"Об утверждении правил проведения медицинского освидетельствования осужденных, представляемых к освобождению от отбывания наказания в связи с заболеванием, и перечня заболеваний, являющихся основанием освобождения от отбывания наказания"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ--58. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2022 года № 28667.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 59-2) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила медицинского освидетельствования осужденных, представляемых к освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень заболеваний, являющихся основанием освобождения от отбывания наказания, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2022 года и подлежит официальному опубликованию, а также распространяется в отношении лиц, содержащихся в следственных изоляторах уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы - с 1 июля 2022 года, в отношении лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы - с 1 января 2023 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ--58
Правила проведения медицинского освидетельствования осужденных, представляемых к освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения медицинского освидетельствования осужденных, представляемых к освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 59-2) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения медицинского освидетельствования (далее – освидетельствование) осужденных, представляемых к освобождению или отсрочке от отбывания наказания в связи с болезнью (далее – осужденный).

"Ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға ұсынылатын сотталғандарды медициналық куәландырудан өткізу қағидаларын және жазасын өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулардың тізбесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ--58 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 шiлдеде № 28667 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 59-2) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға ұсынылатын сотталғандарды медициналық куәландырудан өткізу қағидалары жаңа редакцияда жазылсын;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жазасын өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 шілдеден бастап енгізіледі және ресми жариялануға тиіс, сонымен қатар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарға қатысты – 2022 жылғы 1 шілдеден бастап; қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарға қатысты 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 30 маусымдағы
№ ҚР ДСМ—58 бұйрығына
1 - қосымша
Ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға ұсынылатын сотталғандарды медициналық куәландырудан өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға ұсынылатын сотталғандарды (бұдан әрі– сотталған) медициналық куәландырудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 59-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға немесе жазасын өтеуді кейінге қалдыруға ұсынылатын сотталғандарды медициналық куәландырудан (бұдан әрі – Куәландыру) өткізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.07.2023 № 122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения медицинского освидетельствования осужденных, представляемых к освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью
2. Для проведения освидетельствования осужденного, медицинская организация в учреждении уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее - УИС) по месту прикрепления осужденного рассматривает вопрос о направлении его на прохождение освидетельствования специальной медицинской комиссией (далее - СМК).
3. Для проведения освидетельствования осужденного при местном органе государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы создается СМК (далее – управление здравоохранения).
4. Состав, положение и график работы СМК утверждается руководителем управления здравоохранения.
5. Освидетельствование осужденного осуществляется при наличии у осужденного заболеваний, предусмотренных в Перечне заболеваний, являющихся основанием освобождения или отсрочки от отбывания наказания, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.07.2023 № 122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При рассмотрении СМК заболеваний, указанных в Перечне, учитывается степень тяжести имеющихся заболеваний, являющихся основанием к освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Проведение освидетельствования осужденного в медицинской организации, расположенной в учреждениях УИС осуществляется независимо от профиля заболевания с обеспечением проведения комплекса обследований и консультаций профильных специалистов, кроме осужденных, имеющих психические, поведенческие расстройства (заболевания).
8. Осужденный направляется на освидетельствование СМК в течение 3 (трех) рабочих дней после решения консилиума медицинской организации в УИС для проведения освидетельствования.
9. Медицинская документация (медицинская карта с результатами лабораторных и инструментальных методов исследования) осужденного рассматривается СМК в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления от медицинской организации в УИС.
По итогам заседания, СМК принимает решение в виде заключения СМК по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Заключение СМК (далее - Заключение) выдается с учетом результатов проведенного медицинского обследования осужденного, свидетельствующего о безуспешности проводимого лечения с учетом заключительного диагноза.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.07.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға ұсынылатын сотталғандарды медициналық куәландырудан өткізу тәртібі
2. Сотталғанды куәландырудан өткізу үшін қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) мекемесіндегі медициналық ұйым сотталғанды бекітілген жері бойынша арнайы медициналық комиссияның (бұдан әрі - АМК) оны куәландырудан өтуге жіберу туралы мәселені қарайды.
3. Сотталғанды куәландырудан өткізу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының жанынан АМК (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармасы) құрылады.
4. АМК құрамын, ережесін және жұмыс кестесін денсаулық сақтау басқармасының басшысы бекітеді.
5. Сотталғанды куәландыру осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жазасын өтеуден босатуға немесе жазасын өтеуді кейінге қалдыруға негіз болып табылатын аурулардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көзделген сотталғанда аурулары болған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.07.2023 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тізбеде көрсетілген ауруларды АМК қараған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулардың ауырлық дәрежесі ескеріледі.
7. Сотталғанға ҚАЖ мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымда куәландырудан өткізу психикалық, мінез-құлық бұзылулары (аурулары) бар сотталғандарды қоспағанда, аурудың бейініне байланысты бейінді мамандардың зерттеп-қараулары мен консультацияларының кешенін жүргізуді қамтамасыз ете отырып, жүргізіледі.
8. Сотталған АМК-ға куәландыру жүргізу үшін ҚАЖ-дағы медициналық ұйымның консилиумының шешімінен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде куәландыруға жіберіледі.
9. Сотталғанның медициналық құжаттамасы (зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелері бар медициналық карта) медициналық ұйымнан ҚАЖ-ға келіп түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде АМК-да қаралады.
Отырыстың қорытындысы бойынша АМК осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АМК қорытындысы түрінде шешім қабылдайды.
10. СМЖ қорытындысы (бұдан әрі - Қорытынды) қорытынды диагнозды ескере отырып, жүргізілген емнің нәтижесіздігін куәландыратын жүргізілген сотталғанды медициналық зерттеп-қараудың нәтижелері ескеріле отырып беріледі.

Обследование осужденного проводится в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи, утверждаемыми уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 31) статьей статьи 7 Кодекса.
У осужденного, имеющего психические, поведенческие расстройства (заболевания), в Заключении предусматривается необходимость назначения и вида принудительной меры медицинского характера, в соответствии со статьей 93 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Заключение в течение 3 (трех) рабочих дней управлением здравоохранения направляется посредством почтовой связи в уполномоченный орган УИС или орган, исполняющий наказание.
11. Орган УИС, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения СМК положительного Заключения направляет в суд посредством почтовой связи представление об освобождении осужденного с заболеванием, указанным в Перечне, от отбывания наказания, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания с применением или без применения принудительных мер медицинского характера.
К представлению в суд прилагаются личное дело, характеристика осужденного, указываются данные об осужденном, о тяжести совершенного им преступления, поведении в период отбывания наказания и имеющемся заболевании.
Осужденный, имеющий заболевания, указанные в Перечне, освобождаются судом от отбывания наказания или наказание заменяется более мягким видом наказания с учетом характера заболевания, тяжести совершенного уголовного правонарушения, личности осужденного.
12. Осужденный, получивший в судебном порядке отказ в освобождении от отбывания наказания, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания с применением или без применения принудительных мер медицинского характера, при ухудшении состояния здоровья, препятствующего отбыванию наказания, подлежит повторному освидетельствованию на СМК.
При положительном Заключении СМК об освобождении от отбывания наказания осужденного, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания с применением или без применения принудительных мер медицинского характера, в связи с заболеванием, указанным в Перечне, его представление и личное дело повторно направляются в суд.
13. Медицицинская организация в УИС, откуда освобождается осужденный, посредством почтовой связи направляет информацию в управление здравоохранения по месту регистрации и (или) отбытия за 15 (пятнадцать) календарных дней до освобождения осужденного в связи с болезнью и (или) применения к осужденному замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания.
Управление здравоохранения по месту прибытия осужденного в месячный срок направляет посредством почтовой связи в учреждение, из которого он освободился, информацию о постановке его на учет в организации здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь.
Приложение 1
к Правилам проведения медицинского
освидетельствования осужденных,
представляемых к освобождению
от отбывания наказания в связи с болезнью
Заболевания, протекающие в тяжелых формах

Сотталғанды зерттеп-қарау Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес жүргізіледі.
Психикасының, мінез-құлқының бұзылулары (аурулары) бар сотталғанның қорытындысында Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 93-бабына сәйкес медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын тағайындау қажеттілігі және оның түрі көзделеді.
Қорытындыны денсаулық сақтау басқармасы 3 (үш) жұмыс күні ішінде пошта байланысы арқылы ҚАЖ уәкілетті органына немесе жазаны орындайтын органға жібереді.
11. ҚАЖ органы оң қорытындыны АМК алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Тізбеде көрсетілген ауруы бар сотталғанды жазаны өтеуден босату, жазаның өтелмеген бөлігін медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып немесе қолданбай неғұрлым жеңіл жаза түрімен ауыстыру туралы ұсынымды пошта байланысы арқылы сотқа жібереді.
Сотқа ұсынымға сотталғанның жеке ісі, мінездемесі қоса беріледі, сотталған туралы, ол жасаған қылмыстың ауырлығы, жазасын өтеу кезеңіндегі мінез-құлқы және ауруы туралы деректер көрсетіледі.
Тізбеде көрсетілген аурулары бар сотталғанды сот жазаны өтеуден босатады немесе аурудың сипаты, жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтың ауырлығы, сотталған адамның жеке басы ескеріле отырып, жаза жазаның неғұрлым жеңіл түрімен ауыстырылады.
12. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып немесе қолданбай сот тәртібімен жазаны өтеуден босатудан, жазаның өтелмеген бөлігін жазаның неғұрлым жеңіл түрімен ауыстырудан бас тартылған сотталған жазаны өтеуге кедергі келтіретін денсаулық жағдайы нашарлаған кезде АМК-да қайта куәландырылуға жатады.
Тізбеде көрсетілген ауруға байланысты сотталғанды жазасын өтеуден босату, жазаның өтелмеген бөлігін медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып немесе қолданбай жазаның неғұрлым жеңіл түрімен ауыстыру туралы АМК оң қорытындысы болған кезде оның ұсынымы мен жеке ісі сотқа қайта жіберіледі.
13. Сотталған босатылатын ҚАЖ-дағы медициналық ұйым пошта байланысы арқылы сотталғанның ауруына және (немесе) сотталғанға жазаның өтелмеген бөлігін неғұрлым жеңіл жаза түрімен ауыстыруға қолданылуына байланысты босатылғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын тіркелген және (немесе) өтеген жері бойынша денсаулық сақтау басқармасына ақпарат жібереді.
Сотталғанның келген жері бойынша денсаулық сақтау басқармасы бір ай мерзімде пошта байланысы арқылы өзі босатылған мекемеге оны медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына есепке қою туралы ақпарат жібереді.
Ауруына байланысты жазасын
өтеуден босатуға ұсынылатын
сотталғандарды медициналық
куәландырудан өткізу
қағидаларына
1 - қосымша
Ауыр түрде өтетін аурулар

1. Туберкулез:
1) позвоночника прогрессирующий деструктивный.
Диагноз основывается на данных бактериоскопического исследования и посева гноя из туберкулезного абсцесса, молекулярно-генетических методов, рентгенографии в двух взаимно-перпендикулярных проекциях (прямой и боковой), компьютерной томографии (далее - КТ) и магнитной резонансной томографии (далее - МРТ);
2) почек двусторонний деструктивный, осложненный специфическим процессом мочевыводящих путей и развитием хронической почечной недостаточности (далее - ХПН) в терминальной стадии.
Диагноз туберкулеза почек, осложненного специфическим процессом мочевыводящих путей, основывается на данных клинического анализа мочи (характерны пиурия, протеинурия, цилиндрурия), бактериологического исследования мочи методом посева, ультразвукового исследования (далее - УЗИ), обязательной обзорной рентгенографии области почек и мочевого пузыря. В случае недостаточности данных обзорной рентгенографии показано проведение экскреторной урографии, цистоскопии с индигокарминовой пробой и ретроградной пиелографии, КТ и МРТ.
2. Злокачественные новообразования:
1) III-IV стадии по международной классификации болезней, не поддающиеся специализированному лечению;
2) IV клинической группы;
3) опухоли головного мозга, краниоспинальные опухоли, опухоли спинного мозга, опухоли спинного мозга с быстро прогрессирующим злокачественным течением.
3. Злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей:
1) острые лейкозы в стадии рецидива, подтвержденные цитологически, морфологически, методом иммунофенотипирования;
2) хронические лейкозы в терминальной стадии заболевания;
3) лимфомы Ходжкина в терминальной стадии, с поражением одного и более экстралимфатических органов и поражением всех групп лимфатических узлов;
4) неходжкинские лимфомы, в терминальной стадии с поражением одного и более экстралимфатических органов и поражением всех групп лимфатических узлов;
5) миеломная болезнь, вне ремиссии.
Клинический диагноз и наличие рецидива заболевания необходимо подтвердить молекулярно-генетическим, цитохимическим, иммуногистохимическим исследованиями морфологически, методами иммунофенотипирования рентгенологическими данными, КТ, инструментальными методами исследования, лабораторными показателями крови, кроветворных органов и родственных им тканей, консультациями мультидисциплинарной группы врачей онкологов, гематологов (с учетом профиля заболевания).
4. Токсическое поражение печени с фиброзом и циррозом печени.
Циррозы печени различной этиологии в стадии декомпенсации с гиперспленизмом, портальной гипертензией, печеночно-клеточной недостаточностью.

1. Туберкулез:
1) омыртқаның өршімелі деструктивтік туберкулезі. Диагноз туберкулез абсцестерінен алынған іріңді бактериоскопиялық малекуларлық генетикалық әдістермен зерттеулердің деректеріне, екі өзара перпендикуляр проекциядағы (тік және жанама) рентгенографияға, компьютерлік томографияның (бұдан әрі - КТ) және магниттік резонанстық томографияға (бұдан әрі - МРТ) негізделеді.
2) несеп шығару ағзаларының спецификалық процесімен және терминалдық сатыдағы созылмалы бүйрек функциясының жеткіліксіздігінің (бұдан әрі-СБФЖ) дамуымен асқынған бүйректің екі жақты деструктивтік туберкулезі. Несеп шығару жолдарының спецификалық процесімен асқынған бүйрек туберкулезінің диагностикасы несептің клиникалық зерттеп-қарауына (пиурия, протеинурия, цилиндруриялар тән), егу әдісі арқылы несепті бактериологиялық зерттеуіне, ультрадыбыстық зерттеуіне (бұдан әрі - УДЗ), бүйрек пен қуық аумағын міндетті түрдегі жалпы рентгенографиясына негізделеді. Жалпы рентгенографияның деректері жеткіліксіз болған жағдайда, КТ және МРТ, экскреторлық урография, индигокарминдік сынамасы бар цистоскопия және ретроградтық пиелография жүргізіледі.
2. Қатерлі ісіктер:
1) III-IV сатыдағы арнайы емдеуге жатпайтын барлық қатерлі ісіктер;
2) IV клиникалық топтағы;
3) ми ісіктері, краниоспиналдық ісіктер, жұлынның ісіктері, өршитін, қатерлі ағымы бар.
3. Лимфоидты, қан өндіру және оған ұқсас тіндердің қатерлі ісіктері:
1) цитологиялық, морфологиялық, иммунофенотиптік әдістермен расталған кезеңдегі жіті лейкоздар;
2) аурудың соңғы сатысындағы созылмалы лейкоздар;
3) бір және одан да көп экстралимфалық ағзалардың зақымдануымен және лимфа түйіндерінің барлық топтарының зақымдануымен соңғы сатыдағы Ходжкин лимфомалары;
4) бір және одан да көп экстралимфалық ағзалардың зақымдануымен лимфа түйіндерінің барлық топтарының зақымдануымен соңғы сатыдағы Ходжкиндікі емес лимфомалар;
5) ремиссиядан тыс миеломды ауру.
Клиникалық диагнозды және аурудың қайталау жағдайын ауруды молекулалық-генетикалық, цитохимиялық, иммуногистохимилық, морфологиялық, иммунофенотиптік әдіспен, рентгенологиялық көрсеткіштермен, КТ зерттеудің аспаптық әдістерімен, зертханалық қанның, қан өндіру ағзалары мен оларға ұқсас тіндер талдауымен, мультидисциплинарлық топ дәрігерлерінің, онкологтардың, гематологтардың (ауру түрін ескере отырып) консультацияларымен растау қажет.
4. Бауырдың фиброзымен және циррозымен бауырдың уыттық зақымдануы.
Гиперспленизмі, порталдық гипертензиясы, бауыр жасушалық жеткіліксіздігі бар декомпенсация сатысындағы әртүрлі этиологиядағы бауыр циррозы.

5. Язвенный колит высокой степени активности.
6. Болезнь Крона, высокой степени активности.
Клинический диагноз подтверждается комплексными исследованиями (УЗИ, фиброгастродуоденоскопия, развернутый биохимический анализ крови).
7. Сахарный диабет:
1) I типа, инсулинозависимый (доза инсулина свыше 60 ед. в сутки), тяжелое течение со склонностью к кетоацидозу и наличием выраженной макроангиопатии, ретинопатии, полинейропатии;
2) II типа, инсулинопотребный, некоррегируемый инсулином, с тяжелым течением со склонностью к кетоацидозу, со множественными сосудистыми осложнениями (слепота, ХПН, ампутации в анамнезе).
Диагноз основывается на результатах комплексного обследования (УЗИ, ангиографии, биохимических анализов крови).
8. Биполярное аффективное расстройство с часто чередующимися маниакальными и депрессивными фазами, со смешанными психотическими состояниями, непрерывным течением.
9. Органические психические расстройства: деменция при эпилепсии, деменция, сосудистая деменция вследствие атеросклеротического поражения, а также перенесенных травм и инфекций головного мозга.
10. Хронические бредовые расстройства. Другие неорганические психотические расстройства.
Хронические психозы разной этиологии, со стойкой психотической симптоматикой и нарастающими изменениями психики, в том числе затяжные реактивные психозы с прогредиентным течением, вовлечением соматического звена, приобретающие характер хронического душевного заболевания.
11. Субарахноидальное, внутримозговое, другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияния.
Сосудистые заболевания головного и спинного мозга:
эмболии, геморрагическое, первичные (нетравматические) субарахноидальные кровоизлияния.
Клинический диагноз подтверждается только в условиях медицинских организаций (психиатрические больницы/отделения) для осужденных, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья с учетом анамнеза заболевания, прогредиентности процесса, выраженности дефицитарной симптоматики;
При установленном диагнозе с выраженными стойкими явлениями очагового поражения мозга (геми-, параплегии; глубокие геми-, парапарезы; нарушения ориентировки в пространстве и времени; акинетико-ригидный синдром).
12. Воспалительные болезни центральной нервной системы:
1) менингиты вторичные, гнойные;
2) абсцессы головного мозга;
3) спинальные эпидуральные абсцессы и гранулемы нетуберкулезной этиологии;
4) нейросифилис, поражения нервной системы при туберкулезе.
При установленном диагнозе с выраженными стойкими явлениями очагового поражения мозга (геми-, параплегии; глубокие геми-, парапарезы; нарушения ориентировки в пространстве и времени; акинетико-ригидный синдром).

5. Жоғары белсенділік дәрежесіндегі ойық жаралы колит.
6. Крон ауруы, жоғары белсенділік дәрежесі.
Клиникалық диагноз кешенді зерттеулермен (УДЗ, фиброгастродуоденоскопия, қанның толық биохимиялық талдауы) расталуы керек.
7. Қант диабеті:
1) инсулинге тәуелді (инсулин дозасы тәулігіне 60 бірліктен жоғары) кетоацидозға бейім ауыр ағымдағы айқын макроангиопатияның, ретинопатияның, полинейропатияның болуы байқалатын І типті қант диабеті;
2) инсулин қолданатын, инсулинмен түзелмейтін, кетоацидозға бейім ағымы ауыр, тамырлардың көптеп асқынуы (соқырлық, СБФЖ, анамнезінде ампутация) бар II типті қант диабеті.
Диагноз кешенді зерттеп-қарау (УДЗ, ангиография, қанның биохимиялық талдаулары) нәтижелеріне негізделеді.
8. Жиі ауысып отыратын маниакалдық және депрессиялық сатыдағы, аралас психотикалық жағдайлары бар, үздіксіз ағымдағы биполярлық аффектілік бұзылу.
9. Органикалық психикалық ауытқулар: мидың ауруынан болатын деменция, тамыр ауруларының деменциясы, эпилепсия кезіндегі деменция, атеросклероздық зақымданудың салдарынан, сондай-ақ, бастан өткерген жарақаттың және мидың инфекциясының салдарынан болған деменция.
10. Созылмалы сандырақ бұзылулар. Басқа органикалық емес психотикалық бұзылулар.
Психотикалық соматикалық және психикасының тұрақты белгілері және үдемелі өзгерістері бар, оның ішінде, созылмалы прогредиенттік ағымдағы реактивтік психоздары, жан күйзелісі сипатына ие болатын соматикалық буынды тартумен ұзаққа созылған әртүрлі этиологиядағы созылмалы психоздар.
11. Субарахноидтық, интракраниалдық, басқа травматикалық емес бас сүйек ішілік қан кету.
Мидың және жұлынның тамырлық аурулары:
эмболия, геморрагиялық, бастапқы (жарақаттық емес) субарахноидтық қан құйылулар.
Клиникалық диагноз ауру анамнезін, процестің прогредиенттілігін, тапшылық белгілерінің байқалуын ескере отырып, тек сотталғандарға ғана арналған психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін (психиатриялық ауруханалар/бөлімшелер) жағдайларында дәлелденеді.
Мидың тереңдеген тұрақты қызметтерінің ошақты бұзылуларының диагнозы қойылған кезде (геми-, параплегиялар; тереңдеген геми-, парапарездер; кеңістік пен уақытты бағдарлаудың бұзылуы, акинетика-ригидтік синдромы).
12. Орталық нерв жүйесінің инфекциялық қабыну аурулары:
1) қайталама, іріңді менингиттер;
2) мидың абсцестері;
3) арқалық эпидуралдық абсцестер мен туберкулезге тән емес гранулемалар;
4) нейромерез, туберкулез кезіндегі нерв жүйесінің зақымдануы.
Мидың айқын терең тұрақты ошақты зақымдануы көріністермен бұзылуларының диагнозы қойылған кезде (геми-, параплегиялар; тереңдеген геми-, парапарездер; кеңістік пен уақыттағы бағдарлаудың бұзылуы, акинетика-ригидтік синдромы).

13. Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы:
1) расcеянный склероз;
2) оптикомиелит Девика, лейкоэнцефалит Шильдера, сопровождающиеся органическим поражением головного и спинного мозга с глубокими стойкими нарушениями функции (тяжелые параличи, глубокие парезы с распространенными расстройствами чувствительности, расстройствами функций тазовых органов, трофическими нарушениями) и прогрессирующим течением процесса.
14. Другие дегенеративные болезни нервной системы:
болезнь Альцгеймера, Паркинсона И Пика, сопровождающиеся органическим поражением головного и спинного мозга с глубокими стойкими нарушениями функции (расстройствами функций тазовых органов, трофическими нарушениями, выраженный акинетико-ригидный синдром) и прогрессирующим течением процесса.
15. Системные атрофии, поражающие преимущественно центральную нервную систему, сопровождающиеся органическим поражением головного и спинного мозга с глубокими стойкими нарушениями функции (тяжелые параличи, глубокие парезы с распространенными расстройствами чувствительности, расстройствами функций тазовых органов, трофическими нарушениями) и прогрессирующим течением процесса.
16. Слепота обоих глаз.
Полная потеря зрения наступила в период отбывания наказания.
17. Сердечная недостаточность: стадия D, IV функциональный класс (терминальная стадия).
18. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца с (застойной) сердечной недостаточностью. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек (стадия D, IV функциональный класс, в стадии декомпенсации).
19. Другие болезни перикарда в стадии декомпенсации, стадия, IV функциональный класс (терминальная стадия).
20. Другие формы легочно-сердечной недостаточности IV функциональный класс (терминальная стадия).
21. Другие болезни периферических сосудов:
1) болезнь Рейно, поражающая не менее двух конечностей в гангренозно-некротической стадии;
2) облитерирующий тромбангиит (болезнь Бюргера) поражающий не менее двух конечностей, в гангренозно-некротической стадии.
Необходимы консультации профильных специалистов при наличии ассоциированных заболеваний органов-мишеней
22. Терминальная стадия поражения почек.
При неэффективности лечения, стабильном ухудшении состояния пациента, при не достижении целевых индикаторов качества лечения в течение первых трех месяцев начала заместительной почечной терапии (гемодиализ, перитонеальный диализ), при возникновении в процессе лечения декомпенсации функций двух и более систем и (или) синдрома недодиализа, при остром отторжении трансплантата. Клинический диагноз подтверждается результатами комплексного обследования (УЗИ, анализы мочи, биохимический анализ крови).

13. Орталық нерв жүйесінің демиелинизациялау аурулары:
1) шашыраңқы склероз;
2) қызметтерінің терең тұрақты ошақты бұзылуларымен (ауыр сал аурулары, сезімталдылықтың таралған бұзылулары, жамбас ағзалары қызметтерінің бұзылулары, трофикалық бұзылулары бар парездер, айқын байқалатын акинетика-ригидтік синдром) ми мен жұлынның органикалық зақымданумен бірге болатын және процестің үдемелі ағымымен Девика оптикомиелиті, Шильдер лейкоэнцефалиті.
14. Нерв жүйесінің басқа дегенеративті аурулары:
Қызметтерінің терең тұрақты бұзылуларымен (жамбас ағзалары қызметтерінің бұзылулары, трофикалық бұзылуларымен, айқын байқалатын акинетика-ригидтік синдромы) және процестің үдемелі ағымымен ми мен жұлынның Альцгеймер, Паркинсон және Пик ауруы.
15. Қызметтерінің терең тұрақты бұзылуларымен (ауыр сал аурулары, сезімталдылықтың таралған бұзылулары бар терең парездер, жамбас ағзалары қызметтерінің бұзылулары, трофикалық бұзылулары бар парездер) процестің үдемелі ағымымен ми мен жұлынның жүйелі атрофиялары.
16. Екі көздің соқырлығы.
Жазасын өтеу кезеңінде көруден толықтай айырылу.
17. Жүрек функциясының жеткіліксіздігі: D сатысы, IV функционалдық класс (соңғы сатыдағы).
18. Жүректің айқын зақымдануымен жүрек функциясының (іркілген) жеткіліксіздігімен гипертензиялық (гипертониялық) ауру. Бүйректердің айқын зақымдануымен гипертензиялық (гипертониялық) ауру (D сатысы, IV функционалдық класс, декомпенсация сатысында).
19. Декампенсация сатысындағы перикардтың басқа аурулары, D сатысы, IV функционалдық класс (соңғы саты).
20. Өкпе - жүрек фукциясы жеткіліксіздігінің басқа түрлері, IV функционалдық класс (соңғы саты).
21. Перифериялық тамырлардың басқа аурулары:
1) гангреналық-некроздық сатыдағы кемінде екі аяқ-қолды зақымдайтын Рейно ауруы;
2) гангреналық-некроздық сатыдағы кемінде екі аяқ-қолды зақымдайтын облитерациялық тромбангиит (Бюргер ауруы).
Нысаналы ағзалардың бірлескен аурулары болған кезде бейінді мамандардың консультациялары қажет.
22. Бүйрек зақымдануының соңғы сатысы.
Емнің тиімсіздігі, пациент жағдайының тұрақты нашарлауы кезінде алғашқы үш айда бүйректі алмастыратын терапияны (гемодиализ, перитонеалдық диализ) бастаған кезде емдеу сапасының нысаналы индикаторларына қол жеткізілмеген кезде емдеу үрдісінде екі немесе одан да көп жүйелер қызметінің декомпенсациясы және (немесе) диализге көнбейтін синдром туындаған кезде, трансплантатты жедел қабылдамау кезінде. Клиникалық диагноз кешенді зерттеп-қараулармен (УДЗ, несеп талдауы, қанның биохимиялық талдауы) расталады.

23. Узелковый полиартериит и родственные состояния, другие некротизирующие васкулопатии.
При наличии хронической болезни почек в терминальной стадии, либо инфаркта легкого (тромбоза крупных сосудов), либо хронической сердечной недостаточности 3-4 стадии, злокачественной гипертонии, либо желудочно-кишечными кровотечениями и перфорацией стенок с явлениями перитонита, либо кровоизлияниями в головной мозг. Диагноз основывается по сочетанию характерных признаков и гистологического исследования тканей, полученных при помощи биопсии.
24. Системная красная волчанка.
При наличии терминальной ХПН, нефротического синдрома, тяжелого поражения центральной нервной системы, тяжелого поражения легких с дыхательной недостаточностью 3-4 степени, хроническая сердечная недостаточность 3-4 стадии.
25. Дерматополимиозит.
При наличии высокой активности заболевания, тяжелого поражения дыхательных мышц с резким ограничением экскурсии грудной клетки, дыхательной недостаточности 3-4, асфиксии, нарушение глотания с развитием тяжелой аспирационной пневмонии.
Диагноз ставится по сочетанию характерных признаков и гистологического исследования тканей, полученных при помощи биопсии.
26. Системный склероз.
При наличии тяжелой интерстициальной пневмонии с дыхательной недостаточностью 3-4 степени, тяжелой легочной гипертензии, хронической сердечной недостаточностью 3-4 стадии, ХПН в терминальной стадии.
27. Серопозитивный ревматоидный артрит, другие ревматоидные артриты.
При наличии хронической болезни почек в терминальной стадии вследствие амилоидоза почек.
28. Анкилозирующий спондилит.
При системном поражении органов и систем: поражении почек с терминальной ХПН, тяжелым поражением сердца с хронической сердечной недостаточностью 3-4, интерстициальным поражением легких и дыхательной недостаточностью 3-4 степени, тяжелым поражением суставов и позвоночника, развитием анкилозов (4 стадия, функциональный класс 4 степени).
29. Наследственная эритропоэтическая порфирия:
1) Т-лимфома. Диагноз подтверждается гистологически;
2) фотодерматоз, обусловленный эритропоэтической уропорфирией (болезнью Гюнтера). Исследования порфиринов крови и мочи обязательны для верификации диагноза;
3) фотодерматоз, обусловленный эритропоэтической протопорфирией (болезнью Магнуса). Исследования порфиринов крови и кала обязательны для верификации диагноза.
30. Псориаз артропатический.
Помимо рентгенографических и анатомических критериев, биохимических и иммунологических признаков воспаления, необходимо учитывать степень активности и функциональной способности костно-суставных сочленений. Берется во внимание степень пораженности, когда больной нетрудоспособен и утрачена возможность самообслуживания.

23. Түйіндік периартериит және туыстық жағдай, басқа некроздаушы васкулопатиялар.
Терминалдық сатыдағы бүйректің созылмалы ауруы, немесе өкпе инфарктісі (үлкен қан тамырларының тромбозы), немесе 3-4 сатыдағы созылмалы жүрек функциясы жеткіліксіздігі, қатерлі гипертония немесе асқазан-ішектен қан кету және перитонитпен асқынған қабырғаларының тесілуі немесе миға қан құйылу. Диагноз тән белгілер мен биопсияның көмегімен алынған гистологиялық зерттеулердің үйлесімділігі бойынша негізделеді.
24. Жүйелі қызыл жегі.
Соңғы сатыдағы бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі болған кезде, нефротикалық синдромы, орталық нерв жүйесінің ауыр зақымдануы, 3-4-сатыдағы тыныс алу жеткіліксіздігімен өкпенің ауыр зақымдануы, 3-4-сатыдағы созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі болған кезде.
25. Дерматополимиозит.
Аурудың жоғары белсенділігі, кеуденің демалу бұлшық еттерінің ауыр зақымдануы, 3-4-сатыдағы тыныс алу функциясының жеткіліксіздігінің, асфиксия, жұтынуда ауыр аспирациялық пневмонияның дамуымен жоғары белсенділік болған кезде.
Диагноз тән белгілер мен биопсияның көмегімен алынған гистологиялық зерттеулердің үйлесімділігі бойынша қойылады.
26. Жүйелі склероз.
3-4-сатыдағы тыныс алу функциясының жеткіліксіздігімен ауыр интерстициалдық пневмония, ауыр өкпелік гипертензия, 3-4 - сатыдағы жүрек функциясының созылмалы жетікіліксіздігі, соңғы сатыдағы бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі болған кезде.
27. Серопозитивті ревматоидты артрит, басқа ревматоидты артриттер.
Бүйрек амилоидозы салдарынан соңғы сатыдағы бүйректің созылмалы ауруы болған кезде.
28. Анкилозды спондилит.
Ағзалар мен жүйелердің жүйелі зақымдануы кезінде соңғы сатысындағы бүйрек функциясының жеткіліксіздігі бар бүйректің зақымдануы, 3-4 - сатыдағы жүрек функциясының жеткіліксіздігімен жүректің ауыр созылмалы зақымдануы, өкпенің интерстициалдық зақымдануымен 3-4-сатыдағы тыныс алу жеткіліксіздігімен, буын және омыртқаның анкилоздарының дамуымен өкпенің ауыр зақымдануы ( 4 - саты, IV функционалдық класс).
29. Тұқым қуалайтын эритропоэтикалық порфирия:
1) т-лимфома. Диагноз гистологиялық расталады;
2) эритропоэтикалық уропорфирияның нәтижесіндегі фотодерматоз (Гюнтер ауруы). Қан мен несептегі порфириндерді зерттеу диагнозды верификациялау үшін міндетті;
3) эритропоэтикалық протопорфирияның нәтижесіндегі фотодерматоз (Магнус ауруы). Қан мен нәжістегі порфириндерді зерттеу диагнозды верификациялау үшін міндетті;
30. Артропатиялық псориаз.
Рентгенографиялық және анатомиялық өлшемшарттардан басқа, қабынудың биохимиялық және иммунологиялық белгілері, сүйек-буын қосындыларының белсенділік дәрежесі мен функционалдық қабілеттілігін ескеру қажет. Науқас еңбекке жарамсыз болғанда және өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндігін жоғалтқанда зақымдану дәрежесіназарға алынады.

31. Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) с проявлениями микобактериальной инфекции. Болезнь, вызванная ВИЧ, с проявлениями туберкулеза и внелегочного генерализованного поражения лимфатической системы, туберкулеза мочеполовой системы, туберкулеза костей и суставов, подтвержденного гистологическим биопсийным материалом, цитологическим исследованием пунктата, отделяемым из свищей с бактериологическим посевом и теста на лекарственную чувствительность, при прогрессированном течении туберкулезного процесса, неэффективности специфического лечения и тяжести состояния.
Диагноз основывается на результатах комплексного обследования (УЗИ, биохимических анализов крови, серологического анализа крови иммуноферментный, иммунохемилюминесцентный, иммунохромотографический анализ на ВИЧ), полимеразной цепной реакций.
32. Болезнь, вызванная ВИЧ, с проявлениями СПИД-ассоциированного комплекса.
Диагноз устанавливается специалистами организациии здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
33. Наследственный дефицит фактора VIII. Наследственный дефицит фактора IX (Гемофилия "А", "В") тяжелой степени.
Основными диагностическими критериями постановки диагноза являются совокупность клинических проявлений в виде кровоизлияний по гематомному типу, лабораторных тестов (удлинение активированного частичного тромбопластинового времени при нормальных показателях протромбинового времени, тромбинового времени, снижение активности фактора свертывания крови VIII/IX ниже 50%, при нормальной активности и свойствах фактора Виллебранда), у 2/3 пациентов – наличие семейного анамнеза.
34. Астма с преобладанием аллергического компонента, неаллергическая астма, смешанная астма, астма неуточненная.
Бронхиальная астма, тяжелое течение и/или гормонозависимая. Трудно контролируемая астма на 4-5 ступени терапии, осложненная дыхательной недостаточностью 2-3 степени, хроническое легочное сердце с декомпенсацией.
35. Бронхоэктатическая болезнь.
Распространенная форма, осложненная нагноительным процессом; тяжелое течение с обострениями, требующими госпитализации, чаще 2-х раз в год; рецидивирующее обильное кровохарканье, дыхательная недостаточность 2-3 степени, хроническое легочное сердце с декомпенсацией.
36. Врожденные аномалии (пороки развития) легкого.
Легочные гипоплазии, аномалии развития легких и легочных сосудов. Рецидивирующее кровохарканье с угрозой кровотечения, рецидивирующее нагноение более 3-х раз в год с дыхательной недостаточностью 2-3 степени, хроническое легочное сердце с декомпенсацией.

31. Микобактериялық инфекцияның дамуымен адамның иммун тапшылығы вирусынан (бұдан әрі - АИТВ) туындаған ауру. Өкпе туберкулезі және лимфа жүйесінің таралған зақымдануымен өкпеден тыс туберкулезбен, несеп-жыныс жүйесінің туберкулезімен, сүйек және буын туберкулезінің гистологиялық биопсиялық материалымен расталған, тестілулерден бөлінетін пунктатты цитологиялық зерттеп-қарау, бактериологиялық егу және дәрілік сезімталдығына тестпен нақтыланған, туберкулез жағдайының өршу ағымымен, арнайы емнің тиімсіздігі және жағдайының ауырлық көріністерімен адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауру.
Диагноз кешенді зерттеп-қараулар нәтижелеріне негізделеді (УДЗ, қанның биохимиялық талдауы, қанның серологиялық талдауы, АИТВ-ге иммундық ферментті, иммундық хемилюминесцентті, иммундық хромотографиялық талдау), полимераздық тізбектік реакция.
32. ЖИТС- ассоцияланған кешенінің көріністерімен АИТВ туындырған ауру.
Диагнозды АИТВ инфекциясының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының мамандары қояды.
33. VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы. IX факторының ауыр кезеңдегі тұқым қуалайтын тапшылығы ("А", "В" гемофилиясы).
Диагноз қоюдың негізгі диагностикалық өлшемшарттары гематомалық тип бойынша қан құйылу түріндегі клиникалық көріністердің, зертханалық тестілердің (протромбин уақытының, тромбин уақытының қалыпты көрсеткіштері кезінде белсендірілген ішінара тромбопластин уақытының ұзаруы, VIII/IX қанның ұю факторы белсенділігінің 50%–дан төмен төмендеуі, Виллебранд факторының қалыпты белсенділігі мен қасиеттері кезінде) жиынтығы болып табылады, пациенттердің 2/3-інде отбасы анамнезінің болуы.
34. Аллергиялық компоненттің басымдығымен демікпе, аллергиялық емес демікпе, аралас демікпе, анықталмаған демікпе.
Өкпе демікпесі, ауыр ағымы және/немесе гормонға тәуелді терапияның 4-5-сатысындағы қиын бақыланатын 2-3-сатыдағы тыныс алу жеткіліксіздігі асқынған декомпенсациясымен созылмалы өкпелік жүректің асқынған демікпесі.
35. Бронхоэктаздық ауруы.
Іріңдеу процесімен асқынған таралған түрі, жылыны 2 реттен жиі өршуімен емдеуге жатқызуды қажет ететін ауыр ағымы, қайталанатын көлемді қан қақыру, 2-3-сатыдағы тыныс алу жеткіліксіздігі, декомпенсациясымен созылмалы өкпелік жүрек.
36. Өкпенің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері).
Өкпе гипоплазиясы, өкпе және өкпе тамырларының дамуындағы ауытқулар. Қан кету қаупімен қайталанатын қан қақыру, 2-3-сатыдағы тыныс алу жеткіліксіздігімен жылына 3 реттен көп қайталанатын іріңдеу, , декомпенсациясымен созылмалы өкпелік жүрек.

37. Другие респираторные болезни, поражающие главным образом интерстициальную ткань. Саркоидоз.
Диссеминированные процессы легких (инфекционные, кроме туберкулеза, неинфекционные, идиопатические интерстициальные заболевания легких.
38. Кистозный фиброз (муковисцидоз).
Прогрессирование заболевания, отсутствие эффекта от проводимого лечения, стойкая отрицательная динамика общего состояния. Клинический диагноз подтверждается результатами комплексного обследования (рентгенография, КТ, спирография, биохимический анализ крови). Необходимы консультации профильных специалистов при наличии ассоциированных заболеваний органов-мишеней.
Приложение 2
к Правилам проведения
медицинского
освидетельствования
осужденных, представляемых к
освобождению от отбывания
наказания в связи с болезнью
форма
Штамп учреждения
Заключение специальной медицинской комиссии
При управлении здравоохранения __________________________________
Осужденный (осужденная)_________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год и место рождения, индивидуальный идентификационный номер
________________________________________________________________
Кем и когда осужден (осуждена) ____________________________________
Статья Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК) ________
Срок отбывания ___________________
Начало срока отбывания наказания_____________
Конец срока отбывания наказания _____________
Личное дело № ___________
1. Жалобы ________________________________________________________
2. Анамнез жизни __________________________________________________
3. Анамнез заболевания ____________________________________________
4. Объективный статус (Антропометрические данные)
__________________________________________________________________
1) Кожные покровы, видимые слизистые, подкожно-жировая клетчатка
__________________________________________________________________
2) Опорно-двигательная система
__________________________________________________________________
Органы дыхания ____________________________________________________
Сердечно-сосудистая система _________________________________________
Пищеварительная система ____________________________________________
Мочеполовая система ________________________________________________
Неврологический статус ______________________________________________
Психический статус __________________________________________________
Консультации специалистов, данные лабораторных, рентгенологических и других
исследований (в динамике)
___________________________________________________________________
Заключительный диагноз:
____________________________________________________________________

37. Негізінен интерстициялдық тінді зақымдаушы басқа респираторлық аурулар. Саркоидоз.
Өкпенің диссеминацияланған процестері (инфекциялық, туберкулезден басқа, инфекциялық емес, идиопатиялық интерстициялық өкпе аурулары).
38. Кистозды фиброз (муковисцидоз).
Аурудың өршуі, жүргізілген емнің тиімсіздігі, жалпы жағдайының тұрақты теріс динамикасы. Клиникалық диагноз кешенді зерттеп-қараулармен (рентгенография, КТ, спирография, ЭхоКГ, қанның биохимиялық талдауы) расталады. Нысаналы ағзалардың ассоцияцияланған аурулары болған кезде бейінді мамандардың консультациясы қажет.
Ауруына байланысты жазасын
өтеуден босатуға ұсынылатын
сотталғандарды медициналық
куәландыруды өткізу
қағидаларына
2 - қосымша
Нұсқасы
Мекеменің мөртабаны
Арнайы медициналық комиссияның қорытындысы
Пациент
________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жері және туған жылы, жеке сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________________
Кім және қашан соттады
_______________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің ______________ бабы.
Өтеу мерзімі _____________________
_________________________________________________________
Өтеу мерзімі
Өтеу мерімінің басталуы_____________
Өтеу мерзімнің аяқталуы_____________
жеке іс № ___________
1. Шағымдар _____________________________________________________________
2. Өмір тарихы _____________________________________________________________
3. Сырқатнама _____________________________________________________________
4. Объективті мәртебе (антропометриялық деректер)
__________________________________________________________________________
1) Тері, көрінетін шырышты, тері астындағы майлы тін
__________________________________________________________________________
2) Тірек-қимыл жүйесі
Тыныс алу ағзалары ________________________________________________________
Жүрек-тамыр жүйесі ________________________________________________________
Асқорыту жүйесі __________________________________________________________
Несеп-жыныс жүйесі ________________________________________________________
Неврологиялық мәртебе _____________________________________________________
Психикалық мәртебе ________________________________________________________
Мамандардың консультациялары, зертханалық, рентгенологиялық және басқа да зерттеулердің деректері (серпінде)
________________________________________________________________________
Қорытынды диагноз:
________________________________________________________________________

В соответствии со статьями 91 и 95 УК РК подлежит назначению принудительных
мер медицинского характера в виде принудительного лечения в медицинской
организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) с
интенсивным наблюдением.
м.п.
Председатель комиссии
Члены комиссии:
Дата __________________________
Приложение 2
к приказу
Перечень заболеваний, являющихся основанием освобождения от отбывания наказания
Наименование заболеваний
Код по международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра
1
Туберкулез других органов
А18
2
Злокачественные новообразования
С00-97
D00-09

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 91 және 95-баптарына сәйкес медициналық сипаттағы мәжбүрлеу түрінде шараларын Психикалық, мінез-құлықтық бұзылуларға (ауруларға) қарқынды бақыланатын адамдарға мамандандырылған үлгідегі психиатриялық стационарда мәжбүрлеп емдеуді тағайындауға жатады.
М. О.
комиссия төрағасы
Комиссия мүшелері:
Күні_____________
Бұйрығына
2-қосымша
Жазасын өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулардың тізбесі
Аурулардың атауы
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесің оныншы қайта қаралуы бойынша кодтары
1
Туберкулез
А18
2
Қатерлі ісіктер
С00-97,
D00-09,

D37-48
3
Злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
C81-C96
4
Токсическое поражение печени с фиброзом и циррозом печени.
К71.7
5
Острая или подострая печеночная недостаточность. Хроническая печеночная недостаточность. Печеночная недостаточность неуточненная.
К72.0
К72.1 К72.9
6
Первичный билиарный цирроз. Вторичный билиарный цирроз.Билиарный цирроз неуточненный. Другой и неуточненный цирроз печени.

D37-48
3
Лимфоидты, гемопоэтикалық және оған ұқсас тіндердің қатерлі ісіктері
C81-C96
4
Бауырдың фиброзымен және циррозымен бауырдың уыттық зақымдануы
К71.7
5
Жедел немесе жеделдеу бауыр функциясының жеткіліксіздігі. Созылмалы бауыр функциясының жеткіліксіздігі. Анықталмаған бауыр функциясының жеткіліксіздігі
К72.0
К72.1 К72.9
6
Бастапқы билиарлы цирроз. Қайталанған билиарлы цирроз. Анықталмаған билиарлы цирроз. Басқа және анықталмаған бауыр циррозы.

К74.3
К74.4
К74.5
К74.6
7
Язвенный колит
К51.0 К51.1 К51.2 К51.3 К51.8 К51.9
8.
Болезнь Крона (регионарный энтерит)
К50.0 К50.1 К50.8 К50.9
9
Сахарный диабет
Е10–Е14
10
Шизофрения (простая, гебефреническая, параноидная, кататоническая, недифференцированная)
F20.0 F20.1 F20.2 F20.3 F20.6
11
Биполярное аффективное расстройство: текущий эпизод мании с психотическими симптомами, текущий эпизод тяжелой депрессии с психотическими симптомами, текущий эпизод смешанного характера)
F31.2

К74.3
К74.4
К74.5
К74.6
7
Ойық жаралы колит
К51.0 К51.1 К51.2 К51.3 К51.8 К51.9
8.
Крон ауруы (аймақтық энтерит)
К50.0 К50.1 К50.8 К50.9
9
Қант диабеті
Е10–Е14
10
Шизофрения (қарапайым, гебефреникалық, параноидтық, кататоникалық, бөлінбеген)
F20.0 F20.1 F20.2 F20.3 F20.6
11
Биполярлық аффективті бұзылыс: психотикалық белгілері бар манияның қазіргі эпизоды, психотикалық белгілері бар ауыр депрессияның қазіргі эпизоды, аралас сипаттағы ағымдағы эпизоды
F31.2

F31.5
F31.6
12
Органические, включая симптоматические психические расстройства: деменция при болезни Альцгеймера, сосудистая деменция, деменция при других болезнях, классифицированных в других рубриках
F00-F02
13
Органический амнестический синдром, не вызванный алкоголем или другими психоактивными веществами. Органический галлюциноз. Органическое кетатоническое состояние. Органическое бредовое (шизофреноподобное) расстройство. Органические расстройства настроения (аффективные). Другие уточненные (неуточненные) психические расстройства, обусловленные повреждением и дисфункцией головного мозга или соматической болезнью.
F04;
F06.0-F06.3 F06.8, F06.9
14
Хронические бредовые расстройства. Другие неорганические психотические расстройства
F22
F28
15
Субарахноидальное, внутримозговое, другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияния. Инфаркт мозга. Инсульт неуточненный как кровоизлияние или инфаркт. Закупорка и стеноз прецеребральных (церебральных) артерий, не приводящие к инфаркту мозга. Другие цереброваскулярные болезни. Поражение сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках. Последствия цереброваскулярных болезней. Травматическое субарахноидальное кровоизлияние.
I 60- I69
S06.6
16
Воспалительные болезни центральной нервной системы
G00-G09
17
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы
G35-G37
18
Другие дегенеративные болезни нервной системы
G30-G32
19
Системные атрофии, поражающие преимущественно центральную нервную систему
G10-G13
20
Слепота обоих глаз
Н54.0
21
Сердечная недостаточность:
Застойная сердечная недостаточность, левожелудочковая недостаточность, сердечная недостаточность неуточненная
I 50
I 50.0
I 50.1
I 50.9
22
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца с (застойной) сердечной недостаточностью,
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек
I 11.0
I 11.9
I 12
23
Другие болезни перикарда: хронический адгезивный перикардит, хронический констриктивный перикардит
I 31
I 31.0
I 31.1
24
Другие формы легочно-сердечной недостаточности:
Первичная легочная гипертензия, кифосколиотическая болезнь сердца, другие уточненные формы легочно-сердечной недостаточности, легочно-сердечная недостаточность неуточненная
I 27
I 27.0
I 27.1
I 27.8
I 27.9
25
Другие болезни периферических сосудов: синдром Рейно,
облитерирующий тромбангиит (болезнь Бюргера), другие уточненные болезни периферических сосудов, болезнь периферических сосудов неуточненная
I 73

F31.5
F31.6
12
Симптоматикалық психиканың бұзылуларды қоса алғанда, органикалық Альцгеймер ауруы кезіндегі деменция, тамырлық деменция, басқа айдарларда жіктелген басқа аурулар кезіндегі деменция
F00-F02
13
Ішімдіктен немесе басқа психоактивті заттардан туындамаған органикалық амнестикалық синдром. Органикалық галлюциноз. Органикалық кататоникалық күй. Органикалық алдамшы (шизофрения тәрізді) ауру. Органикалық көңіл-күйдің бұзылуы (аффективті). Мидың зақымдануынан және дисфункциясынан немесе соматикалық аурудан туындаған басқа да нақтыланған (нақтыланбаған) психикалық бұзылулары
F04; F06.0-F06.3 F06.8, F06.9
14
Созылмалы сандырақ бұзылулар. Басқа бейорганикалық психотикалық бұзылулары
F22
F28
15
Субарахноидтық, интракраниалдық, басқа жарақатқа қатысты емес интракраниальдық қан кету. Ми инфарктісі. Геморргиялық инсульт немесе анықталмаған инфаркт ретінде. Ми инфарктісіне әкелмейтін прецеребралдық (церебралдық) артериялардың бітелуі және стенозы. Басқа цереброваскулярлық аурулар. Басқа айдарларда жіктелген аурулар кезінде ми тамырларының зақымдануы. Цереброваскулярлық аурулардың салдары. Жарақөаттық субарахноидтық қан кету.
I 60- I69
S06.6
16
Орталық нерв жүйесінің инфекциялық қабыну аурулары
G00-G09
17
Орталық нерв жүйесінің демиелинизациялау аурулары
G35-G37
18
Нерв жүйесінің басқа дегенеративті аурулары
G30-G32
19
Негізінен орталық нерв жүйесіне әсер ететін жүйелік атрофиялары
G10-G13
20
Екі көздің соқырлығы
Н54.0
21
Жүрек жеткіліксіздігі:
Іркілген жүрек функциясының жеткіліксіздігі, сол жақ қарынша функциясының жеткіліксіздігі, анықталмаған жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I 50
I 50.0
I 50.1
I 50.9
22
Жүрек функциясының жеткіліксіздігімен (іркілісті) жүректің басым зақымдануымен гипертензиялық (гипертониялық) ауруы,
Бүйректің басым зақымдануымен гипертензиялық (гипертониялық) ауруы
I 11.0
I 11.9
I 12
23
Перикардтың басқа аурулары: созылмалы жабысқақ перикардит, созылмалы констриктивті перикардит
I 31
I 31.0
I 31.1
24
Өкпе-жүрек функциясының жеткіліксіздігінің басқа түрлері:
бастапқы өкпе гипертензиясы, жүректің кифосколиотикалық ауруы, өкпе-жүрек функциясының жеткіліксіздігінің басқа да анықталған түрлері, анықталмаған өкпе-жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I 27
I 27.0
I 27.1
I 27.8
I 27.9
25
Перифериялық тамырлардың басқа аурулары: Рейно синдромы,
облитерациялық тромбангиит (Бюргер ауруы), перифериялық тамырлардың анықталған басқа да аурулары, перифериялық тамырлардың анықталмаған ауруы
I 73