О внесении изменения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2019 года № 750 "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 июня 2022 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2022 года № 28564
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2019 года № 750 "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19433) следующее изменение:
Правила осуществления наземного обслуживания в аэропортах, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 21 июня 2022 года № 356
Утверждены приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 2 октября 2019 года № 750
Правила осуществления наземного обслуживания в аэропортах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления наземного обслуживания в аэропортах (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 65 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления услуг наземного обслуживания в аэропортах.
2. Основные определения и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) аэропортовская деятельность – деятельность, осуществляемая физическими и (или) юридическими лицами в аэропортах, связанная с обеспечением воздушных перевозок, авиационных работ, безопасности полетов и авиационной безопасности;

"Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 21 маусымдағы № 356 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 маусымда № 28564 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19433 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
2022 жылғы 21 маусымдағы
№ 356 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 2 қазандағы
№ 750 бұйрығымен
бекітілген
Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 65-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) әуежай қызметі – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың әуежайларда әуемен тасымалдауды, авиациялық жұмыстарды, ұшу қауіпсіздігі мен авиация қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты жүзеге асыратын қызметі;

2) руководство по обслуживанию в аэропорту (Airport Handling Manual) – рекомендации ИАТА по стандартам и оборудованию, используемым при выполнении технологических операций в процессе наземного обслуживания воздушного судна;
3) эксплуатант аэропорта – юридическое лицо Республики Казахстан, а также иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое использует аэропорт на праве собственности либо иных законных основаниях;
4) руководство пользователя аэропорта – документ, принимаемый эксплуатантом аэропорта с целью повышения безопасности полетов, улучшения качества наземного и технического обслуживания, а также обеспечения бесперебойного функционирования аэропорта;
5) услуги по сбору и передаче данных об авиапассажирах – услуги по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах на воздушный транспорт, следующий международными рейсами;
6) авиакомпания – юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
7) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации (далее – уполномоченный орган);
8) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
9) наземное обслуживание – вид аэропортовской деятельности осуществляемый эксплуатантом аэропорта и (или) поставщиком наземного обслуживания, а также авиакомпанией, самостоятельно обслуживающей свои воздушные суда, пассажиров, багаж, груз и почту;
10) поставщик услуг наземного обслуживания – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги наземного обслуживания на территории аэропорта, за исключением эксплуатанта аэропорта и авиакомпании, самостоятельно обслуживающей свои воздушные суда, пассажиров, багаж, груз и почту;
11) самостоятельное наземное обслуживание (самообслуживание) – осуществление авиакомпанией одной или нескольких видов услуг наземного обслуживания для собственных нужд без заключения договора с третьими лицами;
12) пассажир − физическое лицо, не входящее в состав экипажа и перевозимое на воздушном судне в соответствии с договором воздушной перевозки или на иных законных основаниях;

2) әуежайда қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық (Airport Handling Manual) – әуе кемесіне жердегі қызмет көрсету процесінде технологиялық операцияларды орындау кезінде пайдаланылатын стандарттар мен жабдықтар бойынша ИАТА ұсынымы;
3) әуежайды пайдаланушы – меншік құқығымен не өзге де заңды негіздерде әуежайды пайдаланатын Қазақстан Республикасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің заңды тұлғасы;
4) әуежайды пайдаланушының нұсқаулығы – ұшу қауіпсіздігін арттыру, жерде және техникалық қызмет көрсету сапасын жақсарту, сондай-ақ әуежайдың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында әуежайды пайдаланушы қабылдайтын құжат;
5) авиажолаушылар туралы мәліметтерді жинау және беру бойынша қызметтер – уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға халықаралық рейстермен орындалған әуе көлігіне ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қызметтері;
6) авиакомпания – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының сертификаты бар заңды тұлға;
7) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану саласын, азаматтық және эксперименттік авиация қызметіне басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі – уәкілетті орган);
8) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласының орнықты дамуын, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
9) жерде қызмет көрсету – әуежайды пайдаланушы және (немесе) жерде қызмет көрсету қызметтерін жеткізуші, сондай-ақ өзінің әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктер мен поштаға өздігімен қызмет көрсететін әуе компания жүзеге асыратын әуежай қызметінің түрі;
10) жерде қызмет көрсету қызметтерін беруші – әуежайды пайдаланушыны және өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктер мен поштаға өздігімен қызмет көрсететін авиакомпанияны қоспағанда, әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
11) жердегі өздігімен қызмет көрсету (өзіне-өзі қызмет көрсету) – авиакомпанияның үшінші тұлғалармен шарт жасаспай, өз мұқтажы үшін жердегі қызмет көрсетудің бір немесе бірнеше түрін жүзеге асыруы;
12) жолаушы – экипаж құрамына кірмейтін және әуемен тасымалдау шартына сәйкес немесе өзге де заңды негіздерде әуе кемесімен тасымалданатын жеке адам;

13) объект инфраструктуры – имущество аэропорта, предназначенное для оказания аэропортовской деятельности, в том числе для предоставления услуг наземного обслуживания на территории аэропорта;
14) конкурс – способ определения поставщиков для оказания услуг наземного обслуживания на территории аэропорта;
15) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый эксплуатантом аэропорта для выполнения процедуры конкурса, предусмотренный настоящими Правилами;
16) конкурсная документация – документация, представляемая потенциальному поставщику для подготовки заявки на участие в конкурсе, в которой содержатся требования к заявке на участие в конкурсе, условия и порядок осуществления конкурса.
3. На территории аэропорта оказываются услуги наземного обслуживания, предусмотренные в перечне товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 749 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17718).
4. Эксплуатант аэропорта и поставщик услуг наземного обслуживания (далее – поставщик) разрабатывают и утверждают программы качества услуг, входящих в аэропортовскую деятельность в соответствии со стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО) или авиационными правилами международных организаций в сфере гражданской авиации.
Глава 2. Порядок осуществления наземного обслуживания в аэропортах
Параграф 1. Порядок и условия предоставления доступа к услугам наземного обслуживания
5. Наземное обслуживание осуществляется исходя из условий планирования безопасного выполнения полетов в районе аэродрома, движения на взлетно-посадочной полосе, обеспечения технического обслуживания воздушных судов и обслуживания пассажиров в аэропорту.
6. Доступ на территорию аэропорта для оказания услуг наземного обслуживания поставщиком, осуществляется путем конкурса по отбору поставщика услуг наземного обслуживания (далее – конкурс), если иное не предусмотрено настоящими Правилами и (или) законодательством Республики Казахстан.
7. Договор на оказание услуг наземного обслуживания заключается на 6 (шесть) лет.
8. Поставщик приступает к исполнению договорных обязательств не позднее 6 (шести) месяцев со дня заключения договора на оказание услуг наземного обслуживания.
9. Аэропорт ведет реестр заявок на осуществление наземного обслуживания (далее – Реестр) согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

13) инфрақұрылым объектісі – әуежайдың әуежай қызметін көрсетуге, оның ішінде әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсынуға арналған мүлкі;
14) конкурс – әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсету үшін жеткізушілерді айқындау тәсілі;
15) конкурстық комиссия – осы Қағидаларда көзделген конкурс рәсімін орындау үшін әуежайды пайдаланушы құратын алқалы орган;
16) конкурстық құжаттама – конкурсқа қатысуға өтінімді дайындау үшін әлеуетті жеткізушіге ұсынылатын құжаттама, онда конкурсқа қатысуға өтінімге қойылатын талаптар, конкурсты жүзеге асырудың шарттары мен тәртібі қамтылады.
3. Әуежай аумағында Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17718 болып тіркелген) әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесінде көзделген жерде қызмет көрсету қызметтері көрсетіледі.
4. Әуежайды пайдаланушы мен жерде қызмет көрсету қызметтерін жеткізуші (бұдан әрі – жеткізуші) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына немесе азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың авиациялық қағидаларына сәйкес әуежай қызметіне кіретін, көрсететін қызметтердің сапасын бағдарламаны әзірлейді және бекітеді.
2-тарау. Әуежайларда жерде қызмет көрсету қызметтерін жүзеге асыру тәртібі 1-параграф. Жерде қызмет көрсету қызметтеріне қол жеткізуді ұсыну тәртібі мен талаптары
5. Жерде қызмет көрсету әуеайлақ ауданында ұшуды, ұшу-қону жолағындағы қозғалысты қауіпсіз орындауды жоспарлау, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді және әуежайда жолаушыларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету талаптарына сүйене отырып жүзеге асырылады.
6. Егер осы Қағидаларда және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, жеткізушінің жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсету үшін әуежай аумағына кіруі жерде қызмет көрсету қызметтерін жеткізушіні іріктеу жөніндегі конкурс (бұдан әрі – конкурс) арқылы жүзеге асырылады.
7. Жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге шарт 6 (алты) жылға жасалады.
8. Жеткізуші шарттық міндеттемелерді орындауға жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге шарт жасалған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей кіріседі.
9. Әуежай жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыруға өтінімдер тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жүргізеді.

10. Эксплуатант аэропорта 1 (один) раз в полугодие проводит конкурс открытым способом в случае наличия свободных лотов и технической мощности инфраструктуры аэропорта.
11. Для аэропортов с пассажиропотоком более 2 (двух) миллионов пассажиров в год количество лотов составляет не менее 2 (двух). Победителем одного лота признается участник конкурса независимый от эксплуатанта аэропорта и пользователей аэропорта. 12. Эксплуатант аэропорта размещает объявление о проведении конкурса на своем интернет-ресурсе не позднее, чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до проведения конкурса.
13. Для проведения конкурса, из числа работников эксплуатанта аэропорта формируется конкурсная комиссия, состав которой утверждается первым руководителем эксплуатанта аэропорта или лицом, исполняющим его обязанности. Количество членов комиссии является нечетным и составляет не менее 5 (пяти) человек. В состав конкурсной комиссии включаются не менее 3 (трех) представителей от эксплуатанта аэропорта, в том числе председатель, 1 (один) представитель из авиакомпании и секретарь. На заседание конкурсной комиссии в качестве наблюдателя допускается представитель авиакомпании без права голоса.
14. До публикации объявления эксплуатантом аэропорта утверждается конкурсная документация, состав конкурсной комиссии, председатель и секретарь конкурсной комиссии. Эксплуатант аэропорта размещает объявление о проведении конкурса с приложением конкурсной документации на интернет-ресурсе эксплуатанта аэропорта.
15. Конкурсная документация содержит:
1) наименование и местонахождение эксплуатанта аэропорта, который проводит конкурс;
2) краткое описание услуг, на оказание которых осуществляется конкурс;
3) техническую спецификацию, согласованную с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации;
4) критерии определения победителя конкурса;
5) сроки начала и окончания представления потенциальными поставщиками документов на участие в конкурсе;
6) дата, время и место проведения процедуры вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
16. Победителем признается поставщик услуг наземного обслуживания, набравший наибольшее количество баллов по итогам конкурса предусмотренных приложением 9 настоящих Правил. При этом минимальное пороговое значение для победителя составляет 70 (семьдесят) баллов. При проведении конкурса допускается определение более одного победителя конкурса в зависимости от технической возможности аэропорта.
17. Конкурсная заявка предоставляется потенциальным поставщиком или лицом, представляющим его интересы по доверенности в бумажной или электронной формах.

10. Әуежайды пайдаланушы жарты жылда 1 (бір) рет бос лоттар және әуежай инфрақұрылымының техникалық қуаты болған жағдайда ашық тәсілмен конкурс өткізеді.
11. Жолаушылар ағыны жылына 2 (екі) миллионнан астам жолаушысы бар әуежайлар үшін лоттар саны кемінде 2 (екі) лотты құрайды. Әуежайды пайдаланушыдан және әуежайды пайдаланушылардан тәуелсіз конкурсқа қатысушы бір лоттың жеңімпазы болып танылады.
12. Әуежайды пайдаланушы өзінің интернет-ресурсында конкурс өткізу туралы хабарландыруды конкурс өткізілгенге дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей орналастырады.
13. Конкурсты өткізу үшін әуежайды пайдаланушы қызметкерлерінің қатарынан конкурстық комиссия құрылады, оның құрамын әуежайды пайдаланушының бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға бекітеді. Комиссия мүшелерінің саны тақ болып табылады және кемінде 5 (бес) адамды құрайды. Конкурстық комиссияның құрамына әуежайды пайдаланушының кемінде 3 (үш) өкілі, оның ішінде төраға, авиакомпанияның 1 (бір) өкілі және хатшы енгізіледі. Конкурстық комиссиясының отырысына байқаушы ретінде дауыс беру құқығы жоқ авиакомпанияның өкілі жіберіледі.
14. Хабарландыру жарияланғанға дейін әуежайды пайдаланушы конкурстық құжаттаманы, конкурстық комиссияның құрамын, төраға және конкурстық комиссияның хатшысын бекітеді. Әуежайды пайдаланушы конкурстық құжаттаманы қоса бере отырып, конкурсты өткізу туралы хабарландыруды әуежайды пайдаланушының интернет-ресурсында орналастырады.
15. Конкурстық құжаттама:
1) конкурсты өткізетін әуежай пайдаланушысының атауы мен орналасқан жерін;
2) конкурс жүзеге асырылатын қызметтердің қысқаша сипаттамасын;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген техникалық ерекшелікті;
4) конкурс жеңімпазын айқындау өлшемшарттарын;
5) әлеуетті жеткізушілердің конкурсқа қатысуға құжаттарды ұсынуды бастау және аяқтау мерзімін;
6) конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімін өткізу күні, уақыты және орны.
16. Конкурс қорытындылары бойынша осы Қағидалардың 9-қосымшасында көзделген балдардың ең көп санын жинаған жерде қызмет көрсету қызметтерін жеткізуші жеңімпаз деп танылады. Бұл ретте жеңімпаз үшін ең төменгі шекті мәні 70 (жетпіс) балды құрайды. Конкурсты өткізу кезінде әуежайдың техникалық мүмкіндігіне қарай біреуден артық конкурс жеңімпазын анықтауға жол беріледі.
17. Конкурстық өтінімді әлеуетті жеткізуші немесе сенімхат бойынша оның мүдделерін білдіретін тұлға қағаз немесе электрондық нысанда береді.

18. Конкурсная комиссия признает конкурс несостоявшимся на следующий день после составления протокола итогов конкурса в случае, если на участие в конкурсе не представлены заявки от потенциальных поставщиков или представлено менее двух заявок.
19. В случае если конкурс признан несостоявшимся, то аэропорт проводит повторный конкурс не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня признания конкурса несостоявшимся.
20. В случае если при повторном конкурсе представлено менее 2 (двух) заявок, то победителем признается единственный участник. В случае участия в конкурсе одного участника, то он признается победителем, если наберет не менее 70 (семьдесят) % баллов по каждому критерию.
21. С победителем конкурса эксплуатант аэропорта заключает договор на оказание услуг наземного обслуживания в соответствии с типовым договором на оказание услуг наземного обслуживания, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Типовой договор наземного обслуживания).
22. К заявке поставщика, участвующего в конкурсе, прилагаются следующие копии документов (информация):
1) копии учредительных документов юридического лица, заверенные в установленном порядке, а также устав при наличии;
2) для юридического лица – наименование, регистрационный номер в торговом реестре, юридический адрес, фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность руководителя, номер телефона, адрес электронной почты контактного лица;
3) для индивидуального предпринимателя – имя, фамилия, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер, номер телефона, адрес электронной почты;
4) документы в соответствии с технической спецификацией аэропорта;
5) перечень услуг наземного обслуживания;
6) копия договора страхования ответственности за вред, перед третьими лицами при осуществлении наземного обслуживания.
Не допускается истребование от потенциальных поставщиков документов, не предусмотренных настоящим пунктом.
23. Конкурсная комиссия принимает решение об итогах конкурса в течении 5 (пяти) рабочих дней после вскрытия конкурсных заявок.
24. Потенциальный поставщик обращается с письменным запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
25. Эксплуатант аэропорта не позднее 5 (пяти) календарных дней письменно разъясняет положения конкурсной документации.
26. Эксплуатант аэропорта отклоняет заявку потенциального поставщика по следующим основаниям:
1) поставщик не соответствует требованиям, предусмотренным в руководстве пользователя аэропорта в части необходимой для оказания соответствующей услуги;

18. Конкурсқа қатысуға әлеуетті жеткізушілерден өтінімдер ұсынылмаған немесе екеуден аз өтінім ұсынылған жағдайда, конкурстық комиссия конкурс қорытындыларының хаттамасы жасалғаннан кейін келесі күні конкурсты өтпеді деп таниды.
19. Конкурс өтпей қалды деп танылған жағдайда, әуежай конкурс өтпеді деп танылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей қайтадан конкурс өткізеді.
20. Егер қайта конкурста 2 (екіден) аз өтінім ұсынылса, онда жалғыз қатысушы жеңімпаз болып танылады. Конкурсқа бір қатысушы қатысқан жағдайда, ол әрбір өлшемшарт бойынша балдардың кемінде 70 (жетпіс) % жинаса, жеңімпаз болып танылады.
21. Конкурс жеңімпазымен әуежайды пайдаланушы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге арналған үлгілік шартқа (бұдан әрі - Жерде қызмет көрсетудің үлгілік шарты) сәйкес жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге шарт жасасады.
22. Конкурсқа қатысатын жеткізушінің өтініміне мынадай құжаттар (ақпарат) қоса беріледі:
1) заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының белгіленген тәртіппен куәландырылған көшірмелері, сондай-ақ бар болған кезде жарғысы;
2) заңды тұлға үшін - сауда тізіліміндегі атауы, тіркеу нөмірі, заңды мекенжайы, басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы, байланыс жасайтын тұлғаның телефон нөмірі, электрондық поштасының мекенжайы;
3) дара кәсіпкер үшін - аты, тегі, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы;
4) әуежайдың техникалық ерекшелігіне сәйкес құжаттар;
5) жерде қызмет көрсету қызметтерінің тізбесі;
6) жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру кезінде үшінші тұлғалар алдындағы зиян үшін жауапкершілікті сақтандыру шартының көшірмесі.
Әлеуетті жеткізушілерден осы тармақта көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
23. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер ашылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурс қорытындылары туралы шешім қабылдайды.
24. Әлеуетті жеткізуші конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы жазбаша сұрау салумен конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жүгінеді.
25. Әуежайды пайдаланушы күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей конкурстық құжаттаманың ережелерін жазбаша түсіндіреді.
26. Әуежайды пайдаланушы әлеуетті жеткізушінің өтінімін мынадай негіздер бойынша қабылдамайды:
1) жеткізуші тиісті қызметті көрсету үшін қажетті бөлігінде әуежайды пайдаланушылардың нұсқаулығында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;

2) заявка поставщика и прилагаемые к ней документы не соответствуют требованиям пункта 22 настоящих Правил;
3) установлен факт предоставления недостоверной информации о соответствии требованиям, указанным в пункте 22 настоящих Правил;
4) ограниченность технической возможности инфраструктуры аэропорта.
27. В случае неправомерных действий эксплуатанта аэропорта потенциальный поставщик и (или) авиакомпания обжалует такие действия в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
28. Эксплуатант аэропорта по согласованию с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации до устранения нарушений поставщиком положений Типового договора приостанавливает его действие в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, а также в следующих случаях:
1) при несоблюдении руководства пользователя аэропорта;
2) при не устранении замечаний в рамках аудита качества услуг проведенного эксплуатантом аэропорта на протяжении 3 (трех) месяцев со дня утверждения по результатам аудита.
29. Эксплуатант аэропорта разрабатывает руководство пользователя аэропорта в соответствии с Airport Handling Manual, а также с международными стандартами.
30. Эксплуатант аэропорта утверждает руководство пользователя аэропорта, а также вносит изменения и (или) дополнения, с учетом актуальных международных стандартов по согласованию с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
31. Поставщик и авиакомпания самостоятельно обслуживающая свои воздушные суда осуществляют услуги наземного обслуживания в соответствии с требованиями, предусмотренными в руководстве пользователя аэропорта. Поставщик соблюдает руководство авиакомпаний по наземному обслуживанию.
32. Руководство пользователя аэропорта содержит положения согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
33. Объявление, кроме требований, установленных в Приложении 1 настоящих Правил содержит:
1) наименование и местонахождение эксплуатанта аэропорта, который проводит набор поставщиков для оказания услуг наземного обслуживания;
2) наименование услуги наземного обслуживания;
3) техническую спецификацию с указанием требуемых технических, качественных характеристик осуществления услуг наземного обслуживания;
4) нормативы пропускной способности аэропорта (до срока утверждения расписания полетов по каждому сезону);
5) порядок оказания услуг в условиях ограниченной технической возможности объектов инфраструктуры аэропорта;
6) сведения о технической возможности аэропорта;
7) сведения о мероприятиях по увеличению технической возможности аэропорта;

2) жеткізушінің өтінімі және оған қоса берілген құжаттар осы Қағидалардың 22-тармағының талаптарына сәйкес келмесе;
3) осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы анық емес ақпаратты ұсыну фактісі анықталса;
4) әуежай инфрақұрылымы техникалық мүмкіндігінің шектеулілігі.
27. Әуежайды пайдаланушы заңсыз іс-әрекеттер жасаған жағдайда әлеуетті жеткізуші және (немесе) авиакомпания мұндай іс-әрекеттерге Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен шағым жасайды.
28. Әуежайды пайдаланушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісім бойынша жеткізушінің Үлгілік шарттың ережелерін бұзуын жойғанға дейін Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес, сондай-ақ оның қолданылуын мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) әуежайдың пайдаланушы нұсқаулығы сақталмаған кезде;
2) әуежайды пайдаланушы жүргізген қызметтер сапасына аудит шеңберінде аудиттің нәтижелері бойынша бекітілген күннен бастап 3 (үш) ай бойы ескертулер жойылмаған кезде.
29. Әуежайды пайдаланушы әуежайды пайдаланушының нұсқаулығын Airport Handling Manual, сондай-ақ халықаралық стандарттарға сәйкес әзірлейді.
30. Әуежайды пайдаланушы әуежайды пайдаланушының нұсқаулығын бекітеді, сондай-ақ азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісім бойынша өзекті халықаралық стандарттарды ескере отырып, өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
31. Жеткізуші және өз әуе кемелеріне өздігімен қызмет көрсететін авиакомпания жерде қызмет көрсету қызметтерін әуежайды пайдаланушының нұсқаулығында көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырады. Жеткізуші авиакомпаниялардың жерде қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулығын сақтайды.
32. Әуежайды пайдаланушының нұсқаулығы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ережелерді қамтиды.
33. Хабарландыру, осы Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген талаптардан басқа, мыналарды қамтиды:
1) жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсету үшін жеткізушілерді іріктеуді жүргізетін әуежай пайдаланушысының атауы және орналасқан жерін;
2) жерде қызмет көрсету қызметінің атауын;
3) жерде қызмет көрсету қызметтерін жүзеге асырудың талап етілетін техникалық, сапалық сипаттамалары көрсетілген техникалық ерекшелігін;
4) әуежайдың өткізу қабілетінің нормативтерін (әрбір маусым бойынша ұшу кестесін бекіту мерзіміне дейін);
5) әуежай инфрақұрылымы объектілерінің шектеулі техникалық мүмкіндігі жағдайында қызметтер көрсету тәртібін;
6) әуежайдың техникалық мүмкіндігі туралы мәліметтерін;
7) әуежайдың техникалық мүмкіндігін ұлғайту жөніндегі іс-шаралар туралы мәліметтерін;

8) сведения о введении временных ограничений по доступу к услугам и сроках их окончания;
9) сведения о проводимых аэропортом конкурсах (условия, порядок, дата и время проведения);
10) сведения о структуре издержек на содержание объектов инфраструктуры аэропорта.
34. Услуги наземного обслуживания, перечисленные в Приложении 2, являются услугами, на которые предусматривается открытый доступ для поставщиков.
35. Услуги наземного обслуживания, перечисленные в Приложении 3, относятся к услугам перронного обслуживания, на которые предусматривается доступ для поставщиков, в том числе не более 1 (одного) поставщика прямо или косвенно аффилированного с эксплуатантом аэропорта. При этом в случае отсутствия поставщиков, эксплуатант аэропорта выделяет свою отдельную структуру для оказания услуг наземного обслуживания.
36. Эксплуатант аэропорта осуществляет наземное обслуживание, перечисленное в Приложении 4.
37. Эксплуатант аэропорта обеспечивает беспрепятственный доступ поставщикам к инфраструктуре аэропорта в объеме технической возможности, необходимом для выполнения требований настоящих Правил при соблюдении норм авиационной безопасности и безопасности полетов.
38. Эксплуатант аэропорта обеспечивает открытое, объективное и недискриминационное управление инфраструктурой аэропорта.
39. Эксплуатант аэропорта ведет раздельный учет доходов, расходов и задействованных активов по услугам наземного обслуживания.
Параграф 2. Порядок доступа к услугам по обеспечению авиационными горюче-смазочными материалами воздушных судов в аэропорту
40. Обеспечение авиационными горюче-смазочными материалами воздушных судов в аэропортах осуществляется в соответствии с заключаемыми договорами, предусматривающие обеспечение заправки воздушных судов авиационным топливом.
41. Подача заявок на обеспечение авиационным горюче-смазочным материалом воздушных судов в аэропорту (далее – авиатопливообеспечение) производятся в порядке, предусмотренном пунктом 22 настоящих Правил.
42. Поставщик при наличии заявок от авиакомпаний, и при наличии технической возможности аэропорта (в части объектов инфраструктуры топливного обеспечения воздушных судов) заключает договор на оказание комплекса услуг или отдельной услуги (в соответствии с заявкой) по авиатопливообеспечению, а также заправку воздушных судов с использованием инфраструктуры топливного обеспечения воздушных судов в аэропорту (технологическое оборудование и технические средства, используемые в технологическом процессе приема, хранения, регулирования качества, подготовки и выдачи на заправку, заправки авиационного топлива в воздушные суда).

8) қызметтерге қол жеткізу бойынша уақытша шектеулерді енгізу және оларды аяқтау мерзімдері туралы мәліметтерін;
9) әуежай өткізетін конкурстар туралы мәліметтерін (өткізу шарттары, тәртібі, күні және уақыты);
10) әуежай инфрақұрылымы объектілерін ұстауға арналған шығындар құрылымы туралы мәліметтерін.
34. 2-қосымшада санамаланған жерде қызмет көрсету қызметтері жеткізушілер үшін ашық қолжетімділік көзделетін қызметтер болып табылады.
35. 3-қосымшада санамаланған жерде қызмет көрсету қызметтері жеткізушілерге, оның ішінде әуежайды пайдаланушымен тікелей немесе жанама үлестес 1 (бір) жеткізушіден аспайтын жеткізушіге қолжетімділік көзделетін перрондық қызмет көрсету қызметтеріне жатады. Бұл ретте жеткізушілер болмаған жағдайда әуежайды пайдаланушы жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсету үшін өзінің жеке құрылымын бөледі.
36. Әуежайды пайдаланушы 4-қосымшада санамаланған жерде қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
37. Әуежайды пайдаланушы авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігі нормаларын сақтай отырып, осы Қағидалардың талаптарын орындау үшін қажетті техникалық мүмкіндік көлемінде жеткізушілерге әуежай инфрақұрылымына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
38. Әуежайды пайдаланушы әуежай инфрақұрылымын ашық, объективті және кемсітусіз басқаруды қамтамасыз етеді.
39. Әуежайды пайдаланушы жерде қызмет көрсету қызметтері бойынша кірістердің, шығыстардың және қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізеді.
2-параграф. Әуежайда әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу тәртібі
40. Әуежайларда әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету әуе кемелеріне авиациялық отын құюды қамтамасыз етуді көздейтін жасалатын шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
41. Әуежайда әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз етуге (бұдан әрі – авиаотынмен қамтамасыз ету) өтінім беру осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
42. Жеткізуші авиакомпаниялардан өтінімдер болған кезде және әуежайдың техникалық мүмкіндігі болған кезде (әуе кемелерін отынмен қамтамасыз ету инфрақұрылымы объектілері бөлігінде) авиаотынмен қамтамасыз ету, сондай-ақ әуежайда әуе кемелерін отынмен қамтамасыз ету инфрақұрылымын пайдалана отырып, әуе кемелеріне отын құю (құюға қабылдау, сақтау, сапаны реттеу, дайындау және берудің, әуе кемелеріне авиациялық отынды құюдың технологиялық процесінде пайдаланылатын технологиялық жабдық пен техникалық құралдар) бойынша қызметтер кешенін немесе жекелеген қызметтер көрсетуге (өтінімге сәйкес) шарт жасасады.

43. Эксплуатант аэропорта обеспечивает хранение авиационного топлива в объемах, необходимых для осуществления перевозочной деятельности в соответствии с подтвержденными авиакомпаниями слотами, с учетом протяженности маршрутов, объема хранения неснижаемого остатка авиационного топлива в аэропорту.
44. При несогласии авиакомпании с отказом поставщика в оказании услуг по авиатопливообеспечению и (или) в доступе на рынок таких услуг других хозяйствующих субъектов по причине отсутствия технической возможности аэропорта он направляет заявление, содержащее требование о представлении аэропортом исходных данных и порядка расчета технической возможности аэропорта. Аэропорт в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения такого заявления представляет в письменной форме ответ с указанием необходимых данных. 45. В случае если отсутствует техническая возможность в полной мере удовлетворять все заявки (по объему и (или) времени оказания услуг), аэропорт в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня направления отказа от удовлетворения заявки на основании отсутствия технической возможности аэропорта разрабатывает план мероприятий, направленных на обеспечение такой технической возможности. Указанный план мероприятий размещается на официальном сайте аэропорта и направляется в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации.
Параграф 3. Порядок и условия осуществления наземного обслуживания авиакомпанией в аэропорту
46. Услуги наземного обслуживания, осуществляются авиакомпанией самостоятельно для обслуживания своих воздушных судов, пассажиров, багажа, грузов и почты без проведения процедуры конкурса.
47. В случае отсутствия поставщиков услуг наземного обслуживания, авиакомпания самостоятельно обслуживающая свои воздушные суда по запросу эксплуатанта аэропорта оказывает потребителям услуги наземного обслуживания.
48. Авиакомпания для самостоятельного обслуживания своих воздушных судов, направляет эксплуатанту аэропорта заявку в произвольной форме.
Параграф 4. Порядок и условия осуществления наземного обслуживания поставщиком в аэропорту
49. Поставщик соблюдает стандарты качества на услуги наземного обслуживания, предусмотренные в руководстве пользователя аэропорта и международных стандартах.
50. Оказание услуг по наземному обслуживанию между авиакомпаниями и допущенными поставщиками осуществляется на основании гражданских правовых договоров заключенных, на основании актуального стандартного соглашения о наземном обслуживании ИАТА.
51. Поставщик услуг наземного обслуживания, в том числе эксплуатант аэропорта обеспечивают предоставление услуг наземного обслуживания авиакомпаниям с учетом надлежащего качества и обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности, при необходимости с привлечением авиакомпаний, самостоятельно обслуживающих свои воздушные суда.

43. Әуежайды пайдаланушы бағдарлардың ұзақтығын, әуежайдағы авиациялық отынның төмендетілмейтін қалдығын сақтау көлемін ескере отырып, авиакомпаниялар растаған слоттарға сәйкес тасымалдау қызметін жүзеге асыру үшін қажетті көлемде авиациялық отынның сақталуын қамтамасыз етеді.
44. Авиакомпания жеткізушінің авиаотынмен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуден бас тартуымен және (немесе) әуежайдың техникалық мүмкіндігінің жоқтығы себебімен осындай қызметтердің нарығына басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерді шығарудан бас тартуымен келіспеген жағдайда, ол әуежаймен бастапқы деректерді және әуежайдың техникалық мүмкіндігін есептеу тәртібін ұсыну туралы талапты қамтитын өтініш жібереді. Әуежай осындай өтінішті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қажетті деректерді көрсете отырып, жазбаша нысанда жауап береді.
45. Егер барлық өтінімдерді (қызметтер көрсету көлемі және (немесе) уақыты бойынша) толық көлемде қанағаттандыруға техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда, әуежай техникалық мүмкіндіктің болмауы негізінде өтінімді қанағаттандырудан бас тарту жіберілген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде осындай техникалық мүмкіндікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар жоспарын әзірлейді. Көрсетілген іс-шаралар жоспары әуежайдың ресми сайтында орналастырылады және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жіберіледі.
3-параграф. Авиакомпанияның әуежайда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру тәртібі мен талаптары
46. Авиакомпания өзінің әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктерге және поштаға қызмет көрсету үшін жерде қызмет көрсету қызметтерін конкурс рәсімін өткізбей-ақ өздігімен жүзеге асырады.
47. Жерде қызмет көрсету қызметтерін жеткізушілер болмаған жағдайда, өз әуе кемелеріне өздігімен қызмет көрсететін авиакомпания әуежайды пайдаланушының сұрау салуы бойынша тұтынушыларға жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетеді.
48. Авиакомпания өз әуе кемелеріне өздігімен қызмет көрсету үшін әуежайды пайдаланушыға еркін нысанда өтінім жібереді.
4-параграф. Жеткізушінің әуежайда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру тәртібі мен талаптары
49. Жеткізуші әуежайды пайдаланушының нұсқаулығында және халықаралық стандарттарда көзделген жерде қызмет көрсету қызметтерінің сапа стандарттарын сақтайды.
50. Авиакомпаниялар мен рұқсат берілген жеткізушілер арасында жерде қызмет көрсету бойынша қызметтерді көрсету ИАТА жерде қызмет көрсету туралы өзекті стандартты келісімнің негізінде жасалған азаматтық құқықтық шарттардың негізінде жүзеге асырылады.
51. Жерде қызмет көрсету қызметтерін жеткізуші, оның ішінде әуежайды пайдаланушы тиісті сапасын ескере отырып және ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ете отырып, қажет болған кезде өз әуе кемелеріне өздігімен қызмет көрсететін авиакомпанияларды тарта отырып, авиакомпанияларға жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсынуды қамтамасыз етеді.

Параграф 5. Порядок и условия предоставления услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах
52. Сбор и передача данных об авиапассажирах осуществляются в соответствии с правилами передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 апреля 2015 года № 527 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12993).
53. Поставщик услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах от авиакомпаний в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы и квалификационные требования к нему определяются уполномоченным органом в порядке, предусмотренном законодательством о государственно-частном партнерстве. Услуги по сбору и передаче данных об авиапассажирах оказываются в виде предоставления уполномоченному органу информационной системы, позволяющей получать сведения об авиапассажирах от авиакомпаний и передавать их в правоохранительные и специальные государственные органы.
54. Плата за услуги по сбору и передаче данных об авиапассажирах оплачивается авиакомпаниями в составе аэропортового сбора по ставкам и на основании формулы, предусмотренным в типовом договоре на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – Типовой договор на оказание услуг по предоставлению сведений). Положения Типового договора на оказание услуг по предоставлению сведений применяются и подлежат включению в любые договоры между поставщиком услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах, авиакомпаниями и (или) эксплуатантами аэропортов без изменений. Эксплуатанты аэропортов перечисляют плату поставщику услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах на основании договора, заключаемого по форме Типового договора на оказание услуг по предоставлению сведений. Авиакомпании уведомляют эксплуатанта аэропорта и осуществляют плату непосредственно поставщику услуг передачи данных об авиапассажирах путем заключения с ним договора, соответствующего условиям, установленным типовым договором, приведенном в приложении 7 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Перечень требований, предусматриваемых в руководстве пользователя аэропорта:

5-параграф. Авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру тәртібі мен талаптары
52. Авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 527 бұйрығымен бекітілген Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12993 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
53. Авиакомпаниялардан авиажолаушылар туралы деректерді жинау және уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға беру жөніндегі қызметтерді жеткізушіні және оған қойылатын біліктілік талаптарын уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамада көзделген тәртіппен айқындайды. Авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру бойынша қызметтер уәкілетті органға авиакомпаниялардан авиажолаушылар туралы мәліметтерді алуға және оларды құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарға беруге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйені ұсыну нысанында көрсетіледі.
54. Авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру бойынша қызметтер үшін төлемді авиакомпаниялар мөлшерлемелер бойынша әуежай алымы құрамында және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге арналған үлгі шартында (бұдан әрі – Мәліметтерді беру бойынша қызметтерді көрсетуге арналған үлгі шарт) көзделген формула негізінде төлейді. Мәліметтерді беру бойынша қызметтерді көрсетуге арналған үлгі шарттың ережелері авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру бойынша қызметтерді жеткізуші, авиакомпаниялар және (немесе) әуежайларды пайдаланушылар арасындағы кез келген шарттарға өзгеріссіз қолданылады және енгізілуге жатады. Әуежайларды пайдаланушылар авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру бойынша қызметтерді жеткізушіге Мәліметтерді ұсыну бойынша қызметтерді көрсетуге арналған үлгі шарт нысаны бойынша жасалатын шарт негізінде ақы аударады. Авиакомпаниялар әуежайды пайдаланушыны хабардар етеді және төлемді осы Қағидаларға 7-қосымшада келтірілген үлгілік шартта белгіленген талаптарға сәйкес келетін шарт жасасу арқылы авиажолаушылар туралы деректерді беру қызметтерін жеткізушіге тікелей жүзеге асырады.
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Әуежайды пайдаланушының нұсқаулығында көзделетін талаптардың тізбесі:

1) порядок допуска к осуществлению деятельности;
2) порядок пользования централизованной инфраструктурой аэропорта;
3) требования по авиационной безопасности;
4) требования по безопасности полҰтов;
5) требования по безопасности охраны труда;
6) требования по безопасности дорожного движения;
7) требования по пожарной безопасности;
8) требования по экологической безопасности;
9) требования по промышленной безопасности;
10) требования по эксплуатации транспортных средств, спецтранспорта и оборудований;
11) требования по обслуживанию воздушных судов;
12) учет регулярности полетов;
13) требования по поведению в чрезвычайных ситуациях;
14) порядок регулирования деятельности поставщиков услуг наземного обслуживания;
15) технологию взаимодействия эксплуатанта аэропорта с поставщиками услуг наземного обслуживания, а также с авиакомпаниями, допущенными на самостоятельное наземное обслуживание;
16) требования к страхованию гражданской ответственности;
17) санитарно-эпидемиологические требования;
18) требования по получению пропусков и их использованию;
19) требования по вопросам качества обслуживания клиентов;
20) требования по электрической безопасности;
21) требования к качеству оказываемых услуг;
22) требования к корпоративной безопасности.
Приложение 2
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Перечень услуг наземного обслуживания открытого доступа в аэропорту
1) Наземное администрирование и контроль;
2) Регистрация пассажиров;
3) Обслуживание пассажиров;
4) Обработка прибывающих и выбывающих грузов (почты);
5) Обработка багажа;
6) Хранение груза свыше двадцати четырех часов в грузовом терминале;
7) Обеспечение пассажиров и экипажа воздушного судна бортовым питанием.
Приложение 3
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Перечень услуг наземного обслуживания ограниченного доступа в аэропорту (перронное обслуживание)
1) Посадка-высадка пассажиров посредством передвижных трапов;
2) Доставка пассажиров;
3) Транспортировка багажа;
4) Загрузка и разгрузка багажа;
5) Транспортировка груза (почты);
6) Загрузка и разгрузка груза (почты);
7) Обработка обменного фонда средств пакетирования;
8) Контроль загрузки;
9) Обеспечение воздушных судов авиационными горюче-смазочными материалами;
10) Слив авиационного горюче-смазочного материала из воздушного судна;
11) Техническое обслуживание воздушного судна по транзитной форме;
12) Буксировка воздушного судна;
13) Санитарная обработка съемного оборудования и бортовой посуды;
14) Внутренняя уборка и утилизация мусора воздушного судна;

1) қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру тәртібі;
2) әуежайдың орталықтандырылған инфрақұрылымын пайдалану тәртібі;
3) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі талаптар;
4) ұшу қауіпсіздігі жөніндегі талаптар;
5) еңбекті қорғау қауіпсіздігі жөніндегі талаптар;
6) жол қозғалысы қауіпсіздігі жөніндегі талаптар;
7) өрт қауіпсіздігі бойынша талаптар;
8) экологиялық қауіпсіздік жөніндегі талаптар;
9) өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі талаптар;
10) көлік құралдарын, арнайы көлік пен жабдықтарды пайдалану жөніндегі талаптар;
11) әуе кемелеріне қызмет көрсету жөніндегі талаптар;
12) ұшу тұрақтылығын есепке алу;
13) төтенше жағдайлардағы жүріс-тұрыс бойынша талаптар;
14) жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілердің қызметін бақылау тәртібі;
15) әуежай пайдаланушысының жерде қызмет көрсету қызметтерін жеткізушілермен, сондай-ақ жерде өз бетінше қызмет көрсетуге рұқсат берілген авиакомпаниялармен өзара іс-қимыл жасау технологиясы;
16) азаматтық жауапкершілікті сақтандыруға қойылатын талаптар;
17) санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;
18) рұқсаттамаларды алу және оларды пайдалану жөніндегі талаптар;
19) клиенттерге қызмет көрсету сапасы мәселелері бойынша талаптар;
20) электр қауіпсіздігі жөніндегі талаптар;
21) көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптар;
22) корпоративтік қауіпсіздікке қойылатын талаптар.
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Әуежайда ашық қолжетімділіктегі жерде қызмет көрсету қызметтерінің тізбесі
1) Жердегі әкімшілендіру және бақылау;
2) Жолаушыларды тіркеу;
3) Жолаушыларға қызмет көрсету;
4) Келіп түскен және жөнелтілетін жүкті (поштаны) өңдеу;
5) Багажды өңдеу;
6) Жүк терминалында жүкті жиырма төрт сағаттан аса сақтау;
7) Әуе кемесінің жолаушылары мен экипажын борттық тамақпен қамтамасыз ету.
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
Әуежайда қолжетімділігі шектеулі жерде қызмет көрсету қызметтерінің тізбесі (перронды қызмет көрсету)
1) Жолаушыларды жылжымалы траптар арқылы отырғызу-түсіру;
2) Жолаушыларды жеткізу;
3) Багажды тасымалдау;
4) Багажды тиеу және түсіру;
5) Жүкті (поштаны) тасымалдау;
6) Жүкті (поштаны) тиеу және түсіру;
7) Пакеттеу құралдарының айырбастау қорын өңдеу;
8) Жүктеуді бақылау;
9) Әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету;
10) Әуе кемесінен авиациялық жанар-жағармай материалын төгу;
11) Әуе кемесіне транзиттік нысан бойынша техникалық қызмет көрсету;
12) Әуе кемесін сүйрету;
13) Алмалы-салмалы жабдықты және борттық ыдысты санитариялық өңдеу;
14) Әуе кемесінің ішкі тазалау және қоқысын кәдеге жарату;

15) Обслуживание санузлов (туалетов) воздушных судов;
16) Заправка питьевой водой воздушного судна;
17) Обеспечение электроэнергией воздушного судна;
18) Кондиционирование воздушного судна;
19) Ручная очистка снега с воздушного судна;
20) Механизированная очистка снега и льда с воздушного судна;
21) Заправка авиадвигателей маслом;
22) Заправка системы кислородом;
23) Заправка воздушного судна азотом или сжатым воздухом;
24) Проверка и дозаправка гидросистемы;
25) Воздушный запуск авиадвигателей;
26) Доставка экипажа;
27) Сопровождение воздушного судна;
28) Линейное техническое обслуживание воздушного судна;
29) Стоянка воздушного судна в ангаре;
30) Обеспечение встречи и выпуска воздушного судна;
31) Обеспечение пассажиров и экипажа воздушного судна бортовым питанием.
Приложение 4
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Перечень услуг оказываемых эксплуатантом аэропорта
1) Обеспечение взлета и посадки воздушного судна;
2) Обеспечение авиационной безопасности;
3) Предоставление места стоянки воздушному судну сверх трех часов после посадки для пассажирских и шести часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и (или) выгрузке) в аэропорту посадки;
4) Предоставление места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме;
5) Предоставление рабочего места (площади) для регистрации пассажиров;
6) Посадка-высадка пассажиров посредством телескопического трапа;
7) Услуги по хранению горюче-смазочных материалов и спецжидкостей;
8) Дополнительные услуги по авиационной безопасности;
9) Предоставление в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах, по международным рейсам.
Приложение 5
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Форма
____________________________
____________________________
(наименование аэропорта)
от _________________________
____________________________
(наименование авиакомпании,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявка на оказание услуг наземного обслуживания
Прошу предоставить доступ на оказание услуг наземного обслуживания по следующим услугам наземного обслуживания:
№ п/п
Наименование услуги наземного обслуживания
Планируемый период осуществления деятельности
Объем услуг
1
перечень необходимых объектов инфраструктуры:
№ п/п
Наименование объектов инфраструктуры, спецтехники
Требуемый объем инфраструктуры (количество)
1
2
3
Реквизиты Авиакомпании:
Полное наименование:
________________________________________________________________________
Юридический адрес:
________________________________________________________________________
БИН____________________________________________________________________
Банковские реквизиты:____________________________________________________
________________________________________________________________________
Телефон, факс, e-mail:_____________________________________________________
"__"____20___года
__________ ______________________________________________________________
(подпись), (фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
Приложение 6
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Типовой договор на оказание услуг наземного обслуживания
(наименование эксплуатанта аэропорта) именуемый (ое) (ая) в дальнейшем "Аэропорт", в лице (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя Аэропорта), действующий (ее)(ая) на основании ______________, с одной стороны и (полное наименование Поставщика или авиакомпания), именуемый (ое)(ая) в дальнейшем "Поставщик" или "Авиакомпания", от лица которого выступает (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), действующий на основании_______________________, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор на оказание услуг наземного обслуживания на территории аэропорта и пришли к соглашению о нижеследующем:

15) Әуе кемелерінің санитариялық тораптарына (дәретханаларына) қызмет көрсету;
16) Әуе кемесін ауыз сумен толтыру;
17) Әуе кемесін электр энергиясымен қамтамасыз ету;
18) Әуе кемесін кондиционерлеу;
19) Әуе кемесін қардан қолмен тазалау;
20) Әуе кемесін қар мен мұздан механикалық тазарту;
21) Авиақозғалтқыштарға май құю;
22) Жүйені оттегімен толтыру;
23) Әуе кемесіне азот немесе сығылған ауа құю;
24) Гидрожүйені тексеру және қосымша құю;
25) Авиақозғалтқыштарды әуеде іске қосу;
26) Экипажды жеткізу;
27) Әуе кемесін алып жүру;
28) Әуе кемесіне желілік техникалық қызмет көрсету;
29) Әуе кемесінің ангарда тұруы;
30) Әуе кемесін қарсы алуды және шығаруды қамтамасыз ету;
31) Әуе кемесінің жолаушылары мен экипажын борттық тамақпен қамтамасыз ету.
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
Әуежайды пайдаланушы көрсететін қызметтердің тізбесі
1) Әуе кемесінің ұшуын және қонуын қамтамасыз ету;
2) Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
3) Әуе кемесіне қону әуежайында өңдеуге (тиеуге және (немесе) түсіруге) жататын жүктер (пошта) болған кезде қонғаннан кейін әуе кемесіне жолаушылар үшін үш сағаттан, жүк және жүк-жолаушылар сертификатталған үлгілері үшін алты сағаттан артық тұрақ орнын беру;
4) Әуе кемесіне базалық әуеайлақта тұрақ орнын беру;
5) Жолаушыларды тіркеу үшін жұмыс орнын (алаң) беру;
6) Жолаушыларды телескоптық трап арқылы отырғызу-түсіру;
7) Жанар-жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтарды сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
8) Авиациялық қауіпсіздік бойынша қосымша қызметтер;
9) Халықаралық рейстер бойынша ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ұсыну.
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________
(әуежай атауы)
кімнен ______________________
____________________________
(авиакомпания атауы,
басшысының тегі, есімі, әкесінің
есімі (болған кезде)
Жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге арналған өтінім
Жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну үшін мынадай жерде қызмет көрсетуге рұқсат беруіңізді сұраймын:
р/с №
Жерде қызмет көрсету қызметтерінің атауы
Қызметті жүзеге асырудың жоспарланған кезеңі
Қызметтер көлемі
қажетті инфрақұрылым объектілерінің тізбесі:
р/с №
Инфрақұрылым объектілерінің, арнайы техниканың атауы
Талап етілетін инфрақұрылым көлемі (саны)
1
2
3
Авиакомпания деректемелері:
Толық атауы:
_______________________________________________________
Заңды мекенжайы: _________________________________________________
БСН ______________________________________________________________
Банктік деректемелер: ______________________________________________
__________________________________________________________________
Телефон, факс, e-maіl: _______________________________________________
20____жылғы "____" _______
_______________ _____________________________________________
(қойылған қолы) (басшының тегі, есімі, әкесінің есімі (болған кезде)
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша
Жерде қызмет көрсетуге арналған үлгі шарты
Бұдан әрі "Әуежай" деп аталатын, (әуежайды пайдаланушының атауы) атынан _____________________ негізінде әрекет ететін (әуежай басшысының лауазымы, тегі, есімі әкесінің есімі (болған жағдайда), бір тараптан және бұдан әрі "Жеткізуші" немесе "Авиакомпания" деп аталып, (жеткізушінің немесе авиакомпанияның атауы) атынан____________________ негізінде әрекет ететін (лауазымы, тегі, есімі әкесінің есімі (болған жағдайда) екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге арналған осы шартты жасады және төмендегілер туралы келісімге келді:

1. Предмет Договора
Поставщик обязуется оказывать услуги наземного обслуживания: (указать вид услуги наземного обслуживания) на территории аэропорта по тарифам (указать тарифы по видам услуг наземного обслуживания), а Аэропорт обязуется обеспечить доступ к инфраструктуре Аэропорта необходимых для оказания услуг наземного обслуживания (указать наименование инфраструктуры).
Примечание: При заключении договора с Авиакомпанией предметом договора является предоставление услуг наземного обслуживания авиакомпанией самостоятельно только для собственных воздушных судов, пассажиров, багажа, грузов и почты.
2. Обязательства Сторон
2.1. Поставщик или Авиакомпания обязуется:
1) обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств по Договору;
2) обеспечить соблюдение требований по безопасности полетов и авиационной безопасности, установленных в соответствии с законодательством в сфере гражданской авиации Республики Казахстан при предоставлении услуг наземного обслуживания;
3) предоставлять услуги наземного обслуживания на равных условиях при оказании услуг наземного обслуживания в аэропорту для потребителей услуг;
4) при исполнении своих обязательств по Договору обеспечить соответствие оказываемых услуг соответствующим требованиям законодательства в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, международных стандартов и рекомендуемой практики Международной организацией гражданской авиации;
5) производить оплату в соответствии со статьей 65 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
6) своевременно уведомить Аэропорт при изменении стоимости услуг наземного обслуживания;
7) по письменному требованию Аэропорта предоставлять информацию о ходе исполнения обязательств по Договору;
8) возмещать Аэропорту в полном объеме причиненные ему убытки, вызванные ненадлежащим выполнением Поставщиком или Авиакомпанией условий Договора и (или) неправомерными действиями;
9) не передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
Примечание: подпункты 3) и 6) пункта 2.1 не входят в обязательства Авиакомпании.
2.2. Поставщик вправе:
1) требовать от Аэропорта исполнения договорных обязательств установленных настоящим договором;
2) требовать от Аэропорта содержание объектов инфраструктуры и оборудования Аэропорта в рабочем состоянии.
2.3. Аэропорт обязуется:
1) обеспечить доступ к инфраструктуре аэропорта необходимой для оказания услуг наземного обслуживания;

1. Шарттың мәні
Жеткізуші әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін (жерде қызмет көрсету түрі көрсетілсін) тарифтер бойынша (жерде қызмет көрсету түрлері бойынша тарифтер көрсетілсін) көрсетуге міндеттенеді, ал Әуежай жерде қызмет көрсетуге қажетті Әуежай инфрақұрылымына (инфрақұрылым атауы көрсетілсін) қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Ескертпе: Авиакомпаниямен шарт жасаған кезде шарттың мәні авиакомпания тек қана өз әуе кемелеріне, жолаушыларына, багажға, жүктерге және поштаға дербес жерде көрсетілетін қызметтерді ұсыну болып табылады.
2. Тараптардың міндеттері
2.1. Жеткізуші немесе Авиакомпания:
1) Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелерін толық қамтамасыз етуге және тиісінше орындауға;
2) жерде қызмет көрсету ұсынылған кезде азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) қызмет тұтынушылары үшін әуежайда жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсеткен кезде жерде көрсетілетін қызметтерді бірдей жағдайда ұсынуға;
4) Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының халықаралық стандарттары мен ұсынылатын практикасының тиісті талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметтердің сәйкес келуін қамтамасыз етуге;
5) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабына сәйкес осы Шартта белгіленген тәртіпте және мерзімде өтемақы төлемін төлеуге;
6) жерде қызмет көрсету қызметтерінің құны өзгерген кезде Әуежайды уақтылы хабардар етуге;
7) Әуежайдың жазбаша талабы бойынша Шарт бойынша міндеттемелерді орындау барысы туралы ақпаратты ұсынуға;
8) Жеткізушімен немесе Авиакомпаниямен Шарттың талаптарын тиісінше орындамауынан және (немесе) құқықтан тыс әрекеттерінен туындаған, Әуежайға келтірілген шығындарды толық көлемде өтеуге;
9) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін ешкімге бермеуге міндеттенеді.
Ескертпе: 2.1-тармақтың 3) және 6) тармақшалары Авиакомпанияның міндеттемелеріне кірмейді.
2.2. Жеткізуші:
1) Әуежайдан осы шартта белгіленген шарттық міндеттемелерді орындауын талап етуге;
2) Әуежайдан Әуежайдың инфрақұрылым объектілері мен құрал-жабдығын жұмыс күйінде ұстауын талап етуге құқылы.
2.3. Әуежай:
1) жерде қызмет көрсету қызметін көрсету үшін қажетті әуежайдың инфрақұрылымына қол жеткізуін қамтамасыз етуге;

2) обеспечить доступ специалистов Поставщика или Авиакомпании для оказания услуг наземного обслуживания на территорию аэропорта;
3) при выявлении несоответствий оказываемых услуг наземного обслуживания незамедлительно письменно уведомить Поставщика или Авиакомпанию;
4) возмещать Поставщику или Авиакомпании в полном объеме причиненные ему убытки, вызванные ненадлежащим выполнением Аэропорта условий Договора и (или) неправомерными действиями.
2.4. Аэропорт вправе:
1) проверять качество оказываемых услуг наземного обслуживания;
2) отстранять персонал и технические средства Поставщика или Авиакомпании при нарушении или несоблюдении ими требований по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности на территории аэропорта.
3. Сумма Договора и условия оплаты
3.1. Поставщик или Авиакомпания производит оплату в соответствии со статьей 65 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" в размере _____________. Оплата устанавливается в размере, не превышающем сумму его расходов на поддержание соответствующего объекта инфраструктуры в рабочей годности, в том числе на текущий и капитальный ремонт и расходов на коммунальные услуги, с учетом приемлемого уровня рентабельности.
Оплата производится Поставщиком или Авиакомпанией путем перечисления денежных средств на расчетный счет Аэропорта не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня выставления счета на оплату.
3.2. Сумма неустойки в случае просрочки сроков оплаты Поставщик или Авиакомпания уплачивает Аэропорту__________________________________ (указать в % от общей суммы договора или фиксированную сумму за каждый день просрочки).
3.3. Уплата неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором.
4. Срок действия и условия расторжения Договора
4.1. Договор вступает в силу со дня подписания и действует до "___" _________ года.
4.2. Договор может быть расторгнут по соглашению сторон.
5. Уведомление
5.1. Любое уведомление, которое одна Сторона направляет другой Стороне в соответствии с Договором, высылается оплаченным заказным письмом.
5.2. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
6. Непреодолимая сила
6.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом действия непреодолимой силы.

2) әуежай аумағында қызмет көрсету қызметтерін көрсету үшін Жеткізуші немесе Авиакомпания мамандарының қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
3) жерде қызмет көрсету қызметтерінің сәйкессіздіктерін анықтаған кезде Жеткізушіні немесе Авиакомпанияны дереу жазбаша хабардар етуге;
4) Әуежайдың Шарттың талаптарын тиісінше орындамауынан және (немесе) құқықтан тыс әрекеттерінен туындаған, Жеткізушіге немесе Авиакомпанияға келтірілген залалдарды толық көлемде өтеуге міндеттенеді.
2.4. Әуежай:
1) жерде көрсетілетін қызметтердің сапасын тексеруге;
2) Жеткізуші немесе Авиакомпания әуежай аумағында ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын бұзған немесе сақтамаған жағдайда, олардың персоналы мен техникалық құралдарды шеттетуге құқылы.
3. Шарттың сомасы және төлеу шарттары
3.1. Жеткізуші немесе Авиакомпания "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабына сәйкес өтемақы төлемін _____________ мөлшерінде төлейді. Өтемақы төлемі тиісті инфрақұрылым объектісін жұмыс күйінде ұстап тұру шығыстары, оның ішінде қолайлы табыстылық деңгейін есепке ала отырып, ағымдағы және күрделі жөндеуге және коммуналдық қызметтер шығыстары сомасынан аспайтын мөлшерде белгіленеді.
Жеткізуші немесе Авиакомпания өтемақы төлемін Әуежайдың есеп шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен, ақы төлеуге шотты ұсынған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жүргізеді.
3.2. Өтемақы төлемін төлеу мерзімдерін кешіктірген жағдайда, Жеткізуші немесе Авиакомпания Әуежайға тұрақсыздық айыбының сомасын
_________________________________________________________(шарттың жалпы сомасынан %-ды немесе әрбір кешіктірілген күн үшін тіркелген сомасын көрсету) төлейді.
3.3. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу Тараптарды осы Шартта көзделген міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
4. Шарттың қолданылу мерзімі және күшін бұзу шарттары
4.1. Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және _______ жылғы "____"_______________ дейін қолданылады.
4.2. Шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
5. Хабарлама
5.1. Шартқа сәйкес бір Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама төленген тапсырыс хат арқылы жіберіледі.
5.2. Хабарлама жеткізілгеннен кейін немесе көрсетілген күшіне ену күні (егер хабарламада көрсетілсе), осы екі күннің қайсысы кейін туындауына қарай, күшіне енеді.
6. Еңсерілмейтін күш
6.1. Егер Шарт талаптарының орындалмауы еңсерілмейтін күш мән-жайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.

6.2. Для целей Договора "непреодолимая сила" означает чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия и т.п.).
7. Решение спорных вопросов
7.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
7.2. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по Договору, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
7.3. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств в рамках настоящего Договора все споры и разногласия разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Прочие условия
8.1. Договор составляется в двух экземплярах на казахском и русском языках по одному экземпляру для каждой Стороны.
8.2. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
8.3. В части, неурегулированной Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Аэропорт:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Поставщик:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Приложение 7
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Типовой договор на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах
______________________ (наименование эксплуатанта аэропорта), именуемый (ое) (ая) в дальнейшем "Аэропорт", в лице (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя Аэропорта,), действующий (ее)(ая) на основании ______________, с одной стороны и ______________________, именуемое в дальнейшем "Поставщик", от лица которого выступает (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), действующий на основании_______________________, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий Договор на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган в и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений, об оформленных и (или) забронированных билетах о нижеследующем (далее - Договор):

6.2. Шарт мақсаттары үшін "еңсерілмейтін күш" төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары және т.б.) білдіреді.
7. Даулы мәселелерді шешу
7.1. Тараптар Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды тікелей келіссөздер процесінде шешуге барлық күш-жігерлерін жұмсауы тиіс.
7.2. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар Шарт бойынша дауларды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені бұл мәселені Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шешуді талап ете алады.
7.3. Осы Шарт шеңберінде Тараптар өздерінің міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, барлық даулар мен келіспеушіліктер қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
8. Өзге де талаптар
8.1. Шарт әр Тарап үшін бір-бірден данадан екі данада қазақ және орыс тілдерінде жасалады.
8.2. Тараптардың келісімі бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкін.
8.3. Шартта реттелмеген бөлігінде Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелері мен қолдары
Әуежай:
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
_________________________________
Жеткізуші:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
__________________________________
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
7-қосымша
Уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге үлгі шарты
Бұдан әрі "Әуежай" деп аталатын, ______________________ (әуежайды пайдаланушының атауы) атынан_____________________ негізінде әрекет ететін ________________ (әуежай басшысының лауазымы, есімі, аты әкесінің есімі (болған жағдайда), бір тараптан және бұдан әрі "Жеткізуші" деп аталатын_____________________ атынан ______________________ негізінде әрекет ететін ________________ (лауазымы, тегі, есімі әкесінің есімі (болған жағдайда) екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызмет көрсету ұсынуға осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасады және төмендегілер туралы келісімге келді:

1. Предмет Договора
1.1. Поставщик на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений, об оформленных и (или) забронированных билетах (далее – Поставщик) определяется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в порядке, предусмотренном законодательством о государственно-частном партнерстве.
Размер оплаты услуг Поставщика (далее – Плата) определяется Договором государственно-частного партнерства между уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и Поставщиком.
1.2. Поставщик оказывает Аэропорту услуги наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений, об оформленных и (или) забронированных билетах (далее - Услуги).
1.3. Услуги будут оказываться Поставщиком в форме предоставления уполномоченному органу информационной системы сбора и обработки данных об авиапассажирах (далее - информационная система об авиапассажирах) и предоставления авиакомпаниям доступа к функции информационной системы об авиапассажирах, позволяющей подавать в систему данные о пассажирах.
2. Права и обязательства Сторон
2.1. Поставщик обязуется:
1) обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств по Договору;
2) обеспечить соблюдение требований по авиационной безопасности, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, при предоставлении Услуг;
3) предоставлять Услуги на равных условиях для всех потребителей услуг;
4) при исполнении своих обязательств по Договору обеспечить соответствие Услуг соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан, международных стандартов и рекомендуемой практики Международной организацией гражданской авиации;
5) по требованию Аэропорта предоставлять информацию о ходе исполнения обязательств по Договору;
6) не передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору без письменного согласия Аэропорта.
2.2. Поставщик вправе:
1) получать данные о количестве пассажиров, прибывающих в Республику Казахстан или покидающих Республику Казахстан на международных рейсах, которые определяются на основании полетных листов, предоставляемых авиакомпаниями Аэропорту, и сведений о транзитных пассажирах (далее – Статистические данные) в отношении каждой авиакомпании в сроки, установленные настоящим Договором;
2) на получение Платы в размере и в сроки, установленные настоящим Договором;

1. Шарттың мәні
1.1. Уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызметтер көрсетуге жеткізушіні (бұдан әрі – Жеткізуші) мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамада көзделген тәртіппен азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Жеткізуші төлемақысының мөлшері (бұдан әрі –– Төлемақы) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мен Жеткізуші арасындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен айқындалады.
1.2. Жеткізуші Әуежайға уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызметтерін (бұдан әрі – Қызметтер) көрсетеді.
1.3. Қызметтерді Жеткізуші уәкілетті органға авиажолаушылар туралы деректерді жинау және өңдеудің ақпараттық жүйесін (бұдан әрі - авиажолаушылар туралы ақпараттық жүйе) ұсыну және авиакомпанияларға жолаушылар туралы ақпараттық жүйенің жүйеге жолаушылар туралы деректерді ұсынуға мүмкіндік беретін қызметіне рұқсат беру түрінде көрсетіледі.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Жеткізуші:
1) Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелерін толық және тиісінше орындауын қамтамасыз етуге;
2) Қызметтерді ұсынған кезде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген авиациялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) барлық қызмет тұтынушылары үшін Қызметтерді бірдей жағдайда ұсынуға;
4) Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Қызметтердің Қазақстан Республикасы заңнамасының, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының халықаралық стандарттары мен ұсынылатын практикасының тиісті талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуге;
5) Әуежайдың талабы бойынша Шарттағы міндеттемелерді орындау барысы туралы ақпаратты ұсынуға;
6) Әуежайдың жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін біреуге бермеуге міндеттенеді.
2.2. Жеткізуші:
1) осы Шартта белгіленген мерзімде әрбір авиакомпанияға қатысты авиакомпаниялар Әуежайға ұсынатын ұшу парақтары негізінде анықталатын халықаралық рейстермен Қазақстан Республикасына келуші немесе Қазақстан Республикасынан кетуші жолаушыларының саны туралы деректер мен транзиттік жолаушылар туралы (бұдан әрі – Статистикалық деректер) мәліметтерді алуға;
2) осы Шартта белгіленген мөлшерде және мерзімде Төлемақы алуға;

3) приостановить оказание Услуг авиакомпании, которая не выплачивает Плату в установленном размере и в установленные сроки и/или не исполняет или ненадлежащим образом исполняет обязанности, связанные с функционированием информационной системы об авиапассажирах;
4) требовать от Аэропорта исполнения договорных обязательств, установленных настоящим договором;
5) предъявлять замечания к Статистическим данным, представленным Аэропортом, по любому из следующих оснований:
расхождения между Статистическими данными и фактическими данными об авиапассажирах;
расхождения между Статистическими данными отчетов и данными, переданными в информационную систему об авиапассажирах;
расхождения между Статистическими данными и размером Платы, внесенной Аэропортом.
2.3. Аэропорт обязуется:
1) выставлять счет и принимать сбор Платы со всех авиакомпаний, в размере и сроки, установленные настоящим Договором, и перечислять Плату Поставщику в течение сроков, установленных настоящим Договором;
2) осуществлять сбор Статистических данных в отношении всех авиакомпаний, которым он предоставляет свои услуги, и передавать такие Статистические данные Поставщику;
3) при выявлении несоответствий Платы или Статистических данных установленным требованиям незамедлительно письменно уведомить Поставщика;
4) возмещать Поставщику в полном объеме причиненные ему убытки, вызванные ненадлежащим выполнением Аэропортом условий Договора и (или) иным нарушением своих обязательств, за исключением если такое неисполнение стало возможным по независящим от Аэропорта причинам;
5) в случае предъявления Поставщиком замечаний к Статистическим данным, внести в них исправления и перечислить Поставщику дополнительную Плату, если выявленные замечания привели к тому, что размер внесенной Платы оказался меньше суммы, подлежащей уплате. Переплата зачитывается в счет погашения платежных обязательств Аэропорта за последующие периоды.
При несогласии Поставщика со Статистическими данными, представленными Аэропортом, каждая сторона представляет документы, подтверждающие отчеты. Если в течение одного месяца Поставщиком и Аэропортом не согласованы статистические данные, то несогласная сторона вправе подать иск.
2.4. Аэропорт вправе:
1) проверять качество Услуг, оказываемых по настоящему Договору;
2) приостановить выполнение своих обязательств в случае нарушения Поставщиком своих обязательств по настоящему Договору.
3. Сумма Договора и условия оплаты
3.1. Оказание Услуг Поставщиком осуществляется на платной основе в виде перечисления Поставщику Платы, рассчитываемой по тарифам, предусмотренным настоящей главой.
Размер Платы, подлежащей сбору и выплате Аэропортом Поставщику, рассчитывается по следующей формуле:

3) белгіленген мөлшерде және белгіленген мерзімде Төлемақы төлемеген және/немесе авиажолаушылар туралы ақпараттық жүйенің жұмыс істеуімен байланысты міндеттерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған авиакомпанияларға Қызметтерді көрсетуді тоқтата тұруға;
4) Әуежайдан осы Шартта белгіленген шарттық міндеттемелерді орындауын талап етуге;
5) мынадай негіздердің кез келгені бойынша Әуежай ұсынған Статистикалық деректерге ескерту беріп мәлімдеме жасауға құқылы:
Статистикалық деректер мен авиажолаушылар туралы нақты деректер арасындағы алшақтығы;
есептердегі Статистикалық деректер мен авиажолаушылар туралы ақпараттық жүйеге берілген деректер арасындағы алшақтығы;
Статистикалық деректер мен Әуежай төлеген төлемақы мөлшері арасындағы алшақтығы.
2.3. Әуежай:
1) осы Шартта белгіленген мөлшерде және мерзімде барлық авиакомпанияларынан төлемақы алуға және оларға шоттарды ұсынуға, төлемақыны осы Шартта белгіленген мерзім ішінде Жеткізушіге аударуға;
2) өзінің қызметтерін көрсететін барлық авиакомпанияларға қатысты Статистикалық деректерді жинауға және мұндай Статистикалық деректерді Жеткізушіге ұсынуға;
3) төлемақы немесе Статистикалық деректердің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, Жеткізушіні дереу жазбаша хабардар етуге;
4) егер мұндай орындамау әуежайға байланысты емес себептер бойынша мүмкін болған жағдайларды қоспағанда, Әуежайдың Шарттың талаптарын тиісінше орындамауынан және (немесе) құқықтан тыс әрекеттерінен туындаған, Жеткізушіге келтірілген залалдарды толық көлемде өтеуге міндеттенеді;
5) Жеткізуші Статистикалық деректеге ескертулер ұсынған жағдайда, Статистикалық деректерге түзетулер енгізіп, анықталған қателер төленген төлемақының мөлшері төленуге тиіс сомадан кем болған жағдайда, Жеткізушіге қосымша төлемақы аударуға міндетенеді. Артық төлем Әуежайдың келесі кезеңдер үшін төлем міндеттемелерін өтеу есебіне есептеледі.
Жеткізуші Әуежай ұсынған Статистикалық деректермен келіспесе, тараптардың әрқайсысы есептерін растайтын құжаттарын ұсынады. Егер бір ай ішінде Жеткізуші мен Әуежай статистикалық деректерді келіспесе, онда келіспеуші тарап талап-арыз беруге құқылы.
2.4. Әуежай:
1) осы Шарт бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын тексеруге;
2) Жеткізуші осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін бұзған жағдайда өзінің міндеттемелерін орындауды тоқтата тұруға құқылы
3. Шарттың сомасы және төлеу талаптары
3.1. Жеткізуші қызметтерді көрсетуді осы тарауда көзделген тарифтер бойынша есептелетін төлемақыны Жеткізушіге аудару түрінде ақылы негізде жүзеге асырады.
Әуежайдың жинауға және Жеткізушіге төлеуге жататын төлемақының мөлшері мына формула бойынша есептеледі:

Плата = (552,84 тенге x N) x R,
где:
Плата − размер Платы за отчетный период, без учета НДС;
тенге – казахстанский тенге, законное платежное средство Республики Казахстан;
N − количество авиапассажиров, прибывающих в Республику Казахстан или покидающих Республику Казахстан на международных рейсах за отчетный период. Из количества пассажиров исключаются пассажиры международных транзитных рейсов (без пересечения государственной границы Республики Казахстан (без въезда));
R = X/Y;
X – сумма в тенге, равная 1 долл. США на дату внесения авиакомпанией платы Поставщику по обменному курсу Национального банка Республики Казахстан;
Y – 368,56 тенге.
Отчетным периодом считается 1 (один) календарный месяц. Количество пассажиров за отчетный период предоставляется Поставщику Аэропортом. Количество пассажиров определяется на основании полетных листов, предоставляемых авиакомпаниями Аэропорту, и сведений о транзитных пассажирах.
3.2. Для расчета размера Платы Аэропорт ежемесячно представляет Поставщику отчет со Статистическими данными, указывающими количество пассажиров, перевезенных каждой авиакомпанией в течение отчетного месяца. Отчет представляется в течение 15 (пятнадцати) дней после окончания отчетного месяца.
В течение 5 (пяти) дней после получения от Аэропорта отчета Поставщик выставляет ему счет за отчетный период в отношении соответствующих авиакомпаний.
На основании счета Поставщика Аэропорт в течение 7 (семи) дней после получения счета перечисляет Поставщику Плату, уже полученную от авиакомпаний.
Аэропорт не несет ответственности в случае отсутствия Платы со стороны авиакомпаний.
3.3. В случае если Аэропорт не перечислил Поставщику уже полученную от Авиакомпании Плату в указанный настоящим договором срок, на невыплаченную сумму ежедневно начисляется пеня в размере 0,1% от невыплаченной суммы с момента окончания срока выплаты до даты получения Платы Поставщиком.
3.4. Аэропорт с международным пассажиропотоком менее 300 000 (триста тысяч) человек вправе удерживать до 4% от размера Платы.
Аэропорты с международным пассажиропотоком от 300 000 (триста тысяч) до 1 миллиона человек вправе удерживать до 3% от Платы.
Аэропорты с международным пассажиропотоком свыше 1 (одного) миллиона человек вправе удерживать до 2% от Платы.
4. Срок действия и условия расторжения Договора
4.1. Договор вступает в силу со дня подписания и действует до "__" __________ года.
4.2. Договор может быть расторгнут по соглашению сторон.
5. Уведомление
5.1. Любое уведомление, которое одна Сторона направляет другой Стороне в соответствии с Договором, высылается оплаченным заказным письмом.

төлемақы = (552,84 теңге x N) x R,
мұндағы:
төлемақы – ҚҚС-ты қоспағанда, есептік кезең үшін төлемақы мөлшері;
теңге – қазақстандық теңге, Қазақстан Республикасының заңды төлем құралы;
N – есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасына халықаралық рейстермен келетін немесе Қазақстан Республикасынан кететін авиажолаушылардың саны. Жолаушылар санынан халықаралық транзиттік рейстердің жолаушылары (Қазақстан Республикасының шекарасынан өтпейтін (кірмейтін)) алып тасталады;
R = X/Y;
X – Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің айырбастау бағамы бойынша Жеткізушіге авиакомпаниямен төлемақы төлеу күніндегі 1 АҚШ долларына тең теңгедегі сома;
Y – 368,56 теңге.
1 (бір) күнтізбелік ай есепті кезең болып саналады. Есепті кезеңдегі жолаушылар санын Жеткізушіге Әуежай береді. Жолаушылардың саны авиакомпаниялар Әуежайға ұсынатын ұшу парақтары мен транзиттік жолаушылар туралы мәліметтердің негізінде анықталады.
3.2. Төлемақы мөлшерін есептеу үшін Әуежай ай сайын Жеткізушіге есептік айда әрбір авиакомпания тасымалдаған жолаушылар санын көрсететін Статистикалық деректері бар есепті ұсынады. Есеп есептік ай аяқталғаннан кейін 15 (он бес) күн ішінде ұсынылады.
Әуежайдан есеп алғаннан кейін бес (5) күн ішінде Жеткізуші оған тиісті авиакомпанияларға қатысты есептік кезеңге шот ұсынады.
Жеткізушінің шоты негізінде Әуежай шотты алған күннен кейін 7 (жеті) күн ішінде Әуежай авиакомпаниялардан алған төлемақыны қызметті берушіге аударады.
Авиакомпаниялар тарапынан төлемақы болмаған жағдайда Әуежай жауапты болмайды.
3.3. Егер Әуежай осы Шартта көрсетілген мерзімде авиакомпаниядан алынған төлемді Жеткізушіге аудармаған жағдайда, төленбеген сомаға күн сайын төлем мерзімі аяқталған сәттен бастап Жеткізуші төлемді алған күнге дейін төленбеген соманың 0,1% мөлшерінде өсімақы есептеледі.
3.4. Халықаралық жолаушылар ағыны 300 000 (үш жүз мың) адамнан кем әуежайлар төлемақы мөлшерінен 4%-ға дейін ұстап қалуға құқылы.
Халықаралық жолаушылар ағыны 300 000-нан (үш жүз мың) 1 миллион адамға дейінгі әуежайлар төлемақы мөлшерінен 3%-ға дейін ұстап қалуға құқылы.
Халықаралық жолаушылар ағыны 1 (бір) миллион адамнан астам әуежайлар төлемақы мөлшерінен 2%-ға дейін ұстап қалуға құқылы.
4. Шарттың қолданылу мерзімі және күшін бұзу талаптары
4.1. Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және _______ жылғы "___"______________ дейін қолданылады.
4.2. Шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
5. Хабарлама
5.1. Шартқа сәйкес бір Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама төленген тапсырыс хат арқылы жіберіледі.

5.2. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
6. Непреодолимая сила
6.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом непреодолимой силы.
6.2. Для целей Договора "непреодолимая сила" означает чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия и т.п.).
7. Решение спорных вопросов и применимое право
7.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
7.2. Любые споры, разногласия, требования и иски (договорные или внедоговорные) возникающие из или в связи с настоящим Договором, включая вопросы его действия, действительности, исполнения, нарушения или прекращения, разрешаются ____________ (по согласованию Сторон).
7.3. Настоящий Договор регулируется и толкуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Прочие условия
8.1. Договор составляется в двух экземплярах на казахском и русском языках по одному экземпляру для каждой Стороны.
8.2. В части, неурегулированной Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
8.3. Данный Договор вступает в силу с даты его подписания обеими Сторонами и действует в течение последующих ___ лет, а в отношении расчетов по Договору до полного их завершения.
8.4. Договор может быть расторгнут по соглашению Сторон при наличии письменного согласования уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Аэропорт:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Поставщик:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Приложение 8
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Реестр заявок на осуществление наземного обслуживания в аэропортах
Регистрационный номер аэропорта
Дата и время регистрации заявки
Форма и № заявки
Наименование поставщика
Тип услуги наземного обслуживания
Приложение 9
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Критерии оценки участников конкурса
Критерии
Количество баллов
1
Организационная структура, кадровая политика (персонал организации по наземному обслуживанию и его подготовка)

5.2. Хабарлама жеткізілгеннен кейін немесе көрсетілген күшіне енген күні (егер хабарламада көрсетілсе), осы күндердің қайсысының кейін келуіне қарай күшіне енеді.
6. Еңсерілмейтін күш
6.1. Егер Шарт талаптарының орындалмауы еңсерілмейтін күш мән-жайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
6.2. Шарт мақсаттары үшін "еңсерілмейтін күш" төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары және т.б.) білдіреді.
7. Даулы мәселелерді шешу және қолданылатын құқық
7.1. Тараптар Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын барлық келіспеушіліктер немесе дауларды тікелей келіссөздер барысында шешуге барлық күш-жігерлерін жұмсауға тиіс.
7.2. Осы Шарттан немесе оған байланысты туындаған барлық даулар, келіспеушіліктер, талаптар мен талап-арыздар (шарттық немесе шарттан тыс), оған қоса оның қолданылуы, жарамдылығы, орындалуы, бұзылуы немесе тоқтатылуына қатысты мәселелер ____________ (Тараптардың келісуі бойынша) шешіледі.
7.3. Осы Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі және оған сәйкес түсіндіріледі.
8. Өзге талаптар
8.1. Шарт әр Тарап үшін бір-бірден данадан екі данада қазақ және орыс тілдерінде жасалады.
8.2. Шартта реттелмеген бөлігінде Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
8.3. Осы Шарт оған екі Тарап қол қойған күннен бастап күшіне енеді және кейінгі ___ жылдар ішінде, Шарт бойынша есеп айырысуларға қатысты олар толық аяқталғанға дейін қолданылады.
8.4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның жазбаша келісімі болған жағдайда Шарт Тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелері мен қолдары
Әуежай:
________________________________
________________________________
_____________________________
Жеткізуші:
________________________________
________________________________
_________________________________
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
8-қосымша
Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыруға өтінімдер тізілімі
Әуежайдың тіркеу нөмірі
Өтінімді тіркеу күні мен уақыты
Өтінімнің нысаны және №
Жеткізушінің атауы
Жерде қызмет көрсету қызметінің түрі
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
9-қосымша
Конкурсқа қатысушыларды бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Балл саны
1
Ұйымдық құрылым, кадр саясаты (жерде қызмет көрсету жөніндегі ұйымның персоналы және оны даярлау)