Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования, в части высшего и послевузовского образования
Совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 166 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № 116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2022 года № 30920.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктами 5, 6 статьи 141 и со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, в отношении организаций высшего и послевузовского образования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, на соответствие квалификационным требованиям в отношении организаций высшего и послевузовского образования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года.
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
А. Куантыров
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года № 116 и
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 декабря 2022 года № 166
Критерии оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования
Глава 1. Общие положения

Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және білім беру жүйесіне тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 166 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № 116 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 2 желтоқсанда № 30920 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5, 6–тармақтарына және 143–бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесінің біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс–шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице–министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
_____________С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 116 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 166 Бірлескен бұйрыққа
1–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1–тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Критерии оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении формы проверочного листа" от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) для отбора субъектов (объектов) контроля с целью проведения проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в организациях высшего и послевузовского образования.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) период оценки – определенный временной период, за который проводятся оценки рисков по субъективным критериям на основании отчетных данных, результатов мониторинга автоматизированных информационных систем;
3) объекты контроля в сфере образования – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля, подлежащее государственному контролю;
4) субъекты контроля в сфере образования – юридические лица, в том числе филиалы и представительства юридических лиц, за деятельностью которых осуществляются государственный контроль;
5) организации образования – организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, реализующие высшее и (или) послевузовское образование следующих видов: национальные исследовательские университеты, национальные организации высшего и (или) послевузовского образования, исследовательские университеты, университеты, академии, институты и приравненные к ним (консерватория), военные специальные учебные заведения (далее – военные, специальные ОВПО);
6) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
7) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере высшего и послевузовского образования, в части создания условий для освоения образовательных программ высшего и послевузовского образования;

1. Осы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі–өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141–бабының 5 және 6–тармақтарына және 143–бабының 1–тармағына (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы өлшемшарттарында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) бағалау кезеңі – есепті деректер, автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мониторингінің нәтижелері негізінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді бағалау жүргізілетін белгілі бір уақыт кезеңі;
3) білім беру саласындағы бақылау объектілері – бақылау субъектісінде меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі, мемлекеттік бақылауға жататын мүлік;
4) білім беру саласындағы бақылау субъектілері – қызметіне мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын заңды тұлғалар, оның ішінде заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
5) білім беру ұйымдары – меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді мынадай түрлерде іске асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ): ұлттық зерттеу университеттері, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің ұлттық ұйымдары, зерттеу университеттері, университеттер, академиялар, институттар және оларға теңестірілген (консерватория), әскери арнаулы оқу орындары (бұдан әрі – әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ);
6) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
7) елеулі бұзушылықтар – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын игеру үшін жағдайлар жасау бөлігінде талаптардың бұзылуы;

8) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере высшего и послевузовского образования, в части организации образовательной и научной деятельности высшего и (или) послевузовского образования;
9) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере высшего и послевузовского образования, влекущие или подтверждающие снижение качества образовательного процесса, несоответствие квалификационным требованиям, предъявленным к образовательной деятельности организации высшего и послевузовского образования;
10) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям законодательства в сфере высшего и послевузовского образования с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
12) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов (объектов) контроля к различным степеням риска;
13) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
14) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;

8) елеусіз бұзушылықтар – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру және ғылыми қызметін ұйымдастыру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы;
9) өрескел бұзушылықтар – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, білім беру процесінің сапасының төмендеуіне әкеп соғатын немесе растайтын талаптардың бұзылуы, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
10) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, оның зардаптарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
11) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – бақылау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі мүмкін дәрежесі мақсатында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкестігін тексеруді кейіннен профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін тәуекел дәрежелері бойынша Бақылау субъектілерін (объектілерін) бөлу жолымен қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын төмендетуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі бұл тиісті қызмет салаларында тәуекелдің рұқсат етілген деңгейі, сондай–ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) Бақылау субъектісіне (объектісіне) барып және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексере отырып, осындай бақылау субъектісін (объектісін) профилактикалық бақылаудан босатуға бағытталған;
12) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға әсер ететін факторларға байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
13) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттары) – белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жекелеген субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді болмайтын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
14) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттары) – бақылаудың нақты субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

15) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Сноска. Пункт 2 - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Уполномоченный орган в области науки и высшего образования для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям относит субъекты (объекты) высокой степени риска.
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля с посещением формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
По объективным критериям к группе с высокой степенью риска относятся организации высшего и (или) послевузовского образования, деятельность которых ведется с нарушениями законодательства в сфере высшего и послевузовского образования.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Параграф 2. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области высшего и послевузовского образования.
Оценка степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по следующим источникам информации:

15) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптарды қамтитын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптардың тізбесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2–тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бақылау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру кезінде профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін жоғары дәрежелі тәуекел субъектілерін (объектілерін) жатқызады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
Параграф 1. Объективті өлшемшарттары
5. Объективті өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Объективті өлшемшарттарды бойынша тәуекел дәрежесі жоғары топқа қызметі жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнаманы бұза отырып жүргізілетін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жатады.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізеді.
Параграф 2. Субъективті өлшемшарттары
6. Субъективті өлшемшарттарды анықтау келесі кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері:

1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
3) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года.
Оценка степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям определяется по следующим источникам информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
3) результаты предыдущих проверок субъектов (объектов) контроля;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года.
Сноска. Пункт 7 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. На основании имеющихся источников информации, уполномоченный орган в области науки и высшего образования формирует субъективные критерии, подлежащие анализу и оценке согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 6 и 7 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
4) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны бойынша айқындалады.
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер нәтижелері;
4) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны бойынша айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1, 2, 3, 4, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттары талдау және бағалау бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты ең үлкен ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) барып, талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Өткен профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды барып және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерумен толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды қосуға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
10. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска организации высшего и послевузовского образования как субъект (объект) контроля относятся к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно.
Параграф 3. Особенности формирования системы оценки и управления рисками
11. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско–правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
12. Система оценки и управления рисками ведется с использованием базы данных уполномоченного органа в области науки и высшего образования, и других информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады.
10. Осы өлшемшарттардың 3–тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, 0–ден 100–ге дейінгі шкала бойынша субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары бақылау субъектісі (объектісі) ретінде тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71–ден 100–ге дейін қоса алғанда – тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылады.
Параграф 3. Бағалау жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері және тәуекелдерді басқару
11. Бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесі жоғары ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекел дәрежесінің төмен деңгейіне ауыстырылады:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық–құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасса;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу арқылы профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса;
3) егер субъектілер өзін–өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған "Өзін–өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін–өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса.
12. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның деректер базасын және басқа да ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай–ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.

Сноска. Пункт 12 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
14. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 10 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников информации согласно пункту 7 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Пункт 14 - в редакции cовместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі белгілі бір саладағы осындай бақылау субъектілері жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс мемлекеттік бақылау.
3–тарау. Субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
14. Осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы өлшемшарттардың (SC) 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

14-1. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 7 настоящих Критерий, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 14-1 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-2. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 10 настоящих Критерий, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.

14-1. Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы өлшемшарттардың 7-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. Қағида 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14-2. Осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi;
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.

Сноска. Критерии дополнены пунктом 14-2 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-3. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 7 настоящих Критерий.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 14-3 в соответствии с совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Проверочные листы
15. Проверочные листы составляются для однородных групп субъектов (объектов) контроля и включают требования в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Кодекса и с соблюдением условий, определенных в статье 143 Кодекса.
16. Проверочные листы представлены в приложении 2, 3 к настоящему совместному приказу.
17. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Степень нарушений требований за соблюдением законодательства Республики Казахстан за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, для проведения профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие и соответствие содержания устава организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) установленным требованиям:

Ескерту. Қағида 14-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14-3. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Ескерту. Қағида 14-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4-тарау. Тексеру парақтары
15. Тексеру парақтары бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін жасалады және Кодекстің 132–бабының 2–тармағына сәйкес және Кодекстің 143–бабында айқындалған шарттарды сақтай отырып талаптарды қамтиды.
16. Тексеру парақтары осы бірлескен бұйрыққа 2, 3–қосымшаларда ұсынылған.
17. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, бірақ жылына бір реттен жиі емес.
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзушылық дәрежесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарт
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) жарғысының болуы және мазмұнының бекітілген талаптарға сәйкестігі:

1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения, режим занятий обучающихся);
4) систему текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения;
5) основания и порядок отчисления обучающихся;
6) перечень и порядок предоставления платных услуг;
7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
Реализация стратегии/плана/программы развития организации образования, функций руководителя ОВПО и органов коллегиального управления.
Реализация задач по воспитательной деятельности, в том числе по формированию патриотизма, гражданственности, правовой культуры, а также на развитие разносторонних интересов и способностей обучающихся.
значительное
2.
Обеспечение и соблюдение ОВПО, в том числе в военных, специальных организациях образования, реализующих программы высшего и (или) послевузовского образования (далее – военные, специальные ОВПО) принципов академической честности.
Соблюдение требований к проведению проверки на предмет наличия заимствований письменных оцениваемых работ обучающихся (курсовые, дипломные работы (проекты), магистерские диссертации (проекты) и докторские диссертации) и научных работ преподавателей и научных работников, а также проверки на предмет использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка, наличие подтверждающих документов.
Обеспечение наличия в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы докторских диссертации, проверенных в системе обнаружения заимствований.
значительное
3.
Обеспечение ОВПО трудоустройства выпускников в разрезе направления подготовки кадров в течение года выпуска.
Обеспечение проведение мониторинга количества созданных выпускникам ОВПО рабочих мест.
значительное
4.
Соблюдение требований к содержанию высшего и послевузовского образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, уровню подготовки обучающихся и сроку обучения.
значительное
5.
Соблюдение требований по формированию результатов обучения как на уровне всей образовательной программы высшего и послевузовского образования, так и на уровне отдельных модулей или учебной дисциплины.
значительное
6
Соблюдение требований к организации и проведению профессиональной (учебной, педагогической, исследовательской, производственной и преддипломной) практики обучающихся и правил определения организаций в качестве баз практик.
грубое
7.
Обеспечение функционирования системы внутреннего обеспечения качества, основанной на международных стандартах и руководствах для обеспечения качества высшего и послевузовского образования в Европейском пространстве высшего образования (ESG–исиджи):

1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымдарына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібін (оның ішінде оқыту тілі (тілдері), білім алушылардың сабақ режимі);
4) білімдерді ағымдағы бақылау, білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттау жүйесі, оларды өткізудің нысандары және тәртібі;
5) білім алушыларды оқудан шығару негіздерін және тәртібі;
6) ақылы қызмет көрсетудің тізбесі және тәртібі;
7) білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қатынастарын ресімдеу тәртібі.
Білім беру ұйымының даму стратегиясын/жоспарын/бағдарламасын, ЖЖОКБҰ басшысының және алқалы басқару органдарының функцияларын іске асыру.
Тәрбие қызметі бойынша, оның ішінде патриотизмді, азаматтықты, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, сондай-ақ білім алушылардың жан-жақты мүдделері мен қабілеттерін дамыту жөніндегі міндеттерді іске асыру.
елеулі
2.
ЖЖОКБҰ-ның, оның ішінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарының (бұдан әрі – әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ) академиялық адалдық қағидаттарын қамтамасыз етуі және сақтауы.
Білім алушылардың жазбаша бағаланатын жұмыстарының (курстық, дипломдық жұмыстар (жобалар), магистрлік диссертациялар (жобалар) және докторлық диссертациялар) және оқытушылар мен ғылыми қызметкерлердің ғылыми жұмыстарының бөтен мәтінді пайдалану нысанына тексеруден өту талаптарын сақтау, сондай-ақ мағынасын өзгертпей сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік ауыстыра отырып мәтінді пайдалану мәніне тексеру (парафразалар), соның ішінде басқа тілден аударылған мәтінді пайдалану, растайтын құжаттардың болуы.
Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығының базасында бөтен мәтінді пайдалануды анықтау жүйесінде тексерілген докторлық диссертациялардың болуын қамтамасыз ету.
елеулі
3.
ЖЖОКБҰ кадрларды даярлау бағыты бөлінісінде бітіру жылы ішінде бітірушілерді жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету.
ЖЖОКБҰ түлектеріне құрылған жұмыс орындарының санына мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету.
елеулі
4.
Оқу нәтижелеріне, білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың даярлық деңгейіне және оқу мерзіміне бағдарлана отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мазмұнына қойылатын талаптарды сақтау.
елеулі
5.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің бүкіл білім беру бағдарламасы деңгейінде, сондай-ақ жекелеген модульдер немесе оқу пәні деңгейінде оқыту нәтижелерін қалыптастыру жөніндегі талаптарды сақтау.
елеулі
6.
Білім алушылардың кәсіптік (оқу, педагогикалық, зерттеу, өндірістік және диплом алды) практикасын ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын талаптарды және практика базасы ретінде ұйымдарды айқындау қағидаларын сақтау.
өрескел
7.
Еуропалық жоғары білім беру кеңістігінде (ESG-исиджи) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру сапасын қамтамасыз ету үшін халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтарға негізделген сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету:

1) наличие политики по обеспечению качества, доступной общественности и являющейся частью их стратегического менеджмента. Разработка и внедрение внутренними заинтересованными сторонами данной политики посредством соответствующих структур и процессов с привлечением внешних заинтересованных сторон;
2) наличие процедуры для разработки и утверждения своих программ. Разработка программы в соответствии с установленными целями, включая ожидаемые результаты обучения. Квалификация, получаемая в результате освоения программы, четко определены и разъяснены, соответствие определенному уровню национальной структуры квалификаций в высшем образовании и, следовательно, структуре квалификаций в Европейском пространстве высшего образования;
3) наличие условий для разработки таких образовательных программ, которые мотивируют обучающихся к активной роли в совместном создании процесса обучения, а оценка успеваемости обучающихся отражает этот подход.
4) наличие единообразного применения заранее определенных и опубликованных правил, охватывающих все этапы студенческого "жизненного цикла": прием, успеваемость, признание и сертификация;
5) наличие оценивания компетентности своих преподавателей. Применение справедливых и прозрачных процессов при найме и развитии профессионального роста своих сотрудников;
6) наличие достаточного финансирования обучения и преподавательской деятельности, обеспечения предоставления адекватных и легкодоступных учебных ресурсов, и способов поддержки обучающихся;
7) наличие предоставления гарантии, что они собирают, анализируют и используют соответствующую информацию для эффективного управления своими образовательными программами и другими направлениями своей деятельности;
8) наличие опубликования информации о своей деятельности (включая программы), ясной, точной, объективной, актуальной и легкодоступной;
9) наличие проведения мониторинга и периодического обзора программ для того, чтобы обеспечивать достижение поставленных целей и соответствие потребностям обучающихся и общества. Результаты обзора ведут к постоянному улучшению программ. Доведение до сведения всех заинтересованных сторон любой планируемой деятельности или полученных результатов;
10) наличие прохождения внешних процедур обеспечения качества в соответствии с ESG на периодической основе.
Организация деятельности совета/комитета по академическому качеству, принимающему решения по содержанию и условиям реализации образовательных программ, по политике оценивания и другим академическим вопросам факультета (школы), организующий анкетирование обучающихся на предмет соответствия качества образовательных программ и (или) дисциплин/модулей, на предмет наличия фактов нарушения академической честности.
грубое
8.
Соблюдение кадровой политики, квалификационных характеристик должностей работников и правил конкурсного замещения должностей работников. Обеспечение повышения квалификации руководящих кадров, профессорско-преподавательского состава.
грубое
9.
Наличие утвержденной организационной структуры, положений о структурных подразделениях, штатного расписания, академического календаря, норм учебной нагрузки, норм времени по видам учебной работы и соотношения объема часов между видами учебной работы, технологии обучения, а также наличие документов, подтверждающих соблюдение их положений.
грубое
10.
Соблюдение академической политики и реализация задач, стоящих перед ОВПО.
грубое
11.
Соблюдение порядка приема, перевода, восстановления и отчисления обучающихся, а также предоставления академических отпусков обучающимся.
Соблюдение требований к содержанию документов об образовании, правил их учета и выдачи выпускникам.
Обеспечение функционирования электронной базы данных (архив) выданных документов об образовании, а также дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (доступ к электронной базе или информационным ресурсам).
Обеспечение своевременного размещения соответствующей информации на официальном сайте ОВПО и в единой информационной системе образования уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
Обеспечение передачи личных дел лиц, не завершивших образование или не прошедших итоговую аттестацию, а также личных дел и копий документов об образовании лиц, завершивших обучение в организации образования в предыдущие годы, в соответствующий государственный архив.
грубое
12.
Соблюдение требований кредитной технологии обучения. Соблюдение процедуры регистрации обучающихся на учебные дисциплины, учет освоенных кредитов, организация промежуточной и итоговой аттестации, ведение всей истории учебных достижений обучающихся в ОВПО; в военных специальных ОВПО – деятельность подразделений мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
Соблюдение требований по организации учебно-методической, научно–методической работы в ОВПО.
Соблюдение требований к порядку признания результатов обучения, полученных через неформальное образование.
Соблюдение требований по организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных ОВПО.
Соблюдение требований по организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных, специальных ОВПО.
грубое
13.
Соблюдение ОВПО и военными, специальными ОВПО, предоставляющими дистанционное обучение и онлайн-обучение, требований по предоставлению дистанционного обучения и онлайн-обучения, в том числе:

1) жұртшылыққа қолжетімді және олардың стратегиялық менеджментінің бір бөлігі болып табылатын сапаны қамтамасыз ету жөніндегі саясаттың болуы. Сыртқы мүдделі тараптарды тарта отырып, тиісті құрылымдар мен процестер арқылы осы саясатты ішкі мүдделі тараптардың әзірлеуі және енгізуі;
2) өз бағдарламаларын әзірлеу және бекіту үшін рәсімнің болуы. Оқытудың күтілетін нәтижелерін қоса алғанда, белгіленген мақсаттарға сәйкес бағдарламаны әзірлеу. Бағдарламаны игеру нәтижесінде алынған біліктілік, жоғары білім берудегі ұлттық біліктілік құрылымының белгілі бір деңгейіне, демек, еуропалық жоғары білім беру кеңістігіндегі біліктілік құрылымына сәйкестігі, нақты анықталған және түсіндірілген болуы;
3) білім алушыларды оқу процесін бірлесіп құруда белсенді рөл атқаруға ынталандыратын тиісті білім беру бағдарламаларын әзірлеу үшін жағдайлардың болуы, ал білім алушылардың үлгерімін бағалау осы тәсілді көрсетуі;
4) студенттік "өмірлік циклдің" барлық кезеңдерін қамтитын алдын ала белгіленген және жарияланған ережелерді біркелкі қолданудың болуы: қабылдау, үлгерім, тану және сертификаттау;
5) өз оқытушыларының құзыреттілігін бағалаудың болуы. Өз қызметкерлерін жалдау және кәсіби өсуді дамыту кезінде әділ және ашық процестердің қолданылуы;
6) оқытуды және оқытушылық қызметті жеткілікті қаржыландырудың, барабар және оңай қолжетімді оқу ресурстарын ұсынуды қамтамасыз етудің және білім алушыларды қолдау тәсілдерінің болуы;
7) олардың білім беру бағдарламаларын және өз қызметінің басқа да бағыттарын тиімді басқару үшін тиісті ақпаратты жинайтынына, талдайтынына және пайдаланатынына кепілдіктің болуы;
8) өз қызметі (бағдарламаларды қоса алғанда) туралы ақпаратты жариялаудың болуы, анық, дәл, объективті, өзекті және қолжетімді болуы;
9) қойылған мақсаттарға қол жеткізуді және білім алушылар мен қоғамның қажеттіліктеріне сәйкестікті қамтамасыз ету үшін бағдарламаларға мониторинг және мерзімді шолу жүргізудің болуы. Шолу нәтижелері бағдарламалардың үнемі жақсаруына әкеледі. Кез келген жоспарланған қызмет немесе алынған нәтижелер барлық мүдделі тараптардың назарына жеткізілуі;
10) мерзімді негізде ESG сәйкес сапаны қамтамасыз етудің сыртқы рәсімдерінен өтудің болуы.
Білім беру бағдарламаларының мазмұны және оларды іске асыру жағдайы бойынша, бағалау саясаты және факультеттің (мектептің) өзге де академиялық мәселелер бойынша шешімдер қабылдайтын, білім беру бағдарламалары және (немесе) пәндер/модульдер сапасының сәйкес келуіне, академиялық адалдықты бұзу фактілерінің болуына білім алушылар арасында сауалнама ұйымдастыратын академиялық сапа жөніндегі кеңестің/комитеттің қызметін ұйымдастыру.
өрескел
8.
Кадр саясатын, қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын және қызметкерлер лауазымдарын конкурстық ауыстыру қағидаларын сақтау. Басшы кадрлардың, профессорлық-оқытушылық құрамның біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
өрескел
9.
Бекітілген ұйымдық құрылымның, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелердің, штаттық кестенің, академиялық күнтізбенің, оқу жүктемесінің нормаларының, оқу жұмысының түрлері бойынша уақыт нормаларының және оқу жұмысының түрлері, оқыту технологиялары арасындағы сағат көлемінің арақатынасының болуы, сондай-ақ олардың ережелерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
10.
Академиялық саясатын сақтау және ЖЖОКБҰ алдында тұрған міндеттерді іске асыру.
өрескел
11.
Білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау және оқудан шығару, сондай-ақ білім алушыларға академиялық демалыс беру тәртібін сақтау.
Білім туралы құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, оларды есепке алу және түлектерге беру қағидаларын сақтау.
Білім туралы берілген құжаттардың, сондай-ақ дипломдық жұмыстардың (жобалардың), магистрлік диссертациялардың электрондық дерекқорының (мұрағатының) жұмыс істеуін қамтамасыз ету (электрондық дерекқорға немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік).
ЖЖОКБҰ ресми сайтында және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бірыңғай ақпараттық білім беру жүйесінде тиісті ақпараттың уақтылы орналастырылуын қамтамасыз ету.
Білім алуын аяқтамаған немесе қорытынды аттестаттаудан өтпеген адамдардың жеке істерін, сондай-ақ алдыңғы жылдары білім беру ұйымында оқуын аяқтаған адамдардың жеке істерін және білім туралы құжаттарының көшірмелерін тиісті мемлекеттік архивке беруді қамтамасыз ету.
өрескел
12.
Кредиттік оқыту технологиясының талаптарын сақтау. Білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеу рәсімін сақтау, игерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру, ЖЖОКБҰ-да білім алушылардың оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізу; әскери арнаулы ЖЖОКБҰ-да – білім беру сапасын мониторингілеу және бақылау (бағалау) бөлімшелерінің қызметі.
ЖЖОКБҰ-да оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру бойынша талаптарды сақтау.
Формальды емес білім беру арқылы алынған оқу нәтижелерін тану тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-да оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру талаптарын сақтау.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-да оқу басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу, басып шығару және мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру талаптарын сақтау.
өрескел
13.
Қашықтықтан оқыту және онлайн-оқытуды ұсынатын ЖЖОКБҰ және әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-ның қашықтықтан оқыту және онлайн-оқытуды ұсыну жөніндегі талаптарды сақтауы, оның ішінде:

1) наличие информационно-технологической инфраструктуры для бесперебойной организации дистанционного обучения – устойчивого сетевого соединения, серверного оборудования, системы хранения данных, функционирование систем кибербезопасности, коммуникационных каналов связи, обеспечивающих подключение к сети Интернет, систем аутентификации для идентификации личности обучающегося, системы обнаружения заимствований, онлайн-прокторинга;
2) функционирование информационной системы управления образованием, в том числе платформы управления обучением, включающей веб-сайт, образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность цифровых образовательных ресурсов;
3) обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных на основе разработанной Политики безопасности организации образования в соответствии с международным стандартом ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27002;
4) обеспечение учебного процесса цифровыми образовательными ресурсами, функционирование онлайн-курсов (структурированный дизайн курса, карта формируемых результатов обучения, спецификация системы оценивания, описание показателей и критериев оценивания);
5) обеспечение доступа обучающихся к образовательному порталу и информационным системам, в которых размещены учебный, справочный и методический материалы, а также к системе тестирования и открытым электронным ресурсам, источникам;
6) обеспечение наличия цифровых сервисов по предоставлению образовательных услуг: электронное расписание учебных занятий и экзаменов и всех видов контроля учебных достижений обучающихся, система самооценивания; электронная библиотека; электронный документооборот, онлайн-регистрация на получение места в общежитии;
7) обеспечение условий для дистанционного обучения обучающихся с особыми образовательными потребностями;
8) наличие системы мониторинга качества образовательных услуг в соответствии с внутренней системой обеспечения качества;
9) обеспечение соблюдения требований к организации учебного процесса по дистанционному обучению и в форме онлайн-обучения по образовательным программам высшего и (или) послевузовского образования.
Обеспечение наличия документов и условий, подтверждающих соблюдения требований к организации учебного процесса по дистанционному обучению и в форме онлайн-обучения.
грубое
14.
Обеспечение функционирования информационной системы управления (высокотехнологичная информационно–образовательная среда, включающая веб–сайт, информационно–образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность информационно–образовательных ресурсов), интегрированной с информационной системой образования уполномоченного органа в области науки и высшего образования, разветвленной компьютерной сети с широкополосным и высокоскоростным доступом в интернет.
Полнота, достоверность и своевременность заполнения форм административных данных, сведений о выданных документах об образовании в информационной системе уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
Обеспечение ежегодного размещения на сайте ОВПО информации с указанием основных показателей финансово–хозяйственной деятельности за отчетный год в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Обеспечение и соблюдение требований к информационным системам и интернет-ресурсам военных, специальных ОВПО.
грубое
15.
Наличие информационных ресурсов, включая библиотечный фонд с учебной, учебно-методической, научной литературой, а также электронными изданиями в соответствии с образовательными программами.
грубое
16.
Соблюдение требований к чтению лекций преподавателями, имеющими соответствующую ученую и (или) академическую степень/звание, а также со степенями магистра соответствующих наук и (или) старшими преподавателями, имеющих стаж не менее трех лет в должности преподавателя или стаж практической работы по профилю не менее пяти лет.
В военных, специальных ОВПО и Академии правосудия к проведению лекционных занятий, руководству дипломными работами (проектами), научно–исследовательскими работами обучающихся допускаются специалисты, определенные Квалификационными характеристиками педагогических должностей и приравненные к ним лица.
грубое
17.
Соблюдение требований к порядку проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся. Наличие системы оценки учета учебных достижений, обучающихся согласно балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учета учебных достижений обучающихся с переводом их в традиционную шкалу оценок и ECTS (иситиэс) (текущий контроль, промежуточная и итоговая аттестация).
Обеспечение своевременного внесения данных о текущем контроле успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации, посещаемости обучающихся в информационную систему уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
грубое
18.
Соблюдение требований по оценке результатов обучения путем проведения среза знаний обучающихся при проведении государственного контроля.
грубое
19.
Соблюдение требований к организации и проведению итоговой аттестации обучающихся ОВПО и военных, специальных ОВПО: к деятельности аттестационной комиссии, к процедурам сдачи комплексного экзамена и(или) защиты дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (проектов) и докторских диссертаций обучающихся.
грубое
20.
Соблюдение требований к научно–исследовательской работе в ОВПО: проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ, в том числе по инновационным направлениям; организация научно-исследовательской работы обучающихся; разработка и внедрение инновационных технологий обучения и результатов научных исследований в учебный процесс и производство; формирование инновационной инфраструктуры исследовательской деятельности, создание и внедрение механизма коммерциализации научных разработок, за исключением военных, специальных ОВПО; защита интеллектуальной собственности и авторских прав исследователей и разработчиков. Обеспечение наличия подтверждающих документов.
грубое
21.
Реализация сотрудничества с зарубежными организациями образования, науки и культуры, международными организациями и фондами, заключение двусторонних и многосторонних договоров о сотрудничестве, участие в международных программах обмена обучающимися, педагогическими и научными работниками, подготовка кадров из числа иностранных граждан, вступление в международные неправительственные организации (ассоциации) в области науки и высшего образования.
Соблюдение требований по международному сотрудничеству с организациями образования, научными и (или) научно-образовательными и (или) научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки кадров и привлечение зарубежных консультантов.
грубое
22.
Обеспечение собственными материальными активами, или принадлежащими на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления для ОВПО с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %.
грубое
23.
Создание и соблюдение ОВПО специальных условий для обучения лиц с особыми образовательными потребностями, включающие: специальные методы обучения, технические, учебные средства, среду жизнедеятельности, психолого-педагогическое сопровождение, медицинские, социальные и иные услуги, без которых невозможно освоение образовательных программ лицами с особыми образовательными потребностями.
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Степень нарушений требований за соблюдением законодательства Республики Казахстан за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям

1) қашықтан оқытуды үздіксіз ұйымдастыру үшін ақпараттық-технологиялық инфрақұрылымның болуы: тұрақты желілік қосылыс, серверлік жабдық, деректерді сақтау жүйесі, киберқауіпсіздік жүйелері, Интернет желісіне қосылуды қамтамасыз ететін коммуникациялық байланыс арналары, білім алушылар жеке басын сәйкестендіру үшін аутентификация жүйелері, онлайн прокторингі және бөтен мәтінді пайдалану жүйесінің жұмыс жасауы;
2) білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, оның ішінде веб-сайтты, білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, цифрлық білім беру ресурстарының жиынтығын қамтитын оқытуды басқару платформасының жұмыс істеуі;
3) ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27002 халықаралық стандартына сәйкес әзірленген білім беру ұйымының қауіпсіздік саясаты негізінде жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету;
4) оқу процесін цифрлық білім беру ресурстарымен қамтамасыз ету, онлайн-курстардың жұмыс істеуі (курстың құрылымдық дизайны, қалыптастырылатын оқыту нәтижелерінің картасы, бағалау жүйесінің спецификациясы, бағалау көрсеткіштері мен өлшемшарттарының сипаттамасы);
5) білім алушылардың оқу, анықтамалық және әдістемелік материалдар орналастырылған білім беру порталына және ақпараттық жүйелерге, сондай-ақ тестілеу жүйесіне және ашық электрондық ресурстарға, көздерге қол жеткізуін қамтамасыз ету;
6) білім беру қызметтерін көрсету бойынша цифрлық сервистердің болуын қамтамасыз ету: оқу сабақтары мен емтихандардың электрондық кестесі және білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылаудың барлық түрлері, өзін-өзі бағалау жүйесі; электрондық кітапхана; электрондық құжат айналымы, жатақханада орын алуға онлайн-тіркеу;
7) ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларды қашықтықтан оқыту үшін жағдайларды қамтамасыз ету;
8) сапаны қамтамасыз етудің ішкі жүйесіне сәйкес білім беру қызметтері сапасының мониторингі жүйесінің болуы;
9) қашықтықтан оқыту бойынша және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламалары бойынша онлайн-оқыту нысанында оқу процесін ұйымдастыруға қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
Қашықтықтан оқыту бойынша және онлайн-оқыту нысанында оқу процесін ұйымдастыруға қойылатын талаптардың сақталуын растайтын құжаттар мен шарттардың болуын қамтамасыз ету.
өрескел
14.
Ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық білім беру жүйесімен интеграцияланған басқарудың ақпараттық жүйесінің (веб–сайтты, ақпараттық білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, ақпараттық білім беру ресурстарының жиынтығын қамтитын жоғары технологиялық ақпараттық білім беру ортасы), кең жолақты және Интернетке жоғары жылдамдықты қолжетімділігі бар тармақталған компьютерлік желінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде әкімшілік деректер нысандарын, берілген білім туралы құжаттар туралы мәліметтердің толықтығы, дұрыстығы және уақтылы толтырылуы.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті жылғы қаржы–шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштерін көрсете отырып, ЖЖОКБҰ сайтында жыл сайын ақпарат орналастыруды қамтамасыз ету.
Әскери, арнайы ЖЖОКБҰ-да ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды қамтамасыз ету және сақтау.
өрескел
15.
Оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми әдебиеттері, сондай-ақ білім беру бағдарламаларына сәйкес электрондық басылымдары бар кітапхана қорын қоса алғанда, ақпараттық ресурстардың болуы.
өрескел
16.
Тиісті ғылыми және (немесе) академиялық дәрежесі/атағы бар, сондай-ақ тиісті ғылымдар магистрі дәрежесі бар оқытушылардың және (немесе) оқытушы лауазымында кемінде үш жыл немесе бейіні бойынша кемінде бес жыл практикалық жұмыс өтілі бар аға оқытушылардың дәріс оқуға қойылатын талаптарды сақтауы.
Әскери, арнайы ЖЖОКБҰ және Сот төрелігі академиясында дәріс сабақтарын өткізуге, білім алушылардың дипломдық жұмыстарына (жобаларына), ғылыми–зерттеу жұмыстарына басшылық жасауға педагогикалық лауазымдардың біліктілік сипаттамаларында айқындалған мамандар және оларға теңестірілген адамдар жіберіледі.
өрескел
17.
Білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, аралық және қорытынды аттестаттауды жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау. Білім алушылардың оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық–рейтингтік әріптік жүйесіне сәйкес, оларды дәстүрлі бағалау шкаласына және ECTS (иситиэс) ауыстыра отырып, білім алушылардың оқу жетістіктерін есепке алуды бағалау жүйесінің болуы (ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау).
Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау, сабаққа қатысуы туралы деректерді ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне уақтылы енгізуді қамтамасыз ету.
өрескел
18.
Мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде білім алушылардың білімін бағалау жолымен оқыту нәтижелерін бағалау жөніндегі талаптарды сақтау.
өрескел
19.
ЖЖОКБҰ және әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ білім алушыларын қорытынды аттестаттауды ұйымдастыруға және жүргізуге: аттестаттау комиссиясының қызметіне, білім алушылардың кешенді емтихан тапсыру және (немесе) дипломдық жұмыстарды (жобаларды), магистрлік диссертацияларды (жобаларды) және докторлық диссертацияларды қорғау рәсімдеріне қойылатын талаптарды сақтау.
өрескел
20.
ЖЖОКБҰ-да ғылыми-зерттеу жұмысына қойылатын талаптарды сақтау: ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, оның ішінде инновациялық бағыттар бойынша жұмыстарды жүргізу; білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру; оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу және ғылыми зерттеулердің нәтижелерін оқу процесі мен өндіріске енгізу; зерттеу қызметінің инновациялық инфрақұрылымын қалыптастыру; Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру тетігін құру және енгізу; зерттеушілер мен әзірлеушілердің зияткерлік меншігі мен авторлық құқығын қорғау. Растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз ету.
өрескел
21.
Шетелдік білім беру, ғылым және мәдениет ұйымдарымен, халықаралық ұйымдармен және қорлармен ынтымақтастықты іске асыру, ынтымақтастық туралы екіжақты және көпжақты шарттар жасасу, білім алушылармен, педагогикалық және ғылыми қызметкерлермен алмасудың халықаралық бағдарламаларына қатысу, шетел азаматтары қатарынан кадрлар даярлау, ғылым және жоғары білім саласындағы халықаралық үкіметтік емес ұйымдарға (қауымдастықтарға) кіру.
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыттары бойынша білім беру ұйымдарымен, ғылыми және (немесе) ғылыми-білім беру және (немесе) ғылыми-өндірістік орталықтармен халықаралық ынтымақтастық жөніндегі талаптарды сақтау және шетелдік консультанттарды тарту.
өрескел
22.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында немесе үлесінің кемінде 5%-ы мемлекеттік органдарға немесе квазимемлекеттік ұйымдарға тиесілі ЖЖОКБҰ үшін сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтермен қамтамасыз ету.
өрескел
23.
ЖЖОКБҰ-да ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарды оқыту үшін оқытудың арнайы әдістерін, техникалық, оқу құралдарын, тіршілік ортасын, психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді, медициналық, әлеуметтік және ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдардың білім беру бағдарламаларын меңгеруі мүмкін емес өзге де қызметтерді қамтитын арнайы жағдайлардың жасалуы және сақталуы.
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзушылық дәрежесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии
Степень нарушений
1.
Обеспечение организацией высшего и послевузовского образования, в том числе военными, специальными учебными заведениями (далее – ОВПО) соответствия минимальных затрат на одного обучающегося на платной основе, составляющих не менее 50 % от стоимости государственного образовательного заказа на соответствующий учебный год, за исключением ОВПО в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения.
значительное
2.
Наличие образовательных программ и соответствие их содержания, внесенных в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования, установленным требованиям законодательства с учетом направления подготовки кадров высшего и (или) послевузовского образования и ведомственной принадлежности ОВПО.
В том числе, для образовательных программ непрерывного интегрированного медицинского образования по медицине, педиатрии и стоматологии направления подготовки кадров "Здравоохранение" - наличие приложений к лицензии на уровни бакалавриат, магистратуры и резидентуры.
Для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан – наличие копии образовательной программы, учебного плана по направлению подготовки кадров, разработанных на полный период обучения на государственном языке и языке(ах) обучения в соответствии с установленными требованиями законодательства.
грубое
3.
Обеспечение соблюдения требований к количественному составу преподавателей по образовательным программам направлений подготовки кадров, в том числе: обеспеченности преподавателями всех дисциплин; соответствия образования, ученой степени и (или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученого звания преподавателя профилю преподаваемых дисциплин; соблюдения доли преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО; соблюдения доли преподавателей по совместительству; соблюдения доли профильных преподавателей в соответствии с установленными требованиям; по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" дополнительно - наличие преподавателей, клинических наставников, специалистов с требуемой квалификационной врачебной категорией и стажа работы, соответствующих установленным требованиям.
Для направлений подготовки кадров докторантуры дополнительно – в том числе наличие преподавателей, являющихся автором требуемого количества научных трудов в соответствующих научных изданиях (журналах), подготовивших лиц с ученой и (или) академической степенью, являющихся авторами-корреспондентами или первыми (основными) авторами статьи и/или обзора в издании, удовлетворяющем установленным требованиям в зависимости от направления подготовки кадров и (или) являющихся руководителями и (или) исполнителями успешно выполненных за счет средств государственного бюджета научных проектов и программ и(или) международных проектов за последние 3 (три) года, за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
грубое
4.
Обеспечение соблюдения требований к качественному составу преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров, в том числе: соблюдения требуемой доли преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием и (или) преподавателей, удостоенных спортивного звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан" (дополнительно для направления подготовки кадров "Искусство" - удостоенных почетных званий и государственных наград Республики Казахстан по профилю подготовки кадров; для направлений подготовки кадров области "Национальная безопасность и военное дело" - в воинском (специальном) звании не ниже подполковника или стажа или в классном чине не ниже советника юстиции или судьи, либо судьи в отставке при наличии требуемого педагогического стажа).
Обеспечение требуемой доли преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направлений подготовки кадров "Педагогические науки", для которых основным местом работы является ОВПО, проводящих научные исследования на базе организаций дошкольного воспитания и обучения и среднего образования.
грубое
5.
Наличие библиотечного фонда учебной, учебно-методической и научной литературы в формате печатных и (или) электронных изданий, обеспечивающих 100% дисциплин образовательных программ по языкам обучения (для направлений подготовки кадров области "Национальная безопасность и военное дело" - за исключением дисциплин профилирующего цикла).
Обеспечение ежегодного обновления фонда учебной литературы в разрезе дисциплин образовательных программ.
Наличие договоров (соглашений) с библиотеками и научными организациями на совместное использование библиотечных фондов (доступ к электронной базе или информационным ресурсам). По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" - в том числе наличие институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине.
грубое
6.
Наличие необходимых зданий (учебные корпуса), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления для ОВПО с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %, с учебными помещениями с площадью, соответствующей санитарным правилам, а также требованиям пожарной безопасности; необходимые условия безопасности обучающихся во время учебного процесса (пропускной режим, видеонаблюдение учебных помещений и прилегающих территорий учебных корпусов, общежитий).
Наличие уведомления о начале деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости, направленное в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по месту нахождения ОВПО.
Наличие условий для проживания (обеспечение общежитиями/хостелами/гостиницами, соответствующим требованиям Санитарных правил) нуждающихся обучающихся, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО.
Наличие оборудованных медицинских пунктов с лицензией на медицинскую деятельность (за исключением резидентуры), с учетом ведомственной принадлежности ОВПО; наличие объектов питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО, соответствующих требованиям уполномоченного органа в области здравоохранения, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО.
В том числе по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспеченность аккредитованными клиническими базами или клиниками организаций образования в области здравоохранения, университетскими больницами, базами резидентуры для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям.
В том числе по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" – наличие специализированных аудиторий и лабораторий, оборудованных 3D принтерами с расходными материалами.
В том числе по направлению подготовки кадров "Национальная безопасность и военное дело" – наличие полигона, соответствующего профилю подготовки и стрелкового тира (виртуальный тир).
По направлению подготовки кадров "Право" - наличие криминалистического полигона и зала судебных заседаний.
грубое
7.
Создание ОВПО равных условий и безбарьерного доступа к образовательным услугам для обучающихся с особыми образовательными потребностями (наличие входных путей, средств информационно-навигационной поддержки, дублирование лестниц пандусами или подъемными устройствами, оборудование лестниц и пандусов поручнями, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц, выделение мест для парковки автотранспортных средств для лиц с инвалидностью, наличие специального кабинета, оборудованного средствами обучения, учебной литературой, адаптированными программными обеспечениями, наличие специалистов, прошедших курсы повышения квалификации или стажировки/переподготовки по методике инклюзивного образования), за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
грубое
8.
Обеспечение доступности широкополосного интернета, включая беспроводные технологии (за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело"), оснащенности компьютерными кабинетами, компьютерами, специализированными лицензионными программными обеспечениями, учебно-лабораторной и материально-технической базой, техническими средствами обучения и оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ направлений подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, и соответствие фактических данных сведениям информационной системы уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО (для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан - по отдельным формам), наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz, за исключением ОВПО подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан.
В том числе по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – наличие симуляционного кабинета (центра), оснащенного для овладения компетенциями в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования в области здравоохранения.
В том числе по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" - наличие специализированных программных комплексов, реализующих технологию информационного моделирования.
грубое
9.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарт
Бұзушылық дәрежесі
1.
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ), сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орындарының тиісті оқу жылына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы құнының кемінде 50% - % құрайтын ақылы негізде бір білім алушыға ең төмен шығындардың сәйкестігін қамтамасыз етуі.
елеулі
2.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламаларының болуы және олардың мазмұнының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру кадрларын даярлау бағытын және ЖЖОКБҰ-ның ведомстволық тиесілігін ескере отырып, заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкестігі.
Оның ішінде "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағытының медицина, педиатрия, стоматология бойынша біріктірілген үздіксіз медициналық білім беру бағдарламалары үшін – бакалавриат, магистратура және резидентура білім деңгейлеріне лицензияға қосымшалардың болуы.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – заңнамада бекітілген талаптарға сәйкес мемлекеттік және оқыту тілінде(дерінде) оқытудың толық кезеңіне әзірленген кадрлар даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының көшірмесі, оқу жоспарының болуы.
өрескел
3.
Кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың сандық құрамына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету, оның ішінде: барлық пәндердің оқытушылармен қамтамасыз етілуі; оқытушылар білімінің, ғылыми дәрежесінің және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және (немесе) ғылыми атағының оқытылатын пәндер бейініне сәйкестігі; негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын оқытушылардың үлесінің сақталуы; қоса атқаратын оқытушылар үлесінің сақталуы; бекітілген талаптарға сәйкес бейінді оқытушылар үлесінің сақталуы; "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша қосымша – бекітілген талаптарға сай келетін оқытушылардың, клиникалық тәлімгерлердің, талап етілетін біліктілік дәрігерлік санаты және жұмыс өтілі бар мамандардың болуы.
Докторантура кадрларын даярлау бағыттары үшін қосымша – оның ішінде "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ қоспағанда, тиісті ғылыми басылымдардағы (журналдардағы) талап етілетін көлемдегі ғылыми еңбектердің авторы болып табылатын, ғылыми және (немесе) академиялық дәрежесі бар адамдарды дайындаған, кадрларды даярлау бағытына байланысты бекітілген талаптарға сай келетін басылымда жарияланған мақаланың және (немесе) шолудың корреспондент-авторлары немесе бірінші (негізгі) авторлары және (немесе) соңғы 3 (үш) жылда мемлекеттік бюджет есебінен табысты орындалған ғылыми жобалар мен бағдарламалар және (немесе) халықаралық жобалардың жетекшілері және (немесе) орындаушылары болып табылатын оқытушылардың болуы.
өрескел
4.
Кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың сапалық құрамына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету, оның ішінде: негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы / бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы және (немесе) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағына ие ("Өнер" кадрларды даярлау бағыты үшін қосымша – кадрларды даярлау бейіні бойынша Қазақстан Республикасының құрметті атақтарымен және мемлекеттік наградаларымен марапатталған; "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласы бойынша кадрларды даярлау бағыттары үшін – талап етілетін педагогикалық өтілі болған жағдайда, подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы немесе әділет кеңесшісінен төмен емес сыныптық шені немесе судья немесе отставкадағы судья) оқытушылар үлесінің сақталуы.
"Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламаларының бейіндік пәндері бойынша негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту және орта білім беру ұйымдарының базасында ғылыми зерттеулер жүргізетін оқытушылардың талап етілетін үлесін қамтамасыз ету.
өрескел
5.
Білім беру бағдарламаларының пәндерін оқыту тілдерінде 100% қамтамасыз ететін, баспа және (немесе) электрондық басылымдар форматындағы оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қорының болуы ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша - бейіндік цикл пәндерін қоспағанда).
Білім беру бағдарламаларының пәндері кесіндісінде оқу әдебиеті қорын жыл сайын жаңартуды қамтамасыз ету.
Кітапхана қорларын бірлесіп пайдалану үшін кітапханалармен және ғылыми ұйымдармен шарттардың (келісімдердің) болуы (электрондық базаға немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік). "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – сонымен қатар дәлелді медицина бойынша халықаралық дерекқорларға институционалдық жазылудың болуы.
өрескел
6.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті ғимараттардың (оқу ғимараттарының) болуы: меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында немесе үлесінің кемінде 5%-ы мемлекеттік органдарға немесе квазимемлекеттік ұйымдарға тиесілі ЖЖОКБҰ үшін сенімгерлік басқару құқығында тиесілі, оқу үй-жайларының аудаңы санитариялық қағидаларға, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келуі; оқу процесі кезінде білім алушылардың қауіпсіздігінің қажетті шарттары (өткізу режимі, оқу үй-жайлары мен оқу корпустарының, жатақханалардың іргелес аумақтарын бейнебақылау).
ЖЖОКБҰ-ның орналасқан жері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберілген эпидемиялық маңызы болмашы объекті қызметінің басталғаны (оларды пайдалану) туралы хабарламаның болуы.
ЖЖОКБҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, мұқтаж білім алушылардың тұруы үшін жағдай жасалуы (санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жатақханалар/хостелдер/қонақ үйлермен қамтамасыз ету).
ЖЖОКБҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, медициналық қызметке лицензиясы бар жабдықталған медициналық пункттердің болуы (резидентураны қоспағанда); ЖЖОКБҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, ЖЖОКБҰ оқу корпустарында денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін білім алушылардың тамақтану объектілерінің болуы.
Оның ішінде "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – аккредиттелген клиникалық базалармен немесе денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларымен, университеттік ауруханалармен, медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім бағдарламалары үшін резидентура базаларымен қамтамасыз етілуі.
Оның ішінде "Сәулет және құрылыс" кадрларын даярлау бағыты бойынша – мамандандырылған аудиториялар және шығыс материалдары бар 3D принтерлермен жабдықталған зертханалардың болуы.
Оның ішінде "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" кадрларды даярлау бағыты бойынша – дайындық бейініне сәйкес келетін полигонның және атыс тирінің (виртуалды тир) болуы.
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша – криминалистикалық полигон мен сот отырыстары залының болуы.
өрескел
7.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылар үшін тең жағдайлардың жасалуы және білім беру қызметтеріне кедергісіз қол жеткізу (кіру жолдарының, ақпараттық-навигациялық қамтамасыз ету құралдарының болуы, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрастты бояумен бояу, мүгедектігі бар адамдар үшін автокөлік құралдарын тұраққа қою үшін орындар бөлу, оқу құралдарымен, оқу әдебиеттерімен, бейімделген бағдарламалық қамтамасыз етулермен жабдықталған кабинеттің, инклюзивті білім берудің әдістемесі бойынша біліктілікті арттыру курстарынан немесе тағылымдамадан/қайта даярлаудан өткен мамандардың болуы).
өрескел
8.
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігін ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ қоспағанда), кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті компьютерлік кабинеттер, компьютерлер, мамандандырылған лицензиялық бағдарламалық қамтылымдар, оқу-зертханалық және материалдық-техникалық база, техникалық оқу құралдары және жабдықтармен қамтамасыз ету.
Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және ЖЖОКБҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, нақты деректердің ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінің мәліметтеріне сәйкес болуы ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – жекелеген нысандар бойынша), Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына ведомстволық бағынысты ЖЖОКБҰ қоспағанда, edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Оның ішінде "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес құзыретті меңгеру үшін жабдықталған симуляциялық кабинеттің (орталық) болуы.
Оның ішінде "Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша - ақпараттық модельдеу технологиясын іске асыратын мамандандырылған бағдарламалық кешендердің болуы.
өрескел
9.

Обеспечение прохождения преподавателями, для которых основным местом работы является ОВПО, повышения квалификации в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года и объемом не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения, в том числе: по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" – по профилю преподаваемых дисциплин в научно-исследовательских, изыскательских, проектных и производственных организациях; по направлению подготовки кадров "Искусство" – по профилю преподаваемых дисциплин в образовательных, творческих, научно-исследовательских и других организациях сферы культуры и искусства.
Для руководителей ОВПО и его заместителя(ей) повышение квалификации в области менеджмента не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.
Для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан – повышение квалификации преподавателей в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания с объемом не менее 36 (тридцати шести) академических часов за курс обучения.
Обеспечение повышения квалификации научных работников ОВПО не реже 1 (одного) раза в 5 (пять) лет.
грубое
10.
Обеспечение осуществления руководства дипломными работами (проектами) студентов преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, осуществляющих трудовую деятельность по профилю подготовки со стажем работы не менее 10 (десяти) лет.
Обеспечение осуществления научного руководства магистерскими диссертациями (проектами) магистрантов преподавателем, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, соответствующую профилю направления подготовки кадров, в соответствии установленными требованиями (стаж, требуемое количество научных статьей (публикаций) в соответствующих научных изданиях (журналах), учебника или учебного пособия, основное место работы).
Обеспечение осуществления научного руководства докторскими диссертациями докторантов преподавателем, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, являющимся автором требуемого количества научных статьей в соответствующих научных изданиях (журналах).

Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын оқытушылардың кемінде 3 (үш) жылда 1 (бір) рет оқытылатын пәндер бейініне сәйкес бір оқу курсында кемінде 72 (жетпіс екі) сағат көлемінде біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету, оның ішінде: "Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша ғылыми-зерттеу, іздестіру, жобалау және өндірістік ұйымдарда; "Өнер" кадрларды даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша мәдениет және өнер саласындағы білім беру, шығармашылық, ғылыми-зерттеу және басқа ұйымдарда.
ЖЖОКБҰ басшыларының және оның орынбасар(лар)ының менеджмент саласында 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрларды даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес немесе оқу әдістемесі бойынша бір оқу курсына кемінде 36 (отыз алты) академиялық сағат көлемімен оқытушылардың біліктілігін арттыру.
ЖЖОКБҰ ғылыми қызметкерлерінің кемінде 5 (бес) жылда 1 (бір) рет біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
өрескел
10.
Студенттердің дипломдық жұмыстарына (жобаларына) тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар даярлық бейіні бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын мамандардың жетекшілік етуін жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
Магистанттардың магистрлік диссертацияларына (жобаларына) кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар, бекітілген талаптарға сәйкес (жұмыс өтілі, тиісті ғылыми басылымдарда (журналдарда) талап етілетін ғылыми мақалалар саны, оқулық немесе оқу құралы, негізгі жұмыс орны) оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруын қамтамасыз ету.
Докторанттардың докторлық диссертацияларына ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар, тиісті ғылыми басылымдарда (журналдарда) талап етілетін көлемдегі ғылыми мақалалардың авторы болып табылатын оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруын қамтамасыз ету.

Для направлений подготовки кадров в области "8D12-Национальная безопасность и военное дело" – осуществление научного руководства докторскими диссертациями научно-педагогическим работником, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, требуемый стаж научно-педагогической работы, являющимся авторами научных статей в отечественных изданиях, учебника или учебного пособия по профилю направления подготовки кадров.
грубое
11.
Наличие договоров (соглашений) с базами практик по профилю образовательных программ по всем уровням образования; по направлениям подготовки кадров "Педагогические науки" – дополнительно договоров (соглашений) на прохождение педагогической практики и по дуальному обучению.
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – дополнительно договоров (соглашений) с научно-практическими базами и меморандумов о стратегическом партнерстве, наличие договоров (соглашений) с наставниками из числа квалифицированных медицинских работников.
Обеспеченность условиями для прохождения обучающимися практики, научной стажировки в соответствии с профилем образовательной программы, в зависимости от уровня образования, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО.
грубое
12.
Наличие подтверждающих документов по трудоустройству выпускников ОВПО по уровню бакалавриата согласно направлению подготовки кадров, соблюдение требований к доли трудоустроенных от общего числа выпускников по направлению подготовки кадров в течение года выпуска, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО.
грубое
13.
Осуществление ОВПО непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по соответствующему направлению подготовки кадров, за исключением зачисления в ОВПО путем перевода или восстановления обучающихся (не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело").
грубое
14.
Обеспечение ОВПО использования компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка, а также наличие функционирующей электронной базы данных (архив) выданных документов об образовании, дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (доступ к электронной базе или информационным ресурсам), за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
грубое
15.
Наличие в ОВПО финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ в соответствии с договором с организациями и предприятиями, наличие действующего договора с приложением Технической спецификации (задания) и Календарного плана работ, за исключением ОВПО в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения.
грубое
16.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, творческой, клинической, экспериментальной базы по реализуемым направлениям подготовки кадров в соответствии с образовательной программой.
грубое
17.
Наличие в ОВПО, реализующих образовательные программы магистратуры и докторантуры: действующих на весь период обучения обучающихся договоров (соглашений) о сотрудничестве с организациями образования и (или) научными и (или) научно-образовательными и (или) научно-производственными центрами по профилю направления подготовки кадров, с зарубежными организациями образования и (или) научными организациями, реализующими программы послевузовского образования по соответствующему направлению подготовки кадров, по привлечению зарубежных консультантов и реализации совместных научных проектов, за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" и Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
Наличие в ОВПО, реализующих образовательные программы резидентуры: договоров с базами резидентуры по направлению подготовки кадров согласно установленным требованиям в области здравоохранения и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
грубое
18.
Наличие в ОВПО, реализующих образовательные программы докторантуры аккредитованных лабораторий по направлениям подготовки кадров в следующих областях: "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Здравоохранение", с копией свидетельств об аккредитации лабораторий или копии действующих на момент обучения обучающихся договоров с такими лабораториями.
грубое
19.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения: доступность широкополосного интернета с пропускной способностью сети не менее 500 мегабит в секунду, включая беспроводные технологии.
Обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных.
грубое
20.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения: наличие собственной информационно-технологической инфраструктуры, информационной системы управления обучением, интегрированной с информационной системой уполномоченного органа в области науки и высшего образования, и иных информационно-образовательных ресурсов и условий для организации учебного процесса в соответствии с установленными требованиями.

"8D12-Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрларды даярлау бағыттары үшін – докторлық диссертацияларға ғылыми жетекшілікті ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі, талап етілетін ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, отандық басылымдардағы ғылыми мақалалардың, кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша оқулық немесе оқу құралының авторы болып табылатын ғылыми-педагогикалық қызметкердің жүзеге асыруы.
өрескел
11.
Білім берудің барлық деңгейлері бойынша білім беру бағдарламаларының бейіні бойынша практика базаларымен шарттардың (келісімдердің) болуы; "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыттары үшін – қосымша педагогикалық практикадан өту және дуальдық оқыту бойынша шарттардың (келісімдердің) болуы.
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыттары үшін – қосымша ғылыми-практикалық базалармен шарттардың (келісімдердің) және стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың, білікті медицина қызметкерлері қатарынан тағайындалған тәлімгерлермен шарттардың (келісімдердің) болуы.
ЖЖОКБҰ-ның ведомстволық тиесілігін ескере отырып, білім беру деңгейіне байланысты білім алушылардың білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес практикадан, ғылыми тағылымдамадан өтуін қамтамасыз ету.
өрескел
12.
ЖЖОКБҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, бакалавриат деңгейі бойынша кадрларды даярлау бағытына сәйкес ЖЖОКБҰ түлектерін жұмысқа орналастыру бойынша растайтын құжаттардың болуы, бітірген жылы ішінде кадрлар даярлау бағыты бойынша түлектердің жалпы санынан жұмысқа орналастырылғандардың үлесіне қойылатын талаптардың сақталуы, оның ішінде, кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілуі.
өрескел
13.
Білім алушыларды ауыстыру немесе қайта қабылдау жолымен ЖЖОКБҰ-ға қабылдауды қоспағанда, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша соңғы 2 жылда білім алушыларды үздіксіз қабылдауды жүзеге асыру ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ-ға қолданылмайды).
өрескел
14.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафразалар) өзгертпей, сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып мәтінді пайдаланудың және бөтен материалдың бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаны пайдалануды, сондай-ақ берілген білім беру құжаттары, дипломдық жұмыстар (жобалар), магистрлік диссертациялардың жұмыс істеп тұрған электрондық деректер базасының (мұрағатының) болуын (электрондық дерекқорға немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік) қамтамасыз ету.
өрескел
15.
Республикалық мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да ұйымдармен және кәсіпорындармен шартқа сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы, Техникалық ерекшелік (тапсырма) пен Жұмыстардың күнтізбелік жоспары қоса берілген қолданыстағы шарттың болуы.
өрескел
16.
Білім беру бағдарламасына сәйкес кадрлар даярлаудың іске асырылатын бағыттары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, шығармашылық, клиникалық, эксперименттік базаның болуы.
өрескел
17.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда, магистратура және докторантураның білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ-да: кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша білім беру ұйымдарымен және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-білім беру және (немесе) ғылыми-өндірістік орталықтармен, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік білім беру ұйымдарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ынтымақтастық туралы, шетелдік консультанттарды тарту және бірлескен ғылыми жобаларды іске асыру туралы білім алушылардың толық оқу кезеңін қамтитын шарттардың (келісімдердің) болуы.
Резидентура білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ-да: кадрларды даярлау бағыты бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес резидентура базаларымен шарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың болуы.
өрескел
18.
Докторантурада білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБ-да кадрларды даярлау бағыттарының келесі салалары бойынша аккредиттелген зертханалардың, зертханалардың аккредиттеу туралы куәліктерінің көшірмелерінің немесе білім алушылардың оқу кезеңіне жарамды осындай зертханалармен жасалған шарттардың болуы: "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Денсаулық сақтау".
өрескел
19.
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін сымсыз технологияларды қоса алғанда, өткізу қабілеті кемінде 500 Мбит/с болатын кең жолақты интернеттің қолжетімділігі.
Жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету.
өрескел
20.
Онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: меншікті ақпараттық-технологиялық инфрақұрылымның, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған оқытуды басқарудың ақпараттық жүйесінің және белгіленген талаптарға сәйкес оқу процесін ұйымдастыру үшін өзге де ақпараттық-білім беру ресурстары мен шарттарының болуы.

Обеспечение условий для сопровождения обучающихся в формате 24/7 с минимальными характеристиками сервера из расчета на 1000 конкурентных пользователей (не менее 24 вычислительных ядер, 60 гигабайт оперативного запоминающего устройства, 1,5 терабайт дискового пространства).
Наличие в системе управления обучением ОВПО цифрового контента, цифровых платформ с функциями синхронного и асинхронного обучения, системы онлайн-прокторинга.
Наличие системы антиплагиата, интегрированной в систему управления обучением.
грубое
21.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения: наличие библиотечного фонда учебной, учебно-методической и научной литературы в формате электронных изданий, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров по языкам обучения. Обеспечение ежегодного обновления фонда учебной литературы в разрезе дисциплин образовательных программ. Наличие договоров с библиотеками и научными организациями на совместное использование библиотечных фондов (доступ к электронной базе или информационным ресурсам). Обеспечение доступа обучающимся и профессорско-преподавательскому составу к электронным информационным ресурсам и базам данных.
грубое
22.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения: соответствие государственным стандартам высшего и послевузовского образования образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования и разработанной в соответствии с установленными требованиями. Наличие не менее 10% дисциплин от общего количества дисциплин образовательной программы программ массового открытого онлайн-курса на официальной платформе ОВПО, подписки на международные образовательные платформы.
грубое
23.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения: обеспечение соблюдения требований к количественному и качественному составу преподавателей, в том числе: наличие не менее 80% преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, прошедших повышение квалификации в области IT-компетенции и по методике онлайн-обучения по профилю направления подготовки кадров за последние 3 (три) года в объеме не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения; для преподавателей, имеющих базовое IT-образование – прохождение курсов по методике онлайн-обучения за последние 3 (три) года не менее 36 (тридцати шести) часов за курс обучения; наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие профиля образования и (или) ученой степени и (или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученого звания преподавателя профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, для которых основным местом работы является ОВПО от общего количества преподавателей по образовательной программе – не менее 80 %.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием от общего количества преподавателей по образовательной программе направления подготовки кадров – не менее 70 %.
грубое
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего и послевузовского
образования
Субъективные критерии для проведения профилактического контроля с посещением по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов"
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие одной подтвержденной жалобы либо обращения на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
значительное
2.
Наличие двух подтвержденных жалоб либо обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
грубое
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего и
послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования

1000 бәсекелес пайдаланушыға есептегенде сервердің ең аз сипаттамаларымен (кемінде 24 есептеу ядросы, 60 гигабайт жедел сақтау құрылғысы, 1,5 терабайт дискілік кеңістік) білім алушыларды 24/7 форматында сүйемелдеу үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
ЖЖОКБҰ оқытуды басқару жүйесінде цифрлық контенттің, синхронды және асинхронды оқыту функциялары бар цифрлық платформаларының, онлайн-прокторинг жүйесінің болуы.
Оқытуды басқару жүйесіне интеграцияланған антиплагиат жүйесінің болуы.
өрескел
21.
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: кадрлар даярлау бағытындағы білім беру бағдарламаларының пәндерін оқыту тілдері бойынша 100% қамтамасыз ететін, электрондық басылымдар форматындағы оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қорының болуы. Білім беру бағдарламаларының пәндері бойынша оқу әдебиеті қорын жыл сайын жаңартуды қамтамасыз ету. Кітапхана қорларын бірлесіп пайдалану үшін кітапханалармен және ғылыми ұйымдармен келісімдердің болуы (электрондық деректер базасына немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік). Білім алушылар мен профессор-оқытушылар құрамына электрондық ақпараттық ресурстарға және деректер қорына қолжетімділікті қамтамасыз ету.
өрескел
22.
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген және белгіленген талаптарға сәйкес әзірленген білім беру бағдарламасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік стандарттарына сәйкес болуы.
ЖЖОКБҰ-ның ресми платформасында жаппай ашық онлайн-курс бағдарламаларының пәндерінің білім беру бағдарламасы пәндерінің жалпы санынан кемінде 10% болуы, халықаралық білім беру платформаларына жазылудың болуы.
өрескел
23.
Онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: оқытушылардың сандық және сапалық құрамына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету, оның ішінде: ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша IT-құзыреті саласында және онлайн-оқыту әдістемесі бойынша соңғы 3 (үш) жылда оқу курсының көлемі кемінде 72 (жетпіс екі) сағатты құрайтын біліктілігін арттырудан өткен кемінде 80% оқытушылардың болуы; базалық IT-білімі бар оқытушылар үшін – онлайн-оқыту әдістемесі бойынша соңғы 3 (үш) жылда оқу курсының көлемі кемінде 36 (отыз алты) сағат курстардан өтуі; білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы, оқытушылардың білімінің және (немесе) ғылыми дәрежесінің және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және (немесе) ғылыми атағының оқытатын пәндерінің бейініне сәйкес болуы;
ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың үлесі білім беру бағдарламасы бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 80% болуы.
ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 70 % болуы.
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына 3–қосымша
"Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпараттық көзі бойынша бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарт
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бір расталған шағымның не өтініштің болуы
елеулі
2.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған екі шағымның не өтініштің болуы
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Приложение 4 - в редакции совместного приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 508 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 04.11.2024 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Показатель субъективного критерия Источник информации по показателю субъективного критерия Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi Условия /значения, xi
условие 1/значение условие 2/значение
1 2 3 4 5
Для профилактического контроля с посещением
1.
Отсутствие обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), участвующих в программах внешней и внутренней академической мобильности
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
1 и более обучающихся
менее 1 обучающегося
0%
100%
2.
Отсутствие привлеченных зарубежных ученых к учебной и (или) научной деятельности ОВПО не менее чем на один академический период
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
1 и более ученых
менее 1 ученого
0%
100%
3.
Доля студентов первого года обучения, условно зачисленных в ОВПО, более 10% от общего контингента приема на текущий учебный год
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
менее 10%
10% и более
0%
100%
4.
Отрицательное решение по результатам институциональной и (или) специализированной аккредитации
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
5.
Отсутствие функционирующей электронной базы данных (архив) выданных документов о высшем образовании за последние 30 лет, интегрированной с Информационной системой уполномоченного органа в области науки и высшего образования
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
наличие
отсутствие
0%
100%
6.
Результат мониторинга образовательной деятельности ОВПО с выявлением несоответствий действующему законодательству в области науки и высшего образования
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
несоответствия отсутствуют
имеются несоответствия
0%
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1.
Отсутствие в ОВПО финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ, научно-технических программ/проектов по фундаментальным/прикладным исследованиям за счет финансирования из государственного бюджета
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
1 и более проектов
менее 1 проекта
0%
100%
2.
Отсутствие в ОВПО финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ, научно-технических программ/проектов по фундаментальным/прикладным исследованиям, за счет внебюджетного финансирования не менее 1450 месячных расчетных показателей, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме Республиканского государственного учреждения
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
1 и более проектов
менее 1 проекта
0%
100%
3.
Отсутствие информационной системы управления образованием, в том числе платформы управления обучением, включающей веб–сайт, образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность цифровых образовательных ресурсов, электронной библиотеки, а также доступа к системе тестирования и открытым электронным ресурсам, источникам
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0%
100%
4.
Доля защит докторантов ОВПО менее 40% от общего количества выпускников в течении двух лет после выпуска
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
25
40% и более
менее 40%
0%
100%
5.
Нарушение сроков переоформления лицензии и (или) приложений к лицензии, в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
6.
Наличие более 3–х мотивированных отказов и (или) предварительных отказов в выдаче приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью по одному и тому же направлению подготовки кадров
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
менее 3 отказов
3 и более отказов
0%
100%
7.
Наличие более 3-х отрицательных результатов экспертизы образовательных программ в рамках одного направления подготовки кадров
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
менее 3
3 и более
0%
100%
8.
Исключение из Реестра образовательных программ более 3-х образовательных программ по одному направлению подготовки, за исключением добровольного отказа
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
менее 3
3 и более
0%
100%
9.
Отрицательное заключение Комиссии по итогам конкурса на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием по всем заявкам ОВПО
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
25
отсутствие отрицательного заключения
наличие отрицательного заключения
0%
100%
10.
Отсутствие в ОВПО приема обучающихся по направлениям подготовки кадров, имеющим приложения к лицензии на ведение образовательной деятельности, за исключением образовательных программ, по которым имеется доучивание обучающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
1 и более обучающихся
менее 1 обучающегося
0%
100%
11.
Отсутствие в ОВПО выпуска по направлениям подготовки кадров, имеющим приложения к лицензии на ведение образовательной деятельности, за исключением вновь открытых образовательных программ менее 4 лет
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
1 и более
менее 1
0%
100%
12.
Несоответствие профессорско-преподавательского состава ОВПО квалификационным требованиям по остепененности по образовательным программам направления подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0%
100%
13.
Необеспечение условий для проживания нуждающимся обучающимся, соответствующим требованиям Санитарных правил
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие условий для проживания
отсутствие условий для проживания
0%
100%
14.
Необеспечение ОВПО компьютерными кабинетами, компьютерами, учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с направлением подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
обеспечен
не обеспечен
0%
100%
15.
Отсутствие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0%
100%
0
100
0%
100%
16.
Доля средств от бюджета ОВПО (кроме базового, программно-целевого, грантового финансирования научных проектов и грантового финансирования проектов коммерциализации), выделяемых на повышение квалификации профессорско–преподавательского состава, не менее 0,2% ежегодно, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме республиканского государственного учреждения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0,2% и более
менее 0,2%
0%
100%
17.
Доля средств от бюджета ОВПО, выделяемых на обновление учебной, лабораторной баз менее 3% ежегодно
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
3% и более
менее 3%
0%
100%
18.
Процент оценок "А" и "А–" по отношению к общему числу оценок за академический период более 20%, за исключением летнего семестра, согласно таблицы Распределения оценок для руководства
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
25
менее 20%
20% и более
0%
100%
19.
Наличие в ОВПО, расположенных в городах Астана, Алматы и Шымкент, иностранных обучающихся с полным циклом обучения не менее 2%, в ОВПО других регионов – не менее 1% от общего контингента обучающихся, за исключением ОВПО, расположенных в районных центрах и городах районного значения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
25
наличие
отсутствие
0%
100%
20.
Доля обучающихся в ОВПО на каждом годе обучения по уровням бакалавриата и магистратуры соответственно, переведенных и восстановленных из зарубежных вузов, более 30% от среднегодового контингента каждого года обучения обучающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 30%
30% и более
0%
100%
Приложение 5
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным
критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 508 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 04.11.2024 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ішкі және сыртқы академиялық ұтқырлық бағдарламаларына қатысатын білім алушылардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
1 және одан көп білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
2.
ЖЖОКБҰ-да оқу және (немесе) ғылыми қызметке кемінде бір академиялық кезеңге тартылған шетелдік ғалымдардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
1 және одан көп ғалым
1-ден кем ғалым
0%
100%
3.
ЖЖОКБҰ-ға шартты түрде қабылданған бірінші курс студенттерінің үлесі ағымдағы оқу жылына жалпы қабылдау контингентінен 10%-дан көп болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
10%-дан кем
10%- және одан көп
0%
100%
4.
Институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеу нәтижелері бойынша теріс шешімі
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
5.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған соңғы 30 жыл ішінде берілген жоғары білім туралы құжаттардың жұмыс істеп тұрған электрондық деректер базасының (мұрағатының) болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
6.
ЖЖОКБҰ білім беру қызметінің ғылым және жоғары білім саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкессіздіктері анықталған мониторинг нәтижесі
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
сәйкессіздіктер жоқ
сәйкессіздіктер бар
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1.
ЖЖОКБҰ-да мемлекеттік бюджеттен қаржыландыру есебінен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік–конструкторлық жұмыстардың, ғылыми-техникалық бағдарламалардың/іргелі /қолданбалы зерттеулер бойынша жобалардың болмауы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
1 және одан көп
1-ден кем
0%
100%
2.
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да бюджеттен тыс қаржыландыру есебінен кемінде 1450 айлық есептік көрсеткіш қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың, ғылыми-техникалық бағдарламалардың/іргелі /қолданбалы зерттеулер бойынша жобалардың болмауы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
1 және одан көп
1-ден кем
0%
100%
3.
Оқытуды басқарудың ақпараттық жүйесінің, оның ішінде веб-сайтты, білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, цифрлық білім беру ресурстарының жиынтығын, электронды кітапхананы, сондай-ақ тестілеу жүйесіне және ашық электронды ресурстарға қолжетімділікті қамтитын оқытуды басқару платформасының болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
4.
ЖЖОКБҰ докторанттарының қорғау үлесі оқу орнын бітіргеннен кейін екі жыл ішінде түлектердің жалпы санынан 40%-дан аз болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
25
40% және одан көп
40%-дан кем
0%
100%
5.
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеу мерзімдерін бұзу
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
6.
Кадрларды даярлаудың бір бағыты бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымша беруден уәжді бас тарту және (немесе) алдын ала бас тартудың 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
3-тен кем бас тарту
3 және одан көп бас тарту
0%
100%
7.
Кадрларды даярлаудың бір бағыты шеңберінде білім беру бағдарламаларын сараптаудың теріс нәтижелерінің 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
3-тен кем
3 және одан көп
0%
100%
8.
Білім беру бағдарламаларының тізілімінен ерікті түрде бас тартуды қоспағанда, дайындықтың бір бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын шығарудың 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
3-тен кем
3 және одан көп
0%
100%
9.
ЖЖОКБҰ-ның барлық өтінімдері бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға арналған конкурс қорытындысы бойынша комиссияның теріс қорытындысы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
25
теріс қорытындының болмауы
теріс қорытындының бар болуы
0%
100%
10.
ЖЖОКБҰ-да оқуды аяқтайтын білім алушылары бар білім беру бағдарламаларын қоспағанда, білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымшасы бар кадрларды даярлау бағыттары бойынша білім алушыларды қабылдаудың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1 және одан көп білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
11.
ЖЖОКБҰ-да 4 жылдан кем жаңадан ашылған білім беру бағдарламаларын қоспағанда, білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымшасы бар кадрларды даярлау бағыттары бойынша бітірудің болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1 және одан көп
1-ден кем
0%
100%
12.
ЖЖОКБҰ-да кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша профессор-оқытушылар құрамының дәрежелілігі бойынша біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
13.
Санитариялық ережелердің талаптарына сәйкес келетін мұқтаж білім алушылардың тұруы үшін жағдайларды қамтамасыз етпеу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
тұру үшін жағдайлардың бар болуы
тұру үшін жағдайлардың жоқ болуы
0%
100%
14.
ЖЖОКБҰ-ны компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, оқу-зертханалық және материалдық-техникалық базамен, кадрларды даярлау бағытына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықпен қамтамасыз етпеу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
қамтамасыз етілген
қамтамасыз етілмеген
0%
100%
15.
Бөтен материалдың бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
0%
100%
0%
100%
16.
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-ның бюджетінен (ғылыми жобаларды негізгі, бағдарламалық-нысаналы, гранттық қаржыландыру және коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландырудан басқа) профессор-оқытушылар құрамының біліктілігін арттыруға бөлінетін қаражаттың үлесі жыл сайын 0,2%-дан кем болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0,2% және одан көп
0,2%-дан кем
0%
100%
17.
ЖЖОКБҰ бюджетінен оқу, зертханалық базаларды жаңартуға жыл сайын бөлінетін қаражаттың үлесі 3%-дан кем болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
3% және одан көп
3%-дан кем
0%
100%
18.
Басшылыққа арналған бағалауды бөлу кестесіне сәйкес академиялық кезеңдегі бағалардың жалпы санына қатысты "А" және "А–" бағаларының пайызы жазғы семестрді қоспағанда 20%-дан көп болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
25
20%-дан кем
20% және одан көп
0%
100%
19.
Аудан орталықтарында, аудандық маңызы бар қалаларда орналасқан ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, Астана, Алматы және Шымкент қалаларында орналасқан ЖЖОКБҰ-да толық оқу циклі бар шет елдік білім алушылардың жалпы білім алушылардың контингентінен 2%-дан кем болмауы, басқа өңірлердегі ЖЖОКБҰ-да 1%-дан кем болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
25
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
20.
ЖЖОКБҰ-да бакалавриат және магистратура деңгейлері бойынша оқудың әр жылындағы шетелдік жоғары оқу орындарынан ауыстырылған және қалпына келтірілген білім алушылардың үлесі білім алушылардың әрбір оқу жылының орташа жылдық контингентінен 30%-дан көп болуы.
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
30%-дан кем
30%- және одан көп
0%
100%
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына 5–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Приложение 5 исключено совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего и послевузовского
образования
Субъективные критерии для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов"
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие одной подтвержденной жалобы либо обращения на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
значительное
2.
Наличие двух подтвержденных жалоб либо обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов
грубое
Приложение 7
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным
критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования

Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына 6–қосымша
"Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпараттық көзі бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарт
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бір расталған шағымның не өтініштің болуы
елеулі
2.
Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған екі шағымның не өтініштің болуы
өрескел
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
7–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Критерии дополнены приложением 7 в соответствии с cовместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.04.2023 № 183 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.04.2023 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.05.2024 № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1.
Отрицательные результаты самооценки и (или) не предоставление материалов самооценки в установленный срок, отрицательные результаты государственной аттестации военных, специальных ОВПО
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
Результат мониторинга образовательной деятельности ОВПО с выявлением несоответствий действующему законодательству в области науки и высшего образования
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
несоответствия отсутствуют
имеются несоответствия
0%
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1.
Отрицательные результаты государственной аттестации, отрицательные результаты и (или) не предоставление материалов самооценки военных, специальных ОВПО
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
Нарушение сроков переоформления лицензии и (или) приложений к лицензии, в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
3.
Наличие более 3-х мотивированных отказов и (или) предварительных отказов в выдаче приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью по одному и тому же направлению подготовки кадров
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
менее 3 отказов
3 и более отказов
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года № 116
и Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 декабря 2022 года № 166
Проверочный лист за системой образования, в части высшего и послевузовского образования,
в отношении организаций высшего и послевузовского образования

Ескерту. Өлшемшарттар 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.04.2023 № 183 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.04.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.05.2024 № 260 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-ның өзін-өзі бағалаудың теріс нәтижелері және (немесе) өзін-өзі бағалау материалдарын белгіленген мерзімде ұсынбау, мемлекеттік аттестаттаудың теріс нәтижелері
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
ЖЖОКБҰ білім беру қызметінің ғылым және жоғары білім саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкессіздіктері анықталған мониторинг нәтижесі
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
сәйкессіздіктер жоқ
сәйкессіздіктер бар
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-ны мемлекеттік аттестаттаудың теріс нәтижелері, өзін-өзі бағалау материалдарын ұсынбау және (немесе) теріс нәтижелері
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеу мерзімдерін бұзу
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
3.
Кадрларды даярлаудың бір бағыты бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымша беруден уәжді бас тарту және (немесе) алдын ала бас тартудың 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
3-тен кем
бас тарту
3 және одан көп бас тарту
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 116 және
Қазақстан Республикасы Ғылым
және жоғары білім министрінің
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 166 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін тексеру парағы