Об утверждении Правил деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 6 декабря 2022 года № 1171. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2022 года № 31067
В соответствии с подпунктом 130) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных сил Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Признать утратившими силу следующие приказы Министра обороны Республики Казахстан:
1) от 20 августа 2019 года № 639 "Об утверждении Правил деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19293);
2) от 29 июня 2021 года № 421 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 августа 2019 года № 639 "Об утверждении Правил деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23378).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Утверждена приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 6 декабря 2022 года № 1171
Правила деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности полигонов и учебных центров Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок деятельности полигонов Сухопутных войск, Сил воздушной обороны, родов и специальных войск, учебных центров и военно-учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан, которые включают в себя порядок: оповещения населения, проведения разъяснительной работы с ними, оцепления территории полигона (учебного объекта), очистки полигонов от взрывоопасных предметов, медицинского обеспечения, допуска воинских частей и подразделений к занятиям на полигоне, определения минимально допустимых величин излетного пространства и боковых защитных зон при проведении стрельб на максимальные дальности для обеспечения безопасности, а также размещения воинских частей и подразделений на полевом выходе.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 1171 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 12 желтоқсанда № 31067 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 130) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің мынадай бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 20 тамыздағы № 639 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19293 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 20 тамыздағы № 639 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 29 маусымдағы № 421 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23378 болып тіркелген).
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 1171 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері полигондарының және оқу-жаттығу орталықтарының қызметі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Құрлық әскерлері, Әуе қорғанысы күштері, әскер тектері мен арнайы әскерлері, оқу-жаттығу орталықтары мен әскери оқу орындары полигондарының қызметі тәртібін айқындайды, олар тұрғындарды хабардар ету, олармен түсіндіру жұмысын жүргізу, полигон (оқу-жаттығу объектісі) аумағын қоршау тәртібін, полигондарды жарылу қаупі бар заттардан тазартуды, медициналық қамтамасыз етуді, әскери бөлімдер мен бөлімшелерді полигондағы сабақтарға жіберуді, қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін максималды қашықтыққа оқ атуды жүргізу кезінде ұшу кеңістігінің және бүйірлік қорғау аймағының минималды рұқсат етілген шамасын, сондай-ақ далалық шығу кезінде әскери бөлімдер мен бөлімшелерді орналастыруды қамтиды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) автодром – участок местности, оборудованный для обучения и совершенствования навыков у военнослужащих в вождении автомобилей, гусеничных тягачей и транспортеров;
2) войсковое стрельбище – участок местности, предназначенный для выполнения военнослужащими подразделений упражнений учебных и контрольных стрельб из стрелкового оружия, ручных, станковых и подствольных гранатометов, упражнений по метанию ручных боевых гранат;
3) воздушный авиационный полигон – специально отведенный земельный участок с воздушным пространством над ним, оборудованный для проведения воздушных стрельб, пусков управляемых ракет класса "воздух-воздух" по воздушным радиоуправляемым, парашютным мишеням и ракетам-мишеням, отстрела оружия, а также для проведения стрельб и пусков ракет по воздушным мишеням зенитными ракетными частями и подразделениями, подразделениями и частями зенитной артиллерии;
4) огневой городок средств противовоздушной обороны – учебный объект с участком местности, оборудованный для одиночной подготовки номеров экипажей (расчетов) правилам стрельбы и боевой работы, боевого слаживания и управления огнем зенитной ракетно-артиллерийской батареи с выполнением учебных и боевых стрельб винтовочным патроном;
5) тропа разведчика – участок местности, оборудованный для обучения разведывательных подразделений по тактико-специальной и специальной подготовке, а также по разведывательной подготовке родов войск;
6) исходный рубеж – линия, обозначающая безопасное место для построения и подготовки к стрельбе очередной смены обучаемых, размещения боевых машин перед выполнением упражнения и постановкой задач подразделениям. На тактических учениях с боевой стрельбой и боевых стрельбах артиллерии в зависимости от глубины боевых порядков войск исходное положение назначается вне границ учебного объекта;
7) огневой городок боевых машин пехоты – объект, предназначенный для проведения стрелковых тренировок по выполнению подготовительных упражнений военнослужащими мотострелковых подразделений на боевых машинах пехоты, бронетранспортерах и бронированных колесных машинах;
8) имитация – создание ложных объектов, воспроизведение признаков, присущих войскам, военным объектам, военной технике и вооружению, посредством применения макетов, радиотехнических, радиоэлектронных, пиротехнических, световых, звуковых, дымовых и инженерных средств, а также устройство различного рода сооружений (пунктов управления, окопов, траншей, позиций);

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоайлақ – әскери қызметшілерді автомобильді, шынжыр табанды тартқыш пен транспортерді жүргізуге оқытып-үйрету және дағдыларын жетілдіру үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
2) әскери оқ ату алаңы – бөлімшелер әскери қызметшілерінің атыс қаруынан, қол, станокты және ұңғыасты гранатаатқышынан оқу-жаттығу және бақылау оқ атуы жаттығуын, жауынгерлік қол гранатасын лақтыру бойынша жаттығуды орындауы үшін арналған жергілікті жер учаскесі;
3) әуе авиациялық полигоны – әуеден оқ атуды, "әуе-әуе" сыныбындағы басқарылатын зымырандарды әуеде радиобасқарылатын, парашюттік нысана мен зымыран-нысана бойынша ұшыруды, қарудан оқ атуды жүргізу үшін, сондай-ақ зениттік зымыран бөлімдері мен бөлімшелерінің, зениттік артиллерия бөлімшелері мен бөлімдерінің оқ атуды жүргізуі және әуедегі нысана бойынша зымыранды ұшыруы үшін жабдықталған әуе кеңістігі бар арнайы бөлінген жер учаскесі;
4) әуе шабуылына қарсы қорғаныс құралдарының оқ ату қалашығы – экипаж (есептоп) нөмірлерін оқ ату және жауынгерлік жұмыс, винтовка патронымен оқу-жаттығу және жауынгерлік оқ атуды орындаумен зениттік зымыран-артиллериялық батареяны жауынгерлік шоғырландыру және оқ атумен басқару қағидаларына жеке даярлау үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
5) барлаушы соқпағы – барлау бөлімшелерін тактикалық-арнайы және арнайы даярлау бойынша, сондай-ақ әскер тектерін барлауға даярлау бойынша оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
6) бастапқы шеп – оқып-үйренушілердің кезекті ауысымын оқ атуға сапқа тұрғызу және даярлау, жаттығуды орындау алдында жауынгерлік машинаны орналастыру және бөлімшелерге міндеттер қою үшін қауіпсіз орынды білдіретін сызық. Жауынгерлік оқ атумен және артиллериядан жауынгерлік оқ атумен тактикалық оқу-жаттығуда әскерлердің жауынгерлік ретінің тереңдігіне байланысты бастапқы қалып оқу-жаттығу объектісінің шекарасынан тыс тағайындалады;
7) жаяу әскер жауынгерлік машинасының оқ ату қалашығы – жаяу әскер жауынгерлік машинасындағы, броньды транспортердағы және броньды дөңгелекті машинадағы мотоатқыштар бөлімшелері әскери қызметшілерінің даярлық жаттығуын орындауы бойынша оқ ату жаттықтыруын өткізу үшін арналған объект;
8) имитациялау – макетті, радиотехникалық, радиоэлектрондық, пиротехникалық, жарық түсіру, дыбыстау, түтін және инженерлік құралдарды қолдану, сондай-ақ әртүрлі құрылысты (басқару пункттерін, жертасаны, траншеяны, бекіністі) орнату арқылы әскерлерге, әскери объектілерге, әскери техника мен қару-жараққа тән жалған объектілер, белгілер жасау;

9) имитационное поле – участок местности мишенного поля, специально подготовленный и оборудованный средствами имитации по замыслу тактических учений;
10) имитационно-подрывная команда – команда, предназначенная для проведения имитации и подрыва неразорвавшихся боеприпасов (снарядов, мин, авиационных бомб, имитационных зарядов и взрывоопасных предметов);
11) средства имитации – устройства (оборудование), способствующее созданию зрительного, звукового и светового впечатления действительного боя у военнослужащих, посредствам применения радиотехнических, радиоэлектронных, пиротехнических, световых, звуковых, дымовых и инженерных средств;
12) инженерный городок – участок местности, оборудованный для обучения подразделений инженерных войск по тактико-специальной, специальной и инженерной подготовке родов войск;
13) блиндажи и распределительные колодцы кабельных линий – это сооружения, необходимые для размещения в них электроприводов, электрощитовых и коммутационной аппаратуры;
14) машинодром – участок местности, оборудованный для обучения механиков-водителей, экипажей и расчетов вождению инженерных машин и выполнения инженерных задач;
15) мишень - искусственная цель, имитирующая наиболее характерные признаки реальной цели (размер, форму, цвет, иногда материал, способ и скорость передвижения);
16) мишенное поле – участок местности, специально подготовленный и оборудованный мишенной обстановкой (по замыслу учений или условиям упражнений стрельб) для проведения на нем учений, стрельб и занятий по боевой подготовке;
17) рубеж открытия огня – линия, с которой разрешается стрельба;
18) рубеж прекращения огня – линия, по достижении которой стрельба не допустима. На рубеже прекращения огня танковой директрисы, директрисы боевых машин устанавливаются приборы для фиксации выхода на рубеж прекращения огня танков, боевых машин и бронетранспортеров после выполнения упражнений стрельб. На войсковых стрельбищах исходное положение, рубежи открытия и прекращения огня обозначаются местными предметами, а на директрисах и огневых городках – указателями;
19) учебный объект – специально отведенный участок местности (воды, дна) или сооружения, оборудованные для обеспечения выполнения задач боевой подготовки войск, а также формирования у военнослужащих психологической устойчивости в условиях, наиболее приближенных к боевым;
20) учебный центр – воинская часть с комплексом учебных объектов, предназначенных для обучения и практической отработки задач боевой подготовки и повышения уровня боевой (полевой, воздушной и морской) выучки военнослужащих подразделений и частей (кораблей) одного или нескольких родов войск (сил). В зависимости от предназначения учебный центр располагают учебными полями и городками, полигонами, стрельбищами, танкодромами, автодромами и машинадромами;

9) имитациялау алаңы – тактикалық оқу-жаттығу ниеті бойынша арнайы дайындалған және имитациялау құралдарымен жабдықталған нысана алаңының жергілікті жер учаскесі;
10) имитациялау-жарғыш команда – имитациялау және жарылмаған оқ-дәрілерді (снарядты, минаны, авиациялық бомбаны, имитациялау зарядтары мен жарылу қаупі бар затты) жару үшін арналған команда;
11) имитациялау құралдары – әскери қызметшілерде нақты ұрысты көрнекі, дыбыс және жарық түсірумен радиотехникалық, радиоэлектрондық, пиротехникалық, жарық түсіру, дыбыстау, түтін және инженерлік құралдарды қолдану арқылы жасауға ықпал ететін құрылғы (жабдық);
12) инженерлік қалашық – инженерлік әскерлер бөлімшелерін әскер тектерін тактикалық-арнайы, арнайы және инженерлік даярлау бойынша оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
13) кабельдік желі блиндаждары мен тарату құдықтары – бұл электр жетегін, электр қалқаны мен коммутациялық аппаратураны орналастыру үшін қажетті құрылыс;
14) машина айлағы – механик-жүргізушіні, экипаж бен есептопты инженерлік машинаны жүргізуге және инженерлік міндеттерді орындауға оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
15) нысана – нақты нысанаға анағұрлым тән белгіні имитациялайтын жасанды нысана (көлемі, нысаны, түсі, кей кезде материал, қозғалу тәсілі мен жылдамдығы);
16) нысана алаңы – онда оқу-жаттығу, оқ ату және жауынгерлік даярлық бойынша сабақ өткізу үшін арнайы дайындалған және нысана орнымен (оқу-жаттығу ниеті немесе оқ ату жаттығуы шарттары бойынша) жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
17) оқ атуды бастау шебі – оқ атуға рұқсат берілетін сызық;
18) оқ атуды тоқтату шебі – оған жеткен кезде оқ атуға жол берілмейтін сызық. Танк директрисасының, жауынгерлік машина директрисасының оқ атуды тоқтату шебінде оқ ату жаттығуын орындағаннан кейін танкінің, жауынгерлік машинаның және броньды транспортердің оған шығуын белгілеу үшін аспаптар орнатылады. Әскери оқ ату алаңында бастапқы қалып, оқ атуды бастау және тоқтату шебі жергілікті жер заттарымен, ал директриса мен оқ ату қалашығында – көрсеткішпен белгіленеді;
19) оқу-жаттығу объектісі – әскерлерді жауынгерлік даярлау міндеттерін орындауды қамтамасыз ету, сондай-ақ әскери қызметшілердің жауынгерлікке анағұрлым жақындатылған жағдайда психологиялық төзімділігін қалыптастыру үшін жабдықталған арнайы бөлінген жергілікті жер (су, су түбі) учаскесі немесе құрылыс;
20) оқу-жаттығу орталығы – бір немесе бірнеше әскер (күш) тегінің бөлімшесі мен бөлімі (кораблі) әскери қызметшілерінің жауынгерлік даярлық міндеттерін оқытуға және практикалық пысықтауға және жауынгерлік (далалық, әуе және теңіз) машығының деңгейін арттыруға арналған оқу-жаттығу объектілерінің кешені бар әскери бөлім;

21) центральные командные пункты, командные и участковые пункты управления – объекты, предназначенные для управления мишенной обстановкой и имитацией, руководства личным составом и ведения наблюдения;
22) полигон – специально отведенный земельный (водный) участок с воздушным пространством над ним, выделенный на праве постоянного (временного) пользования для проведения мероприятий по боевой подготовке войск (сил), испытания оружия и военной техники, а также для проведения военных исследований, мероприятий по демонстрации возможностей военной техники (вооружения) и подразделяется на:
полигоны Сухопутных войск, родов и специальных войск, учебных центров и военно-учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан;
авиационные полигоны и авиационные направления Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, которые подразделяются на наземные, морские, воздушные и специальные;
23) полигонное оборудование – комплекс технических средств, создающих на участке местности необходимую мишенную обстановку с появляющимися и движущимися мишенями, имитацией световыми и пиротехническими средствами, предназначенных для обучения военнослужащих при проведении стрельб из всех видов вооружения, а также отдельные установки (приборы, агрегаты, механизмы) полигонного оборудования, линии силовых и контрольных кабелей мишенного поля расположенных от командных пунктов (участковых пунктов управления) до электропотребителей;
24) инженерно-техническое оборудование полигона – тактические ориентиры, корпуса техники, макеты вооружения и боевой техники, декоративные и земляные сооружения, обвалование путепроводов и мест размещения мишенных установок, дороги движения и возвращения боевых машин, асфальтированные и грунтовые дороги, рвы и траншеи, а также созданная на полигоне топогеодезическая опорная сеть;
25) оборудование электроснабжения полигона – электротехнические средства линии электропередач, трансформаторные подстанции, силовые кабельные линии, подведенные к зданиям и сооружениям полигона, а также линии освещения дорог, зданий и сооружений полигона;
26) городок радиационной, химической и бактериологической защиты – участок местности, оборудованный для обучения подразделений войск радиационной, химической и бактериологической защиты, по тактико-специальной и специальной подготовке и подготовки по радиационной, химической и бактериологической защите родов войск;
27) тактическое поле – участок местности, предназначенный для проведения тактических учений и тактико-строевых занятий с подразделениями, а также одиночной подготовки военнослужащего;

21) орталық командалық пункттер, командалық және учаскелік басқару пункттері – нысаналық жағдайды және имитациялауды басқару, жеке құрамға басшылық жасау және қадағалау жүргізу үшін арналған объектілер;
22) полигон – әскерлердің (күштердің) жауынгерлік даярлығы жөніндегі іс-шараларды жүргізу, қару мен әскери техниканы сынақтан өткізу үшін, сондай-ақ әскери зерттеу, әскери техниканың (қару-жарақтың) мүмкіндігін көрсету жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін тұрақты (уақытша) пайдалану құқығымен бөлінген, үстіндегі әуе кеңістігі бар арнайы бөлінген жер (су) учаскесі және ол мынадай болып бөлінеді:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Құрлық әскерлерінің, әскер тектері мен арнайы әскерлерінің, оқу-жаттығу орталықтары мен әскери оқу орындарының полигондары;
жерүсті, теңіз, әуе және арнайы болып бөлінетін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің авиациялық полигондары мен авиациялық бағыттары;
23) полигондық жабдық – барлық қару-жарақ түрінен оқ атуды жүргізу кезінде әскери қызметшілерді оқытып-үйрету үшін жергілікті жер учаскесінде пайда болатын және жылжымалы нысанасы, имитациялау, жарық және пиротехникалық құралдары бар қажетті нысаналық жағдай жасайтын, сондай-ақ полигондық жабдықтың жеке қондырғылары (аспабы, агрегаты, механизмі), командалық пункттерден (учаскелік басқару пункттерінен) электр тұтынушыларға дейін орналасқан нысана алаңының қуат беру және бақылау кабельдері желісі кіретін техникалық құралдар кешені;
24) полигонның инженерлік-техникалық жабдығы – тактикалық бағдар, техника корпусы, қару-жарақ пен жауынгерлік техника макеттері, декоративті және жерге орнатылған құрылыстар, өту жолын және нысаналы қондырғыларды орналастыру орындарын топырақпен үю, жауынгерлік машинаның жүру және қайтып оралу жолы, асфальтталған және жай жолдар, орлар мен траншеялар, сондай-ақ полигонда жасалған топогеодезиялық тірек желісі;
25) полигонды электрмен жабдықтау жабдығы – полигонның ғимараттары мен құрылыстарына дейін тартылған электр тарату желісінің электр-техникалық құралдары, трансформаторлық шағын станциялар, қуат беру кабельдік желісі, сондай-ақ полигон жолдарына, ғимараттары мен құрылыстарына жарық беру желісі;
26) радиациялық, химиялық және бактериологиялық қорғау қалашығы – радиациялық, химиялық және бактериологиялық қорғау әскерлерінің бөлімшелерін әскер тектерін тактикалық-арнайы және арнайы даярлауға және радиациялық, химиялық және бактериологиялық қорғау бойынша даярлауға оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі;
27) тактикалық алаң – бөлімшелермен тактикалық оқу-жаттығуды және тактикалық-саптық сабақты өткізу, сондай-ақ әскери қызметшіні жеке даярлау үшін арналған жергілікті жер учаскесі;

28) танкодром – учебный объект с участком местности, оборудованный для обучения и совершенствования навыков у военнослужащих в вождении танков, самоходно-артиллерийских и зенитных установок, боевых машин пехоты, колесных, гусеничных бронетранспортеров и машин на их базе;
29) танковая директриса (директриса боевой машины пехоты, директриса бронетранспортера, совмещенная директриса) – учебный объект с участком местности, оборудованный для выполнения упражнений учебных и контрольных стрельб из танков (боевых машин пехоты, бронетранспортеров, бронированных колесных машин) и обучения управлению огнем в составе взвода;
30) танковый огневой городок – учебный объект с участком местности, оборудованный для проведения тренировок подготовительных упражнений танковыми подразделениями;
31) директриса для стрельбы противотанковыми управляемыми ракетами и артиллерии – учебный объект с участком местности, оборудованный для проведения тренировочных, зачетных, имитационных стрельб и тактических учений с боевой стрельбой артиллерийских и противотанковых подразделений;
32) танкострелковая тренировка – основная форма обучения танкистов ведению огня из танков. Проводятся в танковых огневых городках в составе танковой роты или учебного танкового взвода. Учебные места оборудуются рамами качания, учебными башнями, тренажерами, станками с прицелами. Перед огневым городком создается мишенное поле;
33) морской авиационный полигон - специально выделенная акватория моря с морским дном и часть прилегающего к нему побережья с воздушным пространством над ним, оборудованный для отработки экипажами воздушных судов авиационных частей боевого применения по морским, подвижным и неподвижным, надводным и наземным целям;
34) тыловой район – район, расположенный между исходным положением и тыловой границей учебного объекта, оборудуется для сосредоточения подразделений, прибывающих на занятия (стрельбы и вождение), подготовки материальной части к занятиям, проведения различных занятий и тренировок;
35) группа руководства полетами – группа, предназначенная для обеспечения полноты, своевременности и безопасности выполнения экипажами воздушного судна полетных заданий на авиационном полигоне и в его воздушном пространстве.
3. На каждый полигон воинской частью заполняется формуляр полигона по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в который заносятся данные по земельному участку, по имеющемуся оборудованию и зданиям полигона.

28) танк айлағы – әскери қызметшілерді танкіні, өздігінен жүретін артиллериялық және зениттік қондырғыларды, жаяу әскер жауынгерлік машинасын, дөңгелекті, шынжыр табанды броньды транспортерды және олардың базасындағы машинады жүргізуге оқытып-үйрету және дағдыларын жетілдіру үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
29) танк директрисасы (жаяу әскер жауынгерлік машинасы директрисасы, броньды транспортер директрисасы, аралас директриса) – танкіден (жаяу әскер жауынгерлік машинасынан, броньды транспортерден, броньдалған дөңгелекті машинадан), оқу-жаттығу және бақылау оқ атуы жаттығуын орындау және взвод құрамында оқ атуды басқаруға оқытып-үйрету үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
30) танкіден оқ ату қалашығы – танк бөлімшелерінің даярлық жаттығуының жаттықтыруын жүргізуі үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
31) танкіге қарсы басқарылатын зымыраннан және артиллериядан оқ ату үшін директриса – артиллериялық және танкіге қарсы бөлімшелердің жауынгерлік оқ ату жаттықтыруын, сынақ, имитациялау оқ атуын және тактикалық оқу-жаттығуды жүргізу үшін жабдықталған жергілікті жер учаскесі бар оқу-жаттығу объектісі;
32) танк-оқ ату жаттықтыруы – танкистерді танкіден оқ атуды жүргізуге оқытып-үйретудің негізгі нысаны. Танк ротасы немесе оқу-жаттығу танк взводы құрамында танкіден оқ ату қалашығында өткізіледі. Оқу-жаттығу орындары шайқалмалы рамамен, оқу-жаттығу мұнарасымен, тренажермен, көздегіші бар станокпен жабдықталады. Оқ ату қалашығы алдында нысана алаңы жасалады;
33) теңіз авиациялық полигоны – авиациялық бөлімдер әуе кемелері экипажының теңіз, жылжымалы және жылжымайтын, суүсті және жерүсті нысанасы бойынша жауынгерлік қолдануды пысықтауы үшін жабдықталған, теңіз түбі және оған іргелес жағалаудың бір бөлігі, үстіндегі әуе кеңістігі бар арнайы бөлінген теңіз акваториясы;
34) тыл ауданы – оқу-жаттығу объектісінің бастапқы қалпы мен тылдық шекарасы арасында орналасқан аудан, сабаққа (оқ атуға және жүргізуге) келетін бөлімшелерді шоғырландыру, материалдық бөлікті сабаққа дайындау, әртүрлі сабақ пен жаттықтыруды өткізу үшін жабдықталады;
35) ұшуды басқару тобы – авиациялық полигонда және оның әуе кеңістігінде әуе кемесі экипажының ұшу тапсырмаларын толық, уақтылы және қауіпсіз орындауын қамтамасыз етуге арналған топ.
3. Әскери бөлім әрбір полигонға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша полигон формулярын толтырады, оған жер учаскесі бойынша, қолда бар жабдық және полигон ғимараттары бойынша деректер енгізіледі.

4. Электропитание зданий полигона, командных и наблюдательных пунктов, радиотехнических средств, электрифицированных мишеней осуществляется от промышленных сетей и переносных (стационарных) электростанций. Альтернативные источники электроэнергии (аккумуляторных батарей, солнечных панелей, ветро-электрогенераторных установок) используется в качестве дополнительного или резервного источника электропитания.
5. В целях планирования, учета и организации мероприятий боевой подготовки на полигоне ведется документация в соответствии с таблицей документации, ведущейся на полигоне, указанных в приложении 2 настоящих Правил.
Раздел 2. Организация деятельности полигонов Сухопутных войск, родов и специальных войск, учебных центров и военно-учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Классификация полигонов
6. Полигоны Сухопутных войск, родов и специальных войск, учебных центров и военных учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан в зависимости от возможностей и возложенных задач по обеспечению мероприятий оперативной, боевой подготовки войск (учебного процесса), а также по своему целевому назначению подразделяются на четыре категории:
1) первой категории – обеспечивают проведение оперативных, оперативно-тактических и тактических учений с применением средств поражения;
2) второй категории – обеспечивают проведение тактических учений до полка (батальона, дивизиона) со средствами усиления с боевой стрельбой;
3) третьей категории – обеспечивают проведение тактических учений до роты со средствами усиления с боевой стрельбой;
4) четвертой категории – обеспечивают проведение боевых стрельб до взвода.
7. Системы вооружения и виды боеприпасов (снарядов, авиационных средств поражения) для проведения стрельб (бомбометаний) и учений на полигоне определяются:
1) приказами командующих войсками региональных командований и родов войск, в ведении которых непосредственно находятся полигоны;
2) приказами командиров воинских частей (учреждений), непосредственно подчиненных структурным подразделениям Министерства обороны, Генерального штаба и Управлениям главнокомандующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, в ведении которых находятся полигоны.
Глава 2. Учебные объекты их назначение и оборудование
8. К учебным объектам полигона относятся: тактические поля, войсковые стрельбища, огневые городки (танков, боевых машин пехоты, средств противовоздушной обороны), директрисы (танков, боевых машин пехоты, бронетранспортеров, совмещенная, для стрельбы морской пехоты (береговой охраны), противотанковыми управляемыми ракетами и артиллерии), танкодромы, машинодромы, автодромы, объекты, оборудованные для горной и специальной подготовки войск, городки инженерной, радиационной, химической и биологической защиты, тропа разведчика.

4. Полигон ғимаратын, командалық және қадағалау пункттерін, радиотехникалық құралдарды, электрлендірілген нысаналарды электрмен қуаттандыру өнеркәсіп желісінен және тасымалданатын (стационарлық) электр станцияларынан жүзеге асырылады. Электр энергиясының баламалы көздері (аккумулятор батареялары, күн сәулесі панельдері, желді-электр генераторлы қондырғылар) қосымша немесе резервтегі электрмен қуаттандыру көзі ретінде пайдаланылады.
5. Полигонда жауынгерлік даярлық іс-шараларын жоспарлау, есепке алу және ұйымдастыру мақсатында осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген полигонда жүргізілетін құжаттама кестесіне сәйкес құжаттама жүргізіледі.
2-бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Құрлық әскерлері, әскер тектері мен арнайы әскерлері, оқу-жаттығу орталықтары мен әскери оқу орындары полигондарының қызметін ұйымдастыру
1-тарау. Полигондардың жіктемесі
6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Құрлық әскерлерінің, әскер тектері мен арнайы әскерлерінің, оқу-жаттығу орталықтары мен әскери оқу орындарының полигондары әскерлердің жедел, жауынгерлік даярлығы (оқу процесі) іс-шараларын қамтамасыз ету бойынша мүмкіндігі мен жүктелген міндеттерге байланысты, сондай-ақ өздерінің нысаналы мақсаты бойынша төрт санатқа бөлінеді:
1) бірінші санат – зақымдау құралдарын қолдана отырып, жедел, жедел-тактикалық және тактикалық оқу-жаттығу өткізуді қамтамасыз етеді;
2) екінші санат – жауынгерлік оқ атуды күшейту құралдарымен полкке (батальонға, дивизионға) дейін тактикалық оқу-жаттығу өткізуді қамтамасыз етеді;
3) үшінші санат – жауынгерлік оқ атуды күшейту құралдарымен ротаға дейін тактикалық оқу-жаттығу өткізуді қамтамасыз етеді;
4) төртінші санат – взводқа дейін жауынгерлік оқ атуды өткізуді қамтамасыз етеді.
7. Полигонда оқ ату (бомба лақтыру) мен оқу-жаттығуды өткізу үшін қару-жарақ жүйесі және оқ-дәрі (снаряд, авиациялық зақымдау құралдары) түрлері:
1) қарамағында полигондар тікелей болатын өңірлік қолбасшылықтар әскерлері мен әскер тектері қолбасшыларының бұйрықтарымен;
2) қарамағында полигондар болатын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Бас штабтың құрылымдық бөлімшелеріне және Қарулы Күштері түрлері бас қолбасшыларының басқармаларына тікелей бағынысты әскери бөлімдер (мекемелер) командирлерінің бұйрықтарымен айқындалады.
2-тарау. Оқу-жаттығу объектілері, олардың арналуы және жабдықталуы
8. Полигонның оқу-жаттығу объектілеріне тактикалық алаңдар, әскери оқ ату алаңдары, оқ ату қалашықтары (танк, жаяу әскер жауынгерлік машинасы, әуе шабуылына қарсы қорғаныс құралдары), директрисалар (танк, жаяу әскер жауынгерлік машинасы, броньды транспортер, біріктірілген, теңіз жаяу әскерінің (жағалық күзеттің) оқ атуы үшін, танкіге қарсы басқарылатын зымырандар және артиллерия), танк айлағы, машина айлағы, автоайлақ, әскерлерді тауда және арнайы даярлау үшін жабдықталған объектілер, инженерлік, радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау қалашығы, барлаушы соқпағы жатады.

9. Специальные поля оборудуются для обучения подразделений способам борьбы с танками, самолетами, вертолетами огневой поддержки, противотанковыми средствами и другой боевой техникой противника, а также защиты от оружия массового поражения и зажигательных средств. В зависимости от условий размещения полигона (учебного центра) и наличия земельных участков специальные поля допускаются создавать отдельно или в районе учебного тактического поля.
10. Учебные объекты на полигоне (учебном центре) размещают отдельно так, чтобы при их использовании соблюдались меры безопасности и возможность маневра войск при проведении тактических учений.
11. Учебные объекты, на которых проводятся учебные и боевые стрельбы, оборудуются командными и участковыми пунктами, пунктами боевого питания, исходными рубежами, рубежами открытия (районы огневых позиций) огня и прекращения огня, районами целей (мишенным полем), тыловым районом и классами.
Минимально допустимые величины излетного пространства и боковых защитных зон учебных объектов для обеспечения безопасности определяются согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а указатели и знаки устанавливаются в соответствии с образцами сигнальных и предупредительных флагов, знаков, указателей, табличек и их описание, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам.
На полигонах (учебных центрах), излетное пространство которых не полностью обеспечивает безопасность стрельбы из артиллерийского вооружения могут использоваться приспособления ограничивающие углы их возвышения и доворота, исключающие стрельбу на установках, превышающих глубину излетного пространства.
12. Командный пункт учебного объекта огневой подготовки размещается в центре фронта учебного объекта на удалении 50 - 150 метров до рубежа открытия огня. Командные пункты остальных учебных объектов размещаются на участке объекта, исходя из условий местности и оборудования объекта.
На командном пункте оборудуются пункт управления учебным объектом и электрощитовая. На пункте управления оборудуются рабочие места для руководителя стрельб (занятий) на участке и оператора учебного объекта. Внутри пунктов управления устанавливается пультовая аппаратура, средства связи и сигнализация. В электрощитовых (силовых подвалах) устанавливаются коммутационная аппаратура (электрические и распределительные щиты), электросиловые агрегаты (трансформаторы, выпрямители, преобразователи). Размеры здания командного пункта и его этажность рассчитываются с учетом обеспечения визуального обзора из помещения пункта управления всей территории учебного объекта. При ограниченном обзоре территории учебного объекта (растительность, рельеф местности) допускается оборудование видеоконтроля (видеонаблюдения) за учебными местами, препятствиями и прилегающими учебными объектами (полями, учебными местами). Внутри командного пункта оборудуются учебные классы, складские и ремонтные помещения, а также вспомогательными помещениями. Вблизи командного пункта учебного объекта и участковых пунктов управления оборудуется флагшток для подачи визуальных сигналов на открытие и прекращение огня при проведении дневных и ночных занятий.

9. Арнайы алаңдар бөлімшелерді қарсыластың оқ атумен қолдау танкілеріне, ұшақтарына, тікұшақтарына, танкіге қарсы құралдарына және басқа да жауынгерлік техникасына қарсы күрес, сондай-ақ жаппай қырып-жоятын қарудан және өртегіш құралдардан қорғану тәсілдеріне оқытып-үйрету үшін жабдықталады. Полигонды (оқу-жаттығу орталығын) орналастыру жағдайына және жер учаскелерінің бар болуына байланысты арнайы алаңдарды жеке немесе оқу-жаттығу тактикалық алаңы ауданында орналастыруға жол беріледі.
10. Полигонда (оқу-жаттығу орталығында) оқу-жаттығу объектілері оларды пайдалану кезінде қауіпсіздік шарасы сақталатындай және тактикалық оқу-жаттығу өткізу кезінде әскерлердің маневр жасауы мүмкін болатындай орналастырылады.
11. Оқу-жаттығу және жауынгерлік оқ ату жүргізілетін оқу-жаттығу объектілері командалық және учаскелік пункттермен, жауынгерлік қуаттандыру пункттерімен, бастапқы шептермен, оқ атуды бастау және оқ атуды тоқтату шептерімен (оқ ату бекіністері аудандарымен), нысаналар аудандарымен (нысана алаңымен), тыл ауданымен және сыныптармен жабдықталады.
Қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ұшу кеңістігінің және бүйірлік қорғау аймағының минималды рұқсат етілген шамасы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады, ал көрсеткіштер мен белгілер осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген сигналдық және ескерту жалауларының, белгілердің, көрсеткіштердің, тақташалар мен олардың сипаттамаларының үлгілеріне сәйкес белгіленеді.
Ұшу кеңістігі артиллериялық қару-жарақтан оқ ату қауіпсіздігін толық қамтамасыз етпейтін полигондарда (оқу-жаттығу орталықтарында) олардың көтерілу және бұрылу бұрыштарын шектейтін, ұшу кеңістігінің тереңдігінен асатын қондырғыда оқ атуды болдырмайтын айла-бұйым пайдаланылуы мүмкін.
12. Оқ ату даярлығы оқу-жаттығу объектісінің командалық пункті оқу-жаттығу объектісінің ортасында оқ атуды бастау шебіне дейін 50 – 150 метр қашықтықта орналасады. Қалған оқу-жаттығу объектілерінің командалық пункттері жергілікті жердің жағдайына және объектінің жабдықталуына сүйене отырып, объектінің учаскесінде орналастырылады.
Командалық пункт оқу-жаттығу объектісін басқару пунктімен және электр қалқанымен жабдықталады. Басқару пунктінде учаскеде оқ ату (сабақ) жетекшісі және оқу-жаттығу объектісінің операторы үшін жұмыс орындары жабдықталады. Басқару пункттері ішінде пульттік аппаратура, байланыс құралдары және дабылдама орнатылады. Электр қалқандарында (жертөледе қуат беру) коммутациялық аппаратура (электр және тарату қалқаны), электр қуатын беру агрегаттары (трансформаторлар, түзеткіштер, түрлендіргіштер) орнатылады. Командалық пункт ғимаратының көлемі мен оның қабаттылығы басқару пунктінің үй-жайынан оқу-жаттығу объектісінің барлық аумағын көзбен шолуды қамтамасыз етуді ескере отырып есептеледі. Оқу-жаттығу объектісінің аумағы шектеулі көрінген кезде (өсімдік, жергілікті жер бедері) оқу-жаттығу орындарын, кедергілер мен оқу-жаттығу объектілеріне іргелес жерлерді (алаңдарды, оқу-жаттығу орындарын) бейнебақылаумен жабдықтауға жол беріледі. Командалық пункт ішінде оқу-жаттығу сыныптары, қоймалық және жөндеу үй-жайлары, сондай-ақ қосалқы үй-жайлар жабдықталады. Оқу-жаттығу объектісінің командалық пункті және учаскелік басқару пункттері жанында күндіз және түнде сабақ өткізу кезінде оқ атуды бастауға және тоқтатуға көрнекі сигнал беру үшін тутұғыры жабдықталады.

13. На центральном командном пункте дополнительно оборудуются площадка (балкон) для наблюдателей, помещение для наряда, обеспечивающего проведение учений (занятий), класс инструктажа должностных лиц администрации на стрельбу (учение, вождение).
14. В случае отсутствия центрального командного пункта, один из имеющихся командных пунктов учебного объекта, позволяющий осуществлять полный обзор и контроль всего полигона, используется как центральный командный пункт.
15. Участковые пункты управления размещаются по центру фронта участка учебного объекта впереди командных пунктов (в 30 - 100 метрах до рубежа открытия огня). На участковом пункте управления оборудуются рабочие места для руководителя стрельб (занятий) на участке и оператора учебного объекта. Внутри участковых пунктов управления устанавливаются пультовая и коммутационная аппаратура, средства связи и сигнализации. В электрощитовых (силовых подвалах) устанавливаются коммутационная аппаратура (электрические и распределительные щиты), электросиловые агрегаты (трансформаторы, выпрямители, преобразователи). Высота участкового пункта обеспечивает визуальный обзор из помещения пункта управления всей территории мишенного поля и контроль стреляющей смены в течение всего времени выполнения упражнения или движения стреляющих машин. На участках для проведения занятий по метанию боевых гранат (в том числе из боевых машин и танков) участковые пункты управления не оборудуются.
16. Пункты боевого питания сооружаются по одному на каждый участок стрельбы (на войсковом стрельбище и огневых городках один пункт боевого питания – на 1-2 участка, на директрисах по одному на каждый участок) для подготовки и хранения боеприпасов на период стрельб, располагаются между командными пунктами учебных объектов и участковыми пунктами управления и оборудуются с учетом обеспечения безопасного хранения боеприпасов и предотвращения их хищения. При отсутствии на полигоне стационарных пунктов боевого питания, допускается оборудование и использование полевых или подвижных (на грузовых автомобилях) пунктов боевого питания.
17. Исходный рубеж обозначен на местности двумя указателями и линией между ними (расстояние между указателями 10-40 метров), оборудованная между участковым пунктом управления и рубежом открытия огня, предназначенная для построения очередной смены стреляющих, расположения танков и боевых машин перед выполнением упражнений стрельб. Устанавливается указатель исходного рубежа в соответствии с образцом, указанным на рисунке 2 приложения 4 к настоящим Правилам.
Порядок оборудования исходного рубежа от рубежа открытия огня (метания гранат) не ближе:
10 метров - при стрельбе из стрелкового оружия, пистолетов;
25 метров - при стрельбе из вооружения боевых машин и танков;
30 метров - при стрельбе из ручных и станковых гранатометов;
50 метров - при стрельбе из реактивных пехотных огнеметов;
80 метров - при стрельбе из противотанковых комплексов;
100 метров - при метании ручных наступательных гранат;
300 метров - при метании ручных оборонительных гранат.

13. Орталық командалық пунктте байқаушылар үшін алаң (балкон), оқу-жаттығуды (сабақты) өткізуді қамтамасыз ететін наряд үшін үй-жай, әкімшілік лауазымды адамдарына оқ атуға (оқу-жаттығуға, жүргізуге) нұсқау беру сыныбы қосымша жабдықталады.
14. Орталық командалық пункт болмаған жағдайда барлық полигонды толық шолуды және бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін оқу-жаттығу объектісінің бар командалық пункттерінің біреуі орталық командалық пункт ретінде пайдаланылады.
15. Учаскелік басқару пункттері командалық пункттер алдында (оқ атуды бастау шебіне дейін 30 – 100 метр) оқу-жаттығу объектісі учаскесінің ортасына орналастырылады. Учаскелік басқару пунктінде учаскеде оқ ату (сабақ) жетекшісі және оқу-жаттығу объектісінің операторы үшін жұмыс орындары жабдықталады. Учаскелік басқару пункттері ішінде пульттік және коммутациялық аппаратура, байланыс құралдары мен дабылдама орнатылады. Электр қалқанында (қуат беру жертөлесінде) коммутациялық аппаратура (электр және тарату қалқаны), электр қуат беру агрегаты (трансформаторлар, түзеткіштер, түрлендіргіштер) орнатылады. Учаскелік пункттің биіктігі басқару пунктінің үй-жайынан жаттығуды орындаудың немесе оқ ататын машина қозғалысының барлық уақытында нысана алаңының барлық аумағын көрнекі шолуды және оқ ататын ауысымды бақылауды қамтамасыз етеді. Жауынгерлік гранатаны лақтыру бойынша сабақ өткізу үшін учаскелерде (оның ішінде жауынгерлік машинадан және танкіден) учаскелік басқару пункттері жабдықталмайды.
16. Жауынгерлік қуаттандыру пункттері оқ ату кезеңінде оқ-дәрілерді дайындау және сақтау үшін әрбір оқ ату учаскесіне бір-бірден (әскери оқ ату алаңында және оқ ату қалашығында 1 – 2 учаскеге бір жауынгерлік қуаттандыру пункті, директрисада әрбір учаскеге бір-бірден) салынады, оқу-жаттығу объектілерінің командалық пункттері мен учаскелік басқару пункттері арасында орналастырылады және оқ-дәрілерді қауіпсіз сақтауды және оларды ұрлауды болдырмауды қамтамасыз етуді ескере отырып жабдықталады. Полигонда стационарлық жауынгерлік қуаттандыру пункттері болмаған кезде далалық немесе жылжымалы (жүк автомобилінде) жауынгерлік қуаттандыру пункттерін жабдықтауға және пайдалануға жол беріледі.
17. Бастапқы шеп жергілікті жерде учаскелік басқару пункті мен оқ атуды бастау шебі арасында жабдықталған, оқ ату жаттығуын орындау алдында оқ ататындардың кезекті ауысымын сапқа тұрғызу, танк пен жауынгерлік машинаны орналастыру үшін арналған екі көрсеткішпен және оның арасындағы сызықпен (көрсеткіштер арасындағы арақашықтық 10 – 40 метр) белгіленеді. Осы Қағидаларға 4-қосымшаның 2-суретінде көрсетілген үлгіге сәйкес бастапқы шеп көрсеткіші орнатылады.
Бастапқы шеп оқ атуды бастау (граната лақтыру) шебінен:
атыс қаруынан, пистолеттен оқ ату кезінде – 10 метрге;
жауынгерлік машинаның және танкінің қару-жарағынан оқ ату кезінде – 25 метрге;
қол және станокты гранатаатқыштан оқ ату кезінде – 30 метрге;
жаяу әскер реактивті отшашардан оқ ату кезінде – 50 метрге;
танкіге қарсы кешеннен оқ ату кезінде – 80 метрге;
шабуылдау қол гранатасын лақтыру кезінде – 100 метрге;
қорғаныс қол гранатасын лақтыру кезінде – 300 метрге алыс жабдықталады.

18. Рубеж открытия огня, обозначенный на местности двумя указателями и линией между ними (расстояние между указателями 10-40 метров), по достижении которой допускается открытие и ведение огня, указатели рубежа открытия огня устанавливаются в соответствии с образцом, указанным на рисунке 3 приложения 4 к настоящим Правилам.
При выполнении упражнений в метании боевых ручных гранат рубеж метания гранат и мишени располагаются с расчетом, чтобы при метании наступательных гранат в радиусе 100 метрах от цели (300 метрах при метании оборонительных и противотанковых гранат) не было посторонних объектов.
19. Рубеж прекращения огня, обозначенный на местности двумя указателями и линией между ними (расстояние между указателями 10-40 метров), по достижении которой не допускается ведение огня из всех видов оружия. На тактических учениях с боевой стрельбой рубеж прекращения огня устанавливается (обозначается флагами) в соответствии с содержанием боевой задачи, а при выполнении упражнений стрельб в соответствии с условиями упражнений. Указатели рубежа прекращения огня устанавливаются в соответствии с образцом, указанным на рисунке 4 приложения 4 к настоящим Правилам.
На рубежах прекращения огня директрисы танка (боевой машины пехоты, бронетранспортера), для определения времени, затраченного на выполнение упражнения каждым из стреляющих экипажей при выполнении упражнений стрельб из вооружения боевых машин и танков с расходом моторесурсов, устанавливаются приборы (устройства) – фиксаторы прохождения рубежа.
20. Огневые позиции (основные, временные и запасные), на которых выполняются упражнения стрельб из танков (боевых машин пехоты, бронетранспортеров, артиллерийских систем), обозначаются указателями огневых позиций, устанавливаемыми от 1 до 3 метров справа от окопа по краю указателя.
21. Указатели исходного рубежа (открытия и прекращения огня) обозначаются ясно видимыми указателями, по два указателя для каждого направления стрельбы, окрашенных в бело-черный, красно-белый и сине-белый цвета. Для обозначения рубежей в ночное время указатели оборудуются фонарями белого, красного и синего света соответственно. Указатель огневой позиции оборудуется идентично указателям рубежей открытия огня.
22. На тактических полях для проведения тактических учений с боевой стрельбой рубежи открытия и прекращения огня обозначаются через каждые 50-100 метров по рубежу, флагами белого и красного цветов. Форма и размеры флагов обозначения рубежей, указаны на рисунке 5 приложения 4 к настоящим Правилам. В зависимости от условий местности (густая растительность, сильная пересеченность) расстояние между флагами на рубежах для обеспечения их визуальной видимости допускается сокращение расстоянии до 20 метров. Для обозначения рубежей в ночное время оборудуются фонарями белого и красного света.

18. Жергілікті жерде екі көрсеткішпен және оның арасы сызықпен (көрсеткіштер арасындағы арақашықтық 10 – 40 метр) белгіленген оқ атуды бастау шебіне жеткен кезде оқ атуды бастауға және жүргізуге жол беріледі, оқ атуды бастау шебінің көрсеткіші осы Қағидаларға 4-қосымшаның 3-суретінде көрсетілген үлгіге сәйкес орнатылады.
Жауынгерлік қол гранатасын лақтыру жаттығуын орындау кезінде гранатаны лақтыру шебі және нысана шабуылдау гранатасын лақтыру кезінде нысанадан 100 метр радиуста (қорғаныс және танкіге қарсы гранатасын лақтыру кезінде 300 метр) бөгде объектілер болмайтындай есеппен орналастырылады.
19. Жергілікті жерде екі нұсқармен және оның арасы сызықпен (нұсқар арасындағы арақашықтық 10 – 40 метр) белгіленген оқ атуды тоқтату шебіне жеткен кезде барлық қару түрінен оқ атуға жол берілмейді. Жауынгерлік оқ атумен тактикалық оқу-жаттығуда оқ атуды тоқтату шебі жауынгерлік міндеттің мазмұнына сәйкес, ал оқ ату жаттығуын орындау кезінде жаттығу шартына сәйкес белгіленеді (жалаушамен белгіленеді). Оқ атуды тоқтату шебінің нұсқары осы Қағидаларға 4-қосымшаның 4-суретінде көрсетілген үлгіге сәйкес орнатылады.
Танк директрисасынан (жаяу әскер жауынгерлік машинасынан, броньды транспортерден) оқ атуды тоқтату шебінде моторесурс шығысымен жауынгерлік машинаның және танкінің қару-жарағынан оқ ату жаттығуын орындау кезінде әрбір оқ ататын экипаждың жаттығуды орындауына жұмсалған уақытты айқындау үшін шептен өтуді белгілеу аспабы (құрылғысы) орнатылады.
20. Танкіден (жаяу әскер жауынгерлік машинасынан, броньды транспортерден, артиллериялық жүйеден) оқ ату жаттығуы орындалатын оқ ату бекінісі (негізгі, уақытша және қосалқы) жертасадан оңға қарай көрсеткіш жиегі бойынша 1 – 3 метрге дейін орнатылатын оқ ату бекінісінің көрсеткішімен белгіленеді.
21. Бастапқы шептің (оқ атуды бастау және тоқтату) көрсеткіші айқын көрінетін көрсеткішпен, ақ-қара, қызыл-ақ және көк-ақ түске боялған әрбір оқ ату бағыты үшін екі көрсеткіштен белгіленеді. Түнгі уақытта шепті белгілеу үшін көрсеткіш тиісінше ақ, қызыл және көк түсті жарықпен жабдықталады. Оқ ату бекінісінің көрсеткіші оқ атуды бастау шебінің көрсеткішіне ұқсас.
22. Жауынгерлік оқ атумен тактикалық оқу-жаттығуды өткізу үшін тактикалық алаңда оқ атуды бастау және тоқтату шебі әрбір 50 – 100 метр сайын шеп бойынша ақ және қызыл түсті жалаумен белгіленеді. Шепті белгілеу жалауының нысаны мен көлемі осы Қағидаларға 4-қосымшаның 5-суретінде көрсетілген. Жергілікті жер жағдайына (қалың өсімдік, кедір-бұдырлы) байланысты шептердегі жалау арасындағы арақашықтықты олардың көрнекі көрінуін қамтамасыз ету үшін 20 метрге дейін қысқартуға жол беріледі. Түнгі уақытта шепті белгілеу үшін ақ және қызыл түсті шаммен жабдықталады.

23. На мишенном поле размещаются:
1) мишенные установки для показа целей и имитации огня противника;
2) путепроводы для движения целей;
3) макеты и образцы вооружения и военной техники;
4) фонари или приспособления для освещения целей ночью;
5) кабельные линии полигонного оборудования;
6) кабельные линии электропитания и связи;
7) знаки основного направления стрельбы и защитных боковых зон;
8) блиндажи и распределительные колодцы;
9) укрытия для силовых агрегатов и операторов;
10) ориентиры.
24. Установка зарядов и пиротехнических средств на имитационных полях производится только специалистами прошедших обучение и допущенных к работе со средствами имитации.
25. Места подготовленные, к подрыву имитационных зарядов ограждаются, и организуется их охрана, а участки местности, по которым будет производиться огнеметание, опахиваются полосой шириной не менее 2 метров.
26. Размеры блиндажей и распределительных колодцев электросетей рассчитываются исходя из их предназначения и установленного оборудования с учетом выполнения требований безопасности при проведении работ по их обслуживанию, а также обеспечения естественной приточной и вытяжной вентиляции с исключением попадания в них грунтовых вод.
На мишенных полях полигонов, расположенных в районах с высоким уровнем грунтовых вод и подвергающихся затоплению (в том числе талыми и дождевыми водами), блиндажи и распределительные колодцы устанавливаются в земле не на всю глубину или на поверхности земли.
27. Укрытия и брустверы (обваловка) оборудуются для защиты размещаемых открыто на мишенном поле распределительных колодцев, силовых щитов, электроприводов, железнодорожных путей и тележек, мишенных установок, электрощитовой и коммутационной аппаратуры. Размеры, прочность укрытий и брустверов (обваловок) рассчитываются при их строительстве с условием обеспечения надежной защиты оборудования от их поражения средствами наземного и авиационного вооружения при прямом попадании снаряда (мины) максимального калибра систем оружия, разрешенных для стрельбы на данном объекте согласно схеме оборудования брустверов, на мишенном поле полигона, указанного в приложении 5 к настоящим Правилам. В процессе эксплуатации полигона, укрытия и бруствера (обваловка) периодически восстанавливаются.
28. На мишенном поле кроме полигонного оборудования размещаются макеты вооружения, боеприпасов, боевой и военной техники, которые предназначаются для создания при проведении стрельб или тактических учений соответствующей обстановки, а также для изучения образцов вооружения и техники вероятного противника, способов борьбы с ними.
Макеты изготавливаются каркасно-надувными, металлическими, деревянными или из строительных материалов, используются корпуса и габаритные части (кабины, рамы, шины) списанных образцов вооружения, военной и специальной техники.

23. Нысана алаңында:
1) нысананы көрсету және қарсыластың оқ атуын имитациялау үшін нысана қондырғылары;
2) нысананың қозғалуы үшін өту жолы;
3) қару-жарақ пен әскери техника макеттері мен үлгілері;
4) нысананы түнде жарықтандыру үшін шамдар немесе айла-бұйым;
5) полигондық жабдықтың кабельдік желісі;
6) электрмен қуаттандырудың және байланыстың кабельдік желісі;
7) негізгі оқ ату бағытының және бүйірдегі қорғаныс аймағының белгілері;
8) блиндаж бен тарату құдығы;
9) қуат беру агрегаттарына және операторларға арналған тасалар;
10) бағдар орналастырылады.
24. Имитациялау алаңдарында зарядтарды және пиротехникалық құралдарды орнатуды тек оқытып-үйретуден өткен және имитациялау құралдарымен жұмыс істеуге рұқсат етілген мамандар жүргізеді.
25. Имитациялау зарядтарын жаруға дайындалған орындар қоршалады және оларды күзету ұйымдастырылады, ал от шашу жасалатын жергілікті жер учаскелерінде ені кемінде 2 метр болатын жолақ қазылады.
26. Блиндаждар мен электр желісін тарату құдықтарының көлемі оларға қызмет көрсету бойынша жұмысты жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын орындауды, сондай-ақ оларға топырақ араласқан судың түсуін болдырмаумен табиғи ауаның кіруін және шығуын қамтамасыз етуді ескере отырып, олардың тағайындалуына және орнатылған жабдыққа сүйене отырып есептеледі.
Топырақ араласқан су деңгей жоғары және су (оның ішінде еріген және жаңбыр суы) басуға ұшырайтын аудандарда орналасқан полигондардың нысана алаңдарында блиндаждар мен тарату құдықтары жерге жартылай терендікке немесе жер үстінде орнатылады.
27. Бүркемелер мен брустверлер (топырақ үйіндісі) нысана алаңында ашық орналастырылатын тарату құдығын, қуат беру қалқанын, электр жетегін, темір жолды және арбашаны, нысана қондырғысын, электр қалқанын және коммутациялық аппаратураны қорғау үшін жабдықталады. Бүркемелер мен брустверлердің (топырақ үйіндісінің) көлемі, беріктігі оларды салу кезінде осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген полигонның нысана алаңында брустверлерді жабдықтау схемасына сәйкес осы объектіде оқ ату үшін рұқсат етілген оларды қару жүйесінің барынша үлкен калибрінің снаряды (мина) тікелей түскен кезде жерүсті және авиациялық қару-жарақ құралдарымен зақымдаудан жабдықты сенімді қорғауды қамтамасыз ету шартымен есептеледі. Полигонды пайдалану процесінде бүркемелер мен брустверлер (топырақ үйіндісі) кезең-кезеңімен қалпына келтіріледі.
28. Нысана алаңында полигондық жабдықтан басқа қару-жарақ, оқ-дәрілер, жауынгерлік және әскери техника макеттері орналастырылады, олар оқ ату немесе тактикалық оқу-жаттығу жүргізу кезінде тиісті жағдай жасау үшін, сондай-ақ ықтимал қарсыластың қару-жарағы мен техникасының үлгілерін, оларға қарсы күресу тәсілдерін зерделеу үшін арналған.
Макеттер каркасты-үрлемелі, металл, ағаш немесе құрылыс материалынан жасалады, қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың есептен шығарылған үлгілерінің корпустары және габариттік бөліктері (кабина, рама, шина) пайдаланылады.

29. При наличии нескольких рядом расположенных учебных объектов, примыкающих друг к другу, в целях исключения ошибок при опознавании знаков основного направления стрельбы и границ опасных направлений, устанавливаются на ясно видимых ориентирах, различных для каждого объекта, а ночью подсвечивающиеся цифры, указывающие порядковый номер объекта.
30. В тыловом районе каждого учебного объекта создаются учебные места, необходимые для организации комплексных занятий по изучению материальной части вооружения и боевой техники, основ и правил стрельбы, основ вождения гусеничной и колесной техники, отработку нормативов в действиях при вооружении (с оружием) и по технической подготовке, проведение тренировок в стрельбе по воздушным целям, гранатометанию и на тренажерных средствах, а также проведения занятий, предусмотренные программами боевой подготовки.
Учебные места создаются как в помещениях (классах), так и на открытых площадках (под навесами).
31. Вдоль линии командных пунктов, в тыловом районе, оборудуется асфальтированная (бетонированная) дорога, предназначенная для передвижения в пешем порядке и на легковых автомобилях. Для пересечения дороги гусеничной техникой оборудуются от 2 до 5 переездов согласно схеме оборудования переезда для гусеничной техники, указанной в приложении 6 к настоящим Правилам. Параллельно дороге в целях сохранности покрытия, если позволяют условия местности, оборудуется грунтовая дорога для передвижения грузовых автомобилей. Для легковых и грузовых автомобилей, напротив каждого командного пункта (участкового пункта управления) оборудуется автомобильная стоянка, которая обозначается дорожным знаком и барьерами.
32. Здания огневых городков являются комплексными сооружениями, предназначенными для проведения танкострелковых тренировок и включающими командные пункты огневого городка, пункты боепитания, учебные классы, хранилища для боевой техники и тренажеров, а также ряд вспомогательных помещений (для размещения электрощитовых, для хранения учебных пособий, приборов и полигонного оборудования, пункты обогрева для личного состава). Здания огневых городков размещаются в центре фронта выделенного земельного участка на уровне исходного рубежа или рубежа открытия огня сопредельных учебных объектов.
Огневые городки оборудуются отдельными разъемами для обеспечения электропитанием бортовых систем боевых машин (танков), работу оборудования по имитации движения по пересеченной местности (рам качания и колебания) и работу оборудования мишенного поля.

29. Бір-біріне іргелес орналасқан бірнеше оқу-жаттығу объектісі қатар тұрған кезде негізгі оқ ату бағытының белгілерін және қауіпті бағыт шекараларын тану кезінде қателесуді болғызбау мақсатында әрбір объекті үшін әртүрлі айқын көрінетін бағдарлар, ал түнде объектінің реттік нөмірін көрсететін жарықтандырылатын цифрлар орнатылады.
30. Әрбір оқу-жаттығу объектісінің тыл ауданында қару-жарақ пен жауынгерлік техниканың материалдық бөлігін, оқ ату негіздері мен қағидаларын, шынжыр табанды және дөңгелекті техниканы жүргізу негіздерін зерделеу, қарулану кезінде (қарумен) әрекет етудегі және техникалық даярлық бойынша нормативтерді пысықтау, әуедегі нысаналар бойынша оқ ату, граната лақтыру және тренажерлық құралдардағы жаттықтыруды жүргізу бойынша кешенді сабақты ұйымдастыру, сондай-ақ жауынгерлік даярлық бағдарламаларында көзделген сабақты өткізу үшін қажетті оқу-жаттығу орындары жасалады.
Оқу-жаттығу орындары үй-жайларда (сыныптарда), сонымен қатар ашық алаңдарда (қалқа астында) жасалады.
31. Командалық пункттер желісі бойында, тыл ауданында жаяу тәртіппен және жеңіл автомобильде жүру үшін арналған асфальтталған (бетондалған) жол жабдықталады. Шынжыр табанды техниканың жолдан жүріп өтуі үшін осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген шынжыр табанды техника үшін өтпежолды жабдықтау схемасына сәйкес 2 – 5 өтпежол жабдықталады. Егер жергілікті жердің жағдайы мүмкіндік берсе, жолға қосымша жабынды сақтау мақсатында жүк автомобильдерінің жүруі үшін топырақты жол жабдықталады. Жеңіл және жүк автомобильдері үшін әрбір командалық пунктке (учаскелік басқару пунктіне) қарама-қарсы автомобиль тұрағы жабдықталады, ол жол белгісімен және кедергілермен белгіленеді.
32. Оқ ату қалашығының ғимараттары танк-оқ ату жаттықтыруын жүргізу үшін арналған және оқ ату қалашығының командалық пункттерін, жауынгерлік қуаттандыру пункттерін, оқу-жаттығу сыныптарын, жауынгерлік техника мен тренажерларға арналған сақтау орындарын, сондай-ақ бірқатар қосалқы үй-жайды (электр қалқандарын орналастыру үшін, оқу-жаттығу құралдарын, аспаптарды және полигондық жабдықты сақтау үшін, жеке құрамды жылыту пункттерін) қамтитын кешенді құрылыстар болып табылады. Оқ ату қалашығының ғимараттары бөлінген жер учаскесінің ортасында бастапқы шеп немесе іргелес оқу-жаттығу объектілері оқ атуды бастау шебі деңгейінде орналастырылады.
Оқ ату қалашықтары жауынгерлік машинаның (танкінің) борттық жүйесін электрмен қуаттандырумен, ойлы-қырлы жергілікті жер бойынша қозғалысты имитациялау бойынша жабдықтың жұмысын (раманың теңселуі мен ауытқуы) және нысана алаңы жабдығының жұмысын қамтамасыз ету үшін жеке ажыратқыштармен жабдықталады.

33. Пункты управления (центральные командные пункты, командные пункты, участковые пункты управления) обеспечиваются средствами связи для организации связи между учебными объектами, оцеплением, дежурным по полигону, а также со стреляющими экипажами и позициями артиллерии.
34. При большой удаленности учебных объектов от административно-хозяйственной зоны полигона для организации их охраны и отдыха патруля сооружаются (отводятся) и оборудуются комнаты патруля.
35. В целях предотвращения возможности ведения огня за пределы границ земельного участка полигона на местности устанавливаются ориентиры и знаки, обозначающие основное направление стрельбы и внутренние границы боковых защитных зон безопасности согласно образцам, указанных на рисунке 6 и 7 приложения 4 к настоящим Правилам.
36. На учебных объектах (войсковое стрельбище, танковая директриса, директриса боевой машины пехоты, бронетранспортера, боевой колесной машины, танковый огневой городок, огневой городок боевой машины пехоты, бронетранспортера, боевой колесной машины, средств противовоздушной обороны и тактическое поле) в глубину мишенного поля оборудуется грунтовая дорога, предназначенная для передвижения колесных транспортных средств, при подготовке и обслуживании полигонного оборудования и мишенных полей.
37. Полевые инженерные сооружения окопы, траншеи, воронки, проволочные заграждения, надолбы, ежи, ограниченные проходы, минные поля, колейные мосты и укрытия для военнослужащих и техники создаются для обозначения элементов обороны противника на тактическом учебном поле, а также оборудования позиций своих войск в исходном положении. Препятствия сооружаются на танкодромах, машинодромах, автодромах для обучения личного состава вождению боевых (специальных) машин и автомобилей.
Для обучения войск преодолению зон разрушений и заграждений на учебных тактических полях создаются узлы заграждений, районы (полосы) завалов, разрушений и учебные зараженные участки местности, населенные пункты и участки городских объектов.
38. Для создания мишенной обстановки на учебных объектах используются комплекты полигонного оборудования, представляющие собой автоматизированные устройства с системами дистанционного управления и сбора информации, обеспечивающим минимальный отрыв личного состава для обслуживания занятий (стрельб, вождения боевых машин).
39. В глубине района целей учебных объектов, где проводятся стрельбы, устанавливаются ясно видимые знаки основного направления стрельбы и внутренние границы боковых защитных зон безопасности, на тактических полях при проведении учений с боевой стрельбой по наступательной тематике указанные знаки устанавливаются на всю глубину мишенного поля (по рубежам, через каждые 2-3 километра), видимые ориентиры для стреляющих из расчета 2-3 на 1 км2.

33. Басқару пункттері (орталық командалық пункт, командалық пункт, учаскелік басқару пункті) оқу-жаттығу объектілері, қоршау, полигон бойынша кезекші, сондай-ақ оқ ататын экипаждар мен артиллерия бекіністері арасында байланысты ұйымдастыру үшін байланыс құралдарымен қамтамасыз етіледі.
34. Оқу-жаттығу объектілері полигонның әкімшілік-шаруашылық аймағынан алыс қашықтықта орналасқан кезде оларды күзетуді және патрульдің демалуын ұйымдастыру үшін патруль бөлмелері жасалады (бөлінеді) және жабдықталады.
35. Полигон жер учаскесінің шекарасынан тыс оқ ату мүмкіндігіне жол бермеу мақсатында жергілікті жерде осы Қағидаларға 4-қосымшаның 6 және 7-суреттерінде көрсетілген үлгілерге сәйкес негізгі оқ ату бағытын және бүйірдегі қорғаныс қауіпсіздік аймағының ішкі шекараларын білдіретін бағдарлар мен белгілер орнатылады.
36. Оқу-жаттығу объектілерінде (әскери оқ ату алаңы, танк директрисасы, жаяу әскер жауынгерлік машинасы, броньды транспортер, жауынгерлік дөңгелекті машина директрисасы, танкіден оқ ату қалашығы, жаяу әскер жауынгерлік машинасы, броньды транспортер, жауынгерлік дөңгелекті машина оқ ату қалашығы, әуе шабуылына қарсы қорғаныс құралдары мен тактикалық алаң) нысана алаңының тереңдігіне полигондық жабдықты және нысана алаңын дайындау және оларға қызмет көрсету кезінде дөңгелекті көлік құралдарының жүруі үшін арналған топырақты жол жабдықталады.
37. Далалық инженерлік құрылыс, жертаса, траншея, шұңқыр, сымды қоршау, бағана, тосқауыл, шектеулі өтпе жол, мина алаңы, жолтабан көпір және әскери қызметшілер мен техникаға арналған таса тактикалық оқу-жаттығу алаңында қарсыластың қорғаныс элементтерін белгілеу, сондай-ақ өз әскерлерінің бастапқы қалыптағы бекінісін жабдықтау үшін жасалады. Кедергілер танк айлағында, машина айлағында, автоайлақта жеке құрамды жауынгерлік (арнайы) машинаны және автомобильді жүргізуге оқытып-үйрету үшін жасалады.
Әскерлерді қирату мен кедергі аймақтарынан өтуге оқытып-үйрету үшін тактикалық оқу-жаттығу алаңында кедергілер тораптары, үйінділер, қирату аудандары (жолақтары) және оқу-жаттығу зақымданған жергілікті жер учаскелері, елді мекендер мен қалалық объектілер уческелері жасалады.
38. Нысаналық жағдай жасау үшін оқу-жаттығу объектілерінде жеке құрамды сабаққа қызмет көрсету (оқ ату, жауынгерлік машинаны жүргізу) үшін барынша аз қол үздіруді қамтамасыз ететін қашықтықтан басқару және ақпарат жинау жүйесі бар автоматтандырылған құрылғыларды білдіретін полигондық жабдықтың жиынтығы пайдаланылады.
39. Оқ ату өткізілетін оқу-жаттығу объектілері нысана ауданының тереңдігінде негізгі оқ ату бағытының айқын көрінетін белгілері және бүйірдегі қорғаныс қауіпсіздік аймағының ішкі шекарасы белгіленеді, тактикалық алаңдарда шабуылдау тақырыбы бойынша жауынгерлік оқ атумен оқу-жаттығу өткізу кезінде көрсетілген белгілер нысана алаңының барлық тереңдігіне (шептер бойынша әрбір 2 – 3 км сайын), оқ ататындар үшін 1 км2 2 – 3 есебінен көрінетін бағдарлар орнатылады.

40. На учебных объектах, предназначенных для проведения стрельб, на правом или левом фланге мишенного поля до последнего рубежа мишеней, устанавливаются указатели дальности согласно образцу, указанном на рисунке 8 приложения 4 к настоящим Правилам.
Параграф 1. Учебное тактическое поле
41. В целях обучения приемам и способам действиям солдата в бою, подготовке к обороне (наступлению) и ведение боя, а также к ведению боевых действий в населенных пунктах и подземных тоннелях, организации борьбы с незаконными вооруженными формированиями, приемам и способам действий в условиях радиационного, химического и биологического заражения, ведению наблюдения и разведки противника и способы преодоления (форсирования) водных преград оборудуются тактические поля размеры, которого позволяют одновременное проведение занятий со всеми подразделениями батальона на различных участках (учебных местах).
42. Тактическое поле оборудуется:
1) районом расположения (выжидательным районом или исходным районом) батальона (роты);
2) районом обороны батальона (роты), 2-3 опорных пунктов (рот, взводов) армии противника;
3) 2-3 опорными пунктами (рот, взводов) армии противника в глубине обороны;
4) позициями резервов противника;
5) строением населенного пункта (городского типа, 2-3 квартала);
6) ориентирами на местности;
7) инженерными заграждениями;
8) участком форсирования водной преграды;
9) командным наблюдательным пунктом командира батальона (роты);
10) командным и тыловым пунктами управления бригады.
43. Для организации и ведения наблюдения за действиями подразделений, а также для управления мишенной обстановкой и имитацией на тактическом поле оборудуются командный пункт тактического поля.
Тактические поля частей, дислоцирующихся на приморских направлениях, оборудуются для организации в обучении подразделения противодесантной обороне и отражению высадки морских десантов противника, погрузке на десантные корабли и способам высадки на берег, обороняемый противником.
44. На тактических учениях с боевой стрельбой определяются рубежи открытия и прекращения огня, основные направления стрельб, границы боковых зон безопасности для танковых, мотострелковых и артиллерийских подразделений, места, секторы запуска воздушных целей и направления заходов самолетов (вертолетов) для выполнения атак по заданным целям.
Участок местности для проведения тактических учений включает исходные районы, занимаемые войсками, районы огневых позиций, районы позиций противника, обозначенного целями, мишенями и макетами боевой техники и вооружения, оборудованные пункты управления руководства для розыгрыша боевых действий, укрытия для подвижных мотолебедок, ориентиры и декоративные сооружения, прокладываются улучшенные грунтовые дороги для передвижения легковых автомобилей.
Для создания мишенной обстановки используются переносные комплекты полигонного оборудования, а также подвижные и стационарные мотолебедки.
45. При отсутствии на полигоне штатного тактического поля, позволяющего проводить бригадное или батальонное (ротное) тактическое учение (в том числе и с боевой стрельбой) на территории полигона выбирается участок, позволяющий отрабатывать все учебные вопросы, предусмотренные замыслом и планом учений с танковыми (мотострелковыми) частями и подразделениями со средствами усиления.

40. Оқ атуды өткізу үшін арналған оқу-жаттығу объектілерінде нысана алаңының оң немесе сол жақ қапталына соңғы нысана шебіне дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаның 8-суретінде көрсетілген үлгіге сәйкес қашықтық көрсеткіштері орнатылады.
1-параграф. Оқу-жаттығу тактикалық алаңы
41. Сарбаздың ұрыста, қорғанысқа (шабуылдауға) дайындалуда және ұрыс жүргізуде әрекет ету амалдары мен тәсілдеріне, сондай-ақ елді мекенде және жерасты тоннелінде жауынгерлік іс-қимылды жүргізуге, заңсыз қарулы құралымдарға қарсы күресті ұйымдастыруға, радиациялық, химиялық және биологиялық залалдану жағдайында әрекет ету амалдары мен тәсілдеріне, қарсыласқа қадағалау мен барлау жүргізуге және су кедергісінен өту (соғыса өту) тәсілдеріне оқытып-үйрету мақсатында көлемі әртүрлі учаскелерде (оқу-жаттығу орындарында) батальонның барлық бөлімшесімен бір уақытта сабақ өткізуге мүмкіндік беретін тактикалық алаңдар жабдықталады.
42. Тактикалық алаң:
1) батальонның (ротаның) орналасу ауданымен (күту ауданымен немесе бастапқы ауданмен);
2) батальонның (ротаның) қорғаныс ауданымен, қарсылас армиясының (ротасының, взводының) 2-3 тірек пунктімен;
3) қорғаныс тереңдігінде қарсылас армиясының (ротасының, взводының) 2-3 тірек пунктімен;
4) қарсылас резервінің бекіністерімен;
5) елді мекен құрылымымен (қала үлгісіндегі, 2-3 орам);
6) жергілікті жердегі бағдарлармен;
7) инженерлік бөгеттермен;
8) су кедергісінен соғыса өту учаскесімен;
9) батальон (рота) командирінің командалық қадағалау пунктімен;
10) бригаданың командалық және тылдық басқару пункттерімен жабдықталады.
43. Бөлімшелердің әрекет етуін ұйымдастыру және оған қадағалау жүргізу үшін, сондай-ақ нысаналық жағдайды және имитациялауды басқару үшін тактикалық алаңда тактикалық алаңның командалық пункті жабдықталады.
Теңіз жағалауы бағытында орналасатын бөлімдердің тактикалық алаңы бөлімшені десантқа қарсы қорғанысқа және қарсыластың теңіз десантын түсіруге тойтарыс беруге, десанттық корабльдерге отырғызуға және қарсылас қорғайтын жағалауға түсу тәсіліне оқытып-үйретуді ұйымдастыру үшін жабдықталады.
44. Жауынгерлік оқ атумен тактикалық оқу-жаттығуда танк, мотоатқыштар және артиллериялық бөлімшелер үшін оқ атуды бастау және тоқтату шептері, негізгі оқ ату бағыттары, бүйірдегі қауіпсіздік аймағының шекаралары, әуедегі нысаналарды ұшыру орындары, секторлары және қойылған нысаналар бойынша шабуыл жасау үшін ұшақтардың (тікұшақтардың) кіру бағыттары айқындалады.
Тактикалық оқу-жаттығу өткізу үшін жергілікті жер учаскесі әскерлер орналасқан бастапқы ауданды, оқ ату бекінісі ауданын, қарсыластың бекініс ауданын, нысаналармен, жауынгерлік техника мен қару-жарақ макетімен белгіленген қарсыластың бекініс ауданын, жауынгерлік іс-қимылдарды ойнатып көрсету үшін басшылықтың жабдықталған басқару пункттерін, жылжымалы мотошығыр үшін бүркемелерді, бағдарлар мен декоративті құрылыстарды қамтиды, жеңіл автомобильдің жол жүруі үшін жақсартылған топырақты жолдар салынады.
Нысаналық жағдай жасау үшін полигондық жабдықтың тасымалданатын жиынтығы, сондай-ақ жылжымалы және стационарлық мотошығыр пайдаланылады.
45.Полигонда бригадалық немесе батальондық (роталық) тактикалық оқу-жаттығу (оның ішінде жауынгерлік оқ атумен) жүргізуге мүмкіндік беретін штаттық тактикалық алаң болмаған кезде полигон аумағында күшейту құралдарымен танк (мотоатқыштар) бөлімдерімен және бөлімшелерімен оқу-жаттығу ниетінде және жоспарында көзделген барлық оқу-жаттығу мәселелерін пысықтауға мүмкіндік беретін учаске таңдалады.

Параграф 2. Войсковое стрельбище
46. Для проведения занятий по огневой подготовке с военнослужащими подразделений и проведения боевых стрельб в составе мотострелкового отделения взвода на полигонах оборудуется войсковые стрельбища с возможностью проведения стрельб из всех видов стрелкового оружия, имеющегося на вооружении в частях и подразделениях гарнизона.
47. На войсковом стрельбище оборудуются:
1) участок для выполнения упражнений учебных стрельб из стрелкового оружия;
2) участок для выполнения упражнений контрольных стрельб из стрелкового оружия;
3) участок для выполнения упражнений учебных стрельб на короткие дистанции для разведывательных подразделений;
4) участок для выполнения упражнений стрельб в составе взвода;
5) участок для обучения стрельбе из стрелкового оружия по низколетящим целям;
6) участок для стрельбы из стрелкового оружия через бойницы боевых машин пехоты, бронетранспортеров и квадроциклов;
7) стрелковый тир для стрельбы из пистолетов на 25 метров;
8) стрелковый тир для стрельбы из стрелкового оружия на 100 метров;
9) участки для метания учебно-имитационных ручных гранат;
10) участок для метания боевых ручных гранат;
11) учебные места для отработки учебных вопросов.
48. Войсковое стрельбище включает:
1) исходный рубеж,
2) рубеж открытия огня;
3) рубеж прекращения огня;
4) мишенное поле;
5) тыл стрельбища.
49. Исходный рубеж и рубеж открытия огня оборудуется в соответствии с пунктами 18 и 19 настоящих Правил.
50. Для обеспечения и выполнения упражнений стрельб:
1) из различных положений на рубеже открытия огня оборудуются укрытия (окопы, траншеи, воронки, пни, стенки);
2) на ходу рубеж прекращения огня (по каждой цели) обозначается местными предметами (деревья, столбы, кусты, пни, бугры) с целью личной ориентировки руководителя на участке.
51. На войсковом стрельбище сооружаются командный и участковые пункты управления, стрелковые тиры, пункты боевого питания, помещения для хранения мишеней, учебных приборов, пособий и установки тренажеров, силовые блиндажи.
Район целей, тыловой район и учебные места, необходимые для организации комплексных занятий, оборудуются в соответствии с пунктами 12-20, 24-32 настоящих Правил.
Для стрельб из стрелкового оружия с вертолетов оборудуется вертолетная директриса или используется участок тактического поля.
Параграф 3. Огневой городок боевой машины пехоты
52. Для проведения танкострелковых тренировок по выполнению подготовительных упражнений с военнослужащими мотострелковых подразделений на боевых машинах пехоты, оборудуется огневой городок боевой машины пехоты, позволяющий проведение одновременной тренировки мотострелковой роты.

2-параграф. Әскери оқ ату алаңы
46. Бөлімшелердің әскери қызметшілерімен оқ ату даярлығы бойынша сабақ және взводтың мотоатқыштар бөлімшесі құрамында жауынгерлік оқ атуды өткізу үшін полигондарда гарнизон бөлімдері мен бөлімшелерінде қарулануда тұрған атыс қаруының барлық түрінен оқ ату жүргізу мүмкіндігі бар әскери оқ ату алаңдары жабдықталады.
47. Әскери оқ ату алаңында:
1) атыс қаруынан оқу-жаттығу оқ ату жаттығуын орындау үшін учаске;
2) атыс қаруынан бақылау оқ атуы жаттығуын орындау үшін учаске;
3) барлау бөлімшелері үшін қысқа қашықтыққа оқу-жаттығу оқ ату жаттығуын орындау үшін учаске;
4) взвод құрамында оқ ату жаттығуын орындау үшін учаске;
5) төмен ұшатын нысана бойынша атыс қаруынан оқ атуға оқытып-үйрету үшін учаске;
6) жаяу әскер жауынгерлік машинасының, броньды транспортердің және квадроциклдің оқ ату саңылауы арқылы атыс қаруынан оқ ату үшін учаске;
7) 25 метр пистолеттен оқ ату үшін оқ ату тирі;
8) 100 метр атыс қаруынан оқ ату үшін оқ ату тирі;
9) оқу-жаттығу имитациялау қол гранатасын лақтыру үшін учаскелер;
10) жауынгерлік қол гранатасын лақтыру үшін учаске;
11) оқу-жаттығу мәселелерін пысықтау үшін оқу-жаттығу орындары жабдықталады.
48. Әскери оқ ату алаңы:
1) бастапқы шепті;
2) оқ атуды бастау шебін;
3) оқ атуды тоқтату шебін;
4) нысана алаңын;
5) оқ ату алаңының тылын қамтиды.
49. Бастапқы шеп және оқ атуды бастау шебі осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
50. Оқ ату жаттығуын қамтамасыз ету және орындау үшін:
1) оқ атуды бастау шебінде әртүрлі қалыпта таса (жертаса, траншея, шұңқыр, түбір, қабырға) жабдықталады;
2) жүріс кезінде оқ атуды тоқтату шебі (әрбір нысана бойынша) жетекшінің учаскеде өзі бейімделуі мақсатында жергілікті заттармен (ағаш, діңгек, бұта, түбір, дөңес) белгіленеді.
51. Әскери оқ ату алаңында командалық және учаскелік басқару пункттері, оқ ату тирлері, жауынгерлік қуаттандыру пункттері, нысаналарды, оқу-жаттығу аспаптарын, құралдарды және тренажер қондырғыларын, қуат беру блиндажын сақтау үшін үй-жайлар салынады.
Кешенді сабақты ұйымдастыру үшін қажетті нысаналар ауданы, тыл ауданы мен оқу-жаттығу орындары осы Қағидалардың 1220, 2432-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
Тікұшақтардан атыс қаруынан оқ ату үшін тікұшақ директрисасы жабдықталады немесе тактикалық алаң учаскесі пайдаланылады.
3-параграф. Жаяу әскер жауынгерлік машинасының оқ ату қалашығы
52. Жаяу әскер жауынгерлік машинасындағы мотоатқыштар бөлімшелерінің әскери қызметшілерімен даярлық жаттығуын орындау бойынша танкіден оқ ату жаттықтыруын жүргізу үшін мотоатқыштар ротасының жаттықтыруын бір уақытта жүргізуге мүмкіндік беретін жаяу әскер жауынгерлік машинасының оқ ату қалашығы жабдықталады.

53. Размеры и оборудование огневого городка позволяет проводить:
1) разведку целей наблюдением, определение дальностей до целей и целеуказания;
2) обучение в действиях при вооружении боевых машин пехоты (с оружием) и применение правил стрельбы;
3) выполнение подготовительных упражнений из боевых машин пехоты с места и в движении установленных на рамах качания машин;
4) выполнение упражнений контрольных стрельб из автомата и учебных стрельб из пистолета;
5) выполнение упражнений по метанию учебно-имитационных гранат;
6) управление огнем боевой машины и взвода;
7) решение огневых задач;
8) изучение материальной части вооружения боевых машин пехоты;
9) выполнение нормативов по огневой подготовке.
54. Огневой городок состоит из здания огневого городка, мишенного поля и тылового района.
В здании огневого городка оборудуются помещения для командного пункта, учебных классов, помещений для хранений учебных пособий и приборов, тренажеров, пункта боепитания, электрощитовой, рам качаний машин для боевых машин пехоты. В исходном положении на правом или левом фланге городка оборудуется стрелковый тир на 100 метров (для стрельбы из АК-74) и на 25 метров (для стрельбы из ПМ), пункт боевого питания.
Район целей создается на глубину, обеспечивающую выполнение подготовительных упражнений стрельб, разведку целей наблюдением и управление огнем подразделения и оборудуются в соответствии с пунктами 12-20, 24-30 настоящих Правил.
Тыловой район и учебные места, необходимые для организации комплексных занятий, оборудуются в соответствии с пунктами 31, 32 настоящих Правил.
Параграф 4. Танковый огневой городок
55. Для проведения танкострелковых тренировок по выполнению подготовительных упражнений танковыми подразделениями оборудуется танковый огневой городок, емкость которого позволяет проведение одновременной тренировки танковой роты.
56. Размеры и оборудование огневого городка позволяет проводить:
1) разведку целей наблюдением, определение дальностей до целей и целеуказание;
2) обучение действиям при вооружении танка и применению правил стрельбы;
3) выполнение подготовительных упражнений из танка с места и в движении;
4) выполнение упражнений контрольных стрельб из автомата и учебных стрельб из пистолета;
5) выполнение упражнений стрельб из зенитного пулемета;
6) выполнение упражнений по метанию учебно-имитационных гранат;
7) управление огнем танка и взвода;

53. Оқ ату қалашығының көлемі және жабдықталуы:
1) нысананы қадағалаумен барлауға, нысаналарға дейінгі және нысана көрсету қашықтығын айқындауға;
2) жаяу әскер жауынгерлік машинасын қаруландыру кезінде (қарумен) әрекет етуге және оқ ату қағидаларын қолдануға оқытып-үйретуге;
3) орнынан және қозғалыста орнатылған машинаның шайқалту рамасында жаяу әскер жауынгерлік машинасынан дайындық жаттығуын орындауға;
4) автоматтан бақылау оқ атуы және пистолеттен оқу-жаттығу оқ ату жаттығуын орындауға;
5) оқу-жаттығу имитациялау гранатасын лақтыру бойынша жаттығуды орындауға;
6) жауынгерлік машинаның және взводтың оқ атуын басқаруға;
7) оқ ату міндеттерін шешуге;
8) жаяу әскер жауынгерлік машинасы қару-жарағының материалдық бөлігін зерделеуге;
9) оқ ату даярлығы бойынша нормативтерді орындауға мүмкіндік береді.
54. Оқ ату қалашығы оқ ату қалашығы ғимаратынан, нысана алаңынан және тыл ауданынан тұрады.
Оқ ату қалашығының ғимаратында командалық пункт, оқу-жаттығу сыныптары үшін үй-жайлар, оқу-жаттығу құралдары мен аспаптарын, тренажерларды сақтау, жауынгерлік қуаттандыру пункті, электр қалқаны, жаяу әскер жауынгерлік машинасы үшін машинаның шайқалу рамаларын сақтау үшін үй-жайлар жабдықталады. Бастапқы қалыпта қалашықтың оң немесе сол жақ қапталында 100 метр (АК-74-тен ату үшін) және 25 метр (МП-дан ату үшін) оқ ату тирі, жауынгерлік қуаттандыру пункті жабдықталады.
Нысаналар ауданы оқ ату даярлығы жаттығуын орындауды, қадағалаумен нысаналарды барлауды және бөлімшелердің оқ атуын басқаруды қамтамасыз ететін тереңдікте жасалады және осы Қағидалардың 1220, 2430-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
Кешенді сабақты ұйымдастыру үшін қажетті тыл ауданы мен оқу-жаттығу орындары осы Қағидалардың 31, 32-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
4-параграф. Танкіден оқ ату қалашығы
55. Танк бөлімшелерінің даярлық жаттығуын орындауы бойынша танкіден оқ ату жаттықтыруын өткізу үшін сыйымдылығы танк ротасының жаттықтыруын бір уақытта жүргізуге мүмкіндік беретін танкіден оқ ату қалашығы жабдықталады.
56. Оқ ату қалашығының көлемі және жабдықталуы:
1) нысананы қадағалаумен барлауға, нысаналарға дейінгі және нысана көрсету қашықтығын айқындауға;
2) танкіні қаруландыру кезінде әрекет етуге және оқ ату қағидаларын қолдануға оқытып-үйретуге;
3) орнында және қозғалыста танкіден даярлық жаттығуын орындауға;
4) автоматтан бақылау оқ атуы және пистолеттен оқу-жаттығу оқ ату жаттығуын орындауға;
5) зениттік оқшашардан оқ ату жаттығуын орындауға;
6) оқу-жаттығу имитациялау гранатасын лақтыру бойынша жаттығуды орындауға;
7) танкінің оқ атуын және взводты басқаруға;

8) решение огневых задач;
9) изучение материальной части вооружения танка;
10) выполнение нормативов по огневой подготовке.
57. Огневой городок состоит из здания огневого городка, мишенного поля и тылового района.
В здании танкового огневого городка оборудуются помещения для командного пункта, учебных классов, помещений для хранений учебных пособий и приборов, тренажеров, пункта боепитания, электрощитовой, рам качания танков. В исходном положении на правом или левом фланге городка оборудуется стрелковый тир на 100 метров (для стрельбы из АК-74) и на 25 метров (для стрельбы из ПМ), пункт боепитания, а также оборудуется площадка для выполнения упражнений стрельб из зенитного танкового пулемета (с использованием учебной башни танка Т-72 или бронекорпуса танка Т-72).
Район целей создается на глубину, обеспечивающую выполнение подготовительных упражнений стрельб, разведку целей наблюдением и управление огнем подразделения и оборудуются в соответствии с пунктами 12-20, 24-30 настоящих Правил.
Тыловой район и учебные места, необходимые для организации комплексных занятий, оборудуются в соответствии с пунктами 31, 32 настоящих Правил.
Параграф 5. Огневой городок средств противовоздушной обороны
58. Для подготовки военнослужащих номеров экипажей (расчетов) правилам стрельбы и боевой работе, проведение боевого слаживания и управления огнем зенитной ракетно-артиллерийской батареи с выполнением учебных и боевых стрельб создается огневой городок средств противовоздушной обороны.
59. Размеры и оборудование огневого городка позволяет проводить:
1) отработку вопросов управления огнем зенитной ракетно-артиллерийской батареи, боевого слаживания зенитных подразделений, тренировки практических действий начальника противовоздушной обороны, командира батареи и командиров взводов;
2) объективный контроль за действиями экипажей взводов, командира батареи и командиров взводов;
3) имитацию воздушных целей, радиолокационных и тепловых помех, обеспечивающих работу начальника противовоздушной обороны, командира батареи и командиров взводов по оценке воздушной обстановки, а также поиск целей, их сопровождение и ведение учебной стрельбы экипажами;
4) боевую работу на зенитных установках без расхода моторесурсов;
5) выполнение боевых стрельб винтовочным патроном.

8) оқ ату міндеттерін шешуге;
9) танк қару-жарағының материалдық бөлігін зерделеуге;
10) оқ ату даярлығы бойынша нормативтерді орындауға мүмкіндік береді.
57. Оқ ату қалашығы оқ ату қалашығы ғимаратынан, нысана алаңынан және тыл ауданынан тұрады.
Танкіден оқ ату қалашығы ғимаратында командалық пункт, оқу-жаттығу сыныптары үшін үй-жайлар, оқу-жаттығу құралдары мен аспаптарын, тренажерларды сақтау, жауынгерлік қуаттандыру пункті, электр қалқаны, танкілердің шайқалу рамаларын сақтау үшін үй-жайлар жабдықталады. Бастапқы қалыпта қалашықтың оң немесе сол жақ қапталында 100 метр (АК-74-тен ату үшін) және 25 метр (МП-дан ату үшін) оқ ату тирі, жауынгерлік қуаттандыру пункті, сондай-ақ зениттік танк оқшашарынан оқ ату жаттығуын орындау (Т-72 танкісінің оқу-жаттығу мұнарасын немесе Т-72 танкісінің броньды корпусын пайдаланумен) үшін алаң жабдықталады.
Нысаналар ауданы оқ ату даярлығы жаттығуын орындауды, қадағалаумен нысаналарды барлауды және бөлімшенің оқ атуын басқаруды қамтамасыз ететін тереңдікте жасалады және осы Қағидалардың 1220, 2430-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
Кешенді сабақты ұйымдастыру үшін қажетті тыл ауданы мен оқу-жаттығу орындары осы Қағидалардың 31, 32-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
5-параграф. Әуе шабуылына қарсы қорғаныс құралдарының оқ ату қалашығы
58. Экипаж нөмірлерінің (есептоптарының) әскери қызметшілерін оқ ату қағидаларына және жауынгерлік жұмысқа, оқу-жаттығу және жауынгерлік оқ атуды орындаумен жауынгерлік шоғырландыруды жүргізуге және зениттік зымыран-артиллериялық батареяның оқ атуын басқаруға даярлау үшін әуе шабуылына қарсы қорғаныс құралдарының оқ ату қалашығы жасалады.
59. Оқ ату қалашығының көлемі және жабдықталуы:
1) зениттік зымыран-артиллериялық батареяның оқ атуын басқару, зениттік бөлімшелерді жауынгерлік шоғырландыру, әуе шабуылына қарсы қорғаныс бастығының, батарея командирінің және взвод командирлерінің іс жүзінде әрекет етуін жаттықтыру мәселелерін пысықтауға;
2) взвод экипаждарының, батарея командирінің және взвод командирлерінің әрекет етуін объективті түрде бақылауға;
3) әуе шабуылына қарсы қорғаныс бастығының, батарея командирінің және взвод командирлерінің әуедегі жағдайды бағалау, сондай-ақ нысаналар іздеу, олармен бірге ұшу және экипаждардың оқу-жаттығу оқ атуын жүргізуі жөніндегі жұмысын қамтамасыз ететін әуедегі нысаналарды, радиолокациялық және жылу кедергілерін имитациялауға;
4) моторесурсты жұмсамай зениттік қондырғыларда жауынгерлік жұмыс істеуге;
5) винтовка патронымен жауынгерлік оқ атуды орындауға мүмкіндік береді.

60. На огневом городке сооружается здание, в котором оборудуются командный пункт, пункт управления, помещение для размещения боевой техники зенитной ракетно-артиллерийской батареи, учебные классы с тренажерной аппаратурой, помещение для хранения учебных приборов и пособий, агрегатная. Оборудуются мишенное поле для выполнения учебных и боевых стрельб.
Район целей, тыловой район и учебные места, необходимые для организации комплексных занятий, оборудуются в соответствии с пунктами 12-20, 24-32 настоящих Правил.
Параграф 6. Танковая директриса (директриса боевой машины пехоты, директриса бронетранспортера, директриса боевых колесных машин, совмещенная директриса танков и боевой машины пехоты)
61. Для выполнения упражнений учебных стрельб из танков (боевых машин пехоты, бронетранспортеров, боевых колесных машин) и обучения управлению огнем в составе взвода создается директриса, размеры и оборудование которой обеспечивают выполнение упражнений стрельб из танков (боевых машин пехоты (далее - БМП), бронетранспортеров (далее - БТР), боевых колесных машин (далее - БКМ).
62. Размеры и оборудование огневого городка позволяет проводить:
1) разведку целей наблюдением, определение дальностей до целей и целеуказание;
2) наблюдение за результатами стрельбы и решение огневых задач по применению правил стрельбы;
3) подготовка боеприпасов к стрельбе;
4) обучение в действиях при вооружении танка (боевых машин) применению правил стрельбы;
5) выполнение упражнений контрольных и учебных стрельб из танка (боевых машин) с места и в движении;
6) выполнение упражнений по метанию учебно-имитационных гранат;
7) выполнение упражнений по метанию боевых гранат из танка, боевых машин;
8) управление огнем танка (боевых машин) и взвода;
9) решение огневых задач;
10) изучение материальной части вооружения танка (боевых машин);
11) выполнение нормативов по огневой подготовке;
12) приведение вооружения танка (боевых машин) к нормальному бою.
63. Размеры директрисы по фронту зависят от количества оборудованных участков. Каждый участок директрисы по фронту не менее 300 метров и обеспечивает одновременное проведение стрельбы из трех танков (боевых машин). Между участками устанавливается интервал не менее 100 метров.
64. Директриса оборудуется исходным положением, рубежами открытия и прекращения огня, районом целей и тыловым районом. Исходное положение назначается не ближе 25 метров от рубежа открытия огня. Рубеж прекращения огня устанавливается в соответствии с условиями выполняемых упражнений стрельб.
Район целей, тыловой район и учебные места, необходимые для организации комплексных занятий, оборудуются в соответствии с пунктами 12-22, 24-32 настоящих Правил.

60. Оқ ату қалашығында ғимарат салынады, онда командалық пункт, басқару пункті, зениттік зымыран-артиллериялық батареяның жауынгерлік техникасын орналастыру үшін үй-жай, тренажер аппаратурасы бар оқу-жаттығу сыныптары, оқу-жаттығу аспаптары мен құралдарын сақтау үшін үй-жай, агрегаттық жабдықталады. Оқу-жаттығу және жауынгерлік оқ атуды орындау үшін нысана алаңы жабдықталады.
Кешенді сабақты ұйымдастыру үшін қажетті нысаналар ауданы, тыл ауданы мен оқу-жаттығу орындары осы Қағидалардың 1220, 2432-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
6-параграф. Танк директрисасы (жаяу әскер жауынгерлік машинасының директрисасы, броньды транспортер директрисасы, жауынгерлік дөңгелекті машинаның директрисасы, танк пен жаяу әскер жауынгерлік машинасының біріктірілген директрисасы)
61. Танкіден (жаяу әскер жауынгерлік машинасынан, броньды транспортерден, жауынгерлік дөңгелекті машинадан) оқу-жаттығу оқ ату жаттығуын орындау және взвод құрамында оқ атуды басқаруға оқытып-үйрету үшін көлемі мен жабдықталуы танкіден (жаяу әскер жауынгерлік машинасынан (бұдан әрі – ЖӘЖМ), броньды транспортерден (бұдан әрі – БТР), жауынгерлік дөңгелекті машинадан (бұдан әрі – ЖДМ) оқ ату жаттығуын орындауды қамтамасыз ететін директриса жасалады.
62. Оқ ату қалашығының көлемі және жабдықталуы:
1) нысананы қадағалаумен барлауға, нысаналарға дейінгі және нысана көрсету қашықтығын айқындауға;
2) оқ ату нәтижесін қадағалауға және оқ ату қағидаларын қолдану жөніндегі оқ ату міндеттерін шешуге;
3) оқ-дәрілерді атуға дайындауға;
4) танкіні (жауынгерлік машинаны) қаруландыру кезінде әрекет етуге және оқ ату қағидаларын қолдануға оқытып-үйретуге;
5) орнынан және қозғалыста танкіден (жауынгерлік машинадан) бақылау және оқу-жаттығу оқ ату жаттығуын орындауға;
6) оқу-жаттығу имитациялау гранатасын лақтыру бойынша жаттығуды орындауға;
7) танкіден, жауынгерлік машинадан жауынгерлік граната лақтыру бойынша жаттығуды орындауға;
8) танкінің (жауынгерлік машинаның) және взводтың оқ атуын басқаруға;
9) оқ ату міндеттерін шешуге;
10) танк (жауынгерлік машина) қару-жарағының материалдық бөлігін зерделеуге;
11) оқ ату даярлығы бойынша нормативтерді орындауға;
12) танк (жауынгерлік машина) қару-жарағын қалыпты ұрысқа келтіруге мүмкіндік береді.
63. Маңдайшеп бойынша директриса көлемі жабдықталған учаскелер санына байланысты. Маңдайшеп бойынша директрисаның әрбір учаскесі кемінде 300 метр және үш танкіден (жауынгерлік машинадан) оқ атуды бір уақытта жүргізуді қамтамасыз етеді. Учаскелер арасында кемінде 100 метр аралық белгіленеді.
64. Директриса бастапқы қалыппен, оқ атуды бастау және тоқтату шебімен, нысаналар ауданымен және тыл ауданымен жабдықталады. Бастапқы қалып оқ атуды бастау шебінен 25 метрге алыс тағайындалады. Оқ атуды тоқтату шебі орындалатын оқ ату жаттығуының шарттарына сәйкес белгіленеді.
Кешенді сабақты ұйымдастыру үшін қажетті нысаналар ауданы, тыл ауданы мен оқу-жаттығу орындары осы Қағидалардың 1222, 2432-тармақтарына сәйкес жабдықталады.

65. В здании директрисы оборудуются помещения для командного пункта, участкового пункта управления (при наличии 2-х и более участков), помещений для хранения учебных приборов и пособий, пункта боепитания, зимние и летние учебные классы.
66. Для каждой боевой машины (танка) оборудуется:
на исходном рубеже справа столики-стеллажи для боеприпасов;
на уровне рубежа открытия огня справа или слева, оборудуется площадка для выверки прицелов и приведения оружия к нормальному бою.
67. Во избежание случаев нарушения мер безопасности при проведении стрельб на директрисах из танков (боевых машин), между командным пунктом (участковым пунктом управления) и исходным рубежом, оборудуется барьер безопасности, который представляет собой металлическое (бетонное) ограждение, установленное от правой до левой границы участка стрельбы и препятствующее выезду танков (боевых машин) в тыловой район объекта при возвращении после стрельбы в исходное положение. Барьер безопасности устанавливается в соответствии с образцом установки барьера, маркировки полигонного оборудования и их описанием, указанному на рисунке 1 приложения 7 к настоящим Правилам.
Параграф 7. Директриса для стрельб воинских частей и подразделений морской пехоты (береговой охраны)
68. На полигонах частей морской пехоты (береговой охраны) Сухопутных войск Вооруженных Сил Республики Казахстан дополнительно к общевойсковым учебным объектам оборудуются:
1) директриса стрельбы боевой машины на плаву по наземным целям;
2) директриса стрельбы боевой машины по надводным и наземным целям с побережья.
69. Для обеспечения занятий по морской десантной подготовке на полигонах частей морской пехоты (береговой охраны) оборудуются вододромы, пункты посадки десанта и десантодромы, имеющие в своем составе тренажеры (твиндеков десантного корабля (катера), верхней палубы с межпалубной сходней, десантного трюма и аппарели десантного корабля).
Район целей создается на глубину, обеспечивающую выполнение подготовительных упражнений стрельб, разведку целей наблюдением и управление огнем подразделения и оборудуются в соответствии с пунктами 12-22, 24-32 настоящих Правил.
70. При размещении исходного рубежа на водной поверхности рубеж обозначается буями, а для загрузки машин боеприпасами и построения экипажей перед выполнением упражнения у берега оборудуются мостки.
В зависимости от глубины водоема рубеж открытия огня от исходного рубежа располагается в 25 - 100 метров.

65. Директриса ғимаратында командалық пункт, учаскелік басқару пункті (2 және одан көп учаске бар болған кезде) үшін үй-жайлар, оқу-жаттығу аспаптары мен құралдарын сақтау үшін үй-жайлар, жауынгерлік қуаттандыру пункті, қысқы және жазғы оқу-жаттығу сыныптары жабдықталады.
66. Әрбір жауынгерлік машина (танк) үшін:
бастапқы шепте оң жақта оқ-дәрілерге арналған үстел-сөрелер;
оқ атуды бастау шебі деңгейінде оң немесе сол жақтан көздеуішті салыстырып тексеру және қаруды қалыпты ұрысқа келтіру үшін алаң жабдықталады.
67. Танктен (жауынгерлік машиналардан) директрисаларда, командалық пункт (учаскелік басқару пункті) пен бастапқы шеп арасында оқ ату кезінде қауіпсіздік шараларын бұзу жағдайларын болдырмау үшін қауіпсіздік тосқауылы жабдықталады, ол оқ ату учаскесінің оң жақ шекарасынан солға қарай орнатылған және танктердің (жауынгерлік машиналардың) оқ атудан кейін қайтқан кезде объектінің тылдағы ауданынан оқ ату учаскесіне шығуына кедергі келтіретін металл (бетон) қоршау болып табылады. Қауіпсіздіктқы ауданы атыстан кейін ба 7-қосымшаның 1-суретінде көрсетілген тосқауылды орнату, полигондық жабдықты таңбалау үлгісіне және олардың сипаттамасына сәйкес белгіленеді.
7-параграф. Теңіз жаяу әскері (жағалық күзет) әскери бөлімдері мен бөлімшелерінің оқ атуы үшін директриса
68. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Құрлық әскерлерінің теңіз жаяу әскері (жағалық күзет) бөлімдерінің полигондарында жалпыәскери оқу-жаттығу объектілеріне қосымша:
1) жауынгерлік машинаның жүзуде жерүсті нысаналары бойынша оқ ату директрисасы;
2) жауынгерлік машинаның жағалаудан суүсті және жерүсті нысаналары бойынша оқ ату директрисасы жабдықталады.
69. Теңіз десанттық даярлығы бойынша сабақты қамтамасыз ету үшін теңіз жаяу әскері (жағалық күзет) бөлімдерінің полигондарында құрамында тренажерлар (десанттық корабль (катер) твиндектері, палубааралық басқышпен жоғарғы палуба, десанттық трюм және десант кораблінің аппарелиі) бар суайлақтары, десант түсіру пункттері және десант айлақтары жабдықталады.
Нысаналар ауданы даярлық оқ ату жаттығуын орындауды, нысананы қадағалаумен барлауды және бөлімшенің оқ атуын басқаруды қамтамасыз ететін тереңдікте жасалады және осы Қағидалардың 1222, 2432-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
70. Су бетінде бастапқы шепті орналастырған кезде шеп буйлармен белгіленеді, ал машинаға оқ-дәрілер тиеу және жаттығуды орындау алдында экипаждарды сапқа тұрғызу үшін жағалауда өткелдер жабдықталады.
Су тоғанының тереңдігіне байланысты оқ атуды бастау шебі бастапқы шептен 25 – 100 метр орналастырылады.

71. Мишенное поле оборудуется на противоположном от исходного рубежа берегу водоема, с условием обеспечения полного обзора мишенной обстановки из любой точки на всем пути передвижения боевых машин по водной поверхности.
72. Интервалы между машинами и расстояние между буями на рубежах открытия и прекращения огня не менее 50 метров.
73. Буи на рубежах обозначаются ясно видимыми днем и ночью порядковыми номерами справа налево и окрашиваются: исходный рубеж - в белый цвет, рубеж открытия огня - в красный (оранжевый) цвет, рубеж прекращения огня - в синий (голубой) цвет. В ночное время рубежи освещаются фонарями соответствующему цвету окраски.
74. Директриса стрельбы боевых машин по надводным и наземным целям с побережья предназначенной для обучения подразделений и частей морской пехоты (береговой охраны) стрельбе по надводным и наземным целям (в том числе на большую дальность) оборудуется на суше и имеет акваторию установленных требованиями безопасности размеров, которая является запретной зоной. Дополнительно к наземным объектам в состав директрисы включаются район целей (на суше и акватории) и маневрирования, маршруты движения плавательных средств с надводными мишенями и оборудованные причалы.
75. Выбор и оборудование районов огневых позиций и командно-наблюдательных пунктов осуществляется с учетом особенностей:
1) огневые позиции для стрельбы прямой наводкой по надводным целям выбираются в минимальной близости к урезу воды, а для стрельбы с закрытых огневых позиций - с учетом обеспечения стрельбы в соответствии с курсом стрельб по целям, движущимся с различными курсовыми углами;
2) пункты управления размещаются с условием обеспечения наблюдения за целями, расположенными в пределах акватории, на береговой части.
76. Акватория директрисы оборудуется искусственными ориентирами и знаками опасных направлений в виде буев и вех, установленных на якорях. Обозначаются маршруты маневрирования и движения плавательных средств, буксирующих мишени.
Морские мишени буксируются плавательными средствами Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан, легкие морские мишени буксируются размещенными на берегу в безопасных местах подвижными мотолебедками.
Для оборудования причалов плавательных средств и морских мишеней на территории директрисы или вне ее границ выбирается безопасное, не сковывающее маневр огнем место в бухте.
Параграф 8. Директриса для стрельбы противотанковыми управляемыми ракетами и артиллерии

71. Нысана алаңы су беті бойынша жауынгерлік машинаның барлық қозғалу жолында кез келген нүктеден нысаналық жағдайды толық шолуды қамтамасыз ету шартымен су тоғанының жағалауындағы бастапқы шепке қарама-қарсы жабдықталады.
72. Оқ атуды бастау және тоқтату шептерінде машина арасындағы аралық және буйлар арасындағы арақашықтық кемінде 50 метр.
73. Шептердегі буйлар күндіз және түнде айқын көрінетін оңнан солға қарай реттік нөмірлермен белгіленеді және: бастапқы шеп – ақ түске, оқ атуды бастау шебі – қызыл (қызғылт сары) түске, оқ атуды тоқтату шебі – көк (көгілдір) түске боялады. Түнгі уақытта шептер бояу түсіне сәйкес шамдармен жарықтандырылады.
74. Теңіз жаяу әскері (жағалық күзет) бөлімшелері мен бөлімдерін жағалаудан суүсті және жерүсті нысаналары бойынша (оның ішінде үлкен қашықтыққа) оқ атуға оқытып-үйрету үшін арналған жауынгерлік машинаның суүсті және жерүсті нысаналары бойынша оқ ату директрисасы құрлықта жабдықталады және тыйым салынған аймақ болып табылатын қауіпсіздік талаптарында белгіленген көлемдегі акваториясы болады. Жерүсті объектілеріне қосымша директриса құрамына нысаналар (құрлықтағы және акваториядағы) және маневр жасау ауданы, суүсті нысаналары бар жүзу құралдарының жүзу маршруттары және жабдықталған айлақтар жатады.
75. Оқ ату бекіністері аудандарын және командалық-қадағалау пункттерін таңдау және жабдықтау мыналардың ерекшеліктері ескеріле отырып жүзеге асырылады:
1) суүсті нысаналары бойынша тікелей көздеумен оқ ату үшін оқ ату бекіністері су жағасына барынша жақын, ал жабық оқ ату бекіністерінен оқ ату үшін – әртүрлі бағыт бұрыштарынан жылжитын нысаналар бойынша оқ ату бағытына сәйкес оқ атуды қамтамасыз етуді ескере отырып таңдалады;
2) басқару пункттері акватория шегінде орналасқан жағалық бөліктегі нысаналарды қадағалауды қамтамасыз ету шартымен орналастырылады.
76. Директриса акваториясы зәкірлерге орнатылған буйлар мен қадалар түріндегі қауіпті бағыттардың жасанды бағдарларымен және белгілерімен жабдықталады. Жүзу құралдарының маневр жасау және жүзу, сүйретілетін нысаналардың маршруттары белгіленеді.
Теңіз нысаналары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштерінің жүзу құралдарымен сүйретіледі, жеңіл теңіз нысаналары жағалауда қауіпсіз жерде орналасқан жылжымалы мотошығырмен сүйретіледі.
Жүзу құралдарының және теңіз нысаналарының айлақтарын жабдықтау үшін директриса аумағында және оның шекарасынан тыс жерде бухтадағы оқ атумен маневр жасауды бұғаттамайтын қауіпсіз жер таңдалады.
8-параграф. Танкіге қарсы басқарылатын зымыраннан және артиллериядан оқ ату үшін директриса

77. Для проведения тренировочных, зачетных, имитационных стрельб и тактических учений с боевой стрельбой артиллерийских и противотанковых подразделений создается директриса стрельбы противотанковыми управляемыми ракетами и артиллерии, размеры которой по фронту и в глубину обеспечивают выполнение огневых задач.
Директриса оборудуется: районами сосредоточения (исходное положение), районами огневых позиций, районами целей и тыловым районом.
78. Район для сосредоточения подразделений перед учениями находится в зависимости от местных условий, как в пределах директрисы, так и вне ее границ.
79. Под районами огневых позиций понимаются участки директрисы, в пределах которых назначаются рубежи развертывания подразделений для ведения огня.
80. Районы целей создаются с помощью комплектов директрисы подвижных и стационарных мотолебедок.
На трассах движения целей (не менее 300 метров от огневых позиций для артиллерии или величины, не поражаемой зоны для противотанковых управляемых ракет) оборудуется рубеж безопасности, на котором, устанавливаются хорошо видимые знаки прекращения огня (ночью фонари), предупреждающие о выдвижении мишеней на рубеж прекращения огня.
81. На директрисе оборудуется командный пункт управления, укрытия для стационарных и подвижных мотолебедок, мишенных установок, пункт боепитания, распределительные колодцы и помещения для хранения учебных приборов и пособий.
82. Район целей, тыловой район и учебные места, необходимые для организации комплексных занятий, оборудуются в соответствии с пунктами 21, 22, 25-31 настоящих Правил.
Параграф 9. Танкодром
83. Для оборудования танкодрома на полигоне (учебном центре) подбирается местность с рельефом, обеспечивающим возможность создания необходимого количества участков и маршрутов.
84. На танкодроме оборудуются:
1) командный пункт, обеспечивающий наблюдение за всеми или большинством участков (маршрутов) вождения;
2) участки и маршруты вождения;
3) отдельные учебные места для отработки приемов преодоления препятствий;
4) будки учетчиков (посты учетчиков) на маршрутах вождения;
5) класс для изучения основ движения и правил вождения;
6) класс тренировки на тренажерах;
7) помещение для хранения учебных пособий и приборов;
8) помещение для хранения инвентаря и подсобного оборудования;
9) хранилище для техники учебно-боевой группы;
10) пункт обогрева.
85. Для отработки упражнений по преодолению водных преград (вброд, на плаву или под водой) на танкодроме или на отдельном участке оборудуются вододромы. Для их оборудования подбирается участок на естественной водной преграде (река, озеро) или строятся искусственные водоемы.

77. Артиллериялық және танкіге қарсы бөлімшелердің жауынгерлік оқ атумен жаттықтыру, сынақ, имитациялау оқ атуын және тактикалық оқу-жаттығу өткізу үшін танкіге қарсы басқарылатын зымыраннан және артиллериядан оқ ату директрисасы жасалады, оның көлемі маңдайшеп бойынша және тереңдікте оқ ату міндеттерін орындауды қамтамасыз етеді.
Директриса: шоғырлану аудандарымен (бастапқы қалып), оқ ату бекінісі аудандарымен, нысана аудандарымен және тыл ауданымен жабдықталады.
78. Бөлімшелерді шоғырландыру үшін аудан оқу-жаттығу алдында жергілікті жер жағдайына байланысты директриса шегінде де, сонымен қатар оның шекарасынан тыс болады.
79. Оқ ату бекінісі аудандары деп шегінде оқ атуды жүргізу үшін бөлімшелерді өрістету шебі тағайындалатын директриса учаскелері түсініледі.
80. Нысана аудандары жылжымалы және стационарлық мотошығыр директрисасының жиынтықтары көмегімен құрылады.
Нысаналардың қозғалуы трассаларында (артиллерия үшін оқ ату бекіністерінен кемінде 300 метр немесе танкіге қарсы басқарылатын зымырандар үшін зақымдалмайтын аймақтың ауқымында) оқ атуды тоқтату шебіне нысаналардың жылжуы туралы ескертетін оқ атуды тоқтатудың жақсы көрінетін белгілері (түнде шамдар) орнатылады.
81. Директрисада командалық басқару пункті, стационарлық және жылжымалы мотошығыр, нысана қондырғылары үшін тасалар, жауынгерлік қуаттандыру пункті, тарату құдықтары және оқу-жаттығу аспаптары мен құралдарын сақтауға арналған үй-жайлар жабдықталады.
82. Кешенді сабақты ұйымдастыру үшін қажетті нысаналар ауданы, тыл ауданы мен оқу-жаттығу орындары осы Қағидалардың 21, 22, 2531-тармақтарына сәйкес жабдықталады.
9-параграф. Танк айлағы
83. Танк айлағын жабдықтау үшін полигонда (оқу-жаттығу орталығында) учаскелер мен маршруттардың қажетті санын құру мүмкіндігін қамтамасыз ететін бедерлі жергілікті жер таңдалады.
84. Танк айлағында:
1) жүргізудің (маршруттардың) барлық немесе көп учаскесін қадағалауды қамтамасыз ететін командалық пункт;
2) жүргізу учаскелері мен маршруттары;
3) кедергілерден өту амалдарын пысықтау үшін жеке оқу-жаттығу орындары;
4) жүргізу маршруттарындағы есепке алушы күркесі (есепке алушы бекеттері);
5) қозғалыс негіздерін және жүргізу қағидаларын зерделеу үшін сынып;
6) тренажерларда жаттықтыру сыныбы;
7) оқу-жаттығу құралдары мен аспаптарын сақтауға арналған үй-жай;
8) құралдарды және қосалқы жабдықты сақтауға арналған үй-жай;
9) оқу-жауынгерлік топ техникасына арналған сақтау орны;
10) жылыту пункті жабдықталады.
85. Су кедергілерінен өту (кешіп өту, жүзіп өту немесе су астында) бойынша жаттығуды пысықтау үшін танк айлағында немесе жеке учаскеде су айлақтары жабдықталады. Оларды жабдықтау үшін табиғи су кедергісінде (өзен, көл) учаске таңдалады немесе жасанды су тоғандары салынады.

86. Для обеспечения проведения комплексных занятий на танкодроме оборудуют учебные места для отработки техники преодоления препятствий по элементам (макет колейного моста, колейный проход в мино-взрывном заграждении, противотанковый ров, змейка), способам погрузки и выгрузки техники макет железнодорожной платформы, макет большегрузного прицепа, окоп для танка.
Количество участков на танкодроме определяется исходя из потребности воинских частей, для одновременного проведения на нем занятий несколькими подразделениями.
87. На территории танкодрома не допускается нахождение населенных пунктов, шоссейных, грунтовых дорог (кроме дорог для проезда на командный пункт и к препятствиям), а также опоры имеющихся линий связи и электропередач.
Параграф 10. Машинодром
88. Для обучения механиков-водителей, экипажей и расчетов вождению инженерных машин и выполнения инженерных задач на полигоне создается машинодром на местности, обеспечивающий создание необходимого количества трасс, маршрутов и участков для работы инженерных машин.
89. На машинодроме оборудуются:
1) командный пункт, обеспечивающий наблюдение за всеми или основными трассами (маршрутами) вождения;
2) участки, маршруты и трассы на суше и воде;
3) будки (посты) учетчиков;
4) классы для занятий на тренажерах инженерных машин;
5) хранилище для техники учебно-боевой группы;
6) помещение для хранения учебных приборов и пособий;
7) помещение для хранения инвентаря и подсобного оборудования.
90. Для отработки упражнений на плавающих машинах по преодолению водных преград и выполнению инженерных задач на воде подбирается участок на естественной водной преграде (реке, озере) или строится искусственный водоем.
Количество участков, маршрутов и учебных мест на машинодроме определяется исходя из потребности воинских частей с учетом одновременного проведения занятий с несколькими подразделениями на различных типах инженерных машин.
91. На территории машинодрома не допускаются нахождение населенных пунктов, шоссейных, грунтовых дорог (кроме дорог для проезда на командный пункт и к препятствиям), а также опоры имеющихся линий связи и электропередач.
Параграф 11. Автодром
92. Территория автодрома разбивается на участки. На каждом из них создаются маршруты и дороги для колесных и гусеничных машин, которые оборудуются препятствиями, светофорами, дорожными знаками.
93. На автодроме оборудуются:
1) командный пункт, обеспечивающий наблюдение за всеми или основными трассами (маршрутами) вождения;

86. Танк айлағында кешенді сабақ өткізуді қамтамасыз ету үшін техниканы тиеу және түсіру элементтері, тәсілдері бойынша кедергілерден өту техникасын пысықтау үшін оқу-жаттығу орындары (жіңішке көпір макеті, мина-жарғыш бөгеттегі жіңішке жол, танкіге қарсы ор, ирек жол), теміржол платформасының макеті, үлкен жүкті тіркеме макеті, танк үшін жертаса жабдықталады.
Танк айлағындағы учаскелер саны онда бірнеше бөлімшенің бір уақытта сабақ өткізуі үшін әскери бөлімдердің қажеттілігі негізге алынып айқындалады.
87. Танк айлағының аумағында елді мекеннің, тас, топырақ жолдың (командалық пунктке және кедергілерге баратын жолдан басқа), сондай-ақ байланыс және электр тарату желісі тірегінің болуына жол берілмейді.
10-параграф. Машина айлағы
88. Механик-жүргізушілерді, экипаждар мен есептоптарды инженерлік машинаны жүргізуге және инженерлік міндеттерді орындауға оқытып-үйрету үшін полигонда инженерлік машинаның жұмысы үшін трассалардың, маршруттар мен учаскелердің қажетті санын жасауды қамтамасыз ететін жергілікті жерде машина айлағы жасалады.
89. Машина айлағында:
1) барлық немесе негізгі жүргізу трассаларын (маршруттарын) қадағалауды қамтамасыз ететін командалық пункт;
2) құрлықтағы және судағы учаскелер, маршруттар мен трасса;
3) есепке алушы күркелері (бекеттері);
4) инженерлік машина тренажерларындағы сабаққа арналған сыныптар;
5) оқу-жауынгерлік топ техникасына арналған сақтау орны;
6) оқу-жаттығу аспаптары мен құралдарын сақтауға арналған үй-жай;
7) құралдар мен қосалқы жабдықты сақтауға арналған үй-жай жабдықталады.
90. Жүзетін машинада су кедергісінен өту және суда инженерлік міндеттерді орындау бойынша жаттығуды пысықтау үшін табиғи су кедергісіндегі (өзен, көл) немесе жасанды су тоғаны жасалған учаске таңдалады.
Машина айлағындағы учаскелер, маршруттар мен оқу-жаттығу орындарының саны бірнеше бөлімшемен әртүрлі типтегі инженерлік машинада сабақты бір уақытта өткізуді ескере отырып, әскери бөлімдердің қажеттілігі негізге алынып айқындалады.
91. Машина айлағының аумағында елді мекеннің, тас, топырақ жолдың (командалық пунктке және кедергіге баратын жолдан басқа), сондай-ақ байланыс және электр тарату желісі тірегінің болуына жол берілмейді.
11-параграф. Автоайлақ
92. Автоайлақ аумағы учаскелерге бөлінеді. Олардың әрқайсысында кедергімен, бағдаршаммен, жол белгілерімен жабдықталатын дөңгелекті және шынжыр табанды машиналар үшін маршруттар мен жолдар жасалады.
93. Автоайлақта:
1) барлық немесе негізгі жүргізу трассаларын (маршруттарын) қадағалауды қамтамасыз ететін командалық пункт;

2) участки, маршруты и трассы для автомобилей, гусеничных тягачей и транспортеров;
3) будки (посты) учетчиков;
4) классы для занятий на учебных тренажерах;
5) хранилище для автомобилей;
6) помещение для хранения учебных приборов и пособий;
7) помещение для хранения инвентаря и подсобного оборудования;
94. Учебные места для отработки техники преодоления препятствий по элементам для обучения войск оборудуются в местах, не препятствующих занятиям по вождению.
95. Количество участков на автодроме определяется исходя из программ боевой подготовки и потребности воинской части для одновременного проведения на нем занятий несколькими подразделениями.
Исходная линия для вождения оборудуется для каждого участка (маршрута) вблизи командного пункта.
96. На территории автодрома не допускаются нахождение населенных пунктов, шоссейных, грунтовых дорог (кроме дорог для проезда на командный пункт и к препятствиям), а также опоры имеющихся линий связи и электропередач.
Параграф 12. Объекты горной и специальной подготовки войск
97. Для проведения занятий с подразделениями по обучению действиям в горных районах создаются объекты горной и специальной подготовки.
Участки подбираются в горных местах, позволяющие проводить тактические занятия (учения) по действиям обходящих отрядов и групп, преодолению и захвату горных перевалов, высадке тактических воздушных десантов в горах, преодолению горных рек, скалолазанию, ведению стрельбы из всех видов оружия и вождению боевой техники в горах.
98. Объекты горной и специальной подготовки оборудуются:
1) тактическим полем;
2) войсковым стрельбищем и танковой (артиллерийской) директрисой;
3) танкодромом и автодромом;
4) участком преодоления горных рек и каньонов;
5) участком скалолазания (скалодромы).
99. Тактическое поле в горах оборудуется глубиной до 10 километров на участке местности, допускающей возможность вести огонь из стрелкового и другого оружия при углах от 10°до 30° и обеспечивающей возможность подготовки подразделений к ведению боевых действий в высокогорных районах.
100. Тактическое поле состоит из несколько доступных для действий войск изолированных направлений, маршрутов различной степени трудности для подразделений, действующих в обходящих отрядах, естественных горных препятствий, перевалов, каньонов и ущелья с проходами, горных рек и других характерных для гор элементов рельефа.
101. На тактическом поле оборудуется ротный опорный пункт с позициями мотострелковых, танковых, минометных взводов и противотанковых средств, с командно-наблюдательными пунктами командиров подразделений, окопами для боевых машин, а при необходимости легкой канатной дорогой для транспортировки боеприпасов, доставки различных грузов и обучения эвакуации раненых.
Оборудование тактического поля обеспечивает обучение подразделений ведению наступления на обороняющегося в горах противника, созданию круговой обороны в горах, организации системы многоярусного, перекрестного и кинжального огня в сочетании с минно-взрывными заграждениями.

2) автомобильдер, шынжыр табанды тартқыштар мен транспортерлер үшін учаскелер, маршруттар мен трассалар;
3) есепке алушы күркелері (бекеттері);
4) оқу-жаттығу тренажерларындағы сабаққа арналған сыныптар;
5) автомобильдерге арналған сақтау орны;
6) оқу-жаттығу аспаптары мен құралдарын сақтауға арналған үй-жай;
7) құралдар мен қосалқы жабдықты сақтауға арналған үй-жай жабдықталады.
94. Әскерлерді оқытып-үйрету үшін элементтер бойынша кедергілерден өту техникасын пысықтау үшін оқу-жаттығу орындары жүргізу бойынша сабаққа кедергі келтірмейтін жерде жабдықталады.
95. Автоайлақтағы учаскелер саны жауынгерлік даярлық бағдарламалары және онда бірнеше бөлімшенің сабақты бір уақытта өткізуі үшін әскери бөлімнің қажеттілігі негізге алынып айқындалады.
Жүргізу үшін бастапқы сызық командалық пунктке жақын жерде әрбір учаске (маршрут) үшін жабдықталады.
96. Автоайлақ аумағында елді мекеннің, тас, топырақ жолдың (командалық пунктке және кедергіге баратын жолдан басқа), сондай-ақ байланыс және электр тарату желісі тірегінің болуына жол берілмейді.
12-параграф. Әскерлерді тауда және арнайы даярлау объектілері
97. Бөлімшелермен таулы ауданда әрекет етуге оқытып-үйрету бойынша сабақ өткізу үшін тауда және арнайы даярлау объектілері құрылады.
Учаскелер айналып өтетін жасақтар мен топтардың әрекет етуі, таулы асулардан өту және бұғаттау, тактикалық әуе десанттарын тауда түсіру, тау өзенінен өту, құзға шығу, барлық қару түрінен оқ атуды жүргізу және тауда жауынгерлік техниканы жүргізу бойынша тактикалық сабақты (оқу-жаттығуды) жүргізуге мүмкіндік беретін таулы жерде таңдалады.
98. Тауда және арнайы даярлау объектілері:
1) тактикалық алаңмен;
2) әскери оқ ату алаңымен және танк (артиллериялық) директрисасымен;
3) танк айлағымен және автоайлақпен;
4) тау өзендерінен және каньондардан өту учаскесімен;
5) құзға шығу учаскесімен (құз айлағымен) жабдықталады.
99. Таудағы тактикалық алаң бұрышы 10° – 30° болған кезде атыс және басқа да қарудан оқ атуды жүргізуге мүмкіндік беретін және бөлімшелерді биік таулы ауданда жауынгерлік іс-қимылды жүргізуге даярлау мүмкіндігін қамтамасыз ететін жергілікті жер учаскесінде 10 километрге дейінгі тереңдікте жабдықталады.
100. Тактикалық алаң әскерлердің әрекет етуі үшін бірнеше қол жетімді оқшауланған бағыттардан, айналып өтетін жасақтарда әрекет ететін бөлімшелер үшін әртүрлі дәрежедегі қиындық маршруттарынан, табиғи таулы кедергілерден, асулардан, каньондардан және өтпелері бар шатқалдардан, тау өзенінен және басқа да тауға тән бедер элементтерінен тұрады.
101. Тактикалық алаңда мотоатқыштар, танк, минаатқыштар взводтарының және танкіге қарсы құралдар бекіністері, бөлімше командирлерінің командалық-қадағалау пункттері, жауынгерлік машина үшін жертасалар, ал қажет болған кезде оқ-дәрілерді тасымалдау, әртүрлі жүкті жеткізу және жараланғандарды эвакуациялауға оқытып-үйрету үшін жеңіл арқан жолдары бар роталық тірек пункті жабдықталады.
Тактикалық алаңды жабдықтау бөлімшелерді тауда қорғанатын қарсыласқа шабуылдау жүргізуге, тауда айнала қорғанысты жасауға, мина-жарғыш бөгеттермен үйлесімділікте көп қабатты, айқасқан және ойлата оқ ату жүйесін ұйымдастыруға оқытып-үйретуді қамтамасыз етеді.

102. Войсковое стрельбище оборудуется для обучения военнослужащих стрельбе из стрелкового оружия и выполнения ими учебных стрельб в горах, обеспечивая возможностью ведения огня сверху вниз и снизу-вверх, при углах места цели от 5° до 15°, боковом крене боевой машины от 3° до 5° и угле подъема (спуска) от 5° до 15°.
103. Танковая директриса, директриса боевой машины пехоты, бронетранспортера, оборудуются для обучения экипажей стрельбе в горах из вооружения танков, боевых машин, выполнений упражнений учебных стрельб в горах с возможностью ведения огня сверху вниз или снизу в верх, при этом углы места целей должны быть в пределах от 5° до 15°, боковой крен от 3° до 5° и угол подъема (спуска) от 5° до 15°.
104. Артиллерийская директриса (огневые позиции артиллерии и минометов) оборудуется для выполнения зачетных стрельб батальонной и бригадной (полковой) артиллерии в горных условиях.
105. Танкодром, машинодром и автодром оборудуется для обучения вождению танков, боевых машин, инженерных машин и автомобилей, тягачей с орудиями и прицепами по горным участкам и маршрутам. Подъемы и спуски на трассах движения машин выбираются (создаются) с предельной крутизной, перевалы и серпантины, в том числе, не умещающиеся в один радиус поворота, площадки для разъездов, уступы и косогоры, броды через горные реки, переходы через каньоны и ущелья, характерные для горной местности элементы.
106. Участки для обучения военнослужащих преодолению горных рек различными способами (вброд, по подвесным и перекидным мостам, канатной дороге) подбираются на горной реке с различной шириной, глубиной, скоростью течения, разным грунтом дна и характером берегов.
107. Скалодром (участки для обучения скалолазанию военнослужащих) подбираются на скальных склонах различной сложности или оборудуются на специально выделенном участке полигона.
Параграф 13. Инженерный городок
108. Для обучения подразделений инженерных войск по тактико-специальной, специальной и инженерной подготовке на полигоне создается инженерный городок, на котором оборудуются:
1) ротные опорные пункты;
2) взводные опорные пункты;
3) блок - пост;
4) макеты типовых зданий из различных материалов;
5) макет водонапорной башни;
6) макет склада горюче-смазочных материалов и нефтепровода;
7) линия электропередач;
8) инженерные заграждения и минно-взрывные средства;
9) инженерные заграждения и минно-взрывные средства иностранных армий;

102. Әскери оқ ату алаңы оқ атуды үстінен астына қарай және астынан үстіне қарай, нысана орнының бұрышы 5° – 15°, жауынгерлік машинаның бүйірдегі крені – 3° – 5° және көтерілу (түсу) бұрышы 5° – 15° болған кезде жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, әскери қызметшілерді атыс қаруынан атуға және олардың тауда оқу-жаттығу оқ атуын орындауына оқытып-үйрету үшін жабдықталады.
103. Танк директрисасы, жаяу әскер жауынгерлік машинасының, броньды транспортер директрисасы экипаждарды тауда танк, жауынгерлік машина қару-жарағынан оқ атуға, тауда оқ атуды үстінен астына қарай немесе астынан үстіне қарай жүргізу мүмкіндігімен оқу-жаттығу оқ ату жаттығуын орындауға оқытып-үйрету үшін жабдықталады, бұл ретте нысана орындарының бұрышы 5° – 15°, бүйірдегі крені 3° – 5° және көтерілу (түсу) бұрышы 5° – 15° шегінде болуға тиіс.
104. Артиллериялық директриса (артиллерияның және минаатқыштың оқ ату бекінісі) таулы жағдайда батальондық және бригадалық (полк) артиллериядан сынақ оқ атуын орындау үшін жабдықталады.
105. Танк айлағы, машина айлағы және автоайлақ таулы учаскелер мен маршруттар бойынша танкілерді, жауынгерлік машинаны, инженерлік машина мен автомобильді, құралдары мен тіркемелері бар тартқышты жүргізуге оқытып-үйрету үшін жабдықталады. Машинаның жүру трассасындағы көтерілу және түсу шекті беткейлі, асулар мен кедір-бұдыры бар, оның ішінде бұрылыстың бір радиусында төмендемейтін, разъездерге арналған алаңдар, кертпештер, қия беткейлер, тау өзені арқылы өткелдер, каньон мен шатқал арқылы өтпелер, таулы жерге тән элементтер таңдалады (жасалады).
106. Әскери қызметшілерді тау өзенінен әртүрлі тәсілмен (кешіп өту, аспалы және жиналмалы көпір, арқан жол) өтуге оқытып-үйрету үшін учаскелер ені, тереңдігі, ағу жылдамдығы әртүрлі, түбіндегі топырағы және жағалау сипаты әртүрлі тау өзенінде таңдалады.
107. Құз айлағы (әскери қызметшілерді құзға шығуға оқытып-үйретуге арналған учаскелер) әртүрлі қиындықтағы жартаста таңдалады немесе полигонның арнайы бөлінген учаскесінде жабдықталады.
13-параграф. Инженерлік қалашық
108. Инженерлік әскерлер бөлімшелерін тактикалық-арнайы, арнайы және инженерлік даярлық бойынша оқытып-үйрету үшін полигонда инженерлік қалашық құрылады, онда:
1) роталық тірек пункттері;
2) взводтық тірек пункттері;
3) блок-бекет;
4) әртүрлі материалдан жасалған үлгілік ғимараттардың макеттері;
5) су айдау мұнарасының макеті;
6) жанар-жағармай материалдары және мұнай құбыры қоймасының макеті;
7) электр тарату желісі;
8) инженерлік бөгеттер мен мина-жарғыш құралдар;
9) шетел армиясының инженерлік бөгеттері мен мина-жарғыш құралдары;

10) средства преодоления минно-взрывных (невзрывных) заграждений;
11) траншеи, окопы, укрытия для военнослужащих, подразделений, техники и вооружения;
12) элементы и конструкции фортификационных сооружений;
13) различные типы и виды военных дорог и мостов;
14) средства добычи и очистки воды;
15) оборудованные площадки для проведения практических занятий;
16) средства преодоления минно-взрывных заграждений (колейные минные тралы);
17) средства проделывания проходов в минно-взрывных заграждениях (установка разминирования с учебными зарядами);
18) средства механизации минирования (прицепной минный заградитель ПМЗ-4 без тягача);
19) образцы траншеи, окопов, укрытий для личного состава, вооружения и военной техники;
20) макеты различных типов и видов военных дорог;
21) макеты различных типов и видов мостовых конструкции (с нищей для закладки учебных зарядов взрывчатых веществ, для железобетонных мостов);
22) учебное место по развертыванию пункта полевого водообеспечения;
23) оборудованные площадки для проведения практических занятий по устройству и преодолению инженерных заграждений;
24) учебное место для проведения занятий по преодолению препятствий (рвов, оврагов, узких рек) шириной 20 метров и глубиной 3 метров (с использованием механизированных мостов);
25) учебное место для проведения занятий по взрывному делу.
Параграф 14. Городок радиационной, химической и биологической защиты
109. Для обучения подразделений войск радиационной, химической и биологической защиты, на полигоне оборудуется городок радиационной химической и биологической защите, на котором оборудуются:
1) макеты бронетанковой и автомобильной техники;
2) манекены в различных образцах средств индивидуальной защиты;
3) образцы убежищ, оборудованных средствами коллективной защиты;
4) пост радиационного, химического и биологического наблюдения;
5) траншеи, окопы, укрытия для личного состава, техники и вооружения;
6) макеты ядерных и химических боеприпасов;
7) макеты (плакаты, щиты с рисунками) средств применения оружия массового поражения и способами защиты от него;
8) площадка для обучения пользования средствами индивидуальной защиты и выполнения нормативов;
9) площадка для обучения проведению специальной обработки средств защиты, стрелкового оружия и техники;
10) площадка для изучения и применения средств аэрозольной маскировки;
11) площадка для изучения способов защиты от зажигательного оружия;
12) площадка для обучения ведению радиационной и химической разведки.

10) мина-жарғыш (жарылмайтын) бөгеттерден өту құралдары;
11) әскери қызметшілерге, бөлімшелерге, техника мен қару-жараққа арналған траншеялар, жертасалар, тасалар;
12) фортификациялық құрылыс элементтері мен конструкциялары;
13) әскери жолдар мен көпірлердің әртүрлі типтері мен түрлері;
14) суды өндіру және тазарту құралдары;
15) практикалық сабақты өткізу үшін жабдықталған алаңдар;
16) мина-жарғыш бөгеттерден өту құралдары (табанды мина тралдары);
17) мина-жарғыш бөгеттерде өтпелер жасау құралдары (оқу-жаттығу зарядтарымен минасыздандыруды орнату);
18) миналауды механикаландыру құралдары (ПМЗ-4 тартқышы жоқ тіркемелі мина бөгегіші);
19) жеке құрамға, қару-жарақ пен әскери техникаға арналған траншеяның, жертасаның, тасаның үлгілері;
20) әртүрлі типтегі және түрдегі әскери жол макеттері;
21) әртүрлі типтегі және түрдегі көпір конструкциясының макеттері (темір-бетонды көпірлер үшін жарылғыш заттардың оқу-жаттығу зарядтарын, салуға арналған түбі бар);
22) далалық сумен қамтамасыз ету пунктін өрістету бойынша оқу-жаттығу орны;
23) инженерлік бөгеттерді орнату және одан өту бойынша практикалық сабақты өткізу үшін жабдықталған алаңдар;
24) ені 20 метр және тереңдігі 3 метр кедергіден (траншеядан, жырадан, арнасы тар өзеннен) өту бойынша сабақты өткізуге арналған оқу-жаттығу орны (механикаландырылған көпірді пайдалана отырып);
25) жару ісі бойынша сабақты өткізуге арналған оқу-жаттығу орны жабдықталады.
14-параграф. Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау қалашығы
109. Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау әскерлерінің бөлімшелерін полигонда оқытып-үйрету үшін радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау қалашығы жабдықталады, онда мыналар:
1) броньды танк және автомобиль техникасының макеті;
2) жеке қорғану құралдарының әртүрлі үлгідегі манекені;
3) ұжымдық қорғану құралдарымен жабдықталған паналардың үлгісі;
4) радиациялық, химиялық және биологиялық қадағалау бекеті;
5) жеке құрамға, техника мен қару-жараққа арналған траншея, жертаса, таса;
6) ядролық және химиялық оқ-дәрі макеті;
7) жаппай қырып-жоятын қаруды қолдану және одан қорғану тәсілінің (суреттері бар плакат, қалқан) макеті;
8) жеке қорғану құралдарын пайдалануға оқытып-үйретуге және нормативтерді орындауға арналған алаң;
9) қорғау құралдарына, атыс қаруы мен техникаға арнайы өңдеу жүргізуге оқытып-үйретуге арналған алаң;
10) аэрозольдік бүркемелеу құралдарын зерделеуге және қолдануға арналған алаң;
11) өртегіш қарудан қорғау тәсілдерін зерделеуге арналған алаң;
12) радиациялық және химиялық барлау жүргізуге оқытып-үйретуге арналған алаң жабдықталады.

Параграф 15. Тропа разведчика
110. Для обучения разведывательных подразделений на полигоне сооружается тропа разведчика, которая оборудуется на маршруте протяженностью от 600 метров до 10 километров с различными препятствиями.
В целях совершенствования и усложнения тропы разведчика допускается разработка и оборудование дополнительных препятствий. Тропа разведчика используется для тренировки и оценки разведывательных групп, и в целях индивидуальной оценки военнослужащих разведывательных подразделений. Оборудование тропы разведчика осуществляться силами войск или по плану капитального строительства, при этом количество оборудуемых на тропе препятствий не ограничено.
Глава 3. Планирование и организация деятельности полигонов
Параграф 1. Планирование использования полигонов
111. Полигоны используются воинскими частями и подразделениями для выполнения задач боевой подготовки. Планирование практических занятий (стрельбы, учения, вождения) на полигоне производится за 5 рабочих дней до начала занятий.
Воинские части, не имеющие в своем штате полигонов, подают заявки на проведение стрельб (учений, вождений) в отдел боевой подготовки, (учебный отдел) воинской части (учреждения), которой подчинен полигон по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
112. Отделением боевой подготовки воинской части (учебным отделом или учебно-методическим отделом ВУЗа, учебного центра) за 4 календарных дня до начала занятий составляется расписание занятий на предстоящую неделю. Расписание, утвержденное командиром воинской части, доводится до начальника полигона за 3 календарных дня по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, на основании которого планируется работа личного состава полигона по подготовке учебных объектов к предстоящим занятиям.
113. Учебные объекты полигона содержатся в постоянной готовности к обеспечению занятий. Для подготовки учебных объектов допускается привлечения команд или подразделений от воинских частей.
114. При подготовке к проведению боевых стрельб отделений, взводов или к тактическим учениям с ротами, батальонами, бригадой командир воинской части (подразделения), являющийся руководителем боевой стрельбы (тактического учения), выделяет на полигон личный состав для оказания помощи в подготовке мишенной обстановки. Подразделения, с которыми запланировано проведение боевых стрельб или тактических учений, к оборудованию мишенного поля не привлекаются.
115. Командир воинской части (подразделения) не позже чем за 7 (семь) рабочих дней до начала тактического учения с боевой стрельбой и не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до начала боевых стрельб взвода (отделений) предоставляет начальнику полигона выписку из приказа по воинской части на проведение стрельб и назначении должностных лиц наряда, схему мишенной обстановки, а также заявку на изготовление мишеней и накрытие мишенного поля.

15-параграф. Барлаушы соқпағы
110. Барлау бөлімшелерін оқытып-үйрету үшін полигонда әртүрлі кедергісі бар ұзындығы 600 метрден 10 километр дейін маршрутта жабдықталатын барлаушы соқпағы салынады.
Барлаушы соқпағын жетілдіру және қиындату мақсатында қосымша кедергілерді әзірлеуге және жабдықтауға жол беріледі. Барлаушы соқпағы барлау топтарын жаттықтыру және бағалау үшін және барлау бөлімшелерінің әскери қызметшілерін жеке бағалау мақсатында пайдаланылады. Барлаушы соқпағын жабдықтау әскер күштерімен немесе күрделі құрылыс жоспары бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте соқпақта жабдықталатын кедергілер саны шектеусіз.
3-тарау. Полигондар қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
1-параграф. Полигондарды пайдалануды жоспарлау
111. Полигондарды әскери бөлімдер мен бөлімшелер жауынгерлік даярлық міндеттерін орындау үшін пайдаланады. Полигонда практикалық сабақтарды (ату, оқу-жаттығу, жүргізу) жоспарлау сабақ басталғанға дейін 5 жұмыс күні бұрын жүргізіледі.
Өз штатында полигондары жоқ әскери бөлімдер осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша полигон бағынысты әскери бөлімнің (мекеменің) жауынгерлік даярлық бөліміне (оқу-жаттығу бөліміне) оқ атуға (оқу-жаттығу, жүргізу) өтінім береді.
112. Әскери бөлімнің жауынгерлік даярлық бөлімшесі (ӘОО-ның, оқу-жаттығу орталығының оқу бөлімі немесе оқу-әдістемелік бөлімі) сабақ басталғанға дейін күнтізбелік 4 күн бұрын алдағы аптаға сабақ кестесін жасайды. Әскери бөлім командирі бекіткен кесте осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік 3 күн бұрын полигон бастығына жеткізіледі, оның негізінде оқу-жаттығу объектілерін алдағы сабаққа дайындау бойынша полигон жеке құрамының жұмысын жоспарлайды.
113. Полигонның оқу-жаттығу объектілері сабақты қамтамасыз етуге ұдайы әзірлікте ұсталады. Оқу-жаттығу объектілерін дайындау үшін әскери бөлімдерден командаларды немесе бөлімшелерді тартуға жол беріледі.
114. Бөлімшелердің, взводтардың жауынгерлік оқ атуын өткізуге немесе роталармен, батальондармен, бригадамен тактикалық оқу-жаттығуға дайындық кезінде жауынгерлік оқ ату (тактикалық оқу-жаттығу) жетекшісі болып табылатын әскери бөлім (бөлімше) командирі нысана жағдайын дайындауда көмек көрсету үшін полигонға жеке құрам бөледі. Жауынгерлік оқ ату немесе тактикалық оқу-жаттығу өткізу жоспарланған бөлімшелер нысана алаңын жабдықтауға тартылмайды.
115. Әскери бөлім (бөлімше) командирі жауынгерлік оқ атумен тактикалық оқу-жаттығу басталғанға дейін 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей және взводтың (бөлімшенің) жауынгерлік оқ атуы басталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей полигон бастығына әскери бөлім бойынша оқ атуды жүргізу және нарядтың лауазымды адамдарын тағайындау жөніндегі бұйрықтан үзіндіні, нысана жағдайының схемасын, сондай-ақ нысананы жасауға және нысана алаңын жабуға өтінім ұсынады.

116. С начала проведения практического этапа тактических учений с ротами, батальонами, бригадой и до окончания тактических учений начальник полигона находится вблизи руководителя, поддерживает связь и руководит работой личного состава, обслуживающего учение. О всех нарушениях доводит руководителю учений и по его указанию подает сигнал о прекращении огня.
117. По окончании учений, стрельб (занятий) территория учебного объекта приводится в порядок, а полигонное оборудование обслуживается и проверяется на наличие, комплектность и исправность.
118. В случаях порчи или утраты полигонного оборудования при проведении тактического учения (стрельбы), начальник полигона рапортом докладывает командиру воинской части, на основании которого проводится служебное расследование с определением виновных лиц. Результаты проведенного расследования и о принятых мерах докладывается командиру (начальнику) и довольствующий орган.
Раздел 3. Организация деятельности полигонов Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан (авиационные полигоны)
Параграф 1. Оборудование пунктов управления наземных (морских) авиационных полигонов
119. На пункте управления наземного (морского) авиационного полигона помещение группы руководства полетами оборудуется:
1) выносными индикаторами радиолокационной станций, радиопеленгаторов (при их наличии);
2) средствами звукозаписи радиообмена между руководителем полетов и экипажами воздушных судов, а также средствами видеозаписи контроля над выполнением экипажами воздушного судна маневра и атаки наземной цели;
3) аварийными средствами радиосвязи с автономным источником питания;
4) средствами связи с оператором электронно-вычислительной техники, наблюдательными пунктами, радиолокационными и радиотехническими станциями обеспечения полетов;
5) пультом управления движущимися мишенями (если они имеются на полигоне);
6) рабочими местами офицеров по управлению радиоуправляемыми мишенями – на воздушных полигонах (если они не оборудованы в отдельном помещении);
7) средствами связи с постами оцепления и подразделениями авиационного полигона;
8) средствами связи пункта управления полигона с командным пунктом (командно-диспетчерский пункт) авиационной части, проводящей полеты на авиационном полигоне полигон;
9) указателем направления и скорости ветра у земли;
10) средствами дублирующей сигнализации разрешения или запрещения работы (ракетницами с ракетами, дымовыми шашками, пиротехническими факелами);
11) приборами визуального наблюдения за мишенными полями, часами, навигационными и масштабными линейками и другим имуществом.

116. Роталармен, батальондармен, бригадамен тактикалық оқу-жаттығулардың практикалық кезеңі басталғаннан бастап тактикалық оқу-жаттығулар аяқталғанға дейін полигон бастығы басшының жанында байланыста болады және оқу-жаттығуға қызмет көрсететін жеке құрамның жұмысына басшылық жасайды. Қауіпсіздік шараларын бұзған жағдайда оқу-жаттығу басшысына жеткізеді және оқ атуды тоқтату туралы сигнал береді.
117. Оқу-жаттығу, оқ ату (сабақ) аяқталғаннан кейін оқу-жаттығу объектісінің аумағы тәртіпке келтіріледі, ал полигондық жабдыққа қызмет көрсетіледі және ол бар болуына, жиынтықталуына және ақаусыздығына тексеріледі.
118. Тактикалық оқу-жаттығуды (оқ атуды) өткізу кезінде полигондық жабдық бүлінген немесе жоғалған жағдайда полигон бастығы баянатпен әскери бөлім командиріне баяндайды, оның негізінде кінәлі адамдарды айқындаумен қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді. Жүргізілген тергеп-тексеру нәтижесі және қабылданған шаралар туралы командирге (бастыққа) және жабдықталым органына баяндалады.
3-бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері полигондарының қызметін ұйымдастыру (авиациялық полигондар)
1-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарының басқару пункттерін жабдықтау
119. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигонының басқару пунктінде ұшуға басшылық жасау тобының үй-жайы:
1) радиолокациялық станцияның, радиопеленгатордың (олар бар болған кезде) алып шығарылатын индикаторымен;
2) ұшу жетекшісі мен әуе кемесінің экипажы арасында радиоалмасуды дыбысты жазу құралымен, сондай-ақ әуе кемесі экипажының маневр жасау және жерүсті нысанаға шабуылдауды бақылауды бейнежазба құралымен;
3) автономды қоректендіру көзімен авариялық радиобайланыс құралымен;
4) электрондық-есептеу техникасының операторымен, қадағалау пунктімен, ұшуды радиолокациялық және радиотехникалық қамтамасыз ету станциясымен байланыс құралымен;
5) жылжымалы нысананы басқару пультімен (егер олар полигонда болса);
6) радиобасқарылатын нысананы басқару жөніндегі офицерлердің жұмыс орындарымен – әуе полигонында (егер олар жеке үй-жайда жабдықталмаған болса);
7) қоршау бекетімен және авиациялық полигон бөлімшелерімен байланыс құралымен;
8) авиациялық полигонда ұшуды жүргізетін авиациялық бөлімнің командалық пунктімен (командалық-диспетчерлік пункт) полигонды басқару пунктінің байланыс құралымен;
9) жерде жел бағыты мен жылдамдығы көрсеткішімен;
10) жұмысқа рұқсат етуге немесе тыйым салуға қайталайтын дабылдама құралымен (зымыраны бар ракетницамен, түтіндеткіш құтымен, пиротехникалық факелмен);
11) нысана алаңын, сағатты, навигациялық және масштабты сызғыштар мен басқа да мүлікті көзбен шолып бақылау аспабымен жабдықталады.

Параграф 2. Особенности организации деятельности морских авиационных полигонов
120. Содержание морского полигона:
1) береговая база, включающая в себя служебные и жилые помещения для личного состава, служб и техники, складские помещения и оборудованные причалы (пирсы) для стоянки, заправки и ремонта плавательных средств;
2) водный район для отработки бомбометания, стрельб и пусков ракет;
3) участок суши для имитации объектов береговой обороны;
4) прибрежные участки для размещения постов и средств наблюдения за результатами боевого применения авиационных средств поражения.
121. В качестве морских мишеней на полигоне используются:
1) дистанционно управляемые катера-мишени (корабли-мишени);
2) мишенные плавательные средства, стационарные (неподвижные) радиолокационные щиты на плавательных средствах, а также плавучие или частично притопленные корабли-мишени;
3) мишенная обстановка и объекты поля боя подразделений береговой обороны.
122. Морские полигоны обеспечивают боевое применение авиационных средств поражения круглосуточно в простых и сложных метеорологических условиях по неподвижным, маневрирующим подвижным надводным и наземным целям со всех высот, с различных направлений одиночными экипажами воздушных судов и в составе летных эскадрилий.
123. На время использования морских полигонов район боевого применения закрывается для плавания всех морских судов, не связанных с обеспечением бомбометания, стрельб и пуска ракет.
124. На акватории пуска ракет выставляется не менее 3 швартовых бочек для постановки на них стационарных радиолокационных щитов, мишеней для телеуправляемых авиационных средств поражения и радиолокационных маркеров.
125. На полигоне выделяются морские суда обеспечения руководства полетами, оборудованного средствами связи и радиолокационными станциями. Пункт управления руководителя полетов на полигоне, в этом случае размещается на морском судне обеспечения.
126. Пункт управления морского полигона размещается на морских судах обеспечения, морские судна - буксировщике, катере-водителе телеуправляемой цели, на специально оборудованном катере.
Если пункт управления руководителя полетов на полигоне и пункт управления полигона размещаются не на одном морском судне, то в этом случае между ними организуется связь.
127. Морское судно, на котором размещается пункт управления морского полигона, оборудуется сигнальными средствами, обеспечивающими их надежное наблюдение и опознавание экипажами воздушных судов, выполняющих боевое применение.

2-параграф. Теңіз авиациялық полигондарының қызметін ұйымдастыру ерекшелігі
120. Теңіз полигонының құрамы:
1) жеке құрамға, қызметтерге және техникаға арналған қызметтік және тұрғын үй-жайды, қоймалық үй-жайды және жүзу құралының тұрағы, оларға жанармай құю және жөндеу үшін жабдықталған айлақты (пирсті) қамтитын жағалық база;
2) бомба тастауды, оқ ату мен зымырандарды ұшыруды пысықтауға арналған су ауданы;
3) жағалау қорғаныс объектілерін имитациялауға арналған құрлық учаскесі;
4) авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдану нәтижесін бақылау бекеттері мен құралдарын орналастыруға арналған жағалау маңындағы учаскелер.
121. Полигонда теңіз нысаналары ретінде мыналар пайдаланылады:
1) қашықтықтан басқарылатын катер-нысаналар (корабль-нысаналар);
2) жүзетін нысана құралдары, жүзу құралдарындағы стационарлық (қозғалмайтын) радиолокациялық қалқандар, сондай-ақ қалқымалы немесе жартылай бататын корабль-нысаналар;
3) нысана жабдығы және жағалық қорғаныс бөлімшелерінің ұрыс алаңының объектілері.
122. Теңіз полигондары авиациялық зақымдау құралдарын тәулік бойы барлық биіктіктен, әуе кемелерінің жеке экипаждарымен және ұшқыштар эскадрильясы құрамында әртүрлі бағыттардан, жылжымайтын, маневр жасайтын жылжымалы суүсті және жерүсті нысаналары бойынша қарапайым және күрделі метеорологиялық жағдайда жауынгерлік қолдануды қамтамасыз етеді.
123. Теңіз полигондарын пайдалану уақытында бомба тастауды, оқ атуды және зымырандар ұшыруды қамтамасыз етуге байланысты емес барлық теңіз кемесінің жүзуі үшін жауынгерлік қолдану ауданы жабылады.
124. Зымырандарды ұшыру акваториясында оларға стационарлық радиолокациялық қалқандарды, телебасқарылатын авиациялық зақымдау құралдары мен радиолокациялық маркерлерге арналған нысаналарды орнату үшін кемінде 3 арқандап байлау бөшкесі қойылады.
125. Полигонда байланыс құралдарымен және радиолокациялық станциялармен жабдықталған ұшуға басшылық жасауды қамтамасыз ететін теңіз кемесі бөлінеді. Полигондағы ұшу жетекшісінің басқару пункті, бұл жағдайда қамтамасыз ететін теңіз кемесінде орналастырылады.
126. Теңіз полигонының басқару пункті қамтамасыз ететін теңіз кемесінде, теңіз кемесі – тіркеп сүйрегіште, телебасқарылатын нысананы жүргізетін катерде, арнайы жабдықталған катерде орналастырылады.
Егер ұшу жетекшісінің басқару пункті полигонда және полигонның басқару пункті бір теңіз кемесінде орналастырылмаса, онда бұл жағдайда олардың арасында байланыс ұйымдастырылады.
127. Теңіз полигонының басқару пункті орналастырылған теңіз кемесі оларды сенімді қадағалауды және жауынгерлік қолдануды орындайтын экипаждардың әуе кемелерін тануды қамтамасыз ететін сигнал құралдарымен жабдықталады.

128. Перед началом полетов на боевое применение авиационных средств поражения проводится обход (облет) районов полигона и прилегающих к нему территорий. При нахождении в районе посторонних плавательных средств принимаются меры к их отводу (эвакуации) с территории.
Во время использования морского полигона охрану водного района осуществляют катера обеспечения и плавательные средства.
129. При повторном заходе воздушного судна на бомбометание, стрельбу и пуски ракет руководитель полетов на полигоне уведомляет об этом пункт управления полигона и командиров всех морских судов обеспечения.
130. В случаях, когда места потопления невзорвавшихся авиационных средств поражения точно не обозначены, начальник полигона организует траление для их поиска. На время тральных работ полигон закрывается.
Места траления обозначаются буйками, а протраленные площади наносятся на карту.
131. Результаты применения авиационных средств поражения обрабатываются и выдаются представителю авиационной части.
Параграф 3. Особенности организации деятельности воздушных полигонов
132. Воздушные полигоны оборудуются:
1) пунктом управления полигона;
2) выносным пунктом наведения;
3) стартовыми площадками управляемых мишеней;
4) площадками для вертолетов авиационной поисково-спасательной службы.
133. Пуски управляемых и неуправляемых ракет, стрельбы из пушек по мишеням, а также отстрел ракетно-артиллерийского вооружения с воздушных судов выполняются согласно аэронавигационному паспорту воздушного полигона.
134. Для упорядочения использования воздушных полигонов на основании планов боевой подготовки авиационных частей составляется план-график их использования на учебный год (период), утверждаемый командующим Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан.
135. За 3 календарных дня до планируемого использования воздушного полигона авиационные части подают заявку в Управление командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, в которой указывают:
1) условное наименование авиационной части;
2) аэродром базирования и его позывной;
3) дату, время начала и окончания использования воздушного полигона;
4) количество управляемых, неуправляемых мишеней, светящихся авиабомб;
5) позывные и индексы экипажей воздушного судна (ведущих групп) в порядке их прибытия на воздушный полигон, минимумы летного состава (днем и ночью);
6) маршруты и профили полетов (высоту по этапам) истребителей и воздушных суден-мишеней;
7) номера выполняемых упражнений;

128. Авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдануға ұшу басталар алдында полигон аудандарын және оған іргелес аумақтарды айналып өту (аралап ұшу) жүргізіледі. Ауданда бөгде жүзу құралдары болған кезде оларды аумақтан әкетуге (эвакуациялауға) шаралар қабылданады.
Теңіз полигонын пайдалану уақытында су ауданын күзетуді қамтамасыз ету катерлер мен жүзу құралдары жүзеге асырады.
129. Әуе кемесі бомба тастауға, оқ атуға және зымырандар ұшыруға қайта кірген кезде полигондағы ұшу жетекшісі ол туралы полигонның басқару пунктін және барлық қамтамасыз ету теңіз кемесінің командирлерін хабардар етеді.
130. Жарылмаған авиациялық зақымдау құралдары суға батқан жерлері нақты белгіленбеген жағдайда полигон бастығы оларды іздеу үшін тралдауды ұйымдастырады. Тралдық жұмыс уақытында полигон жабылады.
Тралдау орындары буйкалармен белгіленеді, ал тралданған аудандар картаға түсіріледі.
131. Авиациялық зақымдау құралдарын қолдану нәтижесі өңделеді және авиациялық бөлім өкіліне беріледі.
3-параграф. Әуе полигондарының қызметін ұйымдастыру ерекшелігі
132. Әуе полигондары:
1) полигонды басқару пунктімен;
2) алып жүрілетін бағыттау пунктімен;
3) басқарылатын нысананың старттық алаңымен;
4) авиациялық іздеу-құтқару қызметінің тікұшақтарына арналған алаңдармен жабдықталады.
133. Басқарылатын және басқарылмайтын зымырандарды ұшыру, нысаналарға зеңбіректен оқ ату, сондай-ақ әуе кемесінен зымыран-артиллериялық қару-жарақтан оқ ату әуе полигонының аэронавигациялық паспортына сәйкес орындалады.
134. Әуе полигонын пайдалануды ретке келтіру үшін авиациялық бөлімдердің жауынгерлік даярлық жоспары негізінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері әскери-әуе күштерінің қолбасшысы бекітетін оқу жылына (кезеңге) арналған оларды пайдалану жоспар-кестесі жасалады.
135. Әуе полигонын жоспарлы пайдалануға дейін күнтізбелік 3 күн ішінде авиациялық бөлімдер Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасына өтінім береді, онда:
1) авиациялық бөлімнің шартты атауын;
2) орналасу әуеайлағын және оның шақыру белгісін;
3) әуе полигонын пайдалану күнін, оны пайдалануды бастаған және аяқтаған уақытын;
4) басқарылатын, басқарылмайтын нысана, жарқырайтын авиабомба санын;
5) әуе кемесі экипажының (жетекші топтың) олардың әуе полигонына келу тәртібінде шақыру белгілері мен индекстерін, ұшқыштар құрамының минимумдарын (күндіз және түнде);
6) жойғыштар мен нысана-әуе кемесінің ұшу маршруты мен бейіндерін (кезеңдер бойынша биіктігін);
7) орындалатын жаттығулардың нөмірлерін;

8) рубежи передачи управления;
9) фамилии и инициалы руководителя полетов на полигоне и офицера боевого управления.
136. Управление командующего Военно-воздушными силами Сил Воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан организует выделение поисково-спасательного вертолета авиационным частям, в чьей зоне ответственности находится полигон. Не допускается использование воздушного полигона без поисково-спасательного обеспечения.
Параграф 4. Наземные (морские) авиационные полигоны
137. Наземные (морские) авиационные полигоны создаются для отработки и совершенствования огневой и тактической выучки экипажей воздушных судов, авиационных подразделений и частей по наземным (морским) целям.
138. Наземные (морские) авиационные полигоны подразделяются на постоянные (штатные), временные (нештатные), подвижные и интерактивные (электронные):
1) к постоянным полигонам относятся полигоны, организуемые на длительное время их использования, наземные (морские) авиационные полигоны являются штатными и обслуживаются специальными воинскими подразделениями авиационного полигона, входящими в штаты авиационных частей;
2) к временным полигонам относятся нештатные полигоны, организуемые силами авиационных частей на короткий период времени (на период учений, сборов), наземные (морские) авиационные полигоны обслуживаются выделенными нештатными командами и средствами.
139. По объему и характеру выполняемых авиационными подразделениями и воинскими частями задач наземные (морские) полигоны подразделяются на три категории.
Наземные (морские) авиационные полигоны первой категории создаются для совершенствования и поддержания достигнутого уровня боевой выучки авиационных подразделений и частей, освоения летным составом новых видов боевого применения авиационных комплексов, проведения опытных (исследовательских) и показных учений и имеет размеры не менее 10х15 километров.
Наземные (морские) авиационные полигоны второй категории создаются для отработки и совершенствования огневой и тактической подготовки экипажей воздушных судов, авиационных подразделений и частей фронтовой бомбардировочной авиации и имеют размеры не менее 10х10 километров.
Наземные (морские) авиационные полигоны третьей категории создаются для отработки и совершенствования огневой и тактической подготовки экипажей воздушных судов, авиационных подразделений и частей в основном истребительной, истребительно-бомбардировочной, штурмовой, разведывательной и армейской авиации и имеют размеры не менее 5х5 километров.
140. Для обеспечения мероприятий боевой подготовки допускается использование авиационных полигонов подразделениями Вооруженных Сил Республики Казахстан при этом организацию, планирование и оборудования мест (участков) осуществляется в соответствии с пунктами 6, 8, 11, 12, 17-22 настоящих Правил.

8) басқаруды беру шептерін;
9) полигондағы ұшу жетекшісінің және жауынгерлік басқару офицерінің тегін және инициалдарын көрсетеді.
136. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасы кімнің жауапкершілік аймағында полигон орналасқан авиациялық бөлімдерге іздеу-құтқару тікұшағын бөлуді ұйымдастырады. Іздеу-құтқаруды қамтамасыз етусіз әуе полигонын пайдалануға жол берілмейді.
4-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары
137. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары жерүсті (теңіз) нысанасы бойынша әуе кемесі экипаждарының, авиациялық бөлімшелер мен бөлімдердің оқ ату және тактикалық машығын пысықтау және жетілдіру үшін құрылады.
138. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары тұрақты (штаттық), уақытша (штаттан тыс), жылжымалы және интерактивті (электрондық) болып бөлінеді:
1) тұрақты полигондарға оларды ұзақ уақыт пайдалану үшін ұйымдастырылатын полигон жатады, жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары штаттық болып табылады және авиациялық бөлімдердің штаттарына кіретін авиациялық полигонның арнайы әскери бөлімшелері қызмет көрсетеді;
2) уақытша полигондарға қысқа уақыт кезеңіне (оқу-жаттығу, жиындар кезеңіне) авиациялық бөлімдердің күшімен ұйымдастырылатын штаттық емес полигондар жатады, жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарына бөлінген штаттық емес командалар мен құралдар қызмет көрсетеді.
139. Авиациялық бөлімшелер мен әскери бөлімдер орындайтын міндеттердің ауқымы мен сипаты бойынша жерүсті (теңіз) полигондары үш санатқа бөлінеді.
Бірінші санаттағы жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары авиациялық бөлімшелер мен бөлімдердің жауынгерлік машығының қол жеткізілген деңгейін жетілдіру және ұстау, ұшқыштар құрамының авиациялық кешендерді жауынгерлік қолданудың жаңа түрлерін меңгеруі, тәжірибелік (зерттеу) және көрнекі оқу-жаттығуды өткізу үшін құрылады және оның көлемі кемінде 10х15 километр болады.
Екінші санаттағы жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары әуе кемесі экипаждарының, бомбалаушы майдан авиациясының авиациялық бөлімшелері мен бөлімдерінің оқ ату және тактикалық даярлығын пысықтау және жетілдіру үшін құрылады және оның көлемі кемінде 10х10 км болады.
Үшінші санаттағы жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары әуе кемесі экипаждарының, негізінен жойғыш, жойғыш-бомбалаушы, шабуылдау, барлау және армиялық авиацияның авиациялық бөлімшелері мен бөлімдерінің оқ ату және тактикалық даярлығын пысықтау және жетілдіру үшін құрылады және оның көлемі кемінде 5х5 километр болады.
140. Жауынгерлік даярлық іс-шараларын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері бөлімшелерінің авиациялық полигондарды пайдалануына жол беріледі, бұл ретте орындарды (учаскелерді) ұйымдастыру, жоспарлау және жабдықтау осы Қағидалардың 6, 8, 11, 12, 1722-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.

141. Наземные (морские) авиационные полигоны подразделяются на:
1) постоянный штатный полигон - полигоны, организуемые на длительное время их использования, являются штатными и обслуживаются специальными воинскими подразделениями авиационного полигона, входящими в штаты авиационных частей;
2) временные нештатные полигоны - относятся нештатные полигоны, организуемые силами авиационных частей на короткий период времени (на период учений, сборов), они обслуживаются выделенными нештатными командами и средствами;
3) интерактивные (электронные) наземные (морские) авиационные полигоны создаются для подготовки экипажей воздушных судов, к выполнению задач боевого применения авиационных средств поражения по наземным целям.
Глава 5. Особенности наземных (морских) авиационных полигонов
Параграф 1. Состав наземных (морских) авиационных полигонов
142. Наземные (морские) авиационные полигоны комплектуются количеством и составом подразделений:
1) на постоянных штатных наземных (морских) авиационных полигонах количество и состав подразделений на штатных наземных (морских) авиационных полигонах обуславливаются необходимостью обеспечения их нормативного функционирования, а также объемом и интенсивностью их использования в интересах боевой подготовки авиации;
2) на временных нештатных наземных (морских) авиационных полигонах комплектование нештатных наземных (морских) авиационных полигонов военнослужащими, средствами управления и контроля за экипажами воздушных судов в воздухе осуществляется за счет авиационных частей решением руководителя органа управления.
143. В наземные (морские) авиационные полигоны входит:
1) земельный участок (акватория);
2) воздушное пространство над районом авиационного полигона;
3) мишенное, капитальное и специальное оборудование;
4) средства управления и обеспечения полетов на боевое применение;
5) средства объективного контроля полетов, результатов боевого применения авиационных средств поражения и действий экипажей воздушных судов при нанесении удара.
144. Земельные участки, отводимые для наземных (морских) авиационных полигонов, располагаются:
1) не ближе 10 километров от крупных населенных пунктов (городов, железнодорожных узлов, электростанций, предприятий) и не ближе 2 километров плюс радиус разлета осколков авиационных средств поражения от населенных пунктов сельского типа, шоссейных и железных дорог, судоходных рек, морских коммуникаций;
2) не ближе 30 километров от воздушных трасс и аэродромов согласно схеме определения границ авиационного полигона, указанной в приложении 10 к настоящим Правилам.

141. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары мыналарға бөлінеді:
1) тұрақты штаттық полигон – оларды ұзақ уақыт пайдалану үшін ұйымдастырылатын полигондар, штаттық болып табылады және оларға авиациялық бөлімдердің штаттарына кіретін авиациялық полигонның арнайы әскери бөлімшелері қызмет көрсетеді;
2) уақытша штаттық емес полигон – қысқа уақыт кезеңіне (оқу-жаттығу, жиындар кезеңіне) авиациялық бөлімдердің күшімен ұйымдастырылатын штаттық емес полигондар, оларға бөлінген штаттық емес командалар мен құралдар қызмет көрсетеді;
3) интерактивті (электрондық) жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары әуе кемесінің экипаждарын авиациялық зақымдау құралдарын жерүсті нысаналар бойынша жауынгерлік қолдану міндеттерін орындауға даярлау үшін құрылады.
5-тарау. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарының ерекшелігі
1-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарының құрамы
142. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондар бөлімше санымен және құрамымен жасақталады:
1) тұрақты штаттық жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарында штаттық жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарындағы бөлімшелер саны мен құрамы олардың нормативтік жұмыс істеуін қамтамасыз ету қажеттілігіне, сондай-ақ авиацияны жауынгерлік дайындау мүддесінде оларды пайдалану ауқымына және қарқынына негізделеді;
2) уақытша штаттық емес жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарында штаттық емес жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарын әскери қызметшілермен жасақтау, әуеде әуе кемелерінің экипаждарын басқару және бақылау құралдарымен жабдықтау басқару органы басшысының шешімімен авиациялық бөлімдер есебінен жүзеге асырылады.
143. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарына:
1) жер учаскесі (акватория);
2) авиациялық полигон ауданы үстіндегі әуе кеңістігі;
3) нысана, күрделі және арнайы жабдық;
4) жауынгерлік қолдануға ұшуды басқару және қамтамасыз ету құралдары;
5) ұшуды, авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдану нәтижесін және соққы берген кезде әуе кемесі экипаждарының іс-қимылдарын объективті бақылау құралдары кіреді.
144. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондары үшін бөлінетін жер учаскесі:
1) ірі елді мекендерден (қалалардан, теміржол тораптарынан, электр станцияларынан, кәсіпорындарынан) 10 километрге жақын емес және авиациялық зақымдау құралдары сынықтарының жан-жаққа ұшу радиусы ауыл типіндегі елді мекеннен, тасжол және темір жолдан, кеме жүзетін өзеннен, теңіз коммуникациясынан 2 километрге жақын емес;
2) осы Қағидаларға 10-қосымшада көрсетілген авиациялық полигон шекарасын айқындау схемасына сәйкес әуе трассалары мен әуеайлақтардан 30 километр жақын емес орналастырылады.

145. На наземных (морских) авиационных полигонах выполняются:
1) бомбометания всеми способами в простых и сложных метеорологических условиях;
2) пуски ракет класса "воздух-поверхность" и "воздух – радиолокационная станция";
3) стрельбы по движущимся и неподвижным наземным (морским) мишеням из всех видов авиационного оружия;
4) отработка тактических приемов по нанесению ударов по наземным (морским) целям;
5) отработка способов и практических приемов преодоления противовоздушной обороны противника с применением средств радиоэлектронной борьбы;
6) различные виды боевого применения при проведении летно-тактических учений;
7) испытания бомбардировочного, ракетного и стрелково-пушечного вооружения воздушных судов и авиационных средств поражения, средств и комплексов радиоэлектронной борьбы;
8) отстрел авиационного оружия.
Параграф 2. Зонирование территории наземных (морских) авиационных полигонов
146. Для обеспечения безопасности бомбометаний, пусков ракет и воздушных стрельб вся площадь авиационного полигона разбивается на рабочую зону, где размещена мишенная обстановка и зону безопасности, где размещены все остальные объекты полигона, вариант размещения оборудования указана в схеме размещения оборудования на авиационном полигоне, приложение 11 к настоящим Правилам.
147. Границы рабочей зоны авиационного полигона:
1) от границы полигона – не ближе 200 метров плюс радиус разлета осколков авиационных средств поражения, применяемых на полигоне;
2) от ближайших населенных пунктов, железных и шоссейных дорог, судоходных рек – не ближе 2 километров плюс радиус разлета осколков, применяемых авиационных средств поражения.
148. В рабочей зоне авиационного полигона размещаются:
1) стрелковое поле для стрельбы из пушек (подвижных пушечных установок) и пусков неуправляемых ракет;
2) бомбардировочное поле, оборудованное для бомбометания днем и ночью с прицеливанием визуально и с помощью радиолокационных прицелов;
3) тактическое поле для бомбометаний и стрельб по мишеням, имитирующим военные объекты на поле боя, в тактической и оперативной глубине (размеры, количество и конфигурация объектов соответствует реальным объектам);
4) мишени для пусков управляемых ракет типа "воздух-поверхность" и "воздух - радиолокационная станция", а также для бомбометаний корректируемыми авиационных бомб (имитаторы железобетонных укрытий для воздушных судов, взлетно-посадочных полос, железнодорожных и автомобильных мостов, крупных промышленных объектов, электростанций, радиолокационные станций);

145. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарында:
1) қарапайым және күрделі метеорологиялық жағдайда барлық тәсілмен бомба тастау;
2) "әуе-жер беті" және "әуе-радиолокациялық станция" санатындағы зымырандарды ұшыру;
3) авиациялық қарудың барлық түрінен жылжымалы және жылжымайтын жерүсті (теңіз) нысанасы бойынша оқ ату;
4) жерүсті (теңіз) нысанасына соққы беру бойынша тактикалық тәсілдерді пысықтау;
5) радиоэлектрондық күрес құралдарын қолдана отырып, қарсыластың әуе шабуылына қарсы қорғанысын жеңу тәсілдері мен практикалық амалдарын пысықтау;
6) ұшу-тактикалық оқу-жаттығуды өткізу кезінде жауынгерлік қолданудың әртүрлі түрі;
7) әуе кемесінің бомбалаушы, зымыран және оқ ату-зеңбірек қару-жарағын және авиациялық зақымдау құралдарын, радиоэлектрондық күрес құралдары мен кешендерін сынау;
8) авиациялық қарудан атқылау орындалады.
2-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарының аумағын аймақтарға бөлу
146. Бомба тастау, зымырандарды ұшыру және әуеде оқ ату қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін авиациялық полигонның барлық ауданы нысаналық жағдай орналасқан жұмыс аймағына және полигонның барлық қалған объектілері орналасқан қауіпсіздік аймағына бөлінеді, жабдықты орналастыру схемасы осы Қағидаларға 11-қосымшада авиациялық полигонда жабдықты орналастыру схемасында көрсетілген.
147. Авиациялық полигон жұмыс аймағының шекарасы:
1) полигон шекарасынан – полигонда қолданылатын авиациялық зақымдау құралы жарықшағының жан-жаққа ұшу радиусы 200 метр жақын емес;
2) жақын жердегі елді мекеннен, темір және тасжолдан, кемеде жүзетін өзеннен – қолданылатын авиациялық зақымдау құралдары жарықшағының жан-жаққа ұшу радиусы 2 километрге жақын емес.
148. Авиациялық полигонның жұмыс аймағында:
1) зеңбіректен (жылжымалы зеңбірек қондырғысынан) оқ атуға және басқарылмайтын зымырандарды ұшыруға арналған атыс алаңы;
2) көзбен шолып және радиолокациялық көздеудің көмегімен көздеу арқылы күндіз және түнде бомба тастау үшін жабдықталған бомбалау алаңы;
3) ұрыс алаңында, тактикалық және жедел тереңдікте әскери объектілерді имитациялайтын нысаналарға бомба тастауға және оқ атуға арналған тактикалық алаң (объектілердің көлемі, саны мен конфигурациясы нақты объектілерге сәйкес келеді);
4) "әуе-жер беті" және "әуе-радиолокациялық станция" типіндегі басқарылатын зымырандарды ұшыруға, сондай-ақ түзетілетін авиациялық бомбалармен бомба тастауға арналған нысаналар (әуе кемесіне, ұшу-қону жолағына, теміржол және автомобиль көпіріне, ірі өнеркәсіптік объектіге, электр станциясына, радиолокациялық станцияға арналған темір-бетон тасалар имитаторы);

5) мишени для доводки точностных характеристик прицельно-навигационных систем (пристрелки авиационного вооружения).
149. В зоне безопасности авиационного полигона располагаются пункты управления, наблюдательные пункты, специальные здания и сооружения, а также средства обеспечения полетов на наземных (морских) авиационных полигонах.
150. В зоне безопасности наземных (морских) авиационных полигонах размещаются:
1) служебные и жилые объекты для личного состава наземных (морских) авиационных полигонов;
2) сооружения ограждений периметра жилой зоны полигона колючей проволокой, общего периметра полигона рвом и шлагбаумы на подъездных дорогах;
3) специальные сооружения для управления и контроля экипажами воздушных судов в воздухе;
4) средства связи и радиотехнического обеспечения полетов;
5) средства контроля результатов боевого применения, авиационных средств поражения и действий экипажей воздушных судов при нанесении удара.
Параграф 3. Оборудование мишенного поля наземных (морских) авиационных полигонов
151. К мишенному оборудованию относятся мишени и макеты, устанавливаемые на наземных мишенных полях, водной акваторий, используемые в виде наземных и морских целей.
152. Мишенное оборудование подразделяется на наземное (морское), воздушное и интерактивное (электронное):
1) наземные (морские) мишени изготавливаются в виде плоскостных, полу объемных и объемных фигур (в том числе каркасного либо насыпного типа);
2) воздушные мишени – в виде воздушных судов - мишеней, парашютных мишеней, ракет-мишеней;
3) интерактивные (электронные) мишени – быстровозводимые (как правило, многоразовые пневматические резинотканевые макеты вооружения и военной техники и другие мишени), оборудованные средствами имитации работы и статуса мишени (светодымовые сигнализаторы). Мишени имеют 2 статуса текущего состояния: "не поражена" и "поражена".
Перечень мишеней и специальных объектов на авиационных полигонах и их условное обозначение приведены в приложении 12 к настоящим Правилам.
153. В целях повышения пропускной способности на авиационных полигонах создаются несколько мишенных полей. Их количество зависит от размера полигона, объема задач по обеспечению авиационных частей и определяется решением командира воинской части, в ведении которого находится полигон.
154. Размеры мишенных полей устанавливаются:
1) для стрелкового поля – не менее 4х4 километров при стрельбе неуправляемыми ракетами и не менее 1х1 километров при стрельбе из пушек;
2) для бомбардировочного поля – не менее 2х2 километров при бомбометании практическими авиационными бомбами с простых видов маневра и не менее 4х4 километров при бомбометании со сложных видов маневра практическими и боевыми.

5) көздеу-навигациялық жүйелерінің дәлдік сипаттамасын жеткізуге арналған нысана (авиациялық қару-жарақтан ату) орналастырылады.
149. Авиациялық полигонның қауіпсіздік аймағында басқару пункттері, қадағалау пункттері, арнайы ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарында ұшуды қамтамасыз ету құралдары орналастырылады.
150. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарының қауіпсіздік аймағында:
1) жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарының жеке құрамы үшін қызметтік және тұрғын объектілер;
2) полигонның тұрғын аймағы периметрін тікенекті сыммен, полигонның жалпы периметрін ормен қоршау құрылыстары және кіреберіс жолдардағы шлагбаумдар;
3) әуеде әуе кемесінің экипаждарын басқару және бақылау үшін арнайы құрылыстар;
4) байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары;
5) жауынгерлік қолдану нәтижесін, авиациялық зақымдау құралдарын және соққы беру кезінде әуе кемесі экипаждарының іс-қимылдарын бақылау құралдары орналастырылады.
3-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарының нысана алаңын жабдықтау
151. Нысана жабдығына жерүсті нысана алаңында, су акваториясында орнатылатын, жерүсті және теңіз нысанасы түрінде пайдаланылатын нысаналар мен макеттер жатады.
152. Нысана жабдығы жерүсті (теңіз), әуе және интерактивті (электрондық) болып бөлінеді:
1) жерүсті (теңіз) нысанасы жазық, жартылай көлемді және көлемді фигура түрінде (оның ішінде қаңқа не үйінді типінде);
2) әуе нысанасы – нысана-әуе кемесі, парашюттік нысана, зымыран- нысана түрінде жасалады;
3) интерактивті (электрондық) нысана – тез тұрғызылатын (әдетте, қару-жарақ пен әскери техниканың көп рет пайдаланылатын пневматикалық резеңке-мата макеттері мен басқа да нысаналар) (жарық-түтінді сигнал бергіш). Нысаналар ағымдағы 2 жағдайда болады: "оқ тиген жоқ" және "оқ тиді".
Авиациялық полигондардағы нысаналар мен арнайы объектілердің тізбесі және олардың шартты белгісі осы Қағидаларға 12-қосымшада келтірілген.
153. Өткізу қабілетін арттыру мақсатында авиациялық полигондарда бірнеше нысана алаңы құрылады. Олардың саны полигон көлеміне және авиациялық бөлімдерді қамтамасыз ету жөніндегі міндеттердің ауқымына байланысты және оның қарамағында полигон тұрған әскери бөлім командирінің шешімімен айқындалады.
154. Нысана алаңдарының көлемі мынадай болып белгіленеді:
1) оқ ату алаңы үшін – басқарылмайтын зымырандардан оқ ату кезінде кемінде 4х4 километр және зеңбіректен оқ ату кезінде кемінде 1х1 километр;
2) бомбалау алаңы үшін – маневрдің қарапайым түрінен практикалық авиациялық бомбамен бомба тастау кезінде кемінде 2х2 километр және маневрдің күрделі түрінен практикалық және жауынгерлік бомбамен бомба тастау кезінде кемінде 4х4 километр.

155. Мишени стрелкового поля предназначены для выполнения стрельб и пусков ракет при обучении курсантов летных военных учебных заведений, летного состава авиационных частей и восстановления навыков при перерывах в полетах на боевое применение. Дальность до мишени выбирается из расчета обеспечивающая видимость и уверенное опознавание при выполнении прицеливания по мишеням.
156. При выборе места расположения стрелковых мишеней на наземных (морских) авиационных полигонах необходимо учитывать:
1) максимальное отклонение рикошетирующих снарядов от направления стрельбы может достигать влево 25° и вправо 55° до 3-4 километров;
2) расстояние между мишенями по фронту и глубине не менее 100 метров.
Схема разлета рикошетирующих снарядов при стрельбе по наземным мишеням, схема определения сектора захода для стрельбы на полигоне в приложении 13 к настоящим Правилам.
157. Мишени бомбардировочного поля подразделяются на:
1) бомбардировочные мишени размещаются в рабочей зоне, с удалением от границы рабочей зоны полигона, обеспечивающий безопасность личного состава наземного (морского) авиационного полигона и местного населения не менее 5 среднеквадратичных отклонений плюс радиус разлета осколков применяемых авиационных бомб. Расстояние между мишенями выбирается исходя из условия четкого, раздельного наблюдения их с воздуха, и быть не менее 1 километра. В центре каждой мишени устанавливается столб привязки высотой не менее 5 м, окрашенный через каждый метр:
летом – в белый и черный цвет;
зимой – в белый и красный цвет;
2) радиолокационные мишени обозначают уголковыми отражателями, действующими радиолокационными станциями, импульсными радиомаяками и техническими средствами. С помощью уголковых отражателей создаются и сложные радиолокационные цели, изображение которых на экране подобно изображению крупных промышленных объектов.
158. Мишень для бомбометания с использованием радиотехнических систем оборудуется на бомбардировочном поле в месте, обеспечивающем безопасность бомбометания и контроль за результатами его выполнения.
159. Мишень – радиолокационная станция устанавливается на бомбардировочном поле в местах, обеспечивающих безопасность пуска ракет класса "воздух-радиолокационная станция".
160. Мишени тактического поля, имитирующие объекты на поле боя, в тактической или оперативной глубине, предназначены для отработки тактических приемов нанесения ударов по наземным целям.
Мишени размещаются на полигоне в соответствии с тактическим замыслом, с учетом особенностей боевых порядков противника и маскировки.

155. Оқ ату алаңының нысанасы ұшу әскери оқу орындарының курсанттарын, авиациялық бөлімдердің ұшқыштар құрамын оқытып-үйрету кезінде оқ атуды орындау және зымырандарды ұшыру және жауынгерлік қолдануға ұшудағы үзілісте дағдыларды қалпына келтіру үшін арналған. Нысанаға дейінгі қашықтық нысана бойынша көздеуді орындау кезінде көруді және сенімді тануды қамтамасыз ететін есеппен таңдалады.
156. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарда оқ ату нысанасының орналасқан орнын таңдау кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) серіппелі снарядтың оқ ату бағытынан барынша ауытқуы солға 25⁰ және оңға 55⁰ 3 – 4 километр дейін жетуі мүмкін;
2) маңдайшебі және тереңдігі бойынша нысаналар арасындағы қашықтық кемінде 100 метр.
Жерүсті нысаналарына оқ ату кезінде серіппелі снарядтың шашырау схемасы, полигонда оқ ату үшін кіру секторын айқындау схемасы осы Қағидаларға 13-қосымшада.
157. Бомбалау алаңының нысаналары мынадай болып бөлінеді:
1) бомбалау нысаналары жерүсті (теңіз) авиациялық полигоны жеке құрамының және жергілікті тұрғындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін полигондағы жұмыс аймағының шекарасынан қолданылатын авиациялық бомбалар сынықтарының шашырау радиусымен кемінде 5 орта шаршы ауытқу қашықтығымен жұмыс аймағында орналастырылады. Нысаналар арасындағы қашықтық оларды әуеден нақты, жеке бақылау шартына сүйене отырып таңдалады және кемінде 1 километр болуға тиіс. Әрбір нысананың ортасында әр метр сайын:
жазда – ақ және қара түске;
қыста – ақ және қызыл түске;
2) радиолокациялық нысаналар бұрыштық шағылыстырғышпен, әрекеттегі радиолокациялық станциямен, импульстік радиомаякпен және техникалық құралдармен белгіленеді. Бұрыштық шағылыстырғыштардың көмегімен күрделі радиолокациялық нысаналар құрылады, олардың экрандағы бейнеленуі ірі өнеркәсіптік объектілердің бейнеленуіне ұқсайды.
158. Радиотехникалық жүйелерді пайдаланумен бомба тастауға арналған нысана бомбалау алаңында бомба тастау қауіпсіздігін және оны орындау нәтижесін бақылауды қамтамасыз ететін орында жабдықталады.
159. Радиолокациялық станция-нысана "әуе-радиолокациялық станция" сыныбындағы зымыранды ұшыру қауіпсіздігін қамтамасыз ететін орындарда бомбалау алаңында орнатылады.
160. Ұрыс даласындағы объектілерді имитациялайтын тактикалық алаң нысанасы тактикалық немесе жедел тереңдікте жерүсті нысаналары бойынша соққы берудің тактикалық тәсілдерін пысықтау үшін арналған.
Нысаналар полигонда тактикалық ниетке сәйкес қарсыластың жауынгерлік реттілігі және бүркемелеу ерекшелігін ескере отырып орналастырылады.

161. Мишени для пусков управляемых ракет типа "воздух-поверхность", "воздух - радиолокационная станция" устанавливаются на бомбардировочном поле с учетом их тактико-технических данных и обеспечения безопасности боевого применения при отказах системы управления.
162. Вне мишенных полей располагаться вспомогательные точки прицеливания, маркеры радиолокационных мишеней, ориентиры и средства опознавания мишеней и полигона.
163. Вспомогательные точки прицеливания оборудуется четырьмя уголковыми отражателями, допускается без маркеров. Вспомогательные точки прицеливания маркируется дополнительными уголковыми отражателями. Маркировка вспомогательных точек прицеливания отличается от маркировки радиолокационной мишени. Вспомогательные точки прицеливания устанавливается в начале рабочей зоны полигона, а мишень (репер) – в центре бомбардировочного поля.
164. Начало выполнения учебных бомбометаний обозначается приводными радиостанциями, световыми маяками, уголковыми отражателями либо вспомогательными ориентирами, в том числе:
1) курсовые огни – для выдерживания боевого курса во время пикирования на мишень;
2) боковые (вспомогательные) огни;
3) световые маркеры подсветки и обозначения мишеней;
4) огни искусственного горизонта – для обеспечения пространственной ориентировки летчику при выводе из пикирования на удалении 2-4 километра за мишенью (по заходу) перпендикулярно линии боевого пути.
Схемы оборудования полигона для бомбометания и стрельб в сумерках и ночью для фронтовой и армейской (вертолетов) авиации указаны в приложениях 14, 15 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Специальные объекты наземного (морского) авиационного полигона
165. На наземном (морском) авиационном полигоне оборудуется следующие специальные объекты:
1) командно-наблюдательный пункт;
2) посадочные площадки для вертолетов;
3) посты оцепления.
Перечень мишеней и специальных объектов на авиационных полигонах и их условное обозначение приведены в приложении 12 к настоящим Правилам.
Параграф 5. Пункт управления полетами
166. Пункт управления полетами авиационного полигона подразделяются на постоянные, временные и подвижные.
167. Выбор места расположения постоянного пункт управления осуществляется с учетом безопасности его расположения, возможности свободного наблюдения за рабочей зоной полигона, наличия вблизи него необходимых площадок для размещения радиолокационных и радиотехнических средств обеспечения полетов, возможности оборудования линий связи со всеми подразделениями полигона и с командным пунктом авиационной части, наличия подъездных путей и посадочных площадок для вертолетов. Постоянные пункты управления располагаются в расположении служебного городка, или в зоне безопасности полигона.

161. "Әуе-жер беті", "әуе-радиолокациялық станция" типіндегі басқарылатын зымырандарды ұшыруға арналған нысаналар олардың тактикалық-техникалық деректерін және басқару жүйесі істен шыққан кезде жауынгерлік қолдану қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ескере отырып, бомбалау алаңында орнатылады.
162. Нысана алаңдарынан тыс қосалқы көздеу нүктесі, радиолокациялық нысаналар маркерлері, нысаналар мен полигонның бағдарлары және тану құралдары орналастырылады.
163. Қосалқы көздеу нүктелері төрт бұрыштық шағылыстырғышпен жабдықталады, олар маркерсіз болуы мүмкін. Қосалқы көздеу нүктелері қосымша бұрыштық шағылыстырғышпен таңбаланады. Қосалқы көздеу нүктелерін таңбалау радиолокациялық нысананы таңбалаудан ерекшеленеді. Қосалқы көздеу нүктелері полигонның жұмыс аймағының басында, ал нысана (репер) – бомбалау алаңының ортасында орнатылады.
164. Оқу-жаттығу бомба тастауды орындаудың басталуы жетекті радиостанциялармен, жарық маяктарымен, бұрыштық шағылыстырғышпен не қосалқы бағдармен белгіленеді, оның ішінде:
1) бағдарлық шамдар – нысанаға тік шүйілу кезінде жауынгерлік бағытты ұстау үшін;
2) жанама (қосалқы) шамдар;
3) көмескі жарық беру жарық маркерлері және нысаналардың белгіленуі;
4) жасанды жиек шамдары – жауынгерлік жолдың сызығына перпендикулярлы нысанадан 2-4 километр қашықтықта тік шүйілуден шыққан (кірген) кезде ұшқышқа кеңістікте бағдар беруді қамтамасыз ету үшін.
Майдандық және армиялық авиация (тікұшақтар) үшін қараңғы уақытта және түнде бомба тастау және оқ ату үшін полигонды жабдықтау схемалары осы Қағидаларға 14, 15-қосымшаларда көрсетілген.
4-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигонының арнайы объектілері
165. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигонында мынадай арнайы объектілер жабдықталады:
1) командалық-қадағалау пункті;
2) тікұшақтарға арналған қону алаңдары;
3) қоршау бекеттері.
Авиациялық полигондардағы нысаналар мен арнайы объектілердің тізбесі және олардың шартты белгіленуі осы Қағидаларға 12-қосымшада келтірілген.
5-параграф. Ұшуды басқару пункті
166. Авиациялық полигонның ұшуды басқару пункті тұрақты, уақытша және жылжымалы болып бөлінеді.
167. Тұрақты басқару пунктінің орналасқан орнын таңдау оның орналасу қауіпсіздігін, полигонның жұмыс аймағын еркін бақылау мүмкіндігін, оның жанында ұшуды қамтамасыз етудің радиолокациялық және радиотехникалық құралдарын орналастыру үшін қажетті алаңдардың бар болуын, полигонның барлық бөлімшелерімен және авиациялық бөлімнің командалық пунктімен байланыс желілерін жабдықтау мүмкіндігін, кіреберіс жолдардың және тікұшақтарға арналған қону алаңдарының бар болуын ескере отырып жүзеге асырылады. Тұрақты басқару пункттері қызметтік қалашық орналасқан жерде немесе полигонның қауіпсіздік аймағында орналастырылады.

168. Временные пункты управления при необходимости развертываются на период бомбометаний, пусков ракет и стрельб у одного из наблюдательных пунктов или вблизи мишенного поля на удалении не менее 1000 метров от стрелковых мишеней и не менее 5 среднеквадратичных отклонений плюс радиус разлета осколков применяемых авиационных бомб от бомбардировочных мишеней.
169. На время проведения летно-тактических учений или исследования допускается разворачивать подвижные пункты управления (на автомобилях, бронетранспортерах, танках или вертолетах), а также пункты управления авиационных наводчиков.
170. Пункт управления авиационного наводчика предназначен для целеуказания и визуального наведения экипажей воздушного судна на наземные цели и располагается от мишенных полей на безопасном расстоянии.
Пункт управления авиационных наводчиков исполняются в стационарных (открытого или закрытого типа) либо в подвижных вариантах.
171. Наблюдательные пункты и смотровые площадки на авиационных полигонах могут быть открытыми (в виде наблюдательных вышек) и закрытыми (в виде блиндажей с круговым и секторным обзором). Количество наблюдательных пунктов и смотровых площадок зависит от размеров полигона, характера местности, количества мишеней.
172. Открытые наблюдательные пункты строятся в зоне безопасности авиационного полигона. При размещении наблюдательных пунктов в рабочей зоне их удаление от бомбардировочных мишеней должно быть не менее 5 среднеквадратичных отклонений плюс радиус разлета осколков авиационных бомб и не менее 1000 метров от стрелкового поля.
173. Закрытые наблюдательные пункты (блиндажи) располагаются на территории рабочей зоны не ближе 1 километров от бомбардировочной мишени и не ближе 200 метров от стрелковой мишени.
174. Смотровая площадка предназначена для контроля результатов боевого применения авиационных средств поражения и непосредственного показа результатов действий авиации в период учений или при проведении исследовательских работ. Смотровая площадка устанавливается от мишеней на расстояние, обеспечивающее надежную безопасность при применении авиационных средств поражения и необходимый обзор за воздушным пространством и мишенным полем. Надежное безопасное удаление составляет сумма не менее 5 среднеквадратичного отклонения и радиуса разлета осколков, применяемых авиационных средств поражения (по условиям боевого применения авиационных средств поражения).
175. К вспомогательным объектам относятся:
1) средства связи и радиотехническое оборудование полетов;
2) средства контроля действий экипажей воздушного судна при нанесении удара (в том числе, для размещения средств управления беспилотных летательных аппаратов);

168. Уақытша басқару пункттері қажет болған кезде бомба тастау, зымырандарды ұшыру және қадағалау пункттерінің біреуінде оқ ату кезеңіне немесе нысана алаңына жақын жерде оқ ату нысаналарынан кемінде 1000 метр және бомбалау нысаналарынан қолданылатын авиациялық бомбалар сынықтарының шашырау радиусымен кемінде 5 орта шаршы ауытқумен қашықтықта өрістетіледі.
169. Ұшу-тактикалық оқу-жаттығуды өткізу немесе зерттеу жүргізу уақытында жылжымалы басқару пункттерін (автомобильде, броньды транспортерде, танкіде немесе тікұшақта), сондай-ақ авиациялық көздеушілердің басқару пункттерін өрістетуге жол беріледі.
170. Авиациялық көздеушінің басқару пункті нысана көрсету және әуе кемесінің экипаждарын жерүсті нысаналарына көзбен шолып бағыттауға арналған және нысана алаңдарынан қауіпсіз қашықтықта орналасады.
Авиациялық көздеушілердің басқару пункті стационарлық (ашық немесе жабық түрдегі) не жылжымалы нұсқаларда орындалады.
171. Авиациялық полигондардағы қадағалау пункттері мен қарайтын алаңдар ашық (қадағалау мұнаралары түрінде) және жабық (айнала және секторлы шолумен блиндаждар түрінде) болуы мүмкін. Қадағалау пункттері мен қарайтын алаңдардың саны полигонның көлеміне, жергілікті жердің сипатына, нысаналар санына байланысты.
172. Ашық қадағалау пункттері авиациялық полигонның қауіпсіздік аймағында салынады. Қадағалау пункттерін жұмыс аймағында орналастырған кезде олардың бомбалау нысаналарынан қашықтығы авиациялық бомбалар сынықтарының шашырау радиусымен кемінде 5 орта шаршы ауытқумен және оқ ату алаңынан кемінде 1000 метр болуға тиіс.
173. Жабық қадағалау пункттері (блиндаждар) бомбалау нысанасынан 1 километрге жақын емес және оқ ату нысанасынан 200 метр жақын емес жұмыс аймағының аумағында орналастырылады.
174. Қарайтын алаң оқу-жаттығу кезеңінде немесе зерттеу жұмыстарын жүргізу кезінде авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдану нәтижесін бақылау және авиация іс-қимылдары нәтижесін тікелей көрсету үшін арналған. Қарайтын алаң нысаналардан авиациялық зақымдау құралдарын қолдану кезінде сенімді қауіпсіздікті және әуе кеңістігіне және нысана алаңына қажетті шолуды қамтамасыз ететін қашықтыққа орнатылады. Кемінде 5 орта шаршы ауытқу және қолданылатын авиациялық зақымдау құралдары сынықтарының шашырау радиусының сомасы сенімді қауіпсіз қашықтықты құрайды (авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдану шарттары бойынша).
175. Қосалқы объектілерге:
1) байланыс және ұшу радиотехникалық жабдық құралдары;
2) соққы берген кезде әуе кемесі экипажының іс-қимылдарын бақылау құралдары (оның ішінде ұшқышсыз ұшу аппаратын басқару құралдарын орналастыру үшін);

3) средств постановки помех прицельно-навигационным и радиосвязным системам;
4) средств противовоздушной обороны – средства противника или их имитаторы (где это предусмотрено по штату).
Позиции радиолокационных станций на полигоне выбираются с учетом возможности обеспечения непрерывного радиолокационного контроля над воздушными судами, находящимися в районе полигона, с установлением прямой телефонной (селекторной) связи с пунктом управления полигона.
176. Посадочные площадки для вертолетов, посадочные площадки для беспилотных летательных аппаратов, располагаются в зонах безопасности авиационных полигонов.
177. Линии связи соединяют пунктом управления авиационного полигона с узлом связи авиационной части и объекты полигона между собой. При невозможности применения или отказе проводных каналов связи используются средства наземной радиосвязи.
Дублирующим средством управления служит сигнальная связь с использованием сигнальных ракет (пиротехнических факелов, дымовых цветных шашек) и флагов (фонарей), вывешиваемых на наблюдательных пунктах и блиндажах. Дублирующие средства применяются в случаях отказа основной радиосвязи.
Параграф 6. Обеспечение полетов на наземном (морском) авиационном полигоне
178. Основанием для подготовки авиационного полигона к обеспечению полетов на боевое применение, является План мероприятий боевой подготовки Сил Воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан и Военно-воздушных Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, утверждаемый вышестоящим командованием, организационные указания органа управления, которому подчинена авиационная часть, имеющая авиационный полигон, и заявка авиационной части, планирующей его использование.
179. Командир авиационной части организует своевременную и всестороннюю подготовку авиационного полигона к работе.
Параграф 7. Подготовка наземного (морского) авиационного полигона к работе
180. Подготовка полигона к работе включает:
1) подготовку мишеней, средств связи и радиотехнического оборудования полетов, средств объективного контроля и вычислительной техники;
2) распределение по постам оцепления;
3) выполнение мероприятий по обеспечению безопасности боевого применения.
181. Наблюдатели назначаются для определения мест разрывов авиационных бомб и ракет по данным засечек с применением теодолитов, дальномеров, средств оптической разведки беспилотного летательного аппарата и технических средств. Данные засечек наблюдатели передают помощнику руководителя полетов на полигоне.

3) көздеу-навигациялық және радиобайланыс жүйелеріне кедергі қою құралдары;
4) әуе шабуылына қарсы қорғаныс құралдары – қарсылас құралдары немесе олардың имитаторлары (бұл штат бойынша көзделген жерде) жатады.
Полигондағы радиолокациялық станциялар бекіністері полигонның басқару пунктімен тікелей телефон (селекторлық) байланыс орнатумен полигон ауданында орналасқан әуе кемелерін үздіксіз радиолокациялық бақылауды қамтамасыз ету мүмкіндігін ескере отырып таңдалады.
176. Тікұшақтарға арналған қону алаңдары, ұшқышсыз ұшу аппаратына арналған қону алаңдары авиациялық полигондардың қауіпсіздік аймағында орналасады.
177. Байланыс желілері авиациялық полигонның басқару пунктімен авиациялық бөлімнің байланыс торабымен және полигон объектілері өзара біріктіріледі. Сымды байланыс арналарын қолдану мүмкін болмаған немесе істен шыққан кезде жерүсті радиобайланыс құралдары пайдаланылады.
Сигналдық зымырандарды (пиротехникалық факелдерді, түрлі-түсті түтіндеткіш құтыларды) және қадағалау пункттерінде және блиндаждарда ілінетін жалауды (қолшамды) пайдаланумен сигналдық байланыс қайталайтын басқару құралы болып табылады. Қайталайтын құралдар негізгі радиобайланыс істен шыққан жағдайда қолданылады.
6-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигонында ұшуды қамтамасыз ету
178. Авиациялық полигонды жауынгерлік қолдануға ұшуды қамтамасыз етуге дайындау үшін жоғары тұрған қолбасшылық бекітетін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштерін және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің Әскери-әуе күштерін жауынгерлік даярлау іс-шараларының жоспары, авиациялық полигоны бар авиациялық бөлім бағынатын басқару органының ұйымдастыру нұсқаулары және оны пайдалануды жоспарлап отырған авиациялық бөлімнің өтінімі негіз болып табылады.
179. Авиациялық бөлім командирі авиациялық полигонды жұмысқа уақтылы және жан-жақты дайындауды ұйымдастырады.
7-параграф. Жерүсті (теңіз) авиациялық полигонын жұмысқа дайындау
180. Полигонды жұмысқа дайындау:
1) нысаналарды, байланыс және ұшуды радиотехникалық жабдықтау құралдарын, объективті бақылау және есептеу техникасы құралдарын дайындауды;
2) қоршау бекеттері бойынша бөлуді;
3) жауынгерлік қолдану қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды орындауды қамтиды.
181. Байқаушылар теодолиттерді, қашықтық өлшегіштерді, ұшқышсыз ұшу аппараттарын және техникалық құралдарды оптикалық барлау құралдарын қолдана отырып, белгілеу деректері бойынша авиациялық бомбалар мен зымырандардың жарылу орындарын айқындау үшін тағайындалады. Байқаушылар белгілеу деректерін полигондағы ұшу жетекшісінің көмекшісіне береді.

182. Расчеты комплексов противовоздушной обороны и станций помех (на наземных (морских) авиационных полигонах, где они предусмотрены штатом) назначаются для постановки помех прицельно-навигационным системам и радиостанциям.
В период предварительной подготовки указанные расчеты готовят технику в соответствии с задачами, отрабатываемыми на полигоне авиационными частями, уточняют перечень частотных каналов, не подлежащих подавлению, сигналы на прекращение и возобновление помех.
183. Расстановка мишенного оборудования и работы по восстановлению мишеней на полях авиационного полигона прекращаются до начала воздушной разведки погоды. К началу полетов территория полигона тщательно осматривается и освобождается от посторонних людей и животных, выставляются посты оцепления и перекрываются все подъездные пути.
184. За час до начала полетов начальник наземного (морского) авиационного полигона докладывает о готовности полигона к работе руководителю полетов на полигоне. Руководитель полетов на полигоне докладывает руководителю полетами на аэродроме вылета и на командный пункт авиационной части, в состав которой входит авиационный полигон, о готовности полигона к обеспечению боевого применения согласно заявке (плановой таблице). Получив подтверждение на использование полигона, Руководитель полетов на полигоне распоряжается по открытию полигона для полетов, делая запись о начале работы в журналах руководителя полетов и дежурного наряда авиационного полигона по форме указанной в приложениях 16 и 17 к настоящим Правилам.
По этой команде на сигнальной мачте пункта управления полигона поднимается флаг, символизирующий принадлежность к виду, роду войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, а на наблюдательных пунктах – красные флаги (ночью включаются красные сигнальные фонари).
185. В качестве основных средств контроля и обработки результатов боевого применения на авиационных полигонах применяется метод визуального наблюдения с использованием оптических средств измерения (биноклей, дальномеров).
Параграф 8. Подсчет результатов боевого применения
186. Подсчет и отметка попаданий по мишеням производятся после окончания полетов на полигоне или в перерывах между полетами, предусмотренных в плановой таблице.
Обмер выполняется подготовленными лицами.
Отметка попаданий (пробоин) на объемной мишени производится цветными красками (либо цветными порошками), на грунтовой мишени попадания засыпаются и заравниваются. Оставлять попадания (пробоины) неотмеченными не допускается.
187. После окончания обмера (отметки) начальник полигона проверяет его результаты, сверяет количество найденных точек разрывов с количеством сброшенных авиационных средств поражения и принимает меры к отысканию недостающих.

182. Әуе шабуылына қарсы қорғаныс кешендерінің және кедергілер станциясының есептоптары (штатта олар көзделген жерүсті (теңіз) авиациялық полигондарында) көздеу-навигациялау жүйелерне және радиостанцияларға кедергі қою үшін тағайындалады.
Алдын ала даярлық кезеңінде көрсетілген есептоптар полигонда авиациялық бөлімдер пысықтайтын міндеттерге сәйкес техниканы дайындайды, басуға жатпайтын жиілік арналарының тізбесін, кедергілер қоюды тоқтатуға және қайта бастауға сигналдарды нақтылайды.
183. Авиациялық полигон алаңдарында нысана жабдығын орнату және нысаналарды қалпына келтіру бойынша жұмыстар әуеде ауа райын барлауды бастағанға дейін тоқтатылады. Ұшу басталар алдында полигон аумағы мұқият қарап тексеріледі және бөгде адамдардан және жануарлардан босатылады, қоршау бекеттері қойылады және барлық кіреберіс жолдар жабылады.
184. Ұшу басталғанға дейін бір сағат бұрын жерүсті (теңіз) авиациялық полигонының бастығы полигондағы ұшу жетекшісіне полигонның жұмысқа әзірлігі туралы баяндайды. Полигондағы ұшу жетекшісі ұшып шығу әуеайлағындағы ұшу жетекшісіне және құрамына авиациялық полигон кіретін авиациялық бөлімнің командалық пунктіне өтінімге (жоспарлы кестеге) сәйкес полигонның жауынгерлік қолдануды қамтамасыз етуге әзірлігі туралы баяндайды. Полигонды пайдалануға растауды алып, полигондағы ұшу жетекшісі осы Қағидаларға 16 және 17-қосымшаларда көрсетілген нысан бойынша ұшу жетекшісінің және авиациялық полигон кезекші нарядының журналдарында жұмыстың басталуы туралы жазбаны жасай отырып, ұшуға полигонды ашу жөнінде өкім береді.
Осы команда бойынша полигон басқару пунктінің сигналдық діңгегінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түріне, әскер тегіне тиесілілігін білдіретін ту, ал қадағалау пункттерінде – қызыл ту (түнде қызыл сигналдық шам қосылады) көтеріледі.
185. Авиациялық полигондарда жауынгерлік қолдану нәтижесін бақылау мен өңдеудің негізгі құралдары ретінде оптикалық өлшеу құралдарын (дүрбіні, қашықтық өлшегішті) пайдалана отырып, көзбен шолып бақылау әдісі қолданылады.
8-параграф. Жауынгерлік қолдану нәтежесін есептеу
186. Нысана бойынша оқ тиюді есептеу және белгілеу полигонда ұшу аяқталғаннан кейін немесе жоспарлы кестеде көзделген ұшу арасындағы үзілістерде жүргізіледі.
Өлшеуді даярланған адамдар орындайды.
Көлемді нысанаға оқ тиюді (саңылауды) белгілеу түсті бояумен (немесе түсті ұнтақпен) жүргізіледі, топырақты нысанаға тиген жер топырақпен көміледі және түзетіледі. Оқ тиюді (саңылауды) белгілемеуге жол берілмейді.
187. Өлшеу (белгілеу) аяқталғаннан кейін полигон бастығы оның нәтижесін тексереді, табылған жарылыс нүктелерінің санын лақтырылған авиациялық зақымдау құралдарының санымен салыстырады және жетіспегендерді іздеуге шаралар қабылдайды.

188. Координаты точек падения (взрыва) бомб (ракет) характеризуются радиальным отклонением от центра мишени (R) в метрах и азимутом (А) в градусах или отклонением по дальности (+Х) – перелет, (-Х) – недолет, по направлению относительно направления захода (+Y) – вправо, (-Y) – влево.
Максимальная ошибка вычисленных (измеренных) координат разрывов бомб (ракет) не превышает:
1) при автоматизированном определении результатов боевого применения ± 5 м по дальности и 2° по направлению;
2) при определении способом засечек ± 10 м по дальности и ±3° по азимуту;
3) при определении способом обмера 1% измеряемого расстояния и ±1° по азимуту.
189. После окончания полетов и отметки попаданий, руководитель полетов на полигоне распоряжается о закрытии полигона для полетов. По этой команде на сигнальной мачте пункта управления полигона спускается флаг, символизирующий принадлежность к виду, роду войск ВС РК, а на наблюдательных пунктах спускаются красные флаги (гасятся красные сигнальные фонари).
Раздел 4. Организация мер безопасности на полигонах (авиационных полигонах)
Глава 6. Оповещение населения и проведение разъяснительной работы
190. В целях предупреждения населения ближайших к полигону (авиационному полигону) населенных пунктов, начальником полигона организуется и проводится разъяснительная работа.
191. Должностные лица полигона и командиры (начальники), в подчинении которых находятся полигоны (авиационные полигоны), один раз в период обучения (в конце подготовительного периода) путем выступлений на собраниях в школах, клубах, по местному радиовещанию и телевидению разъясняют населению о необходимости выполнения требований безопасности, недопущении несанкционированного прохода людей на территорию учебного полигона.
Проведенные мероприятия учитываются в журнале учета проводимых мероприятий с местным населением о соблюдении мер безопасности на территории полигона согласно форме, указанной в приложении 18 к настоящим Правилам.
192. За 7 календарных дней перед проведением каждого тактического учения (летно-тактического учения) с боевой стрельбой и периодом занятий (стрельб, бомбометаний, пусков ракет) на учебных объектах начальник полигона организует и проводит оповещение местного населения, организаций и фирм, расположенных вблизи с границей полигона о сроках и продолжительности проводимых мероприятий.
193. Оповещение о недопущении прохода и проезда на территорию полигона (авиационного полигона) проводится письменно через местные органы государственной власти, руководителей организаций и фирм с отметкой в листе оповещения местных органов управления, руководителей государственных учреждений и частных хозяйств о проведении учений и стрельб на полигоне времени проведения мероприятий с боевой стрельбой на объектах полигона по форме согласно приложения 19 к настоящим Правилам.

188. Бомбаның (зымыранның) құлау (жарылу) нүктесінің координаталары нысана ортасынан (R) метрде радиалдық ауытқумен және градустардағы азимутпен (А) немесе ұшып өту қашықтығы бойынша (+Х) ауытқумен, ұшып жетпеумен – (–Х), (+Y) – оңға, (–Y) – солға кіру бағытына қатысты бағыт бойынша сипатталады.
Бомбалар (зымыран) жарылысының есептелген (өлшенген) координаталарының максималды кателігі мыналардан аспайды:
1) жауынгерлік қолдану нәтижесін автоматтандырылыған айқындау кезінде қашықтығы бойынша ± 5 м және бағыты бойынща 2⁰;
2) белгілеу тәсілімен айқындау кезінде қашықтығы бойынша ± 10 м және азимуты бойынша ±3⁰;
3) өлшеу тәсілімен айқындау кезінде арақашықтықты өлшеу 1 % және азимуты бойынша ±10;
189. Ұшу аяқталғаннан және оқ тиюді белгіленнен кейін ұшу жетекшісі полигонда ұшу үшін полигонды жабу туралы өкім береді. Осы команда бойынша полигонның басқару пунктінде сигнал беру діңгегінде ҚР ҚК түріне, әскер тегіне тиесілілікті білдіретін жалау түсіріледі, ал қадағалау пункттерінде – қызыл жалау түсіріледі (сигнал беретін қызыл шамы өшіріледі).
4-бөлім. Полигондарда (авиациялық полигондарда) қауіпсіздік шараларын ұйымдастыру
6-тарау. Тұрғындарды хабардар ету және түсіндіру жұмысын жүргізу
190. Полигонға (авиациялық полигонға) жақын елді мекендердің тұрғындарын ескерту мақсатында полигон бастығы түсіндіру жұмысын ұйымдастырады және жүргізеді.
191. Полигонның лауазымды адамдары және бағынысында полигондар (авиациялық полигондар) бар командирлерлер (бастықтар) оқу кезеңінде (даярлық кезеңінің соңында) бір рет мектептерде, клубтарда жиналыстарда сөз сөйлеу, жергілікті радио тарату және теледидар арқылы тұрғындарға қауіпсіздік талаптарын орындау қажеттілігі, адамдардың оқу-жаттығу полигонының аумағына рұқсатсыз кіруіне жол бермеу туралы түсіндіреді.
Жүргізілген іс-шаралар осы Қағидаларға 18-қосымшада көрсетілген нысанға сәйкес полигон аумағындағы қауіпсіздік талаптарын сақтау туралы жергілікті тұрғындармен жүргізілетін іс-шараларды есепке алу журналында есепке алынады.
192. Жауынгерлік оқ атумен әрбір тактикалық оқу-жаттығуды өткізу және оқу-жаттығу объектілерінде оқу-жаттығу кезеңі (оқ ату, бомба лақтыру, зымыранды ұшыру) алдында күнтізбелік 7 күн бұрын оқу-жаттығу объектілерінде полигон бастығы полигон шекарасына жақын орналасқан жергілікті тұрғындарды, ұйымдар мен фирмаларды жүргізілетін іс-шаралардың мерзімдері мен ұзақтығы туралы хабардар етуді ұйымдастырады және жүргізеді.
193. Полигон (авиациялық полигон) аумағына кіруге және оның аумағына өтуге жол бермеу туралы хабардар ету жергілікті мемлекеттік билік органдары, ұйым мен фирма басшылары арқылы осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті басқару органдарын, мемлекеттік мекемелердің және жеке шаруашылық басшыларын хабардар ету парағында полигон объектілерінде оқу-жаттығу мен оқ ату полигонда жауынгерлік оқ атумен іс-шаралар жүргізу уақыты туралы белгі жасаумен жазбаша жүргізіледі.

194. В ближайших к полигону (авиационному полигону) населенных пунктах расклеиваются объявления на казахском и русском языках о недопущении прохода и проезда на территорию полигона, а также о недопущении сбора металлолома, ягод, грибов, охоты, ловли рыбы и самовольного покоса травы на территории полигона.
195. В случае незаконного прохода (проезда) на территорию полигона (авиационного полигона) посторонних лиц, выпас домашнего скота, проезда автомобилей начальник полигона, составляет акт обнаружения нарушителя, границ территории полигона по форме согласно приложению 20, к настоящим Правилам и передает нарушителя прибывшему по вызову наряду военной полиции. Представители органов военной полиции в установленном порядке передают нарушителей представителям местного подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан.
Глава 7. Оцепление территории полигона (учебного объекта)
196. Для обеспечения безопасности и воспрещения проникновения на территорию полигона (авиационного полигона) посторонних лиц, транспорта и животных перед каждой стрельбой или учением проводится оцепление территории полигона. Все посты оцепления выставляются на установленные места не позже, чем за 30 минут до начала стрельбы (вождения) и за один час до начала учения.
197. Оцепление организовывается путем выставления постов оцепления. Стационарные посты оцепления оборудуются помещениями (постовыми будками), при наличии дороги шлагбаумами, и назначают сектор наблюдения, подвижный пост оцепления обеспечивается транспортом и определяется маршрут патрулирования.
198. Количество постов вдоль границы и маршрутов для подвижных постов, обеспечивающих исключение проникновения посторонних лиц, транспорта и скота на территорию полигона (авиационного полигона), определяет начальник полигона.
199. Установленные начальником полигона, места расстановки постов оцепления и состав наряда оцепления отражается на схеме оцепления полигона (авиационного полигона) согласно приложению 21 к настоящим Правилам, утверждаемой командиром воинской части (которой подчинен полигон). На схеме оцепления также отражается организация связи с постами оцепления. Каждый пост оцепления выставляется в составе 2-х и более военнослужащих по схеме оцепления и связи.
200. Обеспечение военнослужащих, постов оцепления автотранспортом, питанием, питьевой водой, средствами связи и сигнализации (сигнальными ракетами) возлагается на командиров воинских частей, от которых назначается оцепление.
201. В целях исключения несанкционированного прохода (проезда) посторонних лиц, автомобилей и домашнего скота на территорию полигона (авиационного полигона), граница полигона (авиационного полигона) окапывается по периметру территории траншеей шириной 2 метра, глубиной не менее 1,5 метра и/ или заграждением высотой не менее 1,2 метра. Вынутый при оборудовании траншей грунт укладывается с внутренней стороны границы полигона. По гребню уложенного грунта, в прямой видимости на удалении не более 200 метра друг от друга, устанавливаются предупреждающие знаки с надписями на казахском и русском языках "Стой, стреляют! Проезд и проход запрещен!". Предупреждающие знаки нумеруются, в соответствии с описанием предупредительных знаков и указателей, указанного на рисунке 1 приложения 22 к настоящим Правилам.

194. Полигонға (авиациялық полигонға) жақын елді мекендерде полигон аумағына кіруге және өтуге жол бермеу, сондай-ақ полигон аумағында металл сынығын, жидек, саңырауқұлақ жинауға, аң аулауға, балық аулауға және өз бетімен шөп шабуға жол бермеу туралы қазақ және орыс тілдерінде хабарламалар ілінеді.
195. Полигон (авиациялық полигон) аумағына бөгде адамдардың кіруіне (өтуіне), үй малын бағуға, автомобильдің өтуіне тыйым салу туралы талаптар бұзылған жағдайда полигон бастығы осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша полигон аумағының шекарасын бұзушыны анықтау актісін жасайды және бұзушыны шақырту бойынша келген әскери полиция нарядына тапсырады. Әскери полиция органдарының өкілдері белгіленген тәртіппен бұзушыларды Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары жергілікті бөлімшесінің өкілдеріне тапсырады.
7-тарау. Полигон (оқу-жаттығу объектісінің) аумағын қоршау
196. Полигонның (авиациялық полигонның) қауіпсіздігін қамтамасыз ету және аумағына бөгде адамдардың, көліктің және малдың кіруіне тыйым салу үшін әрбір оқ ату немесе оқу-жаттығу алдында полигон аумағын қоршау жүргізіледі. Барлық қоршау бекеті оқ ату (жүргізу) басталғанға дейін 30 минут бұрын және оқу-жаттығу басталғанға дейін 1 сағат бұрын белгіленген орындарға қойылады.
197. Қоршау қоршау бекеттерін қою арқылы ұйымдастырылады. Стационарлық қоршау бекеттері үй-жаймен (бекеттік күркемен), жол болған кезде шлагбауммен жабдықталады және қадағалау секторы тағайындалады, қоршаудың жылжымалы бекеті көлікпен қамтамасыз етіледі және патрульдеу бағыты айқындалады.
198. Полигон (авиациялық полигон) аумағына бөгде адамдардың, көлік пен малдың кіруін болғызбауды қамтамасыз ететін жылжымалы бекеттер үшін шекара бойындағы бекеттер және маршруттар санын полигон бастығы айқындайды.
199. Полигон бастығы белгілеген қоршау бекеттері орналасқан орындар және қоршау нарядының құрамы әскери бөлім командирі (полигон бағынатын) бекітетін осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес полигонды қоршау схемасында (авиациялық полигонды) сипатталады. Қоршау схемасында сонымен қатар қоршау бекеттерімен байланысты ұйымдастыру сипатталады. Әрбір қоршау бекеті 2 және одан да көп әскери қызметшілер құрамында қоршау және байланыс схемасы бойынша қойылады.
200. Әскери қызметшілерді, қоршау бекеттерін автокөлікпен, тамақтандырумен, ауызсумен, байланыс және дабылдама құралдарымен (сигнал беру зымырандарымен) қамтамасыз ету қоршау тағайындалатын әскери бөлімдердің командирлеріне жүктеледі.
201. Полигон (авиациялық полигон) аумағына бөгде адамдардың, автомобиль мен үй жануарының рұқсатсыз кіруін (өтуін) болғызбау мақсатында полигон (авиациялық полигон) шекарасында аумақ периметрі бойынша ені 2 метр, тереңдігі кемінде 1,5 метр траншея және/ немесе биіктігі кемінде 1,2 метр қоршау қазылады. Траншеяны жабдықтау кезінде алынған топырақ полигон шекарасының ішкі жағына төселеді. Төселген топырақ үймесі бойынша бір-бірінен 200 метрден аспайтын қашықтықта тікелей көріністе "Тоқта, атады! Жүруге және өтуге тыйым салынған!" деген қазақ және орыс тілдерінде жазылған ескерту белгілері орнатылады. Ескерту белгісі осы Қағидаларға 22-қосымшаның 1-суретінде көрсетілген ескерту белгісі мен көрсеткішінің сипаттамасына сәйкес нөмірленеді.

202. Труднодоступные к окапыванию участки местности (горные, каменистые или скальные участки) перекрываются глухими шлагбаумами и другими заграждениями, исключающими проезд транспорта и прогон домашнего скота. Не окопанные проезды по границе полигона (используемые полигонной командою, частью) оборудуются рабочими шлагбаумами, при этом рабочие шлагбаумы оборудуются противовзломным устройством и запираются на замок. Ключи от шлагбаумов хранятся у начальника полигона.
203. Начальник штаба гарнизона и командир воинской части, в штате которой находится полигон (авиационный полигон), организовывают и осуществляют контроль наличия и содержания предупредительных знаков, шлагбаумов и траншеи по периметру всего полигона (авиационного полигона). Проверка состояния траншей по периметру полигона (авиационного полигона), предупреждающих знаков и шлагбаумов проводится не реже одного раза в месяц, о результатах проверки докладываются рапортом на имя начальника гарнизона.
204. Оцепление на морском полигоне, если оно требуется, выставляется на катерах и шлюпках. Плавательные средства выделяются одновременно с выделением плавательных средств для обеспечения боевого применения авиационных средств поражения. На берегу выставляется пост наблюдения за районом, морского полигона и своевременном оповещении руководителя плаванья на полигоне о появлении посторонних плавательных средств на акватории полигона.
205. Обеспечение безопасности на территории полигона при боевом применении авиационных средств поражения, а также проверку знаний обязанностей дежурным нарядом перед полетами организует начальник авиационного полигона, обеспечение безопасности полетов в районе полигона – организует руководитель полетов на полигоне, готовность лиц группы руководства полетами и знание ими своих обязанностей проверяет командир авиационной части, организующий полеты.
206. Действующие наблюдательные пункты и блиндажи во время полетов обозначаются поднятыми на флагштоках красными, а в перерывах между полетами (во время отметки попаданий, обмера или ремонта мишеней) – белыми флагами (ночью соответственно красными и белыми фонарями).
207. Подачу сигнала на прекращение выполнения задания экипажем воздушного судна при боевом применении авиационных средств поражения осуществляется по сигналу (команде) начальника авиационного полигона. По сигналу (команде) руководитель пункта полета передает экипажу воздушного судна (группы) на прекращение задания.
208. Командир экипажа воздушного судна принимает меры к недопущению применения авиационных средств поражения вне границ полигона или заданной мишени, контроль работы экипажа на боевом пути осуществляет руководителем полета на полигоне.

202. Қазуға қиын жергілікті жер учаскесі (таулы, тасты немесе жартасты учаскелер) көліктің өтуін және үй малын айдап өтуді болдырмайтын тұйық шлагбауммен және басқа да қоршаумен жабылады. Полигон шекарасы бойынша қазылмаған өтпе жолдар (полигон командасы, бөлім пайдаланатын) жұмыс шлагбаумымен жабдықталады, бұл ретте жұмыс шлагбаумы бұзуға қарсы құрылғымен жабдықталады және құлыпқа жабылады. Шлагбаумның кілті полигон бастығында сақталады.
203. Штатында полигон (авиациялық полигон) бар гарнизон штабының бастығы және әскери бөлім командирі полигонның барлық периметрі бойынша ескерту белгісінің, шлагбаум мен траншеяның бар болуына және күтіп-ұстауға бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады. Полигон (авиациялық полигон) периметрі бойынша траншеяның, ескерту белгісі мен шлагбаумның жай-күйін тексеру бір айда бір реттен сиретпей жүргізіледі, тексеру нәтижесі туралы гарнизон бастығының атына баянатпен баяндалады.
204. Егер ол талап етілсе, теңіз полигонында қоршау катерлер мен шлюпкаларда қойылады. Жүзу құралдары авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдануды қамтамасыз ету үшін жүзу құралдарын бөлумен бір уақытта бөлінеді. Жағалауда ауданды, теңіз полигонын қадағалау және полигондағы жүзу жетекшісін полигон акваториясында бөгде жүзу құралдарының пайда болуы туралы уақтылы хабардар ету үшін бекет қойылады.
205. Авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдану кезінде полигон аумағында қауіпсіздікті қамтамасыз етуді, сондай-ақ кезекші нарядтың ұшу алдында міндеттерін білуін тексеруді авиациялық полигон бастығы ұйымдастырады, полигон ауданында ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді полигондағы ұшу жеткшісі ұйымдастырады, ҰБТ адамдарының әзірлігі және олардың өз міндеттерін білуін ұшуды ұйымдастыратын авиациялық бөлім командирі тексереді.
206. Қолданыстағы қадағалау пункттері мен блиндаждар ұшу кезінде қызыл тутұғыр көтерілген, ал ұшу арасындағы үзілістерде (нысаналардың түсуі, өлшеу немесе жөндеу уақытында) – ақ жалаумен (түнде тиісінше қызыл және ақ шаммен) белгіленеді.
207. Авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдану кезінде әуе кемесі экипажының тапсырманы орындауын тоқтатуға сигнал беру авиациялық полигон бастығының сигналы (командасы) бойынша жүзеге асырылады. Сигнал (команда) бойынша ұшу пунктінің жетекшісі әуе кемесі (топ) экипажына тапсырманы тоқтатуға береді.
208. Әуе кемесі экипажының командирі авиациялық зақымдау құралдарын берілген полигон шекарасынан немесе берілген нысанадан тыс қолдануға жол бермеуге шаралар қабылдайды, жауынгерлік жолда экипаж жұмысын бақылауды полигондағы ұшу жеткшісі жүзеге асырады.

209. В случае вынужденной посадки воздушного судна или покидании экипажем воздушного судна в районе авиационного полигона и (или) на его территории руководитель полета немедленно отдает команду на подъем дежурных поисково-спасательных сил и средств.
Глава 8. Очистка полигонов от взрывоопасных предметов
210. В целях предотвращения засорения территории полигона (авиационного полигона, учебного объекта) невзорвавшимися боеприпасами, организуется и проводится очистка полигона (авиационного полигона, учебного объекта) от взрывоопасных предметов. Организация и проведение очистки регламентируются Правилами уничтожения боеприпасов и очистки местности (объектов) от взрывоопасных предметов, утвержденной приказом Министром обороны Республики Казахстан от 2 марта 2022 года № 109дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №166548).
211. Подразделениям (личному составу), не назначенным для участия в работах по поиску взрывоопасных предметов и их обезвреживанию (уничтожению), находиться в районе очистки, не допускается.
Очистка территории полигона от невзорвавшихся боеприпасов проводится только в светлое время суток.
212. Мероприятия по организации и проведению очистки полигона проводится:
поиск, обнаружение и обозначение неразорвавшихся при проведении стрельб (учений) боеприпасов проводится сразу по окончании стрельбы (учения);
уничтожение неразорвавшихся при проведении стрельб (учений) боеприпасов проводится в сроки установленным порядком;
очистка района проведения учения проводится перед каждым проведением и по окончании учения;
очистка полигонов от неразорвавшихся боеприпасов и других взрывоопасных предметов проводится два раза в год (весной и осенью с учетом климатических особенностей местности).
213. Отдельные участки мишенных полей, труднодоступных для проведения мероприятий по очистке (солончак, болота, густой лес, кустарник и подобные участки) считаются запретными зонами, которые наносятся на карте по мерам безопасности и обозначаются на местности указателями с надписью: "Запретная зона" в соответствии с предупредительными знаками, указателями и их описанием, указанными на рисунке 2 приложения 22 к настоящим Правилам.
214. Перед началом работ по очистке территории полигона от неразорвавшихся боеприпасов и других взрывоопасных предметов с группой разминирования, подрывных (имитационно-подрывных) и поисковых команд проводятся занятия по правилам поиска и обращения с невзорвавшимися гранатами, снарядами, минами, авиабомбами и другими взрывоопасными предметами и выполнению мер безопасности.

209. Авиациялық полигон ауданында және (немесе) оның аумағында әуе кемесі қонуға немесе әуе кемесінің экипажы одан кетуге мәжбүр болған жағдайда ұшу жетекшісі кезекші іздеу-құтқару күштері мен құралдарын көтеруге шұғыл команда береді.
8-тарау. Полигондарды жарылу қаупі бар заттардан тазарту
210. Полигон (авиациялық полигон, оқу-жаттығу объектісі) аумағының жарылмаған оқ-дәрілермен ластануын болғызбау мақсатында полигонды (авиациялық полигонды, оқу-жаттығу объектісін) жарылу қаупі бар заттардан тазарту ұйымдастырылады және жүргізіледі. Тазартуды ұйымдастыру және жүргізу Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 2 наурыздағы № 109 қбпү бұйрығымен бекітілген Оқ-дәрілерді жою және жергілікті жерді (объектілерді) жарылу қаупі бар заттардан тазарту қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 166548 болып тіркелген) регламенттеледі.
211. Жарылу қаупі бар заттарды іздеу және оларды қатерсіздендіру (жою) жөніндегі жұмысқа қатысу үшін тағайындалмаған бөлімшелерге (жеке құрамға) тазарту ауданында болуға жол берілмейді.
Полигон аумағын жарылмаған оқ-дәрілерден тазарту тек тәуліктің жарық уақытында жүргізіледі.
212. Полигонды тазартуды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі іс-шаралар:
оқ ату (оқу-жаттығу) жүргізу кезінде жарылмаған оқ-дәрілерді іздеу, анықтау және белгілеу оқ ату (оқу-жаттығу) аяқталғаннан кейін бірден жүргізіледі;
оқ ату (оқу-жаттығу) жүргізу кезінде жарылмаған оқ-дәрілерді жою белгіленген тәртіппен мерзімдерде жүргізіледі;
оқу-жаттығу жүргізу ауданын тазарту әрбір оқу-жаттығуды жүргізу алдында және аяқталғаннан кейін жүргізіледі;
полигондарды жарылмаған оқ-дәрілерден және басқа да жарылу қаупі бар заттардан тазарту бір жылда екі рет (көктемде және күзде жергілікті жердің климаттық ерекшеліктерін ескере отырып) жүргізіледі.
213. Тазарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін жету қиын (сортаң, батпақ, қалың орман, бұта және ұқсас учаскелерді) нысана алаңдарының жеке учаскелері тыйым салынған аймақтар болып саналады, олар қауіпсіздік шаралары бойынша картаға енгізіледі және осы Қағидаларға 22-қосымшаның 2-суретіндегі ескерту белгілеріне, нұсқарға және олардың сипаттамасына сәйкес "Тыйым салынған аймақ" деген жазуы бар жергілікті жерде нұсқармен белгіленеді.
214. Полигон аумағын жарылмаған оқ-дәрілерден және басқа да жарылу қаупі бар заттардан тазарту жұмыстары басталар алдында минасыздандыру топтарымен, жару (имитациялау-жару) және іздеу командаларымен жарылмаған гранатамен, снарядпен, минамен, авиабомбамен және басқа да жарылу қаупі бар заттарды іздеу және жұмыс істеу қағидалары және қауіпсіздік шараларын орындау бойынша сабақ өткізіледі.

215. Территория каждого объекта, подлежащая поиску, обнаружению и обезвреживанию (уничтожению) взрывоопасных предметов, разбивается на полосы 50-150 метров и обозначается ясно видимыми указателями (указатели изготавливаются из стальных прутов, проволоки или заостренных деревянных брусков высотой 100 сантиметров) в соответствии с Образцами сигнальных и предупредительных флагов, знаков, указателей и табличек, указанных на рисунке 9 приложения 4 к настоящим Правилам. Ширина полос зависит от количества военнослужащих в поисковой команде. Интервал между военнослужащими в цепи при очистке открытой местности – не более 5 метров, при густом травяном покрытии местности не более 2 метров. На всю глубину полос устанавливаются исходные, промежуточные (через каждые 100-200 метров) и конечные рубежи, по которым проводится регулирование движения подразделений. На указателях полос и рубежей прикрепляются флажки (20х60 сантиметров) белого цвета, а на указатели для обозначения обнаруженного взрывоопасного предмета такие же флажки красного цвета. Прочесывание местности и поиск взрывоопасных предметов начинается с правого или левого фланга участка. Скорость движения поисковой цепи – 2-3 км/ч. Движение с исходного рубежа начинается по сигналу старшего команды, который и регулирует движение, выравнивая цепи на промежуточных рубежах. Переносить (трогать, перемещать) найденные при поиске гранаты, снаряды, ракеты, мины, авиабомбы и другие взрывоопасные предметы, а также предполагаемые места их нахождения в грунте не допускается.
Военнослужащий, при обнаружении неразорвавшегося боеприпаса, взрывоопасного предмета или входного отверстия в грунте от боеприпасов, поднимает правую руку и голосом извещает начальника поисковой команды.
По команде начальника команды, движение поисковой цепи останавливается. После визуального осмотра начальником поисковой команды, обнаруженный взрывоопасный предмет обозначается указателем (установка указателя на расстоянии 0,5 метров) и по команде начальника команды возобновляется движения. Все найденные неразорвавшиеся боеприпасы и другие взрывоопасные предметы отображаются на схеме очистки мишенного поля учебного объекта, согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Указатели полос снимаются со стороны очищенной территории, после прохождения поисковой цепи по полосе, а указатели взрывоопасных предметов снимаются после уничтожения боеприпаса или взрывоопасных предметов.
Санитарная машина с врачом следует за поисковой цепью в 200-300 метров позади.
Группа разминирования (подрывная команда), следуя на удалении 100-200 метров от цепи, осматривает каждый предмет, около которого выставлен указатель с красным флажком, определяет степень его опасности и принимает меры по его обезвреживанию (подрывает). При этом старший группы разминирования (подрывной команды) фотографирует каждый предмет до и после подрыва для оформления отчетных документов.

215. Жарылу қаупі бар заттарды іздеуге, анықтауға және қатерсіздендіруге (жоюға) жататын әрбір объектінің аумағы 50-150 метр жолаққа бөлінеді және осы Қағидаларға 4-қосымшаның 9-суретінде көрсетілген сигнал беру және ескерту жалауының, белгінің, көрсеткіш пен тақтайшаның үлгілеріне сәйкес айқын көрінетін көрсеткішпен белгіленеді (көрсеткіш биіктігі 100 сантиметр болат шыбықтан, сымнан немесе ұшы үшкірлеген ағаш бөренеден жасалады). Жолақтар ені іздеу командасындағы әскери қызметшілер санына байланысты. Ашық жергілікті жерді тазарту кезінде тізбектегі әскери қызметшілер арасындағы арақашықтық 5 метрден аспайды, жергілікті жерді қалың шөп басқан кезде 2 метрден аспайды. Жолақтың барлық тереңдігіне бөлімшелер қозғалысын реттеу жүргізілетін бастапқы, аралық (әрбір 100-200 метр сайын) және соңғы шеп белгіленеді. Жолақ пен шеп көрсеткішіне ақ түсті жалауша (40 см х 20 см), ал анықталған жарылу қаупі бар заттарды белгілеу үшін көрсеткіштерге қызыл түсті жалауша бекітіледі. Жергілікті жерді мұқият қарап шығу және жарылу қаупі бар заттарды іздеу учаскенің оң немесе сол қапталынан басталады. Іздеу тізбегінің қозғалыс жылдамдығы – 2-3 км/сағ. Бастапқы шептен қозғалу үлкен команданың сигналы бойынша басталады, ол аралық шептегі тізбектерді теңестіріп, қозғалысты реттеп отырады. Іздеу кезінде анықталған гранатаны, снарядты, зымыранды, минаны, авиабомбаны және басқа да жарылу қаупі бар заттарды, сондай-ақ олардың топырақта болуы болжанған жерді қозғауға (тиісуге, орнын ауыстыруға) жол берілмейді.
Әскери қызметші жарылмаған оқ-дәрілерді, жарылу қаупі бар заттарды немесе топырақта оқ-дәріден қалған саңылауды анықтаған кезде оң қолын көтереді және дауыстап команда бастығына хабардар етеді.
Команда бастығының командасы бойынша іздеу тізбегінің қозғалысы тоқтатылады. Іздеу командасының бастығы көзбен шолып тексергеннен кейін анықталған жарылу қаупі бар заттар көрсеткішпен белгіленеді (көрсеткіш 0,5 метр қашықтықта орнатылады) және команда бастығының командасы бойынша қозғалыс басталады. Барлық анықталған жарылмаған және басқа да жарылу қаупі бар заттар оқу-жаттығу объектісінің нысана алаңын тазарту схемасында көрсетіледі.
Жолақ көрсеткіштері жолақ бойынша іздеу тізбегі өткеннен кейін тазартылған аумақ жағынан алынады, ал жарылу қаупі бар заттардың көрсеткіштері оқ-дәрілер немесе жарылу қаупі бар заттар жойылғаннан кейін алынады.
Дәрігермен санитариялық машина 200-300 метр артта іздеу тізбегінің соңында жүреді.
Минасыздандыру тобы (жару командасы) тізбектен кейін 100-200 метр қашықтықта жүріп, қызыл жалаушамен көрсеткіш қойылған әрбір затты қарап тексереді, оның қауіптілік дәрежесін айқындайды және оны қатерсіздендіру бойынша шаралар қабылдайды (жарады). Бұл ретте минасыздандыру тобының (жару командасының) жетекшісі есептік құжаттарды ресімдеу үшін жаруға дейін және одан кейін әрбір затты суретке түсіреді.

216. В случае если неразорвавшийся боеприпас (мина, авиабомба) или другой взрывоопасный предмет по каким-либо причинам в ходе очистки уничтожить нельзя, его местонахождение ограждается, и вокруг устанавливаются 4 указателя, используемых при очистке полигона для обозначения взрывоопасных предметов на удалении не менее 1 метр друг от друга.
217. Неопасные в обращении предметы после вторичной проверки их безопасности специалистами и назначенной приказом командира воинской части комиссией составляют соответствующий акт и дают разрешение на вывоз с мишенных полей для последующей сдачи в металлолом, а взрывоопасные предметы в зависимости от степени их опасности уничтожаются в установленном порядке.
Сбор фрагментов (осколков) от снарядов, гранат, ракет, практических снарядов и другого металлического мусора после осмотра и полученного разрешения осуществляется силами воинской части, подразделения (команды) и складируется на огороженных и оборудованных площадках для хранения лома и отходов черных и цветных металлов, имеющие твердое покрытие, ворота и подъездные пути, удобные для маневрирования транспорта и проведения погрузочно-разгрузочных работ.
218. По завершении очистки территории полигона (авиационного полигона) начальник полигона расписывается в оформленных руководителем группы очистки отчетных документах:
акт приема-передачи очищенной от взрывоопасных предметов территории полигона (авиационного полигона) согласно приложения 24 к настоящим Правилам;
схемы очистки мишенных полей учебных объектов полигона.
219. По окончании очистки полигона (авиационного полигона) начальник полигона докладывает рапортом командиру воинской части, которому подчинен полигон, о завершении очистки. Если в результате проведенной очистки часть неразорвавшихся боеприпасов не была обнаружена (а также при наличии сомнений начальника полигона в качестве проведения очистки), то по рапорту начальника полигона, назначается повторная очистка, при этом ранее составленный акт приема-передачи очищенной от взрывоопасных предметов местности им не подписывается (до устранения).
Глава 9. Медицинское обеспечение
220. Медицинский пункт оборудуется в помещении полигона и обеспечивается необходимыми медикаментами для оказания первой медицинской помощи.
221. В целях своевременного оказания первой медицинской помощи личному составу, обслуживающему учения, стрельбы, вождения и другие занятия, а также личному составу войск (подразделений) на полигоне в составе каждого прибывшего на стрельбу (учение, вождение) подразделения разворачивается подвижный медицинский пункт со своим дежурным фельдшером (врачом).

216. Егер жарылмаған оқ-дәріні (мина, авиабомба) немесе басқа да жарылу қаупі бар затты тазарту барысында қандай-да бір себеппен жоюға болмайтын болса, ол орналасқан жер қоршауға алынады және бір-бірінен кемінде 1 метр қашықтықта жарылу қаупі бар заттарды белгілеу үшін полигонды тазарту кезінде пайдаланылатын 4 көрсеткіш орнатылады.
217. Қолдануға қауіпсіз заттардың қауіпсіздігін мамандар қайта тексергеннен кейін және әскери бөлім командирінің бұйрығымен тағайындалған комиссия тиісті актіні жасайды және кейіннен металл сынығына тапсыру үшін нысана алаңынан әкетуге рұқсат береді, ал жарылу қаупі бар заттар олардың қауіптілігі дәрежесіне байланысты белгіленген тәртіппен жойылады.
Снаряд, граната, зымыран, практикалық снаряд фрагметтері (сынықтары) және басқа да металл қоқыстары тексерістен кейін және рұқсат берілгеннен кейін әскери бөлім, бөлімше (команда) күштерімен жинастырылады және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге, көлікке маневр жасаумен кіру жолдары мен қақпасы бар, қатты төсемі бар металл сынықтары мен түрлі түсті және қара металл сынықтарын сақтау үшін жабдықталған қоршаулы алаңдарға жиналады.
218. Полигон (авиациялық полигон) аумағын тазарту аяқталғаннан кейін полигон бастығы тазарту тобының жетекшісі ресімдеген есеп беру құжаттарына:
осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес оқу-жаттығу полигоны аумағын жарылу қаупі бар заттардан тазартудың қабылдау-тапсыру актісіне;
полигон оқу-жаттығу объектілерінің нысана алаңдарын тазарту схемасына қол қояды.
219. Полигонды (авиациялық полигонды) тазарту аяқталғаннан кейін полигон бастығы полигон бағынатын әскери бөлімнің командиріне тазартуды аяқтау туралы баянатпен баяндайды. Егер жүргізілген тазарту нәтижесінде жарылмаған оқ-дәрілердің бір бөлігі анықталмаса (сондай-ақ полигон бастығы тазарту жүргізу сапасына күмән келтірсе), онда полигон бастығының баянаты бойынша қайта тазарту тағайындалады, бұл ретте бұрын жасалған жарылу қаупі бар заттардан тазартудың қабылдау-тапсыру актісіне олар қол қоймайды (жойылғанға дейін).
9-тарау. Медициналық қамтамасыз ету
220. Медициналық пункт полигон үй-жайында жабдықталады және алғашқы медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етіледі.
221. Оқу-жаттығуға, оқ атуға, жүргізуге және басқа да сабаққа қызмет көрсететін жеке құрамға, сондай-ақ полигондағы әскерлердің (бөлімшелердің) жеке құрамына алғашқы медициналық көмек көрсету мақсатында оқ атуға (оқу-жаттығуға, жүргізуге) келген әрбір әскердің (бөлімшенің) жеке құрамында өзінің кезекші фельдшері (дәрігері) бар жылжымалы медициналық пункт өрістетіледі.

222. На авиационных полигонах медицинское обеспечение личного состава полигона, оказание первичной медицинской помощи и проведение профилактических мероприятий осуществляется штатными средствами воинской части, за которым авиационный полигон закреплен.
Глава 10. Допуск воинских частей и подразделений к занятиям на полигоне
223. В день стрельбы (учения, вождения) старший руководитель стрельбы (учения, вождения) прибывшей воинской части (подразделения) в установленное время представляет начальнику полигона администрацию стрельбы (учения, вождения), выписку из приказа командира воинской части на проведение стрельбы (учения, вождения) и список военнослужащих воинской части (подразделения), проинструктированного по мерам безопасности.
Перечень должностных лиц администрации на стрельбу (вождение, учение) указаны в Перечне должностных лиц администрации, назначаемых приказом командира воинской части для проведения стрельбы и вождения указанного в приложении 25 к настоящим Правилам, а перечень проверяемых вопросов начальником полигона у администрации стрельбы (учения, вождения) указан в приложении 26 настоящих Правил.
224. При удовлетворительных результатах проверки, начальник полигона проводит инструктаж должностных лиц администрации и дает разрешение на проведение стрельбы (учения, вождения) делая об этом запись на представленной выписке из приказа (например - начальнику войскового стрельбища - стрельбу разрешаю. Начальник полигона, роспись и дату).
225. При выявлении недостатков в подготовке администрации стрельбы (учения, вождения) или воинских частей (подразделений) к стрельбе (учению, вождению) начальник полигона не допускает к проведению стрельбы (учения, вождения) до полного их устранения.
Глава 11. Размещение воинских частей и подразделений на полевом выходе
226.Порядок вывода войск на полигоны определяется планами командующих войсками регионального командования и родов войск, командирами воинских частей, организационно-методическими указаниями на учебный год и программами боевой подготовки.
227. Командиры воинских частей и подразделений перед выходом подразделения на полигон за 3 рабочих дня до прибытия воинской части (подразделения) направляют своего представителя к начальнику полигона для приема имущества, планирования учебных объектов и мест размещения войск.
228. Начальник полигона указывает представителю прибывающей воинской части (подразделения):
1) границы полигона и схема расположения учебных объектов;
2) маршруты и время передвижения воинской части (подразделения) по территории полигона;

222. Авиациялық полигондарда полигонның жеке құрамын медициналық қамтамасыз ету алғашқы медициналық көмек көрсету және профилактикалық іс-шаралар жүргізу авиациялық полигон бекітілген әскери бөлімнің штаттық құралдарымен жүзеге асырылады.
10-тарау. Әскери бөлімдер мен бөлімшелерді полигондағы сабаққа жіберу
223. Оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) күні келген әскери бөлімнің (бөлімшенің) оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) үлкен жетекшісі белгіленген уақытта полигон бастығына оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) әкімшілігін, әскери бөлім командирінің оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) жүргізуге бұйрығынан үзіндіні және қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқау берілген әскери бөлім (бөлімше) әскери қызметшілерінің тізімін ұсынады.
Оқ ату (көлік жүргізу, оқу-жаттығу) үшін әкімшіліктің лауазымды адамдарының тізбесі осы Қағидаларға 25-қосымшада көрсетілген оқ ату және көлік жүргізу үшін әскери бөлім командирінің бұйрығымен тағайындалатын әкімшілік лауазымды адамдарының тізбесінде, ал полигон бастығы оқ ату (оқу-жаттығу, көлік жүргізу) әкімшілігінде тексеретін мәселелердің тізбесі осы Қағидалардың 26-қосымшасында көрсетілген.
224. Тексерудің қанағаттанарлық нәтижесі кезінде полигон бастығы әкімшіліктің лауазымды адамдарына нұсқау береді және бұл туралы бұйрықтан ұсынылған үзіндіге жазба жасай отырып (мысалы – әскери оқ ату орнының бастығына – оқ атуға рұқсат етемін. Полигон бастығы, қолы және күні) оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) өткізуге рұқсат береді.
225. Оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) әкімшілігін немесе әскери бөлімдерді (бөлімшелерді) оқ атуға (оқу-жаттығуға, жүргізуге) даярлауда кемшіліктер анықталған кезде полигон бастығы олар толық жойылғанға дейін оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) өткізуге жібермейді.
11-тарау. Далалық шығуда әскери бөлімдер мен бөлімшелерді орналастыру
226. Полигонға әскерлерді шығару тәртібі өңірлік қолбасшылық әскерлері және әскер тектері қолбасшыларының, әскери бөлімдер командирлерінің жоспарларымен, оқу жылына арналған ұйымдастыру-әдістемелік нұсқаулармен және жауынгерлік даярлық бағдарламаларымен айқындалады.
227. Әскери бөлімдер мен бөлімшелер командирлері бөлімшелер полигонға шығар алдында әскери бөлім (бөлімше) полигонға келгенге дейін 3 жұмыс күні бұрын оқу-жаттығу объектілерінің мүлкін қабылдау, жоспарлау және әскерлерді орналастыруды үшін өз өкілін полигон бастығына жібереді.
228. Полигон бастығы келген әскери бөлім (бөлімше) өкіліне:
1) полигонның шекараларын және оқу-жаттығу объектілерінің орналасу схемасын;
2) әскери бөлімнің (бөлімшенің) полигон аумағы бойынша жүріп-тұру маршруттары мен уақытын;

3) место оборудования полевого лагеря, условия размещения военнослужащих;
4) место и порядок хранения оружия и боеприпасов;
5) место и порядок хранения боевой и другой техники;
6) объем выделяемых учебных объектов полигона для проведения занятий;
7) меры безопасности при проведении занятий и пожарной безопасности;
8) границы территории, закрепленной за прибывающей частью (подразделением).
229. По прибытию командира воинской части (подразделения) на полигон осуществляет прием жилого фонда с оформлением акта приема, а по окончании полевого выхода передает начальнику полигона в исправном состоянии все жилые и подсобные помещения, имущество, инвентарь и учебные объекты.
230. По окончании полевого выхода командир воинской части (подразделения) организовывает восстановление и ремонт шоссейных и грунтовых дорог, по которым совершалось передвижение, внутри территории полигона и за его пределами.
231. Порядок планирования и использования учебных объектов полигона прибывшей частью (подразделением) на полевой выход осуществляется в соответствии с пунктами 112-120 настоящих Правил, дополнительно направляя сводное расписание занятий на весь период нахождения на полигоне и сведения о боевом и численном составе.
Приложение 1
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
_________________________
Степень ограничения
Формуляр полигона (авиационного полигона)
___________________________________________
Войсковая часть
Учебный полигон
Площадь полигона
Размеры полигона:
по фронту
в глубину
Правоустанавливающие документы
Начальник полигона
Заместитель начальник полигона
Почтовый адрес:
Электронный адрес:
Железнодорожные реквизиты
Наличие оборудованных мест погрузки техники (наличие торцевых и боковых рамп, их состояние)
Наличие близлежащих гражданских (военных) аэродромов
Связь:
Должностные лица
номер ГТС
номер РОС
Номер мобильной связи
Командир воинской части
Заместитель командира по боевой подготовке
Дежурный по воинской части
Начальник полигона
Дежурный по полигону
Состав полигона:
(для полигонов Сухопутных войск)
Учебные объекты
по штату
положено
в наличии
Учебное тактическое поле
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель, состав)
Войсковое стрельбище
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель)
Танковая директриса
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель)
Директриса БМП (БТР)
полигонное оборудование (комплект, год выпуска, производитель)
другие объекты заполняются по аналогии с указанным образцом
препятствия (количество виды)
Описание имеющихся препятствий
Личный состав
Техника РУБМ
Категория
по штату
по списку
Наименование
по штату
по списку
Офицеры
Сержанты
Солдаты
Лиц гражданского персонала
Всего
Специальная техника
Некомплект (человек)
Некомплект (%)
Имеют допуск (человек), из них:
допуск по 1 форме
Автомобили:
допуск по 2 форме
допуск по 3 форме
Эл/станции (дизельные, бензиновые агрегаты)
Наличие трансформаторных подстанций на полигоне (далее – ТП) с указанием мощности, из них:
Всего
ТП-100
ТП-160
Энергоснабжение
Теплоснабжение
Водоснабжение
Организация службы войск на полигоне
Охрана объектов организована суточным нарядом в количестве ___ человек, из них:
Средства связи суточного наряда
Инфраструктура
Наименование объекта
Наименование здания
Наличие
Параметры и год постройки
Состояние
Административно - хозяйственная зона
Войсковое стрельбище
Танковая директриса
Контрольно-пропускной пункт
Всего зданий
Общие возможности полигона:

3) далалық лагерьді жабдықтау орнын, әскери қызметшілерді орналастыру шарттарын;
4) қару мен оқ-дәрілерді сақтау орны мен тәртібін;
5) жауынгерлік және басқа да техниканы сақтау орны мен тәртібін;
6) сабақ өткізу үшін бөлінетін полигон оқу-жаттығу объектілерінің ауқымын;
7) сабақ өткізу кезіндегі қауіпсіздік шаралары мен өрт қауіпсіздігін;
8) келетін бөлімге (бөлімшеге) бекітілген аумақ шекарасын көрсетеді.
229. Әскери бөлім (бөлімше) командирі полигонға келгеннен кейін қабылдау актісін ресімдей отырып, тұрғын үй қорын қабылдауды жүзеге асырады, ал далалық шығу аяқталғаннан кейін полигон бастығына барлық тұрғын және қосалқы үй-жайларды, мүлікті, құралдар мен оқу-жаттығу объектілерін жарамды жай-күйде береді.
230. Далалық шығу аяқталғаннан кейін әскери бөлім (бөлімше) командирі жол жүру, полигон аумағы ішінде және одан тыс жерлерде жүріп-тұру жүргізілген тас және топырақ жолдарын қалпына келтіруді және жөндеуді ұйымдастырады.
231. Далалық шығуға келген бөлімнің (бөлімшенің) полигонның оқу-жаттығу объектілерін жоспарлау және пайдалану тәртібі полигонда болудың барлық кезеңіне жиынтық сабақ кестесін және жауынгерлік және сандық құрам туралы мәліметті қосымша жолдай отырып, осы Қағидалардың 112120-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________
Шектеу дәрежесі
_____________________ полигонының (авиациялық полигонының) формуляры
Әскери бөлім
Оқу-жаттығу полигоны
Полигон аумағы
Полигон көлемі:
маңдайшеп бойынша
Тереңдікте
Құқық белгілейтін құжаттар
Полигон бастығы
Полигон бастығының орынбасары
Пошталық мекенжайы:
Электрондық мекенжайы:
Теміржол деректемелері
Жабдықталған техниканы тиеу орындарының болуы (тік қойылған және бүйір рампаларының болуы, олардың жай-күйі)
Жақын жерде азаматтық (әскери) әуеайлақтардың болуы
Байланыс:
МТҚ нөмірі
ЖОБ нөмірі
ұялы байланыс нөмірі
Әскери бөлім командирі
Командирдің жауынгерлік даярлық жөніндегі орынбасары
Әскери бөлім бойынша кезекші
Полигон бастығы
Полигон бойынша кезекші
Полигон құрамы: (Құрлық әскерлерінің полигондары үшін)
Оқу-жаттығу объектілері
штат бойынша
тиесілі
қолда бар
Оқу-жаттығу тактикалық алаңы
полигондық жабдық (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші, құрамы)
Әскери оқ ату алаңы
полигондық жабдық (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші)
Танк директрисасы
полигондық жабдық (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші)
ЖӘЖМ (БТР) директрисасы
полигондық жабдық (жиынтық, шығарылған жылы, өндіруші)
басқа объектілер көрсетілген үлгіге ұқсас толтырылады
кедергілер (түрлер саны)
Қолда бар кедергілер сипаттамасы
Жеке құрам
ОЖМР техникасы
Санаты
штат бойынша
тізім бойынша
атауы
штат бойынша
тізім бойынша
Офицерлер
Сержанттар
Сарбаздар
Азаматтық персонал адамдары
Барлығы
Арнайы техника
Жиынтықталмау(адам)
Жиынтықталмау(%)
Рұқсаты бар (адам), оның ішінде:
1-нысан бойынша рұқсат
Автомобильдер:
2-нысан бойынша рұқсат
3-нысан бойынша рұқсат
Эл/станциялар (дизельді, бензинді агрегаттар)
Полигонда қуаты көрсетілген трансформаторлық кіші станциялардың (бұдан әрі – ТКС) болуы, оның ішінде:
Барлығы
ТКС-100
ТКС-160
Энергиямен жабдықтау
Жылумен жабдықтау
Сумен жабдықтау
Полигондағы әскерлер қызметін ұйымдастыру
Объектілердің күзеті саны _____ адам тәуліктік нарядпен ұйымдастырылған, оның ішінде:
Тәуліктік нарядтың байланыс құралы
Инфрақұрылым
Объектатауы
Ғимарат атауы
Қолда бары
Параметрлері және салынған жылы
Жай-күйі
Әкімшілік-шаруашылық аймақ
Әскери оқ ату алаңы
Танк директрисасы
Бақылау-өткізу пункті
Барлығы ғимараттар
Полигонның жалпы мүмкіндіктері:

1) по проведению боевых стрельб отделений (взводов), ротных (батальонных, бригадных) тактических и специальных учений;
2) по разрешенным к применению на полигоне систем вооружения и видам боеприпасов;
3) по применению фронтовой и армейской авиации;
4) по проведению десантирования;
5) другие возможности и особенности полигона.
К формуляру полигона прилагается схема полигона (конфигурация границы полигона и расположение объектов).
Командир воинской части, в введении которого находится полигон
____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Дата
(для авиационных полигонов)
Учебные объекты
положено иметь
имеется в наличии
Командно-наблюдательный пункт
Координаты (местоположение)
Наблюдательный пункт
Координаты (местоположение)
Посадочная площадка
Координаты центра поля (местоположение), размеры
Бомбардировочное поле
Номер мишени, координаты, количество и тип уголковых отражателей, тип огней ночной мишени, азимут и расстояние выносной точки прицеливания
Стрелковое поле
Номер мишени, количество мишени
Тактическое поле
Номер и название мишени, количество единиц, координаты центра цели
Личный состав
Техника
Категория
по штату
по списку
Наименование
по штату
по списку
Офицеры
Сержанты
Солдаты
Лиц гражданского персонала
Всего
Специальная техника
Некомплект (человек)
Некомплект (%)
Имеют допуск (человек), из них:
допуск по 1 форме
Автомобили:
допуск по 2 форме
допуск по 3 форме
Эл/станции (дизельные, бензиновые агрегаты)
Наличие трансформаторных подстанций на полигоне (далее – ТП) с указанием мощности, из них:
Всего
ТП-60
ТП-100
ТП-160
Энергоснабжение
Теплоснабжение
Водоснабжение
Организация службы войск на полигоне
Охрана объектов организована суточным (вахтовым методом) нарядом в количестве __ человек, из них:
Средства связи суточного наряда
Инфраструктура
Наименование объекта
Наименование здания
Наличие
Параметры и год постройки
Состояние
Административно -хозяйственная зона
Всего зданий
К формуляру полигона прилагается схема полигона (конфигурация границы полигона и расположение объектов).
Командир авиационной воинской части, во введении которого находится полигон
_________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
дата
Приложение 2
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Таблица документации, ведущейся на полигоне
№ п/п
Наименование документа
Полигоны Сухопутных войск, специальных войск, учебных центров воинских частей и военно-учебных заведений ВС РК
Авиационные полигоны Сил воздушной обороны ВС РК, (наземные, морские, воздушные и специальные)
Документация начальника полигона
1.

1) бөлімшелердің (взводтардың) жауынгерлік оқ атуын, роталық (батальондық, бригадалық) тактикалық және арнайы оқу-жаттығуды жүргізу жөніндегі;
2) полигонда қолдануға рұқсат етілген қару-жарақ жүйелері және оқ-дәрілер түрлері бойынша;
3) майдан және армиялық авиацияны пайдалану бойынша;
4) десант түсіру бойынша;
5) басқа да мүмкіндіктері мен ерекшеліктері.
Полигон формулярына полигон схемасы қоса беріледі (полигон шекарасының конфигурациясы мен объектілердің орналасқан жері)
Қарамағында полигон бар әскери бөлімнің командирі _________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
Күні
(авиациялық полигондар үшін)
Оқу-жаттығу объектілері
болуы қажет
қолда бары
Командалық-бақылау пункті
Координаттары (орналасқан жері)
Бақылау пункті
Координаттары (орналасқан жері)
Қону алаңы
Алаң ортасының координаттары (орналасқан жері), көлемі
Бомбалайтын алаң
Нысана нөмірі, координаттары, бұрыштық шағылысу түрі және саны, түнгі нысана шамдарының түрі, азимут және болжамды көздеу нүктесінің арақашықтығы
Ату алаңы
Нысана нөмірі, нысаналар саны
Тактикалық алаң
Нысана нөмірі және атауы, бірлік саны, нысана ортасының координаттары
Жеке құрам
Техника
Санаты
штат бойынша
тізім бойынша
Атауы
штат бойынша
тізім бойынша
Офицерлер
Сержанттар
Сарбаздар
Азаматтық персонал адамдары
Барлығы
Арнайы техника
Жиынтықталмау (адам)
Жиынтықталмау (%)
Рұқсаты бар (адам), оның ішінде:
1-нысан бойынша рұқсат
Автомобильдер:
2-нысан бойынша рұқсат
3-нысан бойынша рұқсат
Эл/станциялар (дизель, бензинді агрегаттар)
Полигонда қуаты көрсетілген трансформаторлық кіші станциялардың (бұдан әрі – ТКС) болуы, оның ішінде:
барлығы
ТКС-60
ТКС-100
ТКС-160
Энергиямен жабдықтау
Жылумен жабдықтау
Сумен жабдықтау
Полигондағы әскерлер қызметін ұйымдастыру
Объектілердің күзеті саны _____ адам тәуліктік нарядпен (вахталық әдіспен) ұйымдастырылған, оның ішінде:
Тәуліктік нарядтың байланыс құралдары
Инфрақұрылым
Объектінің атауы
Ғимараттың атауы
Қолда бары
Параметрі және салынған жылы
Жай-күйі
Әкімшілік-шаруашылық аймақ
Барлығы ғимараттар
Полигон формулярына полигон схемасы қоса беріледі (полигон шекарасының конфигурациясы және объектінің орналасқан жері).
Қарамағында полигон бар авиациялық әскери бөлім командирі _________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
күні
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
2-қосымша
Полигонда жүргізілетін құжаттама кестесі
Р/с№
Құжаттың атауы
ҚР ҚК Құрлық әскерлерінің, арнайы әскерлерінің, әскери бөлімдері менәскери-оқу орындары оқу-жаттығу орталықтарының полигондары
ҚР ҚК Әуе қорғанысы күштерінің авиациялық полигондары (жерүсті, теңіз, әуе және арнайы)
Полигон бастығының құжаттамасы
1.

1. Журнал инструктажа администрации (стрельбы, вождения, учения).
Номер войсковой части
время и дата проведения инструктажа,
Данные о проведении инструктажа
Роспись начальника полигона (учебного центра) о проведении инструктажа
Должностное лицо администрации
Воинское звание, фамилия, инициалы инструктируемого лица
Роспись инструктируемого лица
2. Журнал учета проводимых мероприятий с местным населением о соблюдении мер безопасности на территории полигона.
Дата проведения мероприятия
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы лица, проводившего мероприятие
Наименование мероприятия, место его проведения и количество присутствующих
Должность, подпись, инициал имени и фамилия руководителя учреждения и печать
3. Журнал учета проведенных занятий (стрельб, учений, вождений) на полигоне.
п/п
Дата и время проведения занятия
Номер воинской части, подразделение
Номер упражнения и вид техники
Общее количество личного состава
Оценка
% выполнения
Общая оценка
Воинское звание, роспись и фамилия руководителя вождения
отлично
хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
1
4. Журнал учета прибывающих войск (частей, подразделений) на полигон
№ п/п
Время и дата прибытия
Подразделение и номер воинской части
Количество военно-служащих
Цель прибытия
Воинское звание, роспись и фамилия
1
5. Журнал инструктажа личного состава полигона по мерам безопасности.
п/п
Воинское звание
Фамилия, инициалы
месяц ______________________
1
6. Журнал учета неразорвавшихся боеприпасов авиационных бомб, ракет и других взрывоопасных предметов на полигоне:
(для полигонов Сухопутных войск)
п/п
Дата стрельбы
Объект и номер участка
Калибр, марка боеприпаса и количество
Результаты поиска, координаты обозначения
Роспись
руководителя стрельбы и начальника объекта
Дата и номер акта об уничтожении
Роспись
начальника полигона об уничтожении взрывоопасных предметов
1.
(для авиационных полигонов)
Дата (число, месяц, год)
Войсковая часть /аэродром
Тип воздушного судна
Режим боевого применения (горизонтальный полет, пикирование, боевой разворот)
Тип и калибр авиационных средств поражения
Индекс командира экипажа воздушного судна, номер на стабилизаторе авиационных бомб
Тип взрывателя
Координаты места падения
Дата
№ акта об уничтожении, дата, подпись начальника полигона
Примечание
номер мишени, опорная точка полигона
радиус (метр)
азимут (градус)
обнаружения
уничтожения
1
7. Журнал учета проведенных занятий (стрельб, учений, вождений) на учебном объекте.
На объектах где проводится стрельбы:
п/п
Дата и время проведения занятия
Номер воинской части, подразделения
Номер упражнения и вид оружия
Общее количество
Оценки за стрельбу
Общая оценка
Воинское звание, роспись и фамилия руководителя стрельбы
отлично
хорошо
удовлетворительно.
неудовлетворительно
1
На объектах где проводится вождения:
п/п
Дата и время проведения занятия
Номер воинской части, подразделения
Номер упражнения и вид техники
Общее количество личного состава
Оценки за вождение
Общая оценка
Воинское звание, роспись и фамилияи инициалы руководителя вождения
отлично
хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
1

1. Әкімшілікке (оқ атудың, көлік жүргізудің, оқу-жаттығудың) нұсқау беру журналы.
Әскери бөлімнің нөмірі,
нұсқаманы өткізу уақыты мен күні
Нұсқау беруді өткізу туралы деректер
Полигон (оқу-жаттығу орталығы) бастығының нұсқау беруді өткізу туралы қолы
Әкімшіліктің лауазымды адамы
Нұсқау берілетін адамның әскери атағы, тегі, инициалдары
Нұсқау берілетін адамның қолы
2. Жергілікті тұрғындармен полигон аумағында қауіпсіздік шараларын сақтау туралы өткізілген іс-шараларды есепке алу журналы
Іс-шараларды өткізу күні
Іс-шараларды өткізген адамның лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалдары
Іс-шараның атауы, оны өткізу орны және қатысушылар саны
Мекеме жетекшісінің лауазымы, қолы, тегі, инициалдары және мөрі
3. Полигонда өткізілген сабақты (оқ атуды, оқу-жаттығуды, көлік жүргізуді) есепке алу журналы
Р/с №
Сабақты өткізу күні мен уақыты
Әскери бөлім нөмірі, бөлімше
Жаттығу нөмірі және техника түрі
Жеке құрамның жалпы саны
Баға
Орындау %
Көлік жүргізуді жалпы бағалау
Көлік жүргізу жетекшісінің әскери атағы, қолы және тегі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1.
4. Полигонға келетін әскерлерді (бөлімдерді, бөлімшелерді) есепке алу журналы
Р/с
Келу күні мен уақыты
Бөлімше және әскери бөлімнің нөмірі
Әскери қызметшілердің саны
Келу мақсаты
Әскери атағы, тегі және қолы
1.
5. Полигонның жеке құрамына қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқау беру журналы
Р/с
Әскери атағы
Тегі, инициалдары
___________________________________айы
6. Авиациялық бомбалардың, зымырандардың және полигондағы басқа да жарылу қаупі бар заттардың жарылмаған оқ-дәрілерін есепке алу журналы:
(Құрлық әскерлерінің полигондары үшін)
Р/с
Оқ ату күні
Объект және учаске №
Оқ-дәрінің калибрі, маркасы және саны
Іздеу нәтижесі, белгілеу координаттары
Оқ ату жетекшісінің және объект бастығының қолы
Жою туралы актінің № және күні
Жарылу қаупі бар заттарды жою туралы полигон бастығының қолы
1.
(авиациялық полигондар үшін)
Күні (күні, айы, жылы)
Әскери бөлім/әуеайлақ
Әуе кемесінің типі
Жауынгерлік қолдану режимі (деңгейлей ұшу, шүйілу, жауынгерлік бұрылу)
Авиациялық зақымдау құралдарының типі және
калибрі
Әке кемесі экипажы командирінің индексі,
авиациялық бомба тұрақтандырғышының нөмірі
Жарғыш түрі
Құлау орнының координаттары
күні
Жою туралы актінің №,
полигон бастығының қолы
Ескертпе
Нысана №, полигонның тірек нүктесі
радиус (м)
азимут (градус)
табу
жою
1.
7. Оқу-жаттығу объектісінде өткізілген сабақты (оқ атуды, оқу-жаттығуды, көлік жүргізуді) есепке алу журналы
Оқ ату жүргізілетін объектілерде:
Р/с
Сабақты өткізу күні мен уақыты
Әскери бөлім, бөлімше нөмірі
Жаттығу нөмірі және қару түрі
Жалпы саны
Оқ атуды бағалау
Жалпы бағалау
Оқ ату жетекшісінің әскери атағы, қолы және тегі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанар-лықсыз
1.
Көлік жүргізу жүргізілетін объектілерде:
Р/с №
Сабақты өткізу күні мен уақыты
Әскери бөлім, бөлімше нөмірі
Жаттығу нөмірі және техника түрі
Жеке құрамның жалпы саны
Көлік жүргізуді бағалау
Жалпы бағалау
Көлік жүргізу жетекшісінің әскери атағы, қолы және тегі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1.

2000
400
2400
330
30
600
Примечание:
1) величины излетного пространства и боковых защитных зон (далее - БЗЗ) обеспечивают безопасность ведения стрельбы нормально функционирующими боеприпасами на полигоне (центре) из артиллерийских систем, минометов, гранатометов и стрелкового оружия на максимальные дальности.
2) излетное пространство - это максимальное расстояние вдоль основного направления стрельбы (далее - ОНС) на полигоне (центре), в пределах которого могут поражаться живая сила, вооружение и военная техника.
БЗЗ - это максимальные расстояния по обе стороны от ОНС на полигоне (центре), в пределах которых могут поражаться живая сила, вооружение и военная техника.

2000
400
2400
330
30
600
Ескертпе:
1) ұшу кеңістігінің және бүйірлік қорғау аймағының (бұдан әрі – БҚА) шамасы полигонда (орталықта) артиллериялық жүйеден, минаатқыштан, гранатаатқыштан және оқ ату қаруынан максималды қашықтыққа қалыпты жұмыс істейтін оқ-дәрімен ату қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
2) ұшу кеңістігі – бұл полигондағы (орталықтағы) негізгі оқ ату бағыты (бұдан әрі – НАБ) бойындағы, оның шегінде адам күші, қару-жарақ пен әскери техника зақымдануы мүмкін максималды қашықтық;
БҚА – бұл полигондағы (орталықтағы) НАБ-тың екі жағынан, оның шегінде адам күші, қару-жарақ пен әскери техника зақымдануы мүмкін максималды қашықтық;

3) нахождение личного состава, вооружения и военной техники за пределами излетного пространства и БЗЗ достоверно обеспечивает их безопасность.
4) величины излетного пространства и боковых защитных зон определены применительно к стрельбе из одного артиллерийского орудия (одной боевой машины) и реактивной системы залпового огня (далее - РСЗО).
5) прочерк в графах таблицы для ручных противотанковых гранатометов (далее - РПГ) означает, что исходные характеристики, необходимые для расчета, в указанной таблице не помещаются. Взятые для РПГ по аналогии со снарядами значения излетных дальностей в значительной мере перекрывают максимально наблюдаемые значения. Ширина излетного пространства и боковых защитных зон (далее - БЗЗ) принята равной 0,1 излетного пространства, увеличенного на r.б;
6) приведенные в таблице значения глубины излетного пространства и ширины БЗЗ для указанных снарядов являются максимальными и обеспечивают безопасность при стрельбе другими снарядами данной системы;
7) глубина излетного пространства для стрелкового оружия (вкладных стволов) определяется максимальной дальностью полета пули (снаряда):
дальность полета пули пистолетного патрона – 2 500 метров;
дальность полета пули патрона калибра 5,45 и 7,62 мм. образца 1943 года – 4 000 метров;
дальность полета пули винтовочного патрона – 4 500 метров;
дальность полета пули патрона калибра 12,7 – 7 000 метров;
дальность полета пули патрона калибра 14,5 и 23,0 – 9 000 метров;
8) ширина защитной зоны при стрельбе из стрелкового оружия (вкладных стволов) принимается равной 0,1 излетного пространства, увеличенного на величину радиуса зоны поражения осколками. Для пули (снаряда) калибром от 20 до 23 мм радиус зоны поражения равен 400 м;
9) излетное пространство и боковые защитные зоны систем, не вошедших в данную таблицу, а также вновь принимаемые на вооружение, определяются аналогично приведенным расчетам;
10) глубина излетного пространства для всех видов стрелкового оружия определяется максимальной дальностью полета пули;
11) глубина излетного пространства для артиллерийских систем изменяются в зависимости от используемого заряда при стрельбе ("Полный переменный", "Уменьшенный переменный"), а для реактивных систем залпового огня с помощью использования тормозных колец ("Большое тормозное кольцо", "Малое тормозное кольцо"). В этом случае, излетное пространство и боковые защитные зоны систем на каждый заряд определяются аналогично приведенным расчетам;
12) на полигонах, излетное пространство которых не полностью обеспечивает безопасность проведения стрельб, по согласованию с местными исполнительными органами могут использоваться временно выделенные земельные участки для этих нужд, при условии выставления постов оцепления;

3) жеке құрамның, қару-жарақ пен әскери техниканың ұшу кеңістігі мен БҚА шегінен тыс болуы олардың қауіпсіздігін дұрыс қамтамасыз етеді;
4) ұшу кеңістігі мен бүйірлік қорғау аймағының шамасы бір артиллериялық қарудан (бір жауынгерлік машинадан) және реактивті дүркін оқ ату жүйесінен (бұдан әрі – РДОЖ) атуға қатысты айқындалды;
5) танкіге қарсы қол гранатаатқышына арналған кесте бағандарындағы сызықша (бұдан әрі – ТҚГ) есептеуге қажетті бастапқы сипаттамалар көрсетілген кестеге сыймайтынын білдіреді. Снарядқа ұқсас ТҚГ үшін алынған ұшу қашықтығының мәні барынша байқалатын мәнді айтарлықтай шамада жабады. Ұшу кеңістігі мен бүйірлік қорғау аймағының (бұдан әрі – БҚА) ені rb-ге ұлғайтылған 0,1 ұшу кеңістігіне тең деп қабылданды;
6) кестеде келтірілген көрсетілген снаряд үшін ұшу кеңістігінің тереңдігі мен БҚА енінің мәні максималды болып табылады және осы жүйенің басқа снарядтарымен ату кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
7) атыс қаруына (қосымша ұңғыға) арналған ұшу кеңістігінің тереңдігі оқтың (снарядтың) ең жоғары ұшу қашықтығымен айқындалады:
пистолет патроны оғының ұшу қашықтығы – 2500 метр;
1943 ж. үлгідегі калибрі 5,45 және 7,62 мм птроны оғының ұшу қашықтығы – 4 000 метр;
винтовкалық патрон оғының ұшу қашықтығы – 4 500 метр;
калибрі 12,7 патрон оғының ұшу қашықтығы – 7 000 метр;
калибрі 14,5 және 23,0 патрон оғының ұшу қашықтығы – 9 000 метр;
8) оқ ату қаруынан (қосалқы ұңғыдан) ату кезінде қорғау аймағының ені жарықшақпен зақымдау аймағы радиусының шамасына көбейтілген ұшу кеңістігінің 0,1-ге тең болып қабылданады. Калибрі 20-дан 23 мм-ге дейінгі оқ (снаряд) үшін зақымдау аймағының радиусы 400 м құрайды;
9) осы кестеге кірмеген, сондай-ақ қарулануға жаңадан қабылданған жүйелердің ұшу кеңістігі мен бүйірлік қорғау аймағы келтірілген есептерге ұқсас айқындалады;
10) оқ ату қаруының барлық түрі үшін ұшу кеңістігінің тереңдігі оқтың ең жоғары ұшу қашықтығымен айқындалады;
11) артиллериялық жүйе үшін ұшу кеңістігінің тереңдігі оқ ату кезінде пайдаланылатын зарядқа байланысты ("Толық айнымалы", "Азайтылған айнымалы"), ал реактивті дүркін оқ ату жүйесі үшін тежеу шығыршығын пайдалану көмегімен ("Үлкен тежеу шығыршығы", "Шағын тежеу шығыршығы") өзгертіледі. Бұл жағдайда әрбір зарядқа ұшу кеңістігі мен жүйенің бүйірлік қорғау аймағы келтірілген есептеуге ұқсас айқындалады;
12) ұшу кеңістігі оқ ату қауіпсіздігін толық қамтамасыз етпейтін полигонда қоршау бекеттерін қойған жағдайда жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша осы мұқтаждық үшін уақытша бөлінген жер учаскесін пайдалана алады;

13) на директрисах боевых машин, где глубина излетного пространства для 30 мм автоматической пушки не позволяет вести стрельбу на всех установках прицела, упражнения могут выполняться с приспособлениями, ограничивающими угол подъема вооружения боевых машин, при условии только горизонтального движения боевой машины;
14) при выборе направления стрельбы необходимо учитывать рельеф местности (горы, холмы), позволяющий уменьшить дальность стрельбы за счет создания естественной преграды;
15) величина глубины излетного пространства определяется по формуле:
х = х max + ∆х max + 5Вд + х излет + хб + хоп
где:
х max - максимальная табличная дальность стрельбы (для равнинных условий) на наибольшем заряде для ствольных систем и без тормозного кольца для РСЗО;
∆х max - отклонение дальности полета снаряда, вызванное максимально возможными отклонениями метеорологических и баллистических условий от табличных;
5Вд - максимальное (практически возможное) отклонение по дальности вследствие рассеивания;
х излет - максимальное расстояние в секторе стрельбы, которое может пролететь не разорвавшийся боеприпас после первого падения до полной остановки;
r,б - радиус безопасного удаления от точки разрыва (радиус разлета осколков);
хоп - расстояние между рубежом открытия огня и рубежом прекращения огня.
При вычислении ∆х max за максимально возможные отклонения метеорологических и баллистических условий от табличных (для равнинных условий) принимаются значения:
∆W б max = 20 м/с - скорость баллистического ветра;
∆ Нмах = -50 мм рт. ст. - отклонение атмосферного давления;
∆T max = +/- 35 C° - отклонение температуры воздуха;
∆Tз max = +35 C° - отклонение температуры заряда;
∆Vо max = +5% - отклонение начальной скорости.
Значение отклонения дальности ∆Xmax рассчитывается:
∆Xmax = 2 ∆XW + 5 ∆XH + 3,5 ∆Xт + 3,5 ∆X Tз + 5 ∆X Vо
где ∆X - табличные поправки на отклонение метеорологических и баллистических условий стрельбы.
Значения xизлет и rб определяются в зависимости от начальной скорости (Vо), угла возвышения и калибра (d) соответственно.
Величина излетного пространства для ПТРК зависит от средней скорости полета ракеты и времени срабатывания узла самоликвидации.
Пример:
средняя скорость полета (V ср) - 400 м/с;
время срабатывания самоликвидатора (T л) - 17 сек. с момента пуска;
расстояние от рубежа открытия огня до рубежа прекращения огня (X оп) – 800 м.
X = Vср х Tл + Xоп = 400 x 17 + 800 = 7680 м.
Результаты расчета глубины излетного пространства приведены в настоящем Приложении (значение глубины излетного пространства X излет в настоящем Приложении приведено без учета величины X оп).

13) 30 мм автоматты зеңбірекке арналған ұшу кеңістігінің тереңдігі көздеудің барлық қондырғысынан оқ атуға мүмкіндік бермейтін жауынгерлік машинаның директрисасында жаттығулар жауынгерлік машинаның көлденең қозғалысы жағдайында ғана жауынгерлік машина қару-жарағының көтерілу бұрышын шектейтін құралмен орындалуы мүмкін;
14) оқ ату бағытын таңдау кезінде табиғи тосқауыл жасау есебінен ату қашықтығын азайтуға мүмкіндік беретін жер бедерін (тау, төбе) ескеру қажет;
15) ұшу кеңістігі тереңдігінің шамасы мынадай формула бойынша есептеледі:
х = х max + ∆х max + 5Вд + х ұшу + хб + хоп
х max – ұңғылы жүйелер үшін ең үлкен зарядта және РДОЖ үшін тежегіш сақинасыз максималды кестелік атыс қашықтығы (жазық жер жағдайында)
∆х max – метеорологиялық және баллистикалық жағдайда кестеден максималды ауытқуымен туындаған снарядтың ұшу қашықтығының ауытқуы
5Вд – шашырау салдарынан максималды (іс жүзінде мүмкін болатын) ауытқу
х ұшу – бірінші құлағаннан кейін толық тоқтағанға дейін жарылмаған оқ-дәрінің ұшуы мүмкін атыс секторындағы максималды қашықтық
r,б – жарылу нүктесінен қауіпсіз қашықтық радиусы (жарықшақтың ұшу радиусы)
хоп – оқ атуды ашу шебі мен оқ атуды тоқтату шегі арасындағы қашықтық
Метеорологиялық және баллистикалық жағдайда кестеліктен максималды ықтимал ауытқу үшін (жазық жер жағдайында) ∆Х max есептеу кезінде мынадай мәндер қабылданады:
∆W Б max = 20 м / с
– баллистикалық желдің жылдамдығы;
∆ Нмах = -50 мм сын. бағ.
– атмосфералық қысымның ауытқуы;
∆T max = + / - 35 C°
– ауа температурасының ауытқуы;
∆ТЗ max = +35 C°
– заряд температурасының ауытқуы;
∆Vk max = +5%
– бастапқы жылдамдықтың ауытқуы.
∆Xmax қашықтығының ауытқу мәні есептеледі:
∆Xmax = 2 ∆XW + 5 ∆XH + 3,5 ∆Xт + 3,5 ∆X Tз + 5 ∆X Vо
мұндағы ∆X – метеорологиялық және баллистикалық атыс жағдайының ауытқуын кестелік түзету.
Xұшу мен гб мәндері тиісінше бастапқы жылдамдыққа (Vо), биіктік бұрышына және калибрге (d) байланысты анықталады.
ТҚЗК үшін ұшу кеңістігінің шамасы зымыранның орташа ұшу жылдамдығына және өзін-өзі жою қондырғысының іске қосылу уақытына байланысты.
Мысалы:
орташа ұшу жылдамдығы (V ср) – 400 м/с;
өзі жойғыштың іске қосылу уақыты (t л) – ұшыру сәтінен бастап 17 сек.;
оқ атуды ашу шебінен оқ атуды тоқтату шебіне дейінгі қашықтық (X оп) – 800 м.
X = Vорт х Tл + Xоп = 400 x 17 + 800 = 7680 м.
Ұшу кеңістігінің тереңдігін есептеу нәтижесі осы Қосымшада келтірілген (осы Қосымшада ұшу кеңістігі тереңдігінің мәні xұшу хоп шамасын ескермей келтірілген).

16) значение БЗЗ определяется по формуле:
S = ∆Z max + 5Bб + rб,
где:
∆ Z max - боковое отклонение точек падения снарядов, вызванное максимальными отклонениями метеорологических и баллистических условий стрельбы от табличных (для равнинных условий);
5Bб - максимальное (практически возможное) отклонение в боковом направлении вследствие рассеивания снарядов;
rб - радиус безопасного удаления от точки разрыва (радиус разлета осколков).
Величина ∆ Z max для ствольной артиллерии принимается равной 1-00 делению угломера и выраженная в метрах рассчитывается:
∆ Z max = 0,105 max x (X + ∆X max + 5B д + X излет).
Для РСЗО величина ∆ Z max рассчитывается с использованием соответствующих табличных поправок.
Результаты расчета значений БЗЗ приведены в настоящем Приложении.
Приложение 4
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Образцы сигнальных и предупредительных флагов, знаков, указателей, табличек и их описание
Рисунок 1
Флагшток для подачи визуальных сигналов
Устанавливается у командных пунктов (участковых пунктов управления) объектов огневой, тактической подготовки и объектов вождения БМ и автомобилей.
Стойка флагштока изготавливается из металлической трубы диаметром 50-150 мм. Высота стойки на КП учебных объектов не менее 7 м (для УПУ – не менее 5 м) от уровня земли до верхнего обреза (в зависимости от рельефа местности допускается увеличение высоты стойки знака до 10-12 м). На стойке внизу (не менее 1 м от земли) и вверху (не менее 5-20 см до верхней мачты) привариваются металлические скобы с закрепленными в них роликами. На ролики натягивается металлический трос, к которому прикрепляются сигнальные флаги красного и белого цвета (размер флагов 100X60 см).
Сверху на стойку флагштока наваривается поперечная металлическая мачта длиной 40-60 см, на которую крепятся 2 лампочки с плафонами (красного и желтого цвета) для обеспечения ночных стрельб. На командных пунктах (участковых пунктах управления) оснащенных визуальным сигнальным устройством флагштоки не оборудуются. Окрашивается флагшток в серый (темно-серый) цвет.
Основание стойки бетонируется в земле, при необходимости допускается установка растяжек из металлического троса.
Установленные флагштоки не должны отличаться по высоте и внешнему виду. На центральном командном пункте флагшток устанавливается так, чтобы флаги в верхнем положении были видны с каждого учебного объекта полигона.
Рисунок 2
Указатель исходного рубежа
Указатель изготавливается из металлической трубы диаметром 300-350 мм. Высота указателя 1,5 м от уровня земли до верхнего обреза. Окрашивается стойка в чередующиеся черные и белые полосы высотой по 30 см каждая. В самой верхней (черной) части указателя оборудуются окошки для выхода света (в четырех направлениях) от устанавливаемого внутри фонаря белого цвета.
При установке указателя труба может бетонироваться в земле или устанавливаться на подставке (при этом высота указателя не меняется – 1,5 м над уровнем земли).
Рисунок 3
Указатель рубежа открытия огня
Указатель изготавливается из металлической трубы диаметром 300-350 мм. Высота указателя 1,5 м от уровня земли до верхнего обреза. Окрашивается стойка в чередующиеся красные и белые полосы высотой по 30 см каждая. В самой верхней (красной) части указателя оборудуется окошки для выхода света (в четырех направлениях) от устанавливаемого внутри фонаря красного цвета.
При установке указателя труба может бетонироваться в земле или устанавливаться на подставке (при этом высота указателя не меняется – 1,5 м над уровнем земли).
Указатели используется для обозначения рубежа открытия огня, а также основных, запасных и временных огневых позиций.
Рисунок 4
Указатель рубежа прекращения огня
Указатель изготавливается из металлической трубы диаметром 300-350 мм. Высота указателя 1,5 м от уровня земли до верхнего обреза. Окрашивается стойка в чередующиеся синие и белые полосы шириной по 30 см каждая. В самой верхней (синей) части указателя оборудуется окошки для выхода света (в четырех направлениях) от устанавливаемого внутри фонаря синего цвета.
При установке указателя труба может бетонироваться в земле или устанавливаться в рамке на поверхности земли (при этом высота указателя не меняется – 1,5 м над уровнем земли).
Рисунок 5
Флаги обозначения рубежей

16) БҚА мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
S = ∆Zmax + 5Вб + гб,
мұнда:
∆ Zmax – оқ атудың метеорологиялық және баллистикалық жағдайының кестеліктен максималды ауытқуынан туындаған снарядтың құлау нүктесінен бүйірге ауытқуы (жазық жер жағдайында);
5Вб – снарядтың шашырауы салдарынан бүйірдегі бағытта максималды (іс жүзінде ықтимал) ауытқу;
гб – жарылу нүктесінен қауіпсіз қашықтық радиусы (жарықшақтың ұшу радиусы).
Ұңғылы артиллерия үшін ∆ Z max шамасы бұрыш өлшегіштің 1-00 бөлінісіне тең қабылданады және метрмен көрсетіледі:
∆ Zmax = 0,105 max x (x + ∆x max + 5B Д + X ұшу).
ДОРЖ үшін ∆ Z max шамасы тиісті кестелік түзетулерді пайдалана отырып есептеледі.
БҚА мәндерін есептеу нәтижесі осы Қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
4-қосымша
Сигнал беру және ескерту жалаушасының, белгісінің, көрсеткішінің, тақтасының үлгілері және олардың сипаттамасы
1-сурет
Көзбен көретін сигналды беру үшін тутұғыр
Оқ ату және тактикалық даярлық объектілерінің және ЖМ және автомобильді жүргізу объектілерінің командалық пункттері (басқару пункттерінің учаскелері) алдында орнатылады.
Тутұғырдың бағаны диаметрі 50-150 мм металл құбырдан дайындалады. Оқу-жаттығу объектілерінің КП-дағы бағанның биіктігі белгінің төменгі кесіндісіне дейін жер деңгейінен кемінде 7 м (БПУ үшін кемінде 5 м) (жергілікті жер бедеріне байланысты белгі бағанының биіктігін 10-12 м дейін ұзартуға жол беріледі). Бағанның төмен жағында (жерден кемінде 1 м) және жоғары жағында (жоғарғы мачтаға дейін кемінде 5-20 см) роликтер бекітілген металл қазықтар дәнекерленеді. Роликтерге қызыл және ақ түсті сигналдық жалаушалар бекітілетін металл арқан тартылады (жалаушалар өлшемі 100X60 см).
Тутұғырдың үстіңгі жағынан діңгекке түнде оқ атуды қамтамасыз ету үшін (қызыл және сары түсті) плафондармен 2 шам бекітілетін ұзындығы 40-60 см көлденең металл мачта дәнекерленеді. Көзбен көретін сигнал құрылғысымен жарақтандырылған командалық пункттерде (учаскелік басқару пункттерінде) тутұғыр жабдықталмайды. Тутұғыр сұр (қара сұр) түске боялады.
Негізгі бағандар жерге бетондалады, қажет болған кезде металл арқаннан тартпалар орнатуға жол беріледі.
Орнатылған тутұғырлардың биіктігі және сыртқы түрі бойынша ерекшеленбеуге тиіс. Орталық командалық пунктте тутұғыр полигонның әрбір оқу-жаттығу объектісінен тулардың жоғарғы жағы көрінетіндей орнатылады.
2-сурет
Бастапқы шепті көрсеткіш
Көрсеткіш диаметрі 300-350 мм металл құбырдан дайындалады. Көрсеткіштің биіктігі жер деңгейінен жоғарғы кесіндіге дейін 1,5 м. Баған әрқайсысы 30 см қара және ақ жолақпен кезектесіп боялады. Көрсеткіштің ең жоғарғы (қара) бөлігі ішіне орнатылған ақ түсті қолшамнан (төрт бағытқа) жарықтың шығуы үшін терезелермен жабдықталады.
Көрсеткішті орнату кезінде құбыр жерде бетондалады немесе тұғырда орнатылады (бұл ретте көрсеткіштің биіктігі өзгермейді – жер деңгейінен 1,5 м).
3-сурет
Оқ атуды бастау шебінің көрсеткіші
Көрсеткіш диаметрі 300-350 мм металл құбырдан дайындалады. Көрсеткіштің биіктігі жер деңгейінен кесіндінің жоғарғы бөлігіне дейін 1,5 м. Баған әрқайсысы 30 см қызыл және ақ жолақпен кезектесіп боялады. Көрсеткіштің ең жоғарғы (қызыл) бөлігі ішінде орнатылған қызыл түсті қолшамнан (төрт бағытқа) жарықтың шығуы үшін терезелермен жабдықталады.
Көрсеткішті орнату кезінде құбыр жерде бетондалады немесе тұғырда орнатылады (бұл ретте көрсеткіштің биіктігі өзгермейді – жер деңгейінен 1,5 м).
Көрсеткіштер оқ атуды бастау шебін белгілеу үшін, сондай-ақ негізгі, қосалқы және уақытша оқ ату бекіністері үшін пайдаланылады.
4-сурет
Оқ атуды тоқтату шебінің көрсеткіші
Көрсеткіш диаметрі 300-350 мм металл құбырдан дайындалады. Көрсеткіштің биіктігі жер деңгейінен кесіндінің жоғарғы бөлігіне дейін 1,5 м. Баған әрқайсысы 30 см қызыл және ақ жолақпен кезектесіп боялады. Көрсеткіштің ең жоғарғы (көк) бөлігіне ішінде орнатылған көк түсті қолшамнан (төрт бағытқа) жарықтың шығуы үшін терезелермен жабдықталады.
Көрсеткішті орнату кезінде құбыр жерде бетондалады немесе тұғырда орнатылады (бұл ретте көрсеткіштің биіктігі өзгермейді – жер деңгейінен 1,5 м).
5-сурет
Шепті белгілеу жалауы

Древка флага изготавливается из деревянного бруса 50х50 (50х40) мм высотой 1,5 м и окрашивается в черный цвет. Полотно размером 1х1 м изготавливается из материи:
белого цвета – для обозначения исходного рубежа (района);
красного цвета – для обозначения рубежа открытия огня;
синего цвета – для обозначения рубежа прекращения огня;
желтого цвета – для обозначения рубежей (районов) имитации.
Нижняя часть указателя заостряется или оборудуется штырем для надежного крепления в земле при проведении боевых стрельб или учений.
Рисунок 6
Знак основного направления стрельбы
Знак устанавливается в глубине мишенного поля по оси участка, а на тактических полях устанавливается несколько знаков по оси тактического поля через каждые 1,5-2 км в зависимости от рельефа местности.
Стойка знака изготавливается из металлической трубы диаметром не менее 80-150 мм. Высота стойки не менее 6 м от уровня земли до нижнего обреза знака (в зависимости от рельефа местности допускается увеличение высоты стойки знака). Для удобства обслуживания при покраске или замене лампочки на знаке с обратной стороны стойки, в обязательном порядке оборудуется металлическая лестница с пролетом между степенями 40-50 см. Стойка знака окрашивается в чередующиеся черные и белые полосы шириной полосы 50 см, основание стойки в земле бетонируется.
Круг знака, диаметром 1,5 м, изготавливается из листового железа. Поле знака окрашивается в желтый цвет, кайма шириной 10 см – в красный цвет. В центре знака устанавливается лампочка с плафоном (зеленого цвета) для обозначения направления при проведении ночных стрельб.
Рисунок 7
Знак внутренней границы боковой защитной зоны
На объектах огневой и тактической подготовки устанавливается в глубине, по краям мишенного поля на одной линии со знаком основного направления стрельбы.
Стойка знака изготавливается из металлической трубы диаметром не менее 80-150 мм. Высота стойки не менее 6 м от уровня земли до нижнего обреза знака (в зависимости от рельефа местности допускается увеличение высоты стойки знака). Для удобства обслуживания при покраске или замене лампочки на знаке с обратной стороны стойки, в обязательном порядке оборудуется металлическая лестница с пролетом между степенями 40-50 см. Стойка знака окрашивается в чередующиеся черные и белые полосы шириной полосы 50 см, основание стойки в земле бетонируется.
Знак изготавливается из листового железа в форме равностороннего треугольника (длина ребра 2 м). Поле знака окрашивается в красный цвет, кайма шириной 10 см – в белый цвет. В центре знака устанавливается лампочка с плафоном красного цвета для обозначения направления при проведении ночных стрельб.
Рисунок 8
Дистанционные таблички
Дистанционные таблички устанавливаются для обозначения дальности на мишенном поле, устанавливается от рубежа открытия огня:
на войсковых стрельбищах, огневых городках, директрисах (танка, боевой машины пехоты, бронетранспортера, боевых колесных машин, совмещенной директрисе танков и боевой машины пехоты) – через каждые 100 м.;
в стрелковых тирах через каждые 10 м.

Жалаудың сабы биіктігі 1,5 м 50х50 (50х40) мм ағаш кесіндісінен дайындалады және қара түске боялады. Кенеп өлшемі 1х1 м матадан дайындалады:
ақ түсті – бастапқы шепті (ауданды) көрсету үшін;
қызыл түсті – оқ атуды бастау шебін көрсету үшін;
көк түсті – оқ атуды тоқтату шебін көрсету үшін;
сары түсті – имитациялау шептерін (аудандарын) көрсету үшін.
Көрсеткіштің төменгі бөлігі сүйірленеді немесе жауынгерлік оқ атуды немесе оқу-жаттығуды өткізу кезінде жерге сенімді бекіту үшін қадамен жабдықталады.
6-сурет
Атыстың негізгі бағытының белгісі
Белгі нысана алаңының тереңдігінде учаске осі бойымен орнатылады, ал тактикалық алаңдарда бірнеше белгілер жергілікті жер бедеріне байланысты әрбір 1,5 – 2 км сайын тактикалық алаң осі бойымен бірнеше белгілер орнатылады.
Белгінің бағаны диаметрі кемінде 80-150 мм металл құбырдан дайындалады. Бағанның биіктігі жер деңгейінен белгінің төменгі кесіндісіне дейін кемінде 6 м (жергілікті жер бедеріне байланысты белгі бағанының биіктігін ұзартуға жол беріледі). Бояу немесе шамды ауыстыру кезінде қызмет көрсетуге қолайлы болу үшін бағанның артқы жағындағы белгіге міндетті түрде деңгей аралығында 40-50 см аралықпен металл саты жабдықталады. Белгінің бағаны жолақтың ені 50 см ақ және қара түспен кезектесіп боялады, бағанның негізі жерде бетондалады.
Диаметрі 1,5 м белгінің шеңбері темір табақтан дайындалады. Белгі ортасы сары түске, ені 10 см жиегі қызыл түске боялады. Белгінің ортасында түнде оқ атуды жүргізу кезінде бағытты белгілеу үшін плафоны бар лампочка (жасыл түсті) орнатылады.
7-сурет
Бүйірдегі қорғау аймағы ішкі шекарасының белгісі
Оқ ату және тактикалық даярлық объектілерінде тереңдікке атыстың негізгі бағытының белгісімен бір сызықта нысана алаңының шетінде орнатылады.
Белгінің бағаны диаметрі кемінде 80-150 мм металл құбырдан дайындалады. Бағанның биіктігі жер деңгейінен белгінің төменгі кесіндісіне дейін кемінде 6 м (жергілікті жер бедеріне байланысты белгі бағанының биіктігін ұзартуға жол беріледі). Бояу немесе лампочкасын ауыстыру кезінде қызмет көрсету қолайлы болу үшін бағанның артқы жағындағы белгіге міндетті түрде деңгей аралығында 40-50 см аралықпен металл саты жабдықталады. Белгінің бағаны жолақтың ені 50 см ақ және қара түспен кезектесіп боялады, бағанның негізі жерде бетондалады.
Белгі тең қабырғалы үшбұрыш нысанында (қабырға ұзындығы 2 м) темір табақтан дайындалады. Белгі негізі қызыл түске, ені 10 см жиегі ақ түске боялады. Белгінің ортасында түнде оқ атуды жүргізу кезінде белгілеу үшін плафоны бар қызыл түсті лампочка орнатылады.
8-сурет
Қашықтық тақтайшалары
Қашықтық тақтайшалары нысана алаңында қашықтықты белгілеу үшін оқ атуды бастау шебінен бастап орнатылады:
әскери оқ ату алаңдарында, оқ ату қалашықтарында, директрисаларда (танк, жаяу әскер жауынгерлік машинасы, броньды транспортер, жауынгерлік дөңгелекті машина, танк пен жаяу әскер жауынгерлік машинасының біріктірілген директрисасы) – әрбір 100 м сайын;
оқ ату тирлерінде әрбір 10 м сайын.

Таблички изготавливаются из листового железа или фанеры размером 20X30см и окрашиваются в желтый цвет с обеих сторон. Нумерация наносится черной краской на лицевую сторону таблички. Стока таблички окрашивается в черный цвет. Табличка устанавливается на высоте 0,5 м от уровня земли до нижнего края.
Рисунок 9
Указатель для обозначения неразорвавшегося боеприпаса (обозначения полос для проведения очистки полигона).
Указатель изготавливается из деревянного бруска 50X50 (50X40) мм, допускается изготовление указателей из других материалов. Высота стойки указателя, без заостренной части 1 м. Указатели окрашивается в желтый цвет. В верхней части указателя крепятся флаги размером 20X60см красного и белого цвета. Нижняя часть указателя заостряется или оборудуется штырем для надежного крепления в земле при проведении очистки полигона.
Приложение 5
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Приложение 6
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Приложение 7
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Образец установки барьера, маркировки полигонного оборудования и их описание
Рисунок 1
Барьер безопасности
Барьер безопасности предназначен для исключения несанкционированного заезда боевых машин и танков в тыловой район учебного объекта при возвращении машин после стрельбы в исходное положение (при выполнении упражнений стрельб с ходу) в случае потери ориентирования механиком – водителем, а также плохой видимости.
Представляет собой бетонное или металлическое ограждение длиной 300 - 400 м (с запасом от правой дорожки до левой) и изготавливается из бетонных блоков (бетонных бордюров) или металлических труб диаметром не менее 100 мм. Стойка 1 м – 1,3 м от уровня земли. Барьер и его стойки окрашиваются в чередующиеся полосы красного и белого цвета длиной 1 м.
Рисунок 2
Нумерация оборудования
Нумерация полигонного оборудования наносится на мишенные установки и распределительные колодцы.
При нумерации мишенной установки устанавливается следующая кодировка.
Две буквы впереди номера – обозначает принадлежность мишенной установки к учебному объекту (ВС – войсковое стрельбище, ТД – танковая директриса, БМ – директриса БМП, БТ – директриса БТР, СД – совмещенная директриса, АД – артиллерийская директриса, ОГ – огневой городок БМП, ТГ – танковый огневой городок, ТП – тактическое поле)
Первая цифра – обозначает номер участка учебного объекта (при наличии на объекте – ставится цифра 1).
Вторая, третья, четвертая и пятая цифра – означают рубеж установки подъемника.

Тақтайшалар табақ темірден немесе өлшемі 20X30 см фанерадан дайындалады және екі жағы да сары түске боялады. Нөмірлеу тақтайшаның беткі жағына қара бояумен салынады. Тақтайшаның бағаны қара түске боялады. Тақтайша жер деңгейінен төменгі шетіне дейін 0,5 м биіктікте орнатылады.
9-сурет
Жарылмай қалған оқ-дәрілерді белгілеу үшін көрсеткіш (полигонды тазартуды жүргізу үшін сызықтарды белгілеу)
Көрсеткіш 50X50 (50X40) мм ағаш кесіндісінен дайындалады, көрсеткіштерді басқа да материалдан дайындауға жол беріледі. Көрсеткіш бағанының биіктігі сүйір бөлігінсіз 1 м. Көрсеткіштер сары түске боялады. Көрсеткіштің жоғарғы бөлігінде өлшемі 20X60 см қызыл және ақ түсті жалаушалар бекітіледі. Көрсеткіштің төменгі бөлігі полигонға тазарту жүргізу кезінде жерге берік орнату үшін үшкірленеді немесе қадамен жабдықталады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
5-қосымша
Полигонның нысана алаңындағы брустверлерді жабдықтаусхемасы
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
7-қосымша
Барьерді орнату, полигондық жабдықты таңбалау үлгісі және олардың сипаттамасы
1-сурет
Қауіпсіздік барьері
Қауіпсіздік барьері механик-жүргізуші оқ ату жаттығуы аяқталғаннан кейін бастапқы орналасқан жерге қайтып келе жатқан кезде (жүріп келе жатып оқ ату жаттығурын орындауы кезінде) бағдарды жоғалтқан, сондай-ақ нашар көріну жағдайында оқу-жаттығу объектісінің тыл ауданына машина мен танкінің рұқсатсыз кіруін болдырмау үшін арналған.
Ол ұзындығы 300-400 м (артығымен оң жақ жолдан сол жақ жолға) бетон немесе металл қоршауды білдіреді және бетон блоктарынан (бетон бордюрлерден) немесе диаметрі кемінде 100 мм металл құбырлардан жасалады. Баған жер деңгейінен 1 м – 1,3 м. Барьер және оның бағандары ұзындығы 1 м қызыл және ақ жолақпен кезектесіп боялады.
2-сурет
Жабдықты нөмірлеу
Полигондық жабдықты нөмірлеу нысана қондырғыларына және тарату құдықтарына салынады.
Нысана қондырғысын нөмірлеу кезінде мынадай кодтау белгіленеді.
Нөмірдің алдындағы екі әріп – нысана қондырғысының оқу-жаттығу объектісіне тиесілігін білдіреді (ӘА – әскери оқ ату алаңы, ТД – танк директрисасы, ЖМ – ЖӘЖМ директрисасы, БТ – БТР директрисасы, БД – біріккен директриса, АД – артиллериялық директриса, ОҚ – ЖӘЖМ атыс қалашығы, ТҚ – танк ату қалашығы, ТА – тактикалық алаң)
Бірінші цифр – оқу-жаттығу объектісінің учаскесінің нөмірін білдіреді (объектіде бар болған кезде – 1 цифры қойылады).
Екінші, үшінші, төртінші және бесінші цифрлар – көтергішті орнату шебін білдіреді.

Шестая цифра – означает порядковый номер мишенной установки на рубеже (справа – налево, если смотреть с КП в поле от 1 до 8).
Распределительные колодцы нумеруется в следующим порядке:
Две буквы впереди номера – означает принадлежность к учебному объекту.
Первая цифра – означает номер участка учебного объекта.
Вторая цифра - порядковый номер распределительного колодца на участке, начиная от РОО.
Нумерация наносится белой краской через трафарет на крышке мишенной установки или распределительного колодца. Размер трафарета не должен превышать в ширину 40 см, в высоту 8 см.
Приложение 8
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Командиру войсковой части
________________________
Заявка
Командование воинской части __________ просит Вас оказать содействие
в проведении практического занятия по огневой подготовке (вождению боевых
машин) с военнослужащими _____________ в количестве ___ человек,
на учебного полигона в период с ___ по ___ ________ 2022 года.
Командир войсковой части ________ ______________________________
"___" ________ 2022 года
Приложение 9
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Командир войсковой части
________________________
________________________
"___" _____________ 20__ года
Расписание занятий воинских частей _____________ гарнизона на учебном полигоне
___________ с ____ по____ ________ 20__ года
Объекты полигона
Понедельник
____________
Вторник
____________
Среда
____________
Четверг
____________
Пятница
____________
Войсковое стрельбище
Танковая директриса
Директриса БМП
Директриса ПТУР и А
Танкодром
Заместитель командира – начальник отдела боевой подготовки
______________________________________________________
Приложение 10
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Схема определения границ авиационного полигона
m
удаление границы рабочей зоны от населенных пунктов, судоходных рек и других объектов (m ≥ 2 км + Rоск)
n
удаление границы рабочей зоны от границы авиационного полигона (m ≥ 200 м + Rоск)
удаление границ полигона от населенных пунктов сельского типа, дорог, судоходных рек, морских коммуни-каций и рыболовных районов (ℓ ≥ 200 м + Rоск)
Приложение 11
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Схема размещения оборудования на авиационном полигоне
Приложение 12
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень мишеней и специальных объектов на авиационных полигонах и их условное обозначение
№ п/п
Наименование мишеней, объектов
Условные обозначения

Алтыншы цифр – шептегі нысана қондырғысының реттік нөмірін білдіреді (егер КП-дан далаға қарағанда оңнан солға 1-ден 8-ге дейін).
Тарату құдықтары мынадай тәртіппен нөмірленеді:
Нөмірдің алдындағы екі әріп – оқу-жаттығу объектісіне тиесілігін білдіреді.
Бірінші цифр – оқу-жаттығу объектісі учаскесінің нөмірін білдіреді.
Екінші цифр – АОШ-дан бастап учаскедегі тарату құдығының реттік нөмірі.
Нөмірлеу нысана қондырғысының немесе тарату құдығының қақпағына трафарет арқылы ақ бояумен салынады. Трафарет өлшемі ені 40 см, биіктігі 8 см аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____ әскери бөлімінің
командиріне
Өтінім
__________ әскери бөлімінің қолбасшылығы Сізден 2019 жылғы ___ ________ бастап ___ ________дейінгі кезеңде оқу-жаттығу полигонында саны _____ адамнан тұратын ________ әскери қызметшілермен оқ ату даярлығы (жауынгерлік машинаны жүргізу) бойынша практикалық сабақты өткізуде жәрдем көрсетуіңізді сұрайды.
__________ әскери бөлімінің командирі
_________________________________________
2022 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
9-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
____________________________
_________ әскери бөлімінің
командирі
20__ жылғы " ___" ___________
20__ жылғы ____ ____ бастап ____ ____ дейін _________________ гарнизоны әскери бөлімдерінің ___________ оқу-жаттығу полигонындағы сабақ кестесі
Полигон объектілері
Дүйсенбі
____________
Сейсенбі
____________
Сәрсенбі
____________
Бейсенбі
____________
Жұма
____________
Әскери оқ ату алаңы
Танк директрисасы
ЖӘЖМ директрисасы
ТҚБЗ және А директрисасы
Танк айлағы
Командирдің орынбасары – жауынгерлік даярлық бөлімінің бастығы _________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
10-қосымша
m
елді мекендерден, кеме жүзетін өзендерден және басқа да объектілерден жұмыс аймағының шекарасын алыстату (m ≥ 2 км + Rоск)
n
авиациялық полигон шекарасынан жұмыс аймағының шекарасынан алыстату (m ≥ 200 м + Rоск)
ауыл типіндегі елді мекендерден, жолдардан, кеме жүзетін өзендерден, теңіз коммуникацияларынан және балық аулайтын аудандардан полигон шекараларын алыстату (ℓ ≥ 200 м + Rоск)
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
12-қосымша
Авиациялық полигондарда нысаналар мен арнайы объектілер тізбесі және олардың шартты белгісі
Р/с
Нысаналар, объектілер атауы
Шартты белгілері

Квадрат со стороной 20 м и в центре два огня с расстоянием между ними 2 м для бомбометаний и стрельб с вертолетов в сумерки и ночью
46.
Круг диаметром 200 м с крестом, ночная
Радиолокационные мишени
47.
Пассивная радиолокационная мишень, точечная
48.
Пассивная радиолокационная мишень, линейная
49.
Пассивная радиолокационная мишень, площадная
50.
Активная радиолокационная мишень – серийная действующая наземная РЛС
51.
Активная радиолокационная мишень типа "Кукушка"
52.
Репер–мишень для бомбометаний с использованием радиотехнических систем или вспомогательных точек прицеливания
53.
Вспомогательная точка прицеливания (искусственная)
54.
Вспомогательная точка прицеливания (естественная)
Движущиеся и теплоконтрастные мишени
55.
Движущаяся мишень на механической тяге
56.
Движущаяся мишень самоходная, телеуправляемая
57.
Имитатор движущейся мишени, радиотехнический
58.
Теплоконтрастная мишень искусственная
59.
Теплоконтрастная мишень реальная (работающая военная техника)
4. Мишени на морских авиационных полигонах
(обозначаются синим цветом)
60.
Катер-мишень, самоходная телеуправляемая
61.
Судно-мишень, несамоходное, обозначенное уголковыми отражателями
62.
Судно-мишень, несамоходное
63.
Большой корабельный щит (65 х 13 м)
64.
Малый корабельный щит (38 х 13 м)
65.
Мишень-подводная лодка (аналог)
66.
Мишень-имитатор подводной лодки
Специальное оборудование полигонов
(а - обозначается красным цветом)
№ п/п
Наименование мишеней, объектов
Условные обозначения
67.
Городок учебного авиационного центра (полигона)
68.
Наблюдательный пункт руководства
69.
Пункт управления (командно-наблюдательный пункт) полигона
70.
Наблюдательный пункт (вышка) легкого типа (деревянная)
71.
Наблюдательный пункт (вышка) капитального типа (металлическая, кирпичная и др.)
72.
Блиндаж для укрытия личного состава
73.
Посадочная площадка (размеры/курс посадки)
74.
Пост оцепления, подвижный дозор
75.
Дымовой (пиротехнический ночью) пост
76.
Проволочное заграждение
77.
Шлагбаум
78.
Межевой знак
79.
Предупредительный знак
б - обозначается черным цветом
80.
Радиолокационное подразделение
81.
Радиолокационная станция
82.
Радиолокационный дальномер
83.
Радиолокационная станция высотомер
84.
Радиопеленгаторный пост
85.
Светомаяк (справа от знака указывается позывной и режим работы)
86.
Маркер пассивной радиолокационной мишени
87.
Приводная радиостанция 9указываются позывные)
88.
Метеостанция (метеопост)
89.
Станция радиопомех
90.
Радиостанция связи
91.
Постоянная линия проводной связи
92.
Временная линия проводной связи
93.
Радиорелейная линия связи
Приложение 13
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Схема разлета рикошетирующих снарядов при стрельбе по наземным мишеням
Схема определения сектора захода для стрельбы на полигоне
Приложение 14
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Схема оборудования полигона для бомбометаний и стрельб в сумерках и ночью
(для фронтовой авиации)
Огни искусственного горизонта
Приложение 15
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Схема оборудования полигона для бомбометаний и стрельб в сумерках и ночью
(для вертолетов)
Приложение 16
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
(Лицевая сторона)
Журнал руководителя полетов на авиационном полигоне "____"
(Левая сторона журнала)
Дата полетов ________________________ время суток __________________
Мишенное оборудование к обеспечению полетов _______________________
(готово, не готово)
Группа руководства и оцепление проинструктированы ___________________
(подпись, фамилия)
Начало полетов
Замечания руководителя полетов
Причины и виновники
Руководитель полетов на полигоне ___________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия)
(Правая сторона журнала)
Метеоусловия _________________ вариант полетов ______________________
Средства связи и РТО полетов ________________________________________
(готово, не готово)
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия)
Конец полетов_____________________
Указания командира воинской части, подпись, дата
Доклад о выполнении указаний командира воинской части и устранении недостатков, дата, подпись исполнителя
Командир войсковой части ____________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия)
На отдельном листе замечания проверяющего
Приложение 17
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
(Лицевая сторона)
Журнал дежурного наряда авиационного полигона
(Левая сторона журнала)
Дата полетов (дата, месяц, год) войсковой части ________, аэродром ____________
Начало полетов (по заявке № ) 00 ч. 00 мин. (фактическое время),
конец полетов 00 ч. 00 мин.
Мишени по заявке
_________________________________________________________________

Тікұшақтардан қараңғыда және түнде бомба лақтыру және оқ ату үшін олардың арасында 2 м арақашықтықпен бір жағы 20 м шаршы және орталықта екі оқ ату
46.
Кресті бар диаметрі 200 м шеңбер, түнгі
Радиолокациялық нысаналар
47.
Бәсең радиолокациялық нысана, нүктелі
48.
Бәсең радиолокациялық нысана, сызықты
49.
Бәсең радиолокациялық нысана, алаңды
50.
Белсенді радиолокациялық нысана – сериялы қолданыстағы жерүсті РЛС
51.
"Кукушка" типіндегі белсенді радиолокациялық нысана
52.
Көздеудің радиотехникалық жүйелері мен қосалқы нүктелерін пайдалана отырып, бомба лақтыруға арналған репер-нысана
53.
Қосалқы көздеу нүктелері (жасанды)
54.
Қосалқы көздеу нүктелері (табиғи)
Жылжымалы және алуан түрлі жылу нысаналары
55.
Механикалық тарту күшіндегі жылжымалы нысана
56.
Өздігінен жүретін, телебасқарылатын нысана
57.
Жылжымалы нысана имитаторы, радиотехникалық
58.
Жасанды алуан түрлі жылу нысанасы
59.
Нақты алуан түрлі жылу нысанасы (жұмыс жасайтын әскери техника)
4. Теңіз авиациялық полигондардағы нысаналар
(көк түспен белгіленеді)
60.
Өздігінен жүретін, телебасқарылатын нысана-катер
61.
Бұрыштық шағылыстырғыштармен белгіленген кеме-нысана, өздігінен жүрмейтін
62.
Өздігінен жүрмейтін кеме-нысана
63.
Үлкен корабль қалқаны (65 х 13 м)
64.
Кіші корабль қалқаны (38 х 13 м)
65.
Нысана – сүңгуір қайық (аналог)
66.
Сүңгуір қайықтың нысана-елестеткіші
Полигондарды арнайы жабдықтау (а – қызыл түспен белгіленеді)
Р/с
Нысаналар, объектілер атауы
Шартты белгілер
67.
Оқу-жаттығу авиациялық орталық (полигон) қалашығы
68.
Басшылықтың бақылау пункті
69.
Полигонның (командалық-бақылау пункті) басқару пункті
70.
Жеңіл түрдегі (ағаш) бақылау пункті (мұнара)
71.
Күрделі түрдегі (металл, кірпіш және т.б.) бақылау пункті (мұнара)
72.
Жеке құрамды тасалауға арналған блиндаж
73.
Отырғызу алаңы (көлемі/отырғызу курсы)
74.
Қоршау бекеті, жылжымалы шолғын
75.
Түтін (түнде пиротехникалық) бекеті
76.
Сыммен қоршау
77.
Шлагбаум
78.
Межелеу белгісі
79.
Ескерту белгісі
б – қара түспен белгіленеді
80.
Радиолокациялық бөлімше
81.
Радиолокациялық станция
82.
Радиолокациялық қашықтық өлшегіш
83.
Радиолокациялық биіктік өлшегіш станциясы
84.
Радиопеленгаторлық бекет
85.
Жарық маягы (белгінің оң жағында шақыру белгісі мен жұмыс тәртібі көрсетіледі)
86.
Бәсең радиолокациялық нысана маркері
87.
Жетекті радиостанция (шақыру белгілері көрсетіледі)
88.
Метеостанция (метебекет)
89.
Радиокедергілер станциясы
90.
Байланыс радиостанциясы
91.
Тұрақты сымды байланыс желісі
92.
Уақытша сымды байланыс желісі
93.
Радиорелейлік байланыс желісі
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
13-қосымша
Жерүсті нысаналары бойынша оқ ату кезінде серіппелі снарядтың жан-жаққа ұшыру схемасы
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
14-қосымша
Қараңғы уақытта және түнде бомба лақтыру және оқ ату үшін полигонды жабдықтау схемасы (майдандық авиация үшін)
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
15-қосымша
Қараңғы түсерде және түнде бомба лақтыру және оқ ату үшін полигонды жабдықтау сызбасы (тікұшақтар үшін)
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
16-қосымша
Нысан
"____" авиациялық полигонында ұшу жетекшісінің журналы
(Журналдың сол жағы)
______________________________ұшу күні __________________тәулік уақыты
Ұшуды қамтамасыз етуге нысананы жабдықтау _______________________________
(дайын, дайын емес)
Басшылық жасау және қоршау тобына нұсқау берілді __________________________
(қолы, тегі)
Ұшудың басталуы
Ұшу жетекшісінің ескертулері
Себептері мен кінәлілер
Полигондағы ұшу жетекшісі ______________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі)
(Журналдың оң жағы)
Метеожағдай _________________ ұшу нұсқасы_____________________________
Байланыс құралдары және РТҚ ұшуы ______________________________________
(дайын, дайын емес)
_________________________________________________________________________
(қолы, тегі)
Ұшудың аяқталуы_____________________
Әскери бөлім командирінің нұсқауы, қолы, күні
Әскери бөлім командирінің нұсқауларын орындау және кемшіліктерді жою туралы баяндау, күні, орындаушының қолы
____________________________________ әскери бөлімінің командирі
(әскери атағы, қолы, тегі)
Жеке парақта тексерушінің ескертулері
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
17-қосымша
Нысан
(Беткі жағы)
Авиациялық полигон кезекші нарядының журналы
(Журналдың сол жағы)
_______ әскери бөлімінің ұшу күні (жылы, күні, айы), __________________әуеайлағы
Ұшуды бастау (№ өтінім бойынша ) 00 с. 00 мин. (нақты уақыт), ұшуды аяқтау 00 с.00 мин.
__________________________________________________ өтінім бойынша нысаналар

1. Группа руководства полетами:
Руководитель полетов
_________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
Помощник руководителя полетов (офицер боевого управления)
_________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
2. Расчет КП:
Командир взвода (отделения)________________________________________
Планшетист РЛС __________________________________________________
Дежурный связист_________________________________________________
Планшетист (оператор) вычислительного отделения ____________________
_________________________________________________________________
Хронометражист __________________________________________________
Отметчики _______________________________________________________
________________________________________________________________
3. Наблюдатели на НП:
№ 1 ____________________________________________________________
№ 2 ____________________________________________________________
№ 3 ____________________________________________________________
№ 4 ____________________________________________________________
4. Оцепление полигона:
пост № 1 ________________________________________________________
пост № 2 ________________________________________________________
пост № 3 ________________________________________________________
(Правая сторона журнала)
5. Специалисты связи и РТО:
РЛС ____________________________________________________________
РС _____________________________________________________________
АРП ____________________________________________________________
6. Метеообстановка к началу полетов и последующее ее изменение
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Замечания руководителя полетов по выполнению экипажами полетных заданий
(нарушение инструкции, методики выполнения упражнений, установленных мер
безопасности, режима полетов, радиообмена.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
8. Замечания руководителя полетов по подготовке полигона к полетам:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
9. Оценка работы полигона по обеспечению полетов:
КП полигона ____________________________________________________
РЛГ ___________________________________________________________
полигонный взвод (отделение) ____________________________________
Радиоузел_______________________________________________________
АРП ___________________________________________________________
Общая оценка за обеспечение полетов_______________________________
Начальник авиационного полигона Руководитель полетов
________________________________ _______________________________
(воинское звание, подпись, фамилия) (воинское звание, подпись, фамилия)
Замечания проверяющего (на отдельном листе)
Приложение 18
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета проводимых мероприятий с местным населением о соблюдении мер безопасности на территории полигона
Дата проведения мероприятия
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы лица, проводившего мероприятие
Наименование мероприятия, место его проведения и количество присутствующих
Должность, подпись, инициал имени и фамилия руководителя учреждения и печать
Примечания:
Журнал учета проводимых мероприятий ведется до заполнения, после чего хранится в течение года.
Приложение 19
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Лист оповещения о проведении учений и стрельб на полигоне
"___" _______________2022 года
Дата и время оповещения
Дата и время проведения стрельб (учения)
Должность, фамилия и инициалы, подпись лица, принявшего оповещение и печать учреждения
Начало стрельб (учений)
Окончание стрельб (учений)
__________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, роспись, фамилия и инициалы лица, проводившего оповещение)
Примечание:

1. Ұшуға басшылық жасау тобы:
Ұшу жетекшісі _____________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Ұшу жетекшісінің көмекшісі (жауынгерлік басқару офицері) ______________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
2. КП есептобы:
Взвод (бөлімше) командирі _______________________________________________
РЛС планшетшісі _______________________________________________________
Кезекші байланысшы____________________________________________________
Есептеу бөлімшесінің планшетшісі (операторы) _____________________________
_______________________________________________________________________
Хронометражшы ________________________________________________________
Белгілеушілер __________________________________________________________
_______________________________________________________________________
2. БП байқаушылары:
№1___________________________________________
№2___________________________________________
№3___________________________________________
№4___________________________________________
4. Полигонды қоршау:
№ 1 бекет ______________________________________
№ 2 бекет ______________________________________
№ 3 бекет ______________________________________
(Журналдың оң жағы)
5. Байланыс және РТҚ мамандары:
РЛС ________________________________________
РС _________________________________________
АРП________________________________________
6. Ұшу басындағы метеожағдай және оның кейіннен өзгеруі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Экипаждардың ұшу тапсырмаларын орындау жөніндегі ұшу жетекшісінің ескертулері (нұсқаулықты, жаттығуды орындау әдістемесін, белгіленген қауіпсіздік шараларын, ұшу режимін, радиоалмасуды бұзу).
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
8. Полигонды ұшуға дайындау жөніндегі ұшу жетекшінің ескертулері:
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі полигон жұмысын бағалау:
Полигонның КП _______________________________________________________
РЛГ _________________________________________________________________
полигон взводы (бөлімшесі) _____________________________________________
Радио торап___________________________________________________________
АРП _________________________________________________________________
Ұшуды қамтамасыз етуді жалпы бағалау___________________________________
Авиациялық полигон бастығы                         Ұшу жетекшісі
_______________________________             _______________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)                   (әскери атағы, тегі, аты-жөні)
Тексерушінің ескертуі (жеке парақта)
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Жергілікті тұрғындармен полигон аумағында қауіпсіздік шараларын сақтау туралы жүргізілетін іс-шараларды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Іс-шараны жүргізу күні
Іс-шараны жүргізген адамның лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні
Іс-шара атауы, жүргізу орны және қатысушылар саны
Мекеме жетекшісінің лауазымы, қолы, тегі және аты-жөні және мөрі
Ескертпе:
Жүргізілген іс-шараларды есепке алу журналы толтырғанға дейін жүргізіледі, одан кейін жыл бойы сақталады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Полигонда оқу-жаттығу мен оқ атуды жүргізу туралы хабардар ету парағы 2022 жылғы "___" _______________
Хабардар ету күні мен уақыты
Оқ атуды (оқу-жаттығуды) өткізу күні мен уақыты
Хабардар етуді қабылдаған адамның лауазымы, тегі және аты-жөні және мекеменің мөрі
Оқ атуды (оқу-жаттығуды) бастау
Оқ-атуды (оқу-жаттығуды) аяқтау
__________________________________________________________________________
(хабардар етуді жүргізген адамның лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Ескертпе:

1) листы оповещения после заполнения хранятся в течение года.
2) листа оповещения отрабатывается в 2 экземплярах (1 экземпляр вручается лицу, который был оповещен, 2 экземпляр листа оповещения, с росписью представителя и печатью (при наличии) остается у начальника полигона).
3) по требованию органов дознания и прокуратуры снимается копия листа, после чего лист хранится до получения разрешения соответствующего органа.
Приложение 20
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Командир войсковой части
_______________________
_______________________
"____" _____________ 2022 года
Акт обнаружения нарушителя границ территории полигона
Комиссия составе: начальника полигона в/ч _______ ______________________,
начальника танковой директрисы полигона в/ч _______ ____________________
и дежурного по полигону в/ч ________ __________________________ составила
настоящий акт, в том, что в ___ часов _______ 20__ года, на территории танковой
директрисы полигона ____________ был обнаружен гражданское лицо:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, № удостоверение личности, или не имеется - указать)
являющимся работником частного фирмы _________________________________.
Цель нахождения на территории полигона _________________________________.
О запрете нахождения на территории полигона был предупрежден
(или не был предупрежден).
Разъяснительная работа с нарушителем проведена.
С актом ознакомлен: ___________________________________________________;
(роспись, фамилия, инициалы нарушителя)
Нарушитель в __ часов _______ 20__ года передан представителю Отдела военной
полиции _____ гарнизона _______________________________________________.
(воинское звание, подпись фамилия, инициалы)
Начальник полигона ________________________________
Начальник объекта _________________________________
Дежурный по полигону _____________________________
"___" _____________ 20__ года
Приложение 21
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Приложение 22
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Предупредительные знаки, указатели и их описание
Рисунок 1
Предупредительный знак
Предупредительные знаки устанавливаются вдоль периметра границ полигона по внутренней стороне оборудованных траншей (на обваловке траншеи) в прямой видимости их один от другого на удалении не более 200 м.
Стойка знака изготавливается из металлической трубы диаметром не менее 60-80 мм. Высота стойки не менее 1,5 м от уровня земли до нижнего обреза знака. Стойка окрашивается в чередующиеся полоски красного и белого цвета высотой по 15 см. На самой верхней белой полоске черной краской наносится порядковый номер знака. Нумерация знаков начинается слева от главной въездной дороги на полигон (слева от КПП полигона) и продолжается вдоль периметра полигона по ходу часовой стрелки.
Знак изготавливается из листовой стали или фанеры размером 0,5 х 0,6 м. Поле знака с обоих сторон окрашивается в светло-желтый (ярко-желтый) цвет. С лицевой стороны знака наносится кайма ярко-красного цвета (толщиной 5 см) и предупреждающая запись (черной краской) "Стой, Стреляют! Проезд и проход запрещен!" на государственном и русском языках…
Рисунок 2
Знак "Запретная зона"
Знаки "Запретная зона" устанавливаются вдоль границ опасный участков полигона, труднодоступных для проведения мероприятий по очистке (солончаковые участки, болото, густой лес, участки густых кустарников). Опасные участки (запретные зоны) наносится на карту – схему полигона по мерам безопасности.
Стойка знака изготавливаются из металлической трубы диаметром не менее 60-80 мм. Высота стойки не менее 1,5 м от уровня земли до нижнего обреза знака. Стойка окрашиваются в чередующиеся полоски красного и белого цвета высотой 15 см.
Знак изготавливается из листовой стали или фанеры размером 0,5 х 0,6 м. Поле знака с обоих сторон окрашивается в светло – желтый (яркой – желтый) цвет. С лицевой стороны знака наносится кайма ярко – красного цвета (толщиной 5 см) и предупреждающая запись (черный краской) "Запретная зона!" на казахском и русском языках.
Рисунок 3
Дорожный знак "Уступи дорогу"

1) толтырылғаннан кейін хабардар ету парағы жыл бойы сақталады.
2) хабардар ету парағы 2 данада пысықталады (1-ші данасы хабардар етілген адамға беріледі, хабардар ету парағының 2-ші данасы өкілдің қолымен және мөрімен (болған кезде) полигон бастығында қалады).
3) анықтау және прокуратура органдарының талабы бойынша парақтың көшірмесі жасалады, одан кейін парақ тиісті органның рұқсатын алғанға дейін сақталады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
20-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
___________________________
________әскери бөлімінің
командирі
2022 жылғы "____" __________
Полигон аумағының шекараларын бұзушысын анықтау АКТІСІ
Комиссия мынадай құрамда: _______ ________________________ ә/б полигонының бастығы, _______ ә/б полигоны танк директрисасының бастығы ____________________ және _______ ____________________ ә/б полигоны бойынша кезекші 20__жылғы ______ сағатта ______ полигонның танк директрисасы аумағында жекеменшік фирманың жұмыскері болып табылатын _____________________________________________________азаматтық адамды
анықтады_______________________________________ ________________________
(тегі, аты-жөні, жеке куәлігінің № немесе болмаса атап көрсету қажет)
__________________________ полигонының аумағында болу мақсаты.
Полигон аумағында болуға тыйым салу туралы ескертілген болатын (немесе ескертілмеген).
Бұзушымен түсіндіру жұмыстары жүргізілді.
Актімен таныстым: __________________________________;
(бұзушының қолы, тегі, аты-жөні)
Бұзушы 20__ _______ __ сағатта ___________________________________ гарнизоны
әскери полиция бөлімінің өкіліне _________________________________ тапсырылды.
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
Полигон бастығы _____________________________
Объект бастығы _____________________________
Полигон бойынша кезекші _____________________________
20__ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
22-қосымша
Ескерту белгілері, көрсеткіштері және олардың сипаттамасы
1-сурет
Ескерту белгісі
Ескерту белгілері жабдықталған траншеялардың ішкі жағы бойынша олардың бір бірінен 200 м аспайтын қашықтықта тура көрінетін полигон шекаралары периметрінің бойында орнатылады.
Белгінің тірегі диаметрі кемінде 60 – 80 мм металл құбырынан әзірленеді. Тіректің биіктігі жер деңгейінен белгінің төменгі жиегіне дейін кемінде 1,5 м. Тірек биіктігі 15 см қызыл және ақ түсті жолақпен кезек-кезекпен боялады. Ең жоғары ақ жолақта қара бояумен белгінің реттік нөмірі жазылады. Белгілерді нөмірлеу полигонға басты кіреберіс жолдың сол жағынан басталады (полигон БӨП-інен сол жақта) және сағат тілінің жүрісі бойынша полигон периметрінің бойында жалғасады.
Белгі болат табағынан немесе 0,5X0,6м мөлшердегі фанерадан дайындалады. Белгіден кейін екі жағынан ақ-сары (ашық-сары) түске боялады. Белгінің бет жағына ашық-қызыл түсті жиек жағылады (қалыңдығы 5 см) және мемлекеттік және орыс тілдерінде "Тоқта! О0 ату жүргізілуде! Жүруге және өтуге тыйым салынады!" деген ескерту жазбасы жазылады…
2-сурет
"Тыйым салынған аймақ" белгісі
"Тыйым салынған аймақ" деген белгілер тазарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін жүріп өтуі қиын (ақсортаң учаскелері, батпақ, қалың орман, қалың бұтақ учаскелері) полигонның қауіпті учаскелері шекараларының бойында орнатылады. Қауіпті учаскелер (тыйым салынған аймақтар) қауіпсіздік шаралары жөніндегі полигонның карта-схемасына түсіріледі.
Белгінің тірегі диаметрі кемінде 60 – 80 мм металл құбырынан әзірленеді. Тіректің биіктігі жер деңгейінен белгінің төменгі жиегіне дейін кемінде 1,5 м. Тіректің биіктігі 15 см қызыл және ақ жолақпен кезек-кезекпен боялады.
Белгі болат табағынан немесе мөлшері 0,5X0,6м фанерадан әзірленеді. Белгіден кейін екі жағынан ақ-сары (ашық-сары) түске боялады. Белгінің бет жағына ашық-қызыл түсті жиек жағылады (қалыңдығы 5 см) және мемлекеттік және орыс тілдерінде "Тыйым салынған аймақ!" (қара бояумен) ескерту жазбасы жазылады...
3-сурет
"Жол бер" жол белгісі

Дорожный знак "Уступи дорогу" устанавливается на дорогах руководства и дорогах управления полем в местах пересечения с переездом для гусеничной техники. Знак устанавливается вдоль дороги за 40-50 м от переезда. Также знак используется для регулирования автомобильного движения всей территории полигона.
Стойки знака изготавливается из металлической трубы диметром 60-80 мм. Высота стойки не менее 1,5 м от уровня земли до нижнего обреза знака. Стойка окрашивается в серый цвет.
Знак изготавливается из листовой стали или фанеры в виде равностороннего треугольника, размера ребра 0,7 м. Поле знака с обоих сторон окрашивается в белый цвет. С лицевой стороны знака наносится кайма ярко-красного цвета (толщиной 5 см).
Рисунок 4
Дорожные столбики
Дорожные столбики могут устанавливаться вдоль (на обочинах) грунтовых дорог полигона (через каждые 100-150 м). Дорожные столбики также могут использоваться для обозначения границ стоянки для автомобильной (гусеничной) техники (через каждые 2 м). Дорожные столбики могут изготавливаться из бетона или стальных труб (диаметром не менее 100 мм). Окрашиваются в белый (верхняя и нижняя секции) и красный (средняя секция) цвета.
Приложение 23
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Приложение 24
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Акт приема-передачи очищенной от взрывоопасных предметов территории учебного полигона ________________
Комиссия в составе: __________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
с одной стороны и ____________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
с другой стороны составили настоящий акт о приеме-передаче очищенного
от взрывоопасных предметов района (объекта)
__________________________________________ (координаты и местоположение)
общей площадью ____________ километров в квадрате.
При контрольной проверке очищенной местности (объектов), взрывоопасные
предметы обнаружено/не обнаружено.
Очищенную территорию полигона:
Сдал _________________________________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Принял _______________________________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Члены комиссии: _______________________________________________________
(должность, подпись, фамилия)
______________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия)
Выкопировка __________________________________________________________
и фотографии, прилагаются. местность (объект)
____________________________________________________________________
Примечание:

"Жол бер" деген жол белгісі басшылық жасау жолдарында және шынжыр табанды техника үшін өткелмен қиылысатын жерлерде алаңды басқару жолдарында орнатылады. Белгі өткелден 40 – 50 м кейін жол бойында орнатылады. Сонымен қатар белгі полигонның барлық аумағындағы автомобиль қозғалысын реттеу үшін пайдаланылады.
Белгінің тіректері диаметрі 60 – 80 мм металл құбырынан әзірленеді. Тіректің биіктігі жер деңгейінен белгінің төменгі жиегіне дейін кемінде 1,5 м. Тірек сұр түске боялады.
Белгі қабырғаның мөлшері 0,7 м тең қабырғалы үшбұрыш түріндегі болат табағынан немесе фанерадан әзірленеді. Белгінің ауданы екі жағынан ақ түске боялады. Белгінің бет жағына ашық-қызыл түсті жиек жағылады (қалыңдығы 5 см).
Жол бағаналары
Жол діңгектері полигонының топырақ жолдарының бойында (жолдың жиегінде) орнатылады (әрбір 100 – 150 м сайын). Жол діңгектері автомобиль (шынжыр табанды) техникасы үшін (әрбір 2 м сайын) тұрақ шекараларын белгілеу үшін пайдаланылуы мүмкін. Жолдың діңгектері бетоннан немесе болат құбырлардан (диаметрі кемінде 10 мм) әзірленуі мүмкін. Ақ (жоғарғы және төменгі секциялар) және қызыл (ортаңғы секция) түске боялады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
24-қосымша
Нысан
__________ оқу-жаттығу полигонының жарылу қаупі бар заттардан тазартылған аумағын қабылдау-тапсыру актісі
мынадай құрамдағы комиссия: _______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалдары)
бір тараптан және _________________________________________________________
(лауазымы, тегі және инициалдары)
жалпы ауданы ____шаршы километр болатын жарылу қаупі бар заттардан тазартылған
_____________________________________ ауданды (объектіні)
(координаталары мен орналасқан орны)
қабылдау-тапсыру туралы осы актіні жасады.
Тазартылған жергілікті жерді (объектілерді) бақылап тексеру кезінде жарылу қаупі бар заттар табылды/табылған жоқ.
Полигонның тазартылған аумағын:
Тапсырды: _____________________________________________
(атағы, қолы, тегі)
Қабылдады _____________________________________________
(атағы, қолы, тегі)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі)
________________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі)
_________________________ көшірмесі және фотосуреттер қоса беріледі. жергілікті жер (объект)
Ескертпе:

1. На выкопировке из карты указываются места обнаружения и места уничтожения взрывоопасных предметов.
2. Прикладываются фотографии взрывоопасных предметов до уничтожения и фотография места, где были уничтожены взрывоопасных предметов.
3. К акту прилагается ведомость с указанием количества уничтоженных взрывоопасных предметов (по маркам, если есть номера партий).
Приложение 25
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень должностных лиц администрации, назначаемых приказом командира воинской части для проведения стрельбы и вождения
Огневая подготовка:
1) старший руководитель стрельбы;
2) руководитель стрельбы на участке (по количеству участков);
3) руководитель пристрелки (при проведении пристрелки);
4) начальник оцепления;
5) оцепление (каждого военнослужащего);
6) дежурный связист;
7) дежурный фельдшер (врач);
8) наблюдатель (по количеству участков);
9) начальник пункта боепитания;
10) раздатчик боеприпасов;
11) водитель дежурного автомобиля;
12) водитель санитарного автомобиля;
13) водитель пожарного автомобиля (в пожароопасный период);
при стрельбе из танков, БМП, БТР, БКМ дополнительно назначаются:
14) начальник метеопоста;
15) артиллерийский мастер.
при стрельбе из артиллерийских систем дополнительно назначаются:
16) огневой посредник на каждую огневую позицию батареи (отдельный взвод,
орудие, выполняющее самостоятельную огневую задачу);
17) артиллерийский техник (мастер).
При стрельбе артиллерии на одном участке обязанности руководителя стрельбы
на участке возлагаются на старшего руководителя стрельбы.
Вождение боевых машин и автомобилей:
18) руководитель вождения;
19) руководитель вождения на участке (по количеству участков);
20) дежурный по танкодрому (автодрому, машинодрому);
21) начальник оцепления;
22) оцепление (на каждого военнослужащего);
23) дежурный связист;
24) сигналист;
25) дежурный фельдшер;
26) водитель ремонтно-эвакуационного средства;
27) регулировщик;
28) учетчик (по 1-2 человека каждое препятствие);
29) инструктор (по количеству машин);
30) водитель дежурного автомобиля;
31) водитель санитарного автомобиля.
Нарукавные повязки изготавливаются размерами 12 см х 21 см,
на белом фоне надпись буквами черного цвета.
Приложение 26
к Правилам деятельности
полигонов и учебных центров
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень проверяемых вопросов начальником полигона у администрации стрельбы (учения, вождения)
Начальник полигона после проведения опроса должностных лиц администрации на знание обязанностей, условий выполняемых упражнений и мер безопасности при проведении стрельбы (учения, вождения), проверяет экипировку:

1. Картаның көшірмесінде жарылу қаупі бар заттардың табылған және жойылған орындары көрсетіледі.
2. Жарылу қаупі бар заттардың жойылғанға дейінгі фотосуреттері және жарылу қаупі бар заттар жойылған орынның фотосуреті қоса беріледі.
3. Актіге жойылған жарылу қаупі бар заттар (маркалар бойынша, егер партия нөмірлері болса) санын көрсетумен ведомость қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
25-қосымша
Оқ атуды өткізу және көлік жүргізу үшін әскери бөлім бойынша бұйрықпен тағайындалатын әкімшілік лауазымды адамдарының тізбесі Оқ ату даярлығы:
1) оқ атудың аға жетекшісі;
2) учаскедегі оқ ату жетекшісі (учаскелер саны бойынша);
3) оқ ату жетекшісі (оқ атуды жүргізу кезінде);
4) қоршау бастығы;
5) қоршау(әрбір әскери қызметшіні);
6) кезекші байланысшы;
7) кезекші фельдшер (дәрігер);
8) бақылаушы (учаскелер саны бойынша);
9) жауынгерлік тамақтандыру пунктінің бастығы;
10) оқ-дәрілерді таратушы;
11) кезекші автомобиль жүргізушісі;
12) санитариялық автомобиль жүргізушісі;
13) өрт автомобилінің жүргізушісі (өрт қауіпті кезеңде);
Танкден оқ ату кезінде ЖЖМ, БТР, ЖДМ қосымша тағайындалады:
14) метеобекет бастығы;
15) артиллериялық шебер.
артиллериялық жүйелерден оқ ату кезінде қосымша:
16) батареяның әрбір атыс позициясына (жеке взвод, дербес оқ ату міндетін орындайтын зеңбірек) атыс делдалы);
17) артиллериялық техник (шебер).
Артиллерия бір учаскеде оқ атқан кезде учаскедегі оқ ату жетекшісінің міндеттері оқ атудың аға жетекшісіне жүктеледі.
Жауынгерлік машина мен автомобильді жүргізу:
18) жүргізу жетекшісі;
19) учаскеде көлік жүргізу жетекшісі (учаскелер саны бойынша);
20) танк айлағы (автоайлақ, машина айлағы) бойынша кезекші);
21) қоршау бастығы;
22) қоршау (әрбір әскери қызметшіге);
23) кезекші байланысшы;
24) сигнал беруші;
25) кезекші фельдшер;
26) жөндеу-эвакуациялау құралының жүргізушісі;
27) реттеуші;
28) есепке алушы (әр кедергіден 1-2 адамнан);
29) нұсқаушы (машина саны бойынша);
30) кезекші автомобильдің жүргізушісі;
31) санитариялық автомобиль жүргізушісі.
Жеңдегі таңғыштар өлшемі 12 см х 21 см, ақ негізде қара түсті әріппен жазылады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері полигондарының және
оқу-жаттығу орталықтарының
қызметі қағидаларына
26-қосымша
Оқ ату (оқу-жаттығу, жүргізу) әкімшілігінде полигон бастығы тексеретін мәселелер тізбесі
Полигон бастығы әкімшіліктің лауазымды адамдарына оқ атуды (оқу-жаттығу, жүргізу) жүргізу кезінде міндеттерді, орындалатын жаттығу шартын және қауіпсіздік шарасын білуіне сауалнама жүргізгеннен кейін керек-жарағын тексереді:

1) обеспеченность наряда оцепления исправными средствами связи и сигнальными ракетами;
2) обеспеченность наблюдателей оптическими приборами (бинокли, визир);
3) укомплектованность санитарной сумки дежурного фельдшера (врача);
4) наличие комплекта оборудования метеопоста (на штатную стрельбу);
5) обеспеченность учетчиков исправными средствами связи, сигнальными фонарями, флажками и секундомерами (для вождения);
6) наличие нарукавных повязок у должностных лиц;
7) наличие сигнальных жилетов со светоотражающими лентами (желтого или оранжевого цвета);
8) наличие у руководителей и для стреляющих смен сигнальных фонарей для организации стрельбы ночью.

1) қоршау нарядының жарамды байланыс құралымен және сигналдық зымырандармен қамтамасыз етілуі;
2) бақылаушылардың оптикалық аспаппен қамтамасыз етілуі (дүрбі, визир);
3) кезекші фельдшердің (дәрігердің) санитариялық сөмкесінің жиынтықталуы;
4) метеопост жабдығы жиынтығының болуы (штаттық атысқа);
5) есептеуіштердің ақаусыз байланыс құралымен, сигнал шамымен, жалаушамен және секунд өлшегішпен қамтамасыз етілуі (жүргізу үшін);
6) лауазымды адамдарда жеңдегі таңғыштың болуы;
7) жарық шағылыстырғыш лентасы бар сигналдық кеудешенің болуы (сары немесе қызғылт сары түсті);
8) басшыларда және ататын ауысымдар үшін түнде оқ атуды ұйымдастыруға арналған сигнал беру шамының болуы.