Об установлении требований по энергоэффективности товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 ноября 2022 года № 627. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 ноября 2022 года № 30527
В соответствии с подпунктом 16-4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить требования по энергоэффективности товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 11 ноября 2022 года № 627
Требования по энергоэффективности товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг
№ п/п
Наименование
Требования
Дата введения в действие
1
2
3
4
Товары
1.
Холодильные приборы бытового назначения (холодильники, морозильники и их комбинации), которые могут применяться в коммерческих целях (на производстве, в сфере торговли и услуг), питаются от сети переменного тока с номинальным напряжением до 250 В (включительно) и имеют полезный объем охлажденной и (или) замороженной пищевой и (или) иной продукции не более 1500 л
Холодильные приборы бытового назначения должны иметь класс энергетической эффективности не ниже А+, что соответствует индексу энергетической эффективности EEI<42.
с 1 января 2023 года
2
Источники освещения
Для светодиодных источников света, применяемых для внутреннего освещения, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 120 люмен/Ватт.

Мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 11 қарашадағы № 627 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қарашада № 30527 болып тіркелді
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 16-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің энергия тиімділігі бойынша талаптар белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2022 жылғы 11 қарашадағы
№ 627 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің энергия тиімділігі бойынша талаптар
р/с
Атауы
Талаптар
Қолданысқа енгізу кезеңі
1
2
3
4
Тауарлар
1.
Коммерциялық мақсаттарда (өндірісте, сауда және қызмет көрсету саласында) қолданылуы мүмкін тұрмыстық мақсаттағы тоңазытқыш аспаптары (тоңазытқыштар, мұздатқыштар және олардың комбинациялары) номиналды кернеуі 250 В (қоса алғанда) дейінгі айнымалы ток желісінен қоректенеді және салқындатылған және (немесе) мұздатылған тамақ және (немесе) өзге де пайдалы көлемі бар 1500 л-ден аспайтын өнім
Тұрмыстық мақсаттағы тоңазытқыш құралдарының энергетикалық тиімділік класы А+ төмен болмауы тиіс, бұл EEI<42 энергетикалық тиімділік индексіне сәйкес келеді.
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап
2
Жарықтандыру көздері
Ішкі жарықтандыру үшін қолданылатын жарықдиодты жарық көздері үшін кем дегенде 120 люмен/Ватт деңгейінде жарық беру талаптары белгіленеді.

Для люминесцентных ламп T5, применяемых для внутреннего освещения, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 80 люмен/Ватт.
Для люминесцентных ламп T8, применяемых для внутреннего освещения, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 85 люмен/Ватт.
Для люминесцентных ламп T9 (круглая), применяемых для внутреннего освещения, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 70 люмен/Ватт.
Для индукционных ламп, применяемых для внутреннего освещения, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 70 люмен/Ватт.
Для компактных люминесцентных ламп (КЛЛ), применяемых для внутреннего освещения, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 70 люмен/Ватт.
Для натриевых ламп высокого давления, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 80 люмен/Ватт.
Для металлогалогенных ламп, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 80 люмен/Ватт.
Для керамических металлогалогенных ламп, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 85 люмен/Ватт.
Для кварцевых металлогалогенных ламп, устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 80 люмен/Ватт.
Для органических светодиодных ламп (OLED), устанавливаются требования по световой отдаче на уровне не менее 65 люмен/Ватт.
с 1 января 2024 года
3
Телевизоры, питающиеся от электрической сети с номинальным напряжением до 250 В (включительно) и предназначенные для эксплуатации в жилых и офисных помещениях
Телевизоры должны иметь класс энергетической эффективности не ниже А, что соответствует индексу энергетической эффективности EEI<0,30.
с 1 января 2025 года
4
Бытовые автоматические стиральные машины, которые могут применяться и в коммерческих целях (на производстве, в торговле и сфере услуг), питаемые от сети переменного тока с номинальным напряжением до 250 В (включительно), стиральные машины, которые наряду с питанием от сети могут работать от электрических батарей (аккумуляторов), а также встраиваемые стиральные машины, за исключением комбинированных стирально-сушильных машин
Бытовые автоматические стиральные машины должны иметь класс энергетической эффективности не ниже А+, что соответствует индексу энергетической эффективности EEI<0,59.
с 1 января 2025 года
5
Бытовые посудомоечные машины, питаемые от сети переменного тока с номинальным напряжением до 230 В, в том числе применяемые в не бытовых целях, способные работать также от электрических батарей (аккумуляторов) и встраиваемые.

Ішкі жарықтандыру үшін қолданылатын T5 люминесцентті шамдар үшін кемінде 80 люмен/Ватт деңгейінде жарық беру бойынша талаптар белгіленеді.
Ішкі жарықтандыру үшін қолданылатын T8 люминесцентті лампалары үшін кем дегенде 85 люмен/Ватт деңгейінде жарық беру талаптары белгіленеді.
Ішкі жарықтандыру үшін қолданылатын T9 (дөңгелек) люминесцентті шамдар үшін кемінде 70 люмен/Ватт деңгейінде жарық беру бойынша талаптар белгіленеді.
Ішкі жарықтандыру үшін қолданылатын индукциялық шамдар үшін кемінде 70 люмен/Ватт деңгейінде жарық беру жөніндегі талаптар белгіленеді.
Ішкі жарықтандыру үшін қолданылатын ықшам люминесцентті шамдар (КЛЛ) үшін 70 люмен/Ватттан кем емес деңгейде жарық беру бойынша талаптар белгіленеді.
Жоғары қысымды натрий шамдары үшін 80 люмен/Ватттан кем емес деңгейде жарық беру бойынша талаптар белгіленеді.
Металл галогенді шамдар үшін кемінде 80 люмен/Ватт деңгейінде жарық беру бойынша талаптар белгіленеді.
Керамикалық металл галогенді шамдар үшін жарық беру бойынша талаптар кемінде 85 люмен/Ватт деңгейінде белгіленеді.
Кварцты металл галогенді шамдар үшін кемінде 80 люмен/Ватт деңгейінде жарық беру бойынша талаптар белгіленеді.
Органикалық жарық диодты шамдар (LED) үшін жарық беру бойынша талаптар кемінде 65 люмен/Ватт деңгейінде белгіленеді.
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап
3
Номиналды кернеуі 250 В (қоса алғанда) дейінгі электр желісінен қоректенетін және тұрғын және кеңсе үй-жайларында пайдалануға арналған Теледидарлар
Теледидарларда энергия тиімділігі класы А-дан төмен болмауы керек, бұл EEI<0.30 энергия тиімділігі индексіне сәйкес келеді.
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
4
Коммерциялық мақсаттарда (өндірісте, саудада және қызмет көрсету саласында) қолданылуы мүмкін, номиналды кернеуі 250 В (қоса алғанда) дейінгі айнымалы ток желісінен қоректенетін тұрмыстық автоматты кір жуғыш машиналар, желіден қоректендірумен қатар электр батареяларынан (аккумуляторлардан) жұмыс істей алатын кір жуғыш машиналар, сондай-ақ орнатылатын кір жуғыш машиналар құрама кір жуу-кептіру машиналарын қоспағанда, машиналар
Тұрмыстық автоматты кір жуғыш машиналарда энергия тиімділігі класы a+ - тен төмен болмауы керек, бұл EEI<0,59 энергия тиімділігі индексіне сәйкес келеді.
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
5
Номиналды кернеуі 230 В дейінгі айнымалы ток желісінен қоректенетін, оның ішінде тұрмыстық емес мақсаттарда қолданылатын, сондай-ақ электр батареяларынан (аккумуляторлардан) жұмыс істеуге қабілетті және кіріктірілген тұрмыстық ыдыс жуатын машиналар.

Бытовые посудомоечные машины должны иметь класс энергетической эффективности не ниже А++, что соответствует индексу энергетической эффективности EEI<0,56.
с 1 января 2025 года
6
Компьютеры и серверы, предназначенные для питания непосредственно от сети переменного тока, в том числе через
внешний или внутренний источник питания
Годовое потребление электроэнергии (ETEC) (в кВт*ч/год) настольного компьютера и моноблочного настольного компьютера не должно превышать:
для категории А - 94,00;
для категории В - 112,00;
для категории С - 134,00;
для категории D - 150,00.
Годовое потребление электроэнергии ноутбука (ETEC) (в кВт*ч/год) не должно превышать:
для категории А - 27,00;
для категории В - 36,00;
для категории С - 60,50.
с 1 января 2026 года
7
Герметичные циркуляционные насосы автономные и интегрированные
Циркуляционные насосы должны иметь индекс энергетической эффективности не более 0,23 (EEI<0,23).
с 1 января 2027 года
8
Вентиляторы с электроприводом мощностью от 125 Вт (включительно) до 500 кВт (включительно) и напряжением питания до 1000 В (включительно) переменного и до 1500 В (включительно) постоянного тока
Уровень эффективности (N) вентиляторов:
осевой вентилятор, категория измерений A, C – 40; категория измерений B, D – 58;
радиальный вентилятор с загнутыми вперед лопастями и радиальный вентилятор с прямыми радиальными лопастями, категория измерений A, C – 44; категория измерений B, D – 49;
радиальный вентилятор с загнутыми назад лопастями без корпуса, категория измерений A, С – 62;
радиальный вентилятор с загнутыми назад лопастями в корпусе, категория измерений A, C – 61, категория измерений B, D – 64;
диагональный вентилятор, категория измерений A, C – 50, категория измерений B, D – 62;
диаметральный вентилятор, категория измерений B, D – 21.
с 1 января 2027 года
9
Питаемые от сети переменного тока бытовые машины сушильные барабанного типа для текстильных изделий, которые могут применяться и в коммерческих целях (на производстве, в торговле и сфере услуг), с устройством электрического или газового подогрева воздуха, в том числе встраиваемые машины сушильные барабанного типа, за исключением центрифуг и машин сушильных, входящих в состав комбинированных машин стирально-сушильных

Тұрмыстық ыдыс жуғыш машиналарда энергия тиімділігі класы a++ - тен төмен болмауы керек, бұл EEI<0,56 энергия тиімділігі индексіне сәйкес келеді.
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
6
Тікелей айнымалы ток желісінен, оның ішінде айнымалы ток желісінен қуат алуға арналған компьютерлер мен серверлер
сыртқы немесе ішкі қуат көзі
Компьютерлер мен серверлерге келесі талаптар қойылуы керек:
Үстел компьютері мен моноблокты үстел компьютерінің (SATEC) (кВт*сағ/жыл) электр энергиясын жылдық тұтынуы аспауы тиіс:
А санаты үшін-94,00;
В санаты үшін-112,00;
С - 134,00 санаты үшін;
D санаты үшін - 150,00.
Ноутбуктің электр энергиясын жылдық тұтыну (E TEC) (кВт*сағ/жыл) аспауы тиіс:
А санаты үшін - 27,00;
В санаты үшін - 36,00;
С санаты үшін - 60,50.
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап
7
Герметикалық циркуляциялық сорғылар автономды және интеграцияланған
Циркуляциялық сорғылардың энергетикалық тиімділік индексі 0,23 (EEI<0,23) аспауы тиіс.
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап
8
Қуаты 125 Вт-тан (қоса алғанда) 500 кВт-қа дейін (қоса алғанда) және қоректендіру кернеуі 1000 В-қа дейін (қоса алғанда) және тұрақты тогы 1500 В-қа дейін (қоса алғанда) электр жетегі бар желдеткіштер
Желдеткіштердің тиімділік деңгейі (N):
осьтік желдеткіш, өлшем санаты A, C-40; өлшем санаты B, D – 58;
алға қарай иілген қалақтары бар радиалды желдеткіш және тік радиалды қалақтары бар радиалды желдеткіш, өлшеу санаты A, C-44; өлшеу санаты B, D – 49;
корпусы жоқ артқа қайырылған қалақтары бар радиалды желдеткіш, өлшеу санаты A, С – 62;
корпуста артқа бүгілген қалақтары бар радиалды желдеткіш, өлшеу санаты A, C-61, өлшеу санаты B, D – 64;
диагональды желдеткіш, өлшеу санаты A, C-50, өлшеу санаты B, D – 62;
диаметрлік желдеткіш, өлшеу санаты B, D – 21.
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап
9
Коммерциялық мақсаттарда (өндірісте, саудада және қызмет көрсету саласында) қолданылуы мүмкін тоқыма бұйымдарына арналған, ауаны электрмен немесе газбен жылыту құрылғысы бар ауыспалы ток желісінен қоректенетін барабанды типтегі кептіргіш тұрмыстық машиналар, оның ішінде центрифугалар мен құрама бөлшектердің құрамына кіретін кептіргіш машиналарды қоспағанда, кіріктірілген барабанды типті кептіргіш машиналар кір жуу-кептіру машиналары

Бытовые машины сушильные барабанного типа должны иметь класс энергетической эффективности не ниже А, что соответствует индексу энергетической эффективности EEI<0,65.
с 1 января 2027 года
10
Питающиеся от электрической сети кондиционеры воздуха с номинальной мощностью для охлаждения и (или) для обогрева не более 12 кВт, а также комнатные вентиляторы с номинальной потребляемой мощностью не более 125 кВт
Кондиционеры воздуха должны иметь класс энергетической эффективности не ниже B.

Барабанды типті тұрмыстық кептіру машиналарында энергия тиімділігі класы А-дан төмен болмауы керек, бұл EEI<0,65 энергия тиімділігі индексіне сәйкес келеді.
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап
10
Салқындату және (немесе) жылыту үшін номиналды қуаты 12 кВт-тан аспайтын электр желісінен қоректенетін ауа кондиционерлері, сондай-ақ номиналды тұтыну қуаты 125 кВт-тан аспайтын бөлме желдеткіштері
Ауа кондиционерлерінің энергия тиімділігі класы B-ден төмен болмауы керек.

с 1 января 2027 года
11
Односкоростные трехфазные двигатели электрические асинхронные (индукционные) с короткозамкнутым ротором, количеством полюсов от 2 до 6, номинальным напряжением до 1000 В, номинальной частотой 50 или 50/60 Гц и номинальной мощностью от 0,75 до 375 кВт, предназначенные для работы в непрерывном режиме
Двигатели электрические асинхронные должны иметь класс энергетической эффективности не ниже IE3.
с 1 января 2028 года
12
Автономные и интегрированные насосы, предназначенные для перекачки чистой воды

2027 жылғы 1 қаңтардан бастап
11
Үздіксіз режимде жұмыс істеуге арналған қысқа тұйықталған роторы бар, полюстер саны 2-ден 6-ға дейінгі, номиналды кернеуі 1000 В-қа дейінгі, номиналды жиілігі 50 немесе 50/60 Гц және номиналды қуаты 0,75-тен 375 кВт-қа дейінгі бір жылдамдықты үш фазалы электр қозғалтқыштары
Асинхронды электр қозғалтқыштарының энергетикалық тиімділік класы IE3 -тен төмен болмауы тиіс.
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап
12
Таза суды айдауға арналған автономды және біріктірілген сорғылар

Автономные и интегрированные насосы должны иметь минимальный индекс энергоэффективности равный или более 0,50 (MEI ≥ 0,50).
с 1 января 2028 года
13
Трансформаторы
Один из параметров энергоэффективности (потери холостого хода и (или) потери короткого замыкания) должен соответствовать классу энергоэффективности 2 и более (X2, Х3, Х4 и (или) К2, К3)
с 1 января 2028 года
Работы
14
Работы по ремонту/модернизации насосного оборудования
Работы должны быть выполнены с использованием товаров, на которые распространяются требования по энергоэффективности в соответствии с настоящими Требованиями
В зависимости от даты введения в действие требований по энергоэффективности на соответствующие товары, предусмотренные настоящими Требованиями
15
Работы по ремонту/модернизации климатического оборудования и систем/вентиляционных систем и оборудования
16
Работы по ремонту/модернизации оборудования для стирки/чистки
17
Работы по обеспечению энергоэффективного освещения
18
Работы по ремонту/модернизации электродвигателей/генераторов и аналогичного оборудования (кроме применяемых на транспорте)
19
Работы по внедрению/установке/улучшению оборудования для электродвигателя
20
Работы по возведению (строительству) жилых зданий/сооружений
21
Работы по ремонту жилых зданий/сооружений/помещений
22
Работы по реконструкции жилых зданий/сооружений/помещений
23
Работы по восстановлению жилых зданий/сооружений/помещений
24
Работы по возведению (строительству) нежилых зданий/сооружений
25
Работы по ремонту нежилых зданий/сооружений/помещений
26
Работы по реконструкции нежилых зданий/сооружений/помещений
27
Работы по восстановлению нежилых зданий/сооружений/помещений
28
Работы по ремонту/реконструкции отдельных элементов нежилых зданий/сооружений/помещений
29
Работы по установке/монтажу климатического оборудования и систем/вентиляционных систем и оборудования
30
Работы по ремонту/модернизации компьютерной/периферийной оргтехники/оборудования
Услуги
31
Услуги по содержанию/обеспечению декоративной подсветки
Услуги должны быть оказаны с использованием товаров, на которые распространяются требования по энергоэффективности в соответствии с настоящими Требованиями
В зависимости от даты введения в действие требований по энергоэффективности на соответствующие товары, предусмотренные настоящими Требованиями
32
Услуги по содержанию зданий/сооружений/помещений и прилегающих территорий
33
Услуги по обслуживанию световых конструкций/светодиодных экранов и аналогичного оборудования и конструкций

Автономды және интеграцияланған сорғыларда энергия тиімділігінің минималды индексі 0,50-ге тең немесе одан жоғары болуы керек (MEI ≥ 0,50).
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап
13
Трансформаторлар
Энергия тиімділігі параметрлерінің бірі (бос жүрісті жоғалту және (немесе) қысқа тұйықталуды жоғалту) энергия тиімділігінің 2 және одан астам (X2, Х3, Х4 және (немесе) К2, К3) класына сәйкес келуі тиіс
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап
Жұмыстар
14
Сорғы жабдықтарын жөндеу/жаңғырту бойынша жұмыстар
Жұмыстар осы талаптарға сәйкес энергия тиімділігі жөніндегі талаптар қолданылатын тауарларды пайдалана отырып орындалуы тиіс
Осы талаптарда көзделген тиісті тауарларға энергия тиімділігі бойынша талаптар қолданысқа енгізілген күнге қарай
15
Климаттық жабдықтарды / вентиляциялық жүйелер мен жабдықтарды жөндеу/жаңғырту бойынша жұмыстар
16
Жууға / тазартуға арналған жабдықтарды жөндеу/жаңғырту бойынша жұмыстар
17
Энергиялық тиімді жарықты қамтамасыз ету бойынша жұмыстар
18
Электр қозғалтқыштарын/генераторларды және ұқсас жабдықтарды (көлікте қолданылатындардан басқа) жөндеу/жаңғырту бойынша жұмыстар
19
Электр қозғалтқыштарына арналған жабдықтарды енгізу/орнату/жақсарту бойынша жұмыстар
20
Тұрғын ғимараттарды / құрылыстарды салу бойынша жұмыстар
21
Тұрғын үй ғимараттарын/ғимараттарды/үй-жайларды жөндеу бойынша жұмыстар
22
Тұрғын үйлерді / құрылыстарды / үй-жайларды қайта құру бойынша жұмыстар
23
Тұрғын ғимараттарды/құрылыстарды/жайларды қалпына келтіру бойынша жұмыстар
24
Тұрғын емес ғимараттарды / құрылыстарды салу бойынша жұмыстар
25
Тұрғын емес ғимараттарды/ғимараттарды/үй-жайларды жөндеу бойынша жұмыстар
26
Тұрғын емес ғимараттарды / құрылыстарды / үй-жайларды қайта құру бойынша жұмыстар
27
Тұрғын емес ғимараттарды/құрылыстарды/жайларды қалпына келтіру бойынша жұмыстар
28
Тұрғын емес ғимараттардың/құрылыстардың/үй-жайлардың жеке элементтерді (жабдықтардан, инженерлік жүйелер мен коммуникациядан басқа) жөндеу / қайта құру бойынша жұмыстар
29
Климаттық жабдық пен жүйлереді/желдету жүйелер мен жабдықты орнату/монтаждау бойынша жұмыстар
30
Компьютерлік/перифериялық оргтехниканы/жабдықтарды жөндеу/жаңғырту бойынша жұмыстар
Көрсетілетін кызметтер
31
Сәндік көмескі жарықты ұстау/қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетулер
Көрсетілетін кызметтер осы талаптарға сәйкес энергия тиімділігі жөніндегі талаптар қолданылатын тауарларды пайдалана отырып көрсетілуі тиіс
Осы талаптарда көзделген тиісті тауарларға энергия тиімділігі бойынша талаптар қолданысқа енгізілген күнге қарай
32
Ғимарат/үймарат/құрылым мен жапсарлас аумақтарға күтім жасау қызметі
33
Жарық конструкцияларына/жарықдиодты конструкцияларға/жарықдиодты экрандарда және ұқсас жабдықтар мен конструкцияларға қызмет көрсету бойынша қызметтер