Об утверждении Правил квалификационного отбора кандидатов на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № 280-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2022 года № 28699.
В соответствии с пунктом 2 статьи 22-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила квалификационного отбора кандидатов на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии.
2. Департаменту экономической интеграции Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 4 июля 2022 года № 280-НҚ
Правила квалификационного отбора кандидатов на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила квалификационного отбора кандидатов на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 22-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок квалификационного отбора кандидатов на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) квалификационные требования – требования, предъявляемые к гражданам, претендующим на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии, для установления их соответствия уровню образования, опыту работы, компетенциям необходимым для эффективного выполнения профессиональной деятельности на конкретной должности;

Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды біліктілікті іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № 280-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 шiлдеде № 28699 болып тіркелді.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-5-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды біліктілікті іріктеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Экономикалық интеграция департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Сауда және
интеграция министрі
2022 жылғы 4 шілдедегі
№ 280-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды біліктілікті іріктеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды біліктілікті іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-5-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды біліктілікті іріктеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) біліктілік талаптары - Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға үміткер азаматтарға олардың нақты лауазымда кәсіби қызметін тиімді орындау үшін қажетті білім деңгейіне, жұмыс тәжірибесіне, құзыреттеріне сәйкестігін анықтау үшін қойылатын талаптар;

2) конкурс на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии (далее – конкурс) – отбор кандидатов из числа граждан государств-членов Евразийского экономического союза на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии, осуществляемый в соответствии с актами Евразийской экономической комиссии;
3) кандидат – лицо, являющееся гражданином Республики Казахстан, изъявившее желание принять участие в конкурсе на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии;
4) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, формирующий торговую политику и осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в сфере торговой деятельности.
Глава 2. Порядок проведения квалификационного отбора кандидатов для занятия вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии
3. Кандидаты, изъявившие желание принять участия в конкурсе проходят квалификационный отбор, проводимый уполномоченным органом.
4. Квалификационный отбор осуществляется в следующем порядке:
Уполномоченный орган ежегодно:
1) до 5 февраля и 5 июля публикует объявление о приеме документов для участия в квалификационном отборе на своем интернет-ресурсе;
2) в период с 5 февраля по 31 марта и с 5 июля по 31 августа осуществляет прием заявлений кандидатов для прохождения квалификационного отбора;
3) до 1 мая и до 1 октября проводит собеседование с кандидатами, график проведения собеседований не позднее 7 апреля и 7 сентября публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
5. Для участия в квалификационном отборе кандидат должен соответствовать следующим требованиям:
1) иметь гражданство Республики Казахстан;
2) не иметь судимости;
3) иметь высшее образование, соответствующее должностным обязанностям.
6. Для участия в квалификационном отборе кандидаты представляют в уполномоченный орган на бумажном или электронном носителе следующие документы:
1) заявление в произвольной форме, содержащее полную фамилию, имя, отчество (при наличии), с указанием структурного (-ых) подразделения (-ий) Евразийской экономической комиссии, на занятие вакантных должностей в котором (-ых) он претендует, почтовый адрес, адрес электронной почты, номер телефона;
2) копия паспорта или удостоверения личности;
3) копии документов, подтверждающих квалификацию (заверяются нотариально или кадровыми службами по месту работы (службы) кандидата):
документов об образовании, о дополнительном профессиональном образовании, о присвоении ученой степени, ученого звания (при наличии);
трудовой книжки или документов, подтверждающих трудовую деятельность;

2) Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға арналған конкурс (бұдан әрі – конкурс) – Еуразиялық экономикалық комиссияның актілеріне сәйкес жүзеге асырылатын Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтары қатарынан кандидаттарды іріктеу;
3) кандидат – Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға конкурсқа қатысуға ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын адам;
4) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – сауда саясатын қалыптастыратын және сауда қызметі саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды біліктілік іріктеу тәртібі
3. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген кандидаттар уәкілетті орган өткізетін біліктілік іріктеуден өтеді.
4. Біліктілікті іріктеу келесі тәртіпте жүзеге асырылады:
Уәкілетті орган жыл сайын:
1) 5 ақпан мен 5 шілдеге дейін өзінің интернет-ресурсында біліктілік іріктеуге қатысу үшін құжаттарды қабылдау туралы хабарландыру жариялайды;
2) 5 ақпаннан 31 наурызға дейін және 5 шілдеден 31 тамызға дейінгі кезеңде кандидаттардың біліктілік іріктеуіне өтініштерін қабылдайды;
3) 1 мамырға дейін және 1 қазанға дейін кандидаттармен әңгімелесу өткізеді, әңгімелесу өткізу кестесі 7 сәуірден және 7 қыркүйектен кешіктірілмей уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялайды.
5. Біліктілік іріктеуіне қатысу үшін кандидат келесі талаптарға сай болуы керек:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы болуы;
2) соттылығының болмауы;
3) лауазымдық міндеттеріне сәйкес жоғары білімінің болуы.
6. Біліктілік іріктеуге қатысу үшін кандидаттар уәкілетті органға қағаз немесе электрондық жеткізгіште мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Еуразиялық экономикалық комиссияның құрылымдық бөлімшесін көрсете отырып, толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ол орналасуға өтініш беретін бос лауазымдар, пошталық мекенжайы, электрондық пошта мекенжайы, телефон нөмірі көрсетілген еркін нысандағы өтініш;
2) төлқұжаттың немесе жеке куәліктің көшірмесі;
3) біліктілігін растайтын құжаттардың көшірмелері (нотариалды немесе кандидаттың жұмыс (қызмет) орны бойынша кадр қызметі куәландырған):
білімі туралы, қосымша кәсіптік білімі туралы, ғылыми дәрежесі, ғылыми атақ беру туралы құжаттар (бар болса);
еңбек кітапшасы немесе еңбек қызметін растайтын құжаттар;

4) справка об отсутствии судимости.
7. Списки кандидатов подавших заявление в уполномоченный орган до проведения квалификационного отбора направляется в Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет) с приложением документов, установленных пунктом 6 настоящих Правил, в целях получения информации об отсутствии или наличии оснований, препятствующих участию кандидата в конкурсе.
Комитет предоставляет информацию в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения списка кандидатов.
8. С кандидатами, в отношении которых отсутствуют основания, препятствующие участию кандидата в конкурсе, проводится собеседование, в том числе в режиме видеоконференцсвязи.
9. Собеседование проводится представителями уполномоченного органа, Министерств иностранных дел, юстиции и отраслевых государственных органов Республики Казахстан на уровне не ниже директоров или заместителей директоров департаментов.
10. В ходе собеседования оценивается профессиональный уровень и устанавливается соответствие кандидата следующим критериям:
1) знание основных стратегических и программных документов Республики Казахстан;
2) знание международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза (основные (базовые), по направлениям (отраслевые));
3) знание практики применения законодательства в государствах-членах Евразийского экономического союза и ведущего международного опыта по выбранному кандидатом направлению деятельности Евразийской экономической комиссии.
11. В ходе собеседования оценивается профессиональный уровень кандидатов и их соответствие критериям, указанным в пункте 10 настоящих Правил.
12. По результатам собеседования принимается решение на основе консенсуса о прохождении или не прохождении квалификационного отбора, и оформляется в виде протокола, который согласовывается государственными органами, представители которых участвовали в квалификационном отборе, в течение 2 (двух) календарных дней со дня направления уполномоченным органом.
13. Результаты квалификационного отбора размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
14. Кандидаты, получившие положительные результаты собеседования, получают рекомендацию уполномоченного органа на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии, оформленную по форме согласно приложению к настоящим Правилам, в течение 3 (трех) рабочих дней после согласования протокола квалификационного отбора.
15. Рекомендации уполномоченного органа действительны в течение 18 (восемнадцати) месяцев со дня регистрации уполномоченным органом в электронной базе уполномоченного органа.
Регистрация рекомендации осуществляется уполномоченным органом в течение 5 (пяти) рабочих дней после проведения собеседования с кандидатом.

4) соттылығының жоқтығы туралы анықтама.
7. Біліктілік іріктеу басталғанға дейін уәкілетті органға өтініш берген кандидаттардың тізімдері кандидаттың конкурсқа қатысуына кедергі келтіретін негіздердің жоқтығы немесе бар екендігі туралы ақпарат алу мақсатында осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген құжаттарды қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне (бұдан әрі – Комитет) жолданады.
Комитет кандидаттардың тізімі келіп түскен күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде ақпаратты ұсынады.
8. Кандидаттың конкурсқа қатысуына кедергі келтіретін негіздер жоқ кандидаттармен әңгімелесу, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы жүргізіледі.
9. Әңгiмелесудi уәкiлеттi органның, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер, Әдiлет министрлiктерiнiң және департаменттер директорларынан немесе директорлардың орынбасарларынан төмен емес салалық мемлекеттiк органдарының өкiлдерi өткiзедi.
10. Әңгімелесу барысында кандидаттың кәсіби деңгейі бағаланады және мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі анықталады:
1) Қазақстан Республикасының негізгі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын білу;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерді білу (негізгі (базалық), бағыттар бойынша (салалық));
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде заңнаманы қолдану практикасын және кандидат таңдаған Еуразиялық экономикалық комиссия қызметінің бағыты бойынша жетекші халықаралық тәжірибені білу.
11. Әңгімелесу барысында кандидаттардың кәсіби деңгейі және олардың осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестігі бағаланады.
12. Әңгімелесу нәтижелері бойынша біліктілік іріктеуден өту немесе өтпеу туралы консенсус негізінде шешім қабылданады және хаттама түрінде ресімделеді, оны өкілдері біліктілік іріктеуге қатысқан мемлекеттік органдар, уәкілетті орган жіберген күннен бастап 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде келіседі.
13. Біліктілік іріктеудің нәтижелері уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
14. Әңгімелесудің оң нәтижелерін алған кандидаттар уәкілетті органнан осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға ұсынымды біліктілікті іріктеу хаттамасын келіскеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде алады.
15. Уәкілетті органның ұсынымдары уәкілетті органның электрондық базасында уәкілетті орган тіркеген күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде жарамды.
Ұсынымдарды тіркеу уәкілетті органмен кандидатпен әңгімелесу өткізілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

16. Расходы, связанные с участием в конкурсе (проезд к месту проведения конкурса и обратно, наем жилого помещения, проживание, пользование услугами связи), осуществляются кандидатами за счет собственных средств.
Глава 3. Переходные положения
17. Квалификационный отбор в году принятия указанных Правил осуществляется уполномоченным органом в соответствии с главой 2 настоящих Правил с учетом следующих особенностей по срокам:
1) до 1 сентября публикует объявления о приеме документов для участия в квалификационном отборе на своем интернет-ресурсе;
2) до 1 октября осуществляет прием заявлений кандидатов для прохождения квалификационного отбора;
3) до 1 декабря проводит собеседование с кандидатами, график проведения собеседований не позднее 15 октября публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Приложение
к Правилам квалификационного
отбора кандидатов на занятие
вакантных должностей
сотрудников Евразийской
экономической комиссии
Форма
Евразийская экономическая комиссия
Рекомендация
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан рекомендует для участия
в конкурсе на занятие вакантных должностей сотрудника (-ов) департамента (-ов)
________________________________________ Евразийской экономической комиссии
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) кандидата, дата рождения) _________________.
Рекомендация действительна в течение 18 (восемнадцати) месяцев со дня ее регистрации.
Руководитель аппарата
Министерства торговли и интеграции
Республики Казахстан            _________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

16. Конкурсқа қатысуға байланысты шығыстарды (конкурс өтетін жерге дейін және кері қайту, тұрғын үй жалдау, тұру, байланыс қызметтерін пайдалану) кандидаттар өз қаражаты есебінен өтейді.
3-тарау. Өтпелі ережелер
17. Көрсетілген Қағидалар қабылданған жылы біліктілік іріктеу уәкілетті органмен осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес мерзімдері бойынша келесідей ерекшеліктер ескеріле отырып:
1) 1 қыркүйекке дейін өзінің интернет-ресурсында біліктілік іріктеуге қатысу үшін құжаттарды қабылдау туралы хабарландыру жарияланады;
2) 1 қазанға дейін кандидаттардан біліктілік іріктеуге өтініштер қабылданады;
3) 1 желтоқсанға дейін кандидаттармен әңгімелесу өткізіледі, әңгімелесу өткізу кестесі 15 қазаннан кешіктірілмей уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия қызметкерлерінің бос
лауазымдарына орналасуға
кандидаттарды біліктілікті
іріктеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Еуразиялық экономикалық
комиссия
Ұсыным
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі _______________________ департамент(тер) қызметкерін(лерін) ________________ (кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні) Еуразиялық экономикалық комиссия бос лауазымдарына орналасуға арналған конкурсқа қатысу үшін ұсынады.
Ұсыным тіркелген күнінен бастап 18 (он сегіз) ай бойы жарамды.
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің аппарат басшысы
____________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)