О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 октября 2022 года № 91. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2022 года № 30340
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18220) следующие изменения:
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального
Банка Казахстана
Г. Пирматов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка
Казахстана
от 20 октября 2022 года № 91
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о договоре займа (условного обязательства)
Индекс формы административных данных: CR_CC1
Периодичность: по мере изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
Отчетный период: по состоянию на "___" "_______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга, имеющими лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций (далее - кредитор)
Срок представления формы административных данных: в течение десяти рабочих дней со дня изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
Форма
Таблица 1. Отчет о договоре займа (условного обязательства)
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о субъекте кредитной истории – стороне договора займа (условного обязательства):
1.1
Вид (роль) субъекта кредитной истории
1.2
Идентификатор субъекта кредитной истории:

"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 20 қазандағы № 91 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қазанда № 30340 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18220 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 20 қазандағы
№ 91 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: CR_CC1
Кезеңділігі: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, ипотекалық ұйымдар және ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары болып табылатын, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - кредитор)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде
Нысан
1-кесте. Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кредиттік тарих субъектісі - қарыз (шартты міндеттеме) шартының тарапы туралы мәліметтер:
1.1
Кредиттік тарих субъектісінің түрі (рөлі)
1.2
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о договоре займа (условного обязательства)" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форму подписывают руководитель из числа руководящих работников кредитора или иное должностное лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
4. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и используемых в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма. Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.
6. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. При заполнении Формы используются следующие справочники, размещенные в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам:
Виды (роли) субъекта кредитной истории;
Виды идентификатора;
Виды займа, условного обязательства;
Филиалы;
Виды валюты;
Виды ставок;
Плавающие индексы;
Цели кредитования;
Объекты кредитования;
Источники финансирования;
Признаки передачи (продажи), принятия (покупки);
Типы организаций, которым переданы (проданы) (от которых приняты (куплены)) права требования;
Основания прекращения обязательства;
Уполномоченные органы кредитора.
8. В Форме передаются сведения обо всех взаимоотношениях кредитора с субъектом кредитной истории, сложившихся в силу договора, заключенного между субъектом кредитной истории и кредитором, и иных отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сведения представляются по всем договорам займа (условного обязательства), заключенным в отчетном периоде и (или) действующим или прекратившим действие в отчетном периоде, включая списанные с баланса и (или) переданные в доверительное управление, погашенные, прощенные или проданные в отчетном периоде, и по всем условным обязательствам.
В целях Формы к платежным карточкам относятся займы, выдаваемые держателям платежной карточки в пределах постоянного лимита, установленного договором выпуска платежной карточки, и не требующие одобрения кредитора. Займы, выдаваемые держателям платежных карточек в рамках переменного лимита, устанавливаемого кредитором для каждого запрашиваемого заемщиком займа, классифицируются в Форме как займы, выдаваемые в рамках кредитной линии.
Для филиала-нерезидента Республики Казахстан под балансом понимается отчет об активах и обязательствах.
Связь займа (условного обязательства) с субъектом кредитной истории в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, устанавливается по идентификатору субъекта.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанға кредитордың басшы қызметкерлері арасынан басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген өзге лауазымды адам қол қояды.
4. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін көп дегенде төрт таңбаны көрсете отырып, сан форматында көрсетіледі.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған және Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтардың кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" - күні, "АА" - айы, "ЖЖЖЖ" - жылы форматында көрсетіледі.
6. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанды толтыру кезінде қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Кредиттік тарих субъектісінің түрлері (рөлдері);
Сәйкестендіргіш түрлері;
Қарыздың, шартты міндеттеменің түрлері;
Филиалдар;
Валюта түрлері;
Мөлшерлемелер түрлері;
Өзгермелі индекстер;
Кредиттеу мақсаты;
Кредиттеу объектілері;
Қаржыландыру көзі;
Беру (сату), қабылдау (сатып алу) белгілері;
Талап ету құқықтары берілген (сатылған) (қабылданған (сатып алынған)) ұйымдардың түрлері;
Міндеттемені тоқтату негіздері;
Кредитордың уәкілетті органдары.
8. Нысанда кредитордың кредиттік тарих субъектісімен кредиттік тарих субъектісі және кредитор арасында жасалған шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де қарым-қатынастарға байланысты қалыптасқан барлық өзара қарым-қатынастар туралы мәліметтер беріледі.
Мәліметтер есепті кезеңде жасалған және (немесе) қолданыстағы немесе есепті кезеңде қолданылуы тоқтатылған барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттары бойынша, оның ішінде баланстан шығарылған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген, есепті кезеңде өтелген, кешірілген немесе сатылған және барлық шартты міндеттемелер бойынша ұсынылады.
Нысан мақсатында төлем карточкаларына төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты лимит шегінде төлем карточкасын ұстаушыларға берілетін және кредитордың мақұлдауын талап етпейтін қарыздар жатады. Әрбір қарыз алушы сұраған қарыз үшін кредитор белгілейтін ауыспалы лимит шеңберінде төлем карточкаларын ұстаушыларға берілетін қарыздар Нысанда кредиттік желі шеңберінде берілетін қарыздар ретінде сыныпталады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-филиалы үшін баланс деп активтер мен міндеттемелер туралы есеп түсініледі.
Қарыздың (шартты міндеттеменің) кредиттік тарих субъектісімен байланысы қарыздар және шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде субъектіні сәйкестендіргіш бойынша белгіленеді.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті күнгі жағдай бойынша жаңартылуы тиіс.

9. В строках 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.7, 2.9, 2.11.1, 2.11.2, 2.14.1, 2.14.2, 2.15.1, 3.1, 3.2, 3.4.1, 4.1.1, 4.2.1, 5.1 и 5.2 Таблицы 1 и строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 значения выбираются из справочников.
10. В показателях строки 1 Таблицы 1 одному договору займа (условного обязательства) может соответствовать несколько субъектов кредитной истории с разными ролями, вид которых указывается в строке 1.1 Таблицы 1.
В строке 1.2 Таблицы 1 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строке 1.3 Таблицы 1 значение "1" указывается, если заем (условное обязательство) предоставляется индивидуальному предпринимателю, осуществляющему деятельность в виде личного предпринимательства, в целях осуществления предпринимательской деятельности. Одному субъекту кредитной истории и одному договору займа соответствует не более одного актуального значения показателя в строке 1.3 Таблицы 1.
11. В строках 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2,6, 2,7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 и 2.16 Таблицы 1 одному договору соответствует не более одного актуального значения.
12. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 кредитор обеспечивает указание показателей, однозначно идентифицирующих договор, заключенный между субъектом кредитной истории и кредитором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора займа (условного обязательства) в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора.
Если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение идентификационного номера займу (условному обязательству) в автоматизированных информационных системах кредитора, в качестве номера договора допускается передача идентификационного номера из автоматизированной информационной системы кредитора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора займа (условного обязательства).
Если по платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом оформляется общий договор о выпуске платежных карточек, по показателю "номер договора" указывается номер общего договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" номер платежной карточки.
Если выдача займа в рамках кредитной линии осуществляется на основании заявления, по показателю "номер договора" указывается номер соглашения о предоставлении (открытии) кредитной линии и через знак "/" идентификационный номер займа. Для займов, выдаваемых держателю платежной карточки в рамках кредитной линии, по показателю "номер договора" указывается номер договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" идентификатор займа.
По сделкам операций обратное репо, заключенным автоматическим способом, указывается идентификатор сделки.
Дата договора не может быть позднее фактической даты выдачи, даты погашения по условиям договора, фактической даты прекращения обязательства или позднее отчетной даты.

9. 1-кестенің 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.7, 2.9, 2.11.1, 2.11.2, 2.14.1, 2.14.2, 2.15.1, 3.1, 3.2, 3.4.1, 4.1.1, 4.2.1, 5.1 және 5.2-жолдарында және 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-кестенің 1-жолының көрсеткіштерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына түрі 1-кестенің 1.1-жолында көрсетілетін әртүрлі рөлдері бар бірнеше кредиттік тарих субъектісі сәйкес келуі мүмкін.
1-кестенің 1.2-жолында кредиттік тарихтың бір субъектісі бойынша бірнеше жаңартылған мәндерді бір мезгілде көрсетуге жол беріледі.
1-кестенің 1.3-жолында "1" мәні егер қарыз (шартты міндеттеме) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жеке кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерге берілсе көрсетіледі. Кредиттік тарихтың бір субъектісіне және бір қарыз шартына 1-кестенің 1.3-жолындағы көрсеткіштің бірден аспайтын өзекті мәні сәйкес келеді.
11. 1-кестенің 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2,6, 2,7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 және 2.16-жолдарында бір шартқа біреуден аспайтын жаңартылған мән сәйкес келеді.
12. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында кредитор кредиттік тарих субъектісі мен кредитор арасында жасалған шартты бірдей сәйкестендіретін көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар және шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкестендіргіштері қызметін атқарады және шарт туралы мәліметтерді ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
Егер кредитордың ішкі құжаттарында кредитордың автоматтандырылған ақпараттық жүйелерінде қарызға (шартты міндеттемеге) сәйкестендіру нөмірін беру көзделсе, шарттың нөмірі ретінде кредитордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі. Кредитор өзі жасасқан қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күніне ұқсас көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Егер тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша төлем карточкаларын шығару туралы жалпы шарт ресімделетін болса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы жалпы шарттың нөмірі және "/" таңбасы арқылы төлем карточкасының нөмірі көрсетіледі.
Егер кредиттік желі шеңберінде қарыз өтініш негізінде берілетін болса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша кредиттік желі ұсыну (ашу) туралы келісімнің нөмірі және "/" таңбасы арқылы қарыздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Кредиттік желі шеңберінде төлем карточкасын ұстаушыға берілетін қарыздар үшін "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы шарттың нөмірі және "/" таңбасы арқылы қарызды сәйкестендіргіш көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған керi репо операцияларының мәмілелері бойынша мәміле сәйкестендіргіші көрсетіледі.
Шарттың күні нақты беру күнінен, шарттың талаптары бойынша өтеу күнінен, міндеттемені нақты тоқтату күнінен кеш болуы немесе есепті күннен кеш болуы мүмкін емес.

13. Строка 2.4 Таблицы 1 предназначена для идентификации кредитной линии, в рамках которой предоставляется заем, и является обязательной для заполнения для всех займов, выданных в рамках кредитной линии.
Кредитор обеспечивает идентичность значений показателя номеру и дате соответствующей кредитной линии.
14. В строке 2.7 Таблицы 1 указывается бизнес-идентификационный номер регионального подразделения (филиала) кредитора, в котором обслуживается заем (условное обязательство). Если обслуживание займа (условного обязательства) осуществляется по месту нахождения головной организации кредитора или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается бизнес-идентификационный номер кредитора.
Справочник филиалов ведется Национальным Банком Республики Казахстан в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, на основании представленных кредитором сведений о своих филиалах, обновление которых осуществляется по мере необходимости.
15. Строка 2.8 Таблицы 1 предназначена для отражения даты окончания срока займа (условного обязательства), указанного в договоре с учетом дополнительных соглашений.
Если в договоре отсутствует срок окончания его действия, показатель не передается.
16. Строка 2.10 Таблицы 1 предназначена для отражения суммы займа (условного обязательства) в валюте, установленной договором, с учетом дополнительных соглашений.
Для займов, выданных держателям платежных карточек, кредитной линии, овердрафта в качестве суммы займа (условного обязательства) указывается кредитный лимит по договору в выбранной валюте.
При изменении суммы займа (условного обязательства) в валюте договора или вида валюты по договору соответствующая информация подлежит актуализации.
Сумма займа в валюте договора не может быть меньше суммы остатка основного долга в валюте договора, за исключением займов, выданных держателям платежных карточек с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки.
17. В показателях строки 2.11 Таблицы 1 отражение ставки в разбивке на фиксированный спрэд плавающей ставки и плавающий индекс является обязательным для всех договоров займа, в которых установлена плавающая ставка вознаграждения, заключенных или в которые вносятся изменения после 1 июля 2019 года.
Справочник плавающих индексов ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.
18. В строке 2.13 Таблицы 1 при отсутствии обеспечения по займу (условному обязательству) указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов (условных обязательств), по которым отсутствует обеспечение.

13. 1-кестенің 2.4-жолы қарыз берілетін кредиттік желіні сәйкестендіруге арналған және кредиттік желі шеңберінде берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
Кредитор көрсеткіш мәндерінің тиісті кредиттік желінің нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
14. 1-кестенің 2.7-жолында қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсетілетін кредитордың өңірлік бөлімшесінің (филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету кредитордың бас ұйымының орналасқан жері бойынша немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы жүзеге асыратын болса, кредитордың бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының анықтамалығын кредитор ұсынған, жаңартылуы қажеттілігіне қарай жүзеге асырылатын өз филиалдары туралы мәліметтері негізінде қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде жүргізеді.
15. 1-кестенің 2.8-жолы қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) мерзімінің аяқталу күнін көрсетуге арналған.
Егер шартта оның қолданылуының аяқталу мерзімі болмаса, көрсеткіш берілмейді.
16. 1-кестенің 2.10-жолы қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта белгіленген валютамен қарыз (шартты міндеттеме) сомасын көрсетуге арналған.
Төлем карточкаларын, кредиттік желіні, овердрафтты ұстаушыларға берілген қарыздар үшін қарыз (шартты міндеттеме) сомасы ретінде таңдап алынған валютада шарт бойынша кредиттік лимит көрсетіледі.
Шарт валютасымен қарыз (шартты міндеттеме) сомасы немесе шарт бойынша валюта түрі өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат жаңартылуға жатады.
Шарт валютасындағы қарыз сомасы төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкаларын ұстаушыларға берілген қарыздарды қоспағанда, шарт валютасындағы негізгі борыш қалдығының сомасынан аз болуы мүмкін емес.
17. 1-кестенің 2.11-жолындағы көрсеткіштерде өзгермелі мөлшерлеменің белгіленген спрэдына және өзгермелі индекске бөле отырып, мөлшерлемені көрсету 2019 жылғы 1 шілдеден кейін жасалған немесе өзгерістер енгізілетін, сыйақының өзгермелі мөлшерлемесі белгіленген барлық қарыз шарттары үшін міндетті болып табылады.
Өзгермелі индекстер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, кредиторлар анықтамалықтағы тиісті ақпаратты қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
18. 1-кестенің 2.13-жолында қарыз (шартты міндеттеме) бойынша қамтамасыз ету болмаған кезде "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш қамтамасыз етуі жоқ барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін толтыруға міндетті болып табылады.

19. Строка 2.14 Таблицы 1 предназначена для отражения целевого назначения займа и распределения суммы займа по целям кредитования. Показатели "цель кредитования", "объект кредитования" и "доля от суммы займа" отражаются и обновляются в соответствии с договором с учетом дополнительных соглашений.
Целевое назначение займа определяется посредством комбинирования значений показателей "цель кредитования" и "объект кредитования".
Совокупная сумма долей по одному займу, отражающих распределение суммы займа по целям, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели строки 2.14 Таблицы 1 не предоставляются для операций обратное репо и условных обязательств, не являющихся кредитными линиями.
20. Строка 2.15 Таблицы 1 предназначена для отражения источников средств, за счет которых финансируется заем или приобретены права требования по займу, и распределения суммы займа по источникам финансирования.
Совокупная сумма долей по одному договору, отражающих распределение суммы займа по источникам финансирования, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели являются обязательными для заполнения по всем займам.
21. В строке 2.16 Таблицы 1 при наличии валютной выручки и (или) инструментов хеджирования у субъекта кредитной истории указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
Показатель не предоставляется для займов (условных обязательств), по которым валютой договора является тенге, и для операций обратное репо.
22. Показатели строки 3 Таблицы 1 предназначены для идентификации займов, права требования по которым переданы (проданы) третьему лицу или приняты (куплены) у третьего лица.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены).
23. Показатели строки 4 Таблицы 1 предназначены для идентификации договора займа, рефинансированного за счет средств, выданных в рамках нового договора займа, и включают указание идентификаторов предыдущего заемщика и предыдущего кредитора, перед которым исполнены обязательства по рефинансированному займу.
Кредитором обеспечивается идентичность предоставленных по строке 4 Таблицы 1 сведений идентификационным сведениям о займе, являющемся объектом рефинансирования, которые были переданы до осуществления операции его рефинансирования.
Одному договору займа может соответствовать несколько актуальных значений по строке 4.
Строки 4.1 и 4.2 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения для всех займов, предоставленных для целей рефинансирования другого займа. Строки 4.3 и 4.4 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения для займов, предоставленных кредитором для целей внутреннего рефинансирования.

19. 1-кестенің 2.14-жолы қарыздың нысаналы мақсатын көрсетуге және қарыз сомасын кредиттеу мақсаты бойынша бөлуге арналған. "Кредиттеу мақсаты", "кредиттеу объектісі" және "қарыз сомасынан үлесі" көрсеткіштері қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартқа сәйкес көрсетіледі және жаңартылады.
Қарыздың нысаналы мақсаты "кредиттеу мақсаты" және "кредиттеу объектісі" көрсеткіштерінің мәндерін аралас қолдану арқылы айқындалады.
Қарыз сомасын мақсаттар бойынша бөлуді көрсететін бір қарыз бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (бір жүз пайызға) тең болады.
1-кестенің 2.14-жолының көрсеткіштері кері репо операциялары мен кредиттік желілер болып табылмайтын шартты міндеттемелер үшін берілмейді.
20. 1-кестенің 2.15-жолы қарыз қаржыландырылатын немесе қарыз бойынша талап ету құқықтарын иеленген қаражат көздерін көрсетуге және қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуге арналған.
Қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуді көрсететін бір шарт бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (бір жүз пайызға) тең болады.
Көрсеткіштер барлық қарыздар бойынша толтыруға міндетті болып табылады.
21. 1-кестенің 2.16-жолында кредиттік тарих субъектісінде валюталық түсім және (немесе) хеджирлеу құралдары болған жағдайда "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
Көрсеткіш шарт валютасы теңге болып табылатын қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін және кері репо операциялары үшін берілмейді.
22. 1-кестенің 3-жолының көрсеткіштері талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (сатылған) немесе үшінші тұлғадан қабылданған (сатып алынған) қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Көрсеткіштер талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
23. 1-кестенің 4-жолының көрсеткіштері жаңа қарыз шарты шеңберінде берілген қаражат есебінен қайта қаржыландырылған қарыз шартын сәйкестендіруге арналған және қайта қаржыландырылған қарыз бойынша міндеттемелері орындалған алдыңғы қарыз алушының және алдыңғы кредитордың сәйкестендіргіштерін көрсетуді қамтиды.
Кредитор 1-кестенің 4-жолы бойынша берілген мәліметтердің қайта қаржыландыру операциялары жүзеге асырылғанға дейін берілген қайта қаржыландыру объектісі болып табылатын қарыз туралы сәйкестендіру мәліметтерімен сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
Бір қарыз шартына 4-жол бойынша бірнеше өзекті мән сәйкес келуі мүмкін.
1-кестенің 4.1 және 4.2-жолдары басқа қарызды қайта қаржыландыру мақсаты үшін берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады. 1-кестенің 4.3 және 4.4-жолдары кредитор ішкі қайта қаржыландыру мақсаты үшін берген қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

24. Показатели строки 5 Таблицы 1 предназначены для отражения полного прекращения обязательства сторон по договору займа (условного обязательства), не включая передачу (продажу) прав требования по нему.
В строке 5.3 Таблицы 1 указывается дата, с которой прекращено обязательство по договору. Фактическая дата прекращения обязательства не может быть ранее даты договора и позднее отчетной даты.
Показатель "уполномоченный орган кредитора, принявший решение" указывается, если основание прекращения обязательства регламентировано внутренними документами кредитора, при этом указывается орган кредитора, утвердивший соответствующий внутренний документ. Данный показатель является обязательным для всех займов, по которым обязательство прекращено полностью в связи с прощением долга кредитором.
Показатели в строках 5.1 и 5.3 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения по всем займам (условным обязательствам), по которым обязательство прекращено полностью, и не указываются для займов, по которым право требования передано (продано) с условием обратного выкупа.
25. В строке 6 Таблицы 1 и в строке 5 Таблицы 2 отражаются даты, по состоянию на которые учтены соответствующие сведения о договоре займа (условного обязательства) и о графике погашения займа.
26. Показатели Таблицы 2 предназначены для передачи сведений по графику погашения займа, установленного договором с учетом дополнительных соглашений, с соответствующими платежами и обязательны для заполнения для всех займов, по которым соответствующими договорами установлен график погашения.
При изменении условий договора, влекущих изменение периодичности погашения или иных изменений по графику погашения, указывается новый график погашения с учетом новых условий.
Отражение нескольких графиков погашения по определенному договору с одинаковой датой составления не допускается.
27. Строка 1 Таблицы 2 предназначена для идентификации договора займа, по которому передается график погашения. Показатели "номер договора" и "дата договора" обеспечивают связь графика погашения с договором займа, частью которого он является.
28. В строке 2 Таблицы 2 указывается дата составления графика погашения по договору, при изменении графика погашения указывается дата составления нового графика.
29. В строке 4 Таблицы 2 указываются все предстоящие платежи по графику погашения на дату его составления в разрезе дат платежей. По одному графику погашения допускается отражение нескольких платежей.
В строках 4.2.1 и 4.2.2 Таблицы 2 указываются суммы основного долга и вознаграждения, составляющие сумму платежа по графику.

24. 1-кестенің 5-жолының көрсеткіштері шарт бойынша талап ету құқықтарын беруді (сатуды) қоспағанда, қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша тараптардың міндеттемелері толық тоқтатылуын көрсетуге арналған.
1-кестенің 5.3-жолында шарт бойынша міндеттеме тоқтатылған күн көрсетіледі. Міндеттеменің нақты тоқтатылған күні шарт күнінен ерте және есепті күннен кеш болуы мүмкін емес.
Егер міндеттемені тоқтату негізі кредитордың ішкі құжаттарында регламенттелген болса, "кредитордың шешім қабылдаған уәкілетті органы" көрсеткіші көрсетіледі, бұл ретте тиісті ішкі құжатты бекіткен кредитордың органы көрсетіледі. Кредитордың борышты кешіруіне байланысты міндеттеме толығымен тоқтатылған барлық қарыздар үшін бұл көрсеткіш міндетті болып табылады.
1-кестенің 5.1 және 5.3-жолдарындағы көрсеткіштер міндеттеме толығымен тоқтатылған барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады және талап ету құқығы кері сатып алу талабымен берілген (сатылған) қарыздар үшін көрсетілмейді.
25. 1-кестенің 6-жолында және 2-кестенің 5-жолында қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы және қарызды өтеу кестесі туралы тиісті мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күндер көрсетіледі.
26. 2-кестенің көрсеткіштері тиісті төлемдері бар қосымша келісімдерді ескере отырып, шартта белгіленген қарызды өтеу кестесі бойынша мәліметтерді беруге арналған және тиісті шарттарда өтеу кестесі белгіленген барлық қарыздарға толтыру үшін міндетті.
Өтеу мерзімділігі өзгеруіне немесе өтеу кестесі бойынша өзге де өзгерістерге әкеп соғатын шарттың талаптары өзгерген кезде жаңа талаптар ескеріле отырып, жаңа өтеу кестесі көрсетіледі.
Жасалған күні бірдей белгілі бір шарт бойынша бірнеше өтеу кестесін көрсетуге рұқсат етілмейді.
27. 2-кестенің 1-жолы өтеу кестесі берілетін қарыз шартын сәйкестендіруге арналған. "Шарттың нөмірі" және "шарттың күні" көрсеткіштері өтеу кестесінің ол бөлігі болып табылатын қарыз шартымен байланысын қамтамасыз етеді.
28. 2-кестенің 2-жолында шарт бойынша өтеу кестесін жасау күні көрсетіледі, өтеу кестесі өзгертілген кезде жаңа кестенің жасалған күні көрсетіледі.
29. 2-кестенің 4-жолында төлем күндері бойынша жасау күніне өтеу кестесі бойынша алдағы барлық төлемдер көрсетіледі. Бір өтеу кестесі бойынша бірнеше төлемдерді көрсетуге рұқсат етіледі.
2-кестенің 4.2.1 және 4.2.2-жолдарында кесте бойынша төлем сомасын құрайтын негізгі борыш пен сыйақы сомасы көрсетіледі.

В строке 4.3 Таблицы 2 указываются остатки задолженности по основному долгу за вычетом суммы очередного платежа по основному долгу.
Суммы платежей, остатки задолженности по основному долгу указываются в валюте договора с учетом дополнительных соглашений.
Приложение 2
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 20 октября 2022 года № 91
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет об обеспечении
Индекс формы административных данных: CR_P1
Периодичность: по мере изменения или получения данных об обеспечении
Отчетный период: по состоянию на "___" "_______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга, имеющими лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций (далее – кредитор)
Срок представления формы административных данных: в течение десяти рабочих дней со дня изменения или получения данных об обеспечении
Форма
Таблица 1. Отчет об обеспечении
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору о залоге:
1.1
номер договора о залоге
1.2
дата договора о залоге
2
Прекращение договора о залоге:
2.1
фактическая дата прекращения договора о залоге
2.2
основание прекращения договора о залоге
3
Сведения о залогодателе (гаранте, поручителе, страховщике):
3.1
тип субъекта (юридическое или физическое лицо)
3.2
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3.3
идентификационные данные залогодателя (гаранта, поручителя, страховщика):

2-кестенің 4.3-жолында негізгі борыш бойынша кезекті төлем сомасын шегергенде негізгі борыш бойынша берешек қалдықтары көрсетіледі.
Төлемдер сомасы, негізгі борыш бойынша берешек қалдықтары қосымша келісімдер ескеріле отырып, шарт валютасында көрсетіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 20 қазандағы
№ 91 Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қамтамасыз ету туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: CR_P1
Кезеңділігі: қамтамасыз ету туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезең: 20__жылғы "___" "_______________" жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, ипотекалық ұйымдар және ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары болып табылатын, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - кредитор)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: қамтамасыз ету туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде
Нысан
1-кесте. Қамтамасыз ету туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кепіл шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
кепіл туралы шарттың нөмірі
1.2
кепіл туралы шарттың күні
2
Кепіл туралы шарттың тоқтатылуы:
2.1
кепіл туралы шартты тоқтатудың нақты күні
2.2
кепіл туралы шартты тоқтату негізі
3
Кепіл беруші (кепілгер, кепілдеме беруші, сақтандырушы) туралы мәліметтер:
3.1
субъект түрі (заңды немесе жеке тұлға)
3.2
атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
3.3
кепіл берушінің (кепілгердің, кепілдеме берушінің, сақтандырушының) сәйкестендіру деректері:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об обеспечении" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форму подписывают руководитель из числа руководящих работников кредитора или иное должностное лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
4. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и используемых в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма. Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.
6. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. При заполнении Формы, используются следующие справочники, размещенные в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам:
Основания прекращения залога;
Виды идентификатора;
Виды обеспечения;
Виды валюты;
Номера счета.
8. В Форме передаются сведения об обеспечении, принятом кредитором по займам (условным обязательствам) на основании договора о залоге, гарантии и поручительства, договора страхования, или ином обеспечении, включая обеспечение в виде денег, поступающих в будущем.
Если заем (условное обязательство) не обеспечен залогом, гарантией или поручительством, и иными видами обеспечения, предусмотренными справочником, то сведения по Форме не передаются.
Если по займу отдельный договор о залоге не заключен, но договором займа предусмотрено право обращения взыскания на залоговое имущество при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обязательств, в качестве договора о залоге указывается соответствующий договор займа.
По финансовому лизингу в качестве обеспечения указывается предмет лизинга.
Договор о залоге связывается посредством идентификаторов со всеми договорами займа (условного обязательства), по которым соответствующее залоговое имущество (гарантия или поручительство, или иное имущество) выступает обеспечением. Связь каждого договора о залоге с договором займа (условного обязательства) указывается отдельно.
Если договор о залоге прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 2 по обеспеченным им займам (условным обязательствам) указывается обнуление распределенной доли.
Если договор займа (условного обязательства) прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 2 по указанному займу (условному обязательству) указывается обнуление распределенной доли.
В Таблице 2 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких договоров о залоге, одному договору о залоге допускается соответствие нескольких договоров займа (условного обязательства).
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қамтамасыз ету туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанға кредитордың басшы қызметкерлері арасынан басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген өзге лауазымды адам қол қояды.
4. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған және Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтардың кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" - күні, "АА" - айы, "ЖЖЖЖ" - жылы форматында көрсетіледі.
6. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанды толтыру кезінде қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Кепілді тоқтату негіздері;
Сәйкестендіргіш түрлері;
Қамтамасыз ету түрлері;
Валюта түрлері;
Шот нөмірлері.
8. Нысанда келешекте түсетін ақша түріндегі қамтамасыз етуді қоса алғанда, кепіл, кепілдік және кепілгерлік туралы шарт, сақтандыру шарты негізінде кредитор қабылдаған қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша қамтамасыз ету немесе өзге қамтамасыз ету туралы мәліметтер беріледі.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) кепілмен, кепілдікпен немесе кепілгерлікпен және анықтамалықта көзделген қамтамасыз етудің өзге де түрлерімен қамтамасыз етілмесе, онда Нысан бойынша мәліметтер берілмейді.
Егер қарыз бойынша кепіл туралы жеке шарт жасалмаса, бірақ кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) міндеттемелерді орындамаған кезде кепіл мүлкін өндіріп алу құқығы қарыз шартында көзделсе, тиісті қарыз шарты кепіл туралы шарт ретінде көрсетіледі.
Қаржы лизингі бойынша қамтамасыз ету ретінде лизинг мәні көрсетіледі.
Кепіл туралы шарт сәйкестендіргіштер арқылы барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттарымен байланысады, олар бойынша тиісті кепіл мүлкі (кепілдік немесе кепілгерлік немесе өзге мүлік) қамтамасыз ету болып табылады. Әрбір кепіл туралы шарттың қарыз (шартты міндеттеме) шартымен байланысы жеке көрсетіледі.
Егер кепiл туралы шарт тоқтатылған болса, онда тиiстi есепке алу күнi 2-кестеде ол қамтамасыз еткен қарыздар (шартты мiндеттемелер) бойынша бөлiнген үлестiң жойылғаны көрсетiледi.
Егер қарыз (шартты мiндеттеме) шарты тоқтатылған болса, онда тиiстi есепке алу күнi 2-кестеде көрсетiлген қарыз (шартты мiндеттеме) бойынша бөлiнген үлестiң жойылғаны көрсетiледi.
2-кестеде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына кепіл туралы бірнеше шарттың сәйкес келуіне, бір кепіл туралы шартқа бірнеше қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкес келуіне жол беріледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген кезде тиісті ақпарат есепке алу күні өзгеріс болған жағдай бойынша жаңартылуы тиіс.

9. В строках 2.2, 3.3.1, 4.1, 4.2, 4.5 и 4.6 Таблицы 1 значения выбираются из справочников.
10. В строках 1.1 и 1.2 Таблицы 1 отражаются номер и дата договора о залоге, гарантии и поручительства или иного обеспечения, на основании которого кредитор (залогодержатель) имеет право при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обеспеченного залогом обязательства по займу (условному обязательству) получить удовлетворение из стоимости залогового имущества, предъявить требование по неисполненному обязательству к гаранту или поручителю, или иному лицу в соответствии с договором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора залога или иного обеспечения в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора залога или иного обеспечения.
Если в рамках одного договора о залоге предусмотрено несколько видов обеспечения, каждый из этих видов обеспечения указывается с номером и датой данного договора.
В целях обеспечения уникальности, если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение договору о залоге иного идентификационного номера в автоматизированных системах, то в качестве номера договора о залоге допускается передача данного идентификационного номера, являющегося неизменным в течение периода действия договора.
11. В строке 2 Таблицы 1 указываются фактическая дата окончания срока действия договора о залоге и основание прекращения залога.
Фактическая дата прекращения договора о залоге не может быть ранее даты договора о залоге и позднее отчетной даты.
12. Строка 4.1 Таблицы 1 предназначена для классификации обеспечения, предусмотренного договором, по видам в соответствии со справочником "Вид обеспечения".
13. Строка 4.3 Таблицы 1 предназначена для отражения стоимости обеспечения, рассчитанной в соответствии с залоговой политикой кредитора.
Строка 4.4 Таблицы 1 предназначена для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов иных корректировок, исходя из последней на отчетную дату оценки (переоценки).
Строка 4.5 Таблицы 1 предназначена для отражения номера счета, на котором учитывается стоимость обеспечения.
Залоговая и рыночная стоимости указываются отдельно по каждому обеспечению в рамках договора о залоге.

9. 1-кестенің 2.2, 3.3.1, 4.1, 4.2, 4.5 және 4.6-жолдарында мәндер анықтамалықтардан таңдап алынады.
10. 1-кестенің 1.1 және 1.2-жолдарында кепіл, кепілдік және кепілгерлік немесе өзге де қамтамасыз ету туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі, оның негізінде кредитордың (кепіл ұстаушының) кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) қарыз (шартты міндеттеме) бойынша кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамаған кезде кепіл мүлкінің құнынан қанағаттану, кепілгерге немесе кепілдеме берушіге немесе шартқа сәйкес өзге тұлғаға орындалмаған міндеттеме бойынша талап қоюға құқығы бар.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде кепіл шартының немесе өзге де қамтамасыз етудің сәйкестендірушісі болып табылады және шарт туралы мәліметтерді ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгеріссіз болады. Кредитор өзi жасаған кепiл шартының немесе өзге де қамтамасыз етудiң нөмiрi мен күнiне ұқсас көрсеткiштердi көрсетудi қамтамасыз етедi.
Егер бір кепіл туралы шарттың шеңберінде қамтамасыз етудің бірнеше түрі көзделсе, осы қамтамасыз ету түрлерінің әрқайсысы осы шарттың нөмірімен және күнімен көрсетіледі.
Бірегейлікті қамтамасыз ету мақсатында, егер кредитордың ішкі құжаттарында кепіл туралы шартқа автоматтандырылған жүйелердегі өзге сәйкестендіру нөмірін беру көзделсе, онда кепіл туралы шарттың нөмірі ретінде шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін осы сәйкестендіру нөмірін беруге жол беріледі.
11. 1-кестенің 2-жолында кепіл туралы шарттың қолданылу мерзімінің нақты аяқталу күні және кепілді тоқтату негіздемесі көрсетіледі.
Кепіл туралы шартты нақты тоқтату күні кепіл туралы шарттың күнінен ерте болмайды және есепті күннен кеш болмайды.
12. 1-кестенің 4.1-жолы "Қамтамасыз ету түрі" анықтамалығына сәйкес түрлері бойынша шартта көзделген қамтамасыз етуді жіктеуге арналған.
13. 1-кестенің 4.3-жолы кредитордың кепіл саясатына сәйкес есептелген қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
1-кестенің 4.4-жолы есепті күнгі соңғы бағалау (қайта бағалау) негізінде басқа түзетулердің дисконттарын қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.
1-кестенің 4.5-жолы қамтамасыз ету құны ескерілетін шоттың нөмірін көрсетуге арналған.
Кепіл құны және нарықтық құн кепіл туралы шарт шеңберінде әрбір қамтамасыз ету бойынша жеке көрсетіледі.

14. Строка 4.6 Таблицы 1 предназначена для отражения места регистрации движимого имущества и местонахождения недвижимого имущества, принятых в обеспечение в соответствии с договором о залоге, и является обязательной для заполнения для всех видов обеспечения, являющегося движимым и недвижимым имуществом.
15. В строке 4.7 Таблицы 1 для объекта недвижимости указывается кадастровый номер, для транспортных средств – уникальный код транспортного средства (при наличии), для других объектов залогового имущества, оцениваемого на индивидуальной основе – уникальный номер, однозначно идентифицирующий объект, для иных видов обеспечения показатель не передается.
16. Строка 5 Таблицы 1 и строка 4 Таблицы 2 предназначены для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обеспечении.
17. В строке 1 Таблицы 2 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому соответствующий договор о залоге выступает обеспечением.
В строке 2 Таблицы 2 указываются номер и дата договора о залоге, выступающего обеспечением по соответствующему договору займа (условного обязательства).
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Форме номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
18. Строка 3.1 Таблицы 2 предназначена для отражения доли покрытия займа (условного обязательства) залогом, определенной как отношение стоимости части соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к задолженности по этому займу (остатку условного обязательства).
Строка 3.2 Таблицы 2 предназначена для отражения доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), определенной как отношение части стоимости соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к совокупной стоимости этого залога.
В качестве стоимости залога используется стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий), отражаемая в Отчете о провизиях и оценке рисков.
В качестве задолженности по займу используется балансовая стоимость займа до вычета сформированных против него резервов (провизий), по условным обязательствам используется остаток условного обязательства, учитываемый на внебалансовых счетах.
Расчет распределенной доли покрытия займа (условного обязательства) залогом и распределенной доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), проводится при расчете резервов (провизий).

14. 1-кестенің 4.6-жолы кепіл туралы шартқа сәйкес қамтамасыз етуге қабылданған жылжымалы мүлікті тіркеу орнын және жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсетуге арналған және жылжымалы және жылжымайтын мүлік болып табылатын қамтамасыз етудің барлық түрлері үшін толтыру міндетті болып табылады.
15. 1-кестенің 4.7-жолында жылжымайтын мүлік объектісі үшін кадастрлық нөмір, көлік құралдары үшін – көлік құралының бірегей коды (бар болса), жеке негізде бағаланатын кепіл мүлкінің басқа объектілері үшін – объектіні дәл сәйкестендіретін бірегей нөмір көрсетіледі, қамтамасыз етудің өзге түрлері үшін көрсеткіш берілмейді.
16. 1-кестенің 5-жолы және 2-кестенің 4-жолы жағдай бойынша қамтамасыз ету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
17. 2-кестенің 1-жолында тиісті кепіл туралы шарт қамтамасыз ету болып табылатын қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
2-кестенің 2-жолында тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша қамтамасыз ету болатын кепіл туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Кредитор Нысанда қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкестігін қамтамасыз етеді.
18. 2-кестенің 3.1-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепілдің бір бөлігі құнының осы қарыз бойынша берешекке (шартты міндеттеменің қалдығына) қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен өтеу үлесін көрсетуге арналған.
2-кестенің 3.2-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепіл құнының бір бөлігінің осы кепілдің жиынтық құнына қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) өтеуге келетін кепіл үлесін көрсетуге арналған.
Кепіл құны ретінде провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есепте көрсетілетін резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны пайдаланылады.
Қарыз бойынша берешек ретінде оған қарсы қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергенге дейін қарыздың баланстық құны пайдаланылады, шартты міндеттемелер бойынша баланстан тыс шоттарда ескерілетін шартты міндеттеменің қалдығы пайдаланылады.
Қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен өтеудің бөлінген үлесін және қарызды (шартты міндеттемені) өтеуге келетін кепілдің бөлінген үлесін есептеу резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде жүргізіледі.

Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.
Приложение 3
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 20 октября 2022 года № 91
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)
Индекс формы административных данных: CR_CS1
Периодичность:
ежемесячная – банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся ипотечными организациями, акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
ежеквартальная – организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся дочерними организациями национального управляющего холдинга, имеющими лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций, за исключением дочерней организации национального управляющего холдинга, являющейся ипотечной организацией

2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болып табылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 20 қазандағы
№ 91 Қаулыға
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: CR_CS1
Кезеңділігі:
ай сайын – екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, ипотекалық ұйымдар болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы;
тоқсан сайын – ипотекалық ұйым болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымын қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары болып табылатын, банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар

2.18.2
по вознаграждению
2.19
Дата прощения задолженности:
2.19.1
по основному долгу
2.19.2
по вознаграждению
3
Реструктуризация в отчетном периоде:
3.1
признак реструктуризации
3.2
дата проведения реструктуризации
4
Учетная дата
Наименование _____________________ Адрес____________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об обслуживании займа
(условного обязательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет об обслуживании займа (условного обязательства) (индекс – CR_CS1, периодичность – ежемесячно или ежеквартально)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форму подписывают руководитель из числа руководящих работников кредитора или иное должностное лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
4. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
По займам (условным обязательствам) в иностранной валюте суммы выдачи, начисления, остатки задолженности на отчетную дату указываются в иностранной валюте и в эквиваленте в тенге.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и используемых в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма. Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год. В случаях, предусматривающих отражение даты без времени, время принимается как 0 часов 00 минут 00 секунд указанной даты.

2.18.2
сыйақы бойынша
2.19
Берешек кешірілген күн:
2.19.1
негізгі борыш бойынша
2.19.2
сыйақы бойынша
3
Есепті кезеңде қайта құрылымдау:
3.1
қайта құрылымдау белгісі
3.2
қайта құрылымдауды жүргізу күні
4
Есепке алу күні
Атауы _____________________ Мекенжайы ____________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы _____________________________________       ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________             _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қарызға (шартты міндеттемеге)
қызмет көрсету туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп (индексі - CR_CS1, кезеңділігі - ай сайын немесе тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректер жинау нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанға кредитордың басшы қызметкерлері арасынан басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген өзге лауазымды адам қол қояды.
4. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін көп дегенде төрт таңбаны көрсете отырып, сан форматында көрсетіледі.
Шетел валютасындағы қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша беру, есептеу сомасы, есепті күндегі берешек қалдығы шетел валютасымен және теңгемен баламада көрсетіледі.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған және Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтардың кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" - күні, "АА" - айы, "ЖЖЖЖ" - жылы форматында көрсетіледі. Уақытсыз күнін көрсету көзделген жағдайларда уақыты көрсетілген күннің 0 сағаты 00 минуты 00 секунды ретінде қабылданады.

6. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. При заполнении Формы используются следующие справочники, размещенные в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам:
Номера счетов.
8. В Форме передаются сведения о движении средств за отчетный период, об изменениях и текущем состоянии обязательств по договорам займов и условных обязательств.
Для филиала-нерезидента Республики Казахстан под балансом понимается отчет об активах и обязательствах.
Сведения по показателям Формы привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Форме номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
9. В строках 2.6, 2.8, 2.10, 2.13 и 2.15 значения выбираются из справочников.
10. Строки 2.2 и 2.3 предназначены для отражения выданной в отчетном периоде суммы займа или использованного лимита по условному обязательству и даты ее выдачи (использования).
Если в отчетном периоде выдача займа осуществлялась частями, указывается массив сумм частей займа и фактической даты выдачи соответствующей части займа.
Фактическая дата выдачи ранее даты начала отчетного периода и позднее фактической даты прекращения обязательства или даты окончания отчетного периода является недопустимой.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам, по которым выдача займа осуществляется без обращения в отделение кредитора, в строке 2.2 выданные суммы займа указываются одной суммой без разбивки на части, строка 2.3 не заполняется.
11. В строке 2.4 указывается сумма фактически поступивших денежных средств в течение отчетного периода в счет погашения всех обязательств заемщика по данному займу, включая основной долг, вознаграждение, штрафы и пени, комиссии по займу.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам указывается валовая сумма поступлений за отчетный период.
12. Строки 2.5 и 2.6 предназначены для отражения сумм непросроченного, просроченного остатков основного долга по займу и номера счета, на котором учитываются суммы, сумм списанного или прощенного остатков основного долга по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по основному долгу за весь период действия договора.
Для платежных карточек с предоставленным кредитным лимитом освоенная часть лимита указывается по данному показателю, для отражения перерасхода средств по платежной карточке предусмотрено дополнительное поле.
По показателю "Остаток основного долга (в тенге, в валюте договора)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.

6. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанды толтыру кезінде қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Шоттар нөмірлері.
8. Нысанда есепті кезеңдегі қаражат қозғалысы туралы, қарыздар шарттары бойынша міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің өзгерістері және ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер беріледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент филиалы үшін баланс деп активтер мен міндеттемелер туралы есеп түсініледі.
Нысанның көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына байланысты болады және есепті күні жаңартылуы тиіс.
Кредитор Нысандағы қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
9. 2.6, 2.8, 2.10, 2.13 және 2.15-жолдарда мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
10. 2.2 және 2.3-жолдар есепті кезеңде берілген қарыздың немесе шартты міндеттеме бойынша пайдаланылған лимиттің сомасын және оны беру (пайдалану) күнін көрсетуге арналған.
Егер есепті кезеңде қарыз бөліп-бөліп берілген болса, қарыз бөліктері сомасының және қарыздың тиісті бөлігін нақты беру күнінің массиві көрсетіледі.
Нақты беру күні есепті кезеңнің басталу күнінен ертерек және міндеттеме тоқтатылуының нақты күнінен немесе есепті кезеңнің аяқталу күнінен кеш болуына жол берілмейді.
Қарыз беру кредитордың бөлімшесіне бармай жүзеге асырылатын, берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша 2.2-жолда берілген қарыз сомасы бөліктерге бөлінбей бір сомамен көрсетіледі, 2.3-жол толтырылмайды.
11. 2.4-жолда қарыз алушының осы қарыз бойынша негізгі борыш, сыйақы, айыппұлдар мен өсімпұлдар, қарыз бойынша комиссиялар кіретін барлық міндеттемелерін өтеу есебіне қарыз алушы есепті кезең ішінде нақты енгізген ақшалай қаражатының сомасы көрсетіледі.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша есепті кезеңдегі түсімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
12. 2.5 және 2.6-жолдар қарыз бойынша мерзімі өтпеген, мерзімі өткен негізгі борыш қалдықтарының сомаcын және сома есепке алынатын шот нөмірін, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша негізгі борыштың есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомаcын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін негізгі борыш бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары үшін лимиттің игерілген бөлігі осы көрсеткіш бойынша көрсетіледі, төлем карточкасы бойынша қаражаттың артық жұмсалуын көрсету үшін қосымша жол көзделген.
"Негізгі борыш қалдығы (теңгемен, шарт валютасымен)" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

13. Строки 2.7 и 2.8 предназначены для отражения сумм непогашенного, просроченного остатков начисленного вознаграждения по займу, сумм списанного или прощенного остатков начисленного вознаграждения по займу по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленному вознаграждению за весь период действия договора.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку начисленного вознаграждения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
14. Строки 2.9 и 2.10 предназначены для отражения суммы условного обязательства по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии остатков на двух счетах, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку условного обязательства.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех условных обязательств.
15. Строка 2.11 предназначена для отражения суммы непогашенного остатка, сумм списанного или прощенного остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленной неустойке за весь период действия договора.
По показателю "Остаток начисленной неустойки (штрафа, пени)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
16. Строки 2.12, 2.13, 2.14 и 2.15 предназначены для отражения сумм положительной (отрицательной) корректировки, дисконта (премии) по займу (условному обязательству) по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии сумм дисконта (премии) по одному займу (условному обязательству) на двух разных номерах счетов, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
17. В строке 2.16 даты вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и вознаграждению указываются отдельно в полях "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по основному долгу" и "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по вознаграждению".
В качестве даты вынесения на счет просроченной задолженности указывается дата, с которой нарушается установленный договором срок погашения очередного непогашенного платежа по основному долгу и (или) вознаграждению.
При отсутствии остатка просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящегося на балансе или списанного с баланса, дата вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению не указывается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым на отчетную дату имеется остаток просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящийся на балансе или списанный с баланса.

13. 2.7 және 2.8-жолдар қарыз бойынша есептелген сыйақының өтелмеген, мерзімі өткен қалдықтарының сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген сыйақының есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген сыйақы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын бiлдiредi.
Есептелген сыйақының қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
14. 2.9 және 2.10-жолдар есепті күнгі жағдай бойынша шартты міндеттеме сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі шотта қалдық болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
Шартты міндеттеме қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық шартты міндеттемелер үшін толтыруға міндетті болып табылады.
15. 2.11-жол өтелмеген қалдық сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген тұрақсыздық айыбы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
"Есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қалдығы" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
16. 2.12, 2.13, 2.14 және 2.15-жолдар оң (теріс) түзету, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі әр түрлі шот нөмірлерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасы болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
17. 2.16-жолда негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күндері "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: негізгі қарыз бойынша" және "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: сыйақы бойынша" деген жолдарда бөлек көрсетіледі.
Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні ретінде шартта белгіленген негізгі қарыз және (немесе) сыйақы бойынша кезекті өтелмеген төлемді өтеу мерзімі бұзылған күн көрсетіледі.
Негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешек қалдығы болмаған жағдайда, негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні көрсетілмейді.
Көрсеткіш есепті күнге негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешектің қалдығы бар барлық қарыздар үшін толтыру міндетті болып табылады.

18. В строке 2.17 указывается дата полного или частичного погашения просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
19. В строке 2.19 указывается дата полного или частичного прощения задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
20. Строка 3 предназначена для идентификации займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация, с отражением даты их проведения.
Реструктуризация определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502 (далее – постановление № 269).
Если заем был реструктурирован путем заключения нового договора займа, сведения о реструктуризации указываются в новом договоре.
Если в отчетном периоде проводилась реструктуризация, то в строке 2.23.1 указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация.
21. Строка 4 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обслуживании займа (условного обязательства).
Приложение 4
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 20 октября 2022 года № 91
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о провизиях и оценке рисков
Индекс формы административных данных: CR_PRA1
Периодичность:
ежемесячная – банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся ипотечными организациями, акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
ежеквартальная – организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся дочерними организациями национального управляющего холдинга, имеющими лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций, за исключением дочерней организации национального управляющего холдинга, являющейся ипотечной организацией

18. 2.17-жолда негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша есепті кезең ішінде жүргізілген мерзімі өткен берешекті толығымен немесе ішінара өтеу күні көрсетіледі.
19. 2.19-жолда есепті кезең ішінде жүргізілген негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша берешекті толығымен немесе ішінара кешіру күні көрсетіледі.
20. 3-жол жүргізілген күнін көрсете отырып, есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Қайта құрылымдау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына (бұдан әрі - № 269 қаулы) сәйкес анықталады.
Егер қарыз жаңа қарыз шартын жасау жолымен қайта құрылымдалған болса, қайта құрылымдау туралы мәліметтер жаңа шартта көрсетіледі.
Егер есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген болса, онда 2.23.1-жолда "1" мәні көрсетіледі, олай болмаған жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
21. 4-жол қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 20 қазандағы
№ 91 Қаулыға
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: CR_PRA1
Кезеңділігі:
ай сайын – екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, ипотекалық ұйымдар болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы;
тоқсан сайын – ипотекалық ұйым болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымын қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары болып табылатын, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар

Отчетный период: по состоянию на 1 "_______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга, имеющими лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций (далее - кредитор)
Срок представления формы административных данных: до десятого рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма
Таблица 1. Отчет о провизиях и оценке рисков по займам и условным обязательствам
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору займа (условного обязательства):
1.1
номер договора
1.2
дата договора
2
Сведения о провизиях и оценке рисков:
2.1
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) (в тенге):
2.1.1
по требованиям международных стандартов финансовой отчетности
2.1.2
по требованиям уполномоченного органа
2.2
Номер счета по резервам (провизиям), сформированным по требованиям международных стандартов финансовой отчетности
2.3
Ставка резервирования (в процентах)
2.4
Сведения об отнесении к портфельным активам:
2.4.1
Наименование портфеля однородных активов
2.4.2
Наименование портфеля индивидуальных активов без признаков обесценения
2.5
Приведенная стоимость будущих денежных потоков, дисконтированных с использованием первоначальной эффективной процентной ставки по финансовому активу
2.6
Признаки обесценения
2.7
Признаки увеличения кредитного риска
2.8
Стадия кредитного риска
2.9
Вероятность наступления дефолта (в процентах):
2.9.1
на дату первоначального признания займа (условного обязательства) в течение двенадцати месяцев
2.9.2
на дату первоначального признания займа (условного обязательства) на протяжении ожидаемого срока действия
2.9.3
в течение двенадцати месяцев
2.9.4
на протяжении ожидаемого срока действия займа
2.10
Уровень потерь в случае дефолта (в процентах)
2.11
Требования по займу, подверженные риску дефолта (в тенге)
2.12
Внутренний рейтинг заемщика на отчетную дату
2.13
Категория займа (условного обязательства), взвешенного по степени кредитного риска
2.14
Коэффициент конверсии по условному обязательству (в процентах)
2.15
Коэффициент долговой нагрузки (в процентах)
2.16
Дата расчета коэффициента долговой нагрузки
3
Учетная дата
Таблица 2. Отчет об оценке рисков по обеспечению
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору о залоге:
1.1
номер договора о залоге
1.2
дата договора о залоге
1.3
вид обеспечения
1.4
идентификационный номер объекта залогового имущества
2
Сведения об оценке рисков:
2.1
Коэффициент ликвидности для целей расчета провизий
2.2
Срок реализации залогового имущества (в месяцах)
2.3
Стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий) (в тенге)
2.4
Сведения об оценке независимой оценочной компании

Есепті кезең: 20__жылғы 1 "________" жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, ипотекалық ұйымдар және ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары болып табылатын, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - кредитор)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы жұмыс күніне дейін (қоса алғанда)
Нысан
1-кесте. Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
шарттың нөмірі
1.2
шарттың күні
2
Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер
2.1
Резервтердің (провизиялардың) нақты қалыптастырылған сомасы (теңгемен):
2.1.1
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша
2.1.2
уәкілетті органның талаптары бойынша
2.2
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) бойынша шоттың нөмірі
2.3
Резервтеу мөлшерлемесі (пайызбен)
2.4
Портфельдік активтерге жатқызу туралы мәліметтер:
2.4.1
Біртекті активтер портфелінің атауы
2.4.2
Құнсыздану белгілері жоқ жеке активтер портфелінің атауы
2.5
Қаржы активі бойынша бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлемені пайдалана отырып дисконтталған болашақ ақша ағынының келтірілген құны
2.6
Құнсыздану белгілері
2.7
Кредиттік тәуекелдің ұлғаю белгілері
2.8
Кредиттік тәуекел кезеңі
2.9
Дефолттың басталу ықтималдығы (пайызбен):
2.9.1
қарыздың (шартты міндеттеменің) бастапқы танылу күніне он екі ай ішінде
2.9.2
қарыздың (шартты міндеттеменің) бастапқы танылу күніне күтілетін қолданылу мерзімі ішінде
2.9.3
он екі ай ішінде
2.9.4
қарыздың күтілетін қолданылу мерзімі ішінде
2.10
Дефолт жағдайында шығын деңгейі (пайызбен)
2.11
Дефолт тәуекеліне ұшыраған қарыз бойынша талаптар (теңгемен)
2.12
Есепті күнге қарыз алушының ішкі рейтингі
2.13
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған қарыздың (шартты міндеттеменің) санаты
2.14
Шартты міндеттеме бойынша конверсия коэффициенті (пайызбен)
2.15
Борыш жүктемесінің коэффициенті (пайызбен)
2.16
Борыш жүктемесінің коэффициентін есептеу күні
3
Есепке алу күні
2-кесте. Қамтамасыз ету бойынша тәуекелдерді бағалу туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кепіл туралы шарт бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
кепіл туралы шарттың нөмірі
1.2
кепіл туралы шарттың күні
1.3
қамтамасыз ету түрі
1.4
кепіл мүлкі объектінің сәйкестендіру нөмірі
2
Тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер:
2.1
Провизияларды есептеу мақсаттары үшін өтімділік коэффициенті
2.2
Кепіл мүлкін сату мерзімі (айлармен)
2.3
Резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны (теңгемен)
2.4
Тәуелсіз бағалау компаниясының бағалау туралы мәліметтері

8. В Форме передаются сведения о резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в разрезе договоров займов (условных обязательств), классифицированных кредитором как индивидуальные, однородные или индивидуальные активы без признаков обесценения, о метриках и характеристиках, необходимых для оценки рисков по займам и условным обязательствам, для оценки рисков по обеспечению.
Сведения по показателям Таблиц 1 и 2 привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и договорам о залоге и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблице 1 номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства), соответствие номера и даты договора о залоге, вида обеспечения и идентификационного номера объекта залогового имущества в Таблице 2 номеру и дате договора о залоге, виду обеспечения и идентификационному номера объекта залогового имущества, указанных в отчете об обеспечении.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8, 2.12 и 2.13 Таблицы 1 и строках 1.3, 2.4.3 и 2.4.3.1 Таблицы 2 значения выбираются из справочников.
10. Строки 2.1 и 2.2 Таблицы 1 предназначены для отражения суммы резервов (провизий) по займу (условному обязательству), сформированной по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитывается сумма, суммы резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа.
По платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки, для отражения сумм резервов (провизий) по освоенной и неосвоенной частям кредитного лимита предусмотрены отдельные поля.
11. В строке 2.3 Таблицы 1 значение ставки резервирования является положительным и не превышает 100 (сто) процентов.
12. Строка 2.4 Таблицы 1 заполняется для договоров займов (условных обязательств), отнесенных к портфельным активам. Строка 2.4.1 Таблицы 1 заполняется при отнесении договора к портфелю однородных активов, строка 2.4.2 Таблицы 1 – при отнесении договора к индивидуальным активам без признаков обесценения.
Справочник портфелей ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.
13. Строка 2.5 Таблицы 1 предназначена для отражения приведенной стоимости будущих денежных потоков, дисконтированных с использованием первоначальной эффективной процентной ставки по финансовому активу с учетом всех сценариев.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, классифицированных как индивидуальные, по которым выявлены признаки обесценения.

8. Нысанда кредитор жеке, біртекті немесе құнсыздану белгілері жоқ жеке активтер ретінде сыныптаған қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары бойынша бөле отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы, қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша тәуекелдерді бағалау үшін, қамтамасыз ету бойынша тәуекелдерді бағалау үшін қажетті өлшемдер мен сипаттамалар туралы мәліметтер беріледі.
1 және 2-кестелердің көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына және кепіл туралы шарттарға байланысты болады және есепті күні жаңартуға жатады.
Кредитор 1-кестедегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін, 2-кестедегі кепіл туралы шарттың нөмірі мен күнінің, қамтамасыз ету түрінің және кепіл мүлкі объектісінің сәйкестендіру нөмірінің қамтамасыз ету туралы есепте көрсетілген кепіл туралы шарттың нөмірі мен күніне, қамтамасыз ету түрі мен кепіл мүлкі объектісінің сәйкестендіру нөміріне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
9. 1-кестенің 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8, 2.12 және 2.13-жолдарындағы және 2-кестенің 1.3, 2.4.3 және 2.4.3.1-жолдарындағы мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-кестенің 2.1 және 2.2-жолдары есепті күнгі жағдай бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған қарыз (шартты міндеттеме) бойынша резервтер (провизиялар) сомасын және сомасы ескерілетін шот нөмірін, уәкілетті органның талаптары бойынша резервтердің (провизиялардың) сомасын көрсетуге арналған.
Төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша кредиттік лимиттің игерілген және игерілмеген бөліктері бойынша резервтердің (провизиялардың) сомаларын көрсету үшін жеке жолдар көзделген.
11. 1-кестенің 2.3-жолында резервтеу мөлшерлемесінің мәні оң болып табылады және 100 (бір жүз) пайыздан аспайды.
12. 1-кестенің 2.4-жолы портфельдік активтерге жатқызылған қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары үшін толтырылады. 1-кестенің 2.4.1-жолы шартты біртекті активтер портфеліне жатқызған кезде, 1-кестенің 2.4.2-жолы шартты құнсыздану белгілері жоқ жеке активтерге жатқызған кезде толтырылады.
Портфельдер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
13. 1-кестенің 2.5-жолы барлық сценарийлерді ескере отырып, қаржы активі бойынша бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлемесін пайдалана отырып дисконтталған болашақ ақша ағынының келтірілген құнын көрсетуге арналған.
Көрсеткіш құнсыздану белгілері анықталған жеке ретінде сыныпталған барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

14. В строках 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 и 2.12 Таблицы 1 значения показателей определяются в соответствии с постановлением № 269.
В строках 2.6 и 2.7 Таблицы 1 допускается отражение нескольких значений.
В строках 2.9 и 2.10 Таблицы 1 значения являются положительными и не превышают 100 (сто) процентов.
Справочники признаков обесценения, признаков увеличения кредитного риска, внутренних рейтингов заемщика ведутся кредиторами, соответствующая информация в справочниках обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.
15. В строках 2.13, 2.14 и 2.15 Таблицы 1 значения определяются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886.
16. Строка 3 Таблицы 1 и строка 3 Таблицы 2 предназначены для отражения дат, по состоянию на которую учтены сведения о провизиях и оценке рисков.
17. В строках 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 2 значения показателей определяются в соответствии с постановлением № 269.
18. Строка 2.3 Таблицы 2 предназначена для отражения стоимости обеспечения, включаемой в расчет резервов (провизий), до применения дисконтов и иных корректировок.
Строки 2.4.1 и 2.5.1 Таблицы 2 предназначены для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов и иных корректировок, исходя из последней на учетную дату оценки (переоценки).
Справочник оценщиков ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.
В строках 2.6, 2.7, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 и 2.14 Таблицы 1 и строках 2.1 и 2.2 Таблицы 2 значения показателей являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.

14. 1-кестенің 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 және 2.12-жолдарында көрсеткіштердің мәндері № 269 қаулыға сәйкес айқындалады.
1-кестенің 2.6 және 2.7-жолдарында бірнеше мән көрсетуге рұқсат етіледі.
1-кестенің 2.9 және 2.10-жоларында мәндер оң болып табылады және 100 (бір жүз) пайыздан аспайды.
Құнсыздану белгілері, кредиттік тәуекелдің ұлғаю белгілері, қарыз алушының ішкі рейтингтері анықтамалықтарын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
15. 1-кестенің 2.13, 2.14 және 2.15-жолдарында мәндер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысына сәйкес айқындалады.
16. 1-кестенің 3-жолы және 2-кестенің 3-жолы провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойыша күндерді көрсетуге арналған.
17. 2-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдарында көрсеткіштердің мәндері № 269 қаулыға сәйкес айқындалады.
18. 2-кестенің 2.3-жолы дисконттар мен өзге де түзетулерді қолданғанға дейін резервтер (провизиялар) есебіне енгізілетін қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
2-кестенің 2.4.1 және 2.5.1-жолдары бағалауды (қайта бағалауды) есепке алу күніне соңғысын негізге ала отырып, дисконттарды және өзге де түзетулерді қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.
Бағалаушылар анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
1-кестенің 2.6, 2.7, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 және 2.14-жолдарындағы және 2-кестенің 2.1 және 2.2-жолдарындағы көрсеткіштердің мәндері кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болып табылады.