О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2022 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2022 года № 28258. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 275.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 275 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) следующие изменения:
в преамбулу внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется.
в Правилах организации и финансирования общественных работ, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
в приложении 1:
в подпункт 7) пункта 2.4 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 4 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах организации и финансирования социальных рабочих мест, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
в Правилах организации и финансирования молодежной практики, утвержденных указанным приказом:

"Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 26 мамырдағы № 178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 мамырда № 28258 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 275 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 275 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6), 13) және 26) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
1-қосымшада:
2.4-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) адамдарды Еңбек кодексіне сәйкес тиісті еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге;";
4-қосымшада:
"Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері" деген 4-баған алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
в приложении 1:
в подпункт 1) пункта 2.2 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункт 8) пункта 2.4 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 4 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах организации и финансирования профессионального обучения, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Центр занятости заключает договор с организацией образования для реализации программы Обучения в соответствии с Правилами заключения договоров услуг государственного образовательного заказа посредством веб-портала государственных закупок, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 января 2022 года № 12 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26502) (далее – Приказ № 12).";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Организации образования ежемесячно к 1 (первому) числу месяца, следующего за отчетным, представляют в центр занятости отчет о ходе реализации Обучения по формам согласно приложению 4 и 5 к настоящим Правилам и акт оказанных услуг по форме согласно приложению 2 к Приказу № 12.";
в подпункт 2) пункта 37 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 45 изложить в следующей редакции:

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
1-қосымшада:
2.2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз қаражаты есебінен жұмыссыздарға қосымша үстемеақы төлеуге;";
2.4-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жұмыссыздарды Еңбек кодексіне сәйкес тиісті еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге;";
4-қосымшада:
"Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері" деген 4-баған алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жұмыспен қамту орталығы Оқыту бағдарламасын іске асыру үшін білім беру ұйымымен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 12 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 12 бұйрық) бекітілген Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік білім беру тапсырысының көрсетілетін қызметтерінің шарттарын жасасу қағидаларына сәйкес шарт жасайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Білім беру ұйымдары ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне қарай жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Оқытудың іске асырылу барысы туралы есептілік және № 12 бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген қызметтердің актісін ұсынады.";
37-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жұмыссыздар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында оқыған уақытта Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруға ай сайын – 15 АЕК мөлшерінде, қалған облыстарда тұруға ай сайын – 10 АЕК мөлшерінде;";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Центр занятости в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня завершения сбора заявок рассматривает заявки на предмет соответствия критериям отбора работодателей, указанным в пункте 42 настоящих Правил.";
в приложении 7:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"
Договор № _______ на организацию и финансирование профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателей
___________________________
Место заключения
__________________
Дата
Центр занятости населения ______________________________________________
______________________________________________________________________
района (города),
именуемый в дальнейшем "Заказчик", в лице
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании _____________________________________________
и работодатель ________________________________________________________,
(наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Исполнитель", в лице ___________________________
______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
действующий на основании ______________________________________________
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О занятости населения", приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516
"О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938)
(далее – Приказ № 516) и на основании решения районной (городской) комиссии
от __ _______ 20__ года №_____ заключили настоящий договор об организации и
финансировании обучения безработных на рабочем месте у работодателей
(далее – Договор) и пришли к соглашению о нижеследующем:";
в приложении 9:
в заголовок внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Социальный контракт по профессиональному обучению, утвержденной указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"
_________________________ _____________________
Место заключения Дата
Центр занятости населения _________________________________________________
_________________________________________________________________________
района (города),
именуемый в дальнейшем "Центр занятости населения", в лице
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании
_________________________________________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
работодатель
_________________________________________________________________________,
(полное наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Работодатель" в лице
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании
_________________________________________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
безработный ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "Обучаемый", и Организация, проводящая
профессиональное обучение,
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
именуемая в дальнейшем "Организация образования", в лице
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании
_________________________________________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О занятости населения", приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516
"О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) (далее –
Приказ № 516) и на основании решения районной (городской) комиссии
от __ _______ 20__ года №_____ заключили настоящий социальный контракт
по профессиональному обучению (далее – Социальный контракт) и пришли
к соглашению о нижеследующем:";
заголовок "4. Предмет Социального контракта" изложить в следующей редакции:

"45. Жұмыспен қамту орталығы өтінімдерді жинау аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінімдерді осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген жұмыс берушілерді іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қаралады.";
7-қосымшада:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"
Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға және қаржыланыруға № _______ Шарт
____________________________ _____________________
Жасалған орны Күні
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықты
жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516
бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып
тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) және аудандық (қалалық) комиссияның 20 ___ жылғы
___ _________ № ___ шешімінің негізінде бұдан әрі бірлесе "Тараптар" деп аталатын бұдан
әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын __________________________ ауданы (қаласы)
Халықты жұмыспен қамту орталығының атынан ___________________________________
_____________________________________________________________________________
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын __________________ негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________________
__________________________________________________________ атынан
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны)
_____________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға
және қаржыланыруға осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасады және төмендегі туралы
келісімге келді:";
9-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуға № ____ жолдама";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік оқыту жөніндегі № _______ әлеуметтік келісімшартта:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"
________________________________ _____________________
Жасалған орны Күні
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықты
жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516
бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып
тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) және аудандық (қалалық) комиссияның 20 ___ жылғы
___ _________ № ___ шешімінің негізінде бұдан әрі бірлесе "Тараптар" деп аталатын бұдан
әрі "Халықты жұмыспен қамту орталығы" деп аталатын
_______________ әрекет ететін _________ ауданы (қаласы) Халықты
(ереже. жарғы және т.б)
жұмыспен қамту орталығының атынан ___________________________________,
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
бұдан әрі "Жұмыс беруші" деп аталатын __________________________________
(ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін __________________________________________________
(жұмыс берушінің толық атауы)
атынан _______________________________________________________________,
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
(бұдан әрі – Білім алушы) деп аталатын жұмыссыз _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
және бұдан әрі "Білім беру ұйымы" деп аталатын __________________________
(ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін _________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
оқуды өткізетін ұйымның атынан _______________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
кәсіптік оқыту жөніндегі осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Әлеуметтік
келісімшарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:";

"1. Предмет Социального контракта";
заголовок "5. Обязательства Сторон" изложить в следующей редакции:
"2. Обязательства Сторон";
заголовок "6. Ответственность Сторон" изложить в следующей редакции:
"3. Ответственность Сторон".
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Биржанова Е. Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

"1. Әлеуметтік келісімшарттың мәні", "2. Тараптардың міндеттемелері" және "3. Тараптардың жауапкершілігі" тақырыптарының орыс тіліндегі мәтіндеріне өзгерістер енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіндер өзгермейді.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті белгіленген заңнамалық тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Е. Біржановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі