О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 124 "Об утверждении форм судебных статистических отчетов в гражданско-правовой сфере и Инструкции по их формированию"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 июля 2022 года № 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2022 года № 28827
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 124 "Об утверждении форм судебных статистических отчетов в гражданско-правовой сфере и Инструкции по их формированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16009) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Руководствуясь подпунктом 1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении форм судебных отчетов в гражданско-правовой сфере и Инструкции по их формированию";
форму № 2 "Отчет по рассмотрению гражданских дел судами первой инстанции", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форму № 7 "Отчет по рассмотрению гражданских дел в апелляционной инстанции", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форму № 7-К "Отчет по рассмотрению гражданских дел в кассационной инстанции", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форму № 8-К "Отчет по пересмотру судебных актов в кассационном порядке", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Инструкции о вводе электронных информационных учетных документов в информационную систему судебных органов Республики Казахстан и формировании отчетов в гражданско-правовой сфере, утвержденной указанным приказом:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Все категории дел учитываются в строчных показателях отчета.
В случаях: если исковое заявление поступило по категории дела, которое относится к исковому производству, но по нему отсутствует ключевое значение, то необходимо категорию таких дел отнести к прочим исковым делам и уведомить об этом Верховный Суд Республики Казахстан о включении данной категории в отчет по согласованию с Комитетом. Результаты рассмотрения таких дел указываются только по конкретной категории дел.
В строке "Прочие дела особого производства" подлежат отражению только гражданские дела прошлых лет.

"Азаматтық-құқықтық саладағы сот статистикалық есептерінің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 124 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 12 шiлдедегi № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 шiлдеде № 28827 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық-құқықтық саладағы сот статистикалық есептерінің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 124 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16009 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық-құқықтық саладағы сот есептерінің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бірінші сатыдағы соттардың азаматтық істерді қарауы жөніндегі есеп" № 2 нысаны осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Апелляциялық сатыда азаматтық істерді қарау жөніндегі есеп" № 7 нысаны осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Кассациялық сатыда азаматтық істерді қарау жөніндегі есеп" № 7-К нысаны осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Кассациялық тәртіпте сот актілерін қайта қарау жөніндегі есеп" № 8-К нысаны осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және азаматтық-құқықтық саладағы есептерді қалыптастыру туралы нұсқаулықта:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Істердің барлық санаттары есептің жолдық көрсеткіштерінде есепке алынады.
Мынадай жағдайларда: егер талап қою арызы талап қою іс жүргізуіне жататын істің санаты бойынша келіп түссе, бірақ ол бойынша негізгі мән болмаса, онда мұндай істердің санаттарын басқа талап қою істеріне жатқызып, ол туралы Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына осы санатты Комитетпен келісу бойынша есепке қосу туралы хабарлау қажет. Осындай істерді қарау нәтижелері нақты бір істердің санаттары бойынша ғана көрсетіледі.
"Ерекше іс жүргізудің өзге де істері" жолында өткен жылдардың азаматтық істері ғана көрсетуге жатады.

Примечание: по строкам 80-90, 92 отражаются договора купли-продажи, дарения, лизинга, хранения и другое. По спорам, между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность (строка 68), связанным с экономической, технологической, информационной безопасностью (строка 72), по мере необходимости могут одновременно с договорами заполняться ключевые значения из справочника указанных категорий дел (показатели строк 68, 72).
В случае вынесения судом определения о возвращении искового заявления по заявлению истца (подпункт 14) статьи 165 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – ГПК РК)) заполняются реквизиты 1 "Вид судебного акта, определение", 2 "Результат рассмотрения, иск (заявление, жалоба) возращен", 7 раздела 12 "Дата вынесения судебного акта".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В разделе 10 отражаются сведения о динамике производства (Судебное заседание).";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. В графе 40 учитываются дела, рассмотренные с участием прокурора в гражданском судопроизводстве в соответствии со статьей 54 ГПК РК (участие прокурора в гражданском судопроизводстве), главой 30 ГПК РК (по делам об оспаривании законности нормативного правового акта), главой 37 ГПК РК (по делам о направлении несовершеннолетних в специальные организации образования или организацию образования с особым режимом содержания), статьей 76 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (при лишении родительских прав).
Показатели граф 37-54 вытекают из числа оконченных дел в отчетном периоде.
Показатели графы 33 "По делам, связанным с бытовым насилием" вытекают из числа оконченных дел по спорам, возникающих из брачно-семейных отношений в отчетном периоде.".
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Департамент по обеспечению
Деятельности судов
при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарат Верховного Суда
Республики Казахстан)
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 12 июля 2022 года № 149
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 2 ноября 2017 года № 124
форма
Форма № 2 Отчет по рассмотрению гражданских дел судами первой инстанции Таблица А "Движение и результаты рассмотрения гражданских дел"
Категории споров
Код строки
Остаток неоконченных дел на начало отчетного периода
Поступило дел за отчетный период
Возобновлено производств по делам в связи с отменой первоначальных судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам
Остаток исков/заявлений на начало отчетного периода
Поступило исков/заявлений в отчетный период
из граф 4 и 5
остаток исков/заявлений на конец отчетного периода
из граф 4 и 5
количество исков/заявлений, в принятии которых отказано
возвращено
в том числе
иски заявления направлены по подсудности
возбуждено дел (производств)
решение принято с нарушением сроков, установленных Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее -ГПК РК)
с составлением досудебного протокола
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ДЕЛА ПРИКАЗНОГО ПРОИЗВОДСТВА
О взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей, не связанных с установлением отцовства (материнства) или необходимостью привлечения третьих лиц
1
О возмещении расходов по розыску ответчика и (или) ребенка, заявленных уполномоченными органами
2
О взыскании единовременного денежного вознаграждения, предусмотренного контрактом о прохождении воинской службы, в случае досрочного расторжения контракта по инициативе военнослужащего
3
О взыскании сумм, затраченных на обучение курсантов учебных заведений, прекративших по собственному желанию обучение либо прохождение службы, а также уволенных или отчисленных по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, до истечения предусмотренного договором срока
4
О взыскании государственных грантов с лиц, прекративших обучение либо не возвратившихся в Республику Казахстан после окончания учебного заведения в иностранном государстве или нарушивших предусмотренное договором обязательство по возврату гранта
5
О взыскании государственных грантов, подъемных, пособий с молодых специалистов, направленных в сельскую местность, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения ими обязательств по договорам
6
О возврате в бюджет выплаченной единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей, в случае отмены усыновления
7
О взыскании с физических лиц задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов
8
Об исполнении соглашений об урегулировании споров (конфликтов) в порядке медиации, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
9
Об исполнении соглашений по спорам, связанным с предпринимательской, инвестиционной деятельностью, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
10
Об исполнении соглашений по страховым спорам и спорам, вытекающим из договоров банковского займа, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
11
Об исполнении соглашений по спорам в сфере защиты прав потребителей, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
12
Об исполнении соглашений по спорам в сфере защиты прав на интеллектуальную собственность, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
13
О взыскании арендных платежей ввиду их неуплаты в сроки, установленные договором аренды, заявленным государственным органом
14
Об исполнении соглашений по спорам в сфере брачно-семейных отношений, заключенных в порядке досудебного урегулирования в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
15
Об исполнении соглашений по спорам о публикации опровержения сведений, порочащих честь, достоинство или деловую репутацию гражданина и деловую репутацию юридического лица, либо ответа в средстве массовой информации
16
Об исполнении иных соглашений, заключенных в порядке досудебного урегулирования споров в случаях, установленных законом или предусмотренных договором
17
О перечислении обязательных пенсионных отчислений в Единый накопительный пенсионный фонд
18
ИТОГО ДЕЛ ПРИКАЗНОГО ПРОИЗВОДСТВА
19
ДЕЛА ИСКОВОГО ПРОИЗВОДСТВА
Трудовые споры
20
в том числе
о восстановлении на работе уволенных
21
о восстановлении на работе уволенных, в том числе с выплатой заработной платы
22
о выплате заработной платы и иных платежей
23
об оспаривании приказов о наложении дисциплинарных взысканий за совершение коррупционных правонарушений
24
Споры, возникающие из брачно-семейных отношений
25
в том числе
о взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей
26
из них
с установлением отцовства (материнства)
27
об установлении отцовства (без требования о взыскании алиментов)
28
о взыскании алиментов на время обучения
29
о взыскании алиментов на содержание супруги (супруга)
30
о взыскании алиментов на содержание родителей
31
о снижении (увеличении) размера взыскиваемых алиментов, приостановлении взыскания алиментов
32
о лишении родительских прав
33
о восстановлении родительских прав
34
об ограничении родительских прав
35
об определении местожительства детей
36
об определении порядка общения с детьми
37
об отмене усыновления (удочерения)
38
о расторжении брака
39
из них
лиц, имеющих несовершеннолетних детей
40
о разделе имущества между супругами
41
споры, связанные с брачным договором
42
Споры по вопросам наследственного права
43
Споры о праве собственности на имущество
44
в том числе
об освобождении имущества от ареста
45
о выделении доли из имущества
46
об обязании освободить незаконно занимаемое нежилое помещение
47
об истребовании из чужого незаконного владения
48
о прекращении права собственности
49
об оспаривании результатов оценки имущества
50
о незаконном захвате имущества юридических и физических лиц
51
споры о праве собственности на жилище
52
Споры, возникающие из жилищных правоотношений
53
из них
о выселении граждан из жилища без предоставления другого жилого помещения
54
о выселении граждан из жилища с предоставлением другого жилого помещения
55
о вселении
56
о выделении доли из жилища
57
о восстановлении, передвижке в очереди нуждающихся в жилье
58
об обжаловании действий (бездействия) кооператива собственников квартир потребительского кооператива
59
о взыскании платы за жилье и коммунальные услуги, в том числе по иным договорам за услуги согласно установленным тарифам (в том числе услуги связи, телевидения)
60
о взыскании расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества кондоминиума
61
о сносе жилья (построек)
62
Споры, вытекающие из земельных правоотношений
63
в том числе
изъятие земельных участков для государственных надобностей
64
об установлении (прекращении) сервитута
65
об оспаривании права собственности на земельный участок и землепользования
66
Споры, связанные с заключением, изменением, расторжением договора (сделки) и исполнением договорных обязательств
67
в том числе
связанные с обращением взыскания на имущество
68
споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность
69
из них
с участием квазигосударственного сектора
70
с участием государственных учреждений
71
с долевым строительством
72
с экономической, технологической, информационной безопасностью
73
по банковскому договору, в том числе потребительские кредиты, договор факторинга, микрофинансовые организации
74
из них
с ипотекой недвижимого имущества
75
с обращением взыскания на имущество
76
по договору займа, в том числе образовательные услуги (гранты), ломбарды
77
из них
споры о взыскании долга по договорам займа между физическими лицами
78
с недропользованием
79
из них
с участием иностранных лиц
80
по договору купли-продажи
81
по договору поставки
82
по договору подряда
83
по договору имущественного найма (аренды)
84
по договору лизинга
85
по договору хранения
86
по договору поручения
87
по договору комиссии
88
по договору дарения
89
по договору мены
90
по договору страхования
91
в том числе
взыскание страховых выплат
92
по договору перевозки
93
О признании сделки недействительной
94
Споры, связанные с нарушением законодательства в сфере государственных закупок
95
в том числе
по спорам до заключения договора
96
по спорам, относящимся к заключению договора
97
по спорам об исполнении договора (о признании недобросовестным участником государственных закупок и взыскании неустойки)
98
Конкурсные обязательства и обязательства, возникающие на основе тендера, аукциона и иных форм торгов (в том числе о признании их действительными, недействительными)
99
Споры, связанные с лицензионной деятельностью

Ескерту: 80-90, 92-жолдар бойынша сатып алу-сату, сыйға тарту, лизинг, сақтау және басқа да шарттар көрсетіледі. Экономикалық, технологиялық, ақпараттық қауіпсіздікке байланысты (72-жол), заңды тұлғалардың, кәсіпкерлік қызметті іске асыратын азаматтардың арасындағы даулар (68-жол) қажеттілігіне қарай көрсетілген санаттағы істердің анықтамалығынан негізгі мәндер шарттармен бір уақытта толтырылуы мүмкін (68,72-жолдардың көрсеткіштері).
Сот талапкердің арызы бойынша талап қою арызын қайтару туралы ұйғарым шығарған жағдайда (Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР АПК) 165-бабының 14) тармақшасы), 1 "Сот актісінің түрі, ұйғарым", 2 "Қарау нәтижесі, талап қою (арыз, шағым) кері қайтарылды", 7 "Сот актісінің шығарылған күні" деген 12-бөлімнің деректемелері толтырылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. 10-бөлімде іс жүргізудің серпіні туралы мәліметтер көрсетіледі (Сот отырысы).";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. 40-бағанда азаматтық сот ісін жүргізуде прокурордың қатысуымен қаралған істер ҚР АПК-нің 54-бабына (прокурордың азаматтық сот ісін жүргізуге қатысуы), ҚР АПК-нің 30-тарауына (нормативтік құқықтық актінің заңдылығын даулау туралы істер бойынша іс жүргізу), ҚР АПК-нің 37-тарауына (кәмелетке толмағандарды девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарына немесе ерекше режимде ұстайтын ұйымға жіберу туралы істер бойынша іс жүргізу), "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 76-бабына (ата-ана құқығынан айыру кезінде) сәйкес есепке алынады.
37-54-бағандардың көрсеткіштері есепті кезеңде аяқталған істердің санынан шығады.
"Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты істер бойынша" 33-бағанның көрсеткіштері есепті кезеңде неке-отбасы қатынастарынан туындайтын даулар бойынша аяқталған істердің санынан шығады.".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін мүдделі құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін
қамтамасыз ету департаменті
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты)
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 12 шілдедегі
№ 149 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 2 қарашадағы
№ 124 бұйрығына
1-қосымша
нысан
№ 2-нысан "Бірінші сатыдағы соттардың азаматтық істерді қарау жөніндегі есеп" А кестесі "Азаматтық істерді қараудың қозғалысы мен нәтижелері"
Даулардың санаттары
Жол коды
Есепті кезеңнің басындағы аяқталмаған істердің қалдығы
Есепті кезеңде істер келіп түсті
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша бастапқы сот актісінің күшін жоюға байланысты іс бойынша іс жүргізу қайта басталды
Есепті кезеңнің басына талап қоюлардың/арыздардың қалдығы
Есепті кезеңде келіп түскен талап қоюлар/арыздар
4 және 5-бағандардан
есепті кезеңнің соңына талап қоюлардың/арыздардың қалдығы
4 және 5-бағандардан
қабылдаудан бас тартылған талап қоюлардың/арыздардың саны
қайтарылды
оның ішінде
талап қоюлар/арыздар соттылығы бойынша жіберіледі
іс (іс жүргізу) қозғалды
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексімен (бұдан әрі – ҚР АПК) белгіленген мерзімдерді бұза отырып шешім қабылданды
сотқа дейінгі хаттаманы құра отырып
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
БҰЙРЫҚТЫҚ ІС ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІ
Әке (ана) болудың анықталуына немесе үшінші тұлғаларды тарту қажеттігіне байланысты емес кәмелетке толмаған балаларды бағып-күтуге арналған алименттерді өндіріп алу туралы
1
Уәкілетті органдар мәлімдеген жауапкерді және(немесе) баланы іздестіру жөніндегі шығыстарды өтеу туралы
2
Келісімшарт әскери қызметшінің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, әскери қызметті өткеру туралы келісімшартта көзделген біржолғы ақшалай сыйақыны өндіріп алу туралы
3
Оқуды не қызметті өткеруді өз қалауы бойынша тоқтатқан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша шартта көзделген мерзім өткенге дейін жұмыстан босатылған немесе оқудан шығарылған оқу орындарының курсанттарын оқытуға жұмсалған сомаларды өндіріп алу туралы
4
Оқуын тоқтатқан не шет мемлекетте оқу орнын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып оралмаған немесе грантты қайтару жөніндегі шартта көзделген міндеттемені бұзған адамдардан мемлекеттік гранттарды өндіріп алу туралы
5
Ауылдық жерге жіберілген жас мамандар шарттар бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда олардан мемлекеттік гранттарды, көтерме жәрдемақыларды, жәрдемақыларды өндіріп алу туралы
6
Бала асырап алудың күші жойылған жағдайда, жетім баланы және (немесе) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты төленген біржолғы ақшалай төлемді бюджетке қайтару туралы
7
Жеке тұлғалардан кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешекті, өсімпұлдарды, пайыздарды өндіріп алу туралы
8
Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейін реттеу тәртібімен жасалған дауларды (жанжалдарды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімдерді орындау туралы
9
Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейін реттеу тәртібімен жасалған кәсіпкерлік, инвестициялық қызметке байланысты даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
10
Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейін реттеу тәртібімен жасалған сақтандыру даулары және банктік қарыз шарттарынан туындайтын даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
11
Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейін реттеу тәртібімен жасалған тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
12
Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейін реттеу тәртібімен жасалған зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
13
Жалдау төлемдерінің жалдау шартында белгіленген, мемлекеттік орган мәлімдеген мерзімдерде төленбеуіне байланысты оларды өндіріп алу туралы
14
Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда сотқа дейін реттеу тәртібімен жасалған неке-отбасылық қатынастар саласындағы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
15
Бұқаралық ақпарат құралында азаматтың ар-намысына, қадір-қасиетіне немесе iскерлiк беделiне және заңды тұлғаның іскерлік беделіне кір келтіретін мәліметтерді теріске шығаруды не жауапты жариялау туралы даулар бойынша келісімдерді орындау туралы
16
Заңда белгіленген немесе шартта көзделген жағдайларда дауларды сотқа дейін реттеу тәртібімен жасалған өзге де келісімдерді орындау туралы талаптар бойынша шығарылады
17
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы аударымдарын аудару туралы
18
БҰЙРЫҚТЫҚ ІС ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІНІҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
19
ТАЛАП ҚОЮ ІСІН ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІ
Еңбек даулары
20
оның ішінде
қызметтен босатылғандарды жұмысқа қайта орналастыру туралы
21
қызметтен босатылғандарды жұмысқа қайта орналастыру туралы, оның ішінде жалақыны төлей отырып
22
жалақыны және өзге де төлемдерді төлеу туралы
23
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасағаны үшін тәртіптік жазаға тарту туралы бұйрықтарды даулау туралы
24
Неке-отбасылық қатынастардан туындайтын даулар
25
оның ішінде
кәмелетке толмаған балаларды бағып-күтуге арналған алименттерді өндіріп алу туралы
26
олардың ішінде
әке (ана) болуды анықтау арқылы
27
әке болуды анықтау туралы (алименттерді өндіру туралы талап етусіз)
28
оқу уақытына алименттерді өндіру туралы
29
жұбайын (зайыбын) асырауға арналған алименттерді өндіру туралы
30
ата-ананы асырауға арналған алименттерді өндіру туралы
31
өндірілетін алименттер мөлшерінің төмендеуі (ұлғаюы), алименттерді өндіруді тоқтату туралы
32
ата-ана құқығынан айыру туралы
33
ата-ана құқығын қалпына келтіру туралы
34
ата-ана құқығын шектеу туралы
35
балалардың тұрғылықты жерін анықтау туралы
36
балалармен қарым-қатынастағы тәртіпті анықтау туралы
37
бала асырап алудың күшін жою туралы
38
некені бұзу туралы
39
олардың ішінде
кәмелетке толмаған балалары бар адамдар
40
ерлі-зайыптылар арасында мүлікті бөлу туралы
41
неке шартымен байланысты даулар
42
Мұрагерлік құқық мәселелері бойынша даулар
43
Мүлікке меншік құқығы туралы даулар
44
оның ішінде
мүлікті тыйым салудан босату туралы
45
мүліктен үлес бөлу туралы
46
заңсыз иеленіп отырған тұрғын емес үй-жайды босатуға міндеттеу туралы
47
бөтеннің заңсыз иеленуінен талап ету туралы
48
меншік құқығын тоқтату туралы
49
мүлікті бағалау нәтижелерін даулау туралы
50
жеке және заңды тұлғалардың мүліктерін заңсыз тартып алу туралы
51
тұрғын үйге меншік құқығы туралы даулар
52
Тұрғын үй қарым-қатынастарынан туындайтын даулар
53
олардың ішінде
азаматтарды басқа тұрғын үй берусіз тұрғын үйден шығару туралы
54
азаматтарды басқа тұрғын үй бере отырып, тұрғын үйден шығару туралы
55
орналастыру туралы
56
мүліктегі үлесті бөлу туралы
57
тұрғын үйге мұқтаждардың кезегіне қайта тұрғызу, жылжыту туралы
58
тұтыну кооперативінің пәтер иелері кооперативінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану туралы
59
тұрғын үйге және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге, оның ішінде белгіленген тарифке сәйкес көрсетілетін қызметтерге арналған өзге де шарттар бойынша төлемдерді өндіріп алу туралы
60
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиумның ортақ мүлкін күтіп-ұстауға шығындарды өндіріп алу туралы
61
тұрғын үйді (құрылысты) бұзу туралы
62
Жерге қатысты құқықтық қатынастардан туындайтын даулар
63
оның ішінде
мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін алып қою
64
сервитут белгілеу (тоқтату) туралы
65
жер учаскесіне және жер пайдалануға меншік құқығын даулау туралы
66
Шартты (мәміле) бекітумен, өзгертумен, бұзумен және шарттық міндеттемелерді орындаумен байланысты даулар
67
оның ішінде
мүлкін өндіріп алу айналымына байланысты
68
кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, азаматтардың арасындағы даулар
69
олардың ішінде
квазимемлекеттік сектордың қатысуымен
70
мемлекеттік мекемелердің қатысуымен
71
үлестік құрылыспен
72
экономикалық, технологиялық, ақпараттық қауіпсіздікпен
73
банк шарты бойынша, оның ішінде тұтыну кредиттері, факторинг шарттары, микроқаржылық ұйымдар
74
олардың ішінде
жылжымайтын мүліктің ипотекасымен
75
мүлкін өндіріп алу айналымымен
76
заем шарты бойынша, оның ішінде білім беру қызметтері (гранттар), ломбардтар
77
олардың ішінде
жеке тұлғалар арасында заем шарты бойынша берешекті өндіру туралы даулар
78
жер қойнауын пайдаланумен
79
олардың ішінде
шетел адамдарының қатысуымен
80
сатып алу - сату шарты бойынша
81
жеткізу шарты бойынша
82
мердігер шарты бойынша
83
мүліктік жалға алу (жалға беру) шарты бойынша
84
лизинг шарты бойынша
85
сақтау шарты бойынша
86
тапсырма шарты бойынша
87
комиссия шарты бойынша
88
сыйға тарту шарты бойынша
89
айырбастау шарты бойынша
90
сақтандыру шарты бойынша
91
оның ішінде
сақтандыру төлемдерін өндіріп алу
92
тасымалдау шарты бойынша
93
Мәмілені жарамсыз деп тану туралы
94
Мемлекеттік сатып алулар саласындағы заңдарды бұзумен байланысты даулар
95
оның ішінде
шарт жасасқанға дейінгі даулар бойынша
96
шарт жасасуға қатысты даулар бойынша
97
шартты орындау туралы даулар туралы (мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану және тұрақсыздықты өндіріп алу туралы)
98
Конкурстық міндеттемелер және тендерлер, аукциондар және сауда-саттықтың өзге де нысандары негізінде туындайтын міндеттемелер (оның ішінде оларды жарамды, жарамсыз деп тану)
99
Лицензиялық қызметпен байланысты даулар

185
О направлении гражданина, больного алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией, на принудительное лечение в наркологическую организацию
186
О принудительном лечении гражданина, больного туберкулезом
187
О реструктуризации финансовых организаций и организаций, входящих в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющихся финансовыми организациями
188
О реабилитации, в том числе об ускоренной реабилитации, о включении (исключении) в реестр требований кредиторов
189
О банкротстве
190
в том числе
юридического лица
191
индивидуального предпринимателя
192
в том числе о включении (исключении) в реестр требований кредиторов
193
О признании движимой вещи бесхозяйной и признании права коммунальной собственности на недвижимое имущество
194
Об установлении неправильностей записей актов гражданского состояния
195
По жалобам на нотариальные действия или на отказ в их совершении
196
в том числе
об отмене исполнительской надписи
197
О восстановлении прав по утраченным ценным бумагам на предъявителя и ордерным ценным бумагам (вызывное производство)
198
По заявлениям о признании организации, осуществляющей экстремизм или террористическую деятельность на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, экстремистской или террористической, в том числе об установлении изменения ею своего наименования, а также о признании информационных материалов, ввозимых, издаваемых, изготавливаемых и (или) распространяемых на территории Республики Казахстан, экстремистскими или террористическими
199
По заявлениям о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законам Республики Казахстан, незаконными
200
По заявлениям о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан за нарушение законодательства Республики Казахстан
201
О признании гражданина жертвой политических репрессий
202
О признании наследства выморочным
203
о восстановлении утраченного судебного или исполнительного производства
204
Прочие дела особого производства
205
ИТОГО ДЕЛ ОСОБОГО ПРОИЗВОДСТВА
206
в том числе
с участием иностранных лиц
207
Производство по рассмотрению заявлений о возвращении ребенка или об осуществлении в отношении ребенка прав доступа на основании международного договора Республики Казахстан
208
Производство по ходатайству об отмене арбитражных решений
209
в том числе
третейских судов
210
ВСЕГО ГРАЖДАНСКИХ ДЕЛ (сумма строк 18, 158, 162, 205, 207, 208)
211
в том числе
о дискриминации женщин по признаку пола

185
Алкоголизммен, нашақорлықпен немесе уытқұмарлықпен ауыратын азаматты наркологиялық ұйымға мәжбүрлеп емдеуге жіберу туралы
186
Туберкулезбен ауыратын азаматты мәжбүрлеп емдеу туралы
187
Қаржы ұйымдарын және банк конгломератына бас ұйым ретінде кiретiн және қаржы ұйымдары болып табылмайтын ұйымдарды қайта құрылымдау туралы
188
Оңалту туралы, оның ішінде жеделдетілген оңалту туралы, кредит берушілер талаптарының тізіліміне қосу (шығару) туралы
189
Банкроттық туралы
190
оның ішінде
заңды тұлға
191
жеке кәсіпкер
192
оның ішінде кредит берушілер талаптарының тізіліміне қосу (шығару) туралы
193
Жылжымалы затты иесіз деп тану және жылжымайтын мүлікке коммуналдық меншік құқығын тану туралы
194
Азаматтық хал актілері жазбаларының дұрыс еместігін анықтау туралы
195
Нотариаттық әрекеттерге немесе оларды жасаудан бас тартуға берілген шағымдар бойынша
196
оның ішінде
атқарушылық жазбаның күшін жою туралы
197
Ұсынушыға жоғалған бағалы қағаздар және ордерлік бағалы қағаздар (шақырту ісін жүргізу) бойынша құқықтарын қалпына келтіру туралы
198
Қазақстан Республикасының және (немесе) басқа мемлекеттің аумағында экстремизмді немесе террористік әрекетті жүзеге асыратын ұйымды экстремистік немесе террористік деп тану туралы, оның ішінде оның өз атауын өзгерткенін анықтау туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, онда басып шығарылатын, әзірленетін және (немесе) таратылатын ақпараттық материалдарды экстремистік немесе террористік деп тану туралы арыздар бойынша
199
Интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп тану туралы арыздар бойынша
200
Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберу туралы арыздар бойынша
201
Азаматты саяси қуғын-сүргіннің құрбаны деп тану туралы
202
Мұраны иесіз қалған деп тану туралы
203
жойылған соттық немесе атқарушылық іс жүргізуді қалпына келтіру туралы
204
Өзге де ерекше іс жүргізу істері
205
ЕРЕКШЕ ІС ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІНІҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
206
оның ішінде
шетел адамдарының қатысуымен
207
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарт негізінде баланы қайтару туралы немесе балаға қатысты қол жеткізу құқықтарын жүзеге асыру туралы арызды қарау бойынша іс жүргізу
208
Төрелік шешімнің күшін жою туралы өтінішхат бойынша іс жүргізу
209
оның ішінде
төрелік соттар
210
АЗАМАТТЫҚ ІСТЕРДІҢ БАРЛЫҒЫ (18, 158, 162, 205, 207, 208 жолдарының сомасы)
211
оның ішінде
әйелдерді жыныс белгісі бойынша кемсітушілік туралы

243
из них
Международный пакт о гражданских о политических правах
244
Международный пакт о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин
245
Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах
246
Международная конвенция о ликвидации всех форм расовой дискриминации
247
Международная конвенция о правах ребенка
248
Международная конвенция о правах инвалидов
249
в рамках реализации Орхусской конвенции
250
продолжение таблицы
Всего окончено дел за отчетный период
отменено решений вынесенных в порядке упрощенного производства
возвращено по заявлению истца после возбуждения гражданского дела (подпункт 4) статьи 165 ГПК РК)
Дело направлено по подсудности
Направлено по экстерриториальной подсудности
Рассмотрено с прекращением производства по делу
Рассмотрено с вынесением приказа
в том числе
Рассмотрено с вынесением решения
из них
Рассмотрено с вынесением определения

243
олардың ішінде
Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакті
244
Әйелдерге қатысты кемсiтушiлiктiң барлық нысандарын жою туралы конвенция
245
Экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт
246
Нәсілдік кемсітушіліктің барлық нысандарын жою туралы халықаралық конвенция
247
Баланың құқықтары туралы халықаралық конвенция
248
Мүгедектердің құқықтары туралы халықаралық конвенция
249
Орхус конвенциясын іске асыру шеңберінде
250
кестенің жалғасы
Есепті кезеңде аяқталған істердің барлығы
жеңілдетілген іс жүргізу тәртібімен енгізілген шешімдер жойылды
азаматтық іс қозғалғаннан кейін талапкердің арызы бойынша қайтарылды (ҚР АПК-нің 165-бабының 4-тармақшасы)
Соттылығына қарай жіберілген істер
Эксаумақтық соттылығы бойынша жіберілді
Іс бойынша іс жүргізуді тоқтату арқылы қаралғаны
Бұйрықты шығару арқылы қаралғаны
оның ішінде
Шешім шығару арқылы қаралғаны
олардың ішінде
Ұйғарым шығару арқылы қаралғаны