О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований и в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2022 года № ҚР ДСМ- 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2022 года № 28747
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) следующие изменения:
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820) следующие изменения:
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 және "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының оқушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 5 шiлдедегi № ҚР ДСМ- 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 шiлдеде № 28747 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшаға осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының оқушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларда көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года
№ ҚР ДСМ- 65
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-174/2020
Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям
№ п/п
Целевая группа
Вид скрининговых исследований
1
Мужчины и женщины в возрасте от 30 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования
На раннее выявление поведенческих факторов риска
2
Мужчины и женщины в возрасте от 40 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца и сахарным диабетом
На раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца и сахарного диабета
3
Мужчины и женщины в возрасте от 40 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с глаукомой
На раннее выявление глаукомы
4
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет и старше, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями шейки матки
На раннее выявление рака шейки матки
5
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет и старше, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями молочной железы
На раннее выявление рака молочной железы
6
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет и старше, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
На раннее выявление колоректального рака
7
Группы риска:
1) медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
- хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
-клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий;
2) пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3) пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ ҚР ДСМ- 65 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
1-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары
Р/с №
Нысаналы топ
Скринингтік зерттеулердің түрі
1
Скринингтік зерттеулерден өтетін 30 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Мінез-құлықтық тәуекел факторларын ерте анықтауға
2
Артериялық гипертониямен, жүректің ишемиялық ауруымен және қант диабетімен динамикалық бақылауда тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 40 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын және қант диабетін ерте анықтауға
3
Глаукомамен динамикалық бақылауда тұрмайтын, скринингтік зерттеулерден өтетін 40 жастан бастап 70 жастағы ерлер мен әйелдер
Глаукоманы ерте анықтауға
4
Жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық бақылауда тұрмайтын, скринингтік зерттеулерден өтетін 30 –дан 70 жасқа дейн және одан да үлкен әйелдер
Жатыр мойны обырын ерте анықтауға арналған
5
Сүт безінің қатерлі ісігімен динамикалық бақылауда тұрмайтын, скринингтік зерттеулерден өтетін 40 –тан 70 жасқа дейн және одан да үлкен әйелдер
Сүт безі обырын қатерлі ісігін ерте анықтауға
6
Жуан ішектің қатерсіз және қатерлі ісігімен динамикалық бақылауда тұрмайтын, скринингтік зерттеулерден өтетін 50 –ден 70 жасқа дейн және одан да үлкен ерлер мен әйелдер
Колоректалды обырды ерте анықтауға
7
Тәуекел топтары:
1) медицина қызметкерлері: - қанды өңдеуге қатысатын инвазивті ем-шараларды жүргізетін, гемодиализбен айналысатын қан қызметі ұйымдары; -хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндер, сондай-ақ диагностика мен емдеудің инвазивті әдістерін жүргізетін;-клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалар;
2) жоспарлы және шұғыл операциялық араласуларға түсетін адамдар;
3) гемодиализ, гематология, онкология, трансплантаттау, жүрек-тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;

4) пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5) беременные женщины;
6) лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни.
На раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Дополнительные целевые группы лиц, из числа сельского населения, подлежащие скрининговым исследованиям
№ п/п
Целевая группа
Вид скрининговых исследований
1
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, проходящие скрининговые исследования
На раннее выявление поведенческих факторов риска
2
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 39 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца и сахарным диабетом, глаукомой
На раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы
3
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с заболеваниями желудочно-кишечного тракта и хроническим заболеванием почек
На раннее выявление заболеваний желудочно-кишечного тракта и хронических заболеваний почек
4
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с туберкулезом органов дыхания
На раннее выявление туберкулеза органов дыхания
5
Мужчины в возрасте от 55 до 70 лет и старше, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с раком предстательной железы
На раннее выявление рака предстательной железы
Приложение 2 к приказу
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-174/2020
Правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок, объем и периодичность проведения скрининговых исследований.
2. Термины и определения, используемые в настоящем приказе:
1) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;

4) гемотрансфузия, ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, тін жасушаларын және биологиялық материалдарды трансплантаттау алатын және оны ауыстырып қондыратын пациенттер;
5) жүкті әйелдер;
6) өмір сүру салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ-инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халықтың негізгі топтарындағы адамдар
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға
Скринингтік зерттеулерге жататын ауыл халқы адамдардың қосымша нысаналы топтары
Р/с №
Нысаналы топ
Скринингтік зерттеулердің түрі
1
Скринингтік зерттеулерден өтетін 18 жастан 29 жасқа аралығындағы ерлер мен әйелдер
Мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға
2
Артериялық гипертониямен, жүректің ишемиялық ауруымен және қант диабетімен, глаукомамен динамикалық бақылауда тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 18 жастан 29 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы ерте анықтауға
3
Асқазан-ішек жолы ауруларымен және созылмалы бүйрек ауруларымен динамикалық бақылауда тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Асқазан-ішек жолдарының ауруларын және созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтауға
4
Тыныс алу мүшелерінің туберкулезімен динамикалық бақылауда тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Тыныс алу ағзаларының туберкулезін ерте анықтауға
5
Скринингтік зерттеулерден өтетін, қуықасты безі обырымен динамикалық бақылауда тұрмайтын 55 –тен 70 жасқа дейн және одан да үлкен ерлер
Қуықасты безі обырын ерте анықтауға
Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерді өткізу қағидалары, көлемі және кезеңділігі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы скринингтік зерттеулерді өткізу қағидалары, көлемі және кезеңділігі (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 87-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және скринингтік зерттеулерді өткізу тәртібін, көлемі мен кезеңділігін айқындайды.
2. Осы бұйрықта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) скринингтік зерттеулер-әртүрлі аурулардың ерте сатысында дамуын, сондай-ақ олардың пайда болуына ықпал ететін қауіп факторларын анықтау және олардың алдын алу мақсатында клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты медициналық тексеру кешені;
2) динамикалық байқау-пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;

3) медицинская информационная система (далее – МИС) — информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате.
3. Скрининговые исследования проводятся в организацияхздравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – организации АПП), независимо от форм собственности, в том числе с использованием передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов.
4. Скрининговые исследования проводятся лицам, не состоящим на динамическом наблюдении по соответствующим видам заболеваний.
Глава 2. Порядок проведения скрининговых исследований
5. Организации АПП осуществляют скрининговые исследования с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением населения.
6. Для проведения скрининговых исследований организации АПП:
1) формируют целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям, из числа, прикрепленного к медицинской организации населения;
2) обеспечивают преемственность с профильными медицинскими организациями для проведения данных исследований;
3) информируют население о необходимости прохождения скрининговых исследований;
4) обеспечивают своевременное внесение данных в МИС;
5) проводят ежемесячный анализ проведенных скрининговых исследований с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующим за отчетным.
7. Проведение скрининговых исследований включает:
подготовительный этап;
этап осмотра и (или) исследования;
заключительный этап.
Параграф 1. Порядок проведения подготовительного этапа скрининговых исследований
8. Подготовительный этап осуществляется средним медицинским работником (далее – СМР) организации АПП и включает в себя:
ежегодное формирование и составление списка целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям в предстоящем году, до 15 ноября календарного года с последующей ежемесячной коррекцией целевых групп;
оповещение целевых групп населения о необходимости и условиях прохождения скрининговых исследований;
приглашение целевой группы населения на скрининговые исследования;
обеспечение своевременного прохождения скрининговых исследований целевыми группами населения.
Параграф 2. Порядок проведения этапа осмотра и (или) исследования скрининговых исследований
9. Этап осмотра и (или) исследования включает в себя первый и второй этапы:
первый этап проводится СМР либо врачом организации АПП путем:
проведения опроса по анкете;
проведение антропометрических измерений (вес, рост, объем талии), вычисление индекса Кетле;
второй этап – этап углубленного дообследования, на которое направляется пациент при выявлении изменений на первом этапе скрининговых исследований.

3) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) — денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе.
3. Скринингтік зерттеулер меншік нысанына қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі – АЕК ұйымдары), оның ішінде жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық поездарды пайдалана отырып жүргізіледі.
4. Скринингтік зерттеулер аурулардың тиісті түрлері бойынша динамикалық бақылауда тұрмайтын адамдарға жүргізіледі.
2 тарау. Скринингтік зерттеулер жүргізу тәртібі
5. АЕК ұйымдары скринингтік зерттеулерді кейіннен динамикалық бақылау және халықты сауықтыру арқылы жүзеге асырады.
6. АЕК ұйыдарының скринингтік зерттеулерін жүргізу үшін:
1) халықтың медициналық ұйымына бекітімен адамдардың қатарынан скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын қалыптастырады;
2) осы зерттеулерді жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз етеді;
3) скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі туралы халықты хабардар етеді;
4) МАЖ-ға деректерді уақтылы енгізуді қамтамасыз етеді;
5) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін ақпарат бере отырып, жүргізілген скринингтік зерттеулерге ай сайын талдау жүргізеді.
7. Скринингтік зерттеулер жүргізу мыналарды қамтиды:
дайындық кезеңі;
қарап-тексеру және (немесе) зерттеу кезеңі;
қорытынды кезең.
1-параграф. Скринингтік зерттеулердің дайындық кезеңін өткізу тәртібі
8. Дайындық кезеңін АЕК ұйымының орта медицина қызметкері (бұдан әрі – ОМҚ) жүзеге асырады және өзіне мыналарды қамтиды:
күнтізбелік жылдың 15 қарашасына дейін алдағы жылы скринингтік зерттеулерге жататын нысаналы топтардың тізімін жыл сайын қалыптастыру және жасау, кейіннен нысаналы топтарды ай сайын түзету;
халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі мен шарттары туралы хабардар ету;
халықтың нысаналы тобын скринингтік зерттеулерге шақыру;
халықтың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерден уақтылы өтуін қамтамасыз ету.
2-параграф. Скринингтік зерттеулердің қарап-тексеру және (немесе) зерттеу кезеңін жүргізу тәртібі
9. Қарап-тексеру және (немесе) зерттеу кезеңі бірінші және екінші кезеңді қамтиды:
бірінші кезеңде АЕК ұйымының ОМЖ немесе дәрігері:
сауалнама бойынша сұрау жүргізу;
антропометриялық өлшеулер жүргізу (салмағы, бойы, белінің өлшемі), Кетле индексін есептеуді жүргізеді;
екінші кезең – зертханалық-аспаптық зерттеулер жүргізу жолымен тереңдетілген толық зерітеп-қарау кезеңі, оған пациент скринингтік зерттеулердің бірінші кезеңінде өзгерістер анықталған кезде жіберіледі.

10. Скрининговые исследования проводятся среди целевых групп населениясогласно приложению 1 настоящего приказа (далее – целевые группы).
11. Врач или СМР организации АПП по результатам опроса пациента:
1) проводит профилактическую консультацию и предоставляет пациенту подробные рекомендации по изменению поведения;
2) направляет пациента в профильную школу здоровья.
12. По результатам проведенных скрининговых исследований первого этапа при выявлении изменений пациента направляют на второй этап (дообследование).
СМР либо врач организации АПП формирует в МИС направления на дообследование в зависимости от вида скринингового исследования.
13. Медицинские работники, подлежащие осмотру на раннее выявление вирусных гепатитов В и С, проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.
14. Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии, пациенты, поступающие на плановые оперативные вмешательства, пациенты, получающие гемотрансфузии (в плановом порядке), трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов, беременные проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.
15. Лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни, проходят скрининговые исследования при обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию в организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
Параграф 3. Порядок проведения заключительного этапа скрининговых исследований
16. Заключительный этап скрининговых исследований включает в себя анализ результатов скрининговых исследований и постановку на динамическое наблюдение пациентов с выявленной патологией, завершение заполнения данных в МИС, информирование населения о результатах скрининговых исследований.
17. Выявленные в ходе скрининговых исследований пациенты с хроническими заболеваниями подлежат учету и динамическому наблюдению согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 23сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262).
При выявлении острых заболеваний проводится обследование, назначается лечение с последующей оценкой состояния здоровья пациента до полного выздоровления.
На заключительном этапе врач организации АПП вносит в МИС результаты скрининговых исследований с выделением поведенческих факторов риска, заключительного диагноза, представляет рекомендации по дообследованию, наблюдению, также указывает основания завершения скрининга: завершение скрининговых исследований, истечение сроков скрининга, смерть пациента, прикрепление к другой организации АПП.
При отсутствии технической возможности медицинская документация оформляется в бумажном виде с последующим внесением в МИС не позднее одного календарного месяца.

10. Скринингтік зерттеулер осы бұйрықтың 1 – қосымшасына сәйкес халықтың нысаналы топтары (бұдан әрі-нысаналы топтар) арасында жүргізіледі.
11. Пациент сауалнамасының нәтижелері бойынша АЕК ұйымдарының дәрігері немесе ОМҚ:
1) Профилактикалық консультация жүргізеді және пациентке мінез-құлқын өзгерту жөнінде егжей-тегжейлі ұсынымдар береді;
2) пациентті бейінді денсаулық мектебіне жібереді.
12. Жүргізілген скринингтік зерттеудің бірінші кезеңінің нәтижелері бойынша өзгерістерді анықтаған кезде пациент екінші кезеңге (толық тексеру) жіберіледі.
ОМҚ немесе АЕК ұйымының дәрігері скринингтік зерттеу түріне байланысты толық тексеруге МАЖ-ға жолдамалар қалыптастырады.
13. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тексеруге жататын медицина қызметкерлері бекітілген орны бойынша АЕК ұйымдарында скринингтік зерттеулерден өтеді.
14. Гемодиализ, гематология, онкология, трансплантаттау, жүрек-тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері, жоспарлы операциялық араласуларға түсетін пациенттер, гемотрансфузия (жоспарлы тәртіппен), ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды трансплантаттау және ауыстырып отырғызуды алатын пациенттер, жүкті әйелдер бекітілген жері бойынша АЕК ұйымдарында скринингтік зерттеулер өтеді.
15. Өмір салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтыру қаупі жоғары халықтың негізгі топтарындағы адамдар АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметтін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында АИТВ инфекциясына тестілеу үшін жүгінген кезде скринингтік зерттеулерден өтеді.
3-параграф. Скринингтік зерттеулердің қорытынды кезеңін өткізу тәртібі
16. Скринингтік зерттеулердің қорытынды кезеңі скринингтік зерттеулердің нәтижелерін талдауды және анықталған патологиясы бар пациенттерді динамикалық бақылауға қоюды, МАЖ-да деректерді толтыруды аяқтауды, скринингтік зерттеулердің нәтижелері туралы халықты хабардар етуді қамтиды.
17. Скринингтік зерттеулер барысында анықталған созылмалы аурулары бар пациенттер "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) сәйкес есепке алынуға және динамикалық байқауға жатады.
Жіті аурулар анықталған кезде тексеру жүргізіледі, толық сауыққанға дейін пациенттің денсаулық жағдайын кейіннен бағалау арқылы емдеу тағайындалады.
Қорытынды кезеңде АЕК ұйыдарының дәрігері МАЖ-ға мінез-құлықтық қауіп факторларын, қорытынды диагнозды бөліп көрсете отырып скринингтік зерттеулердің нәтижелерін енгізеді, толық тексеру, бақылау бойынша ұсынымдар береді, сондай-ақ скринингті аяқтау негіздерін көрсетеді: скринингтік зерттеулерді аяқтау, скрининг мерзімдерінің аяқталуы, пациенттің қайтыс болуы, АЕК басқа ұйымдарына бекіту.
Техникалық мүмкіндік болмаған кезде медициналық құжаттама қағаз түрінде ресімделеді, кейіннен МАЖ-ға күнтізбелік бір айдан кешіктірілмей енгізіледі.

Глава 3. Объем и периодичность проведения скрининговых исследований
18. Объем скрининговых исследований для целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям и раннему выявлению вирусных гепатитов В и С населения проводится организациями АПП, имеющими лицензию на вид деятельности в сфере здравоохранения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
19. Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований населения осуществляются согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
20. Проведение скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С осуществляется в сроки согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к порядку, объему
ипериодичности проведения
скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп населения
Целевая группа и вид скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
1
2
3
4
1
Мужчины и женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление поведенческих факторов риска
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
2
Мужчины и женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Измерение внутриглазного давления по Маклакову или бесконтактная пневмотонометрия
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
Прием: Терапевт, Семейный врач/Врач общей практики
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
Консультация: Кардиолог
ОСМС
Консультация: Эндокринолог
Консультация: Офтальмолог
Целевая группа
Объем скрининговых исследований с использованием передвижных медицинских комплексов
3
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление поведенческих факторов риска
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
4
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 39 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца 1 раз в год
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская, фельдшер
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
Определение липопротеидов высокой плотности в сыворотке крови на анализаторе
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
Консультация: Кардиолог
ОСМС
5
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление сахарного диабета 1 раз в год
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
Определение гликозилированного гемоглобина в крови на анализаторе
ОСМС
УЗИ щитовидной железы
Консультация: Эндокринолог
6
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление глаукомы 1 раз в год
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Измерение внутриглазного давления по Маклакову (1 глаз)
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
7

3-тарау. Скринингтік зерттеулерді өткізу көлемі мен кезеңділігі
18. Скринингтік зерттеулерге және халықтың В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға жататын нысаналы топтар үшін скринингтік зерттеулердің көлемін осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы қызмет түріне лицензиясы бар АЕК ұйымдары жүргізеді.
19. Халықты скринингтік зерттеулердің кезеңділігі мен оны аяқтау мерзімдері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
20. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мерзімдерде жүзеге асырылады.
Скринингтік зерттеулерді
өткізу қағидалары,
көлемі мен кезеңділігіне
1-қосымша
Халықтың нысаналы топтарына скринингтік зерттеулерінің көлемі
Р/с№
Нысаналы топ және скринингтік зерттеудің түрі
Скринингтік зерттеулер көлемі
Қызметтер пакетінің атауы
1
2
3
4
1
Мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
ТМККК
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе Терапевт
2
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу немесе жанаспайтын пневмотонометрия
Жедел әдіспен қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Жедел әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бөлікте)
Консультация: Кардиолог
МӘМС
Консультация:Эндокринолог
Консультация:Офтальмолог
Нысаналы топ
Жылжымалы медициналық кешендерді пайдалана отырып, скринингтік зерттеулер көлемі
3
Мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 29 жасқа аралығындағы ерлер мен әйелдер
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
ТМККК
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе Терапевт
4
Жылына 1 рет артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-39 жас аралығындағы ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе Терапевт
ТМККК
Жедел әдіспен қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Қан сарысуындағы тығыздығы жоғары липопротеидтерді талдағышта анықтау
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бөлікте)
Консультация: Кардиолог
МӘМС
5
Жылына 1 рет Қант диабетін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе Терапевт
ТМККК
Қабылдау: мейірбике немесе фельдшер
Жедел әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Қандағы гликозилденген гемоглобинді талдағышта анықтау
МӘМС
Қалқанша безінің УДЗ
Консультация: Эндокринолог
6
Глаукоманы ерте анықтауға жылына 1 рет скринингтік зерттеуге жататын 18 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе Терапевт
ТМККК
Қабылдау: мейірбике немесе фельдшер
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу (1 көз)
Консультация:Офтальмолог
МӘМС
7

Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление туберкулеза органов дыхания 1 раз в год
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Диагностическая флюорография (1 проекция)
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
ОСМС
Компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
Консультация: Фтизиатр
8
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление заболеваний желудочно-кишечного тракта 1 раз в год
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо участковый врач терапевт
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
ОСМС
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
Тотальная видеоколоноскопия скрининговая
Консультация: Гастроэнтеролог
9
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление хронических заболеваний почек, 1 раз в год
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
ОСМС
УЗИ почек, мочевого пузыря с определением остаточной мочи
Консультация: Уролог
Консультация: Нефролог
10
Мужчины в возрасте от 55 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака предстательной железы 1 раз в 2 года
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение общего простат-специфический антиген (ПСА) в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Трансабдоминальное УЗИ предстательной железы и мочевого пузыря с определением остаточной мочи
Эндоскопическая щипковая биопсия
Консультация: Уролог
Приложение 2
к порядку, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп населения, подлежащих скрининговым исследованиям и раннему выявлению вирусных гепатитов В и С
Целевая группа и вид скрининговых исследований
Наименование услуги
Наименование пакета услуг
1
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака молочной железы
Маммография (4 снимка)
ГОБМП
Консультация (2 читка рентгенограммы): Рентгенолог
ГОБМП
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
Консультация: Онколог
УЗИ молочных желез
Прицельная маммография (1 проекция)
2

Жылына 1 рет тыныс алу ағзаларының туберкулезін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе Терапевт
ТМККК
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
Диагностикалық флюорография (1 проекция)
Кеуде қуысының шолу органдарының рентгенографиясы (1 проекция)
МӘМС
Кеуде қуысы мен көкірек қуысы ағзаларының компьютерлік томографиясы
Кеңес: Фтизиатр
8
Жылына 1 рет асқазан-ішек жолы ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе Терапевт
ТМККК
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді талдағышта анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) талдағышта анықтау
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) талдағышта анықтау
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
Гепатобилиопанкреатиялық аймақтың УДЗ (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
Жедел әдіспен нәжістегі жасырын қанды анықтау (гемокульт-тест)
Скринингтік жаппай бейне колоноскопия
Кеңес: Гастроэнтеролог
9
Созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер, жылына 1 рет
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе терапевт
ТМККК
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
Талдағышта несептің жалпы талдауын зерттеу (несеп тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептей отырып, физикалық-химиялық қасиеттері)
Қан сарысуындағы креатининді талдағышта анықтау
МӘМС
Бүйректі, қуықты қалдық несепті анықтаумен УДЗ
Консультация: Уролог
Консультация: Нефролог
10
2 жылда 1 рет қуықасты безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеуге жататын 55–тен 70 жасқа дейн және одан да үлкен ерлер
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе терапевт
ТМККК
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы жалпы простатқа тән антигенді (ПСА) ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қуық асты безі мен қуықтың қалдық несепті анықтаумен трансабдоминальды УДЗ
Эндоскопиялық шымшу биопсиясы
Консультация: Уролог
Скринингтік зерттеулерді
өткізу қағидалары, көлемі
мен кезеңділігіне
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерге және В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға жататын халықтың нысаналы топтарына скринингтік зерттеулердің көлемі
Р/с№
Скринингтік зерттеулердің нысаналы тобы және түрі
Қызметтің атауы
Қызметтер пакетінің атауы
1
Сүт безі қатерлі ісігін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40 –тан 70 жасқа дейн және одан да үлкен әйелдер
Маммография (4 сурет)
МӘМС
Кеңес беру (2 рентгенограмманы тазалау): Рентгенолог
Консультация: Акушер-гинеколог
Консультация:Онколог
Сүт бездерін УДЗ
Мақсатты маммография (1 проекция)
2

Женщины в возрасте от 30 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака шейки матки
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
Консультация: Онколог
Тотальная видеоколоноскопия скрининговая
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест
3
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление колоректального рака
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Прием: Акушерка
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
ОСМС
Тотальная видеоколоноскопия скрининговая
Эндоскопическая щипковая биопсия
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Консультация: Онколог
ОСМС
Консультация: Хирург
4
Скрининговые исследования лиц из групп риска (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
Прием: Семейный врач/Врач общей практики либо участковый врач терапевт
ГОБМП
5
Скрининговые исследования иммунокомпреметированных лиц, из групп риска (1 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение IgG к HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
Определение IgM к HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
Прием:Семейный врач/Врач общей практики либо Терапевт
ГОБМП
Целевая группа и вид скринингового исследования
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
Дети из группы риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Прием: Сестра медицинская либофельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
Прием: Педиатр
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: Педиатр
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
Иммунокомпрометированные дети из группы риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Прием: Сестрамедицинская либофельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение Ig G к HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
Определение Ig M к HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
Прием: Педиатр
Приложение 3
к порядку, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований населения
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения исследования
1
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление поведенческих факторов риска
1 раз в 4 года
14дней
2
Мужчины и женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы
1 раз в 2 года
30дней
3
Мужчины и женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие второму этапу (углубленному обследованию по показаниям) скрининговых исследований на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы
1 раз в год
60 дней
4
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака шейки матки
1 раз в 4 года
60 дней
5
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака молочной железы
1 раз в 2 года
60 дней
6

Жатыр мойны қатерлі ісігін ерте анықтау үшін скринингтік зерттеулерге жататын 30 –дан 70 жасқа дейн және одан да үлкен әйелдер
Консультация: Акушер-гинеколог
МӘМС
Консультация:Онколог
Скринингтік жаппай бейне колоноскопиясы
Жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу ПАП-тест
3
Колоректалдық қатерлі ісікті ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 50 –ден 70 жасқа дейн және одан да үлкен ерлер мен әйелдер
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
ТМККК
Қабылдау: Акушер
Жедел әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-тест)
МӘМС
Скринингтік жаппай бейне колоноскопиясы
Эндоскопиялық шымшу биопсиясы
3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды 1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе терапевт
ТМККК
Консультация:Онколог
МӘМС
Консультация: Хирург
4
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға қауіп тобындағы адамдарды скринингтік зерттеу (2 кезеңдік)
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
ТМККК
Тамырдан қан алу
Қан сарысуындағы HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы С гепатит вирусына жиынтық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау
Жоғары сапалы ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ анықтау
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе учаскелік терапевт дәрігер
ТМККК
5
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға қауіп тобынан иммунокомпрометирленген адамдарды скринингтік зерттеу (1 кезеңі)
Қабылдау: мейірбике немесе фельдшер
ТМККК
Венадан қан алу
Қан сарысуындағы HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы IgG-ді HBsAg-қа ИФТ-әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы IgM HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау
Жоғары сапалы ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ анықтау
Қабылдау: Отбасылық дәрігер / Жалпы практика дәрігері немесе терапевт
ТМККК
6
Скринингтік зерттеулердің нысаналы тобы және түрі
Скринингтік зерттеулер көлемі
Қызметтер пакетінің атауы
7
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға қауіп тобындағы балалар
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
ТМККК
Венадан қан алу
Қан сарысуындағы HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы С гепатиті вирусына антиденелерді ИФТ-әдісімен жиынтық анықтау
Қабылдау: учаскелік дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Педиатр
Жоғары сапалы ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ анықтау
МӘМС
Қабылдау: Педиатр
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
8
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға қауіп тобындағы иммунокомпрометирленген балалар
Қабылдау: мейірбике немесе фельдшер
ТМККК
Венадан қан алу
Қан сарысуындағы HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы IgG-ді HBsAg-қа ИФТ-әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы IgM HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау
Жоғары сапалы ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ анықтау
Қабылдау: учаскелік дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Педиатр
Скринингтік зерттеулерді
өткізу қағидалары, көлемі
мен кезеңділігіне
3-қосымша
Халықтың скринингтік зерттеулерінің мерзімділігі және аяқталу мерзімдері
Р/с№
Нысаналы топтың атауы
Мерзімділігі
Қарап-тексеруді аяқтау мерзімі
1
Мінез-құлықтың тәуекел факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30 жастан бастап 70 жасқа дейінгі әйелдер
4 жылда 1 рет
14 күн
2
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
30 күн
3
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы ерте анықтауға скринингтік зерттеулердің екінші кезеңіне (көрсеткіштер бойынша тереңдетілген тексеруге) жататын 40 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
жылына 1 рет
60 күн
4
Жатыр мойны обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30 –дан 70 жасқа дейн және одан да үлкен әйелдер
4 жылда 1 рет
60 күн
5
Сүт безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40 –тан 70 жасқа дейн және одан да үлкен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
6

Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление колоректального рака
1 раз в 2 года
60 дней
7
Декретированные категории граждан (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
8
Иммунокомпрометированные декретированные категории граждан (1 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований для сельского населения
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения исследования
1
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, проходящие скрининговые исследования на раннее выявление поведенческих факторов риска
1 раз в год
30 дней
2
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 39 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, сахарным диабетом, глаукомой
1 раз в год
30 дней
3
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с заболеванием желудочно-кишечного тракта, хроническим заболеванием почек
1 раз в год
30 дней
4
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, подлежащие второму этапу (углубленному обследованию по показаниям) скрининговых исследований на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы, заболеваний желудочно-кишечного тракта, хронических заболеваний почек
1 раз в год
60 дней
5
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, подлежащие второму этапу (углубленному обследованию по показаниям) скрининговых исследований на раннее выявление туберкулеза органов дыхания
1 раз в год
30 дней
6
Мужчины в возрасте от 55 до 70 лет и старше, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака предстательной железы
1 раз в 2 года
60 дней
Приложение 4
к правилам, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
№ п/п
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Группа риска
1
При поступлении на работу и далее один раз в шесть месяцев
Медицинские работники:
организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий
2
Перед оперативным вмешательством и через шесть месяцев после оперативного вмешательства
Пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства
3
При поступлении на госпитализацию и через шесть месяцев после госпитализации
Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии
4
Перед проведением и через шесть месяцев после проведения гемотрансфузий, трансплантации и пересадки органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
Пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
5
При постановке на учет и перед родами при отсутствии обследования на вирусный гепатит
Беременные женщины
6
При обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию, не чаще, чем 1 раз в шесть месяцев
Лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни
Приложение 3 к приказу
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

Колоректалдық обырды ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 50 –ден 70 жасқа дейн және одан да үлкен ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
7
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға азаматтардың декреттелген санаттары (2 кезеңдік)
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай
8
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға азаматтардың иммунокомпрометирленген декреттелген санаттары (1- кезеңдік)
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай
Ауыл тұрғындары үшін скринингтік зерттеулердің кезеңділігі мен аяқтау мерзімдері
Р/с№
Нысаналы топтың атауы
Кезеңділігі
Қарап-тексеруді аяқтау мерзімі
1
Мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерден өтетін 18-29 жас аралығындағы ерлер мен әйелдер
жылына 1 рет
30 күн
2
Артериялық гипертониямен, жүректің ишемиялық ауруымен, қант диабетімен, глаукомамен, динамикалық байқауда тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 18 жастан бастап 39 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
жылына 1 рет
30 күн
3
Асқазан-ішек жолы ауруларын, бүйректің созылмалы ауруларын скринингтік зерттеулерден өтетін 18-70 жас аралығындағы ерлер мен әйелдер
4
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы, асқазан-ішек жолы ауруларын, бүйректің созылмалы ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулердің екінші кезеңіне (көрсетілімдер бойынша тереңдетілген тексеруге) жататын 18 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
жылына 1 рет
60 күн
5
Тыныс алу ағзалары туберкулезін ерте анықтауға скринингтік зерттеулердің екінші кезеңіне (көрсеткіштер бойынша тереңдетілген тексеруге) жататын 50 жастан бастап 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
жылына 1 рет
30 күн
6
Қуық асты безінің қатерлі ісігін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 55 –тен 70 жасқа дейн және одан да үлкен ерлер
2 жылда 1 рет
60 күн
Скринингтік зерттеулерді
өткізу қағидалары, көлемі
мен кезеңділігіне
4-қосымша
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтау үшін тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері
Р/с №
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері
Тәуекел тобы
1
Жұмысқа орналасу кезінде және кейіннен алты айда бір рет
Медицина қызметкерлері:
гемодиализбен айналысатын, қанды қайта өңдеуге қатысатын инвазивтік емшаралар жүргізетін қан қызметі ұйымдары;
хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндер, сондай-ақ қатар диагностика мен емдеудің инвазивті әдістері;
клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалар
2
Операциялық араласулардың алдында және операциялық араласудан кейінгі алты айдан кейін
Жоспарлы және шұғыл операциялық араласуларға түсетін адамдар;
3
Емдеуге жатқызуға түскеннен кейін және емдеуге жатқызылғаннан кейін алты айдан кейін
Гемодиализ, гемотология, онкология, трансплантология, жүрек тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
4
Гемотрансфузия, трансплантация жүргізер және ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып қондырар алдында және алты айдан кейін;
Гемотрансфузия алатын, трансплантация жасататын және ағзаларын (ағзаларының бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып қондыратын пациенттер;
5
Есепке қойған кезде және вирусты гепатитіне зерттеп-қарау болмаған жағдайда, босанар алдында
Жүкті әйелдер
6
АИТВ инфекциясына тесттен өту үшін жүгінген кезде және алты айда 1 реттен жиі емес
Өмір сүру салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халықтың негізгі топтарындағы адамдар
Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-264/2020
Правила, объем и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила, объем и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 11 статьи 86 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок, объем и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования.
2. Целевой группой населения являются дети в возрасте от 1 месяца до достижения возраста 18 лет.
3. Профилактические медицинские осмотры с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением осуществляют организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – организации АПП) независимо от форм собственности, в том числе с использованием передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов.
4. Организации АПП:
1) формируют целевые группы населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, из числа, прикрепленного к медицинской организации населения;
2) обеспечивают преемственность с профильными медицинскими организациями для проведения данных осмотров;
3) информируют население о необходимости прохождения профилактических медицинских осмотров;
4) вносят данные о прохождении профилактических медицинских осмотров детей дошкольного, школьного возрастов, в медицинские информационные системы (далее – МИС);
5) проводят ежемесячный анализ проведенных профилактических медицинских осмотров с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующего за отчетным.
5. По результатам проведенного профилактического медицинского осмотра детей дошкольного, школьного возрастов, направленных на дообследование средний медицинский работник либо ответственное лицо организации АПП в МИС формирует направление на дообследование, которое передается посредством информационного взаимодействия.

2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына
1-қосымша
Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидалары, көлемі мен кезеңділігі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидалары, көлемі мен кезеңділігі (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 86-бабының 11-тармағына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеруді жүргізу тәртібін, көлемін және кезеңділігін айқындайды.
2. Халықтың нысаналы тобы 1 айдан бастап 18 жасқа дейінгі балалар болып табылады.
3. Профилактикалық медициналық қарап-тексерулер кейіннен динамикалық бақылау және сауықтырумен меншік нысанына қарамастан, сондай-ақ жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық поездарды пайдалана отырып амбулаториялық – емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары (бұдан әрі – АЕК ұйымдары) жүзеге асырады.
4. АЕК ұйымдары:
1) халықтың медициналық ұйымға бекітілген қатарынан профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына қалыптастырады;
2) осы қарап-тексерулерді жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз етеді;
3) халықты профилактикалық медициналық қарап-тексерулерден өту қажеттігі туралы хабардар етеді;
4) мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өткізу туралы деректерді медициналық ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – МАЖ) енгізеді;
5) өткізілетін профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге ай сайын талдау жүргізеді және есептік кезеңдегі айдың 5-күніне дейін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ақпаратты ұсынады.
5. Қосымша зерттеп-қарауға жіберілген мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балалардың профилактикалық медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша орта медицина жұмыскері немесе АЕК ұйымының жауапты адамы МАЖ-ға толық зерттеп-тексеруге жолдаманы қалыптастырады, ол ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы беріледі.

Глава 2. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования
6. Профилактические медицинские осмотры детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования проводятся специалистами территориальной организации АПП с выездом на территории организаций образования.
7. Профилактические медицинские осмотры детей дошкольного возраста, не посещающих дошкольные организации, проводятся в организации АПП по месту прикрепления.
8. Проведение профилактических медицинских осмотров детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования включает: подготовительный этап, профилактический медицинский осмотр и заключительный этап.
9. Подготовительный этап состоит из формирования целевых групп детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования и информационного сопровождения. Подготовительный этап осуществляется средним медицинским персоналом организации АПП: медицинского пункта, фельдшерско-акушерского пункта, врачебной амбулатории, районной, городской поликлиники, средним медицинским персоналом организации образования (при его наличии), в том числе дошкольной организации и включает:
ежегодное формирование и составление списка целевых групп, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам в предстоящем году, до не позднее сентября предыдущего отчетному году, с последующей ежемесячной коррекцией целевых групп;
оповещение законных представителей детей о необходимости и условиях прохождения профилактических медицинских осмотров;
составление графика выездов специалистов территориальной организации АПП на территории организаций образования (при его наличии), в том числе дошкольных организаций для проведения профилактического медицинского осмотра детей дошкольного возраста (посещающих детские дошкольные организации), школьного возраста, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования.
10. Профилактический медицинский осмотр предусматривает осмотр специалистами и заполнение данных о прохождении профилактического медицинского осмотра в МИС.

2-тарау. Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу тәртібі
6. Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді аумақтық АЕК ұйымының мамандары білім беру ұйымдарының аумағына шығып жүргізеді.
7. Мектепке дейінгі ұйымдарға бармайтын мектепке дейінгі жастағы балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексерулер бекітілген жері бойынша АЕК ұйымдарында жүргізіледі.
8. Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу: дайындық сатысын, профилактикалық медициналық қарап-тексеруді және қорытынды кезеңді қамтиды.
9. Дайындық кезеңі мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балалардың, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарын қалыптастырудан және ақпараттық сүйемелдеуден тұрады. Дайындық сатысын АЕК ұйымының: медициналық пункттің, фельдшерлік-акушерлік пункттің, дәрігерлік амбулаторияның, аудандық, қалалық емхананың орта медицина персоналы, білім беру ұйымының (болған жағдайда), оның ішінде мектепке дейінгі ұйымның орта медицина персоналы жүзеге асырады және мыналарды қамтиды:
есепті жылдың алдындағы қыркүйек айына дейін кешіктермей алдағы профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын нысаналы топтың жыл сайынғы тізімін, одан әрі ай сайын түзетумен қалыптастыру және құру;
балалардың заңды өкілдерін профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтудің қажеттілігі мен шарттары туралы хабардар ету;
мектепке дейінгі (мектепке дейінгі ұйымдарға баратын балалар), мектеп жасындағы балаларды, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының және жоғары оқу орындарының білім алушыларын профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өткізу үшін білім беру ұйымдарының (бар болса), оның ішінде мектепке дейінгі ұйымдардың аумағына аумақтық АЕК ұйымы мамандарының шығу кестесін жасау.
10. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру мамандардың қарап-тексеруін және профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өткені туралы деректерді МАЖ-ға толтыруды көздейді.

11. Профилактический медицинский осмотр включает: доврачебный, квалифицированный и специализированный этапы.
Доврачебный этап проводится средним медицинским персоналом медицинского пункта, фельдшерско-акушерского пункта, врачебной амбулатории, районной, городской поликлиники, средним медицинским персоналом организации образования (при его наличии), в том числе дошкольных организаций и включает:
1) проведение антропометрических измерений (вес, рост, объем головы и грудной клетки у детей до трех лет), вычисление индекса Кетле;
2) оценку психофизического развития по шкалам нервно-психического развития детей;
3) измерение артериального давления (у детей 7 лет и старше);
4) проведение плантографии и ее оценку (у детей 5 лет и старше);
5) определение остроты зрения;
6) исследование остроты слуха. У детей 3 лет и старше исследование проводится с помощью шепотной речи на оба уха поочередно, в тихом помещении на расстоянии не менее 5 метров между средним медицинским работником и ребенком;
7) электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) у детей в возрасте 14 и 17 лет включительно;
8) общий анализ крови и мочи у детей в возрасте до 1 года, в 2 года, в 5 лет, 14 и 17 лет включительно.
12. Квалифицированный этап проводится врачом педиатром, терапевтом (для детей в возрасте от 15 до 17 лет включительно) либо врачом общей практики и включает: оценку состояния здоровья ребенка, психофизического, полового развития, выявление признаков жестокого обращения с учетом данных доврачебного обследования.
В ходе квалифицированного этапа проводятся:
1) общий осмотр;
2) осмотр кожных покровов и волосистой части головы;
3) осмотр видимых слизистых оболочек: конъюнктивы глаз, полости рта, зева. Обращается внимание на состояние зубов, прикус, высоту стояния твердого неба, величину и вид небных миндалин, голосовую функцию (звучность голоса);
4) осмотр и пальпация области щитовидной железы;
5) осмотр грудной клетки и позвоночного столба, конечностей;
6) пальпация периферических лимфоузлов: подчелюстных, паховых, подмышечных;
7) исследование органов кровообращения (осмотр, аускультация сердца), определение частоты, наполнения, ритма пульса. При аускультации отмечают звучность и чистоту тонов. При выявлении сердечных шумов проводят исследования в различных положениях (стоя, лежа) и функциональные пробы с дозированной физической нагрузкой;
8) исследование органов дыхания (аускультация легких, определение частоты дыхания);

11. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру: дәрігерге дейінгі, білікті және мамандандырылған кезеңдерді қамтиды.
Дәрігерге дейінгі кезеңді медициналық пункттің, фельдшерлік-акушерлік пункттің, дәрігерлік амбулаторияның, аудандық, қалалық емхананың, білім беру ұйымының орта медицина персоналы (болған жағдайда), оның ішінде мектепке дейінгі ұйымдардың орта медицина персоналы жүргізеді және ол мыналарды қамтиды:
1) антропометриялық өлшеулер (үш жасқа дейінгі балалардың салмағы, бойы, басы мен кеудесінің көлемі) жүргізу, Кетле индексін есептеу;
2) балалардың жүйке-психикалық даму шкласы бойынша психофизикалық дамуын бағалау;
3) артериялық қысымды өлшеу (7 және одан жоғары жастағы балалар);
4) плантография жүргізу және оны бағалау (5 және одан жоғары жастағы балалар);
5) көру өткірлігін анықтау;
6) есту жітілігін зерттеу. Тыныш үй-жайда орта медицина қызметкері мен баланың арасы кемінде 5 метр болатындай қашықтықта 3 және одан үлкен жастағы балалардың екі құлағына кезек-кезек сыбырлап сөйлеу арқылы зерттеу жүргізіледі;
7) 14 және 17 жастағы балаларды қоса алғанда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу (12 бұрылу).
8) 1 жасқа дейінгі, 2 жастағы, 5 жастағы, 14 және 17 жасты қоса алғанда балалардағы қан мен несептің жалпы талдауы.
12. Біліктілік кезеңі педиатр, терапевт дәрігер (15 жастан 17 жасқа дейінгі балалар үшін) немесе жалпы практика дәрігері жүргізеді және дәрігерге дейінгі зерттеп-қарау деректерін ескере отырып, баланың денсаулығының жай-күйін, психофизикалық, жыныстық дамуын бағалауды, қатыгездік таныту белгілерін анықтауды қамтиды.
Біліктілік кезеңі барысында:
1) жалпы қарап-тексеру;
2) тері жабындарын және бастың шаш бөлігін қарап-тексеру;
3) көзге көрінетін шырышты қабықтарды: көздің, ауыз қуысы, жұтқыншақ конъюнктивиттерін қарап-тексеру. Тістің жай-күйіне, тістүйіс жағдайына, қатты таңдайдың жағдайының биіктігіне, таңдай бадамшаларының көлемі мен түрлеріне, дыбыс функциясына (дауыстың дыбысталуына) назар аудару;
4) қалқанша без аймағын қарап-тексеру және пальпациялау;
5) кеуде қуысы мен омыртқа бағанасын, аяқ-қолды қарап-тексеру;
6) перифериялық лимфа түйіндерін: жақасты, шап, қолтықасты пальпациялау;
7) қанайналым ағзаларын зерттеу (жүректі қарап-тексеру, аускультациялау), пульстің жиілігін, толуын, ырғағын анықтау. Аускультация кезінде дыбыстардың дауыстылығы мен тазалығы байқалады. Жүрек шуылы анықталған кезде әртүрлі қалыпта (тұрып, жатып) зерттеулер және мөлшерленген дене жүктемесімен функционалдық сынамалар жүргізіледі;
8) тыныс алу ағзаларын зерттеу (өкпе аускультациясы, тыныс алу жиілігін анықтау);

9) исследование органов пищеварения (пальпация органов брюшной полости, области правого подреберья, печени, эпигастральной области, селезенки, правой и левой подвздошной областей, надлобковой области). Обращается внимание на состояние слизистых, обложенность языка, десен, верхнего неба, зубов. Выявляются симптомы хронической интоксикации (бледность кожных покровов, орбитальные тени);
10) оценка результатов лабораторного исследования;
11) осмотр половых органов. При осмотре девочек старше 10 лет особое внимание уделяют гинекологическому анамнезу, жалобам, нарушению менструальной функции. При осмотре детей, старше 12 лет уделяют внимание на тип оволосенения (по мужскому или по женскому типу). При наличии показаний девочки направляются к детскому гинекологу;
12) оценка нервно-психического развития (далее – НПР) с рождения до 17 лет включительно с определением варианта группы развития: 1 – нормальный уровень НПР; 2 – незначительные отклонения в НПР; 3 – выраженные отклонения в НПР.
У детей в возрасте от 4 до 6 лет оцениваются мышление и речь, моторное развитие, внимание и память, социальные контакты.
У детей в возрасте от 7 до 8 лет оцениваются психомоторная сфера и поведение, интеллектуальное развитие, эмоционально-вегетативная сфера.
У детей в возрасте от 9 до 10 лет дополнительно оценивается сформированность абстрактно-логических операций, логических суждений.
У детей в возрасте от 11 до 17 лет определяются эмоционально-вегетативная сфера, сомато-вегетативные проявления, вегето-диэнцефальные проявления.
13) оценка полового развития методом пубертограмм, выдается заключение (норма, опережение, отставание);
14) выявление признаков жестокого обращения путем выявления травм и их последствий, признаков побоев (линейные кровоподтеки после ударов палкой или прутом, кровоподтеки в виде петли после ударов ремнем, веревкой, следы связывания, стягивания веревкой или ремнем, следы прижиганий сигаретой, кровоизлияния в сетчатку глаз, субдуральные гематомы).
13. При выявлении патологических изменений направляет на дополнительное обследование к профильному специалисту.
14. Специализированный этап проводится врачами профильных специальностей и включает осмотр с заполнением результатов в МИС:
1) хирург либо травматолог-ортопед у детей раннего возраста обращает внимание на наличие расширения пупочного, паховых колец, грыжевых выпячиваний в области белой линии живота, крипторхизма, выпадения прямой кишки, деформацию конечностей, грудной клетки. У детей дошкольного и школьного возраста определяется наличие деформации позвоночника, нарушений осанки, функций крупных и мелких суставов. Проводится осмотр состояния сводов стоп, оценка плантограммы, оценка походки. У мальчиков определяется опущение яичек;

9) асқорыту ағзаларын зерттеу (ішперде қуысы ағзаларын, оң қабырға асты аумағын, бауырды, эпигастральдық аумақты, көкбауырды, оң және сол мықын аймақтарын, қасаға үстілік аумақты пальпациялау). Шырышты қабықтардың жай-күйіне, тілдің, қызыл иектің, үстіңгі таңдайдың, тістердің өңезденуіне назар аударылады. Созылмалы уыттану белгілері анықталады (тері жабындарының бозғылттануы, орбиталдық көлеңкелер);
10) зертханалық зерттеп-қарау нәтижелерін бағалау;
11) жыныс ағзаларын қарап-тексеру. 10 жастан асқан қыздарды қарап-тексеру кезінде гинекологиялық анамнезге, шағымдарға, етеккір функциясының бұзылуына ерекше назар аударылады. 12 жастан асқан балаларды қарап-тексеру кезінде түктердің өсу түріне (еркек немесе әйел типі бойынша) назар аударылады. Көрсетілімдер болған кезде қыздар балалар гинекологына жіберіледі;
12) туғаннан бастап 17 жасқа дейін қоса алғанда даму тобының нұсқасын айқындай отырып, нервтік-психикалық дамуды бағалау (бұдан әрі – НПД): 1 – НПД қалыпты деңгейі; 2 – НПД – дағы елеусіз ауытқулар; 3-НПД-дағы айқын ауытқулар.
4 жастан 6 жасқа дейінгі балаларда ойлау және сөйлеу, моториканың дамуы, зейін мен есте сақтау, әлеуметтік байланыстар бағаланады.
7 жастан 8 жасқа дейінгі балаларда психоқимылдық сала мен мінез-құлық, зияткерлік даму, эмоциялық-вегетативтік сала бағаланады.
9 жастан 10 жасқа дейінгі балаларда абстрактілі-логикалық операциялардың, логикалық пайымдаулардың қалыптасуы қосымша бағаланады.
11 жастан 17 жасқа дейінгі балаларда эмоционалды-вегетативтік сала, соматикалық-вегетативтік көріністер, вегето-диэнцефалиялық көріністер анықталады.
13) пубертограммалар әдісімен жыныстық дамуды бағалау, қорытынды (норма, озу, қалып қою) беріледі;
14) жарақаттар мен оның салдарын анықтау арқылы озбырлық белгілерін, ұру белгілерін (таяқпен немесе шыбықпен ұрғаннан кейінгі сызық қанталаулар, белбеумен, жіппен, ұрғаннан кейін ілгек түріндегі қанталаулар, жіппен немесе белбеумен байлау, тарту іздері, темекімен күйдіру іздері, көз торшасына қан құйылу, субдуралдық қан ұюлар).
13. Патологиялық өзгерістер анықталған кезде бейінді маманға қосымша қарап-тексеруге жібереді.
14. Мамандандырылған сатыны бейінді мамандықтардың дәрігерлері жүргізеді және МАЖ-да нәтижелерді толтыра отырып, қарап-тексеруді қамтиды:
1) хирург немесе травмотолог-ортопед немесе травматолог ерте шақтағы балаларда кіндік, шап сақиналарының кеңеюіне, ішінің ақ сызығының бұлтиған жарығына, крипторхизмге, тік ішектің түсуіне, аяқ-қолының, кеудесінің қисаюына назар аударады. Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалардың омыртқаларының қисаюын, отырысының, ірі және ұсақ буындары функцияларының бұзылуын анықтайды. Табан күмбезінің жағдайын қарап-тексеруді, плантограмманы бағалауды, жүрісін бағалауды жүргізеді. Ұлдардың аталық бездерінің төмен түсуін анықтайды;

2) уролог либо хирург исключает патологию мочеполовой системы;
3) отоларинголог проводит переднюю риноскопию и проверку дыхательной функции носа, заднюю риноскопию, фарингоскопию, пальпацию шейных лимфоузлов (подчелюстных, передних и задних шейных, заушных), отоскопию, исследование слуха;
4) невропатолог проводит общий осмотр (определение наличия дермографических черт, сосудистого рисунка), исследование состояния черепно-мозговых нервов, двигательных функций; сухожильных, периостальных, кожных рефлексов; оценку вегетативной регуляции. При наличии медицинских показаний, дети в возрасте 14 и 17 лет проходят дополнительно электроэнцефалографическое исследование для исключения патологий со стороны центральной нервной системы;
5) стоматолог проводит комплексное обследование ребенка с оценкой состояния прикуса, пародонта, индексов гигиены, интенсивности поражения зубов кариесом (КПУ - сумма кариозных пломбированных и удаленных зубов у одного ребенка), степени активности кариеса, гингивита, (папиллярно-маргинально-альвеолярный индекс для оценки воспалительного процесса десен), составляет план диспансеризации, реабилитации и профилактики;
6) офтальмолог проводит определение остроты зрения, внешний осмотр органа зрения; осмотр с боковым освещением и в проходящем свете, офтальмоскопию. При наличии медицинских показаний, дети в возрасте 14 и 17 лет проходят дополнительно измерение глазного давления;
7) эндокринолог проводит осмотр для исключения гинекомастии, задержки или преждевременного полового развития, задержки роста, ожирения, увеличения щитовидной железы, сахарного диабета, крипторхизма.
15. По окончании профилактического медицинского осмотра врачом педиатром, врачом терапевтом (для детей в возрасте от 15 до 17 лет включительно) либо врачом общей практики, с учетом заключения профильных специалистов и лабораторно-диагностических исследований, проводится комплексная оценка состояния здоровья детей с определением следующих "групп здоровья":
1 группа – здоровые дети;
2 группа – здоровые дети, имеющие функциональные отклонения, а также сниженную сопротивляемость к острым и хроническим заболеваниям, с наличием факторов риска;
3 группа – дети, больные хроническими заболеваниями в состоянии компенсации, с сохраненными функциональными возможностями организма;
4 группа – дети с хроническими заболеваниями в состоянии субкомпенсации, со сниженными функциональными возможностями;
5 группа – дети с хроническими заболеваниями в состоянии декомпенсации, со значительно сниженными функциональными возможностями организма.

2) уролог немесе хирург несепжыныс жүйесінің патологиясының жоқ екендігін анықтайды;
3) отоларинголог мұрынның алдыңғы риноскопиясын жүргізеді және тыныс алу функциясын тексереді, артқы риноскопиясын, фарингоскопиясын, мойын (жақасты, алдыңғы және артқы мойын, құлақарты) түйіндерін саусақпен қарап-тексеруді, отоскопияны, естуді зерттеуді жүргізеді;
4) невропатолог жалпы қарап-тексеру жүргізеді (дермографиялық сипаттарының, буын суреттерінің және басқалардың болуын анықтау), бассүйек-ми нервтерінің, қимыл-қозғалыс функцияларының жағдайын; сіңірлік, периосттық, тері рефлекстерін зерттеу; вегетативтік реттеуді бағалау. 14 және 17 жастағы балаларды қоса алғанда орталық нерв жүйесі тарапынан патологияларды болдырмау үшін қосымша электроэнцефалографиялық зерттеуден өтеді;
5) стоматолог тістеу, пародонт жағдайын, гигиена, РМА (қызылиектің қабыну үрдісін бағалауға папиллярлық маргинальды альвеолярлық индекс), КПУ (бір баладағы кариозды пломбаланған және жұлынған тістердің саны) индекстерін, тісжегінің белсенділік дәрежесін, диспансерлеу, оңалту және профилактика жоспарын бағалай отырып, баланы кешенді қарап-тексеруді жүргізеді, диспансеризация жоспарын құрады;
6) офтальмолог көру өткірлігін анықтайды, көру ағзасын сырттай қарап-тексеру жүргізеді; бүйірінен жарық түсіре отырып және жүргізу жарығында қарап-тексеру, офтальмоскопияны жүргізеді. Медициналық көрсетілімдер болған жағдайда, 14 және 17 жастағы балалар қосымша көз қысымын өлшеуден өтеді;
7) эндокринолог гинекомастияны, жыныстық дамудың кідіруін немесе уақытынан бұрын дамуын, бойының өсуінің кідіруін, семіздікті, қалқанша безінің ұлғаюын, қант диабетін, крипторхизманы болдырмау үшін қарап-тексеру жүргізеді.
15. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру аяқталғаннан кейін бейінді мамандардың қорытындысы мен зертханалық-диагностикалық зерттеулерді ескере отырып, педиатр дәрігер, терапевт дәрігер не жалпы практика дәрігері мынадай "денсаулық топтарын" айқындай отырып, балалардың (15 жастан 17 жасқа дейінгі балаларды қоса алғанда) денсаулық жай-күйіне кешенді бағалау жүргізеді:
1-топ – дені сау балалар;
2-топ – дені сау, бірақ функциялық ауытқулары бар, сондай-ақ жіті және созылмалы ауруларға қарсы тұру қабілеті төмен, қауіп факторлары бар балалар;
3-топ – ағзаның функциялық мүмкіндіктері сақталған, компенсация жағдайындағы созылмалы аурумен ауыратын балалар;
4-топ – ағзаның функциялық мүмкіндіктері төмен, субкомпенсация жағдайындағы созылмалы аурулары бар балалар;
5-топ – ағзаның функциялық мүмкіндіктері айтарлықтай төмендеген, декомпенсация жағдайындағы созылмалы аурулары бар балалар.

16. Дети, относящиеся к 3, 4, 5группам здоровья, подлежат динамическому наблюдению и оздоровлению у специалистов организаций АПП или специалистов соответствующего профиля.
17. По завершении профилактического медицинского осмотра врачом педиатром, терапевтом либо врачом общей практики проводится комплексная оценка здоровья, оформляются эпикриз и заключение с указанием группы здоровья, оценкой физического и нервно-психического развития. В заключении предоставляются рекомендации по дообследованию, наблюдению, соблюдению санитарно-гигиенических правил, режиму, физическому воспитанию и закаливанию, проведению профилактических прививок, профилактике пограничных состояний и заболеваний, по физкультурной группе (основная или специальная группа), и для мальчиков с 15 лет – заключение и рекомендации для военкомата.
18. На заключительном этапе врач организации АПП либо ответственное лицо организации АПП вносит результаты осмотра в МИС.
19. Результаты профилактического медицинского осмотра детей доводятся до сведения их законных представителей, с подписью об ознакомлении.
Глава 3. Объем и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования
20. Профилактические медицинские осмотры детей дошкольного, школьного возрастов, осуществляются в соответствии с объемом и периодичностью проведения профилактических медицинских осмотров детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к правилам, объему
и периодичности проведения
профилактических медицинских
осмотров целевых
групп населения, включая детей
дошкольного, школьного
возрастов, а также учащихся
организаций технического
и профессионального, послесреднего
и высшего образования
Объем профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования
Объем профилактических медицинских осмотров
Целевая группа
Наименование пакета услуг
1
2
3
4
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 1 месяц
ГОБМП
Консультация: Хирург
ОСМС
Консультация: Невропатолог
ОСМС
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
2
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 2 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
3
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 3 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
4
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 4 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
5
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 5 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
6
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 6 месяцев
ГОБМП
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
7
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 7 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
8
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 8 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
9
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 9 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
10
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 10 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
11
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 11 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
12
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 12 месяцев
ГОБМП
Общий анализ крови
ГОБМП
Общий анализ мочи
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
13
Консультация: Хирург

16. 3, 4, 5 денсаулық топтарына жататын балалар АЕК ұйымдарының мамандарында немесе тиісті бейіндегі мамандарда динамикалық бақылауға және сауықтыруға жатады.
17. Педиатр, терапевт не жалпы практика дәрігері профилактикалық медициналық қарап-тексеруді аяқтағаннан кейін денсаулықты кешенді бағалауды жүргізеді, денсаулық тобын көрсете отырып, физикалық және жүйке-психикалық дамуын бағалаумен эпикриз бен қорытындыны ресімдейді. Қорытындыда толық қарап-тексеру, бақылау, санитариялық-гигиеналық қағидаларды сақтау, режим, дене тәрбиесі және шынықтыру, профилактикалық екпелерді жүргізу, шекті жай-күй мен аурулардың профилактикасы бойынша, дене шынықтыру тобы (негізгі немесе арнайы топ) және 15 жастан бастап ер балаларға – военкомат үшін қорытынды мен ұсынымдар береді.
18. Қорытынды сатыда АЕК ұйымының дәрігері немесе АЕК ұйымының жауапты адамы тексеру нәтижелерін МАЖ-ға енгізеді.
19. Балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексеру нәтижелері олардың заңды өкілдерін танысыстырылып, туралы қол қоюмен жеткізіледі.
3-тарау. Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларды қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу көлемі мен кезеңділігі
20. Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексеру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын профилактикалық медициналық қарап-тексеруді жүргізу кезеңділігіне сәйкес жүзеге асырылады.
Мектепке дейінгі, мектеп
жасындағы балаларды, сондай-
ақ техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі және
жоғары білім беру
ұйымдарының білім
алушыларын қоса алғанда,
халықтың нысаналы топтарына
профилактикалық медициналық
қарап-тексерулерді жүргізу
қағидалары, көлемі мен
кезеңділігіне
1-қосымша
Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексеру көлемі
Профилактикалық медициналық қарап-тексеру көлемі
Нысаналы топ
Қызметтер пакетінің атауы
1
2
3
2
1
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
1 ай жасындағы балалар
ТМККК
Консультация: Хирург
МӘМС
Консультация: Невропатолог
МӘМС
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
2 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
3
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
3 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
4
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
4 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
5
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
5 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
6
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
6 ай жасындағы балалар
ТМККК
Консультация: Оториноларинголог
МӘМС
Консултация: Офтальмолог
МӘМС
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
7
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
7 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
8
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
8 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
9
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
9 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
10
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
10 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
11
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
11 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
12
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
1 жастағы балалар
ТМККК
Жалпы қан талдауы
ТМККК
Жалпы несеп талдауы
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
13
Консультация: Хирург

дети в возрасте с 1 до 2 лет
ОСМС
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
Консультация: Невропатолог
ОСМС
14
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 1 года и 3 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
15
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 1 года и 6 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
16
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 1 года и 9 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
17
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 2 лет
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
18
Консультация: Оториноларинголог
дети в возрасте с 2 до 3 лет
ОСМС
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций
ОСМС
19
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 2 лет 3 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
20
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 2 лет 6 месяцев
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
21
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте 2 лет 9 месяцев
ГОБМП
Общий анализ крови
ГОБМП
Общий анализ мочи
ГОБМП
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
22
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте от 3 до 4 лет
ГОБМП
Консультация: Хирург
ОСМС
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: Невропатолог
ОСМС
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций
ОСМС
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
23
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте от 4 до 5 лет
ГОБМП
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций
ОСМС
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
24
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте от 5 до 6 лет
ГОБМП
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций
ОСМС
Общий анализ крови
ОСМС
Общий анализ мочи
ОСМС
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
25
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
дети в возрасте от 6 до 7 лет
ГОБМП
Консультация: Хирург
ОСМС
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: Невропатолог
ОСМС
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций
ОСМС
Прием: Врач участковый либо врач общей практики
ГОБМП
26
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер

1 жастан бастап 2 жасқа дейінгі балалар
МӘМС
Консультация: Оториноларинголог
МӘМС
Консультация: Офтальмолог
МӘМС
Консультация: Невропатолог
МӘМС
14
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
1 жас және 3 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
15
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
1 жас және 6 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
16
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
1 жас және 9 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
17
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
2 жастағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
18
Консультация: Оториноларинголог
2 жастан бастап 3 жасқа дейінгі балалар
МӘМС
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдары оқушыларының ауыз қуысын профилактикалық тексеру
МӘМС
19
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
2 жас 3 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
20
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
2 жас 6 ай жасындағы балалар
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
21
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
2 жас 9 ай жасындағы балалар
ТМККК
Жалпы қан талдауы
ТМККК
Жалпы несеп талдауы
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
22
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
3 жастан 4 жасқа дейінгі балалар
ТМККК
Консультация: Хирург
МӘМС
Консультация: Оториноларинголог
МӘМС
Консультация: Невропатолог
МӘМС
Консультация: Офтальмолог
МӘМС
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдары оқушыларының ауыз қуысын профилактикалық тексеру
МӘМС
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
23
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
4 жастан 5 жасқа дейінгі балалар
ТМККК
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдары оқушыларының ауыз қуысын профилактикалық қарап-тексеру
МӘМС
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
24
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
5 жастан 6 жасқа дейінгі балалар
ТМККК
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдары оқушыларының ауыз қуысын профилактикалық тексеру
МӘМС
Жалпы қан талдауы
ТМККК
Жалпы несеп талдауы
ТМККК
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
25
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
6 жастан 7 жасқа дейінгі балалар
ТМККК
Консультация: Хирург
МӘМС
Консультация: Оториноларинголог
МӘМС
Консультация: Невропатолог
МӘМС
Консультация: Офтальмолог
МӘМС
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдары оқушыларының ауыз қуысын профилактикалық тексеру
МӘМС
Қабылдау: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
ТМККК
26
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер