Об утверждении Правил возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 ноября 2022 года № 444/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2022 года № 30582.
В соответствии с подпунктом 23-1) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах.
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 16 ноября 2022 года
№ 444/НҚ
Правила возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах (далее – Правила), утверждены в соответствии с подпунктом 23-1) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" и определяют порядок возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах.

Ұлттық пошта операторының ауылдық елді мекендерде көрсететін мемлекеттік қызметтері бойынша шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 16 қарашадағы № 444/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қарашада № 30582 болып тіркелді
"Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 23-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұлттық пошта операторының ауылдық елді мекендерде көрсететін мемлекеттік қызметтері бойынша шығындарды өтеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2022 жылғы 16 қарашадағы
№ 444/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық пошта операторының ауылдық елді мекендерде көрсететін мемлекеттік қызметтері бойынша шығындарды өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық пошта операторының ауылдық елді мекендерде көрсететін мемлекеттік қызметтері бойынша шығындарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 23-1) тармақшасына сәйкес бекітілді және ұлттық пошта операторының ауылдық елді мекендерде көрсететін мемлекеттік қызметтері бойынша шығындарын өтеу тәртібін айқындайды.

2. Доступ населения, проживающего в сельских населенных пунктах, к государственным услугам обеспечивается Национальным оператором почты в отделениях почтовой связи в соответствии с реестром государственных услуг, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ "Об утверждении реестра государственных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19982).
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) администратор бюджетной программы (далее - администратор) – уполномоченный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере оказания государственных услуг.
2) Национальный оператор почты – оператор почты, определяемый уполномоченным органом в области почты, созданный в организационно-правовой форме акционерного общества, на которого возложены обязательства, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О почте";
3) затраты – уменьшение экономических выгод, происходящее в форме выбытия или уменьшения активов, или увеличения обязательств, ведущих к уменьшению капитала, понесенное Национальным оператором почты, при организации и обеспечении доступа к государственным услугам населения, проживающего в сельских населенных пунктах.
Глава 2. Порядок возмещения затрат, связанных с обеспечением доступа к государственным услугам в сельских населенных пунктах
4. Затраты Национального оператора почты по обеспечению доступа к государственным услугам для населения, проживающего в сельских населенных пунктах, возмещаются в соответствии со статьей 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
5. Администратор ежегодно разрабатывает проект состава и содержания работ по обеспечению доступа к государственным услугам для населения, проживающего в сельских населенных пунктах и не позднее 10 декабря календарного года направляет их в адрес Национального оператора почты.
6. Национальный оператор почты на основании проекта состава и содержания работ по обеспечению доступа к государственным услугам для населения, проживающего в сельских населенных пунктах, не позднее 1 февраля календарного года предшествующего планируемому периоду формирует прогнозный расчет затрат и с приложением подтверждающих материалов направляет в адрес администратора.
7. Для планирования расходов бюджета для возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах, администратор представляет в срок до 15 мая финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетную заявку согласно Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

2. Ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес, пошта байланысы бөлімшелеріндегі ұлттық пошта операторы қамтамасыз етеді.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – мемлекеттік қызметтер көрсету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті орган;
2) Ұлттық пошта операторы – "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген міндеттемелер жүктелген, акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, пошта саласындағы уәкілетті орган айқындайтын пошта операторы;
3) шығындар – ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуін ұйымдастыру және қамтамасыз ету кезінде ұлттық пошта операторының шығуы немесе активтердің азаюы немесе капиталдың азаюына әкеп соқтыратын міндеттемелердің ұлғаюы түрінде болатын экономикалық пайданың азаюы.
2-тарау. Ауылдық елді мекендерде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге байланысты шығындарды өтеу тәртібі
4. Ауылдық елді мекендерде тұратын халық үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қолжетімділікті қамтамасыз ету бойынша ұлттық пошта операторының шығындары Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабына сәйкес өтеледі.
5. Әкімші жыл сайын ауылдық елді мекендерде тұратын халық үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қолжетімділікті қамтамасыз ету бойынша жұмыстардың құрамы мен мазмұнының жобасын әзірлейді және оларды күнтізбелік жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірмей, ұлттық пошта операторының атына жолдайды.
6. Ұлттық пошта операторы ауылдық елді мекендерде тұратын халық үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қолжетімділікті қамтамасыз ету бойынша жұмыстардың құрамы мен мазмұнының жобасы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы күнтізбелік жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей, шығындардың болжамды есебін қалыптастырады және растайтын материалдарды қоса бере отырып, әкімшінің атына жолдайды.
7. Ауылдық елді мекендерде ұлттық пошта операторы көрсететін мемлекеттік қызметтер бойынша шығындарды өтеу үшін бюджет шығыстарын жоспарлау үшін әкімші қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджеттік өтінімді ұсынады.

8. При возмещении администратором учитываются следующие затраты Национального оператора почты, связанные с обеспечением доступа населения к государственным услугам в сельских населенных пунктах, проживающего в сельских населенных пунктах:
1) материальные расходы;
2) расходы на оплату труда, в том числе производственного персонала;
3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет;
4) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
5) расходы на ремонтные работы, не приводящие к увеличению стоимости основных средств;
6) расходы по содержанию зданий и коммунальные расходы;
7) расходы на сопровождение информационных систем, сервисное обслуживание по договорам со сторонними организациями.
9. Возмещение затрат осуществляется в пределах средств, предусмотренных администратором, на ежеквартальной основе.

8. Ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың мемлекеттік қызметтерге қолжетімділігін қамтамасыз етуге байланысты ұлттық пошта операторының мынадай шығындары:
1) материалдық шығыстар;
2) еңбекке ақы төлеуге, оның ішінде өндірістік персоналға арналған шығыстар;
3) сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдарға және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге арналған шығыстар;
4) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдар;
5) негізгі құралдар құнының ұлғаюына әкеп соқпайтын жөндеу жұмыстарына арналған шығыстар;
6) ғимараттарды күтіп ұстау бойынша шығыстар және коммуналдық шығыстар;
7) ақпараттық жүйелерді сүйемелдеуге, бөгде ұйымдармен жасалған шарттар бойынша сервистік қызмет көрсетуге арналған шығыстар әкімші өтеген кезде ескеріледі.
9. Шығындарды өтеу әкімші көздеген қаражат шегінде, тоқсан сайынғы негізде жүзеге асырылады