Об утверждении правил формирования и ведения реестра статических адресов сетей передачи данных
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 октября 2022 года № 400/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2022 года № 30392
В соответствии с подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения реестра статических адресов сетей передачи данных.
2. Комитету телекоммуникации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики
Казахстан
от 28 октября 2022 года
№ 400/НҚ
Об утверждении правил формирования и ведения Реестра статических адресов сетей передачи данных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения Реестра статических адресов сетей передачи данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон).
2. Действие настоящих Правил распространяется на сети передачи данных, функционирующие в единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан и осуществляющие соединение двух или более точек сети передачи данных, проходящее через международные и (или) междугородние каналы операторов связи Республики Казахстан.

Деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 28 қазандағы № 400/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 3 қарашада № 30392 болып тіркелді
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2022 жылғы 28 қазандағы
№ 400/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалардың қолданысы Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінде жұмыс істейтін және Қазақстан Республикасы байланыс операторларының халықаралық және (немесе) қалааралық арналары арқылы өтетін деректерді беру желісінің екі немесе одан астам нүктелерін қосуды жүзеге асыратын деректерді беру желілеріне таратылады.

3. Реестр статических адресов сетей передачи данных формируется и ведется для определения видов и категорий сетей передачи данных, функционирующих в единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, в целях установления возможности обеспечения непрерывности осуществления деятельности юридическими лицами, с использованием статических адресов сетей передачи данных, при приостановлении работы сетей связи на основаниях, предусмотренных пунктом 1-2 статьи 41-1 Закона.
4. В настоящих Правилах используются следующие термины, определения и сокращения:
1) реестр статических адресов сетей передачи данных (далее – Реестр) – электронный информационный ресурс, включающий в себя установленной формы перечень сведений о статических адресах сетей передачи данных, их видах и категориях, а также об их владельцах;
2) владелец статического адреса сети передачи данных (далее – владелец САСПД) – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан и осуществляющее свою деятельность с использованием статического адреса сети передачи данных, функционирующего в единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан;
3) государственная техническая служба (далее – АО "ГТС") – акционерное общество, созданное по решению Правительства Республики Казахстан;
4) организация RIPE NCC – международная организация, выполняющая распределение, регистрацию адресов сетей передачи данных в сети Интернет.
Глава 2. Порядок формирования Реестра статических адресов сетей передачи данных
5. Формирование Реестра включает в себя сбор и актуализацию сведений о статических адресах сетей передачи данных, их видах и категориях, а также об их владельцах (далее – сведения о САСПД).
6. Владельцы САСПД, в целях установления возможности обеспечения непрерывности осуществления своей деятельности, использующей сети передачи данных, при приостановлении сетей связи на основаниях, предусмотренных в пункте 1-2 статьи 41-1 Закона, вносят в Реестр и своевременно актуализируют сведения о САСПД согласно приложению к настоящим Правилам на интернет-ресурсе АО "ГТС".
7. При внесении или актуализации сведений о САСПД в Реестре на интернет-ресурсе АО "ГТС", осуществляется их форматно-логический контроль и при положительном результате они включаются в Реестр.
8. В Реестр вносятся или актуализируются данные об адресах сети передачи данных, соответствующие следующим основным критериям:

3. Деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімі Заңның 41-1-бабының 1-2-тармағында көзделген негіздерде байланыс желілерінің жұмысы уақытша тоқтатылған кезде, деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларын пайдалана отырып, заңды тұлғалардың қызметті жүзеге асыруының үздіксіздігін қамтамасыз ету мүмкіндігін белгілеу мақсатында, Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммункациялар желісінде жұмыс істейтін деректер беру желілерінің түрлері мен санаттарын айқындау үшін қалыптастырылады және жүргізіледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – деректерді беру желілерінің жария статикалық мекенжайлары, олардың түрлері мен санаттары, сондай-ақ олардың иеленушілері туралы мәліметтердің белгіленген нысандағы тізбесін қамтитын электрондық ақпараттық ресурс;
2) деректерді беру желісінің статикалық мекенжайын иеленуші (бұдан әрі – ДБЖСМ иеленушісі) – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген және Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінде жұмыс істейтін деректерді беру желісінің статикалық мекенжайын пайдалана отырып, өзінің қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) мемлекеттік техникалық қызмет (бұдан әрі – "МТҚ" АҚ) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған акционерлік қоғам;
4) RIPE NCC ұйымы – Интернет желісінде деректерді беру желілерінің мекенжайларын бөлуді, тіркеуді орындайтын халықаралық ұйым.
2-тарау. Деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімін қалыптастыру қағидалары
5. Тізілімді қалыптастыру деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайлары, олардың түрлері мен санаттары, сондай-ақ олардың иеленушілері туралы мәліметтер (бұдан әрі – ДБЖСМ туралы мәліметтер) жинауды және өзектілендіруді қамтиды.
6. ДБЖСМ иеленушілері Заңның 41-1-бабының 1-2-тармағында көзделген негіздемелер бойынша байланыс желілері уақытша тоқтатылған жағдайларда өзінің деректерді беру желілері пайдаланылатын қызметін жүзеге асыру үздіксіздігін қамтамасыз ету мүмкіндігін белгілеу мақсатында ДБЖСМ туралы мәліметтерді (қосымша) "МТҚ" АҚ интернет-ресурсындағы Тізілімге енгізеді және уақытылы өзектілендіреді.
7. ДБЖСМ туралы мәліметтерді "МТҚ" АҚ-ның интернет-ресурсындағы Тізілімге енгізу немесе өзектілендіру кезінде оларды нысанды-логикалық бақылау жүзеге асырылады және нәтижесі оң болған кезде олар Тізілімге енгізіледі.
8. Тізілімге енгізілетін немесе өзектілендірілетін деректерді беру желісінің мекенжайлары туралы деректер келесі негізгі өлшемшарттарға сәйкес болу керек:

1) одна из точек присоединения сети передачи данных имеет статический адрес или конкретный диапазон адресов одной подсети, который зарегистрирован на территории Республики Казахстан и имеет документальное подтверждение принадлежности статического адреса сети передачи данных владельцу САСПД или оператору связи, у которого он получает услугу аренды статического адреса сети передачи данных, а именно – соответствующая запись в базе данных организации RIPE NCC;
2) трафик сети передачи данных проходит через международные и (или) междугородние каналы операторов связи Республики Казахстан;
3) принцип организации сети передачи данных не противоречит законодательству Республики Казахстан.
Адреса сетей передачи данных не подлежат внесению в Реестр при их несоответствии критериям, установленных настоящим пунктом.
9. Владелец САСПД, после внесения сведений о САСПД в Реестр, подписывает электронное соглашение о предоставлении достоверных, корректных и полных данных и при ненадлежащем их внесении, непрерывность осуществления его деятельности, использующей сети передачи данных, при приостановлении сетей связи на основаниях, предусмотренных в пункте 1-2 статьи 41-1 Закона, не будет обеспечена.
Глава 3. Порядок ведения Реестра статических адресов сетей передачи данных
10. Установление возможности обеспечения непрерывности осуществления деятельности владельцем САСПД определяется на основании Реестра и зависит от каждого конкретного случая, послужившего основанием для приостановления работы сетей и (или) средств связи, оказания услуг связи, доступа к Интернет-ресурсам и (или) размещенной на них информации согласно пункту 1-2 статьи 41-1 Закона.
11. Владелец САСПД обеспечивает достоверность, корректность и полноту сведений о САСПД, внесенных в Реестр. При их изменении, владелец САСПД актуализирует сведения о САСПД, путем повторного их внесения в Реестр на интернет-ресурсе АО "ГТС".
12. Срок действия всех записей сведений о САСПД, принадлежащих одному владельцу САСПД, в Реестре составляет 1 (один) год со дня внесения или актуализации последней записи. При истечении срока действия сведений о САСПД в Реестре, соответствующие записи исключаются из Реестра автоматически. За месяц до истечения срока действия сведений о САСПД в Реестре владелец САСПД получает автоматическое уведомление на электронную почту, указанную при регистрации.

1) деректерді беру желісін қосу нүктелерінің біреуі Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген статикалық мекенжайға немесе бір кіші желінің нақты мекенжайлар диапазонына ие және деректерді беру желісінің статикалық мекенжайының ДБЖСМ иеленушісіне немесе ол деректерді беру желісінің статикалық мекенжайын жалға беру қызметін алатын байланыс операторына тиесілігінің құжаттамалық растауы, атап айтқанда - RIPE NCC ұйымының дерекқорында тиісті жазба бар;
2) деректерді беру желісінің трафигі Қазақстан Республикасы байланыс операторларының халықаралық және (немесе) қалааралық арналары арқылы өтеді;
3) деректерді беру желісін ұйымдастру қағидаты Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы емес.
Деректерді беру желілерінің мекенжайлары осы тармақта белгіленген өлшемшарттарға сәйкес болмаған жағдайда, олар Тізілімге енгізуге жатпайды.
9. ДБЖСМ иеленушісі ДБЖСМ туралы мәліметтер Тізілімге енгізілгеннен кейін, дәйекті, дұрыс және толық деректер беру туралы электрондық келісімге қол қояды және олар тиісінше енгізілмеген кезде, Заңның 41-1-бабының 1-2-тармағында көзделген негіздерде байланыс желілерін уақытша тоқтату кезінде деректерді беру желілерін пайдаланатын оның қызметін жүзеге асырудың үздіксіздігі қамтамасыз етілмейді.
3-тарау. Деректерді беру желілерінің статикалық мекенжайларының тізілімін жүргізу қағидалары
10. ДБЖСМ иеленушісінің қызметті жүзеге асыру үздіксіздігін қамтамасыз ету мүмкіндігін белгілегені Тізілім негізінде айқындалады және Заңның 41-1-бабының 1-2-тармағына сәйкес байланыс желілерінің және (немесе) құралдарының жұмысын, байланыс қызметтерін көрсетуді, Интернет-ресурстарға және (немесе) оларда орналастырылған ақпаратқа қолжетімділікті уақытша тоқтату үшін негіздеме болған әрбір нақты жағдайға байланысты болады.
11. ДБЖСМ иеленушісі Тізілімге енгізілген ДБЖСМ туралы мәліметтердің шынайылығын, дұрыстығы мен толықтығын қамтамасыз етеді. Олар өзгерген жағдайда, ДБЖСМ иеленушісі оларды "МТҚ" АҚ интернет-ресурсындағы Тізілімге қайта енгізу жолымен ДБЖСМ туралы мәліметтерді өзектілендіреді.
12. Тізілімдегі бір ДБЖСМ иеленушісіне тиесілі ДБЖСМ туралы мәліметтердің барлық жазбаларының жарамдылық мерзімі соңғы жазба енгізілген немесе өзектілендірілген күнінен бастап 1 (бір) жылды құрайды. Тізілімдегі ДБЖСМ туралы мәліметтердің жарамдылық мерзімі аяқталған кезде, тиісті жазбалар Тізілімнен автоматты түрде жойылады. ДБЖСМ иеленушісі Тізілімдегі ДБЖСМ туралы мәліметтердің жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын электрондық поштаға тіркелу кезінде көрсетілген автоматты хабарламаны алады.

13. Для продления действия сведений о САСПД в Реестре, владелец САСПД осуществляет подтверждение ранее внесенных сведений о САСПД в Реестре не позднее даты истечения их срока действия.
14. При прекращении пользованием статическим адресом сети передачи данных, владелец САСПД самостоятельно удаляет соответствующие сведения о САСПД в Реестре.
Приложение
к Правилам формирования
и ведения Реестра статических
адресов сетей передачи данных
Сведения о САСПД, вносимые владельцем САСПД в Реестр на интернет-ресурсе АО "ГТС"
№ п/п Наименование Является ли обязательным полем Описание
1.
IP-адрес
да
САСПД сервиса, которому необходимо установление возможности обеспечения непрерывности осуществления деятельности, при приостановлении сетей связи на основаниях, предусмотренных в пункте 1-2 статьи 41-1 Закона.
2.
IP-адрес второй точки
нет
САСПД второй точки указывается при необходимости обеспечения функционирования соединения двух точек в указанном сегменте сети.
Если САСПД второй точки не указывается, то это означает, что к САСПД пункта 1 данной таблицы требуется обеспечение доступа с любого адреса в указанном сегменте сети.
3.
Назначение сервиса
да
Описание назначения сервиса.
4.
Описание сервиса
да
Описание причин необходимости обеспечения непрерывности осуществления деятельности сервиса.
5.
Оператор связи
да
Оператор связи, на сетях которого функционирует указанный в пункте 1 данной таблицы САСПД.
6.
Сегмент сети
да
Сегмент сети, в рамках которого необходимо обеспечения непрерывности осуществления деятельности сервиса. Будет выбираться из двух вариантов "Казахстанский сегмент сети Интернет" и "Глобальная сеть Интернет".
7.
Примечание
нет
Примечания или дополнительные сведения о САСПД.

13. Тізілімдегі ДБЖСМ туралы мәліметтердің жарамдылық мерзімін ұзарту үшін ДБЖСМ иеленушісі олардың жарамдылық мерзімі аяқталған күннен кешіктірмей Тізілімге бұрын енгізілген ДБЖСМ туралы мәліметтерді растауды жүзеге асырады.
14. Деректерді беру желісінің статикалық мекенжайын пайдалану тоқтатылған кезде, ДБЖСМ иеленушісі Тізілімдегі ДБЖСМ туралы тиісті мәліметтерді дербес жояды.
Деректерді беру желілерінің
статикалық мекенжайларының
тізілімін қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
қосымша
ДБЖСМ иеленушісі "МТҚ" АҚ интернет-ресурсындағы Тізілімге енгізетін ДБЖСМ туралы мәліметтер
р/с № Атауы Міндетті өріс болып табыла ма Сипаттамасы
1.
IP-мекенжайы
иә
Заңның 41-1-бабының 1-2-тармағында көзделген негіздемелер бойынша байланыс желілері уақытша тоқтатылған жағдайларда оған қызметті жүзеге асыру үздіксіздігін қамтамасыз ету мүмкіндігін белгілеу қажет сервистің ДБЖСМ.
2.
Екінші нүктенің IP-мекенжайы
жоқ
Екінші нүктенің ДБЖСМ-сі желінің көрсетілген сегментінде екі нүктенің қосылу орнының жұмыс істеуін қамтамасыз ету қажет болған жадайда көрсетіледі.
Егер екінші нүктенің ДБЖСМ-сі көрсетілмесе, бұл осы кестенің 1-тармағының ДБЖСМ-не желінің көрсетілген сегментіндегі кез келген мекенжайынан қолжетімділікті қамтамасыз ету талап етілетінін білдіреді.
3.
Сервистің мақсаты
иә
Сервис мақсатының сипаттамасы.
4.
Сервистің сипаттамасы
иә
Сервистің қызметін жүзеге асыру үздіксіздігін қамтамасыз ету қажеттілігі себебінің сипаттамасы.
5.
Байланыс операторы
иә
Осы кестенің 1-тармағында көрсетілген ДБЖСМ оның желілерінде жұмыс істейтін байланыс операторы.
6.
Желі сегменті
иә
Шеңберінде сервистің қызметін жүзеге асыру үздіксіздігін қамтамасыз ету қажет желі сегменті. "Интернет желісінің қазақстандық сегменті" және "Жаһандық Интернет желісі" – екі нұсқадан таңдалатын болады.
7.
Ескертпе
жоқ
Ескертпелер немесе ДБЖСМ туралы қосымша мәліметтер.