О внесении изменений в приказы Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан" и от 14 сентября 2018 года № 372 "Об утверждении Типового положения о комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 июля 2022 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2022 года № 28741
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9890) следующие изменения:
в Правилах формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон).";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. План поставки включает объемы сжиженного нефтяного газа, обязательные к реализации поставщиками на внутреннем рынке Республики Казахстан вне товарных бирж и через такие биржи.
5. Правом приобретения сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне товарных бирж, обладают:
1) владельцы газонаполнительных станций;
2) владельцы групповых резервуарных установок;
3) владельцы газонаполнительных пунктов;
4) владельцы автогазозаправочных станций;
5) промышленные потребители, включенные в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции (далее – перечень).
6. Приобретение сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки через товарные биржи, осуществляется в соответствии с Правилами биржевой торговли, утверждаемыми уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах".";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Заявки на поставку сжиженного нефтяного газа лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил, подготавливаются по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка) и направляются в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для последующей реализации сжиженного нефтяного газа в заявленном регионе, в срок не позднее чем за 45 (сорок пять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу.";

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің "Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 және "Сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 372 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 5 шiлдедегi № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 шiлдеде № 28741 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9890 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өнім беру жоспарына Қазақстан Республикасының ішкі нарығына тауар биржаларынан тыс және осындай биржалар арқылы өнім берушілер өткізуі міндетті болып табылатын сұйытылған мұнай газының көлемдері кіреді.
5. Өнім беру жоспарының шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газын сатып алу құқығына:
1) газ толтыру станцияларының иелері;
2) топтық резервуарлық қондырғылардың иелері;
3) газ толтыру пункттерінің иелері;
4) автогаз құю станцияларының иелері;
5) мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізілген өніркәсіптік тұтынушылар ие болады.
6. Тауар биржалары арқылы өнім беру жоспарының шеңберінде өткізілетін сұйытылған мұнай газын сатып алу "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 4-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Биржалық сауда қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалардың сұйытылған мұнай газын беруге өтінімдері (бұдан әрі – өтінім) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындалады және жоспарланып отырған тоқсанның алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына мәлімделген өңірде сұйытылған мұнай газын одан әрі өткізу үшін жіберіледі.";

пункт 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. На основании заявок, указанных в пункте 11 настоящих Правил, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы разрабатывается сводная заявка на поставку сжиженного нефтяного газа (далее – сводная заявка) на планируемый календарный квартал согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
16. Сводная заявка содержит информацию об объемах, необходимых для поставки в соответствующий регион вне товарных бирж и через такие биржи. Размер доли сжиженного нефтяного газа, заявляемого для поставки через товарные биржи, который должен быть установлен в сводной заявке на планируемый квартал, устанавливается уполномоченным органом по согласованию с антимонопольным органом и размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в срок не позднее чем за 40 (сорок) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Не принимаются к рассмотрению местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы заявки:
1) содержащие неполные и (или) недостоверные сведения;
2) лиц, не представивших или предоставивших недостоверные сведения о реализации сжиженного нефтяного газа за все месяцы квартала, предшествующие текущему;
3) лиц, в отношении которых в рамках мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа выявлены неустраненные нарушения порядка реализации сжиженного нефтяного газа, установленного Законом;
4) промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, не включенных в перечень.";
пункты 20 и 20-1 изложить в следующей редакции:
"20. Представленные заявки рассматриваются комиссией по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа (далее – Комиссия по формированию сводных заявок) на предмет их обоснованности, с учетом потребности региона в сжиженном нефтяном газе согласно пункту 19 настоящих Правил.
При этом распределение объемов сжиженного нефтяного газа между владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций осуществляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы в соответствии с Механизмом определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций, приведенным в приложении 4 к настоящим Правилам (далее – Механизм).
В случае, если в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы представлено более 150 (ста пятидесяти) заявок, Комиссия по формированию сводных заявок осуществляет распределение сжиженного нефтяного газа, согласно утвержденного таким местным исполнительным органом Механизма.

15 және 16- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген өтінімдердің негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жоспарланып отырған тоқсанға сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінім (бұдан әрі – жиынтық өтінім) әзірлейді.
16. Жиынтық өтінім тауар биржаларынан тыс және осындай биржалар арқылы тиісті өңірге жеткізу үшін қажетті көлемдер туралы ақпаратты қамтиды. Тауар биржалары арқылы беру үшін мәлімделген, жоспарланған тоқсанға арналған жиынтық өтінімде белгіленуі тиіс сұйытылған мұнай газы үлесінің мөлшерін уәкілетті орган жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 40 (қырық) күннен кешіктірілмейтін мерзімде монополияға қарсы органмен келісу бойынша белгілейді және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарауына мынадай:
1) толық емес және (немесе) қате мәліметтер қамтылған өтінімдер;
2) ағымдағы тоқсанның алдындағы тоқсанның барлық айлары үшін сұйытылған мұнай газын өткізу туралы мәліметтерді ұсынбаған немесе қате мәлімет ұсынған тұлғалардың өтінімдері;
3) сұйытылған мұнай газын өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингі шеңберінде оларға қатысты Заңмен белгіленген, сұйытылған мұнай газын өткізу тәртібін жоймаған бұзушылықтары анықталған тұлғалардың өтінімдері;
4) тізбеге енгізілмеген сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың өтінімдері қабылданбайды.";
20 және 20-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Сұйытылған мұнай газын жеткізуге өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия) ұсынған өтінімдерді осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес өңірдің сұйытылған мұнай газына деген қажеттілігін ескере отырып, олардың негізділігі мәніне қарайды.
Бұл ретте сұйытылған мұнай газының көлемдерін газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станциялары иелерінің арасында бөлуді осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қоңдырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін Сұйытылған мұнай газы көлемдерін айқындау тетігіне (бұдан әрі – Тетік) сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады.
Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына 150 (жүз елуден) астам өтінім берілген жағдайда, Жиынтық өтінімді қалыптастыру жөніндегі комиссия сұйытылған мұнай газын бөлуді мұндай жергілікті атқарушы орган бекіткен Тетікке сәйкес жүзеге асырады.

20-1. Заявка владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, групповой резервуарной установки, автогазозаправочной станции на соответствующий регион составляет не менее одной вагононормы и учитывает фактические возможности такого лица по обороту сжиженного нефтяного газа с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области газа и газоснабжения, и промышленной безопасности.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Сводная заявка, одобренная решением Комиссии по формированию сводных заявок, утверждается соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, и в срок, не позднее чем за 35 (тридцать пять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу, направляется в уполномоченный орган с приложением протокола заседания Комиссии в разрезе поставщиков и расчетов распределения сжиженного нефтяного газа между владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций региона.
В срок, указанный в части первой настоящего пункта, на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы публикуются:
1) сводная заявка и протокол заседания Комиссии;
2) расчеты распределения сжиженного нефтяного газа между владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций региона.";
пункты 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"26. План поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан формируется на планируемый квартал с разбивкой по получателям сжиженного нефтяного газа согласно приложению 5 к настоящим Правилам, на основе сводных заявок местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
27. В случае если в срок, указанный в пункте 24 настоящих Правил, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы сводная заявка не направлена в уполномоченный орган, то решением Комиссии по формированию плана поставки в плане поставки для соответствующего региона устанавливаются объемы поставки сжиженного нефтяного газа на уровне текущего квартала.";
пункты 29, 29-1 и 30 изложить в следующей редакции:
"29. Процентное соотношение реализации сжиженного нефтяного газа вне товарных бирж и через такие биржи устанавливается единое для всех поставщиков, за исключением производителей, проектная мощность производства сжиженного нефтяного газа которых (совокупный объем производства сжиженного нефтяного газа для которых) не превышает трехсот тонн в месяц. Весь объем сжиженного нефтяного газа таких поставщиков в рамках плана поставки подлежит реализации через товарные биржи.

20-1. Газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, топтық резервуарлық қоңдырғы, автогаз құю станциясы иесінің тиісті өңірге арналған өтінімі кемінде бір вагон-норманы құрайды және онда Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, мұндай тұлғаның сұйытылған мұнай газының айналымы бойынша нақты мүмкіндіктері ескеріледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімімен мақұлданған жиынтық өтінімді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органы бекітеді және жоспарланып отырған тоқсанның алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 35 (отыз бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде өңірдің газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станциялары иелерінің арасында сұйытылған мұнай газын жеткізушілер мен бөлу есептеулері бөлінісінде Комиссия отырысының хаттамасын қоса бере отырып, уәкілетті органға жолдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында:
1) жиынтық өтінім және Комиссия отырысының хаттамасы;
2) өңірдің газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің арасында бөлу есептеулері жарияланады.";
26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Өнім беру жоспары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жиынтық өтінімдерінің негізінде жоспарланып отырған тоқсанға сұйытылған мұнай газын алушыларды бөле отырып, қалыптастырылады.
27. Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген мерзімде жиынтық өтінімді уәкілетті органға жібермеген жағдайда, онда өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімімен тиісті өңірге арналған өнім беру жоспарында сұйытылған мұнай газын беру көлемдері ағымдағы тоқсан деңгейінде белгіленеді.";
29, 29-1 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Тауар биржаларынан тыс және осындай биржалар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізудің пайыздық арақатынасы сұйытылған мұнай газын өндірудің жобалық қуаты (сұйытылған мұнай газын өндірудің жиынтық көлемі) айына үш жүз тоннадан аспайтын өндірушілерді қоспағанда, барлық өнім берушілер үшін бірыңғай белгіленеді. Осындай өнім берушілердің сұйытылған мұнай газының барлық көлемі өнім беру жоспарының шеңберінде тауар биржалары арқылы өткізуге жатады.

29-1. При формировании плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок через товарные биржи регионом поставки определяется соответствующая область, город республиканского значения, столица, либо группа регионов, либо вся территория Республики Казахстан.
30. Определение поставщиков для поставки сжиженного нефтяного газа вне товарных бирж в соответствующие регионы осуществляется, исходя из географического расположения производственных мощностей поставщиков.";
пункты 31-1 и 32 изложить в следующей редакции:
"31-1. При определении нескольких поставщиков для поставки сжиженного нефтяного газа вне товарных бирж в соответствующий регион, распределение объемов сжиженного нефтяного газа между лицами, указанными в пункте 5 настоящих Правил и указанными поставщиками, осуществляется пропорционально, с учетом вагононормы.
32. Определение поставщиков для поставки сжиженного нефтяного газа промышленным потребителям, использующим сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, осуществляется с учетом географического расположения производственных мощностей поставщиков, а также при необходимости с учетом наличия требуемых фракций в составе сжиженного нефтяного газа.
При этом фракции сжиженного нефтяного газа, не используемые непосредственно в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции (не подвергающиеся химическому превращению в процессе глубокой переработки), не отчуждаются в пользу такого промышленного потребителя в рамках плана поставки вне товарных бирж и подлежат возврату производителю в сроки и порядке, согласованные сторонами.";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Решение комиссии по формированию плана поставки выносится в срок не позднее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу.
36. Комиссия по формированию плана поставки на основании данных мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа включает сводную заявку в план поставки или принимает мотивированное решение о необходимости ее изменения.
В случае изменения объемов производства сжиженного нефтяного газа заводами-производителями уполномоченный орган уведомляет местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы о необходимости корректировки сводной заявке в срок, не позднее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу. При этом, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы направляют в уполномоченный орган скорректированную сводную заявку не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу.";

29-1. Тауар биржалары арқылы ішкі нарыққа сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру кезінде өнім беру өңірі ретінде тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана не өңірлер тобы, не Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы белгіленеді.
30. Тауар биржаларынан тыс сұйытылған мұнай газын тиісті өңірлерге жеткізу үшін өнім берушілерді анықтау өнім берушілердің өндірістік қуаттарының географиялық орналасқан жеріне сүйене отырып, жүзеге асырылады.";
31-1 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31-1. Тиісті өңірге тауар биржаларынан тыс сұйытылған мұнай газын жеткізу үшін бірнеше өнім берушіні анықтау кезінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалар мен көрсетілген өнім берушілер арасында сұйытылған мұнай газының көлемдерін бөлу вагон-норманы есепке ала отырып, пропорционалды жүзеге асырылады.
32. Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушыларға сұйытылған мұнай газын жеткізу үшін өнім берушілерді анықтау өнім берушілердің өндірістік қуатының географиялық орналасқан жерін есепке ала отырып, сондай-ақ қажет болған жағдайда сұйытылған мұнай газының құрамында қажетті фракциялардың бар болуын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Бұл ретте мұнай-газ-химия өнімдерін (терең өңдеу процесінде химиялық өзгеріске түспеген) шығару үшін шикізат ретінде тікелей пайдаланылмайтын сұйытылған мұнай газының фракциялары өнім беру жоспарының шеңберінде тауар биржаларынан тыс осындай өнеркәсіптік тұтынушының пайдасына иеліктен шығарылмайды және тараптармен келісілген мерзімде және тәртіпте өндірушіге қайтарылуға тиіс.";
35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімі жоспарланып отырған тоқсан алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде шығарылады.
36. Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия сұйытылған мұнай газын өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды, тиеп-жөнелтуді және өткізуді мониторингтеу деректерінің негізінде жиынтық өтінімді өнім беру жоспарына енгізеді және оны өзгерту қажеттілігі туралы дәлелді шешім қабылдайды.
Өндіруші зауыттардың сұйытылған мұнай газы өндірісі көлемдері туралы мәліметтері өзгерген жағдайда уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарға жоспарланып отырған тоқсанның алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жиынтық өтінімді түзету қажеттілігі туралы хабарлайды. Бұл ретте облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары уәкілетті органға жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей түзетілген жиынтық өтінімді жолдайды.";

пункты 39, 39-1, 39-2, 40, 41, и 42 изложить в следующей редакции:
"39. План поставки в срок не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу, направляется уполномоченным органом производителям, собственникам сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья и публикуется уполномоченным органом на его официальном интернет-ресурсе.
39-1. Изменение утвержденного плана поставки производится в следующих случаях:
1) при снижении объема производства сжиженного нефтяного газа до уровня, не позволяющего соответствующему поставщику исполнить план поставки;
2) при возникновении объективной невозможности и (или) запрета для владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, групповой резервуарной установки, автогазозаправочной станции на осуществление своей деятельности и (или) участие в приобретении сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки;
3) при возникновении случаев отказа владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции от приобретения объемов сжиженного нефтяного газа вне товарных бирж по вине такого лица.
39-2. В случае, указанном в подпункте 1) пункта 39-1 настоящих Правил, производится пропорциональное увеличение объемов поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан остальными поставщиками и (или) пропорциональное сокращение объемов, получаемых владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций, в рамках плана поставки вне товарных бирж.
В случаях, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 39-1 настоящих Правил, производится пропорциональное перераспределение сжиженного нефтяного газа в пользу остальных владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций соответствующего региона в соответствии с Механизмом.";
40. В случае возникновения у поставщика неотгруженных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан вне товарных бирж, предусмотренных в рамках плана поставки, в связи с отказом лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил от приобретения сжиженного нефтяного газа, такой поставщик осуществляет реализацию неотгруженных объемов через товарные биржи с предварительным уведомлением уполномоченного органа в течение 2 (двух) рабочих дней.
В случае, указанном в части первом настоящего пункта, реализация сжиженного нефтяного газа осуществляется в порядке и на условиях, установленных Правилами биржевой торговли, утверждаемыми уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах.

39, 39-1, 39-2, 40, 41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Уәкілетті орган өнім беру жоспарын өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газын өндірушілерге, оның меншік иелеріне жоспарланып отырған тоқсанның алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді және уәкілетті орган өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды.
39-1. Бекітілген өнім беру жоспарын түзету мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) сұйытылған мұнай газын өндіру көлемі тиісті өнім берушіге өнім беру жоспарын орындауға мүмкіндік бермейтін деңгейге дейін төмендеген кезде;
2) газ толтыру станциясының, газ толтыру пунктінің, топтық резервуарлық қоңдырғы, автогаз құю станциясының иесі үшін өз қызметін жүзеге асыру және (немесе) өнім беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газын сатып алуға қатысу объективті түрде мүмкін болмаған және (немесе) тыйым салынған кезде;
3) газ толтыру станциясының, газ толтыру пунктінің, автогаз құю станциясының иелері тауар биржаларынан тыс сұйытылған мұнай газының көлемін сатып алудан мұндай тұлғаның кінәсінен бас тарту жағдайы туындаған кезде.
39-2. Осы Қағидалардың 39-1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда, қалған өнім берушілердің Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру көлемін пропорционалды арттыру және (немесе) тауар биржаларынан тыс өнім беру жоспары шеңберінде газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, автогаз құю станцияларының иелері алатын көлемдерді пропорционалды азайту жүргізіледі.
Осы Қағидалардың 39-1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда Тетікке сәйкес тиісті өңірдің қалған газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қондырғылар, автогаз толтыру станциялары иелерінің пайдасына сұйытылған мұнай газын пропорционалды қайта бөлу жүзеге асырылады.
40. Өнім берушіде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалардың сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тартуына байланысты тауар биржаларынан тыс Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізу үшін міндетті болып табылатын өнім беру жоспары шеңберінде көзделген сұйытылған мұнай газының тиеп-жөнелтілмеген көлемдері пайда болған жағдайда, мұндай өнім беруші уәкілетті органға 2 (екі) жұмыс күні ішінде алдын ала хабар бере отырып, тауар биржалары арқылы тиеп-жөнелтілмеген көлемдерді өткізуді жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайда сұйытылған мұнай газын өткізу "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 4-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Биржалық сауда қағидаларында белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.

41. Поставщики в течение 5 (пяти) рабочих дней до начала планируемого месяца и (или) распределения от производителя направляют в адрес лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил, подписанный со своей стороны договор поставки сжиженного нефтяного газа (дополнительное соглашение к договору) с графиком поставки сжиженного нефтяного газа в соответствии с планом поставки и распределением производителя.
Лица, указанные в пункте 5 настоящих Правил, в течение 5 (пяти) рабочих дней направляют поставщику:
1) подписанный со своей стороны договор поставки сжиженного нефтяного газа (дополнительное соглашение к договору), а также сведения об оплате сжиженного нефтяного газа;
2) письмо, подписанное уполномоченным представителем лица, указанного в пункте 5 настоящих Правил, об отказе от получения оплаченного сжиженного нефтяного газа с указанием причин отказа.
Неполучение официального ответа от лица, указанного в пункте 5 настоящих Правил, по истечении 5 (пяти) рабочих дней, признается отказом от приобретения сжиженного нефтяного газа, за исключением случаев возникновения обстоятельств непреодолимой силы.
Поставщики ежемесячно, не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным, уведомляют уполномоченный орган и соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы о случаях отказа лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил, от объемов сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки вне товарных бирж.
42. В случае возникновения у поставщика неотгруженных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан через товарные биржи, при условии соблюдения им положений Правил биржевой торговли, утверждаемыми уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах, такой поставщик осуществляет реализацию неотгруженных объемов иным лицам с предварительным уведомлением уполномоченного органа.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2 к настоящему приказу.
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 к настоящему приказу.
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 4 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 14 сентября 2018 года № 372 "Об утверждении Типового положения о комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17541) следующие изменения:
преамбулу изложить изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 18-5) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

41. Өнім берушілер жоспарланған ай басталғанға дейін және (немесе) өндіруші бөлгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалардың атына өнім беру жоспарына және өндірушінің бөлуіне сәйкес сұйытылған мұнай газын беру графигін қоса бере отырып, өз тарапынан қол қойылған сұйытылған мұнай газын беру шартын (шартқа қосымша келісімді) жолдайды.
Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалар 5 (бес) жұмыс күні ішінде өнім берушіге:
1) өз тарапынан қол қойылған сұйытылған мұнай газын беру шартын (шартқа қосымша келісімді), сондай-ақ сұйытылған мұнай газын төлегені туралы мәліметті;
2) төленген сұйытылған мұнай газын алудан бас тартуы туралы себебін көрсете отырып, осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғаның уәкілетті өкілі қол қойған хаты.
Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғаның атынан 5 (бес) жұмыс күні өткеннен кейін ресми жауап алмау еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайларды қоспағанда, сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тарту болып саналады.
Өнім берушілер ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалар тауар биржаларынан тыс өнім беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газы көлемдерінен бас тарту жағдайлары туралы хабарлайды.
42. Өнім берушіде Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауар биржалары арқылы өткізу үшін міндетті сұйытылған мұнай газының тиеп-жөнелтілмеген көлемдері туындаған жағдайда, ол "Тауар биржалары туралы" Заңның 4-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Биржалық сауда қағидаларының ережелерін сақтаған кезде мұндай өнім беруші уәкілетті органды алдын ала хабардар ете отырып, тиеп-жөнелтілмеген көлемдерді басқа тұлғаларға өткізуді жүзеге асырады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 372 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17541 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящее Типовое положение о комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с подпунктом 18-5) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) определяет обоснованность, полноту и своевременность предоставленных лицами, указанных в пункте 11 статьи 27-1 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжени", для которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан установлено государственное регулирование цен розничной реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки, – в объемах, подлежащих последующей реализации бытовым и коммунально-бытовым потребителям через групповые резервуарные установки данных в заявках в соответствии с правилами формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом согласно подпункту 18) статьи 6 Закона;
определяет обоснованность, полноту и своевременность предоставленных промышленными потребителями, использующими сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции данных в заявках в соответствии с правилами формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом согласно подпункту 18) статьи 6 Закона;
определяет обоснованность, полноту и своевременность предоставленных участниками биржевых торгов нефтяным газом данных в заявках в соответствии с правилами формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом согласно подпункту 18) статьи 6 Закона;
2) принимает решение об одобрении заявки и включении ее в сводную заявку или об изменении объемов поставки сжиженного нефтяного газа для соответствующего заявителя;
3) принимает решение об одобрении сводной заявки.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Комиссия создается местным исполнительным органом из числа представителей соответствующего местного исполнительного органа, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и другие лица, за исключением лиц, занимающихся реализацией сжиженного нефтяного газа.".
3. Департаменту газа и нефтегазохимии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"1. Осы Сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 18-5) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Заңның 6-бабының 18) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес Заңның 27-1-бабының 11-тармағында көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес топтық резервуарлық қондырғылар арқылы тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларға кейіннен өткізуге жататын көлемдерде топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу бағаларын мемлекеттік реттеу белгіленген тұлғалар берген өтінімдердегі деректердің негізділігін, толықтығын және уақтылығын анықтайды;
Заңның 6-бабының 18) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар берген өтінімдердегі деректердің негізділігін, толықтығын және уақтылығын анықтайды;
Заңның 6-бабының 18) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес сұйытылған мұнай газы биржалық сауда-саттығына қатысушылар берген өтінімдердегі деректердің негізділігін, толықтығын және уақтылығын анықтайды;
2) өтінімді мақұлдау және оны жиынтық өтінімге енгізу немесе тиісті өтініш беруші үшін сұйытылған мұнай газының беру көлемдерін өзгерту туралы шешім қабылдайды;
3) жиынтық өтінімді мақұлдау туралы шешім қабылдайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссияны жергілікті атқарушы орган тиісті жергілікті атқарушы органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерінен және сұйытылған мұнай газын өткізумен айналысатын тұлғаларды қоспағанда, басқа да тұлғалардан құрады.".
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ және мұнай-газ-химия департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года № 229
Приложение 1
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний рынок
Республики Казахстан
Сводная заявка на поставку сжиженного нефтяного газа
в __________________________________________________
(наименование региона)
на ____________ (квартал) ____________ (года)
Потребность региона в сжиженном нефтяном газе на ______ 20__ года составляет _____ тонн, из них через товарные биржи ___% или _____ тонн, вне товарных бирж - ___% или _____ тонн, в том числе:
в тоннах
№ п/п
Наименование получателя, местонахождение
Бизнес-идентификационный номер получателя
Запрашиваемый объем поставки
в том числе с разбивкой по видам дальнейшей реализации
через автогазозаправочные станции, включая моноблоки
через газонаполнительные пункты (бытовые баллоны)
через групповые резервуарные установки*
собственные
сторонние
собственные
сторонние
1
2
3
4
5
6
7
8
9
в том числе с разбивкой по видам дальнейшей реализации
Объем сжиженного нефтяного газа, не подвергшийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции (при наличии)
Место разгрузки: адрес для вывоза железнодорожным транспортом – адрес газонаполнительной станции (указанный по договору хранения (перевалки));
для вывоза автотранспортом – адрес автогазозаправочной станций, газонаполнительного пункта или групповой резервуарной установки
емкостной газ
бытовым потребителям
коммунально-бытовым потребителям
промышленным потребителям
10
11
12
13
14
Примечание:
* заполняется только по групповым резервуарным установкам, эксплуатация которых отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Промышленные предприятия, использующие сжиженный нефтяной газ для производства нефтегазохимической продукции заполняют графы 2, 3, 4 и 13.
Приложение 2 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года № 229
Приложение 2
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний рынок
Республики Казахстан
Заявка на поставку сжиженного нефтяного газа владельцев газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций, промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции и участников торгов сжиженного нефтяного газа
________________________________________________________________________,
бизнес-идентификационный номер
________________________________________________________________________,
(наименование получателя)
местонахождение ________________________________________________________
на ____ (квартал) ____ года,
регион поставки _________________________________________________________
(указывается регион поставки)
в тоннах
Запрашиваемый объем поставки
в том числе, с разбивкой по видам дальнейшей реализации
через автогазозаправочные станции, включая моноблоки
через газонаполнительные пункты (бытовые баллоны)
через групповые резервуарные установки*
емкостной газ
собственные
сторонние
собственные
сторонние
бытовым потребителям
коммунально-бытовым потребителям
промышленным потребителям
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Объем сжиженного нефтяного газа, не подвергшийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции (при наличии)
Место разгрузки: адрес собственной газонаполнительной станции и/или по договору хранения (перевалки))**.
10
11
Примечание:
* заполняется только по групповым резервуарным установкам, эксплуатация которых отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
**Договор хранения (перевалки) с газонаполнительной станцией не требуется в случае поставки сжиженного нефтяного газа с заводов автомобильным транспортом.
При изменении сведений, указываемых в заявке, владельцы газонаполнительных станций, групповых резервуарных установок, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций в течение трех рабочих дней предоставляет в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы копии подтверждающих документов по изменившимся сведениям.

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 229 Бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
________________________________________ (өңір атауы) ________ (жылғы) ________ (тоқсан) арналған сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінім
Өңірдің сұйытылған мұнай газына 20 ______ жылғы қажеттілігі _____ тоннаны құрайды, оның ішінде тауар биржалары арқылы ___% немесе _____ тонна, тауар биржаларынан тыс-___% немесе _____ тонна, оның ішінде:
тоннамен
р/с №
Алушының атауы, орналасқан жері
Алушының бизнес– сәйкестендіру нөмірі
сұратылатын жеткізілім көлемі
оның ішінде әрі қарай өткізу түрлері бойынша бөле отырып
моноблоктарды қоса алғанда, автогаз құю станциялары арқылы
газ толтыру пункттері (тұрмыстық баллондарарқылы)
топтық резервуарлық қондырғы
лар арқылы*
меншікті
бөгде
меншік
бөгде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
оның ішінде әрі қарай өткізу түрлері бойынша бөлумен бірге
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі (бар болған жағдайда)
Түсіру орны:
темір жол көлігімен алып кету мекенжайы – газ толтыру станциясының мекенжайы (сақтау (ауыстырып тиеу) шарты бойынша көрсетілген);
автокөлікпен алып кету үшін – автогаз құю станциясының, газ толтыру пунктінің немесе топтық резервуарлық қондырғының мекенжайы.
Сыйымдылық газы
тұрмыстық тұтынушы
ларға
Комму
налдық– тұрмыс
тық тұтынушыларға
Өнеркә
сіптік тұтыну
шыларға
10
11
12
13
14
Ескертпе:
*пайдаланылуы Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар салаларына жатқызылған топтық резервуарлық қондырғылар бойынша ғана толтырылады.
Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін пайдаланатын өнеркәсіптік кәсіпорындар 2, 3, 4 және 13-бағандарды толтырады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 229 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Сұйытылған мұнай газын жеткізуге газ толтыру станциялары, топтық резервуарлық қондырғылар, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің, мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушының және сұйытылған мұнай газы сауда-саттығына қатысушылардың өтінімі
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________________________
(алушының атауы)
орналасқан жері __________________ ____ (тоқсан) ____ жылы, жеткізу
аймағы____________________________________________________________
___________ (жеткізу аймағы көрсетіледі)
тоннамен
Өнім
нің сұратылатын көлемі
Оның ішінде әрі қарай өткізу түрлері бойынша бөле отырып
моноблоктарды қоса алғанда, автогаз құю станциялары арқылы
Газ толтыру пункттері арқылы (тұрмыс
тық баллондар)
Топ
тық резер
вуар
лық қондырғы
лар арқы
лы*
Сыйымдылық газ
меншікті
бөгде
меншікті
бөгде
Тұр
мыс
тық тұтынушы
ларға
Комму
нал
дық– тұрмыс
тық тұтынушыларға
Өнеркәсіп
тік тұтынушыларға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі (бар болған жағдайда)
Түсіру орны: меншікті газ толтыру станциясының мекенжайы және/немесе сақтау (ауыстырып тиеу) шарты бойынша**.
10
11
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес пайдаланылуы табиғи монополиялар салаларына жатқызылған топтық резервуарлық қондырғылар бойынша ғана толтырылады.
** Сұйытылған мұнай газы зауыттардан автокөліпен жеткізген жағдайда газ толтыру станциясымен сақтау (тиеу) шарты талап етілмейді.
Өтінімде көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде газ толтыру станцияларының, топтық резервуарлық қондырғылардың, газ толтыру пункттерінің, автогаз құю станцияларының иелері үш жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына өзгерген мәліметтер бойынша растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады;

Промышленные предприятия, использующие сжиженный нефтяной газ для производства нефтегазохимической продукции, заполняют графы 1 и 10.
Приложение 3 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года № 229
Приложение 4
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний рынок
Республики Казахстан
Механизм определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций
1. Представленные заявки владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций рассматриваются исходя из следующих критериев:
1) проектной мощности эксплуатируемых владельцами газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции в заявленном регионе объектов, указанных в пункте 5 настоящего Механизма, за исключением групповых резервуарных установок, эксплуатация которых отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях (далее – показатель P1);
2) фактических объемов реализации сжиженного нефтяного газа в предыдущие периоды в заявленном регионе, за исключением реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки (далее – показатель P2);
3) реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах в заявленном регионе (далее – показатель P3).
2. По каждому из критериев выставляется доля в процентном соотношении от общего значения. Итоговое значение показателя владельца газонаполнительной станции, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении.
3. Объемы сжиженного нефтяного газа, необходимые для реализации через групповые резервуарные установки, эксплуатация которых отнесена к сферам естественных монополий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях (далее – групповые резервуарные установки), выделяются в полном объеме с учетом среднемесячного потребления за предыдущие три календарных месяца.
4. Доля от общего объема подлежит увеличению:
1) при увеличении инфраструктуры владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции;
2) при увеличении объема среднемесячной реализации владельцами газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции.
5. При оценке показателя P1 указывается суммарный показатель общего объема эксплуатируемых мощностей владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции, находящиеся в заявляемом регионе:

Мұнай-газ химиясын өндіру үшін сұйытылған мұнай газын пайдаланатын өнеркәсіптік кәсіпорындар 1 және 10-бағандарды толтырады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 229 Бұйрығына
3 қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін сұйытылған мұнай газы көлемдерін айқындау тетігі
1. Газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станциялары иелерінің ұсынған өтінімдері мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып қарастырылады:
1) Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар салаларына жатқызылған топтық резервуарлық қондырғыларды қоспағанда, осы тетіктің 5-тармағында көрсетілген объектілердің мәлімделген өңіріндегі газ толтыру станциясының, газ толтыру пунктінің, автогаз толтыру станциясының иелері пайдаланатын жобалық қуаты (бұдан әрі – P1 көрсеткіші);
2) топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізуді қоспағанда, сұйытылған мұнай газын мәлімделген өңірде өткен кезеңдерде өткізудің нақты көлемдері (бұдан әрі – P2 көрсеткіші) қамтиды;
3) сұйытылған мұнай газын мәлімделген өңірде тұрмыстық баллондарда өткізу (бұдан әрі – P3 көрсеткіші).
2. Әрбір өлшемшарт бойынша жалпы мәннен пайыздық арақатынастағы үлесі шығарылады. Газ толтыру станциясы, газ толтыру пункттері, автогаз құю станцияларының иесі көрсеткішінің қорытынды мәні пайыздық көрсеткіштердің орташа өлшенген мәні ретінде белгіленеді.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес пайдаланылуы табиғи монополиялар салаларына жатқызылған топтық резервуарлық қондырғылар (бұдан әрі – топтық резервуарлық қондырғылар) арқылы өткізу үшін қажетті сұйытылған мұнай газының көлемі өткен күнтізбелік үш айдағы орташа айлық тұтынуды ескере отырып, толық көлемде бөлінеді.
4. Жалпы көлемнен үлес:
1) газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иесінің инфрақұрылымы артқан кезде;
2) газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясының иелерімен орташа айлық өткізу көлемі өскен кезінде ұлғаюға жатады.
5. P1 көрсеткішін бағалау кезінде мәлімделген өңірде орналасқан газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иесінің пайдаланылатын қуаттарының жалпы көлемінің жиынтық көрсеткіші көрсетіледі:

1) газонаполнительные станции;
2) газонаполнительные пункты;
3) автогазозаправочные станции, включая моноблоки.
Для подтверждения наличия указанных мощностей владельцы газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции предоставляют копии правоустанавливающих документов и договоров, документов, устанавливающих общую емкость и проектную мощность каждого объекта, а также документ, подтверждающий регистрацию сосудов под давлением в уполномоченном органе по промышленной безопасности.
6. При оценке показателя P2 указывается фактический объем реализации владельцами газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, групповой резервуарной установки, автогазозаправочной станции за предыдущие три календарных месяца, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки.
Для подтверждения данных сведений о реализации объемов сжиженного нефтяного газа, владельцы газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, групповой резервуарной установки, автогазозаправочной станции предоставляют в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы копии подтверждающих документов закупа сжиженного нефтяного газа (договора поставки, электронные счета-фактуры, накладные).
7. При оценке показателя P3 указывается фактический объем реализации владельцами газонаполнительной станции и газонаполнительного пункта, реализующей сжиженный нефтяной газ в бытовых баллонах.
8. Доля каждого из критериев рассчитывается по формулам:
где:
P1 показатель – доля от общего объема мощностей владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций региона;
PГСО (объем) – фактический объем мощностей владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, групповой резервуарной установки, автогазозаправочной станции;
PГСО общий (объем) – общий объем мощностей владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций региона;
где:
P2показатель (%) – доля объема реализации владельцев газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции региона за предыдущие три календарных месяца, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки;
PГСО (объем реал) – фактический объем реализации владельцами газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции за предыдущие три календарных месяца, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки;
PГСО общий (объем реал) – общий объем реализации владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций региона за предыдущие три календарных месяца, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки.
где:
P3 показатель (%) – доля реализация сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах;

1) газ толтыру станциялары;
2) газ толтыру пункттері;
3) моноблоктарды қоса алғанда, автогаз құю станциялары.
Аталған қуаттардың болуын растау үшін газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясының иелері құқық белгілейтін құжаттар мен шарттардың, әрбір объектінің жалпы сыйымдылығы мен жобалық қуатын белгілейтін құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі уәкілетті органда тіркелгенін растайтын құжатты ұсынады.
6. P2 көрсеткішін бағалау кезінде топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізу көлемін қоспағанда, өткен күнтізбелік үш ай үшін газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, топтық резервуарлық қоңдырғы, автогаз құю станциясы иелері өткізуінің нақты көлемі көрсетіледі.
Сұйытылған мұнай газының көлемдерін өткізу туралы осы мәліметтерді растау үшін газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, топтық резервуарлық қоңдырғы, автогаз құю станциясының иелері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына сұйытылған мұнай газын сатып алуды растайтын құжаттардың көшірмелерін (жеткізу шарттары, электрондық шот-фактуралар, жүкқұжаттар) ұсынады.
7. P3 көрсеткішін бағалау кезінде тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізетін газ толтыру станциясы мен газ толтыру пункті иелерінің нақты көлемі көрсетіледі.
8. Өлшемшарттардың әрқайсысының үлесі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
P1 көрсеткіш– өңірдің газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станциялары иелері қуатының жалпы көлемінен үлес;
РГСО (көлемі) – газ толтыру станциясының, газ толтыру пунктінің, топтық резервуарлық қоңдырғы, автогаз құю станциясының иесі қуаттарының нақты көлемі;
РГСО жалпы (көлемі) – өңірдің газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станцияларының иелері қуаттарының жалпы көлемі;
мұндағы:
Р2көрсеткіш (%) – топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізу көлемін қоспағанда, өткен күнтізбелік үш айда өңірдің газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иелерінің өткізу көлемінің үлесі;
РГСО (реал көлемі) – топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізу көлемін қоспағанда, өткен күнтізбелік үш айда газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иелерінің нақты өткізу көлемі;
РМГҚ жалпы (реал көлемі) – топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізу көлемін қоспағанда, өткен күнтізбелік үш айда өңірдің газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, автогаз құю станцияларының иелерінің өткізетін жалпы көлемі.
мұндағы:
P3 көрсеткіш (%) – тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үлесі;

PГСО (бб) – наличие инфраструктуры для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах (в случае наличия = 1, отсутствия = 0);
PГСО общий (бб) – суммарное количество владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов региона, имеющих в наличии инфраструктуры для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах.
Под инфраструктурой для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах понимается в совокупности наличие в соответствующем регионе специального автотранспорта, аварийно-диспетчерской службы, абонентского учета потребителей, газонаполнительного цеха бытовых баллонов и цеха по ремонту и утилизации бытовых баллонов.
Для подтверждения наличия указанного имущества владельцы газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов предоставляют копии соответствующих документов.
9. Итоговое значение показателя владельца газонаполнительной станции, газонаполнительного пункта, групповой резервуарной установки, автогазозаправочной станции определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении:
где:
К1 – 20 %;
К2 – 75 %;
К3 – 5 %
10. Итоговое значение объема реализации владельца газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, групповой резервуарной установки, автогазозаправочной станции в рамках плана поставки вне товарных бирж определяется в объемном выражении по формуле:
где:
Vгco(сз) – объем, утвержденный сводной заявкой вне товарных бирж для каждого владельца газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции.
Vплан – общий объем, предусмотренный в сводной заявке товарной бирже для каждого региона, за исключением объема сжиженного нефтяного газа, выделенного для реализации через групповые резервуарные установки.
Vrco (ГРУ) – объемы сжиженного нефтяного газа, реализуемые через групповые резервуарные установки в разрезе каждого владельца групповой резервуарной установки.
11. Данные по владельцам газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций подлежат обновлению:
1) по объемам реализации владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций за предыдущие три календарных месяца;
2) по проектным мощностям.
12. В случае представления владельцем газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции заявки на объем сжиженного нефтяного газа, меньший, чем рассчитано в соответствии с пунктами 8, 9 и 10 настоящего Механизма, то оставшийся объем сжиженного нефтяного газа выставляется на реализацию через товарные биржи для реализации в соответствующем регионе.

РГСО (бб) – тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізуге арналған инфрақұрылымның болуы (болған жағдайда = 1, болмаған жағдайда = 0);
РГСО жалпы (бб) – тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізуге арналған инфрақұрылымы бар газ толтыру станциялары, өңірдің газ толтыру пункттері иелерінің жиынтық саны.
Тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізуге арналған инфрақұрылым деп жиынтығында тиісті өңірде арнайы автокөліктің, авариялық-диспетчерлік қызметтің, тұтынушыларды абоненттік есепке алудың, тұрмыстық баллондардың газ толтыру цехының және тұрмыстық баллондарды жөндеу және кәдеге жарату цехының болуы түсініледі.
Көрсетілген мүліктің бар-жоғын растау үшін газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттерінің иелері тиісті құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
9. Газ толтыру станциясы, газ толтыру пункті, топтық резервуарлық қоңдырғы, автогаз құю станциясының иесі көрсеткішінің қорытынды мәні пайыздық мәндегі көрсеткіштердің орташа өлшенген мәні ретінде айқындалады:
мұндағы:
К1 – 20%;
К2 – 75%;
К3 – 5%
10. Тауар биржаларынан тыс жеткізу жоспары шеңберінде газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункті, топтық резервуарлық қоңдырғы, автогаз құю станциясы иесінің өткізу көлемінің қорытынды мәні көлемдік мәнде мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
Vгco (сз) – газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясының әрбір иесі үшін тауар биржаларынан тыс жиынтық өтініммен бекітілген көлем.
Vжоспар– топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізу үшін бөлінген сұйытылған мұнай газының көлемін қоспағанда, әрбір өңір үшін тауар биржасының жиынтық өтінімінде көзделген жалпы көлем.
Vrco (ГРҚ) – топтық резервуарлық қондырғының әрбір иесі бөлінісінде топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі.
11. Газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станцияларының иелері бойынша деректер жаңартылуға жатады:
1) өткен күнтізбелік үш айда газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станциялары иелерінің өткізу көлемі бойынша;
2) жобалық қуаттар бойынша.
12. Газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясының иесі осы тетіктің 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес есептелгеннен аз сұйытылған мұнай газының көлеміне өтінім берген жағдайда, онда сұйытылған мұнай газының қалған көлемі тиісті өңірде өткізу үшін Тауар биржалары арқылы өткізуге қойылады.

13. В случае приостановления действия владельца газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции недопоставленные объемы сжиженного нефтяного газа выставляется на реализацию через товарные биржи для реализации в соответствующем регионе.
Приложение 4 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года № 229
Приложение 5
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на внутренний рынок
Республики Казахстан
План поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж на ________(квартал) ________(года)
в тоннах
П/п №
Наименование поставщика, местонахождение
Регион поставки
Наименование получателя
Объем сжиженного нефтяного газа к поставке для получателя вне товарных бирж, тонн
Место разгрузки
1
2
3
4
5
6
Примечание: План поставки содержит:
1) № п/п – порядковый номер;
2) наименование поставщика, местонахождение – перечень производителей, собственников сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья и их местонахождение;
3) регион поставки – область, город республиканского значения, столица, в которые поставляется сжиженный нефтяной газ, либо группа регионов, либо вся территория Республики Казахстан;
4) наименование получателя – перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
5) объем сжиженного нефтяного газа к поставке вне товарных бирж в разрезе получателей, а также уровень загрузки в процентном соотношении устанавливаются единое для всех поставщиков, в тоннах;
6) место разгрузки – адрес местонахождения газонаполнительной станции, указанной в свидетельстве об аккредитации, либо осуществляющей хранение (перевалку) газа по соответствующему договору хранения (перевалки), а для промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции - емкости для хранения газа.
В случае если производитель оказывает услуги по производству сжиженного нефтяного газа из углеводородного сырья, принадлежащего на праве собственности или иных законных основаниях другим лицам, то в плане поставки указывается совокупный объем сжиженного нефтяного газа, обязательный для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан всеми собственниками сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, пользующимися услугами такого производителя.

13. Газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иесінің әрекеті тоқтатыла тұрған жағдайда, сұйытылған мұнай газының толық берілмеген көлемі тиісті өңірде өткізу үшін Тауар биржалары арқылы өткізуге қойылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 229 Бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына тауар биржаларынан тыс сұйытылған мұнай газын беру жоспары ________(жыл) ________(тоқсан)
тоннада
р/с №
Өнім берушінің атауы, орналасқан жері
Жеткі
зу өңірі
Алушының атауы
Тауар биржаларынан тыс алушы үшін берілетін сұйытылған мұнай газының көлемі, тонна
Түсіру орны
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: Өнім беру жоспары мыналарды:
1) № р/с – реттік нөмірі;
2) өнім берушінің атауы, орналасқан орны – өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелерінің, өндірушілердің тізбесі және олардың орналасқан жері;
3) жеткізу өңірі – сұйытылған мұнай газы жеткізілетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана не өңірлер тобы не Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы;
4) алушының атауы – сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесі;
5) алушылар бөлінісінде тауар биржалары тыс жеткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі, сондай-ақ жүктеме деңгейі пайыздық қатынаста барлық өнім берушілер үшін бірыңғай белгіленеді, тоннада;
6) түсіру орны – аккредиттеу туралы куәлікте көрсетілген не сақтау (ауыстырып-тиеу) шарты бойынша газды сақтауды (ауыстырып тиеуді) жүзеге асыратын газ толтыру станциясының орналасқан мекенжайы, ал мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар үшін – газды сақтауға арналған сыйымдылықтарды қамтиды.
Егер өндіруші меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде басқа тұлғаларға тиесілі көмірсутек шикізатынан сұйытылған мұнай газын өндіру бойынша қызметтер көрсеткен жағдайда, онда беру жоспарында өздеріне меншік құқығымен тиесілі сұйытылған мұнай газын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының барлық меншік иелерінің Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізуі үшін міндетті сұйытылған мұнай газының жиынтық көлемі көрсетіледі немесе осындай өндірушінің көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын өзге де заңды негіздерде көрсетіледі.

В случае если поставщиком является недропользователь, осуществляющий свою деятельность в соответствии с соглашением (контрактом) о разделе продукции, заключенным между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем до 1 января 2009 года и прошедшим обязательную налоговую экспертизу, либо контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, то в плане поставки для такого лица устанавливаются только объемы поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан и регионы поставки.
План поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан через товарные биржи на ________(месяц) ________(года)
П/п №
Наименование поставщика, местонахождение
Регион поставки
Объем сжиженного нефтяного газа к поставке для региона через товарные биржи, тонн
1
2
3
4
Примечание: План поставки содержит:

Егер 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы арасында жасалған және міндетті салық сараптамасынан өткен өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) не Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы өнім беруші болып табылған жағдайда, онда мұндай тұлғаға арналған жеткізу жоспарында Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзыретті орган мен жер қойнауын Қазақстан Республикасының ішкі нарығына және жеткізу өңірлеріне сұйытылған мұнай газын беру көлемдері ғана.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына тауар биржаларынан тыс сұйытылған мұнай газын беру жоспары ________ (ай) ________(жыл)
тоннамен
Р/с №
Өнім берушінің атауы, орналасқан жері
Жеткізу өңірі
Өңір үшін тауар биржалары арқылы жеткізуге сұйытылған мұнай газының көлемі, тонна
1
2
3
4
Ескертпе: Өнім беру жоспары мыналарды:

1) № п/п – порядковый номер;
2) наименование поставщика, местонахождение - перечень производителей, собственников сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья и их местонахождение;
3) регион поставки – область, город республиканского значения, столица, в которые поставляется сжиженный нефтяной газ, либо группа регионов, либо вся территория Республики Казахстан;
4) объем сжиженного нефтяного газа к поставке через товарные биржи в разрезе региона, в тоннах.

1) № Р/с – реттік нөмірі;
2) өнім берушінің атауы, орналасқан жері – өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелерінің, өндірушілердің тізбесі және олардың орналасқан жері;
3) жеткізу өңірі – сұйытылған мұнай газы жеткізілетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана не өңірлер тобы не Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы;
4) өңір бөлінісінде тауар биржалары арқылы жеткізуге сұйытылған мұнай газының көлемі, тоннада қамтиды.