Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования, в части высшего и послевузовского образования
Совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 166 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № 116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2022 года № 30920.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктами 5, 6 статьи 141 и со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист профилактического контроля с посещением в отношении организаций высшего и послевузовского образования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист проверки на соответствие квалификационным требованиям организаций высшего и послевузовского образования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года.
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
А. Куантыров
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года № 116 и
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 декабря 2022 года № 166
Критерии оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования
Глава 1. Общие положения

Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және білім беру жүйесіне тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 166 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № 116 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 2 желтоқсанда № 30920 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5, 6–тармақтарына және 143–бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты бару арқылы профилактикалық бақылаудың тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс–шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице–министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
_____________С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 116 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 166 Бірлескен бұйрыққа
1–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1–тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Критерии оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении формы проверочного листа" от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) для отбора субъектов (объектов) контроля с целью проведения проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в организациях высшего и послевузовского образования.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) период оценки – определенный временной период, за который проводятся оценки рисков по субъективным критериям на основании отчетных данных, результатов мониторинга автоматизированных информационных систем;
3) объекты контроля в сфере образования – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля, подлежащее государственному контролю;
4) субъекты контроля в сфере образования – юридические лица, в том числе филиалы и представительства юридических лиц, за деятельностью которых осуществляются государственный контроль;
5) организации образования – организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, реализующие высшее и (или) послевузовское образование следующих видов: национальные исследовательские университеты, национальные организации высшего и (или) послевузовского образования, исследовательские университеты, университеты, академии, институты и приравненные к ним (консерватория), военные специальные учебные заведения (далее – военные, специальные ОВПО);
6) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
7) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере высшего и послевузовского образования, в части создания условий для освоения образовательных программ высшего и послевузовского образования;

1. Осы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі–өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141–бабының 5 және 6–тармақтарына және 143–бабының 1–тармағына (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы өлшемшарттарында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) бағалау кезеңі – есепті деректер, автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мониторингінің нәтижелері негізінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді бағалау жүргізілетін белгілі бір уақыт кезеңі;
3) білім беру саласындағы бақылау объектілері – бақылау субъектісінде меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі, мемлекеттік бақылауға жататын мүлік;
4) білім беру саласындағы бақылау субъектілері – қызметіне мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын заңды тұлғалар, оның ішінде заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
5) білім беру ұйымдары – меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді мынадай түрлерде іске асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ): ұлттық зерттеу университеттері, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің ұлттық ұйымдары, зерттеу университеттері, университеттер, академиялар, институттар және оларға теңестірілген (консерватория), әскери арнаулы оқу орындары (бұдан әрі – әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ);
6) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
7) елеулі бұзушылықтар – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын игеру үшін жағдайлар жасау бөлігінде талаптардың бұзылуы;

8) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере высшего и послевузовского образования, в части организации образовательной и научной деятельности высшего и (или) послевузовского образования;
9) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере высшего и послевузовского образования, влекущие или подтверждающие снижение качества образовательного процесса, несоответствие квалификационным требованиям, предъявленным к образовательной деятельности организации высшего и послевузовского образования;
10) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям законодательства в сфере высшего и послевузовского образования с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
12) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов (объектов) контроля к различным степеням риска;
13) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
14) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;

8) елеусіз бұзушылықтар – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру және ғылыми қызметін ұйымдастыру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы;
9) өрескел бұзушылықтар – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, білім беру процесінің сапасының төмендеуіне әкеп соғатын немесе растайтын талаптардың бұзылуы, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
10) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, оның зардаптарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
11) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – бақылау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі мүмкін дәрежесі мақсатында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкестігін тексеруді кейіннен профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін тәуекел дәрежелері бойынша Бақылау субъектілерін (объектілерін) бөлу жолымен қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын төмендетуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі бұл тиісті қызмет салаларында тәуекелдің рұқсат етілген деңгейі, сондай–ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) Бақылау субъектісіне (объектісіне) барып және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексере отырып, осындай бақылау субъектісін (объектісін) профилактикалық бақылаудан босатуға бағытталған;
12) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға әсер ететін факторларға байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
13) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттары) – белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жекелеген субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді болмайтын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
14) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттары) – бақылаудың нақты субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

15) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Сноска. Пункт 2 - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Уполномоченный орган в сфере образования для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям относит субъекты (объекты) высокой степени риска.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени проводится проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
4. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля с посещением формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
По объективным критериям к группе с высокой степенью риска относятся организации высшего и (или) послевузовского образования, деятельность которых ведется с нарушениями законодательства в сфере высшего и послевузовского образования.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Параграф 2. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области высшего и послевузовского образования.
Оценка степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по следующим источникам информации:

15) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптарды қамтитын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптардың тізбесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2–тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Білім беру саласындағы уәкілетті орган бақылау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру кезінде профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін жоғары дәрежелі тәуекел субъектілерін (объектілерін) жатқызады.
Жоғары дәрежеге жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізеді.
4. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
Параграф 1. Объективті өлшемшарттары
5. Объективті өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Объективті өлшемшарттарды бойынша тәуекел дәрежесі жоғары топқа қызметі жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнаманы бұза отырып жүргізілетін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жатады.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізеді.
Параграф 2. Субъективті өлшемшарттары
6. Субъективті өлшемшарттарды анықтау келесі кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері бойынша айқындалады:

1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года.
Оценка степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям определяется по следующим источникам информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущих проверок субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года.
8. На основании имеющихся источников информации, уполномоченный орган в области высшего и послевузовского образования формирует субъективные критерии, подлежащие анализу и оценке согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
9. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.

1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері бойынша айқындалады:
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері бойынша айқындалады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер нәтижелері;
3) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
8. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы уәкілетті орган талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 1, 2, 3, 4, 5 және 6 қосымшаларына сәйкес қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттары талдау және бағалау бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты ең үлкен ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) барып, талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Өткен профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды барып және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерумен толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды қосуға жол берілмейді.
9. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады.

10. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска организации высшего и послевузовского образования как субъект (объект) контроля относятся к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно.
Параграф 3. Особенности формирования системы оценки и управления рисками
11. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско–правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
12. Система оценки и управления рисками ведется с использованием Национальной образовательной базы данных (далее – НОБД) и других информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
13. При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям

10. Осы өлшемшарттардың 3–тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, 0–ден 100–ге дейінгі шкала бойынша субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары бақылау субъектісі (объектісі) ретінде тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71–ден 100–ге дейін қоса алғанда – тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылады.
Параграф 3. Бағалау жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері және тәуекелдерді басқару
11. Бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесі жоғары ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекел дәрежесінің төмен деңгейіне ауыстырылады:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық–құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасса;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу арқылы профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса;
3) егер субъектілер өзін–өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған "Өзін–өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін–өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса.
12. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс –шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ұлттық білім беру деректер базасын (бұдан әрі – ҰБДҚ) және басқа да ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай–ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай–ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
13. Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі белгілі бір саладағы осындай бақылау субъектілері жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс мемлекеттік бақылау.
3–тарау. Субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі

14. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 10 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников информации согласно пункту 7 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Пункт 14 - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 7 настоящих Критерий, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

14. Осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы өлшемшарттардың (SC) 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14-1. Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы өлшемшарттардың 7-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 14-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-2. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 14-2 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-3. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 7 настоящих Критерий.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. Қағида 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14-2. Осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi;
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. Қағида 14-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14-3. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

Сноска. Критерии дополнены пунктом 14-3 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Проверочные листы
15. Проверочные листы составляются для однородных групп субъектов (объектов) контроля и включают требования в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Кодекса и с соблюдением условий, определенных в статье 143 Кодекса.
16. Проверочные листы представлены в приложении 2, 3 к настоящему совместному приказу.
17. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Степень нарушений требований за соблюдением законодательства Республики Казахстан
за системой образования, в части высшего и послевузовского образования,
для проведения профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие и соответствие содержания устава установленным требованиям:
1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения, режим занятий обучающихся);
4) систему текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения;
5) основания и порядок отчисления обучающихся;
6) перечень и порядок предоставления платных услуг;
7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
Реализация стратегии развития и плана развития организации образования, коллегиальное управление
значительное
2.
Обеспечение и соблюдение организацией высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) принципов академической честности.
Соблюдение требований к письменным оцениваемым работам обучающихся (курсовые, дипломные работы (проекты), магистерские диссертации (проекты) и докторские диссертации) и научных работ преподавателей и научных работников на предмет наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка, наличие подтверждающих документов.
Наличие в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы докторских диссертации, проверенных в системе обнаружения заимствований
значительное
3.
Обеспечение трудоустройства не менее 50% выпускников в разрезе направления подготовки кадров в течение года выпуска и проведение мониторинга количества созданных выпускникам рабочих мест
значительное
4.
Соблюдение требований к содержанию высшего и послевузовского образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, уровню подготовки обучающихся и сроку обучения в ОВПО и в военных, специальных ОВПО
значительное
5.
Соблюдение требований по формированию результатов обучения как на уровне всей образовательной программы высшего и послевузовского образования, так и на уровне отдельных модулей или учебной дисциплины
значительное
6.
Обеспечение ОВПО функционирования системы внутреннего обеспечения качества, основанной на международных стандартах и руководствах для обеспечения качества высшего и послевузовского образования в Европейском пространстве высшего образования (ESG–исиджи):
1) Наличие в ОВПО политики по обеспечению качества, доступной общественности и являющейся частью их стратегического менеджмента. Внутренние заинтересованные стороны должны разрабатывать и внедрять эту политику посредством соответствующих структур и процессов с привлечением внешних заинтересованных сторон.
2) Наличие в ОВПО процедуры для разработки и утверждения своих программ. Программы должны быть разработаны в соответствии с установленными целями, включая ожидаемые результаты обучения. Квалификация, получаемая в результате освоения программы, должна быть четко определена и разъяснена, и должна соответствовать определенному уровню национальной структуры квалификаций в высшем образовании и, следовательно, структуре квалификаций в Европейском пространстве высшего образования.
3) Наличие в ОВПО условий для разработки таких образовательных программ, которые мотивируют обучающихся к активной роли в совместном создании процесса обучения, а оценка успеваемости обучающихся должна отражать этот подход.
4) Наличие в ОВПО единообразного применения заранее определенных и опубликованных правил, охватывающих все этапы студенческого "жизненного цикла", т.е. прием, успеваемость, признание и сертификация.
5) Наличие в ОВПО оценивания компетентности своих преподавателей. Они должны применять справедливые и прозрачные процессы при найме и развитии профессионального роста своих сотрудников.
6) Наличие в ОВПО достаточного финансирования обучения и преподавательской деятельности, обеспечения предоставления адекватных и легкодоступных учебных ресурсов, и способов поддержки обучающихся.
7) Наличие в ОВПО предоставления гарантии, что они собирают, анализируют и используют соответствующую информацию для эффективного управления своими образовательными программами и другими направлениями своей деятельности.
8) Наличие в ОВПО опубликования информации о своей деятельности (включая программы), которая должна быть ясной, точной, объективной, актуальной и легкодоступной.
9) Наличие в ОВПО проведения мониторинга и периодического обзора программ для того, чтобы обеспечивать достижение поставленных целей и соответствие потребностям обучающихся и общества. Результаты данного обзора должны вести к постоянному улучшению программ. Любая планируемая деятельность или полученные результаты должны быть доведены до сведения всех заинтересованных сторон.
10) Наличие в ОВПО прохождения внешних процедур обеспечения качества в соответствии с ESG на периодической основе. Организация деятельности совета/комитета по академическому качеству, принимающему решения по содержанию и условиям реализации образовательных программ, по политике оценивания и другим академическим вопросам факультета (школы), организующий анкетирование обучающихся на предмет соответствия качества образовательных программ и (или) дисциплин/модулей, на предмет наличия фактов нарушения академической честности
значительное
7.
Соблюдение требований к организации и проведению профессиональной (учебной, педагогической, исследовательской, производственной и преддипломной) практики обучающихся и правил определения организаций в качестве баз практик
значительное
8.
Соблюдение утвержденной ОВПО кадровой политики, квалификационных характеристик должностей работников и правил конкурсного замещения должностей работников ОВПО. Обеспечение повышения квалификации руководящих кадров, педагогов и научных работников
грубое
9.
Наличие утвержденной организационной структуры ОВПО, положений о структурных подразделениях, штатного расписания, академического календаря, норм учебной нагрузки, форм и размеров оплаты труда работников
грубое
10.
Соблюдение и реализация академической политики ОВПО
грубое
11.
Соблюдение утвержденного ОВПО порядка приема, перевода, восстановления и отчисления обучающихся. Соблюдение норм выдачи документов об образовании выпускникам и сроков внесения данных в информационную систему уполномоченного органа в области науки и высшего образования и его размещение на сайте ОВПО.
Обеспечение функционирования электронной системы по выданным документам об образовании и электронной базы (архив) документов об образовании, в том числе ранее выданных.
Обеспечение заполнения и наличие информации о размере оплаты и сведений об оплате обучающихся ОВПО в единой информационной системе образования уполномоченного органа в области науки и высшего образования
грубое
12.
Соблюдение требований кредитной технологии обучения. Соблюдение регистрации обучающихся на учебные дисциплины, учет освоенных кредитов, организация промежуточной и итоговой аттестации, ведение всей истории учебных достижений обучающихся в ОВПО; в военных специальных ОВПО – деятельность подразделений мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
Соблюдение требований по организации учебно–методической, научно–методической работы в ОВПО
грубое
13.
Соблюдение требований по предоставлению дистанционного обучения и онлайн-обучения:
1) наличие информационно-технологической инфраструктуры для бесперебойной организации дистанционного обучения – устойчивого сетевого соединения, серверного оборудования, системы хранения данных, функционирование систем кибербезопасности, коммуникационных каналов связи, обеспечивающих подключение к сети Интернет, систем аутентификации для идентификации личности обучающегося, системы обнаружения заимствований, онлайн-прокторинга;
2) функционирование информационной системы управления образованием, в том числе платформы управления обучением, включающей веб-сайт, образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность цифровых образовательных ресурсов;

Ескерту. Қағида 14-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4-тарау. Тексеру парақтары
15. Тексеру парақтары бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін жасалады және Кодекстің 132–бабының 2–тармағына сәйкес және Кодекстің 143–бабында айқындалған шарттарды сақтай отырып талаптарды қамтиды.
16. Тексеру парақтары осы бірлескен бұйрыққа 2, 3–қосымшаларда ұсынылған.
17. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, бірақ жылына бір реттен жиі емес.
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1–қосымша
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзушылық дәрежесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарт Бұзушылық дәрежесі
1.
Жарғының болуы және мазмұнының бекітілген талаптарға сай келуі:
1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі (оның ішінде оқыту тілі (тілдері), білім алушылардың сабақ режимі);
4) білім алушылардың білімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүйесі, оларды өткізу нысандары мен тәртібі;
5) білім алушыларды оқудан шығарудың негіздері мен тәртібі;
6) ақылы қызметтер көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
7) Білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
Білім беру ұйымының даму стратегиясы мен даму жоспарын іске асыру, алқалы басқару
елеулі
2.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКББҰ) академиялық адалдық қағидаттарын қамтамасыз ету және сақтау.
Білім алушылардың жазбаша бағаланатын жұмыстарына (курстық, дипломдық жұмыстар (жобалар), магистрлік диссертациялар (жобалар) және докторлық диссертациялар) және оқытушылар мен ғылыми қызметкерлердің мәтінді пайдалану және басқа тілден аударылған мәтінді пайдаланумен қоса мағынаны (парафраз) өзгертусіз сөйлемдерді және пікірлерді синонимдік ауыстырумен бөтен мәтінді пайдалану нысанына тексеруден өту талаптарын сақтау, растайтын құжаттардың болуы
Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығының базасында бөтен мәтінді пайдалануды анықтау жүйесінде тексерілген докторлық диссертациялардың болуы
елеулі
3.
Бітіру жылы ішінде кадрларды даярлау бағыты бөлінісінде түлектердің кемінде 50% жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету және түлектерге құрылған жұмыс орындарының санына мониторинг жүргізу
елеулі
4.
Оқу нәтижелеріне, білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың даярлық деңгейіне және ЖЖОКББҰ және әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ-да оқу мерзіміне бағдарлана отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мазмұнына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
5.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің бүкіл білім беру бағдарламасы деңгейінде, сондай-ақ жекелеген модульдер немесе оқу пәні деңгейінде оқыту нәтижелерін қалыптастыру жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
6.
ЖЖОКББҰ-да еуропалық жоғары білім беру кеңістігінде (ESG-исиджи) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру сапасын қамтамасыз ету үшін халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтарға негізделген сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету:
1. ЖЖОКББҰ-да жұртшылыққа қолжетімді және олардың стратегиялық менеджментінің бір бөлігі болып табылатын сапаны қамтамасыз ету жөніндегі саясаттың болуы. Ішкі мүдделі тараптар бұл саясатты сыртқы мүдделі тараптарды тарта отырып, тиісті құрылымдар мен процестер арқылы әзірлеуге және енгізуге тиіс.
2. ЖЖОКББҰ-да өз бағдарламаларын әзірлеу және бекіту рәсімдерінің болуы. Бағдарламалар күтілетін оқу нәтижелерін қоса алғанда, белгіленген мақсаттарға сәйкес әзірленуі тиіс. Бағдарламаны игеру нәтижесінде алынған біліктілік нақты анықталып, нақтылануы керек және жоғары білім берудегі ұлттық біліктілік құрылымының белгілі бір деңгейіне, демек, еуропалық жоғары білім беру кеңістігіндегі біліктілік құрылымына сәйкес келуі керек.
3. ЖЖОКББҰ-да білім алушыларды оқу процесін бірлесіп құруда белсенді рөл атқаруға ынталандыратын тиісті білім беру бағдарламаларын әзірлеу үшін жағдайлардың болуы, ал білім алушылардың үлгерімін бағалау осы тәсілді көрсетуі тиіс.
4. ЖЖОКБҰ-да студенттік "өмірлік циклдің" барлық кезеңдерін қамтитын алдын ала белгіленген және жарияланған ережелерді біркелкі қолданудың болуы, яғни қабылдау, үлгерім, тану және сертификаттау.
5. ЖЖОКББҰ-да өз оқытушыларының құзыреттілігін бағалаудың болуы. Олар өз қызметкерлерін жалдау және кәсіби өсуді дамыту кезінде әділ және ашық процестерді қолдануы керек.
6. ЖЖОКББҰ-да оқытуды және оқытушылық қызметті жеткілікті қаржыландырудың, барабар және оңай қол жетімді оқу ресурстарын ұсынуды қамтамасыз етудің және білім алушыларды қолдау тәсілдерінің болуы.
7. ЖЖОКББҰ-да олардың білім беру бағдарламаларын және өз қызметінің басқа да бағыттарын тиімді басқару үшін тиісті ақпаратты жинайтынына, талдайтынына және пайдаланатынына кепілдік берудің болуы.
8. ЖЖОКББҰ-да өз қызметі (бағдарламаларды қоса алғанда) туралы ақпаратты жариялаудың болуы, ол анық, дәл, объективті, өзекті және оңай қол жетімді болуы тиіс.
9. ЖЖОКББҰ-да қойылған мақсаттарға қол жеткізуді және білім алушылар мен қоғамның қажеттіліктеріне сәйкестікті қамтамасыз ету үшін бағдарламаларға мониторинг және мерзімді шолу жүргізудің болуы. Бұл шолудың нәтижелері бағдарламалардың үнемі жақсаруына әкелуі керек. Кез келген жоспарланған қызмет немесе алынған нәтижелер барлық мүдделі тараптардың назарына жеткізілуі тиіс.
10. ЖЖОКББҰ-да мерзімді негізде ESG сәйкес сапаны қамтамасыз етудің сыртқы рәсімдерінен өтудің болуы. Білім беру бағдарламаларының мазмұны және оларды іске асыру жағдайы бойынша, бағалау саясаты және факультеттің (мектептің) өзге де академиялық мәселелер бойынша шешімдер қабылдайтын, білім беру бағдарламалары және (немесе) пәндер/модульдер сапасының сәйкес келуіне, академиялық адалдықты бұзу фактілерінің болуына білім алушылар арасында сауалнама ұйымдастыратын академиялық сапа жөніндегі кеңестің/комитеттің қызметін ұйымдастыру
елеулі
7.
Білім алушылардың кәсіптік (оқу, педагогикалық, зерттеу, өндірістік және диплом алдындағы) практикасын ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын талаптарды және ұйымдарды практика базасы ретінде айқындау қағидаларын сақтау
елеулі
8.
ЖЖОКББҰ бекіткен кадр саясатын, қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын және ЖЖОКББҰ қызметкерлерінің лауазымдарына конкурстық тағайындау қағидаларын сақтау. Басшы кадрлардың, педагогтердің және ғылыми қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету
өрескел
9.
ЖЖОКБҰ-ның бекітілген ұйымдық құрылымының, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелердің, штат кестесінің, академиялық күнтізбенің, оқу жүктемесінің нормаларының, қызметкерлерге еңбекақы төлеу нысандары мен мөлшерлерінің болуы
өрескел
10.
ЖЖОКБҰ-ның академиялық саясатын сақтау және іске асыру
өрескел
11.
ЖЖОКБҰ бекіткен білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау және оқудан шығару тәртібін сақтау. Түлектерге білім туралы құжаттарды беру нормаларын және Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне деректерді енгізу мерзімдерін сақтау және оны ЖЖОКББҰ сайтында орналастыру.
Білім туралы берілген құжаттар бойынша электрондық жүйенің және білім туралы, оның ішінде бұрын берілген құжаттардың электрондық базасының (мұрағатының) жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның бірыңғай ақпараттық білім беру жүйесінде ЖЖОКББҰ білім алушыларына ақы төлеу мөлшері туралы ақпарат пен ақы төлеу туралы мәліметтердің толтырылуын және болуын қамтамасыз ету
өрескел
12.
Кредиттік оқыту технологиясының талаптарын сақтау. Білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеуді сақтау, игерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру, ЖЖОКББҰ–да білім алушылардың оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізу; әскери арнаулы ЖЖОКБҰ-да - білім беру сапасын мониторингілеу және бақылау (бағалау) бөлімшелерінің қызметі.
ЖЖОКБҰ–да оқу–әдістемелік, ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру бойынша талаптарды сақтау
өрескел
13.
Қашықтықтан оқыту және онлайн-оқытуды ұсыну бойынша талаптарды сақтау:
1) қашықтан оқытуды үздіксіз ұйымдастыру үшін ақпараттық-технологиялық инфрақұрылымның болуы: тұрақты желілік қосылыс, серверлік жабдық, деректерді сақтау жүйесі және киберқауіпсіздік жүйелері, Интернет желісіне қосылуды қамтамасыз ететін коммуникациялық байланыс арналары, білім алушылар жеке басын идентификациялау үшін аутентификация жүйелері, онлайн прокторингі және көшірулерді анықтау жүйесінің жұмыс жасауы;
2) веб-сайтты, ақпараттық-білім беру порталын, кредиттік оқыту технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, ақпараттық-білім беру ресурстарының жиынтығын қамтитын білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, оның ішінде оқытуды басқару платформасының жұмыс істеуі;

3) обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных на основе разработанной Политики безопасности организации образования в соответствии с международным стандартом ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27002;
4) обеспечение учебного процесса цифровыми образовательными ресурсами, функционирование онлайн-курсов (структурированный дизайн курса, карта формируемых результатов обучения, спецификация системы оценивания, описание показателей и критериев оценивания);
5) обеспечение доступа обучающихся к образовательному порталу и информационным системам, в которых размещены учебный, справочный и методический материалы, а также к системе тестирования и открытым электронным ресурсам, источникам;
6) обеспечение наличия цифровых сервисов по предоставлению образовательных услуг: электронное расписание учебных занятий и экзаменов и всех видов контроля учебных достижений обучающихся, система самооценивания; электронная библиотека; электронный документооборот, онлайн-регистрация на получение места в общежитии;
7) обеспечение условий для дистанционного обучения обучающихся с особыми образовательными потребностями;
8) наличие системы мониторинга качества образовательных услуг в соответствии с внутренней системой обеспечения качества.

3) ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27002 халықаралық стандарттарына сәйкес әзірленген білім беру ұйымының қауіпсіздік саясаты негізінде жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету;
4) оқу үрдісін цифрлық білім беру ресурстарымен, онлайн-курстардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету (курстың құрылымдалған дизайны, оқытудың қалыптастырылатын нәтижелерінің картасы, бағалау жүйесінің ерекшелігі, бағалау көрсеткіштері мен өлшемшарттарының сипаттамасы);
5) білім алушылардың оқу, анықтамалық және әдістемелік материалдарды орналастыра отырып, білім беру порталы мен ақпараттық жүйелерге, сондай-ақ тестілеу жүйесі мен ашық электрондық ресурстарға, көздерге қол жеткізуін қамтамасыз ету;
6) білім беру қызметтерін ұсыну бойынша цифрлық сервистердің болуын қамтамасыз ету: оқу сабақтары мен білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылаудың барлық түрлерінің электрондық кестесі, электрондық кітапхана, электрондық құжат айналымы, жатақханадан орын алуға онлайн-тіркелу;
7) ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларды оқыту үшін қашықтан оқыту жағдайларын қамтамасыз ету;
8) сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесіне сәйкес білім беру қызметтерінің сапасын бақылау жүйесінің болуы.

9) обеспечение соблюдения требований к организации учебного процесса в форме онлайн-обучения по образовательным программам высшего и (или) послевузовского образования
грубое
14.
Обеспечение ОВПО функционирования информационной системы управления (высокотехнологичная информационно–образовательная среда, включающая веб–сайт, информационно–образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность информационно–образовательных ресурсов), интегрированной с информационной системой образования уполномоченного органа в области науки и высшего образования, разветвленной компьютерной сети с широкополосным и высокоскоростным доступом в интернет).
Полнота, достоверность и своевременность заполнения форм административных данных, утвержденных уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Обеспечение ежегодного размещения на сайте ОВПО информации с указанием основных показателей финансово–хозяйственной деятельности за отчетный год в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
грубое
15.
Наличие в ОВПО информационных ресурсов, включая библиотечный фонд с учебной, учебно-методической, научной литературой, а также электронными изданиями в соответствии с образовательными программами.
грубое
16.
Соблюдение требований к чтению лекций преподавателями, имеющими соответствующую ученую и (или) академическую степень/звание и (или) старшими преподавателями, имеющих стаж не менее трех лет в должности преподавателя или имеющие стаж практической работы по профилю не менее пяти лет.
В военных, специальных ОВПО и Академии правосудия к проведению лекционных занятий, руководству дипломными работами (проектами), научно–исследовательскими работами обучающихся допускаются специалисты, определенные Квалификационными характеристиками педагогических должностей и приравненные к ним лица
грубое
17.
Соблюдение требований к порядку проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся. Наличие системы оценки учета учебных достижений обучающихся согласно балльно–рейтинговой буквенной системе оценки учета учебных достижений, обучающихся с переводом их в традиционную шкалу оценок и ECTS (иситиэс) (текущий контроль, промежуточная и итоговая аттестация)
грубое
18.
Соблюдение требований по оценке результатов обучения в ОВПО путем проведения среза знаний обучающихся при проведении государственного контроля
грубое
19.
Соблюдение требований к организации и проведению защиты дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (проектов) и докторских диссертаций обучающихся
грубое
20.
Соблюдение требований к научно–исследовательской работе в ОВПО в соответствии с их видами деятельности: проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ, в том числе по инновационным направлениям; организация научно-исследовательской работы обучающихся; разработка и внедрение инновационных технологий обучения и результатов научных исследований в учебный процесс и производство; формирование инновационной инфраструктуры исследовательской деятельности, создание и внедрение механизма коммерциализации научных разработок, за исключением военных, специальных ОВПО; защита интеллектуальной собственности и авторских прав исследователей и разработчиков. Обеспечение наличия подтверждающих документов
грубое
21.
Реализация в ОВПО научных и научно–технических программ/проектов по фундаментальным исследованиям/прикладным исследованиям на основе грантового и программно–целевого финансирования, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме Республиканского государственного учреждения
грубое
22.
Реализация сотрудничества ОВПО с зарубежными организациями образования, науки и культуры, международными организациями и фондами, заключение двусторонних и многосторонних договоров о сотрудничестве, участие в международных программах обмена обучающимися, педагогическими и научными работниками, подготовку кадров из числа иностранных граждан, вступление в международные неправительственные организации (ассоциации) в области образования.
Соблюдение требований по международному сотрудничеству с организациями образования, научными и (или) научно–образовательными и (или) научно–производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки кадров, предусматривающие нормы статуса вуза–партнера и привлечение зарубежных консультантов
грубое
23.
Обеспечение материальными активами (аудиторной и лабораторной базы, учебных кабинетов, производственных мастерских, полигонов, спортивных залов), зданий (учебных корпусов): соответствующим санитарным правилам и нормам, утвержденным уполномоченным органом в сфере здравоохранения, наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
грубое
24.
Создание и соблюдение ОВПО специальных условий для обучения лиц с особыми образовательными потребностями
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Степень нарушений требований за соблюдением законодательства Республики Казахстан
за системой образования, в части высшего и послевузовского образования,
для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям

9) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламалары бойынша онлайн-оқыту нысанында оқу процесін ұйымдастыруға қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
14.
ЖЖОКББҰ–да білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің (веб-сайтты, ақпараттық-білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, ақпараттық-білім беру ресурстарының жиынтығын, кең жолақты әрі жоғары жылдамдықты интернетке қосылған тармақталған компьютерлік желіні қамтитын және Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған жоғары технологиялық ақпараттық-білім беру ортасы) жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен әкімшілік деректер нысандарының толықтығы, дұрыстығы және уақтылы толтырылуы.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті жылғы қаржы–шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштерін көрсете отырып, ЖЖОКББҰ сайтында жыл сайын ақпарат орналастыруды қамтамасыз ету.
өрескел
15.
ЖЖОКББҰ-да оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми әдебиеттері, сондай-ақ білім беру бағдарламаларына сәйкес электрондық басылымдары бар кітапхана қорын қоса алғанда, ақпараттық ресурстардың болуы
өрескел
16.
Тиісті ғылыми және (немесе) академиялық дәрежесі/атағы бар оқытушылардың және (немесе) оқытушы лауазымында кемінде үш жыл өтілі бар немесе бейіні бойынша кемінде бес жыл практикалық жұмыс өтілі бар аға оқытушылардың дәріс оқуына талаптарды сақтау.
Әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ және Сот төрелігі академиясында дәріс сабақтарын өткізуге, білім алушылардың дипломдық жұмыстарына (жобаларына), ғылыми–зерттеу жұмыстарына басшылық жасауға педагогикалық лауазымдардың біліктілік сипаттамаларында айқындалған мамандар және оларға теңестірілген адамдар жіберіледі
өрескел
17.
Білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, аралық және қорытынды аттестаттауды жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау. Білім алушылардың оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық–рейтингтік әріптік жүйесіне сәйкес, оларды дәстүрлі бағалау шкаласына және ECTS (иситиэс) ауыстыра отырып, білім алушылардың оқу жетістіктерін есепке алуды бағалау жүйесінің болуы (ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау)
өрескел
18.
Мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде білім алушылардың білімін бағалау жолымен ЖЖОКББҰ-да оқыту нәтижелерін бағалау жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
19.
Білім алушылардың дипломдық жұмыстарын (жобаларын), магистрлік диссертацияларын (жобаларын) және докторлық диссертацияларын қорғауды ұйымдастыру мен жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
20.
ЖЖОКББҰ–да олардың қызмет түрлеріне сәйкес ғылыми-зерттеу жұмыстарына қойылатын талаптарды сақтау: ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, оның ішінде инновациялық бағыттар бойынша жұмыстарды жүргізу; білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру; оқытудың инновациялық технологияларын және ғылыми зерттеулерді жүргізу және нәтижелерін оқу процесі мен өндіріске енгізу; әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ-ны қоспағанда, зерттеу жұмыстарының инновациялық инфрақұрылымын қалыптастыру; ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру тетігін құру және енгізу; зерттеушілер мен әзірлеушілердің зияткерлік меншігі мен авторлық құқығын қорғау. Растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз ету
өрескел
21.
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық–құқықтық нысанындағы ЖЖОКББҰ-ды қоспағанда, ЖЖОКББҰ–да гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру негізінде іргелі зерттеулер/қолданбалы зерттеулер жөніндегі ғылыми және ғылыми–техникалық бағдарламаларды/жобаларды іске асыру
өрескел
22.
ЖЖОКББҰ-ның шетелдік білім беру, ғылым және мәдениет ұйымдарымен, халықаралық ұйымдармен және қорлармен ынтымақтастығын іске асыру, ынтымақтастық туралы екіжақты және көпжақты шарттар жасасу, білім алушылармен, педагогикалық және ғылыми қызметкерлермен алмасудың халықаралық бағдарламаларына қатысу, шетел азаматтары қатарынан кадрлар даярлау, Ғылым және жоғары білім беру саласындағы халықаралық үкіметтік емес ұйымдарға (қауымдастықтарға) кіру талаптарын жүзеге асыруы.
Серіктес жоғары оқу орны мәртебесінің нормаларын көздейтін кадрлар даярлаудың тиісті бағыттары бойынша білім беру ұйымдарымен, ғылыми және (немесе) ғылыми–білім беру және (немесе) ғылыми–өндірістік орталықтармен халықаралық ынтымақтастық жөніндегі талаптарды сақтау және шетелдік консультанттарды тарту
өрескел
23.
Материалдық активтермен (аудиториялық және зертханалық базамен, оқу кабинеттерімен, өндірістік шеберханалармен, полигондармен, спорт залдарымен), ғимараттармен (оқу корпустарымен) қамтамасыз ету: денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тиісті санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес, білім беру ұйымының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы
өрескел
24.
ЖЖОКББҰ-да ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарды оқыту үшін арнайы жағдайлардың жасалуы және сақталуы
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзушылық дәрежесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие в организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными, или научно–образовательными, или научно–производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки, за исключением военных специальных ОВПО
значительное
2
Обеспечение ОВПО соответствия минимальных затрат организаций образования на одного обучающегося на платной основе, составляющих не менее 30 % от стоимости государственного образовательного заказа на соответствующий учебный год, за исключением военных специальных ОВПО
значительное
3
Наличие образовательных программ высшего и (или) послевузовского образования и соответствие их содержания, внесенных в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования, установленным требованиям законодательства с учетом направления подготовки кадров высшего и (или) послевузовского образования и ведомственной принадлежности ОВПО
значительное
4
Наличие действующей (переоформленной) лицензии и приложений к лицензии по реализуемым направлениям подготовки кадров;
в том числе по направлению подготовки кадров бакалавриата "Педагогические науки" – наличие приложений к лицензии не менее чем по 7 направлениям подготовки кадров или обеспечение ОВПО прохождения выпускниками квалификационного теста в год выпуска с результатами порогового значения, не ниже установленного государственным органом в области образования;
в том числе по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" - наличие лицензии и приложения к лицензии по направлению подготовки кадров на предыдущих уровнях (бакалавриат с интернатурой, магистратура, резидентура) для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям
грубое
5
Обеспечение соблюдения требований к количественному составу преподавателей с учетом направления подготовки кадров высшего и (или) послевузовского образования, в части: обеспеченности преподавателями всех дисциплин; соответствия образования, ученой/академической степени и/или ученого звания преподавателя профилю преподаваемых дисциплин; соблюдения доли преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО; соблюдения доли преподавателей по совместительству; обеспеченности преподавателями с требуемым опытом практической работы (научно–педагогической, клинической) по профилю преподаваемых дисциплин, с требуемым количеством научных трудов; в том числе по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" - обеспеченности специалистами с требуемой квалификационной врачебной категорией по профилю подготовки
грубое
6
Обеспечение соблюдения требований к качественному составу преподавателей с учетом направления подготовки кадров высшего и (или) послевузовского образования, в части: соблюдения требуемой доли преподавателей по направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой/академической степенью кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием и/или в воинском (специальном) звании при наличии требуемого педагогического стажа или в классном чине не ниже советника юстиции или судьи, либо судьи в отставке, и/или преподавателей, удостоенных спортивных званий/почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров.
Обеспечение требуемой доли преподавателей по образовательным программам направлений подготовки кадров "Педагогические науки", для которых основным местом работы является ОВПО, проводящих научные исследования на базе организаций дошкольного воспитания и обучения и среднего образования
грубое
7
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в формате печатных и электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100% дисциплин образовательных программ направления подготовки кадров, в том числе изданных по языкам обучения, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО;
в том числе для ОВПО, реализующих образовательные программы по направлению "Здравоохранение" - наличие институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине;
в том числе для ОВПО, реализующих образовательные программы по направлению "Искусство" - наличие нотной литературы без ограничения срока издания в соответствии с Правилами деятельности организаций образования в сфере культуры и искусства.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ п/п Өлшемшарт Бұзушылық дәрежесі
1.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында (бұдан әрі – ЖЖОКББҰ), әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ–ды қоспағанда, тиісті даярлау бағыттары бойынша білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми–білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы
елеулі
2
Әскери арнаулы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ақылы негізде бір білім алушыға білім беру ұйымдарының ең төменгі шығындарының тиісті оқу жылына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы құнының кемінде 30 % кем болмауын қамтамасыз ету
елеулі
3
Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының болуы және олардың мазмұнының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің кадрларын даярлау бағытын және ЖЖОКББҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкестігі
елеулі
4
Қолданыстағы (қайта ресімделген) лицензияның және кадрларды даярлаудың іске асырылатын бағыттары бойынша лицензияға қосымшалардың болуы;
оның ішінде "Педагогикалық ғылымдар" бакалавриат кадрларын даярлау бағыты бойынша - кадрлар даярлаудың кемінде 7 бағыты бойынша лицензияға қосымшалардың болуы немесе ЖЖОКББҰ-ның бітіруші түлектердің бітірген жылы Ғылым және жоғары білім беру саласындағы мемлекеттік орган белгілегеннен төмен емес шекті мәндегі нәтижелермен біліктілік тестінен өтуін қамтамасыз етуі;
оның ішінде "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша - медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін алдыңғы деңгейлерде (интернатурасы бар бакалавриат, магистратура, резидентура) кадрларды даярлау бағыты бойынша лицензияның және лицензияға қосымшаның болуы
өрескел
5
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру кадрларын даярлау бағытын ескере отырып, оқытушылардың сандық құрамына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету: барлық пәндердің оқытушылармен қамтамасыз етілуі; оқытушылардың білімінің, ғылыми/академиялық дәреженің және/немесе ғылыми атағының оқытылатын пәндер бейініне сәйкестігі; негізгі жұмыс орны ЖЖОКББҰ болып табылатын оқытушылардың үлесінің сақталуы; қоса атқаратын оқытушылардың үлесінің сақталуы; оқытылатын пәндер бейіні бойынша талап етілетін практикалық жұмыс тәжірибесі (ғылыми–педагогикалық, клиникалық), ғылыми еңбектердің талап етілетін саны бар оқытушылармен қамтамасыз етілуі; оның ішінде "Дденсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша - даярлық бейіні бойынша талап етілетін біліктілік дәрігерлік санаты бар мамандармен қамтамасыз етілуі
өрескел
6
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру кадрларын даярлау бағытын ескере отырып, оқытушылардың сапалы құрамына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету: кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны ЖЖОКББҰ болып табылатын кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылым кандидаты/ғылым докторы және(немесе) философия докторы (PhD)/бейіні бойынша доктор ғылыми/академиялық дәрежесі және/немесе ғылыми атағы және/немесе әскери (арнаулы) атағы бар немесе әділет кеңесшісінен төмен емес сыныптық шенде немесе судья не отставкадағы судья және/немесе Қазақстан Республикасының спорттық атақтары/құрметті атақтары мен мемлекеттік наградаларына ие болған кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың үлесінің сақталуы.
"Педагогикалық ғылымдар" кадрларын даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша ЖЖОКББҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және орта білім беру ұйымдарының базасында ғылыми зерттеулер жүргізетін оқытушылардың талап етілетін үлесін қамтамасыз ету
өрескел
7
ЖЖОКББҰ-ның ведомстволық тиесілігін ескере отырып, кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламаларының, оның ішінде оқыту тілдері бойынша жарияланған пәндерінің 100% қамтамасыз ететін соңғы он жыл ішінде шыққан баспа және электрондық басылымдар форматында оқу және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қорының болуы;
оның ішінде "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКББҰ үшін - дәлелді медицина бойынша халықаралық дерекқорларға институционалдық жазылымның болуы;
оның ішінде "Өнер" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКББҰ үшін - мәдениет және өнер саласындағы білім беру ұйымдары қызметінің қағидаларына сәйкес басылым мерзімі шектелмеген ноталық әдебиеттің болуы.

Для военных, специальных ОВПО - наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в формате печатных и электронных изданий за последние 10 лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы, за исключением дисциплин профилирующего компонента
грубое
8
Наличие необходимых материальных активов, зданий (учебные корпуса), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %, с учебными помещениями с площадью, соответствующей санитарным правилам, а также требованиям пожарной безопасности; оборудованные медицинские пункты с лицензией на медицинскую деятельность, пункты питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО; наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях ОВПО; наличие уведомления о начале и прекращении деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости, направленное в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по месту нахождения ОВПО; наличие условий для проживания (обеспечение общежитиями/хостелами/гостиницами) не менее 70 % иногородних обучающихся от общего числа нуждающихся;
в том числе по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспеченность аккредитованными клиническими базами, а также нахождение в составе интегрированного академического медицинского центра;
в том числе по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" – наличие специализированных аудиторий и лабораторий, оборудованных 3D принтерами с расходными материалами;
в том числе по направлению подготовки кадров "Национальная безопасность и военное дело" – наличие полигона, соответствующего профилю подготовки и стрелкового тира (виртуальный тир); по направлению подготовки кадров "Право" - наличие криминалистического полигона и зала судебных заседаний
грубое
9
Создание ОВПО условий для обучения лиц с особыми образовательными потребностями в зданиях (входных путей, средств информационно-навигационной поддержки, дублирование лестниц пандусами или подъемными устройствами, оборудование лестниц и пандусов поручнями, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц, выделение мест для парковки автотранспортных средств для лиц с инвалидностью).
грубое
10
Обеспечение доступности широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенности компьютерными кабинетами, компьютерами, учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, и соответствие фактических данных сведениям информационной системы уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО.
Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
В том числе по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – наличие симуляционного кабинета (центра), оснащенного для овладения компетенциями в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования в области здравоохранения;
В том числе по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" - наличие специализированных программных комплексов, реализующих технологию информационного моделирования.
грубое
11

Әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ үшін – бейіндік компонент пәндерін қоспағанда, білім беру бағдарламасының 100% пәндерін қамтамасыз ететін соңғы 10 жылда баспа және электрондық басылымдар форматында шыққан оқу және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қорының болуы
өрескел
8
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтердің, ғимараттардың (оқу корпустарының) болуы: меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе кемінде 5% мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдарға қарасты білім беру ұйымдары үшін сенімгерлік басқару құқығында тиесілі болуы, алаңы санитариялық қағидаларға, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларының бар болуы; медициналық қызметке лицензиясы бар жабдықталған медициналық пункттер, ЖЖОКББҰ оқу корпустарында білім алушылардың тамақтану пункттерінің болуы; ЖЖОКББҰ-ның үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы; ЖЖОКББҰ-ның орналасқан жері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберілген эпидемиялық маңызы шамалы объектінің қызметінің (пайдалануының) басталуы және тоқтатылуы туралы хабарламаның болуы; Басқа қаладан келген мұқтаж білім алушылардың жалпы санынан кемінде 70 % тұру үшін (жатақханалармен/ хостелдермен/ қонақ үйлермен қамтамасыз етілуі;
оның ішінде "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша - аккредиттелген клиникалық базалармен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ интеграцияланған академиялық медициналық орталық құрамында болуы;
оның ішінде "Сәулет және құрылыс" кадрларын даярлау бағыты бойынша - шығыс материалдары бар 3D принтерлермен жабдықталған мамандандырылған аудиториялар мен зертханалардың болуы;
оның ішінде "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" кадрларды даярлау бағыты бойынша - дайындық бейініне сәйкес келетін полигонның және атыс тирінің (виртуалды тир) болуы; "Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша - криминалистикалық полигонның және сот отырыстары залының болуы
өрескел
9
ЖЖОКББҰның оқу ғимараттарында ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарды оқыту үшін жағдай жасауы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрастты бояумен бояу, мүгедектер үшін автокөлік құралдарын тұраққа қою үшін орындар бөлу)
өрескел
10
Сымсыз технологияларды, компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, оқу-зертханалық және материалдық-техникалық базамен, кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламасына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықтармен жарақтандыруды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігін қамтамасыз ету.
Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті деректер базалары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және ЖЖОКББҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінің мәліметтеріне нақты деректердің сәйкестігі.
edu.kz. аймағында үшінші деңгейлі домендік атаудың болуы.
Оның ішінде "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша – денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес құзыреттерді меңгеру үшін жарақтандырылған симуляциялық кабинеттің (орталықтың) болуы;
Оның ішінде "Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша - ақпараттық модельдеу технологиясын іске асыратын мамандандырылған бағдарламалық кешендердің болуы
өрескел
11

Обеспечение повышения квалификации преподавателей не реже одного раза в три года с отрывом от основной деятельности и объемом не менее 72 часов за курс обучения; для руководителей организаций образования повышение квалификации в области менеджмента - не реже одного раза в три года; по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения; по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" по профилю преподаваемых дисциплин – не реже одного раза в три года в научно-исследовательских, изыскательских, проектных и производственных организациях: по направлению подготовки кадров "Искусство" по профилю преподаваемых дисциплин – не реже одного раза в три года в образовательных, творческих, научно-исследовательских и других организациях сферы культуры и искусства; для военных, специальных ОВПО - в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания с объемом не менее 36 академических часов за курс обучения
грубое
12
Обеспечение осуществления руководства дипломными работами (проектами) студентов преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, осуществляющих трудовую деятельность по профилю подготовки со стажем работы не менее 10 лет.
Обеспечение осуществления научного руководства магистерскими диссертациями (проектами) магистрантов преподавателем, имеющим ученую/академическую степень кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю, соответствующую профилю подготовки кадров, с соответствующим стажем научно–педагогической работы и имеющим необходимые научные статьи за последние пять лет в отечественных и международных рецензируемых научных журналах; для военных, специальных ОВПО - осуществление научного руководства у магистрантов преподавателем, имеющим ученую/академическую степень кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), или воинское (специальное звание, классный чин) звание не ниже подполковника с научно-педагогическим стажем не менее 3 лет или судьи либо судьи в отставке, или квалифицированным специалистом соответствующей отрасли науки, для которых основным местом работы является ОВПО, по направлению подготовки кадров, имеющим стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки; для направлений подготовки кадров "Сфера обслуживания", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация" - осуществление руководства научно-исследовательской работой (проектами) обучающихся преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, имеющими 5 (пять) лет стажа практической работы за последние 10 (десять) лет.
Обеспечение осуществления научного руководства докторскими диссертациями преподавателем, имеющим ученую/академическую степень "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", являющимся автором установленных статей в международных рецензируемых научных журналах или имеющим установленный показатель процентиль по СайтCкор либо индекс Хирша с учетом направления подготовки кадров, имеющим необходимые научные статьи в рекомендованных отечественных научных изданиях и в международном рецензируемом научном журнале с учетом направления подготовки кадров; для военных, специальных ОВПО - осуществление научного руководства у докторантов преподавателем, для которого основным местом работы является ОВПО, имеющим ученую/академическую степень, требуемый стаж научно-педагогической работы, являющимся авторами научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебных пособий.
грубое
13
Наличие в ОВПО баз практик по направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой, наличие договоров на прохождение практики и по дуальному обучению с организациями, определенными в качестве баз практики и наставников в соответствии с направлением подготовки кадров.
Обеспеченность местами на прохождение магистрантами и докторантами практики в соответствии с договорами, заключенными с отечественными организациями, и(или) договорами на прохождение зарубежной научной стажировки по реализуемым направлениям подготовки кадров (для послевузовского образования).
Для направления подготовки кадров "Педагогические науки" - наличие договоров с организациями дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования и/или послесреднего образования по дуальному обучению.
Для направления подготовки кадров "Здравоохранение" – наличие договоров с базами резидентуры, с научно-практическими базами (клиническими базами; клиниками организаций образования в области здравоохранения или университетской больницей) и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования; наличие наставников из числа квалифицированных медицинских работников в период подготовки обучающихся на клинических базах для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям.
Для направления подготовки кадров "Право" – наличие договоров с организациями в области юриспруденции по профилю направления подготовки кадров
грубое
14
Наличие подтверждающих документов по трудоустройству выпускников ОВПО по бакалавриату согласно направлению подготовки кадров, при этом соблюдение требований к доли трудоустроенных от общего числа выпускников с учетом направления подготовки кадров в течение года выпуска, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев, за исключением военных, специальных ОВПО
грубое
15
Осуществление ОВПО непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по соответствующему направлению подготовки кадров, за исключением зачисления в ОВПО путем перевода или восстановления обучающихся
грубое
16
Обеспечение ОВПО использования компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка наличие подтверждающего документа.
Обеспечение сохранения в базе Национального центра государственной научно–технической экспертизы докторских диссертаций, проверенных в системе обнаружения заимствований.
грубое
17
Наличие в ОВПО финансируемых научно–исследовательских и опытно–конструкторских работ в соответствии с договором с организациями и предприятиями, наличие действующего договора с приложением Технической спецификации и Календарного плана работ
грубое
18
Наличие в магистратуре, резидентуре и докторантуре специализированной научно–технической, научно–методической, клинической, экспериментальной базы по реализуемым направлениям подготовки кадров в соответствии с образовательной программой и с учетом ведомственной принадлежности ОВПО
грубое
19
Наличие в докторантуре договоров о сотрудничестве с аккредитованными зарубежными и (или) научными организациями, реализующими программы послевузовского образования, и предусматривающих нормы по статусу ОВПО–партнера по соответствующему направлению подготовки кадров, привлечении зарубежных консультантов и реализации совместных научных проектов; наличие действующего договора/соглашения, свидетельства об аккредитации программ зарубежной организации образования, соответствующих реализуемому направлению подготовки кадров.
грубое
20
Наличие в докторантуре аккредитованных лабораторий по направлениям подготовки кадров в следующих областях: "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Здравоохранение", с копией свидетельств об аккредитации лабораторий или копии договоров с такими лабораториями
грубое
21
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, доступность широкополосного интернета с пропускной способностью сети не менее 500 мегабайт в секунду, включая беспроводные технологии. Обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных
грубое
22
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, наличие собственной цифровой инфраструктуры в соответствии с установленными требованиями. Наличие в системе управления обучением ОВПО цифрового контента, цифровых платформ с функциями синхронного и асинхронного обучения, системы онлайн–прокторинга
грубое
23
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы: в формате электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров. Обеспечение доступа обучающимся и профессорско–преподавательскому составу к электронным информационным ресурсам базам данных
грубое
24
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования, в соответствии с установленными требованиями и наличие не менее 10% дисциплин от общего объема кредитов образовательной программы с применением массового открытого онлайн–курса на официальной платформе ОВПО и (или) подписки на международные образовательные платформы
грубое
25
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, наличие системы антиплагиата, интегрированной в систему управления обучением
грубое
26
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, интеграция системы управления обучением ОВПО с информационной системой уполномоченного органа в области науки и высшего образования
грубое
27

Негізгі қызметінен қол үзе отыып кемінде үш жылда бір рет әрбір оқу курсы үшін кемінде 72 сағат көлемінде оқытушылардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету: білім беру ұйымдарының басшылары үшін менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру - кемінде үш жылда бір рет; "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша - денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес; "Сәулет және құрылыс" кадрларын даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша ғылыми-зерттеу, іздестіру, жобалау және өндірістік ұйымдарда кемінде үш жылда бір рет: "Өнер" кадрларын даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша білім беру, шығармашылық, ғылыми-зерттеу, мәдениет және өнер саласындағы басқа да ұйымдарда кемінде үш жылда бір рет; әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ үшін - оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес немесе оқыту әдістемесі бойынша әрбір оқу курсы үшін кемінде 36 академиялық сағат көлемінде кемінде үш жылда бір рет
өрескел
12
Студенттердің дипломдық жұмыстарына (жобаларына) тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар даярлық бейіні бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын мамандардың жетекшілік етуін жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
Магистрлік диссертацияларға (жобаларға) ғылым кандидаты/ғылым докторы және (немесе) философия докторы(PhD)/кадрлар даярлау бейініне сәйкес келетін бейіні бойынша ғылыми/академиялық дәрежесі бар, тиісті ғылыми–педагогикалық жұмыс өтілі бар және соңғы бес жылда отандық және халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда қажетті ғылыми мақалалары бар оқытушының ғылыми жетекшілік етуін қамтамасыз ету; әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ үшін - магистранттарда ғылым кандидаты/ғылым докторы және(немесе) философия докторы (PhD)/бейіні бойынша доктор ғылыми/академиялық дәрежесі бар немесе кемінде 3 жыл ғылыми-педагогикалық өтілі бар подполковниктен төмен емес әскери (арнаулы атағы, сыныптық шені) атағы бар оқытушының немесе судьяның не отставкадағы судьяның немесе негізгі жұмыс орны ЖЖОКББҰ болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, дайындау бейіні бойынша халықаралық конференциялардың еңбектерінде, отандық басылымдарда ғылыми жарияланымдардың авторы болып табылатын тиісті ғылым саласының білікті маманының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы; "Ққызмет көрсету саласы", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Журналистика және ақпарат" кадрларын даярлау бағыттары үшін - тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) соңғы 10 (он) жылдағы еңбек өтілінің кемінде 5 (бес) жыл практикалық жұмыс өтілі бар маманның ғылыми жетекшілік етуін қамтамасыз ету.
Докторлық диссертацияларға "Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми/академиялық дәрежесі бар, кадрларды даярлау бағытын ескере отырып, ұсынылған отандық ғылыми басылымдарда және халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда қажетті белгіленген ғылыми мақалалардың авторы болып табылатын немесе Сайтскор немесе Хирша индексі бойынша белгіленген көрсеткіші бар оқытушының ғылыми жетекшілік етуін қамтамасыз ету;
әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ үшін - негізгі жұмыс орны ЖЖОКББҰ болып табылатын ғылыми/академиялық дәрежесі, талап етілетін ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, отандық басылымдарда, дайындық бейіні бойынша халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың және оқу құралдарының авторлары болып табылатын оқытушының докторанттарда ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы
өрескел
13
ЖЖОКББҰ-да білім беру бағдарламасына сәйкес кадрларды даярлау бағыты бойынша практика базаларының болуы, кадрларды даярлау бағытына сәйкес практика базалары және тәлімгерлер ретінде айқындалған ұйымдармен практикадан өтуге және дуальды оқыту бойынша шарттардың болуы.
Отандық ұйымдармен жасалған шарттарға және(немесе) кадрлар даярлаудың іске асырылатын бағыттары бойынша (жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үшін) шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге арналған шарттарға сәйкес магистранттар мен докторанттардың практикадан өтуге арналған орындармен қамтамасыз етілуі.
"Педагогикалық ғылымдар" кадрларын даярлау бағыты үшін - мектепке дейінгі тәрбие және оқыту және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру және/немесе орта білімнен кейінгі дуальды оқыту ұйымдарымен шарттардың болуы.
"Денсаулық сақтау" кадрларын даярлауды бағыттау үшін-резидентура базаларымен, ғылыми-практикалық базалармен (клиникалық базалармен; денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларымен немесе университеттік ауруханамен) шарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың болуы; медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларды клиникалық базаларда даярлау кезеңінде білікті медицина қызметкерлері қатарынан тәлімгерлердің болуы.
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты үшін - құқықтану саласындағы ұйымдармен кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша шарттардың болуы
өрескел
14
Кадрларды даярлау бағытына сәйкес бакалавриат бойынша ЖЖОКББҰ түлектерін жұмысқа орналастыру бойынша растайтын құжаттардың болуы, бұл ретте бітірген жылы ішінде кадрлар даярлау бағытын ескере отырып, түлектердің жалпы санынан жұмысқа орналастырылғандардың үлесіне қойылатын талаптардың сақталуы, оның ішінде әскери, арнаулы ЖЖОКББҰ-ны қоспағанда, кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілуі
өрескел
15
Білім алушыларды ауыстыру немесе қайта қабылдау жолымен ЖЖОКББҰ-ға қабылдауды қоспағанда, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша соңғы 2 жылда білім алушыларды үздіксіз қабылдауды жүзеге асыру
өрескел
16
ЖЖОКББҰ-ның басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, өзгеден алынған материалдың бар-жоғын тексеру және сөздер мен сөз тіркестерін мағынасын өзгертпей (парафразалар) синонимдік ауыстыра отырып, мәтінді пайдалану үшін компьютерлік бағдарламаны пайдалануды қамтамасыз етуді растайтын құжаттың болуы.
Ұлттық мемлекеттік ғылыми–техникалық сараптама орталығының базасында өзгенің материалын алуды анықтау жүйесінде тексерілген докторлық диссертациялардың сақталуын қамтамасыз ету.
өрескел
17
ЖЖОКББҰ–да ұйымдармен және кәсіпорындармен жасалған шартқа сәйкес қаржыландырылатын ғылыми–зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы, техникалық ерекшелік және жұмыстардың күнтізбелік жоспары қоса берілген қолданыстағы шарттың болуы
өрескел
18
Магистратурада, резидентурада және докторантурада білім беру бағдарламасына сәйкес және ЖЖОКББҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, кадрлар даярлаудың іске асырылатын бағыттары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми–әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
өрескел
19
Докторантурада жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын және кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары оқу орны–әріптес мәртебесі бойынша нормаларды көздейтін аккредиттелген шетелдік және (немесе) ғылыми ұйымдармен ынтымақтастық туралы, соның ішінде шетелдік консультанттарды тарту және бірлескен ғылыми жобаларды іске асыруды көздейтін қолданыстағы шарттардың болуы; шарттың/келісімнің, шетелдік білім беру ұйымының бағдарламаларын аккредиттеу туралы куәліктің болуы
өрескел
20
Докторантурада келесі салаларда кадрлар даярлау бағыттары бойынша аккредиттелген зертханалардың болуы: "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Иинженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Денсаулық сақтау"; зертханаларды аккредиттеу туралы куәліктердің көшірмелерінің немесе осындай зертханалармен шарттардың болуы
өрескел
21
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКББҰ үшін сымсыз технологияларды қоса алғанда, өткізу қабілеті кемінде 500 Мбит/с болатын кең жолақты интернеттің қолжетімділігі.
Жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету.
өрескел
22
Онлайн–оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін белгіленген талаптарға сәйкес өзінің цифрлық инфрақұрылымының болуы. ЖЖОКББҰ оқытуды басқару жүйесінде цифрлық контенттің, синхронды және асинхронды оқыту функциялары бар цифрлық платформалардың, онлайн-прокторинг жүйесінің болуы
өрескел
23
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін оқу және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қорының болуы: соңғы он жыл ішінде кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламасының 100% пәндерін қамтамасыз ететін электрондық басылымдар форматында. Білім алушылар мен профессорлық-оқытушылық құрамның электрондық ақпараттық ресурстарға дерекқорларға қолжетімділігін қамтамасыз ету
өрескел
24
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін белгіленген талаптарға сәйкес Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының сәйкестігі және жжокбұ–ның ресми платформасында жаппай ашық онлайн-курсты қолдана отырып, білім беру бағдарламасы кредиттерінің жалпы көлемінен пәндердің кемінде 10% болуы және (немесе) халықаралық білім беру платформаларына жазылу
өрескел
25
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін оқытуды басқару жүйесіне интеграцияланған плагиатқа қарсы жүйенің болуы
өрескел
26
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін білім беруді басқару жүйесінің Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған болуы
өрескел
27

Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, наличие не менее 80% штатных преподавателей, прошедших повышение квалификации в области IT–компетенции и методики онлайн–обучения по реализуемому направлению подготовки кадров за последние 3 года не менее 72 часов.
Для преподавателей, имеющих базовое IT–образование, прохождение курсов по методике онлайн–обучения за последние 3 года - не менее 36 часов
28
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения, доля преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, для которых основным местом работы является ОВПО – 100 %
29
Доля преподавателей по образовательным программам направлений подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой/академической степенью или ученым званием, или преподаватели, удостоенные спортивных званий "Заслуженный тренер", от общего числа преподавателей – не менее 70%
грубое
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего и послевузовского
образования
Субъективные критерии для проведения профилактического контроля с посещением по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов"
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие одной подтвержденной жалобы либо обращения на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
значительное
2.
Наличие двух подтвержденных жалоб либо обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
грубое
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным
критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования

Онлайн–оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін соңғы 3 жылда кадрлар даярлаудың іске асырылатын бағыты бойынша онлайн–құзыреттілік және онлайн–оқыту әдістемесі саласында кемінде 72 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өткен штаттық оқытушылардың кемінде 80% болуы
Базалық it-білімі бар оқытушылар үшін соңғы 3 жылда онлайн–оқыту әдістемесі бойынша кемінде 36 сағат курстардан өтуі
өрескел
28
Онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін негізгі жұмыс орны ЖЖОКББҰ болып табылатын білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың үлесі 100%
өрескел
29
Негізгі жұмыс орны ЖЖОКББҰ болып табылатын, ғылыми /академиялық дәрежесі немесе ғылыми атағы бар кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың үлесі немесе оқытушылардың жалпы санынан "Еңбек сіңірген жаттықтырушы" спорттық атағына ие болған оқытушылар – кемінде 70%
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына 3–қосымша
"Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпараттық көзі бойынша бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарт
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бір расталған шағымның не өтініштің болуы
елеулі
2.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған екі шағымның не өтініштің болуы
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Приложение 4 - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Отсутствие обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), участвующих в программах академической мобильности, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
20
1 и более обучающихся
менее 1 обучающегося
0%
100%
2
Отсутствие привлеченных зарубежных ученых к учебной и (или) научной деятельности ОВПО, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
20
1 и более ученых
менее 1 ученого
0%
100%
3
Доля обучающихся ОВПО, переведенных и восстановленных из зарубежных вузов, более 30 % от общего контингента обучающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
30
менее 30 %
более 30 %
0%
100%
4
Доля обучающихся первого курса, условно зачисленных в ОВПО, более 10% от общего контингента приема
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
30
менее 10 %
более 10 %
0%
100 %
5
Отрицательное решение по результатам институциональной и/или специализированной аккредитации, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0 %
100 %
Для проверок на соответствие требованиям
1
Отсутствие в ОВПО финансируемых научно–исследовательских и (или) опытно–конструкторских работ
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
1 и более проектов
менее 1 проекта
0 %
100 %
2
Отсутствие в ОВПО научных и научно–технических программ/проектов по фундаментальным исследованиям/ прикладным исследованиям на основе грантового и (или) программно–целевого финансирования, и (или) коммерческого финансирования и (или) инициативных исследовательских тем, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме Республиканского государственного учреждения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
1 и более проектов
менее 1 проекта
0%
100%
3
Нарушение сроков переоформления лицензии и (или) приложений к лицензии, в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0%
100%
4
Наличие более 3–х мотивированных отказов и (или) предварительных отказов в выдаче приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью по одному и тому же направлению подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 3 отказов
более 3 отказов
0%
100%
5
Отсутствие в ОВПО приема обучающихся по группе образовательных программ, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
более 1 обучающегося
менее 1 обучающегося
0%
100%
6
Отсутствие в ОВПО выпуска по группе образовательных программ, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
более 1 обучающегося
менее 1 обучающегося
0%
100%
7
Несоответствие ППС ОВПО квалификационным требованиям по остепененности в разрезе направлений подготовки
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0%
100%
8
Необеспечение ОВПО условий для проживания не менее 70% иногородних обучающихся по уровню бакалавриата, от общего числа нуждающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
обеспечение более 70%
обеспечение менее 70%
0%
100%
9
Необеспечение ОВПО компьютерными кабинетами, компьютерами, учебно–лабораторной и материально–технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с направлением подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0%
100%
10
Отсутствие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0%
100%
Приложение 5
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным
критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования
Сноска. Перечень - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие с 01.01.2024).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Отсутствие обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), участвующих в программах академической мобильности, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
20
1 и более обучающихся
менее 1 обучающегося
0%
100%
2
Отсутствие привлеченных зарубежных ученых к учебной и (или) научной деятельности ОВПО, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
20
1 и более ученых
менее 1 ученого
0%
100%
3
Доля обучающихся ОВПО, переведенных и восстановленных из зарубежных вузов, более 30% от общего контингента обучающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
30
менее 30%
более 30%
0%
100%
4
Доля обучающихся первого курса, условно зачисленных в ОВПО, более 10% от общего контингента приема
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
30
менее 10%
более 10%
0%
100%
5

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ Р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да академиялық ұтқырлық бағдарламаларына қатысатын білім алушыларының болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
20
1 және одан көп білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
2
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да оқу және (немесе) ғылыми қызметке тартылған шетелдік ғалымдардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
20
1 және одан көп ғалым
1-ден кем ғалым
0%
100%
3
Шетелдік жоғары оқу орындарынан ауыстырылған және қалпына келтірілген ЖЖОКБҰ білім алушылары үшін білім алушылардың жалпы контингентінің 30% – дан астам болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
30
30%-дан кем
30%-дан аса
0%
100%
4
ЖЖОКБҰ – ға шартты түрде қабылданған бірінші курс білім алушыларының үлесі жалпы қабылдау контингентінің 10% – дан астам болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
30
10%-дан кем
10%-дан аса
0%
100%
5
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, институционалдық және/немесе мамандандырылған аккредиттеу нәтижелері бойынша теріс шешімі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
ЖЖОКБҰ-да қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік–конструкторлық жұмыстардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
1-ден аса жоба
1-ден кем жоба
0%
100%
2
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық–құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ – ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да гранттық және бағдарламалық–нысаналы қаржыландыру, және (немесе) коммерциялық қаржыландыру және (немесе) бастамашыл зерттеу тақырыптары негізінде іргелі зерттеулер/қолданбалы зерттеулер бойынша ғылыми және ғылыми–техникалық бағдарламалардың/ жобалардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
1-ден аса жоба
1-ден кем жоба
0%
100%
3
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеу мерзімдерін бұзу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
4
Кадрларды даярлаудың бір бағыты бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымша беруден 3 – тен астам дәлелді және (немесе) алдын ала бас тартудың болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
3-тен кем кері қайтару
3-тен аса кері қайтару
0%
100%
5
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушыларды қабылдаудың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1-ден аса білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
6
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да білім беру бағдарламалары тобы бойынша бітірудің болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1-ден аса білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
7
Даярлау бағыттары бөлінісінде дәрежелілігі бойынша біліктілік талаптары бойынша ЖЖОКБҰ профессор–оқытушылар құрамының сәйкес келмеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
8
ЖЖОКБҰ – ның мұқтаждардың жалпы санынан бакалавриат деңгейі бойынша 70%-дан кем емес басқа қаладан келген білім алушылардың тұруы үшін жағдайларды қамтамасыз етпеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
70%-дан аса қамтамасыз ету
70%-дан кем қамтамасыз ету
0%
100%
9
ЖЖОКБҰ – ны компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, оқу – зертханалық және материалдық – техникалық базамен, кадрларды даярлау бағытына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етпеу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
Бар болуы
Жоқ болуы
0%
100%
10
Бөтен материалдың бар – жоғын және бөтен мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
Бар болуы
Жоқ болуы
0%
100%
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына 5–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ Р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1 2 3 4 5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Әскери, арнаулы оқу орындарын жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да академиялық ұтқырлық бағдарламаларына қатысатын білім алушыларының болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
20
1 және одан көп білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
2
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да оқу және (немесе) ғылыми қызметке тартылған шетелдік ғалымдардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
20
1 және одан көп ғалым
1-ден кем ғалым
0%
100%
3
Шетелдік жоғары оқу орындарынан ауыстырылған және қалпына келтірілген ЖЖОКБҰ білім алушылары үшін білім алушылардың жалпы контингентінің 30% – дан астам болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
30
30%-дан кем
30%-дан аса
0%
100%
4
ЖЖОКБҰ – ға шартты түрде қабылданған бірінші курс білім алушыларының үлесі жалпы қабылдау контингентінің 10% – дан астам болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
30
10%-дан кем
10%-дан аса
0%
100%
5

Процент оценок "А" и "А–" по отношению к общему числу положительных оценок согласно таблицы Распределения оценок для руководства, обозначенных в Правилах организации учебного процесса по кредитной технологии обучения, за академический период более 20% и (или) процент оценок "F" по отношению к общему числу оценок за академический период более 20%, за исключением летнего семестра
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 20%
более 20%
0%
100%
6
Отрицательное решение по результатам институциональной и/или специализированной аккредитации, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0%
100%
7
Отсутствие у ОВПО аккредитации, как субъекта научной и (или) научно-технической деятельности
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие аккредитации
отсутствие аккредитации
0%
100%
8
Доля средств от бюджета ОВПО, выделяемых на обновление учебной, лабораторной баз, используемых для учебного процесса, менее 5% ежегодно
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
более 5%
менее 5%
0%
100%
0%
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1
Отсутствие в ОВПО финансируемых научно–исследовательских и (или) опытно–конструкторских работ
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
25
1 и более проектов
менее 1 проекта
0%
100%
2
Отсутствие в ОВПО научных и научно–технических программ/проектов по фундаментальным исследованиям/ прикладным исследованиям на основе грантового и (или) программно–целевого финансирования, и (или) коммерческого финансирования и (или) инициативных исследовательских тем, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме Республиканского государственного учреждения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
25
1 и более проектов
менее 1 проекта
0%
100%
3
Отсутствие информационной системы управления образованием, в т.ч. платформы управления обучением, включающей веб–сайт, образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность цифровых образовательных ресурсов, электронной библиотеки, а также доступа к системе тестирования и открытым электронным ресурсам, источникам
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
25
наличие
отсутствие
0%
100%
4
Доля защит докторантов ОВПО менее 40% от общего количества выпускников
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
25
более 40%
менее 40%
0%
100%
5
Нарушение сроков переоформления лицензии и (или) приложений к лицензии, в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0%
100%
6
Наличие более 3–х мотивированных отказов и (или) предварительных отказов в выдаче приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью по одному и тому же направлению подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 3 отказов
более 3 отказов
0%
100%
7
Наличие более 3–х отрицательных результатов экспертизы образовательных программ в рамках одного направления подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 3 ОП
более 3 ОП
0%
100%
8
Исключение из Реестра образовательных программ более 3–х образовательных программ по одному направлению подготовки, за исключением добровольного отказа
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 3 ОП
более 3 ОП
0%
100%
9
Отрицательное заключение Комиссии по итогам конкурса на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием по всем заявкам ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
отсутствие отрицательного заключения
наличие отрицательного заключения
0%
100%
10
Отсутствие в ОВПО приема обучающихся по группе образовательных программ, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
более 1 обучающегося
менее 1 обучающегося
0%
100%
11
Отсутствие в ОВПО выпуска по группе образовательных программ, за исключением военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
более 1 обучающегося
менее 1 обучающегося
0%
100%
12

Академиялық кезеңдегі кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларында белгіленген басшылық үшін бағаларды бөлу кестесіне сәйкес оң бағалардың жалпы санына қатысты "А" және "А–" бағаларының пайызы академиялық кезеңдегі бағалардың жалпы санына қатысты 20% – дан астам және (немесе) "F" бағаларының пайызы жазғы семестрді қоспағанда, 20% – дан астам болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
20%-дан кем
20%-дан аса
0%
100%
6
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, институционалдық және/немесе мамандандырылған аккредиттеу нәтижелері бойынша теріс шешімі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
7
ЖЖОКБҰ – да Ғылыми және (немесе) ғылыми–техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеудің болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
8
Оқу процесі үшін пайдаланылатын оқу, зертханалық базаларды жаңартуға бөлінетін ЖЖОКБҰ бюджетінен бөлінетін қаражаттың үлесі жыл сайын 5% – дан кем болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
5%-дан аса
5%-дан кем
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
ЖЖОКБҰ-да қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік–конструкторлық жұмыстардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
25
1-ден аса жоба
1-ден кем жоба
0%
100%
2
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық–құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ – ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да гранттық және бағдарламалық–нысаналы қаржыландыру, және (немесе) коммерциялық қаржыландыру және (немесе) бастамашыл зерттеу тақырыптары негізінде іргелі зерттеулер/қолданбалы зерттеулер бойынша ғылыми және ғылыми–техникалық бағдарламалардың/ жобалардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
25
1-ден аса жоба
1-ден кем жоба
0%
100%
3
Білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, оның ішінде веб–сайтты, білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, цифрлық білім беру ресурстарының жиынтығын, электронды кітапхананы, сондай-ақ тестілеу жүйесіне және ашық электронды ресурстарға қолжетімділікті қамтитын оқытуды басқару платформасының болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
25
Бар болуы
Жоқ болуы
0%
100%
4
ЖЖОКБҰ докторанттарын қорғау үшін түлектердің жалпы санының 40% – дан аз болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
25
40%-дан аса
40%-дан кем
0%
100%
5
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеу мерзімдерін бұзу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
6
Кадрларды даярлаудың бір бағыты бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымша беруден 3 – тен астам дәлелді және (немесе) алдын ала бас тартудың болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
3-тен кем кері қайтару
3-тен аса кері қайтару
0%
100%
7
Кадрларды даярлаудың бір бағыты шеңберінде білім беру бағдарламаларын сараптаудың 3 – тен астам теріс нәтижелерінің болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
3-тен кем ББ
3-тен аса ББ
0%
100%
8
Ерікті түрде бас тартуды қоспағанда, дайындықтың бір бағыты бойынша 3 – тен астам білім беру бағдарламаларын Білім беру бағдарламаларының тізілімінен шығару
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
3-тен кем ББ
3-тен аса ББ
0%
100%
9
ЖЖОКБҰ-ның барлық өтінімдері бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға арналған конкурс қорытындысы бойынша комиссияның теріс қорытындысы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
Теріс қорытындының болмауы
Теріс қорытындының бар болуы
0%
100%
10
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушыларды қабылдаудың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1-ден аса білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
11
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ЖЖОКБҰ – да білім беру бағдарламалары тобы бойынша бітірудің болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1-ден аса білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
12

Доля обучающихся первого курса, поступивших в ОВПО на платной основе со средним баллом ЕНТ от 50 до 60 баллов, более 30% от общего контингента приема, за исключением поступивших по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 30%
более 30%
0%
100%
13
Несоответствие профессорско–преподавательского состава ОВПО квалификационным требованиям по остепененности в разрезе направлений подготовки
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0%
100%
14
Доля средств от бюджета ОВПО, выделяемых на повышение квалификации профессорско–преподавательского состава, не менее 0,2% ежегодно, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме республиканского государственного учреждения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
более 0,2%
менее 0,2%
0%
100%
15
Отсутствие интеграции информационной системы ОВПО с информационной системой уполномоченного органа в области науки и высшего
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие интеграции
отсутствие интеграции
0%
100%
16
Необеспечение ОВПО полного, достоверного и своевременного заполнения административных данных, утвержденных уполномоченным органом в области науки и высшего
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
100% заполнение
заполнение до 75%
0
100
17
Необеспечение ОВПО условий для проживания не менее 70% иногородних обучающихся по уровню бакалавриата, от общего числа нуждающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
обеспечение более 70%
обеспечение менее 70%
0%
100%
18
Необеспечение ОВПО компьютерными кабинетами, компьютерами, учебно–лабораторной и материально–технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с направлением подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0%
100%
19
Отсутствие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0%
100%
Приложение 6
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего и послевузовского
образования
Субъективные критерии для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов"
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие одной подтвержденной жалобы либо обращения на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
значительное
2.
Наличие двух подтвержденных жалоб либо обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
грубое
Приложение 7
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным
критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования

Қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін жоғары білім кадрларын даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша түскендерді қоспағанда, ҰБТ – ның орташа балы 50 – ден 60 балға дейін, жалпы қабылдау контингентінің 30% – дан астамы ақылы негізде ЖЖОКБҰ – ға түскен бірінші курс білім алушыларының үлесі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
30%-дан кем
30%-дан аса
0%
100%
13
Даярлау бағыттары бөлінісінде дәрежелілігі бойынша біліктілік талаптары бойынша ЖЖОКБҰ профессор–оқытушылар құрамының сәйкес келмеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
14
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық–құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ – ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-ң бюджетінен профессор-оқытушылар құрамының біліктілігін арттыруға бөлінетін қаражаттың үлесі жыл сайын 0,2% – дан кем болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0,2%-дан астам
0,2%-дан кем
0%
100%
15
ЖЖОКБҰ ақпараттық жүйесінің Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграциялануының болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
Интеграцияның бар болуы
Интеграцияның болмауы
0%
100%
16
ЖЖОКБҰ-ның Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен әкімшілік деректердің толық, анық және уақтылы толтырылуын қамтамасыз етпеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
100% толтыру
75%-ға дейін толтыру
0%
100%
17
ЖЖОКБҰ – ның мұқтаждардың жалпы санынан бакалавриат деңгейі бойынша 70%-дан кем емес басқа қаладан келген білім алушылардың тұруы үшін жағдайларды қамтамасыз етпеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
70%-дан аса қамтамасыз ету
70%-дан кем қамтамасыз ету
0%
100%
18
ЖЖОКБҰ – ны компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, оқу – зертханалық және материалдық – техникалық базамен, кадрларды даярлау бағытына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етпеу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
Бар болуы
Жоқ болуы
0%
100%
19
ЖЖОКБҰ – да бөтен материалдың бар – жоғын және бөтен мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
Бар болуы
Жоқ болуы
0%
100%
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына 6–қосымша
"Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпараттық көзі бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарт
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бір расталған шағымның не өтініштің болуы
елеулі
2.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған екі шағымның не өтініштің болуы
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
7-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Критерии дополнены приложением 7 в соответствии с cовместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Отрицательные результаты и (или) не предоставление материалов самооценки военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0%
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1
Отрицательные результаты государственной аттестации военных, специальных ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
аттестован
не аттестован
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года № 116
и Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 декабря 2022 года № 166
Проверочный лист за системой образования, в части высшего и послевузовского образования,
в отношении организаций высшего и послевузовского образования

Ескерту. Өлшемшарттар 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ Р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ – ның өзін–өзі бағалауының теріс нәтижелері, оларды ұсынбау
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ – н мемлекеттік аттестаттаудың теріс нәтижелері
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
Аттестатталған
Аттестатталмаған
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№116 және
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№166 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тексеру парағы