Об утверждении требований к техническим средствам, применяемым при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 апреля 2022 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2022 года № 27871
В соответствии с пунктом 3 статьи 24-1 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к техническим средствам, применяемым при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 26 апреля 2022 года № 228
Требования к техническим средствам, применяемым при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа
Глава 1. Общие положения
1. Требования к техническим средствам, применяемым при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 24-1 Закона Республике Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" (далее – требования).
2. Настоящие требования определяют технические и функциональные характеристики технических средств, применяемых при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.

Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 3 мамырда № 27871 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-1-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2022 жылғы 26 сәуірдегі
№ 228 Бұйрығымен
бекітілген
Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – талаптар) "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы талаптар жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдардың техникалық және функционалдық сипаттамаларын айқындайды.

3. На всех объектах транспортной инфраструктуры устанавливаются технические средства, соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и метрологии, а также санитарно-эпидемиологического благополучия населения в части радиационной безопасности.
4. При досмотре на объектах транспортной инфраструктуры пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, применяются следующие технические средства:
1) стационарные металлообнаружители (металлодетекторы);
2) портативные (ручные) приборы;
3) рентгено-телевизионные установки;
4) аппаратура для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ.
Глава 2. Требования к стационарным металлообнаружителям (металлодетекторам)
5. Стационарные металлообнаружители (металлодетекторы) предназначены для обнаружения на теле человека и в его одежде холодного и огнестрельного оружия, металлосодержащих взрывных устройств (гранат), запрещенных к проносу различных видов металлосодержащей продукции производства, и размещаются в виде стационарных устройств арочного или стоечного типа.
Стационарные металлообнаружители (металлодетекторы) обладают:
1) высокой вероятностью обнаружения объектов поиска;
2) селективностью по отношению к металлическим предметам, разрешенным к проносу на охраняемый объект;
3) способностью максимальной адаптации к окружающей обстановке (в том числе металлосодержащим предметом);
4) большой помехозащищенностью от внешних источников электромагнитных излучений;
5) однородной чувствительностью обнаружения во всем объеме контролируемого пространства;
6) способностью легкой перенастройки на обнаружение различных масс металла;
7) допустимым уровнем влияния на имплантируемые электрокардиостимуляторы и магнитные носители информации;
8) свойством производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
9) свойством обеспечивать при необходимости работу в круглосуточном режиме.
6. Стационарные металлообнаружители (металлодетекторы) комплектуются документацией, достаточной для поддержания их нормальной и безопасной эксплуатации, исправного состояния и ремонта, состоящей из руководства по эксплуатации и полного технического описания изделия с методами диагностики.
Глава 3. Требования к портативным (ручным) приборам
7. Портативные (ручные) приборы:
1) обеспечивают обнаружение и распознавание черных и цветных металлов и их сплавов;
2) обеспечивают перенастройку на обнаружение различных масс металла;
3) используют при совместной работе со стационарными металлообнаружителями;

3. Көлік инфрақұрылымының барлық объектілерінде Қазақстан Республикасының техникалық реттеу және метрология, сондай-ақ радиациялық қауіпсіздік бөлігінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін техникалық құралдар орнатылады.
4. Көлік инфрақұрылымы объектілерінде жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде мынадай техникалық құралдар қолданылады:
1) стационарлық металл тапқыштар (металл детекторлар);
2) портативтік (қол) аспаптар;
3) рентген-телевизиялық қондырғылар;
4) жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратура.
2-тарау. Стационарлық металл тапқыштарға (металл детекторларына) қойылатын талаптар
5. Стационарлық металл тапқыштар (металл детекторлар) адамның денесінде және оның киімінде суық және атыс қаруын, құрамында металы бар жарылғыш құрылғыларды (гранаталарды), алып өтуге тыйым салынған, құрамында металы бар әртүрлі өндіріс өнімдерінің түрлерін табуға арналған және арка немесе баған үлгісіндегі стационарлық құрылғылар түрінде орындалады.
Стационарлық металл тапқыштар (металл детекторлар):
1) іздеу объектілерін табу ықтималдығы жоғары;
2) күзетілетін объектіге алып өтуге рұқсат етілген металл заттарға қатысты селективті;
3) қоршаған ортаға (оның ішінде құрамында металл бар заттарға) барынша бейімделуге қабілетті;
4) электр-магниттік сәулеленудің сыртқы көздерінен болатын бөгеуілдерден қорғалуы жоғары;
5) бақыланатын кеңістіктің бүкіл аумағында анықтауға біркелкі сезгіш;
6) металды түрлі массаларын табуға оңай икемделуге қабілетті;
7) имплантталатын электр кардиостимуляторы мен магнитті ақпарат жеткізгіштерге әсер етудің рұқсат етілген деңгейі;
8) пайдаланылатын орында диагностика мен жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруі;
9) қажет болған кезде тәулік бойғы режимде жұмыс істеуді қамтамасыз ету мүкіндігі бар.
6. Стационарлық металл тапқыштар (металл детекторлар) олардың қалыпты және қауіпсіз пайдаланылуын, жарамды жай-күйін қолдау және жөндеу үшін жеткілікті болатын, пайдалану жөніндегі басшылықтан және бұйымның диагностика әдістері бар толық техникалық сипаттамасынан тұратын құжаттамамен жиынтықталады.
3-тарау. Портативтік (қол) аспаптарға қойылатын талаптар
7. Портативтік (қол) аспаптар:
1) қара және түсті металдар мен олардың қорытпаларын табуды және қажет болған жағдайда тануды қамтамасыз етуі;
2) металды түрлі массаларын анықтауға қайта баптауды қамтамасыз етуі;
3) стационарлық металл тапқыштармен жұмыс істеген кезде бірге қолдану мүмкіндігінің болуы;

4) позволяют производить диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
5) обеспечивают длительность непрерывной работы от автономного источника питания не менее 10 часов.
8. Портативные (ручные) приборы обладают допустимым уровнем влияния на имплантируемые электрокардиостимуляторы и магнитные носители информации.
Глава 4. Требования к рентгено-телевизионным установкам
9. Рентгено-телевизионные установки предназначены для распознавания металлического и неметаллического огнестрельного оружия, его деталей, боеприпасов всех калибров, гранат и других видов оружия осколочного/разрывного действия, ножей, дубинок, мечей, взрывчатых веществ военного и коммерческого назначения, детонаторов и часовых механизмов, электрических и электронных изделий, источников электроэнергии.
10. Расположение конвейера рентгено-телевизионных установок фиксируется на низком уровне (высота над уровнем пола не менее 300 мм).
11. Рентгено-телевизионные установки имеют:
1) следующие базовые характеристики: разделение объектов на изображении в зависимости от атомного числа и плотности, увеличение изображения не менее 12 кратного, измерение атомного числа, архив изображения, цветное и черно-белое изображение, непрерывный просмотр, мощный привод ленты конвейера, качественное изображение, подключение принтера;
2) конструкцию, обеспечивающую защиту от воздействия рентгеновского излучения;
3) уровень рентгеновского излучения, не позволяющий нарушить целостность кинофотоматериалов, электронных носителей при десятикратном пропускании их через рабочую зону рентгено-телевизионных установок;
4) световую сигнализацию включения рентгеновского излучения, блокировки, обеспечивающие выключение рентгеновского излучения при нарушении целостности защитных экранов и прекращение подачи электрического тока при превышении эксплуатационных нагрузок и неисправности;
5) диагностику и ремонт на месте эксплуатации;
12. Рентгено-телевизионные установки обладают допустимым уровнем влияния на имплантируемые электрокардиостимуляторы и магнитные носители информации.
13. Рентгено-телевизионные установки комплектуются документацией, достаточной для поддержания их нормальной и безопасной эксплуатации, исправного состояния и ремонта, состоящей из руководства по эксплуатации и полного технического описания изделия с методами диагностики.
Глава 5. Требования к аппаратуре для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ
14. Аппаратура для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ применяется для выявления наличия их или их следов путем проведения компонентного и структурного анализа подозрительных проб воздуха.

4) пайдаланылатын орында диагностика мен жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруі;
5) дербес қуат көзінен кемінде 10 сағат үздіксіз жұмыс істеу ұзақтығын қамтамасыз етеді.
8. Имплантталатын электр кардиостимуляторлар мен магнитті ақпарат жеткізгіштерге әсер етудің рұқсат етілген деңгейі бар портативтік (қол) аспаптар.
4-тарау. Рентген-телевизиялық қондырғыларға қойылатын талаптар
9. Рентген-телевизиялық қондырғылар металл және бейметалл атыс қаруын, оның бөлшектерін, барлық калибрдегі оқ-дәрілерді, гранаталар мен жарықшақтық/жарылыстық әрекеті бар қарулардың барлық түрлерін, пышақтарды, жуан таяқтарды, семсерлерді, әскери және коммерциялық мақсаттағы жарылғыш заттарды, детонаторлар мен сағаттық механизмдерді, электрлік және электрондық бұйымдарды, электр энергиясы көздерін тануға арналған.
10. Рентген-телевизиялық қондырғылар конвейері төмен деңгейде орналастырылады (еден деңгейінен биіктігі кемінде 300 мм).
11. Рентген-телевизиялық қондырғылар:
1) мынадай негізгі мүмкіндіктері: объектілерді атомдық саны мен тығыздығына бөлу, кескінді 12 учаскесі бойынша ұлғайту, атомдық санын өлшеу, кескін мұрағаты, түрлі-түсті және ақ-қара кескін, үздіксіз қарау, кескінді біртіндеп бірнеше есеге ұлғайту, конвейер таспасының қуатты жетегі, сапалы кескін, басып шығарғышты қосу мүмкіндігі;
2) рентгендік сәулеленудің әсерінен қорғауды қамтамасыз ететін конструкциясы;
3) кинофотоматериалдарды, электрондық жеткізгіштерді рентген-телевизиялық қондырғылардың жұмыс аймағы арқылы он мәрте өткізген кезде олардың тұтастығын бұзуға мүмкіндік бермейтін рентгендік сәулелену деңгейі;
4) рентгендік сәулеленудің қосылуының жарық сигнализациясы, қорғағыш экрандардың тұтастығы бұзылған кезде рентгендік сәулеленудің ажыратылуын және пайдалану жүктемесі асып кеткен және жарамсыз болған жағдайда, электр тоғы берілуінің тоқтатылуын қамтамасыз ететін бұғаттаулары;
5) пайдалану орнында диагностика мен жөндеу жүргізуге мүмкіндік береді.
12. Рентген-телевизиялық қондырғылардың имплантталатын электр кардиостимуляторлары мен магнитті ақпарат жеткізгіштерге әсер етудің рұқсат етілген деңгейі бар.
13. Рентген-телевизиялық қондырғылар олардың қалыпты және қауіпсіз пайдаланылуын, жарамды жай-күйін қолдау және жөндеу үшін жеткілікті болатын, пайдалану жөніндегі басшылықтан және диагностика әдістері бар бұйымның толық техникалық сипаттамасынан тұратын құжаттамамен жиынтықталады.
5-тарау. Жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратураға қойылатын талаптар
14. Жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратура күдікті ауа сынамаларының компоненттік және құрылымдық талдауын жүргізу жолымен олардың немесе олардың іздерінің болуын айқындау үшін қолданылады.

15. Аппаратура обеспечивает:
1) идентификацию веществ, основанную на использовании современных физико-химических методов анализа;
2) чувствительность, позволяющую надежно фиксировать наличие штатных взрывчатых веществ типа тротила, гексоген;
3) экспресс-выявление следов взрывчатых веществ на поверхности предметов (анализаторы следов взрывчатых веществ);
4) работу, как от сетевого блока питания, так и автономного источника;
5) звуковую и световую систему сигнализации, работающую независимо от оператора:
6) диагностику и ремонт на месте эксплуатации.
16. Аппаратура для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ обладает допустимым уровнем влияния на имплантируемые электрокардиостимуляторы и магнитные носители информации.
17. Аппаратура для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ комплектуется документацией, достаточной для поддержания ее нормальной и безопасной эксплуатации, исправного состояния и ремонта, состоящей из руководства по эксплуатации и полного технического описания изделия с методами диагностики.

15. Аппаратура:
1) талдаудың заманауи физикалық-химиялық әдістерін пайдалануға негізделген заттарды сәйкестендіреді;
2) тротил, гексоген үлгісіндегі штатты жарылғыш заттарды анықтауға мүмкіндік беретін сезгіш;
3) заттардың бетіндегі жарылғыш заттардың іздерін экспресс-анықтайды (жарылғыш заттардың іздерін талдағыштар);
4) желілік қуат алу блогынан, сол сияқты дербес көзден де жұмыс істейді;
5) дыбыс және жарық сигнализациясы жүйесі оператордан тәуелсіз жұмыс істейді;
6) пайдаланылатын орында диагностика мен жөндеу жүргізуге мүмкіндік беруді қамтамасыз етеді.
16. Жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратураның имплантталатын электр кардиостимуляторлары мен магнитті ақпарат жеткізгіштерге әсер етудің рұқсат етілген деңгейі бар.
17. Жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратура олардың қалыпты және қауіпсіз пайдаланылуын қолдау үшін жеткілікті болатын, пайдалану жөніндегі басшылықтан және диагностика әдістері бар бұйымның толық техникалық суреттемесінен тұратын құжаттамамен жиынтықталады.