О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 мая 2022 года № 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2022 года № 28200
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21646) следующие изменения и дополнение:
в Требованиях, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие требования, предъявляемые к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан (далее - Требования к состоянию здоровья) разработаны в соответствии с подпунктом 2) части 3 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс).
Настоящие Требования к состоянию здоровья представляют собой определенные показатели (критерии) состояния здоровья, физического, психического состояния и развития (далее – состояние здоровья и развития), в соответствии с которыми определяются категории годности к службе кандидатов на службу, кандидатов на поступление в учебные заведения правоохранительных органов, сотрудников правоохранительных органов и Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан (далее - правоохранительные органы).
2. Требования по показателям (критериям) состояния здоровья и развития, категории годности кандидатов на службу (учебу), сотрудников правоохранительных органов изложены в соответствии с приложением к настоящим Требованиям к состоянию здоровья.
Наименования подразделений правоохранительных органов и виды деятельности, распределены по следующим графам настоящих Требований к состоянию здоровья:
1) графа I:
руководители подразделений и служб, определенных графами I и II, осуществляющие административные функции;
сотрудники криминальной полиции, оперативно-розыскных служб, по противодействию наркопреступности, экстремизму (кроме лиц, несущих службу на открытом воздухе);
сотрудники подразделений административной полиции;
сотрудники дежурных частей;
сотрудники органов (учреждений) уголовно-исполнительной системы;
сотрудники-водители (кроме сотрудников-водителей оперативного автотранспорта);
инструкторы обучения по боевой и физической подготовке;
сотрудники подразделений государственной фельдъегерской службы (далее ГФС);
сотрудники подразделений военно-мобилизационной работы и гражданской обороны;
сотрудники подразделений собственной безопасности;
сотрудники подразделений кинологической службы;
полицейские кавалеристы;
сотрудники подразделений миграционной службы и "Интерпола";
кандидаты на учебу по следственно-оперативным направлениям подготовки;

"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 18 мамырдағы № 355 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 мамырда № 28200 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімдемесінде № 21646 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарда:
1, 2 және және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар (бұдан әрі - Денсаулық жағдайына талаптар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 11-бабы 3-бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Осы Денсаулық жағдайына талаптар Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметіндегі (бұдан әрі – құқық қорғау органдары) қызметке кандидаттардың, құқық қорғау органдарының оқу орындарына түсуге кандидаттардың, қызметкерлерінің қызметке жарамдылық санаттарын айқындайтын денсаулық жағдайының, дене, психикалық жағдайының және дамуының (бұдан әрі – денсаулық және даму жағдайы) белгілі бір көрсеткіштері (өлшемшарттары) болып табылады.
2. Құқық қорғау органдарындағы қызметке (оқуға) кандидаттардың, қызметкерлердің денсаулық және даму жағдайы көрсеткіштері (өлшемшарттары) бойынша талаптар, жарамдылық санаттары осы Денсаулық жағдайына талаптарға қосымшаға сәйкес жазылған.
Құқық қорғау органдары бөліністерінің атаулары және қызмет түрлері Денсаулық жағдайына талаптардың мынадай бағандары бойынша бөлінеді:
1) I баған:
І, ІІ бағандармен белгіленген әкімшілік функцияларды жүзеге асыратын бөліністердің және қызметтердің басшылары;
криминалдық полиция, жедел-іздестіру қызметтерінің, есірткі қылмысына, экстремизмге қарсы іс-қимыл жөніндегі (ашық ауада қызмет атқаратын адамдардан басқа) қызметкерлері;
әкімшілік полиция бөліністерінің қызметкерлері;
кезекші бөлімдердің қызметкерлері;
қылмыстық-атқару жүйесі органдарының (мекемелерінің) қызметкерлері;
жүргізуші-қызметкерлер (жедел автокөліктің жүргізуші-қызметкерлерінен басқа);
жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы бойынша нұсқаушылар;
мемлекеттік фельдъегерлік қызмет (бұдан әрі – МФҚ) бөліністерінің қызметкерлері;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бөліністерінің қызметкерлері;
өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің қызметкерлері;
кинологиялық қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
кавалерист полицейлер;
көші-қон қызметі және "Интерпол" бөліністерінің қызметкерлері;
тергеу-жедел бағыттағы даярлық бойынша оқуға түсуші адамдар;

2) графа II:
сотрудники специальных подразделений ("Сункар", "Арлан", специальный отряд быстрого реагирования (далее – "СОБР"));
сотрудники органов гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров);
сотрудники строевых подразделений патрульной службы полиции (несущие службу на открытом воздухе);
сотрудники строевых подразделений специализированной службы охраны органов внутренних дел;
сотрудники-водители оперативного автотранспорта;
сотрудники подразделений оперативной службы (несущие службу на открытом воздухе), оперативного реагирования, конвоирования антикоррупционной службы;
сотрудники подразделений оперативного реагирования службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу (далее - СЭР ОФМ);
сотрудники подразделений оперативной службы (несущие службу на открытом воздухе) органов внутренних дел;
сотрудники подразделений оперативного реагирования (летный состав);
кандидаты на учебу по направлениям подготовки гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны;
3) графа III:
руководители подразделений и служб, определенных графами III, IV;
сотрудники видов деятельности: материально-технического, хозяйственного, военного обеспечения;
сотрудники подразделений: органов гражданской защиты (кроме указанных в графе II), технических, оперативно-технических служб;
сотрудники видов деятельности: медицинских, финансово-экономических, контрольно-ревизионных, строительных, производственно-экономических, снабженческих;
сотрудники видов деятельности: информационных, организационно-аналитических;
сотрудники вычислительных центров;
сотрудники научно-исследовательских и учебных заведений;
сотрудники приемников-распределителей;
сотрудники автохозяйств и специальных автотранспортных учреждений;
сотрудники органов прокуратуры;
сотрудники видов деятельности: следственных, дознания, военно-следственных, оперативно-криминалистических;
кандидаты на учебу по информационным и техническим направлениям подготовки;
4) графа IV:
сотрудники видов деятельности: кадровых, штабных;
сотрудники вторых спецотделов (групп), спецперевозок;
сотрудники антикоррупционной службы (кроме указанных в графе II);
сотрудники СЭР ОФМ (кроме указанных в графе II);
техники всех наименований.
сотрудники профессорско-преподавательского и научно-исследовательского состава Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее - сотрудники ППиНИС АПО), информатизации и статистической работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Республики Казахстан (далее- сотрудники ИСР КПСиСУ).
Освидетельствование по видам деятельности, указанным в графах III, IV настоящих Требований к состоянию здоровья проводится по данным графам независимо от общего наименования подразделения органов внутренних дел, в штат которого включена должность.

2) II баған:
арнайы бөліністердің қызметкерлері ("Сұңқар", "Арлан" жылдам қимылдайтын арнайы жасақ (бұдан әрі - ЖҚАЖ));
азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері (өртті сөндіруге тікелей қатысатын);
полицияның патрульдік қызметінің саптық бөліністерінің (ашық ауада қызмет өткеретін) қызметкерлері;
ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет қызметінің саптық бөліністерінің қызметкерлері;
жедел автокөліктің жүргізуші-қызметкерлері;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің жедел қызмет (ашық ауада қызмет атқаратын), жылдам қимылдау, айдауылдау бөліністерінің қызметкерлері;
қаржы мониторингі бойынша органдары экономикалық тергеу қызметінің (бұдан әрі – ҚМО ЭТҚ) жылдам қимылдау бөліністерінің қызметкерлері;
ішкі істер органдарыңың жедел қызмет бөліністерінің (ашық ауада қызмет атқаратын) қызметкерлері;
жылдам қимылдайтын бөліністердің қызметкерлері (жазғы құрам);
азаматтық қорғау даярлығы, төтенше жағдайларда қорғау және азаматтық қорғаныс бағыттары бойынша оқуға түсуге кандидаттар;
3) III баған:
III, IV бағандармен белгіленген бөліністердің және қызметтердің басшылары;
материалдық-техникалық, шаруашылық, әскери қамтамасыз ету қызмет түрлерінің қызметкерлері;
азаматтық қорғау органдары (ІІ бағанда көрсетілгендерден басқа), техникалық, жедел-техникалық қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
медициналық, қаржы-экономикалық, ревизиялау-бақылау, құрылыс, өндірістік-экономикалық, жабдықтау қызметтері түрлерінің қызметкерлері;
ақпараттық, ұйымдастыру-аналитикалық қызмет түрлерінің қызметкерлері;
есептеу орталықтарының қызметкерлері;
ғылыми-зерттеу және оқу орындарының қызметкерлері;
қабылдау-тарату орындарының қызметкерлері;
автошаруашылық және арнайы автокөлік мекемелерінің қызметкерлері;
прокуратура органдарының қызметкерлері;
тергеу, анықтау, әскери-тергеу, жедел-криминалистикалық қызмет түрлері қызметкерлері;
ақпарат және техникалық бағыттар бойынша даярлық оқу орнына кандидаттар;
4) IV баған:
кадр, штаб қызмет түрлерінің қызметкерлері;
екінші арнайы бөлімдердің (топтардың), арнайы тасымалдау бөлімдерінің қызметкерлері;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметкерлері (II бағанда көрсетілгеннен басқа);
ҚМО ЭТҚ қызметкерлері (II бағанда көрсетілгеннен басқа);
барлық атаудағы техниктер;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау академиясының профессорлық-оқытушы және ғылыми-зерттеу құрамының (бұдан әрі – ҚҚА ПОжҒЗҚ қызметкерлері), Қазақстан Республикасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттандыру және статистика жұмысы қызметкерлері (бұдан әрі – ҚСжАЕК АСЖ қызметкерлері).
Осы Денсаулық жағдайына талаптардың III, IV бағандарында көрсетілген қызмет түрлері бойынша куәландыру лауазымы штатына енгізілген ішкі істер органдары бөлінісінің жалпы атауына қарамастан аталған бағандар бойынша жүргізіледі.

3. В настоящих Требованиях к состоянию здоровья приведены следующие обозначения формулировок категории годности к службе, учебе, воинской службе:
А – "годен к воинской службе"; "годен к службе___" (с указанием должности); "годен к поступлению___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения);
В - "ограниченно годен к воинской службе";
В-инд – годность к службе определяется индивидуально в формулировках "годен к воинской службе" (либо "годен с службе ____" с указанием должности) или "ограниченно годен к воинской службе";
Г - "подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием";
Д – "негоден к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
Д-инд - годность к службе определяется Д-индивидуально в формулировках "ограниченно годен к воинской службе" либо "не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
Е – "негоден к воинской службе с исключением с воинского учета";
ИНД - годность кандидатов на службу определяется индивидуально с учетом функционального состояния освидетельствуемого лица и мнения руководителя органа, направившего кандидата для прохождения ВВК;
НГ – "негоден к службе ___" (с указанием должности); "негоден к поступлению ___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения); "негоден к службе в правоохранительных органах".
При вынесении годности к службе кандидатов и сотрудников подразделений ГФС по I графе настоящих Требований, органов прокуратуры по графам III или IV, антикоррупционной службы и СЭР ОФМ по графам II или IV настоящих Требованиях к состоянию здоровья применяются формулировки "(не)годен к службе в ГФС", "(не)годен к службе в органах прокуратуры по графе III(IV)", "(не)годен к службе в антикоррупционной службе по графе II(IV)", "(не)годен к службе в СЭР ОФМ по графе II(IV)".";
в приложении к Требованиях, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
2.
Туберкулез легких, бронхов, плевры и внутригрудных лимфатических узлов
А15-16, В90-90.9:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) активный с выделением микобактерий или распадом;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) активный без выделения микобактерий и распада;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) активный затихающий;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) неактивный при отсутствии признаков активности свыше трех лет после завершения основного курса лечения и снятия с динамического наблюдения;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
А
инд
А

3. Осы Денсаулық жағдайына талаптарда қызметке, оқуға, әскери қызметке жарамдылық санаты тұжырымдарының мынадай белгілері келтірілген:
А – "әскери қызметке жарамды"; "______қызметке жарамды" (лауазымы көрсетілсін); "___оқуға түсуге жарамды" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін);
В - "әскери қызметке шектеулі жарамды";
В-жеке – қызметке жарамдылығы "әскери қызметке жарамды" (немесе лауазымы көрсетіле отырып "_____қызметке жарамды"), не болмаса "әскери қызметке шектеулі жарамды" тұжырымдамалардың бірімен жеке анықталады;
Г – "кейіннен куәландырылып тексеруге (емдеуге) жатады";
Д - "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
Д-жеке - қызметке жарамдылығы "әскери қызметке шектеулі жарамды" не болмаса "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" тұжырымдамалар бірімен жеке анықталады;
Е – "әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз";
ЖЕКЕ – куәландырылатын адамның функционалдық жай-күйін және ӘДК өтуге кандидатты жіберген орган басшысының пікірін ескере отырып, кандидаттардың қызметке жарамдылығы жеке анықталады;
ЖС – "____қызметке жарамсыз" (лауазымы көрсетілсін); "____оқуға түсуге жарамсыз" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін); "құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамсыз".
Осы Денсаулық жағдайына талаптардың I бағаны бойынша МФҚ бөліністеріне, III немесе IV бағандары бойынша прокуратура органдарына, II немесе IV бағаны бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметіне және ҚМО ЭТҚ-ге қызметке кандидаттардың және қызметкерлерінің жарамдылығын шығару кезінде "МФҚ-не қызметке жарамды(сыз)", "прокуратура органдарында қызметке III(IV) бағаны бойынша жарамды(сыз)", "сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметіне қызметке II(IV) бағаны бойынша жарамды(сыз)", "ҚМО ЭТҚ-не қызметке II(IV) бағаны бойынша жарамды(сыз)" тұжырымдары қолданылады.";
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға қосымшада:
2 және және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
2.
Өкпе, бронхылар, плевра және кеуде ішіндегі лимфалық түйіндер туберкулезі А15-16, В90-90.9:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) микробактериялардың бөлінуі немесе ыдырауы бар белсенді;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) микробактериялардың бөлінуінсіз және ыдырауынсыз белсенді;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) бәсеңдеген белсенді;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) негізгі емдеу курсы аяқталғаннан кейін және динамикалық бақылау алынып тасталған соң 3 жылдам астам өршу белгілері болмаған жағдайда өршімеген;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А

5) остаточные явления перенесенного экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии, не требующие стационарного лечения.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
Подпункт 1) пункта 2 настоящих Требований предусматривает все формы активного туберкулеза органов дыхания с наличием упорного бактериовыделения или распада (каверны); эмпиема плевры; большие остаточные изменения легких и плевры со смещением средостения, сопровождающиеся дыхательной недостаточностью III степени; фистулезные (свищевые) поражения бронхов, удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью III степени, удаление одной и более доли легкого независимо от состояния функции дыхания.
Подпункт 2) пункта 2 настоящих Требований предусматривает все формы активного туберкулеза органов дыхания без распада и выделения микобактерий туберкулеза на момент МО; трансформированные в процессе лечения тонкостенные кистоподобные полости (заживление каверны по открытому типу); большие остаточные изменения легких и плевры, а также последствия хирургического лечения с дыхательной (легочной) недостаточностью II степени (удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с умеренным нарушением функции дыхания), типы туберкулеза органов дыхания "рецидив", "неудача лечения", "лечение после перерыва", "другие" по категории регистрации "чувствительный туберкулез" (и последствия их лечения) и все типы по категории регистрации "лекарственно-устойчивый туберкулез" (и последствия их лечения), определяемые в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с компетенцией предусмотренной пунктом 2 статьи 98 Кодекса.
Большими остаточными изменениями считаются: множественные (более 5 единиц) мелкие до 1 сантиметра (далее – см.) и единичные (до 5 единиц) крупные (более 1 см.) компоненты первичного туберкулезного комплекса или четко очерченные очаги; распространенные (более 1 сегмента) фиброзно-цирротические изменения легких; массивные (толщиной более 1 см.) плевральные наслоения.
Подпункт 3) пункта 2 настоящих Требований предусматривает затихающий активный туберкулез органов дыхания, установленный в результате длительного (не менее 3-х месяцев) стационарного лечения при достижении клинико-рентгенологического благополучия: исчезновения симптомов интоксикации, прекращения бактериовыделения, заживления каверны, рассасывания инфильтрации в легких и резорбции жидкости в плевральной полости. Сотрудники признаются годными к дальнейшей службе по графам I, III, IV - В индивидуально, кроме сотрудников УИС, освидетельствуемых по I графе.
Положительный допуск к службе по данному подпункту решается ВВК после получения медицинского заключения о допуске больных туберкулезом на работу и учебу выданного Централизованной врачебно-консультативной комиссией противотуберкулезной организации (далее – ЦВКК ПТО). В случаях принятия заключения ВВК о негодности или ограниченной годности к воинской службе заключение ЦВКК ПТО о годности к труду не учитывается.
По подпункту 4) пункта 2 настоящих Требований освидетельствуются кандидаты на службу при наличии или отсутствии остаточных изменений в легких и плевре свыше 3 лет и сотрудники в течении 3 лет после завершения основного курса лечения (общей продолжительностью до 8 месяцев, в случае необходимости при благоприятном врачебно-экспертном прогнозе впервые заболевшего туберкулезом - до 10 месяцев) и снятия с динамического наблюдения; спонтанно-излеченного туберкулеза, а также с последствиями хирургического лечения краевой или экономной резекции легкого (один сегмент левого легкого или два сегмента правого легкого) с хорошим клиническим результатом и с незначительным нарушением или без нарушения функции внешнего дыхания.
К данному подпункту также относятся малые остаточные изменения после перенесенного туберкулеза органов дыхания по завершении наблюдения в группе клинически излеченного туберкулеза и снятия с динамического наблюдения, перенесенного экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии (перикардит, полисерозит), подтвержденного методами цитологического, иммунологического, микробиологического исследования, а в показанных случаях пункционной биопсией и бронхологического исследования. Туберкулезная этиология сухих плевритов должна быть доказана методами туберкулино- и иммунодиагностики, пробным лечением и динамикой лабораторных исследований.
Наличие единичных мелких петрификатов в легких или внутригрудных лимфатических узлах не является основанием для применения настоящего пункта.
В случаях установления диагноза туберкулез сомнительной активности (группа динамического учета "О") кандидаты признаются негодными, сотрудникам выносится заключение "подлежит обследованию с последующим освидетельствованием" до предоставления повторного окончательного заключения от фтизиатра о наличии или отсутствии специфического процесса.

5) стационарлық емдеуді қажет етпейтін туберкулезді этиологияның өткерілген экссудатты плевритінің және басқа серозиттердің қалдықты құбылыстары.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Осы Талаптардың 2-тармағының 1) тармақшасы қайтпайтын бактерия бөлінуі немесе ыдырауы (каверна) бар тыныс алу мүшелерінің белсенді туберкулезінің барлық нысандарын; плевра эмпиемасын; көкірек қуысының жылжуы бар өкпе мен плеврадағы үлкен қалдықты өзгерістерді, сондай-ақ ішкі тыныс алу, ІІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар хирургиялық емдеудің зардаптарын; бронхылардың фистулалық (жыланкөздік), сол жақ өкпенің екі сегментін не болмаса оң жақ өкпенің екі және одан көп сегменттерін алып тастаумен ілескен ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі, тыныс алу функциясының жағдайына қарамастан өкпенің бір және одан астам бөлігін алып тастау операциялық қатысуларынан кейінгі залалдануын көздейді.
Осы Талаптардың 2-тармағының 2) тармақшасында куәландыру сәтінде ыдыраусыз және микобактериялардың бөлінуінсіз тыныс алу мүшелерінің асқынған туберкулезінің барлық нысандарын көздейді; емдеу процесінде трансформацияланған жұқа қабырғалы киста тәріздес қуыстар (кавернаның ашық түрде бітелуі); өкпе мен плеврадағы үлкен қалдықты өзгерістерді, сондай-ақ ІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар хирургиялық емдеудің зардаптарын (сол жақ өкпенің екі сегментін не болмаса оң жақ өкпенің екі және одан көп сегменттерін алып тастаумен ілескен сыртқы тыныс алу қызметінің орташа бұзылуымен), және Кодекстiң 98-бабы 2-тармағында көзделген құзыретке сәйкес бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен айқынталатын тыныс алу органдары туберкулезінің "сезімтал туберкулез" тіркеу санаты бойынша "рецидив", "емдеу сәтсіздігі", "үзілістен кейінгі емдеу", "басқа" типтері (оларды емдеудің зардаптарын) және "дәрі-дәрмекке тұрақты туберкулездің" тіркеу санаты бойынша барлық типтерін (оларды емдеудің зардаптарын) көздейді.
Үлкен қалдықты өзгерістер болып: көптеген (5-тен астам) ұсақ 1 сантиметрге (бұдан әрі – см.) дейінгі және бірлі-жарым (5-ке дейінгі) ірі (1 см. астам) алғашқы туберкулездік (1 сегменттен астам) фиброздық-цирроздық өзгерістері; шомбал (қалыңдығы 1 см. астам) плевралық қатпарлануы саналады.
Осы Талаптардың 2-тармағының 3) тармақшасы ұзақ стационарлық емделу нәтижесінде белгіленген (кемінде 3 ай) клиникалық-рентгенологиялық салауаттылыққа қол жеткізген кезде тыныс алу органдарының белсенділігі саябырланған туберкулезі: интоксикация симптомдарының жоғалуы, бактериялар бөлінуінің тоқтауы, кавернаның жазылуы, өкпедегі инфильтраттың сорылуы және плевра қуысындағы сұйықтың сіңуі көзделеді. І баған бойынша куәландырылатын ҚАЖ қызметкерлерінен басқа қызметкерлер І, ІІІ, ІV-жеке бағандары бойынша бұдан әрі қызметке жарамды деп танылады.
Осы тармақша бойынша қызметке рұқсатты ӘДК туберкулезге қарсы күрес ұйымының Орталықтандырылған дәрігерлік-кеңестік комиссиясынан (бұдан әрі – ТҚҰ ОДКК) берілген туберкулезбен ауырғандарға жұмысқа және оқуға рұқсат беру туралы медициналық қорытындысын алғаннан кейін шешіледі. Қызметкер қызметтен босатылған жағдайда ТҚҰ ОДКК қорытындысы ескерілмейді.
Осы Талаптардың 2-тармағының 4) тармақшасы бойынша емдеудің негізгі курсы (негізгі емдеу курсы жалпы ұзақтығы 8 айға дейінгі қамтиды, қажет болған жағдайда қолайлы дәрігерлік-сарапшылық болжам болғанда - 10 айға дейінгі) аяқталғаннан кейін жақындағы 3 жылдан аса өкпе мен плеврада, кенеттен-емделген туберкулездің қалдықты өзгерістер болған немесе болмаған жағдайда динамикалық бақылаудан алғаннан кейін; сондай-ақ өкпенің (сол жақ өкпенің бір сегменті немесе оң жақ өкпенің екі сегменті) шеткері немесе экономиялық резекциясын хирургиялық емдеудің зардаптары бар жақсы клиникалық нәтижелерімен және сыртқы тыныс алу функциясының елеусіз бұзылуы бар немесе бұзылуынсыз 3 жылдан аса қызметке орналасушы азаматтар және 3 жыл ішінде қызметкерлер куәландырылады.
Осы тармақшаға сондай-ақ клиникалық емделген туберкулездің тобындағы бақылау аяқталғаннан кейін және экссудативтік плевритпен және цитологиялық, иммунологиялық, микробиологиялық зерттеу әдістерімен, ал көрсетілген жағдайларда пункциялық биопсия және бронхологиялық зерттеулермен расталған, басқа да туберкулез этиологиясының серозиттерімен (перикардит, полисерозит) ауырғандарды динамикалық бақылаудан шығарылған соң тыныс алу органдарының өткерілген туберкулезінен кейінгі шағын қалдық өзгерістер де жатады. Құрғақ плевриттердің туберкулез этиологиясы туберкулиндік-иммудиагностика әдістерімен, сынамалы емдеумен және зертханалық зерттеулер қарқынымен дәлелденуі тиіс.
Өкпеде немесе кеуде ішіндегі лимфалық түйіндерде бірлі-жарым ұсақ петрификаттардың болуы осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды;
Белсенділігі күмәнді туберкулез диагнозы белгіленген жағдайда (динамикалық есепке алу тобы "О") кандидаттар жарамсыз деп танылады, қызметкерлерге өзіндік процестің бар немесе жоқ екені туралы фтизиатрдан қайтадан түпкілікті қорытынды ұсынылғанға дейін "тексеріліп, кейіннен куәландырылуға жатады" қорытындысы шығарылады.

По подпункту 5) пункта 2 настоящих Требований диагноз экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии (перикардит, полисерозит) подтверждается методами цитологического, иммунологического, микробиологического исследования, а в показанных случаях и пункционной биопсией. Обязательно бронхологическое исследование. Туберкулезная этиология сухих плевритов должна быть доказана методами туберкулино-и иммунодиагностики, пробным лечением и динамикой лабораторных исследований.
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
3.
Туберкулез негрудной локализации (периферических лимфоузлов, брюшины, перикарда, кишечника, костей и суставов, мочеполовых органов, кожи, других органов) А17-А19, В90-90.8:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) активный прогрессирующий;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) активный в период основного курса лечения с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) активный затихающий после завершения основного курса лечения;
нг
В-инд
нг
В-
нг
В-инд
нг
В-инд
4) при отсутствии признаков активности свыше 3 лет после завершения основного курса лечения и снятия с динамического наблюдения.
инд
А
инд
А
А
А
А
А
Подпункт 1) пункта 3 настоящих Требований предусматривает генерализованный туберкулез с сочетанным поражением различных органов и систем, независимо от характера течения, давности и исхода, активно прогрессирующий туберкулез позвоночника, трубчатых костей, суставов, сопровождающийся натечными абсцессами, свищами, туберкулез мочеполовых органов и других внегрудных локализаций с распадом или бактериовыделением, туберкулез глаз с прогрессирующим снижением зрительной функции, распространенные и обезображивающие формы туберкулеза кожи, прогрессирующий туберкулез перикарда, брюшины, внутрибрюшных лимфоузлов, желудка, кишечника, печени, селезенки, ЛОР-органов, метатуберкулезный нефросклероз, остаточные изменения и последствия перенесенного туберкулеза органов мочевыделительной системы, отсутствие одной почки после ее удаления по поводу туберкулеза при нарушении функции оставшейся почки, последствия другого хирургического лечения почек и мочевыводящих путей при наличии хронической почечной недостаточности или резкого нарушения выделительной функции (рубцовые изменения мочевого пузыря с резким нарушением мочевыделения), отсутствие яичек после двухсторонней кастрации по поводу туберкулеза.
Подпункт 2) пункта 3 настоящих Требований предусматривает состояния после хирургических вмешательств по поводу туберкулеза с умеренным нарушением функций, активный туберкулез в период основного курса лечения с сочетанным поражением различных органов и систем с умеренным нарушением функций:
активный ограниченный туберкулез позвоночника, костей, суставов, а также последствия перенесенного в прошлом туберкулеза без натечников и свищей (у сотрудников годность к службе определяется индивидуально);
активный туберкулез почек и мочевыводящих путей без бактериовыделения в период основного курса лечения без натечников и свищей; остаточные явления или последствия перенесенного туберкулеза органов мочевыделительной системы, последствия хирургического лечения туберкулеза почек и мочевыводящих путей, сопровождающиеся умеренным нарушением выделительной функции почек и мочеиспускания;
распространенный прогрессирующий туберкулез предстательной железы, придатков, яичек с распадом, свищами или бактериовыделением, отсутствие яичек после двухсторонней кастрации;
туберкулез периферических лимфоузлов без распада, свищей и бактериовыделения;

Осы Талаптардың 2-тармағының 5) тармақшасы бойынша экссудатты плеврит пен этиологиясы туберкулездік (перикардит, полисерозит) басқа да серозиттердің диагнозы цитологиялық, иммунологиялық, микробиологиялық зерттеу әдістерімен, ал көрсетілген жағдайларда пункциялық биопсиямен расталады. Міндетті түрде бронхологиялық зерттеу қажет. Құрғақ плевриттердің туберкулездік этиологиясы туберкулиндік-иммунодиагностика әдістерімен, сынамалы емдеумен және зертханалық зерттеулердің қарқынымен дәлелденуі қажет.
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
3.
Орналасуы кеудеде емес туберкулез (перифериялық лимфа түйіндері, іш перде, перикарда, ішек, сүйектер және буындар, несеп-жыныс органдары, тері, басқа да органдар) А17-19, В90-90.8:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) белсенді прогрессті;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар негізгі емдеу курсы кезеңінде белсенді;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) негізгі емдеу курсы аяқталғаннан кейін белсенді тынышталған;
жз
В-жеке
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) негізгі емдеу курсын аяқтағаннан және динамикалық бақылаудан шығарылғаннан кейін 3 жылдан артық белсенділік белгілері болмаған кезде.
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
Осы Талаптардың 3-тармағының 1) тармақшасы әртүрлі органдар мен жүйелердің үйлескен зақымданулары бар генерализді туберкулезді, ескілігі және шығу сипатына қарамастан, белсенді прогресті омыртқа туберкулезі, құбырлы сүйектер, буындар, ағымды абсцесстермен, жыланкөздермен (тесіктермен) ілесе жүретін, қуық-жыныс органдары және ыдыраумен немесе бактерия шығаратын локализациясы кеудеден тыс басқа да туберкулез, көру функциясының прогресті төмендеуі бар көз туберкулезі, тері туберкулезінің кең тараған және зарарсыздандыратын нысандары, перикарданың, ішперденің, ішперде ішіндегі лимфа түйіндерінің, асқазан, ішек, бауыр, көкбауыр, ЛОР-органдарының прогресті туберкулезі, метатуберкулезді нефросклероз, қуық-несеп жүйесі органдарының өткерілген туберкулезінің қалған өзгерістері мен салдарлары, қалған бүйректің қызметінің бұзылуы кезінде туберкулезге байланысты бір бүйректі алып тастау себебінен оның болмауы, созылмалы бүйрек жетіспеушілігі немесе бөлу функциясының күрт бұзылуы (несеп бөлудің күрт бұзылуымен қуықтың тыртықтық өзгерістері), туберкулезге байланысты екіжақты кестіруден кейін ұрық бездерінің болмауы жағдайында бүйрек және қуық-несеп жолдарын басқа хирургиялық емдеу салдарларын қарастырады.
Осы Талаптардың 3-тармағының 2) тармақшасына функцияларының әлсіз бұзылуы бар туберкулезге байланысты хирургиялық араласудан кейінгі жай-күйді, емдеудің негізгі курсы кезеңінде әртүрлі органдар мен жүйелердің үйлескен зақымдануы бар функцияларының әлсіз бұзылуы бар белсенді туберкулезді қарастырады:
омыртқаның, сүйектердің, буындардың белсенді шектеулі туберкулезі, сондай-ақ іріңсіз және тесілусіз бұрын өткерген туберкулездің салдарлары (қатардағы және басшы құрамдағы адамда қызметке жарамдылық жеке анықталады);
іріңсіз және тесілусіз негізгі емдеу курсы кезеңінде бактериялар бөлусіз бүйрек және несеп шығару жолдарының белсенді туберкулезі, несеп шығару жүйесі органдарының өткерліген туберкулезінің қалдық құбылыстары немесе салдарлары, бүйрек және несеп шығару жолдарының бөлу функцияларының әлсіз бұзылуымен ілесе жүретін бүйрек және несеп шығару жолдары туберкулезін хирургиялық емдеу салдары;
қуық түбі безінің, қосалқының, ыдыраған аталық ұрық безінің, жыланкөздердің немесе бактериялардың бөлінуімен кең тараған прогресті туберкулезі, екіжақты кестіруден кейін аталық ұрық безінің болмауы;
түсусіз, жыланкөзсіз және бактерия бөлінусіз перифериялық лимфа түйіндерінің туберкулезі.

типы внелегочного туберкулеза "рецидив", "неудача лечения", "лечение после перерыва", "другие" по категории регистрации "чувствительный туберкулез" и все типы по категории регистрации "лекарственно-устойчивый туберкулез", определяемые в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с компетенцией предусмотренной пунктом 2 статьи 98 Кодекса..
По подпункту 3) пункта 3 настоящих Требований предусматривается активный затихающий туберкулез после завершения основного курса лечения:
активный туберкулез позвоночника, костей и суставов в стадии затихания;
состояния после радикальных оперативных вмешательств по поводу туберкулеза с хорошим клиническим эффектом и незначительным нарушением функций;
активный затихающий туберкулез лимфатических узлов с умеренно выраженными клиническими признаками, а также состояния после ограниченных радикальных оперативных вмешательств на пораженных органах с незначительным нарушением их функций после завершения основного курса специфической терапии в течении 5 лет, при этом кандидаты на службу признаются негодными к службе, у сотрудников годность определяется индивидуально;
активный затихающий туберкулез мочевыводящих путей (санированные небольшие одиночные каверны, незначительные деформации чашечек, незначительные рубцовые изменения слизистой мочеточников и мочевого пузыря); состояния после радикального оперативного вмешательства на почках и мочевыводящих путях с незначительным нарушением функций;
активный затихающий туберкулез придатка, яичка и семенных пузырьков без распада и свищей; состояние после одно- или двухсторонней эпидидимэктомии или после односторонней орхоэпидидимэктомии (гемикастрации).
По данному подпункту следует выносить заключения на лиц впервые заболевших, у которых достигнут полный клинический эффект, при условии непрерывного наблюдения и лечения в стационарных и санаторных условиях не менее 8 месяцев от момента выявления заболевания.
Сотрудники, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при хорошем эффекте от лечения генерализованного туберкулеза и отсутствии нарушения функции органов и систем освидетельствоваются по подпункту 3) пункта 3 настоящих Требований.
Положительный допуск к службе (годен, годен вне строя) по подпункту 3) и 4) пункта 3 настоящих Требований решается ВВК после получения медицинского заключения о допуске больных туберкулезом на работу и учебу выданного ЦВКК ПТО. В случаях принятия заключения ВВК о негодности или ограниченной годности к воинской службе заключение ЦВКК ПТО о годности к труду не учитывается.

Кодекстiң 98-бабы 2-тармағында көзделген құзыретке сәйкес бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен айқынталатың өкпеден тыс туберкулездің "рецидив", "емдеу сәтсіздігі", "үзілістен кейінгі емдеу", "басқа" типтері, тіркеу санаты бойынша "сезімтал туберкулез" және тіркеу санаты бойынша "дәрі-дәрмекке тұрақты туберкулездің" барлық типтері.
Осы Талаптардың 3-тармағының 3) тармақшасы бойынша негізгі емдеу курсы аяқталған соң белсенді көмескі туберкулез қарастырылады:
басылу сатысындағы омыртқа, сүйектер және буындардың белсенді туберкулезі;
туберкулезге байланысты радикалды операциялық араласулардан кейінгі жақсы клиникалық тиімділігі және функцияларының елеусіз бұзылулары бар жай-күй;
клиникалық белгілері әлсіз байқалған лимфа түйіндерінің белсенді көмескі туберкулезі, сондай-ақ зақымдалған мүшелерде 5 жыл ішінде спецификалық терапияның негізгі курсы аяқталғаннан кейінгі функциялардың елеусіз бұзылулары бар шектелген радикалды операциялық араласулардан кейінгі жай-күй, бұл ретте қызметке кандидаттар қызметке жарамсыз деп танылады, қатардағы және қызметкерлерге жарамдылық жеке анықталады;
несеп шығару жолдарының белсенді көмескі туберкулезі (сауықтырылған үлкен емес дара каверналар, ұршықтардың елеусіз деформациясы, жалқық несеп ағар және несеп қуығының елеусіз тыртықтық өзгерістері), бүйректерде және несеп шығару жолдарында бөлу функцияларының елеусіз бұзылуымен радикалды операциялық араласуларынан кейінгі жай-күй;
қосалқының, аталық ұрық безінің және ұрықты көпіршіктердің ыдыраусыз және тесіксіз белсенді көмескі туберкулезі; бір немесе екіжақты эпидидимэктомиядан кейінгі немесе біржақты орхоэпидидимэктомиядан (гемикастрация) кейінгі жай-күй.
Көрсетілген тармақша бойынша үздіксіз қадағаланған және сырқат анықталған сәттен бастап кемінде 8 ай стационарлық және санаторлық жағдайларда үздіксіз бақыланған және емделген жағдайда толық клиникалық нәтижеге қол жеткізген бірінші рет науқастанған адамдарға қорытынды шығарған жөн.
Қызметте болудың шекті жасына жетпеген қызметкерлер генерализациялы туберкулезден емделудің жақсы нәтижелі және органдар мен жүйелер функциясының бұзылуы болмаған жағдайда осы Талаптардың 3-тармағының 3) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Қызметке осы Талаптардың 3-тармағының 3) және 4) тармақшасы бойынша оң шешімді рұқсат (жарамды, саптан тыс жарамды) ТҚҰ ОДКК-дан берілген туберкулезбен ауырғандарға жұмысқа және оқуға рұқсат беру туралы медициналық қорытындыны алғаннан кейін ӘДК-да шешіледі. ӘДК әскери қызметке жарамсыздық немесе шектеулі жарамдылық туралы қорытынды қабылдаған жағдайда ТҚҰ ОДКК-ның еңбекке жарамдылығы туралы қорытындысы ескерілмейді.

К подпункту 4) пункта 3 настоящих Требований относится туберкулез внегрудных локализаций при отсутствии признаков активности свыше 3 лет у кандидатов и в течении 3 лет у сотрудников после завершения основного курса лечения и снятия с динамического наблюдения:
туберкулез почек и мочевыводящих путей, половых желез, состояния после односторонней эпидидимэктомии (у кандидатов на службу по I-II годность определяется индивидуально);
туберкулез позвоночника, трубчатых костей, суставов;
а также туберкулез периферических и брыжеечных лимфатических узлов, брюшины, кишечника, печени, селезенки свыше 5 лет после завершения основного курса лечения и снятия с динамического наблюдения, при отсутствии нарушения функций.
При окрепших рубцах после спонтанного излечения туберкулеза периферических лимфатических узлов годность кандидатов на службу по всем графам определяется индивидуально.
Заключение ВВК в отношении лиц с внегрудной локализацией туберкулеза выносится также в зависимости от функции пораженного органа или системы на основании соответствующих пунктов настоящих Требований.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
8.
Злокачественные новообразования С00-97, D 00-09, D37-48
(кроме С81-96, D43), новообразования in situ D00-D09;
к
с
к
с
к
с
к
с
1) быстро прогрессирующие, а также медленно прогрессирующие со значительными изменениями и (или) с метастазами;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) последствия радикального удаления опухоли, а также медленно прогрессирующие с умеренным нарушением функции без отдаленных и регионарных метастазов в период основного курса лечения;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
нг
Д-инд
Данный пункт Требований включает все локализации злокачественных новообразований, кроме опухолей лимфоидной, кроветворной и родственных тканей (С81-96, D47).
К подпункту 1) пункта 8 настоящих Требований относятся злокачественные новообразования костей, суставов независимо от распространения и стадии; злокачественные новообразования других органов и систем с отдаленными метастазами или после нерадикального хирургического лечения, а также при рецидиве опухоли; состояния после радикального лечения злокачественных новообразований органов без отдаленных и регионарных метастазов, но с нарушением функции органа или системы, случаи отказа больного от лечения злокачественного новообразования независимо от стадии и распространения опухоли.
К подпункту 2) пункта 8 настоящих Требований относятся состояния после радикального лечения злокачественных новообразований органов без отдаленных и регионарных метастазов и без нарушения функций органа или системы; рубцы после радикального лечения злокачественных опухолей нижней губы или кожи.

Осы Талаптардың 3-тармағының 4) тармақшаға негізгі емдеу курсы аяқталған соң негізгі емдеу курсын аяқтағаннан және динамикалық бақылаудан шығарылғаннан кейін 3 жылдан аса кандидаттарда және 3 жыл ішінде қызметкерлерде белсенділік белгілері болмаған кезде локализациясы кеудеден тыс туберкулез жатады:
бүйрек және несеп шығару жолдарының, жыныс безінің туберкулезі 3 жыл бойы, біржақты эпидидимэктомиядан кейінгі жай-күй (қызметке кандидаттарға І-ІІ бағандар бойынша жарамдылық жеке анықталады);
омыртқа, түтікті сүйектер, буындар туберкулезы;
сондай-ақ перифериялы және шажырқайлы лимфа түйіндері, ішперде, ішек, бауыр, көкбауыр туберкулезі негізгі емдеу курсын аяқтағаннан 5 жылдан аса және динамикалық бақылаудан шығарылғаннан кейін функциялары бұзылмаған кезде.
Перифериялы және шажырқайлы лимфа түйіндерінің туберкулезі тез емделгеннен кейін жетілген тыртық кезінде қызметке кандидаттардың жарамдылығы барлық бағандар бойынша жеке анықталады.
Локализациясы кеудеден тыс туберкулезі бар адамдарға қатысты ӘДК қорытындысы сондай-ақ зақымданған мүшенің немесе жүйенің функциясына байланысты осы Талаптардың тиісті тармақтарының негізінде шығарылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
8.
Қатерлі жаңа өспелер С00-97, D 00-09, D37-48, (С81-96, D43 баска), жаңа өспелер in situ D00-D09;
к
с
к
с
к
с
к
с
1) жылдам прогресті, сондай-ақ елеулі өзгерістері және (немесе) метастазалары бар баяу прогресті
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) ісікті радикалды жою салдары, сондай-ақ негізгі емдеу курсы кезеңінде шеттетілген және регионарлық метастазаларсыз функциялардың әлсіз бұзылулары бар баяу прогресті;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
Талаптардың осы тармағы лимфоидты, қан өндіру және туыстық тіндерден (С81-96, D47) басқа қатерлі жаңа өспелердің барлық орналасқан жерлерін қамтиды.
Осы Талаптардың 8-тармағының 1) тармақшасына таралуына және дәрежесіне қарамастан сүйектердің, буындардың қатерлі жаңа өспелері, шеттетілген метастазалары бар немесе радикалды емес хирургиялық емдеуден кейінгі, сондай-ақ ісіктің қайталануы кезіндегі басқа органдар мен жүйелердің қатерлі жаңа өспелері, шеттетілмеген және регионарлық метастазаларсыз, бірақ мүше немесе жүйе функцияларының бұзылуымен ішкі органдардың қатерлі жаңа өспелерін радикалдық емдеуден кейінгі жай-күй, ісіктің дәрежесіне және таралуына қарамастан сырқаттың қатерлі жаңа өспелерді емдеуден бас тарту жағдайлары жатады.
Осы Талаптардың 8тармағының 2) тармақшасына шеттетілмеген және регионарлық метастазаларсыз және орган немесе жүйе функциясының бұзылуынсыз қатерлі жаңа өспелерді радикалды емдеуден кейінгі жай-күй, төменгі еріннің немесе терінің қатерлі ісіктерін радикалды емдеуден кейінгі тыртықтар жатады.

Сотрудники, достигшие предельного возраста пребывания на службе, а также подлежащие увольнению со службы по другим причинам, освидетельствуются по подпункту 1) пункта 8 настоящих Требований независимо от локализации, стадии и распространения злокачественного процесса, а также времени от начала заболевания. Указанные лица после радикального излечения рака нижней губы и кожи без метастазов освидетельствуются по подпункту 2) пункта 8 настоящих Требований.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
25.
Врожденные аномалии (пороки развития нервной системы Q00-07, прогрессирующие органические заболевания ЦНС G20-26, наследственные и дегенеративные болезни ЦНС, доброкачественные опухоли нервной системы или оболочек головного и спинного мозга, а также резидуальные поражения головного мозга и другие нервно мышечные заболевания; неуточненый тремор R25.1:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
К подпункту 1) пункта 25 настоящих Требований относятся тяжелые по своему характеру врожденные аномалии (пороки развития) и болезни нервной системы с быстро прогрессирующим течением или сопровождающиеся значительным нарушением функций (в том числе доброкачественные опухоли нервной системы и оболочек головного или спинного мозга, сирингомиелия с резковыраженными нарушениями трофики, боковой амиотрофический склероз, миастения, амиотрофия невральная, спинальная атаксия Фридрейха, мозжечковая атаксия Пьера-Мари, болезнь Паркинсона и другие болезни экстрапирамидной системы, грубый эссенциальный тремор с нарушениями письма).
К подпункту 2) пункта 25 настоящих Требований относятся болезни, течение которых характеризуется медленным, на протяжении длительного времени (не менее года) нарастанием симптомов (в том числе медленно прогрессирующие формы доброкачественных опухолей нервной системы или оболочек головного или спинного мозга, миопатий, тяжелые формы миотонии, сирингомиелия с незначительной атрофией мышц и легким расстройством чувствительности, краниостеноз с синдромом внутричерепной гипертензии).
К подпункту 3) пункта 25 настоящих Требований относятся легкие формы миотонии, а также медленно прогрессирующие болезни нервной системы, когда объективные признаки выражены в незначительной степени (в том числе сирингомиелия с нерезко выраженными диссоциированными расстройствами чувствительности, без трофических расстройств) или когда симптомы заболевания длительно удерживаются в одном и том же состоянии.
К данному подпункту также относится резидуально-органическая недостаточность головного мозга (антенатальная, перинатальная и постнатальная) неустановленного генеза без психических расстройств при наличии рассеянной очаговой симптоматики, изменений на ЭЭГ в виде очагов патологической активности, пароксизмов либо признаков внутричерепной гипертензии при нормальной фоновой, незначительных патологических изменениях на КТ.

Қызметте болудың шекті жасына жеткен қызметкерлер, сондай-ақ басқа себептер бойынша қызметтен шығарылуға жататын адамдар қатерлі процестің орналасуына, сатысында және таралуына, сондай-ақ сырқаттың басталған уақытына қарамастан, осы Талаптардың 8-тармағының 1) тармақшасы бойынша куәландырылады. Көрсетілген адамдар метастазаларсыз төменгі ерін және тері обырын радикалды емдеуден кейін осы Талаптардың 8-тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
25.
Туа біткен аномалиялар (дамудың, орталық жүйке жүйесінің ақаулары Q00-07, орталық жүйке жүйесінің үдемелі органикалық сырқаттары G20-26, орталық жүйке жүйесінің тұқым қуалайтын және дегенерациялық аурулары, жүйке жүйесінің немесе бас немесе жұлын миының қабықшаларың қатерсіз ісіктері, сондай-ақ мидың резидуалдық залалдануы және басқа да жүйке -бұлшық ет сырқаттары; анықталмаған тремор R25.1:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Осы Талаптардың 25-тармағының 1) тармақшасына өзінің сипаты бойынша ауыр туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері) және тез үдемелі ағыммен немесе функциялардың елеулі бұзылуымен қоса жүретін нерв жүйесінің аурулары (соңың ішіңде жүйке жүйесінің немесе бас немесе жұлын миының қабықшаларың қатерсіз ісіктері, трофиканың күрт тарамдалған бұзылулары бар сирингомиелия, бүйірлік амиотрофиялық склероз, миастения, невральды амиотрофия, Фридрейх жұлын атаксиясы, Пьер-Маридің мишық атаксиясы, Паркинсон ауруы және экстрапирамидтік жүйенің басқа да аурулары, жазуы бұзылған өрескел эссенциальдық тремор).
Осы Талаптардың 25-тармағының 2) тармақшасына ұзақ уақыт бойы (бір жылдан кем емес) симптомдардың ұлғаюымен баяу сипатталатын аурулар (соңың ішіңде жүйке жүйесінің немесе бас немесе жұлын миының қабықшаларың қатерсіз ісіктеріңің, миопатиялардың баяу үдемелі түрлері, миотонияның ауыр түрлері, бұлшықеттердің аздаған атрофиясы және сезімталдықтың жеңіл бұзылуымен сирингомиелия, бассүйекішілік гипертензия синдромы бар краниостеноз) жатады.
Осы Талаптардың 25-тармағының 3) тармақшасына миотонияның жеңіл түрлері, сондай-ақ объективті белгілері елеусіз дәрежеде айқын көрінген (соңың ішіңде сезімталдықтың айқын емес диссоциацияланған бұзылулары бар сирингомиелия, трофикалық бұзылуларсыз) немесе аурудың симптомдары ұзақ уақыт бір күйде сақталатын жүке жүйесінің баяу үдемелі аурулары жатады.
Осы тармақшаға шашыраңқы ошақтық симптоматика, патологиялық белсенділік ошақтары, пароксизмдер немесе КТ-да қалыпты фондық, елеусіз патологиялық өзгерістер кезінде бас сүйек ішілік гипертензия белгілері түріндегі ЭЭГ-да өзгерістер болған кезде психикалық бұзылуларсыз анықталмаған генездің (антенаталдық, перинаталдық және постнаталдық) бас миының резиденттік-органикалық жеткіліксіздігі жатады.

Лица с доброкачественными опухолями нервной системы и оболочек головного или спинного мозга после их радикального удаления освидетельствуются по подпунктам 1), 2) или 3) пункта 25 настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функций.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
34
Нарушение рефракции и аккомодации Н52:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) близорукость или дальнозоркость худшего глаза более 12,0 Д; астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 8,0 Д;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) близорукость или дальнозоркость худшего глаза более 8,0 Д и до 12,0 Д (вкл.); астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 6,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
В
нг
В
3) близорукость или дальнозоркость худшего глаза более 6,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
нг
В
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) близорукость худшего глаза более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.)
дальнозоркость худшего глаза более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.);
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
А
инд
А
5) парез или паралич аккомодации..
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
инд
В-инд
6) спазм аккомодации
инд
А
инд
А
инд
А
инд
А
Вид и степень аномалии рефракции определяется с помощью скиаскопии или рефрактометрии.
В пункте 34 настоящих Требований указаны те степени аномалии рефракции, установленные в условиях циклоплегии или медикаментозного мидриаза (при отсутствии противопоказаний к применению мидриатиков), при которых острота зрения с коррекцией не дает основания для применения пункта 35 настоящих Требований, но характер и степень аномалии рефракции таковы, что полученную остроту зрения следует считать неустойчивой.
При определении годности учитывается острота зрения (по графам I, III, IV - с коррекцией, по графе II - без коррекции), допустимая степень рефракции близорукости или дальнозоркости, а при наличии астигматизма, дополнительно, допустимая разница рефракции в двух главных меридианах каждого глаза. В случаях, когда при указанных особенностях зрения предусмотрена индивидуальная оценка годности, учитывается степень имеющихся нарушений других зрительных функций, дистрофических и дегенеративных изменений органов зрения или их отсутствие.

Жүйке жүйесінің немесе бас мен жұлын миының қабықшаларың қатерсіз ісіктері бар адамдар оларды радикалды алып тастағаннан кейін функциялардың бұзылу дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 25 тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
34
Рефракцияның және аккомодацияның бұзылуы Н52:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) дұрыс көрмейтін көздің 12,0 Д-дан асатын алыстан немесе жақыннан көрмеушілігі; басты екі меридиандарда 8,0 Д-дан асатын дұрыс көрмейтін көздегі рефракцияның айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) дұрыс көрмейтін көздің 8,0 Д және 12,0 Д (қоса) дейін алыстан немесе жақыннан көрмеушілігі; басты екі меридиандарда 6,0 Д және 8,0 Д (қоса) дейін дұрыс көрмейтін көзде рефракцияның айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
жз
В
3) дұрыс көрмейтін көздің 6,0 Д және 8,0 Д (қоса) дейін алыстан немесе жақыннан көрмеушілігі; басты екі меридиандарда 4,0 Д және 6,0 Д (қоса) дейін дұрыс көрмейтін көзде рефракцияның айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) дұрыс көрмейтін көздің 3,0 Д және 6,0 Д (қоса) дейін алыстан көрмеушілігі; дұрыс көрмейтін көздің 4,0 Д және 6,0 Д (қоса) дейін жақыннан көрмеушілігі; басты екі меридиандарда 2,0 Д және 4,0 Д (қоса) дейін дұрыс көрмейтін көзде рефракцияның айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
5) парез немесе аккомодация параличі.
жз
В
жз
В
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
6) аккомодациялық түйілу.
жеке
А
жеке
А
жеке
А
жеке
А
Рефракция аномалиясының түрі мен дәрежесі скиаскопия немесе рефрактометрия көмегімен анықталады.
Осы Талаптардың 34-тармағында циклоплегия немесе дәрі-дәрмектік мидриаз (мидриатиктерді қолдануға қарсы көрсетімдері болмаған кезде) жағдайларында белгіленген түзетумен көру өткірлігі осы Талаптардың 35-тармағын қолдануға негіз бермейтін, бірақ рефракция аномалиясының сипаты мен дәрежесі алынған көру өткірлігін тұрақсыз деп есептеу қажет ететін, рефракция аномалиясының дәрежелері ғана көрсетілген.
Жарамдылығын анықтау кезінде көру өткірлігі (I, III, IV бағандар бойынша - түзетумен, II баған бойынша - түзетусіз), ал жақыннан көрудің немесе алыстан көрудің рефракциясының рұқсат етілген дәрежесі, ал астигматизм болған кезде қосымша әрбір көздің екі басты меридиандарындағы рефракцияның рұқсат етілген айырмасы ескеріледі. Көрудің көрсетілген ерекшеліктері кезінде жарамдылықты жеке бағалау көзделген жағдайларда, басқа көру функциялары бұзылуының, көру мүшелерінің дистрофиялық және дегенеративті өзгерістерінің дәрежесі немесе олардың болмауы ескеріледі.

У кандидатов на службу по графам I, III и IV острота зрения определяется с коррекцией и должна быть не ниже 0,6 на каждый глаз. При этом кандидаты на службу по данным графам признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрий.
При наличии на худшем глазу:
близорукости более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизме любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.) годность кандидатов на службу по графам III и IV определяется индивидуально.
Годность кандидатов на службу на должности, непосредственно связанные с видами деятельности по кибербезопасности, антихакерской деятельности, по борьбе с преступностью с применением интернета (по графам III и IV), в случае остроты зрения с коррекцией не ниже 0,4 на каждый глаз при наличии на худшем глазу:
близорукости более 3,0 Д и до 8,0 Д (включительно, далее - вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 5,0 Д (вкл.), определяется индивидуально с учетом других заболеваний (нарушений функции) органов зрения.
Кандидаты на службу по графе II должны иметь остроту зрения без коррекции не ниже 0,6 на каждый глаз. При этом кандидаты на службу по данной графе признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрий.
У гражданских лиц, поступающих на учебу по графам I и III, острота зрения с коррекцией должна быть не ниже 0,8 на лучший глаз и не ниже 0,6 на худший глаз. При этом кандидаты на учебу по данным графам признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрий на любом глазу.
У гражданских лиц, поступающих на учебу по графе II острота зрения должна быть без коррекции не ниже 0,6 на оба глаза и с коррекцией не ниже 1,0 на лучший глаз и не ниже 0,8 на худший глаз. При этом кандидаты на службу по данной графе признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:

I, III және IV бағандар бойынша қызметке кандидаттарда көру өткірлігі түзетумен анықталады және әрбір көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте осы бағандар бойынша қызметке үміткерлер:
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың айырмашылығы 2,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
Нашар көзде:
3,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) миопия;
4,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридианда 2,0 Д-ден жоғары және 4,0 Д-ге дейінгі рефракциялардың айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм (қосу.) болған жағдайда III және IV бағандар бойынша қызметке кандидаттардың жарамдылығы жеке анықталады.
Киберқауіпсіздік, хакерлікке қарсы күрес қызметі бойынша, интернетті қолданып қылмысқа қарсы күрес бойынша қызметтің техникалық түрлерімен тікелей байланыстағы лауазымға қызметке кандидаттардың (ІІІ және ІҮ бағандар бойынша) жарамдылығы көру өткірлігі түзетумен әрбір көзде кемінде 0,4 нашар көретін көзі:
жақыннан көргіштік 3,0 Д астам және 8,0 Д дейін (қоса алғанда);
алыстан көргіштік 4,0 Д астам және 8,0 Д дейін (қоса алғанда);
басты екі меридиандағы рефракицның айырмашылығы 2,0 Д астам және 5,0 Д дейін (қоса алғанда) астигматизмнің кез келген түрі болғанда көру органдарының басқа да аурулары (қызметінің бұзылулары) ескеріле отырып жеке анықталады.
ІІ баған бойынша қызметке кандидаттар әр көзіне 0,6-дан төмен емес түзетусіз көру өткірлігі болуы тиіс. Бұл ретте осы баған бойынша қызметке үміткерлер
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың айырмашылығы 2,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
I және III бағандар бойынша оқуға түсетін азаматтық тұлғаларда түзетумен көру өткірлігі үздік көзге 0,8-ден төмен болмауы және нашар көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте осы бағандар бойынша оқуға үміткерлер:
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм кез келген көзде 2,0 диоптриядан артық емес нашар көзінде болмаған немесе болған жағдайда жарамды деп танылады.
ІІ баған бойынша оқуға түсетін азаматтық тұлғаларда көру өткірлігі түзетусіз екі көзге 0,6-дан төмен емес және түзетумен жақсы көзге 1,0-ден төмен емес және нашар көзге 0,8-ден төмен емес болуы тиіс. Бұл ретте осы баған бойынша қызметке үміткерлер:

близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрии на любом глазу.
У сотрудников по графам I, III и IV острота зрения определяется с коррекцией и должна быть не ниже 0,6 на каждый глаз. В данных случаях при освидетельствовании по графе I и наличии на худшем глазу:
близорукости более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.);
и при освидетельствовании по графам III и IV и наличии на худшем глазу:
близорукости или дальнозоркости более 6,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.) годность сотрудников к службе определяется индивидуально.
У сотрудников по графе II, острота зрения должна быть без коррекции не ниже 0,6 на оба глаза. При этом при наличии на худшем глазу:
близорукости более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.) годность к службе определяется индивидуально.
У сотрудников, поступающих на учебу по графе I и III острота зрения с коррекцией должна быть не ниже 0,6 на оба глаза. При этом сотрудники, поступающие на учебу по данным графам, признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости или дальнозоркости до 5,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 4,0 диоптрий.
У сотрудников, поступающих на учебу по графе II острота зрения должна быть без коррекции не ниже 0,6 на оба глаза и с коррекцией не ниже 1,0 на лучший глаз и 0,8 на худший глаз. При этом сотрудники, поступающие на учебу по данной графе, признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 3,0 диоптрий.
Спазм аккомодации является функциональным заболеванием, при котором рефракция, выявленная при циклоплегии слабее, чем сила оптимальной отрицательной коррегирующей линзы до циклоплегии.
При спазме аккомодации на одном или обоих глазах после безуспешного лечения категория годности к службе определяется по пунктам 34, 35 настоящих Требований в зависимости от остроты зрения с коррекцией и степени аметропии, возвращающихся к прежнему уровню после неоднократной циклоплегии или медикаментозного мидриаза (при отсутствии противопоказаний к применению мидриатиков).
Спазм аккомодации одного или обоих глаз у сотрудников не является основанием для применения пункта 34 настоящих Требований.
При параличе или стойком парезе аккомодации на обоих или одном глазу годность сотрудников определяется в зависимости от остроты зрения (без или с коррекцией), полей зрения.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
40.

3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридианда рефракция айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
Қызметкерлердің I, III және IV бағандары бойынша көру өткірлігі түзетумен анықталады және әрбір көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл жағдайларда I баған бойынша куәландыру кезінде:
3,0 Д-ден астам және 6,0 д-ге дейін (қосу.) миопия;
4,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың 2,0 Д және 4,0 Д-ге дейін айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм);
және III және IV бағандар бойынша куәландыру кезінде және нашар көзде болған кезде:
6,0 Д және 8,0 Д дейін миопия немесе жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандардағы рефракциялардың 4,0 Д-ден астам және 6,0 Д-ге дейінгі айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзде болған кезде қызметкерлердің қызметке жарамдылығы жеке анықталады.
II баған бойынша қызметкерлерде көру өткірлігі түзетусіз екі көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл жағдайда:
3,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) миопия;
4,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың 2,0 Д және 4,0 Д-ге дейін айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзде болған кезде қызметке жарамдылығы жеке анықталады.
I және III бағандар бойынша оқуға түсетін қызметкерлердің түзетумен көру өткірлігі екі көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте осы бағандар бойынша оқуға түсетін қызметкерлер:
5,0 диоптрияға дейін миопия немесе жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 4,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
ІІ баған бойынша оқуға түсетін қызметкерлерде көру өткірлігі түзетусіз екі көзге 0,6-дан төмен емес және түзетумен ең жақсы көзге 1,0-ден төмен емес және нашар көзге 0,8 болуы тиіс.
Бұл ретте осы баған бойынша оқуға түсетін қызметкерлер:
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 3,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
Аккомодацияның түйілуі циклоплегия кезінде анықталған рефракция циклоплегияға дейінгі оңтайлы теріс түзетуші линзаның күшіне қарағанда әлсіз болатын функционалды сырқат болып табылады.
Сәтсіз емдеуден кейін бір немесе екі көзде аккомодацияның түйілуі кезінде қызметке жарамдылық санаты бірнеше рет циклоплегиядан немесе медикаментозды мидриаздан кейін (мидриатиктерді қолдануға қарсы көрсеткіштер болмаған кезде) бұрынғы деңгейге қайтып келетін аметропияның түзетуімен көру өткірлігіне және дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 34, 35-тармақтары бойынша айқындалады.
Қызметкерлердегі бір немесе екі көздің аккомодациясының түйілуі осы Талаптардың 34-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Екі немесе бір көздегі аккомодацияның сал болуы немесе тұрақты парезі кезінде қызметкерлердің жарамдылығы көру өткірлігіне (түзетусіз немесе түзетумен), көру өрістеріне байланысты анықталады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
40.

Кондуктивная и нейросенсорная потеря слуха Н90-91 и другие виды тугоухости:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) стойкая полная глухота на оба уха или глухонемота;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) глухота на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии до 3 м на другое ухо или стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи на расстоянии до 1 м на одно ухо и на расстоянии до 2 м на другое ухо;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
3) глухота на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии от 3 м до 4 м на другое ухо или стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи на расстоянии от 2 м до 3 м на оба уха;
нг
В-инд
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) глухота на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии более 4 м на другое ухо; от 2 метров до 3 метров на одно ухо и на расстоянии от 3 до 4-х метров на другое ухо;.
нг
В-инд
нг
В
нг
А
нг
А
5) стойкое снижение слуха при восприятии шепотной речи на оба уха на расстоянии от 3 м до 6 м. или более 2 м. на одно и более 4 м. на другое ухо
нг
А
нг
В-инд
инд
А
инд
А
Данный пункт настоящих Требований предусматривает все виды тугоухости независимо от этиологии.
Глухотой считается отсутствие восприятия крика у ушной раковины. Глухота должна быть удостоверена документами специализированных лечебных учреждений.
При определении степени понижения слуха необходимы, кроме обычного исследования шепотной речью, инструментальные специальные исследования (аудиограмма, тимпанограмма, при наличии показаний – объективная аудиометрия).
Сотрудники с пониженным слухом назначаются на должности с учетом конкретных условий службы. При индивидуальной оценке годности к службе учитывается характеристика руководства органов внутренних дел и данные функционального исследования органа слуха путем проверки слышимости через наушники при применении электроакустических средств связи (телефоны, радиосвязь), а также возможности слухопротезирования.
У кандидатов на службу на должности, отнесенные к графе II и учебу по всем графам восприятие шепотной речи должно быть не менее 6 метров на оба уха.
Сотрудники, освидетельствуемые по графе II должны иметь восприятие шепотной речи не менее 4 метра на оба уха.
Кандидаты на службу на должности, требующие значительного напряжения слухового аппарата (радиотелефонисты, работники связи) по подпункту 5) пункта 40 настоящих Требований й признаются негодными.
При наличии состояний, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 40 настоящих Требований, годность кандидатов на должности ППиНИС АПО и ИСР КПСиСУ определяется индивидаульно.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
45.

Есту қабілетінің кондуктивті және нейросенсорлық жоғалуы Н90-91 және саңыраулықтың басқа да түрлері:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) екі құлағының тұрақты толық саңыраулығы немесе керең-мылқаулығы;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) сыбыр сөзді 3 м дейінгі ара қашықтықта бір құлақпен қабылдағанда екінші құлақтың саңыраулығы немесе сыбыр сөзді 1 м-ге дейінгі ара қашықтықта бір құлақпен және 2 м ара қашықтықта екінші құлақпен қабылдағанда есту қабілетінің тұрақты төмендеуі
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) сыбыр сөзді 3 м-ден 4 м-ге дейінгі ара қашықтықта бір құлақпен қабылдағанда екінші құлақтың саңыраулығы немесе сыбыр сөзді екі құлақпен 2 м-ден 3 м-ге дейін; қабылдағанда есту қабілетінің тұрақты төмендеуі
жз
В-жеке
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) сыбыр сөзді 4 м-ден астам ара қашықтықта бір құлақпен қабылдағанда екінші құлақтың; бір құлақтың 2-ден 3 метрге дейін және екінші құлақтың 3-тен – 4 метрге дейінге қашықтықтағы саңыраулығы;
жз
В-жеке
жз
В
жз
А
жз
А
5) сыбыр сөзді 3 м-ден 6 м-ге дейінгі ара қашықтықта қос құлақпен қабылдағанда немесе бір құлақпен 2 м астам және екінші құлақпен 4 м және одан астам есту қабілетінің тұрақты төмендеуі
жз
А
жз
В-жеке
жеке
А
жеке
А
Осы Талаптардың осы тармағы этиологиясына қарамастан құлақ мүкістігінің барлық түрлерін көздейді.
Құлақ қалқанында айқайды қабылдамау саңырау болып саналады. Саңыраулар мамандандырылған емдеу мекемелерінің құжаттарымен куәландырылуы тиіс.
Есту қабілетінің төмендеу дәрежесін анықтау кезінде әдеттегі сыбырлап сөйлеумен зерттеуден басқа, аспаптық арнайы зерттеулер (аудиограмма, тимпонограмма, көрсетілімдер бар болғанда – объективті аудиометрия) қажет.
Есту қабілеті төмен қызметкерлер нақты қызмет жағдайларын ескере отырып, лауазымға тағайындалады. Қызметке жарамдылығын жеке бағалау кезінде ішкі істер органдары басшылығының сипаттамасы және электракустикалық байланыс құралдарын (телефондар, радиобайланыс) қолдану кезінде құлаққаптар арқылы естуді тексеру жолымен есту органдарын функционалдық зерттеу деректері, сондай-ақ еступротездеу мүмкіндігі ескеріледі.
ІІ бағанға және барлық бағандар бойынша оқуға жатқызылған лауазымдарға қызметке кандидаттарда сыбырлап сөйлеуді қабылдау екі құлаққа кемінде 6 метр болуы тиіс.
II баған бойынша куәландырылушы қызметкерлердің екі құлаққа кемінде 4 метр сыбырлап сөйлеуді қабылдауы тиіс.
Осы Талаптардың 40-тармағының 5) тармақшасы бойынша есту аппаратының елеулі кернеуін қажет ететін лауазымдарға қызметке кандидаттар (радиотелефоншылар, байланыс қызметкерлері) жарамсыз деп танылады.
Осы Талаптардың 40-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар болғанда, ҚҚА ПОжҒЗҚ және ҚСжАЕК АСЖ лауазымдарына кандидаттардың жарамдылығы жеке айқындалады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
45.

Заболевания и последствия повреждений аорты, магистральных, периферических артерий и вен, лимфатических сосудов; атеросклероз облитерирующий, аневризмы, флебиты, флебо-тромбозы, варикозная и ангиотрофоневрозы, гемангиомы, лимфодема I70-89, (за исключением I78, I84-85, I86.1, I88):
к
с
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением кровообращения и функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением кровообращения и функций;
нг
Д-инд
нг
Д
нг
Д-инд
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением кровообращения и функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения кровообращения и функций.
нг
А
нг
А
инд
А
инд
А
К подпункту 1) пункта 45 настоящих Требований относятся артериальные и артериовенозные аневризмы магистральных сосудов; облитерирующий атеросклероз, эндартериит, тромбангиит, аортоартериит при декомпенсированных ишемиях конечностей (гангренозно-некротическая стадия, характеризующаяся постоянными болями и отечностью в дистальных отделах конечностей, выраженной атрофией мышц, длительно незаживающими трофическими язвами, склонностью к переходу в гангрену); атеросклероз брюшной аорты с частичной или полной облитерацией просвета ее висцеральных ветвей, подвздошных артерий с резким нарушением функций органов и дистального кровообращения; тромбоз воротной или полой вены; часто (2 и более в год) рецидивирующий тромбофлебит, флеботромбоз, посттромботическая и варикозная болезнь нижних конечностей с явлениями хронической венозной недостаточности IV степени или степень С5-С6 по Международной классификации СЕАР (далее СЕАР) (недостаточность клапанов глубоких, подкожных и коммуникантных вен с наличием постоянной отечности, гиперпигментации и истончения кожи, индурации, дерматита или язв); слоновость (лимфодема) IV степени; ангиотрофоневрозы III стадии (гангренозно-некротической).
К подпункту 2) пункта 45 настоящих Требований относятся облитерирующий эндартериит, тромбангиит, аорто-артериит и атеросклероз сосудов нижних конечностей II стадии (ишемической, при которой отмечается перемежающая хромота, бледность, истончение и сухость кожи голеней и стоп, утолщение, поперечная исчерченность и ломкость ногтей, заметная гипотрофия мышц голеней, кожа стоп холодная на ощупь, пульс на задней больше-берцовой артерии резко ослаблен и нередко отсутствует, возможен ишемический неврит седалищного нерва); посттромбофлебитическая или варикозная болезнь с наличием хронической венозной недостаточности III степени или С4 по СЕАР (отечность стоп и голеней, неисчезающая полностью за период ночного отдыха, зуд, гиперпигментация, истончение кожи); слоновость (лимфодема) III степени; ангиотрофоневрозы II стадии с продолжительным болевым синдромом, посинением пальцев, скованностью движений на холоде при безуспешном повторном стационарном лечении, варикозное расширение вен семенного канатика III степени (канатик опускается ниже нижнего полюса атрофированного яичка, имеется постоянный болевой синдром, нарушение сперматогенеза, протеинурия, гематурия). Сотрудники при наличии варикозного расширения вен семенного канатика III степени освидетельствуются по подпункту 3) пункта 45 настоящих Требований.

Қолқаның, магистральдық, шеткері артериялар мен көк тамырлардың сырқаттары және зақымдануларының жағдайы (облитерациялайтын атеросклероз, аневризмдер, флебиттер, флебо-тромбоздар, варикоздық және ангио-трофоневроздық, гемангиомдар, лимфодемалар I70-89 (I78, I84-85, I86.1, I88 қоспағанда):
к
с
к
с
к
с
к
с
1) қан айналысы мен қызметтерінің едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қан айналысы мен қызметтерінің әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д-жеке
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) қан айналысы мен қызметтерінің елеусіз бұзылуы бар;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) қан айналысы мен қызметтерінің бұзылуынсыз объективтік деректер болған кезде
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы Талаптардың 45-тармағының 1) тармақшасына магистральдық тамырлардың артериялық және артериялық-веноздық аневризмдері; аяқ-қолдың декомпенсацияланған ишемиялары кезіндегі облитерациялаушы атеросклероз, эндартериит, тромбангиит, аортоартериит (аяқ-қолдың дистальды бөлімдерінде тұрақты ауырсынумен және ісінумен, бұлшық еттердің атрофиясымен, ұзақ жазылмайтын трофикалық жаралармен, гангренаға өтуге бейімділікпен сипатталатын гангренозды-некрозды кезең) жатады; құрсақ қолқасының атеросклерозы оның висцеральды бұтақтарының, мүшелер функцияларының күрт бұзылуы және дистальды қан айналымы бар мықын артерияларының саңылауын ішінара немесе толық облитерациялай отырып; қақпа немесе қуыс көктамыр тромбозы; жиі (жылына 2 және одан көп) қайталанатын тромбофлебит, флеботромбоз, IV дәрежелі созылмалы көктамыр жеткіліксіздігінің немесе С5-С6 дәрежесі бар аяқтардың тромбоздан кейінгі және варикоздық ауруы СЕАР (бұдан әрі - СЕАР) Халықаралық жіктемесі бойынша (тұрақты ісінуі, гиперпигментациясы және тері жұқаруы, индурациясы, дерматиті немесе жарасы бар терең, тері асты және коммуникантты көктамырлардың қақпақшаларының жеткіліксіздігі); IV дәрежелі шораяқтық (лимфодема); ІІІ дәрежелі ангиотрофоневроздар (гангренозды-некрозды).
Осы Талаптардың 45-тармағының 2) тармақшасына облитерациялаушы эндартериит, тромбангиит, аорто-артериит және ІІ сатылы аяқ тамырларының атеросклерозы (ишемиялық, бұл кезде жіліншіктер мен табанның өзгермелі хромотығы, бозаруы, жұқаруы және құрғауы, шегелердің қалыңдауы, көлденең қаттылығы және сынуы, жіліншіктер бұлшықеттерінің айқын гипотрофиясы, табанның терісі сипағанда суық, артқы үлкен-берц артериясындағы пульс күрт әлсіреген және жиірек жоқ болатын, шонданай қан тамырларының ишемиялық невриті және нерв); тромбофлебит немесе варикоздан кейінгі III дәрежелі созылмалы көктамыр жеткіліксіздігі бар немесе С4 СЕАР бойынша ауру (түнгі демалыс кезеңінде толығымен жойылмайтын табан мен балтыр ісінуі, қышу, гиперпигментация, терінің жұқаруы); ІІІ дәрежелі шораяқтық (лимфодема) ; ұзақ ауырсыну синдромымен, саусақтардың көкшілденуімен, сәтсіз қайта стационарлық емдеу кезінде суықта қозғалудың қолайсыздығымен ІІ сатылы ангиотрофоневроздар, III дәрежелі тұқымдық арқан көктамырларының варикозды кеңеюі (арқан атрофияланған еннің төменгі полюсінен төмен түседі, тұрақты ауырсыну синдромы бар, сперматогенездің бұзылуы, протеинурия, гематурия). Қызметкерлер ІІІ дәрежелі тұқымдық арқанның варикозды кеңеюі болған кезде осы Талаптардың 45-тармағының 3) тармақша бойынша куәландырылады.

К подпункту 3) пункта 45 настоящих Требований относятся облитерирующий эндартериит, тромбангиит, атеросклероз сосудов конечностей I стадии (характеризуется наличием повышенной утомляемости конечностей, зябкостью их, неопределенных мышечных болей конечностей при перемене погоды, парестезий типа "ползанья мурашек", жжения в области подошв и ладоней, судорог в икроножных мышцах; бледностью и цианозом кожи дистальных отделов конечностей, похолоданием пальцев на ощупь, ослаблением пульса на задней большеберцовой или лучевой артерии; на реовазографии - длительного спазма магистральных артерий и низкого реографического индекса; при приеме нитроглицерина – улучшением кровенаполнения, повышением реографического индекса); посттромботическая или варикозная болезнь конечностей с явлениями хронической венозной недостаточности II степени или С3 по СЕАР (периодическая отечность дистальных отделов конечностей после длительного физического или статического напряжения, исчезающая за период ночного или дневного отдыха); слоновость (лимфодема) II степени; варикозное расширение вен семенного канатика II степени (в том числе рецидивное после хирургического лечения) для кандидатов на службу и учебу. По подпункту 3) пункта 45 настоящих Требований годность кандидатов на должности ППиНИС АПО и ИСР КПСиСУ определяется индивидуально.
К подпункту 4) пункта 45 настоящих Требований относятся варикозная болезнь конечностей с явлениями хронической венозной недостаточности I или без нее; слоновость (лимфодема) I степени (незначительный отек тыла стопы, уменьшающийся или исчезающий за период ночного или дневного отдыха); ангиотрофоневрозы I стадии; состояния в течении 1 года с момента операции, ранений и повреждений крупных магистральных сосудов с полным восстановлением кровообращения и функции, 6 месяцев с момента операции на периферических сосудах, 2-х месяцев после склеротерапии или операции по поводу варикоцеле с благоприятным экспертным прогнозом.
Телеангиоэктазия или расширение вен конечностей на отдельных участках в виде единичных цилиндрических или извитых эластических выпячиваний не более 5 см. в длину и 0,5 - 0,7 см. в диаметре, единичных варикозных узлов до 1,0 см. без признаков венозной недостаточности или С1 по СЕАР (телеангиоэктазии, ретикулярные вены), варикоцеле 1 степени не является основанием для применения пункта 45 настоящих Требований.
Диагноз заболеваний и последствий повреждений сосудов должен отражать стадию процесса и степень функциональных нарушений.
Экспертное заключение выносится после обследования с применением методов, дающих объективные показатели (реовазография с нитроглицериновой пробой, кожная электротермометрия, ангио-, флебо-, лимфография).";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
56.

Осы Талаптардың 45-тармағының 3) тармақшаға облитерациялайтын эндартериит, тромбангиит, I сатылы аяқ-қол тамырларының атеросклерозы (аяқ-қолдың жоғары шаршағандығының болуымен, олардың құнарлығымен, ауа-райының өзгеруі кезінде аяқ-қолдың белгісіз бұлшықет ауырсынуымен, жыбырлау түріндегі парестезиямен, табан мен алақан аймағының күйіп-ысуымен, балтыр бұлшықетінде құрысумен; аяқ-қолдың дистальды бөлімдерінің бозаруымен және тері цианозымен, ұстағанда саусақтардың салқындауымен, артқы үлкен тицерциямен немесе сәулелік артерияда пульстің әлсіреуімен; реовазографияда-магистральдық артериялардың ұзақ мерзімді спазмы және төмен реографиялық индекс; нитроглицерин қабылдаған кезде - қан толудың жақсаруымен, реографиялық индекстің жоғарылауымен сипатталады);ІІ дәрежелі немесе С3 СЕАР бойынша созылмалы көктамыр жеткіліксіздігі құбылыстарымен аяқ-қолдың тромбоздан кейінгі немесе варикоздық ауруы (түнгі немесе күндізгі демалыс кезеңінде жоғалып кететін ұзақ физикалық немесе статикалық кернеуден кейін аяқ-қолдың дистальды бөлімдерінің кезеңдік ісінуі); ІІ дәрежелі шораяқтық (лимфодема); қызметке және окуга кандидаттардан тұқымдық арқанның күре тамырларының ІІ дәрежелі варикозды кеңеюі (оның ішінде хирургиялық емдеуден кейін қайталанатын) жатады. Осы Талаптардың 45-тармағының 3) тармақшасы бойынша ҚҚА ПОжҒЗҚ және ҚСжАЕК АСЖ лауазымына кандидаттардың жарамдылығы жеке анықталады.
Осы Талаптардың 45-тармағының 4) тармақшасына І немесе онсыз созылмалы көктамыр жеткіліксіздігінің құбылыстарымен аяқ-қолдың варикозды ауруы; І дәрежелі шораяқтық (лимфодема) (түнгі немесе күндізгі демалыс кезеңінде азаятын немесе ауырсынуы жоғалып бара жатқан табан сыртының шамалы ісінуі); І кезеңдегі ангиотрофоневроздар; ірі магистральды тамырлардың операция, жаралануы және зақымдануы сәтінен бастап 1 жылдан мерзімінен аспай қан айналымы мен қызметін толық қалпына келтіре отырып, перифериялық тамырларға операция сәтінен бастап 6 ай аспай мерзімі, жағымды сараптамалық болжамы бар аналық без венасына склеротерапиядан немесе операция сәтінен кейінгі 2 ай мерзімінен аспай жагдайлар жатады.
Жекелеген учаскелерде жеке цилиндрлік немесе ұзындығы 5 см-ден аспайтын және диаметрде 0,5-0,7 см. аспайтын иілген эластикалық булану түріндегі аяқ-қол веналарының, көктамыр жеткіліксіздігінің белгілерінсіз жеке варикоздық түйіндердің 1,0 см. дейінгі немесе С1 СЕАР (телеангиоэктазия, ретикулярлы көктамырлар), 1-дәрежелі варикоцеле бойынша кеңеюі осы Талаптардың 45-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Сырқаттар диагнозы және тамырлардың зақымдану салдары процестің сатысын және функционалдық бұзылулардың дәрежесін көрсетуі тиіс.
Сараптамалық қорытынды объективті көрсеткіштер беретін әдістерді қолдана отырып (нитроглицерин сынамасы бар реовазография, тері электротермометриясы, ангио -, флебо -, лимфография) тексеруден кейін шығарылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
56.

Приобретенные дефекты, деформации и заболевания органов и тканей челюстно-лицевой области К07-14:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функции дыхания, обоняния, жевания и слюноотделения;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функции дыхания, обоняния, жевания и слюноотделения;
нг
В-инд
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
3) с незначительным нарушением функции дыхания, обоняния, жевания и слюноотделения.
инд
В-инд
нг
В-инд
инд
А
инд
А
К подпункту 1) пункта 56 настоящих Требований относятся приобретенные дефекты нижней челюсти, незамещенные трансплантатами после хирургического лечения, дефекты и деформации челюстно-лицевой области, а также хронические часто обостряющиеся (более 4-х раз за 12 месяцев) заболевания челюсти, слюнных желез, височно-челюстных суставов, анкилозы височно-нижнечелюстных суставов, контрактуры и ложные суставы нижней челюсти при отсутствии эффекта от лечения (в том числе и хирургического) или отказе от него.
Сотрудники с приобретенными дефектами и деформациями челюстно-лицевой области после ортопедических методов лечения, а также кандидаты на службу с указанными заболеваниями освидетельствуются по подпункту 2) или 3) пункта 56 настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функции.
К подпункту 2) пункта 56 настоящих Требований относятся аномалии прикуса III степени (со смещением зубных рядов более 9 мм.); наличие жевательной эффективности менее 60 % по Н.И. Агапову независимо от степени аномалии прикуса (в том числе обусловленное отсутствием зубов без наличия аномалии прикуса); хронические сиалоадениты с частыми обострениями, хронический остеомиелит челюстей с наличием секвестральной полости и секвестров.
При аномалии прикуса II степени (от 5 мм. вкл. до 9 мм. вкл.) с жевательной эффективностью 60% и более, без нарушения акта жевания, односторонней микротии МО проводится по подпункту 3) пункта 56 настоящих Требований.
Наличие аномалии прикуса I степени (до 5 мм. вкл.) с жевательной эффективностью 60% и более, ношение ортодонтических аппаратов (пластинки, брекет – системы) для исправления прикуса, аномалии положения отдельных зубов не является основанием для применения пункта 56 настоящих Требований.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
62
Болезни кожи L20-26.9, L30, Q80-Q82:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) трудно поддающиеся лечению распространенные формы экземы, диффузный нейродермит, истинная пузырчатка, врожденный ихтиоз и ихтиозоформная эритродермия, диффузные болезни соединительной ткани с преимущественным поражением кожных покровов: дерматомиозит, кожные проявления при системной красной волчанке, распространенная склеродермия;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е

Жүре пайда болған жақ-бет сүйегі органдарының және тіндерінің ақаулары, майысулары және сырқаттар К07-14:
1) тыныс алу, иіс сезу, шайнау және сілекей бөлу қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) тыныс алу, иіс сезу, шайнау және сілекей бөлу қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) тыныс алу, иіс сезу, шайнау және сілекей бөлу қызметтерінің азғана бұзылулары бар
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
А
жеке
А
Осы Талаптардың 56-тармағының 1) тармақшасына хирургиялық емдеуден кейін трансплантаттармен ауыстырылмаған төменгі жақтың жүре пайда болған ақаулары, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформациялары, сондай-ақ емдеудің әсері болмаған кезде (оның ішінде хирургиялық) немесе одан бас тартқанда жақтың, сілекей бездерінің, самай-жақ буындарының созылмалы жиі (12 айда 4 реттен астам) асқынатын аурулары, самай-төменгі жақ буындарының анкилоздары, төменгі жақтың контрактуралары мен жалған буындары жатады.
Жақ-бет саласының пайда болған ақаулары мен деформациялары бар қызметкерлер ортопедиялық емдеу әдістерінен кейін, сондай-ақ көрсетілген аурулары бар қызметке кандидаттар осы Талаптардың 56 тармағының 2) немесе 3) тармақшалары бойынша функцияның бұзылу дәрежесіне байланысты куәландырылады.
Осы Талаптардың 56-тармағының 2) тармақшаға III дәрежелі тістеу аномалиясы (тіс қатарларының 9 мм.-ден астам ығысуымен); Н.И. Агапов бойынша шайнау тиімділігі 60%-дан кем тістеу аномалиясының дәрежесіне қатыссыз (оның ішінде тістеу аномалиясы жоқ кезде тіс болмауынан пайда болған); жиі асқынатын созылмалы сиалоадениттер, Секвестр қуысы мен секвестрлердің болуымен жақ сүйектерінің созылмалы остеомиелиті жатады.
Шайнау тиімділігі 60% және одан жоғары ІІ дәрежелі (5 мм.-ді қоса алғанда, 9 мм.-ді қоса алғанға дейін) тістеу аномалиясы кезінде шайнау актісін бұзбай, МК бір жақты микротиясы осы Талаптардың 56-тармағының 3) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Тістеудің І дәрежелі (5 мм.-ге дейін қоса алғанда) шайнау тиімділігі 60% және одан астам аномалиясының болуы (тіс қатарының 5 мм – ге дейін ығысуымен), тістеуді түзету үшін ортодонтиялық аппараттарды (пластинкаларды, брекет-жүйелерді) алып жүру, жекелеген тістер жағдайының аномалиялары осы Талаптардың 56-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
62
Тері аурулары L20-26.9, L30, Q80-82:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) экземаның күрделі емделетін кең таралған нысандары, диффуздық нейродермит, шын күлбірек, туа пайда болған ихтиоз және ихтиоз нысанды эритродермия, тері жамылғыларының айрықша залалдануы бар дәнекер тканьдердің диффуздық аурулары: дерматомиозит, жүйелі қызыл жегі кезіндегі тері белгілері, кең таралған склеродермия
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е

2) ихтиоз рецессивный, распространенный псориаз, распространенная абсцедирующая и язвенная пиодермия; ограниченные, но часто рецидивирующие формы экземы, нейродермита; герпетиформный дерматит Дюринга, диссеминированная красная волчанка; тотальные формы плешивости и витилиго;
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
В
нг
В
3) ограниченные, редко рецидивирующие формы экземы, нейродермита, псориаза; дискоидная красная волчанка, ограниченная несистемная склеродермия, доминантный вульгарный ихтиоз;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) распространенная форма витилиго, гнездная форма плешивости, а также ограниченная форма витилиго на лице.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
5) распространенные или значительно выраженные гиперкератозы (кроме фолликулярного гиперкератоза), дискератозы, предраковые состояния кожи, рентген- и радиодерматиты, отодерматозы.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
Распространенные формы кожных заболеваний (кроме витилиго) характеризуются диссеминированными высыпаниями на значительных (более 50 %) поверхности кожного покрова.
Ограниченными формами кожных заболеваний следует считать единичные очаги поражения различной локализации, в том числе и в различных анатомических областях, общей площадью до ладони больного. При экземе поражение одной из анатомических областей (стопа, голень, кисть, голова) расценивается как ограниченное.
Часто рецидивирующими формами кожных заболеваний считаются такие формы, при которых обострения возникают 2 и более раз в год.
Освидетельствуемые по графам III-IV признаются годными к службе, воинской службе при стойкой ремиссии хронических кожных заболеваний, когда в течение последних 3 лет отсутствуют обострения.
К подпункту 2) пункта 62 настоящих Требований относятся также множественные конглобатные акне; ограниченные, но крупные бляшки псориаза на голове и открытых участках кожи. Крупной следует считать бляшку псориаза размером более ладони больного.
Сотрудники с ограниченным, редко рецидивирующим псориазом при наличии или отсутствии дежурных бляшек, ограниченным нейродермитом при наличии или отсутствии на момент проведения МО остаточных явлений признаются годными по всем графам.
Под распространенной формой гнездной плешивости понимается наличие множественных (3 и более) очагов облысения размером не менее 10 см. в диаметре каждый, а при слиянии очагов - отсутствие роста волос на площади свыше 50 % волосистой части головы.
Распространенной формой витилиго следует считать наличие множественных (3 и более) депигментированных пятен на кожном покрове различных анатомических областей общей площадью более 1% общего кожного покрова, либо одной анатомической области более 3% общего кожного покрова.
Площадь ладонной поверхности соотносится как 1% от площади общего кожного покрова.
Сотрудники с ограниченными очагами витилиго (кроме витилиго на лице для сотрудников, освидетельствуемых по графе 2) признаются годными к службе по всем графам.
Кандидаты на службу с ограниченными формами витилиго на лице, шее, открытых участках тела по I-II графам признаются негодными, годность на должности по графам III-IV определяется индивидульно.
Сотрудники, страдающие фотодерматозами, рентген- и радиодерматитами, служба которых связана с неблагоприятными метеорологическими условиями и с источниками ионизирующих излучений, признаются ограниченно годными к воинской службе с переводом на работу, не связанную с профессиональными вредностями.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
66.

2) рецессивті ихтиоз, кең таралған псориаз, кең таралған абцессті және жаралы пиодермия; экземаның нейродермиттің шектелген, бірақ жиі рецидивтелінетін нысандары; герпетинысанды Дюринг дерматиті, диссеминацияланған қызыл жегі; таздың және витилигоның толық қамтылған формалары;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
жз
В
3) экземаның, нейродермиттің, псориаздың шектелген сирек рецидивтеленетін нысандары; дискоидтік қызыл жегі, шектелген жүйесіз склеродермия, доминанттық өрескел ихтиоз
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) ұялы бас тақырлығы мен витилигоның кең таралған және тотальды нысандары, сондай-ақ беттегі витилигонның шектелген формасы
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
5) кең таралған немесе едәуір анық білінетін гиперкератоздар (фолликулярлық гиперкератоздан басқа), дискератоздар, терінің рак қарсаңындағы жағдайлары, рентген- және радиодерматиттер, фотодерматоздар;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Тері ауруларының (витилигодан басқа) таралған түрлері тері жамылғысының едәуір (50% - дан астам) бетінде диссеминирленген бөртпелермен сипатталады.
Тері ауруларының шектеулі түрлері деп әртүрлі локализациядағы, оның ішінде жалпы ауданы науқастың алақанына дейінгі әртүрлі анатомиялық аймақтарда зақымданудың бірлі-жарым ошақтары саналады. Экзема кезінде анатомиялық аудандардың бірінің (табан, балтыр, қол, бас) зақымдануы шектеулі деп бағаланады.
Тері ауруларының жиі қайталанатын түрлері - асқынулар жылына 2 және одан да көп рет пайда болатын нысандар.
III-IV бағандар бойынша куәландырылатындар соңғы 3 жыл ішінде асқынулар болмаған кезде созылмалы тері ауруларының тұрақты ремиссиясы кезінде қызметке, әскери қызметке жарамды деп танылады.
Осы Талаптардың 62-тармағының 2) тармақшасына сондай-ақ көптеген конглобатты акне; бастағы және терінің ашық учаскелеріндегі псориаздың шектеулі, бірақ ірі бляшкалар жатады. Үлкен псориазды науқастың алақанынан артық мөлшерде санау керек.
МК жүргізу сәтінде қалдық құбылыстар болған немесе болмаған кезде кезекші белдіктер болған немесе болмаған кезде шектеулі, сирек қайталанатын псориаздары бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Ұя тәрізді таздықтың кең таралған түрі деп әрқайсысының диаметрі кемінде 10 см. болатын көптеген тақырлану ошағының (3 және одан да көп) болуы, ал ошақтар қосылған кезде - бастың шаш бөлігінің 50% - дан астам ауданында шаш өсуінің болмауы түсініледі.
Витилигоның кең таралған түрі жалпы тері жамылғысының 1%-дан астам жалпы ауданы әртүрлі анатомиялық облыстардың (бас, мойын, кеуде, іш, арқа, бөкселер, жоғарғы және төменгі аяқ-қолдар) тері жамылғысында көп (3 және одан да көп) депигменттелген дақтардың немесе жалпы тері жамылғысының 3%-дан астам бір анатомиялық аймақтың болуы болып саналады.
Алақан ауданы жалпы тері жамылғысының 1% болып есептеледі.
Витилигоның шектеулі ошақтары бар қызметкерлер (2-баған бойынша куәландырылатын қызметкерлер үшін витилигодан басқа) барлық бағандар бойынша қызметке жарамды деп танылады.
Бет, мойын, дененің ашық учаскелерінде витилигоның шектеулі нысандары бар қызметке үміткерлер І-ІІ бағандар бойынша жарамсыз деп танылады, III-IV бағандар бойынша қызметке жарамдылығы жеке дара анықталады.
Қызметі қолайсыз метеорологиялық жағдайлармен және иондаушы сәулелену көздерімен байланысты фотодерматоздардан, рентген - және радиодерматиттерден зардап шегетін қызметкерлер кәсіби зияндармен байланысты емес жұмысқа ауыстыра отырып, әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
66.

Болезни позвоночника и их последствия (спондилез и связанные с ним состояния, болезни межпозвонковых дисков, другие болезни позвоночника, искривление, другие приобретенные деформации позвоночного столба) М40-51 (за исключением М45, М90):
к
с
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функции;
нг
Д
нг
Д
нг
В
нг
В
3) с незначительным нарушением функции;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
инд
А
4) при наличии объективных данных без нарушения функции
инд
А
нг
А
инд
А
А
А
Данный пункт настоящих Требований предусматривает спондилез и связанные с ним состояния, болезни межпозвонковых дисков, другие болезни позвоночника - искривления и другие приобретенные деформации позвоночного столба, состояния после травм и хирургического лечения болезней позвоночника.
К подпункту 1) пункта 66 настоящих Требований относятся инфекционный спондилит с частыми обострениями (3 и более в год); спондилолистез III-IV степени (смещение больше половины поперечного диаметра тела позвонка) с постоянно выраженным болевым синдромом и нестабильностью позвоночника; деформирующий спондилез шейного отдела позвоночника, сопровождающийся нестабильностью; деформирующий спондилез грудного и поясничного отделов позвоночника с множественными массивными костными разрастаниями в области межпозвонковых сочленений и по краям тел позвонков, выходящими за уровень замыкательных пластинок, с постоянным выраженным болевым синдромом, что подтверждается частыми обращениями за медицинской помощью без стойкого клинического эффекта от стационарного лечения; искривления позвоночного столба (кифозы, сколиозы IV степени и др.) с резкой деформацией грудной клетки (реберный горб) и дыхательной недостаточностью III степени по рестриктивному типу; инородные тела в спинно-мозговом канале; последствия множественных переломов тел позвонков с резко выраженной деформацией (горб) позвоночника и болевым синдромом.
К данному подпункту также относятся последствия оперативных вмешательств по поводу переломов, вывихов и переломо-вывихов тел позвонков с применением спондило- и корпородеза, последствия переломов тел 2-х и более позвонков с клиновидной деформацией II-III ст., повреждением межпозвонковых дисков, связок и сочленений с болевым синдромом и умеренным или значительным нарушением функций.
Характер патологических изменений позвоночника должен быть подтвержден многоосевыми, нагрузочными и функциональными рентгенологическими и другими исследованиями.
К подпункту 2) пункта 66 настоящих Требований относятся распространенный деформирующий спондилез и межпозвонковый остеохондроз с множественными массивными клювовидными разрастаниями в области межпозвонковых сочленений и по краям тел позвонков (II – III стадии ) с болевым и (или) радикулярным синдромом; ограниченный остеохондроз позвоночника II стадии с наличием протрузии и (или) грыжи диска с выраженным корешковым и (или) болевым синдромом; выраженный стеноз спинно-мозгового канала; спондилез, спондилолистез I и II степени (смещение на 1/4 и 1/2 части поперечного диаметра тела позвонка соответственно) с болевым синдромом; остеохондропатии позвоночника (кифозы, кифосколиоз, юношеский остеохондроз – болезнь Кальве, болезнь Шейермана, структурные и неструктурные сколиозы III степени) с умеренной деформацией грудной клетки и дыхательной недостаточностью II степени по рестриктивному типу; инфекционный спондилит с редкими обострениями; свежий перелом или вывих тела позвонка независимо от степени функциональных нарушений и исхода лечения.
К данному подпункту также относятся последствия оперативных вмешательств по поводу переломов, вывихов и переломо-вывихов тел позвонков с применением спондило- и корпородеза, последствия переломов тел 2-х и более позвонков с клиновидной деформацией II-III степени, повреждением межпозвонковых дисков, связок и сочленений с болевым синдромом при отсутствии или незначительном нарушении функций.

Омыртқа аурулары және олардың зардаптары (спондилез және онымен байланысты жағдайлар, омыртқааралық дискілер аурулары, омыртқаның басқа да аурулары, қисаюлары, басқа да жүре пайда болған деформациялары) М40-51 (М45, М90 коспағанда):
к
с
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
В
жз
В
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
А.
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жз
А
жеке
А
А
А
Осы Талаптардың осы тармағы спондилезді және онымен байланысты жағдайларды, омыртқааралық дискілердің ауруларын, омыртқаның басқа да ауруларын - қисаюды және омыртқа бағанасының басқа да жүре пайда болған деформацияларын, омыртқа ауруларын жарақаттан және хирургиялық емдеуден кейінгі жағдайларды көздейді.
Осы Талаптардың 66-тармағының 1) тармақшасына жиі асқынулары бар (жылына 3 және одан көп) инфекциялық спондилит; тұрақты айқын білінетін ауырсыну синдромымен және омыртқаның тұрақсыздығымен ІІІ-IV дәрежелі спондилолистез (омыртқа денесінің көлденең диаметрінің жартысынан көп ығысуы); омыртқаның тұрақсыздығымен қоса жүретін омыртқаның мойын бөлігінің деформацияланатын спондиллезі; тұрақты айқын білінетін ауырсыну синдромымен тұйықталу пластинкалары деңгейінен шығатын омыртқааралық буындарының аумағында және омыртқа денелерінің шеттері бойынша көптеген массивті сүйек өскіндері бар омыртқаның кеуде және бел бөліктерінің деформацияланатын спондилезі, бұл стационарлық емдеуден тұрақты клиникалық ықпалсыз медициналық көмекке жиі жүгінумен расталады; кеуде қуысының кенеттен деформациясымен (қабырға бүкірі) және омыртқа бағанасының ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігімен (кифоздар, IV дәрежелі сколиоздар және т. б.) омыртқа рестриктивті түрі; жұлын-ми арнасындағы бөгде денелер; омыртқаның күрт айқын білінетін деформациясы (дөңес) және ауырсыну синдромы бар омыртқа денелерінің көптеген сынықтарының салдары жатады.
Сондай-ақ осы тармақшасына омыртқа денелерінің сыну, шығу және сыну-шығуларына спондило- және корпородез қолданып операция жасау салдарлары, 2 және одан көп омыртқалардың денелерінің ІІ-ІІІ дәрежелі сына тәрізді деформациясының, омыртқааралық дисктердің, сіңірлердің және буындардың зақымдануымен ауырсыну синдромының функцияларының орташа немесе едәуір бұзылу салдарлары жатады.
Омыртқаның патологиялық өзгерістерінің сипаты көп осьтік, жүктемелік және функционалдық рентгенологиялық және басқа да зерттеулермен расталуы тиіс.
Осы Талаптардың 66-тармағының 2) тармақшасына ауырсыну және (немесе) радикулярлық синдромы бар омыртқа аралық буындастар саласында және омыртқа денелерінің шеттері бойынша (ІІ – ІІІ сатыдағы) көптеген массивті тұмсық тәрізді өсулермен кең таралған деформациялаушы спондилез және омыртқааралық остеохондроз; протрузия және (немесе) түбіршек және (немесе) айқын ауырсыну синдромы бар диск жарығының болуымен ІІ сатыдағы омыртқаның шектеулі остеохондрозы; жұлын-ми арнасының айқын білінетін стенозы; спондилез, спондилез, спондилез, спондилез, омыртқа ауырсыну синдромы бар І және ІІ дәрежелі спондилолистез (омыртқа денесінің көлденең диаметрінің 1/4 және 1/2 бөлігіне ығысу); кеуде қуысының орташа деформациясы және рестриктивті түр бойынша ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар омыртқаның остеохондропатиялары (кифоздар, кифосколиоз, жасөспірімдер остеохондрозы – Кальве ауруы, Шейерман ауруы, ІІІ дәрежелі құрылымдық және құрылымдық емес сколиоздар); сирек асқынулары бар инфекциялық спондилит; функционалдық бұзылулардың дәрежесіне және емдеу нәтижесіне қарамастан омыртқа денесінің жаңа сынуы немесе шығуы жатады.
Сондай-ақ осы тармақшасына омыртқа денелерінің сыну, шығу және сыну-шығуларына спондило- және корпородез қолданып операция жасау салдарлары, 2 және одан көп омыртқалардың денелерінің ІІ-ІІІ дәрежелі тәрізді деформациясымен сынуы, омыртқааралық дисктердің, сіңірлердің және буындардың зақымдануымен ауырсыну синдромының немесе функцияларының бұзылуының болмауы немесе шамалы бұзылу салдары жатады.

Болевой синдром должен быть подтвежден неоднократными (3 и более) обращениями за медицинской помощью за последние 12 месяцев, зафиксированными в медицинских документах.
После эндоскопического удаления грыжи в период до 3-х лет с момента операции кандидаты на службу и учебу признаются негодными, сотрудники, освидетельствуемые по графе II - ограниченно годными к воинской службе; по I, III, IV графам, при благоприятном клиническом исходе с незначительным нарушением функции (наличие контрольного МРТ обязательно) освидетельствуются по "В- инд", при неблагоприятном исходе – ограниченно годными к воинской службе.
После операции по поводу осложненных переломов позвоночника с использованием способов фиксации, металлоконструкции позвоночника, травматической спондиллопатии, удаления и(или) замещения межпозвонкового диска искусственным диском при благоприятном клиническом исходе с незначительным нарушением функции независимо от срока с момента лечения кандидаты на службу и учебу признаются негодными, сотрудники по всем графам Требований - ограниченно годными к воинской службе.
К подпункту 3) пункта 66 настоящих Требований относятся фиксированные приобретенные искривления позвоночника, сопровождающиеся ротацией позвонков (сколиоз II степени, остеохондропатический кифоз с клиновидной деформацией 3-х и более позвонков и др.); приобретенная мышечная кривошея; нестабильность позвоночника, подтвержденная функциональной рентгенографией; ограниченный деформирующий спондилез и межпозвонковый остеохондроз I-II стадии с болевым синдромом при значительных физических нагрузках и четкими анатомическими признаками деформаций, выявленных при клиническом исследовании и на рентгенограммах; рентгенологически установленные грыжи Шморля, протрузии и грыжи дисков без корешкового и (или) болевого синдрома, спондилолистез I степени без клинических проявлений; застарелые компрессионые стабильные переломы тел позвонков I степени компрессии и их последствия с незначительным болевым синдромом и кифотической деформацией позвонков II степени.
К данному подпункту относятся состояния после лечения по поводу перелома дужек, отростков позвонков при наличии незначительного нарушения функции позвоночника и болевого синдрома.
В период более 3 лет с момента операции по эндоскопическому удалению грыжи сотрудники по графе II при благоприятном клиническом исходе и отсутствии нарушения функции позвоночника освидетельствуются "В- инд", по графам I, III, IV при благоприятном клиническом исходе и отсутствии или незначительном нарушении функции признаются годными, при неблагоприятном исходе - ограниченно годны к воинской службе по всем графам.
Кандидатам на службу в период более 3 лет с момента операции по эндоскопическому удалению грыжи, при благоприятном клиническом исходе (наличие контрольного МРТ обязательно), отсутствии нарушения функции годность по III, IV графам определяется индивидуально; кандидаты на службу по I и II графам и кандидаты на учебу признаются негодными независимо от исхода и сроков лечения.
Спондилез анатомически проявляется клювовидными разрастаниями, захватывающими всю окружность замыкающих пластинок, и деформацией тел позвонков. I степень спондилҰза рентгенологически проявляется клювовидными разрастаниями по краям тел позвонков; II степень - краевые разрастания, растущие от позвонка к позвонку и не достигающие степени срастания; III степень - клювовидные разрастания захватывают всю окружность замыкательных пластинок и сопровождаются деформацией тел позвонков.
Признаками клинического проявления хондроза является нарушение статической функции пораженного отдела позвоночника - выпрямление шейного (поясничного) лордоза или даже образование кифоза, сочетание локальных лордоза и кифоза вместо физиологического лордоза.

Ауырсыну синдромы медициналық құжаттарда тіркелген соңғы 12 айда медициналық көмекке бірнеше рет (3 және одан көп) жүгінулермен расталуы тиіс.
Операция жасалған сәттен бастап 3 жылға дейінгі кезеңде жарықтарды эндоскопиялық алып тастағаннан кейін қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады, ІІ баған бойынша куәландырылатын қызметкерлер-әскери қызметке шектеулі жарамды; І, ІІІ, ІV бағандар бойынша, қызметінің шамалы бұзылуымен қолайлы клиникалық аяқталған кезде (бақылау МРТ болуы міндетті) "В – жеке" бойынша, қолайсыз аяқталған кезде - әскери қызметке шектеулі жарамды деп куәландырылады.
Бекіту, омыртқаның металл конструкциясы, травматикалық спондиллопатия, функциясының шамалы бұзылуымен қолайлы клиникалық аяқталу кезінде омыртқааралық дискіні жасанды дискімен алып тастау және(немесе) алмастыру тәсілдерін пайдалана отырып, омыртқаның асқынған сынықтарына байланысты операциядан кейін, емдеу сәтінен бастап мерзіміне қарамастан қызметке және оқуға үміткерлер жарамсыз, талаптардың барлық бағандары бойынша қызметкерлер - әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Осы Талаптардың 66-тармағының 3) тармақшасына омыртқалардың айналуымен қоса жүретін омыртқаның тіркелген жүре пайда болған қисаюы (ІІ дәрежелі сколиоз, 3 және одан да көп омыртқалардың сына тәрізді деформациясы бар остеохондропатикалық кифоз және т. б.); жүре пайда болған бұлшықет қисығы; функционалдық рентгенографиямен расталған омыртқаның тұрақсыздығы; клиникалық зерттеу және клиникалық зерттеу кезінде анықталған елеулі дене жүктемелері және деформациялардың айқын анатомиялық белгілері кезінде ауырсыну синдромымен I-II сатыдағы шектелген деформациялық спондилез және рентгенограммаларда; Рентгенологиялық белгіленген Шморль жарықтары, протрузия және диск жарықтары, клиникалық көріністерсіз І дәрежелі спондилолистез; І дәрежелі компрессия омыртқа денелерінің ескірген компрессиялық тұрақты сынуы және олардың шамалы ауырсыну синдромы және ІІ дәрежелі омыртқа кифотикалық деформациясы бар салдары жатады.
Осы тармақшаға омыртқа функциясының шамалы бұзылуы және ауырсыну синдромы болған кезде доғалардың, омыртқа өсінділерінің сынуы бойынша емдеуден кейінгі жай-күй жатады.
Жарықты эндоскопиялық алып тастау бойынша операция жасалған сәттен бастап 3 жылдан астам кезеңде ІІ баған бойынша қызметкерлер қолайлы клиникалық қорытынды және омыртқа функциясының бұзылуы болмаған кезде "В – жеке" куәландырылады, І, ІІІ, ІV бағандар бойынша қолайлы клиникалық қорытынды және функциясы болмаған немесе шамалы бұзылған кезде жарамды деп танылады, қолайсыз нәтиже кезінде - барлық бағандар бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Жарықты эндоскопиялық алып тастау бойынша операция жасалған сәттен бастап 3 жылдан астам кезеңде қызметке кандидаттарға қолайлы клиникалық нәтижеде (бақылау МРТ болуы міндетті), функциясының бұзылуы болмаған кезде ІІІ, IV бағандар бойынша жарамдылық жеке анықталады; І және ІІ бағандар бойынша қызметке кандидаттар және оқуға үміткерлер емдеу нәтижесі мен мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Спондилез анатомиялық түрде тұйықтаушы пластинкалардың барлық шеңберін қамтитын тұмсық тәрізді өсулермен және омыртқа денелерінің деформациясымен көрінеді. Спондилездің І дәрежесі рентгенологиялық жағынан омыртқа денелерінің шеттері бойынша тұмсық тәрізді өсулермен көрінеді; ІІ дәреже - омыртқадан омыртқаға өсіп келе жатқан және өсу дәрежесіне жетпейтін шеткі өсулер; ІІІ дәреже - тұмсық тәрізді өсулер тұйықталу пластинкаларының бүкіл шеңберін басып алады және омыртқа денелерінің деформациясымен қоса жүреді.
Хондроздың клиникалық көрінісінің белгілері омыртқаның зақымданған бөлігінің статикалық функциясының бұзылуы - мойын (бел) лордозын түзету немесе тіпті кифоздың пайда болуы, физиологиялық лордоздың орнына жергілікті лордоз бен кифоздың үйлесуі болып табылады.

Рентгенологическими симптомами межпозвонкового остеохондроза являются: 1) нарушение формы позвоночника (нарушение статической функции); 2) снижение высоты межпозвонкового диска; 3) отложение солей извести в переднем участке фиброзного кольца или в пульпозном ядре; 4) смещения тел позвонков (передние, задние, боковые), определяемые при стандартной рентгенографии; 5) патология подвижности в сегменте (нарушение динамической функции); 6) краевые костные разрастания, образующиеся в плоскости диска и продолжающие площадки тел позвонков; 7) субхондральный остеосклероз с отчетливым изображением структуры. I стадия - характеризуется наличием незначительных изменений физиологического лордоза, II стадия - выпрямление лордоза, снижение высоты диска (на ¼ меньше вышележащего), симптом нефиксированной "распорки", экзостозы, III стадия - высота пораженного диска в 2 раза меньше вышележащего, экзостозы массивные, направленные кзади, в сторону позвоночного канала.
Болевой синдром при физической нагрузке должен быть подтвержден неоднократными обращениями за медицинской помощью, зафиксированными в медицинских документах освидетельствуемого.
Только совокупность перечисленных клинических и рентгенологических признаков ограниченного деформирующего спондилеза и межпозвонкового остеохондроза дает основание к применению подпункта 3) пункта 66 настоящих Требований.
Степень сколиоза определяется по рентгенограммам на основании измерения углов сколиоза (по В.Д. Чаклину): I степени – до 10 градусов, II степени - 11-25 градусов, III степени - 26-50 градусов, IV степени - больше 50 градусов.
При патологическом грудном кифозе (болезнь Шейермана) деформация оценивавается по боковой рентгенограмме в положении стоя с захватом подвздошных костей по методике Кобба. I степень - угол кифоза от 31 до 40 градусов; II степень – угол кифоза от 41 до 50 градусов; III степень - угол кифоза от 51 до 70 градусов; IV степень – угол кифоза свыше 71 градуса.
Спондилолистез I степени - смещение на ¼ части поперечного диаметра тела позвонка, II степени смещение на ½; III степени – смещение более половины тела позвонка, IV степени смещение от 76% до 100%.
Сакрализация, люмбализация, нестабильность позвоночника подтверждаются КТ, МРТ, функциональной рентгенографий. При нестабильности шейного отдела позвоночника кандидатам службу и учебу необходимо провести ультразвуковую доплерографию брахиоцефальных сосудов. На функциональной рентенограммме признаком гипермобильности является значительное увеличение (при разгибании) или уменьшение (при сгибании) угла смежными замыкательными пластинками в исследуемом сегменте. Суммарно разница величины углов во время сгибания и разгибания по сравнению с нейтральным положением при гипермобильности превышает 10 градусов. Нестабильность в исследуемом позвоночном сегменте констатируют при наличии смещения тел смежных позвонков относительно друг друга на 3 мм и более в одном направлении от нейтрального положения

Омыртқааралық остеохондроздың рентгенологиялық симптомдары мыналар болып табылады: 1) омыртқа нысанының бұзылуы (статикалық функцияның бұзылуы); 2) омыртқааралық диск биіктігінің төмендеуі; 3) фиброзды сақинаның алдыңғы учаскесінде немесе пульпозды ядросында әк тұздарының шөгуі; 4) стандартты рентгенография кезінде анықталатын омыртқа денелерінің ығысуы (алдыңғы, артқы, бүйірлік); 5) сегментіндегі қозғалыс патологиясы (динамикалық функцияның бұзылуы); 6) диск жазықтығында түзілетін және омыртқа денелерінің алаңдарын жалғастыратын шеткі сүйек өсулері; 7) құрылымның айқын бейнесі бар субхондральды остеосклероз, I кезең - физиологиялық лордоздың шамалы өзгерістерінің болуымен сипатталады, II кезең - лордоздың түзетілуі, диск биіктігінің төмендеуі (биіктігі жоғары дискідең ¼ кем), бекітілмеген "кергіш" симптомы, экзостоздар, III кезең-зақымданған дискінің биіктігі жоғарыдан 2 есе аз.
Дене жүктемесі кезіндегі ауырсыну синдромы куәландырылушының медициналық құжаттарында белгіленген медициналық көмекке бірнеше рет жүгінулермен расталуы тиіс.
Шектеулі деформациялаушы спондилездің және омыртқааралық остеохондроздың аталған клиникалық және рентгенологиялық белгілерінің жиынтығы ғана осы Талаптардың 66 тармағының 3) тармақшасын қолдануға негіз береді.
Сколиоз дәрежесі рентгенограммалар бойынша сколиоз бұрыштарын өлшеу негізінде анықталады (В.Д. Чаклин бойынша): I дәрежелі – 10 градусқа дейін, II дәрежелі - 11-25 градусқа дейін, III дәрежелі - 26-50 градусқа дейін, IV дәрежелі - 50 градустан жоғары.
Патологиялық кеуде кифозы кезінде (Шейерман сырқаты) деформация Кобба әдістемесі бойынша мықын сүйектерін басып ала отырып, тұрған күйінде бүйір рентгенограмма бойынша бағаланады. I дәреже-кифоздың бұрышы 31-ден 40 градусқа дейін; II дәреже-кифоздың бұрышы 41-ден 50 градусқа дейін; III дәреже-кифоздың бұрышы 51-ден 70 градусқа дейін; IV дәреже-кифоздың бұрышы 71 градустан жоғары.
І дәрежелі Спондилолистез-омыртқа денесінің көлденең диаметрінің бөліктеріндегі ығысу, ІІ дәрежелі½; ІІІ дәрежелі-омыртқа денесінің жартысынан астамы ығысу, ІV дәрежелі ығысу 76% - дан 100%-ға дейін.
Сакрализация, люмбализация, омыртқаның тұрақсыздығы КТ, МРТ, функционалдық рентгенографиямен расталады. Омыртқаның мойын бөлігінің тұрақсыздығы кезінде кандидаттар брахиоцефальды тамырлардың ультрадыбыстық доплерографиясын жүргізу керек. Функционалдық рентгенограммада гипермобильдіктің белгісі зерттелетін сегментте шектес тұйықталу пластинкаларымен бұрыштың едәуір ұлғаюы (жазу кезінде) немесе азаюы (бүгу кезінде) болып табылады. Гипермобильділік кезінде бейтарап орналасумен салыстырғанда бүгу және жазу кезінде бұрыштардың жалпы мөлшерінің айырмашылығы 10 градустан асады. Зерттелетін омыртқа сегментіндегі тұрақсыздықты шектес омыртқалардың денелерінің бір-біріне қатысты бейтарап жағдайдан бір бағытта 3 мм және одан да көп ығысуы болған жағдайда белгілейді.

По подпункту 4) пункта 66 настоящих Требований при наличии временных функциональных расстройств или выраженного болевого синдрома после травм при благоприятном экспертном прогнозе сотрудникам выносится категория Г.
При неудовлетворительных результатах лечения и определившемся неблагоприятном исходе заключение о категории годности выносится по соответствующим подпунктам пункта 66 настоящих Требований, категория Г не выносится.
К данному подпункту относится ограниченный межпозвонковый остеохондроз позвоночника I стадии без клинических проявлений в течении последних 12 месяцев и нарушения функции.
Необходимо помнить, что при остеохондрозе рентгенологические и клинические симптомы не совпадают. Поэтому рентгенологически установленные единичные грыжи Шморля, протрузии дисков, остеохондроз I стадии, без болевого или радикулярного синдромов, не являются основанием для применения пункта 66 настоящих Требований.
При заболеваниях и последствиях травм позвоночника, сопровождающихся корешковым или сосудистым синдромами, одновременно выносятся соответствующие подпункты пунктов 24 и 26 настоящих Требований.
Сросшиеся переломы остистых и поперечных отростков без нарушения функции позвоночника, а также нефиксированные искривления позвоночника и сколиоз I степени без клинических проявлений и неврологической симптоматики не являются основанием для применения пункта 66 настоящих Требований.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
68
Плоскостопие и другие дефекты и деформации стоп М20-21.6:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функции;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
нг
В
3) с незначительным нарушением функции;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
инд
А
4) при наличии объективных данных без нарушения функции.
А
А
инд
А
А
А
А
А
Данный пункт настоящих Требований предусматривает врожденные и приобретенные фиксированные дефекты и деформации стопы. При определении категории годности к службе лиц, у которых имеется полая стопа следует иметь ввиду, что стопы с повышенными продольными сводами часто являются вариантом нормы.
К подпункту 1) пункта 68 настоящих Требований относятся полая стопа, имеющая деформацию в виде супинации заднего и пронации переднего отдела при наличии высокого внутреннего и наружного свода (так называемая резко скрученная стопа), передний отдел стопы распластан, широкий и несколько приведен, имеются натоптыши под головками средних плюсневых костей; конская, пяточная, варусная искривления стоп, при которых невозможно пользование стандартной обувью.
Отсутствие или полное сведение всех пальцев на обеих ногах; отсутствие всех пальцев на уровне плюсне–фаланговых суставов или основных фаланг на обеих ногах; отсутствие стопы или части после ранений, травм, костно-пластических операций. Сотрудники признаются негодными к военной службе в мирное время, ограниченно годны второй степени в военное время.

Осы Талаптардың 66-тармағының 4) тармақшасы бойынша жарақаттан кейін уақытша функционалдық бұзылулар немесе айқын білінетін ауырсыну синдромы болған кезде қолайлы сараптамалық болжам кезінде қызметкерлерге Г санаты шығарылады.
Емдеудің қанағаттанғысыз нәтижелері және қолайсыз аяқталу анықталған жағдайда жарамдылық санаты туралы қорытынды осы Талаптардың 66 тармағының тиісті тармақшалары бойынша шығарылады, Г санаты шығарылмайды.
Осы тармақшаға соңғы 12 ай ішінде клиникалық көріністерсіз және функцияның бұзылуынсыз омыртқаның I сатылы омыртқааралық шектеулі остеохондрозы жатады.
Остеохондроз кезінде рентгенологиялық және клиникалық симптомдар сәйкес келмейтінін есте сақтау қажет. Сондықтан Рентгенологиялық белгіленген Шморльдің бірлі-жарым жарықтары, дискілердің протрузиясы, ауырсыну немесе радикалдық синдромдарсыз І сатылы остеохондроз осы Талаптардың 66-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Түбіршектік немесе тамыр синдромдары қоса жүретін омыртқа жарақаттарының сырқаттары мен салдары кезінде осы Талаптардың 24 және 26-тармақтарының тиісті тармақшалары бір мезгілде шығарылады.
Омыртқа функциясының бұзылуынсыз қалған жіті және көлденең өсінділердің сынуы, сондай-ақ клиникалық көріністерсіз және неврологиялық симптоматикасыз омыртқаның бекітілмеген қисаюы мен І дәрежелі сколиоз осы Талаптардың 66-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
68
Жалпақ табан және аяқ басының басқа да дефектілері мен деформациялары М20-21.6:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
В
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
А
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
А
А
жеке
А
А
А
А
А
Осы Талаптардың осы тармағы табанның туа біткен және жүре пайда болған тіркелген ақаулары мен деформацияларын көздейді. Қуыс табаны бар адамдардың қызметке жарамдылық санатын анықтау кезінде ұзына бойы жоғары күмбезі бар табандар жиі норманың нұсқасы болып табылатындығын ескеру керек.
Осы Талаптардың 68-тармағының 1) тармақшасына жоғарғы ішкі және сыртқы күмбез (күрт бұралған Табан деп аталатын) болған кезде артқы бөлігінің супинациясы және алдыңғы бөлігінің пронациясы түрінде деформациясы бар қуыс табан, табанның алдыңғы бөлігі бүктелген, кең және бірнешеу келтірілген, орташа табан сүйектерінің бастарының астында табандар бар; стандартты аяқ кию мүмкін емес табанның ат, өкшелік, варустық қисаюы жатады.
Екі аяқтағы барлық саусақтардың болмауы немесе толық жазылуы; екі аяқтағы табан–фалангалық буындар немесе негізгі фалангалар деңгейінде барлық саусақтардың болмауы; жарақаттанулардан, жарақаттанулардан, сүйек-пластикалық операциялардан кейін табанның немесе бөліктің болмауы. Қызметкерлер бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды деп танылады.

К подпункту 2) пункта 68 настоящих Требований относятся: продольное плоскостопие III степени или поперечное III–IV степени с отводящей контрактурой первого пальца, экзостозами костей стопы и отведением ее кнаружи, наличием артроза в таранно-ладьевидном сочленении.
При указанных состояниях, а также при отсутствии, сведении или неподвижности всех пальцев на уровне основных фаланг на одной стопе, второго-пятого пальца на одной стопе, первого и двух других пальцев одной стопы, четырех или первых пальцев обеих стоп, всех пальцев на уровне дистальных фаланг обеих стоп сотрудники по III–IV графам признаются ограниченно годными к воинской службе.
К подпункту 3) пункта 68 настоящих Требований относятся умеренно выраженные деформации с незначительным болевым синдромом и нарушением статики при возможности ношения стандартной обуви; плоскостопие III степени при отсутствии экзостозов и искривлений стопы; плоскостопие II степени с деформирующим артрозом I-II стадии в таранно-ладьевидном сочленении; отсутствие, сведение или неподвижность всех пальцев на уровне дистальных фаланг на одной ноге, одного или двух пальцев на одной ноге (кроме указанных в подпункте 2 пункта 68 настоящих Требований).
Кандидаты на службу с плоскостопием III степени, в том числе при отсутствии экзостозов и искривлений стопы признаются негодными к службе по всем графам Требований.
Деформирующий артроз таранно-ладьевидного сочленения II стадии (по клинико-рентгенеологической классификации атрозов) или стадии выраженных изменений характеризуется:
значительным сужением суставной щели, когда имеются выраженные, четко прослеживающиеся на рентгенограммах краевые костные разрастания (более 1 мм от края суставной щели);
наличием субхондрального остеосклероза в участках костей против наибольшего сужения суставной щели, при этом головка таранной кости деформирована;
болями после длительного пребывания на ногах, усиливающимися к вечеру и ослабевающими после отдыха, при этом стопы становятся пастозными, в области наружней лодыжки появляется отечность;
пронированием стопы, удлинением и расширением средней части, опущением продольного свода, при этом ладьевидная кость обрисовывается сквозь кожу на медиальном крае стопы;
неуклюжесть походки, при этом носки разведены в стороны;
возможным ограничением объема движений во всех суставах стоп;
характерными болевыми точками (на подошве в центре и у внутреннего края пятки, на тыле стопы в ее центральной части, между ладьевидной и таранной костями, под внутренней и наружней лодыжкой, между головками плюсневых костей, в мышцах голени вследствии их перегрузки, в коленном и тазобедренном суставах в результате изменения биомеханики, в бедре из-за перенапряжения широкой фасции, в области поясницы на почве компенсаторного усиления лордоза.
Деформирующий артроз таранно-ладьевидных сочленений I стадии или стадии начальных явлений артроза характеризуется незначительным сужением суставной щели и признаками появляющихся костных разрастаний (менее 1 мм от края суставной щели).

Осы Талаптардың 68-тармағының 2) тармақшасына: бірінші саусақтың бұрушы контрактурасымен, табан сүйектерінің экзостозымен және оны сыртқа қарай бұрумен, Таран–ладья тәрізді буындарда артроздың болуымен III дәрежелі бойлық жалпақ табан немесе III-IV дәрежелі көлденең жалпақ табан жатады.
Көрсетілген жағдайларда, сондай-ақ бір табандағы негізгі фалангалар деңгейінде барлық саусақтардың, бір табандағы екінші–бесінші саусақтың, бір табанның бірінші және басқа екі саусақтарының, екі табанның төрт немесе бірінші саусақтарының, екі табанның дистальды фалангалары деңгейінде барлық саусақтардың болмауы, түйілуі немесе қозғалмауы кезінде қызметкерлер ІІІ-IV бағандар бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Осы Талаптардың 68 тармағының 3) тармақшаға стандартты аяқ киімді кию мүмкіндігі кезінде шамалы ауырсыну синдромымен және статиканың бұзылуымен орташа айқын білінетін деформациялар; экзостоздар мен табанның қисаюы болмаған кезде ІІІ дәрежелі жалпақ табандылық; Таран-ладья тәрізді буынында І-ІІ сатыдағы Деформацияланатын артрозы бар ІІ дәрежелі жалпақ табандық; бір аяқта дистальды фалангалар деңгейінде барлық саусақтардың, бір аяқта бір немесе екі саусақтың (осы Талаптардың 68 тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерден басқа).
Қызметке кандидаттар ІІІ дәрежелі жалпақ табаны болғанда, оның ішінде экзостоздар мен табанның қисаюы болмаған кезде, барлық бағандары бойынша қызметке жарамсыз деп танылады.
ІІ сатыдағы (атроздардың клиникалық-рентгенологиялық жіктелуі бойынша) таранша-ладья тәрізді буындарының деформацияланған артрозы немесе айқын өзгерістер сатылары сипатталады:
рентгенограммаларда айқын, анық байқалатын шеткі сүйектің өсуі (буын саңылауының шетінен 1 мм-ден астам) болған кезде буын саңылауының едәуір тарылуы;
буындық саңылаудың ең көп тарылуына қарсы сүйектер учаскелерінде субхондральды остеосклероздың болуы, бұл ретте таран сүйегінің басы деформацияланған;
кешке қарай күшейетін және демалғаннан кейін әлсірейтін аяқтарда ұзақ уақыт болған ауырсыну, бұл ретте аяқтар пастоз болады;
сыртқы тобық аймағында ісіну пайда болады, табан пронациясымен, ортаңғы бөлігінің ұзаруымен және кеңеюімен, бойлық күмбездің төмендеуімен, бұл ретте ладья тәрізді сүйек табанның медиалды жиегінде тері арқылы бейнеленеді;
жүрістің епсіздігі, бұл ретте аяқтың бастары екі жаққа қарай ашылған;
аяқтың барлық буындарында қозғалыс көлемін ықтимал шектеу;
табанның ортасында және ішкі шетінде, табанның ортаңғы бөлігінде, ладья тәріздес және таран сүйектерінің арасында, тобықтың ішкі және сыртқы астында, табан сүйектерінің бастары арасында, балтыр бұлшықеттерінің арасында, олардың шамадан тыс жүктелуінен, биомеханиканың өзгеруі нәтижесінде тізе және жамбас-сан буындарында, кең фасцияның шамадан тыс күшеюіне байланысты санда, лордоздың компенсаторлық қоныстану негізіндегі бел аймағында ауырсынулар.
І сатылы таран-ладья тәрізді буындардың деформацияланатын артрозы немесе артроздың бастапқы құбылыстарының сатысы буын саңылауының шамалы тарылуымен және пайда болған сүйек өсуінің белгілерімен (буын саңылауының шетінен 1 мм-ден кем) сипатталады.

При деформациях I пальца, сопровождающихся плоскостопием или другими деформациями стопы с нарушениями функции и затрудняющих ношение стандартной обуви, МО проводится по подпункту 2) или 3) пункта 68 настоящих Требований.
Плоскостопие II степени без артроза, а также I степени независимо от наличия или отсутствия артроза в таранно-ладьевидном сочленении, не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
При наличии у освидетельствуемого различной степени плоскостопия на обеих ногах заключение выносится по плоскостопию большей степени.
За отсутствие пальца на стопе считается отсутствие его на уровне плюсне-фалангового сустава. Полное сведение или неподвижность пальца считается как его отсутствие.
Отсутствие одного из пальцев стопы (кроме первого) не нарушающее функцию ее, не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
74.
Хронические воспалительные болезни женских половых органов (яичников, маточных труб, тазовой клетчатки, брюшины, шейки матки, влагалища, вульвы) сопровождающиеся
расстройством функции половой сферы N70-77, кроме N70, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2; болезни молочной железы N60-64 (кроме N60):
к
с
к
с
к
с
к
с
1) частыми обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
нг
Д-инд
2) редкими обострениями;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
3) при наличии объективных данных без нарушения функции, стойкой компенсации.
нг
А
нг
А
инд
А
инд
А
К подпункту 1) пункта 74 настоящих Требований относятся часто обостряющиеся (3 и более раз в год) хронические воспалительные болезни женских половых органов; необратимые последствия хронических воспалительных заболеваний, которые требуют длительного консервативного лечения или хирургического вмешательства (осумкованные гнойники, воспалительные опухоли при отказе от оперативного лечения).
Сотрудники освидетельствуемые по всем графам, и кандидаты на службу, освидетельствуемые по графам III-IV, с редкими обострениями (1 раз в году и реже), не требующими стационарного лечения, при наличии данных медицинского наблюдения признаются годными к службе
Годность кандидатов на должности ППиНИС АПО и ИСР КПСиСУ по подпункту 2) пункта 74 настоящих Требований определяется индивидуально.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
78
Острые воспалительные заболевания матки, маточных труб, яичников, тазовой брюшины и клетчатки N70, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2; временные функциональные расстройства после хирургического лечения, острого или обострения хронического заболевания женских половых органов
к
с
к
с
к
с
к
с
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Заключение о категории Г выносится только после затяжного осложненного течения (со сроком не более 2 месяцев) острых воспалительных заболеваний женских половых органов (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит).
При обнаружении патологии шейки матки (эрозия, псевдоэрозия, эктопия и эктропион) проводится цитологическое исследование (ПАП-тест, скрининговый анализ по интерпритации Бетезда).
При выявлении по результатам цитологического исследования HSIL, АGC, c-r in citu кандидаты признаются негодными, сотрудники подлежат лечению.
При выявлении ASC-US, LSIL освидетельствемые лица направляются на тест вируса папиломы человека (ВПЧ-тест), расширенную кольпоскопию, прицельную биопсию.

Функциясының бұзылуымен және стандартты аяқ киімді киюді қиындататын жалпақ табандылықпен немесе табанның басқа да деформацияларымен қоса жүретін I саусақтың деформациясы кезінде МК осы Талаптардың 68-тармағының 2) немесе 3) тармақшалары бойынша жүргізіледі.
Артрозсыз ІІ дәрежелі, сондай-ақ табан буындарының артроз болуына қатыссыз І дәрежелі майтабандық осы Талаптардың көрсетілген тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Куәландырылушыда екі аяқта әртүрлі дәрежедегі жалпақ табандылық болған кезде қорытынды үлкен дәрежедегі жалпақ табандық бойынша шығарылады.
Табанда саусақтың болмауы үшін оның табан-фаланга буынының деңгейінде болмауы саналады. Саусақтың толық жанасуы немесе қозғалыссыздығы оның болмауы деп саналады.
Табанның бір саусағының (біріншісінен басқа) оның функциясын бұзбайтын болмауы осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
74.
Жыныс сферасы функцияларының бұзылуымен ілесе жүретін әйелдің жыныс мүшелерінің созылмалы қабыну аурулары (аналық безі, жатыр түтіктерінің, жамбас клетчаткасының, іш пердесінің, жатыр мойнының, қынаптың, вульваның) созылмалы қабынба аурулары сферасы N70-77 (N70, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2 коспағанда) және сүт бездерінің сырқаттары (N60 қоспағанда) N61-64:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) жиі асқынулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д -жеке
жз
Д -жеке
2) сирек асқынулары бар.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
3) тұрақты компенсациясыз функцияларының бұзылуынсыз объективтік деректер болған кезде
жз
А
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы Талаптардың 74-тармағының 1) тармақшасына жиі асқынатын (жылына 3 және одан да көп рет) әйел жыныс мүшелерінің созылмалы қабыну аурулары; ұзақ консервативті емдеуді немесе хирургиялық араласуды талап ететін созылмалы қабыну ауруларының қайтымсыз салдары (операциялық емдеуден бас тартқан кездегі қабыну ісіктері, қапшық тәрізделген іріңдер) жатады.
Стационарлық емдеуді талап етпейтін, сирек асқынулары бар (жылына 1 рет және сирек) III-IV бағандар бойынша куәландырылатын барлық бағандар бойынша куәландырылатын қызметкерлер және қызметке кандидаттар медициналық бақылау деректері болған кезде қызметке жарамды деп танылады
ҚҚА ПОжҒЗҚ және ҚСжАЕК АСЖ лауазымына кандидаттардың жарамдылығы осы Талаптардың 74-тармағының 2) тармақша бойынша жеке анықталады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
78
Жатырдың, жатыр түтіктерінің, аналық бездерінің, жамбастық іш пердесі мен клетчаткасының жедел қабыну сырқаттары N70.0, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2 Әйелдің несеп-жыныс, жыныс мүшесі органдарының жедел, қабыну созылмалы сырқаттарынан кейінгі немесе хирургиялық емдеуден кейінгі қызметінің уақытша бұзылулары
к
с
к
с
к
с
к
с
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Г санаты туралы қорытынды созылмалы жіті ағымнан (2 айдан аспайтын мерзімге) әйел жыныс мүшелерінің жіті қабыну ауруларынан (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит) кейін ғана шығарылады.
Жатыр мойнының патологиясы анықталған кезде (эрозия, псевдоэрозия, эктопия және эктропион) цитологиялық зерттеу жүргізіледі (ПАП-тест, Бетезд интерпритациясы бойынша скрининг талдау).
Цитологиялық зерттеу нәтижелері бойынша HSIL, АGC, c-r in citu анықталған кезде кандидаттар жарамсыз деп танылады, қызметкерлер емдеуге жатады.
ASC-US, LSIL анықталған кезде куәландырылатын адамдар адамның папилома вирусына (ВПЧ-тестке), кеңейтілген кольпоскопияға, мақсатты биопсияға тестілеуге жіберіледі

При негативном или позитивном результате ВПЧ-теста (высокоонкогенных штаммов 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) с сопутствующей нормальной картиной кольпоскопии кандидаты и сотрудники признаются годными. При сопутствующей аномальной картине кольпоскопии кандидаты признаются негодными, сотрудники подлежат лечению.
Эктопия шейки матки рассматривается как вариант нормы, как незавершенная миграция эпителия шейки матки.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
83
Последствия повреждений или оперативных вмешательств на органах грудной, брюшной полости, малого таза или забрюшинного пространства по поводу ранений, травм и хирургических заболеваний J86, К22.2, К44, пластической и реконструктивной хирургии после перенесенной травмы и операции, другие виды пластической хирургии для устранения недостатков внешности Z41, Z41.1, Z42, Z42.1, Z42.2, Z42.8:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
инд
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функции
инд
А
инд
А
А
А
А
А
К подпункту 1) пункта 83 настоящих Требований относятся последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью III степени; обширная облитерация перикарда; желчные или панкреатические свищи, при неудовлетворительных результатах лечения; рубцовые сужения пищевода, требующие систематического бужирования; диафрагмальные грыжи с частыми (2 раза в год и более) ущемлениями при неудовлетворительных результатах хирургического лечения или отказе от него, состояния после: резекции легкого, желудка, пищевода, наложения желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения; стволовой или селективной ваготомии с наложением желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения (неподдающиеся лечению демпинг-синдром, упорные поносы, упадок питания при ИМТ 18,5 и менее, стойкие анастомозиты, язва анастомоза); состояния после резекции тонкой (не менее 1,5 метра) или толстой (не менее 30 см.) кишки, сопровождающиеся нарушением пищеварения и упадком питания; наложение билиодигестивных анастомозов; резекция доли печени или части поджелудочной железы.
По подпункту 1) пункта 83 настоящих Требований освидетельствуются лица, у которых отсутствует почка, удаленная по поводу травмы или ранения, при нарушении функции оставшейся почки, независимо от степени ее выраженности; пищеводно-трахеальные и (или) пищеводно-бронхиальные свищи при неудовлетворительных результатах лечения.
При последствиях реконструктивных операций на крупных магистральных (аорта, подвздошная, бедренная, брахиоцефальная артерии, воротная и полая вена) и периферических сосудах при стойком выраженном нарушении кровообращения и прогрессирующем течении заболевания.

ВПЧ-тестінің (жоғары онкогенді 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 штаммдардың) негативті немесе позитивті нәтижелері кезінде кольпоскопияның ілеспе қалыпты картинасымен кандидаттар және қызметкерлер жарамды деп танылады. Кольпоскопияның ілеспе аномалды картинасы кезінде кандидаттар жарамсыз деп танылады, қызметкерлер емдеуге жатады.
Жатыр мойнының эктопиясы қалыпты нұсқасы ретінде жатыр мойнының эпителийінің аяқталмаған көші-қоны ретінде қарастырылады.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
83
Зақымданудың немесе жаралану, жарақаттану мен хирургиялық сырқаттар себепті кеуде, іш қуысы, кіші жамбас немесе іш пердесі сыртындағы кемістік мүшелеріне операциялық қатысулардың зардаптары (J86; К22.2; К44); Жарақаттану және операциялардан кейінгі пластикалық және реконструкциялық хирургия, сырт пішіннің кемшіліктерін жоюға арналған пластикалық хирургияның басқа да түрлері Z41, Z41.1, Z42, Z42.1, Z42.2, Z42.8:
к
с
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
А
А
А
А
Осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасына: ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; перикардтың кең облитерациясы; емдеудің қанағаттанғысыз нәтижелері кезінде өт немесе панкреатикалық жыланкөздер; жүйелі бужирлеуді талап ететін өңештің тыртықты тарылуы; хирургиялық емдеудің қанағаттанғысыз нәтижелері немесе одан бас тарту кезінде жиі (жылына 2 рет және одан да көп) қысым жасайтын диафрагмальді жарықтар: өкпені, асқазанды, өңешті резекциялаудан, Елеулі бұзылыстары бар асқазан-ішек сағасын салғаннан кейінгі жай-күйлер; ас қорыту қызметінің бұзылуы; ас қорыту функциясының Елеулі бұзылуымен асқазан-ішек сағасын салумен бағаналы немесе селективті ваготомия (емдеуге келмейтін демпинг-синдром, табанды диарея, ДСИ 18,5 және одан кем болғанда тамақтанудың төмендеуі, тұрақты анастомозиттер, анастомоз жарасы); ас қорытудың бұзылуымен және тамақтанудың төмендеуімен қоса болатын жіңішке (1,5 метрден кем емес) немесе жуан (30 см. кем емес) Ішекті резекциялаудан кейінгі жай-күй; билиодигестивті анастомоздар салу; бауыр немесе тоқ ішектің бөлігін резекциялау; ұйқы безі.
Осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасына бойынша бүйрегі жоқ, жарақатына немесе жарақаттануына байланысты алынған, қалған бүйрек қызметінің бұзылуы кезінде, оның айқын көріну дәрежесіне қарамастан; емдеудің қанағаттанғысыз нәтижелері кезінде өңеш-трахеальды және (немесе) өңеш-бронх жыланкөздері куәландырылады.
Ірі магистральды (аорта, мықын асты, сан, брахиоцефалды артериялар, жағалық және қуыс вена) және перифериялық қанайналымның тұрақты айқын бұзылуы және аурудың үдемелі ағымы кезінде перифериялық қан тамырларына реконструктивті операциялардың салдары кезінде.

При наличии инородного тела, расположенного в корне легкого, в сердце или вблизи крупных сосудов, независимо от наличия осложнений или функциональных нарушений МО проводится на основании подпункта 1) пункта 83 настоящих Требований. В отдельных случаях при этих состояниях лица, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при относительно сохраненной трудоспособности могут быть освидетельствованы по подпункту 2) пункта 83 настоящих Требований.
При последствиях ранений сердца, перикарда, оперативного удаления инородных тел из средостения в области крупных сосудов стадия (степень) нарушения дыхательной недостаточности, общего и (или) коронарного кровообращения оцениваются по пунктам 42 и 51 настоящих Требований, по результатам их оценки МО проводится на основании подпунктов 1), 2) или 3) пункта 83 настоящих Требований.
При последствиях сочетанной травмы органов двух или более полостей с умеренным нарушением их функций следует применять подпункт 1) пункта 83 настоящих Требований.
К подпункту 2) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью II степени; диафрагмальные грыжи умеренных размеров с редким и (1 раз в год и реже) ущемлениями; спаечный процесс в брюшной полости с нарушениями эвакуаторной функции, требующими повторного стационарного лечения; состояния после: частичной резекции желудка, тонкой (не менее 1 метра) или толстой (не менее 20 см.) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья с проявлениями демпинг-синдрома средней степени тяжести и умеренным упадком питания; отсутствие почки, удаленной по поводу травмы или ранения, при нормальной функции оставшейся почки; относятся также последствия хирургического лечения по поводу заболеваний, ранений и травм поджелудочной железы с исходом в псевдокисту; удаление доли, либо 2-х сегментов левого легкого, более 2-х сегментов правого легкого; стволовая или селективная ваготомия без наложения желудочно-кишечного анастомоза; состояния после операций по поводу закрытия каловых свищей, а также ректопексии.
После удаления желчного пузыря или хирургического лечения болезней желчных протоков, поджелудочной железы с хорошим исходом сотрудники признаются годными к службе по всем графам.
Кандидаты на службу по истечении 3 лет после эндоскопического удаления желчного пузыря с хорошим исходом признаются годными на должности по графам III и IV.
Кандидаты на службу на должности по графам I и II, кандидаты на учебу после удаления желчного пузыря, хирургического лечения болезней желчных протоков, поджелудочной железы признаются негодными независимо от срока и исхода лечения.
К данному подпункту также относится экстерпация или надвлагалищная ампутация матки с придатками с эндокринными нарушениями; состояния после пластических операции с неблагоприятным исходом: ранние (отек, потеря чувствительности, лимфорея, гематомы, серомы, инфекционные воспаления, отхождение ушной раковины) и поздние осложнения реконструктивных и пластических операций (образование грубых рубцов, блефароптоз, ассиметрия, расхождения швов, образование кисты в области послеоперационной раны, эктропион, гиперпигментация).

Өкпенің тамырында, жүрекке немесе ірі тамырларға жақын орналасқан бөгде дене болған кезде МК асқынулардың немесе функционалдық бұзылулардың болуына қарамастан осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасы негізінде жүргізіледі. Жекелеген жағдайларда осы жағдайлар кезінде қызметте болудың шекті жасына жетпеген адамдар салыстырмалы жұмыс қабілеттілігі сақталған кезде осы Талаптардың 83 тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылуы мүмкін.
Жүрек, перикард жарақаттары салдарынан, ірі қан тамырлары аймағындағы кеуде ортасынан бөгде денелерді жедел алып тастау кезінде тыныс алу жеткіліксіздігінің, жалпы және (немесе) Коронарлық қан айналымының бұзылу сатысы (дәрежесі) осы Талаптардың 42 және 51-тармақтары бойынша бағаланады, оларды бағалау нәтижелері бойынша МК осы Талаптардың 83-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалары негізінде жүргізіледі.
Екі немесе одан да көп қуыстар мүшелерінің функцияларының орташа бұзылуымен үйлесімді жарақатының салдары кезінде осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасын қолдану керек.
Осы Талаптардың 83-тармағының 2) тармақшасына: ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; сирек және (жылына 1 рет және сирек) қысылулары бар орташа көлемдегі диафрагмаль жарықтары; қайта стационарлық емдеуді талап ететін көшіру функциясының бұзылуымен іш қуысында жабысу процесі; мынадай жай-күйден кейінгі жай-күй: асқазанды, жіңішке (кемінде 1 метр) немесе жуан (кемінде 20 см.) Ішекті ішінара резекциялаудан; ауырлық дәрежесі орташа демпинг-синдром белгілерімен және ауырлық дәрежесі орташа тамақтанудың төмендеуі; қалған бүйректің қалыпты қызметі кезінде жарақаттар немесе жарақаттар бойынша алынған бүйректің болмауы жатады; сондай-ақ псевдокистке нәтижемен ұйқы безінің аурулары, жаралануы және жарақаттары бойынша хирургиялық емдеудің салдары жатады; сол өкпенің үлесін немесе 2 сегментін, оң өкпенің 2 сегментінен артық алып тастау; асқазан-ішек анастомозын салмай бағаналы немесе селективті ваготомия; нәжіс жыланкөздерін жабу, сондай-ақ ректопексияны жабу жөніндегі операциялардан кейінгі жағдай жатады.
Өт қабын алып тастағаннан немесе өт жолдары, ұйқы безі ауруларын жақсы нәтижемен хирургиялық емдегеннен кейін қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Қызметке кандидаттар өт қабын эндоскопиялық әдіспен, жақсы нәтижемен алып тастағаннан кейін III және IV бағандар бойынша лауазымға жарамды деп танылады.
I және II бағандар лауазымдары бойынша қызметке кандидаттар, оқуға кандидаттар өт қабын алып тастағаннан кейін, өт жолдары, ұйқы безі ауруларын жақсы нәтижемен хирургиялық емдегеннен кейін емдеу мерзімі мен нәтижесіне қарамастанжарамсыз деп танылады.
Осы тармақшаға сондай-ақ эндокриндік бұзылулары бар қосалқылармен жатыр қыннан жоғары ампутация немесе экстерпациясы; қолайсыз нәтижемен пластикалық операциядан кейінгі жай-күйлер: ерте (ісіну, сезімталдықтың жоғалуы, лимфорея, гематомалар, серомалар, инфекциялық қабынулар, құлақ қалқаншасының шығуы) және қалпына келтіру және пластикалық операциялардың кеш асқынулары (ірі тыртықтардың пайда болуы, блефаротоз, ассиметрия, тігістердің алшақтығы, операциядан кейінгі жара саласында кистаның пайда болуы, эктропион, т.б. б.) жатады. гиперпигментация).

К подпункту 3) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью I степени; диафрагмальные неущемленные грыжи небольших размеров; спаечный процесс в брюшной полости без явлений кишечной непроходимости с редким болевым синдромом; экстерпация или надвлагалищная ампутация матки с сохранением придатков при отсутствии эндокринных нарушений, последствия реконструктивных операций после полной и частичной мастэктомии (реконструкция молочной железы с использованием тканей пациента, с использованием имплантатов или экспандера), ранние и поздние осложнения пластических операций.
К данному подпункту также относятся состояния после: резекции тонкой (менее 1 метра) или толстой (менее 20 см.) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья без диспепсических расстройств, с редкими проявлениями демпинг-синдрома легкой степени, с незначительным упадком питания; удаления селезенки после травм и ранений без нарушения функции кроветворения; резекции части почки при сохранной ее функции; краевой или экономной резекции легкого (1 сегмент левого легкого или 2 сегмента правого легкого); экономная резекция либо ушивание раны других органов с незначительным нарушением функций либо без нарушения функции для кандидатов на службу в период до 1 года после получения травмы.
К подпункту 4) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния (для кандидатов на службу до 1 года с момента получения ранения, травмы или оперативного лечения) после перенесенных атипичных резекций легких без дыхательной недостаточности, торакотомий или лапаротомий с целью остановки кровотечения, ликвидации пневмо- или гемоторакса, ушивания ран кишечника, желудка, печени, устранение спаечной непроходимости.
К данному подпункту также относятся последстия подтяжки или маммопластики, проведенной в косметических целях, ринопластика, отопластика, блефаропластика, круговые подтяжки лица, также импланты (молочных желез, ягодиц, лица, губ) с благоприятным исходом, без нарушения функции после 1 года после операции.
Последствия ушивания перфоративной язвы желудка или 12-перстной кишки с благоприятным исходом без грубой деформации и нарушнения функции желудочно-кишечного тракта, при отсутствии обострения язвенной болезни в течении 3 лет не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.".
2. Управлению Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ниязов М.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

Осы Талаптардың 83-тармағының 3) тармақшасына жарақаттар мен жарақаттардың жай-күйі мен салдарлары: І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; шағын көлемдегі диафрагмальды ашық емес жарықтар; сирек ауырсыну синдромымен ішектің бітелу құбылыстарынсыз іш қуысында жабысу процесі жатады; эндокриндік бұзылулар болмаған кезде қосалқыларды сақтай отырып жатыр қыннан жоғары ампутация немесе экстерпациясы, толық және ішінара мастэктомиядан кейінгі реконструктивті операциялардың салдары (имплантаттарды немесе экспандерді пайдалана отырып, пациенттің тіндерін пайдалана отырып, сүт безін қайта құру), пластикалық операциялардың ерте және кеш асқынулары.
Осы тармақшаға сондай-ақ: ащы ішекті (1 метрден кем) немесе жуан (20 см.-ден кем) резекциялаудан; диспепсиялық бұзылуларсыз, жеңіл дәрежедегі демпинг-синдромның сирек көріністерімен, тамақтанудың шамалы төмендеуімен асқазан-ішек сағасын салғаннан; қан түзу функциясының бұзылуынсыз жарақаттар мен жарақаттардан кейін көкбауырды алып тастаудан; оның қызметі сақталған кезде бүйрек бөлігін резекциялаудан; өкпенің шеткі немесе үнемді резекциясынан (сол өкпенің 1 сегменті немесе оң өкпенің 2 сегменті) кейінгі жай-күйлер); жарақат алғаннан кейін 1 жылға дейінгі кезеңде қызметке кандидаттар үшін функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз басқа органдардың үнемді резекциясы немесе жарасын тігу жатады.
Осы Талаптардың 83-тармағының 4) тармақшасына қан кетуді тоқтату, пневмо - немесе гемотораксты жою, ішек, асқазан, бауыр жараларын тігу, жабысқақ өтпеуін жою мақсатында тыныс алу жеткіліксіздігінен, торакотомия немесе лапаротомиясыз өкпенің типтік кесінділерінен кейінгі жай-күй (жарақат, жарақат алған сәттен бастап 1 жылға дейінгі қызметке үміткерлер үшін) жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ косметикалық мақсаттарда жүргізілген тартпаның немесе маммопластиканың салдары, ринопластика, отопластика, блефаропластика, бет шеңберлі тартпалары, сондай-ақ операциядан кейін 1 жылдан кейін функцияны бұзбай, қолайлы нәтижемен импланттар (сүт бездері, бөкселер, бет, еріндер) жатады.
Асқазан-ішек жолы қызметінің өрескел деформациясыз және бұзылуынсыз қолайлы нәтижемен асқазанның немесе ұлтабардың перфоративті ойық жарасын соғу салдары 3 жыл ішінде ойық жара ауруының асқынуы болмаған кезде осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы басқармасы (М.Ш. Ниязов) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по финансовому мониторингу
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы мониторингі жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ic-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметі)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі