталған сомасы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін бұзушылықтардың сомасы (м. теңге)" деген 12-бағанда - мемлекеттік аудит жүргізу барысында анықталған Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
"Барлық ықтимал шығындар және жіберіп алған пайда" деген 13-бағанда - белгіленген ықтимал шығындардың және жіберіп алған пайданың жалпы сомасы көрсетіледі.
"бюджетке түскен түсімдер бойынша" деген 14-бағанда - бюджетке түскен түсімдер бойынша ықтимал шығындардың және жіберіп алған пайданың белгіленген сомасы көрсетіледі.
"бюджет шығыстары бойынша" деген 15-бағанда - бюджет шығыстары бойынша ықтимал шығындардың және жіберіп алған пайданың белгіленген сомасы көрсетіледі.
"мемлекет активтерін пайдаланудан" деген 16-бағанда - мемлекет активтерін пайдаланудан мемлекеттің ықтимал шығындарының және жіберіп алған пайдасының сомасы көрсетіледі.
"Рәсімдік бұзушылықтар" деген 17-бағанда – жүргізіліп отырған мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдік бұзушылықтардың саны көрсетіледі;
"Жүйелі проблемалар және кемшіліктер (саны, бірл.)" деген 18-бағанда – жүргізіліп отырған мемлекеттік аудит барысында анықталған, с.і. қызметіндегі мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын заңды және/немесе лауазымды тұлғалардың НҚА арасындағы қайшылықтарға, құқықтық реттеудегі олқылықтарға, коллизияларға және/немесе біліктілігінің болмауына немесе жеткіліксіздігіне, өкілеттіктерді қайталауға, басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тетігінің болмауына және тағы басқаларына байланысты жүйелі проблемалар және бұзушылықтардың саны көрсетіледі, "жүйелі" және "жүйелік" ұғымы әртүрлі болып табылатынын түсіну керек;
"Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, жүйелі проблеманы сипаттау" деген 19-бағанда – мемлекеттік аудит барысында анықталған бюджет қаражаты, активтер түскен және оларды пайдаланған кезде заңнамадағы кемшіліктер мен олқылықтар, бюджет қаражатын қалыптастыру және пайдалану, мемлекеттік органға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жүктелген функциялар мен міндеттерді орындау процесінің нормативтік құқықтық актілермен және әдіснамалық құжаттармен реттелмеген фактілері және тағы басқалары қысқаша түрде көрсетіледі;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 20-бағанда – Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)" деген 21-бағанда әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен) көрсетіледі.
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
м. теңге – мың теңге
мем.аудит – мемлекеттік аудит
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі
ББС – Бірыңғай бюджеттік сыныптама
с.і. – соның ішінде
бағ. – баған
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
ҚР – Қазақстан Республикасы
т.б. – тағы басқа
ӘҚтК – Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі
бірл. – бірлік
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
10-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
18-қосымша
нысан
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің үлгілік нысаны
_________________________ (жасалған орны)
20 _____ жылғы "____" ____________ № ___

1. Наименование аудиторского мероприятия______________________________
2. Состав группы государственного аудита (с указанием номеров сертификатов государственных аудиторов):____________________________________________________
3. Поручение на проведение государственного аудита (проверки) от "____" №_____
4. Срок проведения государственного аудита: с ________по _________
5. Объект (-ы) аудита
6. Предмет аудита
Группой аудита проведен аудит прилагаемой финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности), включающей следующие формы:
- бухгалтерский баланс по состоянию на 1 января 20__ года;
- отчет о результатах финансовой деятельности за 20__ год;
- отчет о движении денег (прямой метод) за 20__ год,
- отчет об изменениях чистых активов/капитала за 20__ год;
- пояснительной записки к финансовой отчетности.
7. Ответственность руководства объекта аудита за подготовку финансовой отчетности
Руководство объекта аудита в лице (указывается ФИО и наименование должности лиц, подписавших финансовую отчетность в соответствии с правом первой и второй подписи) несет ответственность за подготовку и представление финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности и за средства внутреннего контроля, которые определены как необходимые для подготовки финансовой отчетности, не содержащей существенных искажений, вызванных недобросовестными действиями или ошибкой.
8. Ответственность государственного аудитора
Наша ответственность заключается в выражении мнения о достоверности финансовой отчетности на основе проведенного нами аудита. Мы проводили аудит в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственного аудита и финансового контроля, что также означает выполнение требований процедурного стандарта по проведению аудита финансовой отчетности. Данный стандарт требует проведения аудита таким образом, чтобы получить разумную уверенность в том, что финансовая отчетность не содержит существенных искажений.
Аудит включал проведение аудиторских процедур, направленных на получение аудиторских доказательств, подтверждающих числовые показатели в финансовой отчетности и раскрытие в ней информации. Выбор аудиторских процедур является предметом нашего суждения, которое основывается на оценке риска существенных искажений, допущенных вследствие недобросовестных действий или ошибок. В процессе оценки данного риска нами рассмотрена система внутреннего контроля, обеспечивающая составление и достоверность финансовой отчетности, с целью выбора соответствующих аудиторских процедур.
Аудит также включал оценку надлежащего характера применяемой учетной политики и обоснованности оценочных показателей, полученных руководством объекта государственного аудита, а также оценку представления финансовой отчетности в целом.
Мы полагаем, что полученные в ходе аудита аудиторские доказательства являются достаточными и надлежащими, что дает основание для выражения мнения о достоверности финансовой отчетности.

1. Аудиторлық іс-шараның атауы _____________________________________________
2. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудиторлардың сертификаттарының нөмірлерін көрсете отырып): _______________________________
3. "_____" _______ №_____ Мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізуге тапсырма
4. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі: ________- _________ аралығы
5. Аудит объектісі (-лері)
6. Аудиттің мәні
Аудит тобы мынадай нысандарды:
- 20__ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бухгалтерлік баланс;
- 20__ жылғы қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
- 20__ жылғы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс),
- 20__ жылғы таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
- қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны қамтитын, қоса беріліп отырған қаржылық есептілікке (шоғырландырылған қаржылық есептілікке) аудит жүргізді.
7. Қаржылық есептілік үшін аудит объектісінің жауапкершілігі
Аудит объектісінің басшылығы (бірінші және екінші қол қою құқығына сәйкес қаржылық есептілікке қол қойған тұлғалардың Т.А.Ә. және лауазымының атауы көрсетіледі) қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасына сәйкес дайындау мен ұсыну және жосықсыз әрекеттерден немесе қателіктен туындаған елеулі бұрмалауларды қамтымайтын қаржылық есептілікті дайындауға қажеттілер ретінде айқындалған ішкі бақылау құралдары үшін жауапты болады.
8. Мемлекеттік аудитордың жауапкершілігі
Біз өзіміз жүргізген аудит негізінде қаржылық есептіліктің анықтығы туралы білдірген пікіріміз үшін жауап береміз. Біз аудитті Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес жүргіздік, бұл қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша рәсімдік стандарттың талаптарын орындауды білдіреді. Осы стандарт аудитті қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаулардың қамтылмағандығына орынды сенімді болатындай етіп жүргізуді талап етеді.
Аудит қаржылық есептіліктегі сандық көрсеткіштерді және ондағы ақпараттың ашып көрсетілуін растайтын аудиторлық дәлелдемелер алуға бағытталған аудиторлық рәсімдер жүргізуді қамтыды. Аудиторлық рәсімдерді таңдау жосықсыз әрекеттер немесе қателіктер салдарынан жол берілген елеулі бұрмалаулар тәуекелін бағалауға негізделген біздің пайымдамамыздың мәні болып табылады. Осы тәуекелді бағалау барысында біз тиісті аудиторлық рәсімдерді таңдау мақсатында қаржылық есептілікті жасауды және оның анықтығын қамтамасыз ететін ішкі бақылау жүйесін қарастырдық.
Сонымен қатар, аудит қолданылатын есеп саясатының тиісінше сипатын және аудит субъектісінің басшылығы алған бағалау көрсеткіштерінің негізділігін, сондай-ақ жалпы қаржылық есептіліктің ұсынылуын бағалауды қамтыды.
Біз аудит барысында алынған аудиторлық дәлелдемелер жеткілікті және тиісінше болып табылады деп санаймыз, бұл қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікір білдіруге негіз болады.

9. Основание для выражения мнения (положительного, с оговоркой) или отказа от выражения мнения.
10. Мнение
(При положительном мнении)
По нашему мнению, финансовая отчетность (консолидированная финансовая отчетность) отражает достоверно во всех существенных аспектах финансовое положение по состоянию на _________ 20__ года, результаты финансово-хозяйственной деятельности и движение денежных средств за 20___год в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
(При мнении с оговоркой)
По нашему мнению, за исключением влияния на финансовую отчетность обстоятельств, изложенных в пункте, содержащем основание для выражения мнения с оговоркой, финансовая отчетность отражает достоверно во всех существенных отношениях финансовое положение по состоянию на 31 декабря 20__ года, результаты финансово-хозяйственной деятельности и движение денежных средств за 20__ год в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
(При отказе от выражения мнения)
Вследствие значимости обстоятельств, указанных в пункте, содержащем основание для отказа от выражения мнения, у нас отсутствовала возможность получить достаточные надлежащие аудиторские доказательства, которые обеспечили бы основание для выражения мнения, и, соответственно, мы не выражаем мнение о достоверности финансовой отчетности.
11. Пояснительный параграф
Не изменяя мнения о достоверности финансовой отчетности, мы обращаем внимание на следующую информацию, изложенную в пояснении к финансовой отчетности: ____________________.
12. Прочие вопросы, требующие внимания
Не изменяя мнения о достоверности финансовой отчетности, мы обращаем внимание на следующую информацию: ____________________.
Работник (-и) Счетного комитета (Ревизионной комиссии): __________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Привлеченные специалисты государственных органов, работники негосударственных аудиторских организаций, эксперты:
_____________________________________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в _____________ экземплярах (количество)
Примечание.
В верхней части Аудиторского отчета указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления Аудиторского отчета, номер экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для Счетного комитета (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – объекту государственного аудита.
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:

9. Пікір (оң, ескертпесі бар) білдіруге немесе пікір білдіруден бас тартуға негіз.
10. Пікір
(Оң пікір кезінде)
Біздің пікірімізше, қаржылық есептілік (шоғырландырылған қаржылық есептілік) 20__ жылғы _________ жағдай бойынша қаржылық жағдайды, 20______ жылғы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін және ақша қаражатының қозғалысын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес бүкіл елеулі аспектілерде анық көрсетеді.
(Ескертпесі бар пікір кезінде)
Біздің пікірімізше, қаржылық есептілікке ескертпесі бар пікір білдіруге негіздемені қамтитын тармақта жазылған мән-жайлардың әсерін қоспағанда, қаржылық есептілік 20__ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қаржылық жағдайды, 20__ жылғы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін және ақша қаражатының қозғалысын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес бүкіл елеулі аспектілерде анық көрсетеді.
(Пікір білдіруден бас тартқан кезде)
Пікір білдіруден бас тартуға негіздемені қамтитын тармақта жазылған мән-жайлардың маңыздылығы салдарынан бізде пікір білдіруге негіздемені қамтамасыз ететін жеткілікті тиісінше аудиторлық дәлелдемелер алу мүмкіндігі болмады, және сәйкесінше, біз қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікір білдірмейміз.
11. Түсіндірме параграф
Қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікірді өзгертпей, біз қаржылық есептілікке түсіндірмеде жазылған мынадай ақпаратқа назар аударамыз: ____________________.
12. Назар аударуды талап ететін өзге де мәселелер
Қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікірді өзгертпей, біз мынадай ақпаратқа назар аударамыз: __________________________________________.
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(лер)і:
______________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тартылған мемлекеттік органдардың мамандары, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың жұмыскерлері, сарапшылар:
___________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп _________________________ данада жасалды
(саны)
Ескертпе.
Аудиторлық есептің жоғарғы бөлігінде оның жасалған жері (қаланың, басқа елді мекеннің (ауыл, кент және т.б.) атауы), Аудиторлық есептің жасалған күні, Аудиторлық есеп данасының нөмірі (№1 дана Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады.
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:

1. Наименование аудиторского мероприятия – указывается полное наименование аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита на соответствующий год.
2. Состав группы государственного аудита - указывается фамилия, инициалы, должность работника Счетного комитета (Ревизионной комиссии), проводившего государственный аудит, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению государственного аудита.
3. Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении проверки) - указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
4. Срок проведения государственного аудита - указываются даты начала и окончания проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита (соответствует Программе аудита).
5. Объект аудита - указывается полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты, БИН (ИИН).
6. Предмет аудита - указывается предмет проводимого государственного аудита. В качестве предмета при проведении аудита финансовой отчетности выступают формы финансовой отчетности по состоянию на отчетную дату.
7. Ответственность руководства объекта аудита за подготовку финансовой отчетности – в соответствии с процедурным стандартом указывается ответственность объекта аудита за составление финансовой отчетности с перечислением лиц, которые несут ответственность за подготовку финансовой отчетности и наделены правом подписи исходя из функциональных и должностных обязанностей.
8. Ответственность государственного аудитора – в данном пункте указывается ответственность государственного аудитора за выражаемое по финансовой отчетности мнение. Содержание пункта является стандартным и не подлежит корректировке.
9. Основание для выражения мнения (положительного, с оговоркой) или отказа от выражения мнения – по данному пункту подлежит отражению следующая информация:
- в случае положительного мнения – указание на то, что в ходе аудита не установлено существенных искажений финансовой отчетности;
- в случае выражения мнения с оговоркой – последовательное (в порядке форм финансовой отчетности и статей) указание установленных искажений финансовой отчетности. Каждый факт искажения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом с описанием характера и вида искажения. По искажениям указываются ссылки на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством;
- в случае отказа от выражения мнения – обоснование, со ссылкой на нормативные правовые акты, причин по которым государственный аудитор отказывается от выражения мнения по финансовой отчетности;
- результаты оценки надлежащего характера применяемой учетной политики.

1. Аудиторлық іс-шараның атауы – тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның толық атауы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит тобының құрамы – мемлекеттік аудитті жүргізген Есеп комитеті (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің, мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және сарапшылардың тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт) – тапсырманың күні мен нөмірі, тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
4. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі – осы мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
5. Аудит объектісі – мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банктік және салық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
6. Аудиттің мәні – жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мәні көрсетіледі. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде нысан ретінде есепті күнгі жағдай бойынша қаржылық есептілік нысандары әрекет етеді.
7. Аудит объектісі басшылығының қаржылық есептілікті дайындаудағы жауапкершілігі – рәсімдік стандартқа сәйкес қаржылық есептілікті дайындауға жауапты және функционалдық және лауазымдық міндеттеріне қарай қол қою құқығы берілген адамдарды аудара отырып, қаржылық есептілікті жасау үшін аудит объектісінің жауапкершілігі көрсетіледі.
8. Мемлекеттік аудитордың жауапкершілігі – осы тармақта қаржылық есептілік бойынша айтылған пікір үшін мемлекеттік аудитордың жауапкершілігі көрсетіледі. Тармақтың мазмұны стандартты болып табылады және түзетуге жатпайды.
9. Пікір білдіру (оң, ескертпемен) немесе пікір білдіруден бас тарту үшін негіз – осы тармақ бойынша мынадай ақпарат көрсетілуге тиіс:
- оң пікір болған жағдайда, аудит барысында қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаушылықтар анықталмағанын көрсету;
- пікірін ескертпемен білдірген жағдайда, қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларын дәйекті түрде (қаржылық есептілік нысандары мен баптар тәртібімен) көрсету. Бұрмалаудың әрбір фактісі толассыз тәртіппен нөмірленеді және бұрмалаудың сипаты мен түрін сипаттай отырып, жеке тармақпен белгіленеді. Бұрмалаулар бойынша ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтемелер көрсетіледі және дәлелдеме ретінде қызмет ететін құжаттар көрсетіледі;
- пікір білдіруден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік аудитор қаржылық есептілік бойынша пікір білдіруден бас тартатын себептер бойынша нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, негіздеме;
- қолданылатын есеп саясатының тиісті сипатын бағалау нәтижелері.

10. Мнение – в зависимости от объема и характера установленных искажений выражается мнение о достоверности финансовой отчетности в соответствии с одной из трех предложенных стандартных форм мнения.
11. Пояснительный параграф – в соответствии с 300 процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, если государственный аудитор сочтет необходимым привлечь внимание пользователей к вопросу, представленному или раскрытому в финансовой отчетности, который, по его профессиональному суждению, настолько важен, что является фундаментальным для понимания пользователями финансовой отчетности, то государственный аудитор должен включить пояснительный параграф в аудиторский отчет (заключение), при условии, что он получил достаточное и надлежащее аудиторское доказательство того, что данный вопрос не содержит существенного искажения в финансовой отчетности. При отсутствии такого рода вопроса данный пункт в аудиторский отчет не включается.
12. Прочие вопросы, требующие внимания - в соответствии с 300 процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, если государственный аудитор считает необходимым сообщить о каком-либо вопросе кроме тех, что представлены или раскрыты в финансовой отчетности, который, по его профессиональному суждению является значимым для понимания пользователями аудита, обязанностей государственного аудитора или аудиторского отчета (заключения), то государственный аудитор должен представить такой вопрос в аудиторском отчете (заключении). При отсутствии такого рода вопроса данный пункт в аудиторский отчет не включается.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя, отчество
и т.д. – и так далее
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
Приложение 11
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 марта 2022 года № 4-НҚ
Приложение 19
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Председателю
Счетного комитета
(Ревизионной комиссии)
________________________
(ФИО (при его наличии))
ТИПОВАЯ ФОРМА АУДИТОРСКОГО ЗАКЛЮЧЕНИЯ
I. Вводная часть
1.1.Наименование аудиторского мероприятия:__________________________________
1.2. Цель государственного аудита: ___________________________________________
1.3. Объекты государственного аудита: ________________________________________
1.4. Период, охваченный государственным аудитом:
_______________________________________________________________________
II. Основная (аналитическая) часть

10. Пікір – белгіленген бұрмалаулардың көлемі мен сипатына байланысты ұсынылған үш стандартты пікір нысандарының біріне сәйкес қаржылық есептіліктің сенімділігі туралы пікір білдіріледі.
11. Түсіндірме параграф – 300. Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық есептіліктің аудитін жүргізу жөніндегі қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес, егер мемлекеттік аудитор өзінің кәсіби пайымы бойынша пайдаланушылардың қаржылық есептілікті түсінуі үшін іргелі болып табылатындай маңызды болып табылатын қаржылық есептілікте ұсынылған немесе ашылған мәселеге пайдаланушылардың назарын аударуды қажет деп тапса, онда мемлекеттік аудитор аудиторлық есепке (қорытындыға) түсіндірме параграфты енгізуге тиіс, егер ол өзінің кәсіби пайымы бойынша қаржылық есептілікті, бұл мәселе қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаушылықты қамтымайтыны туралы жеткілікті және тиісті аудиторлық дәлел алды. Мұндай мәселе болмаған жағдайда, бұл тармақ аудиторлық есепке енгізілмейді.
12. Назар аударуды талап ететін өзге де мәселелер – 300. Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық есептілік аудитін жүргізу жөніндегі қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес, егер мемлекеттік аудитор қаржылық есептілікте ұсынылғаннан немесе ашылғаннан басқа қандай да бір мәселе туралы хабарлау қажет деп есептесе, ол аудитті пайдаланушылардың, мемлекеттік аудитордың міндеттерін немесе аудиторлық есепті (қорытындыны) түсінуі үшін маңызды болып табылады, онда мемлекеттік аудитор мұндай мәселені аудиторлық есепте (қорытындыда) ұсынуға тиіс. Мұндай мәселе болмаған жағдайда, бұл тармақ аудиторлық есепке енгізілмейді.
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
және т.б. – және тағы басқа
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
11-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
19-қосымша
нысан
Есеп комитетінің
(Тексеру комиссиясының)
Төрағасына
________________________
(Аты-жөні (бар болса))
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫНЫҢ ҮЛГІЛІК НЫСАНЫ
I. Кіріспе бөлік
1.1. Аудиторлық іс-шараның атауы: ___________________________________________
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты: ___________________________________________
1.3. Мемлекеттік аудиттің объектілері: _________________________________________
1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
_______________________________________
II. Негізгі (талдамалық) бөлік

2.1. Краткий анализ состояния аудируемой сферы_____________________________
2.2. Основные результаты государственного аудита ___________________________
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономическое развитие (в региональном и (или) страновом разрезе):__________________________________________________________ (при наличии)
III. Итоговая часть
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита __________________________
3.2. Выводы по результатам государственного аудита _________________________
3.3. Рекомендации и поручения по результатам государственного аудита ___________________
3.4. Приложение: (на __ листах) ___________________________________________
Член Счетного комитета (Ревизионной комиссии) _____________Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение аудита _____________Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за контроль качества _____________Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за правовое сопровождение _____________Фамилия, инициалы
Руководитель группы аудита _____________Фамилия, инициалы
Примечание: составление Аудиторского заключения по итогам государственного аудита (далее – Аудиторское заключение).
I. В вводной части Аудиторского заключения указываются следующие данные:
1.1. Наименование аудиторского мероприятия.
Указывается наименование аудиторского мероприятия, указанное в Перечне объектов государственного аудита.
1.2. Цель государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита в соответствии с утвержденным Планом аудита.
1.3. Объекты государственного аудита.
Указывается наименование объектов государственного аудита, в том числе объекты встречных проверок.
1.4. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается период, охваченный государственным аудитом.
II. Основная (аналитическая) часть Аудиторского заключения содержит:
2.1 Краткий анализ состояния аудируемой сферы.
В краткой форме представляются обобщенный анализ состояния сферы, выступающей предметом аудита, либо предметом деятельности основного объекта аудита.
По мерояприятиям аудита финансовой отчетности представляется обобщенный анализ основных показателей финансовой отчетности. По результатам аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета представляется также краткий анализ состояния бухгалтерского учета в государственном секторе.
2.2 Основные результаты аудиторских мероприятий.
В краткой форме представляются результаты аудита, в том числе общая сумма установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов объектов государственного аудита:

2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін қысқаша талдау ____________________________
2.2. Мемлекеттік аудиттің негізгі нәтижелері ____________________________________
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін
бағалау (өңірлік және (немесе) елдік бөліністе):_____________________________________
(болған жағдайда)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар _________________________
3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар ________________________
3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар мен тапсырмалар __________
3.4. Қосымша: (__парақ) _____________________________________________________
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) мүшесі _____________ Аты-жөні, тегі
Аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы _____________ Аты-жөні, тегі
Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы _____________ Аты-жөні, тегі
Құқықтық сүйемелдеуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы _____________ Аты-жөні, тегі
Аудит тобының жетекшісі _____________ Аты-жөні, тегі
Ескертпе: Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша Аудиторлық қорытынды (бұдан әрі – Аудиторлық қорытынды) жасау.
I. Аудиторлық қорытындының кіріспе бөлігінде мынадай деректер көрсетіледі:
1.1. Аудиторлық іс-шараның атауы.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде көрсетілген аудиторлық іс-шараның атауы көрсетіледі.
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Бекітілген Аудит жоспарына сәйкес мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.3. Мемлекеттік аудит объектілері.
Мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, соның ішінде үстеме тексеру объектілері көрсетіледі.
1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі.
II. Аудиторлық қорытындының негізгі (талдамалық) бөлігі мыналарды қамтиды:
2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін қысқаша талдау.
Аудиттің мәні немесе негізгі аудит объектісі қызметінің мәні болып табылатын
саланы жиынтық талдау қысқаша нысанда ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі
көрсеткіштеріне жинақталған талдау ұсынылады. Республикалық бюджеттің
шоғырландырылған қаржылық есептілігі аудитінің нәтижелері бойынша мемлекеттік
сектордағы бухгалтерлік есептің жай-күйіне қысқаша талдау да ұсынылады.
2.2. Аудиторлық іс-шаралардың негізгі нәтижелері.
Аудит нәтижелері, соның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасы
нормаларының, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері актілерінің анықталған
бұзушылықтарының жалпы сомасы қысқаша нысанда ұсынылады:

1) финансовых нарушений;
2) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
3) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
4) нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан. По процедурным нарушениям указываются их количество.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма установленных искажений финансовой отчетности.
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономической развитие.
Представляется краткий результат оценки влияния деятельности основного объекта государственного аудита в зависимости от направления его деятельности на отрасль, регион или в страну в целом.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности данный раздел не заполняется.
III. Итоговая часть Аудиторского заключения содержит следующие разделы:
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита.
В данном разделе указывается информация о сумме исправленных искажений финансовой отчетности, начислении (доначислении) налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта государственного аудита, допустивших нарушения, и другую информацию относительно устранения объектом государственного аудита нарушений в процессе осуществления государственного аудита и до проведения заседания по итогам государственного аудита, а также сведения о передаче материалов государственного аудита в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях и результатов их рассмотрения (при наличии).
3.2. Выводы по результатам государственного аудита.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов государственного аудита по вопросам проведенного государственного аудита и общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа и объекта государственного аудита, вида проверки, с учетом особенностей направления государственного аудита, отражается оценка исполнения бюджета, реализации стратегических планов государственных органов, эффективности реализации государственных, правительственных и бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, а также по обеспечению эффективного использования средств бюджета и активов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, бюджетных инвестиций, поручительств государства, управление активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству. Причины выявленных нарушений и недостатков, а также последствия, которые они могут повлечь за собой.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма неисправленных искажений финансовой отчетности, а также мнение, выраженное по финансовой отчетности.

1) қаржылық бұзушылықтар;
2) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз пайдалану;
3) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз жоспарлау;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған,
Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған
квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары. Рәсімдік бұзушылықтар
бойынша олардың саны көрсетіледі.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің белгіленген
бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі.
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға
әсерін бағалау.
Мемлекеттік аудиттің негізгі объектісі қызметінің салаға, өңірге немесе тұтастай елге
әсер етуін бағалаудың қысқаша нәтижесі ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша аталған бөлім толтырылмайды.
III. Аудиторлық қорытындының қорытынды бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Бұл бөлімде есептелген (толық есептелген) қаржылық есептіліктің жөнделген
қателіктерінің сомасы, салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар туралы, бюджетке түсімдер
енгізудің қамтамасыз етілгені және негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды,
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін
орындағаны, мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарға жол берген лауазымды
адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы, мемлекеттік аудитті жүзеге
асыру процесінде және мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша отырыс өткізілгенге
дейін мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат,
сондай-ақ мемлекеттік аудит материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді
қарауға уәкілетті органдарға беру туралы мәліметтер мен оларды қараудың нәтижелері
(болған жағдайда) көрсетіледі.
3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектілері
қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау және белгіленген бұзушылықтардың сомасы
көрсетіледі. Мемлекеттік аудит бағыттарының ерекшеліктерін есепке ала отырып,
мемлекеттік аудит типі мен объектісіне, тексеру түріне қарай бюджеттің атқарылуын,
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, мемлекеттік,
үкіметтік және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау,
республикалық бюджеттен түсетін түсімдердің сомасын қайтара отырып, республикалық
бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету, сондай-ақ
бюджет қаражаты мен активтерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет
кепілдік берген қарыздарды, бюджеттік инвестицияларды, мемлекет кепілгерліктерін тиімді
пайдалануды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар
әкімшілерінің) қызметін бағалау, акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі
квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін басқару көрсетіледі. Анықталған
бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкеп соқтыруы мүмкін салдар.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің түзетілмеген
бұрмалануларының жалпы сомасы, сондай-ақ қаржылық есептілік бойынша айтылған пікір
көрсетіледі.

3.3. Рекомендации по результатам государственного аудита.
Указываются рекомендации члена Счетного комитета (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, основанные на выводах и направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков, а также его мнение о рассмотрении итогов аудиторского мероприятия на заседании Счетного комитета (Ревизионной комиссии).
В разделе отражаются:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан, государственным уполномоченным органам, местным исполнительным органам, другим консультативно-совещательным органам по совершенствованию нормативных правовых актов;
2) рекомендации Счетного комитета (Ревизионной комиссии) по совершенствованию нормативных правовых актов, организации деятельности по обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан;
3) предложения о принятии к сведению действий руководства объекта государственного аудита, совершенных в ходе аудиторского мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного законодательства.
3.4. Приложения.
К Аудиторскому заключению в обязательном порядке прилагается сводный реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам государственного аудита, а также информация по восстановленным и возмещенным объектами государственного аудита средствам (работам, товарам, услугам).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная (аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты, расшифровки). Приложения вместе с основным текстом Аудиторского заключения составляют единое целое.

3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар.
Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің
тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін
жоюға бағытталған ұсынымдары, сондай-ақ Есеп комитетінің (Тексеру комиссиясының)
отырысында аудиторлық іс-шараның қорытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі.
Бөлімде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, уәкілетті мемлекеттік органдарға,
жергілікті атқарушы органдарға, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға нормативтік
құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
2) нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы
талаптарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша қызметті ұйымдастыру жөніндегі Есеп
комитетінің (Тексеру комиссиясының) ұсынымдары;
3) мемлекеттік аудит объектісі басшылығының бюджет және өзге де заңнама
талаптарының бұрын жол берген бұзушылықтарының салдарын барынша азайтуға
бағытталған, аудиторлық іс-шара барысында және отырыс өткізілгенге дейін жасаған іс-
әрекеттерін назарға алу туралы ұсыныстар көрсетіледі.
3.4. Қосымшалар.
Аудиторлық қорытындыға мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған
бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі, сондай-ақ мемлекеттік аудит
объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат (жұмыстар, тауарлар, көрсетілетін
қызметтер) жөніндегі ақпарат міндетті түрде қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік
қосымшалармен (кестелер, есептеулер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар
Аудиторлық қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.