О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28490
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) следующие изменения:
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных указанным приказом:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Ответственный исполнитель местного исполнительного органа (услугодателя) формирует в ИСС счетов к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение 2 (двух) рабочих дней после подтверждения принятия заявки.
По заявкам, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется по очередности согласно дате и времени поступления заявок, при выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году и (или) перераспределении средств между направлениям субсидирования на основании постановления местного исполнительного органа (услугодателя) об утверждении объемов субсидий по направлениям субсидирования. В случае отсутствия дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, по заявкам, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется в следующем финансовом году.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2022 жылғы 16 маусымдағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28490 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы өтінімді қабылдау расталғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған төлем шотын САЖ-да қалыптастырады.
Резервке (күту парағына) келіп түскен өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) субсидиялау бағыттары бойынша субсидиялар көлемдері бекітілген қаулысы негізінде ағымдағы қаржы жылы қосымша бюджет қаражаты бөлінген және (немесе) қаражат субсидиялау бағыттарының арасында қайта бөлінген кезде өтінімдердің келіп түскен күніне және уақытына сәйкес кезектілік бойынша жүзеге асырылады. Ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты болмаған жағдайда, резервке (күту парағына) келіп түскен өтінімдер бойынша субсидиялар төлеу келесі қаржы жылында жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

5 000
3.
Удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
4.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова
40 000
5.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
6.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55
Примечание:
Приобретение животных всех видов, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц, суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы, эмбрионов крупного рогатого скота и овец субсидируется согласно утвержденным нормативам, а в случае превышения утвержденного норматива половины стоимости приобретения, то субсидирование осуществляется в размере, равной 50% от стоимости приобретения.
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород субсидируется до 100 % от стоимости приобретения, но не более утвержденного норматива.

5 000
3.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
4.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас
40 000
5.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
Килограм
60
6.
Түйе сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
Килограм
55
Ескертпе:
Жануарлардың барлық түрлерін, етті бағыттағы құстардың ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын, асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды, ірі қара малдың және қойлардың эмбриондарын сатып алу бекітілген нормативтерге сәйкес субсидияланады, ал бекітілген нормативтен сатып алу құнының жартысы асып кеткен жағдайда, субсидиялау сатып алу құнының 50% - ына тең мөлшерде жүзеге асырылады.
Сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 100%-на дейін субсидияланады, бірақ бекітілген нормативтерден аспайды.

При дальнейшей передачи племенных быков-производителей/баранов-производителей в аренду в товарное стадо/отару, заявителем является оператор в мясном скотоводстве/овцеводстве. Расчет соотношения к маточному поголовью составляет не менее 13 и не более 25 голов маточного поголовья на одного производителя (за исключением племенных и дистрибьютерных центров).
Приобретение племенных жеребцов-производителей и верблюдов-производителей субсидируется при наличии маточного поголовья. Расчет соотношения наличия маточного поголовья, составляет не менее 8 и более 15 голов маточного поголовья на одного производителя.
Уполномоченный орган разрабатывает алгоритм работы ИСС и размещает его в ИСС и ИБСПР.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 июня 2022 года № 197
Приложение 2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Критерии к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий
№ п/п
Направления субсидирования
Критерии
Метод проверки в ИСС на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
Наличие регистрации и соответствие данных всего поголовья животных в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Использование в воспроизводстве племенных быков-производителей в соответствии со следующими требованиями:
1) не менее одного племенного быка – производителя на двадцать пять голов маточного поголовья;
2) использование не более двух случных сезонов подряд;
3) возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года;
4) ранее не использованных в породном преобразовании.
2. Выход приплода не менее 65%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР (за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавшиеся впервые в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки). Учетный номер хозяйства - при наличии.
3. Для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
1.2
Племенное маточное поголовье крупного рогатого скота
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
2) использование в воспроизводстве племенных быков-производителей первой категории в соответствии со следующими условиями - не менее одного племенного быка – производителя на двадцать пять голов маточного поголовья, возраст не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года или искусственное осеменение маточного поголовья семенем племенных быков-производителей;

Асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды/тұқымдық қошқарларды тауарлық табынға/отарға одан әрі жалға беру кезінде өтінім беруші етті мал шаруашылығындағы/қой шаруашылығындағы оператор болып табылады. Аналық мал басына арақатынасты есептеу бір тұқымдық аталыққа (асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтарды қоспағанда) кемінде 13 аналық басты құрайды және 25 аналық мал басынан аспайды.
Асыл тұқымды тұқымдық айғырлар мен тұқымдық түйелерді сатып алу аналық мал басы бар болған кезде субсидияланады. Аналық мал басының арақатынасын есептеу бір тұқымдық аталыққа кемінде 8 аналық басты құрайды және 15 аналықтан аспайды.
Уәкілетті орган САЖ жұмысының алгоритмін әзірлейді және оны САЖ және САТЖАҚ-да орналастырады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 16 маусымдағы
№ 197 бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттар
Р/с
Субсидиялау бағыты
Өлшемшарттар
САЖ-да субсидиялау шарттарына сәйкестігін тексеру әдісі
Өтінімді беру мерзімі
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
Өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да барлық мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 15 сәуірден 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
1. Өсімді молайтуда асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай талаптарға сәйкес пайдалану:
1) жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа;
2) шағылыстыру маусымын қатарынан екі реттен артық пайдаланбау;
3) жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айдан кем болмауы;
4) бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған.
2. Төлдің тууы 65%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін кемінде 12 ай бұрын САТЖАҚ-да алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда). Шаруашылықтың есепке алу нөмірі – бар болса.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
1.2
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басы
1) аналық баста тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) өсімді молайтуда бірінші санаттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай шарттарға сәйкес пайдалану:
- жиырма бес аналық басқа кемінде бір тұқымдық бұқа, ағымдағы жылғы 1 маусымға жасы 12 айдан кем емес немесе аналық басты асыл тұқымды тұқымдық бұқаның ұрығымен қолдан ұрықтандыру;

3) выход приплода не менее 75%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР ((за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки);
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота;
5) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Содержание племенного быка-производителя мясных и мясо-молочных пород, используемых для воспроизводства стада
1) наличие регистрации и соответствия данных используемого племенного быка-производителя в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие у оператора в мясном скотоводстве учетного номера и сертификации откормочной площадки, имеющее положительное заключение специальной комиссии на соответствие инфраструктуры товаропроизводителя, претендующего на получение субсидий по форме согласно приложению 5 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) (далее – Правила);
3) наличие договора аренды племенных быков-производителей оператора в мясном скотоводстве (раздача племенных быков – производителей из расчета не более 30% от мощности откормочной площадки) с хозяйством/сельскохозяйственным кооперативом или наличие протокола схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств, по форме согласно приложению 1 к настоящим критериям;
4) передача племенных быков в аренду и использование племенных быков-производителей в соответствии со следующими нормативами:
из расчета не менее одного племенного быка-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья (в учет берется маточное поголовье, не имеющее племенного статуса);
возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года;
использование не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение племенного быка-производителя мясных и мясо-молочных пород
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;

3) төлдің тууы 75%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін кемінде 12 айдан аз уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда);
4) ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі;
5) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап).
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл;
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқасын күтіп-бағу
1) өтінімді берген сәтте пайдаланылатын тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелуінің болуы және деректерінің сәйкестігі;
2) етті мал шаруашылығындағы операторда Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялар алуға үміткер тауар өндіруші инфрақұрылымының сәйкестігіне арнайы комиссияның оң қорытындысы бар бордақылау алаңының есептік нөмірінің және сертификатының болуы;
3) етті мал шаруашылығындағы оператордың шаруашылықпен/ауыл шаруашылығы кооперативімен жасалған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды жалдау шартының (бордақылау алаңы қуатының 30%-нан аспайтындай есеппен асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды тарату) немесе осы өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі елді мекен тұрғындары-мал иелерінің жиыны хаттамасының болуы;
4) асыл тұқымды бұқаларды жалға беру және асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай нормативтерге сәйкес пайдалану:
жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа есебінен (асыл тұқымдық мәртебесі жоқ аналық бас есепке алынады);
ағымдағы жылдың 1 маусымына жасы 12 айдан кем болмауы;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 15 сәуірден 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
3.
Етті, етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқасын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;

2) наличие собственного маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением операторов в мясном скотоводстве);
3) наличие у поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
4) возраст приобретенного поголовья не превышает на момент приобретения (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – от 6 месяцев до 18 месяцев включительно; нетели – от 13 месяцев до 26 месяцев включительно;
быки – до 26 месяцев включительно;
5) использование в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет;
6) постановка приобретенных племенных быков на использование в товарное, либо племенное стадо (при использовании в товарном стаде, учитывается маточное поголовье без племенного статуса; при использовании в племенном стаде, учитывается племенное маточное поголовье).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
5.
Приобретение импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие экспортного сертификата или карточки племенного быка и карточки племенной коровы/телочки или племенного свидетельства;
3) возраст приобретенного маточного поголовья не превышает на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) от 6 месяцев до 27 месяцев включительно;
4) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет;
5) наличие заключения с оценочной ведомостью, выданное бонитером, рекомендованного Республиканской палатой по соответствующей породе.
6.
Удешевление стоимости крупного рогатого скота мужской особи, (в том числе племенные мужские особи молочных или молочно-мясных пород), реализованного или перемещенного на откорм в откормочные площадки или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 50 голов в сутки
1) наличие регистрации и соответствие сведений реализованного или перемещенного крупного рогатого скота мужской особи, в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки, наличие маточного поголовья у товаропроизводителя от которого рождаются откормочный контингент;

2) тауар өндірушіде (етті мал шаруашылығындағы операторларды қоспағанда) өзінің аналық басының болуы;
3) мал басында тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
4) сатып алынған мал басының жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):
қашарлар - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
құнажындар - 13 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда);
бұқашықтар - 26 айға дейін (қоса алғанда);
5) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл;
6) сатып алынған асыл тұқымды бұқаларды тауарлық немесе асыл тұқымды табынға пайдалануға қою (тауарлық табында пайдалану кезінде асыл тұқымды мәртебесі жоқ аналық бас ескеріледі; асыл тұқымды табында пайдалану кезінде асыл тұқымды аналық бас ескеріледі).
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
4.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын сатып алу
5.
Тұқымдық шығу тегіне сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) экспорттық сертификаттың немесе асыл тұқымды бұқа карточкасының және асыл тұқымды сиыр/қашар карточкасының немесе асыл тұқымды куәліктің болуы;
3) сатушыдан (экспорттаушыдан) карантинге қойылған кездегі сатып алынған аналық мал басының жасы 6 айдан 27 айға дейін қоса алғанда аспайды;
4) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл;
5) тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата ұсынған бонитер берген бағалау ведомосі бар қорытындының болуы.
6.
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал соятын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе ауыстырылған ірі қара малдың еркек дарақтарының (оның ішінде сүтті және сүтті-етті тұқымдардың еркек дарақтары) құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да өткізілген немесе орны ауыстырылған бұқашықтардың тіркелуінің болуы және мәліметтердің сәйкестігі;

2) живой вес реализованного или перемещенного крупного рогатого скота мужской особи на откормочную площадку от 200 до 300 килограмм, на мясоперерабатывающее предприятие от 400 до 450 килограмм;
3) возраст крупного рогатого скота мужской особи от 7 до 18 месяцев включительно;
4) наличие положительного заключения специальной комиссии на откормочную площадку или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 50 голов в сутки;
5) реализуемые или перемещаемые бычки должны быть прикреплены к матерям и рождены от племенных отцов или племенных матерей.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации или перемещения
7.
Удешевление стоимости заготовки говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота
Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота, имеющее:
1) собственное оборудование по забою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки;
2) собственную систему утилизации отходов забоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом, соответствующим сертификатом).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
2) наличие индексов племенной ценности семени быков-производителей:
комплексный индекс племенных качеств, достоверность оценки, удой, жир, период продуктивной жизни, легкость отела, фертильность, содержание соматических клеток;
3) наличие электронного племенного свидетельства на семя племенных быков-производителей, молочных и молочно-мясных пород, выданного Республиканской палатой;
4) норма потребности (из расчета две дозы на одну голову);
5) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года);
6) выход приплода не менее 75%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР ((за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР

2) бордақылау алаңына өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың еркек дарақтарының тірідей салмағы 200-ден 300 килограмға дейін, ет өңдеуші кәсіпорынға – 400-ден 450 килограмға дейін;
3) ірі қара малдың еркек дарақтарының жасы 7-ден 18 айға дейін (қоса алғанда);
4) бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне 50 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
5) өткізілетін немесе орны ауыстырылатын бұқашықтар аналарына бекітіліп, асыл тұқымды аталықтан немесе асыл тұқымды аналықтан туылуы тиіс.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген немесе орны ауыстырылғаннан бастап алты айдың ішінде беріледі)
7.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін дайындау құнын арзандату
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы, онда:
1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас болатын ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өз жабдығының болуы;
2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесінің болуы;
3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен, тиісті сертификатпен расталған) сәйкес болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнім үшін төлем алынған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды бұқасының ұрығын сатып алу
1) аналық мал басында тиісті тұқым жөніндегі республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) тұқымдық бұқалар ұрығының асыл тұқымдық құндылығы индекстерінің: асыл тұқымдық сапаларының кешенді индексі, бағалаудың сенімділігі, сүт сауымы, тоңмай, өнімді тіршілік ету кезеңі, төлдеу жеңілдігі, ұрықтылығы, соматикалық жасушалардың құрамы болуы;
3) сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығына Республикалық палата берген электронды асыл тұқымды куәліктің болуы;
4) қажеттілік нормасы (бір басқа екі доза есебінен);
5) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап);
6) төлдің тууы 75%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін кемінде 12 айдан аз уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда).
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл

3) возраст приобретенного поголовья не превышает на момент приобретения (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве, при импорте – на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)):
телки – от 6 месяцев до 18 месяцев включительно; нетели – от 13 месяцев до 26 месяцев включительно;
4) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости производства молока:
Наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки (за исключением сельскохозяйственных кооперативов).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.1
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 600 голов
1) наличие ежемесячного отбора проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);
2) ежегодный зоотехнический анализ кормов;
3) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее помещение для беспривязного содержания коров, доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина), кормоцех, ветеринарный пункт.
3.2
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 400 голов
1) наличие ежемесячного отбора проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);
2) ежегодный зоотехнический анализ кормов;
3) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки, кормоцех, ветеринарный пункт.
3.3
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 50 голов
1) наличие ежемесячного отбора проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);

3) сатып алынған мал басының жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):
қашарлар - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
құнажындар - 13 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда);
4) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
3.
Сүт өндіру құнын арзандату:
өтінімді берген сәтте аналық мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы және деректердің сәйкестігі (ауыл шаруашылығы кооперативтерін қоспағанда).
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
3.1
Бағымдағы сиырларының саны 600 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеудің болуы (аккредиттелген зертханаларда);
2) азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау;
3) пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен, сиырларды байламай ұстауға арналған қора-жайы, автоматтандырылған сауу қондырғысы бар, сауу залы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина), азықтық цехтары, ветеринариялық пункты бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.2
Бағымдағы сиырларының саны 400 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеудің болуы (аккредиттелген зертханаларда);
2) азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау;
3) пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен, тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы, азықтық цехтары, ветеринариялық пункті бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.3
Бағымдағы сиырларының саны 50 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеудің (аккредиттелген зертханаларда) болуы;

2) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, имеющее, помещение для содержания коров, машинное доение, включая переносные доильные установки, место для хранения ветеринарных препаратов, фиксатор для скота.
3.4
Сельскохозяйственный кооператив
1) наличие собственного молокоприемного пункта, или наличие собственного/арендуемого молоковоза при расстоянии до 100 километров (включительно) от молокоперерабатывающего завода;
2) реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие.
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота
1) наличие индексов племенной ценности эмбриона: комплексный индекс племенных качеств, достоверность оценки, удой, жир, период продуктивной жизни, легкость отела, фертильность, содержание соматических клеток;
2) наличие племенного свидетельства (сертификата) на эмбрион.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
5.
Субсидирование племенных и дистрибьютерных центров за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
1) наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья, указанное в заявке на получение субсидий в ИБСПР и ИСЖ;
2) наличие договора по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота семенем племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах;
3) наличие акта об осеменении и обследовании маточного поголовья крупного рогатого скота в крестьянских (фермерских) хозяйствах по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим критериям;
4) наличие племенного свидетельства на маркированное семя племенных быков-производителей, выданного Республиканской палатой.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1) наличие регистрации племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки;
2) наличие племенного статуса, присвоенного Республиканской палатой.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса птицы
1) фактическое производство от 500 тонн мяса птицы в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);

2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машина саууға арналған жабдығы, сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жай;
тасымалды сауу қондырғысын қоса алғанда, машинамен сауу;
ветеринариялық препараттарды сақтау орны, малға арналған бекіткіші бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.4
Ауыл шаруашылығы кооперативі
1) жеке сүт қабылдау пунктінің болуы немесе сүт өңдеу зауытынан 100 километрге (қоса алғанда) дейінгі қашықтық болғанда меншікті/жалға алынған сүт тасығыштың болуы;
2) дайындалған сүтті сүт өңдеуші кәсіпорынға өткізу.
4.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1) эмбрионның асыл тұқымды құндылық индекстерінің: асыл тұқымдық сапасының кешенді индексі, бағалаудың сенімділігі, сүт сауымы, тоңмай, өнімді тіршілік ету кезеңі, төлдеу жеңілдігі, ұрықтылығы, соматикалық жасушалардың құрамы;
2) эмбрионға асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
5.
Шаруа (фермер) қожалықтарында және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара малдың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер үшін асыл тұқымды және дистрибьютерлік орталықтарды субсидиялау
1) субсидия алуға арналған өтінімде көрсетілген аналық мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы және деректердің сәйкестігі;
2) шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаның ұрығымен қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы;
3) осы өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша шаруа (фермер) қожалықтарында ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы актінің болуы;
4) асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың таңбаланған ұрығына Республикалық палата берген асыл тұқымдық куәліктің болуы.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1) өтінімді берген сәтте асыл тұқымды тәуліктік балапанның САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) Республикалық палата берген асыл тұқымды мәртебенің болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Құс етін өндіру құнын арзандату
1) жылына 500 тонна құс етінің нақты өндірісі (қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асыратын тауар өндірушілер үшін өндірістің нақты көлемі қызмет кезеңіне айларға бөлінген және 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып анықталады);

2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех));
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.
Удешевление стоимости производства мяса индейки
4.
Удешевление стоимости производства мяса водоплавающей птицы
1) фактическое производство от 20 тонн мяса птицы в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);
2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, имеющее помещение для содержания птицы, оборудование для убоя;
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
При импорте: наличие племенного свидетельства (сертификата) на суточный молодняк финальной формы и/или наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское поголовье, от которого получен суточный молодняк финальной формы и регистрация в Республиканской палате; При приобретении внутри страны: наличие регистрации родителей суточного финала в Республиканской палате на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства пищевого яйца при фактическом производстве от 5 миллионов штук
1) фактическое производство от 5 миллионов штук пищевого яйца в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);

2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдық бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдық, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, құс сою желісі (сою цехы)) құс фабрикасына берілген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
3) санамаланған сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
3.
Күрке тауық етін өндіру құнын арзандату
4.
Суда жүзетін құс етін өндіру құнын арзандату
1) жылына 20 тонна құс етінің нақты өндірісі (қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асыратын тауар өндірушілер үшін өндірістің нақты көлемі қызмет кезеңіне айларға бөлінген және 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып анықталады);
2) құстарды күтіп-бағуға арналған қора-жайы, союға арналған жабдығы бар құс фабрикасына берілген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
3) санамаланған сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
Импорт кезінде: финалдық нысандағы тәуліктік балапанға асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) және/немесе финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелеріне асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) және Республикалық палатада тіркелген болуы;
Елдің ішінде сатып алғанда: өтінім берген сәтте финалдық нысандағы тәуліктік балапанның ата-енелерінің Республикалық палатада тіркелген болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Тағамдық жұмыртқа өндіру құнын арзандату 5 миллион данадан басталатын нақты өндіріс
1) тағамдық жұмыртқаның нақты өндірісі жылына 5 миллион данадан бастап (қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін қызмет кезеңі айларға бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып айқындалады);

2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, автоматической машины для сортировки яиц);
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Овцеводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
Наличие регистрации и соответствия данных всего поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Племенное маточное поголовье овец
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой;
2) осеменение маточного поголовья племенными баранами-производителями (собственных или на условиях аренды) в соответствии со следующими условиями:
не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при ручной случке и/или не менее одного племенного барана-производителя на триста голов маточного поголовья либо замороженной спермой племенных баранов-производителей при искусственном осеменении; использование племенного барана-производителя при ручной случке не менее двух случных сезонов подряд, при искусственном осеменении - не более пяти лет;
3) выход приплода не менее 75%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР (за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки);
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья овец;
5) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
1.2
Товарное маточное поголовье овец
1) осеменение маточного поголовья и (или) использование в воспроизводстве и замена на ранее не использованных в породном преобразовании племенных баранов-производителей (собственных или на условиях аренды) в соответствии со следующими требованиями: не менее одного племенного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке и/или не менее одного барана-производителя на триста голов маточного поголовья либо замороженной спермой племенных баранов-производителей при искусственном осеменении; использование племенного барана-производителя не более двух случных сезонов подряд при вольной случке и не более пяти лет при искусственном осеменении племенными центрами;

2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдықтау бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдықтар, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, жұмыртқаларды сұрыптауға арналған автоматты машина) инфрақұрылымы бар құс фабрикасына берілген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
3) санамаланған сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Қой шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
Өтінімді берген сәтте барлық мал басын САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 тамыздан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
1.1
Қойлардың асыл тұқымды аналық басы
1) аналық баста Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) аналық басты асыл тұқымды тұқымдық қошқарлармен (меншікті немесе жалға алу шартымен) мынадай шарттарға сәйкес ұрықтандыру:
қолдан шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір тұқымдық қошқар және / немесе үш жүз аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар не жасанды ұрықтандыру кезінде асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың мұздатылған тұқымын пайдалану; қолмен шағылыстыру кезінде тұқымдық қошқарды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында, жасанды ұрықтандыру кезінде - бес жылдан артық емес пайдалану;
3) төлдің тууы 75%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту ((өтінім беру сәтіне дейін 12 айдан аз уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда);
4) ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі;
5) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап)
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
1.2
Қойлардың тауарлық аналық басы
1) мынадай талаптарға сәйкес аналық басты ұрықтандыру және (немесе) өсімін молайтуда пайдалану және бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлармен (өзінің қошқарларын немесе жалға алу шарттарында) ауыстыру: еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар және/немесе үш жүз аналық басқа кемінде бір тұқымдық қошқар не қолдан ұрықтандыру кезінде асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың мұздатылған тұқымымен; асыл тұқымды тұқымдық қошқарды еркін шағылыстыру кезінде тұқымдық қошқарды қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау және асыл тұқымды орталықтардың қолдан ұрықтандыруы кезінде бес жылдан артық пайдаланбау;

2) возраст племенных баранов-производителей на 1 октября текущего года не менее 12 месяцев;
3) выход приплода не менее 65%, его регистрация и закрепление к матери в ИБСПР ((за исключением товаропроизводителей, зарегистрировавших впервые поголовье в ИБСПР менее чем за 12 месяцев до момента подачи заявки). Учетный номер хозяйства - при наличии;
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных овец
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 5 до 18 месяцев включительно; маточное поголовье овец – от 5 до 18 месяцев включительно;
3) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Содержание племенного барана-производителя, используемых для воспроизводства товарной отары
1) наличие договора оператора с товарными хозяйствами по аренде племенных баранов-производителей в отаре;
2) наличие регистрации и соответствия данных барана-производителя в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
3) использование племенных баранов-производителей не более двух случных сезонов в данной отаре;
4) не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
4.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 300 голов в сутки
1) наличие регистрации и соответствие сведений реализованного или перемещенного мелкого рогатого скота мужской особи, в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст мелкого рогатого скота мужской особи, реализуемых или перемещаемых на откорм от 4 до 12 месяцев включительно;

2) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына 12 айдан кем болмауы;
3) төлдің тууы 65%-дан кем емес, оны САТЖАҚ-да тіркеу және анасына бекіту (өтінім берілген сәтке дейін 12 айдан кем уақыт ішінде САТЖАҚ-да мал басын алғаш рет тіркеген тауар өндірушілерді қоспағанда). Шаруашылықтың есепке алу нөмірі – бар болса;
4) ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 тамыздан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Асыл тұқымды қойларды сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):
тұқымдық қошқарлар - 5 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
қойлардың аналық басы - 5 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
3.
Тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдалынылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарды күтіп-бағу
1) операторда тауарлық шаруашылықпен жасалған асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды отарға жалға беру шартының болуы;
2) өтінімді берген сәтте тұқымдық қошқардың САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелуі және деректердің сәйкестігі;
3) аталған отарда асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
4) еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқардың болуы.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
4
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының тіркелуі және мәліметтердің сәйкестігі;
2) бордақылау алаңдарына өткізілетін немесе орны ауыстырылатын ұсақ малдың еркек дарақтарының жасы 4 айдан 12 айға дейін қоса есептегенде;

3) живой вес реализованного или перемещенного мелкого рогатого скота мужской особи на откормочную площадку от 25 килограмм, на мясоперерабатывающее предприятие от 30 килограмм;
4) наличие положительного заключения специальной комиссии на откормочную площадку или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 300 голов в сутки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации или перемещения)
5.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
1) наличие у племенного животного, используемого в качестве донора, оценки по собственной продуктивности;
2) наличие племенного свидетельства (сертификата) на эмбрион.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
6.
Субсидирование племенных и дистрибьютерных центров за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
1) наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья указанное в заявке на получение субсидий, в ИБСПР и ИСЖ;
2) наличие договора по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах;
3) наличие акта об осеменении маточного поголовья овец по форме 3 согласно приложению 2 к настоящим критериям;
4) наличие племенного барана-производителя, оцененного по собственной продуктивности (бонитировка);
5) использование племенных баранов-производителей не более пяти лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
Коневодство
1.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)) – от 18 до 60 месяцев включительно;
3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного жеребца-производителя в воспроизводительных целях не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей

3) бордақылау алаңдарына өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтарының тірідей салмағы 25 килограмнан, ет өңдеуші кәсіпорнына - 30 килограмнан басталады;
4) бордақылау алаңына немесе сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген немесе орнын ауыстырған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
5.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1) донор ретінде пайдаланатын асыл тұқымды малда өз өнімділігі бойынша бағаның болуы;
2) эмбрионға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
6.
Шаруашылықтарда және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін асыл тұқымды және дистрибьютерлік орталықтарды субсидиялау
1) субсидияларды алуға арналған өтінімде көрсетілген аналық мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелуінің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) шаруашылықтарда және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы;
3) осы өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша қойлардың аналық бастарын ұрықтандыру туралы актінің болуы;
4) өз өнімділігі бойынша бағаланған (бонитирлеу) асыл тұқымды тұқымдық қошқардың болуы;
5) асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды пайдалану бес жылдан аспайды.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Жылқы шаруашылығы
1.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1) өтінім берілген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің және деректердің сәйкес болуы;
2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) - 18 айдан 60 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық айғырды өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде кемінде екі жыл пайдалану.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу

1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): верблюды-производители – от 12 до 60 месяцев включительно;
3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного верблюда-производителя в воспроизводительных целях не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья не превышает:
внутри страны - от 3 до 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте - от 1 до 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера);
3) использование приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным и ремонтным поголовьем свиней
1) наличие регистрации и соответствия данных всего поголовья в ИБСПР и ИСЖ, а также не менее 50 голов свиноматок на момент подачи заявки;
2) использование в воспроизводстве искусственного осеменения маточного и ремонтного поголовья или использование племенных хряков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами не менее одного хряка-производителя на пятьдесят голов при ручной случке или не менее одного хряка-производителя на двести голов поголовья при искусственном осеменении;
3) использование хряков-производителей не более двух лет подряд;
4) наличие электронных способов идентификации у поголовья (с 1 января 2022 года).
1) и 3) Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
2) Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
За счет бюджетных средств, выделенных из местного бюджета:
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
1) наличие регистрации поголовья в ИБСПР и Республиканской палате на момент подачи заявки;

1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған малдың жасы (елдің ішінен сатып алған кезде - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде, импорттаған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) - 12 айдан 60 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық түйені өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде кемінде екі жыл пайдалану.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқаларды сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған жануар басының жасы: ел ішінен сатып алынған жағдайда асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде - 3 айдан 12 айға дейін (қоса алғанда);
импорт кезінде жануарды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте - 1 айдан 12 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық басын пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Шошқалардың аналық және шошқа басын толықтыратын басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу
1) өтінімді берген сәтте барлық мал басын, содай-ақ кемінде 50 бас мегежінді САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) өсімді молайтуда аналық және шошқа басын толықтыратын басты қолдан ұрықтандыруда пайдалану немесе зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық еркек шошқаларды қолдан шағылыстыру кезінде елу басқа кемінде бір тұқымдық еркек шошқаны немесе қолдан ұрықтандыру кезінде екі жүз басқа кемінде бір тұқымдық еркек шошқаны пайдалану;
3) тұқымдық еркек шошқаларды қатарынан екі жылдан артық пайдаланбау;
4) мал басында сәйкестендірудің электрондық тәсілдерінің болуы (2022 жылғы 1 қаңтардан бастап).
1) және 3) САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
2) САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Жергілікті бюджеттен бөлінген бюджет қаражаты есебінен:
1.
Маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1) өтінімді берген сәтте мал басын САТЖАҚ-да және Республикалық палатада тіркеудің болуы;

2) возраст самцов не менее 36 месяцев на 1 сентября текущего года;
3) не менее одного самца-производителя на тридцать голов маточного поголовья;
4) использование самца-производителя не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 1 сентября до 1 декабря (включительно) текущего года
2.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
1) наличие и регистрация не менее 10 пчелосемей в ИБСПР и размещение в ИСС копии скриншота из тетради учета крестьянских или фермерских хозяйств по форме согласно приложению 2 статистической методологии по ведению электронного похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6334) и/или выписки из статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх, периодичность месячная), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20030) на момент подачи заявки;
2) наличие и размещение в ИСС плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией;
3) регистрация племенных пчелосемей в Республиканской палате;
4) средняя продолжительность хозяйственного использования пчелосемей не более 3 лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
С 20 сентября 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): поголовье коз – от 6 до 18 месяцев включительно;
3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1) наличие регистрации и соответствия маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;

2) аталықтардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 36 айдан кем болмауы;
3) отыз аналық басқа кемінде бір тұқымдық аталық;
4) тұқымдық аталықты қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 1 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1) САТЖАҚ-да кемінде 10 балара ұясының тіркелуі және болуы және Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген) бекітілген есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары жөніндегі статистикалық әдіснаманың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалықтарын есепке алу дәптерінен алынған скриншот көшірмесінің және/немесе өтінім берілген сәтке Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20030 болып тіркелген) бекітілген "Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" (индексі 24-аш, кезеңділігі жылдық) жалпы мемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанынан үзінді көшірменің САЖ-да орналастырылуы;
2) бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болуы және САЖ-да орналастырылуы;
3) асыл тұқымды балара ұясын Республикалық палатада тіркеу;
4) балараларды шаруашылықта пайдаланудың орташа ұзақтығы 3 жылдан аспайды.
САТЖАҚ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
3.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) ешкілердің басы - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімді молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
4.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-да және АЖБ-да аналық мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;

2) наличие собственного маточного поголовья старше трех лет не менее 30 голов на момент подачи заявки;
3) реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер;
4) годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
5.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
1) наличие регистрации и соответствия маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие собственного маточного поголовья старше трех лет не менее 30 голов на момент подачи заявки;
3) реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер;
4) годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Примечание:
При приобретении животных в течение календарного года, расчет суммы субсидий на удешевление стоимости затрат на корма сельскохозяйственных животных осуществляется с момента регистрации животных в ИСЖ.
Республиканские палаты по соответствующей породе проводят выборочный мониторинг товаропроизводителей на фактическое наличие переданных в аренду племенных быков – производителей в товарном и общественном стаде. В случае выявления факта отсутствия племенных быков-производителей, составляется акт о выявлении нарушения в произвольной форме, который направляется специальной комиссии. На основе акта, специальная комиссия отзывает заключение у оператора в мясном скотоводстве.
Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Субсидированию не подлежат:
1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем крупного рогатого скота, овец, маралов и пчелосемей, просубсидированных в текущем году по направлению субсидирования за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) племенные быки-производители/племенные бараны-производителей, используемые для воспроизводства в стадах/отарах, просубсидированные в текущем году по направлению содержания племенных быков-производителей/племенных баранов-производителей;

2) өтінім берген сәтте үш жастан асқан кемінде 30 бас меншікті аналық мал басының болуы;
3) сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу цехына өткізу;
4) бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
5.
Түйе сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте аналық мал басын тіркеудің САТЖАҚ-да және АЖБ-да болуы және деректердің сәйкестігі;
2) үш жастан асқан кемінде 30 бас меншікті аналық мал басының болуы;
3) сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу цехына өткізу;
4) түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын інгеннің 1 басына 1500 килограммнан аспауы тиіс.
САТЖАҚ-мен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Ескертпе:
Жануарларды күнтізбелік жыл ішінде сатып алған кезде ауыл шаруашылығы жануарларының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандатуға субсидиялар сомасының есебі жануарларды АЖБ-да тіркеген сәттен бастап жүзеге асырылады.
Тиісті тұқым жөніндегі республикалық палаталар тауар өндірушілерге тауарлық және жалпы табында жалға берілген асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың іс жүзінде бар-жоғына ішінара мониторинг жүргізеді. Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болмау фактісі анықталған жағдайда, бұзушылықты анықтау туралы еркін формадағы акт жасалады, ол арнайы комиссияға жіберіледі. Акт негізінде арнайы комиссия етті мал шаруашылығындағы оператордан қорытындыны кері қайтарып алады.
Субсидия алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:
1) сатып алу кезінде құнын арзандатуға бұрын субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту мақсаттары үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;
2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізілгені үшін субсидиялау бағыты бойынша ағымдағы жылы субсидияланған ірі қара малдың, қойдың, маралдардың аналық басымен және балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) ағымдығы жылы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды/асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу бағыты бойынша субсидияланған, табындарда/отарларда өсімді молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқалар/асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар;

4) продукция животноводства и крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки, за исключением сельскохозяйственных кооперативов;
5) крупный рогатый скот мужской особи, реализованный или перемещенный на откорм в откормочные площадки и мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, полученный не в результате породного преобразования (за исключением крупного рогатого скота мужской особи, полученного от племенного маточного поголовья);
6) мелкий рогатый скот мужской особи, реализованный или перемещенный на откорм в откормочные площадки и мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов овец в сутки, полученный не в результате породного преобразования (за исключением мелкого рогатого скота мужской особи, полученного от племенного маточного поголовья);
7) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
8) переработанное молоко, реализованное без упаковки;
9) товаропроизводители, на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения отечественного племенного маточного поголовья в случае реализации собственного племенного маточного поголовья (в рамках одного направления продуктивности) на племенные цели за последние двенадцать месяцев;
10) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;
11) крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, реализованные или перемещенные на откормочные площадки или мясоперерабатывающие предприятия, не рожденные от маточного поголовья в хозяйстве на момент подачи заявки;
12) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии Критериями к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий, указанных в приложении 2 к Правилам, и не имеющие земель сельскохозяйственного назначения;
13) удешевление стоимости затрат на корма сельскохозяйственных животных, понесенных в предыдущем году и ранее просубсидированных в текущем году. Если совокупная сумма затрат, понесенных при заготовке кормов меньше, чем заявленная сумма субсидий.
Расшифровка аббревиатур:
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИСС – информационная система субсидирования;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points) – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек;
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization) – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации.
Приложение 1
к критериям товаропроизводителя,
претендующих на получение субсидий
Форма
Протокол схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств

4) тауар өндірушілер ауыл шаруашылығы кооперативтерін қоспағанда, басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған мал шаруашылығы өнімдері және ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары;
5) тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынбаған, бордақылау алаңдарына бордақылауға және сою қуаты тәулігіне 50 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың еркек дарақтары (асыл тұқымды аналық малдан алынған ірі қара малдың еркек дарақтарын қоспағанда);
6) тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынбаған, бордақылау алаңдарына бордақылауға және сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ұсақ малдың еркек дарақтары (асыл тұқымды аналық малдан алынған ұсақ малдың еркек дарақтарын қоспағанда);
7) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – аяқтары, бастары, ішкі органдары;
8) қаптамасыз өткізілген өңделген сүт;
9) тауар өндірушілер, соңғы он екі айда асыл тұқымды мақсаттарға меншікті асыл тұқымды аналық мал басын сатқан жағдайда (өнімділіктің бір бағыты шеңберінде), отандық асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
10) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;
11) өтінім берген сәтте шаруашылықтағы аналық мал басынан тумаған, бордақылау алаңдарына немесе ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе орны ауыстырылған ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары;
12) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген мал басы туралы деректерінде (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туған күні) алшақтық бар және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері жоқ тауар өндірушілер;
13) өткен жылы жұмсалған және ағымдағы жылы бұрын субсидияланған ауыл шаруашылығы жануарлары азығына жұмсалған шығындардың құнын арзандату. Егер азық дайындау кезінде жұмсалған шығындардың жиынтық сомасы мәлімделген субсидия сомасынан аз болса.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖБ - ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САЖ – субсидиялаудың ақпараттық жүйесі;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ХАССП (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) – тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт;
ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) – стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт.
Субсидиялар алуға үміткер
тауар өндірушілерге қойылатын
өлшемшарттарға
1-қосымша
Нысан
Елді мекен тұрғындары – мал иелері жиынының жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі хаттамасы

1. Населенный пункт ______________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
2. Дата проведения схода "_____"_____________ 20_____ года.
3. Участвовало в сходе владельцев скота, имеющих скот ______человек.
4. Планируется организовать вольную случку маточного поголовья крупного рогатого
скота в общественном стаде племенными быками-производителями в текущем
пастбищном сезоне в количестве _______________________ голов, что соответствует
Плану по управлению пастбищами и их использованию, утвержденному
от _____ 20_ года №______, общей площадью ___ гектар, средняя нагрузка на 1 (одну)
условную голову ____ гектар.

1. Елді мекен ______________________________________________
(өңірдің, елді мекеннің атауы)
2. Жиынның өткізілген күні 20___ жылғы "_____"_______________.
3. Мал иелері жиынына малдары бар __________ адам қатысты.
4. Ағымдағы жайылым маусымында қоғамдық табындағы ірі қара малдың __________________________ аналық басын асыл тұқымды тұқымдық бұқалармен еркін шағылыстыруды ұйымдастыру жоспарлануда, бұл жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 20 _____ жылғы _______ № ________ бекітілген жоспарға сәйкес келеді, жалпы алаңы ______ гектар, 1 (бір) шартты басқа орташа жүктеме ______гектар.

5. Использовать в воспроизводстве племенных быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами.
6. Кастрация беспородных быков общественного стада старше 6 месяцев.
Список участников схода жителей по закреплению и использованию
племенных быков-производителей в общественном стаде
______________________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Подпись
Дата
1
2
3
4
5
1.
2.
По итогам проведения схода, жители вышеуказанного населенного пункта, приняли решения:
1) об использовании племенных быков-производителей в общественном стаде;
2) о кастрации всех беспородных быков данного общественного стада.
Список племенных быков-производителей, закрепленных в общественном стаде
№ п/п
Идентификационный номер племенного быка-производителя
Порода
Регистрационный номер
Владелец быка
1
2
3
4
5
1.
2.
Список маточного поголовья общественного стада
№ п/п
Идентификационный номер маточного поголовья
Порода
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер владельца маточного поголовья
1
2
3
4
1.
2.
Физическое/юридическое лицо, предоставляющее в аренду племенного быка
____________ ______________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Аким сельского округа _________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Секретарь схода жителей _________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ветеринарный врач сельского округа, населенного пункта ________________
_____________ _____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Сканированная копия и сведения данного протокола подлежат размещению
в информационной базе селекционной и племенной работы отделом сельского
хозяйства соответствующего района, не позднее 1 июля текущего года.
Приложение 2
к критериям товаропроизводителя,
претендующих на получение субсидий
Форма 1
Акт об осеменении и обследовании маточного поголовья крупного рогатого скота в крестьянских (фермерских) хозяйствах
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и руководитель хозяйства _______________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов маточного
поголовья, и по результатам обследования выявлено фактически осемененными
_________ голов маточного поголовья крупного рогатого скота, согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер скота
Дата осеменения
Дата обследования
Результат обследования
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Мы, настоящим принимаем на себя обязательства зарегистрировать полученный
приплод в информационной базе селекционной и племенной работы и базе данных
по идентификации сельскохозяйственных животных и внести сведения данного акта
в информационную базу селекционной и племенной работы.
Техник-осеменатор:
______________________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель хозяйства: _______________ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Форма 2
Акт об осеменении и обследовании маточного поголовья крупного рогатого скота в сельскохозяйственных кооперативах
№ ________ от "____" ___________ 20___ года

5. Асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды өсімді молайтуда зоотехникалық нормативтерге сәйкес пайдалану.
6. Қоғамдық табынның 6 айдан асқан тұқымсыз бұқаларын піштіру.
Қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану бойынша тұрғындар жиынына қатысушылардың тізімі
____________________________________________________________________
(өңірдің, елді мекеннің атауы)
Р/с
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Қолы
Күні
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Жиынды өткізу қорытындылары бойынша жоғарыда көрсетілген елді мекен тұрғындары:
1) қоғамдық табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану туралы;
2) аталған қоғамдық табынның барлық тұқымсыз бұқаларын піштіру туралы шешім қабылдады.
Қоғамдық табынға бекітіліп берілген асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың тізімі:
р/с
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Тіркеу нөмірі
Бұқаның иесі
1
2
3
4
5
1.
2.
Қоғамдық табындағы аналық бастың тізімі:
р/с №
Аналық бастың бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Аналық мал басы иесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
1.
2.
Асыл тұқымды бұқаны жалға беретін жеке/заңды тұлға
________ _______________________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің әкімі _______ ________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Тұрғындар жиынының хатшысы ________ ________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің, елді мекеннің ветеринариялық дәрігері __________
_____________ _______________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,)
Осы хаттаманың сканерленген көшірмесі мен мәліметтерін тиісті ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі ағымдағы жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорында орналастыруы тиіс.
Субсидиялар алуға үміткер
тауар өндірушілерге қойылатын
өлшемшарттарға
2-қосымша
1-нысан
Шаруа (фермер) қожалықтарындағы ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы акт 20___ жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник __________________________________,
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық басшысы __________________________________
___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ аналық бастың қолдан ұрықтандырылғаны және зерттеп-қарау нәтижелері бойынша ірі қара малдың _________ аналық басының нақты ұрықтандырылғанының анықталғаны туралы осы актіні жасадық.
Р/с №
Шаруашылықтың атауы
Иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп- қаралған күні
Зерттеп-қарау нәтижесі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Біз осымен алынған төлді селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда тіркеу және осы актінің мәліметтерін селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасына енгізу міндеттемелерін қабылдаймыз.
Ұрықтандырушы-техник:
______________ _____________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылық басшысы: _______ ______________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
2-нысан
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы акт 20___ жылғы "___"_______________ № _______

1. Искусственно осеменено ______ голов маточного поголовья.
2. В результате обследования выявлено фактически осемененными _________ голов маточного поголовья крупного рогатого скота, согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование сельскохозяйственного кооператива
ФИО и ИИН владельца
Идентификационный номер скота, принадлежащий владельцу
Дата осеменения
Дата обследования
Результат обследования
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Сельскохозяйственный кооператив, настоящим принимает на себя обязательство
зарегистрировать полученный приплод в информационной базе селекционной и
племенной работы и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
и внести сведения данного акта в информационную базу селекционной и племенной работы.
Техник-осеменатор:
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель кооператива:
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ветеринарный врач сельского округа, населенного пункта
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Форма 3
Акт об осеменении маточного поголовья овец
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и руководитель хозяйства/ сельскохозяйственного кооператива
______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов,
согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства/сельскохозяйственного кооператива
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер животного
Дата осеменения
1
2
3
4
5
1.
2.
Мы, настоящим принимаем на себя обязательства зарегистрировать полученный
приплод в информационной базе селекционной и племенной работы и базе данных
по идентификации сельскохозяйственных животных и внести сведения данного акта
в информационную базу селекционной и племенной работы.
Техник-осеменатор: ________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель хозяйства/кооператива: ________ ______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ветеринарный врач сельского округа, населенного пункта
_____________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
При оказании услуги сельскохозяйственному кооперативу:

1. Қолдан ұрықтандырылған аналық мал басы _______ бас.
2. Зерттеп-қарау нәтижелері бойынша төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ нақты ұрықтандырылған ______ ірі қара малдың аналық басы анықталды.
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
Мал иесінің А.Ә.Т және ЖСН-сы
Иесіне тиесілі малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп- қаралған күні
Зерттеп-қарау нәтижесі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативі осымен алынған төлді селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда тіркеу және осы актінің мәліметтерін селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасына енгізу міндеттемесін қабылдайды.
Ұрықтандырушы-техник:
______________ _____________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Кооператив басшысы _______ _________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің, елді мекеннің ветеринариялық дәрігері
_____________ _________ _________________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
3-нысан
Қойдың аналық басын ұрықтандыру туралы акт 20__жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник ____________________________________,
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық/кооператив басшысы _______________________________
__________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ бастың қолдан ұрықтандырылғаны туралы осы актіні жасадық:
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
Мал иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
1
2
3
4
5
1.
2.
Біз осымен алынған төлді селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда тіркеу және осы актінің мәліметтерін селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасына енгізу міндеттемелерін қабылдаймыз.
Ұрықтандырушы-техник______________ ____________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылықтың/кооперативтің басшысы_____ _____________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округтің, елді мекеннің ветеринариялық дәрігері
_____________ __________________________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауыл шаруашылығы кооперативіне қызмет көрсету кезінде: