Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области транспорта
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 апреля 2022 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2022 года № 27872.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.11.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области транспорта.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.11.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту финансов и бюджетного планирования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 26 апреля 2022 года № 232
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области транспорта
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.11.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области транспорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания за счет средств республиканского бюджета.

Көлік саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 3 мамырда № 27872 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.11.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көлік саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.11.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қаржы және бюджетті жоспарлау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің 2022 жылғы
26 сәуірдегі № 232
бұйрығымен бекітілген
Көлік саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.11.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық бюджеттен қаржыланатын зерттеулер жүргізудің, консалтингтік қызметтер көрсетудің және мемлекеттік тапсырманы орындаудың құнын айқындау тәртібін анықтайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исследования – исследования, направленные на выработку предложений для решения государственных задач и реализации государственной политики в конкретном сегменте экономики на основе аналитических методов;
2) консалтинговые услуги – услуги, оказываемые по методологическому, аналитическому и организационному сопровождению, оценки эффективности деятельности в области транспорта;
3) государственное задание - заказ юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан, Национальному паралимпийскому комитету Республики Казахстан, международному технологическому парку "Астана Хаб", автономным организациям образования и их организациям, корпоративному фонду "Академия Елбасы", определяемый Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности и (или) социально-культурного развития государства;
4) исполнитель – юридическое лицо, выполняющее исследование, консалтинговую услугу и государственное задание в области транспорта.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. При определении стоимости исследований, консалтинговой услуги и государственного задания учитываются прямые и косвенные расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в расчете стоимости услуг согласно приложению к настоящим Правилам.
4. К прямым расходам относятся расходы исполнителя, непосредственно связанные с проведением исследования, оказанием консалтинговой услуги, выполнением государственного задания.
К косвенным расходам относятся расходы, необходимые для обеспечения деятельности исполнителя в целом, но не используемые непосредственно в процессе проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания.
5. Стоимость работ и услуг определяется по следующей формуле:
Рвсего = Рп + Рк
где,
Рвсего – расходы на проведение исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;
Рп – прямые расходы;
Рк – косвенные расходы.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости исследований, консалтинговых услуг, государственного задания
6. При формировании бюджетной заявки для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания каждая статья расходов подтверждается обосновывающими документами (штатное расписание исполнителя, расчеты, копии договоров, ценовые предложения не менее трех).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зерттеулер – аналитикалық тәсілдер негізінде экономиканың нақты сегментінде мемлекеттік саясатты іске асыруға және мемлекеттік міндеттерді шешу үшін ұсыныстар дайындауға бағытталған зерттеулер;
2) консалтингтік көрсетілетін қызметтер – көлік саласында қызметінің тиімділігін бағалауды әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтер;
3) мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетіне, "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне, дербес білім беру ұйымдарына және олардың ұйымдарына, "Елбасы Aкадемиясы" корпоративтік қорына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды iске асыруға және мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық тұрақтылығын және (немесе) әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз етуге бағытталған;
4) орындаушы – көлік саласындағы зерттеу, консалтингтік көрсетілетін қызметтер және мемлекеттік тапсырма орындайтын заңды тұлға.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау кезінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес орындаушының көрсетілетін қызметтер құнының есебінде көрсетілген, негіздейтін құжаттармен расталған тікелей және жанама шығыстары ескеріледі.
4. Орындаушының тікелей шығындарына жүргізілетін зерттеулермен, көрсетілетін консалтингтік қызметтермен және орындалатын мемлекеттік тапсырмамен тікелей байланысты шығындар жатады.
Жанама шығындарға орындаушының тұтастай қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті, бірақ зерттеулер жүргізу, консалтингтік қызметтер көрсету және мемлекеттік тапсырма орындау үдерісінде тікелей қолданылмайтын шығындар жатады.
5. Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Рбарлығы = Рт + Рж
мұнда,
Рбарлығы – зерттеулер жүргізуге, консалтингтік қызметтер көрсетуге және мемлекеттік тапсырма орындауға арналған шығындар;
Рт – тікелей шығындар;
Рж – жанама шығындар.
3-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындар түрлері
6. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету және мемлекеттік тапсырманы орындау үшін бюджеттік өтінім қалыптастыруда шығындардың әрбір бабы негіздеме құжаттармен (орындаушының штаттық кестесі, есептер, шарттар көшірмесі, кемінде үш баға ұсыныстары) расталады.

7. При определении стоимости товаров необходимых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания используется средняя цена с веб-портала государственных закупок Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг
и государственного задания
в области транспорта
Расчет стоимости услуг
_______________________________________________________________
(наименование исполнителя услуги)
_______________________________________________________________
(наименование исследования, консалтинговой услуги, государственного задания)
на 20 ___ год
Наименование бюджетной программы, бюджетной подпрограммы
_______________________________________________________________
Статьи затрат
Объем финансирования, тысяч тенге
Прямые расходы
0
Фонд оплаты труда
0
оплата труда персонала (штатных и внештатных), непосредственно проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу, выполняющего государственное задание
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
0
Командировочные расходы персонала, непосредственно проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу, выполняющего государственное задание, а также приглашенных лиц
0
Проезд
Проживание
Суточные
Горюче-смазочные материалы
Расходы по реализации
0
Субподрядные работы
(расходы не должны превышать в совокупности одной второй объема выполняемых работ или оказываемых услуг)
Привлечение экспертов
Полиграфические расходы
(тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов)
Расходы на публикацию материалов по проведенным исследованиям
Услуги консультантов (гражданско-правовой характер)
(дизайнерские, верстальные, медицинские, архивные)
Расходы по авторским и смежным правам
(приобретение авторских и лицензионных прав на интеллектуальную собственность)
Переводческие услуги
Приобретение основных средств и нематериальных активов
(для проведения исследований)
0
Приобретение товарно-материальных запасов
(в том числе, горюче-смазочные материалы)
0
Аренда
0
Здания и сооружения
Транспортных средств
Помещений для проведения конференций, семинаров, круглых столов
Коммунальные услуги
0
Тепловая энергия
Электрическая энергия
Водоснабжение и водоотведение
Вывоз твердо-бытовых отходов
Утилизация строительных отходов
Услуги связи
0
Междугородняя, международная, сотовая
Абонентская плата
Услуги интернета
Услуги почты
Курьерские услуги
Хостинг и домен
Разработка и содержание интернет-ресурсов
Расходы по разработке информационных систем, техническое сопровождение и техническая поддержка
Информационные услуги (доступ и подписка к информационным базам данных)
Подготовка и повышение квалификации производственного персонала, участие в форумах и конференциях
Страхование, в том числе: страхования жизни при заграничных командировках
Представительские расходы
Косвенные расходы
0
Оплата труда административно-управленческого персонала
0
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
0
Приобретение основных средств и нематериальных активов
0
Приобретение товарно-материальных запасов, нематериальных активов, а также расходы, связанные с их эксплуатацией
0
Приобретение горюче-смазочных материалов
0
Коммунальные услуги
0
Тепловая энергия
Электрическая энергия
Водоснабжение и водоотведение
Вывоз твердо-бытовых отходов
Утилизация строительных отходов
Услуги связи
0
Междугородняя, международная, сотовая
Абонентская плата
Услуги интернета
Услуги почты
Курьерские услуги
Хостинг и домен
Командировочные расходы административно-управленческого персонала
0
Проезд
Проживание
Суточные
Горюче-смазочные материалы
Работы (услуги) полученные от подрядчиков
0
Расходы на содержание здания
Услуги по охране
Пожаробезопасность
Охрана труда и техника безопасности
Обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов
0
Обслуживание и ремонт основных средств (оборудования, транспортных средств)
Обслуживание нематериальных активов
Консультационные услуги
0
Аудиторские услуги
Услуги по проведению аудита/сертификации систем менеджмента
Аудит в области пожарной безопасности
Юридические (Нотариальные) услуги
Консалтинговые услуги
Информационные услуги
Полиграфические услуги
Банковские услуги
0
Услуги по страхованию
0
Обязательное страхование от несчастных случаев
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности автовладельца
Добровольное страхование контракта
Повышение квалификации работников административного персонала
0
Вознаграждение независимых директоров, премирование по итогам отчетного периода руководящего исполнительного органа, службы внутреннего аудита и корпоративного секретаря
0

7. Зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету және мемлекеттік тапсырманы орындау үшін қажетті тауарлардың құнын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу веб-порталынан орташа баға пайдаланылады.
Көлік саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларына
қосымша
Көрсетілетін қызметтер құнының есебі
________________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет орындаушысының атауы)
________________________________________________________________
20___ жылға арналған (зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің,
мемлекеттік тапсырманың атауы)
Бюджеттік бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның атауы
________________________________________________________________
Шығындар баптары
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Тікелей шығындар
Еңбекақы төлеу қоры
0
зерттеуді тікелей жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін, мемлекеттік тапсырманы орындайтын персоналдың (штаттық және штаттан тыс) еңбегіне ақы төлеу
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
0
Іссапар шығындары (зерттеуді тікелей жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін, мемлекеттік тапсырманы орындайтын қызметкерлердің, сондай-ақ шақырылған тұлғалардың)
0
Жол жүру
Тұру
Тәулiкақы
Жанар-жағармай материалдары
Іске асыру шығындары
0
Қосалқы мердігерлік жұмыстар (шығындар жиынтығында орындалатын жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің екінші бір көлемінен аспауы тиіс)
Сарапшыларды жұмысқа тарту
Полиграфиялық шығындар (бланкілік өнімдерді: сауалнамаларды, маршруттық парақтарды, карточкаларды, есептерді, тест тапсырмаларын тираждау, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу)
Жүргізілген зерттеулер бойынша материалдарды жариялауға арналған шығындар
Консультанттардың қызметтері (азаматтық-құқықтық сипаттағы) (дизайнерлік, версталдық, медициналық, мұрағаттық)
Авторлық және сабақтас құқықтар бойынша шығындар (зияткерлік меншікке авторлық және лицензиялық құқықтарды сатып алу)
Аударма қызметтері
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу (зерттеу жүргізу үшін)
0
Тауарлы-материалдық қорларды (оның ішінде жанар-жағармай материалдарын) сатып алу
0
Жалға алу
0
Ғимараттар мен құрылыстар
Транспорттық құралдар
Конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізуге арналған ғимараттар
Коммуналдық қызметтер
0
Жылу энергиясы
Электр қуаты
Сумен жабдықтау және су бұру
Қатты-тұрмыстық қалдықтарды шығару
Құрылыс қалдықтарын кәдеге жарату
Байланыс қызметтері
0
Қалааралық, халықаралық, ұялы
Абоненттік төлем
Интернет қызметтері
Пошта қызметтері
Курьерлік қызметтер
Хостинг пен домен
Интернет-ресурстарды әзірлеу және сүйемелдеу
Ақпараттық жүйелерді әзірлеу бойынша шығындар, техникалық сүйемелдеу және техникалық қолдау
Ақпараттық қызметтер (ақпараттық мәліметтер базасына қол жеткізу және жазылу)
Өндірістік қызметкерлерді даярлау және біліктілігін арттыру, форумдар мен конференцияларға қатысу
Сақтандыру, оның ішінде: шетелдік іссапарлар кезіндегі өмірді сақтандыру
Өкілдік шығындар
Жанама шығындар
Әкімшілік-басқару қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу
0
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
0
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу
0
Тауарлы-материалдық қорларды, материалдық емес активтерд сатып алу, сондай-ақ оларды пайдалануға байланысты шығыстар
0
Жанар-жағармай материалдарын сатып алу
0
Коммуналдық қызметтер
0
Жылу энергиясы
Электр қуаты
Сумен жабдықтау және су бұру
Қатты-тұрмыстық қалдықтарды шығару
Құрылыс қалдықтарын кәдеге жарату
Байланыс қызметтері
0
Қалааралық, халықаралық, ұялы
Абоненттік төлем
Интернет қызметтері
Пошта қызметтері
Курьерлік қызметтер
Хостинг пен домен
Әкімшілік-басқару қызметкерлерінің іссапар шығындары
0
Жол жүру
Тұрғын үй-жайды жалдау
Тәулiкақы
Жанар-жағармай материалдары
Мердігерлерден алынған жұмыстар (көрсетілетін қызметтер)
0
Ғимаратты күтіп-ұстауға арналған шығындар
Күзет қызметтері
Өрт қауіпсіздігі
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу
0
Негізгі құралдарға (жабдықтарға, көлік құралдарына) қызмет көрсету және жөндеу
Материалдық емес активтерге қызмет көрсету
Консультациялық қызметтер
0
Аудиторлық қызметтер
Менеджмент жүйелеріне аудит / сертификаттау жүргізу жөніндегі қызметтер
Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит
Заңдық (нотариаттық) қызметтер
Консалтингтік қызметтер
Ақпараттық қызметтер
Полиграфиялық қызметтер
Банктік қызметтер
0
Сақтандыру бойынша қызметтер
0
Жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру
Автокөлік иесінің АҚЖ міндетті сақтандыру
Келісімшартты ерікті сақтандыру
Әкімшілік қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
0
Тәуелсіз директорларға сыйақы беру, басшы атқарушы органның, ішкі аудит қызметінің және корпоративтік хатшының есепті кезең қорытындылары бойынша сыйақы беру
0