О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября ҚР ДСМ 122/ 2020 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности и перечня медицинских и социальных показаний, а также противопоказаний для проведения искусственного прерывания беременности"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 октября 2022 года № ҚР ДСМ-113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2022 года № 30160
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 ҚР ДСМ 122/2020 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности и перечня медицинских и социальных показаний, а также противопоказаний для проведения искусственного прерывания беременности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21412) следующие изменения:
в Правилах проведения искусственного прерывания беременности, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При наличии социальных показаний к искусственному прерыванию беременности, выдается заключение врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК) при предоставлении оригинала следующих подтверждающих документов:
1) копия свидетельство или уведомление о смерти супруга в электронной форме или на бумажном носителе;
2) решение суда о лишении свободы женщины или ее супруга;
3) справка о регистрации в качестве безработного;
4) решение суда о лишении или ограничении родительских прав;
5) заключение судебно-медицинской экспертизы о наличии факта изнасилования;
6) удостоверение беженца или вынужденного переселенца;
7) справка об инвалидности (ребенка и (или) детей);
8) свидетельство о расторжении брака, в электронной форме или на бумажном носителе;
9) многодетные матери (4 и более детей): копия свидетельства о рождении всех детей;
10) несовершеннолетние – свидетельство о рождении, в электронной форме или на бумажном носителе.".
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Жүктілікті жасанды үзуді жасаудың тәртібін, медициналық және әлеуметтік көрсетілімдерінің, сондай-ақ жүктілікті жасанды үзуді жасауға қарсы көрсетілімдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығына бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 13 қазандағы № ҚР ДСМ-113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қазанда № 30160 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Жүктілікті жасанды үзуді жасаудың тәртібін, медициналық және әлеуметтік көрсетілімдерінің, сондай-ақ жүктілікті жасанды үзуді жасауға қарсы көрсетілімдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 21412 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүктілікті жасанды үзуді жасау қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жүктілікті жасанды үзуге әлеуметтік көрсетілімдер болған кезде, мынадай растайтын құжаттардың түпнұсқасын ұсынған кезде дәрігерлік – консультациялық комиссиясының (бұдан әрі – ДКК) қорытындысы беріледі:
1) электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште жұбайының (зайыбының) қайтыс болу туралы куәліктің немесе хабарламаның көшірмесі;
2) әйелді немесе оның жұбайын (зайыбын) бас бостандығынан айыру туралы сот шешімі;
3) жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы анықтама;
4) ата-ана құқығынан айыру немесе шектеу туралы сот шешімі;
5) зорлау фактісі болғаны туралы сот-медициналық сараптаманың қорытындысы;
6) босқындар және мәжбүрлі қоныс аударушылар туралы куәлік;
7) мүгедек (сәби және (немесе) баласының) туралы анықтама;
8) электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште некені бұзу туралы куәлік;
9) көп балалы аналар (4 және оданда көп бала): барлық балаларының туу туралы куәлігінің көшірмесі;
10) кәмілетке толмағандар болса – электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште туу туралы куәлік.".
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Респуликасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министірлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.