Об утверждении Правил заключения и расторжения соглашений о повышении конкурентоспособности
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 14 июня 2022 года № 339. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2022 года № 28454.
В соответствии с подпунктом 26) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила заключения и расторжения соглашений о повышении конкурентоспособности.
2. Департаменту промышленной политики Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Е. Дауылбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2022 года № 339
Правила заключения и расторжения соглашений о повышении конкурентоспособности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения и расторжения соглашений о повышении конкурентоспособности разработаны в соответствии подпунктом 26) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Закон) и определяют порядок, заключения и расторжения соглашений о повышении конкурентоспособности.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) лист оценки – перечень показателей, на основе которых проводится экспертиза и формируется рейтинг субъектов промышленно-инновационной деятельности;
2) соглашение о повышении конкурентоспособности (далее – Соглашение) – гражданско-правовой договор, заключаемый между уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности и субъектом промышленно-инновационной деятельности в порядке и на условиях, предусмотренных настоящими Правилами;

Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу және бұзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 14 маусымдағы № 339 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 маусымда № 28454 болып тіркелді
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу және бұзу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Өнеркәсіптік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
Е. Дауылбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелістікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы 14 маусымдағы
№ 339 Бұйрықпен
бекітілген
Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу және бұзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу және бұзу қағидалары "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу және бұзу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалау парағы – оның негізінде, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің сараптамасы жүргізілетін және рейтингі қалыптастырылатын көрсеткіштер тізбесі;
2) бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) – осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және шарттарда өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган мен өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі арасында жасалатын азаматтық-құқықтық шарт;

3) план улучшений – план, разработанный и утвержденный субъектом промышленно-инновационной деятельности, учитывающий результаты оценки национального института;
4) проектный менеджер – работник национального института, сопровождающий предоставление комплекса мер государственного стимулирования в рамках Соглашения;
5) оценка предприятия – оценка, основанная на европейской методике непрерывного улучшения EFQM (далее – оценка);
6) комплекс мер государственного стимулирования в рамках соглашения – комплекс мер, включающий предоставление индивидуального проектного менеджера на оказание комплексной консультационной поддержки по всем мерам государственного стимулирования промышленности, а также содействие повышению конкурентоспособности путем оценки субъекта промышленно-инновационной деятельности с применением модели EFQM;
7) мониторинг – контроль обязательств по исполнению мероприятий плана улучшения;
8) субъекты промышленно-инновационной деятельности – физические и (или) юридические лица, простые товарищества, реализующие промышленно-инновационные проекты либо осуществляющие деятельность по продвижению отечественных товаров, работ и услуг обрабатывающей промышленности на внутренний и (или) внешние рынки;
9) уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере промышленности, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственного стимулирования промышленности;
10) заявка – заявление субъекта промышленно-инновационной деятельности с приложением документов согласно требованиям настоящих Правил;
11) национальный институт – национальный институт развития в области развития промышленности;
12) модель EFQM (European Foundation for Quality Management) – модель Европейского фонда управления качеством, призванная стимулировать организации совершенствовать качество выпускаемой продукции и качество управления.
3. В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 13 Закона и настоящими Правилами национальный институт оказывает услуги уполномоченному органу по проведению отбора, сопровождения, мониторинга и анализа реализации соглашений о повышении конкурентоспособности.
Глава 2. Порядок заключения соглашений о повышении конкурентоспособности
4. Уполномоченный орган ежегодно определяет приоритетный сектор обрабатывающей промышленности для заключения соглашения с субъектами промышленно-инновационной деятельности.

3) жақсарту жоспары – ұлттық институттың бағалау нәтижелерін ескеретін, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субектісі әзірлеген және бекіткен жоспар;
4) жобалау менеджері – келісім шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шаралары кешенін ұсынуды сүйемелдейтін ұлттық институттың қызметкері;
5) кәсіпорынды бағалау – EFQM үздіксіз жақсартудың еуропалық әдістемесіне негізделген бағалау (бұдан әрі - бағалау);
6) келісім шеңберіндегі мемлекеттік ынталандыру шараларының кешені –өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандырудың барлық шаралары бойынша кешенді консультациялық қолдау көрсетуге жеке жобалау менеджерін ұсынуды, сондай-ақ EFQM моделін қолдана отырып, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісін бағалау арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыруға жәрдемдесуді қамтитын шаралар кешені;
7) мониторинг – жақсарту жоспарының іс-шараларын орындау бойынша міндеттемелерді бақылау;
8) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері – өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыратын не өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар, жай серіктестіктер;
9) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өнеркәсіп саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіру мен өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыруды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) өтінім – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің өтініші;
11) ұлттық институт – өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институты;
12) EFQM (European Foundatіon for Qualіty Management) моделі – шығарылатын өнімнің сапасы мен басқару сапасын жетілдіруге ұйымды ынталандыруға арналған сапаны басқарудың Еуропалық қорының моделі.
3. Заңның 13-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және осы Қағидаларға сәйкес ұлттық институт уәкілетті органға бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдердің іске асырылуын іріктеу, сүйемелдеу, мониторингтеу және талдау жүргізу бойынша қызметтер көрсетеді.
2-тарау. Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу тәртібі
4. Уәкілетті орган жыл сайын өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерімен келісім жасасу үшін өңдеу өнеркәсібінің басым секторын айқындайды.

5. Решение о проведении отбора субъектов промышленно-инновационной деятельности для заключения соглашения принимается уполномоченным органом.
6. Информация о начале приема заявок, а также сроке его истечения публикуется на интернет-ресурсах уполномоченного органа и национального института, не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока приема заявок.
7. Соглашение заключается с субъектами промышленно-инновационной деятельности при их соответствии следующим условиям:
1) ориентированности на производство товаров, включенных в перечень приоритетных товаров, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 31 мая 2022 года № 28264);
2) субъект малого или среднего предпринимательства;
3) отсутствие доли участия государства или квазигосударственного сектора в уставном капитале и аффилированных с ними лиц;
4) отсутствие налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, длящихся более чем три месяца на момент подачи заявки (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
5) не находиться в процессе ликвидации или банкротства в течение 3 последних лет;
6) мотивированности в дальнейшем повышении конкурентоспособности производимой продукции.
8. Для заключения соглашения субъекты промышленно-инновационной деятельности направляют национальному институту заявку на участие в отборе субъектов промышленно-инновационной деятельности на право заключения соглашения о повышении конкурентоспособности по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронном виде посредством веб-портала www.qazindustry.gov.kz.
9. К заявке прилагаются следующие документы и информация:
1) копии учредительных документов;
2) копия финансовой отчетности за последние 3 года;
3) объем производимой продукции за последние 3 года (в стоимостном и натуральном выражении);
4) объем экспорта в общем объеме выпускаемой продукции за последние 3 года (в стоимостном и натуральном выражении при наличии);
5) коэффициент текущей ликвидности;
6) коэффициент производственной мощности (загруженности);
7) динамика расходов материальных затрат за последние три года;
8) мотивированное письмо, включающее обоснование о необходимости получения комплекса мер государственного стимулирования в рамках соглашения.

5. Келісім жасасу үшін өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін іріктеуді жүргізу туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
6. Өтінімдерді қабылдаудың басталуы, сондай-ақ оның аяқталу мерзімі туралы ақпарат өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын уәкілетті органның және ұлттық институттың интернет-ресурстарында жарияланады.
7. Келісім өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерімен олардың мынадай шарттарына сәйкес келген кезде жасалады:
1) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 мамырдағы № 306 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28264 тіркелген) бекітілген Басым тауарлар тізбесіне енгізілген тауарларды өндіруге бағдарлануы;
2) шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектісі;
3) жарғылық капиталда мемлекеттің немесе квазимемлекеттік сектордың және олармен үлестес тұлғалардың қатысу үлесінің болмауы;
4) өтінім берген сәтте үш айдан астам уақытқа созылған салық берешегінің және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің (төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда) болмауы;
5) соңғы үш жыл ішінде тарату немесе банкроттық процесінде болмауы тиіс;
6) өндірілетін өнімнің бәсекеге қабілеттілігін одан әрі арттыруға уәждеу.
8. Келісім жасасу үшін өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері ұлттық институтқа осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісім жасасу құқығына өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін іріктеуге қатысуға өтінімді www.qazіndustry.gov.kz веб-порталы арқылы электрондық түрде жібереді.
9. Өтінімге мынадай құжаттар мен ақпарат қоса беріледі:
1) құрылтай құжаттарының көшірмелері;
2) соңғы үш жылдағы қаржылық есептіліктің көшірмесі;
3) соңғы 3 жылда өндірілетін өнім көлемі (құндық және заттай көріністе);
4) соңғы 3 жылда шығарылатын өнімнің жалпы көлеміндегі экспорт көлемі (құндық және заттай мәнде болған кезде);
5) ағымдағы өтімділік коэффициенті;
6) өндірістік қуаттың (жүктеменің) коэффициенті;
7) соңғы үш жылдағы материалдық шығындар шығыстарының серпіні;
8) келісім шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шаралары кешенін алу қажеттігі туралы негіздемені қамтитын уәжді хат.

10. Субъекту промышленно-инновационной деятельности, подавшего заявку на отбор для заключения Соглашения о повышении конкурентоспособности с уполномоченным органом, допускается вносить изменения в зарегистрированную заявку на участие в заключении Соглашения о повышении о конкурентоспособности или отозвать ее путем письменного уведомления национального института до истечения срока, установленного для подачи заявок.
11. Национальный институт обеспечивает неразглашение информации о заявке и приложенных к ней документов третьим лицам, за исключением уполномоченного органа, подписывающего Соглашение.
12. Субъекты промышленно-инновационной деятельности обеспечивают полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований.
13. Заявки, представленные после истечения срока приема заявок, не принимаются в рамках текущего отбора.
14. Национальный институт в срок не более 30 (тридцати) календарных дней со дня окончания приема заявок, проводит экспертизу представленных документов на предмет соответствия требованиям пункта 7 и пункта 9 настоящих Правил.
15. По результатам экспертизы национальный институт формирует заключение в виде рейтинга субъектов промышленно-инновационной деятельности на основании полученных баллов.
16. Рейтинг субъектов промышленно-инновационной деятельности формируется на основе показателей листа оценки согласно форме, указанной в Приложении 2 к настоящим Правилам.
Итоговый балл по каждой заявке выводится путем простого суммирования баллов по каждому критерию.
17. Результаты экспертизы направляются уполномоченному органу в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней после окончания срока, указанного в пункте 14 настоящих Правил.
18. Для принятия решения о заключении Соглашения создается Комиссия, состав и положение которой утверждается уполномоченным органом.
19. Комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения результатов проведенной экспертизы, принимает решение о заключении Соглашений в виде протокола.
20. Национальный институт в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения протокола Комиссии объявляет о результатах отбора на своем интернет-ресурсе.
21. Соглашение между уполномоченным органом и субъектом промышленно-инновационной деятельности заключается в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания Протокола, согласно форме указанной в приложении 3 к настоящим Правилам на срок не более одного года.
22. Уполномоченный орган после подписания Соглашения сторонами направляет национальному институту заверенную оттиском печати уполномоченного органа копию Соглашения для сопровождения и последующего мониторинга.

10. Уәкілетті органмен бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісім жасасу үшін іріктеуге өтінім берген өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісім жасасуға қатысуға тіркелген өтінімге өзгерістер енгізуге немесе өтінім беру үшін белгіленген мерзім өткенге дейін ұлттық институтты жазбаша хабардар ету арқылы оны кері қайтарып алуға жол беріледі.
11. Ұлттық институт келісімге қол қоятын уәкілетті органды қоспағанда, өтінім және оған қоса берілген құжаттар туралы ақпараттың үшінші тұлғаларға жария етілмеуін қамтамасыз етеді.
12. Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері ұсынылған құжаттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етеді.
13. Өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін ұсынылған өтінімдер ағымдағы іріктеу шеңберінде қабылданбайды және қаралмайды.
14. Ұлттық институт өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 7-тармағының және 9-тармағының талаптарына сәйкестігіне сараптама жүргізеді.
15. Сараптама нәтижелері бойынша ұлттық институт алынған балдардың негізінде өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің рейтингі түрінде қорытынды қалыптастырады.
16. Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің рейтингі осы Қағидалардағы 2-қосымшада көрсетілген нысанға сәйкес бағалау парағының көрсеткіштері негізінде қалыптастырылады.
Әрбір өтінім бойынша қорытынды балл әрбір өлшемшарттар бойынша балдарды қарапайым жинақтау жолымен шығарылады.
17. Рейтинг түріндегі сараптаманың нәтижелері осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға жіберіледі.
18. Келісім жасасу туралы шешім қабылдау үшін құрамын және ережесін уәкілетті орган бекітетін Комиссия құрылады.
19. Комиссия жүргізілген сараптаманың нәтижелерін алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде хаттама түрінде келісім жасасу туралы шешім қабылдайды.
20. Ұлттық институт комиссия хаттамасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында іріктеу нәтижелері туралы хабарлайды.
21. Уәкілетті орган мен өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі арасындағы келісім осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген нысанға сәйкес Хаттамаға қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бір жылдан аспайтын мерзімге жасалады.
22. Уәкілетті орган тараптар келісімге қол қойғаннан кейін ұлттық институтқа сүйемелдеу және кейіннен мониторинг жүргізу үшін уәкілетті органның мөр бедерімен куәландырылған Келісімнің көшірмесін жібереді.

23. Всем субъектам промышленно-инновационной деятельности национальный институт направляет официальное уведомление о решении уполномоченного органа.
24. За каждым Соглашением закрепляется проектный менеджер национального института.
25. Проектный менеджер предоставляет комплексную консультационную поддержку по всем мерам государственного стимулирования промышленности.
26. Проектный менеджер или иной работник национального института, уполномоченный на проведение оценки, проводит оценку субъекта промышленно-инновационного деятельности по модели Европейского фонда управления качеством и дает рекомендации по улучшению деятельности.
27. Субъект промышленно-инновационной деятельности на основании результатов проведенной оценки разрабатывает план улучшений.
28. План улучшений утверждается приказом первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности, на основании документа, подтверждающего данное право.
29. По окончанию срока исполнения мероприятий плана улучшения проводится повторная оценка субъекта промышленно-инновационной деятельности.
30. Задачами мониторинга Соглашения являются:
1) оценка исполнения плана улучшений;
2) удовлетворенность субъекта промышленно-инновационной деятельности предоставляемого комплекса мер государственного стимулирования в рамках Соглашения;
31. Информация по результатам мониторинга реализации Соглашения направляется национальным институтом в адрес уполномоченного органа не позднее чем через 20 рабочих дней после окончания срока Соглашения.
Глава 3. Порядок расторжения соглашений о повышении конкурентоспособности
32. Действие соглашения досрочно прекращаются в следующих случаях:
1) по согласованию сторон;
2) в случае неисполнения мероприятий плана улучшений, за исключением случаев, когда его неисполнение обусловлено внешними факторами, независящими от деятельности субъекта промышленно-инновационной деятельности;
3) по инициативе субъекта промышленно-инновационной деятельности.
33. В случае, указанном в подпункте 2 пункта 32, уполномоченный орган направляет субъекту промышленно-инновационной деятельности уведомление о досрочном расторжении Соглашения с указанием причин не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней.
34. В случае, указанном в подпункте 3 пункта 32 субъект промышленно-инновационного развития направляет уведомление уполномоченному органу о досрочном расторжении Соглашения с указанием причин не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до предполагаемой даты расторжения.
35. Уполномоченный орган и субъект промышленно-инновационной деятельности принимают все меры для решения всех споров и разногласий, вытекающих из Соглашения путем переговоров.

23. Өнеркәсіптік-инновациялық қызметтің барлық субъектілеріне ұлттық институт уәкілетті органның қабылдаған шешімі туралы ресми хабарлама жібереді.
24. Әрбір Келісімге ұлттық институттың жобалау менеджері бекітіледі.
25. Жобалау менеджері өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандырудың барлық шаралары бойынша кешенді консультациялық қолдау көрсетеді.
26. Бағалау жүргізуге уәкілетті ұлттық институттың жобалау менеджері немесе өзге қызметкері сапаны басқарудың Еуропалық қорының моделі бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне бағалау жүргізеді және қызметті жақсарту жөнінде ұсынымдар береді.
27. Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі жүргізілген бағалау нәтижелері негізінде жақсарту жоспарын әзірлейді.
28. Жақсарту жоспары бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен осы құқықты растайтын құжат негізінде бекітіледі.
29. Жақсарту жоспарының іс-шараларын орындау мерзімі аяқталғаннан кейін өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісін қайта бағалау жүргізіледі.
30. Келісім мониторингінің міндеттері:
1) жақсарту жоспарының орындалуын бағалау;
2) Келісім шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шараларының ұсынылатын кешенінің өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің қанағаттануы болып табылады.
31. Келісімді іске асыру мониторингінің нәтижелері бойынша ақпаратты ұлттық институт келісім мерзімі аяқталғаннан кейін 20 жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның атына жібереді.
3-тарау. Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімді бұзу тәртібі
32. Келісімнің қолданысы мынадай жағдайларда мерзімінен бұрын тоқтатылады:
1) тараптардың келісімі бойынша;
2) жақсарту жоспарының іс-шаралары орындалмаған жағдайда, оның орындалмауы өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің қызметіне тәуелсіз сыртқы факторларға байланысты болған жағдайларды қоспағанда;
3) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
33. 32-тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген жағдайда уәкілетті орган өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне себептерін көрсете отырып, 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей Келісімді мерзімінен бұрын бұзу туралы хабарлама жібереді.
34. 32-тармақтың 3-тармақшасында көрсетілген жағдайда өнеркәсіптік-инновациялық даму субъектісі уәкілетті органға болжамды бұзу күніне дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей себептерін көрсете отырып, Келісімді мерзімінен бұрын бұзу туралы хабарлама жібереді.
35. Уәкілетті орган мен өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі Келісімнен туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктерді келіссөздер арқылы шешу үшін барлық шараларды қабылдайды.

36. Если в течение 90 дней с момента возникновения спорный вопрос не решен путем переговоров, то разногласия разрешаются в судебном порядке по заявлению одной из сторон.
Приложение 1 к Правилам
заключения и расторжения
соглашений о повышении
конкурентоспособности
Заявка на участие в отборе субъектов промышленно-инновационной деятельности
на право заключения соглашения о повышении конкурентоспособности
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование компании)
1. Регион ___________________________________________________________
2. Отрасль __________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
___________________________________________________________________
4. Бизнес идентификационный номер заявителя __________________________
5. Производимая продукция (с указанием кода ТНВЭД)
___________________________________________________________________
6. Численность работников _________ человек.
7. Численность инженерно-производственного персонала, ______ человек.
8. Текущая производительность труда _________________ тысяч тенге/человек.
9. Телефон/электронная почта: _________________________________________
Настоящим направляем заявку с пакетом документов для участия в отборе
субъектов промышленно-инновационной деятельности на право заключения
Соглашения о повышении конкурентоспособности.
Прилагаются следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, подавшего заявку)
Дата
________________________
Подпись
________________________
Приложение 2 к Правилам
заключения и расторжения
соглашений о повышении
конкурентоспособности
Лист оценки
Показатели
Значения
Баллы
Обоснование
1.
Рост объема производства продукции за последние три года
значение
≤5%

36. Егер туындаған сәттен бастап 90 күн ішінде даулы мәселе келіссөздер арқылы шешілмесе, онда келіспеушіліктер Тараптардың бірінің өтініші бойынша сот тәртібімен шешіледі.
Бәсекеге қабілеттілікті
арттыру туралы келісімдерді
жасасу және бұзу
қағидаларына
1-қосымша
Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу құқығына өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін іріктеуге қатысуға арналған өтінім
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(компанияның атауы)
1. Аймақ ________________________________________________________
2. Саласы _______________________________________________________
3. Бірінші басшының тегі, аты-жөні (болған жағдайда) _________________
4. Өтініш берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі ______________________
5. Өндірілетін өнім (СЭҚ ТН кодын көрсете отырып)
________________________________________________________________
6. Қызметкерлер саны ____________ адам.
7. Инженерлік-өндірістік персоналдың саны, __________ адам
8. Ағымдағы еңбек өнімділігі ___________________мың теңге/адам
9. Телефон / электрондық пошта: _____________________________________
Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімді жасасу құқығына өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін іріктеуге қатысу үшін құжаттар топтамасымен бірге өтінім жібереміз.
Мынадай құжаттар қоса беріледі:
______________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Өтінім берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы)
Күні ______________________
Қолы _______________________
Бәсекеге қабілеттілікті
арттыру туралы келісімдерді
жасасу және бұзу
қағидаларына
2-қосымша
Бағалау парағы
Көрсеткіштер
Мәні
Балдар
Негіздеме
11.
Соңғы үш жылда өнім өндіру көлемінің өсуі
мәні
≤5%

от 5 до 10%
>10%
4
6
8
2.
Коэффициент использования производственной мощности (загруженности)
значение
≤50%
от 50 до 60%
>60%
4
6
8
3.
Коэффициент текущей ликвидности
значение
≤1
>1
5
10
4.
Рост дохода от реализации продукции за последние 3 года
значение
≤ 10%
от 10 до 30%
>30%
4
6
8
5.
Снижение материальных затрат за последние 3 года.
значение
≤ 10%
от 10 до 30%
>30%
4
6
8
ИТОГО:
Приложение 3 к Правилам
заключения и расторжения
соглашений о повышении
конкурентоспособности
Форма
Типовая форма соглашения о повышении конкурентоспособности
№ _______
"____" ____________ 20___ г.
Настоящее Соглашение о повышении конкурентоспособности заключено между
______________________________________________________________________
(наименование Уполномоченного органа)
в лице ________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя или лица, исполняющего его обязанности)
действующего на основании
______________________________________________________________________
(положения или приказа) (далее – Уполномоченный орган), с одной стороны, и
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________,
(наименование юридического лица, бизнес идентификационный номер)
в лице ________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или лица, исполняющего
его обязанности) действующего на основании
______________________________________________________ (устава или приказа)
(далее – Участник), с другой стороны, вместе именуемые "Стороны", в соответствии
с Правилами заключения и расторжения соглашения о повышении
конкурентоспособности, утвержденными приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан от "___"_________2022 года
№_____ (далее – Правила), заключили настоящее Соглашение о нижеследующем.
Глава 1. Предмет Соглашения
1.1. Уполномоченный орган обязуется предоставить комплекс мер государственного стимулирования в соответствии с Правилами, а участник Соглашения исполнить в полном объеме и установленный срок мероприятия Плана улучшения.
Глава 2. Права и обязанности Сторон, порядок их взаимодействия
Уполномоченный орган обязуется:
2.1 информировать участника Соглашения обо всех изменениях, связанных с реализацией Правил заключения и расторжения Соглашения о повышении конкурентоспособности;
2.3 консультировать Участника о мерах государственного стимулирования промышленности;
2.4 рассматривать предложения Участника о внесении изменений и дополнений в настоящее Соглашение, не позднее 20 календарных дней со дня их поступления.
Участник обязуется:

от 5 до 10%
>10%
4
6
8
22.
Өндірістік қуатты (жүктемені) пайдалану коэффициенті
мәні
≤50%
от 50 до 60%
>60%
4
6
8
3.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті
мәні
≤1
>1
5
10
4.
Соңғы 3 жылда өнімді сатудан кірістің өсуі
мәні
≤ 10%
от 10 до 30%
>30%
4
6
8
5.
Соңғы 3 жылда материалдық шығындарды азайту.
мәні
≤ 10%
от 10 до 30%
>30%
4
6
8
ЖИЫНЫ:
Бәсекеге қабілеттілікті
арттыру туралы келісімдерді
жасасу және бұзу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімнің үлгі нысаны
№ ____                                           20__ ж. "___" ___________
Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісім _________________________________
_________________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
атынан__________________________________________________________________,
(басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
негізінде әрекет ететін
__________________________________________________________________________
(ереже немесе бұйрық)
(бұдан әрі – уәкілетті орган), бір жағынан, және
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі)
атынан ___________________________________________________________________,
(басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
негізінде әрекет ететін
__________________________________________________________________________
(жарғы немесе бұйрық)
(бұдан әрі – Қатысушы), екінші тараптан, бірге "Тараптар" деп аталатын, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің 2022 жылғы "___" ____ №____ бұйрығымен бекітілген Бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімді жасасу және бұзу қағидаларына сәйкес туралы осы Келісімді жасасты.
1. Келісімнің мәні
1.1. Уәкілетті орган Қағидаларға сәйкес мемлекеттік ынталандыру шараларының кешенін беруге, ал келісімге қатысушы жақсарту жоспарының іс-шараларын толық көлемде және белгіленген мерзімде орындауға міндеттенеді.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері, олардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
Уәкілетті орган:
2.1. бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімді жасасу және бұзу қағидаларын іске асыруға байланысты барлық өзгерістер туралы келісімге қатысушыны хабардар етуге;
2.2. өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шаралары жөніндегі Келісімге қатысушыға консультация беруге;
2.3 қатысушының осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстарын олар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 20 күннен кешіктірмей қарауға міндеттенеді.
Қатысушы:

2.4. исполнить все мероприятия, предусмотренные Планом улучшения.
2.5. предоставлять информацию о ходе реализации Плана улучшений ежемесячно до 15 числа месяца следующего за отчетным;
2.6. обеспечить полноту, своевременность и достоверность предоставленной информации;
2.7. информировать обо всех изменениях Плана улучшения путем предоставления официального заявления в соответствии с Правилами.
Участник вправе:
2.8. направлять Уполномоченному органу предложения о внесении изменений и дополнений в настоящее Соглашение;
2.9. досрочно исполнить обязательства, предусмотренные Планом улучшения. В этом случае Участник направляет официальное письмо в адрес Уполномоченного органа с информацией о досрочном исполнении обязательств, отчет и другие необходимые документы.
Уполномоченный орган вправе:
2.10. заключить Дополнительное Соглашение о внесении изменений и дополнений в Соглашение в случае признания его предложений обоснованными по итогам рассмотрения в соответствии с пунктом 2.3 настоящего Соглашения;
2.11. расторгнуть настоящее Соглашение в случае неисполнения мероприятий Плана улучшения, в соответствие с пунктом 32 Правил.
Глава 3. Срок действия Соглашения
3.1. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания и действует до "___"__________20__г.
3.2. Действие настоящего Соглашения прекращается досрочно при условии досрочного исполнения Участником обязательств, предусмотренных пунктом 2.4. настоящего Соглашения.
Глава 4. Порядок и условия расторжения Соглашения
4.1. Действие соглашения прекращаются в случаях, указанных в пункте 31 настоящих Правил, а именно:
1) по согласованию сторон;
2) в случае неисполнения мероприятий Плана улучшений, за исключением случаев, когда его неисполнение обусловлено внешними факторами, независящими от деятельности субъекта промышленно-инновационной деятельности;
3) по инициативе субъекта промышленно-инновационной деятельности.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
5.1. Ни одна из Сторон не несет ответственности за невыполнение каких-либо обязательств по настоящему Соглашению, если такое невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
5.2. Обстоятельствами непреодолимой силы являются чрезвычайные и непредотвратимые обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и т.п).
5.3. При полной или частичной приостановке работ по Соглашению, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, срок их выполнения продлевается на срок действия обстоятельств непреодолимой силы и возобновляется с момента их прекращения.

2.4. жақсарту жоспарында көзделген барлық іс-шараларды орындауға;
2.5. Жақсарту жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпаратты ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейін ұсынуға;
2.6. ұсынылған ақпараттың толықтығын, уақтылығын және дұрыстығын қамтамасыз етуге;
2.7. Қағидаларға сәйкес ресми өтініш беру арқылы Жақсарту жоспарындағы барлық өзгерістер туралы хабардар етуге міндеттенеді.
Қатысушы:
2.8. Уәкілетті органға осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар жіберуге;
2.9. Жақсарту жоспарында көзделген міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындауға құқылы. Бұл жағдайда қатысушы міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындау туралы ақпараты бар ресми хатты, есепті және басқа да қажетті құжаттарды уәкілетті органның атына жібереді.
Уәкілетті орган:
2.10. осы Келісімнің 2.3-тармағына сәйкес қарау қорытындылары бойынша оның ұсыныстары негізді деп танылған жағдайда, Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қосымша келісім жасасуға;
2.11. осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес жақсарту жоспарының іс-шаралары орындалмаған жағдайда осы Келісімді бұзуға құқылы.
3-тарау. Келісімнің қолданылу мерзімі
3.1. Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 20__ж. "___" __________ дейін қолданылады.
3.2. Осы Келісімнің қолданысы қатысушы 2.4-тармақта көзделген міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындаған жағдайда мерзімінен бұрын тоқтатылады.
4-тарау. Келісімді бұзу тәртібі мен шарттары
4.1. Келісімнің қолданысы осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген жағдайларда тоқтатылады, атап айтқанда:
1) тараптардың келісімі бойынша;
2) жақсарту жоспарының іс-шаралары орындалмаған жағдайда, оның орындалмауы өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің қызметіне тәуелсіз сыртқы факторларға байланысты болған жағдайларды қоспағанда;
3) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің бастамасы бойынша.
5-тарау. Бой бермейтін күш жағдйлар
5.1. Егер мұндай орындамау немесе орындау кезіндегі кідіріс бой бермейтін күш жағдйлар туындаған болса, Тараптардың ешқайсысы осы Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапты болмайды.
5.2. Бой бермейтін күш жағдйлар, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және болмай қоймайтын мән-жайлар (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және басқалар) жатады.
5.3. Бой бермейтін күш жағдйлардан туындаған келісім бойынша жұмыстар толық немесе ішінара тоқтатылған кезде оларды орындау мерзімі бой бермейтін күш жағдйлар қолданылу мерзіміне ұзартылады және бой бермейтін күш жағдйлар тоқтатылған сәттен бастап жаңартылады.

5.4. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, пострадавшая от них, в течение 15 рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую Сторону путем направления письменного извещения с указанием даты возникновения и описанием обстоятельств непреодолимой силы.
5.5. Доказательством наличия обстоятельств непреодолимой силы и продолжительности их действия является соответствующее письменное уведомление сторон.
5.6. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
Уполномоченный орган:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) ______________________________
Должность ____________________
Участник:
Наименование юридического лица
____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________
Должность __________________________
Подпись _____________
Дата ________________
Место печати
Подпись _____________
Дата ________________
Место печати

5.4. Бой бермейтін күш жағдйлардан туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен тарап олар туындаған күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде форс-мажорлық жағдайлардың туындау күнін және сипаттамасын көрсете отырып, жазбаша хабарлама жіберу арқылы бұл туралы екінші Тарапты хабардар етеді.
5.5. Тараптардың тиісті жазбаша хабарламасы бой бермейтін күш жағдйлардың болуының және олардың қолданылу ұзақтығының дәлелі болып табылады.
5.6. Бой бермейтін күш жағдйлар туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдың шешімін іздеу үшін дереу келіссөздер жүргізеді және осындай жағдайлардың салдарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
Уәкілетті орган:
Тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
________________________
Лауазымы____________________
Қатысушы:
Заңды тұлғаның атауы
__________________________
Тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
___________________________
Лауазымы ______________________
Қолы _____________
Күні ________________
Мөр орны
Қолы _____________
Күні ________________
Мөр орны