О внесении изменений и дополнений в Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 23 февраля 2022 года № 14 "Об утверждении Правил проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 16 сентября 2022 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2022 года № 29651
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 23 февраля 2022 года № 14 "Об утверждении Правил проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма" следующие изменение и дополнения:
пункт 11 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Государственные, правоохранительные и специальные государственные органы, субъекты финансового мониторинга, Республиканская нотариальная палата, Республиканская коллегия адвокатов, а также Республиканская коллегия юридических консультантов ежегодно до 1 апреля предоставляют в уполномоченный орган данные для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к данному приказу.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Нотариальная палата обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о ПОД/ФТ, вносит предложения по его совершенствованию и ежегодно до 1 марта представляет такую информацию в Республиканскую нотариальную палату согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему приказу.
2. Департаменту по работе с субъектами по финансовому мониторингу Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Ж. Элиманов
Приложение 1 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Оценка субъектов финансового мониторинга (заполняется государственными органами – регуляторами, субъектами финансового мониторинга, Республиканской нотариальной палатой, Республиканской коллегией адвокатов, Республиканской коллегией юридических консультантов)
Критерий
Комментарий

"Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 23 ақпандағы № 14 бұйрығына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қыркүйекте № 29651 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 23 ақпандағы № 14 бұйрығына (Құқықтық нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 26925 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтурулар енгізілсін:
11 – тармақ алынып тасталсын;
12 – тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар, қаржы мониторингі субъектілері, Республикалық нотариаттық палата, Республикалық адвокаттар алқасы, соңдай-ақ республикалық заң консультанттары алқасы жыл сайын 1 сәуірге дейін уәкілетті органға осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19 – қосымшаларға сәйкес кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректер ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 12-1 – тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Нотариаттық палата Қазақстан Республикасының ҚЖ/ТҚҚ туралы заңнамасын қолдану практикасын қорытады, оны жетілдіру жәнінде ұсыныстар енгізеді және жыл сайын 1 наурызға дейін осындай ақпаратты осы бұйрыққа 1 – қосымшаға сәйкес Республикалық нотариаттық палатаға ұсынады.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19 – қосымшаларға сәйкес 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19 – қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Қаржылық мониторинг субъектілерінің жұмысы жөніндегі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 бұйрығына
1 қосымша
Қаржы мониторинг субъектілерін бағалау (реттеуші мемлекеттік органдар, ҚМС, Республикалық нотариаттық палата, Республикалық адвокаттар алқасы, республикалық заң консультанттары алқасы толтырады толтырады)
Критерий
Түсініктеме

1. Общие вопросы работы в сфере противодействия легализации (отмывания) денег, и финансирования терроризма (далее – ПОД/ФТ)
1.1 Какие были выявлены угрозы в сфере ПОД/ФТ за последний год?
1.2. Какие были приняты меры по их устранению?
1.3. На сколько принятые меры дали должный эффект по устранение выявленных угроз?
2. Эффективность контрольной деятельности***
2.1 Имеется ли у субъектов финансового мониторинга достаточные финансовые/кадровые/технические ресурсы для осуществления контроля в целях ПОД/ФТ? Укажите количество квалифицированных инспекторов, автоматизированных систем.
2.2 Каким образом государственными органами-регуляторами проводятся камеральные (безвыездные) и выездные проверки (инспектирование) по ПОД/ФТ? Укажите периодичность проверок.
2.3 Укажите количество организаций, прошедших инспектирование (проверку).
2.4 В течении какого времени хранится информация по итогам проведенных проверок?
2.5 Какие выявлены риски по итогам проведенных проверок и какие выработаны меры по их устранению?
3. Административные и уголовные правонарушения
3.1. Какие меры применяются в отношении сотрудников/руководства, нарушивших законодательство о ПОД/ФТ? Укажите все имеющиеся случаи нарушения.
3.2. Опишите случаи увольнения сотрудников/руководства организации по причине несоблюдения законодательства о ПОД/ФТ?
3.3 Считаете ли Вы действующую административную ответственность, предусмотренную статьей 214 Кодекса "Об административных правонарушениях" достаточной для сдерживания и дальнейшего недопущения правонарушений в сфере ПОД/ФТ?
3.4. Опишите случаи выдачи обязательных для исполнения письменных предписаний в случаях нарушения законодательства в сфере ПОД/ФТ?
3.5. Опишите случаи вынесения письменных предупреждений в случаях нарушения законодательства в сфере ПОД/ФТ?
3.6. Считаете ли Вы применяемые меры эффективными и достаточными?
3.7. Опишите случаи приостановления/отзыва лицензии за нарушение законодательства в сфере ПОД/ФТ субъектами финансового мониторинга***.
3.8. Имеются ли факты привлечения к уголовной ответственности сотрудников/ руководства СФМ за нарушение законодательства в сфере ОД/ФТ? Опишите все имеющиеся случаи.
4. Первичный контроль***
4.1. Каким образом осуществляется процесс лицензирования поднадзорной организации? Опишите процедуры лицензирования*.
4.2. Предоставьте статистику по примененным санкциям за последний год.
4.3. Приведите количество полученных и одобренных заявок на лицензирование.
4.4. Количество и причины отказов на лицензирование, связанных с отмыванием денег и финансированием терроризма (далее – ОД/ФТ).

1. Кірістерді жылыстатуға (заңдастыруға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы жұмыстың жалпы мәселелері (бұдан әрі - КЖ/ТҚҚ)
1.1 Соңғы жылда ҚЖ/ТҚҚ саласында қандай қауіптер анықталды?
1.2. Оларды жою үшін қандай шаралар қолданылды?
1.3. Қабылданған шаралар анықталған қатерлерді жою бойынша қаншалықты тиісті нәтиже берді?
2. Бақылау қызметінің тиімділігі***
2.1 КЖ/ТҚҚ мақсатында бақылауды жүзеге асыру үшін қаржы мониторингі субъектілерінде жеткілікті қаржылық/кадрлық/техникалық ресурстар бар ма? Білікті инспекторлардың, автоматтандырылған жүйелердің санын көрсетіңіз.
2.2 Мемлекеттік реттеуші органдар КЖ/ТҚҚ бойынша камералдық (шығынсыз) және көшпелі тексерулерді (инспекциялауды) қалай жүргізеді? Тексеру кезеңділігін көрсетіңіз.
2.3 Инспекциядан (тексеруден) өткен ұйымдардың санын көрсетіңіз.
2.4 Жүргізілген тексерулердің қорытындылары бойынша ақпарат қанша уақыт сақталады?
2.5 Жүргізілген тексерулердің қорытындысы бойынша қандай тәуекелдер анықталды және оларды жою бойынша қандай шаралар әзірленді?
3. Әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар
3.1. КЖ / ТҚҚ туралы заңнаманы бұзған қызметкерлерге / басшылықтарға қатысты қандай шаралар қолданылады? Барлық бұзушылық жағдайларын көрсетіңіз.
3.2. КЖ / ТҚҚ туралы заңнаманың сақталмауы себебінен қызметкерлерді/ұйым басшылығын жұмыстан шығару жағдайларын сипаттаңыз?
3.3 сӘкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодекстің 214-бабында көзделген қолданыстағы әкімшілік жауапкершілікті КЖ/ТҚҚ саласындағы құқық бұзушылықтарды тежеу және одан әрі болдырмау үшін жеткілікті деп санайсыз ба?
3.4. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнама бұзылған жағдайда орындалуы міндетті жазбаша нұсқамаларды беру жағдайларын сипаттаңыз?
3.5. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнама бұзылған жағдайда жазбаша ескертулер шығару жағдайларын сипаттаңыз?
3.6. Сіз қолданылатын шараларды тиімді және жеткілікті деп санайсыз ба?
3.7. Қаржы мониторингі субъектілерінің ТЖ/ТҚҚ саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін лицензияны тоқтата тұру/қайтарып алу жағдайларын сипаттаңыз***.
3.8. КЖ / ТҚ саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін қызметкерлерді/ ҚМС басшылығын қылмыстық жауапкершілікке тарту фактілері бар ма? Барлық жағдайларды сипаттаңыз.
4. Бастапқы бақылау***
4.1. Қадағаланатын ұйымды лицензиялау процесі қалай жүзеге асырылады? Лицензиялау процедураларын сипаттаңыз*.
4.2. Соңғы 3 жыл ішінде қолданылған санкциялар туралы Статистика беріңіз.
4.3. Лицензиялауға алынған және мақұлданған өтінімдердің санын келтіріңіз.
4.4. КЖ/ТҚ байланысты лицензиялауға бас тарту саны және себептері.

4.5. Достаточно ли действующего регулирования в отношении организаций?
4.6. Какие меры применяются для контроля и снижения рисков, возникшие в связи с разработкой новых продуктов и новой деловой практики, включая новые механизмы передачи/, и использованием новых или развивающихся технологий как для новых, так и для уже существующих продуктов?
5. Идентификация клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
5.1. Каким образом проводится идентификация личности клиента при вступлении с ним в деловые отношения?
5.2. Каким образом проходит процесс обмена информацией о клиенте, в случаях, когда субъекты финансового мониторинга (далее – СФМ) полагаются на меры по надлежащей проверке клиентов иных СФМ?
5.3. Какие базы данных и источники информации используются при идентификации? Укажите название базы данных, наименование учреждения, осуществляющего формирование этого ресурса.
5.4. Какие на Ваш взгляд базы данных и источники информации более эффективны?
5.5. Позволяет ли система идентификации распознать потенциальные нарушения?
5.6. Имеется ли возможность в информационной системе распознать публичное должностное лицо?
5.7. Как проводится надлежащая проверка в отношении клиентов, осуществляющих операции через удаленный доступ?
5.8. Каким образом проводится идентификация иностранных публичных должностных лиц? Имеется ли для этого автоматизированная база данных?
5.9. Каким образом принимаются решения по установлению или продолжению деловых отношений с клиентами, имеющими высокий риск ОД/ФТ?
5.10. Имеется ли доступ в вашем учреждении к "санкционным" перечням? (СБ ООН, Интерпол и т.д.)
5.11. Были ли в практике случаи применения мер в отношении лиц, состоящих в санкционных перечнях? Опишите случаи и принятые меры.
5.12. С какой периодичностью обновляются сведения о клиенте, который имеет статус высокого риска?
5.13. Каким образом выявляется бенефициарный собственник клиента и его представитель? Опишите процедуру.
5.14. Какие усиленные процедуры или процессы используются при надлежащей проверке клиентов, возможно представляющих более высокий риск ОД/ФТ?
5.15. Каким образом направляется в уполномоченный орган информация по операциям, подлежащим финансовому мониторингу, в случае совершения такой операции в отдаленных филиалах с плохим доступом к коммуникациям?
5.16. В течение какого периода хранятся документы клиента, подтверждающие личность с момента прекращения деловых отношений?
5.17. Имеются ли договора заключенные с иными лицами, которые проводят меры по надлежащей проверке клиента (его представителя), бенефициарного собственника, в соответствии с пунктом 8 статьи 5 Закона о ПОД/ФТ? Опишите условия.

4.5. Ұйымдарға қатысты қолданыстағы реттеу жеткілікті ме?
4.6. Жаңа өнімдерді және жаңа іскерлік тәжірибені, соның ішінде жаңа беру/ беру тетіктерін әзірлеуге және жаңа немесе дамып келе жатқан технологияларды жаңа және бұрыннан бар өнімдерге пайдалануға байланысты тәуекелдерді бақылау және азайту үшін қандай шаралар қолданылады?
5. Сәйкестендіру клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін
5.1. Клиенттің жеке басын сәйкестендіру онымен іскерлік қарым-қатынасқа түскен кезде қалай жүзеге асырылады?
5.2. Қаржы мониторингі субъектілері (бұдан әрі – ҚМС) басқа ҚМС клиенттерін тиісті тексеру жөніндегі шараларға сүйенген жағдайда клиент туралы ақпарат алмасу процесі қалай өтеді?
5.3. Сәйкестендіру кезінде қандай мәліметтер базасы мен ақпарат көздері қолданылады? Деректер базасының атауын, осы ресурсты қалыптастыруды жүзеге асыратын мекеменің атауын көрсетіңіз.
5.4. Сіздің ойыңызша, қандай мәліметтер базасы мен ақпарат көздері тиімдірек?
5.5. Сәйкестендіру жүйесі ықтимал бұзушылықтарды тануға мүмкіндік бере ме?
5.6. Ақпараттық жүйеде мемлекеттік лауазымды тұлғаны тану мүмкіндігі бар ма?
5.7. Қашықтан қол жеткізу арқылы операцияларды жүзеге асыратын клиенттерге қатысты тиісті тексеру қалай жүргізіледі?
5.8. Шетелдік мемлекеттік лауазымды тұлғаларды сәйкестендіру қалай жүзеге асырылады? Ол үшін автоматтандырылған мәліметтер базасы бар ма?
5.9. ҚЖ / ТҚ тәуекелі жоғары клиенттермен іскерлік қатынастар орнату немесе жалғастыру бойынша шешімдер қалай қабылданады?
5.10. Сіздің мекемеңізде "санкциялар" тізіміне кіру мүмкіндігі бар ма? (БҰҰ ҚК, Интерпол және т. б.)
5.11. Іс жүзінде Санкциялар тізімінде тұрған адамдарға қатысты шараларды қолдану жағдайлары болды ма? Істер мен қабылданған шараларды сипаттаңыз.
5.12. Жоғары тәуекел мәртебесі бар клиент туралы мәліметтер қандай кезеңділікпен жаңартылады?
5.13. Клиенттің бенефициарлық иесі мен оның өкілі қалай анықталады? Процедураны сипаттаңыз.
5.14. КЖ / ТҚ жоғары тәуекелін ұсынатын клиенттерді тиісті тексеру кезінде қандай күшейтілген рәсімдер немесе процестер қолданылады?
5.15. Коммуникацияларға қолжетімділігі нашар шалғай филиалдарда осындай операция жасалған жағдайда қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша ақпарат уәкілетті органға қалай жіберіледі?
5.16. Іскерлік қарым-қатынас тоқтатылған сәттен бастап клиенттің жеке басын растайтын құжаттар қандай кезеңде сақталады?
5.17. КЖ/ТҚҚ туралы Заңның 5-бабының 8-тармағына сәйкес клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін тиісінше тексеру жөнінде шаралар жүргізетін өзге тұлғалармен жасалған шарттар бар ма? Шарттарды сипаттаңыз.

5.18. Какие требования предъявляются к иным лицам, которые проводят меры по надлежащей проверке?
5.19. Каким образом осуществляется получения от иных лиц данных о клиенте (его представителе), бенефициарном собственнике? Имеется ли для этого автоматизированная система?
5.20. В течение какого периода времени осуществляется получение данных о клиенте (его представителе), бенефициарном собственнике?
5.21. С какой периодичностью осуществляется контроль за соблюдением таким лицом правил внутреннего контроля субъекта финансового мониторинга?
5.22. Каким образом проводится идентификация личности клиента при осуществлении электронных переводов денег**?
5.23. Какая информация содержится в трансграничных и внутренних электронных переводах об отправителе и получателе денежных средств**?
6.Целостность персонала
6.1. Опишите факты коррупции внутри организации, а также предпринятые меры.
6.2 Опишите факты хищения, мошенничества внутри организации, а также предпринятые меры.
6.3. Имеются ли корпоративные мероприятия в целях предупреждения сотрудников организации от коррупции, воровства, мошенничества (моральные и материальные поощрения, технические обучения)
6.4. Какие требования предъявляются к должностному лицу, ответственному за соблюдение законодательства в сфере ПОД/ФТ?
6.5. Какими полномочиями обладает должностное лицо, ответственное за соблюдение законодательства в сфере ПОД/ФТ?
7. Обучение сотрудников
7.3. Какая категория сотрудников проходит обучение по ПОД/ФТ? Укажите порядок и частоту прохождения.
7.4. Проводится ли документирование посещаемости и учебных материалов?
7.5. Сколько семинаров в сфере ОД/ФТ проводилось для сотрудников организации? Сколько часов составляет продолжительность данных семинаров?
7.6. Что включает в себя программа обучения в рамках вышеуказанных семинаров?
7.7. Каким образом сотрудники информируются о возможных схемах и типологиях ОД/ФТ?
7.8. Имеется ли справочные материалы по ПОД/ФТ для сотрудников?
7.9. Знакомят ли сотрудников с новой актуальной информацией на тему ПОД/ФТ?
7.10. Какая положительная динамика улучшения положения дел наблюдается после прохождения обучения?
8. Подразделения комплаенс контроля
8.1. Имеет ли организация правила внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ, разработанные в соответствии с законодательством о ПОД/ФТ?
8.2. Укажите количество сотрудников, работающих в подразделении комплаенс контроля.
8.3. Какие квалификационные требования установлены в отношении сотрудников комплаенс контроля?
8.4. Имеется ли независимый сотрудник комплаенс контроля на уровне руководства?

5.18. Тиісті тексеру шараларын жүргізетін басқа адамдарға қандай талаптар қойылады?
5.19. Өзге тұлғалардан клиент (оның өкілі), бенефициарлық меншік иесі туралы деректерді алу қалай жүзеге асырылады? Ол үшін автоматтандырылған жүйе бар ма?
5.20. Өзге тұлғалардан клиент (оның өкілі), бенефициарлық меншік иесі туралы деректерді алу қандай уақыт кезеңі ішінде жүзеге асырылады?
5.21. Мұндай адамның қаржы мониторингі субъектісінің ішкі бақылау қағидаларын сақтауын Бақылау қандай кезеңділікпен жүзеге асырылады?
5.22. Электрондық ақша аударымдарынжүзеге асыру кезінде клиенттің жеке басын сәйкестендіру қалай жүргізіледі? * *
5.23. Ақша қаражатын жөнелтуші және алушы туралы трансшекаралық және ішкі электрондық аударымдарда қандай ақпарат бар**?
6. Персоналдың тұтастығы
6.1. Ұйым ішіндегі сыбайлас жемқорлық фактілерін, сондай-ақ қабылданған шараларды сипаттаңыз.
6.2 Ұйым ішіндегі ұрлық, алаяқтық фактілерін, сондай-ақ қабылданған шараларды сипаттаңыз.
6.3. Ұйым қызметкерлерін сыбайлас жемқорлықтан, ұрлықтан, алаяқтықтан (моральдық және материалдық көтермелеу, техникалық оқыту)ескерту мақсатында корпоративтік іс-шаралар бар ма?
6.4. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнаманың сақталуына жауапты лауазымды тұлғаға қандай талаптар қойылады?
6.5. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнаманы сақтауға жауапты лауазымды тұлға қандай өкілеттіктерге ие?
7. Обучение сотрудников
7.3. КЖ / ТҚҚ бойынша қызметкерлердің қандай санаты оқиды? Өту тәртібі мен жиілігін көрсетіңіз.
7.4. Сабаққа қатысу мен оқу материалдарын құжаттау жүргізіле ме?
7.5. Ұйым қызметкерлері үшін АЖ/ТҚ саласында қанша семинар өткізілді? Бұл семинарлардың ұзақтығы қанша сағатты құрайды?
7.6. Жоғарыда аталған семинарлар аясында оқыту бағдарламасы нені қамтиды?
7.7. Қызметкерлерге АЖ/ТҚ ықтимал схемалары мен типологиялары туралы қалай хабарланады?
7.8. Қызметкерлерге арналған КЖ / ТҚҚ бойынша анықтамалық материалдар бар ма?
7.9. Қызметкерлерді КЖ / ТҚҚ тақырыбында жаңа өзекті ақпаратпен таныстырады ма?
7.10. Оқудан кейін жағдайдың жақсаруының оң динамикасы қандай?
8. Комплаенс бақылау бөлімшелері
8.1. КЖ/ТҚҚ туралы заңнамаға сәйкес әзірленген КЖ/ТҚҚ мақсатында ұйымның ішкі бақылау қағидалары бар ма?
8.2. Бақылау комплаенс бөлімшесінде жұмыс істейтін қызметкерлердің санын көрсетіңіз.
8.3. Комплаенс бақылау қызметкерлеріне қатысты қандай біліктілік талаптары белгіленген?
8.4. Басшылық деңгейінде бақылау комплаенсінің тәуелсіз қызметкері бар ма?

8.5. Проводит ли подразделение комплаенс контроля систематические проверки применения процедур по ПОД/ФТ? Приведите примеры.
9. Корреспондентские отношения**
9.1. Имеются ли корреспондентские отношения с иными организациями?
9.2. Что было предпринято для установления таких отношений?
9.3. Имеются ли корреспондентские отношения с иными организациями, зарегистрированными/ находящимися в оффшорной зоне, в странах с высоким риском ОД/ФТ.
9.4. Проводились ли расследования в отношении иностранной финансовой организации-респондента на предмет ОД/ФТ? Опишите случаи и предпринятые меры Вашей организации.
9.5. Применялись ли санкции в отношении иностранной финансовой организации-респондента за нарушение законодательства в сфере ПОД/ФТ? Опишите случаи и предпринятые меры Вашей организации.
9.6. Какие требования предъявляются к иностранным финансовым организациям-респондентам, при установлении трансграничных корреспондентских отношений?
9.7. Опишите индикаторы, по которым оценивается иностранная финансовая организация-респондент, до установления корреспондентских отношений?
9.8. Имеются ли определенные критерии оценки деятельности в сфере ПОД/ФТ, иностранной финансовой организации-респондента при установлении корреспондентских отношений?
9.9. Опишите процедуру предоставления необходимой информации по надлежащей проверке клиента от иностранной финансовой организации-респондента.
9.10. Какие источники используются при идентификации и проверке иностранной финансовой организации-респондента с целью дальнейшего установления корреспондентских отношений?
9.11. Опишите процедуру сбора и документального фиксирования информации об иностранной финансовой организации-респонденте, до установления корреспондентских отношений? В течение какого периода времени хранится эта информация и как часто обновляется?
9.12. Опишите случаи (в случае наличия), когда иностранная финансовая организация-респондент предоставляла свои счета банкам-ширмам.
9.13. Опишите случаи, когда Ваша организация отказывалась в установлении корреспондентских отношений с иностранными финансовыми организациями-респондентами. Опишите причины, а также предпринятые меры.
10. Предложения по совершенствованию законодательства о ПОД/ФТ
* - в части, субъектов финансового мониторинга, действующих по лицензии; ** - для банков второго уровня; *** - для государственных органов-регуляторов.
Приложение 2 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Организация внутреннего контроля (СФМ)
Количество клиентов по состоянию на _____*
Количество фактов отказа клиентам в установлении деловых отношений
Количество фактов прекращения деловых отношений с клиентами
Количество фактов отказа в проведении операции и принятия мер по замораживанию операций
Количество фактов признания операции клиента, имеющей характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации ОД/ФТ, и направления в уполномоченный орган в качестве подозрительной

8.5. Комплаенс бақылау бөлімшесі КЖ / ТҚҚ бойынша рәсімдердің қолданылуын жүйелі түрде тексере ме? Мысалдар келтіріңіз.
9. Корреспонденттік қатынастар**
9.1. Басқа ұйымдармен корреспонденттік қатынастар бар ма?
9.2. Мұндай қарым-қатынасты орнату үшін не істелді?
9.3. КЖ / ТҚ тәуекелі жоғары елдерде оффшорлық аймақта тіркелген / орналасқан өзге де ұйымдармен корреспонденттік қатынастар бар ма.
9.4. Респондент-шетелдік қаржы ұйымына қатысты КЖ/ТҚ мәніне тергеулер жүргізілді ме? Сіздің ұйымыңыздың жағдайлары мен шараларын сипаттаңыз.
9.5. КЖ/ТҚҚ саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін Респондент-шетелдік қаржы ұйымына қатысты санкциялар қолданылды ма? Сіздің ұйымыңыздың жағдайлары мен шараларын сипаттаңыз.
9.6. Трансшекаралық корреспонденттік қатынастарды орнату кезінде шетелдік қаржы ұйымдарына-респонденттерге қандай талаптар қойылады?
9.7. Респондент-шетелдік қаржы ұйымы корреспонденттік қатынастар орнатқанға дейін бағаланатын индикаторларды сипаттаңыз?
9.8. Корреспонденттік қатынастарды орнату кезінде КЖ/ТҚҚ, респондент-шетелдік қаржы ұйымы саласындағы қызметті бағалаудың белгілі бір критерийлері бар ма?
9.9. Респондент-шетелдік қаржы ұйымынан Клиентті тиісті тексеру бойынша қажетті ақпаратты ұсыну рәсімін сипаттаңыз.
9.10. Респондент-шетелдік қаржы ұйымын сәйкестендіру және тексеру кезінде корреспонденттік қатынастарды одан әрі орнату мақсатында қандай көздер пайдаланылады?
9.11. Корреспонденттік қатынастар орнатылғанға дейін респондент-шетелдік қаржы ұйымы туралы ақпаратты жинау және құжаттау рәсімін сипаттаңыз? Бұл ақпарат қанша уақыт сақталады және қаншалықты жиі жаңартылады?
9.12. Респондент-шетелдік қаржы ұйымы өз шоттарын экран-банктерге берген жағдайларды (болған жағдайда) сипаттаңыз.
9.13. Сіздің ұйымыңыз респондент-шетелдік қаржы ұйымдарымен корреспонденттік қатынастар орнатудан бас тартқан жағдайларды сипаттаңыз. Себептерді, сондай-ақ қабылданған шараларды сипаттаңыз.
10. КЖ/ТҚҚ туралы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар
* - лицензия бойынша әрекет ететін қаржы мониторингі субъектілері бөлігінде; ** - екінші деңгейдегі банктер үшін; *** - реттеуші мемлекеттік органдар үшін
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
2 қосымша
Ішкі бақылауды ұйымдастыру (ҚМС)
Жағдай бойынша клиенттер саны _____*
Клиенттерге іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту фактілерінің саны
Клиенттермен іскерлік қатынастарды тоқтату фактілерінің саны
Операцияларды жүргізуден бас тарту және операцияларды тоқтату бойынша шаралар қабылдау фактілерінің саны
КЖ/ТҚ заңдастыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операцияларын тану және күдікті ретінде уәкілетті органға жіберу фактілерінің саны

01.01.20__ г.
* - количество клиентов на начало периода
Приложение 3 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Информация по видам продуктов (услуг) субъектов финансового мониторинга (заполняется СФМ)
№ п/п
Виды продуктов
Количество операции (всех операций) *
Сумма операции*
Количество подозрительных операции*(было передано)
Сумма подозрительных операции*
Количество клиентов (всех клиентов) *
Количество клиентов, имеющих высокий риск к ОД/ФТ**
1
Частный банкинг
2
Депозитные продукты
3
Микродепозиты (до 1 000 000 тенге)
4
Кредитные продукты
5
Микрокредиты (до 1 000 000 тенге)
6
Безналичные переводы
7
Безналичные переводы малыми суммами (до 1 000 000 тенге)
8
Оборотные документы (чековые операции)
9
Документарные операции (аккредитивы, гарантии)
10
Корреспондентские счета
11
Электронный банкинг
12
Открытие счетов и депозитные операции
13
Учетные операции с долговыми обязательствами
14
Заемные операции и обязательства за третьих лиц
15
Учетные операции с долговыми обязательствами
16
Брокерско-дилерские услуги
17
Номинальное держание
18
Доверительное управление активами
19
Прочие операции для каждого вида СФМ (с раскрытием)
* - данные на начало периода
** - лиц, относящихся к национальным публичным должностным лицам, иностранным публичным должностным лицам, физ. и юр. лица зарегистрированные/ находящиеся в оффшорных зонах, странах с высоким риском ОД/ФТ, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и финансированием распространения оружия массового уничтожения)
Приложение 4 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Общие вопросы (заполняется ПО, СГО)
Показатели
Данные / комментарии
1
Основные тенденции роста экономических и коррупционных преступлений, связанных с легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, и финансирования терроризма полученных преступным путем за последние три года (20__, 20__, 20__ годы).
2
Какие риски вы наблюдаете в сфере отмывания денег и финансирования терроризма?
3
Какие были приняты меры по минимизации выявленных рисков?
4
Какие на Ваш взгляд факторы влияют на уровень риска отмывания денег и финансирования терроризма?
5
Какие области наиболее подвержены воздействию отмывания денег и финансированию терроризма? (например, кредитно-финансовая сфера, сфера бюджетных отношений, сфера незаконного оборота наркотиков и т.д)?
6
Какие на Ваш взгляд риски, угрозы и уязвимости характерны для системы противодействия отмывания денег и финансирования терроризма Республики Казахстан?
7
Какие на Ваш взгляд необходимо принять меры по повышению эффективности антиотмывочной системы Республики Казахстан?
8
Какие виды в большей степени имеют предшествующие преступления, связанные с легализацией (отмыванием) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем, и финансированию терроризма и насколько применима к этим преступлениям статья 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан?
9
Какая доля материалов, реализованных с возбуждением по статье 218 от общего количества переданных Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее - АФМ) информации?
10
Какие причины на Ваш взгляд влияют на низкий процент использования материалов АФМ при возбуждении дел по статье 218?
11
Где больше совершаются преступления легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем и финансирования терроризма в разрезе областей и какие основные причины?
12
Как Вы думаете, являются ли наказания за совершение преступления легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем, сдерживающими или необходимо их ужесточить? В каком направлении больше ужесточения требуется?
13
Приведите примеры, когда наказания за совершение преступления легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем не соответствовали требованиям закона.
14

01.01.20__ ж.
* - кезең басындағы клиенттер саны
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
3 қосымша
Қаржы мониторингі субъектілері өнімдерінің (қызметтерінің) түрлері бойынша ақпарат (ҚМС толтырады)
№ п/п
Продукт түрлері
Операция Саны (барлық операциялар)*
Операция сомасы*
Күдікті операциялардың саны* (берілді)
Күдікті операция сомасы*
Клиенттер саны*
АЖ / ТҚ жоғары тәуекелі бар клиенттер саны**
1
Жеке бангкинг
2
Депозиттік өнімдер
3
Микродипозиттер (1 000 000 теңгеге дейін)
4
Несие өнімдері
5
Шығын несиелер (1 000 000 теңгеге дейін)
6
Қолма-қол ақшасыз аударымдар
7
Шағын сомалармен қолма-қол ақшасыз аударымдар (1 000 000 теңгеге дейін)
8
Айналым құжаттары (чектік операциялар)
9
Құжаттық операциялар (аккредитивтер, көпілдіктер)
10
Корреспонденттік шоттары
11
Электрондық банкинг
12
Шот ашу және деаозиттік операциялар
13
Бораштық міндеттемелермен есеп айырысу операциялары
14
Қарыз операциялары және үшінші тұлғалар үшін міндеттемелер
15
Борыштық міндеттемелермен есеп айырысу операциялары
16
Брокерлік-дилерлік қызметтер
17
Номиналды ұстау
18
Активтерді сенімді басқару
19
ҚМС-ның әрбір түрі үшін өзге де операциялар (ашылуымен)
* - кезең басындағы деректер
** - ұлттық жария лауазымдыадамға, шетелдік жария лауазымды адамдарға жататын адамдардың, оффшорлық аймақтарда, КЖ/ТҚ тәуекелі жоғары елдерде тіркелген/орналасқан жеке және заңды тұлғалар, терроризмді қаржыландырумен және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыремен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
4 қосымша
Жалпы мәселелер (ҚҚО, АҚО толтырылады)
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Соңғы үш жылда ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және қылмыстық жолмен алынған терроризмді қаржыландыруға байланысты экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстардың өсуінің негізгі үрдістері (20__ , 20__, 20__ жылдар).
2
Сіз ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыру саласында қандай тәуекелдерді байқап жүрсіз?
3
Анықталған тәуекелдерді азайту бойынша қандай шаралар қабылданды?
4
Сіздің ойыңызша, ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыру тәуекелінің деңгейіне қандай факторлар әсер етеді?
5
Ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыру қай салаларға көбірек ұшырайды? (мысалы, несие-қаржы саласы, бюджеттік қатынастар саласы, есірткінің заңсыз айналымы және т. б.)?
6
Сіздің ойыңызша, Қазақстан Республикасының ақшаны жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жүйесіне қандай тәуекелдер, қатерлер мен осалдықтар тән?
7
Сіздің ойыңызша, Қазақстан Республикасының шайылуға қарсы жүйесінің тиімділігін арттыру бойынша қандай шаралар қабылдау қажет?
8
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті жария етуге (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға байланысты бастапқы қылмыстардың қандай түрлері көп дәрежеде бар және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабы осы қылмыстарға қаншалықты қолданылады?
9
ҚМА берген ақпараттың жалпы санынан 218-бап бойынша қозғала отырып іске асырылған материалдардың үлесі қандай?
10
Сіздің ойыңызша, 218-бап бойынша іс қозғалған кезде ҚМА материалдарын пайдаланудың төмен пайызына қандай себептер әсер етеді?
11
Облыстар бөлінісінде Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру қылмыстары қай жерде көбірек жасалады және негізгі себептері қандай?
12
Сіздің ойыңызша, Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыру (жылыстату) қылмыс жасағаны үшін жаза тежеуші болып табыла ма немесе оны қатаңдату қажет пе? Қай бағытта көбірек қатайту қажет?
13
Қылмыс жасағаны үшін жаза қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыру (жылыстату) Заңның талаптарына сәйкес келмегеніне мысалдар келтіріңіз.
14

Опишите процесс правоприменения на практике статьи 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан? С какими трудностями Вы сталкивались? Имеются ли противоречия статьи 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан с другими законодательными актами Республики Казахстан? Если имеются, тогда, как на практике происходит правоприменение норм статьи 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан?
15
Как Вы думаете, исходя из Вашей практики, имеются ли виды преступлений легализации(отмывание) доходов, полученных преступным путем, которые не охватывает статья 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан?
Приложение 5 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Полнота законодательства о конфискации активов (заполняется ПО, СГО)
Показатели
Данные / комментарии
1
Опишите процесс реализации статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан на практике? Приведите примеры
2
Какое количество имущества и на какую сумму было конфисковано в досудебном порядке за последний год?
3
Какое количество имущества и на какую сумму было конфисковано в судебном порядке за последний год?
4
Опишите, какие минимальные и максимальные наказания предусмотрены статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан и насколько они эффективны в применении на практике?
5
Опишите, с какими трудностями Вы сталкивались в процессе правоприменения статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан?
6
Имеются ли противоречия статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан с другими законодательными актами Республики Казахстан, подследственные Вашему государственному органу? Если имеются, тогда, каким образом происходит правоприменение норм статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан?
7
Имеются ли у Вас структуры, которые занимаются вопросами статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан?
8
Охарактеризуйте с какими сложностями Вы сталкиваетесь по вопросам розыска активов, приобретенных преступным путем?
9
Имеются ли специальные сотрудники, которые занимаются именно розыском активов, приобретенных преступным путем?
10
Какие меры принимаются по эффективному возврату активов внутри страны?
11
Какие меры принимаются по эффективному возврату активов из-за рубежа?
12
Какое количество каждого вида активов было возвращено в уголовном порядке за последний год)?
13
Какое количество каждого вида активов было возвращено вне уголовного производства за последний год?
14
В процессе розыска активов, приобретенных преступным путем, с какими государственными органами иностранных государств Вы взаимодействуете? Опишите процесс.
15
Кто определяет необходимость и целесообразность вменения статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан и принимает решения?
16
Как Вы думаете, являются ли нормы статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан сдерживающими или необходимо их ужесточить? В каком направлении требуется больше ужесточения?
17
В каких случаях судом выносятся решения о конфискации? Что является для этого основанием?
18
Являются ли эффективными основания для конфискации активов?
19
Оцените качество применения норм статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан? Какие недостатки имеются и почему?
Приложение 6 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Качество сбора и обработки информации (заполняется ПО, СГО)
Показатели
Данные / комментарии
1
Опишите процесс взаимодействия с АФМ?
2
Какое количество сообщений поступило от АФМ за последний год?
3
Сколько из направленных сообщений послужили в качестве доказательной базой для уголовных правонарушений?
4
Как по Вашему мнению необходимо повысить качество направляемой АФМ информации с целью принятия по ним соответствующих мер?
5
Какова численность сотрудников, занимающихся сбором и обработкой данных, полученных от АФМ?
6
К каким базам данных имеют доступ Ваши сотрудники и какого типа доступ (удаленный, прямой, автономный)?
7
Сколько материалов/информации Вы получаете от АФМ за год? Укажите, какие виды материалов/информации Вы получаете наиболее часто от АФМ?
8
Сколько дел формируются по материалам/информации АФМ, которые передаются в суд? Оцените качество получаемых материалов/информации от АФМ
9
Имеются ли дела по материалам/информации АФМ, которые не передавались в суд? Опишите причины
10
Как часто проводится обучение для Ваших сотрудников по вопросам противодействия легализации (отмывания) денег и (иного) имущества, полученных преступным путем, а также финансирования терроризма и участвуют ли при этом представители АФМ?
11
Сколько времени в среднем требуется Вашему сотруднику для сбора данных при формировании стандартных дел о легализации (отмывании) денег и (иного) имущества, полученных преступным путем, и финансировании терроризма по материалам АФМ?
13
Оцените уровень качества взаимодействия с АФМ? Опишите, какие недостатки имеются и почему?
14
Опишите процесс взаимодействия с иностранными государствами в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма? Насколько это эффективно?
15
Опишите качество и полноту получаемых данных от АФМ? Как Вы думаете, что нужно делать для их улучшения?
Приложение 7 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Потенциал и ресурсы для расследования финансовых преступлений
(заполняется ПО, СГО)
Показатели
Данные / комментарии
1
Имеется ли у Вас отдельное структурное подразделение, которое занимается вопросами противодействия легализации (отмывания) денег и (иного) имущества, полученных преступным путем, и финансированию терроризма?
2
Достаточно ли полномочий для расследования финансовых преступлений у Вашей организации?
3
Имеются ли достаточные финансовые/кадровые/технические ресурсы, для расследования финансовых преступлений, в том числе конфискации активов (опишите каждый показатель отдельно)? Укажите количество квалифицированных сотрудников, которые занимаются именно финансовыми расследованиями?
4
Имеются ли специальные сотрудники, которые занимаются именно розыском активов, добытых преступным путем?
5
Опишите, какие эффективные меры используют сотрудники по возврату активов, добытых преступным путем, и финансовых преступлений? Какие недостатки имеются и почему?
6
Охарактеризуйте, с какими сложностями сталкиваетесь Вы при расследовании финансовых преступлений и розыска активов, добытых преступным путем, и почему?
7
К каким базам данных имеют доступ Ваши сотрудники при расследовании по финансовым преступлениям, в том числе при конфискации активов, и какого типа доступ (прямой, удаленный, автономный)?
8
Участвуют ли государственные органы иностранных государств в процессе розыска активов, добытых преступным путем, и расследования финансовых преступлений? Опишите процесс взаимодействия. Насколько это эффективно? Какие недостатки имеются и почему?
9
Оцените качество расследований финансовых преступлений, в том числе конфискацию активов? Какие недостатки имеются и почему?
10
Укажите, какие риски коррупционных правонарушений имеются среди Ваших сотрудников, которые занимаются расследованием финансовых преступлений, в том числе конфискацией активов?
11
Какие меры принимаются Вашим ведомством по устранение этих рисков?
12
Какой уровень заработных плат (низкий, средний, высокий) у сотрудников, которые занимаются расследованием финансовых преступлений? Влияет ли это на деятельность сотрудников?
13
Опишите, какие факты коррупционных правонарушений имели место в Вашей организации? Укажите причины коррупционных правонарушений среди Ваших сотрудников, которые занимаются расследованием финансовых преступлений?
14
Укажите, какие антикоррупционные меры принимаются Вами и насколько они эффективны?
15
Опишите, насколько независимы сотрудники, при расследовании финансовых преступлений включая конфискацию активов и в процессе уголовного преследования, а также при принятии решений? Укажите внешние отрицательные факторы, угрозы, уязвимости и недостатки, которые могут повлиять на ход расследования или уголовного преследования?
16
Как часто проводится подготовка, переподготовка кадров, которые занимаются расследованием финансовых преступлений?
Приложение 8 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Эффективность международного сотрудничества (заполняется ПО, СГО)
Показатели
Данные / комментарии
1
Проводится ли взаимная правовая помощь в области противодействия легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем? Имеются ли отказы от иностранных государств по оказанию взаимной правовой помощи? Какие причины?
2
Какие организации участвуют во взаимной правовой помощи?
3
Когда в последний раз проводилась взаимная правовая помощь в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем? Опишите, какие трудности возникают в процессе взаимной правовой помощи?
4
Оцените качество и полноту предоставленной взаимной правовой помощи? Имеются ли недостатки и почему?
5
В процессе взаимной правовой помощи были ли случаи по возврату или розыску активов, добытых преступным путем? Опишите насколько качественно и эффективно были проработаны вопросы?
6
Использовались ли материалы/информация АФМ при подготовке запросов/ответов в рамках взаимной правовой помощи? Оцените эффективность участия АФМ в данном процессе. Имеются ли недостатки и почему?
7
С какими странами наиболее активно взаимодействуете по вопросам взаимной правовой помощи в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем?
8
С какими международными организациями проводится сотрудничество в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем?
9
Оцените качество направляемых ответов Вашего ведомства на запросы иностранных государств, международных организаций?
10
Оцените качество направляемых ответов иностранным государством, международной организации на запросы Вашего ведомства?
11
Оцените качество правоприменения страной международных стандартов в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем?
12
Опишите, какие иные эффективные меры применяются в области международного сотрудничества (встречи, переговоры, форумы)?
Приложение 9 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Емкость и ресурсы для судебных процедур (включая конфискацию активов) (заполняется ВС)
N
Показатели
Данные / комментарии
1
Какой уровень судей проводит судебные процедуры по делам финансовых преступлений включая конфискацию активов (далее – КА) (республиканский, областной, городской, районный)?
2
Какой уровень полномочий судей, которые ведут дела по финансовым преступлениям включая КА?
3
Какова укомплектованность судей занимающиеся вопросами финансовых преступлений включая КА (количество административных судей состава и судей по уголовным делам)?
4
Какой уровень качества кадрового состава судей, занимающихся делами по финансовым преступлениям включая КА (количество судей, которые имеют нужный уровень стажа и опыта для ведения дел по финансовым преступлениям включая КА)?
5
Какой уровень доступа и полномочий судей, которые ведут дела по финансовым преступлениям включая КА?
6
Какого типа доступ к базам данных (прямой, удаленный, автономный)?
7
Какой уровень финансирования имеется у судей ведущих расследования финансовых преступлений включая КА (республиканское, местное, областное, районной,)?
8
Насколько независимы судьи, которые ведут дела по финансовым преступлениям включая КА?
9
Какой тип судей занимается делами по финансовым преступлениям включая КА (, административные, уголовные)?
10
Какой уровень заработных плат у судей (высокий, низкий, средний)?
11
Сколько дел поступает по финансовым преступлениям включая КА в среднем за год/два года/три года из них по скольким выносится приговоры и сколько из них отправляется на доработку?
Приложение 10 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Производство по уголовным делам: финансирование терроризма
(заполняется ПО, СГО)
Данные за год: 20__
Показатель
Количество
Расследования ФТ

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабының іс жүзінде құқық қолдану процесін сипаттаңыз? Сіз қандай қиындықтарға тап болдыңыз? Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабының Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерімен қайшылықтары бар ма? Егер бар болса, онда іс жүзінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабының нормаларын құқық қолдану қалай жүргізіледі?
15
Сіздің тәжірибеңізге сүйене отырып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабын қамтымайтын Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру(жылыстату) қылмыстарының түрлері бар ма?
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
5 қосымша
Активтерді тәркілеу туралы заңнаманың толықтығы (ҚҚО, АҚО бойынша толтырылады)
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабын іс жүзінде жүзеге асыру процесін сипаттаңыз? Мысалдар келтіріңіз
2
Соңғы жылда сотқа дейінгі тәртіппен мүліктің қанша саны және қандай самаға тәркіленді.
3
Соңғы жылда сот тәртібімен мүліктіқ қанша саны және қандай самаға тәркіленді?
4
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабында қандай ең төменгі және ең жоғары жазалар көзделгенін және оларды практикада қолдануда қаншалықты тиімді екенін сипаттаңыз?
5
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабын құқық қолдану процесінде қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз?
6
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде қайшылықтар бар ма? Егер бар болса, онда Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының нормаларын құқық қолдану қалай жүргізіледі?
7
Сізде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының мәселелерімен айналысатын құрылымдар бар ма?
8
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздестіру мәселелері бойынша қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз?
9
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеумен айналысатын арнайы қызметкерлер бар ма?
10
Ел ішінде активтерді тиімді қайтару бойынша қандай шаралар қабылдануда?
11
Шетелден активтерді тиімді қайтару бойынша қандай шаралар қабылдануда?
12
Соңғы жылда активтердің әр түрінің қанша саны қылмыстық тәртіпте қайтарылды?
13
Соңғы жылда активтердің әр түрінің қанша саны қылмыстық іс жүргізуден тыс қайтарылды?
14
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеу барысында сіз шет мемлекеттердің қандай мемлекеттік органдарымен өзара әрекеттесесіз? Процесті сипаттаңыз.
15
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабын енгізудің қажеттілігі мен орындылығын кім анықтайды және шешім қабылдайды?
16
Сіздің ойыңызша, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының нормалары тежеуші болып табыла ма немесе оларды қатаңдату қажет пе? Қай бағытта көбірек қатайту қажет?
17
Қандай жағдайларда сот тәркілеу туралы шешім шығарады? Бұл үшін не негіз болып табылады?
18
Активтерді тәркілеудің тиімді негіздері бар ма?
19
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабы нормаларының қолданылу сапасын бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
6 қосымша
Ақпаратты жинау және өңдеу сапасы (ҚҚО, АҚО толтырылады)
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі агентт3г3 (бұдан әрі – ҚМА) өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз?
2
Соңғы 3 жылда (20__, 20__, 20__ жылдар) ҚМА-нен қанша хабарлама келіп түсті?
3
Жіберілген хабарламалардың Қаншасы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін дәлелдеу базасы ретінде қызмет етті?
4
Сіздің ойыңызша, олар бойынша тиісті шаралар қабылдау мақсатында жіберілетін ҚМА ақпаратының сапасын қалай арттыру қажет?
5
ҚМА-нен алынған деректерді жинауға және өңдеуге қатысатын қызметкерлердің саны қандай?
6
Сіздің қызметкерлеріңіз қандай дерекқорға қол жеткізе алады және қол жетімділіктің қандай түрі (қашықтан, тікелей, автономды)?
7
ҚМА-нен жылына қанша материал / ақпарат аласыз? АФМ-ден қандай материалдар / ақпарат түрлерін жиі алатыныңызды көрсетіңіз?
8
Сотқа берілетін ҚМА материалдары / ақпараттары бойынша қанша іс қалыптастырылады? ҚМА-нен алынған материалдардың/ақпараттың сапасын бағалаңыз
9
ҚМА-нің материалдары/ақпараттары бойынша сотқа берілмеген істер бар ма? Себептерін сипаттаңыз
10
Сіздің қызметкерлеріңіз үшін Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (өзге) мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша оқыту қаншалықты жиі жүргізіледі және бұл ретте ҚҚА өкілдері қатысады ма?
11
ҚМА материалдары бойынша Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (өзге) мүлікті заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру туралы стандартты істерді қалыптастыру кезінде сіздің қызметкеріңізге орташа есеппен қанша уақыт қажет?
13
ҚМА-мен өзара әрекеттесу сапасының деңгейін бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
14
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында шет мемлекеттермен өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз? Бұл қаншалықты тиімді?
15
ҚМА-нен алынған деректердің сапасы мен толықтығын сипаттаңыз? Оларды жақсарту үшін не істеу керек деп ойлайсыз?
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
7 қосымша
Қаржылық қылмыстарды тергеуге арналған әлеует пен ресурстар (ҚҚО мен АҚО бойынша толтырылады)
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Сізде қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (өзге) мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелерімен айналысатын жеке құрылымдық бөлімше бар ма?
2
Сіздің ұйымыңызда қаржылық қылмыстарды тергеу үшін жеткілікті өкілеттіктер бар ма?
3
Қаржылық қылмыстарды, оның ішінде активтерді тәркілеуді тергеу үшін жеткілікті қаржылық/кадрлық/техникалық ресурстар бар ма (әр көрсеткішті бөлек сипаттаңыз)? Қаржылық тергеулермен айналысатын білікті қызметкерлердің санын көрсетіңіз?
4
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеумен айналысатын арнайы қызметкерлер бар ма?
5
Қызметкерлер Қылмыстық жолмен алынған активтерді және қаржылық қылмыстарды қайтару үшін қандай тиімді шараларды қолданатынын сипаттаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
6
Қаржылық қылмыстарды тергеу және Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеу кезінде қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз және неге?
7
Сіздің қызметкерлеріңіз қаржылық қылмыстарды тергеу кезінде, оның ішінде активтерді тәркілеу кезінде қандай мәліметтер базасына қол жеткізе алады және қол жетімділіктің қандай түрі (тікелей, қашықтан, автономды)?
8
Шет мемлекеттердің мемлекеттік органдары Қылмыстық жолмен табылған активтерді іздестіру және қаржылық қылмыстарды тергеу процесіне қатыса ма? Өзара әрекеттесу процесін сипаттаңыз. Бұл қаншалықты тиімді? Қандай кемшіліктер бар және неге?
9
Қаржылық қылмыстарды тергеудің, оның ішінде активтерді тәркілеудің сапасын бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
10
Қаржылық қылмыстарды тергеумен, оның ішінде активтерді тәркілеумен айналысатын қызметкерлеріңіздің арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының қандай тәуекелдері бар екенін көрсетіңіз?
11
Сіздің ведомство осы тәуекелдерді жою бойынша қандай шаралар қабылдауда?
12
Қаржылық қылмыстарды тергеумен айналысатын қызметкерлердің жалақысы (төмен, орташа, жоғары)қандай? Осы жағдай қызметкерлердің қызметіне әсер ете ме?
13
Сіздің ұйымыңызда қандай сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактілері орын алғанын сипаттаңыз? Қаржылық қылмыстарды тергеумен айналысатын қызметкерлеріңіз арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың себептерін көрсетіңіз?
14
Сіз сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай шараларды қабылдағаныңызды және олар қаншалықты тиімді екенін көрсетіңіз?
15
Қаржылық қылмыстарды тергеуде, оның ішінде активтерді тәркілеуде және қылмыстық қудалау процесінде, сондай-ақ шешім қабылдауда қызметкерлер қаншалықты тәуелсіз екенін сипаттаңыз? Тергеу немесе қылмыстық қудалау барысына әсер етуі мүмкін сыртқы теріс факторларды, қауіптерді, осалдықтар мен кемшіліктерді көрсетіңіз?
16
Қаржылық қылмыстарды тергеумен айналысатын кадрларды даярлау, қайта даярлау қаншалықты жиі жүргізіледі?
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
8 қосымша
Халықаралық ынтымақтастықтың тиімділігі (ҚҚО, АҚО толтырылады)
Көрсеткіш
Мәліметтер/ комментарийлер
1
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында өзара құқықтық көмек көрсетіле ме? Өзара құқықтық көмек көрсету бойынша шет мемлекеттерден бас тартулар бар ма? Қандай себептері?
2
Өзара құқықтық көмекке қандай ұйымдар қатысады?
3
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында соңғы рет өзара құқықтық көмек қашан жүргізілді? Өзара құқықтық көмек процесінде қандай қиындықтар туындайтынын сипаттаңыз?
4
Ұсынылған өзара құқықтық көмектің сапасы мен толықтығын бағалаңыз? Кемшіліктер бар ма және неге?
5
Өзара құқықтық көмек процесінде Қылмыстық жолмен табылған активтерді қайтару немесе іздеу жағдайлары болды ма? Сұрақтар қаншалықты сапалы және тиімді пысықталғанын сипаттаңыз?
6
Өзара құқықтық көмек шеңберінде сұрау салуларды/жауаптарды дайындау кезінде ҚМА материалдары/ақпараты пайдаланылды ма? ҚМА-нің осы процеске қатысуының тиімділігін бағалаңыз. Кемшіліктер бар ма және неге?
7
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында өзара құқықтық көмек мәселелері бойынша қай елдермен белсенді өзара іс-қимыл жасайсыздар?
8
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында қандай халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жүргізіледі?
9
Сіздің ведомствоның шет мемлекеттердің, халықаралық ұйымдардың сұрауларына жолдаған жауаптарының сапасын бағалаңыз?
10
Сіздің ведомствоның сұрауларына шет мемлекет, халықаралық ұйым жіберген жауаптардың сапасын бағалаңыз?
11
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында елдің халықаралық стандарттарды қолдану сапасын бағалаңыз?
12
Халықаралық ынтымақтастық саласында (кездесулер, келіссөздер, форумдар) қандай басқа тиімді шаралар қолданылатынын сипаттаңыз?
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
9 қосымша
Сот рәсімдеріне арналған сыйымдылық және ресурстар (активтерді тәркілеуді қоса алғанда) ( ЖС толтырады)
N
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Активтерді тәркілеу (бұдан әрі – АТ) (республикалық, облыстық, қалалық, аудандық) қоса алғанда, қаржылық қылмыстар істері бойынша сот рәсімдерін судьялардың қандай деңгейі жүргізеді?
2
Қаржылық қылмыстар мен АТ бойынша істерді жүргізетін судьялардың өкілеттіктерінің деңгейі қандай?
3
АТ қоса алғанда, қаржылық қылмыстар мәселелерімен айналысатын судьялардың құрамы қандай(қылмыстық істер бойынша әкімшілік судьялар мен судьялардың саны)?
4
АТ қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша істермен айналысатын судьялардың кадрлық құрамы сапасының деңгейі қандай (АТ қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша істерді жүргізу үшін қажетті өтілі мен тәжірибесі бар судьялардың саны)?
5
Қаржылық қылмыстар мен АТ бойынша істерді жүргізетін судьялардың қол жетімділігі мен өкілеттіктерінің деңгейі қандай?
6
Дерекқорға қол жетімділіктің қандай түрі (тікелей, қашықтан, автономды)?
7
АТ (республикалық, жергілікті, облыстық, аудандық) қоса алғанда, қаржылық қылмыстарды тергеу жүргізетін судьялардың қаржыландыру деңгейі қандай?
8
Қаржылық қылмыстар мен АТ бойынша істерді жүргізетін судьялар қаншалықты тәуелсіз?
9
АТ ( әкімшілік, қылмыстық) қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша істермен судьялардың қандай түрі айналысады?
10
Судьялардың жалақысы қандай (жоғары, төмен, орташа)?
11
Бір жыл/екі жыл/үш жыл ішінде орташа алғанда ға қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша қанша іс түседі, олардан қанша үкім шығарылады және олардың қаншасы пысықтауға жіберіледі?
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
10 қосымша
Қылмыстық істер бойынша іс жүргізу: терроризмді қаржыландыру (ҚҚО, АҚО бойынша толтырылады)
20__ жыл бойынша мәлімет
Көрсеткіш
Саны
ТҚ тергеу

2.4.1
Количество расследований ФТ
2.4.2
Количество физических лиц – фигурантов расследований ФТ
2.4.3
Количество расследований, инициированных сообщением о подозрительной операции (далее – СПО)
2.4.4
Количество расследований ФТ с использованием данных из СПО
Судебное преследование ФТ
2.5.1
Количество дел, переданных в суд с обвинениями ФТ
2.5.2
Количество физических лиц, которым предъявлены обвинения в ФТ
2.5.3
Количество переданных в суд дел о ФТ, возбужденных на основании СПО
2.5.4
Количество переданных в суд дел по обвинению в ФТ, в которых были использованы данные из СПО
2.5.5 – 2.5.10
Количество рассмотренных дел, в которых причиной для снятия обвинений были*:
2.5.6
- не доказано ФТ;
2.5.7
- недостаточно доказательств, чтобы доказать умысел в совершении ФТ;
2.5.8
- расследование ФТ требует чрезмерных финансовых или временных затрат;
2.5.9
- обвинительные приговоры за ФТ поглощаются приговорами за предикатные преступления.
2.5.10
- добавьте наиболее распространенные причины при необходимости
Обвинительные приговоры по ФТ
2.6.1
Количество дел, по которым вынесены обвинительные приговоры по ФТ
2.6.2
Количество физических лиц, осужденных за ФТ
2.6.3
Количество дел, возбужденных на основании СПО, по которым вынесены обвинительные приговоры по ФТ
2.6.4
Количество дел, где были использованы СПО и вынесены обвинительные приговоры ФТ
2.6.5
Количество физических лиц, осужденных за финансирование терроризма с выплатой штрафа
2.6.6
Средний размер штрафов на физическое лицо, осужденное за ФТ (в долларах США)
2.6.7
Количество физических лиц, осужденных за ФТ с отбыванием тюремного заключения**
2.6.8
Средний размер тюремного заключения для физических лиц, осужденных за ФТ
* - в каждом деле может быть более одной причины для снятия обвинений в ФТ;
** – за исключением условных приговоров и приговоров с отсрочкой исполнения.
Приложение 11 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 сентября 2022 года № 34
Производство по уголовным делам: финансирование терроризма
(заполняется ПО, СГО)
Вопросы
Количество
1. Общие сведения
1.1.
Дата, время, место террористического акта (далее – ТА) за отчетный период (по каждому ТА в отдельности).
1.2.
Фигуранты ТА (название организации, название ИП, ФИО физического лица).
1.3.
Опишите ТА с указанием его уровня (местный, региональный, международный).
1.4.
Укажите используемое оружие (предметы нападения), транспортные средства при совершении ТА.
1.5.
Имелась ли запрещенная религиозная литература и террористические материалы у фигурантов ТА?
1.6.
Кто был инициатором данного ТА и почему?
1.7.
Привлекались ли ранее к уголовной ответственности данные фигуранты ТА, когда, где и по каким статьям, какой вид наказания?
1.8.
Количество жертв, пострадавших в результате данного ТА.
1.9.
Опишите, какие иные преступления совершали данные фигуранты в ходе ТА, вследствие чего были осуждены, по каким статьям?

2.4.1
ТҚ тергеу саны
2.4.2
ТҚ тергеуге тартылған жеке тұлғалардың саны
2.4.3
Күдікті операция туралы хабарлаламен басталған (бұдан әрі – ҚОХ) тергеулер саны
2.4.4
КОХ-дан алынған деректерді пайдалана отырып, ТҚ тергеулерінің саны
ТҚ-ны қудалау
2.5.1
ТҚ айыптауларымен сотқа берілген істердің саны
2.5.2
ТФ айып тағылған жеке тұлғалардың саны
2.5.3
КОХ негізінде қозғалған ТҚ туралы сотқа берілген істердің саны
2.5.4
ТҚ-ға айып тағу бойынша сотқа берілген, КОХ-тан алынған деректер пайдаланылған істердің саны
2.5.5 – 2.5.10
Айыптауды алып тастауға себеп болған қаралған істердің саны2 :
2.5.6
- ТҚ дәлелденген жоқ;
2.5.7
- ТҚ жасаудағы ниетті дәлелдеу үшін дәлелдер жеткіліксіз;
2.5.8
- ТҚ тергеу артық қаржылық немесе уақыт шығындарын талап етеді;
2.5.9
- ТҚ үшін айыптау үкімдері предикаттық қылмыстар үшін үкімдермен қамтылады.
2.5.10
- қажет болса, ең көп таралған себептерді қосыңыз
ТҚ бойынша айыптау үкімдері
2.6.1
ТҚ бойынша айыптау үкімдері шығарылған істердің саны
2.6.2
ТҚ үшін сотталған жеке тұлғалардың саны
2.6.3
ТҚ бойынша айыптау үкімдері шығарылған, КОХ негізінде қозғалған істердің саны
2.6.4
КОХ пайдаланылған және ТҚ айыптау үкімдері шығарылған істер саны
2.6.5
Айыппұл төлей отырып, терроризмді қаржыландырғаны үшін сотталған жеке тұлғалардың саны
2.6.6
ТҚ үшін сотталған жеке тұлғаға салынатын айыппұлдардың орташа мөлшері (АҚШ долларымен)
2.6.7
Түрме жазасын өтеумен ТҚ үшін сотталған жеке тұлғалардың саны3
2.6.8
ТҚ үшін сотталған жеке тұлғалар үшін түрмеге қамаудың орташа мөлшері
* – әрбір ісінде мүмкін бір себептері алу үшін айыптау ТҚ;
** – шартты үкімдер мен орындалуы кейінге қалдырылған үкімдерді қоспағанда.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 34 Бұйрығына
11 қосымша
Қылмыстық істер бойынша іс жүргізу: терроризмді қаржыландыру (ҚҚО, АҚО бойынша толтырылады)
Сұрақтар
Саңы
1. Жалпы мәліметтер
1.1.
Есепті кезеңдегі террористік акті (бұдан әрі – ТА) күні, уақыты, орны (әрбір ТА бойынша жеке-жеке).
1.2.
ТА фигуранттары (ұйымның атауы, ЖК атауы, жеке тұлғаның ТАӘ).
1.3.
Оның деңгейін (жергілікті, аймақтық, халықаралық) көрсете отырып сипаттаңыз.
1.4.
ТА жасаған кезде пайдаланылатын қаруды (шабуыл жасайтын заттарды), Көлік құралдарын көрсетіңіз
1.5.
ТА айыпталушыларында тыйым салынған діни әдебиеттер мен террористік материалдар болды ма?
1.6.
Бұл кімнің бастамашысы болды және неге?
1.7.
Бұл айыпталушылар бұрын қылмыстық жауапкершілікке тартылған ба, қашан, қайда және қандай баптар бойынша, жазаның қандай түрі?
1.8.
Осы ТА нәтижесінде зардап шеккендер саны.
1.9.
Осы айыпталушылар қандай қылмыстар жасағаны туралы сипаттаңыз, олар қандай баптар бойынша сотталды?

1.10.
К какому религиозному течению относились фигуранты ТА?
1.11.
Имелась ли связь с иностранными террористическими или иными организациями у фигурантов ТА?
1.12.
Осуществляли ли фигуранты ТА выезд за границу? Укажите страны.
2. Проводимые расследования
2.1.
Количество дел зарегистрированных и расследуемых по данному ТА.
2.2.
Количество обвинительных приговоров по данному ТА.
2.3.
Количество осужденных по данному ТА.
2.4.
Сумма замороженного имущества фигурантов ТА.
2.5.
Сумма конфискованного имущества фигурантов ТА.
2.6.
Количество международных запросов в Казахстан по фигурантам данного ТА. Опишите характер запроса. Название организации.
2.7.
Количество международных запросов из Казахстана по фигурантам данного ТА. Опишите характер запроса. Название организации.
2.8.
Какой размер причиненного материального ущерба от ТА?
2.9.
С какими государственными органами Республики Казахстан приводилась совместная работа по расследованию ТА?
2.10.
Какие трудности возникли при расследовании ТА?
2.11.
Укажите специфичность используемых методов фигурантами при совершении ТА?
2.12.
Каким образом идентифицировались фигуранты ТА?
2.13.
Какие официальные базы данных. Либо иные доступные источники информации использовались в расследованиях ТА?

1.10.
Сотталушылар қандай діни ағымға қатысты болды?
1.11.
Шетелдік террористік немесе басқа ұйымдармен байланыс та айыпталушыларында болды ма?
1.12.
Айыпталушылар шетелге шығуды жүзеге асырды ма? Көрсетіңіз ел.
2. Өткізілген тергеулер
2.1.
Осы ТА бойынша тіркелген және тергелетін істердің саны.
2.2.
Осы ТА бойынша айыптау үкімдерінің саны.
2.3.
Осы ТА бойынша сотталғандар саны.
2.4.
Айыпталушылардың мұздатылған мүлкінің сомасы-бұл.
2.5.
Тәркіленген мүліктің сомасы.
2.6.
Осы ТА фигуранттары бойынша Қазақстанға халықаралық сұрау салулардың саны. Сұраудың сипатын сипаттаңыз. Ұйымның атауы.
2.7.
Осы ТА фигуранттары бойынша Қазақстаннан халықаралық сұраулар саны. Сұраудың сипатын сипаттаңыз. Ұйымның атауы.
2.8.
ТА-дан келтірілген материалдық залалдың мөлшері қандай?
2.9.
Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік органдарымен ТА тексеру бойынша бірлескен жұмыс жүргізілді?
2.10.
ТА тергеу кезінде қандай қиындықтар туындады?
2.11.
ТА жасаған кезде айыпталушылар қолданатын әдістердің ерекшелігін көрсетіңіз?
2.12.
Сотталушылар қалай анықталды?
2.13.
Ресми мәліметтер базасы қандай. Немесе басқа қол жетімді ақпарат көздері ТА тергеулерінде қолданылды ма?