Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № 916. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2022 года № 30191
В соответствии с подпунктом 144) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением).
2. Центру метрологического обеспечения и стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Признать утратившим силу следующие приказы Министра обороны Республики Казахстан:
1) от 28 января 2019 года № 55 "Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18256);
2) от 11 сентября 2020 года № 437 "О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 января 2019 года № 55 "Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21212).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
СОГЛАСОВАНО
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 14 октября 2022 года № 916
Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением)

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 14 қазандағы № 916 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қазанда № 30191 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 144) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің мынадай бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы (жүк көтеру механизмдерін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстарын)" 2019 жылғы 28 қаңтардағы № 55 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18256 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы (жүк көтеру механизмдерін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстарын)" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 28 қаңтардағы № 55 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 437 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21212 болып тіркелген).
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 14 қазандағы
№ 916 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (жүк көтеру механизін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением) (далее – Инструкция) детализирует организацию эксплуатации грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением.
2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции:
1) аттестация юридических лиц на право проведения работ в области промышленной безопасности – официальное признание уполномоченным органом в области промышленной безопасности правомочий юридического лица выполнять работы в области промышленной безопасности;
2) опасные технические устройства:
технические устройства, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия, грузоподъемные механизмы, эскалаторы, фуникулеры, лифты, траволаторы, подъемники для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью), а также установки для бурения и ремонта скважин с глубиной бурения более двухсот метров, шахтные подъемные установки и подъемные машины, передвижные склады взрывчатых веществ и изделий на их основе, смесительно-зарядные и доставочно-зарядные машины, мобильные и стационарные установки для изготовления взрывчатых веществ и изделий на их основе, эксплуатируемые на опасных производственных объектах, государственный надзор за которыми осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности;
паровые и водогрейные котлы, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля и (или) при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия (организации теплоснабжения), сосуды, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля, грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты траволаторы, подъемники для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) на объектах социальной инфраструктуры, государственный надзор за которыми осуществляется местными исполнительными органами;
3) производственный контроль – мероприятия на опасном производственном объекте, направленные на обеспечение соблюдения требований промышленной безопасности, осуществляемые должностными лицами службы производственного контроля;
4) уполномоченный орган в области промышленной безопасности – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию, разработку и реализацию государственной политики в области промышленной безопасности;
5) требования промышленной безопасности – специальные условия технического и социального характера, установленные законодательством Республики Казахстан в целях обеспечения промышленной безопасности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (жүк көтеру механизін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты пайдалануды ұйымдастыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) заңды тұлғаларды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмысты жүргізу құқығына аттестаттау – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның заңды тұлғаның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмысты орындау құқығын ресми тануы;
2) қауіпті техникалық құрылғылар:
0,07 мегаПаскальдан астам қысыммен немесе суды қыздыру температурасы 115 Цельсий градустан асатын кезде жұмыс істейтін техникалық құрылғылар, жүк көтеру механизмдерін, эскалаторлар, фуникулерлер, лифтілер, қауіпті өндірістік объектілерде пайдаланылатын, мемлекеттік қадағалауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын траволаторлар, мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштер, сондай-ақ бұрғылау тереңдігі екі жүз метрден асатын ұңғымаларды бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғылар, шахталық көтергіш қондырғылар мен көтергіш машиналар, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жылжымалы қоймалары, араластыру-зарядтау және жеткізу-зарядтау машиналары, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдарды дайындауға арналған мобильдік және стационарлық қондырғылар;
мемлекеттік қадағалауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен және (немесе) суды қыздыру температурасы 115 Цельсий градустан асатын кезде жұмыс істейтін бу және су жылыту қазандықтары (жылумен жабдықтау ұйымдары) 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен жұмыс істейтін ыдыс, жүк көтеру механиздерін, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтілер, траволаторлар, мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштер;
3) өндірістік бақылау – өндірістік бақылау қызметінің лауазымды адамдары жүзеге асыратын, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған қауіпті өндірістік объектідегі іс-шаралар;
4) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатқа басшылық жасауды және оны салааралық үйлестіруді, әзірлеуді және іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары – өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген техникалық және әлеуметтік сипаттағы арнайы шарттар.

3. К грузоподъемным механизмам в воинских частях и учреждениях Вооруженных Сил Республики Казахстан относятся:
1) грузоподъемные краны всех типов;
2) электрические тали и лебедки;
3) автомобильные подъемники (вышки) для перемещения людей с инструментом и материалами на высоту;
4) автопогрузчики;
5) лифты электрические;
6) тельфера;
7) траверсы;
8) кран-балки;
9) автомобильная и гусеничная техника имеющая кран-стрелу;
10) пуско-заряжающие устройства.
4. На каждое опасное техническое устройство изготовителем снабжается:
1) паспортом;
2) техническим описанием;
3) руководством по эксплуатации;
5. Командиры воинских частей содержат грузоподъемные механизмы, котлы и сосуды, работающие под давлением в исправном состоянии и обеспечивают безопасные условия эксплуатации путем организации осмотра, технического обслуживания, ремонта и освидетельствования. В этих целях, в соответствии с требованиями статьи 40 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) осуществляется производственный контроль в области промышленной безопасности эксплуатаций опасных технических устройств.
6. Организация производственного контроля по безопасной эксплуатации грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением, а также контроль своевременности проведения их технического освидетельствования возлагается на отдел по котлонадзору и подъемным механизмам Центра метрологического обеспечения и стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан (далее - отдел по котлонадзору).
Глава 2. Организация производственного контроля эксплуатации опасных технических устройств
7. В воинских частях и учреждениях Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – воинские части) производственный контроль в области промышленной безопасности эксплуатации опасных технических устройств осуществляется на основании приказа командира воинской части и настоящей Инструкции.
8. Приказ о производственном контроле в области промышленной безопасности эксплуатаций опасных технических устройств воинской части определяет:
1) обученный и аттестованный личный состав для обслуживания и эксплуатации опасных технических устройств (в соответствии со статьей 79 Закона);
2) должностное лицо по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией опасных технических устройств воинской части (далее – лицо по надзору);
3) лиц, ответственных за исправное состояние и безопасную эксплуатацию опасных технических устройств, из числа инженерно-технического состава, с занесением записей в паспорта каждого устройства с указанием номера и даты приказа о назначении и подписи назначенных лиц (далее – лицо ответственное за эксплуатацию);

3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдері мен мекемелеріндегі жүк көтеру механизміне:
1) барлық типтегі жүк көтергіш крандар;
2) электр тальдары мен жүкшығырлар;
3) адамдардың құрал-сайманмен және материалмен бірге биіктікте жүріп-тұруы үшін автомобильдік көтергіштер (мұнаралар);
4) автотиегіштер;
5) электр лифтілері;
6) тельферлер;
7) траверсалар;
8) аспалы крандар;
9) кран-жебесі бар автомобиль және шынжыр табанды техника;
10) іске қосу-зарядтау құрылғылары жатады.
4. Жасаушы әрбір қауіпті техникалық құрылғыны:
1) паспортпен;
2) техникалық сипаттамамен;
3) пайдалану жөніндегі нұсқаумен;
5. Әскери бөлім командирлері жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты ақаусыз жай-күйде ұстайды және қарап-тексеруді, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеу мен куәландыруды ұйымдастыру арқылы пайдаланудың қауіпсіз жағдайын қамтамасыз етеді. Осы мақсаттарда "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 40-бабының талаптарына сәйкес қауіпті техникалық құрылғыларды пайдалануда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өндірістік бақылау жүзеге асырылады.
6. Жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты қауіпсіз пайдалану бойынша өндірістік бақылауды ұйымдастыру, сондай-ақ оларды техникалық куәландыруды уақтылы жүргізуді бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығының қазандықтарды қадағалау және көтеру механизмі бөліміне (бұдан әрі – қазандықтарды қадағалау бөлімі) жүктеледі.
2-тарау. Қауіпті техникалық құрылғыларды пайдалануды өндірістік бақылауды ұйымдастыру
7. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдері мен мекемелерінде (бұдан әрі – әскери бөлімдер) қауіпті техникалық құрылғыларды пайдаланудың өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы өндірістік бақылау әскери бөлім командирінің бұйрығы және осы Нұсқаулық негізінде жүзеге асырылады.
8. Әскери бөлімнің қауіпті техникалық құрылғыларын пайдаланудың өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы өндірістік бақылау туралы бұйрықта:
1) қауіпті техникалық құрылғыларға қызмет көрсету және пайдалану үшін оқытылып-үйретілген және аттестатталған жеке құрам (Заңның 79-бабына сәйкес);
2) әскери бөлімнің қауіпті техникалық құрылғыларының техникалық жай-күйі мен пайдаланылуын қадағалау жөніндегі лауазымды адам (бұдан әрі – қадағалау жөніндегі адам);
3) әрбір құрылғының паспортына жазбаны енгізумен, тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі мен күнін және тағайындалған адамдардың қолтаңбаларын көрсете отырып, инженерлік-техникалық құрам қатарынан қауіпті техникалық құрылғылардың ақаусыз жай-күйіне және оларды қауіпсіз пайдалануға жауапты адамдар (бұдан әрі – пайдалануға жауапты адам);

4) лиц, ответственных за безопасное производство работ по перемещению грузов (грузоподъемными механизмами) (далее – руководители работ);
5) постоянно действующую комиссию не менее трех человек, для проверки знаний требований промышленной безопасности и руководящих документов в соответствии с пунктом 7 статьи 79 Закона (под председательством заместителя командира части);
6) сроки профилактических осмотров, ремонтов и испытаний, обеспечивающих содержание опасных технических устройств в исправном состоянии;
7) обучение и периодическую проверку знаний требований промышленной безопасности обслуживающим персоналом;
8) ответственных за разработку и выполнение план-графика технического обслуживания и освидетельствования опасных технических устройств;
9) сроки необходимые для подготовки и проведения работ по техническому освидетельствованию по видам опасных технических устройств, необходимые помещения (площадки), материалы, оборудования и приспособления;
10) мероприятия по предупреждению аварий и несчастных случаев при эксплуатации опасных технических устройств;
11) права и обязанности должностных лиц воинских частей осуществляющих производственный контроль в области промышленной безопасности.
9. В целях качественной организации производственного контроля эксплуатации опасных технических устройств, планирования работ по техническому обслуживанию и освидетельствованию опасных технических устройств, в воинских частях ежегодно разрабатываются план-графики технического обслуживания и освидетельствования опасных технических устройств, в которых предусматриваются:
1) проведение экспертизы промышленной безопасности опасных технических устройств воинской части;
2) внутренний осмотр и гидравлическое испытание рабочим давлением парового котла высокого давления – после каждой чистки внутренних поверхностей нагрева или элементов котла;
3) обслуживание и ремонт котла и вспомогательного оборудования – в сроки, предусмотренные заводом-изготовителем, но не реже одного раза в год;
4) периодический осмотр котла в рабочем состоянии – один раз в месяц;
5) первичное и периодическое техническое освидетельствование котла (внутренний осмотр после монтажа и в дальнейшем – один раз в четыре года);
6) гидравлическое испытание котла пробным давлением после монтажа и в дальнейшем – один раз в восемь лет;
7) периодический осмотр в рабочем состоянии сосудов работающих под давлением – один раз в два месяца;
8) внутренний осмотр сосудов, работающих с не коррозионной средой проводится один раза в четыре года, а со средой, вызывающей коррозию металла проводится раз в два года;

4) жүктердің (жүк көтеру механизмінің) орнын ауыстыру жөніндегі жұмысты қауіпсіз жүргізуге жауапты адамдар (бұдан әрі – жұмыс жетекшілері);
5) Заңның 79-бабының 7-тармағына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік және басшылық құжаттар талаптарын білуін тексеру үшін кемінде үш адамнан тұратын тұрақты әрекеттегі комиссия (бөлім командирі орынбасарының төрағалық етуімен);
6) қауіпті техникалық құрылғыларды ақаусыз жай-күйде ұстауды қамтамасыз ететін профилактикалық қарап-тексеру, жөндеу мен сынау мерзімдері;
7) қызмет көрсететін персоналды оқытып-үйрету және оның өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын білуін кезең-кезеңімен тексеру;
8) қауiптi техникалық құрылғыларға техникалық қызмет көрсетудің және оны куәландырудың жоспар-кестесін әзiрлеуге және орындауға жауаптылар;
9) қауiптi техникалық құрылғылардың түрлерi бойынша техникалық куәландыру жөніндегі жұмысты дайындау және жүргiзу үшiн қажеттi мерзімдер, қажеттi үй-жайлар (алаңдар), материалдар, жабдық пен айла-бұйымдар;
10) қауiптi техникалық құрылғыларды пайдалану кезiнде авария мен қайғылы оқиғадан сақтандыру жөнiндегi іс-шаралар;
11) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өндірістік бақылауды жүзеге асыратын әскери бөлім лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері айқындалады.
9. Қауіпті техникалық құрылғыларды пайдалануды өндірістік бақылауды сапалы ұйымдастыру, қауіпті техникалық құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және куәландыру жөніндегі жұмысты жоспарлау мақсатында әскери бөлімдерде жыл сайын қауіпті техникалық құрылғыларға техникалық қызмет көрсетудің және куәландырудың жоспар-кестелері әзірленеді, оларда мыналар көзделеді:
1) әскери бөлімнің қауіпті техникалық құрылғыларының өнеркәсіптік қауіпсіздігіне сараптама жүргізу;
2) жоғары қысымды бу қазандығын ішкі қарап-тексеру және жұмыс қысымымен гидравликалық сынау – ішкі жылыту қабаттарын немесе қазандық элементтерін әрбір тазалағаннан кейін;
3) қазандыққа және қосалқы жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу – жасаушы зауыт көздеген мерзімдерде, бірақ жылына бір реттен сиретпей;
4) жұмыс күйіндегі қазандықты кезеңдік қарап-тексеру – айына бір рет;
5) қазандықты бастапқы және кезеңдік техникалық куәландыру (монтаждаудан кейінгі ішкі қарап-тексеру және одан әрі – төрт жылда бір рет);
6) монтаждаудан кейін сынау қысымымен қазандықты гидравликалық сынау және одан әрі – сегіз жылда бір рет;
7) жұмыс күйінде қысыммен жұмыс істейтін ыдысты кезеңдік қарап-тексеру – екі айда бір рет;
8) тат баспайтын ортада жұмыс істейтін ыдысты ішкі қарап-тексеру төрт жылда бір рет, ал металды таттандыратын ортада – екі жылда бір рет жүргізіледі;

9) первичное и периодическое техническое освидетельствование сосудов высокого давления (внутренний осмотр перед пуском в работу и в дальнейшем – один раз в четыре года, гидравлическое испытание пробным давлением перед пуском в работу и в дальнейшем – один раз в восемь лет);
10) обслуживание и ремонт сосудов – не реже одного раза в год;
11) периодическое обследование технического состояния, условий хранения, наполнения, транспортировки, освидетельствования и эксплуатации баллонов высокого давления – не реже одного раза в два месяца;
12) освидетельствование баллонов на пунктах испытания – в сроки указанные в паспортах баллонов, но не реже сроков, указанных в приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10303) (далее – Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением);
13) полное техническое освидетельствование – при установке и реконструкции лифта, до ввода в эксплуатацию;
14) периодическое техническое освидетельствование лифтов и подъемников – не реже одного раза в год;
15) частичное техническое освидетельствование лифтов и подъемников – после проведения работ по замене вновь установленных и отремонтированных элементов;
16) проверка действия защитных и блокировочных устройств лифтов и подъемников – один раз в шесть месяцев;
17) периодический осмотр грузоподъемных механизмов – один раз в месяц;
18) частичное освидетельствование грузоподъемных механизмов – один раз в год;
19) полное техническое освидетельствование грузоподъемных механизмов - один раз в три года, за исключением редко используемых грузоподъемных механизмов на колесной и гусеничной базе, пуско-заряжающие устройства полное техническое освидетельствование которые проходят с периодичностью один раз в пять лет;
20) техническое обслуживание грузоподъемных механизмов – в сроки, предусмотренные инструкцией завода-изготовителя и приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10332) (далее – Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов);

9) жоғары қысымды ыдысты бастапқы және кезеңдік техникалық куәландыру (жұмысқа іске қосар алдында ішкі қарап-тексеру және одан әрі – төрт жылда бір рет, жұмысқа іске қосар алдында сынау қысымымен гидравликалық сынау және одан әрі – сегіз жылда бір рет);
10) ыдысқа қызмет көрсету және жөндеу – жылына бір реттен сиретпей;
11) жоғары қысымды баллондардың техникалық жай-күйін, сақтау шарттарын, толтырылуын, тасымалдануын, куәландырылуын және пайдаланылуын кезеңдік тексеру – екі айда бір реттен сиретпей;
12) сынау пункттерінде баллондарды куәландыру – баллондардың паспорттарында көрсетiлген мерзiмдерде, бiрақ "Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрiнiң 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімі № 10303 болып тіркелген) көрсетілген мерзiмдерден сиретпей (бұдан әрі – Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары);
13) толық техникалық куәландыру – лифтіні орнату және реконструкциялау кезінде, пайдалануға берілгенге дейін;
14) лифтілер мен көтергiштердi кезеңдік техникалық куәландыру – жылына бiр реттен сиретпей;
15) лифтілер мен көтергiштердi ішінара техникалық куәландыру – жаңадан орнатылған және жөнделген элементтердi ауыстыру жөніндегі жұмысты жүргізгеннен кейiн;
16) лифтілер мен көтергiштердiң қорғаныш және бұғаттаушы құрылғыларының жұмысын тексеру – алты айда бiр рет;
17) жүк көтеру механизмін кезеңдік қарап-тексеру – айына бiр рет;
18) жүк көтеру механизмін ішінара куәландыру – жылына бір рет;
19) толық техникалық куәландырудан бес жылда бір рет кезеңділігімен өтетін сирек пайдаланылатын дөңгелекті және шынжыр табанды базадағы жүк көтеру механизмін, іске қосу-зарядтау құрылғыларын қоспағанда, жүк көтеру механизмін толық техникалық куәландыру – үш жылда бір рет;
20) жүк көтеру механизміне техникалық қызмет көрсету – жасаушы зауыттың нұсқаулығында және "Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрiнiң 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімі № 10332 болып тіркелген) көзделген мерзiмдерде (бұдан әрі – Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары);

21) замер сопротивления изоляции электрооборудования, электропроводки, сопротивления контура заземления – один раз в год для мостовых, козловых кранов, кран-балок, электроталей;
22) наружный осмотр, ремонт арматуры и металлоконструкции трубопроводов пара и горячей воды – не реже одного раза в год;
23) техническое освидетельствование трубопроводов пара и горячей воды – не реже одного раза в три года;
24) наружный осмотр и гидравлическое испытание трубопроводов пара и горячей воды – перед пуском в эксплуатацию после монтажа, ремонта с применением сварки, после нахождения его в консервации более двух лет;
25) проверка выполнения технических условий (технологических и технических возможностей цеха, пункта испытаний) для обслуживания (ремонта) опасных технических устройств – не реже одного раза в два месяца. Перечень оборудования, приспособлений, устройств и документов пункта испытания баллонов указан в приложении 1 к настоящей Инструкции;
26) проверка контрольно-измерительных приборов в лаборатории измерительной техники – не реже одного раза в год;
27) наружный осмотр, проверка в действии, обслуживание барокамер – не реже одного раза в год;
28) техническое освидетельствование барокамер – не реже одного раза в два года.
10. Воинские части ежегодно до 30 ноября проводят анализ и направляют донесения о содержании, эксплуатации опасных технических устройств и об изменениях по их учету в отдел по котлонадзору по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Глава 3. Организация эксплуатации грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов работающих под давлением
11. Эксплуатация, техническое обслуживание, техническое освидетельствование опасных технических устройств, проводятся специалистами прошедшими обучение в учебных организациях, аттестованных на подготовку, переподготовку специалистов, работников в области промышленной безопасности.
12. Организация подготовки, переподготовки специалистов эксплуатирующих опасных технических устройств, а также должностных лиц ответственные за безопасное содержание и эксплуатацию опасных технических устройств возлагается на командиров воинских частей и начальников учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Проверка знаний требований промышленной безопасности и руководящих документов в воинских частях осуществляется постоянно действующей комиссией два раза в год в мае и ноябре месяцах (при переводе вооружения и военной техники на летний и зимний период эксплуатации), для снижения рисков возникновения чрезвычайных происшествий при эксплуатации опасных технических устройств.
Результаты проверки знаний оформляются протоколами. Протоколы проверки знаний сохраняются до очередной проверки знаний.
Члены постоянно действующих экзаменационных комиссий воинских частей, технические руководители, инженерно-технические специалисты (осуществляющие частичное техническое освидетельствование), должностные лица ответственные за безопасную эксплуатацию опасных технических устройств проходят обучение один раз в три года в аттестованных организациях (учебный центр, учебная организация) имеющих аттестат, предоставляющий право на подготовку, переподготовку специалистов в области промышленной безопасности.
Специалисты, непосредственно эксплуатирующие опасные технические устройства проходят обучение ежегодно.
Переподготовке подлежат все технические руководители, инженерно-технические специалисты, должностные лица ответственные за безопасную эксплуатацию опасных технических устройств, специалисты, эксплуатирующие опасные технические устройства, имеющие просроченные удостоверения на право выполнения работ в области промышленной безопасности, а также в случаях:

21) электр жабдығының, электр сымының оқшаулау кедергісін, жерге түйістіру контурының кедергiсiн өлшеу – көпiр, тіреуіш крандар, аспалы крандар, электр тальдары үшiн жылына бiр рет;
22) сыртқы қарап-тексеру, бу және ыстық су құбырларының арматурасы мен металл конструкциясын жөндеу – жылына бір реттен сиретпей;
23) бу және ыстық су құбырларын техникалық куәландыру – үш жылда бір реттен сиретпей;
24) бу және ыстық су құбырларын сыртқы қарап-тексеру және гидравликалық сынау – ол екі жылдан астам уақыт сақтауда болғаннан кейін монтаждаған, дәнекерлеуді қолданумен жөндеген соң пайдалануға беру алдында;
25) қауіпті техникалық құрылғыларға қызмет көрсету (жөндеу) үшін техникалық шарттардың орындалуын (цехтың технологиялық және техникалық мүмкіндігін, сынау пунктін) тексеру – екі айда бір реттен сиретпей. Баллондарды сынау пункті жабдығының, айла-бұйымының, құрылғылары мен құжаттарының тізбесі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада көрсетілген;
26) өлшеу техникасының зертханасында бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру – жылына бір реттен сиретпей;
27) барокамераны сыртқы қарап-тексеру, қолдануда тексеру, қызмет көрсету – жылына бір реттен сиретпей;
28) барокамераны техникалық куәландыру – екі жылда бір реттен сиретпей.
10. Әскери бөлімдер жыл сайын 30 қарашаға дейін талдау жүргізеді және қауіпті техникалық құрылғыларды күтіп-ұстау, пайдалану және оларды есепке алу жөніндегі өзгерістер туралы жеткізілімдерді осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазандықтарды қадағалау бөліміне жолдайды.
3-тарау. Жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты пайдалануды ұйымдастыру
11. Қауіпті техникалық құрылғыларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, техникалық куәландыру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мамандарды, жұмыскерлерді даярлауға, қайта даярлауға аттестатталған оқу ұйымдарында оқыған мамандар жүргізеді.
12. Қауіпті техникалық құрылғыларды пайдаланатын мамандарды, сондай-ақ қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз күтіп-ұстауға және пайдалануға жауапты лауазымды адамдарды даярлауды, қайта даярлауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери бөлімдерінің командирлеріне және мекемелерінің бастықтарына жүктеледі.
Әскери бөлімдерде өнеркәсіптік қауіпсіздік пен басшылық құжаттардың талаптарын білуін тексеру қауіпті техникалық құрылғыларды пайдалану кезінде төтенше оқиғалардың туындау тәуекелдерін төмендету үшін жылына екі рет мамыр және қараша айында (қару-жарақ пен әскери техниканы жазғы және қысқы пайдалану кезеңіне ауыстыру кезінде) тұрақты әрекеттегі комиссия жүзеге асырады.
Білімді тексеру нәтижесі хаттамамен ресімделеді. Білімді тексеру хаттамасы білімді кезекті тексеруге дейін сақталады.
Әскери бөлімнің тұрақты әрекеттегі емтихан комиссиясының мүшелері, техникалық басшылар, инженерлік-техникалық мамандар (жартылай техникалық куәландыруды жүзеге асыратын), қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалануға жауапты лауазымды адамдар үш жылда бір рет өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мамандарды даярлауға, қайта даярлауға құқық беретін аттестаты бар аттестатталған ұйымдарда (оқу орталығы, оқу ұйымы) оқиды.
Қауіпті техникалық құрылғыларды тікелей пайдаланатын мамандар жыл сайын оқиды.
Барлық техникалық басшылар, инженерлік-техникалық мамандар, қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалануға жауапты лауазымды адамдар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмысты орындау құқығына куәліктерінің мерзімі өткен техникалық құрылғыларды пайдаланатын мамандар, сондай-ақ:

1) при назначении на должность или переводе на другую работу, если новые обязанности требуют от должностного лица или специалиста дополнительных знаний по промышленной безопасности;
2) при нарушении требований промышленной безопасности;
3) при вводе в эксплуатацию нового оборудования или внедрения новых технологических процессов.
Подготовка, переподготовка осуществляется путем проведения очной формой обучения и последующей проверки знаний (экзамен).
Лицам, сдавшим экзамен, выдаются удостоверения единого образца, установленного уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
Лица, не сдавшие экзамен, проходят повторную проверку знаний в срок не позднее одного месяца.
Лица, повторно не сдавшие экзамен, к эксплуатации опасных технических устройств не допускаются.
13. В соответствии с требованиями статьи 73 Закона опасные технические устройства подлежат экспертизе промышленной безопасности.
14. При эксплуатации грузоподъемных механизмов и лифтов необходимо:
1) обеспечить грузоподъемные механизмы пригодными для эксплуатации вспомогательными грузозахватными механизмами и приспособлениями;
2) оборудовать площадки для проверки и технического освидетельствования грузоподъемных механизмов контрольными грузами согласно приложению 3 к настоящей Инструкции (допускается оборудование одной площадки в одном гарнизоне);
3) организовать проверку и испытание средств, обеспечивающих защиту от поражения электрическим током (резиновые коврики, диэлектрические перчатки, автоматы зашиты от поражения электрическим током).
Работу на грузоподъемных механизмах осуществлять только по наряду – допуску и после проведения инструктажа личного состава по мерам безопасности.
15. При эксплуатации котлов необходимо:
1) с учетом рекомендаций завода-изготовителя (специализированных организаций) разработать режимные карты с указанием периодичности продувки, норм и качества питательной воды, сроков остановки котлов на чистку и промывку;
2) назначить сменных инженеров (должностных лиц, имеющих соответствующую квалификацию);
3) разработать и утвердить технологический регламент для лиц, осуществляющих надзор за исправным состоянием и безопасной эксплуатацией котлов в соответствии с требованиями Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением.
16. При эксплуатации сосудов высокого давления необходимо:
1) обеспечить содержание сосудов в исправном состоянии и безопасные условия их хранения;
2) обеспечить качественное и своевременное проведение технического обслуживания и технического освидетельствования;

1) егер жаңа міндеттер лауазымды адамнан немесе маманнан өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша қосымша білімін талап етсе, лауазымға тағайындау немесе басқа жұмысқа ауыстыру кезінде;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзған кезде;
3) жаңа қондырғыларды пайдалануға берген немесе жаңа технологиялық процестерді енгізген кезде қайта даярлауға жатады.
Даярлау, қайта даярлау күндізгі оқу нысанын жүргізу және одан әрі білімін тексеру (емтихан) жолымен жүзеге асырылады.
Емтихан тапсырған адамдарға өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган белгілеген бірыңғай үлгідегі куәлік беріледі.
Емтихан тапсыра алмаған адамдар бір айдан кешіктірілмеген мерзімде білімін қайта тексереді.
Емтиханды қайта тапсыра алмаған адамдар қауіпті техникалық құрылғыларды пайдалануға жіберілмейді.
13. Заңның 73-бабының талаптарына сәйкес қауіпті техникалық құрылғылар өнеркәсіптік қауіпсіздікті сараптауға жатады.
14. Жүк көтеру механизмі мен лифттерді пайдалану кезінде:
1) жүк көтеру механизмін пайдалануға жарамды қосалқы жүк қармауыш тетігімен және айла-бұйыммен қамтамасыз ету;
2) осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес жүк көтеру механизмін бақылау жүктерімен тексеру және техникалық куәландыру үшін алаңдарды жабдықтау (бір гарнизонда бір алаңды жабдықтауға рұқсат етіледі);
3) электрлік токпен зақымдаудан қорғауды қамтамасыз ететін құралдарды (резеңке кілемшелер, диэлектрлік қолғаптар, электрлік ток соғудан қорғау автоматтары) тексеру мен сынауды ұйымдастыру қажет.
Жүк көтеру механизмінде жұмысты тек рұқсат-наряд бойынша және жеке құрамға қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқау бергеннен кейін жүзеге асырылады.
15. Қазандықты пайдалану кезінде:
1) жасаушы зауыттың (мамандандырылған ұйымның) ұсынымдарын ескере отырып, үрлеудің, құнарлы судың нормасы мен сапасын, тазалауға және жууға қазандықтарды тоқтату мерзімін көрсетумен режимдік карталарды әзірлеу;
2) ауысым инженерлерді (тиісті біліктілігі бар лауазымды адамдар) тағайындау;
3) Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес қазандықтардың ақаусыз жай-күйіне және қауіпсіз пайдаланылуын қадағалауды жүзеге асыратын адамдар үшін технологиялық регламент әзірлеу және бекіту қажет.
16. Жоғары қысымды ыдыстарды пайдалану кезінде:
1) ыдысты жарамды жай-күйде ұстауды және оларды қауіпсіз сақтау жағдайларын қамтамасыз ету;
2) сапалы және уақтылы техникалық қызмет көрсету және техникалық куәландыруды жүргізуді қамтамасыз ету;

3) разработать и утвердить технологический регламент для лиц, осуществляющих надзор за исправным состоянием и безопасной эксплуатацией сосудов в соответствии с требованиями Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением.
17. При возникновении угрозы для жизни и здоровья людей, неисправностей, либо аварийного состояния грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением, а также случаев предусмотренных приложением 4 к настоящей Инструкции, должностные лица воинской части немедленно прекращают работу опасных технических устройств.
Глава 4. Учет и снятие с учета грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением
18. Постановка на учет, снятие с учета опасных технических устройств осуществляется в соответствии с главой 3 приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 485 "Об утверждении правил постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24574).
19. Все грузоподъемные механизмы и сосуды, работающие под давлением, подлежат учету в воинских частях согласно приложениям 5, 6 к настоящей Инструкции, отдельно по категориям.
20. Все котлы эксплуатирующие в воинских частях подлежат учету в районных эксплуатационных частях Министерства обороны Республики Казахстан (приложение 7 к настоящей Инструкции).
Кроме того, паровые котлы (у которых температура насыщенного пара при рабочем давлении более 100 градусов, а водяной объем котла более 5 кубических метра) состоящие на учете в районных эксплуатационных частях Министерства обороны Республики Казахстан подлежат регистрации в местных исполнительных органах, осуществляющие государственный надзор в области промышленной безопасности.
21. Для постановки на учет, снятия с учета опасного технического устройства руководитель организации, эксплуатирующий опасное техническое устройство подает заявление в местный исполнительный орган, осуществляющий государственный надзор в области промышленной безопасности.
22. После постановки на учет (регистрации) грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающие под давлением в паспорте (формуляре) указывается следующая информация:
1) учетный (регистрационный) номер;
2) результаты технического освидетельствования.
23. Воинская часть направляет сведения об опасных технических устройствах (в том числе по всем изменения) в отдел по котлонадзору для осуществления контроля их безопасной эксплуатации по форме, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.

3) қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес ыдыстың ақаусыз жай-күйіне және қауіпсіз пайдалануын қадағалауды жүзеге асыратын адамдар үшін технологиялық регламентті әзірлеу және бекіту қажет.
17. Адамның өмірі мен денсаулығына қатер төнген, ақаулықтар немесе қысыммен жұмыс істейтін жүк көтеру механизмдерінің, қазандықтар мен ыдыстың апаттық жай-күйі, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа 4-қосымшада көзделген жағдайлар туындаған кезде әскери бөлімнің лауазымды адамдары қауіпті техникалық құрылғылардың жұмысын дереу тоқтатады.
4-тарау. Жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты есепке алу және есептен шығару
18. Қауіпті техникалық құрылғыларды есепке алу, есептен шығару "Қауіпті өндірістік объектілер мен қауіпті техникалық құрылғыларды есепке аул және есептен шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 485 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімі № 24574 болып тіркелген) 3-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Қысыммен жұмыс істейтін барлық жүк көтеру механизмі мен ыдыс санаттар бойынша жеке осы Нұсқаулыққа 5, 6-қосымшаларға сәйкес әскери бөлімдерде есепке алынуға тиіс.
20. Әскери бөлімдерде пайдаланылатын барлық қазандықтар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөлімдерінде есепке алуға жатады (осы Нұсқаулыққа 7-қосымша).
Одан басқа, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөлімдерінде есепте тұрған бу қазандықтары (оларда жұмыс қысымы 100 градус, ал қазандықтың су көлемі 5 текше метр кезінде қаныққан бу температурасы) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарына тіркеуге жатады.
21. Қауіпті техникалық құрылғыны есепке алу, есептен шығару үшін қауіпті техникалық қондырғыны пайдаланатын ұйым басшысы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органға өтініш береді.
22. Жүк көтеру механизмін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдысты есепке қойғаннан (тіркегеннен) кейін паспортта (формулярда) мынадай ақпарат:
1) есептік (тіркеу) нөмірі;
2) техникалық куәландыру нәтижесі көрсетіледі.
23. Әскери бөлiм осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды қауіпсіз пайдалануға бақылауды жүзеге асыру үшін қауiптi техникалық құрылғылар туралы (оның ішінде барлық өзгерістер бойынша) мәліметтерді қазандықтарды қадағалау бөліміне жолдайды.

Глава 5. Организация технического освидетельствования опасных технических устройств
24. В соответствии с требованиями инструкции по эксплуатации завода-изготовителя, а также в соответствии с требованиями Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением, приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 360 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10251) (далее – Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций) каждый грузоподъемный механизм, котел и сосуд, работающий под давлением, подвергается техническому освидетельствованию:
1) первичному – перед вводом в эксплуатацию;
2) периодическому – в процессе эксплуатации;
3) внеочередному (досрочному) – после ремонта.
25. Опасные технические устройства, содержащиеся на хранении на арсеналах, базах и складах в неприкосновенном запасе, не подвергаются периодическому техническому освидетельствованию в процессе хранения, если нет дополнительных требований в инструкции по эксплуатации завода-изготовителя.
26. Техническое освидетельствование опасного технического устройства устанавливает:
1) соответствие опасного технического устройства своим паспортным данным;
2) исправность опасного технического устройства, обеспечивающее его безопасную работу;
3) соответствие организации безопасной эксплуатации опасного технического устройства требованиям промышленной безопасности.
27. При отсутствии в инструкции по эксплуатации завода-изготовителя порядка проведения технического освидетельствования опасного технического устройства, техническое освидетельствование проводится в соответствии с требованиями Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением и Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций.
28. Техническое освидетельствование перед вводом в эксплуатацию, периодические и внеочередные технические освидетельствования опасного технического устройства проводится в соответствии с требованиями Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением и Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций.

5-тарау. Қауіпті техникалық құрылғыларды техникалық куәландыруды ұйымдастыру
24. Жасаушы зауыттың пайдалану жөніндегі нұсқаулығының талаптарына сәйкес, сондай-ақ Жүк көтеру механизмін пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының, Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының, "Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 360 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімі 2015 жылғы 13 ақпанда № 10251 болып тіркелген) талаптарына сәйкес әрбір жүк көтеру механизмі, қысыммен жұмыс істейтін қазандық пен ыдыс техникалық куәландыруға:
1) бастапқы – пайдалануға беру алдында;
2) кезеңдік – пайдалану процесінде;
3) кезектен тыс (мерзімінен бұрын) – жөндеуден кейін тартылады.
25. Арсеналдарда, базалар мен қоймаларда жұмсалмайтын қорда сақтауда тұрған қауіпті техникалық құрылғылар, егер жасаушы зауытты пайдалану жөніндегі нұсқаулықта қосымша талаптар болмаса, сақтау процесінде мерзімді техникалық куәландыруға тартылмайды.
26. Қауiптi техникалық құрылғыны техникалық куәландыру:
1) қауіпті техникалық құрылғының өзінің паспорттық деректеріне сәйкес келуін;
2) оның қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін қауіпті техникалық құрылғының ақаусыздығын;
3) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына қауіпті техникалық құрылғыны қауіпсіз пайдалануды ұйымдастырудың сәйкес келуін белгілейді.
27. Жасаушы зауыттың пайдалану жөніндегі нұсқаулығында қауіпті техникалық құрылғыға техникалық куәландыруді жүргізу тәртібі болмаған кезде техникалық куәландыру Жүк көтеру механизмін пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының, Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының және Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
28. Қауіпті техникалық құрылғыны пайдалануға беру алдында техникалық куәландыру, мерзімді және кезектен тыс техникалық куәландыру Жүк көтеру механизмін пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының, Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының және Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес жүргізіледі.

29. Техническое освидетельствование баллонов, сосудов проводится на пункте испытания баллонов, сосудов, в соответствии с требованиями Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением и Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций. Результаты технического освидетельствования баллонов, сосудов записываются в журнале учета испытаний баллонов по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
30. Эксплуатация опасного технического устройства не допускается при наступлении назначенного срока технического освидетельствования, указанного в паспорте. Все случаи вывода опасного технического устройства из эксплуатации, включая истечение назначенных сроков службы, сроков технического освидетельствования, ремонт, снятие с регистрации, постановка на хранение, осуществляются приказом командира воинской части.
31. Опасное техническое устройство считается подготовленным к техническому освидетельствованию, если:
1) не имеется критических дефектов или повреждений, влияющих на его безопасную эксплуатацию;
2) для проведения работ имеются и находятся в исправном состоянии средства технического освидетельствования;
3) подготовлены необходимые расходные материалы;
4) имеются документы, подтверждающие наличие аттестованного личного состава (номера расчетов, экипажей), обслуживающего опасные технические устройства.
32. При проведении технического освидетельствования опасного технического устройства присутствует лицо, ответственное за эксплуатацию.
33. Частичное техническое освидетельствование опасных технических устройств воинских частей и учреждений проводится специалистом имеющим удостоверение дающим право на выполнение данных видов работ.
Удостоверения выдаются аттестованными организациями (учебный центр, учебная организация) где проходили подготовку, переподготовку специалисты в области промышленной безопасности (в соответствии со статьей 79 Закона).
Удостоверения действительны на территории Республики Казахстан на период указанных в них сроков.
34. Полное техническое освидетельствование опасных технических устройств воинских частей и учреждений проводят специалисты аттестованных организаций, независимые от организации – заявителя, за счет средств организации – заявителя.
35. Руководителем работ при техническом освидетельствовании является должностное лицо, за которым закреплено опасное техническое устройство. Руководитель работ организует выполнение обслуживающим персоналом технологических операций в соответствии с требованиями Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением, Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций и соблюдение мер безопасности при техническом освидетельствовании опасного технического устройства.

29. Баллонды, ыдысты техникалық куәландыру Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының және Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес баллонды, ыдысты сынау пунктінде жүргізіледі. Баллонды, ыдысты техникалық куәландыру нәтижесі осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баллонды сынауды есепке алу журналында жазылады.
30. Паспортта көрсетілген техникалық куәландырудың белгіленген мерзімі болған кезде қауіпті техникалық құрылғыны пайдалануға жол берілмейді. Белгіленген қызмет мерзімдерінің, техникалық куәландыру мерзімдерінің өтуін қоса алғанда, қауіпті техникалық құрылғыны пайдаланудан шығарудың барлық жағдайлары, оны жөндеу, тіркеуден алу, сақтауға қою әскери бөлім командирінің бұйрығымен жүзеге асырылады.
31. Қауіпті техникалық құрылғы, егер:
1) оны қауіпсіз пайдалануға ықпал ететін қауіпті ақаулар немесе зақымдаулар болмаса;
2) жұмыс жүргізу үшін техникалық куәландыру құралдары бар және ақаусыз жай-күйде болса;
3) қажетті шығыс материалдары дайындалса;
4) қауіпті техникалық құрылғыларға қызмет көрсететін аттестатталған жеке құрамның (есептоптар, экипаждар нөмірлері) болуын растайтын құжаттар болса, техникалық куәландыруға дайын болып саналады.
32. Қауіпті техникалық құрылғыға техникалық куәландыру жүргізу кезінде пайдалануға жауапты адам қатысады.
33. Әскери бөлімдер мен мекемелердегі қауіпті техникалық құрылғыларды ішінара техникалық куәландыруды осы жұмыс түрін орындауға құқық беретін куәлігі бар мамандар жүргізеді.
Куәлікті өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлаудан, қайта даярлаудан өткен мамандарға аттестатталған ұйымдар (оқу орталығы, оқу ұйымы) береді (Заңның 79-бабына сәйкес).
Куәліктер Қазақстан Республикасының аумағында олардағы көрсетілген мерзім кезеңіне жарамды.
34. Әскери бөлімдер мен мекемелердегі қауіпті техникалық құрылғыларды толық техникалық куәландыруды тапсырыс беруші ұйымға тәуелсіз, аттестатталған ұйымдардың мамандары, тапсырыс беруші ұйымның қаражаты есебінен жүргізеді.
35. Қауіпті техникалық құрылғы бекітіліп берілген лауазымды адам техникалық куәландыру кезінде жұмыс жетекшісі болып табылады. Жұмыс жетекшісі Жүк көтеру механизмдерін пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының, Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының, Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес қызмет көрсету персоналының технологиялық операцияларды орындауын және қауіпті техникалық құрылғыны техникалық куәландыру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтауды ұйымдастырады.

36. При выявлении в процессе технического освидетельствования на опасном техническом устройстве дефектов, выходящих за нормы браковки, или нарушений требований промышленной безопасности, лицо по надзору, докладывает командиру воинской части о приостановлении эксплуатации опасного технического устройства.
37. Техническое освидетельствование опасного технического устройства целесообразно совмещать с проведением планового технического обслуживания и ремонта вооружения и военной техники (далее – ВВТ). Потребность в техническом освидетельствовании опасного технического устройства планируется в перспективных, годовых и месячных планах эксплуатации ВВТ с учетом планов боевой подготовки.
38. Материалы технического освидетельствования прилагаются к паспорту (формуляру) опасного технического устройства. В случае если опасное техническое устройство поступило в воинскую часть после ремонта с проведенным полным техническим освидетельствованием, то до ввода опасного технического устройства в эксплуатацию, специалист по техническому освидетельствованию проводит проверку опасного технического устройства на функционирование механизмов, оборудования и приборов безопасности и записывает результаты контрольной проверки в паспорт опасного технического устройства.
39. Опасные технические устройства, полученные из содержавшихся на хранении на арсеналах, базах, складах в неприкосновенном запасе, до ввода в эксплуатацию подлежат внеочередному техническому освидетельствованию.
40. Записи о результатах технического освидетельствования опасного технического устройства, возможности его дальнейшей эксплуатации с разрешенными техническими характеристиками и параметрами работы, сроках очередного технического освидетельствования, выявленных дефектах и нарушениях технических требований производятся в паспорте (формуляре) опасного технического устройства специалистом, проводившим техническое освидетельствование.

36. Техникалық куәландыру процесінде қауіпті техникалық құрылғыда ақаулық нормаларынан шығатын ақаулар анықталған немесе өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары бұзылған кезде қадағалау жөніндегі адам әскери бөлім командиріне қауіпті техникалық құрылғыны пайдалануды тоқтата тұру туралы баяндайды.
37. Қауіпті техникалық құрылғыны техникалық куәландыруды қару-жарақ пен әскери техникаға (бұдан әрі – ҚӘТ) жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді және оны жөндеуді жүргізумен үйлестіру мақсатқа сәйкес. Қауіпті техникалық құрылғыны техникалық куәландыруға қажеттілік жауынгерлік даярлық жоспарларын ескере отырып, ҚӘТ-ны пайдаланудың перспективалық, жылдық және айлық жоспарларында жоспарланады.
38. Техникалық куәландыру материалдары қауіпті техникалық құрылғының паспортына (формулярына) қоса беріледі. Егер қауіпті техникалық құрылғы әскери бөлімге жөндеуден кейін жүргізілген толық техникалық куәландырумен келіп түссе, онда қауіпті техникалық құрылғы пайдалануға берілгенге дейін техникалық куәландыру жөніндегі маман қауіпті техникалық құрылғыны механизмдердің, жабдықтың және қауіпсіздік аспаптарының жұмыс істеуін тексереді және бақылау тексеру нәтижесін қауіпті техникалық құрылғының паспортына жазады.
39. Арсеналдарда, базаларда, қоймаларда жұмсалмайтын қорда сақтауда тұрғандардан алынған қауіпті техникалық құрылғылар пайдалануға берілгенге дейін кезектен тыс техникалық куәландыруға жатады.
40. Техникалық куәландыруды жүргізген маман қауіпті техникалық құрылғының паспортына (формулярына) қауіпті техникалық құрылғыны техникалық куәландыру нәтижесі, рұқсат етілген техникалық сипаттамамен және жұмыс параметрімен оны одан әрі пайдалану мүмкіндігі, кезекті техникалық куәландыру мерзімі, анықталған ақаулар және техникалық талаптарды бұзушылықтар туралы жазба жасайды.

41. Продление сроков службы опасных технических устройств, выслуживших назначенные сроки, осуществляются специалистами аттестованных организаций, имеющих право заниматься данным видом деятельности в порядке, установленном Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением и Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций.

41. Белгіленген мерзімі өткен қауіпті техникалық құрылғыларды қолдану мерзімін ұзартуды Жүк көтеру механизмін пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында, Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында және Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында белгіленген тәртіппен осы қызмет түрімен айналысуға құқығы бар аттестатталған ұйымның мамандары жүзеге асырады.

42. По итогам технического освидетельствования опасных технических устройств, должностное лицо по надзору воинской части делает запись в журнале учета освидетельствований и осмотров опасных технических устройств по форме, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции и направляет донесение в отдел по котлонадзору согласно пункту 10 настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
Перечень оборудования, приспособлений, устройств и документов пункта испытания баллонов
№ п/п
Наименование
Количество
Примечание
1
Гидравлический пресс (насос)
1-2
2
Металлическое ограждение места испытаний баллонов высотой не менее 2 метров
1
Изготовляется из листовой стали толщиной не менее
2 миллиметров
3
Шкаф для инструмента и принадлежностей
1
4
Емкость (металлическая ванна) с водой с подводом воздуха для пневмоиспытания (только для проведения работ по проверке на герметичность путем погружения в емкость с водой)
1
5
Станок (подставка) для вывертывания вентилей
1
6
Станок (подставка) или приспособление для чистки внутренней поверхности баллонов
1
7
Верстак слесарный
1
8
Стеллажи для испытанных и подлежащих испытанию баллонов (или места, оборудованные устройствами, исключающими падение баллонов при вертикальном хранении)
1
9
Весы на 150 килограмм с точностью взвешивания до 100 грамм
1
10
Приспособления (устройства) для перемещения баллонов при производстве освидетельствования (тележки, захваты, стропы)
По количеству одновременно испытываемых баллонов
11
Переносная лампа на 12 Вольт для внутреннего осмотра баллонов
1
12
Пневмошланги (металлические трубки) и переходники для присоединения испытываемых баллонов к гидропрессу
1 комплект
13
Резиновые шланги с наконечниками для промывки и заполнения баллонов водой
1
14
Набор слесарного инструмента (гаечные и газовые ключи, молоток, зубило, крейцмейсель)
1 комплект
15
Мерная линейка длиной 1500 миллиметров
1
16
Набор клейм:
1) круглой формы диаметром 12 миллиметров с присвоенным шифром внутри круга и высотой знаков клеймения 6 миллиметров (для баллонов малой емкости);
2) с высотой знаков клеймения 8 миллиметров (для баллонов большой емкости);
3) браковочное клеймо диаметром 12 миллиметров с изображением креста внутри круга.
2-3
2-3
2-3
17
Наборы стальных цифр высотой 6 и 8 миллиметров
По 1-2 комплекта
18
Контрольный манометр, класс точности 1,5
2
19
Набор прокладок для уплотнения соединения
1
21
Журнал учета испытаний баллонов
1
Ведется по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции
22
Письменное разрешение на право освидетельствования опасных технических устройств на пункте испытания
1
23
Инструкция по технике безопасности при проведении испытаний баллонов
1
Приложение 2
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
Форма
Начальнику Центра
метрологического обеспечения
и стандартизации
Министерства обороны
Республики Казахстан
____________________________
город Астана, ул. Манаса, дом 15
Донесение по итогам технического освидетельствования опасных технических устройств войсковой части 00000 за 20 __ год по состоянию на _______________
№ п/п
Наименование объектов котлонадзора
Общее количество
Техническое освидетельствование
Количество объектов
Внутренний осмотр (частичное освидетельствование)
Полное освидетельствование
Просроченные техническим освидетельствованием
Запрещенных к эксплуатации в отчетном году
По плану
Фактически выполнено
По плану
Фактически выполнено
1
Котлы (водогрейные, паровые)
2
Сосуды
3
Грузоподъемные механизмы
4
Лифты
5
Баллоны
6
Станции (пункты) наполнения и испытания баллонов
Итого
Ответственный по надзору за безопасной эксплуатацией опасных технических
устройств войсковой части 00000:
____________________________________________________________________
(воинское звание фамилия и инициалы подпись)
Заместитель командира по вооружению (по МТО) войсковой части 00000
____________________________________________________________________
(воинское звание фамилия и инициалы подпись)
Примечание: донесение сопровождается краткой пояснительной запиской
в произвольной форме.
Приложение 3
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
Техническая характеристика площадки для проведения технического освидетельствования самоходных грузоподъемных кранов
(кроме мостовых, козловых и башенных)

42. Қауiптi техникалық құрылғыларды техникалық куәландыру қорытындысы бойынша әскери бөлiмнiң қадағалау жөнiндегi лауазымды адамы осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қауiптi техникалық құрылғыларды куәландыруды және қарап-тексеруді есепке алу журналында жазба жасайды және осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес қазандықтарды қадағалау бөліміне жеткізілімді жолдайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Баллондарды сынау пункті жабдығының, айла-бұйымының, құрылғылары мен құжаттарының тізбесі
Р/с №
Атауы
Саны
Ескертпе
1
Гидравликалық нығыздағыш (сорғы)
1-2
2
Баллондарды сынау орнының биіктігі кемінде 2 метр металл қоршауы
1
Қалыңдығы кемінде
2 миллиметр болат табақтан дайындалады
3
Құрал-сайман мен керек-жараққа арналған шкаф
1
4
Пневмосынақтар үшін (су құйылған ыдысқа батыру арқылы герметикалылыққа тексеру бойынша жұмысты жүргізу үшін ғана) ауа өткізілген суы бар ыдыс (металл ванна)
1
5
Шұраларды бұрауға арналған станок (тұғыр)
1
6
Баллондардың ішкі қабатын тазалауға арналған станок (тұғыр)
1
7
Слесарьлық шеберүстел
1
8
Сынақтан өткізілген және сынақтан өткізілуге тиіс баллондарға арналған сөрелер (немесе тік қалпында сақтаған кезде баллондардың құлауын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталған орындар)
1
9
100 граммға дейін өлшеу дәлдігімен 150 килограммға арналған таразы
1
10
Куәландыру жүргізу кезінде баллондарды (арбалар, қармаулар, ілмектер) тасымалдауға арналған айла-бұйымдар (құрылғылар)
Бір уақытта сыналатын баллондар саны бойынша
11
Баллондардың ішін қарап-тексеру үшін 12 Вольт тасымалданатын лампа
1
12
Пневмошлангілер (металл түтіктер) және сыналатын баллондарды гидронығыздағышқа қосуға арналған ауыстырғыштар
1 жиынтық
13
Баллондарды жуу және оларды сумен толтыру үшін ұштықтары бар резеңке шлангілер
1
14
Слесарьлық құрал-сайман жинағы (сомын және газ кілттері, балға, қашау, крейцмейсель)
1 жиынтық
15
Ұзындығы 1500 миллиметр өлшеу сызғышы
1
16
Белгілер жинағы:
1) шеңбер ішінде шифр берілген диаметрі 12 миллиметр дөңгелек нысанды және таңбалау белгілерінің биіктігі 6 миллиметр (сыйымдылығы шағын баллондар үшін);
2) таңбалау белгілерінің биіктігі 8 миллиметр (сыйымдылығы үлкен баллондар үшін);
3) шеңбер ішінде крест бейнеленген диаметрі 12 миллиметр ақауы бар белгі
2-3
2-3
2-3
17
Биіктігі 6 және 8 миллиметр болат цифрлар жинағы
1-2 жиынтықтан
18
Дәлдік сыныбы 1,5 бақылау манометрі
2
19
Қосындыларды тығыздау үшін төсемелер жинағы
1
20
Баллондарды сынауды есепке алу журналы
1
осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі
21
Сынау пунктінде қауіпті техникалық құрылғыларды куәландыру құқығына жазбаша рұқсат қағазы
1
22
Баллондарды сынау кезінде қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулық
1
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығының бастығына _______________________________________________ Астана қаласы, Манас көшесі, 15-үй ________ жағдай бойынша 20 __ жылғы 00000 әскери бөлімінің қауіпті техникалық құрылғыларын техникалық куәландыру қорытындысы бойынша жеткізілім
Р/с
Қазандықтарды қадағалау объектілерінің атауы
Жалпы саны
Техникалық куәландыру
Объектілер саны
Ішкі қарап-тексеру (ішінара куәландыру)
Толық куәландыру
Техникалық куәландыру мерзімі өткен
Есепті жылда пайдалану
ға тыйым салынған
Жоспар бойынша
Нақты орындалғаны
Жоспар бойынша
Нақты орындалғаны
1
Қазандықтар (су жылыту, бу)
2
Ыдыс
3
Жүк көтеру механизмі
4
Лифтілер
5
Баллондар
6
Баллондарды толтыру және сынау станциялары (пункттері)
Жиыны
00000 әскери бөлімінің қауіпті техникалық құрылғыларын қауіпсіз пайдалануды қадағалау бойынша жауапты ______________________________________________________ (әскери атағы, тегі мен инициалдары, қолы) 00000 әскери бөлімі командирінің қару-жарақ жөніндегі (МТҚ жөніндегі) орынбасары _______________________________________________________ (әскери атағы, тегі мен инициалдары, қолы)
Ескертпе: жеткізілімге еркін нысандағы қысқаша түсіндірме жазба қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Өздігінен жүретін жүк көтергіш (көпірліктен, тіреуден және мұнаралықтан басқа) крандарды техникалық куәландыруды жүргізуге арналған алаңның техникалық сипаттамасы

1. Площадка для проведения технического освидетельствования самоходных грузоподъемных кранов оборудуется исходя из следующих требований:
1) размер площадки должен обеспечивать свободный въезд и выезд техники;
2) покрытие площадки твердое (бетонное, асфальтированное, щебеночно-гравийное), уклон не более 3 градусов;
3) наличие стоков для дождевых и талых вод;
4) ограждение по периметру, исключающее возможность заезда на площадку различных транспортных средств в период, когда на площадке не производятся работы по освидетельствованию кранов.
2. Оборудование площадки:
1) набор грузов для статических и динамических испытаний кранов, обеспечивающий проведение испытаний всех автомобильных кранов, имеющихся в воинской части.
Необходимо иметь следующий набор грузов: 25 килограмм – 1 штука; 50 килограмм – 1 штука; 100 килограмм – 1 штука; 250 килограмм – 1 штука; 500 килограмм – 1 штука; 750 килограмм – 1 штука; 1000 килограмм – 1штука; 2500 килограмм – 2 штуки; 5000 килограмм – 2 штуки; 10000 килограмм – 1 штука. Грузы должны иметь приспособления для возможности их строповки;
2) рама для комплектования грузов, их закрепления и подвешивания на крюк грузоподъемной машины с помощью стандартного четырехветвевого стропа;
3) набор подкладок под выносные опоры кранов;
4) стропы четырех и двухветвевые – 2 штуки;
5) щиты металлические с инструкциями по технике безопасности, о порядке статического и динамического испытания, проверки тормозов и приборов безопасности, со схемами строповки грузов, с изображением знаковой сигнализации, нормами браковки канатов.
Приложение 4
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
Перечень неисправностей и случаев, при которых грузоподъемные механизмы, котлы и сосуды,
работающие под давлением не допускаются к работе и подлежат остановке
1. Для грузоподъемных машин:
1) грузоподъемная машина не зарегистрирована в территориальном подразделении уполномоченного органа промышленной безопасности и в отделе по котлонадзору;
2) отсутствует требуемая техническая документация;
3) грузоподъемная машина эксплуатируется не аттестованными крановщиками, стропальщиками, а также в случае, если не назначены лица, ответственные за безопасное действие, или руководители работ по безопасному перемещению грузов;
4) многочисленные неисправности, свидетельствующие об отсутствии надзора за техническим состоянием грузоподъемной машины;
5) оборвана прядь стрелового или грузового каната, имеются местные повреждения, коррозия или обрыв проволок, превышающие величину, указанную в "нормах браковки стальных канатов" Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов;

1. Өздігінен жүретін жүк көтергіш крандарды техникалық куәландыруды жүргізуге арналған алаң мынадай талаптарға сүйене отырып жабдықталады:
1) алаңның ауданы техниканың еркін кіруін және шығуын қамтамасыз етуге тиіс;
2) алаңның жабыны қатты болуға (бетондалған, асфальтталған, қиыршық-құмтасты), еңісі 3 градус аспауға тиіс;
3) жаңбыр және еріген суға арналған суағарлардың бар болуы;
4) алаңда крандарды куәландыру жөніндегі жұмыс жүргізілмейтін кезеңде алаңға әртүрлі көлік құралдарының кіру мүмкіндігін болдырмайтын периметр бойынша қоршау.
2. Алаңның жабдықталуы:
1) әскери бөлімде бар барлық автомобиль крандарын сынауды қамтамасыз ететін крандарды статикалық және динамикалық сынауға арналған жүк жинағы.
Мынадай жүк жинағы болуға тиіс: 25 килограмм – 1 дана; 50 килограмм – 1 дана; 100 килограмм – 1 дана; 250 килограмм – 1 дана; 500 килограмм – 1 дана; 750 килограмм – 1 дана; 1000 килограмм – 1 дана; 2500 килограмм – 2 дана; 5000 килограмм – 2 дана; 10 000 килограмм – 1 дана. Жүктің оларды тиеу мүмкіндігіне арналған айла-бұйымы болуға тиіс;
2) жүкті жиынтықтауға, оларды бекітуге және стандартты төрт тармақты арқанның көмегімен жүк көтергіш машинаның ілмегіне ілуге арналған рама;
3) крандардың шығарылатын тіректерінің астына төсемелер жинағы;
4) төрт және екі тармақты арқан – 2 дана;
5) қауіпсіздік техникасы жөніндегі, статикалық және динамикалық сынау тәртібі, тежегіштер мен қауіпсіздік аспаптарын тексеру туралы нұсқаулықтары, жүкті тиеу, белгілік дабылдама бейнеленген схемалары, арқандарды ақаулы деп тану нормалары бар металл қалқандар.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Жүк көтеру механизмінің, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстың жұмыс істеуіне жол берілмейтін және тоқтатылуға тиіс ақаулықтар мен жағдайлар тізбесі
1. Жүк көтергіш машиналар үшін:
1) жүк көтергіш машина өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшесінде және қазандықты қадағалау жөніндегі бөлімде тіркелмеген;
2) талап етілетін техникалық құжаттама жоқ;
3) жүк көтергіш машинаны аттестатталмаған кран жүргізушілер, тиеушілер пайдалануда, сондай-ақ қауіпсіз іс-қимылға жауапты адамдар немесе жүкті қауіпсіз тасымалдау бойынша жұмыс жетекшілері тағайындалмаған жағдайда;
4) жүк көтергiш машинаның техникалық жай-күйiне қадағалаудың болмауын куәландыратын көптеген ақаулықтар;
5) жебелі немесе жүк арқанының жібі үзілген, Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының "болат арқандарды ақаулы деп тану нормаларында" көрсетілген шамадан асатын жергілікті бүліну, таттану немесе сымның үзілуі бар;

6) повреждены детали тормозов у механизмов подъема стрелы, груза и поворота, попадает масло на шкивы тормозов;
7) обнаружены трещины, деформации и поломки в металлоконструкциях и механизмах крана;
8) отсутствуют или неисправны механизмы подъема груза, стрелы и ограничителя подъема;
9) повреждены или не укомплектованы дополнительные опоры, повреждены или отсутствуют рельсовые захваты у башенных и железнодорожных кранов и стабилизаторы у автомобильных кранов;
10) отсутствуют или неисправны приборы безопасности и сигнальные приборы;
11) недостаточно освещены места работы крана, сильный снегопад или туман, а также в случаях, когда машинист плохо различает сигналы стропальщика или перемещаемый груз;
12) неисправны съемные грузозахватные приспособления (чалочные канаты, цепи, траверсы, стропы, тары) и отсутствуют на них бирки-клейма;
13) отсутствуют сигнальщики (для тех случаев, когда зона обслуживания полностью не обозревается из кабины и при этом отсутствует какая-либо связь между машинистом и стропальщиком или зацепщиком);
14) имеется некомплект противовеса или балласта у стрелковых кранов;
15) отсутствуют ограждения механизмов и голых токоведущих частей электрооборудования;
16) отсутствуют шплинты в элементах подвески стрелы (серьгах, тягах), отсутствует необходимое количество зажимов в местах крепления канатов или ослабления крепления;
17) имеются трещины и волосовины в зеве и в наружной части хвостовика, а также неисправность замыкающего устройства на крюке;
18) приближается гроза, появляется сильный ветер, скорость которого превышает допустимую при работе крана; при этом необходимо выполнить указание инструкции завода-изготовителя по предупреждению угона крана ветром;
19) часто срабатывает максимально-токовая или тепловая защита, а также перегорают плавкие вставки предохранителей;
20) истек срок проверки сопротивления изоляции электропроводки, обмоток электродвигателей и сопротивления заземления металлических частей электрооборудования, нормально не находящиеся, но могущие оказаться под напряжением электрического тока;
21) закручиваются канаты грузового полиспаста;
22) противовес при развороте крана может задеть за выступающие части здания, леса и другие сооружения;
23) проседает подкрановый путь.
Кран не допускается к работе или его работа приостанавливается при наличии других условий или неисправностей, не обеспечивающих безопасную работу крана (недостаточность габаритов, несоблюдение норм при работе краном вблизи линий электропередач, откосов и канав, требований правил по порядку перемещения разрядных грузов).

6) жебе, жүк көтеру және бұру механизмінің тежегіш бөлшектері зақымдалған, тежегіш шкивтеріне май құйылады;
7) кранның металл конструкциясы мен механизмінде жарықтар, майысу мен сыну анықталған;
8) жүкті, жебені көтеру механизмі мен көтеру шектегіші жоқ немесе ақаулы;
9) қосымша тіректері зақымдалған немесе жиынтықталмаған, мұнаралы және теміржол крандарының рельстік қармағыштары мен автомобильдік крандардың тұрақтандырғыштары зақымдалған немесе жоқ;
10) қауіпсіздік аспаптары мен сигналдық аспаптар жоқ немесе ақаулы;
11) кранның жұмыс орындары жеткілікті жарықтандырылмаған, қардың қалың жаууы немесе тұман, сондай-ақ машинист тиеушінің сигналдарын немесе тасымалданатын жүкті нашар ажыратады;
12) алынбалы-салынбалы жүк қармағыш айла-бұйым (шынжырлы арқандар, тізбектер, траверсалар, арқандар, ыдыс) ақаулы және олардың бирка-таңбасы жоқ;
13) сигнал берушілер жоқ (қызмет көрсету аймағы кабинадан толық байқалмайтын және бұл ретте машинист пен тиеуші немесе ілуші арасында қандай да бір байланыс болмайтын жағдайлар үшін);
14) жебелі крандарда теңестіру салмағының немесе балласттың жетіспеушілігі;
15) механизмді және электр жабдығының ашық ток жүргізу бөліктерін қоршаудың болмауы;
16) жебені ілу элементтерінде (сырғаларда, тартқыштарда) сіргелер жоқ, арқандарды бекіту немесе бекітуді босаңсыту орындарында қысқыштардың қажетті саны жоқ;
17) артқы ілмектің алдыңғы бөлігі мен сыртқы бөлігінде жарықтар мен қылшықтар бар, сондай-ақ ілмектегі тұйықтау құрылғысының ақаулығы;
18) найзағай басталса, жылдамдығы кранның жұмыс істеуі кезінде жол берілетін шамадан асатын қатты жел пайда болса; бұл ретте кранның желмен ұшыруының алдын алу бойынша жасаушы зауыттың нұсқаулығындағы нұсқауды орындау қажет;
19) барынша жоғары ток немесе жылу қорғанышы жиі іске қосылады, сондай-ақ сақтандырғыштардың балқымалы жапсырмасы күйіп кетеді;
20) электр сымын оқшаулау кедергісін, электр қозғалтқыштарының орамдарын және дұрыс орналастырылмаған, бірақ электр тогының кернеуі астында болуы мүмкін электр жабдығының металл бөлшектерін жерге түйістіру кедергісін тексеру мерзімі аяқталған;
21) жүк полиспастының арқандары бұралған;
22) кранды бұрған кезде теңестіру салмағы ғимараттың, орманның және басқа да құрылыстардың шығыңқы бөліктеріне тиіп кетуі мүмкін;
23) кранасты жол отыра бастады.
Басқа да жағдайларда немесе кранның қауіпсіз жұмысын қамтамасыз етпейтін ақаулықтар болған кезде кранның жұмыс істеуіне жол берілмейді немесе оның жұмысы тоқтатылады (габариттердің жетіспеушілігі, кранның электр берілісі желісінің, еңістер мен жыралардың жанында жұмыс істеуі кезінде нормаларды, разрядтау жүгін тасымалдау тәртібі жөніндегі қағидалардың талаптарын сақтамау).

2. Для сосудов, работающих под давлением:
1) давление повышается выше разрешенного, несмотря на соблюдение всех требований, указанных в инструкции по обслуживанию;
2) имеются неисправности предохранительных клапанов, на поверхностях сосудов обнаружены недопустимые коррозия и раковины;
3) появились течи в заклепочных соединениях и разрывы прокладок;
4) не выполнены предписания на устранение недостатков, неисправностей;
5) установлены неисправные манометры;
6) выявлено неполное количество крепежных деталей крышек и люков или их неисправность;
7) сосуду, находящемуся под давлением, угрожает пожар;
8) отсутствует обученный и аттестованный обслуживающий персонал;
9) на поверхностях сосуда обнаружены трещины, надрывы, недопустимые коррозии, выпучены, отдулины и раковины, а также дефекты в сварных швах.
3. Для цистерн и бочек:
1) истек срок назначенного или очередного освидетельствования;
2) поврежден корпус или днище (трещины, заметное изменение формы, сильная коррозия, наличие свищей);
3) нет паспорта на цистерну или нет установленных клейм и надписей на цистернах и бочках;
4) отсутствует или неисправна требуемая арматура, нарушена герметичность;
5) отсутствует надлежащая окраска;
6) цистерны и бочки наполнены не тем газом, для которого они предназначены, или цистерны и бочки загрязнены посторонними предметами или веществами;
7) неисправна ходовая часть цистерны;
8) при наполнении цистерны или бочки обнаружена утечка газа;
9) отсутствует обученный и аттестованный обслуживающий персонал.
4. Для баллонов со сжатыми, сжиженными и растворенными газами:
1) истек срок периодического освидетельствования;
2) клейма нанесены на цилиндрической части баллона или их нет;
3) баллоны обслуживают лица, не назначенные приказом командира части;
4) неисправны вентили;
5) поврежден корпус: трещины, плены, пробоины, вмятины, отдулины, искривлена цилиндрическая часть баллона, имеются раковины и риски глубиной более 10% номинальной толщины стенки баллона, надрывы и выщербления в резьбе горловины;
6) повреждены, косо или слабо насажены башмаки;
7) неплотно насажено кольцо на горловине баллона;
8) окраска и надписи не соответствуют требованиям правил котлонадзора.
5. Для лифтов:
1) истек срок назначенного технического освидетельствования;
2) повреждено ограждение шахты;
3) отсутствуют или неисправны замки дверей шахты, а также контакты дверей шахты и кабины, концевые выключатели, подпольные контакты, контакты на ослабление канатов и других предохранительных блокировочных устройств;

2. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыс үшін:
1) қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген барлық талаптардың сақталуына қарамастан, қысымның рұқсат етілгеннен жоғары көтерілуі;
2) сақтандырғыш клапандардың ақаулығы бар, ыдыстың бетінде жол берілмейтін таттану мен ойықтар анықталған;
3) тойтарыла байланысқан жерлерде ағу мен төсемдердің үзілуі пайда болды;
4) кемшіліктерді, ақаулықтарды жоюға нұсқамалар орындалмаған;
5) ақаулы манометрлер орнатылған;
6) қақпақтар мен люктердің бекітпе бөлшектерінің толық емес саны немесе олардың ақаулығы анықталған;
7) қысыммен тұрған ыдыстың өртену қатері бар;
8) оқытылып-үйретілген және аттестатталған қызмет көрсетуші персонал жоқ;
9) ыдыстың бетінде жарықтар, тесіктер, жол берілмейтін таттану, дөңестер мен ойықтар, сондай-ақ дәнекерлеу жіктерінде ақаулар анықталған.
3. Цистерналар мен бөшкелер үшін:
1) белгіленген немесе кезекті куәландыру мерзімі аяқталған;
2) корпусы немесе түбі зақымдалған (жарықтар, нысанның байқалатындай өзгеруі, қатты таттануы, тесіктердің болуы);
3) цистернаның паспорты немесе цистерналар мен бөшкелерде белгіленген таңбалар мен жазулар жоқ;
4) қажетті арматура жоқ немесе ақаулы, герметикалылығы бұзылған;
5) тиісті бояуы жоқ;
6) цистерналар мен бөшкелер ол үшін арналмаған басқа газбен толтырылған немесе цистерналар мен бөшкелер бөгде заттармен немесе нәрсемен ластанған;
7) цистернаның жүріс бөлігі ақаулы;
8) цистернаны немесе бөшкені толтыру кезінде газдың ағуы анықталған;
9) оқытылып-үйретілген және аттестатталған қызмет көрсетуші персонал жоқ.
4. Сығылған, сұйытылған және ерітілген газы бар баллондар үшін:
1) кезеңдік куәландыру мерзiмi аяқталған;
2) баллонның цилиндр бөлігіне таңба түсірілген немесе ол жоқ;
3) баллондарға бөлім командирінің бұйрығымен тағайындалмаған адамдар қызмет көрсетеді;
4) шұралар ақаулы;
5) корпус зақымдалған: жарықтар, шырмаулар, ойықтар, майысу, тесіктер, баллонның цилиндр бөлігі майысқан, баллон қабырғасының номиналды қалыңдығының 10 %-інен астам тереңдікте ойықтар мен тәуекел, қылта мойын бұрандасында тесіктер мен кертіктер бар;
6) тіректер зақымдалған, қисық немесе нашар орнатылған;
7) баллонның қылта мойнына шығыршық тығыз орнатылмаған;
8) бояу мен жазулар қазандықты қадағалау қағидаларының талаптарына сәйкес келмейді.
5. Лифтілер үшін:
1) белгіленген техникалық куәландыру мерзімі аяқталған;
2) шахта қоршауы зақымдалған;
3) шахта есіктерінің құлыптары, сондай-ақ шахта мен кабина есіктерінің түйісуі, шеткі ажыратқыштар, арналы түйіспелер, арқандарды және басқа да сақтандырғыш бұғаттағыш құрылғыларды босаңсыту үшін түйіспелер жоқ немесе ақаулы;

4) в шахте со стороны дверей кабины имеются выступы и нищи, размеры которых не соответствуют правилам;
5) отсутствуют скобы в нижней части дверей шахты пассажирских лифтов с подвижным полом кабины;
6) перегорела сигнальная лампа;
7) неисправна световая и звуковая сигнализация;
8) понижено сопротивление изоляции проводки и аппаратуры;
9) наблюдаются случаи самопроизвольного движения кабины;
10) отсутствуют обученные и аттестованные электромеханики и лифтеры;
11) канаты изношены более установленных норм;
12) кабина автоматически не останавливается на том этаже, на который была направлена;
13) кабина приходит в движение при пуске лифта с открытыми дверями шахты, а при наличии в кабине людей – с открытыми дверями кабины;
14) лифт не выдержал статических и динамических испытаний;
15) отсутствует освещение машинного помещения, шахты и кабины, а также освещение площадки перед дверями шахты;
16) отсутствует необходимый для надзора и обслуживания обученный и аттестованный обслуживающий персонал;
17) у лифтов с подвижным полом сигнальная лампа гаснет при наличии в кабине пассажиров, а также при выходе из кабины всех пассажиров при незакрытой двери шахты;
18) дверь шахты открывается снаружи при отсутствии кабины на данном этаже;
19) обнаружено плохое состояние электрической изоляции проводки или электрической аппаратуры лифтов ("бьет током") при прикосновении к металлическим частям лифта, ощущается запах горящей изоляции;
20) неисправна кнопка СТОП;
21) замечены другие неисправности лифта (необычный шум, стук, скрип, рывки или толчки во время движения кабины, обрыв каната, выход противовеса из направляющих, неточность остановки кабины у этажных площадок).
6. Для котлов:
1) истек срок очередного технического освидетельствования, а также отсутствует обученный и аттестованный персонал;
2) имеются разрывы кипятильных и экранных труб;
3) неисправны или отказали в работе все питательные устройства;
4) неисправны или вышли из строя оба водоуказательных стекла;
5) обнаружены неисправность или отказ в работе хотя бы одного предохранительного клапана;
6) поврежден паропровод или арматура на нем;
7) неисправен манометр и возможность его замены исключена;
8) из котла упущена вода;
9) несмотря на усиленное питание котла, уровень воды быстро снижается;
10) уровень воды поднялся выше верхней видимой кромки водоуказательного прибора (стекла) и продувкой не удается его снизить;
11) давление в котле поднимается выше нормального и продолжает расти, несмотря на уменьшение тяги, дутья и усиленное питание котла;

4) шахтада кабина есіктері жағынан көлемі қағидаларға сәйкес келмейтін қуыстар мен текшелер бар;
5) жолаушылар лифтілері шахтасы есіктерінің төменгі бөлігінде кабинаның жылжымалы едені бар қапсырмалар жоқ;
6) сигналдық шам күйіп кетті;
7) жарық беретін және дыбыстық дабылдама ақаулы;
8) сым мен аппаратураны оқшаулау кедергісі төмендеген;
9) кабинаның өздігінен қозғалу жағдайы байқалады;
10) оқытылып-үйретілген және аттестатталған электромеханиктер мен лифтшілер жоқ;
11) арқандар белгіленген нормадан артық пайдаланған;
12) кабина бағытталған қабатта автоматты түрде тоқтамайды;
13) лифт шахтаның ашық есігімен іске қосылған кезде кабина қозғалады, ал кабинада адамдар болған кезде – кабинаның ашық есігімен қозғалады;
14) лифт статикалық және динамикалық сынаудан өтпеген;
15) машина үй-жайында, шахтада және кабинада, сондай-ақ шахта есігінің алдындағы алаңда жарық жоқ;
16) қадағалау және қызмет көрсету үшін қажетті оқытылып-үйретілген және аттестатталған қызмет көрсетуші персонал жоқ;
17) жылжымалы едені бар лифтілерде кабинада жолаушылар болған кезде, сондай-ақ шахтаның есігі жабылмаған жағдайда барлық жолаушылар кабинадан шыққан кезде сигналдық шам сөнеді;
18) осы қабатта кабина болмаған кезде шахта есігі сыртынан ашылады;
19) лифт сымының немесе электр аппаратурасының электр оқшаулауының нашар жай-күйі анықталған ("ток соғады"), лифтінің металл бөліктерімен жанасу кезінде оқшаулаудың жанған иісі сезіледі;
20) ТОҚТА батырмасы ақаулы;
21) лифтінің басқа да ақаулықтары (ерекше шу, тарсыл, сықыр, кабинаның қозғалуы уақытында жұлқу немесе соғу, арқанның үзілуі, бағыттаушылардан теңестіру салмағының шығуы, кабинаның қабат алаңдарына дәл тоқтамауы) байқалған.
6. Қазандықтар үшін:
1) кезекті техникалық куәландыру мерзімі аяқталған, сондай-ақ оқытылып-үйретілген және аттестатталған персонал жоқ;
2) қайнату және экрандық құбырлардың жарылуы бар;
3) барлық қуаттандыру құрылғылары ақаулы немесе жұмыс істемейді;
4) су көрсеткіш әйнектердің екеуі де ақаулы немесе істен шыққан;
5) сақтандырғыш клапанның ең болмаса біреуінің ақаулығы немесе істен шығуы анықталған;
6) бу құбыры немесе ондағы арматура зақымдалған;
7) манометр ақаулы және оны ауыстыру мүмкіндігі жоқ;
8) қазаннан су аққан;
9) қазан қуатын күшейтуге қарамастан, су деңгейі тез төмендеген;
10) су деңгейі су көрсеткіш аспаптың (әйнектің) ең жоғары көрінетін жиегінен жоғары көтерілген және оны үрлеу арқылы төмендету мүмкіндігі жоқ;
11) тартуды, үрлеуді азайтуға және қазан қуатын күшейтуге қарамастан, қазандықтағы қысым қалыптыдан жоғары көтерілген және көтерілу жалғасқан;

12) расплавлены контрольные пробки;
13) имеются трещины в обмуровке, угрожающие обвалом;
14) горит унос и сажа в газоходах;
15) в работе котла замечены необычные шум, удары, стук;
16) котлу угрожает пожар;
17) в основных элементах котла (барабане, коллекторе, камере, жаровой трубе, огневой коробке, кожухе топки, трубной решетке, внешнем сепараторе, паропроводе) обнаружены трещины, выпучины, течи и пропуски в их сварных швах, имеются обрывы двух и более находящихся рядом связей;
18) прекращена подача электроэнергии при искусственной тяге, а также повреждены элементы котла и его обмуровки, создающие опасность для обслуживающего персонала или угрозу разрушения котла.
Приложение 5
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
ЖУРНАЛ учета грузоподъемных механизмов
__________________________________________________________________
(наименование воинской части)
Регистрационный номер
Сведения об объектах
Периодичность (в годах) технического освидетельствования согласно заводской документации
Месяц и год проведенных и назначенных сроков технического освидетельствования
1. Индекс агрегата.
2. Наименование, заводской номер объекта.
3. Изготовитель объекта, дата изготовления.
4. Номер заключения о соответствии требованиям, кем выдано, дата выдачи.
5. Параметры работы: грузоподъемность/давление (разрешенное/рабочее).
6. Срок службы подъемных механизмы, сосудов.
ЧТО
ПТО
ЧТО
ПТО
ЧТО
ПТО
ЧТО
ПТО
Частичное
Полное
Частичное
Полное
проведенное
назначенное
проведенное
назначенное
проведенное
назначенное
проведенное
назначенное
Образец заполнения
1/АК

12) бақылау тығындары балқыған;
13) қаптамада опырылу қатері бар жарықтар бар;
14) газ жолдарындағы бөліну мен күйе жанған;
15) қазандық жұмысында ерекше шу, соққылар, тарсыл байқалған;
16) қазандыққа өрт қаупі төнген;
17) қазанның негізгі элементтерінде (барабанда, коллекторда, камерада, қыздыру құбырында, жану қорабында, от жанатын мойын қаптамасында, құбыр торында, сыртқы сепараторда, бу құбырында) жарықтар, қаңсу, ағу және олардың дәнекерленген жіктерінде шығару анықталған, екі немесе одан артық қатар тұрған байланысқан жерлер үзілген;
18) жасанды тарту кезінде электр энергиясын беру тоқтатылған, сондай-ақ қызмет көрсететін персонал үшін қауіп тудыратын немесе қазанның жарылу қатерін төндіретін қазан элементтері мен оның қаптамалары зақымдалған.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
Жүк көтеру механизмдерін есепке алу журналы _______________________________ (әскери бөлімнің атауы)
Тіркеу нөмірі
Объект туралы мәлімет
Зауыттық құжаттамаға сәйкес техникалық куәландыру (ТК) кезеңділігі (жылдармен)
Жүргізілген техникалық куәландыру айы мен жылы және тағайындалған мерзімі
1. Агрегат индексі.
2. Объектінің атауы, зауыттық нөмірі.
3. Объектіні жасаушы, жасалған күні.
4. Талаптарға сәйкес келуі туралы қорытынды нөмірі, кім берді, берілген күні.
5. Жұмыс істеу параметрі: жүк көтергіштігі/қысымы (рұқсат етілген/жұмыс)
6. Көтеру механизмінің, ыдыстың қызмет мерзімі.
ІТК
ТТК
ІТК
ТТК
ІТК
ТТК
ІТК
ТТК
Ішінара
Толық
Ішінара
Толық
жүргізілген
тағайындалған
жүргізілген
тағайындалған
жүргізілген
тағайындалған
жүргізілген
тағайындалған
Толтыру үлгісі
1/АК

05.2020
05.2028
05.2025
05.2029
06.2028
05.2036
Приложение 8
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
Форма
Начальнику Центра
метрологического обеспечения
и стандартизации
Министерства обороны
Республики Казахстан
____________________________
город Астана, ул. Манаса, дом 15
Представляю сведения по опасным техническим устройствам воинской части:
№ п/п
Наименование (индекс) объекта
Заводской номер
Год выпуска
Дата последнего освидетельствования
1
2
3
4
5
Приказом командира части № __ от "____" 20___года назначены ответственные лица:
Для обслуживания указанных объектов назначен следующий личный состав (обслуживающий персонал):
№ п/п
Воинское звание,
Ф.И.О (при его наличии).
Должность
Наименование учебного заведения. Дата выдачи удостоверения
Дата последней
проверки знаний
1
2
3
4
5
_____________________ исправны и соответствуют требованиям промышленной безопасности.
Командир войсковой части 00000 ________________________________________________
(воинское звание фамилия и инициалы подпись)
К письму прилагаются заверенные в делопроизводстве копии паспортов на опасные технические устройства.
Приложение 9
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
Журнал учета испытаний баллонов
№ п/п
Завод-изготовитель и тип баллона
Заводской № баллона
Дата (месяц, год)
Результаты наружного и внутреннего осмотра
Вес, килограмм
Емкость, литров
Давление,
кгс/см2
Годен, переведен в низшую группу, забракован
Подпись инспектора
Подпись представителя войсковой части
Примечание
изготовления
Производственного и назначенного освидетельствования
выбитый
действительный
выбитая
действительная
Рабочее (Р)
Пробное (П)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
№ п/п
Дата наполнения
Номер баллона
Дата освидетельствования
Емкость баллона
Конечное давление газа при наполнении
Вес газа (сжиженного в баллоне)
Подпись лица наполнившего баллон
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 10
к Инструкции по организации
эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(грузоподъемных механизмов,
котлов и сосудов,
работающих под давлением)
Журнал учета освидетельствований и осмотров опасных технических устройств войсковой части _________________________
1. Грузоподъемные механизмы
Регистрационный номер по учету воинской части (органа котлонадзора)
Наименование (индекс) грузоподъемной машины, устройства, съемного грузозахватного приспособления
Место установки
Заводской номер и год изготовления
Грузоподъемность,
килограмм
Дата и результаты осмотров кранов лицом по надзору
Техническое освидетельствование,
Дата (число/месяц/год)
расчетная
разрешенная
проведено
назначено
проведено
назначено

05.2020
05.2028
05.2025
05.2029
06.2028
05.2036
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
Метрологиялық қамтамасыз ету
және стандарттау орталығының
бастығына
____________________________
Астана қаласы, Манас көшесі,
15-үй
Әскери бөлімнің қауіпті техникалық құрылғысы жөнінде мәлімет ұсынамын:
Р/с №
Объектінің атауы (индексі)
Зауыттық нөмірі
Шығарылған жылы
Соңғы
куәландыру күні
1
2
3
4
5
Бөлім командирінің 20___жылғы "___" № __ бұйрығымен мынадай жауапты адамдар тағайындалды:
Көрсетілген объектіге қызмет көрсету үшін мынадай жеке құрам (қызмет көрсетуші персоналы) тағайындалды:
Р/с №
Әскери атағы,
Т.А.Ә. (ол бар болған кезде)
Лауазымы
Оқу орнының атауы. Куәлік берілген күні
Білімді соңғы тексеру күні
1
2
3
4
5
_____________________ жарамды және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
00000 әскери бөлімінің командирі _______________________________________ (әскери атағы, тегі және инициалдары, қолы)
Хатқа іс жүргізуде куәландырылған қауіпті техникалық құрылғыға паспорттың көшірмесі қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
9-қосымша
Баллонды сынауды тіркеу журналы
Р/с №
Жасаушы зауыт және баллонның типі
Баллонның зауыттық №
Күні (айы, жылы)
Сыртқы және ішкі
Қарап-тексеру нәтижесі
Салмағы, килограмм
Сыйымдылығы, литр
Қысымы,
кгс/см2
Жарамды, төмен топқа ауыстырылды, ақаулыққа жатқызылған
Инспектордың қолы
Әскери бөлім өкілінің қолы
Ескертпе
жасалған
Өндірістік және тағайындалған куәландыру
белгіленген
нақты
белгіленген
нақты
жұмыс (Ж)
сынамақ (С)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Р/с №
Толтырылған күні
Баллон нөмірі
Куәландырылған күні
Баллон
сыйымдылығы
Толтыру кезіндегі газдың соңғы қысымы
Газ салмағы (баллондағы сұйылтылған)
Баллонды толтырған адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери мүлкін (жүк
көтеру механизмін, қысыммен
жұмыс істейтін қазандықтар мен
ыдысты) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
10-қосымша
_____________әскери бөлімінің қауіпті техникалық құрылғысын куәландыруды және қарап-тексеруді есепке алу журналы 1. Жүк көтеру механизмі
Әскери бөлімді (қазандықты қадағалау органының) есепке алу бойынша тіркеу нөмірі
Жүк көтеру машинасының, құрылғының, алмалы-салмалы жүк қармағыш айла-бұйымның атауы (индексі)
Орнату орны
Зауыттық нөмірі мен жасалған жылы
Жүк көтергіштігі, килограмм
Қадағалау жөніндегі адамның кранды қарап- тексеру күні мен нәтижесі
Техникалық куәландыру
Күні (күні/ айы/ жылы)
жүргізілді
рұқсат
етілді
жүргізілді
белгіленді
жүргізілді
белгіленді

2. Сосуды, баллоны
Наименование объекта и его характеристика (тип, марка, назначение, среда)
Место установки
Заводской номер и год изготовления. Номер по учету части
Давление, кгс/см2
Емкость, литров
Дата и результаты осмотров лицом по надзору
Технические освидетельствование,
Дата (число/месяц/год)
расчетное
разрешенное
Внутренний осмотр
Гидроиспытание
проведено
назначено
проведено
назначено
3. Наполнительные станции
п/п
Наименование станции
Место установки
Заводской номер и год выпуска
Давление, кгс/см2
Дата и результаты осмотра лицом по надзору
расчетное
разрешенное

2. Ыдыс, баллон
Объектінің атауы және оның сипаттамасы (типі, маркасы, арналуы, ортасы)
Орнату орны
Зауыттық нөмірі және жасалған жылы. Бөлімнің есебі бойынша нөмірі
Қысымы, кгс/см2
Сыйымдылығы, литр
Қадағалау жөніндегі адам тексерген күні мен нәтижесі
Техникалық куәландыру
Күні (күні/айы/жылы)
есептелді
рұқсат етілді
Ішкі қарап-тексеру
Гидросынаулар
жүргізілді
белгіленді
жүргізілді
белгіленді
3. Толтыру станциясы
Р/с№
Станция атауы
Орнату орны
Зауыттық нөмірі және жасалған жылы
Қысымы, кгс/см2
Қадағалау жөніндегі адамның тексерген күні және нәтижесі
есептелді
рұқсат етілді